Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Onsdagsmötet 2015-08-26 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Onsdagsmötet 2015-08-26

Partävling, 24 bord, 48 par. Antal brickor: 24. Medel: 552.0.

Privatprotokoll för Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 48, Sigvard Carlefred - Stig Litzén
14 V-2 -100 4 9% 4 9.0%EK82EKn6KD6E106 D7410943Kn743D2
22 Ö-1 -50 18 39% 22 24.0%10763KKn474E763 ED82E102D1095D2
34 V+1 650 32 70% 54 39.3%EK10EKn7DKn95374 DKn6KD10832Kn1065
Rond 2, som ÖV mot par 50, Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström
44 S-1 100 38 83% 92 50.2%95751097429852 ED82ED665DKn76
54 Ö+3 510 39 85% 131 57.2%KKn1087EK7462D4 E643DKn109532K10
64 S-2 100 42 91% 173 62.8%Kn98765D825Kn76 KD1063EK9721092
Rond 3, som NS mot par 45, Kerstin Grandell - Eva Backhammar
72 N+1 140 26 57% 199 62.0%E98755EK84EKn4 Kn10ED764Kn109362
82 S-1 -50 18 39% 217 59.1%84E1087KKn83K96 KDKn32431072DKn4
91NT V= -90 37 80% 254 61.4%Kn965Kn852Kn10863 K102ED9D5KKn985
Rond 4, som ÖV mot par 47, Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg
103NT Ö+2 660 36 78% 290 63.1%K843EK9E109876 E7Kn43D53EDKn94
114 Ö= 420 42 91% 332 65.6%EKn1092Kn7654D105 6543DKn94EDK73
122 Ö+2 170 19 41% 351 63.6%872EKKn10836932 ED10D42D42DKn65
Rond 5, som ÖV mot par 51, Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg
135 Ö= 650 32 70% 383 64.1%K9858754E104KD EKn42KDKn1092Kn96
144 N= -130 8 17% 391 60.7%K1064KKn592K962 D97531063EKn854
153NT S= -600 9 20% 400 58.0%E3KKn9653DKn754 1074242E987653
Rond 6, som ÖV mot par 49, Jen Ahlberg - Åke Bengtsson
164 N= -420 26 57% 426 57.9%9Kn109843E84984 D863D5Kn3DKn1053
173 Ö+1 130 31 67% 457 58.5%106KD1096ED953D ED97241074Kn542
181NT V+1 120 27 59% 484 58.5%EKD3K109109D864 52DKn82E65K1075
Rond 7, som NS mot par 44, Berit Strandberg - Lars Strandberg
192 Ö= -110 21 46% 505 57.8%2EK983Kn7431052 E1086KD9898743
203NT Ö+1 -630 9 20% 514 56.0%652KD7108532D7 936542K4E10952
214 Ö= -420 22 48% 536 55.6%4EKn73DKn107432E 10321085295D1053
Rond 8, som NS mot par 52, Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström
223 N= 140 41 89% 577 57.1%EKn975D643D643 106485K2KD8652
233 V-3 300 40 87% 617 58.4%Kn98Kn87652E932 E9762ED762876
245 Ö= -400 40 87% 657 59.6%K10962D10658384 Kn875973Kn92DKn9

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Nord giv
ingen i zon
3
KD852
E95
Kkn85
D74
10943
kn743
D2
EK82
Ekn6
KD6
E106
kn10965
7
1082
9743

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Henriksson - Anna Karin Österberg Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 V-3 5 150 46/0
Olle Fahlén - Roger Boström Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 3NT Ö-2 7 100 42/4
Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 3NT Ö-2 Kn 100 42/4
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 4 V-2 K 100 42/4
Sidney Hage - Hans Jacobsson Ulla Gräns - Siv Önefäldt 2NT Ö-1 7 50 37/9
Mårten Hilding - Margret Edström Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3NT Ö-1 7 50 37/9
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Jolanta Abrigo - Albert Sola 1NT Ö+1 Kn -120 33/13
Jan Nordlund - Inger Söderin Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 2NT Ö= 7 -120 33/13
Barbara Lane - John Dryden Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3 V= K -140 30/16
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2NT Ö+1 Kn -150 27/19
Nils Ahlén - Birgitta Elding Margaretha Spjuth - Hans Norin 1NT Ö+2 Kn -150 27/19
Anita Deckel - Rune Strand Seymour Eriksson - Bengt Wärn 1NT Ö+3 7 -180 22/24
Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein Bengt Sjöborg - Göran Parner 2NT Ö+2 7 -180 22/24
Siv Holst - Hans Holst Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 2NT Ö+2 7 -180 22/24
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 2NT Ö+3 7 -210 17/29
Berit Strandberg - Lars Strandberg Birgitta Bremer - Kerstin Westberg 1NT Ö+4 7 -210 17/29
Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström Kerstin Grandell - Eva Backhammar 3NT Ö= 7 -400 13/33
Anita Brynje - Eva Hoffsten Margareta Winell - Tomas Clason 3NT V= 2 -400 13/33
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Ellen Norman - Cecilia Lindberg 3NT Ö+1 7 -430 7/39
Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström Gunnel Nordlander - Monika Grönvik 3NT Ö+1 7 -430 7/39
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Olle Magnuson - Milly Holmgren 3NT V+1 2 -430 7/39
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Jan Larsson - Birger Bogstag 3NT Ö+1 7 -430 7/39
Marianne Stockman - Ruth Mogård Lars Nilsson - Magnus Lindkvist 3NT V+2 2 -460 1/45
Ellis Wohlner - Leif Anderberg Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 3NT Ö+2 Kn -460 1/45

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Öst giv
N-S i zon
K95
9765
Kkn863
kn
ED82
E102
D1095
D2
10763
Kkn4
74
E763
kn4
D83
E2
K109854

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2 V-4 Kn 200 45/1
Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 4 V-4 Kn 200 45/1
Sidney Hage - Hans Jacobsson Ulla Gräns - Siv Önefäldt 2 V-2 Kn 100 39/7
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Jolanta Abrigo - Albert Sola 3 V-2 Kn 100 39/7
Jan Nordlund - Inger Söderin Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 3 V-2 Kn 100 39/7
Monica Henriksson - Anna Karin Österberg Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 V-2 Kn 100 39/7
Ellis Wohlner - Leif Anderberg Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 2 Ö-1 E 50 28/18
Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström Gunnel Nordlander - Monika Grönvik 2 V-1 Kn 50 28/18
Barbara Lane - John Dryden Åke Falkunge - Michael Jungstedt 1NT V-1 3 50 28/18
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 1NT V-1 3 50 28/18
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 2 Ö-1 E 50 28/18
Anita Brynje - Eva Hoffsten Margareta Winell - Tomas Clason 2 V-1 Kn 50 28/18
Nils Ahlén - Birgitta Elding Margaretha Spjuth - Hans Norin 3 Ö-1 6 50 28/18
Olle Fahlén - Roger Boström Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 3 S-1 E -100 19/27
Siv Holst - Hans Holst Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 2 S-1 10 -100 19/27
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Ellen Norman - Cecilia Lindberg 2 V= Kn -110 12/34
Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein Bengt Sjöborg - Göran Parner 2 V= Kn -110 12/34
Berit Strandberg - Lars Strandberg Birgitta Bremer - Kerstin Westberg 2 V= Kn -110 12/34
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Olle Magnuson - Milly Holmgren 2 V= Kn -110 12/34
Mårten Hilding - Margret Edström Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 2 V= Kn -110 12/34
Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström Kerstin Grandell - Eva Backhammar 2NT Ö= 5 -120 6/40
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Jan Larsson - Birger Bogstag 3 Ö= 3 -140 4/42
Anita Deckel - Rune Strand Seymour Eriksson - Bengt Wärn 3 S-2 5 -200 2/44
Marianne Stockman - Ruth Mogård Lars Nilsson - Magnus Lindkvist 4D N-4 6 -1100 0/46

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Syd giv
Ö-V i zon
9732
5
EK876
EKD
Dkn6
KD10832

kn1065
EK10
Ekn7
Dkn953
74
854
964
1042
9832

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sidney Hage - Hans Jacobsson Ulla Gräns - Siv Önefäldt 4D V-1 K 200 45/1
Ellis Wohlner - Leif Anderberg Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 3NTD Ö-1 10 200 45/1
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 4 V-1 E 100 39/7
Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 4 Ö-1 2 100 39/7
Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström Kerstin Grandell - Eva Backhammar 4 V-1 E 100 39/7
Nils Ahlén - Birgitta Elding Margaretha Spjuth - Hans Norin 4 V-1 E 100 39/7
Olle Fahlén - Roger Boström Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 3 V= E -140 33/13
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Jan Larsson - Birger Bogstag 3 V= E -140 33/13
Berit Strandberg - Lars Strandberg Birgitta Bremer - Kerstin Westberg 3 Ö+1 E -170 29/17
Mårten Hilding - Margret Edström Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3 V+1 E -170 29/17
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Jolanta Abrigo - Albert Sola 2 V+3 E -200 24/22
Anita Deckel - Rune Strand Seymour Eriksson - Bengt Wärn 3 V+2 E -200 24/22
Barbara Lane - John Dryden Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3 V+2 E -200 24/22
Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström Gunnel Nordlander - Monika Grönvik 4 V= E -620 20/26
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Ellen Norman - Cecilia Lindberg 4 V+1 E -650 14/32
Marianne Stockman - Ruth Mogård Lars Nilsson - Magnus Lindkvist 4 V+1 E -650 14/32
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 4 V+1 E -650 14/32
Monica Henriksson - Anna Karin Österberg Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 Ö+1 10 -650 14/32
Siv Holst - Hans Holst Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 4 V+1 E -650 14/32
Anita Brynje - Eva Hoffsten Margareta Winell - Tomas Clason 3D V= E -730 8/38
Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein Bengt Sjöborg - Göran Parner 4D N-4 K -800 6/40
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 4D V+1 E -990 3/43
Jan Nordlund - Inger Söderin Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 4D V+1 E -990 3/43
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Olle Magnuson - Milly Holmgren 2D V+2 E -1070 0/46

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Väst giv
alla i zon
4
kn10942
KDkn
EK103
ED82
ED6
65
Dkn76
95
75
109742
9852
Kkn10763
K83
E83
4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Ulla Gräns - Siv Önefäldt 4 N= 9 620 43/3
Gunnel Nordlander - Monika Grönvik Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 4 N= 9 620 43/3
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Sidney Hage - Hans Jacobsson 4 N= 4 620 43/3
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 N= 5 620 43/3
Siv Holst - Hans Holst Jan Larsson - Birger Bogstag 3NT V-4 E 400 38/8
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Seymour Eriksson - Bengt Wärn 1NT V-3 Kn 300 36/10
Claes Andreasson - Björn Rahmqvist Nils Ahlén - Birgitta Elding 2 S+2 6 170 34/12
Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 3 S= D 140 29/17
Barbara Lane - John Dryden Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 3 N= 10 140 29/17
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Anita Deckel - Rune Strand 2 S+1 6 140 29/17
Margaretha Spjuth - Hans Norin Margareta Winell - Tomas Clason 3 N= 9 140 29/17
Birgitta Bremer - Kerstin Westberg Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 2NT N= 10 120 24/22
Bengt Sjöborg - Göran Parner Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2 S= D 110 21/25
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Monica Henriksson - Anna Karin Österberg 2 S= 6 110 21/25
Olle Magnuson - Milly Holmgren Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg 1NT V-1 K 100 17/29
Kerstin Grandell - Eva Backhammar Berit Strandberg - Lars Strandberg 1NT V-1 Kn 100 17/29
Jolanta Abrigo - Albert Sola Marianne Stockman - Ruth Mogård 4 N-1 10 -100 8/38
Ellis Wohlner - Leif Anderberg Lars Nilsson - Magnus Lindkvist 3NT N-1 2 -100 8/38
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Olle Fahlén - Roger Boström 3NT N-1 10 -100 8/38
Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3 N-1 9 -100 8/38
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 3 S-1 6 -100 8/38
Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 4 S-1 6 -100 8/38
Mårten Hilding - Margret Edström Anita Brynje - Eva Hoffsten 2 S-1 5 -100 8/38
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Jan Nordlund - Inger Söderin 3NT N-3 7 -300 0/46

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Nord giv
N-S i zon
95
6
EK1085
E6532
E643
Dkn109532

K10
Kkn1087
EK74
62
D4
D2
8
Dkn9743
kn987

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbara Lane - John Dryden Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 5 N-2 E -200 46/0
Kerstin Grandell - Eva Backhammar Berit Strandberg - Lars Strandberg 3 Ö+4 9 -260 44/2
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Ulla Gräns - Siv Önefäldt 5 V= E -450 36/10
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Sidney Hage - Hans Jacobsson 4 V+1 E -450 36/10
Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 4 V+1 E -450 36/10
Bengt Sjöborg - Göran Parner Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 5 V= E -450 36/10
Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 V+1 Kn -450 36/10
Birgitta Bremer - Kerstin Westberg Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 4 V+1 E -450 36/10
Siv Holst - Hans Holst Jan Larsson - Birger Bogstag 4 V+1 E -450 36/10
Jolanta Abrigo - Albert Sola Marianne Stockman - Ruth Mogård 5 V+1 E -480 21/25
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Olle Fahlén - Roger Boström 5 V+1 E -480 21/25
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Anita Deckel - Rune Strand 4 V+2 E -480 21/25
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 4 Ö+2 8 -480 21/25
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Jan Nordlund - Inger Söderin 4 V+2 E -480 21/25
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Monica Henriksson - Anna Karin Österberg 5 Ö+1 8 -480 21/25
Margaretha Spjuth - Hans Norin Margareta Winell - Tomas Clason 4 V+2 E -480 21/25
Mårten Hilding - Margret Edström Anita Brynje - Eva Hoffsten 4 V+2 E -480 21/25
Ellis Wohlner - Leif Anderberg Lars Nilsson - Magnus Lindkvist 5 Ö+2 D -510 7/39
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Seymour Eriksson - Bengt Wärn 4 Ö+3 D -510 7/39
Olle Magnuson - Milly Holmgren Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg 5 Ö+2 8 -510 7/39
Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 4 Ö+3 8 -510 7/39
Claes Andreasson - Björn Rahmqvist Nils Ahlén - Birgitta Elding 4 Ö+3 D -510 7/39
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 Ö+3 8 -510 7/39
Gunnel Nordlander - Monika Grönvik Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 4D Ö+3 8 -890 0/46

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Öst giv
Ö-V i zon
E2
Kkn9
Dkn3
EKD85
KD10
63
EK972
1092
kn98765
D82
5
kn76
43
E10754
10864
43

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Seymour Eriksson - Bengt Wärn 3D Ö-2 4 500 46/0
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 3NT N+3 5 490 44/2
Ellis Wohlner - Leif Anderberg Lars Nilsson - Magnus Lindkvist 3NT N+2 6 460 40/6
Olle Magnuson - Milly Holmgren Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg 3NT N+2 6 460 40/6
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Jan Nordlund - Inger Söderin 3NT N+2 6 460 40/6
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Sidney Hage - Hans Jacobsson 4 S+1 K 450 34/12
Claes Andreasson - Björn Rahmqvist Nils Ahlén - Birgitta Elding 4 S+1 E 450 34/12
Siv Holst - Hans Holst Jan Larsson - Birger Bogstag 4 S+1 K 450 34/12
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Ulla Gräns - Siv Önefäldt 3NT N+1 5 430 28/18
Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 3NT N+1 7 430 28/18
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Monica Henriksson - Anna Karin Österberg 3NT N+1 7 430 28/18
Margaretha Spjuth - Hans Norin Margareta Winell - Tomas Clason 4 S= E 420 24/22
Birgitta Bremer - Kerstin Westberg Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 4 Ö-3 E 300 22/24
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Olle Fahlén - Roger Boström 2NT N+3 5 210 20/26
Kerstin Grandell - Eva Backhammar Berit Strandberg - Lars Strandberg 2NT N+2 6 180 18/28
Bengt Sjöborg - Göran Parner Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 N= 5 130 15/31
Mårten Hilding - Margret Edström Anita Brynje - Eva Hoffsten 2 N+2 5 130 15/31
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Anita Deckel - Rune Strand 1NT N+1 5 120 12/34
Gunnel Nordlander - Monika Grönvik Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 2 N+1 5 110 9/37
Barbara Lane - John Dryden Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 1 S+1 E 110 9/37
Jolanta Abrigo - Albert Sola Marianne Stockman - Ruth Mogård 2 N= 5 90 6/40
Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 4 S-2 K -100 4/42
Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein Åke Falkunge - Michael Jungstedt 5 N-3 5 -150 1/45
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 N-3 7 -150 1/45

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Syd giv
alla i zon
E9875
5
EK84
Ekn4
KD
K10932
765
983
6432
kn8
D2
KD1075
kn10
ED764
kn1093
62

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Larsson - Birger Bogstag Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 4 N+1 K 650 46/0
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 5 N= K 600 43/3
Anita Deckel - Rune Strand Barbara Lane - John Dryden 3NT N= K 600 43/3
Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein Olle Fahlén - Roger Boström 2NT N+3 5 210 39/7
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Berit Strandberg - Lars Strandberg 2NT N+3 5 210 39/7
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Ellen Norman - Cecilia Lindberg 3 N+2 K 200 36/10
Siv Holst - Hans Holst Monica Henriksson - Anna Karin Österberg 2 N+2 Kn 170 33/13
Margareta Winell - Tomas Clason Nils Ahlén - Birgitta Elding 3 N+3 5 170 33/13
Mårten Hilding - Margret Edström Margaretha Spjuth - Hans Norin 3 N+2 Kn 150 30/16
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Bengt Sjöborg - Göran Parner 2 N+1 K 140 26/20
Olle Magnuson - Milly Holmgren Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 1 N+2 Kn 140 26/20
Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman Kerstin Grandell - Eva Backhammar 2 N+1 Kn 140 26/20
Ulla Gräns - Siv Önefäldt Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 3 N+1 K 130 21/25
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 N+1 D 130 21/25
Sidney Hage - Hans Jacobsson Ellis Wohlner - Leif Anderberg 2 N= Kn 110 14/32
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2 N+1 K 110 14/32
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 N= K 110 14/32
Jan Nordlund - Inger Söderin Sigvard Carlefred - Stig Litzén 2 N+1 Kn 110 14/32
Anita Brynje - Eva Hoffsten Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 3 N= K 110 14/32
Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström Marianne Stockman - Ruth Mogård 4 N-1 K -100 7/39
Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg 3NT S-1 3 -100 7/39
Jolanta Abrigo - Albert Sola Lars Nilsson - Magnus Lindkvist 3NT N-2 K -200 3/43
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Gunnel Nordlander - Monika Grönvik 3NT S-2 3 -200 3/43
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Birgitta Bremer - Kerstin Westberg 3NT S-3 7 -300 0/46

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Väst giv
ingen i zon
84
E1087
Kkn83
K96
E
kn9652
ED965
E10
109765
KD
4
87532
KDkn32
43
1072
Dkn4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3D V-2 8 300 46/0
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Ellen Norman - Cecilia Lindberg 4 V-3 8 150 43/3
Anita Deckel - Rune Strand Barbara Lane - John Dryden 4 V-3 6 150 43/3
Sidney Hage - Hans Jacobsson Ellis Wohlner - Leif Anderberg 3 V-2 4 100 36/10
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Bengt Sjöborg - Göran Parner 2 V-2 8 100 36/10
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2 V-2 8 100 36/10
Jan Nordlund - Inger Söderin Sigvard Carlefred - Stig Litzén 4 V-2 6 100 36/10
Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg 3 V-2 3 100 36/10
Jolanta Abrigo - Albert Sola Lars Nilsson - Magnus Lindkvist 2 V-1 8 50 25/21
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Gunnel Nordlander - Monika Grönvik 3 V-1 6 50 25/21
Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström Marianne Stockman - Ruth Mogård 2 V-1 8 50 25/21
Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein Olle Fahlén - Roger Boström 2 V-1 8 50 25/21
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 V-1 6 50 25/21
Anita Brynje - Eva Hoffsten Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 3 V-1 8 50 25/21
Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman Kerstin Grandell - Eva Backhammar 2 S-1 E -50 18/28
Olle Magnuson - Milly Holmgren Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 1 V= 8 -80 15/31
Mårten Hilding - Margret Edström Margaretha Spjuth - Hans Norin 1 V= 9 -80 15/31
Siv Holst - Hans Holst Monica Henriksson - Anna Karin Österberg 2 S-2 E -100 12/34
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 1 V+1 8 -110 9/37
Jan Larsson - Birger Bogstag Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 2 V= 8 -110 9/37
Ulla Gräns - Siv Önefäldt Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 3 V= 8 -140 4/42
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Birgitta Bremer - Kerstin Westberg 1 V+2 8 -140 4/42
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Berit Strandberg - Lars Strandberg 2 V+1 8 -140 4/42
Margareta Winell - Tomas Clason Nils Ahlén - Birgitta Elding 3 S-3 2 -150 0/46

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Nord giv
Ö-V i zon
kn965
kn852
kn108
63
D3
K63
974
D10742
E874
1074
EK632
E
K102
ED9
D5
Kkn985

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Holst - Hans Holst Monica Henriksson - Anna Karin Österberg 3 Ö-2 5 200 46/0
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 1NT V-1 6 100 43/3
Jan Nordlund - Inger Söderin Sigvard Carlefred - Stig Litzén 3 Ö-1 5 100 43/3
Mårten Hilding - Margret Edström Margaretha Spjuth - Hans Norin 2 S-1 4 -50 40/6
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 2 Ö= E -90 37/9
Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman Kerstin Grandell - Eva Backhammar 1NT V= 6 -90 37/9
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Gunnel Nordlander - Monika Grönvik 2 S-2 4 -100 33/13
Olle Magnuson - Milly Holmgren Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 1NT S-2 4 -100 33/13
Sidney Hage - Hans Jacobsson Ellis Wohlner - Leif Anderberg 2 Ö+1 8 -110 23/23
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Ellen Norman - Cecilia Lindberg 1 Ö+1 8 -110 23/23
Ulla Gräns - Siv Önefäldt Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 3 Ö= E -110 23/23
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Bengt Sjöborg - Göran Parner 3 Ö= 5 -110 23/23
Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein Olle Fahlén - Roger Boström 3 Ö= 9 -110 23/23
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 Ö= 5 -110 23/23
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Birgitta Bremer - Kerstin Westberg 3 Ö= 5 -110 23/23
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 Ö= 9 -110 23/23
Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg 3 Ö+1 Kn -130 13/33
Anita Brynje - Eva Hoffsten Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 3 Ö+1 5 -130 13/33
Jolanta Abrigo - Albert Sola Lars Nilsson - Magnus Lindkvist 2 S-3 4 -150 7/39
Anita Deckel - Rune Strand Barbara Lane - John Dryden 2 S-3 9 -150 7/39
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Berit Strandberg - Lars Strandberg 1NT S-3 4 -150 7/39
Margareta Winell - Tomas Clason Nils Ahlén - Birgitta Elding 2 S-3 D -150 7/39
Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström Marianne Stockman - Ruth Mogård 2 S-4 9 -200 1/45
Jan Larsson - Birger Bogstag Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 3 N-4 E -200 1/45

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Öst giv
alla i zon
D105
107652
kn4
K83
E7
kn43
D53
EDkn94
K843
EK9
E109876
kn962
D8
K2
107652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3 Ö+2 6 -150 46/0
Margaretha Spjuth - Hans Norin Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3NT Ö= 2 -600 44/2
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Berit Strandberg - Lars Strandberg 5 Ö+1 2 -620 40/6
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Jan Nordlund - Inger Söderin 5 Ö+1 5 -620 40/6
Mårten Hilding - Margret Edström Nils Ahlén - Birgitta Elding 5 Ö+1 8 -620 40/6
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Jolanta Abrigo - Albert Sola 3NT V+1 2 -630 27/19
Marianne Stockman - Ruth Mogård Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 3NT V+1 3 -630 27/19
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 3NT V+1 5 -630 27/19
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Sidney Hage - Hans Jacobsson 3NT V+1 2 -630 27/19
Olle Fahlén - Roger Boström Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3NT V+1 6 -630 27/19
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT V+1 7 -630 27/19
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Anita Deckel - Rune Strand 3NT V+1 2 -630 27/19
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Kerstin Grandell - Eva Backhammar 3NT Ö+1 2 -630 27/19
Siv Holst - Hans Holst Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 3NT Ö+1 6 -630 27/19
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Anita Brynje - Eva Hoffsten 3NT Ö+1 2 -630 27/19
Ulla Gräns - Siv Önefäldt Gunnel Nordlander - Monika Grönvik 3NT Ö+2 8 -660 10/36
Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein Barbara Lane - John Dryden 3NT Ö+2 7 -660 10/36
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Bengt Sjöborg - Göran Parner 3NT Ö+2 5 -660 10/36
Birgitta Bremer - Kerstin Westberg Olle Magnuson - Milly Holmgren 3NT Ö+2 6 -660 10/36
Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 3NT Ö+2 6 -660 10/36
Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström Sigvard Carlefred - Stig Litzén 3NT Ö+2 7 -660 10/36
Monica Henriksson - Anna Karin Österberg Jan Larsson - Birger Bogstag 3NT Ö+2 6 -660 10/36
Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström Ellis Wohlner - Leif Anderberg 3NT Ö+3 2 -690 2/44
Margareta Winell - Tomas Clason Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 6 Ö= 2 -1370 0/46

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Syd giv
ingen i zon
K7
E1062
K832
862
6543
Dkn94
ED
K73
Ekn1092

kn7654
D105
D8
K8753
109
Ekn94

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Jolanta Abrigo - Albert Sola 4 Ö-1 10 50 44/2
Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein Barbara Lane - John Dryden 4 Ö-1 10 50 44/2
Birgitta Bremer - Kerstin Westberg Olle Magnuson - Milly Holmgren 1NT V-1 2 50 44/2
Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström Ellis Wohlner - Leif Anderberg 2 Ö+1 10 -140 35/11
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Sidney Hage - Hans Jacobsson 2 Ö+1 10 -140 35/11
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 2 Ö+1 10 -140 35/11
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Bengt Sjöborg - Göran Parner 2 Ö+1 10 -140 35/11
Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström Sigvard Carlefred - Stig Litzén 2 Ö+1 10 -140 35/11
Mårten Hilding - Margret Edström Nils Ahlén - Birgitta Elding 2 Ö+1 10 -140 35/11
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 2 Ö+2 10 -170 19/27
Ulla Gräns - Siv Önefäldt Gunnel Nordlander - Monika Grönvik 2 Ö+2 E -170 19/27
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2 Ö+2 10 -170 19/27
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Anita Deckel - Rune Strand 3 Ö+1 E -170 19/27
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Berit Strandberg - Lars Strandberg 2 Ö+2 4 -170 19/27
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Kerstin Grandell - Eva Backhammar 2 Ö+2 10 -170 19/27
Margaretha Spjuth - Hans Norin Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 2 Ö+2 2 -170 19/27
Siv Holst - Hans Holst Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 3 Ö+1 E -170 19/27
Margareta Winell - Tomas Clason Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 3 Ö+1 10 -170 19/27
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Anita Brynje - Eva Hoffsten 2 Ö+2 9 -170 19/27
Marianne Stockman - Ruth Mogård Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 4 V= E -420 4/42
Olle Fahlén - Roger Boström Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 Ö= 3 -420 4/42
Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 4 Ö= 2 -420 4/42
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Jan Nordlund - Inger Söderin 4 Ö= 10 -420 4/42
Monica Henriksson - Anna Karin Österberg Jan Larsson - Birger Bogstag 4 Ö= 10 -420 4/42

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Väst giv
N-S i zon
94
975
1073
K10874
ED10
D42
D42
Dkn65
872
EKkn1083
6
932
Kkn653
6
EKkn985
E

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Jolanta Abrigo - Albert Sola 4D Ö-1 E 100 46/0
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 4 Ö-1 E 50 42/4
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Berit Strandberg - Lars Strandberg 5 Ö-1 E 50 42/4
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Anita Brynje - Eva Hoffsten 4 Ö-1 K 50 42/4
Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein Barbara Lane - John Dryden 3 S-1 D -100 38/8
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Sidney Hage - Hans Jacobsson 3 Ö= E -140 35/11
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Jan Nordlund - Inger Söderin 3 Ö= E -140 35/11
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3 Ö+1 E -170 27/19
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Anita Deckel - Rune Strand 3 Ö+1 E -170 27/19
Birgitta Bremer - Kerstin Westberg Olle Magnuson - Milly Holmgren 3 Ö+1 E -170 27/19
Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 2 Ö+2 E -170 27/19
Mårten Hilding - Margret Edström Nils Ahlén - Birgitta Elding 3 Ö+1 E -170 27/19
Siv Holst - Hans Holst Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 3 Ö+1 E -170 27/19
Marianne Stockman - Ruth Mogård Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 5 S-2 2 -200 18/28
Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström Ellis Wohlner - Leif Anderberg 5 S-2 D -200 18/28
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Bengt Sjöborg - Göran Parner 5 N-2 E -200 18/28
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 5 S-3 D -300 13/33
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Kerstin Grandell - Eva Backhammar 3 S-3 2 -300 13/33
Ulla Gräns - Siv Önefäldt Gunnel Nordlander - Monika Grönvik 4 Ö= E -420 8/38
Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström Sigvard Carlefred - Stig Litzén 4 Ö= E -420 8/38
Margaretha Spjuth - Hans Norin Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 Ö= E -420 8/38
Olle Fahlén - Roger Boström Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 Ö+1 E -450 4/42
Monica Henriksson - Anna Karin Österberg Jan Larsson - Birger Bogstag 4D Ö= E -590 2/44
Margareta Winell - Tomas Clason Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 5D S-3 2 -800 0/46

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Nord giv
alla i zon
10763
3
Dkn95
E853
Ekn42
KDkn1092

kn96
K985
8754
E104
KD
D
E6
K87632
10742

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mårten Hilding - Margret Edström Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 6 V-2 E 200 46/0
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 5 Ö-1 D 100 41/5
Berit Strandberg - Lars Strandberg Jan Nordlund - Inger Söderin 5 Ö-1 D 100 41/5
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Birgitta Bremer - Kerstin Westberg 6 Ö-1 6 100 41/5
Nils Ahlén - Birgitta Elding Anita Brynje - Eva Hoffsten 4 Ö-1 2 100 41/5
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Gunnel Nordlander - Monika Grönvik 5D S-1 K -200 36/10
Ellis Wohlner - Leif Anderberg Marianne Stockman - Ruth Mogård 4 V= D -620 31/15
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein 4 Ö= E -620 31/15
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Anita Deckel - Rune Strand 4 V= 9 -620 31/15
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Monica Henriksson - Anna Karin Österberg 4 Ö= D -620 31/15
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Sidney Hage - Hans Jacobsson 4 V+1 D -650 14/32
Ulla Gräns - Siv Önefäldt Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 4 V+1 5 -650 14/32
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Ellen Norman - Cecilia Lindberg 4 Ö+1 D -650 14/32
Barbara Lane - John Dryden Olle Fahlén - Roger Boström 4 V+1 D -650 14/32
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Bengt Sjöborg - Göran Parner 4 Ö+1 D -650 14/32
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 V+1 D -650 14/32
Olle Magnuson - Milly Holmgren Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström 5 Ö= D -650 14/32
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg 4 V+1 6 -650 14/32
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Kerstin Grandell - Eva Backhammar 5 Ö= K -650 14/32
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 5 Ö= D -650 14/32
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Siv Holst - Hans Holst 4 Ö+1 D -650 14/32
Margareta Winell - Tomas Clason Jan Larsson - Birger Bogstag 4 V+1 D -650 14/32
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Margaretha Spjuth - Hans Norin 4 V+1 Kn -650 14/32
Jolanta Abrigo - Albert Sola Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström 5D V= E -850 0/46

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Öst giv
ingen i zon
Ekn
ED874
ED765
10
D9753
106
3
Ekn854
K1064
Kkn5
92
K962
82
932
Kkn1084
D73

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Ellen Norman - Cecilia Lindberg 4 N= 6 420 45/1
Nils Ahlén - Birgitta Elding Anita Brynje - Eva Hoffsten 4 N= 9 420 45/1
Ellis Wohlner - Leif Anderberg Marianne Stockman - Ruth Mogård 5 N= 4 400 42/4
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein 1 N+2 9 140 40/6
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 4 N= K 130 38/8
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Sidney Hage - Hans Jacobsson 3 N= 4 110 31/15
Barbara Lane - John Dryden Olle Fahlén - Roger Boström 3 N= 6 110 31/15
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Bengt Sjöborg - Göran Parner 3 N= 6 110 31/15
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Kerstin Grandell - Eva Backhammar 3 N= 9 110 31/15
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Siv Holst - Hans Holst 3 N= 4 110 31/15
Mårten Hilding - Margret Edström Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 3 S= 10 110 31/15
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Anita Deckel - Rune Strand 4 N-1 6 -50 21/25
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 N-1 9 -50 21/25
Berit Strandberg - Lars Strandberg Jan Nordlund - Inger Söderin 5 N-1 2 -50 21/25
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Monica Henriksson - Anna Karin Österberg 4 N-1 5 -50 21/25
Jolanta Abrigo - Albert Sola Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström 5 S-2 7 -100 11/35
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Gunnel Nordlander - Monika Grönvik 4 N-2 9 -100 11/35
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 4 N-2 6 -100 11/35
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg 5 N-2 2 -100 11/35
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Birgitta Bremer - Kerstin Westberg 5 N-2 6 -100 11/35
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Margaretha Spjuth - Hans Norin 4 N-2 2 -100 11/35
Ulla Gräns - Siv Önefäldt Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 3 N-3 4 -150 3/43
Olle Magnuson - Milly Holmgren Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström 6 N-3 6 -150 3/43
Margareta Winell - Tomas Clason Jan Larsson - Birger Bogstag 4D V= 10 -590 0/46

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Syd giv
N-S i zon
Dkn95
D7
K1096
K42
10742
42
E
987653
E3
Kkn9653
Dkn754
K86
E108
832
EDkn10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Monica Henriksson - Anna Karin Österberg 3NT S+1 4 630 46/0
Ellis Wohlner - Leif Anderberg Marianne Stockman - Ruth Mogård 4 N= 3 620 44/2
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Ellen Norman - Cecilia Lindberg 3NT S= 9 600 37/9
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg 3NT S= 4 600 37/9
Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 3NT S= 4 600 37/9
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Birgitta Bremer - Kerstin Westberg 3NT S= 4 600 37/9
Nils Ahlén - Birgitta Elding Anita Brynje - Eva Hoffsten 3NT S= 4 600 37/9
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Margaretha Spjuth - Hans Norin 3NT S= 9 600 37/9
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Sidney Hage - Hans Jacobsson 2NT S+1 2 150 28/18
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Gunnel Nordlander - Monika Grönvik 2NT S+1 4 150 28/18
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Anita Deckel - Rune Strand 1NT S+2 4 150 28/18
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 2 N+1 9 140 24/22
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein 4 N-1 D -100 20/26
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Kerstin Grandell - Eva Backhammar 4 N-1 D -100 20/26
Margareta Winell - Tomas Clason Jan Larsson - Birger Bogstag 4 N-1 D -100 20/26
Olle Magnuson - Milly Holmgren Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström 2 Ö= 2 -110 16/30
Ulla Gräns - Siv Önefäldt Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 2 Ö+1 E -140 11/35
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Bengt Sjöborg - Göran Parner 3 V= 2 -140 11/35
Berit Strandberg - Lars Strandberg Jan Nordlund - Inger Söderin 3 Ö= 8 -140 11/35
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Siv Holst - Hans Holst 2 Ö+1 E -140 11/35
Mårten Hilding - Margret Edström Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 2 Ö+2 8 -170 6/40
Jolanta Abrigo - Albert Sola Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström 4 S-3 E -300 3/43
Barbara Lane - John Dryden Olle Fahlén - Roger Boström 3NT S-3 4 -300 3/43
Seymour Eriksson - Bengt Wärn Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4D N-2 D -500 0/46

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Väst giv
Ö-V i zon
E42
E76
K10762
EK
D863
D5
kn3
Dkn1053
9
kn109843
E84
984
Kkn1075
K2
D95
762

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Barbara Lane - John Dryden 3NT S+3 D 490 46/0
Sidney Hage - Hans Jacobsson Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström 3NT N+2 8 460 42/4
Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein Anita Deckel - Rune Strand 3NT N+2 Kn 460 42/4
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Berit Strandberg - Lars Strandberg 3NT N+2 Kn 460 42/4
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 4 S+1 D 450 36/10
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 4 S+1 D 450 36/10
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Nils Ahlén - Birgitta Elding 4 S+1 D 450 36/10
Bengt Sjöborg - Göran Parner Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3NT N+1 Kn 430 30/16
Kerstin Grandell - Eva Backhammar Birgitta Bremer - Kerstin Westberg 3NT N+1 Kn 430 30/16
Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 3NT N+1 Kn 430 30/16
Jolanta Abrigo - Albert Sola Ellis Wohlner - Leif Anderberg 4 N= Kn 420 20/26
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 4 S= D 420 20/26
Olle Fahlén - Roger Boström Seymour Eriksson - Bengt Wärn 4 S= D 420 20/26
Jan Nordlund - Inger Söderin Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström 4 N= Kn 420 20/26
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 4 N= Kn 420 20/26
Anita Brynje - Eva Hoffsten Siv Holst - Hans Holst 4 S= D 420 20/26
Monica Henriksson - Anna Karin Österberg Margareta Winell - Tomas Clason 4 S= D 420 20/26
Gunnel Nordlander - Monika Grönvik Ellen Norman - Cecilia Lindberg 3NT N= Kn 400 12/34
Marianne Stockman - Ruth Mogård Ulla Gräns - Siv Önefäldt 4 N= 9 130 10/36
Mårten Hilding - Margret Edström Jan Larsson - Birger Bogstag 2NT N= Kn 120 8/38
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2NT N-1 Kn -50 4/42
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT N-1 Kn -50 4/42
Claes Andreasson - Björn Rahmqvist Margaretha Spjuth - Hans Norin 4 S-1 3 -50 4/42
Olle Magnuson - Milly Holmgren Sigvard Carlefred - Stig Litzén 3NT N-2 Kn -100 0/46

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Nord giv
ingen i zon
kn84
Ekn875
Kkn6
97
ED972
4
1074
kn542
106
KD1096
ED953
D
K53
32
82
EK10863

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnel Nordlander - Monika Grönvik Ellen Norman - Cecilia Lindberg 3NT V-2 9 100 46/0
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 4 V-1 9 50 43/3
Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 4 Ö-1 E 50 43/3
Claes Andreasson - Björn Rahmqvist Margaretha Spjuth - Hans Norin 3 S-1 2 -50 40/6
Marianne Stockman - Ruth Mogård Ulla Gräns - Siv Önefäldt 2 Ö= E -90 38/8
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 3 S-2 4 -100 34/12
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Barbara Lane - John Dryden 2NT N-2 K -100 34/12
Monica Henriksson - Anna Karin Österberg Margareta Winell - Tomas Clason 3 S-2 4 -100 34/12
Anita Deckel - Rune Strand Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein 3 Ö= E -110 26/20
Bengt Sjöborg - Göran Parner Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 3 Ö= E -110 26/20
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Berit Strandberg - Lars Strandberg 3 Ö= E -110 26/20
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 3 Ö= E -110 26/20
Anita Brynje - Eva Hoffsten Siv Holst - Hans Holst 2 V= 9 -110 26/20
Sidney Hage - Hans Jacobsson Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström 2 Ö+2 E -130 15/31
Olle Fahlén - Roger Boström Seymour Eriksson - Bengt Wärn 3 Ö+1 E -130 15/31
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2 Ö+2 E -130 15/31
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 3 Ö+1 E -130 15/31
Mårten Hilding - Margret Edström Jan Larsson - Birger Bogstag 2 Ö+2 E -130 15/31
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Nils Ahlén - Birgitta Elding 2 Ö+2 K -130 15/31
Jolanta Abrigo - Albert Sola Ellis Wohlner - Leif Anderberg 3 Ö+2 K -150 6/40
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 3 Ö+2 E -150 6/40
Kerstin Grandell - Eva Backhammar Birgitta Bremer - Kerstin Westberg 2NT N-3 K -150 6/40
Olle Magnuson - Milly Holmgren Sigvard Carlefred - Stig Litzén 2NTD N-4 10 -800 1/45
Jan Nordlund - Inger Söderin Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström 5D S-4 4 -800 1/45

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Öst giv
N-S i zon
kn106
E765
8742
92
52
Dkn82
E65
K1075
EKD3
K109
109
D864
9874
43
KDkn3
Ekn3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jolanta Abrigo - Albert Sola Ellis Wohlner - Leif Anderberg 3NT Ö-1 K 50 42/4
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 3NT Ö-1 D 50 42/4
Anita Deckel - Rune Strand Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein 1NT V-1 6 50 42/4
Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 3NT Ö-1 D 50 42/4
Mårten Hilding - Margret Edström Jan Larsson - Birger Bogstag 3NT Ö-1 6 50 42/4
Bengt Sjöborg - Göran Parner Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson 1NT V= 6 -90 35/11
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Berit Strandberg - Lars Strandberg 1NT V= 6 -90 35/11
Marianne Stockman - Ruth Mogård Ulla Gräns - Siv Önefäldt 3 V= E -110 31/15
Anita Brynje - Eva Hoffsten Siv Holst - Hans Holst 3 Ö= K -110 31/15
Sidney Hage - Hans Jacobsson Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström 1NT V+1 5 -120 19/27
Gunnel Nordlander - Monika Grönvik Ellen Norman - Cecilia Lindberg 2NT V= 2 -120 19/27
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 1NT V+1 Kn -120 19/27
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2NT Ö= K -120 19/27
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2NT V= 4 -120 19/27
Olle Magnuson - Milly Holmgren Sigvard Carlefred - Stig Litzén 1NT V+1 5 -120 19/27
Jan Nordlund - Inger Söderin Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström 2NT V= 5 -120 19/27
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman 1NT V+1 5 -120 19/27
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 1NT V+1 8 -120 19/27
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Nils Ahlén - Birgitta Elding 1NT V+1 Kn -120 19/27
Kerstin Grandell - Eva Backhammar Birgitta Bremer - Kerstin Westberg 3 V+1 Kn -130 8/38
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Barbara Lane - John Dryden 1NT V+2 7 -150 5/41
Monica Henriksson - Anna Karin Österberg Margareta Winell - Tomas Clason 1NT V+2 7 -150 5/41
Olle Fahlén - Roger Boström Seymour Eriksson - Bengt Wärn 1NT V+3 5 -180 2/44
Claes Andreasson - Björn Rahmqvist Margaretha Spjuth - Hans Norin 1NT N-2 6 -200 0/46

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Syd giv
Ö-V i zon
2
EK983
kn743
1052
7
107542
E65
KDkn6
KDkn9543
Dkn6
102
E
E1086

KD98
98743

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sidney Hage - Hans Jacobsson Jolanta Abrigo - Albert Sola 3NT V-3 3 300 45/1
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Olle Fahlén - Roger Boström 3NT V-3 9 300 45/1
Ellis Wohlner - Leif Anderberg Ulla Gräns - Siv Önefäldt 2NT V-2 3 200 38/8
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Marianne Stockman - Ruth Mogård 4 Ö-2 K 200 38/8
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg 4 Ö-2 K 200 38/8
Anita Brynje - Eva Hoffsten Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 Ö-2 K 200 38/8
Margaretha Spjuth - Hans Norin Siv Holst - Hans Holst 4 V-2 2 200 38/8
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström 3 V-1 4 100 28/18
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 3 Ö-1 K 100 28/18
Anita Deckel - Rune Strand Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3 Ö-1 K 100 28/18
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Bengt Sjöborg - Göran Parner 3 Ö-1 K 100 28/18
Mårten Hilding - Margret Edström Monica Henriksson - Anna Karin Österberg 3 Ö-1 10 100 28/18
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Gunnel Nordlander - Monika Grönvik 2 Ö= K -110 21/25
Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman Berit Strandberg - Lars Strandberg 2 Ö= K -110 21/25
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 2 Ö+1 9 -140 15/31
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Kerstin Grandell - Eva Backhammar 3 Ö= 9 -140 15/31
Jan Larsson - Birger Bogstag Nils Ahlén - Birgitta Elding 3 Ö= 9 -140 15/31
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 1 Ö+2 D -140 15/31
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein 2 Ö+2 K -170 9/37
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 2 Ö+2 9 -170 9/37
Barbara Lane - John Dryden Seymour Eriksson - Bengt Wärn 4 Ö= K -620 4/42
Jan Nordlund - Inger Söderin Olle Magnuson - Milly Holmgren 4 Ö= K -620 4/42
Birgitta Bremer - Kerstin Westberg Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström 4 Ö= 9 -620 4/42
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Margareta Winell - Tomas Clason 4D Ö= 9 -790 0/46

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Väst giv
alla i zon
652
KD7
108532
D7
ED1084
983
kn7
kn63
Kkn7
Ekn10
ED96
K84
93
6542
K4
E10952

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström 4 Ö-1 9 100 41/5
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 3NT Ö-1 5 100 41/5
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Gunnel Nordlander - Monika Grönvik 4 Ö-1 4 100 41/5
Barbara Lane - John Dryden Seymour Eriksson - Bengt Wärn 3NT Ö-1 2 100 41/5
Mårten Hilding - Margret Edström Monica Henriksson - Anna Karin Österberg 3NT Ö-1 2 100 41/5
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 4 V-1 D 100 41/5
Ellis Wohlner - Leif Anderberg Ulla Gräns - Siv Önefäldt 1NT Ö+1 5 -120 34/12
Jan Larsson - Birger Bogstag Nils Ahlén - Birgitta Elding 1NT Ö+2 2 -150 32/14
Anita Deckel - Rune Strand Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3NT Ö= 2 -600 27/19
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3NT Ö= 2 -600 27/19
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Olle Fahlén - Roger Boström 3NT Ö= 2 -600 27/19
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Kerstin Grandell - Eva Backhammar 3NT Ö= 5 -600 27/19
Sidney Hage - Hans Jacobsson Jolanta Abrigo - Albert Sola 4 Ö= 5 -620 18/28
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Marianne Stockman - Ruth Mogård 4 Ö= 6 -620 18/28
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Bengt Sjöborg - Göran Parner 4 Ö= E -620 18/28
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 4 V= 5 -620 18/28
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg 4 Ö= 2 -620 18/28
Jan Nordlund - Inger Söderin Olle Magnuson - Milly Holmgren 3NT Ö+1 2 -630 9/37
Birgitta Bremer - Kerstin Westberg Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström 3NT Ö+1 2 -630 9/37
Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman Berit Strandberg - Lars Strandberg 3NT Ö+1 2 -630 9/37
Anita Brynje - Eva Hoffsten Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3NT Ö+1 4 -630 9/37
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein 4 Ö+1 6 -650 3/43
Margaretha Spjuth - Hans Norin Siv Holst - Hans Holst 4 Ö+1 E -650 3/43
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Margareta Winell - Tomas Clason 3NT V+2 5 -660 0/46

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Nord giv
N-S i zon
4
Ekn73
Dkn107432
E
KDkn986
D4
K6
962
E75
K96
E8
Kkn874
1032
10852
95
D1053

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Maj-Lis Larsson - Börje Larsson 3 V+1 D -170 45/1
Barbara Lane - John Dryden Seymour Eriksson - Bengt Wärn 3 V+1 D -170 45/1
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Marianne Stockman - Ruth Mogård 5 N-2 E -200 41/5
Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström Kerstin Grandell - Eva Backhammar 5 N-2 E -200 41/5
Anita Deckel - Rune Strand Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski 3NT Ö= 9 -400 38/8
Sidney Hage - Hans Jacobsson Jolanta Abrigo - Albert Sola 4 V= D -420 22/24
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer 4 V= D -420 22/24
Ellis Wohlner - Leif Anderberg Ulla Gräns - Siv Önefäldt 4 V= E -420 22/24
Lars Nilsson - Magnus Lindkvist Gunnel Nordlander - Monika Grönvik 4 V= E -420 22/24
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein 4 V= E -420 22/24
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Olle Fahlén - Roger Boström 4 V= E -420 22/24
Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées Bengt Sjöborg - Göran Parner 4 V= E -420 22/24
Jan Nordlund - Inger Söderin Olle Magnuson - Milly Holmgren 4 Ö= 9 -420 22/24
Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman Berit Strandberg - Lars Strandberg 4 Ö= 9 -420 22/24
Sigvard Carlefred - Stig Litzén Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 4 V= E -420 22/24
Anita Brynje - Eva Hoffsten Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 V= E -420 22/24
Margaretha Spjuth - Hans Norin Siv Holst - Hans Holst 4 V= E -420 22/24
Birgitta Rasch - Eva Löwenthal Margareta Winell - Tomas Clason 4 V= E -420 22/24
Mårten Hilding - Margret Edström Monica Henriksson - Anna Karin Österberg 4 V= E -420 22/24
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 4 Ö= Kn -420 22/24
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström 4 Ö+1 5 -450 5/41
Birgitta Bremer - Kerstin Westberg Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström 4 Ö+1 9 -450 5/41
Jan Larsson - Birger Bogstag Nils Ahlén - Birgitta Elding 5D N-2 E -500 2/44
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg 5D N-3 E -800 0/46

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn975
D643
D643
D8
EK109
E7
kn10743
K32
kn72
kn10985
E9
1064
85
K2
KD8652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Spjuth - Hans Norin Anita Brynje - Eva Hoffsten 3NT Ö-2 K 200 45/1
Nils Ahlén - Birgitta Elding Siv Holst - Hans Holst 3 V-2 E 200 45/1
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 2 N+1 E 140 41/5
Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 3 N= E 140 41/5
Jolanta Abrigo - Albert Sola Ulla Gräns - Siv Önefäldt 2 N= E 110 36/10
Olle Fahlén - Roger Boström Bengt Sjöborg - Göran Parner 2 N= E 110 36/10
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Sigvard Carlefred - Stig Litzén 2 N= Kn 110 36/10
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein 4 Ö-1 K 100 28/18
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Barbara Lane - John Dryden 3 V-1 4 100 28/18
Birgitta Bremer - Kerstin Westberg Jan Nordlund - Inger Söderin 3 Ö-1 4 100 28/18
Jan Larsson - Birger Bogstag Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 Ö-1 5 100 28/18
Monica Henriksson - Anna Karin Österberg Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 2 V-1 4 100 28/18
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström 2 N-1 Kn -50 19/27
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Anita Deckel - Rune Strand 2 N-1 E -50 19/27
Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg Kerstin Grandell - Eva Backhammar 2 N-1 E -50 19/27
Mårten Hilding - Margret Edström Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 2 N-1 E -50 19/27
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Sidney Hage - Hans Jacobsson 3 N-2 E -100 12/34
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Lars Nilsson - Magnus Lindkvist 2 N-2 2 -100 12/34
Marianne Stockman - Ruth Mogård Gunnel Nordlander - Monika Grönvik 2 N-2 E -100 12/34
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Seymour Eriksson - Bengt Wärn 2 V= E -110 7/39
Olle Magnuson - Milly Holmgren Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 2 V= E -110 7/39
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Margareta Winell - Tomas Clason 2NT Ö= 10 -120 4/42
Berit Strandberg - Lars Strandberg Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström 3 V= E -140 2/44
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Ellis Wohlner - Leif Anderberg 3 S-5 E -250 0/46

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Syd giv
alla i zon
kn
98
kn87652
E932
KD108
K10543
KD10
D
543
kn
E943
Kkn1054
E9762
ED762

876

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein 3 Ö-4 E 400 45/1
Margaretha Spjuth - Hans Norin Anita Brynje - Eva Hoffsten 2 V-4 Kn 400 45/1
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 3 Ö-3 E 300 40/6
Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 3 V-3 7 300 40/6
Jan Larsson - Birger Bogstag Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 V-3 Kn 300 40/6
Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg Kerstin Grandell - Eva Backhammar 3 V-2 Kn 200 34/12
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Margareta Winell - Tomas Clason 2 V-2 Kn 200 34/12
Monica Henriksson - Anna Karin Österberg Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 2 V-2 Kn 200 34/12
Marianne Stockman - Ruth Mogård Gunnel Nordlander - Monika Grönvik 1 S+1 D 110 29/17
Birgitta Bremer - Kerstin Westberg Jan Nordlund - Inger Söderin 1 S+1 3 110 29/17
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Ellis Wohlner - Leif Anderberg 3NT V-1 Kn 100 25/21
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Barbara Lane - John Dryden 2 V-1 Kn 100 25/21
Jolanta Abrigo - Albert Sola Ulla Gräns - Siv Önefäldt 3 S-1 D -100 22/24
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Anita Deckel - Rune Strand 2 V= 5 -110 20/26
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström 2NT V+1 Kn -150 17/29
Mårten Hilding - Margret Edström Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 2NT Ö+1 6 -150 17/29
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Lars Nilsson - Magnus Lindkvist 1 S-2 K -200 14/32
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Sigvard Carlefred - Stig Litzén 2NT N-3 Kn -300 11/35
Nils Ahlén - Birgitta Elding Siv Holst - Hans Holst 3 S-3 D -300 11/35
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Sidney Hage - Hans Jacobsson 3NT V= 5 -600 7/39
Olle Fahlén - Roger Boström Bengt Sjöborg - Göran Parner 3NT Ö= 2 -600 7/39
Olle Magnuson - Milly Holmgren Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 3NT Ö+1 2 -630 3/43
Berit Strandberg - Lars Strandberg Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström 3NT Ö+1 2 -630 3/43
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Seymour Eriksson - Bengt Wärn 2D S-3 D -800 0/46

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2015.08.26

Väst giv
ingen i zon
K10962
D1065
83
84
E43
K4
ED10
E7652
D
Ekn82
K7654
K103
kn875
973
kn92
Dkn9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Henriksson - Anna Karin Österberg Claes Andreasson - Björn Rahmqvist 7NT V-3 7 150 46/0
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Birgitta Noorzoy - Madeleine Du Rées 1 Ö+4 D -150 44/2
Maj-Lis Larsson - Börje Larsson Nils Wikstad - Maj-Britt Bronstein 3 V+3 2 -170 42/4
Margaretha Josefsson - Elizabeth Ekman Bengt Rehnström - Pirjo Rehnström 5 Ö= 3 -400 40/6
Jolanta Abrigo - Albert Sola Ulla Gräns - Siv Önefäldt 3NT V+2 6 -460 31/15
Susan Kalman Karlsson - Gert Reimer Anna-Lena Björk - Gunilla Tingström 3NT V+2 2 -460 31/15
Nils-Gunnar Knutsson - Bo Andersson Ellis Wohlner - Leif Anderberg 3NT V+2 10 -460 31/15
Olle Fahlén - Roger Boström Bengt Sjöborg - Göran Parner 3NT V+2 9 -460 31/15
Britt-Marie Rydén - Mariana Cederstam Barbara Lane - John Dryden 3NT V+2 9 -460 31/15
Birgitta Bremer - Kerstin Westberg Jan Nordlund - Inger Söderin 3NT V+2 2 -460 31/15
Margaretha Spjuth - Hans Norin Anita Brynje - Eva Hoffsten 3NT V+2 5 -460 31/15
Nils Ahlén - Birgitta Elding Siv Holst - Hans Holst 3NT V+2 2 -460 31/15
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Sidney Hage - Hans Jacobsson 3NT V+3 2 -490 11/35
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Lars Nilsson - Magnus Lindkvist 3NT V+3 2 -490 11/35
Marianne Stockman - Ruth Mogård Gunnel Nordlander - Monika Grönvik 3NT V+3 2 -490 11/35
Eva Mörk - Elisabeth Sokolowski Seymour Eriksson - Bengt Wärn 3NT V+3 6 -490 11/35
Birgitta Lagerkranser - Monica Eriksson Anita Deckel - Rune Strand 3NT V+3 2 -490 11/35
Olle Magnuson - Milly Holmgren Isabel Grönwall - Birgitta Lyckeberg 3NT V+3 2 -490 11/35
Berit Strandberg - Lars Strandberg Folke Ljungström - Wilhelm Sabelström 3NT V+3 9 -490 11/35
Jan-Ove Hed - UllaBritt Goldberg Kerstin Grandell - Eva Backhammar 3NT V+3 2 -490 11/35
Jen Ahlberg - Åke Bengtsson Sigvard Carlefred - Stig Litzén 3NT V+3 2 -490 11/35
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Margareta Winell - Tomas Clason 3NT V+3 5 -490 11/35
Jan Larsson - Birger Bogstag Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3NT V+3 2 -490 11/35
Mårten Hilding - Margret Edström Birgitta Rasch - Eva Löwenthal 3NT V+3 2 -490 11/35