Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Sommarserien #4 2015-06-08 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Sommarserien #4 2015-06-08

Partävling, 20 bord, 40 par. Antal brickor: 27. Medel: 513.0.

Privatprotokoll för Leif Nilsson - Pär Rosén

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 74, Anders Hellström - Michael Jungstedt
12 N+1 -110 24 63% 24 63.0%E975Kn86410972D K106EK5284Kn862
25 Ö-2 -100 32 84% 56 73.5%8EKn1053EKn1063Kn10 K2KD987698D98
33NT Ö= 600 17 45% 73 64.0%106E85K764EKn52 KD8733EDKn83K6
Rond 2, som NS mot par 68, Bo Frögeli - Thomas Falk
43 S= 110 18 47% 91 59.8%EKn73KD7327537 D4KnKKn1096KD1065
54 S-1 -100 25 66% 116 61.0%EKnED10K105ED1082 10976546E62543
62 Ö-3 300 2 5% 118 51.7%E104DKn32E63DKn7 K82E10K872E965
Rond 3, som ÖV mot par 61, Sven Mårtensson - Ewa Eriksson
73 V+1 130 21 55% 139 52.1%863EDKn1094D1053 K6432K27653EKn
84 Ö= 420 30 79% 169 55.5%KD8694Kn65EK54 E54E7E10943732
94 S= -420 28 74% 197 57.6%D9563K982D1073 K863EKn10759854
Rond 4, som ÖV mot par 66, Sven-Owe Andersson - Harry Nisell
104 Ö= 620 24 63% 221 58.1%E109586K7643Kn6 K4KD97532E5E9
114 S= -420 5 13% 226 54.0%DKn5EKn5Kn85E862 71062K104DKn10753
121NT S+1 -120 6 16% 232 50.8%E10643E5KKn31083 975D108452KD62
Rond 5, som ÖV mot par 72, Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling
133NT S= -600 0 0% 232 46.9%982DKn10632KKn54 EKn3KKn643741032
143D S-1 100 27 71% 259 48.6%ED984372107632 1052EKn109Kn1064KD
154 Ö+2 480 32 84% 291 51.0%EDKn982E764282 K74K5K9763K83
Rond 6, som NS mot par 73, Per Grivenfeldt - Claes Melin
163D N= 530 36 95% 327 53.8%1042E876532742 D98KKn4108EKD92
173 Ö-2 100 24 63% 351 54.3%D8410876104DKn96 EEK5KD7532E104
184D Ö-4 800 35 92% 386 56.4%EKKn6875K6EKn62 10942EKn109854K10
Rond 7, som NS mot par 63, Anita Brynje - Caroline Henjered
192 N= 110 36 95% 422 58.4%Kn86532Kn3E6742 K74EK874D71093
203 V-2 200 12 32% 434 57.1%E8427532K103102 6EKKn86485E983
214 Ö= -420 21 55% 455 57.0%651076KKn763Kn102 K73D854E98553
Rond 8, som ÖV mot par 71, Lilly Sturesson - Berit Calissendorff
222 S+3 -200 27 71% 482 57.6%ED862D105310953 7KDKn75984K742
233 V+2 200 15 39% 497 56.8%EKn108795437675 KD4EKKn10284K98
243NT Ö-2 -100 10 26% 507 55.5%K75E2D954KD72 ED104107EKn72Kn108
Rond 9, som NS mot par 70, Per Söderberg - Malin Englund
251NT V+2 -150 0 0% 507 53.3%E76K1042Kn2DKn42 DKn32E5D965987
264 N-1 -100 14 37% 521 52.7%KKn1065KnED98652 D9KD1073976573
274 N= 420 9 24% 530 51.6%KD832EK64K754 E759EDKn102DKn108

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Nord giv
ingen i zon
Dkn82
D1097
K6
K73
K106
EK52
84
kn862
E975
kn864
10972
D
43
3
EDkn53
E10954

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Alexandersson - Göran Ryman Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 3NT N+2 5 460 38/0
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy 3NT N+1 4 430 35/3
Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson Mi Andrén - Caroline Tesch 3NT N+1 7 430 35/3
Elena Ström - Erik Åsbrink Olle Blidholm - Fredrik Josephson 3NT N= 6 400 29/9
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Tuve Gustavsson - Per Clarin 3NT N= 7 400 29/9
Tore Stormo - Ylva Strandberg Fredrik Norling - Hans Thormar 3NT N= 5 400 29/9
Per Grivenfeldt - Claes Melin Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3NT N= 5 400 29/9
Göran Hammarström - Simon Bech Lilly Sturesson - Berit Calissendorff 1NT S+4 E 210 24/14
Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg Lars Andersson - Tommy Eneqvist 2NT N+2 D 180 22/16
Peggy Nyholm - Peter Buer Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt 2NT N= 5 120 19/19
Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 2NT N= 6 120 19/19
Anders Björkman - Magnus Arve Lennart Roth - Marie Roth 3 S= E 110 14/24
Per Söderberg - Malin Englund Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3 S= E 110 14/24
Anders Hellström - Michael Jungstedt Leif Nilsson - Pär Rosén 2 N+1 10 110 14/24
Bo Frögeli - Thomas Falk Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven 2 S= E 90 10/28
Olle Robin - Peter Gavatin Micke Almgren - Anders d´Aquino 3 S-1 E -50 7/31
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Peder Hägg - Leif Hansson 3NT N-1 5 -50 7/31
Mikael Lundin - Thomas Malmström Max Ödlund - Bim Ödlund 3NTD N-1 4 -100 3/35
Anita Brynje - Caroline Henjered Sven-Owe Andersson - Harry Nisell 4D S-1 E -100 3/35
Jerzy Kawa - Björn Gjörwell Bengt Stahre - Gunnar Andersson 5 S-3 E -150 0/38

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Öst giv
N-S i zon
EDkn97543
4
75
76
K2
KD9876
98
D98
8
Ekn1053
Ekn1063
kn10
106
2
KD42
EK5432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jerzy Kawa - Björn Gjörwell Bengt Stahre - Gunnar Andersson 4D N+1 E 990 38/0
Tore Stormo - Ylva Strandberg Fredrik Norling - Hans Thormar 5D N= E 850 35/3
Göran Hammarström - Simon Bech Lilly Sturesson - Berit Calissendorff 5D N= E 850 35/3
Peggy Nyholm - Peter Buer Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt 5 N= E 650 28/10
Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg Lars Andersson - Tommy Eneqvist 5 N= E 650 28/10
Anders Björkman - Magnus Arve Lennart Roth - Marie Roth 5 N= E 650 28/10
Anita Brynje - Caroline Henjered Sven-Owe Andersson - Harry Nisell 5 N= E 650 28/10
Per Grivenfeldt - Claes Melin Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 5 N= E 650 28/10
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Tuve Gustavsson - Per Clarin 6D V-3 E 500 20/18
Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson Mi Andrén - Caroline Tesch 6D Ö-3 E 500 20/18
Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 6D Ö-3 E 500 20/18
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Peder Hägg - Leif Hansson 5D Ö-2 E 300 14/24
Elena Ström - Erik Åsbrink Olle Blidholm - Fredrik Josephson 5D Ö-2 E 300 14/24
Mikael Lundin - Thomas Malmström Max Ödlund - Bim Ödlund 5D Ö-2 10 300 14/24
Olle Robin - Peter Gavatin Micke Almgren - Anders d´Aquino 5 Ö-2 K 100 6/32
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy 5 Ö-2 E 100 6/32
Hans Alexandersson - Göran Ryman Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 5D Ö-1 10 100 6/32
Bo Frögeli - Thomas Falk Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven 5 Ö-2 E 100 6/32
Anders Hellström - Michael Jungstedt Leif Nilsson - Pär Rosén 5 Ö-2 10 100 6/32
Per Söderberg - Malin Englund Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 5 Ö-1 E 50 0/38

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn42
D10976
5
D93
KD873
3
EDkn83
K6
106
E85
K764
Ekn52
95
Kkn42
1092
10874

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy 4 V-2 6 200 38/0
Olle Robin - Peter Gavatin Micke Almgren - Anders d´Aquino 6 V-1 7 100 34/4
Jerzy Kawa - Björn Gjörwell Bengt Stahre - Gunnar Andersson 6 V-1 7 100 34/4
Peggy Nyholm - Peter Buer Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt 6 V-1 9 100 34/4
Anita Brynje - Caroline Henjered Sven-Owe Andersson - Harry Nisell 4D N-3 10 -500 30/8
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Peder Hägg - Leif Hansson 5 V= 9 -600 21/17
Tore Stormo - Ylva Strandberg Fredrik Norling - Hans Thormar 5 V= 9 -600 21/17
Mikael Lundin - Thomas Malmström Max Ödlund - Bim Ödlund 3NT Ö= 4 -600 21/17
Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg Lars Andersson - Tommy Eneqvist 3NT V= 2 -600 21/17
Hans Alexandersson - Göran Ryman Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 3NT Ö= 4 -600 21/17
Göran Hammarström - Simon Bech Lilly Sturesson - Berit Calissendorff 3NT Ö= 10 -600 21/17
Bo Frögeli - Thomas Falk Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven 3NT Ö= 4 -600 21/17
Anders Hellström - Michael Jungstedt Leif Nilsson - Pär Rosén 3NT Ö= 4 -600 21/17
Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson Mi Andrén - Caroline Tesch 5 V+1 9 -620 11/27
Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 5 V+1 6 -620 11/27
Per Grivenfeldt - Claes Melin Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3NT V+1 7 -630 8/30
Anders Björkman - Magnus Arve Lennart Roth - Marie Roth 3NT Ö+2 9 -660 6/32
Elena Ström - Erik Åsbrink Olle Blidholm - Fredrik Josephson 6 Ö= 10 -1370 2/36
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Tuve Gustavsson - Per Clarin 6 V= 3 -1370 2/36
Per Söderberg - Malin Englund Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 6 V= 5 -1370 2/36

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Väst giv
alla i zon
Ekn73
KD732
753
7
K1082
E1084
D
9832
965
965
E842
Ekn4
D4
kn
Kkn1096
KD1065

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt Jerzy Kawa - Björn Gjörwell 1NTD Ö-4 K 1100 38/0
Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 3NT N+1 4 630 35/3
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven 3NT S+1 9 630 35/3
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Lennart Roth - Marie Roth 3NT N= 6 600 31/7
Per Grivenfeldt - Claes Melin Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy 3NT N= 5 600 31/7
Micke Almgren - Anders d´Aquino Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 2D S+1 D 380 28/10
Fredrik Norling - Hans Thormar Bengt Stahre - Gunnar Andersson 3 S+1 D 130 25/13
Tore Stormo - Ylva Strandberg Elena Ström - Erik Åsbrink 2 S+2 2 130 25/13
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Olle Robin - Peter Gavatin 2 S+1 2 110 18/20
Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg 3 S= 8 110 18/20
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 3 S= 7 110 18/20
Leif Nilsson - Pär Rosén Bo Frögeli - Thomas Falk 3 S= 3 110 18/20
Per Söderberg - Malin Englund Göran Hammarström - Simon Bech 2 S+1 3 110 18/20
Peggy Nyholm - Peter Buer Tuve Gustavsson - Per Clarin Pass   12/26
Peder Hägg - Leif Hansson Olle Blidholm - Fredrik Josephson 3NT N-1 4 -100 8/30
Anders Björkman - Magnus Arve Max Ödlund - Bim Ödlund 2NT N-1 6 -100 8/30
Anders Hellström - Michael Jungstedt Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3 S-1 8 -100 8/30
Hans Alexandersson - Göran Ryman Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 3NT N-2 5 -200 4/34
Mi Andrén - Caroline Tesch Mikael Lundin - Thomas Malmström 3NT S-3 9 -300 1/37
Lilly Sturesson - Berit Calissendorff Anita Brynje - Caroline Henjered 3NT N-3 5 -300 1/37

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Nord giv
N-S i zon
Ekn
ED10
K105
ED1082
KD32
Kkn9832
7
97
8
754
Dkn9843
Kkn6
1097654
6
E62
543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 4D V-3 E 500 38/0
Fredrik Norling - Hans Thormar Bengt Stahre - Gunnar Andersson 3 S= 7 140 33/5
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Olle Robin - Peter Gavatin 2 S+1 7 140 33/5
Hans Alexandersson - Göran Ryman Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 2 S+1 3 140 33/5
Lilly Sturesson - Berit Calissendorff Anita Brynje - Caroline Henjered 2 N+1 Kn 140 33/5
Tore Stormo - Ylva Strandberg Elena Ström - Erik Åsbrink 4 S-1 3 -100 25/13
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Lennart Roth - Marie Roth 4 N-1 D -100 25/13
Leif Nilsson - Pär Rosén Bo Frögeli - Thomas Falk 4 S-1 7 -100 25/13
Anders Hellström - Michael Jungstedt Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 S-1 7 -100 25/13
Peder Hägg - Leif Hansson Olle Blidholm - Fredrik Josephson 4 S-2 7 -200 12/26
Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt Jerzy Kawa - Björn Gjörwell 4 S-2 7 -200 12/26
Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg 4 S-2 7 -200 12/26
Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 4 S-2 7 -200 12/26
Anders Björkman - Magnus Arve Max Ödlund - Bim Ödlund 3NT N-2 Kn -200 12/26
Mi Andrén - Caroline Tesch Mikael Lundin - Thomas Malmström 3NT N-2 4 -200 12/26
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven 4 S-2 7 -200 12/26
Per Söderberg - Malin Englund Göran Hammarström - Simon Bech 4 S-2 9 -200 12/26
Per Grivenfeldt - Claes Melin Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy 4 N-2 D -200 12/26
Micke Almgren - Anders d´Aquino Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 4 S-3 7 -300 1/37
Peggy Nyholm - Peter Buer Tuve Gustavsson - Per Clarin 4 S-3 7 -300 1/37

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Öst giv
Ö-V i zon
E104
Dkn32
E63
Dkn7
D
98764
kn105
10842
kn97653
K5
D94
K3
K82
E10
K872
E965

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt Jerzy Kawa - Björn Gjörwell 2D Ö-2 E 500 38/0
Micke Almgren - Anders d´Aquino Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 3NT S+2 9 460 28/10
Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg 3NT N+2 5 460 28/10
Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 3NT N+2 5 460 28/10
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Lennart Roth - Marie Roth 3NT N+2 9 460 28/10
Hans Alexandersson - Göran Ryman Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 3NT S+2 D 460 28/10
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven 3NT S+2 9 460 28/10
Lilly Sturesson - Berit Calissendorff Anita Brynje - Caroline Henjered 3NT S+2 9 460 28/10
Per Grivenfeldt - Claes Melin Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy 3NT S+2 6 460 28/10
Anders Hellström - Michael Jungstedt Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3NT S+2 9 460 28/10
Tore Stormo - Ylva Strandberg Elena Ström - Erik Åsbrink 3NT S+1 9 430 14/24
Peggy Nyholm - Peter Buer Tuve Gustavsson - Per Clarin 3NT S+1 Kn 430 14/24
Anders Björkman - Magnus Arve Max Ödlund - Bim Ödlund 3NT S+1 D 430 14/24
Mi Andrén - Caroline Tesch Mikael Lundin - Thomas Malmström 3NT S+1 D 430 14/24
Per Söderberg - Malin Englund Göran Hammarström - Simon Bech 3NT S+1 D 430 14/24
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Olle Robin - Peter Gavatin 4 N= 6 420 8/30
Fredrik Norling - Hans Thormar Bengt Stahre - Gunnar Andersson 3NT N= 4 400 5/33
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 3NT S= D 400 5/33
Leif Nilsson - Pär Rosén Bo Frögeli - Thomas Falk 2 Ö-3 E 300 2/36
Peder Hägg - Leif Hansson Olle Blidholm - Fredrik Josephson 2NT S+3 D 210 0/38

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Syd giv
alla i zon
Dkn97
Dkn1098
2
942
K6432
K2
7653
Ekn
8
63
EDkn1094
D1053
E105
E754
K8
K876

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Blidholm - Fredrik Josephson Bengt Stahre - Gunnar Andersson 5D Ö-1 E 200 37/1
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 5D Ö-1 E 200 37/1
Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy Mi Andrén - Caroline Tesch 3 N= 8 140 34/4
Tuve Gustavsson - Per Clarin Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt 2 N= 8 110 32/6
Peggy Nyholm - Peter Buer Olle Robin - Peter Gavatin 1 V= 2 -80 30/8
Tore Stormo - Ylva Strandberg Peder Hägg - Leif Hansson 1NT S-1 D -100 25/13
Per Söderberg - Malin Englund Anita Brynje - Caroline Henjered 3 N-1 8 -100 25/13
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven 4 N-1 8 -100 25/13
Anders Hellström - Michael Jungstedt Göran Hammarström - Simon Bech 3 N-1 8 -100 25/13
Hans Alexandersson - Göran Ryman Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson 4 Ö= E -130 17/21
Lennart Roth - Marie Roth Max Ödlund - Bim Ödlund 4 Ö= E -130 17/21
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Leif Nilsson - Pär Rosén 3 V+1 D -130 17/21
Per Grivenfeldt - Claes Melin Sven-Owe Andersson - Harry Nisell 4 Ö= E -130 17/21
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 4 Ö+1 E -150 11/27
Lilly Sturesson - Berit Calissendorff Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 Ö+1 E -150 11/27
Micke Almgren - Anders d´Aquino Fredrik Norling - Hans Thormar 4 V+2 5 -170 8/30
Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 4 N-2 4 -200 5/33
Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy Bo Frögeli - Thomas Falk 4 S-2 5 -200 5/33
Elena Ström - Erik Åsbrink Jerzy Kawa - Björn Gjörwell 3 S-4 5 -400 2/36
Mikael Lundin - Thomas Malmström Anders Björkman - Magnus Arve 4D Ö= E -710 0/38

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Väst giv
ingen i zon
1092
Dkn108
K82
D108
E54
E7
E10943
732
KD86
94
kn65
EK54
kn73
K6532
D7
kn96

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elena Ström - Erik Åsbrink Jerzy Kawa - Björn Gjörwell 3NT V-1 D 50 31/7
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 3NT V-1 D 50 31/7
Micke Almgren - Anders d´Aquino Fredrik Norling - Hans Thormar 3NT V-1 D 50 31/7
Hans Alexandersson - Göran Ryman Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson 3NT V-1 D 50 31/7
Per Söderberg - Malin Englund Anita Brynje - Caroline Henjered 3NT V-1 D 50 31/7
Lilly Sturesson - Berit Calissendorff Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3NT V-1 D 50 31/7
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven 3NT V-1 D 50 31/7
Anders Hellström - Michael Jungstedt Göran Hammarström - Simon Bech 3NT Ö-1 2 50 31/7
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 2NT Ö= 2 -120 22/16
Tuve Gustavsson - Per Clarin Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt 3NT V= D -400 16/22
Tore Stormo - Ylva Strandberg Peder Hägg - Leif Hansson 3NT V= D -400 16/22
Peggy Nyholm - Peter Buer Olle Robin - Peter Gavatin 3NT V= D -400 16/22
Lennart Roth - Marie Roth Max Ödlund - Bim Ödlund 3NT Ö= 3 -400 16/22
Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy Bo Frögeli - Thomas Falk 3NT V= D -400 16/22
Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 4 Ö= 2 -420 8/30
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Leif Nilsson - Pär Rosén 4 Ö= 2 -420 8/30
Per Grivenfeldt - Claes Melin Sven-Owe Andersson - Harry Nisell 4 Ö= 2 -420 8/30
Olle Blidholm - Fredrik Josephson Bengt Stahre - Gunnar Andersson 4 Ö+1 2 -450 3/35
Mikael Lundin - Thomas Malmström Anders Björkman - Magnus Arve 4 Ö+1 3 -450 3/35
Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy Mi Andrén - Caroline Tesch 3NT Ö+2 9 -460 0/38

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Nord giv
Ö-V i zon
1074
D102
EDkn4
E62
K863
Ekn
1075
9854
D95
63
K982
D1073
Ekn2
K98754
63
Kkn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 3NT N+2 6 460 38/0
Olle Blidholm - Fredrik Josephson Bengt Stahre - Gunnar Andersson 4 S+1 5 450 27/11
Peggy Nyholm - Peter Buer Olle Robin - Peter Gavatin 4 S+1 8 450 27/11
Mikael Lundin - Thomas Malmström Anders Björkman - Magnus Arve 4 S+1 9 450 27/11
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 4 S+1 6 450 27/11
Hans Alexandersson - Göran Ryman Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson 4 S+1 5 450 27/11
Lennart Roth - Marie Roth Max Ödlund - Bim Ödlund 4 N+1 2 450 27/11
Per Söderberg - Malin Englund Anita Brynje - Caroline Henjered 4 S+1 6 450 27/11
Lilly Sturesson - Berit Calissendorff Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 S+1 9 450 27/11
Per Grivenfeldt - Claes Melin Sven-Owe Andersson - Harry Nisell 4 S+1 5 450 27/11
Anders Hellström - Michael Jungstedt Göran Hammarström - Simon Bech 4 S+1 5 450 27/11
Tuve Gustavsson - Per Clarin Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt 4 S= 5 420 10/28
Elena Ström - Erik Åsbrink Jerzy Kawa - Björn Gjörwell 4 S= 9 420 10/28
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 4 S= 9 420 10/28
Micke Almgren - Anders d´Aquino Fredrik Norling - Hans Thormar 4 S= 4 420 10/28
Tore Stormo - Ylva Strandberg Peder Hägg - Leif Hansson 4 S= 4 420 10/28
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Leif Nilsson - Pär Rosén 4 S= 9 420 10/28
Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy Bo Frögeli - Thomas Falk 4 S= 5 420 10/28
Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy Mi Andrén - Caroline Tesch 4 S-1 5 -50 1/37
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven 6 S-1 9 -50 1/37

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Öst giv
alla i zon
832
Ekn4
82
108754
K4
KD97532
E5
E9
E1095
86
K7643
kn6
Dkn76
10
Dkn109
KD32

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven Per Grivenfeldt - Claes Melin 6 V-2 4 200 38/0
Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg Mi Andrén - Caroline Tesch 5 V-1 2 100 36/2
Olle Robin - Peter Gavatin Tuve Gustavsson - Per Clarin 3 V+1 8 -170 30/8
Micke Almgren - Anders d´Aquino Elena Ström - Erik Åsbrink 2 V+2 8 -170 30/8
Olle Blidholm - Fredrik Josephson Jerzy Kawa - Björn Gjörwell 3 V+1 8 -170 30/8
Max Ödlund - Bim Ödlund Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 3 Ö+1 2 -170 30/8
Göran Hammarström - Simon Bech Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 2 V+2 8 -170 30/8
Bengt Stahre - Gunnar Andersson Tore Stormo - Ylva Strandberg 4 V= 8 -620 14/24
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Fredrik Norling - Hans Thormar 4 V= 4 -620 14/24
Peggy Nyholm - Peter Buer Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 4 V= 4 -620 14/24
Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy Lars Andersson - Tommy Eneqvist 4 V= 10 -620 14/24
Anders Björkman - Magnus Arve Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson 4 V= 7 -620 14/24
Hans Alexandersson - Göran Ryman Mikael Lundin - Thomas Malmström 4 V= 2 -620 14/24
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Leif Nilsson - Pär Rosén 4 Ö= 2 -620 14/24
Per Söderberg - Malin Englund Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 V= 8 -620 14/24
Lilly Sturesson - Berit Calissendorff Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy 4 V= 8 -620 14/24
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Bo Frögeli - Thomas Falk 4 V= 8 -620 14/24
Anders Hellström - Michael Jungstedt Anita Brynje - Caroline Henjered 4 V= 2 -620 14/24
Peder Hägg - Leif Hansson Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt 4 V+1 8 -650 1/37
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Lennart Roth - Marie Roth 4 V+1 8 -650 1/37

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Syd giv
ingen i zon
K1096
K974
73
K94
7
1062
K104
Dkn10753
Dkn5
Ekn5
kn85
E862
E8432
D83
ED962

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Micke Almgren - Anders d´Aquino Elena Ström - Erik Åsbrink 4 S= D 420 33/5
Olle Blidholm - Fredrik Josephson Jerzy Kawa - Björn Gjörwell 4 S= D 420 33/5
Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg Mi Andrén - Caroline Tesch 4 S= 6 420 33/5
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Leif Nilsson - Pär Rosén 4 S= D 420 33/5
Lilly Sturesson - Berit Calissendorff Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy 4 S= D 420 33/5
Anders Hellström - Michael Jungstedt Anita Brynje - Caroline Henjered 4 S= D 420 33/5
Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven Per Grivenfeldt - Claes Melin 2 S+1 D 140 26/12
Peder Hägg - Leif Hansson Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt 4 S-1 D -50 18/20
Bengt Stahre - Gunnar Andersson Tore Stormo - Ylva Strandberg 4 S-1 D -50 18/20
Anders Björkman - Magnus Arve Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson 4 S-1 2 -50 18/20
Max Ödlund - Bim Ödlund Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 4 N-1 D -50 18/20
Hans Alexandersson - Göran Ryman Mikael Lundin - Thomas Malmström 4 S-1 D -50 18/20
Göran Hammarström - Simon Bech Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 5 S-1 D -50 18/20
Per Söderberg - Malin Englund Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 S-1 D -50 18/20
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Fredrik Norling - Hans Thormar 5D S-1 D -100 7/31
Peggy Nyholm - Peter Buer Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 4 S-2 D -100 7/31
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Lennart Roth - Marie Roth 4 S-2 D -100 7/31
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Bo Frögeli - Thomas Falk 4 N-2 D -100 7/31
Olle Robin - Peter Gavatin Tuve Gustavsson - Per Clarin 4 S-3 D -150 1/37
Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy Lars Andersson - Tommy Eneqvist 4 S-3 D -150 1/37

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Väst giv
N-S i zon
KD82
kn3
D1076
Ekn9
975
D1084
52
KD62
E10643
E5
Kkn3
1083
kn
K9762
E984
754

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Söderberg - Malin Englund Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4D Ö-4 E 800 38/0
Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg Mi Andrén - Caroline Tesch 3D Ö-2 2 300 36/2
Lilly Sturesson - Berit Calissendorff Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy 2 N+2 4 130 34/4
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Leif Nilsson - Pär Rosén 1NT S+1 4 120 32/6
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Fredrik Norling - Hans Thormar 2 S= 5 110 28/10
Max Ödlund - Bim Ödlund Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 2 N= 2 110 28/10
Göran Hammarström - Simon Bech Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3 N= 2 110 28/10
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Lennart Roth - Marie Roth 3 Ö-2 E 100 22/16
Hans Alexandersson - Göran Ryman Mikael Lundin - Thomas Malmström 3 Ö-2 E 100 22/16
Anders Hellström - Michael Jungstedt Anita Brynje - Caroline Henjered 3 Ö-2 2 100 22/16
Olle Blidholm - Fredrik Josephson Jerzy Kawa - Björn Gjörwell 2 N= 10 90 17/21
Anders Björkman - Magnus Arve Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson 1NT S= 6 90 17/21
Olle Robin - Peter Gavatin Tuve Gustavsson - Per Clarin 2 V-1 5 50 13/25
Bengt Stahre - Gunnar Andersson Tore Stormo - Ylva Strandberg 3 Ö-1 4 50 13/25
Micke Almgren - Anders d´Aquino Elena Ström - Erik Åsbrink 3NT N-1 6 -100 8/30
Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy Lars Andersson - Tommy Eneqvist 4 N-1 E -100 8/30
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Bo Frögeli - Thomas Falk 3 N-1 E -100 8/30
Peggy Nyholm - Peter Buer Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 2 Ö= E -110 4/34
Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven Per Grivenfeldt - Claes Melin 2NT N-3 5 -300 2/36
Peder Hägg - Leif Hansson Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt 3D S-2 5 -500 0/38

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Nord giv
alla i zon
76542
1087
K5
D97
Ekn3
Kkn643
74
1032
98
2
Dkn10632
Kkn54
KD10
ED95
E98
E86

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Leif Nilsson - Pär Rosén 3NT S= 3 600 38/0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Olle Robin - Peter Gavatin 2NT S+1 7 150 35/3
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Anders Hellström - Michael Jungstedt 1NT S+2 3 150 35/3
Tore Stormo - Ylva Strandberg Jerzy Kawa - Björn Gjörwell 2 N+1 2 140 31/7
Hans Alexandersson - Göran Ryman Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy 3 S= 2 140 31/7
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Lennart Roth - Marie Roth 2NT S= 4 120 27/11
Mi Andrén - Caroline Tesch Anders Björkman - Magnus Arve 1NT S+1 3 120 27/11
Fredrik Norling - Hans Thormar Peggy Nyholm - Peter Buer 2 S= 7 110 21/17
Micke Almgren - Anders d´Aquino Peder Hägg - Leif Hansson 2 N= 2 110 21/17
Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg Max Ödlund - Bim Ödlund 2 N= 3 110 21/17
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Mikael Lundin - Thomas Malmström 2 S= 7 110 21/17
Bengt Stahre - Gunnar Andersson Tuve Gustavsson - Per Clarin 3 N-1 D -100 13/25
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson 3 S-1 7 -100 13/25
Anita Brynje - Caroline Henjered Göran Hammarström - Simon Bech 2NT S-1 2 -100 13/25
Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 2 S-1 7 -100 13/25
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Elena Ström - Erik Åsbrink 3 N-2 2 -200 6/32
Per Söderberg - Malin Englund Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy 2NT S-2 4 -200 6/32
Per Grivenfeldt - Claes Melin Bo Frögeli - Thomas Falk 4 S-2 7 -200 6/32
Lilly Sturesson - Berit Calissendorff Sven-Owe Andersson - Harry Nisell 3NT S-5 7 -500 2/36
Olle Blidholm - Fredrik Josephson Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt 3NTD S-4 7 -1100 0/38

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Öst giv
ingen i zon
kn
754
K985
Ekn984
1052
Ekn109
kn1064
KD
ED984
3
72
107632
K763
KD862
ED3
5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Stahre - Gunnar Andersson Tuve Gustavsson - Per Clarin 2 S+1 K 140 37/1
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Lennart Roth - Marie Roth 2 S+1 K 140 37/1
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Olle Robin - Peter Gavatin 2 S= 10 110 32/6
Anita Brynje - Caroline Henjered Göran Hammarström - Simon Bech 2 S= K 110 32/6
Per Söderberg - Malin Englund Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy 2 S= K 110 32/6
Lilly Sturesson - Berit Calissendorff Sven-Owe Andersson - Harry Nisell 3 Ö-2 K 100 28/10
Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3 Ö-1 5 50 26/12
Fredrik Norling - Hans Thormar Peggy Nyholm - Peter Buer 3 S-1 2 -50 19/19
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Elena Ström - Erik Åsbrink 3 S-1 Kn -50 19/19
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Mikael Lundin - Thomas Malmström 4 S-1 2 -50 19/19
Hans Alexandersson - Göran Ryman Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy 4 S-1 K -50 19/19
Mi Andrén - Caroline Tesch Anders Björkman - Magnus Arve 3 S-1 Kn -50 19/19
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Anders Hellström - Michael Jungstedt 4 S-1 K -50 19/19
Micke Almgren - Anders d´Aquino Peder Hägg - Leif Hansson 4D S-1 2 -100 11/27
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Leif Nilsson - Pär Rosén 3D S-1 K -100 11/27
Olle Blidholm - Fredrik Josephson Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt 4D S-2 K -300 5/33
Tore Stormo - Ylva Strandberg Jerzy Kawa - Björn Gjörwell 4D S-2 10 -300 5/33
Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg Max Ödlund - Bim Ödlund 4D S-2 K -300 5/33
Per Grivenfeldt - Claes Melin Bo Frögeli - Thomas Falk 4D S-2 2 -300 5/33
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson 3NTD S-3 2 -500 0/38

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Syd giv
N-S i zon
103
kn98
Ekn4
D10975
K74
K5
K9763
K83
EDkn982
E7642
82
65
D103
D105
Ekn642

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Alexandersson - Göran Ryman Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy 6 Ö-1 6 50 38/0
Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 2 Ö+3 3 -200 36/2
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Olle Robin - Peter Gavatin 4 Ö+1 3 -450 23/15
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Elena Ström - Erik Åsbrink 4 Ö+1 6 -450 23/15
Micke Almgren - Anders d´Aquino Peder Hägg - Leif Hansson 4 Ö+1 3 -450 23/15
Olle Blidholm - Fredrik Josephson Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt 4 Ö+1 6 -450 23/15
Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg Max Ödlund - Bim Ödlund 4 Ö+1 2 -450 23/15
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Mikael Lundin - Thomas Malmström 4 Ö+1 3 -450 23/15
Mi Andrén - Caroline Tesch Anders Björkman - Magnus Arve 5 Ö= 3 -450 23/15
Anita Brynje - Caroline Henjered Göran Hammarström - Simon Bech 4 Ö+1 6 -450 23/15
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Anders Hellström - Michael Jungstedt 4 Ö+1 6 -450 23/15
Per Söderberg - Malin Englund Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy 4 Ö+1 3 -450 23/15
Lilly Sturesson - Berit Calissendorff Sven-Owe Andersson - Harry Nisell 4 Ö+1 6 -450 23/15
Per Grivenfeldt - Claes Melin Bo Frögeli - Thomas Falk 4 Ö+1 5 -450 23/15
Fredrik Norling - Hans Thormar Peggy Nyholm - Peter Buer 4 V+2 5 -480 6/32
Bengt Stahre - Gunnar Andersson Tuve Gustavsson - Per Clarin 5 Ö+1 E -480 6/32
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson 4 Ö+2 E -480 6/32
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Lennart Roth - Marie Roth 4 Ö+2 E -480 6/32
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Leif Nilsson - Pär Rosén 4 Ö+2 E -480 6/32
Tore Stormo - Ylva Strandberg Jerzy Kawa - Björn Gjörwell 6 Ö= E -980 0/38

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Väst giv
Ö-V i zon
1042
E876532
742
kn653
10
kn53
kn6543
EK7
D9
EKD96
1087
D98
Kkn4
108
EKD92

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peder Hägg - Leif Hansson Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg 4D V-3 E 800 38/0
Leif Nilsson - Pär Rosén Per Grivenfeldt - Claes Melin 3D N= E 530 36/2
Max Ödlund - Bim Ödlund Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy 4 N+1 E 450 33/5
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 N+1 E 450 33/5
Anders Björkman - Magnus Arve Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 4 Ö-2 E 200 29/9
Anders Hellström - Michael Jungstedt Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy 2 S+3 3 200 29/9
Peggy Nyholm - Peter Buer Elena Ström - Erik Åsbrink 2 N+1 E 140 23/15
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Mikael Lundin - Thomas Malmström 2 N+1 E 140 23/15
Lennart Roth - Marie Roth Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson 3 N= E 140 23/15
Lilly Sturesson - Berit Calissendorff Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven 2 N+1 E 140 23/15
Fredrik Norling - Hans Thormar Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 4 N-1 5 -50 13/25
Jerzy Kawa - Björn Gjörwell Olle Robin - Peter Gavatin 4 N-1 K -50 13/25
Micke Almgren - Anders d´Aquino Bengt Stahre - Gunnar Andersson 4 N-1 E -50 13/25
Olle Blidholm - Fredrik Josephson Tuve Gustavsson - Per Clarin 4 N-1 E -50 13/25
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Mi Andrén - Caroline Tesch 4 N-1 E -50 13/25
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Per Söderberg - Malin Englund 4 N-1 E -50 13/25
Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt Tore Stormo - Ylva Strandberg 4D N-1 E -100 4/34
Hans Alexandersson - Göran Ryman Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg 4D N-1 E -100 4/34
Bo Frögeli - Thomas Falk Göran Hammarström - Simon Bech 4D N-1 K -100 4/34
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Anita Brynje - Caroline Henjered 5D N-2 E -300 0/38

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Nord giv
ingen i zon
D84
10876
104
Dkn96
kn1093
D32
96
K875
K7652
kn94
Ekn8
32
E
EK5
KD7532
E104

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Anita Brynje - Caroline Henjered 3NT S+1 7 430 38/0
Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt Tore Stormo - Ylva Strandberg 4 N= K 420 36/2
Lennart Roth - Marie Roth Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson 3NT N= 2 400 34/4
Bo Frögeli - Thomas Falk Göran Hammarström - Simon Bech 3D Ö-2 K 300 32/6
Max Ödlund - Bim Ödlund Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy 2 N+1 Kn 140 30/8
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Mikael Lundin - Thomas Malmström 4 S= Kn 130 27/11
Anders Björkman - Magnus Arve Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 1 S+3 3 130 27/11
Leif Nilsson - Pär Rosén Per Grivenfeldt - Claes Melin 3 Ö-2 K 100 24/14
Micke Almgren - Anders d´Aquino Bengt Stahre - Gunnar Andersson 4 N-1 3 -50 18/20
Olle Blidholm - Fredrik Josephson Tuve Gustavsson - Per Clarin 3NT N-1 2 -50 18/20
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Mi Andrén - Caroline Tesch 3NT N-1 5 -50 18/20
Hans Alexandersson - Göran Ryman Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg 3NT S-1 9 -50 18/20
Lilly Sturesson - Berit Calissendorff Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven 2 N-1 3 -50 18/20
Fredrik Norling - Hans Thormar Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 5 S-2 Kn -100 8/30
Peder Hägg - Leif Hansson Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg 2NT S-2 Kn -100 8/30
Peggy Nyholm - Peter Buer Elena Ström - Erik Åsbrink 3NT N-2 5 -100 8/30
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Per Söderberg - Malin Englund 3NT N-2 2 -100 8/30
Anders Hellström - Michael Jungstedt Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy 4 N-2 5 -100 8/30
Jerzy Kawa - Björn Gjörwell Olle Robin - Peter Gavatin 4 N-3 5 -150 1/37
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 N-3 3 -150 1/37

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Öst giv
N-S i zon
EKkn6
875
K6
Ekn62
D75
109642
D3
D85
83
EKDkn3
72
9743
10942

Ekn109854
K10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Max Ödlund - Bim Ödlund Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy 6 N+1 8 1460 38/0
Fredrik Norling - Hans Thormar Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 4D Ö-4 E 800 35/3
Leif Nilsson - Pär Rosén Per Grivenfeldt - Claes Melin 4D Ö-4 E 800 35/3
Anders Björkman - Magnus Arve Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 4 N+3 E 710 31/7
Hans Alexandersson - Göran Ryman Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg 5 S+2 2 710 31/7
Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt Tore Stormo - Ylva Strandberg 4 N+2 E 680 25/13
Peggy Nyholm - Peter Buer Elena Ström - Erik Åsbrink 4 S+2 5 680 25/13
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Mi Andrén - Caroline Tesch 4 N+2 E 680 25/13
Lilly Sturesson - Berit Calissendorff Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven 4 N+2 E 680 25/13
Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren Anita Brynje - Caroline Henjered 4 S+1 10 650 19/19
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 N+1 E 650 19/19
Lennart Roth - Marie Roth Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson 5 S+2 2 640 15/23
Anders Hellström - Michael Jungstedt Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy 5 S+2 2 640 15/23
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Per Söderberg - Malin Englund 5 S+1 2 620 12/26
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Mikael Lundin - Thomas Malmström 3 S+4 2 260 10/28
Micke Almgren - Anders d´Aquino Bengt Stahre - Gunnar Andersson 4 S+3 3 190 8/30
Olle Blidholm - Fredrik Josephson Tuve Gustavsson - Per Clarin 3NT N-1 E -100 5/33
Bo Frögeli - Thomas Falk Göran Hammarström - Simon Bech 3NT N-1 D -100 5/33
Peder Hägg - Leif Hansson Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg 3NT N-2 E -200 1/37
Jerzy Kawa - Björn Gjörwell Olle Robin - Peter Gavatin 3NT N-2 E -200 1/37

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Syd giv
Ö-V i zon
kn86532
kn3
E6
742
D109
106
K1092
EK86
E
D952
kn8543
Dkn5
K74
EK874
D7
1093

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jerzy Kawa - Björn Gjörwell Micke Almgren - Anders d´Aquino 2 N= D 110 36/2
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Anders Hellström - Michael Jungstedt 2 N= D 110 36/2
Leif Nilsson - Pär Rosén Anita Brynje - Caroline Henjered 2 N= 5 110 36/2
Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy 4 Ö-1 E 100 32/6
Elena Ström - Erik Åsbrink Fredrik Norling - Hans Thormar 2 N-1 3 -50 26/12
Peder Hägg - Leif Hansson Peggy Nyholm - Peter Buer 2 N-1 D -50 26/12
Mikael Lundin - Thomas Malmström Lennart Roth - Marie Roth 2 N-1 3 -50 26/12
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 3 N-1 D -50 26/12
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Per Grivenfeldt - Claes Melin 2 N-1 D -50 26/12
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg 3 N-2 3 -100 19/19
Bo Frögeli - Thomas Falk Lilly Sturesson - Berit Calissendorff 1 S-2 E -100 19/19
Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3 Ö= E -110 16/22
Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 4 Ö= E -130 10/28
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Bengt Stahre - Gunnar Andersson 4 Ö= E -130 10/28
Max Ödlund - Bim Ödlund Mi Andrén - Caroline Tesch 3 Ö+1 K -130 10/28
Hans Alexandersson - Göran Ryman Anders Björkman - Magnus Arve 3 Ö+1 K -130 10/28
Per Söderberg - Malin Englund Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven 4 Ö= E -130 10/28
Olle Blidholm - Fredrik Josephson Olle Robin - Peter Gavatin 3 S-3 2 -150 4/34
Tuve Gustavsson - Per Clarin Tore Stormo - Ylva Strandberg 3D N-2 D -300 1/37
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Göran Hammarström - Simon Bech 3D N-2 3 -300 1/37

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Väst giv
alla i zon
E842
7532
K103
102
KDkn75
10
ED976
kn7
1093
D9
kn42
KD654
6
EKkn864
85
E983

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy 4D V-4 3 1100 37/1
Bo Frögeli - Thomas Falk Lilly Sturesson - Berit Calissendorff 5D V-4 3 1100 37/1
Jerzy Kawa - Björn Gjörwell Micke Almgren - Anders d´Aquino 5D S= K 850 34/4
Peder Hägg - Leif Hansson Peggy Nyholm - Peter Buer 4D V-3 10 800 32/6
Elena Ström - Erik Åsbrink Fredrik Norling - Hans Thormar 4 S+1 K 650 26/12
Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 5 S= K 650 26/12
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 4 S+1 K 650 26/12
Hans Alexandersson - Göran Ryman Anders Björkman - Magnus Arve 4 S+1 K 650 26/12
Per Söderberg - Malin Englund Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven 4 S+1 K 650 26/12
Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 S= K 620 20/18
Max Ödlund - Bim Ödlund Mi Andrén - Caroline Tesch 4D Ö-2 2 500 18/20
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Bengt Stahre - Gunnar Andersson 3 V-2 3 200 12/26
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg 4 V-2 7 200 12/26
Mikael Lundin - Thomas Malmström Lennart Roth - Marie Roth 4D V-1 3 200 12/26
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Anders Hellström - Michael Jungstedt 4D V-1 3 200 12/26
Leif Nilsson - Pär Rosén Anita Brynje - Caroline Henjered 3 V-2 3 200 12/26
Tuve Gustavsson - Per Clarin Tore Stormo - Ylva Strandberg 4 V-1 10 100 4/34
Olle Blidholm - Fredrik Josephson Olle Robin - Peter Gavatin 4 V-1 7 100 4/34
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Per Grivenfeldt - Claes Melin 4 V-1 3 100 4/34
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Göran Hammarström - Simon Bech 3 V= 10 -140 0/38

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Nord giv
N-S i zon
65
1076
Kkn763
kn102
kn10984
kn3
D2
KD84
ED2
EK92
104
E976
K73
D854
E985
53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tuve Gustavsson - Per Clarin Tore Stormo - Ylva Strandberg 4 V-1 8 50 37/1
Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 1NT Ö-1 5 50 37/1
Elena Ström - Erik Åsbrink Fredrik Norling - Hans Thormar 4 Ö= 5 -420 21/17
Peder Hägg - Leif Hansson Peggy Nyholm - Peter Buer 4 V= Kn -420 21/17
Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg Bengt Stahre - Gunnar Andersson 4 V= Kn -420 21/17
Olle Blidholm - Fredrik Josephson Olle Robin - Peter Gavatin 4 Ö= 5 -420 21/17
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg 4 Ö= 3 -420 21/17
Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy 4 Ö= 5 -420 21/17
Mikael Lundin - Thomas Malmström Lennart Roth - Marie Roth 4 V= 6 -420 21/17
Max Ödlund - Bim Ödlund Mi Andrén - Caroline Tesch 4 Ö= 10 -420 21/17
Hans Alexandersson - Göran Ryman Anders Björkman - Magnus Arve 4 Ö= 3 -420 21/17
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Anders Hellström - Michael Jungstedt 4 Ö= 6 -420 21/17
Bo Frögeli - Thomas Falk Lilly Sturesson - Berit Calissendorff 4 Ö= 5 -420 21/17
Leif Nilsson - Pär Rosén Anita Brynje - Caroline Henjered 4 Ö= 3 -420 21/17
Per Söderberg - Malin Englund Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven 4 Ö= 5 -420 21/17
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Göran Hammarström - Simon Bech 4 V= 3 -420 21/17
Jerzy Kawa - Björn Gjörwell Micke Almgren - Anders d´Aquino 4 Ö+1 5 -450 3/35
Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 4 Ö+1 5 -450 3/35
Lars Andersson - Tommy Eneqvist Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv 4 Ö+1 5 -450 3/35
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Per Grivenfeldt - Claes Melin 4 Ö+1 5 -450 3/35

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Öst giv
Ö-V i zon
9852
E109
762
Ekn8
7
KDkn75
984
K742
ED
862
D1053
10953
Kkn10643
43
EKkn
D6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Olle Blidholm - Fredrik Josephson 4 S+1 K 450 30/8
Bengt Stahre - Gunnar Andersson Peggy Nyholm - Peter Buer 4 S+1 K 450 30/8
Jerzy Kawa - Björn Gjörwell Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg 4 S+1 K 450 30/8
Micke Almgren - Anders d´Aquino Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt 4 S+1 K 450 30/8
Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy Lennart Roth - Marie Roth 4 S+1 K 450 30/8
Mi Andrén - Caroline Tesch Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 4 S+1 K 450 30/8
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 4 S+1 K 450 30/8
Bo Frögeli - Thomas Falk Per Söderberg - Malin Englund 4 S+1 K 450 30/8
Per Grivenfeldt - Claes Melin Göran Hammarström - Simon Bech 4 S+1 K 450 30/8
Tuve Gustavsson - Per Clarin Fredrik Norling - Hans Thormar 2 S+3 K 200 11/27
Peder Hägg - Leif Hansson Elena Ström - Erik Åsbrink 3 S+2 K 200 11/27
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Anders Björkman - Magnus Arve 2 S+3 K 200 11/27
Mikael Lundin - Thomas Malmström Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg 3 S+2 K 200 11/27
Max Ödlund - Bim Ödlund Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson 3 N+2 K 200 11/27
Hans Alexandersson - Göran Ryman Lars Andersson - Tommy Eneqvist 2 S+3 K 200 11/27
Anita Brynje - Caroline Henjered Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 3 S+2 K 200 11/27
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy 2 S+3 K 200 11/27
Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven Anders Hellström - Michael Jungstedt 3 S+2 K 200 11/27
Lilly Sturesson - Berit Calissendorff Leif Nilsson - Pär Rosén 2 S+3 K 200 11/27
Tore Stormo - Ylva Strandberg Olle Robin - Peter Gavatin 2 S+2 D 170 0/38

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Syd giv
alla i zon
9
86
ED10932
Ekn43
KD4
EKkn102
84
K98
Ekn1087
9543
76
75
6532
D7
Kkn5
D1062

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Brynje - Caroline Henjered Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 4 Ö-2 K 200 38/0
Bengt Stahre - Gunnar Andersson Peggy Nyholm - Peter Buer 3 N+1 7 130 36/2
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Olle Blidholm - Fredrik Josephson 3 Ö= K -140 33/5
Mikael Lundin - Thomas Malmström Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg 3 V= E -140 33/5
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Anders Björkman - Magnus Arve 2 Ö+2 D -170 29/9
Bo Frögeli - Thomas Falk Per Söderberg - Malin Englund 2 V+2 8 -170 29/9
Micke Almgren - Anders d´Aquino Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt 3 V+2 9 -200 23/15
Tore Stormo - Ylva Strandberg Olle Robin - Peter Gavatin 3 V+2 9 -200 23/15
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 2 V+3 9 -200 23/15
Lilly Sturesson - Berit Calissendorff Leif Nilsson - Pär Rosén 3 V+2 9 -200 23/15
Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy Lennart Roth - Marie Roth 4 Ö= K -620 16/22
Max Ödlund - Bim Ödlund Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson 4 Ö= 5 -620 16/22
Mi Andrén - Caroline Tesch Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 4 V= E -620 16/22
Tuve Gustavsson - Per Clarin Fredrik Norling - Hans Thormar 4 V+1 9 -650 6/32
Peder Hägg - Leif Hansson Elena Ström - Erik Åsbrink 4 V+1 9 -650 6/32
Jerzy Kawa - Björn Gjörwell Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg 4 V+1 9 -650 6/32
Hans Alexandersson - Göran Ryman Lars Andersson - Tommy Eneqvist 4 V+1 9 -650 6/32
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy 4 V+1 9 -650 6/32
Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven Anders Hellström - Michael Jungstedt 4 V+1 9 -650 6/32
Per Grivenfeldt - Claes Melin Göran Hammarström - Simon Bech 4 V+1 9 -650 6/32

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Väst giv
ingen i zon
98
Kkn9863
103
E96
ED104
107
Ekn72
kn108
K75
E2
D954
KD72
kn632
D54
K86
543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Max Ödlund - Bim Ödlund Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson 3NT Ö-3 6 150 37/1
Anita Brynje - Caroline Henjered Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling 3NT V-3 6 150 37/1
Jerzy Kawa - Björn Gjörwell Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg 3NT Ö-2 4 100 28/10
Micke Almgren - Anders d´Aquino Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt 3NT Ö-2 4 100 28/10
Tore Stormo - Ylva Strandberg Olle Robin - Peter Gavatin 3NT Ö-2 4 100 28/10
Hans Alexandersson - Göran Ryman Lars Andersson - Tommy Eneqvist 3NT V-2 3 100 28/10
Bo Frögeli - Thomas Falk Per Söderberg - Malin Englund 3NT Ö-2 4 100 28/10
Lilly Sturesson - Berit Calissendorff Leif Nilsson - Pär Rosén 3NT Ö-2 4 100 28/10
Per Grivenfeldt - Claes Melin Göran Hammarström - Simon Bech 3NT V-2 8 100 28/10
Bengt Stahre - Gunnar Andersson Peggy Nyholm - Peter Buer 5 V-1 6 50 20/18
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 2 N-2 K -100 18/20
Sven-Owe Andersson - Harry Nisell Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy 2 Ö+2 4 -130 16/22
Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy Lennart Roth - Marie Roth 3 V+2 E -150 14/24
Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven Anders Hellström - Michael Jungstedt 3NT Ö= 4 -400 12/26
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Olle Blidholm - Fredrik Josephson 5 V+1 9 -420 8/30
Peder Hägg - Leif Hansson Elena Ström - Erik Åsbrink 4 V= 6 -420 8/30
Mi Andrén - Caroline Tesch Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 5 V+1 9 -420 8/30
Tuve Gustavsson - Per Clarin Fredrik Norling - Hans Thormar 4 V+1 10 -450 2/36
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Anders Björkman - Magnus Arve 4 V+1 9 -450 2/36
Mikael Lundin - Thomas Malmström Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg 4 V+1 5 -450 2/36

Bricka 25

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Nord giv
Ö-V i zon
E76
K1042
kn2
Dkn42
104
kn87
K10743
K53
K985
D963
E8
E106
Dkn32
E5
D965
987

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tuve Gustavsson - Per Clarin Micke Almgren - Anders d´Aquino 1NT V-2 6 200 37/1
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Mi Andrén - Caroline Tesch 1NT Ö-2 3 200 37/1
Per Grivenfeldt - Claes Melin Anita Brynje - Caroline Henjered 1NT S+1 3 120 34/4
Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg 2 S= 3 110 32/6
Olle Robin - Peter Gavatin Elena Ström - Erik Åsbrink 2 V-1 E 100 29/9
Olle Blidholm - Fredrik Josephson Fredrik Norling - Hans Thormar 1NT V-1 6 100 29/9
Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson Lars Andersson - Tommy Eneqvist 1NT N= 5 90 25/13
Göran Hammarström - Simon Bech Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy 1NT N= 3 90 25/13
Tore Stormo - Ylva Strandberg Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 2 S-1 3 -50 17/21
Peggy Nyholm - Peter Buer Jerzy Kawa - Björn Gjörwell 2 S-1 3 -50 17/21
Hans Alexandersson - Göran Ryman Max Ödlund - Bim Ödlund 1NT N-1 3 -50 17/21
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Lilly Sturesson - Berit Calissendorff 2 N-1 8 -50 17/21
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 1 S-1 10 -50 17/21
Anders Hellström - Michael Jungstedt Bo Frögeli - Thomas Falk 2 S-1 10 -50 17/21
Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven Sven-Owe Andersson - Harry Nisell 1NT V= 2 -90 10/28
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Mikael Lundin - Thomas Malmström 2 S-2 7 -100 7/31
Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy Anders Björkman - Magnus Arve 1NT N-2 6 -100 7/31
Bengt Stahre - Gunnar Andersson Peder Hägg - Leif Hansson 2 Ö= D -110 4/34
Lennart Roth - Marie Roth Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg 1 Ö+2 3 -140 2/36
Leif Nilsson - Pär Rosén Per Söderberg - Malin Englund 1NT V+2 2 -150 0/38

Bricka 26

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Öst giv
alla i zon
Kkn106
5
kn
ED98652
E85
84
EKD1084
K10
7432
Ekn962
32
kn4
D9
KD1073
9765
73

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Roth - Marie Roth Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg 4NT V-3 Kn 300 38/0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Lilly Sturesson - Berit Calissendorff 3 Ö-2 7 200 35/3
Göran Hammarström - Simon Bech Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy 3 V-2 5 200 35/3
Per Grivenfeldt - Claes Melin Anita Brynje - Caroline Henjered 4 N+1 3 150 32/6
Tuve Gustavsson - Per Clarin Micke Almgren - Anders d´Aquino 4 N= 3 130 30/8
Olle Robin - Peter Gavatin Elena Ström - Erik Åsbrink 3 N= 3 110 28/10
Bengt Stahre - Gunnar Andersson Peder Hägg - Leif Hansson 3 V-1 5 100 22/16
Tore Stormo - Ylva Strandberg Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 3 V-1 4 100 22/16
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Mi Andrén - Caroline Tesch 3NT V-1 Kn 100 22/16
Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson Lars Andersson - Tommy Eneqvist 3NT V-1 5 100 22/16
Anders Hellström - Michael Jungstedt Bo Frögeli - Thomas Falk 3NT V-1 10 100 22/16
Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg 4 N-1 3 -100 14/24
Hans Alexandersson - Göran Ryman Max Ödlund - Bim Ödlund 4 N-1 3 -100 14/24
Leif Nilsson - Pär Rosén Per Söderberg - Malin Englund 4 N-1 3 -100 14/24
Olle Blidholm - Fredrik Josephson Fredrik Norling - Hans Thormar 3 V= 5 -110 9/29
Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy Anders Björkman - Magnus Arve 3 V= 5 -110 9/29
Peggy Nyholm - Peter Buer Jerzy Kawa - Björn Gjörwell 2NT V+1 6 -150 6/32
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Mikael Lundin - Thomas Malmström 5 N-2 3 -200 3/35
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 5 N-2 3 -200 3/35
Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven Sven-Owe Andersson - Harry Nisell 3NT V= 5 -600 0/38

Bricka 27

BK S:t Erik, Sverige 2015.06.08

Syd giv
ingen i zon
KD832
EK64
K
754
kn964
10532
973
92
10
Dkn87
8654
EK63
E75
9
EDkn102
Dkn108

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Alexandersson - Göran Ryman Max Ödlund - Bim Ödlund 3NT N+2 3 460 37/1
Ann-Britt Carlén - Elisabeth Nordling Solvig Grönstedt - Lars-Erik Dahlgren 3NT N+2 E 460 37/1
Mikael Rimstedt - Ola Rimstedt Lillemor Strindberg - Kerstin Strandberg 4 N+1 3 450 33/5
Göran Hammarström - Simon Bech Håkan Asplund - Nikolaj Tolstoy 4 N+1 2 450 33/5
Olle Blidholm - Fredrik Josephson Fredrik Norling - Hans Thormar 3NT N+1 8 430 25/13
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Mikael Lundin - Thomas Malmström 3NT N+1 D 430 25/13
Gianpaolo Vigliar - Franciska Levy Anders Björkman - Magnus Arve 3NT N+1 D 430 25/13
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Lilly Sturesson - Berit Calissendorff 3NT S+1 3 430 25/13
Per Grivenfeldt - Claes Melin Anita Brynje - Caroline Henjered 3NT N+1 8 430 25/13
Anders Hellström - Michael Jungstedt Bo Frögeli - Thomas Falk 3NT N+1 8 430 25/13
Tuve Gustavsson - Per Clarin Micke Almgren - Anders d´Aquino 4 N= 10 420 9/29
Olle Robin - Peter Gavatin Elena Ström - Erik Åsbrink 4 N= E 420 9/29
Bengt Stahre - Gunnar Andersson Peder Hägg - Leif Hansson 4 N= 10 420 9/29
Tore Stormo - Ylva Strandberg Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 4 N= E 420 9/29
Peggy Nyholm - Peter Buer Jerzy Kawa - Björn Gjörwell 4 N= K 420 9/29
Lars-Erik Rudström - Lars Ekenlöv Mi Andrén - Caroline Tesch 4 N= E 420 9/29
Peter Flodqvist - Fredrik Alfredsson Lars Andersson - Tommy Eneqvist 4 N= E 420 9/29
Lennart Roth - Marie Roth Tomas Winqvist - Gudrun Strandberg 4 N= E 420 9/29
Barbro Thormählen - Cecilia von Scheven Sven-Owe Andersson - Harry Nisell 4 N= E 420 9/29
Leif Nilsson - Pär Rosén Per Söderberg - Malin Englund 4 N= E 420 9/29