Kommande tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
Rapporterade tävlingar
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
07/09 SM Par Junior - omgång 2
BK Bridgehuset » Onsdag 21/10 Scratch 2015-10-21 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag 21/10 Scratch 2015-10-21

Partävling, 22 bord, 44 par. Antal brickor: 24. Medel: 504.0.

Privatprotokoll för Gunlis Åberg - Torgny Olsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 22, Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson
14 V+1 450 18 43% 18 43.0%EK54D863KD7Kn6 DKn863EKn109E1074
23 Ö-1 -50 26 62% 44 52.5%ED10945Kn10KKn983 Kn763EKn98E91064
Rond 2, som NS mot par 20, Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom
33NT V+1 -630 8 19% 52 41.3%Kn102Kn3EKn7Kn7643 K8653K96232105
44 N-2 -200 6 14% 58 34.5%1097EK107642D92 83Kn95106EKD863
Rond 3, som NS mot par 6, Rolf Bergström - Christer Löfgren
53NT Ö+2 -460 8 19% 66 31.4%Kn952Kn94Kn98982 876E1087K76543
63 N= 110 40 95% 106 42.0%8721063EDKn10652 10643EDDKn875K4
Rond 4, som ÖV mot par 1, Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson
71 N= -80 24 57% 130 44.1%Kn4Kn1072932EK95 K952E84385876
83 S+1 -130 34 81% 164 48.8%EK53Kn10852D1062 10986D6487DKn43
Rond 5, som ÖV mot par 7, Ulla Hellqvist - Birgitta Strand
91 N+5 -230 35 83% 199 52.6%KD643873DKn752 Kn1072109K87E843
104 Ö+2 680 32 76% 231 54.9%2KD98527EK743 1098E103KKn3DKn96
Rond 6, som ÖV mot par 2, Jane Brändemar - Nina Nilsson
114 S+2 -480 31 74% 262 56.6%10E10952D87Kn843 976Kn9652KD965
123NT V= 400 22 52% 284 56.2%KDDKn1091053K982 Kn975EKKn96EDKn6
Rond 7, som ÖV mot par 8, Stig Unoson - Ulf Schjånberg
133NT S+2 -660 9 21% 293 53.5%K10763KKn752373 Kn842963109DKn94
144 V+3 510 41 98% 334 56.7%K8EKn832EKD854 93KD8632KD9Kn6
Rond 8, som ÖV mot par 3, Marianne Forsberg - Tor Holmberg
154 V= 420 35 83% 369 58.5%ED84DK532EKn32 KKn10554Kn86KD94
163 V+2 150 24 57% 393 58.4%E9653K2E32E106 D74D1053KKn9877
Rond 9, som NS mot par 9, Karin Andrée - Agneta Dunemark
172NT V-2 100 39 93% 432 60.4%65496295EKKn102 DKn9D105K1064984
183 S-1 -100 11 26% 443 58.5%K9652Kn2EKn8D94 ED1087765754KKn
Rond 10, som NS mot par 4, Yvonne Tolf - Ulla Öberg
192 S+1 110 30 71% 473 59.2%1083Kn65K1096K32 EDKn4K485D9865
202 N+2 170 13 31% 486 57.8%KD98726K98K92 1053984EDKn10D104
Rond 11, som ÖV mot par 10, Anders Olsson - Christer Ekberg
212NT V-1 -50 9 21% 495 56.0%864Kn873765Kn75 E93EK4EKD31084
224 S+1 -450 12 29% 507 54.8%Kn5DKn10476432107 94EK62109EKn632
Rond 12, som NS mot par 5, Mats Andersson - Claudia Sjöberg
234 N= 620 19 45% 526 54.3%EDKn84K106EKnD62 K10765EKn744953
242 S-2 -100 2 5% 528 52.3%5K10853E1072986 EKKn976D96DKD10

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Nord giv
ingen i zon
1092
E4
5432
D985
Dkn863

Ekn109
E1074
EK54
D863
KD7
kn6
7
Kkn109752
86
K32

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -1510
 NT
N42703
S42703
Ö91161310
V91161310
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4D S-2 E -300 42/0
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Ulla Wästberg - Mona Andersson 3NT Ö+1 9 -430 39/3
Thomas Davy - Karen Nielsen Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT Ö+1 6 -430 39/3
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö+1 8 -450 24/18
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 Ö+1 Kn -450 24/18
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 V+1 E -450 24/18
Anders Olsson - Christer Ekberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö+1 7 -450 24/18
Bodil Mörnstad - Carin Millar Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö+1 10 -450 24/18
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 Ö+1 K -450 24/18
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Gunlis Åberg - Torgny Olsson 4 V+1 E -450 24/18
Åke Lindström - Britt Lindberg Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V+1 E -450 24/18
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V+1 E -450 24/18
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V+1 E -450 24/18
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 4 V+1 8 -450 24/18
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+1 6 -450 24/18
Agneta Johansson - Lars Svensson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 Ö+1 8 -450 24/18
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lennart Tenland - Mikael Palade 5 Ö+1 10 -480 8/34
Ingrid Wallin - Ann Lange Louise Grandinsson - Nils Lindblad 4 V+2 E -480 8/34
Sonja Christensson - Bo Månsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 Ö+2 Kn -480 8/34
Ulla Borgström - Monica Wester Erwin Wilhelm - Jan Öhman 4D S-4 D -800 4/38
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 6 V= E -980 1/41
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom Mats Andersson - Claudia Sjöberg 6 V= E -980 1/41

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Öst giv
N-S i zon
2
KD107
K652
ED72
kn763
Ekn98
E9
1064
ED1094
5
kn10
Kkn983
K85
6432
D8743
5

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N49936
S39836
Ö94497
V94497
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4D Ö-3 2 500 42/0
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 Ö-3 5 150 40/2
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Ulla Wästberg - Mona Andersson 4 Ö-2 5 100 30/12
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 Ö-2 5 100 30/12
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lennart Tenland - Mikael Palade 4 Ö-2 5 100 30/12
Anders Olsson - Christer Ekberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö-2 5 100 30/12
Bodil Mörnstad - Carin Millar Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö-2 5 100 30/12
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 4 Ö-2 5 100 30/12
Ingrid Wallin - Ann Lange Louise Grandinsson - Nils Lindblad 3 Ö-2 5 100 30/12
Sonja Christensson - Bo Månsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 Ö-2 5 100 30/12
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö-2 5 100 30/12
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 Ö-1 7 50 16/26
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 Ö-1 5 50 16/26
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 Ö-1 5 50 16/26
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Gunlis Åberg - Torgny Olsson 3 Ö-1 5 50 16/26
Thomas Davy - Karen Nielsen Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 Ö-1 D 50 16/26
Agneta Johansson - Lars Svensson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N-1 Kn -100 10/32
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 Ö= 6 -140 7/35
Ulla Borgström - Monica Wester Erwin Wilhelm - Jan Öhman 3 Ö= 5 -140 7/35
Åke Lindström - Britt Lindberg Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö+1 5 -170 4/38
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö= 5 -420 1/41
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö= 5 -420 1/41

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Syd giv
Ö-V i zon
kn102
kn3
Ekn7
kn7643
E9
E1075
KD4
EKD9
D74
D84
109865
82
K8653
K962
32
105

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N64464
S64464
Ö79978
V79877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulla Wästberg - Mona Andersson 3NT V-3 7 300 41/1
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT V-3 4 300 41/1
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2NT V-2 6 200 34/8
Anders Olsson - Christer Ekberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT V-2 Kn 200 34/8
Åke Lindström - Britt Lindberg Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT V-2 4 200 34/8
Anitha Lindgren - Marian Krook Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 3NT V-2 4 200 34/8
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT V-2 3 200 34/8
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT V-1 5 100 24/18
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Lars G Svensson - Greger Jonsson 3NT V-1 6 100 24/18
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT V-1 6 100 24/18
Ingrid Wallin - Ann Lange Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT Ö-1 5 100 24/18
Sonja Christensson - Bo Månsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT V-1 6 100 24/18
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 2NT V= 4 -120 18/24
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bodil Mörnstad - Carin Millar 2NT V+1 5 -150 16/26
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT V= 4 -600 14/28
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lennart Tenland - Mikael Palade 3NT V+1 Kn -630 8/34
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Marianne Forsberg - Tor Holmberg 3NT V+1 3 -630 8/34
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom 3NT V+1 4 -630 8/34
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT V+1 3 -630 8/34
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V+1 Kn -630 8/34
Jane Brändemar - Nina Nilsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT V+2 4 -660 1/41
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT V+2 Kn -660 1/41

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Väst giv
alla i zon
1097
EK107642
D
92
K652

E98754
kn74
EDkn4
D83
Kkn32
105
83
kn95
106
EKD863

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N72913
S72913
Ö5113115
V5113115
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3D N= K 730 42/0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Marianne Forsberg - Tor Holmberg 4 N+3 10 710 40/2
Ingrid Wallin - Ann Lange Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N+1 10 650 38/4
Karin Andrée - Agneta Dunemark Ulla Wästberg - Mona Andersson 4 S= 2 620 35/7
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 N= 10 620 35/7
Jane Brändemar - Nina Nilsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 2NT V-3 K 300 32/10
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 S+3 E 200 30/12
Anders Olsson - Christer Ekberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 N+2 10 170 25/17
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 N+2 E 170 25/17
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N+1 10 170 25/17
Sonja Christensson - Bo Månsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 N+2 10 170 25/17
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 N= 10 140 20/22
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lennart Tenland - Mikael Palade 3 N-1 10 -100 13/29
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N-1 Kn -100 13/29
Åke Lindström - Britt Lindberg Thomas Davy - Karen Nielsen 4 N-1 D -100 13/29
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 4 N-1 E -100 13/29
Anitha Lindgren - Marian Krook Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 4 N-1 3 -100 13/29
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N-1 E -100 13/29
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom 4 N-2 2 -200 6/36
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ulla Borgström - Monica Wester 4D N-2 E -500 4/38
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 5D V= E -750 1/41
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5D V= E -750 1/41

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Nord giv
N-S i zon
kn952
kn94
kn98
982
K1043
KD5
6542
E10
ED
632
ED103
KDkn7
876
E1087
K7
6543

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N22332
S22332
Ö1111101011
V1111101011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT Ö-2 7 100 42/0
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Ingrid Wallin - Ann Lange 3NT V-1 2 50 40/2
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 V+1 2 -130 38/4
Karin Andrée - Agneta Dunemark Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT Ö= 7 -400 35/7
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Lars G Svensson - Greger Jonsson 3NT Ö= 7 -400 35/7
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT V+1 5 -430 24/18
Jane Brändemar - Nina Nilsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+1 7 -430 24/18
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT V+1 4 -430 24/18
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3NT Ö+1 7 -430 24/18
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT Ö+1 8 -430 24/18
Ulla Wästberg - Mona Andersson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3NT V+1 4 -430 24/18
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT Ö+1 7 -430 24/18
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT Ö+1 7 -430 24/18
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT Ö+1 7 -430 24/18
Anders Olsson - Christer Ekberg Lennart Tenland - Mikael Palade 3NT V+2 5 -460 8/34
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö+2 7 -460 8/34
Åke Lindström - Britt Lindberg Sanna Clementsson - Jan Clementsson 3NT Ö+2 7 -460 8/34
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V+2 2 -460 8/34
Sonja Christensson - Bo Månsson Louise Grandinsson - Nils Lindblad 3NT Ö+2 8 -460 8/34
Thomas Davy - Karen Nielsen Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 3NT Ö+2 7 -460 8/34
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3NT Ö+2 7 -460 8/34
Ulla Borgström - Monica Wester Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö+3 7 -490 0/42

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Öst giv
Ö-V i zon
872
10
63
EDkn10652
Ekn9
kn76543
1092
9
KD5
K982
EK4
873
10643
ED
Dkn875
K4

Optimalt kontrakt: 3NTD S-1 -100
 NT
N86468
S86468
Ö46964
V46964
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Mörnstad - Carin Millar Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 N= E 130 42/0
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N= E 110 40/2
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 V-1 6 100 32/10
Anders Olsson - Christer Ekberg Lennart Tenland - Mikael Palade 4 Ö-1 K 100 32/10
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 Ö-1 D 100 32/10
Sonja Christensson - Bo Månsson Louise Grandinsson - Nils Lindblad 4 V-1 E 100 32/10
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 V-1 E 100 32/10
Ulla Borgström - Monica Wester Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö-1 K 100 32/10
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 Ö-1 4 100 32/10
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Ingrid Wallin - Ann Lange 5 N-1 E -50 24/18
Karin Andrée - Agneta Dunemark Rolf Sjödahl - Alf Pihl 5D N-1 E -100 22/20
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 Ö= K -140 16/26
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 3 Ö= K -140 16/26
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö= K -140 16/26
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 V= E -140 16/26
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 Ö= K -140 16/26
Jane Brändemar - Nina Nilsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö+1 K -170 9/33
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 V+1 6 -170 9/33
Thomas Davy - Karen Nielsen Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 5D N-2 8 -300 6/36
Åke Lindström - Britt Lindberg Sanna Clementsson - Jan Clementsson 5D N-3 E -500 4/38
Ulla Wästberg - Mona Andersson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 Ö= K -620 1/41
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V= E -620 1/41

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Syd giv
alla i zon
ED1083
D5
EKDkn4
D
K952
E843
85
876
kn4
kn1072
932
EK95
76
K96
1076
kn10432

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N810799
S810798
Ö42644
V53644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 3NT S+1 6 630 42/0
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulla Borgström - Monica Wester 5 N= K 600 40/2
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 2 V-2 E 200 38/4
Rolf Bergström - Christer Löfgren Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom 1 N+2 E 140 34/8
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 1 N+2 E 140 34/8
Anitha Lindgren - Marian Krook Ingrid Wallin - Ann Lange 1 N+2 E 140 34/8
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Thomas Davy - Karen Nielsen 1 N+3 E 130 30/12
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT N= E 120 28/14
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 1 N+2 E 110 24/18
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Louise Grandinsson - Nils Lindblad 1 N+1 E 110 24/18
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 1 N+1 Kn 110 24/18
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Karin Andrée - Agneta Dunemark 1 N+1 E 90 20/22
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Gunlis Åberg - Torgny Olsson 1 N= 7 80 18/24
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 N-1 E -100 10/32
Anders Olsson - Christer Ekberg Ulla Wästberg - Mona Andersson 4 N-1 K -100 10/32
Lennart Tenland - Mikael Palade Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3NT S-1 3 -100 10/32
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 N-1 E -100 10/32
Åke Lindström - Britt Lindberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT S-1 3 -100 10/32
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT N-1 2 -100 10/32
Agneta Johansson - Lars Svensson Sonja Christensson - Bo Månsson 3 N-1 E -100 10/32
Lars G Svensson - Greger Jonsson Erwin Wilhelm - Jan Öhman 4 N-2 E -200 2/40
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 N-3 E -300 0/42

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Väst giv
ingen i zon
D742
K73
K4
EK65
10986
D64
87
Dkn43
EK53
kn10852
D106
2
kn
E9
Ekn9532
10987

Optimalt kontrakt: 6 N= 920
 NT
N12127711
S12127711
Ö01661
V01661
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook Ingrid Wallin - Ann Lange 3NT N+4 5 520 42/0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT N+3 5 490 40/2
Rolf Bergström - Christer Löfgren Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom 3NT N+2 E 460 37/5
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 3NT N+2 E 460 37/5
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT N+1 5 430 31/11
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT N+1 E 430 31/11
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulla Borgström - Monica Wester 3NT N+1 K 430 31/11
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT N+1 2 430 31/11
Åke Lindström - Britt Lindberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT N= 2 400 25/17
Agneta Johansson - Lars Svensson Sonja Christensson - Bo Månsson 3NT N= 2 400 25/17
Anders Olsson - Christer Ekberg Ulla Wästberg - Mona Andersson 3 N+3 2 170 22/20
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 S+1 D 150 16/26
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 Ö-3 Kn 150 16/26
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 S+1 4 150 16/26
Lennart Tenland - Mikael Palade Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 N+2 3 150 16/26
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 3 V-3 E 150 16/26
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Gunlis Åberg - Torgny Olsson 3 S+1 8 130 8/34
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 S= 10 130 8/34
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Louise Grandinsson - Nils Lindblad 3 S+1 10 130 8/34
Lars G Svensson - Greger Jonsson Erwin Wilhelm - Jan Öhman 2NT N= Kn 120 4/38
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT N-1 K -50 2/40
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 2NT N-2 Kn -100 0/42

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Nord giv
Ö-V i zon

EKDkn543
ED96
K10
kn1072
109
K87
E843
KD643
87
3
Dkn752
E985
62
kn10542
96

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N5111159
S5111159
Ö80270
V82282
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom 6 N+1 3 1010 39/3
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulla Borgström - Monica Wester 6 N+1 3 1010 39/3
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 6 N+1 3 1010 39/3
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 6 N+1 3 1010 39/3
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N+3 3 510 32/10
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N+3 3 510 32/10
Thomas Davy - Karen Nielsen Ingrid Wallin - Ann Lange 4 N+3 4 510 32/10
Bodil Mörnstad - Carin Millar Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 N+2 3 480 28/14
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 N+1 3 450 21/21
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N+1 E 450 21/21
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Anders Olsson - Christer Ekberg 4 N+1 3 450 21/21
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Lennart Tenland - Mikael Palade 4 N+1 3 450 21/21
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Sanna Clementsson - Jan Clementsson 4 N+1 3 450 21/21
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Sonja Christensson - Bo Månsson 4 N+1 K 450 21/21
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N+4 3 260 12/30
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Agneta Johansson - Lars Svensson 1 N+6 3 260 12/30
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 N+4 3 260 12/30
Jane Brändemar - Nina Nilsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 N+4 E 230 7/35
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Gunlis Åberg - Torgny Olsson 1 N+5 3 230 7/35
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Ulla Wästberg - Mona Andersson 6 N-1 6 -50 2/40
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Karin Andrée - Agneta Dunemark 6 N-1 K -50 2/40
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 6 N-1 K -50 2/40

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Öst giv
alla i zon
Ekn
kn764
ED9654
2
1098
E103
Kkn3
Dkn96
2
KD9852
7
EK743
KD76543

1082
1085

Optimalt kontrakt: 7D Ö-2 500
 NT
N1112122
S1112122
Ö901100
V811104
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 5 S+1 E 680 42/0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 5D Ö-2 2 500 39/3
Thomas Davy - Karen Nielsen Ingrid Wallin - Ann Lange 3NT V-5 E 500 39/3
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom 4 Ö-2 K 200 35/7
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Anders Olsson - Christer Ekberg 6D Ö-1 8 200 35/7
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 S-1 E -100 31/11
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 S-1 E -100 31/11
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 4 S-2 E -200 28/14
Jane Brändemar - Nina Nilsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 5D S-2 E -500 25/17
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Lennart Tenland - Mikael Palade 5D S-2 10 -500 25/17
Bodil Mörnstad - Carin Millar Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 Ö+1 7 -650 18/24
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö+1 K -650 18/24
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Anitha Lindgren - Marian Krook 5 Ö= K -650 18/24
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö+1 3 -650 18/24
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö+1 K -650 18/24
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö+2 K -680 10/32
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Gunlis Åberg - Torgny Olsson 4 Ö+2 8 -680 10/32
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö+2 10 -680 10/32
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulla Borgström - Monica Wester 5D Ö= K -850 5/37
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Sonja Christensson - Bo Månsson 5D Ö= K -850 5/37
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Ulla Wästberg - Mona Andersson 4D Ö+1 K -990 2/40
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Sanna Clementsson - Jan Clementsson 6 Ö= K -1370 0/42

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Syd giv
ingen i zon
EDkn632
Dkn4
4
1072
9
76
kn9652
KD965
10
E10952
D87
kn843
K8754
K83
EK103
E

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N678129
S678129
Ö76512
V76512
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 6 S= K 980 33/9
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 6 S= 9 980 33/9
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 6 S= 5 980 33/9
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 6 S= D 980 33/9
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Karin Andrée - Agneta Dunemark 6 S= 9 980 33/9
Lennart Tenland - Mikael Palade Ulla Wästberg - Mona Andersson 6 N= E 980 33/9
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 6 S= K 980 33/9
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 6 S= K 980 33/9
Anitha Lindgren - Marian Krook Sonja Christensson - Bo Månsson 6 S= K 980 33/9
Lars G Svensson - Greger Jonsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 6 S= K 980 33/9
Jane Brändemar - Nina Nilsson Gunlis Åberg - Torgny Olsson 4 S+2 K 480 11/31
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 S+2 K 480 11/31
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom 4 S+2 7 480 11/31
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Anders Olsson - Christer Ekberg 4 S+2 K 480 11/31
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 S+2 5 480 11/31
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Thomas Davy - Karen Nielsen 4 S+2 K 480 11/31
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 5 S+1 K 480 11/31
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Louise Grandinsson - Nils Lindblad 5 S+1 K 480 11/31
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 S+2 7 480 11/31
Ingrid Wallin - Ann Lange Sanna Clementsson - Jan Clementsson 5 S+1 7 480 11/31
Agneta Johansson - Lars Svensson Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 4 S+2 K 480 11/31
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 S+1 5 480 11/31

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Väst giv
N-S i zon
E643
7632
K2
1054
kn975
EK
kn96
EDkn6
KD
Dkn109
1053
K982
1082
854
ED874
73

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N25445
S25445
Ö97987
V97987
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT V-2 K 100 40/2
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT Ö-2 7 100 40/2
Agneta Johansson - Lars Svensson Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 3NT V-2 K 100 40/2
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom 3NT V-1 3 50 36/6
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 V= K -110 33/9
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 V= K -110 33/9
Lennart Tenland - Mikael Palade Ulla Wästberg - Mona Andersson 3 Ö+1 E -170 30/12
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT V= 7 -400 20/22
Jane Brändemar - Nina Nilsson Gunlis Åberg - Torgny Olsson 3NT V= 3 -400 20/22
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Anders Olsson - Christer Ekberg 3NT V= 7 -400 20/22
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT V= 3 -400 20/22
Åke Lindström - Britt Lindberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT V= 7 -400 20/22
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 3NT V= 7 -400 20/22
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V= 5 -400 20/22
Anitha Lindgren - Marian Krook Sonja Christensson - Bo Månsson 3NT V= 2 -400 20/22
Lars G Svensson - Greger Jonsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT V= 7 -400 20/22
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT V+1 3 -430 5/37
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT V+1 4 -430 5/37
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Thomas Davy - Karen Nielsen 3NT V+1 7 -430 5/37
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Louise Grandinsson - Nils Lindblad 3NT V+1 2 -430 5/37
Ingrid Wallin - Ann Lange Sanna Clementsson - Jan Clementsson 3NT V+1 3 -430 5/37
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT V+1 3 -430 5/37

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Nord giv
alla i zon
E9
ED
EKD864
E52
kn842
963
109
Dkn94
K10763
Kkn752
3
73
D5
1084
kn752
K1086

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N10116611
S9116510
Ö32772
V32772
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jane Brändemar - Nina Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom 3NT S+3 4 690 41/1
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT N+3 5 690 41/1
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lennart Tenland - Mikael Palade 3NT N+2 3 660 33/9
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Gunlis Åberg - Torgny Olsson 3NT S+2 4 660 33/9
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Anders Olsson - Christer Ekberg 3NT N+2 2 660 33/9
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lars G Svensson - Greger Jonsson 3NT N+2 6 660 33/9
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 3NT N+2 2 660 33/9
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 3NT N+2 2 660 33/9
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S+1 9 630 23/19
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S+1 9 630 23/19
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Sanna Clementsson - Jan Clementsson 3NT S+1 D 630 23/19
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT S+1 D 630 23/19
Sonja Christensson - Bo Månsson Thomas Davy - Karen Nielsen 5 S+1 D 620 18/24
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 5 N= 3 600 13/29
Ulla Wästberg - Mona Andersson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 5 S= 2 600 13/29
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 5 S= 9 600 13/29
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Anitha Lindgren - Marian Krook 5 S= 4 600 13/29
Ingrid Wallin - Ann Lange Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 N+2 2 150 8/34
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 5 S-1 Kn -100 3/39
Karin Andrée - Agneta Dunemark Bodil Mörnstad - Carin Millar 5 S-1 6 -100 3/39
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulla Borgström - Monica Wester 5 N-1 D -100 3/39
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Louise Grandinsson - Nils Lindblad 5 N-1 7 -100 3/39

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Öst giv
ingen i zon
Ekn65
1095
kn654
103
93
KD8632
KD9
kn6
K8
Ekn
832
EKD854
D10742
74
E107
972

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N14161
S14161
Ö11811711
V11811711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sonja Christensson - Bo Månsson Thomas Davy - Karen Nielsen 3 Ö+1 4 -130 42/0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 Ö+4 4 -170 40/2
Ulla Wästberg - Mona Andersson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 5 Ö= E -400 38/4
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 5 Ö+1 7 -420 35/7
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Åke Lindström - Britt Lindberg 4 V= 10 -420 35/7
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 V+1 10 -450 28/14
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V+1 E -450 28/14
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 V+1 5 -450 28/14
Sven Grahn - Wiveca Lindström Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 V+1 E -450 28/14
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 4 Ö+1 E -450 28/14
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 V+2 3 -480 17/25
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Anders Olsson - Christer Ekberg 4 V+2 5 -480 17/25
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö+2 7 -480 17/25
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+2 5 -480 17/25
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö+2 7 -480 17/25
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Louise Grandinsson - Nils Lindblad 4 V+2 4 -480 17/25
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lennart Tenland - Mikael Palade 3NT V+3 4 -490 7/35
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Sanna Clementsson - Jan Clementsson 3NT Ö+3 2 -490 7/35
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT Ö+3 2 -490 7/35
Ingrid Wallin - Ann Lange Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT Ö+3 4 -490 7/35
Jane Brändemar - Nina Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom 4 V+3 6 -510 1/41
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Gunlis Åberg - Torgny Olsson 4 V+3 10 -510 1/41

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Syd giv
N-S i zon
3
E1097632
E4
875
Kkn105
54
kn86
KD94
ED84
D
K532
Ekn32
9762
Kkn8
D1097
106

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N34935
S34935
Ö108495
V108495
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Wästberg - Mona Andersson 3 N+1 D 170 41/1
Lennart Tenland - Mikael Palade Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N+1 2 170 41/1
Ulla Borgström - Monica Wester Ingrid Wallin - Ann Lange 3 N= 2 140 38/4
Lars G Svensson - Greger Jonsson Åke Lindström - Britt Lindberg 4 V-2 E 100 36/6
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 V-1 E 50 29/13
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 V-1 E 50 29/13
Anders Olsson - Christer Ekberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö-1 8 50 29/13
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V-1 E 50 29/13
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 V-1 E 50 29/13
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 4 V-1 E 50 29/13
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 N-1 3 -100 22/20
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 Ö= K -140 18/24
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V= E -140 18/24
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 V= E -140 18/24
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö+1 K -170 14/28
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Gunlis Åberg - Torgny Olsson 4 V= E -420 7/35
Karin Andrée - Agneta Dunemark Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 V= E -420 7/35
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö= 8 -420 7/35
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Thomas Davy - Karen Nielsen 4 V= E -420 7/35
Sven Grahn - Wiveca Lindström Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V= E -420 7/35
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V= E -420 7/35
Sonja Christensson - Bo Månsson Sanna Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö+1 K -450 0/42

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Väst giv
Ö-V i zon
Kkn2
8764
1064
543
D74
D1053
Kkn987
7
E9653
K2
E32
E106
108
Ekn9
D5
KDkn982

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N73433
S73433
Ö6109107
V6109107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 Ö-2 K 200 41/1
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 Ö-2 K 200 41/1
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 S+1 D 110 38/4
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 Ö-1 K 100 34/8
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Thomas Davy - Karen Nielsen 2NT Ö-1 K 100 34/8
Lars G Svensson - Greger Jonsson Åke Lindström - Britt Lindberg 3 Ö-1 K 100 34/8
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 V= 3 -90 30/12
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Wästberg - Mona Andersson 2 V+1 3 -110 28/14
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V+1 3 -130 26/16
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 Ö+1 K -140 22/20
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö= K -140 22/20
Ulla Borgström - Monica Wester Ingrid Wallin - Ann Lange 3 Ö= K -140 22/20
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Gunlis Åberg - Torgny Olsson 3 V+2 8 -150 18/24
Anders Olsson - Christer Ekberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 Ö+2 K -170 14/28
Sven Grahn - Wiveca Lindström Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 Ö+1 E -170 14/28
Sonja Christensson - Bo Månsson Sanna Clementsson - Jan Clementsson 3 Ö+1 K -170 14/28
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 2 Ö+3 K -200 7/35
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 Ö+3 Kn -200 7/35
Lennart Tenland - Mikael Palade Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö+3 K -200 7/35
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 3 Ö+2 K -200 7/35
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö= D -620 1/41
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö= K -620 1/41

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Nord giv
ingen i zon
654
962
95
EKkn102
E872
EK3
kn32
D73
K103
kn874
ED87
65
Dkn9
D105
K1064
984

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N75546
S75546
Ö68887
V68887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT V-2 E 100 39/3
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 2NT V-2 E 100 39/3
Agneta Johansson - Lars Svensson Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 2NT Ö-2 4 100 39/3
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2NT V-2 4 100 39/3
Anders Olsson - Christer Ekberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 1NT Ö-1 6 50 28/14
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 2NT V-1 Kn 50 28/14
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 V-1 E 50 28/14
Ingrid Wallin - Ann Lange Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT V-1 E 50 28/14
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Thomas Davy - Karen Nielsen 1NT V-1 E 50 28/14
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Åke Lindström - Britt Lindberg 2NT V-1 E 50 28/14
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Sonja Christensson - Bo Månsson 2 V-1 E 50 28/14
Sven Grahn - Wiveca Lindström Louise Grandinsson - Nils Lindblad 1 Ö= 4 -80 20/22
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 1NT Ö= 4 -90 15/27
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Peter Moricz - Håkan Myrhagen 1NT Ö= 4 -90 15/27
Ulla Wästberg - Mona Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1NT Ö= 4 -90 15/27
Ulla Borgström - Monica Wester Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1NT Ö= 4 -90 15/27
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N-2 K -100 10/32
Rolf Bergström - Christer Löfgren Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 Ö= 4 -110 7/35
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Anitha Lindgren - Marian Krook 2 Ö= 9 -110 7/35
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Sanna Clementsson - Jan Clementsson 1NT Ö+1 4 -120 4/38
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom Marianne Forsberg - Tor Holmberg 2 V+1 E -140 2/40
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Lennart Tenland - Mikael Palade 1NT Ö+3 4 -180 0/42

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Öst giv
N-S i zon
K9652
kn2
Ekn8
D94
43
K983
D102
10852
kn
ED104
K963
E763
ED1087
765
754
Kkn

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N45486
S45486
Ö98945
V98945
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 S+1 3 140 33/9
Rolf Bergström - Christer Löfgren Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 S+1 D 140 33/9
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 S= K 140 33/9
Anders Olsson - Christer Ekberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 S= K 140 33/9
Ulla Wästberg - Mona Andersson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N= E 140 33/9
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom Marianne Forsberg - Tor Holmberg 3 S= 2 140 33/9
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Anitha Lindgren - Marian Krook 3 S= 3 140 33/9
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Thomas Davy - Karen Nielsen 3 N= 3 140 33/9
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 S= 2 140 33/9
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Sonja Christensson - Bo Månsson 3 S= K 140 33/9
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S= D 110 21/21
Ingrid Wallin - Ann Lange Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 N= E 110 21/21
Karin Sjögren - Louise Nordlindh Sanna Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö-1 E 50 18/24
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3 S-1 K -100 11/31
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 S-1 5 -100 11/31
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 S-1 9 -100 11/31
Sven Grahn - Wiveca Lindström Louise Grandinsson - Nils Lindblad 3 S-1 2 -100 11/31
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 S-1 D -100 11/31
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Åke Lindström - Britt Lindberg 3 S-1 2 -100 11/31
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Lennart Tenland - Mikael Palade 3 V= E -140 2/40
Agneta Johansson - Lars Svensson Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 2 Ö+1 7 -140 2/40
Ulla Borgström - Monica Wester Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 Ö+1 7 -140 2/40

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Syd giv
Ö-V i zon
1083
kn65
K1096
K32
9765
E9
Ekn73
E104
K2
D108732
D42
kn7
EDkn4
K4
85
D9865

Optimalt kontrakt: 2D S-1 -100
 NT
N86576
S86576
Ö57855
V57855
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 V-2 2 200 41/1
Karin Andrée - Agneta Dunemark Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom 3 V-2 K 200 41/1
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ulla Wästberg - Mona Andersson 1 S+3 3 130 38/4
Lars G Svensson - Greger Jonsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT N+1 7 120 36/6
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S= E 110 30/12
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Marianne Forsberg - Tor Holmberg 2 S+1 E 110 30/12
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 S+1 E 110 30/12
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 S+1 E 110 30/12
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Anitha Lindgren - Marian Krook 3 S= E 110 30/12
Sven Grahn - Wiveca Lindström Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V-1 2 100 24/18
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 2 S= 5 90 22/20
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1 S= 7 80 20/22
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 2 S-1 E -50 16/26
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Thomas Davy - Karen Nielsen 1NT N-1 7 -50 16/26
Sonja Christensson - Bo Månsson Ulla Borgström - Monica Wester 2 S-1 E -50 16/26
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Anders Olsson - Christer Ekberg 1NT N-2 3 -100 12/30
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 Ö= 8 -110 10/32
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 2 Ö+1 E -140 8/34
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT N-3 3 -150 5/37
Lennart Tenland - Mikael Palade Jane Brändemar - Nina Nilsson 1NT N-3 8 -150 5/37
Åke Lindström - Britt Lindberg Louise Grandinsson - Nils Lindblad 2 Ö+2 E -170 1/41
Ingrid Wallin - Ann Lange Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 Ö+1 E -170 1/41

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Väst giv
alla i zon
KD9872
6
K98
K92
Ekn
Ekn7532
65
kn83
64
KD10
7432
E765
1053
984
EDkn10
D104

Optimalt kontrakt: 4NTD V-2 500
 NT
N5105105
S5105105
Ö63838
V63838
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ulla Wästberg - Mona Andersson 4 N= K 620 39/3
Karin Andrée - Agneta Dunemark Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom 4 N= K 620 39/3
Åke Lindström - Britt Lindberg Louise Grandinsson - Nils Lindblad 4 N= K 620 39/3
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg 4 N= K 620 39/3
Lennart Tenland - Mikael Palade Jane Brändemar - Nina Nilsson 4D V-2 K 500 33/9
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Thomas Davy - Karen Nielsen 4D V-2 K 500 33/9
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 V-2 K 200 26/16
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V-2 K 200 26/16
Ingrid Wallin - Ann Lange Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V-2 K 200 26/16
Lars G Svensson - Greger Jonsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 V-2 K 200 26/16
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 V-2 K 200 26/16
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 N+1 K 170 13/29
Rolf Bergström - Christer Löfgren Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 N+1 K 170 13/29
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 N+2 K 170 13/29
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Marianne Forsberg - Tor Holmberg 3 N+1 K 170 13/29
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2 N+2 E 170 13/29
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Anders Olsson - Christer Ekberg 3 N+1 K 170 13/29
Sven Grahn - Wiveca Lindström Agneta Johansson - Lars Svensson 2 N+2 7 170 13/29
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 N+1 K 170 13/29
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V-1 K 100 3/39
Sonja Christensson - Bo Månsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 V-1 K 100 3/39
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N-1 E -100 0/42

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Nord giv
N-S i zon
D10
1096
1082
EK932
E93
EK4
EKD3
1084
864
kn873
765
kn75
Kkn752
D52
kn94
D6

Optimalt kontrakt: 1NT Ö= -90
 NT
N65576
S65576
Ö67767
V67767
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT V-2 E 100 41/1
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Marianne Forsberg - Tor Holmberg 2NT V-2 3 100 41/1
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2NT V-1 2 50 33/9
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulla Wästberg - Mona Andersson 2NT V-1 K 50 33/9
Anders Olsson - Christer Ekberg Gunlis Åberg - Torgny Olsson 2NT V-1 2 50 33/9
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2NT V-1 E 50 33/9
Anitha Lindgren - Marian Krook Thomas Davy - Karen Nielsen 2NT V-1 3 50 33/9
Ulla Borgström - Monica Wester Karin Sjögren - Louise Nordlindh 2NT V-1 K 50 33/9
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 Ö= 7 -90 26/16
Rolf Bergström - Christer Löfgren Peter Moricz - Håkan Myrhagen 2NT V= E -120 16/26
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Lennart Tenland - Mikael Palade 1NT V+1 D -120 16/26
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Mörnstad - Carin Millar 2NT V= E -120 16/26
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom Yvonne Tolf - Ulla Öberg 2NT V= E -120 16/26
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2NT V= E -120 16/26
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Louise Grandinsson - Nils Lindblad 2NT V= E -120 16/26
Ingrid Wallin - Ann Lange Lars G Svensson - Greger Jonsson 2NT V= E -120 16/26
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2NT V= K -120 16/26
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Erwin Wilhelm - Jan Öhman 2NT V= 2 -120 16/26
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2NT V+1 K -150 5/37
Åke Lindström - Britt Lindberg Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT V+1 K -150 5/37
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 2NT V+2 E -180 2/40
Sonja Christensson - Bo Månsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT V+1 E -430 0/42

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Öst giv
Ö-V i zon
EKD
9
EKkn85
D954
94
EK62
109
Ekn632
kn5
Dkn104
76432
107
1087632
8753
D
K8

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N786118
S786118
Ö54715
V54715
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 S+2 10 480 41/1
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 S+2 E 480 41/1
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulla Wästberg - Mona Andersson 4 S+1 K 450 30/12
Rolf Bergström - Christer Löfgren Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 S+1 E 450 30/12
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Lennart Tenland - Mikael Palade 4 S+1 K 450 30/12
Anders Olsson - Christer Ekberg Gunlis Åberg - Torgny Olsson 4 S+1 E 450 30/12
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 S+1 E 450 30/12
Sonja Christensson - Bo Månsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 E 450 30/12
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 S+1 E 450 30/12
Ulla Borgström - Monica Wester Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 S+1 E 450 30/12
Sanna Clementsson - Jan Clementsson Erwin Wilhelm - Jan Öhman 4 S+1 E 450 30/12
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 S+4 E 230 19/23
Ingrid Wallin - Ann Lange Lars G Svensson - Greger Jonsson 1 S+5 E 230 19/23
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 S+2 E 200 14/28
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3 S+2 E 200 14/28
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anita Olofsson - Kuno Wahlgren 3 S+2 E 200 14/28
Karin Andrée - Agneta Dunemark Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1 S+3 E 170 10/32
Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg Marianne Forsberg - Tor Holmberg 1 N+1 10 90 8/34
Åke Lindström - Britt Lindberg Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N-1 D -50 4/38
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Louise Grandinsson - Nils Lindblad 3NT N-1 D -50 4/38
Anitha Lindgren - Marian Krook Thomas Davy - Karen Nielsen 3 N-1 D -50 4/38
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 N-2 4 -100 0/42

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Syd giv
alla i zon
EDkn84
K106
Ekn
D62
3
82
1097532
K1074
92
D953
KD86
Ekn8
K10765
Ekn74
4
953

Optimalt kontrakt: 5D V-2 500
 NT
N44101010
S449109
Ö79323
V79323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 N+1 K 650 37/5
Karin Andrée - Agneta Dunemark Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 4 N+1 9 650 37/5
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 4 N+1 E 650 37/5
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Lars G Svensson - Greger Jonsson 4 N+1 2 650 37/5
Sonja Christensson - Bo Månsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 N+1 9 650 37/5
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 N+1 3 650 37/5
Jane Brändemar - Nina Nilsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 N= E 620 19/23
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Lennart Tenland - Mikael Palade 4 N= 9 620 19/23
Rolf Bergström - Christer Löfgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N= 2 620 19/23
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Ulla Wästberg - Mona Andersson 4 N= K 620 19/23
Anders Olsson - Christer Ekberg Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom 4 N= K 620 19/23
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N= 2 620 19/23
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 N= 2 620 19/23
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N= 6 620 19/23
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S= 8 620 19/23
Ingrid Wallin - Ann Lange Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 N= K 620 19/23
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Åke Lindström - Britt Lindberg 4 N= 9 620 19/23
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Erwin Wilhelm - Jan Öhman 4 S= 8 620 19/23
Bodil Mörnstad - Carin Millar Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 N+3 6 200 5/37
Thomas Davy - Karen Nielsen Sanna Clementsson - Jan Clementsson 2 N+3 2 200 5/37
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 4 N-1 2 -100 2/40
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Louise Grandinsson - Nils Lindblad 4 S-3 3 -300 0/42

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.21

Väst giv
ingen i zon
5
K10853
E1072
986
D8
kn742
kn6
Ekn752
10432
E
K98543
43
EKkn976
D96
D
KD10

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N861099
S761099
Ö57344
V57344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jane Brändemar - Nina Nilsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 S+1 E 170 41/1
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Yvonne Tolf - Ulla Öberg 3 S+1 4 170 41/1
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 S+1 Kn 140 27/15
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Ulla Wästberg - Mona Andersson 2 S+1 2 140 27/15
Karin Andrée - Agneta Dunemark Hélene Hommerberg Messing - Lena Goldberg 2 S+1 Kn 140 27/15
Anders Olsson - Christer Ekberg Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Lindblom 2 S+1 Kn 140 27/15
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S= Kn 140 27/15
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Lars G Svensson - Greger Jonsson 3 S= E 140 27/15
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S= Kn 140 27/15
Ingrid Wallin - Ann Lange Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 S= Kn 140 27/15
Sonja Christensson - Bo Månsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 S= E 140 27/15
Judit Derzsi-Jalgard - Kerstin Boberg Ulla Borgström - Monica Wester 3 S= Kn 140 27/15
Thomas Davy - Karen Nielsen Sanna Clementsson - Jan Clementsson 3 S= Kn 140 27/15
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Karin Sjögren - Louise Nordlindh 3 S= Kn 140 27/15
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Lennart Tenland - Mikael Palade 3 S-1 Kn -50 10/32
Bodil Mörnstad - Carin Millar Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 S-1 Kn -50 10/32
Sven Grahn - Wiveca Lindström Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S-1 E -50 10/32
Anita Olofsson - Kuno Wahlgren Åke Lindström - Britt Lindberg 4 N-1 4 -50 10/32
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Erwin Wilhelm - Jan Öhman 4 N-1 2 -50 10/32
Rolf Bergström - Christer Löfgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S-2 Kn -100 2/40
Gunlis Åberg - Torgny Olsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 S-2 Kn -100 2/40
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Louise Grandinsson - Nils Lindblad 3 S-2 3 -100 2/40