Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Fredagsgodis 2014-11-28 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Fredagsgodis 2014-11-28

Partävling, 40 bord, 80 par. Antal brickor: 21. Medel: 819.0.

Privatprotokoll för Margareta Levin - Eva Hök

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 12, Olle Billström - Claes Hultkrantz
14 V+3 510 68 87% 68 87.0%ED5KKnK82EKD53 Kn983210ED109Kn107
23D Ö= 470 76 97% 144 92.0%Kn43KD3K108764Kn 8784EKn92K10974
33NT N-7 350 78 100% 222 94.7%KKn104652K105426 92109876EKKn972
Rond 2, som NS mot par 14, Margareta Schwartz - Pia Rydbeck
44 V-2 200 68 87% 290 92.8%KD1073101072E852 KD87D63DKn9763
53NT Ö+1 -430 0 0% 290 74.2%KKn863DKn432Kn4Kn D710710872D10642
62 V+1 -140 8 10% 298 63.5%K53E92K98D953 9864KKn7D65742
Rond 3, som ÖV mot par 11, Lennart Larsson - Lennart Holmqvist
73 V-1 -100 11 14% 309 56.4%9754KD43D10863 ED52ED98652E9
83NT S+1 -430 3 4% 312 49.9%3KD1032Kn95E987 987626K86Kn1043
93 Ö-1 -100 13 17% 325 46.2%KnKn85KD1085KD32 E10964E9642Kn104
Rond 4, som ÖV mot par 10, Per-Owe Jalde - Doris Bernmark
103NT Ö-3 -300 7 9% 332 42.5%DKn75EKn83E86K7 E2D964Kn97D832
111NT S-1 50 31 40% 363 42.3%E32D65E7653102 KD1087104Kn9KKn63
121 S-1 100 23 29% 386 41.2%3KKn104EKnE109643 Kn1086D953K10437
Rond 5, som NS mot par 8, Tor Montalvo - Ralf Treffner
132 V+2 -170 40 51% 426 41.9%E8965D8653KD2 764Kn8442EKn854
142NT V-1 50 62 79% 488 44.6%EKED1053542Kn98 Kn973K298610632
153NT Ö= -400 18 23% 506 43.1%1092D1083KKn7D108 E764E741064632
Rond 6, som NS mot par 6, Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman
163NT V+4 -720 21 27% 527 42.1%10652109210210865 97653Kn765EKn32
174 S-2 -100 9 12% 536 40.4%Kn10487E103ED943 ED953D643Kn868
185 V= -450 2 3% 538 38.3%10957Kn32EKKn986 K8ED859D107542
Rond 7, som NS mot par 9, Gunnar Bernhardtz - Per Molin
194 S+1 450 39 50% 577 38.9%EKKn32864107574 D108764EDKnEEKn5
204 Ö+2 -680 13 17% 590 37.8%Kn5K97398532Kn8 2DKn108654E74E10
213NT Ö= -400 55 71% 645 39.4%D9975Kn54D8652 1062ED864763107

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.28

Nord giv
ingen i zon
K106
D98732
43
64
kn9832
10
ED109
kn107
ED5
Kkn
K82
EKD53
74
E654
kn765
982

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Olofsson - Anita Koch Risbecker Ann - Catharina Almström 4 V-2 8 100 77/1
Gertrud Rosenlund - Ulf Berggren Elisabeth Lalin - Eva Mellstedt 6 Ö-2 10 100 77/1
Birgitta Wallin - Leif Wallin Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 4NT Ö-1 9 50 71/7
Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman Brita Carlefred - Ylva Hag 3NT Ö-1 4 50 71/7
Sven-Erik Rehnman - Hans Bennermark Eva Kulling - Marianne Lins 6 V-1 2 50 71/7
Bengt Orre - Anders Tönne Ulla Bohlin - Rune Bohlin 6NT Ö-1 E 50 71/7
Traude Rothdeutsch - Kerstin Hasselrot Louise Edlind Friberg - Sten Friberg 5 Ö= E -400 66/12
Gunvor Westerberg - Lars Lewander Gunnar Ericsson - Laijla Molén 5 Ö+1 6 -420 64/14
Tor Montalvo - Ralf Treffner Lena Treffner - Birgitta Norrgren 3NT Ö+1 5 -430 57/21
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Ulla Wennborg - Kristina Dannewitz 3NT Ö+1 4 -430 57/21
Sune Strömbäck - Anders Rosén Staffan Troell - Clary Sundblad 3NT Ö+1 4 -430 57/21
Barbro Gustafsson - Carin Lettermark Marianne Karta - Jan Morén 3NT Ö+1 E -430 57/21
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Marianne Juhlin - Ingun Boström 3NT Ö+1 4 -430 57/21
Sigvard Carlefred - Birgitta Elding Christina Söderberg - Per Söderberg 3NT Ö+1 4 -430 57/21
Ingegerd Hirn - Carl Dufke Bo Tynderfeldt - Birgitta Schayah 5 Ö+2 7 -440 49/29
Olle Magnuson - Milly Holmgren Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 5 Ö+2 7 -440 49/29
Lena Sidebo - Margaretha Elfström Göran Ledberg - Svenn Krogstadholm 4 V+1 6 -450 44/34
Nils Ahlén - Ann Jansson Anders Bodecker - Solveig Lewander 4 Ö+1 E -450 44/34
Bengt Kulling - Margot Kulling Karl Lindberg - Marianne Lindberg 4 V+1 4 -450 44/34
Gunnar Bernhardtz - Per Molin Lennart Larsson - Lennart Holmqvist 3NT Ö+2 6 -460 35/43
Viviann Rosenlund - Evy Andersson Ingrid Espmark - Margareta Rydén 3NT Ö+2 5 -460 35/43
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Eva Holm - Anita Helgstedt 3NT Ö+2 5 -460 35/43
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 3NT Ö+2 5 -460 35/43
Marianne Almén - Camilla Nitschmann Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 3NT Ö+2 5 -460 35/43
Per Giléus - Inger Giléus Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 3NT Ö+2 6 -460 35/43
Åsel Floderus - Christine Hargevik Louise Dinkelspiel - Ulf Dinkelspiel 5 V+1 2 -480 28/50
Ulla Winblad - Katy Lilljeforss Karen Carlberg - Margit Belenius 3NT Ö+3 7 -490 19/59
Gunilla Hartzell - Åsa Ljungman Lars Nitell - Gösta Cannerheim 3NT Ö+3 4 -490 19/59
Gunilla Seth - Johan Seth Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT Ö+3 4 -490 19/59
Kerstin Ström - Marianne Näslund Berit Helge - Brita Matérn 3NT Ö+3 4 -490 19/59
Agneta Erikson - Agneta Fhurong Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson 3NT Ö+3 4 -490 19/59
Jan Nelson - Christina Winblad Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing 3NT Ö+3 5 -490 19/59
Anne-Outram Mott - Malin Philipson Göran Walander - Arne Keller 3NT Ö+3 6 -490 19/59
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 3NT Ö+3 6 -490 19/59
Olle Billström - Claes Hultkrantz Margareta Levin - Eva Hök 4 V+3 4 -510 10/68
Ulla Linde - Annette Sydfors Britt Björklund - Kerstin Avenberg 3NT Ö+4 9 -520 5/73
Åsa Venström - Jan Christersson Outi Leijon - Mona Eriksson 3NT Ö+4 5 -520 5/73
Ingrid Laurell - Rolf Thorsell Ann Katrin Ollers - Lennart Lundin 3NT Ö+4 5 -520 5/73
Per Christoffersson - Ingrid Lindberg Sidney Hage - Barbara Lane 3NT Ö+4 6 -520 5/73
Margareta Schwartz - Pia Rydbeck Per-Owe Jalde - Doris Bernmark 6NT Ö= E -990 0/78

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.28

Öst giv
N-S i zon
ED105
106
53
E8632
87
84
Ekn92
K10974
kn43
KD3
K108764
kn
K962
Ekn9752
D
D5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åsel Floderus - Christine Hargevik Louise Dinkelspiel - Ulf Dinkelspiel 4 S+1 E 650 76/2
Bengt Kulling - Margot Kulling Karl Lindberg - Marianne Lindberg 4 N+1 Kn 650 76/2
Sigvard Carlefred - Birgitta Elding Christina Söderberg - Per Söderberg 4 N+1 Kn 650 76/2
Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman Brita Carlefred - Ylva Hag 4 N= Kn 620 64/14
Tor Montalvo - Ralf Treffner Lena Treffner - Birgitta Norrgren 4 N= Kn 620 64/14
Margareta Schwartz - Pia Rydbeck Per-Owe Jalde - Doris Bernmark 4 S= E 620 64/14
Gunilla Hartzell - Åsa Ljungman Lars Nitell - Gösta Cannerheim 4 N= Kn 620 64/14
Gunilla Seth - Johan Seth Olle Fahlén - Lena Fahlén 4 S= Kn 620 64/14
Kerstin Ström - Marianne Näslund Berit Helge - Brita Matérn 4 N= Kn 620 64/14
Bengt Orre - Anders Tönne Ulla Bohlin - Rune Bohlin 4 S= 7 620 64/14
Nils Ahlén - Ann Jansson Anders Bodecker - Solveig Lewander 4 N= Kn 620 64/14
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 4 N= Kn 620 64/14
Barbro Gustafsson - Carin Lettermark Marianne Karta - Jan Morén 3 S+2 10 200 53/25
Per Giléus - Inger Giléus Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 2 S+3 9 200 53/25
Ulla Winblad - Katy Lilljeforss Karen Carlberg - Margit Belenius 3 N+1 Kn 170 48/30
Sven-Erik Rehnman - Hans Bennermark Eva Kulling - Marianne Lins 2 N+2 Kn 170 48/30
Per Christoffersson - Ingrid Lindberg Sidney Hage - Barbara Lane 2 S+2 E 170 48/30
Gunnar Bernhardtz - Per Molin Lennart Larsson - Lennart Holmqvist 2 N+1 Kn 140 42/36
Viviann Rosenlund - Evy Andersson Ingrid Espmark - Margareta Rydén 2 N+1 Kn 140 42/36
Lena Sidebo - Margaretha Elfström Göran Ledberg - Svenn Krogstadholm 2 S+1 E 140 42/36
Gunvor Westerberg - Lars Lewander Gunnar Ericsson - Laijla Molén 5 Ö-2 E 100 36/42
Åsa Venström - Jan Christersson Outi Leijon - Mona Eriksson 5D Ö-1 E 100 36/42
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 5 Ö-2 2 100 36/42
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Marianne Juhlin - Ingun Boström 4 Ö-1 E 50 31/47
Gertrud Rosenlund - Ulf Berggren Elisabeth Lalin - Eva Mellstedt 4 Ö-1 6 50 31/47
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Ulla Wennborg - Kristina Dannewitz 4 N-1 Kn -100 26/52
Traude Rothdeutsch - Kerstin Hasselrot Louise Edlind Friberg - Sten Friberg 4 S-1 4 -100 26/52
Marianne Almén - Camilla Nitschmann Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 4 N-1 Kn -100 26/52
Agneta Erikson - Agneta Fhurong Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson 4 Ö= 2 -130 20/58
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Eva Holm - Anita Helgstedt 3 Ö+1 E -130 20/58
Anne-Outram Mott - Malin Philipson Göran Walander - Arne Keller 3 Ö+1 E -130 20/58
Ulla Linde - Annette Sydfors Britt Björklund - Kerstin Avenberg 3 Ö+2 9 -150 15/63
Ingegerd Hirn - Carl Dufke Bo Tynderfeldt - Birgitta Schayah 4 Ö+1 D -150 15/63
Birgitta Wallin - Leif Wallin Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 4 S-2 9 -200 8/70
Sune Strömbäck - Anders Rosén Staffan Troell - Clary Sundblad 3 N-2 Kn -200 8/70
Ingrid Laurell - Rolf Thorsell Ann Katrin Ollers - Lennart Lundin 4 S-2 8 -200 8/70
Jan Nelson - Christina Winblad Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing 4 N-2 Kn -200 8/70
Olle Magnuson - Milly Holmgren Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 4 N-2 Kn -200 8/70
Olle Billström - Claes Hultkrantz Margareta Levin - Eva Hök 3D Ö= E -470 2/76
Gunilla Olofsson - Anita Koch Risbecker Ann - Catharina Almström 5D N-4 Kn -1100 0/78

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.28

Syd giv
Ö-V i zon
D7
Dkn84
kn93
10853
92
109
876
EKkn972
Kkn104
652
K10542
6
E8653
EK73
ED
D4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman Brita Carlefred - Ylva Hag 4 S= E 420 71/7
Gunilla Hartzell - Åsa Ljungman Lars Nitell - Gösta Cannerheim 4 N= 6 420 71/7
Bengt Orre - Anders Tönne Ulla Bohlin - Rune Bohlin 4 S= E 420 71/7
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Marianne Juhlin - Ingun Boström 4 S= E 420 71/7
Åsel Floderus - Christine Hargevik Louise Dinkelspiel - Ulf Dinkelspiel 4 S= E 420 71/7
Ingegerd Hirn - Carl Dufke Bo Tynderfeldt - Birgitta Schayah 4 S= 6 420 71/7
Åsa Venström - Jan Christersson Outi Leijon - Mona Eriksson 4 N= 6 420 71/7
Anne-Outram Mott - Malin Philipson Göran Walander - Arne Keller 4 S= E 420 71/7
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 3NT N= 2 400 62/16
Barbro Gustafsson - Carin Lettermark Marianne Karta - Jan Morén 2NT Ö-3 E 300 60/18
Ulla Winblad - Katy Lilljeforss Karen Carlberg - Margit Belenius 3 V-2 7 200 55/23
Tor Montalvo - Ralf Treffner Lena Treffner - Birgitta Norrgren 2 S+3 E 200 55/23
Margareta Schwartz - Pia Rydbeck Per-Owe Jalde - Doris Bernmark 4 Ö-2 E 200 55/23
Viviann Rosenlund - Evy Andersson Ingrid Espmark - Margareta Rydén 2 Ö-2 E 200 55/23
Gunnar Bernhardtz - Per Molin Lennart Larsson - Lennart Holmqvist 3 S+1 E 170 47/31
Lena Sidebo - Margaretha Elfström Göran Ledberg - Svenn Krogstadholm 2 S+2 E 170 47/31
Agneta Erikson - Agneta Fhurong Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson 2 S+2 E 170 47/31
Sigvard Carlefred - Birgitta Elding Christina Söderberg - Per Söderberg 2 S+2 E 170 47/31
Ulla Linde - Annette Sydfors Britt Björklund - Kerstin Avenberg 2 S+1 E 140 38/40
Nils Ahlén - Ann Jansson Anders Bodecker - Solveig Lewander 2 S+1 E 140 38/40
Gertrud Rosenlund - Ulf Berggren Elisabeth Lalin - Eva Mellstedt 3 S= E 140 38/40
Bengt Kulling - Margot Kulling Karl Lindberg - Marianne Lindberg 2 S+1 E 140 38/40
Per Giléus - Inger Giléus Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 3 S= E 140 38/40
Sune Strömbäck - Anders Rosén Staffan Troell - Clary Sundblad 2NT N= 2 120 32/46
Birgitta Wallin - Leif Wallin Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 1 S+1 E 110 24/54
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Ulla Wennborg - Kristina Dannewitz 2 S= E 110 24/54
Traude Rothdeutsch - Kerstin Hasselrot Louise Edlind Friberg - Sten Friberg 1 S+1 E 110 24/54
Kerstin Ström - Marianne Näslund Berit Helge - Brita Matérn 2 S= E 110 24/54
Jan Nelson - Christina Winblad Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing 2 S= 2 110 24/54
Olle Magnuson - Milly Holmgren Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 2 S= E 110 24/54
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 1 S+1 E 110 24/54
Gunilla Seth - Johan Seth Olle Fahlén - Lena Fahlén 4 S-1 E -50 11/67
Gunilla Olofsson - Anita Koch Risbecker Ann - Catharina Almström 4 S-1 E -50 11/67
Sven-Erik Rehnman - Hans Bennermark Eva Kulling - Marianne Lins 4 S-1 E -50 11/67
Gunvor Westerberg - Lars Lewander Gunnar Ericsson - Laijla Molén 4 S-1 E -50 11/67
Marianne Almén - Camilla Nitschmann Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 3NT N-1 2 -50 11/67
Per Christoffersson - Ingrid Lindberg Sidney Hage - Barbara Lane 4 S-1 E -50 11/67
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Eva Holm - Anita Helgstedt 4 S-2 E -100 3/75
Ingrid Laurell - Rolf Thorsell Ann Katrin Ollers - Lennart Lundin 4 S-2 E -100 3/75
Olle Billström - Claes Hultkrantz Margareta Levin - Eva Hök 3NT N-7 2 -350 0/78

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.28

Väst giv
alla i zon
KD1073
10
1072
E852
852
kn96543
Ekn54
Ekn964
E2
K98
K104

KD87
D63
Dkn9763

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Åsa Venström - Jan Christersson 3NT Ö-4 9 400 78/0
Lena Treffner - Birgitta Norrgren Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman 4 Ö-3 D 300 75/3
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Elisabeth Lalin - Eva Mellstedt 4 Ö-3 D 300 75/3
Margareta Levin - Eva Hök Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 4 V-2 2 200 68/10
Olle Fahlén - Lena Fahlén Viviann Rosenlund - Evy Andersson 3NT Ö-2 3 200 68/10
Louise Edlind Friberg - Sten Friberg Sune Strömbäck - Anders Rosén 3NT Ö-2 D 200 68/10
Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström Ingrid Laurell - Rolf Thorsell 3 V-2 2 200 68/10
Bengt Kulling - Margot Kulling Ann Katrin Ollers - Lennart Lundin 3 Ö-2 6 200 68/10
Gunilla Seth - Johan Seth Risbecker Ann - Catharina Almström 4 V-1 E 100 57/21
Bengt Orre - Anders Tönne Eva Kulling - Marianne Lins 3 V-1 E 100 57/21
Eva Holm - Anita Helgstedt Nils Ahlén - Ann Jansson 3NT Ö-1 3 100 57/21
Louise Dinkelspiel - Ulf Dinkelspiel Ingegerd Hirn - Carl Dufke 4 V-1 E 100 57/21
Klas Änggård - Dag Ehrenpreis Göran Walander - Arne Keller 3NT Ö-1 Kn 100 57/21
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Christina Söderberg - Per Söderberg 3 Ö-1 7 100 57/21
Ulla Linde - Annette Sydfors Berit Helge - Brita Matérn 2 S= 8 90 49/29
Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing Olle Magnuson - Milly Holmgren 2 S= 8 90 49/29
Gunilla Olofsson - Anita Koch Ingrid Espmark - Margareta Rydén 4 S-1 8 -100 45/33
Staffan Troell - Clary Sundblad Traude Rothdeutsch - Kerstin Hasselrot 4 S-1 2 -100 45/33
Gunnar Bernhardtz - Per Molin Brita Carlefred - Ylva Hag 2 Ö= D -110 41/37
Per Christoffersson - Ingrid Lindberg Per Giléus - Inger Giléus 2 Ö= D -110 41/37
Karen Carlberg - Margit Belenius Birgitta Wallin - Leif Wallin 3 V= K -140 33/45
Ulla Wennborg - Kristina Dannewitz Gunilla Hartzell - Åsa Ljungman 3 V= K -140 33/45
Barbro Gustafsson - Carin Lettermark Ulla Bohlin - Rune Bohlin 3 Ö= D -140 33/45
Göran Ledberg - Svenn Krogstadholm Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand 2 Ö+1 K -140 33/45
Gertrud Rosenlund - Ulf Berggren Anders Bodecker - Solveig Lewander 3 Ö= K -140 33/45
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Outi Leijon - Mona Eriksson 3 Ö= 3 -140 33/45
Marianne Juhlin - Ingun Boström Lena Sidebo - Margaretha Elfström 3 Ö+1 D -170 25/53
Anne-Outram Mott - Malin Philipson Sidney Hage - Barbara Lane 3 Ö+1 D -170 25/53
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Lars Nitell - Gösta Cannerheim 2 Ö+3 3 -200 21/57
Marianne Almén - Camilla Nitschmann Karl Lindberg - Marianne Lindberg 3 Ö+2 K -200 21/57
Ulla Winblad - Katy Lilljeforss Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 2 N-3 8 -300 17/61
Per-Owe Jalde - Doris Bernmark Olle Billström - Claes Hultkrantz 4 S-3 2 -300 17/61
Gunnar Ericsson - Laijla Molén Agneta Erikson - Agneta Fhurong 2 N-5 E -500 14/64
Tor Montalvo - Ralf Treffner Lennart Larsson - Lennart Holmqvist 4 Ö= 7 -620 10/68
Marianne Karta - Jan Morén Sven-Erik Rehnman - Hans Bennermark 4 V= E -620 10/68
Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom Sigvard Carlefred - Birgitta Elding 4 Ö= 3 -620 10/68
Bo Tynderfeldt - Birgitta Schayah Åsel Floderus - Christine Hargevik 4D Ö= D -790 6/72
Britt Björklund - Kerstin Avenberg Kerstin Ström - Marianne Näslund 5D N-3 E -800 3/75
Gunvor Westerberg - Lars Lewander Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson 5D S-3 E -800 3/75
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Jan Nelson - Christina Winblad 2D N-4 2 -1100 0/78

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.28

Nord giv
N-S i zon
Kkn863
Dkn432
kn4
kn
9
E865
EKD9
9753
E10542
K9
653
EK8
D7
107
10872
D10642

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Winblad - Katy Lilljeforss Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 3NT V-2 Kn 100 78/0
Lena Treffner - Birgitta Norrgren Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman 3NT Ö-1 2 50 58/20
Tor Montalvo - Ralf Treffner Lennart Larsson - Lennart Holmqvist 3NT Ö-1 6 50 58/20
Gunnar Bernhardtz - Per Molin Brita Carlefred - Ylva Hag 3NT Ö-1 2 50 58/20
Per-Owe Jalde - Doris Bernmark Olle Billström - Claes Hultkrantz 3NT Ö-1 6 50 58/20
Olle Fahlén - Lena Fahlén Viviann Rosenlund - Evy Andersson 3NT Ö-1 2 50 58/20
Ulla Wennborg - Kristina Dannewitz Gunilla Hartzell - Åsa Ljungman 3NT V-1 Kn 50 58/20
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Lars Nitell - Gösta Cannerheim 3NT Ö-1 2 50 58/20
Gunilla Seth - Johan Seth Risbecker Ann - Catharina Almström 3NT V-1 2 50 58/20
Barbro Gustafsson - Carin Lettermark Ulla Bohlin - Rune Bohlin 3NT Ö-1 2 50 58/20
Bengt Orre - Anders Tönne Eva Kulling - Marianne Lins 4 V-1 Kn 50 58/20
Marianne Juhlin - Ingun Boström Lena Sidebo - Margaretha Elfström 3NT Ö-1 2 50 58/20
Eva Holm - Anita Helgstedt Nils Ahlén - Ann Jansson 3NT Ö-1 2 50 58/20
Bo Tynderfeldt - Birgitta Schayah Åsel Floderus - Christine Hargevik 3NT Ö-1 6 50 58/20
Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström Ingrid Laurell - Rolf Thorsell 3NT Ö-1 6 50 58/20
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Jan Nelson - Christina Winblad 3NT Ö-1 2 50 58/20
Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing Olle Magnuson - Milly Holmgren 3NT Ö-1 4 50 58/20
Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom Sigvard Carlefred - Birgitta Elding 3NT V-1 2 50 58/20
Anne-Outram Mott - Malin Philipson Sidney Hage - Barbara Lane 4 V-1 D 50 58/20
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Christina Söderberg - Per Söderberg 3NT Ö-1 6 50 58/20
Gunnar Ericsson - Laijla Molén Agneta Erikson - Agneta Fhurong 2 V+1 Kn -110 38/40
Louise Edlind Friberg - Sten Friberg Sune Strömbäck - Anders Rosén 1NT Ö+1 D -120 34/44
Staffan Troell - Clary Sundblad Traude Rothdeutsch - Kerstin Hasselrot 1NT V+1 2 -120 34/44
Marianne Karta - Jan Morén Sven-Erik Rehnman - Hans Bennermark 2NT Ö= 3 -120 34/44
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Elisabeth Lalin - Eva Mellstedt 1 Ö+2 10 -140 30/48
Klas Änggård - Dag Ehrenpreis Göran Walander - Arne Keller 2NT Ö+2 2 -180 28/50
Karen Carlberg - Margit Belenius Birgitta Wallin - Leif Wallin 3NT Ö= 7 -400 14/64
Gunilla Olofsson - Anita Koch Ingrid Espmark - Margareta Rydén 3NT Ö= 2 -400 14/64
Britt Björklund - Kerstin Avenberg Kerstin Ström - Marianne Näslund 3NT Ö= 10 -400 14/64
Ulla Linde - Annette Sydfors Berit Helge - Brita Matérn 3NT Ö= 2 -400 14/64
Göran Ledberg - Svenn Krogstadholm Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand 3NT V= 2 -400 14/64
Gunvor Westerberg - Lars Lewander Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson 3NT Ö= 2 -400 14/64
Gertrud Rosenlund - Ulf Berggren Anders Bodecker - Solveig Lewander 3NT Ö= 4 -400 14/64
Louise Dinkelspiel - Ulf Dinkelspiel Ingegerd Hirn - Carl Dufke 3NT Ö= 2 -400 14/64
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Åsa Venström - Jan Christersson 3NT Ö= 6 -400 14/64
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Outi Leijon - Mona Eriksson 3NT Ö= 2 -400 14/64
Marianne Almén - Camilla Nitschmann Karl Lindberg - Marianne Lindberg 3NT Ö= 10 -400 14/64
Bengt Kulling - Margot Kulling Ann Katrin Ollers - Lennart Lundin 3NT Ö= 2 -400 14/64
Per Christoffersson - Ingrid Lindberg Per Giléus - Inger Giléus 3NT Ö= 2 -400 14/64
Margareta Levin - Eva Hök Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 3NT Ö+1 2 -430 0/78

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.28

Öst giv
Ö-V i zon
K53
E92
K98
D953
Ekn72
D5
E102
Ekn86
D10
108643
kn743
K10
9864
Kkn7
D65
742

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Treffner - Birgitta Norrgren Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman 2NT V-2 9 200 74/4
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Lars Nitell - Gösta Cannerheim 3 V-2 E 200 74/4
Marianne Karta - Jan Morén Sven-Erik Rehnman - Hans Bennermark 2 V-2 3 200 74/4
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Elisabeth Lalin - Eva Mellstedt 4 V-2 3 200 74/4
Gertrud Rosenlund - Ulf Berggren Anders Bodecker - Solveig Lewander 3NT V-2 3 200 74/4
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Christina Söderberg - Per Söderberg 2 S= 5 110 68/10
Gunnar Bernhardtz - Per Molin Brita Carlefred - Ylva Hag 2 V-1 5 100 57/21
Gunilla Olofsson - Anita Koch Ingrid Espmark - Margareta Rydén 3NT V-1 5 100 57/21
Louise Edlind Friberg - Sten Friberg Sune Strömbäck - Anders Rosén 2 Ö-1 9 100 57/21
Staffan Troell - Clary Sundblad Traude Rothdeutsch - Kerstin Hasselrot 3NT V-1 5 100 57/21
Gunvor Westerberg - Lars Lewander Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson 2 V-1 5 100 57/21
Louise Dinkelspiel - Ulf Dinkelspiel Ingegerd Hirn - Carl Dufke 2 V-1 3 100 57/21
Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström Ingrid Laurell - Rolf Thorsell 2 V-1 3 100 57/21
Marianne Almén - Camilla Nitschmann Karl Lindberg - Marianne Lindberg 2 V-1 4 100 57/21
Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing Olle Magnuson - Milly Holmgren 2 V-1 2 100 57/21
Klas Änggård - Dag Ehrenpreis Göran Walander - Arne Keller 2 V-1 5 100 57/21
Per-Owe Jalde - Doris Bernmark Olle Billström - Claes Hultkrantz 2 N-2 D -100 45/33
Gunnar Ericsson - Laijla Molén Agneta Erikson - Agneta Fhurong 2 S-2 2 -100 45/33
Karen Carlberg - Margit Belenius Birgitta Wallin - Leif Wallin 2 V= 3 -110 33/45
Olle Fahlén - Lena Fahlén Viviann Rosenlund - Evy Andersson 2 V= 6 -110 33/45
Ulla Wennborg - Kristina Dannewitz Gunilla Hartzell - Åsa Ljungman 2 V= 5 -110 33/45
Gunilla Seth - Johan Seth Risbecker Ann - Catharina Almström 2 V= 9 -110 33/45
Britt Björklund - Kerstin Avenberg Kerstin Ström - Marianne Näslund 2 V= 5 -110 33/45
Bengt Orre - Anders Tönne Eva Kulling - Marianne Lins 2 V= 5 -110 33/45
Bo Tynderfeldt - Birgitta Schayah Åsel Floderus - Christine Hargevik 2 V= 5 -110 33/45
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Outi Leijon - Mona Eriksson 2 V= 3 -110 33/45
Bengt Kulling - Margot Kulling Ann Katrin Ollers - Lennart Lundin 2 V= 2 -110 33/45
Per Christoffersson - Ingrid Lindberg Per Giléus - Inger Giléus 2 V= 5 -110 33/45
Ulla Linde - Annette Sydfors Berit Helge - Brita Matérn 1NT V+1 3 -120 18/60
Barbro Gustafsson - Carin Lettermark Ulla Bohlin - Rune Bohlin 1NT V+1 3 -120 18/60
Göran Ledberg - Svenn Krogstadholm Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand 1NT V+1 3 -120 18/60
Eva Holm - Anita Helgstedt Nils Ahlén - Ann Jansson 1NT Ö+1 7 -120 18/60
Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom Sigvard Carlefred - Birgitta Elding 1NT V+1 5 -120 18/60
Ulla Winblad - Katy Lilljeforss Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 2 V+1 5 -140 8/70
Tor Montalvo - Ralf Treffner Lennart Larsson - Lennart Holmqvist 2 V+1 3 -140 8/70
Margareta Levin - Eva Hök Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 2 V+1 3 -140 8/70
Marianne Juhlin - Ingun Boström Lena Sidebo - Margaretha Elfström 2 V+1 3 -140 8/70
Anne-Outram Mott - Malin Philipson Sidney Hage - Barbara Lane 2 V+1 5 -140 8/70
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Åsa Venström - Jan Christersson 2NT V+1 2 -150 2/76
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Jan Nelson - Christina Winblad 2NT V+2 3 -180 0/78

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.28

Syd giv
alla i zon
1084
Kkn1093
107
K75
ED52
ED
98652
E9
9
754
KD43
D10863
Kkn763
862
Ekn
kn42

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom Göran Walander - Arne Keller 3NT V-3 3 300 78/0
Olle Magnuson - Milly Holmgren Marianne Almén - Camilla Nitschmann 3NT Ö-2 3 200 76/2
Lennart Larsson - Lennart Holmqvist Margareta Levin - Eva Hök 3 V-1 3 100 67/11
Bengt Orre - Anders Tönne Lena Sidebo - Margaretha Elfström 2NT V-1 10 100 67/11
Ulla Bohlin - Rune Bohlin Göran Ledberg - Svenn Krogstadholm 3NT V-1 Kn 100 67/11
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Barbro Gustafsson - Carin Lettermark 3NT V-1 9 100 67/11
Eva Holm - Anita Helgstedt Agneta Erikson - Agneta Fhurong 2 V-1 3 100 67/11
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Outi Leijon - Mona Eriksson 5 V-1 Kn 100 67/11
Sidney Hage - Barbara Lane Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 3NT V-1 10 100 67/11
Christina Söderberg - Per Söderberg Per Christoffersson - Ingrid Lindberg 3NT V-1 10 100 67/11
Per-Owe Jalde - Doris Bernmark Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 2 S-1 9 -100 58/20
Anders Bodecker - Solveig Lewander Gunvor Westerberg - Lars Lewander 2 V+1 3 -110 54/24
Gertrud Rosenlund - Ulf Berggren Åsel Floderus - Christine Hargevik 3 V= Kn -110 54/24
Ingegerd Hirn - Carl Dufke Kerstin Feinberg - Agneta Neuman 3 V= 10 -110 54/24
Lena Treffner - Birgitta Norrgren Birgitta Wallin - Leif Wallin 1NT V+1 Kn -120 45/33
Olle Fahlén - Lena Fahlén Gunilla Hartzell - Åsa Ljungman 1NT V+1 10 -120 45/33
Marianne Karta - Jan Morén Kerstin Ström - Marianne Näslund 1NT Ö+1 2 -120 45/33
Elisabeth Lalin - Eva Mellstedt Louise Dinkelspiel - Ulf Dinkelspiel 1NT Ö+1 2 -120 45/33
Ann Katrin Ollers - Lennart Lundin Kerstin Klintberg - Christina Bäckström 1NT Ö+1 2 -120 45/33
Anne-Outram Mott - Malin Philipson Sigvard Carlefred - Birgitta Elding 2NT V= 4 -120 45/33
Brita Carlefred - Ylva Hag Ulla Winblad - Katy Lilljeforss 3 V+1 9 -130 34/44
Viviann Rosenlund - Evy Andersson Ulla Wennborg - Kristina Dannewitz 3 V+1 10 -130 34/44
Risbecker Ann - Catharina Almström Staffan Troell - Clary Sundblad 3 V+1 10 -130 34/44
Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström Åsa Venström - Jan Christersson 3 V+1 3 -130 34/44
Bengt Kulling - Margot Kulling Jan Nelson - Christina Winblad 4 V= 10 -130 34/44
Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman Karen Carlberg - Margit Belenius 2NT V+1 4 -150 19/59
Margareta Schwartz - Pia Rydbeck Tor Montalvo - Ralf Treffner 4 V+1 Kn -150 19/59
Gunilla Olofsson - Anita Koch Sune Strömbäck - Anders Rosén 3 Ö+2 10 -150 19/59
Louise Edlind Friberg - Sten Friberg Lars Nitell - Gösta Cannerheim 2 V+3 3 -150 19/59
Traude Rothdeutsch - Kerstin Hasselrot Gunilla Seth - Johan Seth 3 Ö+2 10 -150 19/59
Sven-Erik Rehnman - Hans Bennermark Britt Björklund - Kerstin Avenberg 1 V+4 Kn -150 19/59
Marianne Juhlin - Ingun Boström Berit Helge - Brita Matérn 4 Ö+1 10 -150 19/59
Bo Tynderfeldt - Birgitta Schayah Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson 3 V+2 Kn -150 19/59
Ingrid Laurell - Rolf Thorsell Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 1NT Ö+2 E -150 19/59
Karl Lindberg - Marianne Lindberg Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing 3 V+2 Kn -150 19/59
Gunnar Bernhardtz - Per Molin Olle Billström - Claes Hultkrantz 2NT V+2 Kn -180 8/70
Ingrid Espmark - Margareta Rydén Marianne Larsson - Gunnar Andersson 2 S-2 9 -200 5/73
Nils Ahlén - Ann Jansson Gunnar Ericsson - Laijla Molén 2 S-2 9 -200 5/73
Eva Kulling - Marianne Lins Ulla Linde - Annette Sydfors 3NT V= Kn -600 1/77
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Per Giléus - Inger Giléus 5 V= Kn -600 1/77

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.28

Väst giv
ingen i zon
EK
Ekn9754
ED2
D5
98762
6
K86
kn1043
3
KD1032
kn95
E987
Dkn1054
8
10743
K62

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström Åsa Venström - Jan Christersson 3NT N+2 K 460 78/0
Lennart Larsson - Lennart Holmqvist Margareta Levin - Eva Hök 3NT S+1 6 430 75/3
Olle Fahlén - Lena Fahlén Gunilla Hartzell - Åsa Ljungman 4NT N= K 430 75/3
Lena Treffner - Birgitta Norrgren Birgitta Wallin - Leif Wallin 3NT N= K 400 71/7
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Outi Leijon - Mona Eriksson 3NT S= 6 400 71/7
Ingegerd Hirn - Carl Dufke Kerstin Feinberg - Agneta Neuman 3 N= 7 140 67/11
Olle Magnuson - Milly Holmgren Marianne Almén - Camilla Nitschmann 3 N= 3 140 67/11
Brita Carlefred - Ylva Hag Ulla Winblad - Katy Lilljeforss 2 N= 3 110 62/16
Per-Owe Jalde - Doris Bernmark Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 1 N+1 3 110 62/16
Eva Holm - Anita Helgstedt Agneta Erikson - Agneta Fhurong 1 N+1 3 110 62/16
Ingrid Espmark - Margareta Rydén Marianne Larsson - Gunnar Andersson 3 N-1 3 -50 47/31
Marianne Karta - Jan Morén Kerstin Ström - Marianne Näslund 3 N-1 3 -50 47/31
Sven-Erik Rehnman - Hans Bennermark Britt Björklund - Kerstin Avenberg 3 N-1 3 -50 47/31
Marianne Juhlin - Ingun Boström Berit Helge - Brita Matérn 3NT N-1 2 -50 47/31
Ulla Bohlin - Rune Bohlin Göran Ledberg - Svenn Krogstadholm 3 N-1 5 -50 47/31
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Barbro Gustafsson - Carin Lettermark 4 S-1 3 -50 47/31
Nils Ahlén - Ann Jansson Gunnar Ericsson - Laijla Molén 4 N-1 3 -50 47/31
Gertrud Rosenlund - Ulf Berggren Åsel Floderus - Christine Hargevik 2 N-1 3 -50 47/31
Bo Tynderfeldt - Birgitta Schayah Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson 4 S-1 6 -50 47/31
Ann Katrin Ollers - Lennart Lundin Kerstin Klintberg - Christina Bäckström 3NT S-1 2 -50 47/31
Karl Lindberg - Marianne Lindberg Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing 3 N-1 3 -50 47/31
Sidney Hage - Barbara Lane Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 4 N-1 3 -50 47/31
Risbecker Ann - Catharina Almström Staffan Troell - Clary Sundblad 3 N-2 3 -100 30/48
Bengt Orre - Anders Tönne Lena Sidebo - Margaretha Elfström 3 N-2 5 -100 30/48
Anders Bodecker - Solveig Lewander Gunvor Westerberg - Lars Lewander 4 N-2 E -100 30/48
Christina Söderberg - Per Söderberg Per Christoffersson - Ingrid Lindberg 3 N-2 3 -100 30/48
Anne-Outram Mott - Malin Philipson Sigvard Carlefred - Birgitta Elding 3 N-2 3 -100 30/48
Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman Karen Carlberg - Margit Belenius 4 N-3 3 -150 17/61
Gunnar Bernhardtz - Per Molin Olle Billström - Claes Hultkrantz 4 N-3 3 -150 17/61
Viviann Rosenlund - Evy Andersson Ulla Wennborg - Kristina Dannewitz 3NT S-3 Kn -150 17/61
Gunilla Olofsson - Anita Koch Sune Strömbäck - Anders Rosén 4 N-3 3 -150 17/61
Traude Rothdeutsch - Kerstin Hasselrot Gunilla Seth - Johan Seth 3 N-3 3 -150 17/61
Eva Kulling - Marianne Lins Ulla Linde - Annette Sydfors 4 S-3 Kn -150 17/61
Ingrid Laurell - Rolf Thorsell Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 3NT S-3 3 -150 17/61
Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom Göran Walander - Arne Keller 4 S-3 3 -150 17/61
Louise Edlind Friberg - Sten Friberg Lars Nitell - Gösta Cannerheim 4D N-2 3 -300 7/71
Elisabeth Lalin - Eva Mellstedt Louise Dinkelspiel - Ulf Dinkelspiel 4D N-2 E -300 7/71
Margareta Schwartz - Pia Rydbeck Tor Montalvo - Ralf Treffner 4D N-3 6 -500 3/75
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Per Giléus - Inger Giléus 4D N-3 3 -500 3/75
Bengt Kulling - Margot Kulling Jan Nelson - Christina Winblad 4D S-4 6 -800 0/78

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.28

Nord giv
Ö-V i zon
K763
D732
kn7
E96
E109
64
E9642
kn104
kn
kn85
KD1085
KD32
D8542
EK109
3
875

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Holm - Anita Helgstedt Agneta Erikson - Agneta Fhurong 4 S= E 420 77/1
Bo Tynderfeldt - Birgitta Schayah Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson 4 S= 4 420 77/1
Marianne Juhlin - Ingun Boström Berit Helge - Brita Matérn 3 S= 2 140 72/6
Anders Bodecker - Solveig Lewander Gunvor Westerberg - Lars Lewander 3 S= 2 140 72/6
Elisabeth Lalin - Eva Mellstedt Louise Dinkelspiel - Ulf Dinkelspiel 2 S+1 2 140 72/6
Lennart Larsson - Lennart Holmqvist Margareta Levin - Eva Hök 3 Ö-1 E 100 65/13
Ulla Bohlin - Rune Bohlin Göran Ledberg - Svenn Krogstadholm 5 Ö-1 E 100 65/13
Nils Ahlén - Ann Jansson Gunnar Ericsson - Laijla Molén 5 Ö-1 E 100 65/13
Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström Åsa Venström - Jan Christersson 5 Ö-1 E 100 65/13
Margareta Schwartz - Pia Rydbeck Tor Montalvo - Ralf Treffner Pass   60/18
Per-Owe Jalde - Doris Bernmark Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 3 S-1 E -50 53/25
Ingrid Espmark - Margareta Rydén Marianne Larsson - Gunnar Andersson 4 S-1 E -50 53/25
Risbecker Ann - Catharina Almström Staffan Troell - Clary Sundblad 3 S-1 E -50 53/25
Bengt Orre - Anders Tönne Lena Sidebo - Margaretha Elfström 3 S-1 Kn -50 53/25
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Barbro Gustafsson - Carin Lettermark 3 S-1 E -50 53/25
Ingegerd Hirn - Carl Dufke Kerstin Feinberg - Agneta Neuman 3 N-1 Kn -50 53/25
Marianne Karta - Jan Morén Kerstin Ström - Marianne Näslund 4 S-2 E -100 44/34
Karl Lindberg - Marianne Lindberg Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing 4 S-2 E -100 44/34
Anne-Outram Mott - Malin Philipson Sigvard Carlefred - Birgitta Elding 4 S-2 6 -100 44/34
Lena Treffner - Birgitta Norrgren Birgitta Wallin - Leif Wallin 3 Ö+1 E -130 22/56
Brita Carlefred - Ylva Hag Ulla Winblad - Katy Lilljeforss 3 Ö+1 E -130 22/56
Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman Karen Carlberg - Margit Belenius 2 Ö+2 E -130 22/56
Gunnar Bernhardtz - Per Molin Olle Billström - Claes Hultkrantz 3 Ö+1 E -130 22/56
Olle Fahlén - Lena Fahlén Gunilla Hartzell - Åsa Ljungman 3 V+1 E -130 22/56
Viviann Rosenlund - Evy Andersson Ulla Wennborg - Kristina Dannewitz 2 Ö+2 E -130 22/56
Gunilla Olofsson - Anita Koch Sune Strömbäck - Anders Rosén 2 Ö+2 E -130 22/56
Traude Rothdeutsch - Kerstin Hasselrot Gunilla Seth - Johan Seth 2 Ö+2 E -130 22/56
Eva Kulling - Marianne Lins Ulla Linde - Annette Sydfors 3 Ö+1 E -130 22/56
Sven-Erik Rehnman - Hans Bennermark Britt Björklund - Kerstin Avenberg 2 Ö+2 E -130 22/56
Gertrud Rosenlund - Ulf Berggren Åsel Floderus - Christine Hargevik 3 Ö+1 E -130 22/56
Ann Katrin Ollers - Lennart Lundin Kerstin Klintberg - Christina Bäckström 2 Ö+2 E -130 22/56
Ingrid Laurell - Rolf Thorsell Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 3 Ö+1 E -130 22/56
Bengt Kulling - Margot Kulling Jan Nelson - Christina Winblad 2 Ö+2 E -130 22/56
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Outi Leijon - Mona Eriksson 3 Ö+1 E -130 22/56
Olle Magnuson - Milly Holmgren Marianne Almén - Camilla Nitschmann 3 Ö+1 E -130 22/56
Sidney Hage - Barbara Lane Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 4 Ö= E -130 22/56
Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom Göran Walander - Arne Keller 2 Ö+2 E -130 22/56
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Per Giléus - Inger Giléus 2 Ö+2 E -130 22/56
Louise Edlind Friberg - Sten Friberg Lars Nitell - Gösta Cannerheim 3 Ö+2 K -150 1/77
Christina Söderberg - Per Söderberg Per Christoffersson - Ingrid Lindberg 4 S-3 K -150 1/77

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.28

Öst giv
alla i zon
K9
K1075
10432
E106
E2
D964
kn97
D832
Dkn75
Ekn83
E86
K7
108643
2
KD5
kn954

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Viviann Rosenlund - Evy Andersson 4 Ö-4 K 400 78/0
Per-Owe Jalde - Doris Bernmark Margareta Levin - Eva Hök 3NT Ö-3 5 300 71/7
Olle Billström - Claes Hultkrantz Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 4 Ö-3 5 300 71/7
Louise Edlind Friberg - Sten Friberg Staffan Troell - Clary Sundblad 4 Ö-3 5 300 71/7
Ulla Bohlin - Rune Bohlin Kerstin Ström - Marianne Näslund 4 Ö-3 2 300 71/7
Elisabeth Lalin - Eva Mellstedt Agneta Erikson - Agneta Fhurong 3NT Ö-3 4 300 71/7
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing 3NT Ö-3 4 300 71/7
Brita Carlefred - Ylva Hag Karen Carlberg - Margit Belenius 3 Ö-2 5 200 47/31
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Lena Treffner - Birgitta Norrgren 3NT Ö-2 3 200 47/31
Lennart Larsson - Lennart Holmqvist Birgitta Wallin - Leif Wallin 2NT Ö-2 3 200 47/31
Gunilla Seth - Johan Seth Gunilla Olofsson - Anita Koch 4 Ö-2 3 200 47/31
Risbecker Ann - Catharina Almström Gunilla Hartzell - Åsa Ljungman 3NT Ö-2 K 200 47/31
Sune Strömbäck - Anders Rosén Traude Rothdeutsch - Kerstin Hasselrot 4 Ö-2 K 200 47/31
Eva Kulling - Marianne Lins Britt Björklund - Kerstin Avenberg 4 Ö-2 K 200 47/31
Ulla Linde - Annette Sydfors Sven-Erik Rehnman - Hans Bennermark 3NT Ö-2 K 200 47/31
Barbro Gustafsson - Carin Lettermark Bengt Orre - Anders Tönne 4 V-2 6 200 47/31
Marianne Juhlin - Ingun Boström Göran Ledberg - Svenn Krogstadholm 4 Ö-2 K 200 47/31
Anders Bodecker - Solveig Lewander Gunnar Ericsson - Laijla Molén 4 Ö-2 K 200 47/31
Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson Eva Holm - Anita Helgstedt 4 Ö-2 K 200 47/31
Gunvor Westerberg - Lars Lewander Nils Ahlén - Ann Jansson 4 V-2 4 200 47/31
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Gertrud Rosenlund - Ulf Berggren 4 Ö-2 4 200 47/31
Åsel Floderus - Christine Hargevik Ingegerd Hirn - Carl Dufke 4 Ö-2 K 200 47/31
Karl Lindberg - Marianne Lindberg Åsa Venström - Jan Christersson 4 Ö-2 K 200 47/31
Per Giléus - Inger Giléus Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 3NT Ö-2 3 200 47/31
Anne-Outram Mott - Malin Philipson Per Christoffersson - Ingrid Lindberg 4 Ö-2 K 200 47/31
Ulla Winblad - Katy Lilljeforss Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman 4 Ö-1 K 100 20/58
Tor Montalvo - Ralf Treffner Gunnar Bernhardtz - Per Molin 2NT Ö-1 6 100 20/58
Ingrid Espmark - Margareta Rydén Ulla Wennborg - Kristina Dannewitz 3NT Ö-1 2 100 20/58
Lars Nitell - Gösta Cannerheim Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT Ö-1 6 100 20/58
Lena Sidebo - Margaretha Elfström Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand 2NT Ö-1 3 100 20/58
Bo Tynderfeldt - Birgitta Schayah Louise Dinkelspiel - Ulf Dinkelspiel 3NT Ö-1 6 100 20/58
Outi Leijon - Mona Eriksson Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 2NT Ö-1 K 100 20/58
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Ingrid Laurell - Rolf Thorsell 2NT Ö-1 3 100 20/58
Jan Nelson - Christina Winblad Olle Magnuson - Milly Holmgren 2NT Ö-1 5 100 20/58
Ann Katrin Ollers - Lennart Lundin Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 2NT Ö= 3 -120 10/68
Marianne Almén - Camilla Nitschmann Bengt Kulling - Margot Kulling 3 Ö= K -140 7/71
Christina Söderberg - Per Söderberg Sidney Hage - Barbara Lane 3 Ö= K -140 7/71
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Göran Walander - Arne Keller 2 Ö+2 K -170 4/74
Berit Helge - Brita Matérn Marianne Karta - Jan Morén 2NT Ö+2 5 -180 2/76
Klas Änggård - Dag Ehrenpreis Sigvard Carlefred - Birgitta Elding 3NT Ö= 2 -600 0/78

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.28

Syd giv
ingen i zon
964
kn987
104
E874
KD1087
104
kn9
Kkn63
E32
D65
E7653
102
kn5
EK32
KD82
D95

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Brita Carlefred - Ylva Hag Karen Carlberg - Margit Belenius 4 V-6 10 300 78/0
Anne-Outram Mott - Malin Philipson Per Christoffersson - Ingrid Lindberg 1NT S+1 K 120 76/2
Lennart Larsson - Lennart Holmqvist Birgitta Wallin - Leif Wallin 3 V-2 Kn 100 74/4
Ingrid Espmark - Margareta Rydén Ulla Wennborg - Kristina Dannewitz 1NT S= 7 90 68/10
Eva Kulling - Marianne Lins Britt Björklund - Kerstin Avenberg 1NT S= 10 90 68/10
Åsel Floderus - Christine Hargevik Ingegerd Hirn - Carl Dufke 1NT S= 7 90 68/10
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing 1NT S= 8 90 68/10
Karl Lindberg - Marianne Lindberg Åsa Venström - Jan Christersson 1NT N= 7 90 68/10
Gunilla Seth - Johan Seth Gunilla Olofsson - Anita Koch 3 V-1 10 50 61/17
Klas Änggård - Dag Ehrenpreis Sigvard Carlefred - Birgitta Elding 2 V-1 8 50 61/17
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Lena Treffner - Birgitta Norrgren 1NT S-1 7 -50 47/31
Per-Owe Jalde - Doris Bernmark Margareta Levin - Eva Hök 1NT S-1 7 -50 47/31
Olle Billström - Claes Hultkrantz Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 1NT S-1 K -50 47/31
Ulla Bohlin - Rune Bohlin Kerstin Ström - Marianne Näslund 1NT S-1 K -50 47/31
Anders Bodecker - Solveig Lewander Gunnar Ericsson - Laijla Molén 1NT S-1 7 -50 47/31
Bo Tynderfeldt - Birgitta Schayah Louise Dinkelspiel - Ulf Dinkelspiel 1NT S-1 K -50 47/31
Ann Katrin Ollers - Lennart Lundin Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 1NT S-1 10 -50 47/31
Outi Leijon - Mona Eriksson Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 1NT S-1 D -50 47/31
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Ingrid Laurell - Rolf Thorsell 1NT S-1 7 -50 47/31
Marianne Almén - Camilla Nitschmann Bengt Kulling - Margot Kulling 3 S-1 10 -50 47/31
Christina Söderberg - Per Söderberg Sidney Hage - Barbara Lane 3 S-1 K -50 47/31
Per Giléus - Inger Giléus Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 2 S-1 K -50 47/31
Sune Strömbäck - Anders Rosén Traude Rothdeutsch - Kerstin Hasselrot 2 Ö= E -90 34/44
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Viviann Rosenlund - Evy Andersson 1NT S-2 7 -100 28/50
Ulla Linde - Annette Sydfors Sven-Erik Rehnman - Hans Bennermark 3 S-2 K -100 28/50
Barbro Gustafsson - Carin Lettermark Bengt Orre - Anders Tönne 1NT S-2 K -100 28/50
Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson Eva Holm - Anita Helgstedt 1NT S-2 10 -100 28/50
Elisabeth Lalin - Eva Mellstedt Agneta Erikson - Agneta Fhurong 1NT S-2 7 -100 28/50
Marianne Juhlin - Ingun Boström Göran Ledberg - Svenn Krogstadholm 2 V= 10 -110 19/59
Lena Sidebo - Margaretha Elfström Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand 2 V= 9 -110 19/59
Jan Nelson - Christina Winblad Olle Magnuson - Milly Holmgren 2 V= 4 -110 19/59
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Göran Walander - Arne Keller 2 V= 9 -110 19/59
Ulla Winblad - Katy Lilljeforss Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman 2 V+1 8 -140 11/67
Louise Edlind Friberg - Sten Friberg Staffan Troell - Clary Sundblad 2 V+1 7 -140 11/67
Risbecker Ann - Catharina Almström Gunilla Hartzell - Åsa Ljungman 2 Ö+1 9 -140 11/67
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Gertrud Rosenlund - Ulf Berggren 2 V+1 10 -140 11/67
Tor Montalvo - Ralf Treffner Gunnar Bernhardtz - Per Molin 1NT S-3 K -150 6/72
Berit Helge - Brita Matérn Marianne Karta - Jan Morén 3 V+1 8 -170 3/75
Gunvor Westerberg - Lars Lewander Nils Ahlén - Ann Jansson 3 V+1 8 -170 3/75
Lars Nitell - Gösta Cannerheim Olle Fahlén - Lena Fahlén 1NTD S-2 7 -300 0/78

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.28

Väst giv
N-S i zon
D942
876
652
K52
kn1086
D953
K1043
7
3
Kkn104
Ekn
E109643
EK75
E2
D987
Dkn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Outi Leijon - Mona Eriksson Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 1NT S+1 3 120 78/0
Lars Nitell - Gösta Cannerheim Olle Fahlén - Lena Fahlén 1NT S= 7 90 74/4
Ulla Bohlin - Rune Bohlin Kerstin Ström - Marianne Näslund 1NT S= 7 90 74/4
Anne-Outram Mott - Malin Philipson Per Christoffersson - Ingrid Lindberg 1NT S= 7 90 74/4
Gunvor Westerberg - Lars Lewander Nils Ahlén - Ann Jansson 3 Ö-1 E 50 68/10
Åsel Floderus - Christine Hargevik Ingegerd Hirn - Carl Dufke 3 Ö-1 E 50 68/10
Marianne Almén - Camilla Nitschmann Bengt Kulling - Margot Kulling 3 Ö-1 E 50 68/10
Lena Sidebo - Margaretha Elfström Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand 2 Ö= E -90 63/15
Bo Tynderfeldt - Birgitta Schayah Louise Dinkelspiel - Ulf Dinkelspiel 2 Ö= E -90 63/15
Per-Owe Jalde - Doris Bernmark Margareta Levin - Eva Hök 1 S-1 7 -100 55/23
Lennart Larsson - Lennart Holmqvist Birgitta Wallin - Leif Wallin 1NT S-1 7 -100 55/23
Berit Helge - Brita Matérn Marianne Karta - Jan Morén 1NT S-1 3 -100 55/23
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Gertrud Rosenlund - Ulf Berggren 1NT S-1 Kn -100 55/23
Christina Söderberg - Per Söderberg Sidney Hage - Barbara Lane 3 N-1 4 -100 55/23
Per Giléus - Inger Giléus Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 1NT S-1 7 -100 55/23
Brita Carlefred - Ylva Hag Karen Carlberg - Margit Belenius 2 Ö+1 E -110 42/36
Marianne Larsson - Gunnar Andersson Viviann Rosenlund - Evy Andersson 2 Ö= E -110 42/36
Sune Strömbäck - Anders Rosén Traude Rothdeutsch - Kerstin Hasselrot 2 Ö= E -110 42/36
Ulla Linde - Annette Sydfors Sven-Erik Rehnman - Hans Bennermark 2 Ö+1 E -110 42/36
Anders Bodecker - Solveig Lewander Gunnar Ericsson - Laijla Molén 2 V= 4 -110 42/36
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing 2 Ö+1 E -110 42/36
Klas Änggård - Dag Ehrenpreis Sigvard Carlefred - Birgitta Elding 2 Ö+1 E -110 42/36
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Göran Walander - Arne Keller 4 Ö= E -130 34/44
Tor Montalvo - Ralf Treffner Gunnar Bernhardtz - Per Molin 2 Ö+1 8 -140 25/53
Olle Billström - Claes Hultkrantz Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 2 Ö+1 E -140 25/53
Ingrid Espmark - Margareta Rydén Ulla Wennborg - Kristina Dannewitz 2 Ö+1 E -140 25/53
Louise Edlind Friberg - Sten Friberg Staffan Troell - Clary Sundblad 2 Ö+1 K -140 25/53
Eva Kulling - Marianne Lins Britt Björklund - Kerstin Avenberg 3 V= D -140 25/53
Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson Eva Holm - Anita Helgstedt 2 Ö+1 E -140 25/53
Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Ingrid Laurell - Rolf Thorsell 2 V+1 4 -140 25/53
Karl Lindberg - Marianne Lindberg Åsa Venström - Jan Christersson 2 Ö+1 E -140 25/53
Gunilla Seth - Johan Seth Gunilla Olofsson - Anita Koch 2 Ö+2 E -170 16/62
Risbecker Ann - Catharina Almström Gunilla Hartzell - Åsa Ljungman 3 S-2 7 -200 10/68
Barbro Gustafsson - Carin Lettermark Bengt Orre - Anders Tönne 2 S-2 7 -200 10/68
Marianne Juhlin - Ingun Boström Göran Ledberg - Svenn Krogstadholm 2 Ö+3 E -200 10/68
Ann Katrin Ollers - Lennart Lundin Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 3 Ö+2 E -200 10/68
Jan Nelson - Christina Winblad Olle Magnuson - Milly Holmgren 1NT S-2 7 -200 10/68
Elisabeth Lalin - Eva Mellstedt Agneta Erikson - Agneta Fhurong 1NT S-3 3 -300 4/74
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Lena Treffner - Birgitta Norrgren 4 Ö= E -420 1/77
Ulla Winblad - Katy Lilljeforss Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman 4 V= 8 -420 1/77

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.28

Nord giv
alla i zon
E8
965
D8653
KD2
Kkn532
E1073
E7
96
D109
KD2
Kkn109
1073
764
kn84
42
Ekn854

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Outi Leijon - Mona Eriksson Ingrid Laurell - Rolf Thorsell 3NT Ö-5 K 500 78/0
Bengt Orre - Anders Tönne Marianne Juhlin - Ingun Boström 2NT V-3 K 300 76/2
Agneta Erikson - Agneta Fhurong Anders Bodecker - Solveig Lewander 3NT Ö-2 5 200 74/4
Lena Treffner - Birgitta Norrgren Ulla Winblad - Katy Lilljeforss 4 V-1 2 100 70/8
Olle Billström - Claes Hultkrantz Karen Carlberg - Margit Belenius 4 V-1 9 100 70/8
Marianne Karta - Jan Morén Ulla Linde - Annette Sydfors 2NT Ö-1 4 100 70/8
Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström Kerstin Klintberg - Christina Bäckström 1NT S= 2 90 66/12
Per Giléus - Inger Giléus Sigvard Carlefred - Birgitta Elding 1NT S-1 2 -100 64/14
Staffan Troell - Clary Sundblad Gunilla Seth - Johan Seth 2 V+1 K -140 60/18
Louise Dinkelspiel - Ulf Dinkelspiel Kerstin Feinberg - Agneta Neuman 2 V+1 K -140 60/18
Göran Walander - Arne Keller Christina Söderberg - Per Söderberg 2 Ö+1 8 -140 60/18
Birgitta Wallin - Leif Wallin Brita Carlefred - Ylva Hag 3 V+1 2 -170 40/38
Gunnar Bernhardtz - Per Molin Per-Owe Jalde - Doris Bernmark 2 V+2 K -170 40/38
Lennart Larsson - Lennart Holmqvist Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 3 V+1 K -170 40/38
Margareta Levin - Eva Hök Tor Montalvo - Ralf Treffner 2 V+2 K -170 40/38
Olle Fahlén - Lena Fahlén Marianne Larsson - Gunnar Andersson 2 V+2 3 -170 40/38
Lars Nitell - Gösta Cannerheim Viviann Rosenlund - Evy Andersson 3 V+1 K -170 40/38
Risbecker Ann - Catharina Almström Traude Rothdeutsch - Kerstin Hasselrot 2 V+2 K -170 40/38
Berit Helge - Brita Matérn Sven-Erik Rehnman - Hans Bennermark 2 V+2 K -170 40/38
Kerstin Ström - Marianne Näslund Eva Kulling - Marianne Lins 2 V+2 6 -170 40/38
Ulla Bohlin - Rune Bohlin Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand 3 V+1 K -170 40/38
Eva Holm - Anita Helgstedt Gunvor Westerberg - Lars Lewander 2 V+2 2 -170 40/38
Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson Nils Ahlén - Ann Jansson 2 V+2 K -170 40/38
Åsa Venström - Jan Christersson Ann Katrin Ollers - Lennart Lundin 2 V+2 K -170 40/38
Bengt Kulling - Margot Kulling Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 2 V+2 E -170 40/38
Karl Lindberg - Marianne Lindberg Olle Magnuson - Milly Holmgren 2 V+2 K -170 40/38
Jan Nelson - Christina Winblad Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 3 V+1 D -170 40/38
Sidney Hage - Barbara Lane Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein 1 V+3 5 -170 40/38
Göran Ledberg - Svenn Krogstadholm Barbro Gustafsson - Carin Lettermark 2 V+3 3 -200 21/57
Anne-Outram Mott - Malin Philipson Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 1 V+4 6 -200 21/57
Gunilla Olofsson - Anita Koch Louise Edlind Friberg - Sten Friberg 2NT Ö+3 4 -210 18/60
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman 4 V= 2 -620 9/69
Gunilla Hartzell - Åsa Ljungman Ingrid Espmark - Margareta Rydén 4 V= K -620 9/69
Sune Strömbäck - Anders Rosén Ulla Wennborg - Kristina Dannewitz 4 V= K -620 9/69
Lena Sidebo - Margaretha Elfström Britt Björklund - Kerstin Avenberg 4 V= 3 -620 9/69
Gertrud Rosenlund - Ulf Berggren Bo Tynderfeldt - Birgitta Schayah 4 V= 6 -620 9/69
Elisabeth Lalin - Eva Mellstedt Ingegerd Hirn - Carl Dufke 4 V= K -620 9/69
Åsel Floderus - Christine Hargevik Gunnar Ericsson - Laijla Molén 4 V= K -620 9/69
Per Christoffersson - Ingrid Lindberg Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 4 V= K -620 9/69
Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing Marianne Almén - Camilla Nitschmann 4 V+1 6 -650 0/78

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.28

Öst giv
ingen i zon
EK
ED1053
542
kn98
865
64
Kkn73
ED54
D1042
kn987
ED10
K7
kn973
K2
986
10632

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Outi Leijon - Mona Eriksson Ingrid Laurell - Rolf Thorsell 3NTD Ö-2 E 300 78/0
Marianne Karta - Jan Morén Ulla Linde - Annette Sydfors 2NT V-2 9 100 76/2
Gunnar Bernhardtz - Per Molin Per-Owe Jalde - Doris Bernmark 2 Ö-1 9 50 62/16
Margareta Levin - Eva Hök Tor Montalvo - Ralf Treffner 2NT V-1 8 50 62/16
Lars Nitell - Gösta Cannerheim Viviann Rosenlund - Evy Andersson 3NT Ö-1 7 50 62/16
Sune Strömbäck - Anders Rosén Ulla Wennborg - Kristina Dannewitz 3NT Ö-1 3 50 62/16
Kerstin Ström - Marianne Näslund Eva Kulling - Marianne Lins 3NT Ö-1 3 50 62/16
Göran Ledberg - Svenn Krogstadholm Barbro Gustafsson - Carin Lettermark 3NT Ö-1 3 50 62/16
Agneta Erikson - Agneta Fhurong Anders Bodecker - Solveig Lewander 2 Ö-1 2 50 62/16
Gertrud Rosenlund - Ulf Berggren Bo Tynderfeldt - Birgitta Schayah 2NT Ö-1 9 50 62/16
Åsel Floderus - Christine Hargevik Gunnar Ericsson - Laijla Molén 3NT Ö-1 3 50 62/16
Bengt Kulling - Margot Kulling Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 2 Ö-1 K 50 62/16
Jan Nelson - Christina Winblad Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 3NT Ö-1 7 50 62/16
Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing Marianne Almén - Camilla Nitschmann 2 Ö-1 K 50 62/16
Anne-Outram Mott - Malin Philipson Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 1NT V-1 3 50 62/16
Gunilla Hartzell - Åsa Ljungman Ingrid Espmark - Margareta Rydén 2 S-1 6 -50 48/30
Birgitta Wallin - Leif Wallin Brita Carlefred - Ylva Hag 1NT V= E -90 41/37
Lennart Larsson - Lennart Holmqvist Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 1NT V= Kn -90 41/37
Olle Billström - Claes Hultkrantz Karen Carlberg - Margit Belenius 1NT V= E -90 41/37
Gunilla Olofsson - Anita Koch Louise Edlind Friberg - Sten Friberg 1NT V= 3 -90 41/37
Risbecker Ann - Catharina Almström Traude Rothdeutsch - Kerstin Hasselrot 1NT V= 3 -90 41/37
Berit Helge - Brita Matérn Sven-Erik Rehnman - Hans Bennermark 1NT V= 8 -90 41/37
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman 2 N-2 7 -100 34/44
Ulla Bohlin - Rune Bohlin Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand 2 V+1 E -110 31/47
Karl Lindberg - Marianne Lindberg Olle Magnuson - Milly Holmgren 2 Ö= K -110 31/47
Staffan Troell - Clary Sundblad Gunilla Seth - Johan Seth 1NT V+1 E -120 21/57
Bengt Orre - Anders Tönne Marianne Juhlin - Ingun Boström 2NT Ö= 9 -120 21/57
Lena Sidebo - Margaretha Elfström Britt Björklund - Kerstin Avenberg 2NT Ö= 3 -120 21/57
Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson Nils Ahlén - Ann Jansson 1NT V+1 E -120 21/57
Elisabeth Lalin - Eva Mellstedt Ingegerd Hirn - Carl Dufke 2NT Ö= 3 -120 21/57
Åsa Venström - Jan Christersson Ann Katrin Ollers - Lennart Lundin 1NT V+1 10 -120 21/57
Sidney Hage - Barbara Lane Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein 1NT V+1 5 -120 21/57
Per Giléus - Inger Giléus Sigvard Carlefred - Birgitta Elding 2NT Ö= K -120 21/57
Olle Fahlén - Lena Fahlén Marianne Larsson - Gunnar Andersson 1NT V+2 8 -150 9/69
Eva Holm - Anita Helgstedt Gunvor Westerberg - Lars Lewander 2NT V+1 Kn -150 9/69
Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström Kerstin Klintberg - Christina Bäckström 1NT V+2 3 -150 9/69
Per Christoffersson - Ingrid Lindberg Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 2NT V+1 E -150 9/69
Göran Walander - Arne Keller Christina Söderberg - Per Söderberg 2NT Ö+2 3 -180 4/74
Lena Treffner - Birgitta Norrgren Ulla Winblad - Katy Lilljeforss 3NT Ö= 6 -400 1/77
Louise Dinkelspiel - Ulf Dinkelspiel Kerstin Feinberg - Agneta Neuman 3NT V= 3 -400 1/77

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.28

Syd giv
N-S i zon
1092
D1083
Kkn7
D108
Dkn85
96
ED983
74
K3
Kkn52
52
EKkn95
E764
E74
1064
632

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Sidebo - Margaretha Elfström Britt Björklund - Kerstin Avenberg 3NT Ö-3 6 150 78/0
Olle Billström - Claes Hultkrantz Karen Carlberg - Margit Belenius 3NT V-2 3 100 71/7
Berit Helge - Brita Matérn Sven-Erik Rehnman - Hans Bennermark 3NT Ö-2 6 100 71/7
Åsel Floderus - Christine Hargevik Gunnar Ericsson - Laijla Molén 4 Ö-2 4 100 71/7
Louise Dinkelspiel - Ulf Dinkelspiel Kerstin Feinberg - Agneta Neuman 3NT Ö-2 3 100 71/7
Karl Lindberg - Marianne Lindberg Olle Magnuson - Milly Holmgren 3NT V-2 7 100 71/7
Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing Marianne Almén - Camilla Nitschmann 3NT V-2 3 100 71/7
Marianne Karta - Jan Morén Ulla Linde - Annette Sydfors 1NT Ö-1 10 50 64/14
Outi Leijon - Mona Eriksson Ingrid Laurell - Rolf Thorsell 1 Ö= 6 -80 62/16
Gunnar Bernhardtz - Per Molin Per-Owe Jalde - Doris Bernmark 1NT V= 8 -90 59/19
Göran Ledberg - Svenn Krogstadholm Barbro Gustafsson - Carin Lettermark 1 Ö+1 2 -90 59/19
Birgitta Wallin - Leif Wallin Brita Carlefred - Ylva Hag 2NT Ö= 7 -120 52/26
Gunilla Hartzell - Åsa Ljungman Ingrid Espmark - Margareta Rydén 2NT V= 10 -120 52/26
Risbecker Ann - Catharina Almström Traude Rothdeutsch - Kerstin Hasselrot 2NT Ö= 4 -120 52/26
Åsa Venström - Jan Christersson Ann Katrin Ollers - Lennart Lundin 1NT V+1 10 -120 52/26
Sidney Hage - Barbara Lane Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein 1NT V+1 3 -120 52/26
Agneta Erikson - Agneta Fhurong Anders Bodecker - Solveig Lewander 2 Ö+2 4 -130 45/33
Gertrud Rosenlund - Ulf Berggren Bo Tynderfeldt - Birgitta Schayah 2 Ö+2 10 -130 45/33
Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström Kerstin Klintberg - Christina Bäckström 2 V+1 Kn -140 42/36
Olle Fahlén - Lena Fahlén Marianne Larsson - Gunnar Andersson 1NT V+2 10 -150 37/41
Lars Nitell - Gösta Cannerheim Viviann Rosenlund - Evy Andersson 1NT Ö+2 4 -150 37/41
Elisabeth Lalin - Eva Mellstedt Ingegerd Hirn - Carl Dufke 1NT V+2 10 -150 37/41
Göran Walander - Arne Keller Christina Söderberg - Per Söderberg 2NT V+1 10 -150 37/41
Gunilla Olofsson - Anita Koch Louise Edlind Friberg - Sten Friberg 1NT V+3 8 -180 29/49
Bengt Orre - Anders Tönne Marianne Juhlin - Ingun Boström 2NT V+2 9 -180 29/49
Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson Nils Ahlén - Ann Jansson 1NT V+3 8 -180 29/49
Per Christoffersson - Ingrid Lindberg Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 2NT V+2 2 -180 29/49
Lena Treffner - Birgitta Norrgren Ulla Winblad - Katy Lilljeforss 3NT Ö= 4 -400 18/60
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman 3NT Ö= 4 -400 18/60
Lennart Larsson - Lennart Holmqvist Margareta Schwartz - Pia Rydbeck 3NT V= 10 -400 18/60
Margareta Levin - Eva Hök Tor Montalvo - Ralf Treffner 3NT Ö= 4 -400 18/60
Sune Strömbäck - Anders Rosén Ulla Wennborg - Kristina Dannewitz 3NT V= 3 -400 18/60
Kerstin Ström - Marianne Näslund Eva Kulling - Marianne Lins 3NT Ö= 4 -400 18/60
Eva Holm - Anita Helgstedt Gunvor Westerberg - Lars Lewander 3NT Ö= 4 -400 18/60
Staffan Troell - Clary Sundblad Gunilla Seth - Johan Seth 3NT V+1 10 -430 5/73
Ulla Bohlin - Rune Bohlin Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand 3NT V+1 10 -430 5/73
Bengt Kulling - Margot Kulling Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 3NT Ö+1 6 -430 5/73
Jan Nelson - Christina Winblad Anita Hammarstedt - Pierre Grahn 3NT V+1 8 -430 5/73
Per Giléus - Inger Giléus Sigvard Carlefred - Birgitta Elding 3NT V+1 3 -430 5/73
Anne-Outram Mott - Malin Philipson Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 3NT Ö+1 6 -430 5/73

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.28

Väst giv
Ö-V i zon
10652
1092
102
10865
KDkn4
K
K98
KD974
E83
EDkn874
ED43
97
653
kn765
Ekn32

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Walander - Arne Keller Per Christoffersson - Ingrid Lindberg 4 V-1 10 100 78/0
Louise Edlind Friberg - Sten Friberg Risbecker Ann - Catharina Almström 2 Ö+5 9 -260 76/2
Birgitta Wallin - Leif Wallin Ulla Winblad - Katy Lilljeforss 4 V= 2 -620 74/4
Agneta Erikson - Agneta Fhurong Gunvor Westerberg - Lars Lewander 3NT V+1 5 -630 72/6
Brita Carlefred - Ylva Hag Lena Treffner - Birgitta Norrgren 4 V+1 2 -650 70/8
Karen Carlberg - Margit Belenius Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 3NT V+2 10 -660 66/12
Staffan Troell - Clary Sundblad Viviann Rosenlund - Evy Andersson 5NT Ö= 10 -660 66/12
Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing Ingrid Laurell - Rolf Thorsell 3NT V+2 5 -660 66/12
Gunilla Hartzell - Åsa Ljungman Marianne Larsson - Gunnar Andersson 4 Ö+2 7 -680 62/16
Margareta Schwartz - Pia Rydbeck Gunnar Bernhardtz - Per Molin 3NT V+3 6 -690 53/25
Ingrid Espmark - Margareta Rydén Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT V+3 9 -690 53/25
Lena Sidebo - Margaretha Elfström Barbro Gustafsson - Carin Lettermark 3NT V+3 5 -690 53/25
Bo Tynderfeldt - Birgitta Schayah Elisabeth Lalin - Eva Mellstedt 3NT V+3 10 -690 53/25
Louise Dinkelspiel - Ulf Dinkelspiel Nils Ahlén - Ann Jansson 5NT V+1 5 -690 53/25
Åsa Venström - Jan Christersson Kerstin Klintberg - Christina Bäckström 3NT V+3 5 -690 53/25
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Karl Lindberg - Marianne Lindberg 5NT V+1 2 -690 53/25
Klas Änggård - Dag Ehrenpreis Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 3NT V+3 10 -690 53/25
Traude Rothdeutsch - Kerstin Hasselrot Gunilla Olofsson - Anita Koch 5 Ö+2 3 -710 39/39
Eva Kulling - Marianne Lins Marianne Karta - Jan Morén 4 Ö+3 5 -710 39/39
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Bengt Orre - Anders Tönne 5 Ö+2 2 -710 39/39
Gunnar Ericsson - Laijla Molén Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson 5 Ö+2 E -710 39/39
Ann Katrin Ollers - Lennart Lundin Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 5 Ö+2 7 -710 39/39
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Sigvard Carlefred - Birgitta Elding 5 Ö+2 6 -710 39/39
Per-Owe Jalde - Doris Bernmark Lennart Larsson - Lennart Holmqvist 3NT V+4 2 -720 21/57
Olle Billström - Claes Hultkrantz Tor Montalvo - Ralf Treffner 3NT V+4 10 -720 21/57
Margareta Levin - Eva Hök Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman 3NT V+4 10 -720 21/57
Sune Strömbäck - Anders Rosén Gunilla Seth - Johan Seth 3NT V+4 2 -720 21/57
Kerstin Ström - Marianne Näslund Ulla Linde - Annette Sydfors 3NT V+4 2 -720 21/57
Britt Björklund - Kerstin Avenberg Berit Helge - Brita Matérn 3NT V+4 2 -720 21/57
Marianne Juhlin - Ingun Boström Ulla Bohlin - Rune Bohlin 3NT V+4 5 -720 21/57
Anders Bodecker - Solveig Lewander Eva Holm - Anita Helgstedt 3NT V+4 5 -720 21/57
Åsel Floderus - Christine Hargevik Kerstin Feinberg - Agneta Neuman 4NT V+3 10 -720 21/57
Ingegerd Hirn - Carl Dufke Gertrud Rosenlund - Ulf Berggren 3NT V+4 10 -720 21/57
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Outi Leijon - Mona Eriksson 3NT V+4 2 -720 21/57
Anne-Outram Mott - Malin Philipson Christina Söderberg - Per Söderberg 3NT V+4 5 -720 21/57
Ulla Wennborg - Kristina Dannewitz Lars Nitell - Gösta Cannerheim 6 Ö= E -1370 8/70
Jan Nelson - Christina Winblad Marianne Almén - Camilla Nitschmann 6NT V= 5 -1440 6/72
Göran Ledberg - Svenn Krogstadholm Sven-Erik Rehnman - Hans Bennermark 6 V+1 10 -1460 3/75
Olle Magnuson - Milly Holmgren Bengt Kulling - Margot Kulling 6 Ö+1 9 -1460 3/75
Sidney Hage - Barbara Lane Per Giléus - Inger Giléus 7NT V= 2 -2220 0/78

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.28

Nord giv
ingen i zon
kn104
87
E103
ED943
762
EK95
D94
kn72
K8
kn102
K752
K1065
ED953
D643
kn86
8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Schwartz - Pia Rydbeck Gunnar Bernhardtz - Per Molin 4 S= E 420 78/0
Britt Björklund - Kerstin Avenberg Berit Helge - Brita Matérn 3NT N= Kn 400 76/2
Bo Tynderfeldt - Birgitta Schayah Elisabeth Lalin - Eva Mellstedt 2 S+3 4 200 74/4
Staffan Troell - Clary Sundblad Viviann Rosenlund - Evy Andersson 2 S+2 E 170 71/7
Marianne Juhlin - Ingun Boström Ulla Bohlin - Rune Bohlin 2 S+2 E 170 71/7
Karen Carlberg - Margit Belenius Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 1NT N+2 Kn 150 66/12
Gunilla Hartzell - Åsa Ljungman Marianne Larsson - Gunnar Andersson 2NT Ö-3 3 150 66/12
Ann Katrin Ollers - Lennart Lundin Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 2 Ö-3 6 150 66/12
Jan Nelson - Christina Winblad Marianne Almén - Camilla Nitschmann 1 S+2 5 140 62/16
Brita Carlefred - Ylva Hag Lena Treffner - Birgitta Norrgren 2 S= E 110 58/20
Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing Ingrid Laurell - Rolf Thorsell 2 S= E 110 58/20
Göran Walander - Arne Keller Per Christoffersson - Ingrid Lindberg 2 S= 2 110 58/20
Anders Bodecker - Solveig Lewander Eva Holm - Anita Helgstedt 2 V-2 Kn 100 53/25
Gunnar Ericsson - Laijla Molén Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson 3 V-2 Kn 100 53/25
Louise Edlind Friberg - Sten Friberg Risbecker Ann - Catharina Almström 2 V-1 3 50 48/30
Eva Kulling - Marianne Lins Marianne Karta - Jan Morén 2 V-1 3 50 48/30
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Karl Lindberg - Marianne Lindberg 1NT Ö-1 9 50 48/30
Olle Billström - Claes Hultkrantz Tor Montalvo - Ralf Treffner Pass   28/50
Ingrid Espmark - Margareta Rydén Olle Fahlén - Lena Fahlén Pass   28/50
Ulla Wennborg - Kristina Dannewitz Lars Nitell - Gösta Cannerheim Pass   28/50
Sune Strömbäck - Anders Rosén Gunilla Seth - Johan Seth Pass   28/50
Traude Rothdeutsch - Kerstin Hasselrot Gunilla Olofsson - Anita Koch Pass   28/50
Kerstin Ström - Marianne Näslund Ulla Linde - Annette Sydfors Pass   28/50
Lena Sidebo - Margaretha Elfström Barbro Gustafsson - Carin Lettermark Pass   28/50
Göran Ledberg - Svenn Krogstadholm Sven-Erik Rehnman - Hans Bennermark Pass   28/50
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Bengt Orre - Anders Tönne Pass   28/50
Agneta Erikson - Agneta Fhurong Gunvor Westerberg - Lars Lewander Pass   28/50
Åsel Floderus - Christine Hargevik Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Pass   28/50
Ingegerd Hirn - Carl Dufke Gertrud Rosenlund - Ulf Berggren Pass   28/50
Åsa Venström - Jan Christersson Kerstin Klintberg - Christina Bäckström Pass   28/50
Olle Magnuson - Milly Holmgren Bengt Kulling - Margot Kulling Pass   28/50
Sidney Hage - Barbara Lane Per Giléus - Inger Giléus Pass   28/50
Anne-Outram Mott - Malin Philipson Christina Söderberg - Per Söderberg Pass   28/50
Klas Änggård - Dag Ehrenpreis Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom Pass   28/50
Birgitta Wallin - Leif Wallin Ulla Winblad - Katy Lilljeforss 4 S-2 E -100 9/69
Margareta Levin - Eva Hök Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman 4 S-2 E -100 9/69
Per-Owe Jalde - Doris Bernmark Lennart Larsson - Lennart Holmqvist 2NT Ö= E -120 4/74
Louise Dinkelspiel - Ulf Dinkelspiel Nils Ahlén - Ann Jansson 2NT Ö= 8 -120 4/74
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Sigvard Carlefred - Birgitta Elding 1NT Ö+1 3 -120 4/74
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Outi Leijon - Mona Eriksson 4 S-3 E -150 0/78

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.28

Öst giv
N-S i zon
1095
7
kn32
EKkn986
Ekn642
642
EKD6
3
D73
Kkn1093
108754
K8
ED85
9
D107542

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edlind Friberg - Sten Friberg Risbecker Ann - Catharina Almström 5D S= E 750 76/2
Marianne Juhlin - Ingun Boström Ulla Bohlin - Rune Bohlin 5D S= E 750 76/2
Klas Änggård - Dag Ehrenpreis Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 5D S= E 750 76/2
Karen Carlberg - Margit Belenius Agneta Söderlund - Birgitta Alenius 5 S= E 600 70/8
Per-Owe Jalde - Doris Bernmark Lennart Larsson - Lennart Holmqvist 5 S= E 600 70/8
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Bengt Orre - Anders Tönne 5 S= E 600 70/8
Jan Nelson - Christina Winblad Marianne Almén - Camilla Nitschmann 5 V-3 E 150 66/12
Brita Carlefred - Ylva Hag Lena Treffner - Birgitta Norrgren 4 N= 3 130 57/21
Traude Rothdeutsch - Kerstin Hasselrot Gunilla Olofsson - Anita Koch 4 N= 3 130 57/21
Göran Ledberg - Svenn Krogstadholm Sven-Erik Rehnman - Hans Bennermark 4 S= E 130 57/21
Anders Bodecker - Solveig Lewander Eva Holm - Anita Helgstedt 3 S+1 E 130 57/21
Åsel Floderus - Christine Hargevik Kerstin Feinberg - Agneta Neuman 4 S= E 130 57/21
Åsa Venström - Jan Christersson Kerstin Klintberg - Christina Bäckström 4 S= E 130 57/21
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Outi Leijon - Mona Eriksson 3 S+1 E 130 57/21
Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing Ingrid Laurell - Rolf Thorsell 3 S+1 E 130 57/21
Louise Dinkelspiel - Ulf Dinkelspiel Nils Ahlén - Ann Jansson 4 Ö-2 9 100 48/30
Birgitta Wallin - Leif Wallin Ulla Winblad - Katy Lilljeforss 4 V-1 E 50 45/33
Staffan Troell - Clary Sundblad Viviann Rosenlund - Evy Andersson 4 V-1 E 50 45/33
Olle Billström - Claes Hultkrantz Tor Montalvo - Ralf Treffner 5 S-1 E -100 33/45
Margareta Schwartz - Pia Rydbeck Gunnar Bernhardtz - Per Molin 5 S-1 E -100 33/45
Ingrid Espmark - Margareta Rydén Olle Fahlén - Lena Fahlén 5 N-1 D -100 33/45
Ulla Wennborg - Kristina Dannewitz Lars Nitell - Gösta Cannerheim 5 S-1 E -100 33/45
Sune Strömbäck - Anders Rosén Gunilla Seth - Johan Seth 5 S-1 E -100 33/45
Eva Kulling - Marianne Lins Marianne Karta - Jan Morén 5 S-1 3 -100 33/45
Lena Sidebo - Margaretha Elfström Barbro Gustafsson - Carin Lettermark 5 S-1 E -100 33/45
Agneta Erikson - Agneta Fhurong Gunvor Westerberg - Lars Lewander 5 S-1 E -100 33/45
Bo Tynderfeldt - Birgitta Schayah Elisabeth Lalin - Eva Mellstedt 5 N-1 D -100 33/45
Ingegerd Hirn - Carl Dufke Gertrud Rosenlund - Ulf Berggren 5 S-1 E -100 33/45
Britt Björklund - Kerstin Avenberg Berit Helge - Brita Matérn 4 V= E -130 21/57
Gunnar Ericsson - Laijla Molén Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson 3 V+1 E -130 21/57
Olle Magnuson - Milly Holmgren Bengt Kulling - Margot Kulling 2 Ö+1 9 -140 17/61
Sidney Hage - Barbara Lane Per Giléus - Inger Giléus 3 V= 7 -140 17/61
Kerstin Ström - Marianne Näslund Ulla Linde - Annette Sydfors 2 V+3 7 -150 14/64
Gunilla Hartzell - Åsa Ljungman Marianne Larsson - Gunnar Andersson 5D N-1 3 -200 11/67
Ann Katrin Ollers - Lennart Lundin Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 2NT S-2 E -200 11/67
Clas Silfverhielm - Bertil Regardt Karl Lindberg - Marianne Lindberg 4 V= E -420 6/72
Göran Walander - Arne Keller Per Christoffersson - Ingrid Lindberg 4 V= E -420 6/72
Anne-Outram Mott - Malin Philipson Christina Söderberg - Per Söderberg 4 V= E -420 6/72
Margareta Levin - Eva Hök Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman 5 V= E -450 2/76
Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein Sigvard Carlefred - Birgitta Elding 6D S-2 E -500 0/78

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.28

Syd giv
Ö-V i zon
EKkn32
864
1075
74
5
K3
KDkn8632
862
9
109752
94
KD1093
D108764
EDkn
E
Ekn5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Ericsson - Laijla Molén Eva Holm - Anita Helgstedt 6 S= 3 980 78/0
Risbecker Ann - Catharina Almström Sune Strömbäck - Anders Rosén 4 S+2 K 480 72/6
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Ulla Linde - Annette Sydfors 4 S+2 K 480 72/6
Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson Anders Bodecker - Solveig Lewander 4 S+2 K 480 72/6
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Bo Tynderfeldt - Birgitta Schayah 4 S+2 K 480 72/6
Elisabeth Lalin - Eva Mellstedt Åsel Floderus - Christine Hargevik 4 S+2 3 480 72/6
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Brita Carlefred - Ylva Hag 4 S+1 K 450 39/39
Karen Carlberg - Margit Belenius Lena Treffner - Birgitta Norrgren 4 S+1 K 450 39/39
Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman Birgitta Wallin - Leif Wallin 4 S+1 K 450 39/39
Tor Montalvo - Ralf Treffner Per-Owe Jalde - Doris Bernmark 4 S+1 K 450 39/39
Margareta Levin - Eva Hök Gunnar Bernhardtz - Per Molin 4 S+1 K 450 39/39
Margareta Schwartz - Pia Rydbeck Ulla Winblad - Katy Lilljeforss 4 S+1 K 450 39/39
Lars Nitell - Gösta Cannerheim Ingrid Espmark - Margareta Rydén 4 S+1 K 450 39/39
Ulla Wennborg - Kristina Dannewitz Olle Fahlén - Lena Fahlén 4 S+1 K 450 39/39
Viviann Rosenlund - Evy Andersson Gunilla Hartzell - Åsa Ljungman 4 S+1 K 450 39/39
Gunilla Seth - Johan Seth Louise Edlind Friberg - Sten Friberg 4 S+1 K 450 39/39
Staffan Troell - Clary Sundblad Gunilla Olofsson - Anita Koch 4 S+1 K 450 39/39
Traude Rothdeutsch - Kerstin Hasselrot Marianne Larsson - Gunnar Andersson 4 S+1 K 450 39/39
Berit Helge - Brita Matérn Eva Kulling - Marianne Lins 4 S+1 5 450 39/39
Britt Björklund - Kerstin Avenberg Marianne Karta - Jan Morén 4 S+1 K 450 39/39
Sven-Erik Rehnman - Hans Bennermark Kerstin Ström - Marianne Näslund 4 S+1 K 450 39/39
Barbro Gustafsson - Carin Lettermark Marianne Juhlin - Ingun Boström 4 S+1 K 450 39/39
Nils Ahlén - Ann Jansson Agneta Erikson - Agneta Fhurong 4 S+1 2 450 39/39
Louise Dinkelspiel - Ulf Dinkelspiel Gertrud Rosenlund - Ulf Berggren 4 S+1 K 450 39/39
Ingegerd Hirn - Carl Dufke Gunvor Westerberg - Lars Lewander 4 S+1 K 450 39/39
Ingrid Laurell - Rolf Thorsell Åsa Venström - Jan Christersson 4 S+1 K 450 39/39
Marianne Almén - Camilla Nitschmann Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 4 S+1 K 450 39/39
Karl Lindberg - Marianne Lindberg Jan Nelson - Christina Winblad 4 N+1 K 450 39/39
Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing Bengt Kulling - Margot Kulling 4 S+1 K 450 39/39
Olle Magnuson - Milly Holmgren Kerstin Klintberg - Christina Bäckström 5 S= 3 450 39/39
Sidney Hage - Barbara Lane Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 4 S+1 K 450 39/39
Sigvard Carlefred - Birgitta Elding Göran Walander - Arne Keller 4 S+1 K 450 39/39
Per Christoffersson - Ingrid Lindberg Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein 4 S+1 3 450 39/39
Christina Söderberg - Per Söderberg Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 4 S+1 K 450 39/39
Lennart Larsson - Lennart Holmqvist Olle Billström - Claes Hultkrantz 6 S-1 3 -50 5/73
Ulla Bohlin - Rune Bohlin Lena Sidebo - Margaretha Elfström 6 S-1 K -50 5/73
Göran Ledberg - Svenn Krogstadholm Bengt Orre - Anders Tönne 6 S-1 K -50 5/73
Outi Leijon - Mona Eriksson Ann Katrin Ollers - Lennart Lundin 6 S-1 K -50 5/73
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 6 N-1 K -50 5/73
Anne-Outram Mott - Malin Philipson Per Giléus - Inger Giléus 6 S-1 K -50 5/73

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.28

Väst giv
alla i zon
kn5
K973
98532
kn8
K84
E2
Kkn106
K762
ED109763

D
D9543
2
Dkn108654
E74
E10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Nitell - Gösta Cannerheim Ingrid Espmark - Margareta Rydén 5 V-3 Kn 300 78/0
Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman Birgitta Wallin - Leif Wallin 6D Ö-1 E 200 76/2
Marianne Almén - Camilla Nitschmann Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 4 V+1 7 -150 74/4
Sven-Erik Rehnman - Hans Bennermark Kerstin Ström - Marianne Näslund 5 S-3 4 -300 70/8
Göran Ledberg - Svenn Krogstadholm Bengt Orre - Anders Tönne 5 S-3 K -300 70/8
Nils Ahlén - Ann Jansson Agneta Erikson - Agneta Fhurong 5 S-3 K -300 70/8
Louise Dinkelspiel - Ulf Dinkelspiel Gertrud Rosenlund - Ulf Berggren 5 V+1 K -620 65/13
Ingegerd Hirn - Carl Dufke Gunvor Westerberg - Lars Lewander 4 Ö= D -620 65/13
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Brita Carlefred - Ylva Hag 4 Ö+1 D -650 44/34
Karen Carlberg - Margit Belenius Lena Treffner - Birgitta Norrgren 4 Ö+1 D -650 44/34
Viviann Rosenlund - Evy Andersson Gunilla Hartzell - Åsa Ljungman 5 Ö= E -650 44/34
Risbecker Ann - Catharina Almström Sune Strömbäck - Anders Rosén 4 Ö+1 E -650 44/34
Staffan Troell - Clary Sundblad Gunilla Olofsson - Anita Koch 4 Ö+1 E -650 44/34
Traude Rothdeutsch - Kerstin Hasselrot Marianne Larsson - Gunnar Andersson 4 Ö+1 E -650 44/34
Britt Björklund - Kerstin Avenberg Marianne Karta - Jan Morén 4 Ö+1 E -650 44/34
Barbro Gustafsson - Carin Lettermark Marianne Juhlin - Ingun Boström 4 Ö+1 D -650 44/34
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Ulla Linde - Annette Sydfors 4 Ö+1 D -650 44/34
Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson Anders Bodecker - Solveig Lewander 4 Ö+1 E -650 44/34
Gunnar Ericsson - Laijla Molén Eva Holm - Anita Helgstedt 4 Ö+1 E -650 44/34
Elisabeth Lalin - Eva Mellstedt Åsel Floderus - Christine Hargevik 4 Ö+1 D -650 44/34
Outi Leijon - Mona Eriksson Ann Katrin Ollers - Lennart Lundin 4 Ö+1 D -650 44/34
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 4 Ö+1 E -650 44/34
Ingrid Laurell - Rolf Thorsell Åsa Venström - Jan Christersson 4 Ö+1 E -650 44/34
Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing Bengt Kulling - Margot Kulling 4 Ö+1 E -650 44/34
Olle Magnuson - Milly Holmgren Kerstin Klintberg - Christina Bäckström 4 Ö+1 E -650 44/34
Sidney Hage - Barbara Lane Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 4 Ö+1 D -650 44/34
Per Christoffersson - Ingrid Lindberg Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein 4 Ö+1 D -650 44/34
Tor Montalvo - Ralf Treffner Per-Owe Jalde - Doris Bernmark 4 Ö+2 10 -680 13/65
Lennart Larsson - Lennart Holmqvist Olle Billström - Claes Hultkrantz 4 Ö+2 E -680 13/65
Margareta Levin - Eva Hök Gunnar Bernhardtz - Per Molin 4 Ö+2 E -680 13/65
Margareta Schwartz - Pia Rydbeck Ulla Winblad - Katy Lilljeforss 4 Ö+2 D -680 13/65
Ulla Wennborg - Kristina Dannewitz Olle Fahlén - Lena Fahlén 4 Ö+2 D -680 13/65
Gunilla Seth - Johan Seth Louise Edlind Friberg - Sten Friberg 4 Ö+2 4 -680 13/65
Berit Helge - Brita Matérn Eva Kulling - Marianne Lins 4 Ö+2 D -680 13/65
Ulla Bohlin - Rune Bohlin Lena Sidebo - Margaretha Elfström 4 Ö+2 2 -680 13/65
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Bo Tynderfeldt - Birgitta Schayah 4 Ö+2 E -680 13/65
Karl Lindberg - Marianne Lindberg Jan Nelson - Christina Winblad 4 Ö+2 D -680 13/65
Sigvard Carlefred - Birgitta Elding Göran Walander - Arne Keller 4 Ö+2 D -680 13/65
Anne-Outram Mott - Malin Philipson Per Giléus - Inger Giléus 4 Ö+2 E -680 13/65
Christina Söderberg - Per Söderberg Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 4D Ö+2 D -1190 0/78

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2014.11.28

Nord giv
N-S i zon
D9
975
kn54
D8652
Ekn873
K10
E92
K43
K54
kn32
KD108
Ekn9
1062
ED864
763
107

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Viviann Rosenlund - Evy Andersson Gunilla Hartzell - Åsa Ljungman 3NT Ö-2 4 100 78/0
Ann-Cathrin Svensson - Ulla Dickman Birgitta Wallin - Leif Wallin 3NT Ö-1 4 50 69/9
Tor Montalvo - Ralf Treffner Per-Owe Jalde - Doris Bernmark 3NT Ö-1 4 50 69/9
Lennart Larsson - Lennart Holmqvist Olle Billström - Claes Hultkrantz 3NT Ö-1 4 50 69/9
Ulla Wennborg - Kristina Dannewitz Olle Fahlén - Lena Fahlén 3NT V-1 4 50 69/9
Sven-Erik Rehnman - Hans Bennermark Kerstin Ström - Marianne Näslund 3NT Ö-1 4 50 69/9
Barbro Gustafsson - Carin Lettermark Marianne Juhlin - Ingun Boström 3NT Ö-1 4 50 69/9
Ulla Bohlin - Rune Bohlin Lena Sidebo - Margaretha Elfström 3NT Ö-1 4 50 69/9
Magnus Hultman - Eva Hultman Ribbing Bengt Kulling - Margot Kulling 3NT Ö-1 6 50 69/9
Nils Ahlén - Ann Jansson Agneta Erikson - Agneta Fhurong 1 V+4 7 -200 60/18
Margareta Levin - Eva Hök Gunnar Bernhardtz - Per Molin 3NT Ö= 4 -400 55/23
Marianne Almén - Camilla Nitschmann Clas Silfverhielm - Bertil Regardt 3NT Ö= 4 -400 55/23
Karl Lindberg - Marianne Lindberg Jan Nelson - Christina Winblad 3NT Ö= 8 -400 55/23
Sigvard Carlefred - Birgitta Elding Göran Walander - Arne Keller 3NT Ö= 4 -400 55/23
Britt Björklund - Kerstin Avenberg Marianne Karta - Jan Morén 4 V= 2 -420 50/28
Margareta Schwartz - Pia Rydbeck Ulla Winblad - Katy Lilljeforss 4 V+1 9 -450 44/34
Risbecker Ann - Catharina Almström Sune Strömbäck - Anders Rosén 4 V+1 9 -450 44/34
Ingrid Laurell - Rolf Thorsell Åsa Venström - Jan Christersson 4 V+1 6 -450 44/34
Sidney Hage - Barbara Lane Lars Fröjd - Marie-Louise Engblom 4 V+1 5 -450 44/34
Anne-Outram Mott - Malin Philipson Per Giléus - Inger Giléus 4 V+1 6 -450 44/34
Karen Carlberg - Margit Belenius Lena Treffner - Birgitta Norrgren 3NT Ö+2 4 -460 30/48
Lars Nitell - Gösta Cannerheim Ingrid Espmark - Margareta Rydén 3NT Ö+2 8 -460 30/48
Gunilla Seth - Johan Seth Louise Edlind Friberg - Sten Friberg 3NT Ö+2 4 -460 30/48
Göran Ledberg - Svenn Krogstadholm Bengt Orre - Anders Tönne 3NT Ö+2 2 -460 30/48
Per Thorstensson - Mimmi Thorstensson Anders Bodecker - Solveig Lewander 3NT Ö+2 8 -460 30/48
Louise Dinkelspiel - Ulf Dinkelspiel Gertrud Rosenlund - Ulf Berggren 3NT V+2 2 -460 30/48
Anita Hammarstedt - Pierre Grahn Birgitta von Homeyer - Rolf Häggström 3NT V+2 2 -460 30/48
Olle Magnuson - Milly Holmgren Kerstin Klintberg - Christina Bäckström 3NT Ö+2 4 -460 30/48
Christina Söderberg - Per Söderberg Klas Änggård - Dag Ehrenpreis 3NT Ö+2 4 -460 30/48
Agneta Söderlund - Birgitta Alenius Brita Carlefred - Ylva Hag 4 V+2 5 -480 19/59
Elisabeth Lalin - Eva Mellstedt Åsel Floderus - Christine Hargevik 4 V+2 5 -480 19/59
Staffan Troell - Clary Sundblad Gunilla Olofsson - Anita Koch 3NT Ö+3 2 -490 10/68
Traude Rothdeutsch - Kerstin Hasselrot Marianne Larsson - Gunnar Andersson 3NT Ö+3 4 -490 10/68
Berit Helge - Brita Matérn Eva Kulling - Marianne Lins 3NT Ö+3 4 -490 10/68
Sylvia Herrlin - Bertil Torbrand Ulla Linde - Annette Sydfors 3NT Ö+3 4 -490 10/68
Kerstin Feinberg - Agneta Neuman Bo Tynderfeldt - Birgitta Schayah 3NT Ö+3 4 -490 10/68
Ingegerd Hirn - Carl Dufke Gunvor Westerberg - Lars Lewander 3NT Ö+3 4 -490 10/68
Per Christoffersson - Ingrid Lindberg Ulrika Bohman - Margareta Bielenstein 3NT Ö+3 4 -490 10/68
Gunnar Ericsson - Laijla Molén Eva Holm - Anita Helgstedt 4 V+3 2 -510 2/76
Outi Leijon - Mona Eriksson Ann Katrin Ollers - Lennart Lundin 3NT Ö+4 4 -520 0/78