Kommande tävlingar
04/11 Guldsimultanrally
07/11 INSTÄLLD...Manfred Kamras Minn
21/11 RM Lag Mixed BBO - Gröna Hisse
Rapporterade tävlingar
24/10 SM Par Junior, direktfinal
01/08 Gröna Hissen guldstänk
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » onsdag 18.30 hcp o partnergaranti max 54 par 2014-09-04 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 18.30 hcp o partnergaranti max 54 par 2014-09-04

Partävling, 26 bord, 51 par. Antal brickor: 24. Medel: 576.6.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Jan Öhman - Erwin Wilhelm

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 26, Ingela Jönsson - Ulla Öberg
15 S-1 50 29.2 61% 29.2 61.0%10754Kn92KD6Kn96 K93EK10753Kn974
23 N= -140 10.5 22% 39.7 41.5%K9896Kn964KD83 D3KD1052D75362
Rond 2, som NS mot par 8, Göran Nyqvist - Peter Perulf
33 N+1 170 35.5 74% 75.2 52.3%EKn9863E9K10753 5Kn9765Kn108EDKn6
42NT S= 120 10.5 22% 85.7 44.8%E1086482K105432 Kn6EKn92ED96E76
Rond 3, som NS mot par 18, Peter Gati - Lotta Lundberg
52 Ö= -110 11.0 23% 96.7 40.4%Kn975EKDKn52K94 354KD987410753
63NT V= -600 15.0 31% 111.7 38.8%Kn864DKn10932858 D924D43KKn10953
Rond 4, som NS mot par 14, Rolf Bergström - Christer Löfgren
73 S= 110 21.0 44% 132.7 39.6%E542D1082E10762 D765Kn2EDKn7654
84 V-3 150 35.0 73% 167.7 43.8%E109643E109D1098 D7D1095643EK62
Rond 5, som NS mot par 13, Kristi Meier - Per Nilsson
94 N-2 -100 7.0 15% 174.7 40.6%7E8EKKn43210532 986542K74397K
103 V+1 -170 25.0 52% 199.7 41.7%EK676E10643732 742K295ED10984
Rond 6, som ÖV mot par 15, Bo Hedberg - Eva Olsberg
114D N-4 800 48.0 100% 247.7 47.0%E108742Kn104ED43 D107KD3ED76276
124 V= 420 48.0 100% 295.7 51.4%65438DKn1083E85 K2KD9542E92K3
Rond 7, som ÖV mot par 5, Rutger Persson - Claes Nilsson
134 Ö= 620 41.0 85% 336.7 54.0%DKn98ED763E742 KKn104K93K108654
144 Ö+1 450 38.0 79% 374.7 55.8%EK87EKn6K62KKn5 DKn32KD1084Kn973
Rond 8, som NS mot par 17, Klas Bellander - Mikael Björkman
153 S= 140 30.5 64% 405.2 56.3%ED102K10763D952 K9854EKn10431076
163NT V+1 -630 33.8 70% 439 57.2%Kn5E86975Kn9863 K964Kn43286274
Rond 9, Frirond
17  - 28.7 60% 467.7 57.4%EDKn9597545397 32KDKn3EK4E865
18  - 28.7 60% 496.4 57.5%8521076KEKn9874 109EKnKn1098752D2
Rond 10, som ÖV mot par 3, Bengt Rylander - Terezia Lagerman
194 Ö+1 650 44.0 92% 540.4 59.3%KD10K87563K653 Kn853EKn9639ED8
203 N+1 -170 39.0 81% 579.4 60.4%98731064E732108 KDKn85DDKn97532
Rond 11, som ÖV mot par 21, Alf Pihl - Rolf Sjödahl
21  A+ 28.8 60% 608.2 60.4%E84K7542K51063 KDKn10103Kn1093EKn8
22  A+ 28.8 60% 637 60.4%E975264D83Kn86 KD8KD8529ED105
Rond 12, som ÖV mot par 6, Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz
234 N= -620 5.0 10% 642 58.2%Kn86K10654EK854 10DKn973DKn87276
245 S-3 150 46.0 96% 688 59.8%63K68654KD1087 D842EKnD72E963

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Nord giv
ingen i zon
ED2
864
E1082
ED8
K93
EK10753
kn974
10754
kn92
KD6
kn96
kn86
D
53
K1075432

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N115367
S114467
Ö27973
V27973
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Alf Pihl - Rolf Sjödahl Peter Gati - Lotta Lundberg 5 S= 400 46.9/1.1
Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg 5 S= 400 46.9/1.1
Junot Delcomyn - Christina Leander Inga Derving - Ulla Nilborn 1NT N+4 210 43.8/4.2
Göran Nyqvist - Peter Perulf Stig Unoson - Calle Erlandsson 1NT N+3 180 41.7/6.3
Bo Hedberg - Eva Olsberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 1NT N+2 150 39.6/8.4
Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson Klas Bellander - Mikael Björkman 3 S+1 130 32.3/15.7
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 S= 130 32.3/15.7
Kent Hermansson - Mats Andersson Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz 4 S= 130 32.3/15.7
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 3 S+1 130 32.3/15.7
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Per Boberg - Kerstin Boberg 3 S+1 130 32.3/15.7
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Gun Bellander - Bertil Hansson 4 S= 130 32.3/15.7
Rolf Bergström - Christer Löfgren Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 4D V-1 100 24.0/24.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Britt Lindberg - Åke Lindström 4D V-1 100 24.0/24.0
Ingela Jönsson - Ulla Öberg Jan Öhman - Erwin Wilhelm 5 S-1 -50 18.8/29.2
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Jan Schneider - Ester Schneider 2NT N-1 -50 18.8/29.2
Agneta Johansson - Lars Svensson Christer Ekberg - Max Elander 5 S-1 -50 18.8/29.2
Karin Eresund - Göran Olsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 S-2 -100 14.6/33.4
Bodil Wikström - Lars G Svensson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V= -110 12.5/35.5
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Hanna Söderberg - Marianne Falck 2 V+1 -140 8.4/39.6
Monica Pettersson - Karin Bryder Camilla Kellerman - Karen Nielsen 3 V= -140 8.4/39.6
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 V= -140 8.4/39.6
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 V+1 -170 3.2/44.8
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Mona Andersson - Birgitta Forsström 2 V+2 -170 3.2/44.8
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 V+1 -450 0.0/48.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang   - -/23.5
Kristi Meier - Per Nilsson Sten Ahlgren - Magnus Friberg   A= 24.0/24.0

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Öst giv
N-S i zon
E1064
Ekn
E8
Ekn954
D3
KD1052
D753
62
K98
96
kn964
KD83
kn752
8743
K102
107

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N85697
S85697
Ö48735
V48735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Christina Leander Inga Derving - Ulla Nilborn 1NT N+3 180 48.0/0.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 1NT N+2 150 43.8/4.2
Kent Hermansson - Mats Andersson Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz 2NT N+1 150 43.8/4.2
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Jan Schneider - Ester Schneider 1NT Ö-3 150 43.8/4.2
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1 S+2 140 37.5/10.5
Ingela Jönsson - Ulla Öberg Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3 N= 140 37.5/10.5
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Per Boberg - Kerstin Boberg 2 N+1 140 37.5/10.5
Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson Klas Bellander - Mikael Björkman 1 N+1 110 30.3/17.8
Monica Pettersson - Karin Bryder Camilla Kellerman - Karen Nielsen 1 N+1 110 30.3/17.8
Agneta Johansson - Lars Svensson Christer Ekberg - Max Elander 1 N+2 110 30.3/17.8
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Britt Lindberg - Åke Lindström 1 N+2 110 30.3/17.8
Bodil Wikström - Lars G Svensson Rutger Persson - Claes Nilsson 1 N+1 90 23.0/25.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 1 N+1 90 23.0/25.0
Karin Eresund - Göran Olsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 N= 90 23.0/25.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Gun Bellander - Bertil Hansson 3 V-1 50 18.8/29.2
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 S-1 -100 10.5/37.5
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 N-1 -100 10.5/37.5
Alf Pihl - Rolf Sjödahl Peter Gati - Lotta Lundberg 2 N-1 -100 10.5/37.5
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Hanna Söderberg - Marianne Falck 4 N-1 -100 10.5/37.5
Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg 4 N-1 -100 10.5/37.5
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Mona Andersson - Birgitta Forsström 2 N-1 -100 10.5/37.5
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 1 N-1 -100 10.5/37.5
Göran Nyqvist - Peter Perulf Stig Unoson - Calle Erlandsson 2 N-2 -200 2.1/45.9
Bo Hedberg - Eva Olsberg Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 1NT N-3 -300 0.0/48.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang   - -/23.5
Kristi Meier - Per Nilsson Sten Ahlgren - Magnus Friberg   A= 24.0/24.0

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn9863
E
9
K10753
D102
1083
EK54
942
K74
KD42
D7632
8
5
kn9765
kn108
EDkn6

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N124697
S124697
Ö17736
V17736
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ingela Jönsson - Ulla Öberg 4 N= 420 46.9/1.1
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 5 S+1 420 46.9/1.1
Jan Schneider - Ester Schneider Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 2 N+3 200 43.8/4.2
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N+2 170 35.5/12.5
Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 N+1 170 35.5/12.5
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 N+1 170 35.5/12.5
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Agneta Johansson - Lars Svensson 3 N+1 170 35.5/12.5
Monica Pettersson - Karin Bryder Karin Eresund - Göran Olsson 2 N+4 170 35.5/12.5
Junot Delcomyn - Christina Leander Per Boberg - Kerstin Boberg 2 N+2 170 35.5/12.5
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Gerd Lindström - Goldy Ramklint 2 N+2 170 35.5/12.5
Inga Derving - Ulla Nilborn Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 3 N= 140 26.1/21.9
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Camilla Kellerman - Karen Nielsen 2 N+1 140 26.1/21.9
Bodil Mörnstad - Carin Millar Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 S= 130 21.9/26.1
Kristi Meier - Per Nilsson Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 4 N= 130 21.9/26.1
Klas Bellander - Mikael Björkman Bodil Wikström - Lars G Svensson 2 N= 110 16.7/31.3
Alf Pihl - Rolf Sjödahl Ulla Wästberg - Hans Wästberg 2 N= 110 16.7/31.3
Mona Andersson - Birgitta Forsström Christer Ekberg - Max Elander 2 N= 110 16.7/31.3
Bo Hedberg - Eva Olsberg Sten Ahlgren - Magnus Friberg 2 N-1 -50 9.4/38.6
Peter Gati - Lotta Lundberg Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz 6 S-1 -50 9.4/38.6
Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg Gun Bellander - Bertil Hansson 3 N-1 -50 9.4/38.6
Hanna Söderberg - Marianne Falck Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2NT S-1 -50 9.4/38.6
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Britt Lindberg - Åke Lindström 2 N-2 -100 4.2/43.8
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 4D N-3 -500 2.1/45.9
Stig Unoson - Calle Erlandsson Kent Hermansson - Mats Andersson 5D S-5 -1100 0.0/48.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg   - 23.4/-
Rutger Persson - Claes Nilsson Cecilia Ericsson - Ildiko Lang   A= 24.0/24.0

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Väst giv
alla i zon
E108
64
82
K105432
KD732
875
kn5
kn98
954
KD103
K10743
D
kn6
Ekn92
ED96
E76

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N1288812
S1288812
Ö15541
V15341
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S+3 690 48.0/0.0
Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT S+1 630 43.8/4.2
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ingela Jönsson - Ulla Öberg 3NT S+1 630 43.8/4.2
Klas Bellander - Mikael Björkman Bodil Wikström - Lars G Svensson 3NT S+1 630 43.8/4.2
Bo Hedberg - Eva Olsberg Sten Ahlgren - Magnus Friberg 3NT S= 600 38.6/9.4
Monica Pettersson - Karin Bryder Karin Eresund - Göran Olsson 5 S= 600 38.6/9.4
Peter Gati - Lotta Lundberg Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz 1NT S+5 240 34.4/13.6
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 1NT S+5 240 34.4/13.6
Mona Andersson - Birgitta Forsström Christer Ekberg - Max Elander 1NT S+4 210 31.3/16.7
Bodil Mörnstad - Carin Millar Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2NT S+1 150 25.0/23.0
Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg Gun Bellander - Bertil Hansson 3 N+2 150 25.0/23.0
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 1NT S+2 150 25.0/23.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 1NT S+2 150 25.0/23.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Gerd Lindström - Goldy Ramklint 4 N+1 150 25.0/23.0
Stig Unoson - Calle Erlandsson Kent Hermansson - Mats Andersson 3 N+1 130 15.7/32.3
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Camilla Kellerman - Karen Nielsen 3 N+1 130 15.7/32.3
Junot Delcomyn - Christina Leander Per Boberg - Kerstin Boberg 4 N= 130 15.7/32.3
Jan Schneider - Ester Schneider Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 3 S+1 130 15.7/32.3
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Göran Nyqvist - Peter Perulf 2NT S= 120 10.5/37.5
Alf Pihl - Rolf Sjödahl Ulla Wästberg - Hans Wästberg 1NT N= 90 8.4/39.6
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT S-1 -100 3.2/44.8
Kristi Meier - Per Nilsson Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3 S-1 -100 3.2/44.8
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Britt Lindberg - Åke Lindström 1NT S-1 -100 3.2/44.8
Hanna Söderberg - Marianne Falck Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT S-1 -100 3.2/44.8
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg   - 23.4/-
Rutger Persson - Claes Nilsson Cecilia Ericsson - Ildiko Lang   A= 24.0/24.0

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Nord giv
N-S i zon
kn975
EKDkn
52
K94
E1084
9832
kn
Ekn62
KD62
1076
E1063
D8
3
54
KD9874
10753

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N79557
S69556
Ö54686
V54686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Åke Lindström Gerd Lindström - Goldy Ramklint 1NT S+2 150 48.0/0.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Alf Pihl - Rolf Sjödahl 2NT N= 120 45.0/3.0
Stig Unoson - Calle Erlandsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT S+1 120 45.0/3.0
Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg Per Boberg - Kerstin Boberg 2 V-2 100 41.0/7.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Inga Derving - Ulla Nilborn 3 Ö-2 100 41.0/7.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 1NT N= 90 36.0/12.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson 2 S= 90 36.0/12.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 1NT N= 90 36.0/12.0
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Mona Andersson - Birgitta Forsström 1 N= 80 32.0/16.0
Kristi Meier - Per Nilsson Ingela Jönsson - Ulla Öberg 3 Ö-1 50 28.0/20.0
Kent Hermansson - Mats Andersson Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 V-1 50 28.0/20.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 Ö-1 50 28.0/20.0
Bo Hedberg - Eva Olsberg Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 1NT V= -90 24.0/24.0
Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz Ulla Wästberg - Hans Wästberg 1NT S-1 -100 19.0/29.0
Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 1NT S-1 -100 19.0/29.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Karin Eresund - Göran Olsson 2NT N-1 -100 19.0/29.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Camilla Kellerman - Karen Nielsen 3NT N-1 -100 19.0/29.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Sten Ahlgren - Magnus Friberg 2 V= -110 11.0/37.0
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Peter Gati - Lotta Lundberg 2 Ö= -110 11.0/37.0
Christer Ekberg - Max Elander Peter Moricz - Håkan Myrhagen 2 V= -110 11.0/37.0
Jan Schneider - Ester Schneider Gun Bellander - Bertil Hansson 2 V= -110 11.0/37.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3 Ö+1 -170 6.0/42.0
Hanna Söderberg - Marianne Falck Monica Pettersson - Karin Bryder 3NT N-2 -200 4.0/44.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 N-3 -300 2.0/46.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 3NT N-4 -400 0.0/48.0
Bodil Wikström - Lars G Svensson   - 24.6/-

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Öst giv
Ö-V i zon
kn864
Dkn10932
85
8
E105
765
EKkn10
E42
K73
EK8
9762
D76
D92
4
D43
Kkn10953

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N53554
S53554
Ö810789
V810889
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Calle Erlandsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 Ö-2 200 46.0/2.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Camilla Kellerman - Karen Nielsen 5 Ö-2 200 46.0/2.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 5 Ö-2 200 46.0/2.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Bengt Rylander - Terezia Lagerman 5 Ö-1 100 42.0/6.0
Bo Hedberg - Eva Olsberg Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3 Ö= -110 39.0/9.0
Kent Hermansson - Mats Andersson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 Ö= -110 39.0/9.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson 3 Ö+1 -130 33.0/15.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Gerd Lindström - Goldy Ramklint 3 Ö+1 -130 33.0/15.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Karin Eresund - Göran Olsson 3 Ö+1 -130 33.0/15.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 Ö+1 -130 33.0/15.0
Hanna Söderberg - Marianne Falck Monica Pettersson - Karin Bryder 3 V= -140 28.0/20.0
Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3 Ö+2 -150 24.0/24.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 Ö+2 -150 24.0/24.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2NT V+1 -150 24.0/24.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Sten Ahlgren - Magnus Friberg 3NT V= -600 15.0/33.0
Kristi Meier - Per Nilsson Ingela Jönsson - Ulla Öberg 3NT V= -600 15.0/33.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 3NT V= -600 15.0/33.0
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Peter Gati - Lotta Lundberg 3NT V= -600 15.0/33.0
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Mona Andersson - Birgitta Forsström 3NT Ö= -600 15.0/33.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Inga Derving - Ulla Nilborn 3NT V= -600 15.0/33.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Alf Pihl - Rolf Sjödahl 3NT V+1 -630 5.0/43.0
Christer Ekberg - Max Elander Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT Ö+1 -630 5.0/43.0
Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT Ö+1 -630 5.0/43.0
Jan Schneider - Ester Schneider Gun Bellander - Bertil Hansson 3NT Ö+1 -630 5.0/43.0
Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 3D N-4 -800 0.0/48.0
Bodil Wikström - Lars G Svensson   - 24.6/-

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Syd giv
alla i zon
E542
D1082
E1076
2
kn8
kn964
KD985
98
K1093
EK73
43
K103
D76
5
kn2
EDkn7654

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N96688
S96678
Ö46755
V46755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz 4D Ö-3 800 48.0/0.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Peter Gati - Lotta Lundberg 3NT Ö-6 600 45.0/3.0
Ingela Jönsson - Ulla Öberg Bo Hedberg - Eva Olsberg 3NT N= 600 45.0/3.0
Kent Hermansson - Mats Andersson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3 Ö-3 300 42.0/6.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Monica Pettersson - Karin Bryder 3 V-2 200 40.0/8.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Sten Ahlgren - Magnus Friberg 3 S+1 130 35.0/13.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 3 S+1 130 35.0/13.0
Jan Schneider - Ester Schneider Per Boberg - Kerstin Boberg 3 S+1 130 35.0/13.0
Karin Eresund - Göran Olsson Junot Delcomyn - Christina Leander 3 S+1 130 35.0/13.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Bodil Wikström - Lars G Svensson 3 S= 110 21.0/27.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 3 S= 110 21.0/27.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 S= 110 21.0/27.0
Alf Pihl - Rolf Sjödahl Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 S= 110 21.0/27.0
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S= 110 21.0/27.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Hanna Söderberg - Marianne Falck 3 S= 110 21.0/27.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Inga Derving - Ulla Nilborn 3 S= 110 21.0/27.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gerd Lindström - Goldy Ramklint 3 S= 110 21.0/27.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 3 S= 110 21.0/27.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 3 S= 110 21.0/27.0
Kristi Meier - Per Nilsson Stig Unoson - Calle Erlandsson 3 S-1 -100 8.0/40.0
Christer Ekberg - Max Elander Britt Lindberg - Åke Lindström 3 S-1 -100 8.0/40.0
Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg Camilla Kellerman - Karen Nielsen 3 N-1 -100 8.0/40.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 Ö= -110 4.0/44.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3 S-2 -200 2.0/46.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Gun Bellander - Bertil Hansson 4D S-2 -500 0.0/48.0
Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson   - -/21.3

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Väst giv
ingen i zon
E109643
E
109
D1098
K5
K
Ekn8752
7543
kn82
kn876432
KD
kn
D7
D1095
643
EK62

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N96697
S96697
Ö36736
V36736
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Peter Gati - Lotta Lundberg 5D V-3 500 48.0/0.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Hanna Söderberg - Marianne Falck 4 N= 420 45.0/3.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gerd Lindström - Goldy Ramklint 4 N= 420 45.0/3.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3D Ö-2 300 42.0/6.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz 3 N+1 170 39.0/9.0
Alf Pihl - Rolf Sjödahl Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 N+1 170 39.0/9.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 4 Ö-3 150 35.0/13.0
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V-3 150 35.0/13.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 3 N= 140 29.0/19.0
Kristi Meier - Per Nilsson Stig Unoson - Calle Erlandsson 3 N= 140 29.0/19.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 3 S= 140 29.0/19.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Monica Pettersson - Karin Bryder 2 N+1 140 29.0/19.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 4 N= 130 24.0/24.0
Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg Camilla Kellerman - Karen Nielsen 2 N= 110 22.0/26.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Sten Ahlgren - Magnus Friberg 3 V-2 100 19.0/29.0
Christer Ekberg - Max Elander Britt Lindberg - Åke Lindström 4 V-2 100 19.0/29.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 3 V-1 50 14.0/34.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 V-1 50 14.0/34.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Gun Bellander - Bertil Hansson 2 V-1 50 14.0/34.0
Kent Hermansson - Mats Andersson Ulla Wästberg - Hans Wästberg Pass 10.0/38.0
Ingela Jönsson - Ulla Öberg Bo Hedberg - Eva Olsberg 3 N-1 -50 6.0/42.0
Jan Schneider - Ester Schneider Per Boberg - Kerstin Boberg 3 N-1 -50 6.0/42.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Inga Derving - Ulla Nilborn 4 N-1 -50 6.0/42.0
Karin Eresund - Göran Olsson Junot Delcomyn - Christina Leander 2 Ö= -110 2.0/46.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Bodil Wikström - Lars G Svensson 5 S-3 -150 0.0/48.0
Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson   - -/21.3

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Nord giv
Ö-V i zon
7
E8
EKkn432
10532
kn3
Dkn1062
1086
ED4
EKD10
95
D5
kn9876
986542
K743
97
K

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N48774
S48774
Ö84655
V84655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Kent Hermansson - Mats Andersson 3D N= 470 48.0/0.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 3 Ö-4 400 46.0/2.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ingela Jönsson - Ulla Öberg 3 V-2 200 43.0/5.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Christer Ekberg - Max Elander 3 V-2 200 43.0/5.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Gun Bellander - Bertil Hansson 4 N= 130 40.0/8.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 N= 110 34.0/14.0
Stig Unoson - Calle Erlandsson Bo Hedberg - Eva Olsberg 3 N= 110 34.0/14.0
Monica Pettersson - Karin Bryder Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 N= 110 34.0/14.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 2 N+1 110 34.0/14.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 3 N= 110 34.0/14.0
Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson 3 Ö-1 100 26.0/22.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Inga Derving - Ulla Nilborn 2 V-1 100 26.0/22.0
Hanna Söderberg - Marianne Falck Junot Delcomyn - Christina Leander 2 V-1 100 26.0/22.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Sten Ahlgren - Magnus Friberg 2 N= 90 21.0/27.0
Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg Karin Eresund - Göran Olsson 2 N= 90 21.0/27.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 2 S-1 -50 16.0/32.0
Alf Pihl - Rolf Sjödahl Bodil Wikström - Lars G Svensson 3 N-1 -50 16.0/32.0
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 N-1 -50 16.0/32.0
Peter Gati - Lotta Lundberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N-2 -100 7.0/41.0
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Kristi Meier - Per Nilsson 4 N-2 -100 7.0/41.0
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Klas Bellander - Mikael Björkman 3 S-2 -100 7.0/41.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Per Boberg - Kerstin Boberg 3 N-2 -100 7.0/41.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 3 S-2 -100 7.0/41.0
Camilla Kellerman - Karen Nielsen Jan Schneider - Ester Schneider 3 N-2 -100 7.0/41.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 V= -110 0.0/48.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar   - -/26.3

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Öst giv
alla i zon
EK6
76
E10643
732
95
EDkn10983
Dkn72
Dkn1083
54
K8
Kkn65
742
K2
95
ED10984

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 200
 NT
N97366
S97469
Ö46964
V46964
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Ingela Jönsson - Ulla Öberg 3NT Ö-4 400 48.0/0.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 4 V-1 100 43.0/5.0
Peter Gati - Lotta Lundberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V-1 100 43.0/5.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Inga Derving - Ulla Nilborn 3 V-1 100 43.0/5.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 4 V-1 100 43.0/5.0
Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson 3 V= -140 35.0/13.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Per Boberg - Kerstin Boberg 2 V+1 -140 35.0/13.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Christer Ekberg - Max Elander 2 V+1 -140 35.0/13.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 3 V= -140 35.0/13.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3 V+1 -170 25.0/23.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Sten Ahlgren - Magnus Friberg 2 V+2 -170 25.0/23.0
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Kristi Meier - Per Nilsson 3 V+1 -170 25.0/23.0
Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg Karin Eresund - Göran Olsson 3 V+1 -170 25.0/23.0
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 V+1 -170 25.0/23.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 3 V+1 -170 25.0/23.0
Stig Unoson - Calle Erlandsson Bo Hedberg - Eva Olsberg 3 V+2 -200 18.0/30.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Kent Hermansson - Mats Andersson 4 V= -620 10.0/38.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V= -620 10.0/38.0
Alf Pihl - Rolf Sjödahl Bodil Wikström - Lars G Svensson 4 V= -620 10.0/38.0
Monica Pettersson - Karin Bryder Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 V= -620 10.0/38.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Gun Bellander - Bertil Hansson 4 V= -620 10.0/38.0
Hanna Söderberg - Marianne Falck Junot Delcomyn - Christina Leander 4 V= -620 10.0/38.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 4 V= -620 10.0/38.0
Camilla Kellerman - Karen Nielsen Jan Schneider - Ester Schneider 4 V+1 -650 2.0/46.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 3D V+1 -930 0.0/48.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar   - -/26.3

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Syd giv
ingen i zon
kn643
kn5
83
K10952
D107
KD3
ED762
76

E108742
kn104
ED43
EK9852
96
K95
kn8

Optimalt kontrakt: 7 V= -1510
 NT
N50060
S50060
Ö81313711
V81313711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Gerd Lindström - Goldy Ramklint 2 S+1 140 48.0/0.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Camilla Kellerman - Karen Nielsen 3 S-2 -100 46.0/2.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 S-3 -150 42.0/6.0
Alf Pihl - Rolf Sjödahl Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 S-3 -150 42.0/6.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S-3 -150 42.0/6.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 4 V+3 -190 38.0/10.0
Stig Unoson - Calle Erlandsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö+4 -260 36.0/12.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Gun Bellander - Bertil Hansson 5 V= -400 34.0/14.0
Karin Eresund - Göran Olsson Jan Schneider - Ester Schneider 5 Ö+2 -440 32.0/16.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 5 Ö= -450 28.0/20.0
Monica Pettersson - Karin Bryder Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 Ö+1 -450 28.0/20.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Inga Derving - Ulla Nilborn 5 Ö= -450 28.0/20.0
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Christer Ekberg - Max Elander 4 Ö+2 -480 22.0/26.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö+2 -480 22.0/26.0
Hanna Söderberg - Marianne Falck Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg 5 Ö+1 -480 22.0/26.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson 4D S-3 -500 15.0/33.0
Kristi Meier - Per Nilsson Kent Hermansson - Mats Andersson 4D S-3 -500 15.0/33.0
Peter Gati - Lotta Lundberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4D S-3 -500 15.0/33.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4D S-3 -500 15.0/33.0
Sten Ahlgren - Magnus Friberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 Ö+3 -510 6.0/42.0
Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz Bodil Wikström - Lars G Svensson 4 Ö+3 -510 6.0/42.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 4 Ö+3 -510 6.0/42.0
Ingela Jönsson - Ulla Öberg Klas Bellander - Mikael Björkman 4 Ö+3 -510 6.0/42.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö+3 -510 6.0/42.0
Bo Hedberg - Eva Olsberg Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4D N-4 -800 0.0/48.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg   - -/22.1

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Väst giv
N-S i zon
kn98
kn63
54
107642
K2
KD9542
E92
K3
6543
8
Dkn1083
E85
ED107
E107
K76
Dkn9

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N62354
S62355
Ö710977
V710977
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson 3D V-3 500 48.0/0.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 2NT S-1 -100 46.0/2.0
Alf Pihl - Rolf Sjödahl Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 2 V= -110 42.0/6.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Agneta Johansson - Lars Svensson 2 V= -110 42.0/6.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 V= -110 42.0/6.0
Peter Gati - Lotta Lundberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2NT Ö= -120 38.0/10.0
Sten Ahlgren - Magnus Friberg Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 2 V+1 -140 28.0/20.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 2 V+1 -140 28.0/20.0
Stig Unoson - Calle Erlandsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V= -140 28.0/20.0
Ingela Jönsson - Ulla Öberg Klas Bellander - Mikael Björkman 3 V= -140 28.0/20.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Gun Bellander - Bertil Hansson 2 V+1 -140 28.0/20.0
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Christer Ekberg - Max Elander 2 V+1 -140 28.0/20.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Camilla Kellerman - Karen Nielsen 2 V+1 -140 28.0/20.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 V+1 -140 28.0/20.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Gerd Lindström - Goldy Ramklint 3 V= -140 28.0/20.0
Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz Bodil Wikström - Lars G Svensson 3 V+1 -170 15.0/33.0
Monica Pettersson - Karin Bryder Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 V+1 -170 15.0/33.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Inga Derving - Ulla Nilborn 3 V+1 -170 15.0/33.0
Hanna Söderberg - Marianne Falck Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg 3 V+1 -170 15.0/33.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 2 V+3 -200 9.0/39.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 2 V+3 -200 9.0/39.0
Kristi Meier - Per Nilsson Kent Hermansson - Mats Andersson 2 V+4 -230 5.0/43.0
Karin Eresund - Göran Olsson Jan Schneider - Ester Schneider 3 V+3 -230 5.0/43.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bodil Mörnstad - Carin Millar 2NT S-3 -300 2.0/46.0
Bo Hedberg - Eva Olsberg Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 V= -420 0.0/48.0
Ulla Wästberg - Hans Wästberg   - -/22.1

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Nord giv
alla i zon
E1065432
K52
D
93
K
kn104
K93
K108654
Dkn98
ED763
E74
2
7
98
kn108652
EDkn7

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N46253
S46253
Ö8710810
V8710810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Jan Schneider - Ester Schneider Hanna Söderberg - Marianne Falck 4 N= 620 48.0/0.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Inga Derving - Ulla Nilborn 3NT Ö-4 400 46.0/2.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Stig Unoson - Calle Erlandsson 4 Ö-2 200 44.0/4.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Bodil Wikström - Lars G Svensson 4 Ö-1 100 41.0/7.0
Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö-1 100 41.0/7.0
Kent Hermansson - Mats Andersson Bo Hedberg - Eva Olsberg 3 N-1 -100 36.0/12.0
Ingela Jönsson - Ulla Öberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 N-1 -100 36.0/12.0
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 3 N-1 -100 36.0/12.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Alf Pihl - Rolf Sjödahl 3 Ö= -140 31.0/17.0
Camilla Kellerman - Karen Nielsen Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö= -140 31.0/17.0
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3 Ö+2 -200 26.0/22.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 3 N-2 -200 26.0/22.0
Karin Eresund - Göran Olsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 N-2 -200 26.0/22.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Sten Ahlgren - Magnus Friberg 3 N-3 -300 20.0/28.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson 2 N-3 -300 20.0/28.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Gerd Lindström - Goldy Ramklint 3 N-3 -300 20.0/28.0
Monica Pettersson - Karin Bryder Christer Ekberg - Max Elander 3 N-4 -400 16.0/32.0
Kristi Meier - Per Nilsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 4D N-2 -500 13.0/35.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Per Boberg - Kerstin Boberg 3D N-2 -500 13.0/35.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 3NT Ö= -600 10.0/38.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 Ö= -620 7.0/41.0
Gun Bellander - Bertil Hansson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 Ö= -620 7.0/41.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Junot Delcomyn - Christina Leander 3NT Ö+1 -630 4.0/44.0
Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö+2 -680 2.0/46.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3D N-3 -800 0.0/48.0
Peter Gati - Lotta Lundberg   - 23.6/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Öst giv
ingen i zon
10964
97
E83
D1042
Dkn32
KD1084
kn
973
EK87
Ekn6
K62
Kkn5
5
532
D109754
E86

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N56223
S56223
Ö86111110
V86111110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Åke Lindström Inga Derving - Ulla Nilborn 5 Ö-2 100 48.0/0.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Bodil Wikström - Lars G Svensson 4 Ö-1 50 45.0/3.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Stig Unoson - Calle Erlandsson 4 Ö-1 50 45.0/3.0
Monica Pettersson - Karin Bryder Christer Ekberg - Max Elander 3 Ö+2 -200 42.0/6.0
Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö= -420 34.0/14.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Alf Pihl - Rolf Sjödahl 4 Ö= -420 34.0/14.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson 4 Ö= -420 34.0/14.0
Kent Hermansson - Mats Andersson Bo Hedberg - Eva Olsberg 4 Ö= -420 34.0/14.0
Ingela Jönsson - Ulla Öberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 Ö= -420 34.0/14.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Per Boberg - Kerstin Boberg 4 Ö= -420 34.0/14.0
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Gerd Lindström - Goldy Ramklint 4 Ö= -420 34.0/14.0
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 3NT Ö+1 -430 23.0/25.0
Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö+1 -430 23.0/25.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 3NT Ö+1 -430 23.0/25.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Junot Delcomyn - Christina Leander 3NT Ö+1 -430 23.0/25.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 Ö+1 -450 10.0/38.0
Kristi Meier - Per Nilsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 5 Ö= -450 10.0/38.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö+1 -450 10.0/38.0
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö+1 -450 10.0/38.0
Gun Bellander - Bertil Hansson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 Ö+1 -450 10.0/38.0
Jan Schneider - Ester Schneider Hanna Söderberg - Marianne Falck 4 Ö+1 -450 10.0/38.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 4 V+1 -450 10.0/38.0
Camilla Kellerman - Karen Nielsen Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö+1 -450 10.0/38.0
Karin Eresund - Göran Olsson Jane Brändemar - Nina Nilsson 4 Ö+1 -450 10.0/38.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Sten Ahlgren - Magnus Friberg 5 Ö+1 -480 0.0/48.0
Peter Gati - Lotta Lundberg   - 23.6/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Syd giv
N-S i zon
ED102
K10763
D952
7
kn984
K86
K9843
kn63
D52
E7
EDkn52
K9854
E
kn1043
1076

Optimalt kontrakt: 5D V-2 300
 NT
N3106106
S3106106
Ö93626
V93636
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Monica Pettersson - Karin Bryder Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 4 N+1 650 47.9/0.1
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan Schneider - Ester Schneider 5D Ö-2 300 45.7/2.3
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bodil Wikström - Lars G Svensson 3 S+2 200 41.4/6.6
Britt Lindberg - Åke Lindström Gun Bellander - Bertil Hansson 3 S+2 200 41.4/6.6
Junot Delcomyn - Christina Leander Gerd Lindström - Goldy Ramklint 3 S+2 200 41.4/6.6
Kristi Meier - Per Nilsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S+2 170 36.0/12.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 N+1 170 36.0/12.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT Ö-3 150 32.7/15.3
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Klas Bellander - Mikael Björkman 3 S= 140 30.5/17.5
Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 N= 110 28.3/19.7
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ingela Jönsson - Ulla Öberg 5D Ö-1 100 25.1/22.9
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Bengt Rylander - Terezia Lagerman 5 Ö-2 100 25.1/22.9
Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 Ö-1 50 20.7/27.3
Agneta Johansson - Lars Svensson Karin Eresund - Göran Olsson 5 Ö-1 50 20.7/27.3
Sten Ahlgren - Magnus Friberg Alf Pihl - Rolf Sjödahl 2 S-1 -100 17.5/30.5
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Stig Unoson - Calle Erlandsson 3 Ö= -110 15.3/32.7
Rutger Persson - Claes Nilsson Peter Gati - Lotta Lundberg 3 Ö+1 -130 8.8/39.2
Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 3 Ö+1 -130 8.8/39.2
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö+1 -130 8.8/39.2
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Christer Ekberg - Max Elander 3 Ö+1 -130 8.8/39.2
Camilla Kellerman - Karen Nielsen Mona Andersson - Birgitta Forsström 3 Ö+1 -130 8.8/39.2
Jane Brändemar - Nina Nilsson Hanna Söderberg - Marianne Falck 2 Ö+1 -140 2.3/45.7
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Inga Derving - Ulla Nilborn 4 N-2 -200 0.1/47.9
Kent Hermansson - Mats Andersson   - -/31.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bodil Mörnstad - Carin Millar   A= 24.0/24.0
Bo Hedberg - Eva Olsberg Ulla Wästberg - Hans Wästberg   A= 24.0/24.0

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Väst giv
Ö-V i zon
kn5
E86
975
kn9863
E832
107
ED104
ED5
D107
KD95
Kkn3
K102
K964
kn432
862
74

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N32222
S32222
Ö1011111111
V1011111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Åke Lindström Gun Bellander - Bertil Hansson 6NT V-1 100 47.9/0.1
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Bengt Rylander - Terezia Lagerman 3NT V= -600 44.7/3.3
Jane Brändemar - Nina Nilsson Hanna Söderberg - Marianne Falck 3NT V= -600 44.7/3.3
Sten Ahlgren - Magnus Friberg Alf Pihl - Rolf Sjödahl 3NT V+1 -630 33.8/14.2
Göran Nyqvist - Peter Perulf Bodil Wikström - Lars G Svensson 3NT V+1 -630 33.8/14.2
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ingela Jönsson - Ulla Öberg 3NT V+1 -630 33.8/14.2
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Klas Bellander - Mikael Björkman 3NT V+1 -630 33.8/14.2
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 3NT V+1 -630 33.8/14.2
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Inga Derving - Ulla Nilborn 3NT V+1 -630 33.8/14.2
Agneta Johansson - Lars Svensson Karin Eresund - Göran Olsson 3NT V+1 -630 33.8/14.2
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan Schneider - Ester Schneider 3NT V+1 -630 33.8/14.2
Rutger Persson - Claes Nilsson Peter Gati - Lotta Lundberg 3NT V+2 -660 13.1/34.9
Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 3NT V+2 -660 13.1/34.9
Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 3NT V+2 -660 13.1/34.9
Kristi Meier - Per Nilsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+2 -660 13.1/34.9
Per Boberg - Kerstin Boberg Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT V+2 -660 13.1/34.9
Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT V+2 -660 13.1/34.9
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Christer Ekberg - Max Elander 3NT Ö+2 -660 13.1/34.9
Monica Pettersson - Karin Bryder Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 3NT V+2 -660 13.1/34.9
Junot Delcomyn - Christina Leander Gerd Lindström - Goldy Ramklint 3NT V+2 -660 13.1/34.9
Camilla Kellerman - Karen Nielsen Mona Andersson - Birgitta Forsström 3NT V+2 -660 13.1/34.9
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 5NT V= -660 13.1/34.9
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Stig Unoson - Calle Erlandsson 3NT V+3 -690 0.1/47.9
Kent Hermansson - Mats Andersson   - -/31.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bodil Mörnstad - Carin Millar   A= 24.0/24.0
Bo Hedberg - Eva Olsberg Ulla Wästberg - Hans Wästberg   A= 24.0/24.0

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Nord giv
ingen i zon
10864
8
D1062
kn432
32
KDkn3
EK4
E865
EDkn95
9754
53
97
K7
E1062
kn987
KD10

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N67344
S68344
Ö751089
V751089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Sten Ahlgren - Magnus Friberg Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz 1NT V-3 150 46.0/2.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson 3NT V-3 150 46.0/2.0
Alf Pihl - Rolf Sjödahl Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3NT V-3 150 46.0/2.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ingela Jönsson - Ulla Öberg 3NT V-2 100 41.0/7.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 V-2 100 41.0/7.0
Bodil Wikström - Lars G Svensson Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 3NT V-1 50 35.0/13.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Peter Gati - Lotta Lundberg 2 V-1 50 35.0/13.0
Stig Unoson - Calle Erlandsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 V-1 50 35.0/13.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Camilla Kellerman - Karen Nielsen 2 V-1 50 35.0/13.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 1NT N-1 -50 30.0/18.0
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 2 V= -110 25.0/23.0
Monica Pettersson - Karin Bryder Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 2 V= -110 25.0/23.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Christer Ekberg - Max Elander 2 V= -110 25.0/23.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 Ö= -110 25.0/23.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Kristi Meier - Per Nilsson 1NT V+1 -120 17.0/31.0
Bo Hedberg - Eva Olsberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2NT V= -120 17.0/31.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Karin Eresund - Göran Olsson 1NT V+1 -120 17.0/31.0
Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg Gerd Lindström - Goldy Ramklint 1NT V+1 -120 17.0/31.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Kent Hermansson - Mats Andersson 2 V+1 -140 9.0/39.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Britt Lindberg - Åke Lindström 2 V+1 -140 9.0/39.0
Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard Gun Bellander - Bertil Hansson 2 Ö+1 -140 9.0/39.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 V+1 -140 9.0/39.0
Jan Schneider - Ester Schneider Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2NT V+1 -150 4.0/44.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Inga Derving - Ulla Nilborn 3 V+1 -170 2.0/46.0
Hanna Söderberg - Marianne Falck Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT V= -400 0.0/48.0
Jan Öhman - Erwin Wilhelm   - -/28.7

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Öst giv
N-S i zon
ED43
KD842
6
1053
109
Ekn
kn1098752
D2
852
1076
K
Ekn9874
Kkn76
953
ED43
K6

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N7610117
S7610117
Ö67222
V67222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Per Boberg - Kerstin Boberg Britt Lindberg - Åke Lindström 4 S+2 680 47.0/1.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Karin Eresund - Göran Olsson 4 S+2 680 47.0/1.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg 4 S+1 650 38.0/10.0
Bodil Wikström - Lars G Svensson Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 4 N+1 650 38.0/10.0
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 4 S+1 650 38.0/10.0
Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard Gun Bellander - Bertil Hansson 4 S+1 650 38.0/10.0
Jan Schneider - Ester Schneider Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 S+1 650 38.0/10.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Camilla Kellerman - Karen Nielsen 4 S+1 650 38.0/10.0
Hanna Söderberg - Marianne Falck Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S+1 650 38.0/10.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Peter Gati - Lotta Lundberg 4 N= 620 26.0/22.0
Stig Unoson - Calle Erlandsson Bonnie Clementsson - Jan Clementsson 4 S= 620 26.0/22.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 S= 620 26.0/22.0
Monica Pettersson - Karin Bryder Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 4 N= 620 26.0/22.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Christer Ekberg - Max Elander 4 S= 620 26.0/22.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Kent Hermansson - Mats Andersson 5 Ö-4 200 20.0/28.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Ingela Jönsson - Ulla Öberg 3 S+1 170 12.0/36.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3 N+1 170 12.0/36.0
Bo Hedberg - Eva Olsberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S+1 170 12.0/36.0
Alf Pihl - Rolf Sjödahl Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3 S+1 170 12.0/36.0
Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg Gerd Lindström - Goldy Ramklint 3 S+1 170 12.0/36.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Inga Derving - Ulla Nilborn 3 S+1 170 12.0/36.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N+1 170 12.0/36.0
Bodil Mörnstad - Carin Millar Kristi Meier - Per Nilsson 4 Ö-1 50 4.0/44.0
Sten Ahlgren - Magnus Friberg Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz 4 S-1 -100 1.0/47.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson 4 S-1 -100 1.0/47.0
Jan Öhman - Erwin Wilhelm   - -/28.7

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Syd giv
Ö-V i zon
7642
4
Dkn852
kn72
kn853
Ekn963
9
ED8
KD10
K875
63
K653
E9
D102
EK1074
1094

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N28134
S28134
Ö1151197
V1151197
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Mikael Björkman Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3 S-1 -50 48.0/0.0
Jan Schneider - Ester Schneider Gerd Lindström - Goldy Ramklint 3 V= -140 46.0/2.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö+1 -170 38.0/10.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Sten Ahlgren - Magnus Friberg 3 V+1 -170 38.0/10.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bodil Wikström - Lars G Svensson 3 V+1 -170 38.0/10.0
Bo Hedberg - Eva Olsberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 V+1 -170 38.0/10.0
Ingela Jönsson - Ulla Öberg Alf Pihl - Rolf Sjödahl 3 V+1 -170 38.0/10.0
Christer Ekberg - Max Elander Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg 3 V+1 -170 38.0/10.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 Ö+2 -170 38.0/10.0
Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson Kristi Meier - Per Nilsson 3 Ö+2 -200 29.0/19.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Kent Hermansson - Mats Andersson 3 V+2 -200 29.0/19.0
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 3 V+3 -230 26.0/22.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 5D S-3 -500 24.0/24.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Peter Gati - Lotta Lundberg 4 Ö= -620 16.0/32.0
Gun Bellander - Bertil Hansson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 4 V= -620 16.0/32.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 V= -620 16.0/32.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Per Boberg - Kerstin Boberg 4 V= -620 16.0/32.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 V= -620 16.0/32.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Hanna Söderberg - Marianne Falck 4 V= -620 16.0/32.0
Karin Eresund - Göran Olsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 4 V= -620 16.0/32.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 Ö+1 -650 4.0/44.0
Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 4 Ö+1 -650 4.0/44.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 Ö+1 -650 4.0/44.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Camilla Kellerman - Karen Nielsen 4 V+1 -650 4.0/44.0
Monica Pettersson - Karin Bryder Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 4 V+1 -650 4.0/44.0
Stig Unoson - Calle Erlandsson   - -/24.7

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Väst giv
alla i zon
Ekn1052
K3
Kkn6
E64
KD
kn85
D
Dkn97532
9873
1064
E732
108
64
ED972
109854
K

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N612111011
S612111011
Ö71121
V71121
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N+3 690 43.0/5.0
Mona Andersson - Birgitta Forsström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT N+3 690 43.0/5.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Camilla Kellerman - Karen Nielsen 3NT N+3 690 43.0/5.0
Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 3NT N+3 690 43.0/5.0
Monica Pettersson - Karin Bryder Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N+3 690 43.0/5.0
Junot Delcomyn - Christina Leander Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 3NT N+3 690 43.0/5.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Kent Hermansson - Mats Andersson 3NT N+2 660 36.0/12.0
Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson Kristi Meier - Per Nilsson 3NT N+1 630 33.0/15.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Sten Ahlgren - Magnus Friberg 3NT N+1 630 33.0/15.0
Jane Brändemar - Nina Nilsson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT N= 600 29.0/19.0
Karin Eresund - Göran Olsson Peter Moricz - Håkan Myrhagen 3NT N= 600 29.0/19.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Bodil Wikström - Lars G Svensson 2NT N+4 240 26.0/22.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3 N+3 230 23.0/25.0
Jan Schneider - Ester Schneider Gerd Lindström - Goldy Ramklint 3 N+3 230 23.0/25.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Per Boberg - Kerstin Boberg 3 S+2 200 20.0/28.0
Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 2NT N+2 180 16.0/32.0
Christer Ekberg - Max Elander Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg 1NT N+3 180 16.0/32.0
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Hanna Söderberg - Marianne Falck 2NT N+2 180 16.0/32.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3 N+1 170 9.0/39.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Peter Gati - Lotta Lundberg 3 S+1 170 9.0/39.0
Gun Bellander - Bertil Hansson Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson 3 N+1 170 9.0/39.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 N+1 170 9.0/39.0
Ingela Jönsson - Ulla Öberg Alf Pihl - Rolf Sjödahl 3 N= 140 4.0/44.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 N-1 -100 1.0/47.0
Bo Hedberg - Eva Olsberg Bodil Mörnstad - Carin Millar 4 N-1 -100 1.0/47.0
Stig Unoson - Calle Erlandsson   - -/24.7

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Nord giv
N-S i zon
7532
ED986
ED6
7
KDkn10
103
kn1093
Ekn8
E84
K7542
K5
1063
96
kn
8742
KD9542

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N65545
S65545
Ö67888
V67888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Peter Gati - Lotta Lundberg 2 Ö-2 100 45.9/2.1
Gun Bellander - Bertil Hansson Camilla Kellerman - Karen Nielsen 2NT V-2 100 45.9/2.1
Jan Schneider - Ester Schneider Christer Ekberg - Max Elander 2 Ö-2 100 45.9/2.1
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 V-1 50 39.6/8.4
Bo Hedberg - Eva Olsberg Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson 3 V-1 50 39.6/8.4
Mona Andersson - Birgitta Forsström Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 V-1 50 39.6/8.4
Klas Bellander - Mikael Björkman Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT Ö= -90 35.5/12.5
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 N-1 -100 31.3/16.7
Britt Lindberg - Åke Lindström Hanna Söderberg - Marianne Falck 1NT S-1 -100 31.3/16.7
Junot Delcomyn - Christina Leander Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 1NT S-1 -100 31.3/16.7
Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz Stig Unoson - Calle Erlandsson 2 V= -110 27.1/20.9
Bodil Mörnstad - Carin Millar Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT Ö+1 -120 24.0/24.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2NT V= -120 24.0/24.0
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Kent Hermansson - Mats Andersson 2 V+1 -140 19.8/28.2
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg 2 Ö+1 -140 19.8/28.2
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 2D N-1 -200 11.5/36.5
Göran Nyqvist - Peter Perulf Sten Ahlgren - Magnus Friberg 2 N-2 -200 11.5/36.5
Kristi Meier - Per Nilsson Bodil Wikström - Lars G Svensson 2 N-2 -200 11.5/36.5
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 1NT S-2 -200 11.5/36.5
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Jane Brändemar - Nina Nilsson 2 N-2 -200 11.5/36.5
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Karin Eresund - Göran Olsson 1NT S-2 -200 11.5/36.5
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Per Boberg - Kerstin Boberg 2 N-3 -300 3.2/44.8
Agneta Johansson - Lars Svensson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2 N-3 -300 3.2/44.8
Inga Derving - Ulla Nilborn Monica Pettersson - Karin Bryder 2D N-5 -1400 0.0/48.0
Ingela Jönsson - Ulla Öberg   - -/18.9
Alf Pihl - Rolf Sjödahl Jan Öhman - Erwin Wilhelm   A+ 28.8/28.8

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Öst giv
Ö-V i zon
106
E1073
E1076542
KD8
KD852
9
ED105
E9752
64
D83
kn86
kn43
kn9
Kkn
K97432

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N59534
S59534
Ö84789
V84795
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Klas Bellander - Mikael Björkman Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4D V-2 500 48.0/0.0
Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz Stig Unoson - Calle Erlandsson 3 V-3 300 44.8/3.2
Agneta Johansson - Lars Svensson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT Ö-3 300 44.8/3.2
Bo Hedberg - Eva Olsberg Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson 3 V-2 200 40.7/7.3
Britt Lindberg - Åke Lindström Hanna Söderberg - Marianne Falck 3 V-2 200 40.7/7.3
Junot Delcomyn - Christina Leander Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 3 N+1 130 37.5/10.5
Jan Schneider - Ester Schneider Christer Ekberg - Max Elander 3 N= 110 35.5/12.5
Bengt Rylander - Terezia Lagerman Kent Hermansson - Mats Andersson 4 V-1 100 27.1/20.9
Bodil Mörnstad - Carin Millar Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V-1 100 27.1/20.9
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark 3 V-1 100 27.1/20.9
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Peter Gati - Lotta Lundberg 3 Ö-1 100 27.1/20.9
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg 3 Ö-1 100 27.1/20.9
Gun Bellander - Bertil Hansson Camilla Kellerman - Karen Nielsen 3 V-1 100 27.1/20.9
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 V-1 100 27.1/20.9
Göran Nyqvist - Peter Perulf Sten Ahlgren - Magnus Friberg 2 N= 90 18.8/29.2
Kristi Meier - Per Nilsson Bodil Wikström - Lars G Svensson 3 N-1 -50 15.7/32.3
Ulla Wästberg - Hans Wästberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 N-1 -50 15.7/32.3
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Karin Eresund - Göran Olsson 2 Ö= -110 12.5/35.5
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 Ö+2 -170 10.5/37.5
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5D N-3 -500 8.4/39.6
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT Ö= -600 6.3/41.7
Mona Andersson - Birgitta Forsström Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö= -620 2.1/45.9
Inga Derving - Ulla Nilborn Monica Pettersson - Karin Bryder 4 Ö= -620 2.1/45.9
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö= -620 2.1/45.9
Ingela Jönsson - Ulla Öberg   - -/18.9
Alf Pihl - Rolf Sjödahl Jan Öhman - Erwin Wilhelm   A+ 28.8/28.8

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Syd giv
alla i zon
EK97
E8
K93
Dkn93
10
Dkn973
Dkn872
76
kn86
K10654

EK854
D5432
2
E10654
102

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -200
 NT
N68398
S68398
Ö641034
V651034
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 N= 620 43.0/5.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ingela Jönsson - Ulla Öberg 4 N= 620 43.0/5.0
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Stig Unoson - Calle Erlandsson 4 N= 620 43.0/5.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N= 620 43.0/5.0
Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard Junot Delcomyn - Christina Leander 4 N= 620 43.0/5.0
Monica Pettersson - Karin Bryder Gun Bellander - Bertil Hansson 4 S= 620 43.0/5.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Kristi Meier - Per Nilsson 5D Ö-1 200 34.0/14.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Gerd Lindström - Goldy Ramklint 3 S+2 200 34.0/14.0
Camilla Kellerman - Karen Nielsen Hanna Söderberg - Marianne Falck 2 N+3 200 34.0/14.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 N+1 170 28.0/20.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 3 S+1 170 28.0/20.0
Christer Ekberg - Max Elander Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 N+1 170 28.0/20.0
Bodil Wikström - Lars G Svensson Bo Hedberg - Eva Olsberg 3 S= 140 24.0/24.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Karin Eresund - Göran Olsson 1NT N+1 120 22.0/26.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson 2 Ö-1 100 19.0/29.0
Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 4 Ö-1 100 19.0/29.0
Peter Gati - Lotta Lundberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 4 S-1 -100 13.0/35.0
Alf Pihl - Rolf Sjödahl Kent Hermansson - Mats Andersson 3 N-1 -100 13.0/35.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Mona Andersson - Birgitta Forsström 4 N-1 -100 13.0/35.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 S-1 -100 13.0/35.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 3 V= -140 8.0/40.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Bodil Mörnstad - Carin Millar 3 Ö+1 -170 5.0/43.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 2 Ö+2 -170 5.0/43.0
Jan Schneider - Ester Schneider Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 3 Ö+2 -200 2.0/46.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 4D N-2 -500 0.0/48.0
Sten Ahlgren - Magnus Friberg   - 25.3/-

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.09.04

Väst giv
ingen i zon
EK10975
532
1093
kn
D842
Ekn
D72
E963
63
K6
8654
KD1087
kn
D109874
EKkn
542

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N46984
S461084
Ö86357
V86357
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Ingegerd Jeppsson - Ove Jönsson 4D N= 590 48.0/0.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Bodil Mörnstad - Carin Millar 5D V-3 500 45.0/3.0
Peter Gati - Lotta Lundberg Bengt Rylander - Terezia Lagerman 5D V-3 500 45.0/3.0
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 S+1 170 35.0/13.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ingela Jönsson - Ulla Öberg 2 S+2 170 35.0/13.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 3 N+1 170 35.0/13.0
Christer Ekberg - Max Elander Jane Brändemar - Nina Nilsson 3 S+1 170 35.0/13.0
Monica Pettersson - Karin Bryder Gun Bellander - Bertil Hansson 2 N+2 170 35.0/13.0
Jan Schneider - Ester Schneider Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 2 S+2 170 35.0/13.0
Peter Moricz - Håkan Myrhagen Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 S+2 170 35.0/13.0
Camilla Kellerman - Karen Nielsen Hanna Söderberg - Marianne Falck 2 S+2 170 35.0/13.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 3 S= 140 25.0/23.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Mona Andersson - Birgitta Forsström 3 S= 140 25.0/23.0
Bodil Wikström - Lars G Svensson Bo Hedberg - Eva Olsberg 2 S= 110 21.0/27.0
Bonnie Clementsson - Jan Clementsson Ulla Wästberg - Hans Wästberg 2 S= 110 21.0/27.0
Kjell-Erik Nordgren - Kerstin Degermark Stig Unoson - Calle Erlandsson 5D Ö-1 100 17.0/31.0
Britt Lindberg - Åke Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT V-2 100 17.0/31.0
Ann-Cecil Olsson - Gunlis Åberg Kristi Meier - Per Nilsson 4 V-1 50 13.0/35.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Gerd Lindström - Goldy Ramklint 2NT Ö-1 50 13.0/35.0
Alf Pihl - Rolf Sjödahl Kent Hermansson - Mats Andersson 5 S-1 -50 8.0/40.0
Thore Lindström - Maj-Britt Nordberg Carl-Eric Rönnemyr - Monica Wilhelmsson 3 S-1 -50 8.0/40.0
Inga Derving - Ulla Nilborn Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 4 S-1 -50 8.0/40.0
Anders Nordberg - Gunilla Rasmusson Karin Eresund - Göran Olsson 2NT Ö= -120 4.0/44.0
Inger Malmroos - Britta-Lena Rundcrantz Jan Öhman - Erwin Wilhelm 5 S-3 -150 2.0/46.0
Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard Junot Delcomyn - Christina Leander 4D N-2 -300 0.0/48.0
Sten Ahlgren - Magnus Friberg   - 25.3/-