Kommande tävlingar
26/07 SM Par Veteran
26/07 SM Par Veteran - Omgång 1
26/07 SM Par Veteran - Omgång 2
Rapporterade tävlingar
18/07 Walthers Bildelar Guldpar Falk
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final -
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final -
BK Bridgehuset » onsdag 18.30 hcp max 54 par TL Kristina 2015-10-14 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 18.30 hcp max 54 par TL Kristina 2015-10-14

Partävling, 26 bord, 51 par. Antal brickor: 24. Medel: 576.3.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 50, Lotti Hellsten - Sverker Hellsten
13NT V+2 460 31 65% 31 65.0%864K872104Kn863 EKKn5E6EDKnED92
23NT V-3 -150 1 2% 32 33.5%D7EKKn107372DKn8 EKn10962K93K762
Rond 2, som NS mot par 49, Louise Grandinsson - Nils Lindblad
31NT V+1 -120 7 15% 39 27.3%KD76E852109E83 Kn983103D8631054
42 V+2 -130 18 38% 57 30.0%73Kn73DKn6E10654 KKn96E852103Kn87
Rond 3, som ÖV mot par 48, Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson
53 Ö+2 200 22 46% 79 33.2%ED943E9K74327 Kn1065Kn10864E9D6
62NT S+1 -150 2 4% 81 28.3%KD982109576E98 Kn1076EKn3985Kn63
Rond 4, som NS mot par 46, Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson
73 V= -110 17 35% 98 29.3%9D9542Kn63Kn985 EKn74KKn76108E106
83NT N+2 460 32 67% 130 34.0%KKn1087DKn107KKnE3 D44E82KD98765
Rond 5, som NS mot par 45, Rutger Persson - Claes Nilsson
92 N+2 130 34 71% 164 38.1%E876KD7EDKn1046 386K832K108742
103 Ö= -140 19 40% 183 38.3%9876328862973 D5E65E1073EK108
Rond 6, som NS mot par 44, Ulf Pernvi - Ann Lilliengren
112 Ö= -90 10 21% 193 36.7%DKn1086KD10475EK 5437652KD2972
122NT N+1 150 15 31% 208 36.2%KKn87KD2KD10E43 54E10974954K87
Rond 7, som NS mot par 43, Thomas Hansmark - Anders Ohlsson
134 V+2 -680 13 27% 221 35.5%EKn10654Kn9K7383 D98276386Kn1094
145 N-1 -50 16 33% 237 35.4%EKKn3K896ED1042 D721076842KKn97
Rond 8, som ÖV mot par 42, Erwin Wilhelm - Jan Öhman
154 N= -620 3 6% 240 33.4%109875392Kn10973 D6108ED10962ED2
164 N+1 -450 14 29% 254 33.1%10937KD543D1032 Kn74D984Kn76KKn7
Rond 9, som NS mot par 55, Agneta Johansson - Lars Svensson
172NT N-2 -100 6 13% 260 31.9%Kn854K10D73EKKn7 K732753K105D83
184 N-2 -200 6 13% 266 30.9%KD107E842D8Kn97 8K976E7532ED4
Rond 10, som NS mot par 53, Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö
193NT S= 400 26 54% 292 32.1%87D94Kn982DKn108 KKn10EKKn53KD10K9
204 Ö-1 100 44 92% 336 35.1%K10975E87KKn1075 642K432K96D94
Rond 11, som NS mot par 52, Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson
213 S-1 -100 7 15% 343 34.1%6542104E73KD52 Kn10EDKn52D84E97
223NT Ö+1 -630 12 25% 355 33.7%8632DKn10854Kn7Kn K10954K532K653
Rond 12, som ÖV mot par 51, Terezia Lagerman - Bengt Rylander
234 S+3 -710 37 77% 392 35.6%Kn762Kn106KD10643 K10931074542Kn72
242 N+2 -130 12 25% 404 35.2%ED2KD942105952 Kn10953E106Kn8E108

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Nord giv
ingen i zon
?
3
kn953
9652
K1074
?
EKkn5
E6
EDkn
ED92
?
864
K872
104
kn863
?
D10972
D104
K873
5

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -460
 NT
N25332
S25332
Ö118101011
V118101011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 6D V-2 4 300 48/0
Kristi Meier - Per Nilsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT V-2 4 100 45/3
Inga Derving - Ulla Nilborn Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V-2 4 100 45/3
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT V= 7 -400 38/10
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT V= 8 -400 38/10
Ulla Wästberg - Mona Andersson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT V= 3 -400 38/10
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 3NT Ö= 9 -400 38/10
Lars G Svensson - Karen Nielsen Louise Grandinsson - Nils Lindblad 3NT V= 3 -400 38/10
Ann Bomark - Björn Karlsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3NT V+1 2 -430 28/20
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3NT V+1 4 -430 28/20
Milan Korac - Lars Persson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT V+1 3 -430 28/20
Göran Nyqvist - Peter Perulf Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT V+1 4 -430 28/20
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan Schneider - Ester Schneider 3NT Ö+1 10 -430 28/20
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Sonja Christensson - Sonja Lindblom 3NT V+2 7 -460 17/31
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT V+2 4 -460 17/31
Anders Olsson - Sten Ahlgren Gunlis Åberg - Ulla Öberg 3NT V+2 7 -460 17/31
Ingrid Wallin - Ann Lange Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT V+2 4 -460 17/31
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT V+2 4 -460 17/31
Agneta Johansson - Lars Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT V+2 4 -460 17/31
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3NT V+3 4 -490 5/43
Anita Olofsson - Sven Persson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT V+3 3 -490 5/43
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Sanna Clementsson - Klas Bellander 3NT V+3 3 -490 5/43
Britt Lindberg - Åke Lindström Erwin Wilhelm - Jan Öhman 3NT V+3 4 -490 5/43
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT V+3 4 -490 5/43
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 3NT V+3 2 -490 5/43

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
K843
8652
kn106
95
#
Ekn10962

K93
K762
#
D7
EKkn1073
72
Dkn8
#
5
D94
ED854
E1043

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N47435
S47436
Ö868107
V868107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Sanna Clementsson - Klas Bellander 5 V-3 Kn 150 47/1
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT V-3 6 150 47/1
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 4 V-2 Kn 100 41/7
Ulla Wästberg - Mona Andersson Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3NT V-2 Kn 100 41/7
Milan Korac - Lars Persson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT V-2 Kn 100 41/7
Agneta Johansson - Lars Svensson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT V-2 Kn 100 41/7
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Sonja Christensson - Sonja Lindblom 4 Ö-1 5 50 31/17
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 Ö-1 5 50 31/17
Anders Olsson - Sten Ahlgren Gunlis Åberg - Ulla Öberg 4 V-1 Kn 50 31/17
Britt Lindberg - Åke Lindström Erwin Wilhelm - Jan Öhman 4 V-1 Kn 50 31/17
Göran Nyqvist - Peter Perulf Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 V-1 Kn 50 31/17
Ulla Borgström - Monica Wester Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V-1 Kn 50 31/17
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 V= 9 -110 23/25
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 Ö= 5 -110 23/25
Kristi Meier - Per Nilsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 V= Kn -140 20/28
Anita Olofsson - Sven Persson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 V+1 Kn -170 17/31
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 3 V+1 6 -170 17/31
Inga Derving - Ulla Nilborn Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V= 6 -420 8/40
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 V= Kn -420 8/40
Ann Bomark - Björn Karlsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 V= Kn -420 8/40
Ingrid Wallin - Ann Lange Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V= Kn -420 8/40
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V= Kn -420 8/40
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan Schneider - Ester Schneider 4 V= 2 -420 8/40
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 V= Kn -420 8/40
Lars G Svensson - Karen Nielsen Louise Grandinsson - Nils Lindblad 4 V+1 Kn -450 0/48

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
KD76
E852
109
E83
#
E4
Dkn9
7542
K762
#
1052
K764
EKkn
Dkn9
#
kn983
103
D863
1054

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N45475
S45475
Ö88968
V88968
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Wästberg - Mona Andersson Kristi Meier - Per Nilsson 3NT Ö-3 10 300 48/0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 Ö-2 3 200 44/4
Britt Lindberg - Åke Lindström Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT Ö-2 3 200 44/4
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 V-2 10 200 44/4
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 V-1 E 100 38/10
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT Ö-1 10 100 38/10
Jan Schneider - Ester Schneider Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö-1 10 100 38/10
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars G Svensson - Karen Nielsen 2 S-1 2 -50 34/14
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Henrik Swensson - Rogert Dalgart 2 V= 10 -90 28/20
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 1 V+1 K -90 28/20
Anitha Lindgren - Marian Krook Ann Bomark - Björn Karlsson 1NT V= 6 -90 28/20
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Erwin Wilhelm - Jan Öhman 1 V+1 K -90 28/20
Milan Korac - Lars Persson Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 1NT V= 6 -90 28/20
Sanna Clementsson - Klas Bellander Inga Derving - Ulla Nilborn 1 N-2 9 -100 19/29
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ingrid Wallin - Ann Lange 1 N-2 E -100 19/29
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 1 N-2 E -100 19/29
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 N-2 E -100 19/29
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Sonja Christensson - Sonja Lindblom 2 V+1 K -110 12/36
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 2 V+1 10 -110 12/36
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 V+1 K -110 12/36
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 1NT V+1 K -120 7/41
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Louise Grandinsson - Nils Lindblad 1NT V+1 6 -120 7/41
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 V+1 10 -130 4/44
Nina Nilsson - Jane Brändemar Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2NT Ö+2 3 -180 2/46
Karin Andrée - Agneta Dunemark Anita Olofsson - Sven Persson 3NT V= 2 -600 0/48

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Väst giv
alla i zon
#
73
kn73
Dkn6
E10654
#
ED542
KD9
K987
2
#
108
1064
E542
KD93
#
Kkn96
E852
103
kn87

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N53545
S53555
Ö810888
V810888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Pass   48/0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 1NT Ö= 2 -90 45/3
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Lars G Svensson - Karen Nielsen 1NT Ö= 2 -90 45/3
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 V+1 7 -110 39/9
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Sonja Christensson - Sonja Lindblom 2 V+1 6 -110 39/9
Britt Lindberg - Åke Lindström Agneta Johansson - Lars Svensson 2 V= E -110 39/9
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ingrid Wallin - Ann Lange 1 V+1 E -110 39/9
Ulla Wästberg - Mona Andersson Kristi Meier - Per Nilsson 2NT Ö= 10 -120 30/18
Karin Andrée - Agneta Dunemark Anita Olofsson - Sven Persson 1NT Ö+1 5 -120 30/18
Nina Nilsson - Jane Brändemar Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2NT Ö= 2 -120 30/18
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 1NT Ö+1 10 -120 30/18
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Stig Unoson - Ulf Schjånberg 1NT Ö+1 6 -120 30/18
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V+2 10 -130 18/30
Sanna Clementsson - Klas Bellander Inga Derving - Ulla Nilborn 3 V+1 3 -130 18/30
Anitha Lindgren - Marian Krook Ann Bomark - Björn Karlsson 4 V= E -130 18/30
Jan Schneider - Ester Schneider Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 V+2 7 -130 18/30
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Louise Grandinsson - Nils Lindblad 2 V+2 7 -130 18/30
Milan Korac - Lars Persson Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 3 V+1 E -130 18/30
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 V+1 E -130 18/30
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Henrik Swensson - Rogert Dalgart 2 V+1 3 -140 9/39
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 2 V+1 D -140 9/39
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 1NT Ö+2 6 -150 5/43
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 V+3 6 -150 5/43
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Erwin Wilhelm - Jan Öhman 1 V+3 6 -170 2/46
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 S-3 2 -300 0/48

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
K2
D52
Dkn65
E1092
#
kn1065
kn10864
E9
D6
#
ED943
E9
K7432
7
#
87
K73
108
Kkn8543

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N84425
S84425
Ö599117
V599117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Sonja Christensson - Sonja Lindblom 4 V-1 E 50 47/1
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Britt Lindberg - Åke Lindström 4 V-1 E 50 47/1
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 N-1 E -100 43/5
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ulla Borgström - Monica Wester 4 N-1 E -100 43/5
Ingrid Wallin - Ann Lange Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö= 5 -140 40/8
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 Ö+2 10 -170 36/12
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö+1 10 -170 36/12
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö+1 3 -170 36/12
Kristi Meier - Per Nilsson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 Ö+2 10 -200 26/22
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 3 Ö+2 3 -200 26/22
Jan Schneider - Ester Schneider Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 2 Ö+3 10 -200 26/22
Milan Korac - Lars Persson Erwin Wilhelm - Jan Öhman 2 Ö+3 10 -200 26/22
Lars G Svensson - Karen Nielsen Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 Ö+2 K -200 26/22
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 Ö+2 10 -200 26/22
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 Ö+3 10 -200 26/22
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Henrik Swensson - Rogert Dalgart 4 Ö+1 7 -450 13/35
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 Ö+1 10 -450 13/35
Karin Andrée - Agneta Dunemark Gunlis Åberg - Ulla Öberg 4 Ö+1 K -450 13/35
Sanna Clementsson - Klas Bellander Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 Ö+1 4 -450 13/35
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö+1 8 -450 13/35
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 Ö+1 7 -450 13/35
Anita Olofsson - Sven Persson Ulla Wästberg - Mona Andersson 4 Ö+2 10 -480 5/43
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 Ö+2 8 -480 5/43
Ann Bomark - Björn Karlsson Inga Derving - Ulla Nilborn 5D N-2 E -500 2/46
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 4D Ö+1 E -690 0/48

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
54
KD42
Dkn102
K74
#
kn1076
Ekn3
985
kn63
#
KD982
1095
76
E98
#
E3
876
EK43
D1052

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N99977
S99977
Ö43465
V43465
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 3D Ö-2 E 500 48/0
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2NT S+1 3 150 46/2
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 N+1 D 140 42/6
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N= 9 140 42/6
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 N= K 140 42/6
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 N+1 K 130 32/16
Ann Bomark - Björn Karlsson Inga Derving - Ulla Nilborn 3 S+1 Kn 130 32/16
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S+1 10 130 32/16
Milan Korac - Lars Persson Erwin Wilhelm - Jan Öhman 3 S+1 Kn 130 32/16
Lars G Svensson - Karen Nielsen Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 S+1 Kn 130 32/16
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 N+1 K 130 32/16
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Britt Lindberg - Åke Lindström 3 S+1 6 130 32/16
Karin Andrée - Agneta Dunemark Gunlis Åberg - Ulla Öberg 2NT S= 6 120 23/25
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 1NT S+1 6 120 23/25
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Henrik Swensson - Rogert Dalgart 3 S= Kn 110 18/30
Anitha Lindgren - Marian Krook Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 3 N= 6 110 18/30
Ingrid Wallin - Ann Lange Rutger Persson - Claes Nilsson 3 S= 3 110 18/30
Rolf Bergström - Christer Löfgren Sonja Christensson - Sonja Lindblom 2 S= 6 90 13/35
Kristi Meier - Per Nilsson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 1NT S= Kn 90 13/35
Sanna Clementsson - Klas Bellander Nina Nilsson - Jane Brändemar 2NT S-1 6 -50 8/40
Jan Schneider - Ester Schneider Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 2NT S-1 6 -50 8/40
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 N-1 K -50 8/40
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S-2 6 -100 2/46
Anita Olofsson - Sven Persson Ulla Wästberg - Mona Andersson 3NT S-2 Kn -100 2/46
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S-2 3 -100 2/46

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Syd giv
alla i zon
#
9
D9542
kn63
kn985
#
10853
1083
K7542
4
#
KD62
E
ED9
KD732
#
Ekn74
Kkn76
108
E106

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N54846
S54846
Ö79497
V79497
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Borgström - Monica Wester Sven Grahn - Wiveca Lindström 2D N+1 E 870 48/0
Lars G Svensson - Karen Nielsen Rutger Persson - Claes Nilsson 2D S= 4 670 46/2
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4D V-2 5 500 44/4
Inga Derving - Ulla Nilborn Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 Ö-3 5 300 42/6
Anita Olofsson - Sven Persson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 5 V-2 9 200 39/9
Jan Schneider - Ester Schneider Erwin Wilhelm - Jan Öhman 4 V-2 D 200 39/9
Kristi Meier - Per Nilsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 S= 4 140 35/13
Agneta Johansson - Lars Svensson Milan Korac - Lars Persson 3 S= 4 140 35/13
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Stig Unoson - Ulf Schjånberg 2 N= K 110 32/16
Rolf Bergström - Christer Löfgren Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 Ö-1 10 100 29/19
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 V-1 9 100 29/19
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 3 S-1 4 -100 23/25
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 S-1 4 -100 23/25
Ingrid Wallin - Ann Lange Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 S-1 4 -100 23/25
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Britt Lindberg - Åke Lindström 3 S-1 4 -100 23/25
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 V= 5 -110 17/31
Gunilla Ljung - Gun Bellander Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 2 Ö= 6 -110 17/31
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT Ö= 4 -120 14/34
Ann Bomark - Björn Karlsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V+1 2 -140 11/37
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 Ö+1 6 -140 11/37
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Sonja Christensson - Sonja Lindblom 3 Ö+1 7 -170 7/41
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 V+1 D -170 7/41
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S-2 4 -200 4/44
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4D S-2 4 -500 2/46
Sanna Clementsson - Klas Bellander Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 4 V= 2 -620 0/48

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
Kkn1087
Dkn107
Kkn
E3
#
E2
E6
D109654
1042
#
9653
K98532
73
kn
#
D4
4
E82
KD98765

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N1177910
S1177910
Ö26533
V26533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4D Ö-4 E 800 48/0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4D Ö-3 D 500 46/2
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 3NT N+3 Kn 490 41/7
Anita Olofsson - Sven Persson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3NT S+3 6 490 41/7
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT N+3 7 490 41/7
Sanna Clementsson - Klas Bellander Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 3NT N+3 6 490 41/7
Lars G Svensson - Karen Nielsen Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N+2 3 480 36/12
Kristi Meier - Per Nilsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT N+2 5 460 32/16
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT N+2 7 460 32/16
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT N+2 3 460 32/16
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 N+1 7 450 28/20
Gunilla Ljung - Gun Bellander Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 3NT N+1 3 430 25/23
Ulla Borgström - Monica Wester Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT S+1 4 430 25/23
Rolf Bergström - Christer Löfgren Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 N= Kn 420 20/28
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Sonja Christensson - Sonja Lindblom 4 N= Kn 420 20/28
Agneta Johansson - Lars Svensson Milan Korac - Lars Persson 4 N= Kn 420 20/28
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT S= 6 400 14/34
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 5 S= E 400 14/34
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT N= 7 400 14/34
Göran Nyqvist - Peter Perulf Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 S+3 E 170 10/38
Ann Bomark - Björn Karlsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S+1 9 150 7/41
Jan Schneider - Ester Schneider Erwin Wilhelm - Jan Öhman 4 S+1 9 150 7/41
Inga Derving - Ulla Nilborn Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 N= Kn 110 4/44
Ingrid Wallin - Ann Lange Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 5D S-1 E -100 1/47
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Stig Unoson - Ulf Schjånberg 5 S-2 9 -100 1/47

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Nord giv
Ö-V i zon
#
E876
KD7
EDkn104
6
#
Dkn105
10954
6
EDkn5
#
K942
Ekn32
975
93
#
3
86
K832
K108742

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N810446
S810446
Ö53896
V53896
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Ulla Wästberg - Mona Andersson 5 N= 9 400 47/1
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 5 N= E 400 47/1
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 4 N+1 9 150 42/6
Britt Lindberg - Åke Lindström Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N+1 9 150 42/6
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 N+2 9 150 42/6
Anita Olofsson - Sven Persson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 N+2 9 130 34/14
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Margaretha Olsson - Göran Ekelund 3 S+1 3 130 34/14
Anders Olsson - Sten Ahlgren Inga Derving - Ulla Nilborn 3 N+1 4 130 34/14
Nina Nilsson - Jane Brändemar Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 N= 9 130 34/14
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 N+2 9 130 34/14
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 2 N+1 4 110 24/24
Anitha Lindgren - Marian Krook Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 N= 2 110 24/24
Lars G Svensson - Karen Nielsen Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 N= 9 110 24/24
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 N= 9 110 24/24
Ulla Borgström - Monica Wester Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 N+1 9 110 24/24
Ingrid Wallin - Ann Lange Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 2 N= 9 90 17/31
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Milan Korac - Lars Persson 2 N= 9 90 17/31
Kristi Meier - Per Nilsson Sonja Christensson - Sonja Lindblom 5 N-1 9 -50 11/37
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Ann Bomark - Björn Karlsson 5 N-1 9 -50 11/37
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 N-1 E -50 11/37
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Louise Grandinsson - Nils Lindblad 5 N-1 E -50 11/37
Rolf Bergström - Christer Löfgren Henrik Swensson - Rogert Dalgart 3NT N-2 2 -100 4/44
Sanna Clementsson - Klas Bellander Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 5 N-2 9 -100 4/44
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 5 N-2 3 -100 4/44
Jan Schneider - Ester Schneider Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S-3 E -150 0/48

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Öst giv
alla i zon
#
987632
8
862
973
#
E4
109742
Dkn54
kn6
#
Kkn10
KDkn3
K9
D542
#
D5
E65
E1073
EK108

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N76475
S76485
Ö66958
V66958
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Henrik Swensson - Rogert Dalgart 4D Ö-1 E 200 47/1
Lars G Svensson - Karen Nielsen Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4D Ö-1 E 200 47/1
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 4 Ö-1 E 100 41/7
Jan Schneider - Ester Schneider Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö-1 E 100 41/7
Ingrid Wallin - Ann Lange Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 4 Ö-1 E 100 41/7
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö-1 E 100 41/7
Kristi Meier - Per Nilsson Sonja Christensson - Sonja Lindblom 3 N-1 K -100 34/14
Anita Olofsson - Sven Persson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 S-1 Kn -100 34/14
Anders Olsson - Sten Ahlgren Inga Derving - Ulla Nilborn 2 N-1 8 -100 34/14
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 1NT Ö+1 3 -120 30/18
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 3 V= 9 -140 19/29
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 Ö+1 E -140 19/29
Sanna Clementsson - Klas Bellander Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 3 Ö= E -140 19/29
Anitha Lindgren - Marian Krook Björn Klefbohm - Magnus Friberg 2 Ö+1 K -140 19/29
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö= E -140 19/29
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 Ö= E -140 19/29
Britt Lindberg - Åke Lindström Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö+1 K -140 19/29
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 Ö= E -140 19/29
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Milan Korac - Lars Persson 2 Ö+1 E -140 19/29
Ulla Borgström - Monica Wester Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 Ö= E -140 19/29
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Ulla Wästberg - Mona Andersson 2NT Ö+1 E -150 8/40
Nina Nilsson - Jane Brändemar Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 Ö+1 10 -170 6/42
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2NT S-3 2 -300 4/44
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Louise Grandinsson - Nils Lindblad 2NT S-4 4 -400 2/46
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Ann Bomark - Björn Karlsson 4D N-2 K -500 0/48

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Syd giv
ingen i zon
#
Dkn1086
KD104
75
EK
#
E
98
kn964
Dkn8543
#
K972
Ekn3
E1083
106
#
543
7652
KD2
972

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N44788
S44788
Ö98655
V98655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristi Meier - Per Nilsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1 N+2 E 140 40/8
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 N= 10 140 40/8
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 1 N+2 10 140 40/8
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Margaretha Olsson - Göran Ekelund 1 N+2 3 140 40/8
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N= 10 140 40/8
Milan Korac - Lars Persson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 N+1 E 140 40/8
Göran Nyqvist - Peter Perulf Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N= 10 140 40/8
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 N= E 140 40/8
Ulla Borgström - Monica Wester Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 1 N+2 10 140 40/8
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Anita Olofsson - Sven Persson 1 N+1 10 110 26/22
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Ulla Wästberg - Mona Andersson 1 N+1 10 110 26/22
Anitha Lindgren - Marian Krook Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 N= 10 110 26/22
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Lars G Svensson - Karen Nielsen 1 N+1 10 110 26/22
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan Schneider - Ester Schneider 2 N= 6 110 26/22
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 1 N= 10 80 20/28
Ingrid Wallin - Ann Lange Erwin Wilhelm - Jan Öhman 3 V-1 10 50 18/30
Inga Derving - Ulla Nilborn Karin Andrée - Agneta Dunemark 1 N-1 3 -50 14/34
Nina Nilsson - Jane Brändemar Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 3 N-1 10 -50 14/34
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Britt Lindberg - Åke Lindström 4 N-1 E -50 14/34
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2 Ö= 3 -90 10/38
Agneta Johansson - Lars Svensson Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 N-2 10 -100 8/40
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Sanna Clementsson - Klas Bellander 3 V= D -110 4/44
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 V= E -110 4/44
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 V= D -110 4/44
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Ann Bomark - Björn Karlsson 4 Ö= 3 -130 0/48

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Väst giv
N-S i zon
#
Kkn87
KD2
KD10
E43
#
D106
kn53
kn2
Dkn962
#
E932
86
E8763
105
#
54
E10974
954
K87

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N8810810
S8810810
Ö55343
V55353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N+1 10 650 48/0
Kristi Meier - Per Nilsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S+1 2 630 45/3
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 3NT N+1 3 630 45/3
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S= Kn 620 41/7
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 S= 2 620 41/7
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N= 8 600 37/11
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT S= 6 600 37/11
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Jan Schneider - Ester Schneider 1NT N+4 3 210 34/14
Ingrid Wallin - Ann Lange Erwin Wilhelm - Jan Öhman 2NT N+2 6 180 31/17
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT N+2 6 180 31/17
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Sanna Clementsson - Klas Bellander 2 N+2 10 170 23/25
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 2 N+2 10 170 23/25
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Ulla Wästberg - Mona Andersson 3 S+1 D 170 23/25
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Margaretha Olsson - Göran Ekelund 2 N+2 10 170 23/25
Milan Korac - Lars Persson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 N+2 10 170 23/25
Ulla Borgström - Monica Wester Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 S+1 D 170 23/25
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Anita Olofsson - Sven Persson 2NT V-3 K 150 15/33
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT N+1 6 150 15/33
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 1 N+2 10 140 11/37
Anitha Lindgren - Marian Krook Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S= 2 140 11/37
Inga Derving - Ulla Nilborn Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 Ö-2 5 100 7/41
Nina Nilsson - Jane Brändemar Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 2 V-2 K 100 7/41
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Ann Bomark - Björn Karlsson 4 S-1 2 -100 2/46
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Lars G Svensson - Karen Nielsen 4 N-1 10 -100 2/46
Agneta Johansson - Lars Svensson Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT N-1 6 -100 2/46

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Nord giv
alla i zon
#
Ekn10654
kn9
K73
83
#
3
EK10542
Ekn54
76
#
K7
D8
D1092
EKD52
#
D982
763
86
kn1094

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N22172
S22172
Ö111111611
V111111611
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö+1 D -150 48/0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 V+2 E -200 46/2
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 V+3 E -230 43/5
Agneta Johansson - Lars Svensson Ingrid Wallin - Ann Lange 3 V+3 8 -230 43/5
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N-3 K -300 40/8
Britt Lindberg - Åke Lindström Louise Grandinsson - Nils Lindblad 5 Ö= D -600 38/10
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Sonja Christensson - Sonja Lindblom 4 V+1 E -650 30/18
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 V+1 E -650 30/18
Jan Schneider - Ester Schneider Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 V+1 E -650 30/18
Gunilla Ljung - Gun Bellander Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V+1 E -650 30/18
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Lars G Svensson - Karen Nielsen 4 V+1 E -650 30/18
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+1 E -650 30/18
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Milan Korac - Lars Persson 4 Ö+1 2 -650 30/18
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö+2 8 -680 13/35
Rolf Bergström - Christer Löfgren Sanna Clementsson - Klas Bellander 4 V+2 E -680 13/35
Inga Derving - Ulla Nilborn Ulla Wästberg - Mona Andersson 4 V+2 3 -680 13/35
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 V+2 3 -680 13/35
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Anita Olofsson - Sven Persson 4 V+2 E -680 13/35
Karin Andrée - Agneta Dunemark Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 4 V+2 7 -680 13/35
Ann Bomark - Björn Karlsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 V+2 8 -680 13/35
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 4 V+2 8 -680 13/35
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V+2 E -680 13/35
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V+2 E -680 13/35
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Kristi Meier - Per Nilsson 3NT Ö+3 2 -690 1/47
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT Ö+3 2 -690 1/47

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Öst giv
ingen i zon
#
EKkn3
K8
96
ED1042
#
106
Dkn9532
KD7
63
#
9854
E4
Ekn1053
85
#
D72
1076
842
Kkn97

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N92272
S92272
Ö49944
V49944
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Sonja Christensson - Sonja Lindblom 4D Ö-3 7 500 48/0
Karin Andrée - Agneta Dunemark Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 3NT N+1 E 430 46/2
Ann Bomark - Björn Karlsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 4 N= E 420 44/4
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT S= 10 400 42/6
Jan Schneider - Ester Schneider Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2NT S+2 2 180 40/8
Inga Derving - Ulla Nilborn Ulla Wästberg - Mona Andersson 2 N+1 E 140 37/11
Gunilla Ljung - Gun Bellander Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 S= D 140 37/11
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 N= E 130 33/15
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N+1 E 130 33/15
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Lars G Svensson - Karen Nielsen 3 S= K 110 30/18
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4D V-1 E 100 27/21
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Milan Korac - Lars Persson 3 V-2 E 100 27/21
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT N= 3 90 24/24
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 4 N-1 9 -50 16/32
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Anitha Lindgren - Marian Krook 5 N-1 E -50 16/32
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Anita Olofsson - Sven Persson 5 N-1 E -50 16/32
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Kristi Meier - Per Nilsson 5 N-1 E -50 16/32
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 5 N-1 E -50 16/32
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 S-1 D -50 16/32
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulla Borgström - Monica Wester 5 N-1 E -50 16/32
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 V= E -140 8/40
Agneta Johansson - Lars Svensson Ingrid Wallin - Ann Lange 2 V+2 9 -170 6/42
Rolf Bergström - Christer Löfgren Sanna Clementsson - Klas Bellander 3 V+2 3 -200 2/46
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2NT S-4 5 -200 2/46
Britt Lindberg - Åke Lindström Louise Grandinsson - Nils Lindblad 3 V+2 K -200 2/46

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Syd giv
N-S i zon
#
K4
KD765
K85
K85
#
D6
108
ED10962
ED2
#
1098753
92
kn
10973
#
Ekn2
Ekn43
743
kn64

Optimalt kontrakt: 4D V-3 500
 NT
N76959
S77959
Ö66373
V66373
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Klas Bellander Margaretha Olsson - Göran Ekelund 4 N= Kn 620 45/3
Jan Schneider - Ester Schneider Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N= Kn 620 45/3
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N= Kn 620 45/3
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 S= D 620 45/3
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 4D Ö-3 E 500 40/8
Rolf Bergström - Christer Löfgren Nina Nilsson - Jane Brändemar 2 N+2 Kn 170 38/10
Anita Olofsson - Sven Persson Henrik Swensson - Rogert Dalgart 4 V-3 K 150 36/12
Kristi Meier - Per Nilsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 N= Kn 140 31/17
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 N= Kn 140 31/17
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Gunlis Åberg - Ulla Öberg 3 N= Kn 140 31/17
Ulla Wästberg - Mona Andersson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 2 N+1 Kn 140 31/17
Ulla Borgström - Monica Wester Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 Ö-2 E 100 26/22
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 Ö-1 E 50 24/24
Inga Derving - Ulla Nilborn Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 4 N-1 Kn -100 16/32
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N-1 Kn -100 16/32
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3 N-1 Kn -100 16/32
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Louise Grandinsson - Nils Lindblad 4 N-1 Kn -100 16/32
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N-1 Kn -100 16/32
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N-1 Kn -100 16/32
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 N-1 Kn -100 16/32
Ingrid Wallin - Ann Lange Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N-2 Kn -200 6/42
Britt Lindberg - Åke Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 N-2 Kn -200 6/42
Sven Grahn - Wiveca Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N-2 Kn -200 6/42
Milan Korac - Lars Persson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 N-3 Kn -300 1/47
Lars G Svensson - Karen Nielsen Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N-3 Kn -300 1/47

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Väst giv
Ö-V i zon
#
KD8652
K1053
E9
5
#
kn74
D984
kn76
Kkn7
#
1093
7
KD543
D1032
#
E
Ekn62
1082
E9864

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N97121111
S97121111
Ö35122
V35122
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga Derving - Ulla Nilborn Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 4 N+2 9 480 46/2
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 N+2 K 480 46/2
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 N+2 7 480 46/2
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Louise Grandinsson - Nils Lindblad 4 S+1 6 450 34/14
Ingrid Wallin - Ann Lange Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S+1 4 450 34/14
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N+1 7 450 34/14
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 7 450 34/14
Milan Korac - Lars Persson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 N+1 7 450 34/14
Lars G Svensson - Karen Nielsen Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N+1 7 450 34/14
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N+1 7 450 34/14
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 S+1 4 450 34/14
Ulla Borgström - Monica Wester Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N+1 7 450 34/14
Sven Grahn - Wiveca Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N+1 3 430 24/24
Rolf Bergström - Christer Löfgren Nina Nilsson - Jane Brändemar 4 N= K 420 18/30
Kristi Meier - Per Nilsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S= 6 420 18/30
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 N= D 420 18/30
Jan Schneider - Ester Schneider Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N= K 420 18/30
Britt Lindberg - Åke Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 N= K 420 18/30
Ulla Wästberg - Mona Andersson Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 2 N+4 7 230 12/36
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Gunlis Åberg - Ulla Öberg 3 S+2 6 200 10/38
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 S-1 6 -50 5/43
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 S-1 6 -50 5/43
Anita Olofsson - Sven Persson Henrik Swensson - Rogert Dalgart 4 N-1 K -50 5/43
Sanna Clementsson - Klas Bellander Margaretha Olsson - Göran Ekelund 5 N-1 K -50 5/43
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 N-2 K -100 0/48

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Nord giv
ingen i zon
#
kn854
K10
D73
EKkn7
#
ED9
E862
Ekn86
102
#
106
Dkn94
942
9654
#
K732
753
K105
D83

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N75586
S76596
Ö67846
V67846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Ulla Wästberg - Mona Andersson 2 S+1 6 140 45/3
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 S+1 10 140 45/3
Anitha Lindgren - Marian Krook Anita Olofsson - Sven Persson 2 N+1 6 140 45/3
Milan Korac - Lars Persson Louise Grandinsson - Nils Lindblad 3 N= D 140 45/3
Rolf Bergström - Christer Löfgren Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 S= 10 110 33/15
Kristi Meier - Per Nilsson Ann Bomark - Björn Karlsson 2 N= D 110 33/15
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 N= D 110 33/15
Karin Andrée - Agneta Dunemark Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 2 N= E 110 33/15
Jan Schneider - Ester Schneider Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 S= 10 110 33/15
Britt Lindberg - Åke Lindström Sven Grahn - Wiveca Lindström 2 N= 4 110 33/15
Gunilla Ljung - Gun Bellander Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 S= 10 110 33/15
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lars G Svensson - Karen Nielsen 2 N= 4 110 33/15
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4D Ö-1 3 100 23/25
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2NTD V-1 E 100 23/25
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 1NT N= 4 90 20/28
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 N-1 8 -50 15/33
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S-1 2 -50 15/33
Göran Nyqvist - Peter Perulf Erwin Wilhelm - Jan Öhman 3 S-1 10 -50 15/33
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 N-1 9 -50 15/33
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 1NT V= 8 -90 10/38
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Henrik Swensson - Rogert Dalgart 3 S-2 10 -100 6/42
Inga Derving - Ulla Nilborn Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3 S-2 10 -100 6/42
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT N-2 4 -100 6/42
Ingrid Wallin - Ann Lange Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 Ö= 2 -140 1/47
Ulla Borgström - Monica Wester Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V= K -140 1/47

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Öst giv
N-S i zon
#
KD107
E842
D8
kn97
#
kn652
Dkn5
K109
K53
#
E943
103
kn64
10862
#
8
K976
E7532
ED4

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N8101089
S8101089
Ö33343
V43353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Andrée - Agneta Dunemark Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 4 S= 9 620 46/2
Jan Schneider - Ester Schneider Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 N= 4 620 46/2
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Stig Unoson - Ulf Schjånberg 4 N= 5 620 46/2
Göran Nyqvist - Peter Perulf Erwin Wilhelm - Jan Öhman 3NT S= 9 600 42/6
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT N+1 3 150 39/9
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2NT N+1 4 150 39/9
Rolf Bergström - Christer Löfgren Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S= 5 140 34/14
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 N= 6 140 34/14
Ingrid Wallin - Ann Lange Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 N= 3 140 34/14
Kristi Meier - Per Nilsson Ann Bomark - Björn Karlsson 2NT N= 2 120 29/19
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2NT S= 3 120 29/19
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Ulla Wästberg - Mona Andersson 4 N-1 2 -100 19/29
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S-1 3 -100 19/29
Sonja Christensson - Sonja Lindblom Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 N-1 4 -100 19/29
Anitha Lindgren - Marian Krook Anita Olofsson - Sven Persson 4 N-1 E -100 19/29
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N-1 2 -100 19/29
Britt Lindberg - Åke Lindström Sven Grahn - Wiveca Lindström 4 N-1 E -100 19/29
Gunilla Ljung - Gun Bellander Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 N-1 3 -100 19/29
Ulla Borgström - Monica Wester Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N-1 E -100 19/29
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Henrik Swensson - Rogert Dalgart 4 N-2 6 -200 6/42
Inga Derving - Ulla Nilborn Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg 3NT S-2 D -200 6/42
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N-2 Kn -200 6/42
Milan Korac - Lars Persson Louise Grandinsson - Nils Lindblad 5 N-2 6 -200 6/42
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Lars G Svensson - Karen Nielsen 4 N-2 3 -200 6/42
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 6 N-3 E -300 0/48

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Syd giv
Ö-V i zon
#
87
D94
kn982
Dkn108
#
D9543
872
6543
6
#
E62
106
E7
E75432
#
Kkn10
EKkn53
KD10
K9

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N79969
S79969
Ö64364
V64364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Milan Korac - Lars Persson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT N+2 E 460 48/0
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Sonja Christensson - Sonja Lindblom 3NT N+1 E 430 42/6
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Mari Segerberg - Kerstin Boberg 3NT N+1 2 430 42/6
Britt Lindberg - Åke Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT S+1 5 430 42/6
Rutger Persson - Claes Nilsson Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 3NT S+1 3 430 42/6
Sven Grahn - Wiveca Lindström Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT N+1 E 430 42/6
Kristi Meier - Per Nilsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 3NT S= 4 400 26/22
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT S= 3 400 26/22
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT S= 9 400 26/22
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT S= 3 400 26/22
Ulla Wästberg - Mona Andersson Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 3NT N= 10 400 26/22
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT S= 3 400 26/22
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Erwin Wilhelm - Jan Öhman 3NT S= 4 400 26/22
Lars G Svensson - Karen Nielsen Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT S= 4 400 26/22
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT S= 3 400 26/22
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Jan Schneider - Ester Schneider 3NT S= 4 400 26/22
Agneta Johansson - Lars Svensson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT S= 4 400 26/22
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 4 S-1 6 -50 10/38
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Inga Derving - Ulla Nilborn 4 S-1 6 -50 10/38
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S-1 6 -50 10/38
Gunilla Ljung - Gun Bellander Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 S-1 6 -50 10/38
Ulla Borgström - Monica Wester Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S-1 5 -50 10/38
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Sanna Clementsson - Klas Bellander 3NT S-2 4 -100 3/45
Anita Olofsson - Sven Persson Ann Bomark - Björn Karlsson 3NT S-2 3 -100 3/45
Ingrid Wallin - Ann Lange Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT S-3 3 -150 0/48

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Väst giv
alla i zon
#
K
10975
E87
Kkn1075
#
E103
6
Dkn5432
863
#
Dkn9875
EDkn8
10
E2
#
642
K432
K96
D94

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N63724
S63724
Ö685118
V685118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristi Meier - Per Nilsson Nina Nilsson - Jane Brändemar 3 Ö-1 4 100 44/4
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö-1 D 100 44/4
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö-1 4 100 44/4
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 Ö-1 D 100 44/4
Ulla Borgström - Monica Wester Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö-1 6 100 44/4
Agneta Johansson - Lars Svensson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 S-1 D -100 38/10
Milan Korac - Lars Persson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 1 Ö+1 4 -110 36/12
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Sonja Christensson - Sonja Lindblom 1 Ö+2 D -140 28/20
Ulla Wästberg - Mona Andersson Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 3 Ö= 6 -140 28/20
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 Ö+1 4 -140 28/20
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Erwin Wilhelm - Jan Öhman 3 Ö= 4 -140 28/20
Britt Lindberg - Åke Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 Ö= 4 -140 28/20
Lars G Svensson - Karen Nielsen Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 2 Ö+1 D -140 28/20
Rutger Persson - Claes Nilsson Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 2 Ö+1 4 -140 28/20
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 Ö+1 6 -170 16/32
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Inga Derving - Ulla Nilborn 2 Ö+2 2 -170 16/32
Ingrid Wallin - Ann Lange Terezia Lagerman - Bengt Rylander 2 Ö+2 2 -170 16/32
Gunilla Ljung - Gun Bellander Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 Ö+2 4 -170 16/32
Sven Grahn - Wiveca Lindström Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 Ö+1 3 -170 16/32
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Jan Schneider - Ester Schneider 3NT Ö= 2 -600 10/38
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Sanna Clementsson - Klas Bellander 4 Ö= 3 -620 6/42
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö= 6 -620 6/42
Henrik Swensson - Rogert Dalgart Mari Segerberg - Kerstin Boberg 4 Ö= 9 -620 6/42
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 4 Ö+1 4 -650 1/47
Anita Olofsson - Sven Persson Ann Bomark - Björn Karlsson 4 Ö+1 2 -650 1/47

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Nord giv
N-S i zon
#
6542
104
E73
KD52
#
EK987
76
10962
43
#
D3
K983
Kkn5
kn1086
#
kn10
EDkn52
D84
E97

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N97967
S97967
Ö46466
V46466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 V-4 10 200 48/0
Anita Olofsson - Sven Persson Nina Nilsson - Jane Brändemar 1NT N+2 6 150 44/4
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 Ö-3 Kn 150 44/4
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Jan Schneider - Ester Schneider 1NT N+2 Kn 150 44/4
Inga Derving - Ulla Nilborn Sonja Christensson - Sonja Lindblom 1 S+2 E 140 40/8
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 1NT N+1 Kn 120 27/21
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Anitha Lindgren - Marian Krook 1NT S+1 E 120 27/21
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ulla Wästberg - Mona Andersson 1NT S+1 10 120 27/21
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT S+1 7 120 27/21
Karin Andrée - Agneta Dunemark Rolf Bergström - Christer Löfgren 2NT N= 6 120 27/21
Anders Olsson - Sten Ahlgren Kristi Meier - Per Nilsson 1NT S+1 2 120 27/21
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT S+1 E 120 27/21
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 1NT S+1 2 120 27/21
Milan Korac - Lars Persson Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT N+1 6 120 27/21
Göran Nyqvist - Peter Perulf Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 1NT S+1 2 120 27/21
Rutger Persson - Claes Nilsson Britt Lindberg - Åke Lindström 1NT N+1 D 120 27/21
Ulla Borgström - Monica Wester Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT S+1 8 120 27/21
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Erwin Wilhelm - Jan Öhman 2NT Ö-1 5 50 14/34
Gunilla Ljung - Gun Bellander Louise Grandinsson - Nils Lindblad 1 V= 10 -80 12/36
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 1NT Ö= Kn -90 10/38
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S-1 E -100 7/41
Lars G Svensson - Karen Nielsen Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1NT S-1 10 -100 7/41
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Sanna Clementsson - Klas Bellander 1NT Ö+1 D -120 4/44
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Ann Bomark - Björn Karlsson 2NT S-2 3 -200 1/47
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ingrid Wallin - Ann Lange 4 S-2 E -200 1/47

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Öst giv
Ö-V i zon
#
8632
Dkn10854
kn7
kn
#
D7
976
E864
D982
#
Ekn
E32
KD109
E1074
#
K10954
K
532
K653

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N43884
S43884
Ö910559
V99558
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 S= E 140 48/0
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT Ö-1 K 100 45/3
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ingrid Wallin - Ann Lange 3 Ö-1 K 100 45/3
Karin Andrée - Agneta Dunemark Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 S-1 E -50 42/6
Björn Klefbohm - Magnus Friberg Ulla Wästberg - Mona Andersson 3 Ö= 10 -110 40/8
Anders Olsson - Sten Ahlgren Kristi Meier - Per Nilsson 2NT Ö= 5 -120 38/10
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Jan Schneider - Ester Schneider 4 Ö= K -130 36/12
Inga Derving - Ulla Nilborn Sonja Christensson - Sonja Lindblom 1NT Ö+2 4 -150 34/14
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2NT Ö+2 4 -180 30/18
Anita Olofsson - Sven Persson Nina Nilsson - Jane Brändemar 2NT Ö+2 9 -180 30/18
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT Ö+3 9 -180 30/18
Rutger Persson - Claes Nilsson Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT Ö= 4 -600 26/22
Bengt Rickenstedt - Christer Thulin Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 3NT Ö+1 4 -630 12/36
Gunlis Åberg - Ulla Öberg Ann Bomark - Björn Karlsson 3NT Ö+1 5 -630 12/36
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Sanna Clementsson - Klas Bellander 3NT Ö+1 4 -630 12/36
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT Ö+1 10 -630 12/36
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 3NT Ö+1 5 -630 12/36
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö+1 9 -630 12/36
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT Ö+1 K -630 12/36
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Thomas Hansmark - Anders Ohlsson 3NT V+1 D -630 12/36
Milan Korac - Lars Persson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT Ö+1 4 -630 12/36
Gunilla Ljung - Gun Bellander Louise Grandinsson - Nils Lindblad 3NT V+1 D -630 12/36
Lars G Svensson - Karen Nielsen Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT Ö+1 5 -630 12/36
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Erwin Wilhelm - Jan Öhman 3NT Ö+1 5 -630 12/36
Ulla Borgström - Monica Wester Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT V+1 D -630 12/36

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Syd giv
alla i zon
#
ED842
kn963
K
E95
#
K1093
1074
542
kn72
#
kn76
2
kn106
KD10643
#
5
EKD85
ED9873
8

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N713131113
S713131113
Ö50020
V50020
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 7NT S= 10 2220 48/0
Britt Lindberg - Åke Lindström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 7 S= 5 2210 46/2
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Sanna Clementsson - Klas Bellander 6 S+1 9 1460 33/15
Anita Olofsson - Sven Persson Anders Olsson - Sten Ahlgren 6 S+1 4 1460 33/15
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Anitha Lindgren - Marian Krook 6 S+1 3 1460 33/15
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 6 S+1 2 1460 33/15
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Kristi Meier - Per Nilsson 6 S+1 2 1460 33/15
Jan Schneider - Ester Schneider Sven Grahn - Wiveca Lindström 6 S+1 10 1460 33/15
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 6 S+1 9 1460 33/15
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 6 S+1 4 1460 33/15
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 6 S+1 Kn 1460 33/15
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Ulla Borgström - Monica Wester 6 S+1 9 1460 33/15
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Milan Korac - Lars Persson 6 S+1 4 1460 33/15
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Ingrid Wallin - Ann Lange 6 S+1 3 1460 33/15
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Agneta Johansson - Lars Svensson 6 S= 7 1430 20/28
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Wästberg - Mona Andersson 4 S+3 7 710 11/37
Inga Derving - Ulla Nilborn Henrik Swensson - Rogert Dalgart 4 S+3 7 710 11/37
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 S+3 7 710 11/37
Nina Nilsson - Jane Brändemar Gunlis Åberg - Ulla Öberg 4 S+3 2 710 11/37
Gunilla Ljung - Gun Bellander Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S+3 7 710 11/37
Lars G Svensson - Karen Nielsen Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 S+3 2 710 11/37
Rutger Persson - Claes Nilsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 S+3 9 710 11/37
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 S+3 9 710 11/37
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 4 S+2 4 680 2/46
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ann Bomark - Björn Karlsson 5 N-3 K -300 0/48

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.10.14

? ?
Väst giv
ingen i zon
#
8
kn873
E9742
D43
#
kn10953
E106
kn8
E108
#
ED2
KD942
105
952
#
K764
5
KD63
Kkn76

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N810336
S810336
Ö43887
V43887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Olsson - Göran Ekelund Karin Andrée - Agneta Dunemark 4D S= E 510 48/0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Kristi Meier - Per Nilsson 3 Ö-3 K 150 44/4
Jan Schneider - Ester Schneider Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT N+2 2 150 44/4
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V-3 E 150 44/4
Nina Nilsson - Jane Brändemar Gunlis Åberg - Ulla Öberg 2 N+2 E 130 36/12
Gunilla Ljung - Gun Bellander Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 N= K 130 36/12
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Milan Korac - Lars Persson 4 N= K 130 36/12
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Ingrid Wallin - Ann Lange 2 S+2 5 130 36/12
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2 N+2 E 130 36/12
Mari Segerberg - Kerstin Boberg Ann Bomark - Björn Karlsson 2 N+1 K 110 29/19
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 S= E 110 29/19
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 Ö-2 6 100 25/23
Mary-Ann Persson - Maj-Britt Nordberg Bengt Rickenstedt - Christer Thulin 3 V-2 E 100 25/23
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö-1 D 50 19/29
Stig Unoson - Ulf Schjånberg Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 V-1 E 50 19/29
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 Ö-1 K 50 19/29
Rutger Persson - Claes Nilsson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 Ö-1 K 50 19/29
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Wästberg - Mona Andersson Pass   14/34
Lars G Svensson - Karen Nielsen Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 1 S-1 Kn -50 12/36
Inga Derving - Ulla Nilborn Henrik Swensson - Rogert Dalgart 2 Ö+1 K -140 8/40
Britt Lindberg - Åke Lindström Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 V= 8 -140 8/40
Thomas Hansmark - Anders Ohlsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö= 3 -140 8/40
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Sanna Clementsson - Klas Bellander 3 Ö+1 K -170 2/46
Anita Olofsson - Sven Persson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö+1 5 -170 2/46
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Björn Klefbohm - Magnus Friberg 3 V+1 3 -170 2/46