Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Onsdag 18.30 Partävling med hcp max 54 par TL:Kristina 2016-01-20 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag 18.30 Partävling med hcp max 54 par TL:Kristina 2016-01-20

Partävling, 24 bord, 48 par. Antal brickor: 24. Medel: 552.0.

Privatprotokoll för Göran Ekelund - Hans Mattsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 17, Nils Lindblad - Louise Grandinsson
13NT N= -400 41 89% 41 89.0%Kn287531094D862 9875D964D83KKn
21NT Ö+1 120 33 72% 74 80.5%D1051098753K943 EKn4Kn64E8ED1072
Rond 2, som ÖV mot par 16, Lars G Svensson - Ulla Wästberg
33 N-2 100 39 85% 113 82.0%K1062K1096D5732 5Kn8743K1074EKn6
44 S+1 -650 22 48% 135 73.5%D9854Kn10984KD9 K72EKn325210764
Rond 3, som NS mot par 15, Gun Bellander - Gunlis Åberg
53NT V-1 50 43 93% 178 77.4%1096EKKn394Kn982 732D4732E7653
63NT Ö+2 -660 10 22% 188 68.2%Kn765E1059863103 K1042D32102K765
Rond 4, som NS mot par 14, Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson
74 S+1 650 36 78% 224 69.6%EKDDK853EKn832 9K1076542D9729
83 V-1 50 26 57% 250 68.0%10963EKKn6710862 D210210954EKKn73
Rond 5, som NS mot par 13, Anders Olsson - Sten Ahlgren
95 S+2 440 24 52% 274 66.2%D1043598DKn10853 EKn6EKKn74EK764
104 S= 620 25 54% 299 65.0%KKn4E74EK932D2 ED98DKn10524Kn83
Rond 6, som NS mot par 24, Jan Clementsson - Lars Becklén
115 V-2 100 9 20% 308 60.9%E96KKn1062E8654 943KDKnE953K92
123NT S+1 630 35 76% 343 62.2%E9E10108754KD105 Kn632D987KD93E
Rond 7, som ÖV mot par 23, Ulf Pernvi - Ann Lilliengren
134 N= -620 3 7% 346 57.9%D987DKn108E9762 62E4210954D853
143 V-1 -50 25 54% 371 57.6%D864D98Kn863D3 K103E7642K107K7
Rond 8, som NS mot par 22, Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist
153D Ö-4 800 46 100% 417 60.5%E4DKn9632E2875 DKn61075D10987ED
163 S-1 -50 27 59% 444 60.4%E98396K9K9865 Kn1074E87DKn8765
Rond 9, som ÖV mot par 21, Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors
174 S+1 -450 11 24% 455 58.2%85210393ED8532 KDKn93Kn5410864Kn
184 Ö+1 450 28 61% 483 58.4%EKn2EKD10965653 1076482D862EDKn
Rond 10, som NS mot par 20, Claudia Sjöberg - Mats Andersson
192 Ö= -110 24 52% 507 58.1%Kn9EK82Kn854942 D7642Kn5KD92K5
202 S= 110 30 65% 537 58.4%10646K1042E10742 DKnK109754E3K95
Rond 11, som NS mot par 19, Ulla Borgström - Monica Wester
214 Ö= -420 22 48% 559 57.9%987443632EKKn10 K3287E74D8643
222 V+1 -140 15 33% 574 56.8%Kn87697KDKn8K82 EK2841074310763
Rond 12, som NS mot par 18, Ann Christin Åxman - Marianne Falck
233 Ö-1 100 35 76% 609 57.6%K10951092K1053106 EKn32D7DKn4K832
242 Ö-1 50 35 76% 644 58.4%DKn2KKn865DKn1062 EK9792D984325

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
KD63
2
E765
9754
?
9875
D964
D83
Kkn
?
kn2
8753
1094
D862
?
E104
EKkn10
Kkn2
E103

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N1011101110
S1011101110
Ö32323
V32322
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT S+3 5 490 43/3
Gun Bellander - Gunlis Åberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT S+3 3 490 43/3
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT S+3 3 490 43/3
Rutger Persson - Claes Nilsson Bonnie Clementsson - Klas Bellander 3NT S+3 9 490 43/3
Magnus Friberg - Karen Nielsen Ann Christin Åxman - Marianne Falck 3NT S+2 3 460 35/11
Inga Derving - Ulla Nilborn Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT S+2 6 460 35/11
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT S+2 9 460 35/11
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT S+2 9 460 35/11
Jan Schneider - Ester Schneider Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S+1 4 450 30/16
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT S+1 9 430 19/27
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S+1 5 430 19/27
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT S+1 4 430 19/27
Milan Korac - Yvonne Tolf Claudia Sjöberg - Mats Andersson 3NT S+1 3 430 19/27
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT S+1 5 430 19/27
Jan Öhman - Gunnar Olsson Jan Clementsson - Lars Becklén 3NT N+1 6 430 19/27
Mona Andersson - Anita Olofsson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT S+1 7 430 19/27
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S+1 5 430 19/27
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT S+1 9 430 19/27
Karin Andrée - Agneta Dunemark Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3NT S+1 9 430 19/27
Sonja Christensson - Bo Månsson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 S= 9 420 8/38
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Göran Ekelund - Hans Mattsson 3NT N= 9 400 5/41
Agneta Johansson - Lars Svensson Håkan Myrhagen - Peter Moricz 3NT S= 5 400 5/41
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2NT S+1 9 150 2/44
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 6NT N-2 2 -100 0/46

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
K73
EKD3
K1094
86
#
Ekn4
kn64
E8
ED1072
#
D105
10987
53
K943
#
9862
52
Dkn762
kn5

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N58675
S58675
Ö84667
V84667
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Christensson - Bo Månsson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 2 S+1 4 110 42/4
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S+1 Kn 110 42/4
Inga Derving - Ulla Nilborn Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 S= E 110 42/4
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 S= 2 110 42/4
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N= 3 110 42/4
Milan Korac - Yvonne Tolf Claudia Sjöberg - Mats Andersson 4 V-2 E 100 35/11
Agneta Johansson - Lars Svensson Håkan Myrhagen - Peter Moricz 1NT V-2 E 100 35/11
Magnus Friberg - Karen Nielsen Ann Christin Åxman - Marianne Falck 2 S= 10 90 31/15
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 S= E 90 31/15
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 1NT V-1 E 50 28/18
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulla Borgström - Monica Wester 1NT V= E -90 24/22
Gun Bellander - Gunlis Åberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT V= 4 -90 24/22
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 1NT V= 4 -90 24/22
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 S-1 E -100 19/27
Karin Andrée - Agneta Dunemark Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3 S-1 7 -100 19/27
Mona Andersson - Anita Olofsson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 V= E -110 16/30
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT V+1 E -120 13/33
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Göran Ekelund - Hans Mattsson 1NT Ö+1 E -120 13/33
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Björn Karlsson - Ann Bomark 2NT V+1 E -150 9/37
Jan Schneider - Ester Schneider Anitha Lindgren - Marian Krook 1NT V+2 E -150 9/37
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NTD V= 8 -180 6/40
Jan Öhman - Gunnar Olsson Jan Clementsson - Lars Becklén 1NTD V+1 E -280 4/42
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 1NT N-3 2 -300 2/44
Rutger Persson - Claes Nilsson Bonnie Clementsson - Klas Bellander 1NTD Ö+2 E -380 0/46

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
ED43
D52
E62
D104
#
5
kn8743
K1074
Ekn6
#
K1062
K1096
D5
732
#
kn987
E
kn983
K985

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N88586
S88586
Ö45845
V45845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 N+1 6 140 45/1
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2 N+1 6 140 45/1
Jan Öhman - Gunnar Olsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT N+1 6 120 42/4
Göran Nyqvist - Peter Perulf Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 N= 9 110 36/10
Anitha Lindgren - Marian Krook Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 N= 6 110 36/10
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Bonnie Clementsson - Klas Bellander 2 N= 2 110 36/10
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 N= 6 110 36/10
Jan Schneider - Ester Schneider Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 2 S= 4 110 36/10
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Jan Clementsson - Lars Becklén 2 N-1 D -50 22/24
Sonja Christensson - Bo Månsson Claudia Sjöberg - Mats Andersson 3 N-1 D -50 22/24
Milan Korac - Yvonne Tolf Ulla Borgström - Monica Wester 3 N-1 D -50 22/24
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 2 N-1 D -50 22/24
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Marianne Servin - Ulla Öberg 2 N-1 2 -50 22/24
Inga Derving - Ulla Nilborn Håkan Myrhagen - Peter Moricz 2 N-1 7 -50 22/24
Mona Andersson - Anita Olofsson Björn Karlsson - Ann Bomark 2 N-1 D -50 22/24
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S-1 E -50 22/24
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N-1 9 -50 22/24
Rolf Bergström - Christer Löfgren Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 N-2 D -100 7/39
Nina Nilsson - Jane Brändemar Gun Bellander - Gunlis Åberg 4 N-2 D -100 7/39
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Göran Ekelund - Hans Mattsson 3 N-2 9 -100 7/39
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Magnus Friberg - Karen Nielsen 4 N-2 9 -100 7/39
Agneta Johansson - Lars Svensson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N-2 5 -100 7/39
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 4 N-2 6 -100 7/39
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N-4 6 -200 0/46

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Väst giv
alla i zon
#
ED65
76
K3
Ekn852
#
K72
Ekn32
52
10764
#

D9854
kn10984
KD9
#
kn109843
K10
ED76
3

Optimalt kontrakt: 7D V-5 1400
 NT
N763118
S7631210
Ö55803
V56803
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Schneider - Ester Schneider Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 S+3 5 710 46/0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 S+2 E 680 41/5
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 S+2 E 680 41/5
Anders Olsson - Sten Ahlgren Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S+2 E 680 41/5
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Bonnie Clementsson - Klas Bellander 4 S+2 5 680 41/5
Rolf Bergström - Christer Löfgren Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 S+1 E 650 24/22
Sonja Christensson - Bo Månsson Claudia Sjöberg - Mats Andersson 4 S+1 6 650 24/22
Milan Korac - Yvonne Tolf Ulla Borgström - Monica Wester 4 S+1 E 650 24/22
Jan Öhman - Gunnar Olsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S+1 5 650 24/22
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Göran Ekelund - Hans Mattsson 4 S+1 5 650 24/22
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Magnus Friberg - Karen Nielsen 4 S+1 10 650 24/22
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S+1 E 650 24/22
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S+1 5 650 24/22
Mona Andersson - Anita Olofsson Björn Karlsson - Ann Bomark 4 S+1 E 650 24/22
Anitha Lindgren - Marian Krook Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 S+1 2 650 24/22
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 4 S+1 2 650 24/22
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S+1 E 650 24/22
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S+1 2 650 24/22
Inga Derving - Ulla Nilborn Håkan Myrhagen - Peter Moricz 4 N= Kn 620 10/36
Nina Nilsson - Jane Brändemar Gun Bellander - Gunlis Åberg 2 S+4 3 230 7/39
Agneta Johansson - Lars Svensson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 S+3 2 230 7/39
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5D Ö-1 3 200 4/42
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 V-1 E 100 2/44
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Jan Clementsson - Lars Becklén 3 V+1 5 -170 0/46

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
1096
EKkn3
94
kn982
#
EKkn4
1075
KD86
D10
#
D85
9862
Ekn105
K4
#
732
D4
732
E7653

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N74545
S74545
Ö59798
V59798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Hans Mattsson Gun Bellander - Gunlis Åberg 3NT V-1 8 50 43/3
Inga Derving - Ulla Nilborn Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT V-1 2 50 43/3
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT V-1 3 50 43/3
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan Schneider - Ester Schneider 3NT V-1 3 50 43/3
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anitha Lindgren - Marian Krook 2 Ö+1 D -110 38/8
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Claudia Sjöberg - Mats Andersson 1NT V+2 2 -150 32/14
Ulla Borgström - Monica Wester Sonja Christensson - Bo Månsson 2NT V+1 K -150 32/14
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 1NT Ö+2 5 -150 32/14
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Håkan Myrhagen - Peter Moricz 2NT V+1 E -150 32/14
Karin Andrée - Agneta Dunemark Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT V+1 E -150 32/14
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V= 8 -400 15/31
Rolf Bergström - Christer Löfgren Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V= E -400 15/31
Göran Nyqvist - Peter Perulf Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3NT V= 2 -400 15/31
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jan Clementsson - Lars Becklén 3NT V= E -400 15/31
Jan Öhman - Gunnar Olsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT V= E -400 15/31
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT V= K -400 15/31
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT V= 2 -400 15/31
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Milan Korac - Yvonne Tolf 3NT Ö= 5 -400 15/31
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT V= 2 -400 15/31
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT V= 2 -400 15/31
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 3NT V= E -400 15/31
Bonnie Clementsson - Klas Bellander Mona Andersson - Anita Olofsson 3NT V= E -400 15/31
Magnus Friberg - Karen Nielsen Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT V+1 E -430 1/45
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Björn Karlsson - Ann Bomark 3NT V+1 E -430 1/45

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
kn765
E105
9863
103
#
83
K6
EKkn754
ED8
#
ED9
kn9874
D
kn942
#
K1042
D32
102
K765

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N32362
S32262
Ö101110711
V101010710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 5 Ö-1 10 100 45/1
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Anitha Lindgren - Marian Krook 5NT Ö-1 10 100 45/1
Jan Öhman - Gunnar Olsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 V+1 10 -110 41/5
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Marianne Servin - Ulla Öberg 3 V= 6 -110 41/5
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Björn Karlsson - Ann Bomark 3 V+1 E -130 37/9
Bonnie Clementsson - Klas Bellander Mona Andersson - Anita Olofsson 3 V+1 6 -130 37/9
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2 V+3 3 -150 34/12
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 2NT Ö+4 2 -240 32/14
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT Ö= 2 -600 30/16
Rolf Bergström - Christer Löfgren Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT Ö+1 5 -630 23/23
Göran Nyqvist - Peter Perulf Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3NT V+1 7 -630 23/23
Ulla Borgström - Monica Wester Sonja Christensson - Bo Månsson 3NT Ö+1 2 -630 23/23
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Håkan Myrhagen - Peter Moricz 3NT Ö+1 2 -630 23/23
Agneta Johansson - Lars Svensson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö+1 2 -630 23/23
Karin Andrée - Agneta Dunemark Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT V+1 5 -630 23/23
Göran Ekelund - Hans Mattsson Gun Bellander - Gunlis Åberg 3NT Ö+2 4 -660 10/36
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Jan Clementsson - Lars Becklén 3NT Ö+2 2 -660 10/36
Magnus Friberg - Karen Nielsen Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT Ö+2 2 -660 10/36
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Milan Korac - Yvonne Tolf 3NT Ö+2 5 -660 10/36
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT Ö+2 2 -660 10/36
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT V+2 5 -660 10/36
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan Schneider - Ester Schneider 3NT Ö+2 4 -660 10/36
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Claudia Sjöberg - Mats Andersson 3NT V+3 5 -690 1/45
Inga Derving - Ulla Nilborn Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT Ö+3 4 -690 1/45

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Syd giv
alla i zon
#
EKD
D
K853
Ekn832
#
7643
E93
kn6
D765
#
kn10852
kn8
E104
K104
#
9
K1076542
D972
9

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N8101068
S8101068
Ö53265
V53265
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N+2 2 660 46/0
Göran Ekelund - Hans Mattsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 S+1 4 650 36/10
Jan Öhman - Gunnar Olsson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 S+1 Kn 650 36/10
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Sonja Christensson - Bo Månsson 4 S+1 Kn 650 36/10
Ulla Borgström - Monica Wester Birgitta Lindblad - Arne Månsson 4 S+1 Kn 650 36/10
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Göran Nyqvist - Peter Perulf 5 S= Kn 650 36/10
Inga Derving - Ulla Nilborn Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 D 650 36/10
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Håkan Myrhagen - Peter Moricz 4 S+1 Kn 650 36/10
Agneta Johansson - Lars Svensson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 S+1 Kn 650 36/10
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S+1 6 650 36/10
Marianne Servin - Ulla Öberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 S= Kn 620 25/21
Bonnie Clementsson - Klas Bellander Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 N= Kn 620 25/21
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan Schneider - Ester Schneider 3NT N= 8 600 22/24
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö-1 9 100 20/26
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT N-1 5 -100 16/30
Gun Bellander - Gunlis Åberg Magnus Friberg - Karen Nielsen 4 S-1 6 -100 16/30
Björn Karlsson - Ann Bomark Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 5 S-1 2 -100 16/30
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT N-2 5 -200 9/37
Nina Nilsson - Jane Brändemar Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT N-2 Kn -200 9/37
Milan Korac - Yvonne Tolf Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3NT N-2 Kn -200 9/37
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT N-2 2 -200 9/37
Rolf Bergström - Christer Löfgren Jan Clementsson - Lars Becklén 3NT N-3 2 -300 2/44
Anitha Lindgren - Marian Krook Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT N-3 2 -300 2/44
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mona Andersson - Anita Olofsson 3NT N-3 Kn -300 2/44

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
10963
EKkn6
7
10862
#
Kkn4
9754
KDkn2
D9
#
E875
D83
E863
54
#
D2
102
10954
EKkn73

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N105666
S105666
Ö38776
V38776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Birgitta Lindblad - Arne Månsson 3 V-3 7 150 45/1
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Håkan Myrhagen - Peter Moricz 1NT V-3 6 150 45/1
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Mona Andersson - Anita Olofsson 4 S= K 130 42/4
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 S+1 2 110 40/6
Anitha Lindgren - Marian Krook Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT V-2 6 100 36/10
Bonnie Clementsson - Klas Bellander Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 V-2 E 100 36/10
Björn Karlsson - Ann Bomark Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1NT V-2 6 100 36/10
Göran Ekelund - Hans Mattsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 V-1 E 50 26/20
Marianne Servin - Ulla Öberg Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 Ö-1 E 50 26/20
Milan Korac - Yvonne Tolf Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3 V-1 E 50 26/20
Gun Bellander - Gunlis Åberg Magnus Friberg - Karen Nielsen 3 Ö-1 E 50 26/20
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 V-1 E 50 26/20
Inga Derving - Ulla Nilborn Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 Ö-1 E 50 26/20
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 Ö-1 E 50 26/20
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Pass   17/29
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Karin Andrée - Agneta Dunemark Pass   17/29
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S-1 K -50 14/32
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan Schneider - Ester Schneider 1NT V= E -90 11/35
Agneta Johansson - Lars Svensson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 V= E -90 11/35
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V= E -110 7/39
Jan Öhman - Gunnar Olsson Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3 V= E -110 7/39
Rolf Bergström - Christer Löfgren Jan Clementsson - Lars Becklén 1NT V+1 E -120 2/44
Nina Nilsson - Jane Brändemar Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT V+1 E -120 2/44
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Sonja Christensson - Bo Månsson 2NT V= 6 -120 2/44

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
D1043
5
98
Dkn10853
#
EKkn6
K9742
D63
9
#
98752
D1083
1052
2
#

Ekn6
EKkn74
EK764

Optimalt kontrakt: 7 N= 1440
 NT
N1311669
S1311669
Ö01663
V01663
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Gun Bellander - Gunlis Åberg 6D S+1 E 1190 46/0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 6 S+1 E 940 41/5
Nina Nilsson - Jane Brändemar Jan Clementsson - Lars Becklén 6 S+1 E 940 41/5
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Milan Korac - Yvonne Tolf 6 S+1 E 940 41/5
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Jan Öhman - Gunnar Olsson 6 S+1 K 940 41/5
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N+2 9 460 35/11
Bonnie Clementsson - Klas Bellander Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT S+2 E 460 35/11
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 S+2 E 440 24/22
Göran Ekelund - Hans Mattsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 S+2 E 440 24/22
Magnus Friberg - Karen Nielsen Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 5 S+2 K 440 24/22
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Ann Christin Åxman - Marianne Falck 5 N+2 E 440 24/22
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 5 S+2 E 440 24/22
Rutger Persson - Claes Nilsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 5 S+2 E 440 24/22
Anitha Lindgren - Marian Krook Håkan Myrhagen - Peter Moricz 5 S+2 E 440 24/22
Jan Schneider - Ester Schneider Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 5 S+2 E 440 24/22
Björn Karlsson - Ann Bomark Agneta Johansson - Lars Svensson 5 N+2 D 440 24/22
Mona Andersson - Anita Olofsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 5 S+1 E 420 14/32
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT S= E 400 11/35
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S= 4 400 11/35
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3 S+4 E 190 8/38
Sonja Christensson - Bo Månsson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3 S+3 E 170 4/42
Ulla Borgström - Monica Wester Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 S+3 E 170 4/42
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S+2 E 170 4/42
Inga Derving - Ulla Nilborn Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 S+2 9 150 0/46

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Öst giv
alla i zon
#
Kkn4
E74
EK932
D2
#
7653
K986
Dkn6
95
#
102
3
10875
EK10764
#
ED98
Dkn1052
4
kn83

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N78101010
S78101010
Ö64233
V64233
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT N+2 4 660 46/0
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 3NT N+1 E 630 40/6
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3NT N+1 E 630 40/6
Nina Nilsson - Jane Brändemar Jan Clementsson - Lars Becklén 3NT N+1 6 630 40/6
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N+1 E 630 40/6
Mona Andersson - Anita Olofsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT N+1 6 630 40/6
Göran Ekelund - Hans Mattsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S= 9 620 25/21
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Ann Christin Åxman - Marianne Falck 4 S= 9 620 25/21
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Milan Korac - Yvonne Tolf 4 S= 9 620 25/21
Ulla Borgström - Monica Wester Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 S= 9 620 25/21
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 S= 9 620 25/21
Rutger Persson - Claes Nilsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 S= 9 620 25/21
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S= 5 620 25/21
Anitha Lindgren - Marian Krook Håkan Myrhagen - Peter Moricz 4 S= 9 620 25/21
Jan Schneider - Ester Schneider Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 S= 9 620 25/21
Bonnie Clementsson - Klas Bellander Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 N= E 620 25/21
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT N= E 600 14/32
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V-3 E 300 12/34
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 S+2 9 170 10/36
Inga Derving - Ulla Nilborn Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2NT N+1 E 150 8/38
Sonja Christensson - Bo Månsson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3 N-1 E -100 4/42
Magnus Friberg - Karen Nielsen Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 5 S-1 Kn -100 4/42
Björn Karlsson - Ann Bomark Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N-1 10 -100 4/42
Marianne Servin - Ulla Öberg Gun Bellander - Gunlis Åberg 5 S-2 9 -200 0/46

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Syd giv
ingen i zon
#

E96
Kkn1062
E8654
#
KD10652
83
7
Dkn103
#
Ekn87
107542
D84
7
#
943
KDkn
E953
K92

Optimalt kontrakt: 6D V-3 500
 NT
N1112947
S1112947
Ö21493
V21493
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Bengt Rylander - Terezia Lagerman 5D V-3 K 500 46/0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ann Christin Åxman - Marianne Falck 5 S+1 D 420 43/3
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 5 S+1 K 420 43/3
Sonja Christensson - Bo Månsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 5 S= D 400 29/17
Magnus Friberg - Karen Nielsen Anders Olsson - Sten Ahlgren 5 S= K 400 29/17
Milan Korac - Yvonne Tolf Gun Bellander - Gunlis Åberg 5 S= D 400 29/17
Jan Öhman - Gunnar Olsson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S= D 400 29/17
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Birgitta Lindblad - Arne Månsson 5 S= K 400 29/17
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 S= 3 400 29/17
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 S= K 400 29/17
Mona Andersson - Anita Olofsson Jan Schneider - Ester Schneider 5 S= K 400 29/17
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5 S= K 400 29/17
Agneta Johansson - Lars Svensson Bonnie Clementsson - Klas Bellander 5 S= K 400 29/17
Karin Andrée - Agneta Dunemark Rolf Sjödahl - Alf Pihl 5 S= 8 400 29/17
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 5 N= E 400 29/17
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 V-4 K 200 16/30
Inga Derving - Ulla Nilborn Björn Karlsson - Ann Bomark 3 S+2 K 150 13/33
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Håkan Myrhagen - Peter Moricz 4 S+1 K 150 13/33
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Claudia Sjöberg - Mats Andersson 5 V-2 2 100 9/37
Göran Ekelund - Hans Mattsson Jan Clementsson - Lars Becklén 5 V-2 2 100 9/37
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 5 S-1 D -50 5/41
Anitha Lindgren - Marian Krook Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 N-1 E -50 5/41
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lars Persson - Pia Katarina Larsson 5D S-1 K -100 2/44
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V= 10 -140 0/46

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
E9
E10
108754
KD105
#
10754
kn63
E2
kn764
#
KD8
K542
kn6
9832
#
kn632
D987
KD93
E

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N9119910
S8119910
Ö42343
V42443
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT N+2 2 660 44/2
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT N+2 2 660 44/2
Karin Andrée - Agneta Dunemark Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT N+2 2 660 44/2
Göran Ekelund - Hans Mattsson Jan Clementsson - Lars Becklén 3NT S+1 5 630 35/11
Milan Korac - Yvonne Tolf Gun Bellander - Gunlis Åberg 3NT N+1 9 630 35/11
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT S+1 4 630 35/11
Rutger Persson - Claes Nilsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N+1 K 630 35/11
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 3NT N+1 2 630 35/11
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT N+1 2 630 35/11
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ann Christin Åxman - Marianne Falck 3NT S= 4 600 23/23
Jan Öhman - Gunnar Olsson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S= 4 600 23/23
Mona Andersson - Anita Olofsson Jan Schneider - Ester Schneider 3NT S= 4 600 23/23
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT S= 4 600 23/23
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT S= 4 600 23/23
Agneta Johansson - Lars Svensson Bonnie Clementsson - Klas Bellander 3NT S= 5 600 23/23
Nils Lindblad - Louise Grandinsson Birgitta Lindblad - Arne Månsson 2NT N+2 9 180 15/31
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Rolf Bergström - Christer Löfgren 2NT S+2 4 180 15/31
Sonja Christensson - Bo Månsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 N+2 K 150 11/35
Magnus Friberg - Karen Nielsen Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 N+2 K 150 11/35
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Claudia Sjöberg - Mats Andersson 3 N+1 K 130 7/39
Anitha Lindgren - Marian Krook Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 N+1 K 130 7/39
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Håkan Myrhagen - Peter Moricz 1 S+1 E 110 4/42
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5 N-1 K -100 2/44
Inga Derving - Ulla Nilborn Björn Karlsson - Ann Bomark 5D S-1 K -200 0/46

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Nord giv
alla i zon
#
EKkn1053
93
E3
Kkn10
#
62
E42
10954
D853
#
D987
Dkn108

E9762
#
4
K765
KDkn8762
4

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 200
 NT
N410789
S410779
Ö93553
V93553
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT S+3 3 690 46/0
Magnus Friberg - Karen Nielsen Jan Clementsson - Lars Becklén 4 N= D 620 43/3
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Göran Ekelund - Hans Mattsson 4 N= D 620 43/3
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 N+1 D 140 39/7
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Håkan Myrhagen - Peter Moricz 3 N= D 140 39/7
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Ulla Borgström - Monica Wester 4 N-1 E -100 26/20
Rolf Bergström - Christer Löfgren Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 N-1 D -100 26/20
Milan Korac - Yvonne Tolf Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 N-1 E -100 26/20
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT N-1 D -100 26/20
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N-1 D -100 26/20
Mona Andersson - Anita Olofsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 5 S-1 6 -100 26/20
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT N-1 D -100 26/20
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Jan Schneider - Ester Schneider 4 N-1 D -100 26/20
Björn Karlsson - Ann Bomark Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 5 S-1 3 -100 26/20
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N-1 E -100 26/20
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3 N-1 D -100 26/20
Marianne Servin - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N-2 D -200 7/39
Sonja Christensson - Bo Månsson Gun Bellander - Gunlis Åberg 4NT N-2 D -200 7/39
Göran Nyqvist - Peter Perulf Nils Lindblad - Louise Grandinsson 5 N-2 4 -200 7/39
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 N-2 E -200 7/39
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 S-2 3 -200 7/39
Inga Derving - Ulla Nilborn Bonnie Clementsson - Klas Bellander 4 N-2 D -200 7/39
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 S-2 6 -200 7/39
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N-2 D -200 7/39

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
5
kn103
9542
E10864
#
K103
E7642
K107
K7
#
D864
D98
kn863
D3
#
Ekn972
K5
ED
kn952

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N96566
S107567
Ö36766
V36766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 5 S= E 400 46/0
Sonja Christensson - Bo Månsson Gun Bellander - Gunlis Åberg 4 S+1 7 150 43/3
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S+1 E 150 43/3
Göran Nyqvist - Peter Perulf Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3 S+1 7 130 39/7
Mona Andersson - Anita Olofsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 S= E 130 39/7
Ann Christin Åxman - Marianne Falck Jan Öhman - Gunnar Olsson 3 S= E 110 35/11
Rutger Persson - Claes Nilsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 S+1 3 110 35/11
Marianne Servin - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V-2 5 100 30/16
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 V-2 5 100 30/16
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 V-2 5 100 30/16
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Ulla Borgström - Monica Wester 2 V-1 5 50 21/25
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 1NT Ö-1 7 50 21/25
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Göran Ekelund - Hans Mattsson 3 V-1 5 50 21/25
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 V-1 5 50 21/25
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Håkan Myrhagen - Peter Moricz 2 V-1 5 50 21/25
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 3 V-1 5 50 21/25
Magnus Friberg - Karen Nielsen Jan Clementsson - Lars Becklén 2 S-1 E -50 12/34
Inga Derving - Ulla Nilborn Bonnie Clementsson - Klas Bellander 1 S-1 6 -50 12/34
Björn Karlsson - Ann Bomark Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 3NT N-1 8 -50 12/34
Rolf Bergström - Christer Löfgren Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 2 V= 5 -110 4/42
Milan Korac - Yvonne Tolf Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 V= 5 -110 4/42
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 V= 5 -110 4/42
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Jan Schneider - Ester Schneider 2 V= 5 -110 4/42
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Agneta Johansson - Lars Svensson 2 V= 5 -110 4/42

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
E4
Dkn9632
E2
875
#
973
EK
6
kn1096432
#
K10852
84
Kkn543
K
#
Dkn6
1075
D10987
ED

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N47956
S47956
Ö86384
V86384
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Hans Mattsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3D Ö-4 6 800 46/0
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N= 8 620 44/2
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Ann Christin Åxman - Marianne Falck 3NT N= 4 600 42/4
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Magnus Friberg - Karen Nielsen 5D V-3 D 500 39/7
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Rutger Persson - Claes Nilsson 3D Ö-3 5 500 39/7
Jan Clementsson - Lars Becklén Marianne Servin - Ulla Öberg 3 N+1 4 170 36/10
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N= K 140 34/12
Jan Öhman - Gunnar Olsson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4 Ö-2 10 100 29/17
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Bonnie Clementsson - Klas Bellander 4 V-2 E 100 29/17
Agneta Johansson - Lars Svensson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 Ö-2 10 100 29/17
Björn Karlsson - Ann Bomark Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 V-2 E 100 29/17
Milan Korac - Yvonne Tolf Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V-1 E 50 21/25
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 Ö-1 5 50 21/25
Inga Derving - Ulla Nilborn Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 Ö-1 5 50 21/25
Mona Andersson - Anita Olofsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 Ö-1 10 50 21/25
Sonja Christensson - Bo Månsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 N-1 K -100 10/36
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 N-1 K -100 10/36
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Borgström - Monica Wester 4 N-1 K -100 10/36
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N-1 K -100 10/36
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 N-1 K -100 10/36
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N-1 K -100 10/36
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 N-1 K -100 10/36
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Gun Bellander - Gunlis Åberg 3 V= E -110 2/44
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan Schneider - Ester Schneider 3 Ö= 5 -140 0/46

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
E983
96
K9
K9865
#
KD652
Kkn53
43
D4
#

D1042
E102
Ekn10732
#
kn1074
E87
Dkn8765

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N48485
S48485
Ö94956
V94956
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Gun Bellander - Gunlis Åberg 4 V-3 K 300 46/0
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Ann Christin Åxman - Marianne Falck 4 V-2 K 200 43/3
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Magnus Friberg - Karen Nielsen 4 V-2 5 200 43/3
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 S= D 110 40/6
Jan Clementsson - Lars Becklén Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V-1 6 100 34/12
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V-1 8 100 34/12
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan Schneider - Ester Schneider 4 V-1 9 100 34/12
Agneta Johansson - Lars Svensson Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 V-1 K 100 34/12
Björn Karlsson - Ann Bomark Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 V-1 E 100 34/12
Göran Ekelund - Hans Mattsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 S-1 K -50 27/19
Claudia Sjöberg - Mats Andersson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N-1 E -50 27/19
Sonja Christensson - Bo Månsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 V= 9 -140 23/23
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö= D -140 23/23
Jan Öhman - Gunnar Olsson Nils Lindblad - Louise Grandinsson 2 Ö+2 5 -170 18/28
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 V+1 K -170 18/28
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 Ö+1 6 -170 18/28
Inga Derving - Ulla Nilborn Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 V+3 9 -200 14/32
Milan Korac - Yvonne Tolf Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V= 9 -620 10/36
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö= 5 -620 10/36
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V= 6 -620 10/36
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+1 6 -650 5/41
Mona Andersson - Anita Olofsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V+1 E -650 5/41
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3D Ö= D -670 2/44
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Bonnie Clementsson - Klas Bellander 4 V+2 E -680 0/46

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
1074
D982
D2
K964
#
KDkn93
kn54
10864
kn
#
852
103
93
ED8532
#
E6
EK76
EKkn75
107

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N71011710
S71010710
Ö53263
V53263
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Bonnie Clementsson - Klas Bellander 3NT N+2 3 460 46/0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 S+1 K 450 35/11
Göran Nyqvist - Peter Perulf Gun Bellander - Gunlis Åberg 4 S+1 Kn 450 35/11
Jan Öhman - Gunnar Olsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 S+1 K 450 35/11
Anders Olsson - Sten Ahlgren Sonja Christensson - Bo Månsson 4 N+1 5 450 35/11
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Göran Ekelund - Hans Mattsson 4 S+1 K 450 35/11
Jan Clementsson - Lars Becklén Milan Korac - Yvonne Tolf 4 N+1 E 450 35/11
Rutger Persson - Claes Nilsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N+1 E 450 35/11
Agneta Johansson - Lars Svensson Jan Schneider - Ester Schneider 4 N+1 9 450 35/11
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 4 N+1 9 450 35/11
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 N+1 9 450 35/11
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Magnus Friberg - Karen Nielsen 4 S= Kn 420 24/22
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Borgström - Monica Wester 1NT N+4 10 210 22/24
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 S+2 K 200 19/27
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 S+2 K 200 19/27
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 S+1 Kn 170 15/31
Anitha Lindgren - Marian Krook Björn Karlsson - Ann Bomark 2 S+2 Kn 170 15/31
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3 S+1 Kn 130 9/37
Inga Derving - Ulla Nilborn Karin Andrée - Agneta Dunemark 1 S+3 K 130 9/37
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S+1 Kn 130 9/37
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Mona Andersson - Anita Olofsson 3 S+1 K 130 9/37
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 S= K 110 4/42
Nina Nilsson - Jane Brändemar Claudia Sjöberg - Mats Andersson 2 V-1 D 50 2/44
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ann Christin Åxman - Marianne Falck 5 N-1 9 -50 0/46

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
D9
74
kn107543
K94
#
10764
82
D862
EDkn
#
Ekn2
EKD10965

653
#
K853
kn3
EK9
10872

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N57243
S57233
Ö8611910
V8611910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 Ö+1 E -170 46/0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö+2 K -200 42/4
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ann Christin Åxman - Marianne Falck 2 Ö+3 E -200 42/4
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg 2 Ö+3 E -200 42/4
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 Ö= E -420 38/8
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Nils Lindblad - Louise Grandinsson 4 Ö+1 E -450 18/28
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 Ö+1 E -450 18/28
Göran Nyqvist - Peter Perulf Gun Bellander - Gunlis Åberg 4 Ö+1 E -450 18/28
Nina Nilsson - Jane Brändemar Claudia Sjöberg - Mats Andersson 4 Ö+1 E -450 18/28
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 Ö+1 E -450 18/28
Jan Öhman - Gunnar Olsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 Ö+1 K -450 18/28
Anders Olsson - Sten Ahlgren Sonja Christensson - Bo Månsson 4 Ö+1 E -450 18/28
Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors Göran Ekelund - Hans Mattsson 4 Ö+1 E -450 18/28
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Magnus Friberg - Karen Nielsen 4 Ö+1 3 -450 18/28
Jan Clementsson - Lars Becklén Milan Korac - Yvonne Tolf 4 Ö+1 E -450 18/28
Inga Derving - Ulla Nilborn Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö+1 E -450 18/28
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Bonnie Clementsson - Klas Bellander 4 Ö+1 E -450 18/28
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö+1 E -450 18/28
Anitha Lindgren - Marian Krook Björn Karlsson - Ann Bomark 4 Ö+1 K -450 18/28
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö+1 E -450 18/28
Agneta Johansson - Lars Svensson Jan Schneider - Ester Schneider 4 Ö+1 E -450 18/28
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Mona Andersson - Anita Olofsson 4 Ö+1 E -450 18/28
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö+1 E -450 18/28
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö+1 E -450 18/28

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
kn9
EK82
kn854
942
#
EK10
107
103
Ekn10763
#
853
D9643
E76
D8
#
D7642
kn5
KD92
K5

Optimalt kontrakt: 4D N-3 -500
 NT
N37464
S38464
Ö95969
V95979
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 S+1 K 110 42/4
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ann Christin Åxman - Marianne Falck 2 N= 10 110 42/4
Jan Öhman - Gunnar Olsson Gun Bellander - Gunlis Åberg 2 S= 10 110 42/4
Mona Andersson - Anita Olofsson Håkan Myrhagen - Peter Moricz 2 S= 10 110 42/4
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 S= E 110 42/4
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Björn Karlsson - Ann Bomark 3 S-1 E -50 36/10
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 V= Kn -90 34/12
Magnus Friberg - Karen Nielsen Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 2 N-2 D -100 31/15
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 S-2 E -100 31/15
Göran Ekelund - Hans Mattsson Claudia Sjöberg - Mats Andersson 2 Ö= 2 -110 24/22
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulla Borgström - Monica Wester 2 V+1 E -110 24/22
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Marianne Servin - Ulla Öberg 2 V+1 Kn -110 24/22
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Milan Korac - Yvonne Tolf 2 V+1 Kn -110 24/22
Agneta Johansson - Lars Svensson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 V+1 Kn -110 24/22
Sonja Christensson - Bo Månsson Jan Clementsson - Lars Becklén 2 V+2 Kn -130 10/36
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Nils Lindblad - Louise Grandinsson 2 V+2 Kn -130 10/36
Anders Olsson - Sten Ahlgren Birgitta Lindblad - Arne Månsson 3 V+1 Kn -130 10/36
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 V+1 Kn -130 10/36
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 V+2 E -130 10/36
Anitha Lindgren - Marian Krook Bonnie Clementsson - Klas Bellander 2 V+2 Kn -130 10/36
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 V+2 E -130 10/36
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V+2 E -130 10/36
Sven Grahn - Wiveca Lindström Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2 V+2 9 -130 10/36
Inga Derving - Ulla Nilborn Jan Schneider - Ester Schneider 1NT Ö+3 Kn -180 0/46

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Väst giv
alla i zon
#
1064
6
K1042
E10742
#
EK75
EDkn
kn975
83
#
9832
832
D86
Dkn6
#
Dkn
K109754
E3
K95

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N97856
S97856
Ö46567
V46567
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ulla Borgström - Monica Wester 1NT V-2 2 200 43/3
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 Ö-2 E 200 43/3
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Björn Karlsson - Ann Bomark 3 Ö-2 E 200 43/3
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 V-2 6 200 43/3
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ann Christin Åxman - Marianne Falck 2 S= 8 110 30/16
Göran Ekelund - Hans Mattsson Claudia Sjöberg - Mats Andersson 2 S= E 110 30/16
Sonja Christensson - Bo Månsson Jan Clementsson - Lars Becklén 2 S= E 110 30/16
Magnus Friberg - Karen Nielsen Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 2 S= E 110 30/16
Jan Öhman - Gunnar Olsson Gun Bellander - Gunlis Åberg 2 S= E 110 30/16
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Milan Korac - Yvonne Tolf 2 S= E 110 30/16
Anitha Lindgren - Marian Krook Bonnie Clementsson - Klas Bellander 2 S= E 110 30/16
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 S= E 110 30/16
Sven Grahn - Wiveca Lindström Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard 2 S= 8 110 30/16
Anders Olsson - Sten Ahlgren Birgitta Lindblad - Arne Månsson 2 V-1 6 100 19/27
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT V-1 4 100 19/27
Agneta Johansson - Lars Svensson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 1NT V= 4 -90 16/30
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Nils Lindblad - Louise Grandinsson 2 S-1 7 -100 10/36
Inga Derving - Ulla Nilborn Jan Schneider - Ester Schneider 2 S-1 E -100 10/36
Mona Andersson - Anita Olofsson Håkan Myrhagen - Peter Moricz 2 S-1 E -100 10/36
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 S-1 E -100 10/36
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S-1 E -100 10/36
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 V= 6 -110 3/43
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 V= 6 -110 3/43
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Lars G Svensson - Ulla Wästberg 1NT V+1 2 -120 0/46

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
9874
43
632
EKkn10
#
Ekn10
KD5
D10985
92
#
D65
Ekn10962
Kkn
75
#
K32
87
E74
D8643

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N63354
S63354
Ö7101087
V7101087
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Gun Bellander - Gunlis Åberg 2 Ö+2 2 -170 43/3
Rolf Bergström - Christer Löfgren Nils Lindblad - Louise Grandinsson 2 Ö+2 2 -170 43/3
Jan Clementsson - Lars Becklén Birgitta Lindblad - Arne Månsson 2 Ö+2 3 -170 43/3
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö+1 7 -170 43/3
Göran Ekelund - Hans Mattsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö= 3 -420 22/24
Marianne Servin - Ulla Öberg Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 4 Ö= 2 -420 22/24
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö= 4 -420 22/24
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ann Christin Åxman - Marianne Falck 4 Ö= 6 -420 22/24
Magnus Friberg - Karen Nielsen Claudia Sjöberg - Mats Andersson 4 Ö= 6 -420 22/24
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 Ö= 7 -420 22/24
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Sonja Christensson - Bo Månsson 4 Ö= 6 -420 22/24
Inga Derving - Ulla Nilborn Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 Ö= 3 -420 22/24
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö= 8 -420 22/24
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Bonnie Clementsson - Klas Bellander 4 Ö= 4 -420 22/24
Rutger Persson - Claes Nilsson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 Ö= 8 -420 22/24
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö= 4 -420 22/24
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Jan Schneider - Ester Schneider 4 Ö= 2 -420 22/24
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö= E -420 22/24
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Björn Karlsson - Ann Bomark 4 Ö= 6 -420 22/24
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö= 6 -420 22/24
Sven Grahn - Wiveca Lindström Mona Andersson - Anita Olofsson 4 Ö= E -420 22/24
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 Ö+1 2 -450 3/43
Milan Korac - Yvonne Tolf Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 Ö+1 4 -450 3/43
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 Ö+2 8 -480 0/46

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
kn876
97
KDkn8
K82
#
43
EDkn65
E65
E95
#
D1095
K1032
92
Dkn4
#
EK2
84
10743
10763

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N67465
S67465
Ö76977
V76977
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nina Nilsson - Jane Brändemar Ann Christin Åxman - Marianne Falck 4 V-1 K 100 38/8
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Bonnie Clementsson - Klas Bellander 4 V-1 K 100 38/8
Rutger Persson - Claes Nilsson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 V-1 K 100 38/8
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Jan Schneider - Ester Schneider 4 V-1 K 100 38/8
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V-1 2 100 38/8
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Björn Karlsson - Ann Bomark 4 V-1 K 100 38/8
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V-1 K 100 38/8
Sven Grahn - Wiveca Lindström Mona Andersson - Anita Olofsson 4 V-1 K 100 38/8
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 V-1 K 100 38/8
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Gun Bellander - Gunlis Åberg 2 V+1 K -140 15/31
Rolf Bergström - Christer Löfgren Nils Lindblad - Louise Grandinsson 2 V+1 K -140 15/31
Göran Ekelund - Hans Mattsson Ulla Borgström - Monica Wester 2 V+1 K -140 15/31
Marianne Servin - Ulla Öberg Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 2 V+1 K -140 15/31
Göran Nyqvist - Peter Perulf Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V+1 K -140 15/31
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 V+1 K -140 15/31
Magnus Friberg - Karen Nielsen Claudia Sjöberg - Mats Andersson 2 V+1 K -140 15/31
Milan Korac - Yvonne Tolf Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 V+1 K -140 15/31
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Jan Öhman - Gunnar Olsson 2 V+1 D -140 15/31
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Sonja Christensson - Bo Månsson 2 V+1 K -140 15/31
Jan Clementsson - Lars Becklén Birgitta Lindblad - Arne Månsson 3 V= K -140 15/31
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 V+1 K -140 15/31
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 V+1 K -140 15/31
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 V+1 K -140 15/31
Inga Derving - Ulla Nilborn Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 V+1 6 -170 0/46

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Syd giv
alla i zon
#
K1095
1092
K1053
106
#
D
EKkn5
E972
ED94
#
8764
8643
86
kn75
#
Ekn32
D7
Dkn4
K832

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N55374
S57375
Ö86968
V86968
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 V-2 5 200 46/0
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 S= E 110 41/5
Anitha Lindgren - Marian Krook Karin Andrée - Agneta Dunemark 1 S+1 E 110 41/5
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 S= E 110 41/5
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 2 S= E 110 41/5
Göran Ekelund - Hans Mattsson Ann Christin Åxman - Marianne Falck 3 Ö-1 E 100 35/11
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö-1 3 100 35/11
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT N= 8 90 32/14
Sonja Christensson - Bo Månsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 S-1 E -100 27/19
Magnus Friberg - Karen Nielsen Ulla Borgström - Monica Wester 2 S-1 E -100 27/19
Anders Olsson - Sten Ahlgren Jan Öhman - Gunnar Olsson 2 S-1 K -100 27/19
Jan Schneider - Ester Schneider Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2 N-1 5 -100 27/19
Jan Clementsson - Lars Becklén Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 Ö= D -110 22/24
Nina Nilsson - Jane Brändemar Nils Lindblad - Louise Grandinsson 3 Ö= D -140 19/27
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 1 V+2 10 -140 19/27
Gun Bellander - Gunlis Åberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1NT V+2 10 -150 16/30
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 V+1 9 -170 13/33
Rutger Persson - Claes Nilsson Björn Karlsson - Ann Bomark 3 V+1 10 -170 13/33
Marianne Servin - Ulla Öberg Claudia Sjöberg - Mats Andersson 2D S-1 E -200 8/38
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2D N-1 8 -200 8/38
Mona Andersson - Anita Olofsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 S-2 E -200 8/38
Milan Korac - Yvonne Tolf Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 2 S-3 E -300 4/42
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bonnie Clementsson - Klas Bellander 2D N-2 E -500 2/44
Inga Derving - Ulla Nilborn Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö+1 K -650 0/46

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2016.01.20

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
Dkn2
Kkn86
5
Dkn1062
#
106543
E53
K107
94
#
8
D1074
Ekn6
EK873
#
EK97
92
D98432
5

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N57565
S57565
Ö86878
V86878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Olsson - Sten Ahlgren Jan Öhman - Gunnar Olsson 4 V-4 5 200 46/0
Sonja Christensson - Bo Månsson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 S= 9 90 44/2
Göran Ekelund - Hans Mattsson Ann Christin Åxman - Marianne Falck 2 Ö-1 5 50 35/11
Magnus Friberg - Karen Nielsen Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö-1 E 50 35/11
Milan Korac - Yvonne Tolf Susanne Levin - Annette Wald Gärdenfors 2NT Ö-1 5 50 35/11
Gun Bellander - Gunlis Åberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 Ö-1 E 50 35/11
Mona Andersson - Anita Olofsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 Ö-1 E 50 35/11
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 2NT Ö-1 9 50 35/11
Jan Schneider - Ester Schneider Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 2NT Ö-1 9 50 35/11
Håkan Myrhagen - Peter Moricz Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 Ö-1 5 50 35/11
Nina Nilsson - Jane Brändemar Nils Lindblad - Louise Grandinsson 2 N-1 E -50 24/22
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 N-1 8 -50 24/22
Jan Clementsson - Lars Becklén Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 S-1 9 -50 24/22
Rutger Persson - Claes Nilsson Björn Karlsson - Ann Bomark 1 Ö= E -70 20/26
Inga Derving - Ulla Nilborn Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT Ö= 2 -90 18/28
Birgitta Lindblad - Arne Månsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S-2 9 -100 14/32
Anitha Lindgren - Marian Krook Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT N-2 3 -100 14/32
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT N-2 7 -100 14/32
Marianne Servin - Ulla Öberg Claudia Sjöberg - Mats Andersson 2 Ö= 5 -110 9/37
Mari Segerberg - Judit Derzsi-Jalgard Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 Ö= E -110 9/37
Lars Friberg - Bengt Rickenstedt Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2NT Ö= 3 -120 4/42
Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1NT Ö+1 4 -120 4/42
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bonnie Clementsson - Klas Bellander 1NT Ö+1 E -120 4/42
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N-4 8 -200 0/46