Kommande tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
Rapporterade tävlingar
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
07/09 SM Par Junior - omgång 2
BK Bridgehuset » onsdag 18.30scratch 2015-09-02 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 18.30scratch 2015-09-02

Partävling, 21 bord, 42 par. Antal brickor: 24. Medel: 480.0.

Privatprotokoll för Lars G Svensson - Johnny Nielsen

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 5, Göran Ekelund - Hasse Jiborn
14D Ö-1 100 34 85% 34 85.0%1065253ED54384 KD74DK976EDKn2
21NT Ö= -90 31 78% 65 81.5%KD83E97D87D97 106Kn52K532Kn642
Rond 2, som ÖV mot par 6, Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson
33NT V-1 -100 13 33% 78 65.3%K75E9782K10972 EDKn9Kn65DKn93D5
43NT S+1 -630 20 50% 98 61.5%1075KKn8107510532 D9895432EKn974
Rond 3, som NS mot par 7, Karin Andrée - Agneta Dunemark
55 Ö-2 100 22 55% 120 60.2%Kn10642KKn75KD73 7ED875932E1095
63 Ö-1 100 26 65% 146 61.0%97385K1083EKKn3 D8E7647698652
Rond 4, som ÖV mot par 8, Daniel Matus - Mårten Howe
73NT V+2 660 21 53% 167 59.9%D74EKnE72Kn9852 EKn8D1084D64EKD
84 V= 420 30 75% 197 61.8%E7546E1098642E Kn10982K947KD64
Rond 5, som NS mot par 9, Mikael Palade - Lennart Tenland
94D N-3 -500 4 10% 201 56.0%KKn7632Kn6D852D E9498439E10753
102 S+2 170 6 15% 207 51.9%E10548764D4K52 K8632E2KKn95E7
Rond 6, som ÖV mot par 10, Göran Nyqvist - Peter Perulf
113 V+1 170 21 53% 228 52.0%D1084Kn95K931072 2EK10732E102KD4
125 N= -600 26 65% 254 53.1%K76439EDKn51083 EKn8521082108772
Rond 7, som ÖV mot par 11, Stig Unoson - Lena Jeppsson
133NT V= 600 36 90% 290 55.9%KD1098710947642 KnKKn2K3EK109864
144 N-3 150 40 100% 330 59.1%72D9642D9Kn543 EKKn103Kn43K10762
Rond 8, som NS mot par 12, Agneta Johansson - Lars Svensson
154 S+2 680 13 33% 343 57.3%E108298732EDE4 DKn4EK654K106K8
162 V-1 100 21 53% 364 57.1%10KKn9754K62752 KKn983D8384EKn4
Rond 9, som NS mot par 1, Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson
175 N= 400 25 63% 389 57.4%K84283EK109752 ED73E64KnKn9763
184 S+2 680 33 83% 422 58.8%K83EDKn763108Kn8 E1076K854E5ED2
Rond 10, som NS mot par 2, Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson
194 Ö+1 -650 21 53% 443 58.5%ED1098Kn953KKn62 Kn5642D7642754
203NT N+1 630 26 65% 469 58.9%EKDKnKD10K543E7 976EKn1076D10432
Rond 11, som NS mot par 3, Ulla Borgström - Monica Wester
211D N-2 -500 0 0% 469 56.0%KDKn5Kn85KD7544 9762D9429KD108
224 V+1 -650 21 53% 490 55.9%10KD10964D107295 D8E73Kn8543643
Rond 12, som NS mot par 4, Rutger Persson - Claes Nilsson
233NT S= 600 25 63% 515 56.2%E1052Kn3KD10K854 94ED102EKn753106
244 N+2 480 34 85% 549 57.4%DKn8763Kn2EKKn87 K102632EK54D94

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Nord giv
ingen i zon
10652
53
ED543
84
Ekn93
K107
kn82
1063
8
Ekn98642
10
K975
KD74
D
K976
EDkn2

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N7104105
S7104105
Ö63936
V53936
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ljung - Gun Bellander Anita Olofsson - Mona Berge 5D Ö-2 D 300 39/1
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Jane Brändemar - Nina Nilsson 5D Ö-2 D 300 39/1
Rutger Persson - Claes Nilsson Claudia Sjöberg - Lars Becklén 4 N= 8 130 36/4
Lars G Svensson - Johnny Nielsen Göran Ekelund - Hasse Jiborn 4D Ö-1 K 100 34/6
Agneta Johansson - Lars Svensson Kristi Meier - Per Nilsson 4 Ö-1 K 50 30/10
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson 4 Ö-1 K 50 30/10
Sverker Hellsten - Margit Åkesson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 Ö-1 K 50 30/10
Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S-1 7 -50 24/16
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Marianne Forsberg - Tor Holmberg 4 N-1 E -50 24/16
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ingrid Wallin - Ann Lange 3 N-1 E -50 24/16
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg 4 N-2 10 -100 19/21
Karin Andrée - Agneta Dunemark Mikael Palade - Lennart Tenland 4 N-2 10 -100 19/21
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö= 6 -140 16/24
Sonja Christensson - Ulla Öberg Daniel Matus - Mårten Howe 3 Ö+1 7 -170 13/27
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Louise Nordlindh - Karin Sjögren 3 Ö+1 E -170 13/27
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 Ö+2 K -200 9/31
Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson Britt Lindberg - Åke Lindström 3 Ö+2 2 -200 9/31
Stig Unoson - Lena Jeppsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 Ö= K -420 5/35
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 Ö= D -420 5/35
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Göran Nyqvist - Peter Perulf 3D Ö+1 E -630 1/39
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3D Ö+1 E -630 1/39

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Öst giv
N-S i zon
KD83
E97
D87
D97
E972
108
E106
EK83
kn54
KD643
kn94
105
106
kn52
K532
kn642

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N55445
S55345
Ö77998
V77998
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg 1NT Ö-1 2 50 37/3
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 V-1 K 50 37/3
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V-1 7 50 37/3
Sverker Hellsten - Margit Åkesson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2NT V-1 3 50 37/3
Lars G Svensson - Johnny Nielsen Göran Ekelund - Hasse Jiborn 1NT Ö= 2 -90 31/9
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 1NT V= 6 -90 31/9
Stig Unoson - Lena Jeppsson Ulla Borgström - Monica Wester 2 V= 7 -110 23/17
Agneta Johansson - Lars Svensson Kristi Meier - Per Nilsson 2 Ö= 6 -110 23/17
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson 2 V= K -110 23/17
Gunilla Ljung - Gun Bellander Anita Olofsson - Mona Berge 1 V+1 7 -110 23/17
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 V= 8 -110 23/17
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Louise Nordlindh - Karin Sjögren 2 V= K -110 23/17
Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1 V+2 E -140 11/29
Sonja Christensson - Ulla Öberg Daniel Matus - Mårten Howe 2 V+1 K -140 11/29
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 V= 8 -140 11/29
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Marianne Forsberg - Tor Holmberg 2 V+1 E -140 11/29
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V+1 K -140 11/29
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ingrid Wallin - Ann Lange 2 V+1 7 -140 11/29
Rutger Persson - Claes Nilsson Claudia Sjöberg - Lars Becklén 2 V+2 K -170 3/37
Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson Britt Lindberg - Åke Lindström 2 V+2 K -170 3/37
Karin Andrée - Agneta Dunemark Mikael Palade - Lennart Tenland 3 S-5 10 -500 0/40

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Syd giv
Ö-V i zon
1084
D43
E654
843
EDkn9
kn65
Dkn93
D5
K75
E97
82
K10972
632
K1082
K107
Ekn6

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N45544
S56656
Ö87787
V87787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Daniel Matus - Mårten Howe Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 V-2 3 200 38/2
Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson 2 V-2 3 200 38/2
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT V-2 D 200 38/2
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Kristi Meier - Per Nilsson 2NT V-1 3 100 27/13
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Lars G Svensson - Johnny Nielsen 3NT V-1 3 100 27/13
Stig Unoson - Lena Jeppsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 V-1 3 100 27/13
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2NT Ö-1 2 100 27/13
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Ingrid Wallin - Ann Lange 2NT Ö-1 8 100 27/13
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson 2NT V-1 4 100 27/13
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT Ö-1 10 100 27/13
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT Ö-1 2 100 27/13
Mikael Palade - Lennart Tenland Sonja Christensson - Ulla Öberg 1NT S= 3 90 18/22
Claudia Sjöberg - Lars Becklén Göran Ekelund - Hasse Jiborn 1NT Ö= 2 -90 16/24
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulla Borgström - Monica Wester 2NT V= 4 -120 10/30
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jane Brändemar - Nina Nilsson 2NT Ö= 2 -120 10/30
Gunilla Ljung - Gun Bellander Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2NT Ö= 2 -120 10/30
Anita Olofsson - Mona Berge Britt Lindberg - Åke Lindström 2NT Ö= 2 -120 10/30
Sverker Hellsten - Margit Åkesson Willy Landgren - Bibi Jönsson 2NT V= 4 -120 10/30
Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 2NT Ö+1 4 -150 3/37
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2NT V+1 3 -150 3/37
Agneta Johansson - Lars Svensson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V+1 8 -170 0/40

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Väst giv
alla i zon
EKkn4
D
8632
EK86
D98
95432
Ekn
974
1075
Kkn8
1075
10532
632
E1076
KD94
Dkn

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N101191110
S101191110
Ö22422
V22422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Lena Jeppsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT N+3 8 690 38/2
Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson 3NT S+3 3 690 38/2
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jane Brändemar - Nina Nilsson 3NT N+3 8 690 38/2
Mikael Palade - Lennart Tenland Sonja Christensson - Ulla Öberg 3NT S+2 8 660 30/10
Claudia Sjöberg - Lars Becklén Göran Ekelund - Hasse Jiborn 3NT S+2 4 660 30/10
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S+2 8 660 30/10
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson 3NT S+2 2 660 30/10
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT S+2 2 660 30/10
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Lars G Svensson - Johnny Nielsen 3NT S+1 8 630 20/20
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT S+1 2 630 20/20
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT S+1 9 630 20/20
Gunilla Ljung - Gun Bellander Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT S+1 2 630 20/20
Anita Olofsson - Mona Berge Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT S+1 9 630 20/20
Sverker Hellsten - Margit Åkesson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 N= 3 620 14/26
Agneta Johansson - Lars Svensson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S= 8 600 10/30
Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT S= 9 600 10/30
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT N= 3 600 10/30
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Kristi Meier - Per Nilsson 1NT S+3 8 180 5/35
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Ingrid Wallin - Ann Lange 1NT S+3 3 180 5/35
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 2NT N+1 2 150 2/38
Daniel Matus - Mårten Howe Göran Nyqvist - Peter Perulf 6NT S-1 5 -100 0/40

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Nord giv
N-S i zon
kn10642
Kkn
75
KD73
EKD853
10963
K
kn4
9
42
EDkn10864
862
7
ED875
932
E1095

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N103963
S103963
Ö38474
V38474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Palade - Lennart Tenland Stig Unoson - Lena Jeppsson 4D V-2 7 300 38/2
Göran Nyqvist - Peter Perulf Sonja Christensson - Ulla Öberg 3D V-2 7 300 38/2
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Anita Olofsson - Mona Berge 3D V-2 K 300 38/2
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Göran Ekelund - Hasse Jiborn 5 Ö-3 7 150 32/8
Kristi Meier - Per Nilsson Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson 3 V-3 7 150 32/8
Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 5 Ö-3 7 150 32/8
Rutger Persson - Claes Nilsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 V-2 K 100 22/18
Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 V-2 K 100 22/18
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Agneta Johansson - Lars Svensson 5 Ö-2 E 100 22/18
Lars G Svensson - Johnny Nielsen Karin Andrée - Agneta Dunemark 5 Ö-2 7 100 22/18
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V-2 K 100 22/18
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 V-2 K 100 22/18
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 V-2 K 100 22/18
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Claudia Sjöberg - Lars Becklén 3 Ö-1 7 50 11/29
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Sverker Hellsten - Margit Åkesson 3 V-1 5 50 11/29
Britt Lindberg - Åke Lindström Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 Ö-1 7 50 11/29
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 V-1 D 50 11/29
Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg Daniel Matus - Mårten Howe 3 Ö= 7 -110 3/37
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Marianne Forsberg - Tor Holmberg 2 V= K -110 3/37
Ingrid Wallin - Ann Lange Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 Ö= 7 -110 3/37
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 V= 7 -110 3/37

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Öst giv
Ö-V i zon
973
85
K1083
EKkn3
Kkn6
1093
Ekn952
D4
E10542
KDkn2
D4
107
D8
E764
76
98652

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N94546
S94546
Ö48896
V48896
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 Ö-3 9 300 40/0
Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson Ulla Borgström - Monica Wester 3 Ö-2 4 200 37/3
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 Ö-2 8 200 37/3
Rutger Persson - Claes Nilsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö-1 9 100 26/14
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Claudia Sjöberg - Lars Becklén 4 Ö-1 7 100 26/14
Göran Nyqvist - Peter Perulf Sonja Christensson - Ulla Öberg 4 Ö-1 5 100 26/14
Kristi Meier - Per Nilsson Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson 2NT V-1 3 100 26/14
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö-1 E 100 26/14
Lars G Svensson - Johnny Nielsen Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 Ö-1 7 100 26/14
Britt Lindberg - Åke Lindström Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 Ö-1 7 100 26/14
Ingrid Wallin - Ann Lange Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 Ö-1 E 100 26/14
Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 Ö-1 E 100 26/14
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Anita Olofsson - Mona Berge Pass   16/24
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Göran Ekelund - Hasse Jiborn 3 Ö= 7 -140 9/31
Mikael Palade - Lennart Tenland Stig Unoson - Lena Jeppsson 2 Ö+1 9 -140 9/31
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Marianne Forsberg - Tor Holmberg 3 Ö= 9 -140 9/31
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 Ö= 7 -140 9/31
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 Ö= 7 -140 9/31
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 Ö+1 7 -140 9/31
Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg Daniel Matus - Mårten Howe 3 Ö+1 7 -170 2/38
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Sverker Hellsten - Margit Åkesson 4 Ö= 7 -620 0/40

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Syd giv
alla i zon
652
632
Kkn85
1073
Ekn8
D1084
D64
EKD
D74
Ekn
E72
kn9852
K1093
K975
1093
64

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N25442
S25442
Ö1089810
V1189911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Gunilla Ljung - Gun Bellander 6NT Ö-1 5 100 40/0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT V= 6 -600 36/4
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Erwin Wilhelm - Jan Öhman 3NT V= 5 -600 36/4
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT V= 5 -600 36/4
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT V+1 5 -630 30/10
Britt Lindberg - Åke Lindström Ingrid Wallin - Ann Lange 3NT V+1 5 -630 30/10
Willy Landgren - Bibi Jönsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT V+1 5 -630 30/10
Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 3NT V+2 8 -660 19/21
Daniel Matus - Mårten Howe Lars G Svensson - Johnny Nielsen 3NT V+2 2 -660 19/21
Göran Nyqvist - Peter Perulf Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT V+2 5 -660 19/21
Kristi Meier - Per Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 3NT V+2 3 -660 19/21
Sonja Christensson - Ulla Öberg Stig Unoson - Lena Jeppsson 3NT V+2 3 -660 19/21
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson 3NT V+2 7 -660 19/21
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V+2 5 -660 19/21
Sverker Hellsten - Margit Åkesson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT V+2 5 -660 19/21
Karin Andrée - Agneta Dunemark Claudia Sjöberg - Lars Becklén 3NT V+3 5 -690 6/34
Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT V+3 5 -690 6/34
Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg Mikael Palade - Lennart Tenland 3NT Ö+3 3 -690 6/34
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Göran Ekelund - Hasse Jiborn 3NT V+3 5 -690 6/34
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT V+3 5 -690 6/34
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Anita Olofsson - Mona Berge 6NT Ö= 5 -1440 0/40

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Väst giv
ingen i zon
D63
Ekn10872
kn
972
kn10982
K94
7
KD64
E754
6
E1098642
E
K
D53
KD53
kn10853

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N84825
S84825
Ö585116
V585117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 Ö-3 3 150 40/0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 S= 7 110 38/2
Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson Rutger Persson - Claes Nilsson 4D Ö-1 D 100 34/6
Willy Landgren - Bibi Jönsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö-2 K 100 34/6
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT V-2 8 100 34/6
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Göran Ekelund - Hasse Jiborn 4 Ö-1 3 50 28/12
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö-1 K 50 28/12
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson 4 V-1 E 50 28/12
Sverker Hellsten - Margit Åkesson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 N-1 D -50 24/16
Kristi Meier - Per Nilsson Ulla Borgström - Monica Wester 4 N-2 E -100 22/18
Göran Nyqvist - Peter Perulf Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö= D -130 20/20
Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 3 V+1 E -170 18/22
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3 Ö+2 E -200 16/24
Karin Andrée - Agneta Dunemark Claudia Sjöberg - Lars Becklén 3NT V= Kn -400 14/26
Daniel Matus - Mårten Howe Lars G Svensson - Johnny Nielsen 4 V= Kn -420 10/30
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Anita Olofsson - Mona Berge 4 V= E -420 10/30
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Erwin Wilhelm - Jan Öhman 4 V= E -420 10/30
Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg Mikael Palade - Lennart Tenland 4 V+1 E -450 3/37
Sonja Christensson - Ulla Öberg Stig Unoson - Lena Jeppsson 4 V+1 E -450 3/37
Britt Lindberg - Åke Lindström Ingrid Wallin - Ann Lange 4 V+1 9 -450 3/37
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 V+1 E -450 3/37

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Nord giv
Ö-V i zon
Kkn7632
kn6
D852
D
10
EKD10
EKkn4
K964
D85
752
10763
kn82
E94
9843
9
E10753

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N54585
S54585
Ö89847
V89746
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson Göran Ekelund - Hasse Jiborn 5D Ö-2 E 500 40/0
Ulla Borgström - Monica Wester Karin Andrée - Agneta Dunemark 3NT Ö-3 E 300 37/3
Ingrid Wallin - Ann Lange Erwin Wilhelm - Jan Öhman 3NT V-3 2 300 37/3
Stig Unoson - Lena Jeppsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 Ö-2 E 200 32/8
Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 5 Ö-2 E 200 32/8
Sonja Christensson - Ulla Öberg Agneta Johansson - Lars Svensson 5 Ö-2 E 200 32/8
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 N+1 5 140 27/13
Anders Olsson - Sten Ahlgren Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 N+1 10 140 27/13
Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 N= 2 110 23/17
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 N= 7 110 23/17
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson 4 Ö-1 E 100 19/21
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 Ö-1 E 100 19/21
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Sverker Hellsten - Margit Åkesson 3 N-1 3 -50 14/26
Britt Lindberg - Åke Lindström Marianne Forsberg - Tor Holmberg 3 N-1 3 -50 14/26
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 N-1 2 -50 14/26
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 N-3 2 -150 10/30
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4D N-2 2 -300 7/33
Claudia Sjöberg - Lars Becklén Daniel Matus - Mårten Howe 4D S-2 K -300 7/33
Lars G Svensson - Johnny Nielsen Mikael Palade - Lennart Tenland 4D N-3 7 -500 4/36
Kristi Meier - Per Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT Ö= 4 -600 2/38
Anita Olofsson - Mona Berge Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT V+1 2 -630 0/40

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Öst giv
alla i zon
E1054
8764
D4
K52
kn
KDkn1093
762
kn43
D97
5
E1083
D10986
K8632
E2
Kkn95
E7

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N8971110
S8971110
Ö53623
V53623
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Willy Landgren - Bibi Jönsson Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4D V-3 E 800 40/0
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 S+1 K 650 38/2
Ulla Borgström - Monica Wester Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 S= K 620 27/13
Stig Unoson - Lena Jeppsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S= K 620 27/13
Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson Göran Ekelund - Hasse Jiborn 4 S= K 620 27/13
Sonja Christensson - Ulla Öberg Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S= K 620 27/13
Claudia Sjöberg - Lars Becklén Daniel Matus - Mårten Howe 4 S= K 620 27/13
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Sverker Hellsten - Margit Åkesson 4 S= K 620 27/13
Britt Lindberg - Åke Lindström Marianne Forsberg - Tor Holmberg 4 S= K 620 27/13
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S= 9 620 27/13
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 S= Kn 620 27/13
Anita Olofsson - Mona Berge Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 S= D 620 27/13
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson 2 S+3 3 200 15/25
Anders Olsson - Sten Ahlgren Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 S+3 K 200 15/25
Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 S+2 Kn 170 6/34
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 S+2 K 170 6/34
Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 S+2 K 170 6/34
Kristi Meier - Per Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S+2 K 170 6/34
Lars G Svensson - Johnny Nielsen Mikael Palade - Lennart Tenland 2 S+2 K 170 6/34
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 S+2 K 170 6/34
Ingrid Wallin - Ann Lange Erwin Wilhelm - Jan Öhman 3 S+1 K 170 6/34

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Syd giv
ingen i zon
kn53
D4
7654
Ekn63
2
EK10732
E102
KD4
D1084
kn95
K93
1072
EK976
86
Dkn8
985

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N66474
S66474
Ö67969
V67969
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristi Meier - Per Nilsson Göran Ekelund - Hasse Jiborn 4 V-1 4 50 37/3
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ingrid Wallin - Ann Lange 4 V-1 7 50 37/3
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anita Olofsson - Mona Berge 4 V-1 Kn 50 37/3
Anders Olsson - Sten Ahlgren Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V-1 5 50 37/3
Claudia Sjöberg - Lars Becklén Mikael Palade - Lennart Tenland 3 V= Kn -140 29/11
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 V= 3 -140 29/11
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 V+1 Kn -140 29/11
Gunilla Ljung - Gun Bellander Sverker Hellsten - Margit Åkesson 2 V+1 7 -140 29/11
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lars G Svensson - Johnny Nielsen 3 V+1 3 -170 19/21
Agneta Johansson - Lars Svensson Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson 3 V+1 7 -170 19/21
Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Lena Jeppsson 3 V+1 3 -170 19/21
Sonja Christensson - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 V+1 Kn -170 19/21
Britt Lindberg - Åke Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 V+1 Kn -170 19/21
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson 2 V+2 6 -170 19/21
Rutger Persson - Claes Nilsson Daniel Matus - Mårten Howe 2 V+3 3 -200 9/31
Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 3 V+2 E -200 9/31
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 V+3 6 -200 9/31
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 V+2 E -200 9/31
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ulla Borgström - Monica Wester 4 V= E -420 4/36
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Erwin Wilhelm - Jan Öhman 4 V+1 Kn -450 1/39
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 V+1 E -450 1/39

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Väst giv
N-S i zon

EKkn65
K6
EKDkn94
Ekn852
1082
1087
72
K7643
9
EDkn5
1083
D109
D743
9432
65

Optimalt kontrakt: 6D V-2 300
 NT
N1161224
S1141124
Ö271102
V271102
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Claudia Sjöberg - Lars Becklén Mikael Palade - Lennart Tenland 6 S= E 1430 38/2
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Bengt Rylander - Terezia Lagerman 6 S= E 1430 38/2
Britt Lindberg - Åke Lindström Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 6 S= E 1430 38/2
Rutger Persson - Claes Nilsson Daniel Matus - Mårten Howe 5D N= 3 750 34/6
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N+3 7 710 32/8
Agneta Johansson - Lars Svensson Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson 4 S+2 E 680 23/17
Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 5 S+1 E 680 23/17
Kristi Meier - Per Nilsson Göran Ekelund - Hasse Jiborn 4 N+2 3 680 23/17
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 N+2 7 680 23/17
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Ingrid Wallin - Ann Lange 4 S+2 E 680 23/17
Gunilla Ljung - Gun Bellander Sverker Hellsten - Margit Åkesson 5 N+1 E 680 23/17
Jane Brändemar - Nina Nilsson Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson 4 N+2 9 680 23/17
Anders Olsson - Sten Ahlgren Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 N+2 E 680 23/17
Göran Nyqvist - Peter Perulf Lars G Svensson - Johnny Nielsen 5 N= 9 600 14/26
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3 N+2 8 200 12/28
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ulla Borgström - Monica Wester 3 N+3 9 170 10/30
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Anita Olofsson - Mona Berge 3 N+2 9 150 8/32
Sonja Christensson - Ulla Öberg Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S+1 9 130 6/34
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Rolf Sjödahl - Alf Pihl 6 N-1 9 -100 4/36
Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg Stig Unoson - Lena Jeppsson 4NT N-4 3 -400 2/38
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Erwin Wilhelm - Jan Öhman 4D V= E -590 0/40

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Nord giv
alla i zon
E5
E753
kn985
D75
kn
Kkn2
K3
EK109864
KD10987
1094
7642
6432
D86
ED10
kn32

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N56636
S56636
Ö876107
V876107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT V-2 Kn 200 39/1
Ingrid Wallin - Ann Lange Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 5 V-2 E 200 39/1
Karin Andrée - Agneta Dunemark Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson 3 V-1 E 100 29/11
Daniel Matus - Mårten Howe Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 V-1 8 100 29/11
Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö-1 Kn 100 29/11
Kristi Meier - Per Nilsson Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 3 V-1 E 100 29/11
Sonja Christensson - Ulla Öberg Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson 3 V-1 E 100 29/11
Britt Lindberg - Åke Lindström Sverker Hellsten - Margit Åkesson 4 Ö-1 E 100 29/11
Gunilla Ljung - Gun Bellander Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 V-1 E 100 29/11
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3 V-1 3 100 29/11
Willy Landgren - Bibi Jönsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 V= E -110 20/20
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 2 Ö+1 6 -140 16/24
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Marianne Forsberg - Tor Holmberg 2 Ö+1 6 -140 16/24
Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson Anita Olofsson - Mona Berge 3 Ö= 10 -140 16/24
Göran Ekelund - Hasse Jiborn Mikael Palade - Lennart Tenland 2 V+2 8 -170 11/29
Claudia Sjöberg - Lars Becklén Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 Ö+2 2 -170 11/29
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3 S-2 E -200 8/32
Stig Unoson - Lena Jeppsson Lars G Svensson - Johnny Nielsen 3NT V= 3 -600 4/36
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT V= 3 -600 4/36
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3NT V= 3 -600 4/36
Anders Olsson - Sten Ahlgren Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 Ö= 6 -620 0/40

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Öst giv
ingen i zon
9
kn10875
EK1062
D8
EKkn103

kn43
K10762
72
D9642
D9
kn543
D8654
EK3
875
E9

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N49866
S410968
Ö93475
V93475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Ulla Borgström - Monica Wester 5D V-3 E 500 40/0
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT S+1 E 430 38/2
Britt Lindberg - Åke Lindström Sverker Hellsten - Margit Åkesson 4 N= D 420 35/5
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 N= 9 420 35/5
Daniel Matus - Mårten Howe Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1NT N+2 4 150 32/8
Göran Ekelund - Hasse Jiborn Mikael Palade - Lennart Tenland 2NT N= 7 120 28/12
Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT S= E 120 28/12
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2NT N= 2 120 28/12
Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson Anita Olofsson - Mona Berge 4 V-1 9 50 24/16
Karin Andrée - Agneta Dunemark Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson 3 N-1 10 -50 14/26
Sonja Christensson - Ulla Öberg Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson 4 N-1 5 -50 14/26
Claudia Sjöberg - Lars Becklén Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 S-1 E -50 14/26
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N-1 Kn -50 14/26
Willy Landgren - Bibi Jönsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 N-1 Kn -50 14/26
Gunilla Ljung - Gun Bellander Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 N-1 3 -50 14/26
Ingrid Wallin - Ann Lange Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 2 N-1 7 -50 14/26
Anders Olsson - Sten Ahlgren Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 N-1 2 -50 14/26
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 N-1 3 -50 14/26
Kristi Meier - Per Nilsson Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 3NT S-2 E -100 3/37
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Marianne Forsberg - Tor Holmberg 3NT S-2 E -100 3/37
Stig Unoson - Lena Jeppsson Lars G Svensson - Johnny Nielsen 4 N-3 D -150 0/40

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Syd giv
N-S i zon
E1082
98732
ED
E4
63
10
8532
kn106532
K975
Dkn
kn974
D97
Dkn4
EK654
K106
K8

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N78121212
S78121212
Ö64111
V64111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson 6NT N= 4 1440 40/0
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg 6 S= 6 1430 34/6
Claudia Sjöberg - Lars Becklén Stig Unoson - Lena Jeppsson 6 S= Kn 1430 34/6
Britt Lindberg - Åke Lindström Rolf Sjödahl - Alf Pihl 6 S= 6 1430 34/6
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Louise Nordlindh - Karin Sjögren 6 S= 6 1430 34/6
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 6 S= Kn 1430 34/6
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT S+3 Kn 690 27/13
Jane Brändemar - Nina Nilsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT S+3 6 690 27/13
Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S+2 3 680 13/27
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 S+2 Kn 680 13/27
Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson Daniel Matus - Mårten Howe 5 S+1 Kn 680 13/27
Kristi Meier - Per Nilsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 S+2 Kn 680 13/27
Sonja Christensson - Ulla Öberg Ulla Borgström - Monica Wester 4 S+2 6 680 13/27
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Göran Ekelund - Hasse Jiborn 4 S+2 6 680 13/27
Lars G Svensson - Johnny Nielsen Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S+2 Kn 680 13/27
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S+2 6 680 13/27
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ingrid Wallin - Ann Lange 4 S+2 Kn 680 13/27
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Sverker Hellsten - Margit Åkesson 4 S+2 Kn 680 13/27
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Marianne Forsberg - Tor Holmberg 4 S+2 3 680 13/27
Anita Olofsson - Mona Berge Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 S+2 3 680 13/27
Mikael Palade - Lennart Tenland Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT N+2 3 660 0/40

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Väst giv
Ö-V i zon
10
Kkn9754
K62
752
ED7542
E10
ED10
108
6
62
kn9753
KD963
Kkn983
D83
84
Ekn4

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N43967
S43967
Ö910476
V910476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Ingrid Wallin - Ann Lange 3D V-3 4 800 40/0
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT V-4 5 400 38/2
Claudia Sjöberg - Lars Becklén Stig Unoson - Lena Jeppsson 3 V-2 2 200 34/6
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Marianne Forsberg - Tor Holmberg 3 V-2 5 200 34/6
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Louise Nordlindh - Karin Sjögren 3 V-2 4 200 34/6
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Sverker Hellsten - Margit Åkesson 3 N+1 6 170 30/10
Britt Lindberg - Åke Lindström Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 N= 6 140 28/12
Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V-1 9 100 21/19
Mikael Palade - Lennart Tenland Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 V-1 7 100 21/19
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Göran Ekelund - Hasse Jiborn 2 V-1 9 100 21/19
Lars G Svensson - Johnny Nielsen Agneta Johansson - Lars Svensson 2 V-1 7 100 21/19
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 V-1 7 100 21/19
Jane Brändemar - Nina Nilsson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3NT Ö-1 8 100 21/19
Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg 3 N-1 6 -50 11/29
Kristi Meier - Per Nilsson Karin Andrée - Agneta Dunemark 3 N-1 6 -50 11/29
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson 3 N-1 6 -50 11/29
Anita Olofsson - Mona Berge Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N-1 6 -50 11/29
Sonja Christensson - Ulla Öberg Ulla Borgström - Monica Wester 1 V= 7 -80 6/34
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 N-2 6 -100 3/37
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 N-2 6 -100 3/37
Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson Daniel Matus - Mårten Howe 4 N-3 6 -150 0/40

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Nord giv
ingen i zon
K842
83
EK109752
kn106
K975
D83
1042
95
Dkn102
64
EKD85
ED73
E64
kn
kn9763

Optimalt kontrakt: 7 N= 1510
 NT
N71261310
S71261310
Ö61601
V61601
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 5D Ö-5 Kn 1100 40/0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3D Ö-4 Kn 800 38/2
Daniel Matus - Mårten Howe Kristi Meier - Per Nilsson 4 N+3 E 510 36/4
Anders Olsson - Sten Ahlgren Louise Nordlindh - Karin Sjögren 3D Ö-3 Kn 500 34/6
Karin Andrée - Agneta Dunemark Stig Unoson - Lena Jeppsson 4 N+2 E 480 32/8
Ulla Borgström - Monica Wester Göran Ekelund - Hasse Jiborn 4 N+1 E 450 29/11
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Marianne Forsberg - Tor Holmberg 4 S+1 2 450 29/11
Lars G Svensson - Johnny Nielsen Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 5 N= E 400 25/15
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jane Brändemar - Nina Nilsson 5 N= E 400 25/15
Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson 2 N+4 K 170 20/20
Sonja Christensson - Ulla Öberg Rutger Persson - Claes Nilsson 2 N+4 E 170 20/20
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Britt Lindberg - Åke Lindström 3 N+3 K 170 20/20
Mikael Palade - Lennart Tenland Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson 3 V-3 K 150 12/28
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V-3 E 150 12/28
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ingrid Wallin - Ann Lange 3 N+2 E 150 12/28
Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 N+2 E 150 12/28
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Erwin Wilhelm - Jan Öhman 3 N+2 E 150 12/28
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 3 N+1 E 130 6/34
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Sverker Hellsten - Margit Åkesson 4 S-1 10 -50 3/37
Willy Landgren - Bibi Jönsson Anita Olofsson - Mona Berge 4 S-1 K -50 3/37
Claudia Sjöberg - Lars Becklén Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N-2 E -100 0/40

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Öst giv
N-S i zon
K83
EDkn763
108
kn8
kn94
2
Dkn97
107653
D52
109
K6432
K94
E1076
K854
E5
ED2

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N67111111
S67111111
Ö66111
V66111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Palade - Lennart Tenland Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson 6 S+1 5 1460 40/0
Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö Ingrid Wallin - Ann Lange 6 S= 5 1430 38/2
Lars G Svensson - Johnny Nielsen Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 S+2 9 680 33/7
Gunilla Ljung - Gun Bellander Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 S+2 2 680 33/7
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 S+2 D 680 33/7
Anders Olsson - Sten Ahlgren Louise Nordlindh - Karin Sjögren 4 S+2 D 680 33/7
Ulla Borgström - Monica Wester Göran Ekelund - Hasse Jiborn 4 S+1 D 650 14/26
Karin Andrée - Agneta Dunemark Stig Unoson - Lena Jeppsson 4 S+1 7 650 14/26
Daniel Matus - Mårten Howe Kristi Meier - Per Nilsson 4 S+1 7 650 14/26
Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson 4 N+1 4 650 14/26
Sonja Christensson - Ulla Öberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N+1 2 650 14/26
Claudia Sjöberg - Lars Becklén Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S+1 Kn 650 14/26
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 4 N+1 2 650 14/26
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 S+1 D 650 14/26
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Sverker Hellsten - Margit Åkesson 5 S= 7 650 14/26
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Marianne Forsberg - Tor Holmberg 4 S+1 10 650 14/26
Willy Landgren - Bibi Jönsson Anita Olofsson - Mona Berge 4 S+1 9 650 14/26
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 S+1 9 650 14/26
Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 S+1 D 650 14/26
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Britt Lindberg - Åke Lindström 4 S+1 D 650 14/26
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Erwin Wilhelm - Jan Öhman 4 S+1 D 650 14/26

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Syd giv
Ö-V i zon
ED1098
kn9
53
Kkn62
K7432
E105
EK98
8
6
KD873
kn10
ED1093
kn5
642
D7642
754

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N23051
S23051
Ö101012810
V111012812
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Willy Landgren - Bibi Jönsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 V+1 E -140 40/0
Ingrid Wallin - Ann Lange Marianne Forsberg - Tor Holmberg 3NT Ö= 4 -600 37/3
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT Ö= 2 -600 37/3
Ulla Borgström - Monica Wester Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg 4 Ö= Kn -620 33/7
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Anita Olofsson - Mona Berge 4 Ö= 6 -620 33/7
Göran Ekelund - Hasse Jiborn Sonja Christensson - Ulla Öberg 3NT Ö+1 2 -630 29/11
Jane Brändemar - Nina Nilsson Louise Nordlindh - Karin Sjögren 3NT Ö+1 4 -630 29/11
Daniel Matus - Mårten Howe Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö+1 2 -650 21/19
Claudia Sjöberg - Lars Becklén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 Ö+1 2 -650 21/19
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 Ö+1 5 -650 21/19
Lars G Svensson - Johnny Nielsen Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson 4 Ö+1 4 -650 21/19
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Britt Lindberg - Åke Lindström 4 Ö+1 5 -650 21/19
Sverker Hellsten - Margit Åkesson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 4 Ö+1 2 -650 21/19
Rutger Persson - Claes Nilsson Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 3NT Ö+2 7 -660 13/27
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT Ö+2 4 -660 13/27
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Stig Unoson - Lena Jeppsson 4 Ö+2 Kn -680 8/32
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 Ö+2 7 -680 8/32
Gunilla Ljung - Gun Bellander Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö+2 5 -680 8/32
Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT Ö+4 4 -720 3/37
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson 3NT Ö+4 4 -720 3/37
Kristi Meier - Per Nilsson Mikael Palade - Lennart Tenland 6 Ö= 2 -1430 0/40

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Väst giv
alla i zon
EKDkn
KD10
K543
E7
104
7543
ED98
kn96
8532
9862
kn2
K85
976
Ekn
1076
D10432

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N11981110
S11981110
Ö24522
V24522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Hasse Jiborn Sonja Christensson - Ulla Öberg 3NT N+2 6 660 36/4
Daniel Matus - Mårten Howe Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT N+2 9 660 36/4
Claudia Sjöberg - Lars Becklén Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3NT N+2 8 660 36/4
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Anita Olofsson - Mona Berge 3NT N+2 5 660 36/4
Gunilla Ljung - Gun Bellander Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT N+2 6 660 36/4
Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT N+1 2 630 26/14
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Stig Unoson - Lena Jeppsson 3NT N+1 9 630 26/14
Lars G Svensson - Johnny Nielsen Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson 3NT N+1 9 630 26/14
Jane Brändemar - Nina Nilsson Louise Nordlindh - Karin Sjögren 3NT N+1 Kn 630 26/14
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT N+1 2 630 26/14
Rutger Persson - Claes Nilsson Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 3NT N= 9 600 13/27
Kristi Meier - Per Nilsson Mikael Palade - Lennart Tenland 3NT N= 9 600 13/27
Ulf Pernvi - Ann Lilliengren Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 3NT N= 5 600 13/27
Willy Landgren - Bibi Jönsson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 3NT N= 5 600 13/27
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson 3NT S= 8 600 13/27
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT N= 10 600 13/27
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Britt Lindberg - Åke Lindström 3NT N= 9 600 13/27
Sverker Hellsten - Margit Åkesson Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson 3NT N= 8 600 13/27
Ingrid Wallin - Ann Lange Marianne Forsberg - Tor Holmberg 2 N+2 Kn 170 4/36
Ulla Borgström - Monica Wester Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg 4 N-1 9 -100 1/39
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 N-1 2 -100 1/39

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Nord giv
N-S i zon
KDkn5
kn85
KD754
4
E8
73
kn10863
kn753
1043
EK106
E2
E962
9762
D942
9
KD108

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N55666
S55666
Ö88666
V88666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ljung - Gun Bellander Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 N= E 110 40/0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anita Olofsson - Mona Berge 2NT V-2 5 100 38/2
Mikael Palade - Lennart Tenland Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 1 N= E 80 36/4
Göran Nyqvist - Peter Perulf Kristi Meier - Per Nilsson 3 Ö-1 9 50 33/7
Sverker Hellsten - Margit Åkesson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 3NT V-1 K 50 33/7
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 1NT Ö= D -90 30/10
Göran Ekelund - Hasse Jiborn Karin Andrée - Agneta Dunemark 2 N-1 E -100 25/15
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 S-1 3 -100 25/15
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Bengt Rylander - Terezia Lagerman 2 N-1 E -100 25/15
Anders Olsson - Sten Ahlgren Britt Lindberg - Åke Lindström 2 S-1 7 -100 25/15
Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT Ö+1 9 -120 20/20
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Daniel Matus - Mårten Howe 1NT Ö+2 9 -150 18/22
Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson Claudia Sjöberg - Lars Becklén 3 N-2 E -200 11/29
Sonja Christensson - Ulla Öberg Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 4 S-2 E -200 11/29
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson 2 N-2 E -200 11/29
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ingrid Wallin - Ann Lange 2 N-2 E -200 11/29
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 2 S-2 7 -200 11/29
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 N-2 E -200 11/29
Stig Unoson - Lena Jeppsson Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson 2 N-3 E -300 3/37
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S-3 E -300 3/37
Lars G Svensson - Johnny Nielsen Ulla Borgström - Monica Wester 1D N-2 K -500 0/40

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Öst giv
Ö-V i zon
10
KD10964
D1072
95
Kkn7642
kn2
EK
1087
E953
85
96
EKDkn2
D8
E73
kn8543
643

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N08800
S08800
Ö1155117
V1155117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson Claudia Sjöberg - Lars Becklén 6 V-1 K 100 40/0
Göran Ekelund - Hasse Jiborn Karin Andrée - Agneta Dunemark 4 V+1 K -650 21/19
Mikael Palade - Lennart Tenland Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 V+1 K -650 21/19
Göran Nyqvist - Peter Perulf Kristi Meier - Per Nilsson 4 V+1 K -650 21/19
Stig Unoson - Lena Jeppsson Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson 4 V+1 K -650 21/19
Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+1 K -650 21/19
Sonja Christensson - Ulla Öberg Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson 4 V+1 K -650 21/19
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Daniel Matus - Mårten Howe 4 V+1 10 -650 21/19
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V+1 K -650 21/19
Lars G Svensson - Johnny Nielsen Ulla Borgström - Monica Wester 4 V+1 K -650 21/19
Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 V+1 K -650 21/19
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson 4 V+1 K -650 21/19
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ingrid Wallin - Ann Lange 4 V+1 K -650 21/19
Gunilla Ljung - Gun Bellander Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 V+1 K -650 21/19
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 V+1 K -650 21/19
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 V+1 D -650 21/19
Anders Olsson - Sten Ahlgren Britt Lindberg - Åke Lindström 4 V+1 K -650 21/19
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 V+1 K -650 21/19
Sverker Hellsten - Margit Åkesson Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 V+1 K -650 21/19
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Anita Olofsson - Mona Berge 4 V+3 7 -710 1/39
Marianne Forsberg - Tor Holmberg Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson 4 V+3 9 -710 1/39

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Syd giv
alla i zon
E1052
kn3
KD10
K854
Dkn873
K9874
9
D9
K6
65
8642
Ekn732
94
ED102
Ekn753
106

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N69668
S69668
Ö64674
V64674
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson 3NT S+2 7 660 40/0
Göran Ekelund - Hasse Jiborn Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg 3NT N+1 3 630 34/6
Mikael Palade - Lennart Tenland Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT S+1 9 630 34/6
Göran Nyqvist - Peter Perulf Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson 3NT N+1 7 630 34/6
Agneta Johansson - Lars Svensson Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson 3NT N+1 3 630 34/6
Kristi Meier - Per Nilsson Stig Unoson - Lena Jeppsson 3NT N+1 3 630 34/6
Claudia Sjöberg - Lars Becklén Ulla Borgström - Monica Wester 3NT S= 7 600 25/15
Lars G Svensson - Johnny Nielsen Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S= 9 600 25/15
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Sverker Hellsten - Margit Åkesson 3NT N= 2 600 25/15
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT N= 3 600 25/15
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Anders Olsson - Sten Ahlgren 2NT N+2 2 180 20/20
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Daniel Matus - Mårten Howe 3 N= D 110 15/25
Karin Andrée - Agneta Dunemark Sonja Christensson - Ulla Öberg 2 S+1 8 110 15/25
Willy Landgren - Bibi Jönsson Marianne Forsberg - Tor Holmberg 2 S+1 7 110 15/25
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 S= 7 110 15/25
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 2 Ö-1 K 100 10/30
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 3 S-1 D -100 6/34
Britt Lindberg - Åke Lindström Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 S-1 8 -100 6/34
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 2NT N-1 3 -100 6/34
Ingrid Wallin - Ann Lange Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 3 Ö+1 5 -170 2/38
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Anita Olofsson - Mona Berge 5 S-4 D -400 0/40

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2015.09.02

Väst giv
ingen i zon
Dkn8763
kn
2
EKkn87
E94
KD97
10973
103
5
E10854
Dkn86
652
K102
632
EK54
D94

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N954117
S954117
Ö18816
V18816
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Märit Åstrand - Kerstin Hjalmarsson Daniel Matus - Mårten Howe 4 N+2 D 480 34/6
Karin Andrée - Agneta Dunemark Sonja Christensson - Ulla Öberg 4 N+2 D 480 34/6
Kristi Meier - Per Nilsson Stig Unoson - Lena Jeppsson 4 N+2 D 480 34/6
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Bodil Wikström - Gunilla Lundskog-Svensson 4 N+2 D 480 34/6
Lars G Svensson - Johnny Nielsen Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N+2 5 480 34/6
Erwin Wilhelm - Jan Öhman Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 N+2 D 480 34/6
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ulf Pernvi - Ann Lilliengren 4 N+2 5 480 34/6
Göran Nyqvist - Peter Perulf Inger Tjörnhagen - Ing-Marie Persson 4 N+1 E 450 15/25
Agneta Johansson - Lars Svensson Yvonne Tolf - Jan-Erik Olsson 4 N+1 E 450 15/25
Claudia Sjöberg - Lars Becklén Ulla Borgström - Monica Wester 4 N+1 E 450 15/25
Louise Nordlindh - Karin Sjögren Anita Olofsson - Mona Berge 4 N+1 E 450 15/25
Britt Lindberg - Åke Lindström Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 N+1 E 450 15/25
Willy Landgren - Bibi Jönsson Marianne Forsberg - Tor Holmberg 4 N+1 E 450 15/25
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Britta-Lena Rundcrantz - Dennis Alsensjö 4 N+1 E 450 15/25
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ulf Schjånberg - Ingemar Wernersson 4 N+1 E 450 15/25
Hans Henrik Ramel - Sten-Åke Larsson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N+1 6 450 15/25
Jan-Erik Ohlsson - Gun-Lis Ohlsson Sverker Hellsten - Margit Åkesson 4 N+1 D 450 15/25
Ingrid Wallin - Ann Lange Junot Delcomyn - Ann-Charlotte Lundin 4 N+1 5 450 15/25
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 N+1 6 450 15/25
Göran Ekelund - Hasse Jiborn Marianne Wästberg - Maj-Britt Nordberg 4 N= E 420 2/38
Mikael Palade - Lennart Tenland Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 6 N-1 E -50 0/40