Kommande tävlingar
24/08 INSTÄLLD...Munka Ljungby BS -
07/09 SM Par Junior, direktfinal
07/09 BK Albrekts - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
04/08 SM Par Open - Final - Omgång 5
04/08 Guldgruvan - Final I
04/08 Guldgruvan - Final H
BK Bridgehuset » Onsdag scratch 2016-03-02 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag scratch 2016-03-02

Partävling, 21 bord, 42 par. Antal brickor: 24. Medel: 480.0.

Privatprotokoll för Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 2, Börje Persson - Folke Abrahamsson
13NT Ö= -400 4 10% 4 10.0%KD8D8K9654Kn98 Kn64Kn542D72K43
24 S+1 150 15 38% 19 24.0%KD893EKD3KDKn6 E953108KnE109874
Rond 2, som NS mot par 3, Bo Månsson - Sonja Christensson
33 S= 140 4 10% 23 19.3%Kn1097287635KD2 ED63EK58743E3
43 N+1 130 2 5% 25 15.8%E8654E63KDKn74 KD398764K51086
Rond 3, som ÖV mot par 4, Gunnar Hudin - Elisabet Hudin
53 V= 140 34 85% 59 29.6%K53D98DKn6Kn542 8EKKn432E741063
61 S+5 -230 36 90% 95 39.7%Kn2Kn862109K6532 95D973EKn543DKn
Rond 4, som NS mot par 5, Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson
73NT V+2 -660 16 40% 111 39.7%EKn109546E64873 8109843KD85292
81NT Ö+2 -150 23 58% 134 42.0%KD63753Kn842109 95484E96EKn843
Rond 5, som ÖV mot par 6, Lars Persson - Pia Katarina Larsson
94 V-1 -100 3 8% 137 38.2%EKn942ED10KD954 KD104328732E107
103 V+3 230 10 25% 147 36.9%K64Kn864E642E10 EDKn1083ED73K85
Rond 6, som NS mot par 7, Gun Bellander - Klas Bellander
111NT Ö+2 -150 15 38% 162 37.0%765D97Kn874732 1084K84EK3KKn86
122 Ö+2 -170 23 58% 185 38.8%108754D5454D106 EKKnK2K7Kn98732
Rond 7, som ÖV mot par 8, Christina Kronlund - Thomas Ålander
132 N-1 100 25 63% 210 40.6%K9655E964E943 D732K972D32K8
145D S-2 300 22 55% 232 41.6%710KD108753E832 D8KD4EKn94KDKn5
Rond 8, som ÖV mot par 9, Hanna Lewandowski - Lars Becklén
154 N= -620 13 33% 245 41.1%EDKn8Kn9743K1084 98Kn10654857532
163 Ö-3 -300 2 5% 247 38.8%E6K106EKn754K104 K9754D74103Kn96
Rond 9, som NS mot par 10, Lars G Svensson - Ulla Wästberg
173NT Ö= -400 24 60% 271 40.1%973D63D97K942 8652872103EKn107
184 V+3 -510 12 30% 283 39.5%K6572Kn1062K654 745K987543E103
Rond 10, som NS mot par 11, Rolf Bergström - Christer Löfgren
191NT V+2 -150 18 45% 301 39.8%97D75KDKn510976 DKn52E4297Kn832
205 N-3 -300 7 18% 308 38.7%KD10353KDKn9642 E87D273EK9852
Rond 11, som NS mot par 12, Mikael Palade - Lennart Tenland
213NT V+1 -430 1 3% 309 37.0%976DKn2Kn1075K98 EKn102K87549622
225D V-2 500 38 95% 347 39.6%E967523EDKn954 KnEKn6K852K10762
Rond 12, som NS mot par 1, Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg
231NT V+1 -120 5 13% 352 38.5%E109D1096104EK98 K85383Kn97D1075
243 Ö-1 50 31 78% 383 40.1%2KKn107Kn84E7543 KKn783KD92Kn1082