Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » onsdag 18.30scratch 2014-07-23 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 18.30scratch 2014-07-23

Partävling, 23 bord, 46 par. Antal brickor: 24. Medel: 528.0.

Privatprotokoll för Birgitta Mörnstam - Lars V Andersson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 47, Christina Kronlund - Thomas Ålander
14 N+2 480 7 16% 7 16.0%EKn954ED96K867 K10828EDKnEKD96
23 S+1 130 40 91% 47 53.5%DKnEKn943E863D2 763K5D7EKn10853
Rond 2, som NS mot par 46, Anders Nordberg - Maj-Britt Nordberg
32NT N= 120 27 61% 74 56.0%KKn96E963Kn9ED3 D42542K108KKn84
41NT N-1 -100 13 30% 87 49.5%Kn102E82Kn1096542 K76D10653K52KKn
Rond 3, som NS mot par 45, Hanna Lewandowski - Marek Drukier
53 Ö+1 -130 12 27% 99 45.0%1073Kn1043242D103 KDKn854DED8564
61NT Ö+2 -150 2 5% 101 38.3%8610976D6E10643 E72D82E1098K92
Rond 4, som ÖV mot par 44, Irma Svensson - Ruth Gustavsson
74 Ö+1 650 26 59% 127 41.3%KD4DKn1032K9753 3E964D82EDKn83
86 N+1 -1010 5 11% 132 37.5%D106583Kn1085965 873Kn5KD2KKn1072
Rond 5, som ÖV mot par 43, Willy Landgren - Bibi Jönsson
92 V+2 170 30 68% 162 40.9%10832Kn10E53EDKn8 EK759D9864962
103 V+3 230 10 23% 172 39.1%KKn955EK2D10542 ED87864264EKn7
Rond 6, som NS mot par 42, Per Almqvist - Jan-Erik Olsson
113 N-2 -100 9 20% 181 37.4%K4EDKn43642K82 107322EKKn73Kn106
126 S+1 1460 29 66% 210 39.8%DKn83EKKn106KDKn9 EK9765DE42E53
Rond 7, som NS mot par 41, Ulf Schjånberg - Anita Olofsson
131 S= 80 14 32% 224 39.2%Kn53E1075475965 ED1084Kn3EKn86K8
145 S-1 -50 3 7% 227 36.9%E872DKn9747K53 D10953EK62K326
Rond 8, som NS mot par 52, Ebon Agvard - Kuno Wahlgren
153 V-1 50 16 36% 243 36.8%9EDKn107587KKn53 D6543EKn9432E2
166NT S-3 -150 0 0% 243 34.5%E104E210642D1053 D73KKn874EK3EK
Rond 9, som ÖV mot par 51, Jan Öhman - Erwin Wilhelm
175 S-1 50 43 98% 286 38.2%1094Kn73108652Kn4 863D94E74E1093
183NT Ö+1 430 31 70% 317 40.0%DKn3D10ED954Kn94 E87543Kn8EKD32
Rond 10, som NS mot par 50, Stig Unoson - Calle Erlandsson
194 V-2 200 31 70% 348 41.6%KKn54Kn8664E963 1073KKn52Kn108742
203NT N-2 -200 1 2% 349 39.6%EKn8EKn62K63EK8 KD62D1075109632
Rond 11, som NS mot par 49, Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson
214NT N-2 -200 4 9% 353 38.1%EKKn32765K2EKn7 9592E109876392
225 V-2 200 43 98% 396 40.9%K1039874832743 974EK632D5K98
Rond 12, som NS mot par 48, Junot Delcomyn - Christina Leander
232 N+1 110 11 25% 407 40.2%EKn9K8D9E87432 D10D43K7432KKn9
244 S+1 450 23 52% 430 40.7%32KDKn7DKn10D1083 4E6542EK972E2