Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
BK Bridgehuset » måndag 30 nov scratch 2015-11-30 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

måndag 30 nov scratch 2015-11-30

Partävling, 18 bord, 36 par. Antal brickor: 24. Medel: 408.0.

Privatprotokoll för Yngve Jarl - Birgitta Forsström

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 34, Klas Bellander - Mats Holm
14 S+1 450 22 65% 22 65.0%E72D97376EK98 KDKn986DKn10984D
23 Ö= -140 2 6% 24 35.5%K76E106104321083 3KKn9432KKn9EK4
Rond 2, som NS mot par 35, Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson
32 S-1 -50 18 53% 42 41.3%Kn542Kn10892K864 863K97432EK63
42 Ö= -110 7 21% 49 36.2%Kn1053Kn2ED5DKn103 7E965Kn106K7542
Rond 3, som ÖV mot par 36, Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger
52 S-4 400 32 94% 81 47.8%E1092EK949852Kn KD65Kn63763K62
63NT S+2 -460 7 21% 88 43.3%10974E2K10641098 65321054Kn72D63
Rond 4, som ÖV mot par 37, Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna
74 N+2 -680 17 50% 105 44.3%E97Kn1094DKnD1075 32865987Kn8632
82NT Ö+1 150 31 91% 136 50.1%E65KD63D3D865 10949EKn9854273
Rond 5, som NS mot par 38, Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange
94 S+2 480 32 94% 168 55.0%EKn93964Kn52DKn9 DEKKn1085E109764
10Pass 15 44% 183 53.9%D6484EK976974 Kn5Kn975242EK103
Rond 6, som NS mot par 39, Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson
114 N-1 -50 4 12% 187 50.1%10985D98765ED8 KD743K4Kn75EKn8
123 Ö= -140 12 35% 199 48.8%E962DE65E9654 547652Kn1094DKn3
Rond 7, som NS mot par 40, Bengt Rylander - Lisbeth Nermar
136NT N= 1440 28 82% 227 51.4%D64ED2EKn96E32 EK3K1095353KD8
142NT Ö-1 50 24 71% 251 52.8%874DDKn72K8764 932EKn109753E95
Rond 8, som ÖV mot par 41, Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg
151 S-1 100 22 65% 273 53.6%K62K1064E9E875 10743D3K6Kn9642
164 S+1 -450 13 38% 286 52.6%9832432E1086510 KD4Kn432DKn8762
Rond 9, som NS mot par 42, Lars G Svensson - Ulla Wästberg
173 N-1 -50 25 74% 311 53.9%Kn874D63D3EDKn7 K2Kn982K7K9832
183NT N+1 630 24 71% 335 54.8%KKn983K8E106432 52E1032EK732K5
Rond 10, som NS mot par 31, Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson
194 Ö= -620 10 29% 345 53.5%1097275Kn7610865 D84E3EK1032K74
202NT V+1 -150 10 29% 355 52.2%D954Kn62D9EKn87 K108D9531073D94
Rond 11, som NS mot par 32, Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson
211NT Ö-1 50 12 35% 367 51.4%10986E974E62K10 752KD2K107DKn54
222 Ö-1 100 22 65% 389 52.0%D31042KDKn102KKn8 KKn75DKn8975D104
Rond 12, som NS mot par 33, Milan Korac - Gunilla Wallin
234 Ö+2 -680 0 0% 389 49.8%D49852D743942 975D10743KKn276
244 S-2 -100 0 0% 389 47.7%EKn5EKD872E1095 972642KKn3DKn76

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Nord giv
ingen i zon
E72
D973
76
EK98
1053
kn108
EK5
kn765
4
EK6542
32
10432
KDkn986

Dkn10984
D

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N5105118
S5105118
Ö62824
V62824
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Ryning - Gösta Wiik Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 S+1 E 450 22/12
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ester Schneider - Eva Olsberg 4 S+1 E 450 22/12
Mona Andersson - Louise Nordlindh Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S+1 E 450 22/12
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 S+1 E 450 22/12
Susanne Ramel - Grete Derand Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 4 S+1 E 450 22/12
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 4 S+1 E 450 22/12
Kent Hermansson - Lars Becklén Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 S+1 E 450 22/12
Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 4 S+1 E 450 22/12
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Milan Korac - Gunilla Wallin 4 S+1 E 450 22/12
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 S+1 E 450 22/12
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 4 S+1 K 450 22/12
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange 4 S+1 E 450 22/12
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Klas Bellander - Mats Holm 4 S+1 Kn 450 22/12
Rutger Persson - Lennart Lindahl Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 3NT N+1 E 430 8/26
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 S= E 420 6/28
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 S+3 E 200 4/30
Bengt Edlund - Jan Holmander Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 2 S+2 8 170 2/32
Elsa Olsson - Birgit Hartman Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2 Ö= D -110 0/34

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Öst giv
N-S i zon
K76
E106
10432
1083
Ekn2
D75
ED7
9762
D109854
8
865
Dkn5
3
Kkn9432
Kkn9
EK4

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N781059
S781059
Ö54384
V54384
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Hermansson - Lars Becklén Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 5 S= E 650 33/1
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 S+1 E 650 33/1
Rutger Persson - Lennart Lindahl Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 4 S= E 620 28/6
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 S= E 620 28/6
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange 4 S= E 620 28/6
Susanne Ramel - Grete Derand Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 3 S+1 E 170 24/10
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 S= E 140 20/14
Bengt Edlund - Jan Holmander Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 3 N= E 140 20/14
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 2 S+1 2 140 20/14
Hans Ryning - Gösta Wiik Bo Hedberg - Fredrik Bonde 4 Ö-2 E 100 15/19
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 4 Ö-2 E 100 15/19
Mona Andersson - Louise Nordlindh Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö-1 E 50 12/22
Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 4 S-1 E -100 8/26
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Milan Korac - Gunilla Wallin 4 N-1 9 -100 8/26
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 S-1 7 -100 8/26
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ester Schneider - Eva Olsberg 3 Ö= E -140 2/32
Elsa Olsson - Birgit Hartman Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 Ö= E -140 2/32
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Klas Bellander - Mats Holm 3 Ö= E -140 2/32

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Syd giv
Ö-V i zon
kn542
kn108
92
K864
E109
D5
875
D10752
KD7
E6
Dkn1043
Ekn9
863
K97432
EK6
3

Optimalt kontrakt: 4D S-3 -500
 NT
N33743
S33743
Ö1010689
V910587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2D S= 5 470 34/0
Mona Andersson - Louise Nordlindh Bengt Edlund - Jan Holmander 3NT Ö-4 7 400 32/2
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 3NT Ö-3 2 300 30/4
Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2NT Ö-1 4 100 25/9
Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT Ö-1 2 100 25/9
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Ester Schneider - Eva Olsberg 3 V-1 Kn 100 25/9
Kent Hermansson - Lars Becklén Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3 V-1 Kn 100 25/9
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Susanne Ramel - Grete Derand 2 S-1 7 -50 18/16
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 3 N-1 D -50 18/16
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 S-1 E -50 18/16
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Marianne Servin - Ulla Öberg 3 S-2 E -100 12/22
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 S-2 8 -100 12/22
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 S-2 9 -100 12/22
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger 4 V= Kn -130 8/26
Rutger Persson - Lennart Lindahl Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 3NT Ö= 7 -600 6/28
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT Ö+1 4 -630 3/31
Elsa Olsson - Birgit Hartman Milan Korac - Gunilla Wallin 3NT Ö+1 2 -630 3/31
Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange Klas Bellander - Mats Holm 3NT Ö+2 7 -660 0/34

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Väst giv
alla i zon
kn1053
kn2
ED5
Dkn103
K86
K103
K9842
98
ED942
D874
73
E6
7
E965
kn106
K7542

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N106655
S106655
Ö37785
V37785
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Ester Schneider - Eva Olsberg 4 Ö-4 Kn 400 34/0
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Susanne Ramel - Grete Derand 4 Ö-2 E 200 30/4
Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 Ö-2 5 200 30/4
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 Ö-2 Kn 200 30/4
Kent Hermansson - Lars Becklén Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 N= 7 130 26/8
Mona Andersson - Louise Nordlindh Bengt Edlund - Jan Holmander 2 Ö-1 5 100 19/15
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Marianne Servin - Ulla Öberg 2 Ö-1 2 100 19/15
Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn Hans Ryning - Gösta Wiik 1NT V-1 3 100 19/15
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 Ö-1 2 100 19/15
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 2 Ö-1 7 100 19/15
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger 2 Ö-1 Kn 100 19/15
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 1NT V= D -90 12/22
Rutger Persson - Lennart Lindahl Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 2 Ö= 5 -110 7/27
Elsa Olsson - Birgit Hartman Milan Korac - Gunilla Wallin 2 Ö= 2 -110 7/27
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 2 Ö= E -110 7/27
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 Ö= 2 -110 7/27
Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange Klas Bellander - Mats Holm 3 Ö= E -140 1/33
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 Ö= E -140 1/33

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Nord giv
N-S i zon
84
D1072
K10
D10754
KD65
kn63
763
K62
E1092
EK94
9852
kn
kn73
85
EDkn4
E983

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N86545
S86545
Ö47898
V47898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange 4 V-2 4 100 34/0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 V-1 5 50 31/3
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 3 V-1 7 50 31/3
Marianne Servin - Ulla Öberg Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 1 V= K -80 28/6
Mona Andersson - Louise Nordlindh Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 Ö= 8 -90 26/8
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 1 N-1 Kn -100 24/10
Kent Bengtsson - Björn Klefbohm Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 2 V= 4 -110 19/15
Rutger Persson - Lennart Lindahl Ester Schneider - Eva Olsberg 2 V= 4 -110 19/15
Klas Bellander - Mats Holm Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 V= K -110 19/15
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 2 V= 5 -110 19/15
Hans Ryning - Gösta Wiik Kent Hermansson - Lars Becklén 2 Ö+1 8 -140 10/24
Susanne Ramel - Grete Derand Mari Segerberg - Kerstin Boberg 1 V+2 E -140 10/24
Bengt Edlund - Jan Holmander Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 2 V+1 4 -140 10/24
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Milan Korac - Gunilla Wallin 2 V+1 5 -140 10/24
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 3 V= 7 -140 10/24
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 5 N-3 E -300 4/30
Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2 S-4 3 -400 2/32
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 V= 4 -420 0/34

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Öst giv
Ö-V i zon
K8
K9863
E98
E42
6532
1054
kn72
D63
10974
E2
K1064
1098
EDkn
Dkn7
D53
Kkn75

Optimalt kontrakt: 5NT S= 460
 NT
N11911911
S10911811
Ö24242
V24242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 3NT S+3 3 490 34/0
Kent Bengtsson - Björn Klefbohm Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 3NT S+2 Kn 460 27/7
Mona Andersson - Louise Nordlindh Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT S+2 3 460 27/7
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 3NT S+2 6 460 27/7
Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3NT S+2 3 460 27/7
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 3NT S+2 2 460 27/7
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange 4NT S+1 2 460 27/7
Bengt Edlund - Jan Holmander Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 N+1 4 450 17/17
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 5 N= 6 450 17/17
Klas Bellander - Mats Holm Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 N+1 4 450 17/17
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 4 N+1 4 450 17/17
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT S+1 3 430 11/23
Hans Ryning - Gösta Wiik Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT S+1 6 430 11/23
Susanne Ramel - Grete Derand Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 S= E 420 5/29
Rutger Persson - Lennart Lindahl Ester Schneider - Eva Olsberg 4 N= 4 420 5/29
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 S= 3 420 5/29
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Milan Korac - Gunilla Wallin 4 S= 6 420 5/29
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 5 S-1 6 -50 0/34

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Syd giv
alla i zon
KDkn5
K3
EK10653
E
32
865
987
kn8632
E97
kn1094
Dkn
D1075
10864
ED72
42
K94

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N812111212
S812111212
Ö51211
V51211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Susanne Ramel - Grete Derand 6NT S= 6 1440 34/0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 6 N= 2 1430 31/3
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 6 N= D 1430 31/3
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Hans Ryning - Gösta Wiik 3NT S+3 6 690 26/8
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Mona Andersson - Louise Nordlindh 5NT N+1 Kn 690 26/8
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Klas Bellander - Mats Holm 3NT S+3 2 690 26/8
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 4 N+2 Kn 680 17/17
Ester Schneider - Eva Olsberg Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 4 N+2 D 680 17/17
Milan Korac - Gunilla Wallin Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 N+2 7 680 17/17
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 N+2 Kn 680 17/17
Elsa Olsson - Birgit Hartman Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 N+2 D 680 17/17
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 N+2 D 680 17/17
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 3NT S+2 3 660 10/24
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange 4 N+1 D 650 7/27
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger 4 N+1 D 650 7/27
Rutger Persson - Lennart Lindahl Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 N+3 7 170 3/31
Bengt Edlund - Jan Holmander Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 3 N+3 Kn 170 3/31
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Kent Hermansson - Lars Becklén 6NT S-1 3 -100 0/34

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Väst giv
ingen i zon
Dkn72
E1072
10
Kkn92
1094
9
Ekn98542
73
E65
KD63
D3
D865
K83
kn854
K76
E104

Optimalt kontrakt: 3NTD V-1 100
 NT
N84984
S84984
Ö58448
V58448
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4D V-2 2 300 34/0
Rutger Persson - Lennart Lindahl Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT Ö-3 4 150 31/3
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT Ö-3 5 150 31/3
Ester Schneider - Eva Olsberg Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 3 S= E 140 28/6
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange 5 V-2 E 100 25/9
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 4 V-2 D 100 25/9
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 3NT Ö-1 E 50 22/12
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger 3 S-1 E -50 20/14
Bengt Edlund - Jan Holmander Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 4 N-2 5 -100 16/18
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 S-2 E -100 16/18
Milan Korac - Gunilla Wallin Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 S-2 E -100 16/18
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Kent Hermansson - Lars Becklén 3 V= D -110 12/22
Elsa Olsson - Birgit Hartman Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2NT Ö= 3 -120 10/24
Marianne Servin - Ulla Öberg Susanne Ramel - Grete Derand 4 V= E -130 8/26
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Hans Ryning - Gösta Wiik 4 S-3 7 -150 3/31
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Mona Andersson - Louise Nordlindh 2NT Ö+1 4 -150 3/31
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2NT Ö+1 2 -150 3/31
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Klas Bellander - Mats Holm 4 S-3 10 -150 3/31

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Nord giv
Ö-V i zon
Ekn93
964
kn52
Dkn9
10762
2
KD
K107653
K854
D73
83
E842
D
EKkn1085
E109764

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N5121269
S5121269
Ö81173
V81173
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 5D V-3 9 800 34/0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange 4 S+2 6 480 32/2
Kent Bengtsson - Björn Klefbohm Mona Andersson - Louise Nordlindh 4 S+1 K 450 23/11
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Hans Ryning - Gösta Wiik 4 S+1 K 450 23/11
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 K 450 23/11
Klas Bellander - Mats Holm Milan Korac - Gunilla Wallin 4 S+1 2 450 23/11
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 4 S+1 K 450 23/11
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 S+1 D 450 23/11
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 S+1 K 450 23/11
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 S+1 7 450 23/11
Marianne Servin - Ulla Öberg Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 4 S= 6 420 14/20
Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 S+3 K 200 12/22
Bengt Edlund - Jan Holmander Susanne Ramel - Grete Derand 2 S+2 7 170 10/24
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ester Schneider - Eva Olsberg 2 S+1 K 140 8/26
Rutger Persson - Lennart Lindahl Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 S-1 6 -50 3/31
Kent Hermansson - Lars Becklén Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 6 S-1 K -50 3/31
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 4 S-1 K -50 3/31
Elsa Olsson - Birgit Hartman Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger 4 S-1 K -50 3/31

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Öst giv
alla i zon
D64
84
EK976
974
E872
K6
kn1085
Dkn6
K1093
ED103
D3
852
kn5
kn9752
42
EK103

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N66655
S66655
Ö67788
V67788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Bo Hedberg - Fredrik Bonde 3 V-3 E 300 34/0
Kent Hermansson - Lars Becklén Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 4 V-2 E 200 31/3
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 3 V-2 E 200 31/3
Klas Bellander - Mats Holm Milan Korac - Gunilla Wallin 2 V-1 E 100 28/6
Kent Bengtsson - Björn Klefbohm Mona Andersson - Louise Nordlindh Pass   15/19
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ester Schneider - Eva Olsberg Pass   15/19
Bengt Edlund - Jan Holmander Susanne Ramel - Grete Derand Pass   15/19
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Hans Ryning - Gösta Wiik Pass   15/19
Marianne Servin - Ulla Öberg Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Pass   15/19
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Pass   15/19
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Pass   15/19
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Pass   15/19
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Lars G Svensson - Ulla Wästberg Pass   15/19
Elsa Olsson - Birgit Hartman Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger Pass   15/19
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Pass   15/19
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange Pass   15/19
Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 V= E -110 1/33
Rutger Persson - Lennart Lindahl Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 V= 4 -110 1/33

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Syd giv
ingen i zon
10985
D98765
ED8
kn62
E2
K3
K97543
E
kn103
109642
D1062
KD743
K4
kn75
Ekn8

Optimalt kontrakt: 5D V-2 300
 NT
N4610106
S4610106
Ö96324
V96325
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Ramel - Grete Derand Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 5D V-3 10 500 33/1
Kent Hermansson - Lars Becklén Mona Andersson - Louise Nordlindh 5D V-3 10 500 33/1
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 S+1 3 450 30/4
Kent Bengtsson - Björn Klefbohm Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S= E 420 21/13
Ester Schneider - Eva Olsberg Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 S= E 420 21/13
Bengt Edlund - Jan Holmander Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 4 N= E 420 21/13
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 S= E 420 21/13
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger 4 S= E 420 21/13
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 S= E 420 21/13
Elsa Olsson - Birgit Hartman Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 4 S= E 420 21/13
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 4 S= E 420 21/13
Milan Korac - Gunilla Wallin Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 5 V-4 10 200 11/23
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange 3 S+2 E 200 11/23
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 2 S+2 E 170 8/26
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 S-1 7 -50 4/30
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Klas Bellander - Mats Holm 5 S-1 7 -50 4/30
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N-1 E -50 4/30
Rutger Persson - Lennart Lindahl Hans Ryning - Gösta Wiik 5 S-2 3 -100 0/34

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Väst giv
N-S i zon
E962
D
E65
E9654
D873
EK8
D87
K72
Kkn10
kn10943
K32
108
54
7652
kn1094
Dkn3

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N87444
S87444
Ö45876
V45987
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Lennart Lindahl Hans Ryning - Gösta Wiik 3 Ö-3 D 150 33/1
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 3 Ö-3 D 150 33/1
Susanne Ramel - Grete Derand Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 4 Ö-2 D 100 29/5
Kent Hermansson - Lars Becklén Mona Andersson - Louise Nordlindh 3 Ö-2 D 100 29/5
Kent Bengtsson - Björn Klefbohm Marianne Servin - Ulla Öberg 2 V-1 D 50 25/9
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist 4 Ö-1 Kn 50 25/9
Bengt Edlund - Jan Holmander Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 1NT Ö= 4 -90 21/13
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1NT Ö= Kn -90 21/13
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 Ö= D -110 18/16
Ester Schneider - Eva Olsberg Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 2 V+1 E -140 12/22
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 2 V+1 D -140 12/22
Milan Korac - Gunilla Wallin Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 2 V+1 D -140 12/22
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger 2 Ö+1 Kn -140 12/22
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 Ö= 6 -140 12/22
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 Ö+2 Kn -170 5/29
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Klas Bellander - Mats Holm 2 Ö+2 4 -170 5/29
Elsa Olsson - Birgit Hartman Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 1NT V+3 2 -180 2/32
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange 2 N-2 K -200 0/34

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Nord giv
alla i zon
D64
ED2
Ekn96
E32
kn952
kn76
2
97654
1087
84
KD10874
kn10
EK3
K10953
53
KD8

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N1010121112
S109121112
Ö33121
V33121
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Mona Andersson - Louise Nordlindh 6NT N+1 7 1470 33/1
Klas Bellander - Mats Holm Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 6NT N+1 8 1470 33/1
Marianne Servin - Ulla Öberg Ester Schneider - Eva Olsberg 6NT N= K 1440 28/6
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 6NT N= K 1440 28/6
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 6NT N= K 1440 28/6
Kent Hermansson - Lars Becklén Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 6 N= K 1430 22/12
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 6 N= K 1430 22/12
Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 6 S= 2 1430 22/12
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 3NT N+4 8 720 16/18
Bengt Edlund - Jan Holmander Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 3NT N+4 4 720 16/18
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT N+4 8 720 16/18
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT N+3 K 690 11/23
Elsa Olsson - Birgit Hartman Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange 3NT N+3 K 690 11/23
Hans Ryning - Gösta Wiik Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 N+2 K 680 5/29
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Rutger Persson - Lennart Lindahl 4 N+2 Kn 680 5/29
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 4 N+2 K 680 5/29
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Milan Korac - Gunilla Wallin 4 N+2 K 680 5/29
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Susanne Ramel - Grete Derand 3NT N+2 K 660 0/34

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Öst giv
ingen i zon
874
D
Dkn72
K8764
Dkn106
842
8653
Dkn
EK5
K6
K1094
E1032
932
Ekn109753
E
95

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N54733
S54733
Ö79687
V78585
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Milan Korac - Gunilla Wallin 2D S= D 470 34/0
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Rutger Persson - Lennart Lindahl 2 S= 2 110 30/4
Klas Bellander - Mats Holm Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 2 S= 6 110 30/4
Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 2 S= 10 110 30/4
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 2NT Ö-1 10 50 24/10
Elsa Olsson - Birgit Hartman Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange 3NT Ö-1 Kn 50 24/10
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 2NT Ö-1 Kn 50 24/10
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Susanne Ramel - Grete Derand 3 S-1 D -50 15/19
Kent Hermansson - Lars Becklén Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 2 S-1 D -50 15/19
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 S-1 D -50 15/19
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3 S-1 D -50 15/19
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2 S-1 D -50 15/19
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 S-1 D -50 15/19
Hans Ryning - Gösta Wiik Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 1NT Ö= Kn -90 7/27
Marianne Servin - Ulla Öberg Ester Schneider - Eva Olsberg 1NT Ö= 9 -90 7/27
Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf Mona Andersson - Louise Nordlindh 3 S-2 D -100 2/32
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 3 S-2 D -100 2/32
Bengt Edlund - Jan Holmander Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 3 S-2 D -100 2/32

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Syd giv
N-S i zon
E5
E97
kn10875
D103
10743
D3
K6
kn9642
K62
K1064
E9
E875
Dkn98
kn852
D432
K

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N58767
S58667
Ö85676
V85676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Hans Ryning - Gösta Wiik 3 N= E 110 34/0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Milan Korac - Gunilla Wallin 2 V-2 E 100 32/2
Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 1 S= 3 80 30/4
Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn Kent Hermansson - Lars Becklén 3NT Ö-1 D 50 24/10
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Mona Andersson - Louise Nordlindh 4 V-1 Kn 50 24/10
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 1NT V-1 5 50 24/10
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 1NT Ö-1 2 50 24/10
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Klas Bellander - Mats Holm 1NT Ö-1 8 50 24/10
Kent Bengtsson - Björn Klefbohm Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 1NT Ö= D -90 18/16
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Susanne Ramel - Grete Derand 3 N-1 E -100 12/22
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 2 N-1 4 -100 12/22
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger 1 S-1 6 -100 12/22
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Yngve Jarl - Birgitta Forsström 1 S-1 2 -100 12/22
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1 S-1 6 -100 12/22
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1 V+1 Kn -110 6/28
Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre Rutger Persson - Lennart Lindahl 2 S-2 4 -200 3/31
Bengt Edlund - Jan Holmander Ester Schneider - Eva Olsberg 3 N-2 4 -200 3/31
Elsa Olsson - Birgit Hartman Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 S-3 9 -300 0/34

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Väst giv
Ö-V i zon
65
D976
KD7
E543
KD4
kn
432
Dkn8762
9832
432
E10865
10
Ekn107
EK1085
kn9
K9

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N7711911
S7711911
Ö65242
V65242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 4 S+2 4 480 34/0
Kent Bengtsson - Björn Klefbohm Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 N+1 10 450 21/13
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Susanne Ramel - Grete Derand 4 S+1 D 450 21/13
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Hans Ryning - Gösta Wiik 4 S+1 D 450 21/13
Bengt Edlund - Jan Holmander Ester Schneider - Eva Olsberg 4 S+1 D 450 21/13
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Mona Andersson - Louise Nordlindh 4 S+1 D 450 21/13
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 S+1 K 450 21/13
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 4 S+1 2 450 21/13
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger 4 S+1 6 450 21/13
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 S+1 K 450 21/13
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Milan Korac - Gunilla Wallin 4 S+1 K 450 21/13
Elsa Olsson - Birgit Hartman Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 D 450 21/13
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 S+1 K 450 21/13
Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn Kent Hermansson - Lars Becklén 4 S= D 420 5/29
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 S= K 420 5/29
Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 4 S= 7 420 5/29
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Klas Bellander - Mats Holm 4 S= D 420 5/29
Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre Rutger Persson - Lennart Lindahl 6 N-1 E -50 0/34

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Nord giv
ingen i zon
kn874
D63
D3
EDkn7
E105
K
Ekn109864
105
D963
E10754
52
64
K2
kn982
K7
K9832

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N84756
S84756
Ö59687
V59687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bengt Edlund - Jan Holmander 3 N= E 110 33/1
Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 N= 5 110 33/1
Kent Hermansson - Lars Becklén Susanne Ramel - Grete Derand 3D V-1 3 100 30/4
Rutger Persson - Lennart Lindahl Mona Andersson - Louise Nordlindh 4 V-1 E 50 28/6
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 4 N-1 5 -50 25/9
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3 N-1 5 -50 25/9
Hans Ryning - Gösta Wiik Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 5 N-2 E -100 17/17
Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 S-2 E -100 17/17
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 3NT S-2 4 -100 17/17
Marianne Servin - Ulla Öberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 4 S-2 E -100 17/17
Klas Bellander - Mats Holm Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 S-2 E -100 17/17
Elsa Olsson - Birgit Hartman Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 4 N-2 2 -100 17/17
Milan Korac - Gunilla Wallin Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 3 V= E -110 9/25
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3 V= 3 -110 9/25
Ester Schneider - Eva Olsberg Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 4 S-3 E -150 4/30
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 3NT S-3 E -150 4/30
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 S-3 E -150 4/30
Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 4D S-2 E -300 0/34

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Öst giv
N-S i zon
Kkn983
K
8
E106432
ED76
Dkn4
Dkn96
98
104
98765
1054
Dkn7
52
E1032
EK732
K5

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N1198109
S1198109
Ö24533
V24533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ester Schneider - Eva Olsberg Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 3NT S+2 6 660 31/3
Kent Hermansson - Lars Becklén Susanne Ramel - Grete Derand 3NT S+2 D 660 31/3
Klas Bellander - Mats Holm Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT N+2 5 660 31/3
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT N+2 10 660 31/3
Rutger Persson - Lennart Lindahl Mona Andersson - Louise Nordlindh 3NT S+1 6 630 24/10
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 3NT S+1 6 630 24/10
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Lars G Svensson - Ulla Wästberg 3NT N+1 6 630 24/10
Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre Mari Segerberg - Kerstin Boberg 5 N= 10 600 19/15
Milan Korac - Gunilla Wallin Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 5 N= 9 600 19/15
Hans Ryning - Gösta Wiik Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 2NT N+3 D 210 16/18
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bengt Edlund - Jan Holmander 2NT N+2 10 180 14/20
Marianne Servin - Ulla Öberg Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis 2 N+1 D 140 12/22
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 3NT N-1 10 -100 6/28
Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT S-1 6 -100 6/28
Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 2NT N-1 6 -100 6/28
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT S-1 7 -100 6/28
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson 5 N-1 4 -100 6/28
Elsa Olsson - Birgit Hartman Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 3NT S-2 4 -200 0/34

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Syd giv
Ö-V i zon
10972
75
kn76
10865
EK6
D4
84
EDkn932
kn53
Kkn109862
D95
D84
E3
EK1032
K74

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N57364
S57364
Ö761077
V761066
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 4D V-3 Kn 800 34/0
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Bengt Edlund - Jan Holmander 4 Ö-1 E 100 32/2
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Elsa Olsson - Birgit Hartman 3 S-1 D -50 30/4
Mona Andersson - Louise Nordlindh Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 2 V= 7 -110 28/6
Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 Ö+1 E -170 23/11
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Ryning - Gösta Wiik 3 Ö+1 E -170 23/11
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange 3 Ö+1 E -170 23/11
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Milan Korac - Gunilla Wallin 2 Ö+2 E -170 23/11
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Susanne Ramel - Grete Derand 4 Ö= E -620 10/24
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 4 Ö= E -620 10/24
Rutger Persson - Lennart Lindahl Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 4 Ö= K -620 10/24
Kent Hermansson - Lars Becklén Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 4 Ö= E -620 10/24
Klas Bellander - Mats Holm Lars G Svensson - Ulla Wästberg 4 Ö= E -620 10/24
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 Ö= E -620 10/24
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 Ö= E -620 10/24
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger 4 Ö= E -620 10/24
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö= E -620 10/24
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ester Schneider - Eva Olsberg 4D Ö= E -790 0/34

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Väst giv
alla i zon
D954
kn62
D9
Ekn87
Ekn73
K1084
854
106
62
E7
EKkn62
K532
K108
D953
1073
D94

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N53554
S53554
Ö810889
V810889
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange 3NT Ö-2 9 200 34/0
Kent Hermansson - Lars Becklén Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 2 Ö-1 K 100 31/3
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 3NT V-1 7 100 31/3
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Bengt Edlund - Jan Holmander 2 Ö= 3 -90 26/8
Marianne Servin - Ulla Öberg Hans Ryning - Gösta Wiik 2 Ö= 8 -90 26/8
Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 1NT V= 7 -90 26/8
Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 Ö+1 8 -110 20/14
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ester Schneider - Eva Olsberg 2 Ö+1 5 -110 20/14
Klas Bellander - Mats Holm Lars G Svensson - Ulla Wästberg 2 Ö+1 8 -110 20/14
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 Ö+2 8 -130 15/19
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Milan Korac - Gunilla Wallin 2 Ö+2 7 -130 15/19
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 2NT V+1 7 -150 10/24
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Elsa Olsson - Birgit Hartman 2NT V+1 4 -150 10/24
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2NT V+1 4 -150 10/24
Mona Andersson - Louise Nordlindh Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 2NT V+2 4 -180 6/28
Rutger Persson - Lennart Lindahl Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 2 S-2 E -200 4/30
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Susanne Ramel - Grete Derand 3NT V= 4 -600 1/33
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger 3NT Ö= 3 -600 1/33

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Nord giv
N-S i zon
10986
E974
E62
K10
ED43
kn863
984
E2
Kkn
105
Dkn53
98763
752
KD2
K107
Dkn54

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N77888
S77888
Ö66454
V66454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre Ester Schneider - Eva Olsberg 3NT N= 3 600 34/0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger 3 V-4 9 200 32/2
Susanne Ramel - Grete Derand Stig Unoson - Ulf Schjånberg 1NT S+2 4 150 28/6
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V-3 K 150 28/6
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1NT Ö-3 4 150 28/6
Rutger Persson - Lennart Lindahl Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 2 N= D 110 24/10
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 1NT Ö-2 2 100 19/15
Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange Milan Korac - Gunilla Wallin 1 V-2 10 100 19/15
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 1NT Ö-2 4 100 19/15
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Klas Bellander - Mats Holm 1NT V-2 10 100 19/15
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Mona Andersson - Louise Nordlindh 1 V-1 10 50 12/22
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 Ö-1 4 50 12/22
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 1NT Ö-1 K 50 12/22
Bengt Edlund - Jan Holmander Hans Ryning - Gösta Wiik Pass   4/30
Marianne Servin - Ulla Öberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg Pass   4/30
Kent Hermansson - Lars Becklén Kent Bengtsson - Björn Klefbohm Pass   4/30
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Elsa Olsson - Birgit Hartman Pass   4/30
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna Pass   4/30

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Öst giv
Ö-V i zon
D3
1042
KDkn102
Kkn8
E10642
K97
864
76
98
E653
E3
E9532
Kkn75
Dkn8
975
D104

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N57456
S57456
Ö85876
V85876
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen Klas Bellander - Mats Holm 2 Ö-2 D 200 34/0
Sonja Lindblom - Jeanette Svensson Mona Andersson - Louise Nordlindh 2D N= 8 180 32/2
Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre Ester Schneider - Eva Olsberg 3 N= 8 110 28/6
Kent Hermansson - Lars Becklén Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 2 N+1 8 110 28/6
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger 2 N+1 9 110 28/6
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1NT Ö-1 8 100 22/12
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 2 Ö-1 5 100 22/12
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2 Ö-1 5 100 22/12
Rutger Persson - Lennart Lindahl Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn 1NT N= 3 90 16/18
Marianne Servin - Ulla Öberg Mari Segerberg - Kerstin Boberg 2 N= 9 90 16/18
Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange Milan Korac - Gunilla Wallin 2 N= 9 90 16/18
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 3 N-1 9 -50 10/24
Susanne Ramel - Grete Derand Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3 N-1 9 -50 10/24
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Elsa Olsson - Birgit Hartman 2NT S-1 7 -50 10/24
Bo Hedberg - Fredrik Bonde Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 N-2 9 -100 5/29
Monica Borg - Ingegerd Jeppsson Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg 1 S-2 7 -100 5/29
Bengt Edlund - Jan Holmander Hans Ryning - Gösta Wiik 2 Ö= 7 -110 1/33
Bengt Rylander - Lisbeth Nermar Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 Ö= 5 -110 1/33

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Syd giv
alla i zon
D4
9852
D743
942
10863
E6
1065
Kkn53
EKkn2
Kkn
E98
ED108
975
D10743
Kkn2
76

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N24622
S24622
Ö11971111
V11971111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Bo Hedberg - Fredrik Bonde 6NT Ö-1 4 100 32/2
Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 5NT Ö-1 3 100 32/2
Marianne Servin - Ulla Öberg Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 6 V-1 5 100 32/2
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 5 Ö= 7 -600 28/6
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 3NT Ö+1 7 -630 25/9
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange 3NT Ö+1 7 -630 25/9
Kent Hermansson - Lars Becklén Ester Schneider - Eva Olsberg 5 Ö= 5 -650 18/16
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 4 Ö+1 6 -650 18/16
Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 Ö+1 2 -650 18/16
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Klas Bellander - Mats Holm 4 Ö+1 7 -650 18/16
Elsa Olsson - Birgit Hartman Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö+1 3 -650 18/16
Hans Ryning - Gösta Wiik Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 3NT Ö+2 9 -660 7/27
Mona Andersson - Louise Nordlindh Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT Ö+2 7 -660 7/27
Susanne Ramel - Grete Derand Rutger Persson - Lennart Lindahl 3NT Ö+2 7 -660 7/27
Bengt Edlund - Jan Holmander Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT Ö+2 3 -660 7/27
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 3NT Ö+2 4 -660 7/27
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 3NT Ö+2 10 -660 7/27
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Milan Korac - Gunilla Wallin 4 Ö+2 3 -680 0/34

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.11.30

Väst giv
ingen i zon
Ekn5
EK
D872
E1095
843
Dkn53
E965
K8
KD106
10987
104
432
972
642
Kkn3
Dkn76

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N1096810
S1096810
Ö34753
V34753
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Inger Tjörnhagen - Yvonne Tolf 3NT N+1 6 430 33/1
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Göran Klingenstierna - Britta Klingenstierna 3NT N+1 D 430 33/1
Bengt Edlund - Jan Holmander Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT N= 6 400 28/6
Kent Hermansson - Lars Becklén Ester Schneider - Eva Olsberg 3NT S= 3 400 28/6
Lars G Svensson - Ulla Wästberg Monica Borg - Ingegerd Jeppsson 5 N= K 400 28/6
Susanne Ramel - Grete Derand Rutger Persson - Lennart Lindahl 2NT N+3 6 210 24/10
Mona Andersson - Louise Nordlindh Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1NT N+2 K 150 21/13
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Klas Bellander - Mats Holm 2NT S+1 3 150 21/13
Berth Rasmusson - Birgitta Kiotseridis Bo Hedberg - Fredrik Bonde 1 N+3 6 130 18/16
Gunilla Oredsson - Monica Wilhelmsson Claudia Sjöberg - Håkan Myrhagen 1NT N+1 10 120 15/19
Pia Katarina Larsson - Marianne Wästberg Bengt Rylander - Lisbeth Nermar 1NT N+1 10 120 15/19
Hans Ryning - Gösta Wiik Kent Bengtsson - Björn Klefbohm 2 V-2 E 100 11/23
Marianne Servin - Ulla Öberg Hugo Ulfsparre - Karin Ulfsparre 2 V-2 3 100 11/23
Elsa Olsson - Birgit Hartman Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1NT N= 6 90 8/26
Bengt Brynell - Ann-Katrin Zinn Sonja Lindblom - Jeanette Svensson 1 N-1 K -50 4/30
Hans Henrik Ramel - Jan Stellinger Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT N-1 K -50 4/30
Jan-Erik Olsson - Gunilla Wahlkvist Britta-Lena Rundcrantz - Ann Lange 3NT N-1 10 -50 4/30
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Milan Korac - Gunilla Wallin 4 S-2 D -100 0/34