Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Falu BK » Söndagsbridge med hcp 2015-11-29 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Falu BK

Söndagsbridge med hcp 2015-11-29

Partävling, 7 bord, 13 par. Antal brickor: 18. Medel: 89.6.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Anita Bellskog - Jan Sörman

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, Frirond
1  - 4.4 44% 4.4 44.0%K3E952107210986 ED8D4EKDEKD42
2  - 4.4 44% 8.8 44.0%7654975E95274 9EDKn28643K853
Rond 2, som NS mot par 8, Monika Savberg - Marianne Löfquist
31NT N-1 -50 4.0 40% 12.8 42.7%E10774964K9642 D5E10962EK8787
43 N+1 170 8.0 80% 20.8 52.0%KD98EK79E9643 10764853KKn7K75
Rond 3, som ÖV mot par 1, Nadja Hedin - Yngve Larsson
52 N+1 -140 9.0 90% 29.8 59.6%87Kn976Kn9KKn875 D63D103K87532D
62NT S-2 100 10.0 100% 39.8 66.3%Kn6383D982Kn1032 82KDEK106E8765
Rond 4, som ÖV mot par 6, Holger Freij - Olle Eriksson
77NT N= -2220 1.0 10% 40.8 58.3%D9Kn95Kn107Kn10864 75410843952953
82 V-1 -50 7.0 70% 47.8 59.8%872EKn762D86Kn9 EK384542KD874
Rond 5, som ÖV mot par 12, Hans-Erik Hedström - Lennart Nordström
94 N= -420 1.0 10% 48.8 54.2%Kn8Kn973EDKn5E74 42K10810732D1063
104 S+2 -680 3.0 30% 51.8 51.8%982Kn1098763K63 KKn107538D5DKn54
Rond 6, som NS mot par 13, Sven Johannesson - Barbro Johannesson
113 V+1 -130 1.0 10% 52.8 48.0%K5EKnK92D76432 Kn963D104263Kn108
122 Ö+2 -170 6.0 60% 58.8 49.0%K62EK109432E63 1094DKn9D8KD1054
Rond 7, som NS mot par 3, Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg
136 S-1 -100 0.0 0% 58.8 45.2%Kn9834396ED874 EKD106EKDKn210Kn6
144 Ö+2 -480 2.0 20% 60.8 43.4%3KKn65653D9853 Kn64ED9832KKn42
Rond 8, som ÖV mot par 11, Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner
153NT V-1 -50 1.0 10% 61.8 41.2%D765E7EDDKn653 10943KKn4Kn1072E10
161NT Ö+3 180 8.0 80% 69.8 43.6%KD105D96KDEKn73 Kn72E8421095D86
Rond 9, som NS mot par 10, Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson
171NT Ö+1 -120 8.0 80% 77.8 45.8%K74DKn8498D843 853K1072K106325
185D V= -550 2.0 20% 79.8 44.3%D103284KK107643 765EKD6104EDKn5

Bricka 1

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2015.11.29

Nord giv
ingen i zon
97654
103
kn543
kn5
ED8
D4
EKD
EKD42
K3
E952
1072
10986
kn102
Kkn876
986
73

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N12331
S12331
Ö1211101012
V1211101012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Nadja Hedin - Yngve Larsson 5 V+1 10 -420 10.0/0.0
Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg Holger Freij - Olle Eriksson 3NT V+3 4 -490 8.0/2.0
Agneta Uddenberg - Anna Gustafsson Hans-Erik Hedström - Lennart Nordström 3NT Ö+4 6 -520 6.0/4.0
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 6NT V= 4 -990 2.0/8.0
Monika Savberg - Marianne Löfquist Inger Backlund - Inga Sundh 6NT V= 9 -990 2.0/8.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 6NT V= 9 -990 2.0/8.0
Anita Bellskog - Jan Sörman     - -/4.4

Bricka 2

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2015.11.29

Öst giv
N-S i zon
kn82
K3
Kkn10
ED1092
9
EDkn2
8643
K853
7654
975
E952
74
EKD103
10864
D7
kn6

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N10791110
S10791110
Ö35422
V36422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Nadja Hedin - Yngve Larsson 3NT N+3 2 690 10.0/0.0
Monika Savberg - Marianne Löfquist Inger Backlund - Inga Sundh 4 S+1 E 650 8.0/2.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 4 S= 3 620 6.0/4.0
Agneta Uddenberg - Anna Gustafsson Hans-Erik Hedström - Lennart Nordström 3 S+2 10 200 4.0/6.0
Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg Holger Freij - Olle Eriksson 2 N+3 E 150 2.0/8.0
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 4 S-1 3 -100 0.0/10.0
Anita Bellskog - Jan Sörman     - -/4.4

Bricka 3

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2015.11.29

Syd giv
Ö-V i zon
E107
74
964
K9642
K842
D5
kn102
kn1053
kn963
Kkn83
D53
ED
D5
E10962
EK87
87

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N87756
S87756
Ö55676
V55576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Agneta Uddenberg - Anna Gustafsson 2 V-2 7 200 10.0/0.0
Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson Inger Backlund - Inga Sundh 2NT N= 3 120 8.0/2.0
Holger Freij - Olle Eriksson Hans-Erik Hedström - Lennart Nordström 1NT N-1 3 -50 4.0/6.0
Anita Bellskog - Jan Sörman Monika Savberg - Marianne Löfquist 1NT N-1 E -50 4.0/6.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 2 S-1 4 -50 4.0/6.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg 1NT N-2 3 -100 0.0/10.0
Nadja Hedin - Yngve Larsson     - -/2.4

Bricka 4

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2015.11.29

Väst giv
alla i zon
KD98
EK7
9
E9643
E3
D10
10865432
82
kn52
kn9642
ED
Dkn10
10764
853
Kkn7
K75

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N107799
S107799
Ö36633
V36633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Holger Freij - Olle Eriksson Hans-Erik Hedström - Lennart Nordström 2NT Ö-2 K 200 10.0/0.0
Anita Bellskog - Jan Sörman Monika Savberg - Marianne Löfquist 3 N+1 D 170 8.0/2.0
Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson Inger Backlund - Inga Sundh 3 S= 2 140 5.0/5.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Agneta Uddenberg - Anna Gustafsson 3 N= E 140 5.0/5.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 4 S-1 10 -100 1.0/9.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg 3 S-1 4 -100 1.0/9.0
Nadja Hedin - Yngve Larsson     - -/2.4

Bricka 5

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2015.11.29

Nord giv
N-S i zon
Ekn1092
E85
D4
1093
D63
D103
K87532
D
87
kn976
kn9
Kkn875
K54
K42
E106
E642

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N8871010
S8871010
Ö55533
V55533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg 4 N+1 5 650 9.0/1.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 4 N+1 Kn 650 9.0/1.0
Hans-Erik Hedström - Lennart Nordström Inger Backlund - Inga Sundh 4 N= Kn 620 5.0/5.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Holger Freij - Olle Eriksson 4 N= Kn 620 5.0/5.0
Nadja Hedin - Yngve Larsson Anita Bellskog - Jan Sörman 2 N+1 Kn 140 1.0/9.0
Agneta Uddenberg - Anna Gustafsson Monika Savberg - Marianne Löfquist 2 N+1 Kn 140 1.0/9.0
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson     - -/4.8

Bricka 6

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2015.11.29

Öst giv
Ö-V i zon
E1074
kn97652
5
94
82
KD
EK106
E8765
kn63
83
D982
kn1032
KD95
E104
kn743
KD

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N4510106
S4510106
Ö98336
V98336
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Uddenberg - Anna Gustafsson Monika Savberg - Marianne Löfquist 3D S+2 K 730 10.0/0.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg 4 S= E 420 8.0/2.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 2 S+2 E 170 4.0/6.0
Hans-Erik Hedström - Lennart Nordström Inger Backlund - Inga Sundh 3 S+1 E 170 4.0/6.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Holger Freij - Olle Eriksson 2 S+2 E 170 4.0/6.0
Nadja Hedin - Yngve Larsson Anita Bellskog - Jan Sörman 2NT S-2 5 -100 0.0/10.0
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson     - -/4.8

Bricka 7

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2015.11.29

Syd giv
alla i zon
K62
K6
K864
ED72
754
10843
952
953
D9
kn95
kn107
kn10864
Ekn1083
ED72
ED3
K

Optimalt kontrakt: 7NT S= 2220
 NT
N1113121313
S1113121313
Ö20100
V20100
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Holger Freij - Olle Eriksson Anita Bellskog - Jan Sörman 7NT N= Kn 2220 9.0/1.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 7NT N= Kn 2220 9.0/1.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Agneta Uddenberg - Anna Gustafsson 6NT N+1 Kn 1470 5.0/5.0
Hans-Erik Hedström - Lennart Nordström Monika Savberg - Marianne Löfquist 6NT N+1 Kn 1470 5.0/5.0
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Nadja Hedin - Yngve Larsson 6 N+1 8 1460 2.0/8.0
Inger Backlund - Inga Sundh Sven Johannesson - Barbro Johannesson 6NT S= 4 1440 0.0/10.0
Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg     - -/5.1

Bricka 8

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2015.11.29

Väst giv
ingen i zon
Dkn965
D953
93
E3
EK3
84
542
KD874
872
Ekn762
D86
kn9
104
K10
EKkn107
10652

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N67796
S67796
Ö75545
V75545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Nadja Hedin - Yngve Larsson 3 Ö-3 E 150 9.0/1.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 4 Ö-3 10 150 9.0/1.0
Inger Backlund - Inga Sundh Sven Johannesson - Barbro Johannesson 1NT V-2 5 100 6.0/4.0
Holger Freij - Olle Eriksson Anita Bellskog - Jan Sörman 2 V-1 9 50 3.0/7.0
Hans-Erik Hedström - Lennart Nordström Monika Savberg - Marianne Löfquist 2NT Ö-1 10 50 3.0/7.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Agneta Uddenberg - Anna Gustafsson 1NT V= 5 -90 0.0/10.0
Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg     - -/5.1

Bricka 9

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2015.11.29

Nord giv
Ö-V i zon
ED9653
D4
964
85
42
K108
10732
D1063
kn8
kn973
EDkn5
E74
K107
E652
K8
Kkn92

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N767109
S767109
Ö67634
V67634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Backlund - Inga Sundh Nadja Hedin - Yngve Larsson 4 N= E 420 9.0/1.0
Hans-Erik Hedström - Lennart Nordström Anita Bellskog - Jan Sörman 4 N= 7 420 9.0/1.0
Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 3 N+1 E 170 3.0/7.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Agneta Uddenberg - Anna Gustafsson 3 N+1 E 170 3.0/7.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Holger Freij - Olle Eriksson 3 N+1 E 170 3.0/7.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Monika Savberg - Marianne Löfquist 3 N+1 E 170 3.0/7.0
Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson     - 4.8/-

Bricka 10

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2015.11.29

Öst giv
alla i zon
64
EK10632
kn
E1072
Kkn10753
8
D5
Dkn54
982
kn
1098763
K63
ED
D9754
EK42
98

Optimalt kontrakt: 6D Ö-5 1400
 NT
N7612510
S8612610
Ö57173
V57173
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Monika Savberg - Marianne Löfquist 6 S= 4 1430 10.0/0.0
Inger Backlund - Inga Sundh Nadja Hedin - Yngve Larsson 4 S+2 D 680 7.0/3.0
Hans-Erik Hedström - Lennart Nordström Anita Bellskog - Jan Sörman 4 S+2 Kn 680 7.0/3.0
Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 5 S= 8 650 2.0/8.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Agneta Uddenberg - Anna Gustafsson 4 S+1 D 650 2.0/8.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Holger Freij - Olle Eriksson 4 S+1 4 650 2.0/8.0
Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson     - 4.8/-

Bricka 11

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2015.11.29

Syd giv
ingen i zon
K5
Ekn
K92
D76432
D1072
986
Dkn10874
E84
K753
E5
EK95
kn963
D1042
63
kn108

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N73443
S73343
Ö610998
V610998
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Holger Freij - Olle Eriksson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3NT Ö-4 Kn 200 10.0/0.0
Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg 2NT Ö-1 2 50 7.0/3.0
Monika Savberg - Marianne Löfquist Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 2 V-1 E 50 7.0/3.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Inger Backlund - Inga Sundh 1NT Ö+1 8 -120 4.0/6.0
Anita Bellskog - Jan Sörman Sven Johannesson - Barbro Johannesson 3 V+1 E -130 1.0/9.0
Hans-Erik Hedström - Lennart Nordström Nadja Hedin - Yngve Larsson 3 V+1 4 -130 1.0/9.0
Agneta Uddenberg - Anna Gustafsson     - -/5.3

Bricka 12

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2015.11.29

Väst giv
N-S i zon
K62
EK10
9432
E63
3
75432
K5
kn9872
EDkn875
86
Ekn1076
1094
Dkn9
D8
KD1054

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N72636
S72636
Ö686107
V686107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Erik Hedström - Lennart Nordström Nadja Hedin - Yngve Larsson 3 Ö-1 K 50 10.0/0.0
Holger Freij - Olle Eriksson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3 Ö+1 D -170 6.0/4.0
Anita Bellskog - Jan Sörman Sven Johannesson - Barbro Johannesson 2 Ö+2 D -170 6.0/4.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Inger Backlund - Inga Sundh 3 Ö+1 8 -170 6.0/4.0
Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg 4 S-3 3 -300 1.0/9.0
Monika Savberg - Marianne Löfquist Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 3NT N-3 E -300 1.0/9.0
Agneta Uddenberg - Anna Gustafsson     - -/5.3

Bricka 13

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2015.11.29

Nord giv
alla i zon
kn983
43
96
ED874
742
965
D743
952
5
1087
EKkn852
K103
EKD106
EKDkn2
10
kn6

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N10611117
S10611117
Ö27212
V27212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nadja Hedin - Yngve Larsson Sven Johannesson - Barbro Johannesson 4 N+1 4 650 7.0/3.0
Agneta Uddenberg - Anna Gustafsson Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 4 S+1 D 650 7.0/3.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Inger Backlund - Inga Sundh 4 S+1 3 650 7.0/3.0
Hans-Erik Hedström - Lennart Nordström Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 4 S+1 D 650 7.0/3.0
Monika Savberg - Marianne Löfquist Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 2 S+3 3 200 2.0/8.0
Anita Bellskog - Jan Sörman Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg 6 S-1 4 -100 0.0/10.0
Holger Freij - Olle Eriksson     - 6.8/-

Bricka 14

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2015.11.29

Öst giv
ingen i zon
3
Kkn65
653
D9853
82
1074
E109742
76
EKD10975

D8
EKkn10
kn64
ED9832
Kkn
42

Optimalt kontrakt: 7D S-4 -800
 NT
N51912
S51911
Ö7104127
V7104117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans-Erik Hedström - Lennart Nordström Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 3 Ö+3 2 -230 10.0/0.0
Agneta Uddenberg - Anna Gustafsson Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 4 Ö+1 E -450 6.0/4.0
Monika Savberg - Marianne Löfquist Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 4 Ö+1 Kn -450 6.0/4.0
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Inger Backlund - Inga Sundh 4 Ö+1 E -450 6.0/4.0
Anita Bellskog - Jan Sörman Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg 4 Ö+2 4 -480 2.0/8.0
Nadja Hedin - Yngve Larsson Sven Johannesson - Barbro Johannesson 6D Ö= E -1210 0.0/10.0
Holger Freij - Olle Eriksson     - 6.8/-

Bricka 15

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2015.11.29

Syd giv
N-S i zon
EKkn
D6532
K853
2
10943
Kkn4
kn1072
E10
D765
E7
ED
Dkn653
82
1098
964
K9874

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N45634
S44624
Ö986109
V986109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Holger Freij - Olle Eriksson Agneta Uddenberg - Anna Gustafsson 3NT V-1 5 50 9.0/1.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Anita Bellskog - Jan Sörman 3NT V-1 2 50 9.0/1.0
Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg Hans-Erik Hedström - Lennart Nordström 2 V+1 2 -140 5.0/5.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 3 Ö= 10 -140 5.0/5.0
Nadja Hedin - Yngve Larsson Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 2NT V+1 3 -150 2.0/8.0
Monika Savberg - Marianne Löfquist Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3NT V= 3 -400 0.0/10.0
Inger Backlund - Inga Sundh     - 4.6/-

Bricka 16

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2015.11.29

Väst giv
Ö-V i zon
863
K103
842
K542
kn72
E842
1095
D86
KD105
D96
KD
Ekn73
E94
kn75
Ekn763
109

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N46434
S46434
Ö979108
V979108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg Hans-Erik Hedström - Lennart Nordström 3NT Ö-3 3 300 10.0/0.0
Holger Freij - Olle Eriksson Agneta Uddenberg - Anna Gustafsson 1NT Ö-1 3 100 8.0/2.0
Monika Savberg - Marianne Löfquist Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 2 S-2 6 -100 6.0/4.0
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Gunilla Fridberg - Ann Eriksson 1NT Ö+2 3 -150 4.0/6.0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Anita Bellskog - Jan Sörman 1NT Ö+3 3 -180 2.0/8.0
Nadja Hedin - Yngve Larsson Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 3NT Ö+1 3 -630 0.0/10.0
Inger Backlund - Inga Sundh     - 4.6/-

Bricka 17

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2015.11.29

Nord giv
ingen i zon
K74
Dkn84
98
D843
Ekn109
E63
7
kn10962
D62
95
EDkn54
EK7
853
K1072
K10632
5

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N35735
S35735
Ö108698
V108698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg 3 S-2 Kn -100 10.0/0.0
Anita Bellskog - Jan Sörman Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 1NT Ö+1 2 -120 8.0/2.0
Nadja Hedin - Yngve Larsson Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 2NT Ö+2 2 -180 6.0/4.0
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Agneta Uddenberg - Anna Gustafsson 3NT Ö= 10 -400 2.0/8.0
Inger Backlund - Inga Sundh Holger Freij - Olle Eriksson 3NT Ö= 2 -400 2.0/8.0
Hans-Erik Hedström - Lennart Nordström Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 3NT Ö= 3 -400 2.0/8.0
Monika Savberg - Marianne Löfquist     - -/4.3

Bricka 18

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2015.11.29

Öst giv
N-S i zon
D1032
84
K
K107643
K4
97
EDkn98753
9
Ekn98
kn10532
62
82
765
EKD6
104
EDkn5

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N92672
S92672
Ö39764
V39764
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Johannesson - Barbro Johannesson Inga-Lill Bergvall - Lena Grönberg 3 V= 4 -110 10.0/0.0
Hans-Erik Hedström - Lennart Nordström Vera Södergren - Beate Haslum-Nilsson 5 N-2 6 -200 8.0/2.0
Gunilla Fridberg - Ann Eriksson Agneta Uddenberg - Anna Gustafsson 5 V= 8 -400 5.0/5.0
Inger Backlund - Inga Sundh Holger Freij - Olle Eriksson 3 S-4 9 -400 5.0/5.0
Anita Bellskog - Jan Sörman Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 5D V= 8 -550 2.0/8.0
Nadja Hedin - Yngve Larsson Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 3D V+1 10 -570 0.0/10.0
Monika Savberg - Marianne Löfquist     - -/4.3