Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK S:t Erik » Fredagsgodis 2016-05-13 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Fredagsgodis 2016-05-13

Partävling, 32 bord, 64 par. Antal brickor: 21. Medel: 651.0.

Privatprotokoll för Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 88, Klas Änggård - Evelyn Jakobsson
13 N-1 50 26 42% 26 42.0%D64E42E876Kn54 E3D987653K373
24 S-2 200 56 90% 82 66.0%K9D427654D542 Kn1064KKn10979K106
34 Ö= 620 29 47% 111 59.7%E4EKD106410E1072 KD98785532D95
Rond 2, som ÖV mot par 89, Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström
43NT Ö= 600 40 65% 151 61.0%EK9E7KKn95EK105 Kn1075D86532D97
51NT Ö= 90 43 69% 194 62.6%1084EKn64KD5E104 EKn32875Kn8K985
63 S= -140 8 13% 202 54.3%738EKn532Kn9742 EDKn982D75D86E
Rond 3, som ÖV mot par 85, Gerhard Gammer - Magnus Hempel
72 V+1 110 31 50% 233 53.7%E94284KD1087Kn7 Kn103KDKnEKn53D32
83NT V+1 430 39 63% 272 54.9%D108754KKn105KE2 E263E92KD8753
94 Ö= 620 56 90% 328 58.8%EKKn9363E73D93 10642D72K9K1085
Rond 4, som ÖV mot par 90, Margareta Thyr - Ulla Holmudd
102 N= -110 36 58% 364 58.7%D10E10976KKnKD62 Kn52Kn32D7541097
111 V+1 110 23 37% 387 56.7%K92KD107626EKn6 D7543Kn5EKn8D104
124 V= 420 44 71% 431 57.9%Kn96243KKnD10862 KEKDKn75E105425
Rond 5, som NS mot par 86, Sven Svensson - Bengt Björkstén
131NT S-1 -100 27 44% 458 56.8%10762D63Kn84375 KDKnEKn94K7D843
142 S+2 170 54 87% 512 59.0%E1076DKn5D98543 D764KDKn9422Kn7
152NT S+1 150 39 63% 551 59.3%Kn632E363K10984 874D85EK85ED6
Rond 6, som NS mot par 84, Ingvar Ericsson - Monica Eriksson
162 V= -110 57 92% 608 61.3%D4E1092Kn63Kn986 E87532K10510542
173NT S+2 460 58 94% 666 63.2%E85EKKn103KKn2D3 10328ED873Kn1098
184 S+1 650 41 66% 707 63.4%EEKDKnK9765KD2 D9765432Kn32E8
Rond 7, som ÖV mot par 83, Gerhard Berggren - Astrid Åsebo
194 S-1 50 37 60% 744 63.2%53KKn52EDKn5E73 9D987361096542
201 N+1 -110 15 24% 759 61.2%K86496KKn42643 32ED105483KKn92
214 Ö-2 -100 36 58% 795 61.1%KD109D8D7KD875 642K962854E64

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2016.05.13

Nord giv
ingen i zon
Kkn752
Kkn
Dkn9
K108
E3
D987653
K3
73
D64
E42
E876
kn54
1098
10
10542
ED962

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annika Sjöberg Hök - Anders Hök Birgitta Skarke - Christina Kjellberg 2D N+3 4 770 62/0
Britt Andrén - Agneta Fergenius Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström 2 N+3 2 200 60/2
Gunvor Sjöström - Arne Keller Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 2 N+1 2 140 56/6
Bo Brismar - Inge Johannesson Göran Folke - Per Molin 2 N+1 E 140 56/6
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Helena Nyman - Ewa Stenberg 3 N= 2 140 56/6
Per Christoffersson - Caisa Wiezell Kerstin Klintberg - Lena Melin 2 N= 4 110 51/11
Martina Thornton - Tom Slettengren Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 2 N= E 110 51/11
Karin Ekhammar - Åke Kling Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 4 V-1 D 50 45/17
Torgeir Fjelde - Monika Olsson Jan Asplund - Håkan Kjellberg 4 V-1 D 50 45/17
Marianne Karta - Jan Morén Rolf Häggström - Birgitta von Homeyer 4 V-1 D 50 45/17
Gunilla Olofsson - Anita Koch Eva Hök - Marika Roger 4 V-1 D 50 45/17
Marianne Larsson - Marianne Näslund Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3 N-1 E -50 36/26
Ylva Hag - Brita Carlefred Camilla Lindén - Gerd Svanström 4 N-1 4 -50 36/26
Mary-Ann Engström - Jan Engström Berit Helge - Brita Matérn 3 N-1 4 -50 36/26
Sven-Erik Åkerlind - Hans-Olof Åkerlind Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 1NT S-1 3 -50 36/26
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 3 N-1 2 -50 36/26
Gun Andersson - Christina Persson Per Stahre - Iréne Agerkvist 3 V= 7 -140 25/37
Bertel Nathhorst - Johan De Geer Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 3 V= D -140 25/37
Anna Dinkelspiel - Clary Sundblad Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing 2 V+1 D -140 25/37
Dan Johansson - Bitte Eskilson Tossa Klevefors - Jannike Jevring 3 V= 8 -140 25/37
Yvonne Flink - Johan Flink Mikael Brenning - Jan Carlson 3 V= K -140 25/37
Jan Nelson - Christina Winblad Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 3 V= 8 -140 25/37
Åsel Floderus - Ulf Fagerström Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 2 V+2 D -170 16/46
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Olle Magnuson - Milly Holmgren 3 V+1 D -170 16/46
Cecilia Isoz - Gudrun Noreby Gunilla Halldin - Catarina Lindqvist 3 V+1 D -170 16/46
Margareta Thyr - Ulla Holmudd Gerhard Gammer - Magnus Hempel 1NT S-4 5 -200 12/50
Ulla Norén - Staffan Norén Leif Anderberg - Birgitta Elding 4 V= K -420 5/57
Christina Martin - Bernt Lundberg Louise Edlind Friberg - Sten Friberg 4 V= D -420 5/57
Sylvia Herrlin - Harald Sandberg Anne-Marie Rydell - Ulla Wennborg 4 V= D -420 5/57
Nils Wikstad - Johan Lundström Lasse Gustavsson - Anna-Karin Lundberg 4 V= 2 -420 5/57
Laijla Molén - Ulla Bohlin Cecilia Ramel - Berit Hellström 4 V= 7 -420 5/57
Gerhard Berggren - Astrid Åsebo Sven Svensson - Bengt Björkstén 4 V= 2 -420 5/57

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2016.05.13

Öst giv
N-S i zon

E653
KDkn1083
kn87
kn1064
Kkn1097
9
K106
K9
D42
7654
D542
ED87532
8
E2
E93

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Thyr - Ulla Holmudd Gerhard Gammer - Magnus Hempel 3NT N+2 4 660 62/0
Karin Ekhammar - Åke Kling Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 4 S+1 10 650 60/2
Gunilla Olofsson - Anita Koch Eva Hök - Marika Roger 3NT N+1 4 630 58/4
Martina Thornton - Tom Slettengren Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 4 S= 9 620 55/7
Annika Sjöberg Hök - Anders Hök Birgitta Skarke - Christina Kjellberg 4 S= 9 620 55/7
Per Christoffersson - Caisa Wiezell Kerstin Klintberg - Lena Melin 3NT N= 4 600 51/11
Ulla Norén - Staffan Norén Leif Anderberg - Birgitta Elding 3NT N= 4 600 51/11
Christina Martin - Bernt Lundberg Louise Edlind Friberg - Sten Friberg 3 S+2 9 200 48/14
Torgeir Fjelde - Monika Olsson Jan Asplund - Håkan Kjellberg 4 N+1 2 150 46/16
Gun Andersson - Christina Persson Per Stahre - Iréne Agerkvist 3 S= 9 140 39/23
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Olle Magnuson - Milly Holmgren 3 S= 9 140 39/23
Mary-Ann Engström - Jan Engström Berit Helge - Brita Matérn 3 S= 9 140 39/23
Nils Wikstad - Johan Lundström Lasse Gustavsson - Anna-Karin Lundberg 3 S= 9 140 39/23
Bo Brismar - Inge Johannesson Göran Folke - Per Molin 2 S+1 9 140 39/23
Yvonne Flink - Johan Flink Mikael Brenning - Jan Carlson 3 S= 9 140 39/23
Åsel Floderus - Ulf Fagerström Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 4 S-1 9 -100 22/40
Anna Dinkelspiel - Clary Sundblad Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing 4 S-1 Kn -100 22/40
Marianne Larsson - Marianne Näslund Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 S-1 9 -100 22/40
Ylva Hag - Brita Carlefred Camilla Lindén - Gerd Svanström 3 S-1 7 -100 22/40
Marianne Karta - Jan Morén Rolf Häggström - Birgitta von Homeyer 4 S-1 9 -100 22/40
Cecilia Isoz - Gudrun Noreby Gunilla Halldin - Catarina Lindqvist 5 N-1 Kn -100 22/40
Sven-Erik Åkerlind - Hans-Olof Åkerlind Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 4 S-1 9 -100 22/40
Dan Johansson - Bitte Eskilson Tossa Klevefors - Jannike Jevring 5 N-1 D -100 22/40
Laijla Molén - Ulla Bohlin Cecilia Ramel - Berit Hellström 3 S-1 9 -100 22/40
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Helena Nyman - Ewa Stenberg 4 S-1 9 -100 22/40
Britt Andrén - Agneta Fergenius Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström 4 S-1 9 -100 22/40
Bertel Nathhorst - Johan De Geer Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 4 S-2 9 -200 6/56
Gunvor Sjöström - Arne Keller Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 4 S-2 9 -200 6/56
Sylvia Herrlin - Harald Sandberg Anne-Marie Rydell - Ulla Wennborg 4 S-2 10 -200 6/56
Jan Nelson - Christina Winblad Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 4 S-2 9 -200 6/56
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 4 S-2 Kn -200 6/56
Gerhard Berggren - Astrid Åsebo Sven Svensson - Bengt Björkstén 4 S-3 9 -300 0/62

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2016.05.13

Syd giv
Ö-V i zon
kn62
73
EDkn98
643
KD987
85
532
D95
E4
EKD1064
10
E1072
1053
kn92
K764
Kkn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Andersson - Christina Persson Per Stahre - Iréne Agerkvist 3NT V-1 E 100 62/0
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Helena Nyman - Ewa Stenberg 3 N-3 E -150 60/2
Annika Sjöberg Hök - Anders Hök Birgitta Skarke - Christina Kjellberg 2 Ö+3 6 -200 58/4
Bertel Nathhorst - Johan De Geer Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 3 Ö+3 K -230 50/12
Torgeir Fjelde - Monika Olsson Jan Asplund - Håkan Kjellberg 3 Ö+3 6 -230 50/12
Gunvor Sjöström - Arne Keller Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 2 Ö+4 8 -230 50/12
Christina Martin - Bernt Lundberg Louise Edlind Friberg - Sten Friberg 2 Ö+4 8 -230 50/12
Martina Thornton - Tom Slettengren Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 3 Ö+3 3 -230 50/12
Nils Wikstad - Johan Lundström Lasse Gustavsson - Anna-Karin Lundberg 2 Ö+4 4 -230 50/12
Gerhard Berggren - Astrid Åsebo Sven Svensson - Bengt Björkstén 3 Ö+3 6 -230 50/12
Karin Ekhammar - Åke Kling Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 3 Ö+4 8 -260 39/23
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Olle Magnuson - Milly Holmgren 3 Ö+4 8 -260 39/23
Sylvia Herrlin - Harald Sandberg Anne-Marie Rydell - Ulla Wennborg 3 Ö+4 8 -260 39/23
Yvonne Flink - Johan Flink Mikael Brenning - Jan Carlson 3 Ö+4 8 -260 39/23
Sven-Erik Åkerlind - Hans-Olof Åkerlind Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 4 Ö= 3 -620 33/29
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 4 Ö= Kn -620 33/29
Ulla Norén - Staffan Norén Leif Anderberg - Birgitta Elding 4 Ö+1 4 -650 29/33
Britt Andrén - Agneta Fergenius Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström 4 Ö+1 7 -650 29/33
Per Christoffersson - Caisa Wiezell Kerstin Klintberg - Lena Melin 4 Ö+2 6 -680 21/41
Marianne Larsson - Marianne Näslund Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 Ö+2 6 -680 21/41
Ylva Hag - Brita Carlefred Camilla Lindén - Gerd Svanström 4 Ö+2 4 -680 21/41
Gunilla Olofsson - Anita Koch Eva Hök - Marika Roger 4 Ö+2 6 -680 21/41
Cecilia Isoz - Gudrun Noreby Gunilla Halldin - Catarina Lindqvist 4 Ö+2 4 -680 21/41
Margareta Thyr - Ulla Holmudd Gerhard Gammer - Magnus Hempel 4 Ö+2 6 -680 21/41
Anna Dinkelspiel - Clary Sundblad Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing 4 Ö+3 8 -710 8/54
Marianne Karta - Jan Morén Rolf Häggström - Birgitta von Homeyer 4 Ö+3 8 -710 8/54
Mary-Ann Engström - Jan Engström Berit Helge - Brita Matérn 4 Ö+3 8 -710 8/54
Dan Johansson - Bitte Eskilson Tossa Klevefors - Jannike Jevring 4 Ö+3 8 -710 8/54
Bo Brismar - Inge Johannesson Göran Folke - Per Molin 4 Ö+3 8 -710 8/54
Laijla Molén - Ulla Bohlin Cecilia Ramel - Berit Hellström 4 Ö+3 8 -710 8/54
Jan Nelson - Christina Winblad Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 4 Ö+3 8 -710 8/54
Åsel Floderus - Ulf Fagerström Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 6 Ö+1 8 -1460 0/62

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2016.05.13

Väst giv
alla i zon
8432
Kkn1043
E76
4
kn1075
D865
32
D97
EK9
E7
Kkn95
EK105
D6
92
D1084
kn8632

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Erik Åkerlind - Hans-Olof Åkerlind Yvonne Flink - Johan Flink 5 Ö-4 6 400 62/0
Torgeir Fjelde - Monika Olsson Kerstin Klintberg - Lena Melin 3NT Ö-2 9 200 58/4
Camilla Lindén - Gerd Svanström Marianne Larsson - Marianne Näslund 3NT Ö-2 2 200 58/4
Anne-Marie Rydell - Ulla Wennborg Gunilla Olofsson - Anita Koch 3NT Ö-2 8 200 58/4
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Per Christoffersson - Caisa Wiezell 3NT Ö-1 2 100 47/15
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Ulla Norén - Staffan Norén 3NT Ö-1 2 100 47/15
Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson Christina Martin - Bernt Lundberg 3NT Ö-1 2 100 47/15
Anna Dinkelspiel - Clary Sundblad Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 3NT Ö-1 2 100 47/15
Sylvia Herrlin - Harald Sandberg Birgitta Skarke - Christina Kjellberg 3NT Ö-1 2 100 47/15
Lasse Gustavsson - Anna-Karin Lundberg Mary-Ann Engström - Jan Engström 3NT Ö-1 2 100 47/15
Cecilia Ramel - Berit Hellström Dan Johansson - Bitte Eskilson 3NT Ö-1 2 100 47/15
Mikael Brenning - Jan Carlson Tossa Klevefors - Jannike Jevring 3NT Ö-1 2 100 47/15
Gunilla Halldin - Catarina Lindqvist Marianne Karta - Jan Morén 3 Ö= 9 -110 38/24
Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing Gunvor Sjöström - Arne Keller 2NT V= 3 -120 36/26
Per Stahre - Iréne Agerkvist Karin Ekhammar - Åke Kling 3NT Ö= 3 -600 22/40
Gun Andersson - Christina Persson Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 3NT Ö= 8 -600 22/40
Bertel Nathhorst - Johan De Geer Jan Asplund - Håkan Kjellberg 3NT Ö= 6 -600 22/40
Leif Anderberg - Birgitta Elding Åsel Floderus - Ulf Fagerström 3NT Ö= 2 -600 22/40
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Louise Edlind Friberg - Sten Friberg 3NT Ö= 2 -600 22/40
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Ylva Hag - Brita Carlefred 3NT Ö= 6 -600 22/40
Annika Sjöberg Hök - Anders Hök Eva Hök - Marika Roger 3NT Ö= 2 -600 22/40
Berit Helge - Brita Matérn Nils Wikstad - Johan Lundström 3NT Ö= 4 -600 22/40
Bo Brismar - Inge Johannesson Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 3NT Ö= 2 -600 22/40
Laijla Molén - Ulla Bohlin Jan Nelson - Christina Winblad 3NT Ö= 2 -600 22/40
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 3NT Ö= 2 -600 22/40
Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 3NT Ö= 8 -600 22/40
Margareta Thyr - Ulla Holmudd Sven Svensson - Bengt Björkstén 3NT Ö= 2 -600 22/40
Martina Thornton - Tom Slettengren Olle Magnuson - Milly Holmgren 3NT Ö+1 3 -630 4/58
Cecilia Isoz - Gudrun Noreby Rolf Häggström - Birgitta von Homeyer 3NT Ö+1 2 -630 4/58
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Göran Folke - Per Molin 3NT Ö+1 2 -630 4/58
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Britt Andrén - Agneta Fergenius 3NT Ö+1 2 -630 4/58
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Helena Nyman - Ewa Stenberg 3NT Ö+1 2 -630 4/58

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2016.05.13

Nord giv
N-S i zon
K975
1093
E94
kn63
Ekn32
875
kn8
K985
1084
Ekn64
KD5
E104
D6
KD2
107632
D72

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annika Sjöberg Hök - Anders Hök Eva Hök - Marika Roger 3NT V-3 7 150 61/1
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 2NT Ö-3 2 150 61/1
Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson Christina Martin - Bernt Lundberg 4 V-2 E 100 53/9
Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing Gunvor Sjöström - Arne Keller 3NT Ö-2 E 100 53/9
Camilla Lindén - Gerd Svanström Marianne Larsson - Marianne Näslund 3 Ö-2 D 100 53/9
Cecilia Isoz - Gudrun Noreby Rolf Häggström - Birgitta von Homeyer 3NT V-2 7 100 53/9
Berit Helge - Brita Matérn Nils Wikstad - Johan Lundström 4 V-2 10 100 53/9
Bo Brismar - Inge Johannesson Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 3NT Ö-2 2 100 53/9
Gun Andersson - Christina Persson Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 2 Ö-1 6 50 39/23
Leif Anderberg - Birgitta Elding Åsel Floderus - Ulf Fagerström 1NT V-1 7 50 39/23
Anna Dinkelspiel - Clary Sundblad Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 1NT Ö-1 2 50 39/23
Martina Thornton - Tom Slettengren Olle Magnuson - Milly Holmgren 3NT Ö-1 3 50 39/23
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Louise Edlind Friberg - Sten Friberg 3 Ö-1 2 50 39/23
Anne-Marie Rydell - Ulla Wennborg Gunilla Olofsson - Anita Koch 1NT V-1 7 50 39/23
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Göran Folke - Per Molin 1NT Ö-1 2 50 39/23
Mikael Brenning - Jan Carlson Tossa Klevefors - Jannike Jevring 1NT Ö-1 2 50 39/23
Sven-Erik Åkerlind - Hans-Olof Åkerlind Yvonne Flink - Johan Flink 1 Ö= 6 -80 30/32
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Per Christoffersson - Caisa Wiezell 1NT Ö= 2 -90 19/43
Bertel Nathhorst - Johan De Geer Jan Asplund - Håkan Kjellberg 1NT Ö= 2 -90 19/43
Torgeir Fjelde - Monika Olsson Kerstin Klintberg - Lena Melin 1NT Ö= 6 -90 19/43
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Ylva Hag - Brita Carlefred 1NT Ö= 6 -90 19/43
Sylvia Herrlin - Harald Sandberg Birgitta Skarke - Christina Kjellberg 1NT Ö= 2 -90 19/43
Laijla Molén - Ulla Bohlin Jan Nelson - Christina Winblad 1NT Ö= 6 -90 19/43
Cecilia Ramel - Berit Hellström Dan Johansson - Bitte Eskilson 1NT Ö= 2 -90 19/43
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Britt Andrén - Agneta Fergenius 1NT Ö= 2 -90 19/43
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Helena Nyman - Ewa Stenberg 1NT Ö= 2 -90 19/43
Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 1NT Ö= 6 -90 19/43
Per Stahre - Iréne Agerkvist Karin Ekhammar - Åke Kling 1NT Ö+1 2 -120 5/57
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Ulla Norén - Staffan Norén 1NT Ö+1 K -120 5/57
Gunilla Halldin - Catarina Lindqvist Marianne Karta - Jan Morén 1NT V+1 10 -120 5/57
Margareta Thyr - Ulla Holmudd Sven Svensson - Bengt Björkstén 1NT Ö+1 2 -120 5/57
Lasse Gustavsson - Anna-Karin Lundberg Mary-Ann Engström - Jan Engström 1NT V+2 5 -150 0/62

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2016.05.13

Öst giv
Ö-V i zon
105
K94
1097
KD1063
EDkn982
D75
D86
E
73
8
Ekn532
kn9742
K64
Ekn10632
K4
85

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Stahre - Iréne Agerkvist Karin Ekhammar - Åke Kling 3 V-2 4 200 62/0
Cecilia Ramel - Berit Hellström Dan Johansson - Bitte Eskilson 3 S+1 E 170 60/2
Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing Gunvor Sjöström - Arne Keller 2 S+1 E 140 54/8
Annika Sjöberg Hök - Anders Hök Eva Hök - Marika Roger 3 S= E 140 54/8
Berit Helge - Brita Matérn Nils Wikstad - Johan Lundström 3 S= E 140 54/8
Mikael Brenning - Jan Carlson Tossa Klevefors - Jannike Jevring 3 S= E 140 54/8
Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 3 S= E 140 54/8
Bertel Nathhorst - Johan De Geer Jan Asplund - Håkan Kjellberg 4 V-1 K 100 43/19
Martina Thornton - Tom Slettengren Olle Magnuson - Milly Holmgren 3 V-1 K 100 43/19
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Louise Edlind Friberg - Sten Friberg 4 V-1 4 100 43/19
Anne-Marie Rydell - Ulla Wennborg Gunilla Olofsson - Anita Koch 3 V-1 4 100 43/19
Sylvia Herrlin - Harald Sandberg Birgitta Skarke - Christina Kjellberg 2 V-1 K 100 43/19
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Göran Folke - Per Molin 4 V-1 4 100 43/19
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Per Christoffersson - Caisa Wiezell 3 S-1 E -50 33/29
Anna Dinkelspiel - Clary Sundblad Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 3 S-1 E -50 33/29
Gunilla Halldin - Catarina Lindqvist Marianne Karta - Jan Morén 4 S-1 E -50 33/29
Bo Brismar - Inge Johannesson Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 4 S-1 E -50 33/29
Gun Andersson - Christina Persson Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 4D S-1 E -100 28/34
Torgeir Fjelde - Monika Olsson Kerstin Klintberg - Lena Melin 1 V+1 K -110 22/40
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Ulla Norén - Staffan Norén 2 V= K -110 22/40
Lasse Gustavsson - Anna-Karin Lundberg Mary-Ann Engström - Jan Engström 2 V= 4 -110 22/40
Sven-Erik Åkerlind - Hans-Olof Åkerlind Yvonne Flink - Johan Flink 2 V= K -110 22/40
Laijla Molén - Ulla Bohlin Jan Nelson - Christina Winblad 2 V= 4 -110 22/40
Leif Anderberg - Birgitta Elding Åsel Floderus - Ulf Fagerström 3 V= 4 -140 9/53
Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson Christina Martin - Bernt Lundberg 3 V= K -140 9/53
Camilla Lindén - Gerd Svanström Marianne Larsson - Marianne Näslund 2 V+1 K -140 9/53
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Ylva Hag - Brita Carlefred 3 V= 4 -140 9/53
Cecilia Isoz - Gudrun Noreby Rolf Häggström - Birgitta von Homeyer 3 Ö= E -140 9/53
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 1 V+2 4 -140 9/53
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Helena Nyman - Ewa Stenberg 3 V= 4 -140 9/53
Margareta Thyr - Ulla Holmudd Sven Svensson - Bengt Björkstén 2 V+1 K -140 9/53
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Britt Andrén - Agneta Fergenius 3 V+1 K -170 0/62

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2016.05.13

Syd giv
alla i zon
KD7
E763
962
1098
kn103
KDkn
Ekn53
D32
E942
84
KD1087
kn7
865
10952
4
EK654

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torgeir Fjelde - Monika Olsson Åsel Floderus - Ulf Fagerström 3NT V-2 10 200 60/2
Jan Asplund - Håkan Kjellberg Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 5 V-2 K 200 60/2
Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson Gunvor Sjöström - Arne Keller 5 V-2 K 200 60/2
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Marianne Larsson - Marianne Näslund 3NT V-1 3 100 50/12
Eva Hök - Marika Roger Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 3NT V-1 3 100 50/12
Gunilla Olofsson - Anita Koch Gunilla Halldin - Catarina Lindqvist 3NT Ö-1 4 100 50/12
Dan Johansson - Bitte Eskilson Jan Nelson - Christina Winblad 3NT V-1 6 100 50/12
Laijla Molén - Ulla Bohlin Göran Folke - Per Molin 3 V-1 7 100 50/12
Tossa Klevefors - Jannike Jevring Cecilia Ramel - Berit Hellström 5 V-1 3 100 50/12
Helena Nyman - Ewa Stenberg Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström 5 V-1 7 100 50/12
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 2 V= 10 -90 42/20
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Karin Ekhammar - Åke Kling 3 V= K -110 31/31
Per Christoffersson - Caisa Wiezell Per Stahre - Iréne Agerkvist 2 V+1 3 -110 31/31
Ulla Norén - Staffan Norén Bertel Nathhorst - Johan De Geer 3 V= 6 -110 31/31
Louise Edlind Friberg - Sten Friberg Anna Dinkelspiel - Clary Sundblad 3 V= 3 -110 31/31
Christina Martin - Bernt Lundberg Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing 3 V= E -110 31/31
Camilla Lindén - Gerd Svanström Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 3 V= K -110 31/31
Annika Sjöberg Hök - Anders Hök Mary-Ann Engström - Jan Engström 3 V= 10 -110 31/31
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 2 V+1 9 -110 31/31
Sven Svensson - Bengt Björkstén Ingvar Ericsson - Monica Eriksson 3 V= 10 -110 31/31
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 2 V+1 K -110 31/31
Sven-Erik Åkerlind - Hans-Olof Åkerlind Mikael Brenning - Jan Carlson 3 V+1 E -130 19/43
Yvonne Flink - Johan Flink Bo Brismar - Inge Johannesson 2 V+2 K -130 19/43
Kerstin Klintberg - Lena Melin Gun Andersson - Christina Persson 3NT V= 6 -600 8/54
Leif Anderberg - Birgitta Elding Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 3NT V= 6 -600 8/54
Olle Magnuson - Milly Holmgren Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3NT V= 10 -600 8/54
Ylva Hag - Brita Carlefred Martina Thornton - Tom Slettengren 3NT Ö= E -600 8/54
Anne-Marie Rydell - Ulla Wennborg Marianne Karta - Jan Morén 3NT V= 6 -600 8/54
Lasse Gustavsson - Anna-Karin Lundberg Rolf Häggström - Birgitta von Homeyer 3NT V= 3 -600 8/54
Birgitta Skarke - Christina Kjellberg Berit Helge - Brita Matérn 3NT Ö= E -600 8/54
Nils Wikstad - Johan Lundström Sylvia Herrlin - Harald Sandberg 3NT V= 10 -600 8/54
Margareta Thyr - Ulla Holmudd Britt Andrén - Agneta Fergenius 3NT V= 6 -600 8/54

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2016.05.13

Väst giv
ingen i zon
kn6
ED982
10874
kn6
E2
63
E92
KD8753
D108754
Kkn105
K
E2
K93
74
Dkn653
1094

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torgeir Fjelde - Monika Olsson Åsel Floderus - Ulf Fagerström 5 V-1 E 50 59/3
Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson Gunvor Sjöström - Arne Keller 5 V-1 E 50 59/3
Camilla Lindén - Gerd Svanström Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 4 Ö-1 7 50 59/3
Dan Johansson - Bitte Eskilson Jan Nelson - Christina Winblad 4 Ö-1 D 50 59/3
Jan Asplund - Håkan Kjellberg Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 3 V= 10 -110 54/8
Gunilla Olofsson - Anita Koch Gunilla Halldin - Catarina Lindqvist 2 Ö+1 7 -140 52/10
Olle Magnuson - Milly Holmgren Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3 Ö+1 D -170 48/14
Annika Sjöberg Hök - Anders Hök Mary-Ann Engström - Jan Engström 2 Ö+2 7 -170 48/14
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 3 Ö+1 D -170 48/14
Eva Hök - Marika Roger Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 2 Ö+3 D -200 44/18
Per Christoffersson - Caisa Wiezell Per Stahre - Iréne Agerkvist 3NT V= 2 -400 42/20
Kerstin Klintberg - Lena Melin Gun Andersson - Christina Persson 4 Ö= D -420 35/27
Leif Anderberg - Birgitta Elding Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 4 Ö= 3 -420 35/27
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Marianne Larsson - Marianne Näslund 4 Ö= 7 -420 35/27
Ylva Hag - Brita Carlefred Martina Thornton - Tom Slettengren 4 Ö= D -420 35/27
Yvonne Flink - Johan Flink Bo Brismar - Inge Johannesson 4 Ö= D -420 35/27
Tossa Klevefors - Jannike Jevring Cecilia Ramel - Berit Hellström 4 Ö= 4 -420 35/27
Ulla Norén - Staffan Norén Bertel Nathhorst - Johan De Geer 3NT Ö+1 3 -430 23/39
Louise Edlind Friberg - Sten Friberg Anna Dinkelspiel - Clary Sundblad 3NT V+1 2 -430 23/39
Birgitta Skarke - Christina Kjellberg Berit Helge - Brita Matérn 3NT V+1 7 -430 23/39
Sven-Erik Åkerlind - Hans-Olof Åkerlind Mikael Brenning - Jan Carlson 3NT V+1 2 -430 23/39
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 3NT V+1 7 -430 23/39
Margareta Thyr - Ulla Holmudd Britt Andrén - Agneta Fergenius 3NT V+1 7 -430 23/39
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Karin Ekhammar - Åke Kling 4 Ö+1 7 -450 15/47
Christina Martin - Bernt Lundberg Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing 4 Ö+1 7 -450 15/47
Nils Wikstad - Johan Lundström Sylvia Herrlin - Harald Sandberg 3NT V+2 2 -460 11/51
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 3NT Ö+2 3 -460 11/51
Sven Svensson - Bengt Björkstén Ingvar Ericsson - Monica Eriksson 4 Ö+2 D -480 8/54
Anne-Marie Rydell - Ulla Wennborg Marianne Karta - Jan Morén 3NT V+3 2 -490 3/59
Lasse Gustavsson - Anna-Karin Lundberg Rolf Häggström - Birgitta von Homeyer 3NT V+3 4 -490 3/59
Laijla Molén - Ulla Bohlin Göran Folke - Per Molin 3NT V+3 7 -490 3/59
Helena Nyman - Ewa Stenberg Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström 3NT V+3 2 -490 3/59

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2016.05.13

Nord giv
Ö-V i zon
875
E8
Dkn854
E72
10642
D72
K9
K1085
EKkn93
63
E73
D93
D
Kkn10954
1062
kn64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Olofsson - Anita Koch Gunilla Halldin - Catarina Lindqvist 4 S= 4 420 62/0
Torgeir Fjelde - Monika Olsson Åsel Floderus - Ulf Fagerström 4 Ö-1 10 100 58/4
Christina Martin - Bernt Lundberg Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing 4 Ö-1 10 100 58/4
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 4 Ö-1 10 100 58/4
Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson Gunvor Sjöström - Arne Keller 3 N-2 E -100 54/8
Annika Sjöberg Hök - Anders Hök Mary-Ann Engström - Jan Engström 2 Ö+1 10 -140 47/15
Nils Wikstad - Johan Lundström Sylvia Herrlin - Harald Sandberg 2 Ö+1 10 -140 47/15
Sven-Erik Åkerlind - Hans-Olof Åkerlind Mikael Brenning - Jan Carlson 2 Ö+1 10 -140 47/15
Dan Johansson - Bitte Eskilson Jan Nelson - Christina Winblad 2 Ö+1 2 -140 47/15
Sven Svensson - Bengt Björkstén Ingvar Ericsson - Monica Eriksson 3 Ö= 10 -140 47/15
Margareta Thyr - Ulla Holmudd Britt Andrén - Agneta Fergenius 3 Ö= 9 -140 47/15
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Karin Ekhammar - Åke Kling 2 Ö+2 Kn -170 29/33
Jan Asplund - Håkan Kjellberg Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 2 Ö+2 D -170 29/33
Ulla Norén - Staffan Norén Bertel Nathhorst - Johan De Geer 3 Ö+1 Kn -170 29/33
Camilla Lindén - Gerd Svanström Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 2 Ö+2 2 -170 29/33
Ylva Hag - Brita Carlefred Martina Thornton - Tom Slettengren 2 Ö+2 Kn -170 29/33
Eva Hök - Marika Roger Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 2 Ö+2 10 -170 29/33
Lasse Gustavsson - Anna-Karin Lundberg Rolf Häggström - Birgitta von Homeyer 3 Ö+1 10 -170 29/33
Laijla Molén - Ulla Bohlin Göran Folke - Per Molin 3 Ö+1 9 -170 29/33
Yvonne Flink - Johan Flink Bo Brismar - Inge Johannesson 3 Ö+1 K -170 29/33
Tossa Klevefors - Jannike Jevring Cecilia Ramel - Berit Hellström 3 Ö+1 2 -170 29/33
Helena Nyman - Ewa Stenberg Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström 2 Ö+2 9 -170 29/33
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 2 Ö+2 4 -170 29/33
Louise Edlind Friberg - Sten Friberg Anna Dinkelspiel - Clary Sundblad 2 Ö+3 10 -200 15/47
Anne-Marie Rydell - Ulla Wennborg Marianne Karta - Jan Morén 4 S-4 10 -200 15/47
Kerstin Klintberg - Lena Melin Gun Andersson - Christina Persson 4 Ö= 10 -620 6/56
Per Christoffersson - Caisa Wiezell Per Stahre - Iréne Agerkvist 4 Ö= Kn -620 6/56
Leif Anderberg - Birgitta Elding Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 4 Ö= 4 -620 6/56
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Marianne Larsson - Marianne Näslund 4 V= 5 -620 6/56
Olle Magnuson - Milly Holmgren Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 Ö= Kn -620 6/56
Birgitta Skarke - Christina Kjellberg Berit Helge - Brita Matérn 4 Ö= Kn -620 6/56
Gerhard Gammer - Magnus Hempel Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 4 Ö= 10 -620 6/56

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2016.05.13

Öst giv
alla i zon
K8643
KD8
E2
kn43
kn52
kn32
D754
1097
D10
E10976
Kkn
KD62
E97
54
109863
E85

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Camilla Lindén - Gerd Svanström Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 1NT Ö-3 10 300 61/1
Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom Laijla Molén - Ulla Bohlin 2 Ö-3 E 300 61/1
Åsel Floderus - Ulf Fagerström Ulla Norén - Staffan Norén 2 N+2 9 170 57/5
Anna Dinkelspiel - Clary Sundblad Christina Martin - Bernt Lundberg 2 N+2 E 170 57/5
Kerstin Klintberg - Lena Melin Per Stahre - Iréne Agerkvist 2 N+1 K 140 46/16
Leif Anderberg - Birgitta Elding Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 2 N+1 E 140 46/16
Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 2 N+1 E 140 46/16
Martina Thornton - Tom Slettengren Karin Schiöld - Elisabeth Stern 2 N+1 K 140 46/16
Eva Hök - Marika Roger Gunilla Halldin - Catarina Lindqvist 2 N+1 K 140 46/16
Lasse Gustavsson - Anna-Karin Lundberg Berit Helge - Brita Matérn 2 N+1 K 140 46/16
Sven-Erik Åkerlind - Hans-Olof Åkerlind Tossa Klevefors - Jannike Jevring 1 N+2 2 140 46/16
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Yvonne Flink - Johan Flink 2 N+1 K 140 46/16
Sven Svensson - Bengt Björkstén Helena Nyman - Ewa Stenberg 2 N+1 6 140 46/16
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 2 N= K 110 26/36
Gun Andersson - Christina Persson Per Christoffersson - Caisa Wiezell 2 N= K 110 26/36
Louise Edlind Friberg - Sten Friberg Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing 2 N= 9 110 26/36
Olle Magnuson - Milly Holmgren Gunvor Sjöström - Arne Keller 1 N+1 6 110 26/36
Marianne Larsson - Marianne Näslund Ylva Hag - Brita Carlefred 2 N= 10 110 26/36
Sylvia Herrlin - Harald Sandberg Annika Sjöberg Hök - Anders Hök 2 N= 10 110 26/36
Birgitta Skarke - Christina Kjellberg Marianne Karta - Jan Morén 2 N= K 110 26/36
Cecilia Ramel - Berit Hellström Jan Nelson - Christina Winblad 1 N+1 K 110 26/36
Britt Andrén - Agneta Fergenius Gerhard Gammer - Magnus Hempel 2 N= 10 110 26/36
Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 2 N= 6 110 26/36
Margareta Thyr - Ulla Holmudd Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 2 N= 6 110 26/36
Rolf Häggström - Birgitta von Homeyer Anne-Marie Rydell - Ulla Wennborg 2 Ö-1 E 100 13/49
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Ingvar Ericsson - Monica Eriksson 1NT Ö-1 3 100 13/49
Dan Johansson - Bitte Eskilson Göran Folke - Per Molin 1 N= 9 80 10/52
Jan Asplund - Håkan Kjellberg Karin Ekhammar - Åke Kling 1 Ö= 10 -80 8/54
Bertel Nathhorst - Johan De Geer Torgeir Fjelde - Monika Olsson 2 Ö= 7 -110 4/58
Cecilia Isoz - Gudrun Noreby Gunilla Olofsson - Anita Koch 2 Ö= 7 -110 4/58
Bo Brismar - Inge Johannesson Mikael Brenning - Jan Carlson 2 Ö= 7 -110 4/58
Mary-Ann Engström - Jan Engström Nils Wikstad - Johan Lundström 1NT S-2 2 -200 0/62

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2016.05.13

Syd giv
ingen i zon
Ekn10
E93
D9542
92
D7543
kn5
Ekn8
D104
K92
KD10762
6
Ekn6
86
84
K1073
K8753

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 4D Ö-1 7 100 60/2
Mary-Ann Engström - Jan Engström Nils Wikstad - Johan Lundström 4 V-2 9 100 60/2
Sven Svensson - Bengt Björkstén Helena Nyman - Ewa Stenberg 4 V-2 9 100 60/2
Jan Asplund - Håkan Kjellberg Karin Ekhammar - Åke Kling 4 Ö-1 7 50 49/13
Louise Edlind Friberg - Sten Friberg Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing 4 Ö-1 K 50 49/13
Olle Magnuson - Milly Holmgren Gunvor Sjöström - Arne Keller 4 Ö-1 3 50 49/13
Cecilia Isoz - Gudrun Noreby Gunilla Olofsson - Anita Koch 4 Ö-1 3 50 49/13
Sylvia Herrlin - Harald Sandberg Annika Sjöberg Hök - Anders Hök 4 Ö-1 3 50 49/13
Lasse Gustavsson - Anna-Karin Lundberg Berit Helge - Brita Matérn 4 Ö-1 7 50 49/13
Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom Laijla Molén - Ulla Bohlin 3 V-1 2 50 49/13
Cecilia Ramel - Berit Hellström Jan Nelson - Christina Winblad 3 Ö-1 7 50 49/13
Marianne Larsson - Marianne Näslund Ylva Hag - Brita Carlefred 2 V= 9 -110 39/23
Margareta Thyr - Ulla Holmudd Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 1 V+1 9 -110 39/23
Anna Dinkelspiel - Clary Sundblad Christina Martin - Bernt Lundberg 2NT V= 9 -120 36/26
Kerstin Klintberg - Lena Melin Per Stahre - Iréne Agerkvist 2 Ö+1 7 -140 29/33
Bertel Nathhorst - Johan De Geer Torgeir Fjelde - Monika Olsson 3 Ö= K -140 29/33
Martina Thornton - Tom Slettengren Karin Schiöld - Elisabeth Stern 3 Ö= K -140 29/33
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Yvonne Flink - Johan Flink 2 Ö+1 8 -140 29/33
Bo Brismar - Inge Johannesson Mikael Brenning - Jan Carlson 2 Ö+1 3 -140 29/33
Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 2 Ö+1 8 -140 29/33
Leif Anderberg - Birgitta Elding Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 3 Ö+1 3 -170 16/46
Åsel Floderus - Ulf Fagerström Ulla Norén - Staffan Norén 2 Ö+2 8 -170 16/46
Rolf Häggström - Birgitta von Homeyer Anne-Marie Rydell - Ulla Wennborg 2 Ö+2 3 -170 16/46
Sven-Erik Åkerlind - Hans-Olof Åkerlind Tossa Klevefors - Jannike Jevring 2 V+2 6 -170 16/46
Dan Johansson - Bitte Eskilson Göran Folke - Per Molin 3 Ö+1 3 -170 16/46
Britt Andrén - Agneta Fergenius Gerhard Gammer - Magnus Hempel 2 Ö+2 K -170 16/46
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Ingvar Ericsson - Monica Eriksson 2 Ö+2 8 -170 16/46
Birgitta Skarke - Christina Kjellberg Marianne Karta - Jan Morén 2NT V+2 5 -180 8/54
Gun Andersson - Christina Persson Per Christoffersson - Caisa Wiezell 4 Ö= 3 -420 3/59
Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 4 Ö= 8 -420 3/59
Camilla Lindén - Gerd Svanström Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 Ö= 8 -420 3/59
Eva Hök - Marika Roger Gunilla Halldin - Catarina Lindqvist 4 Ö= K -420 3/59

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2016.05.13

Väst giv
N-S i zon
ED5
1096
D873
743
K
EKDkn75
E10542
5
kn962
43
Kkn
D10862
108743
82
96
EKkn9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom Laijla Molén - Ulla Bohlin 4 V-2 7 100 62/0
Sven-Erik Åkerlind - Hans-Olof Åkerlind Tossa Klevefors - Jannike Jevring 4 V-1 E 50 59/3
Cecilia Ramel - Berit Hellström Jan Nelson - Christina Winblad 4 V-1 3 50 59/3
Sven Svensson - Bengt Björkstén Helena Nyman - Ewa Stenberg 1 V+1 6 -110 56/6
Sylvia Herrlin - Harald Sandberg Annika Sjöberg Hök - Anders Hök 3 V+1 E -130 54/8
Louise Edlind Friberg - Sten Friberg Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing 3 V= 3 -140 50/12
Olle Magnuson - Milly Holmgren Gunvor Sjöström - Arne Keller 3 V= 3 -140 50/12
Mary-Ann Engström - Jan Engström Nils Wikstad - Johan Lundström 3 V= 10 -140 50/12
Gun Andersson - Christina Persson Per Christoffersson - Caisa Wiezell 3 V+1 5 -170 39/23
Bertel Nathhorst - Johan De Geer Torgeir Fjelde - Monika Olsson 3 V+1 5 -170 39/23
Jan Asplund - Håkan Kjellberg Karin Ekhammar - Åke Kling 3 V+1 7 -170 39/23
Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 3 V+1 8 -170 39/23
Martina Thornton - Tom Slettengren Karin Schiöld - Elisabeth Stern 2 V+2 7 -170 39/23
Lasse Gustavsson - Anna-Karin Lundberg Berit Helge - Brita Matérn 3 V+1 5 -170 39/23
Bo Brismar - Inge Johannesson Mikael Brenning - Jan Carlson 1 V+3 6 -170 39/23
Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 2 V+2 7 -170 39/23
Leif Anderberg - Birgitta Elding Lars Kronvall - Ingrid Lindberg 2 V+3 7 -200 29/33
Camilla Lindén - Gerd Svanström Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 2 V+3 6 -200 29/33
Cecilia Isoz - Gudrun Noreby Gunilla Olofsson - Anita Koch 2NT Ö+3 E -210 26/36
Åsel Floderus - Ulf Fagerström Ulla Norén - Staffan Norén 3NT V= 7 -400 24/38
Kerstin Klintberg - Lena Melin Per Stahre - Iréne Agerkvist 4 V= 3 -420 18/44
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 4 V= 7 -420 18/44
Anna Dinkelspiel - Clary Sundblad Christina Martin - Bernt Lundberg 4 V= 7 -420 18/44
Dan Johansson - Bitte Eskilson Göran Folke - Per Molin 4 V= 6 -420 18/44
Margareta Thyr - Ulla Holmudd Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 4 V= 7 -420 18/44
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Ingvar Ericsson - Monica Eriksson 3NT Ö+1 E -430 12/50
Eva Hök - Marika Roger Gunilla Halldin - Catarina Lindqvist 4 V+1 5 -450 7/55
Birgitta Skarke - Christina Kjellberg Marianne Karta - Jan Morén 5 V= 6 -450 7/55
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Yvonne Flink - Johan Flink 4 V+1 5 -450 7/55
Britt Andrén - Agneta Fergenius Gerhard Gammer - Magnus Hempel 4 V+1 5 -450 7/55
Marianne Larsson - Marianne Näslund Ylva Hag - Brita Carlefred 4 V+2 5 -480 1/61
Rolf Häggström - Birgitta von Homeyer Anne-Marie Rydell - Ulla Wennborg 4 V+2 5 -480 1/61

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2016.05.13

Nord giv
alla i zon
10762
D63
kn843
75
E983
K1085
D102
102
54
72
E965
EKkn96
KDkn
Ekn94
K7
D843

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anne-Marie Rydell - Ulla Wennborg Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 3NT S= 10 600 62/0
Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum Christina Martin - Bernt Lundberg 3 Ö-3 K 300 60/2
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Gun Andersson - Christina Persson 2 Ö-2 6 200 56/6
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Per Christoffersson - Caisa Wiezell 2 V-2 2 200 56/6
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Camilla Lindén - Gerd Svanström 3NT V-2 2 200 56/6
Karin Ekhammar - Åke Kling Kerstin Klintberg - Lena Melin 1NT N+1 10 120 51/11
Annika Sjöberg Hök - Anders Hök Lasse Gustavsson - Anna-Karin Lundberg 1NT S+1 8 120 51/11
Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson Anna Dinkelspiel - Clary Sundblad 2 Ö-1 K 100 47/15
Laijla Molén - Ulla Bohlin Yvonne Flink - Johan Flink 2 Ö-1 K 100 47/15
Birgitta Skarke - Christina Kjellberg Nils Wikstad - Johan Lundström 1NT S= 5 90 44/18
Marianne Karta - Jan Morén Eva Hök - Marika Roger 2 Ö= K -90 41/21
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström 2 Ö= K -90 41/21
Jan Asplund - Håkan Kjellberg Ulla Norén - Staffan Norén 1NT S-1 2 -100 27/35
Åsel Floderus - Ulf Fagerström Per Stahre - Iréne Agerkvist 2NT S-1 8 -100 27/35
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Bertel Nathhorst - Johan De Geer 1NT S-1 2 -100 27/35
Gunvor Sjöström - Arne Keller Louise Edlind Friberg - Sten Friberg 1NT S-1 10 -100 27/35
Olle Magnuson - Milly Holmgren Ylva Hag - Brita Carlefred 1NT S-1 10 -100 27/35
Rolf Häggström - Birgitta von Homeyer Gunilla Olofsson - Anita Koch 1NT S-1 2 -100 27/35
Mary-Ann Engström - Jan Engström Gunilla Halldin - Catarina Lindqvist 1NT S-1 10 -100 27/35
Berit Helge - Brita Matérn Sylvia Herrlin - Harald Sandberg 1NT S-1 2 -100 27/35
Dan Johansson - Bitte Eskilson Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 1NT S-1 10 -100 27/35
Tossa Klevefors - Jannike Jevring Bo Brismar - Inge Johannesson 1NT S-1 2 -100 27/35
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Sven Svensson - Bengt Björkstén 1NT S-1 10 -100 27/35
Britt Andrén - Agneta Fergenius Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 1NT S-1 10 -100 27/35
Marianne Larsson - Marianne Näslund Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing 1NT Ö+1 K -120 13/49
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Martina Thornton - Tom Slettengren 1NT V+1 3 -120 13/49
Torgeir Fjelde - Monika Olsson Leif Anderberg - Birgitta Elding 1NT S-2 5 -200 6/56
Jan Nelson - Christina Winblad Göran Folke - Per Molin 1NT S-2 10 -200 6/56
Cecilia Ramel - Berit Hellström Sven-Erik Åkerlind - Hans-Olof Åkerlind 1NT S-2 2 -200 6/56
Helena Nyman - Ewa Stenberg Margareta Thyr - Ulla Holmudd 1NT S-2 10 -200 6/56
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Gerhard Gammer - Magnus Hempel 1NT S-2 10 -200 6/56
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Mikael Brenning - Jan Carlson 1NTD S-2 10 -500 0/62

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2016.05.13

Öst giv
ingen i zon

E1076
Dkn5
D98543
kn9832

EK10874
K2
EK105
853
963
E106
D764
KDkn942
2
kn7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Larsson - Marianne Näslund Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing 4 S= E 420 60/2
Dan Johansson - Bitte Eskilson Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 4 S= E 420 60/2
Britt Andrén - Agneta Fergenius Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 4 S= E 420 60/2
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Gun Andersson - Christina Persson 3 S+1 E 170 54/8
Marianne Karta - Jan Morén Eva Hök - Marika Roger 2 S+2 E 170 54/8
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Sven Svensson - Bengt Björkstén 2 S+2 E 170 54/8
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Per Christoffersson - Caisa Wiezell 3 N= E 140 48/14
Olle Magnuson - Milly Holmgren Ylva Hag - Brita Carlefred 2 S+1 E 140 48/14
Annika Sjöberg Hök - Anders Hök Lasse Gustavsson - Anna-Karin Lundberg 3 S= E 140 48/14
Birgitta Skarke - Christina Kjellberg Nils Wikstad - Johan Lundström 4 V-1 7 50 44/18
Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum Christina Martin - Bernt Lundberg 4 S-1 E -50 36/26
Gunvor Sjöström - Arne Keller Louise Edlind Friberg - Sten Friberg 4 S-1 K -50 36/26
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Camilla Lindén - Gerd Svanström 4 S-1 E -50 36/26
Mary-Ann Engström - Jan Engström Gunilla Halldin - Catarina Lindqvist 4 S-1 E -50 36/26
Berit Helge - Brita Matérn Sylvia Herrlin - Harald Sandberg 3 S-1 E -50 36/26
Cecilia Ramel - Berit Hellström Sven-Erik Åkerlind - Hans-Olof Åkerlind 4 S-1 E -50 36/26
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström 4 S-1 E -50 36/26
Åsel Floderus - Ulf Fagerström Per Stahre - Iréne Agerkvist 4 S-2 E -100 27/35
Laijla Molén - Ulla Bohlin Yvonne Flink - Johan Flink 4 S-2 E -100 27/35
Karin Ekhammar - Åke Kling Kerstin Klintberg - Lena Melin 4 S-3 E -150 24/38
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Bertel Nathhorst - Johan De Geer 2 Ö+3 2 -200 22/40
Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson Anna Dinkelspiel - Clary Sundblad 4D S-2 E -300 20/42
Torgeir Fjelde - Monika Olsson Leif Anderberg - Birgitta Elding 5 V= E -400 16/46
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Martina Thornton - Tom Slettengren 5 V= E -400 16/46
Tossa Klevefors - Jannike Jevring Bo Brismar - Inge Johannesson 5 V= E -400 16/46
Jan Asplund - Håkan Kjellberg Ulla Norén - Staffan Norén 4 Ö= 2 -420 9/53
Anne-Marie Rydell - Ulla Wennborg Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 4 Ö= K -420 9/53
Rolf Häggström - Birgitta von Homeyer Gunilla Olofsson - Anita Koch 4 Ö= K -420 9/53
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Mikael Brenning - Jan Carlson 4 V= E -420 9/53
Helena Nyman - Ewa Stenberg Margareta Thyr - Ulla Holmudd 4 V+1 E -450 4/58
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Gerhard Gammer - Magnus Hempel 5D S-3 E -500 2/60
Jan Nelson - Christina Winblad Göran Folke - Per Molin 5D V= E -550 0/62

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2016.05.13

Syd giv
N-S i zon
kn632
E3
63
K10984
KD95
kn10972
kn9
kn5
E10
K64
D10742
732
874
D85
EK85
ED6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Gerhard Gammer - Magnus Hempel 3NT S+1 Kn 630 62/0
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Gun Andersson - Christina Persson 3NT S= Kn 600 58/4
Karin Schiöld - Elisabeth Stern Camilla Lindén - Gerd Svanström 3NT S= 2 600 58/4
Mary-Ann Engström - Jan Engström Gunilla Halldin - Catarina Lindqvist 3NT S= Kn 600 58/4
Karin Ekhammar - Åke Kling Kerstin Klintberg - Lena Melin 2NT N+2 K 180 53/9
Laijla Molén - Ulla Bohlin Yvonne Flink - Johan Flink 2NT S+2 7 180 53/9
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Per Christoffersson - Caisa Wiezell 2NT S+1 Kn 150 39/23
Torgeir Fjelde - Monika Olsson Leif Anderberg - Birgitta Elding 1NT S+2 Kn 150 39/23
Åsel Floderus - Ulf Fagerström Per Stahre - Iréne Agerkvist 1NT N+2 2 150 39/23
Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson Anna Dinkelspiel - Clary Sundblad 2NT S+1 2 150 39/23
Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum Christina Martin - Bernt Lundberg 2NT N+1 Kn 150 39/23
Olle Magnuson - Milly Holmgren Ylva Hag - Brita Carlefred 2NT S+1 Kn 150 39/23
Anne-Marie Rydell - Ulla Wennborg Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 2NT S+1 5 150 39/23
Rolf Häggström - Birgitta von Homeyer Gunilla Olofsson - Anita Koch 2NT N+1 Kn 150 39/23
Annika Sjöberg Hök - Anders Hök Lasse Gustavsson - Anna-Karin Lundberg 2NT S+1 2 150 39/23
Berit Helge - Brita Matérn Sylvia Herrlin - Harald Sandberg 2NT S+1 2 150 39/23
Tossa Klevefors - Jannike Jevring Bo Brismar - Inge Johannesson 1NT S+2 Kn 150 39/23
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Sven Svensson - Bengt Björkstén 2NT S+1 K 150 39/23
Jan Asplund - Håkan Kjellberg Ulla Norén - Staffan Norén 1NT S+1 Kn 120 21/41
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Martina Thornton - Tom Slettengren 2NT S= Kn 120 21/41
Marianne Karta - Jan Morén Eva Hök - Marika Roger 1NT N+1 7 120 21/41
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Mikael Brenning - Jan Carlson 2NT S= Kn 120 21/41
Jan Nelson - Christina Winblad Göran Folke - Per Molin 1NT N+1 2 120 21/41
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström 2NT S= 9 120 21/41
Marianne Larsson - Marianne Näslund Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing 2 N= 7 110 12/50
Cecilia Ramel - Berit Hellström Sven-Erik Åkerlind - Hans-Olof Åkerlind 3 N= E 110 12/50
Helena Nyman - Ewa Stenberg Margareta Thyr - Ulla Holmudd 3 N= E 110 12/50
Gunvor Sjöström - Arne Keller Louise Edlind Friberg - Sten Friberg 2 S= 10 90 8/54
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Bertel Nathhorst - Johan De Geer 2NT S-1 7 -100 3/59
Birgitta Skarke - Christina Kjellberg Nils Wikstad - Johan Lundström 2NT S-1 2 -100 3/59
Dan Johansson - Bitte Eskilson Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 2NT S-1 2 -100 3/59
Britt Andrén - Agneta Fergenius Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 2NT S-1 Kn -100 3/59

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2016.05.13

Väst giv
Ö-V i zon
D4
E1092
kn63
kn986
Kkn10
kn6543
92
KD3
96
D87
EKD874
E7
E87532
K
105
10542

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Wikstad - Johan Lundström Annika Sjöberg Hök - Anders Hök 4 V-2 8 200 62/0
Karin Ekhammar - Åke Kling Gun Andersson - Christina Persson 3 Ö= K -110 57/5
Tossa Klevefors - Jannike Jevring Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 2 Ö+1 E -110 57/5
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Ingvar Ericsson - Monica Eriksson 2 V= 8 -110 57/5
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Sven Svensson - Bengt Björkstén 2 Ö+1 K -110 57/5
Ulla Norén - Staffan Norén Torgeir Fjelde - Monika Olsson 2 Ö+2 K -130 45/17
Louise Edlind Friberg - Sten Friberg Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 2 Ö+2 7 -130 45/17
Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 2 Ö+2 5 -130 45/17
Lasse Gustavsson - Anna-Karin Lundberg Birgitta Skarke - Christina Kjellberg 2 Ö+2 K -130 45/17
Sven-Erik Åkerlind - Hans-Olof Åkerlind Jan Nelson - Christina Winblad 3 Ö+1 E -130 45/17
Dan Johansson - Bitte Eskilson Yvonne Flink - Johan Flink 2 Ö+2 K -130 45/17
Göran Folke - Per Molin Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 2 Ö+2 10 -130 45/17
Helena Nyman - Ewa Stenberg Britt Andrén - Agneta Fergenius 2 Ö+2 3 -130 45/17
Per Stahre - Iréne Agerkvist Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 2 Ö+3 E -150 30/32
Åsel Floderus - Ulf Fagerström Bertel Nathhorst - Johan De Geer 2 Ö+3 E -150 30/32
Camilla Lindén - Gerd Svanström Olle Magnuson - Milly Holmgren 2 Ö+3 E -150 30/32
Eva Hök - Marika Roger Anne-Marie Rydell - Ulla Wennborg 2 Ö+3 K -150 30/32
Bo Brismar - Inge Johannesson Cecilia Ramel - Berit Hellström 3 Ö+2 E -150 30/32
Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström Gerhard Gammer - Magnus Hempel 2 Ö+3 10 -150 30/32
Margareta Thyr - Ulla Holmudd Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 3 Ö+2 K -150 30/32
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Christina Martin - Bernt Lundberg 2 V+2 D -170 22/40
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Per Christoffersson - Caisa Wiezell 5 Ö= K -600 18/44
Ylva Hag - Brita Carlefred Karin Schiöld - Elisabeth Stern 5 Ö= E -600 18/44
Mikael Brenning - Jan Carlson Laijla Molén - Ulla Bohlin 5 Ö= 10 -600 18/44
Kerstin Klintberg - Lena Melin Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 3NT V+1 8 -630 10/52
Gunvor Sjöström - Arne Keller Anna Dinkelspiel - Clary Sundblad 3NT Ö+1 3 -630 10/52
Gunilla Halldin - Catarina Lindqvist Rolf Häggström - Birgitta von Homeyer 3NT V+1 8 -630 10/52
Mary-Ann Engström - Jan Engström Sylvia Herrlin - Harald Sandberg 3NT V+1 8 -630 10/52
Berit Helge - Brita Matérn Gunilla Olofsson - Anita Koch 3NT V+1 8 -630 10/52
Leif Anderberg - Birgitta Elding Jan Asplund - Håkan Kjellberg 3NT V+2 D -660 3/59
Marianne Larsson - Marianne Näslund Martina Thornton - Tom Slettengren 3NT V+2 6 -660 3/59
Marianne Karta - Jan Morén Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 5D Ö= E -750 0/62

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2016.05.13

Nord giv
ingen i zon
E85
EKkn103
Kkn2
D3
K7
D9654
964
EK6
Dkn964
72
105
7542
1032
8
ED873
kn1098

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Norén - Staffan Norén Torgeir Fjelde - Monika Olsson 3NT S+2 E 460 58/4
Sven-Erik Åkerlind - Hans-Olof Åkerlind Jan Nelson - Christina Winblad 3NT S+2 E 460 58/4
Tossa Klevefors - Jannike Jevring Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 3NT S+2 E 460 58/4
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Ingvar Ericsson - Monica Eriksson 3NT S+2 E 460 58/4
Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström Gerhard Gammer - Magnus Hempel 3NT S+2 E 460 58/4
Göran Folke - Per Molin Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 3NT S+1 4 430 52/10
Åsel Floderus - Ulf Fagerström Bertel Nathhorst - Johan De Geer 3NT N= D 400 46/16
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Per Christoffersson - Caisa Wiezell 3NT S= 4 400 46/16
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Christina Martin - Bernt Lundberg 3NT S= 4 400 46/16
Mary-Ann Engström - Jan Engström Sylvia Herrlin - Harald Sandberg 3NT S= 4 400 46/16
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Sven Svensson - Bengt Björkstén 3NT S= 6 400 46/16
Mikael Brenning - Jan Carlson Laijla Molén - Ulla Bohlin 2NT S+4 6 240 40/22
Kerstin Klintberg - Lena Melin Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 2NT S+3 E 210 35/27
Leif Anderberg - Birgitta Elding Jan Asplund - Håkan Kjellberg 2NT S+3 4 210 35/27
Camilla Lindén - Gerd Svanström Olle Magnuson - Milly Holmgren 2NT S+3 4 210 35/27
Gunilla Halldin - Catarina Lindqvist Rolf Häggström - Birgitta von Homeyer 1NT S+4 E 210 35/27
Louise Edlind Friberg - Sten Friberg Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 1NT N+3 D 180 29/33
Helena Nyman - Ewa Stenberg Britt Andrén - Agneta Fergenius 1NT S+3 E 180 29/33
Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 3 N+1 4 170 26/36
Per Stahre - Iréne Agerkvist Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 2 Ö-3 8 150 18/44
Marianne Larsson - Marianne Näslund Martina Thornton - Tom Slettengren 2NT S+1 5 150 18/44
Marianne Karta - Jan Morén Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 2NT S+1 E 150 18/44
Lasse Gustavsson - Anna-Karin Lundberg Birgitta Skarke - Christina Kjellberg 2NT S+1 6 150 18/44
Dan Johansson - Bitte Eskilson Yvonne Flink - Johan Flink 2NT N+1 D 150 18/44
Bo Brismar - Inge Johannesson Cecilia Ramel - Berit Hellström 2NT N+1 4 150 18/44
Margareta Thyr - Ulla Holmudd Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 2NT S+1 6 150 18/44
Berit Helge - Brita Matérn Gunilla Olofsson - Anita Koch 2 N+1 D 140 10/52
Ylva Hag - Brita Carlefred Karin Schiöld - Elisabeth Stern 3 S+1 E 130 8/54
Nils Wikstad - Johan Lundström Annika Sjöberg Hök - Anders Hök 2 N= 10 110 6/56
Karin Ekhammar - Åke Kling Gun Andersson - Christina Persson 2 N-1 9 -50 3/59
Gunvor Sjöström - Arne Keller Anna Dinkelspiel - Clary Sundblad 2NT S-1 E -50 3/59
Eva Hök - Marika Roger Anne-Marie Rydell - Ulla Wennborg 5 S-2 E -100 0/62

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2016.05.13

Öst giv
N-S i zon
E
EKDkn
K9765
KD2
K8
1098754
E104
kn4
kn102
63
D8
1097653
D976543
2
kn32
E8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Brenning - Jan Carlson Laijla Molén - Ulla Bohlin 6NT S= 10 1440 62/0
Eva Hök - Marika Roger Anne-Marie Rydell - Ulla Wennborg 4 S+2 10 680 59/3
Göran Folke - Per Molin Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 4 S+2 Kn 680 59/3
Karin Ekhammar - Åke Kling Gun Andersson - Christina Persson 5NT N= 3 660 51/11
Ulla Norén - Staffan Norén Torgeir Fjelde - Monika Olsson 3NT N+2 6 660 51/11
Dan Johansson - Bitte Eskilson Yvonne Flink - Johan Flink 3NT N+2 10 660 51/11
Bo Brismar - Inge Johannesson Cecilia Ramel - Berit Hellström 3NT N+2 5 660 51/11
Helena Nyman - Ewa Stenberg Britt Andrén - Agneta Fergenius 3NT N+2 5 660 51/11
Margareta Thyr - Ulla Holmudd Gerhard Berggren - Astrid Åsebo 3NT N+2 3 660 51/11
Louise Edlind Friberg - Sten Friberg Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 4 S+1 Kn 650 41/21
Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum 4 S+1 Kn 650 41/21
Nils Wikstad - Johan Lundström Annika Sjöberg Hök - Anders Hök 4 S+1 10 650 41/21
Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg Ingvar Ericsson - Monica Eriksson 4 S+1 10 650 41/21
Kerstin Klintberg - Lena Melin Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 3NT N+1 10 630 33/29
Per Stahre - Iréne Agerkvist Lena Hammarberg - Cary Hammarberg 3NT N+1 6 630 33/29
Sven-Erik Åkerlind - Hans-Olof Åkerlind Jan Nelson - Christina Winblad 3NT N+1 3 630 33/29
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Sven Svensson - Bengt Björkstén 3NT N+1 6 630 33/29
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Per Christoffersson - Caisa Wiezell 4 S= Kn 620 28/34
Gunvor Sjöström - Arne Keller Anna Dinkelspiel - Clary Sundblad 3NT N= 10 600 22/40
Camilla Lindén - Gerd Svanström Olle Magnuson - Milly Holmgren 3NT N= 3 600 22/40
Ylva Hag - Brita Carlefred Karin Schiöld - Elisabeth Stern 3NT N= 10 600 22/40
Lasse Gustavsson - Anna-Karin Lundberg Birgitta Skarke - Christina Kjellberg 5 N= 10 600 22/40
Mary-Ann Engström - Jan Engström Sylvia Herrlin - Harald Sandberg 5 N= 4 600 22/40
Åsel Floderus - Ulf Fagerström Bertel Nathhorst - Johan De Geer 3 N+1 10 130 16/46
Leif Anderberg - Birgitta Elding Jan Asplund - Håkan Kjellberg 4 S-1 10 -100 8/54
Marianne Larsson - Marianne Näslund Martina Thornton - Tom Slettengren 3NT N-1 6 -100 8/54
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Christina Martin - Bernt Lundberg 5 N-1 7 -100 8/54
Marianne Karta - Jan Morén Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 3NT N-1 10 -100 8/54
Berit Helge - Brita Matérn Gunilla Olofsson - Anita Koch 6NT N-1 10 -100 8/54
Tossa Klevefors - Jannike Jevring Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 3NT N-1 5 -100 8/54
Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström Gerhard Gammer - Magnus Hempel 3NT N-1 10 -100 8/54
Gunilla Halldin - Catarina Lindqvist Rolf Häggström - Birgitta von Homeyer 5NT N-3 10 -300 0/62

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2016.05.13

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn62
E106
109874
kn
9
D9873
6
1096542
53
Kkn52
EDkn5
E73
KD10874
4
K32
KD8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martina Thornton - Tom Slettengren Camilla Lindén - Gerd Svanström 3D S= 6 530 62/0
Christina Martin - Bernt Lundberg Gunvor Sjöström - Arne Keller 4 S+1 3 450 60/2
Olle Magnuson - Milly Holmgren Marianne Larsson - Marianne Näslund 4 S= 6 420 54/8
Berit Helge - Brita Matérn Annika Sjöberg Hök - Anders Hök 4 S= 6 420 54/8
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Cecilia Ramel - Berit Hellström 4 S= 6 420 54/8
Göran Folke - Per Molin Sven-Erik Åkerlind - Hans-Olof Åkerlind 4 S= 6 420 54/8
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Britt Andrén - Agneta Fergenius 4 S= 6 420 54/8
Birgitta Skarke - Christina Kjellberg Mary-Ann Engström - Jan Engström 2 S+1 6 140 48/14
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Kerstin Klintberg - Lena Melin 4 S-1 6 -50 25/37
Per Stahre - Iréne Agerkvist Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 4 S-1 6 -50 25/37
Per Christoffersson - Caisa Wiezell Karin Ekhammar - Åke Kling 4 S-1 6 -50 25/37
Bertel Nathhorst - Johan De Geer Leif Anderberg - Birgitta Elding 4 S-1 6 -50 25/37
Jan Asplund - Håkan Kjellberg Åsel Floderus - Ulf Fagerström 4 S-1 6 -50 25/37
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Torgeir Fjelde - Monika Olsson 4 S-1 6 -50 25/37
Ulla Norén - Staffan Norén Gun Andersson - Christina Persson 4 S-1 6 -50 25/37
Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum Louise Edlind Friberg - Sten Friberg 4 S-1 6 -50 25/37
Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 4 S-1 6 -50 25/37
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Karin Schiöld - Elisabeth Stern 4 S-1 10 -50 25/37
Ylva Hag - Brita Carlefred Anna Dinkelspiel - Clary Sundblad 4 S-1 6 -50 25/37
Rolf Häggström - Birgitta von Homeyer Eva Hök - Marika Roger 4 S-1 6 -50 25/37
Gunilla Olofsson - Anita Koch Marianne Karta - Jan Morén 4 S-1 6 -50 25/37
Sylvia Herrlin - Harald Sandberg Lasse Gustavsson - Anna-Karin Lundberg 4 S-1 6 -50 25/37
Nils Wikstad - Johan Lundström Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 4 S-1 6 -50 25/37
Bo Brismar - Inge Johannesson Jan Nelson - Christina Winblad 4 S-1 6 -50 25/37
Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom Yvonne Flink - Johan Flink 4 S-1 10 -50 25/37
Mikael Brenning - Jan Carlson Dan Johansson - Bitte Eskilson 4 S-1 6 -50 25/37
Helena Nyman - Ewa Stenberg Gerhard Gammer - Magnus Hempel 4 S-1 6 -50 25/37
Gerhard Berggren - Astrid Åsebo Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 4 S-1 6 -50 25/37
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Margareta Thyr - Ulla Holmudd 4 S-1 6 -50 25/37
Sven Svensson - Bengt Björkstén Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström 4 S-1 6 -50 25/37
Gunilla Halldin - Catarina Lindqvist Anne-Marie Rydell - Ulla Wennborg 5 S-2 6 -100 1/61
Laijla Molén - Ulla Bohlin Tossa Klevefors - Jannike Jevring 5 S-2 6 -100 1/61

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2016.05.13

Väst giv
alla i zon
EDkn7
K73
D95
875
32
ED1054
83
Kkn92
K864
96
Kkn42
643
1095
kn82
E1076
ED10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Martin - Bernt Lundberg Gunvor Sjöström - Arne Keller 3NT N= 6 600 61/1
Martina Thornton - Tom Slettengren Camilla Lindén - Gerd Svanström 3NT N= 2 600 61/1
Laijla Molén - Ulla Bohlin Tossa Klevefors - Jannike Jevring 2NT Ö-4 7 400 58/4
Bertel Nathhorst - Johan De Geer Leif Anderberg - Birgitta Elding 3 V-2 E 200 55/7
Ylva Hag - Brita Carlefred Anna Dinkelspiel - Clary Sundblad 3NT Ö-2 E 200 55/7
Mikael Brenning - Jan Carlson Dan Johansson - Bitte Eskilson 1NT S+3 9 180 52/10
Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum Louise Edlind Friberg - Sten Friberg 2NT N= 4 120 50/12
Gerhard Berggren - Astrid Åsebo Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 1 N+1 9 110 47/15
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Margareta Thyr - Ulla Holmudd 2 S+1 4 110 47/15
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Torgeir Fjelde - Monika Olsson 2 V-1 5 100 44/18
Ulla Norén - Staffan Norén Gun Andersson - Christina Persson 1NT S= 4 90 40/22
Olle Magnuson - Milly Holmgren Marianne Larsson - Marianne Näslund 1NT S= 4 90 40/22
Helena Nyman - Ewa Stenberg Gerhard Gammer - Magnus Hempel 1NT S= 10 90 40/22
Sylvia Herrlin - Harald Sandberg Lasse Gustavsson - Anna-Karin Lundberg 1 N= 6 80 36/26
Nils Wikstad - Johan Lundström Cecilia Isoz - Gudrun Noreby Pass   33/29
Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom Yvonne Flink - Johan Flink Pass   33/29
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Karin Schiöld - Elisabeth Stern 2 N-1 4 -100 28/34
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Cecilia Ramel - Berit Hellström 3NT S-1 10 -100 28/34
Göran Folke - Per Molin Sven-Erik Åkerlind - Hans-Olof Åkerlind 3NT N-1 4 -100 28/34
Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 2 V= D -110 24/38
Per Stahre - Iréne Agerkvist Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 3NT N-2 3 -200 17/45
Per Christoffersson - Caisa Wiezell Karin Ekhammar - Åke Kling 3 N-2 9 -200 17/45
Rolf Häggström - Birgitta von Homeyer Eva Hök - Marika Roger 3 N-2 9 -200 17/45
Gunilla Halldin - Catarina Lindqvist Anne-Marie Rydell - Ulla Wennborg 4 N-2 4 -200 17/45
Bo Brismar - Inge Johannesson Jan Nelson - Christina Winblad 3 N-2 6 -200 17/45
Sven Svensson - Bengt Björkstén Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström 2NT N-2 9 -200 17/45
Jan Asplund - Håkan Kjellberg Åsel Floderus - Ulf Fagerström 2NT N-3 4 -300 7/55
Gunilla Olofsson - Anita Koch Marianne Karta - Jan Morén 2 S-3 3 -300 7/55
Birgitta Skarke - Christina Kjellberg Mary-Ann Engström - Jan Engström 3NT N-3 6 -300 7/55
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Britt Andrén - Agneta Fergenius 3NT N-3 9 -300 7/55
Berit Helge - Brita Matérn Annika Sjöberg Hök - Anders Hök 3NT N-4 9 -400 2/60
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Kerstin Klintberg - Lena Melin 3NT N-5 9 -500 0/62

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2016.05.13

Nord giv
N-S i zon
Ekn853
E753
E103
2
642
K962
854
E64
KD109
D8
D7
KD875
7
kn104
Kkn962
kn1093

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Asplund - Håkan Kjellberg Åsel Floderus - Ulf Fagerström 2 N+1 K 140 54/8
Ulla Norén - Staffan Norén Gun Andersson - Christina Persson 3 N= K 140 54/8
Christina Martin - Bernt Lundberg Gunvor Sjöström - Arne Keller 2 N+1 K 140 54/8
Gunilla Olofsson - Anita Koch Marianne Karta - Jan Morén 2 N+1 K 140 54/8
Berit Helge - Brita Matérn Annika Sjöberg Hök - Anders Hök 2 N+1 D 140 54/8
Nils Wikstad - Johan Lundström Cecilia Isoz - Gudrun Noreby 2 N+1 K 140 54/8
Göran Folke - Per Molin Sven-Erik Åkerlind - Hans-Olof Åkerlind 2 N+1 K 140 54/8
Sven Svensson - Bengt Björkstén Gunnar Bernhardtz - Björn Hellerström 2 N+1 D 140 54/8
Klas Änggård - Evelyn Jakobsson Britt Andrén - Agneta Fergenius 2 N+1 K 140 54/8
Lena Hammarberg - Cary Hammarberg Kerstin Klintberg - Lena Melin 2 N= D 110 38/24
Per Stahre - Iréne Agerkvist Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 2 N= K 110 38/24
Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing Gunnar Ericsson - Ann-Cathrine Ström-Ericsson 2 N= K 110 38/24
Olle Magnuson - Milly Holmgren Marianne Larsson - Marianne Näslund 2 N= K 110 38/24
Ylva Hag - Brita Carlefred Anna Dinkelspiel - Clary Sundblad 3 S= E 110 38/24
Mikael Brenning - Jan Carlson Dan Johansson - Bitte Eskilson 2 N= K 110 38/24
Ingvar Ericsson - Monica Eriksson Margareta Thyr - Ulla Holmudd 2 N= K 110 38/24
Per Christoffersson - Caisa Wiezell Karin Ekhammar - Åke Kling 3 Ö-2 7 100 26/36
Martina Thornton - Tom Slettengren Camilla Lindén - Gerd Svanström 2NT Ö-2 6 100 26/36
Rolf Häggström - Birgitta von Homeyer Eva Hök - Marika Roger 3 Ö-2 7 100 26/36
Bo Brismar - Inge Johannesson Jan Nelson - Christina Winblad 3 Ö-2 7 100 26/36
Gerhard Berggren - Astrid Åsebo Dag Ehrenpreis - Anna Karin Österberg 4 Ö-2 7 100 26/36
Bertel Nathhorst - Johan De Geer Leif Anderberg - Birgitta Elding 1NT S= 2 90 20/42
Lars Kronvall - Ingrid Lindberg Torgeir Fjelde - Monika Olsson 2 Ö-1 7 50 14/48
Sylvia Herrlin - Harald Sandberg Lasse Gustavsson - Anna-Karin Lundberg 2 Ö-1 7 50 14/48
Birgitta Skarke - Christina Kjellberg Mary-Ann Engström - Jan Engström 2 Ö-1 7 50 14/48
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Cecilia Ramel - Berit Hellström 2 Ö-1 7 50 14/48
Helena Nyman - Ewa Stenberg Gerhard Gammer - Magnus Hempel 2 Ö-1 7 50 14/48
Arija Strömberg - Gullvi Söderbaum Louise Edlind Friberg - Sten Friberg 2 N-1 D -100 6/56
Laijla Molén - Ulla Bohlin Tossa Klevefors - Jannike Jevring 4 N-1 5 -100 6/56
Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom Yvonne Flink - Johan Flink 4 N-1 7 -100 6/56
Gunilla Halldin - Catarina Lindqvist Anne-Marie Rydell - Ulla Wennborg 2 Ö+1 7 -110 2/60
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Karin Schiöld - Elisabeth Stern 2 N-2 K -200 0/62