Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
BK Bridgehuset » Måndag 13.30 scratch 2014-07-14 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag 13.30 scratch 2014-07-14

Partävling, 24 bord, 48 par. Antal brickor: 24. Medel: 552.0.

Privatprotokoll för Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 1, Kristi Meier - Per Nilsson
11NT V= 90 28 61% 28 61.0%K4D981098742103 D85KKn42ED5E64
23 S+2 -150 10 22% 38 41.5%E76E72KKn53Kn62 852KDKn8876427
Rond 2, som NS mot par 7, Mats Andersson - Claudia Sjöberg
32 S+2 170 37 80% 75 54.3%EKn7D873Kn92953 D104KKn96E3EKn82
42 V+1 -140 18 39% 93 50.5%10Kn109KD4E108432 KD754274E8753
Rond 3, som ÖV mot par 2, Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson
52 N= -110 9 20% 102 44.4%1098KD631076K82 E624K93EKn9764
63NT N+1 -430 4 9% 106 38.5%D75Kn10751043Kn72 EKn1083K8Kn62D108
Rond 4, som ÖV mot par 8, Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren
74 N= -620 3 7% 109 34.0%ED6348765K1096 K2962EKn2D7432
83 N+1 -170 21 46% 130 35.5%Kn7687K10973965 K10954KEKn54KD8
Rond 5, som ÖV mot par 3, Rutger Persson - Lennart Lindahl
93NT Ö= 600 38 83% 168 40.8%D642Kn9EKKn3DKn5 Kn105E107653D4K7
104D V= 790 46 100% 214 46.7%E93K5428KKn982 KD52E1083KKn534
Rond 6, som ÖV mot par 9, Ulla Hellqvist - Birgitta Strand
114 V-2 -100 26 57% 240 47.6%Kn76K1072EKDKn102 5Kn87652EKKn534
121 S+1 -110 30 65% 270 49.1%D1074DK10873Kn64 82KKn72D92K952
Rond 7, som ÖV mot par 4, Ulla Öberg - Mona Andersson
134 Ö+1 150 36 78% 306 51.3%Kn859762EKDKn42 K76382EKKn95108
141NT V+4 210 44 96% 350 54.5%Kn3Kn632953KKn105 ED8ED974K7D64
Rond 8, som ÖV mot par 10, Ulf Ohlsson - Marianne Olsson
153NT Ö+1 430 31 67% 381 55.3%DKn752DEK4DKn98 EEKn952532EK104
164 Ö+2 680 37 80% 418 56.9%EK75KD1097KKn106 62EKn43E9731073
Rond 9, som NS mot par 5, Göran Ekelund - Gudrun Ekelund
173NT Ö= -400 4 9% 422 54.1%109108487632DKn6 D874K62EK9595
186NT S-1 -100 14 30% 436 52.7%KDKn9E95Kn2ED102 E1071074EK9KKn74
Rond 10, som NS mot par 11, Olle Persson - Jan Clementsson
192 V+1 -140 2 4% 438 50.2%87102K964K9642 DKn1095EKn9102EDKn
204 V= -620 8 17% 446 48.5%10D76310643EK43 E2EKKn85D108762
Rond 11, som ÖV mot par 6, Agneta Johansson - Lena Jeppsson
213NT N= -600 23 50% 469 48.6%96275242Kn10752 KKn103E1084D106D6
223NT V-3 -300 2 4% 471 46.5%D942E7243KD83 EKn6109865EKD96
Rond 12, som NS mot par 12, Göran Öhrn - Stig Persson
233NT V+2 -660 32 70% 503 47.6%106410972DKn9752 72K987632D384
243 S+4 190 30 65% 533 48.3%DKn10741084K3D85 E8KnEDKn10EKn10974

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Nord giv
ingen i zon
kn76
E107
kn63
KD92
D85
Kkn42
ED5
E64
K4
D98
1098742
103
E10932
653
K
kn875

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N83576
S83576
Ö59757
V59757
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Ebon Agvard Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 S= E 140 46/0
Yngve Jarl - Elsie Hägg Rutger Persson - Lennart Lindahl 1 S+1 7 110 43/3
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt 2 S= E 110 43/3
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 1NT V-2 2 100 38/8
Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist Östen Svantesson - Mats Holm 3NT V-2 K 100 38/8
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Birgit Hartman - Elsa Olsson 1NT V-2 2 100 38/8
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 1NT V-1 2 50 31/15
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1NT V-1 2 50 31/15
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Goldy Ramklint - Gerd Lindström 1NT V-1 2 50 31/15
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT V-1 2 50 31/15
Anita Olofsson - Monica Wester Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 S-1 E -50 25/21
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson 3 S-1 5 -50 25/21
Kristi Meier - Per Nilsson Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson 1NT V= 2 -90 18/28
Ulla Öberg - Mona Andersson Gunilla Oredsson - Eva Karlsson 1NT V= 2 -90 18/28
Göran Öhrn - Stig Persson Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 1NT V= 9 -90 18/28
Bertil Hansson - Stig Unoson Christina Kronlund - Thomas Ålander 1NT V= K -90 18/28
Lars Jarming - Monica Lannerud Monica Lessing - Birgit Larsson 1NT V= 7 -90 18/28
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 2 V+1 2 -110 11/35
Olle Persson - Jan Clementsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 V= 4 -110 11/35
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Iréne Carlsson - Rasma Svensson 1NT V+1 9 -120 6/40
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Bengt Brynell - Åke Hansson 1NT V+1 6 -120 6/40
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Jan Schneider - Hans-Göran Olsson 1NT V+1 K -120 6/40
Bo Hedberg - Thore Lindström Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 3 S-3 E -150 1/45
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos 1NT V+2 7 -150 1/45

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Öst giv
N-S i zon
Dkn93
1063
D109
1054
852
KDkn8
87642
7
E76
E72
Kkn53
kn62
K104
954
E
EKD983

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N93477
S93477
Ö49945
V49945
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4D S= 2 710 46/0
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Jan Schneider - Hans-Göran Olsson 5D Ö-3 E 500 44/2
Yngve Jarl - Elsie Hägg Rutger Persson - Lennart Lindahl 3NT Ö-4 E 200 41/5
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson 4 V-4 D 200 41/5
Gun Bellander - Ebon Agvard Willy Landgren - Bibi Jönsson 1NT S+3 8 180 38/8
Kristi Meier - Per Nilsson Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson 3 S+2 4 150 36/10
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Goldy Ramklint - Gerd Lindström 2 S+2 K 130 34/12
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos 1NT S+1 D 120 32/14
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Bengt Brynell - Åke Hansson 2 S+1 9 110 26/20
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 2 S+1 8 110 26/20
Anita Olofsson - Monica Wester Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 S= K 110 26/20
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 2 N= 2 110 26/20
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt 3 S= K 110 26/20
Bertil Hansson - Stig Unoson Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 V-2 4 100 20/26
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 Ö-1 E 50 17/29
Olle Persson - Jan Clementsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 Ö-1 E 50 17/29
Göran Öhrn - Stig Persson Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 4 S-1 8 -100 14/32
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Iréne Carlsson - Rasma Svensson 2 Ö+1 E -110 11/35
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3 V= 10 -110 11/35
Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist Östen Svantesson - Mats Holm 3 V+1 E -130 8/38
Ulla Öberg - Mona Andersson Gunilla Oredsson - Eva Karlsson 5 S-2 K -200 4/42
Lars Jarming - Monica Lannerud Monica Lessing - Birgit Larsson 4D S-1 K -200 4/42
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 S-2 8 -200 4/42
Bo Hedberg - Thore Lindström Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 5D S-2 K -500 0/46

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn7
D873
kn92
953
K863
E2
K1084
1076
952
1054
D765
KD4
D104
Kkn96
E3
Ekn82

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N971088
S971089
Ö36353
V36353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristi Meier - Per Nilsson Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 1NT S+3 10 180 44/2
Olle Persson - Jan Clementsson Iréne Carlsson - Rasma Svensson 1NT S+3 10 180 44/2
Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2NT S+2 4 180 44/2
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 S+1 7 170 37/9
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Anita Olofsson - Monica Wester 2 N+2 4 170 37/9
Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 S+2 4 170 37/9
Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos 3 S+1 E 170 37/9
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Östen Svantesson - Mats Holm 3 S= 6 140 31/15
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Bertil Hansson - Stig Unoson 3 S= 6 140 31/15
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Bengt Brynell - Åke Hansson 2NT N= 5 120 20/26
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1NT S+1 4 120 20/26
Yngve Jarl - Elsie Hägg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 1NT S+1 7 120 20/26
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Ulla Öberg - Mona Andersson 2NT S= 4 120 20/26
Gun Bellander - Ebon Agvard Monica Lessing - Birgit Larsson 1NT S+1 4 120 20/26
Lars Jarming - Monica Lannerud Monica Gilhorn - Anita Martinsson 2NT S= 3 120 20/26
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Willy Landgren - Bibi Jönsson 1NT S+1 4 120 20/26
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Birgit Hartman - Elsa Olsson 1NT S+1 4 120 20/26
Christina Kronlund - Thomas Ålander Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 1NT S+1 3 120 20/26
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Gunilla Oredsson - Eva Karlsson 1NT S= 4 90 10/36
Bo Hedberg - Thore Lindström Rutger Persson - Lennart Lindahl 4 N-1 K -50 6/40
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Jan Schneider - Hans-Göran Olsson 4 S-1 E -50 6/40
Goldy Ramklint - Gerd Lindström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 S-1 8 -50 6/40
Göran Öhrn - Stig Persson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 S-2 E -100 1/45
Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 4 S-2 6 -100 1/45

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Väst giv
alla i zon
10
kn109
KD4
E108432
kn3
D8652
kn10
KD96
E986
EK3
962
kn75
KD7542
74
E8753

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N59486
S59486
Ö84746
V84746
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Jan Schneider - Hans-Göran Olsson 4 V-2 10 200 46/0
Gun Bellander - Ebon Agvard Monica Lessing - Birgit Larsson 3 S+1 3 130 43/3
Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S+2 3 130 43/3
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 S= Kn 110 37/9
Yngve Jarl - Elsie Hägg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 S+1 3 110 37/9
Lars Jarming - Monica Lannerud Monica Gilhorn - Anita Martinsson 2 S+1 6 110 37/9
Christina Kronlund - Thomas Ålander Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 S+1 5 110 37/9
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 S-1 Kn -100 30/16
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Anita Olofsson - Monica Wester 3 S-1 D -100 30/16
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Bertil Hansson - Stig Unoson 3 S-1 6 -100 30/16
Göran Öhrn - Stig Persson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 2 V= 10 -110 23/23
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Östen Svantesson - Mats Holm 2 V= 10 -110 23/23
Goldy Ramklint - Gerd Lindström Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 V= 10 -110 23/23
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 V= 10 -110 23/23
Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 V+1 10 -140 18/28
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Ulla Öberg - Mona Andersson 1NT V+2 8 -150 16/30
Kristi Meier - Per Nilsson Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 2NT N-2 E -200 9/37
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Bengt Brynell - Åke Hansson 3 S-2 5 -200 9/37
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Gunilla Oredsson - Eva Karlsson 3 S-2 Kn -200 9/37
Olle Persson - Jan Clementsson Iréne Carlsson - Rasma Svensson 4 S-2 5 -200 9/37
Bo Hedberg - Thore Lindström Rutger Persson - Lennart Lindahl 4 S-2 Kn -200 9/37
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 N-2 K -200 9/37
Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 3 N-3 K -300 2/44
Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos 4D S-3 5 -800 0/46

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Nord giv
N-S i zon
Kkn5
E109852
E4
D5
E62
4
K93
Ekn9764
1098
KD63
1076
K82
D743
kn7
Dkn852
103

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N47875
S47875
Ö85558
V96558
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson 2 N= 10 110 37/9
Rutger Persson - Lennart Lindahl Anita Olofsson - Monica Wester 2 N= K 110 37/9
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bo Hedberg - Thore Lindström 2 N= 2 110 37/9
Olle Persson - Jan Clementsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 N= 2 110 37/9
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 N= K 110 37/9
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N= 2 110 37/9
Bertil Hansson - Stig Unoson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 N= 2 110 37/9
Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist Jan Schneider - Hans-Göran Olsson 2 N= K 110 37/9
Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson 2 N= K 110 37/9
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 N= 3 110 37/9
Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt Goldy Ramklint - Gerd Lindström 4 V-2 E 100 26/20
Göran Öhrn - Stig Persson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3 N-1 K -100 23/23
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Monica Lessing - Birgit Larsson 3 N-1 2 -100 23/23
Yngve Jarl - Elsie Hägg Ulla Öberg - Mona Andersson 3 V= E -110 19/27
Christina Kronlund - Thomas Ålander Lars Jarming - Monica Lannerud 3 V= E -110 19/27
Bengt Brynell - Åke Hansson Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 3 V+1 5 -130 15/31
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 V+1 E -130 15/31
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Iréne Carlsson - Rasma Svensson 3 N-2 K -200 12/34
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 4 N-3 9 -300 9/37
Gunilla Oredsson - Eva Karlsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 N-3 2 -300 9/37
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Gun Bellander - Ebon Agvard 3NT Ö= Kn -400 6/40
Birgit Hartman - Elsa Olsson Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 3D N-2 2 -500 3/43
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Östen Svantesson - Mats Holm 2D N-2 K -500 3/43
Kristi Meier - Per Nilsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4D V= E -510 0/46

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Öst giv
Ö-V i zon
K962
ED4
ED875
E
Ekn1083
K8
kn62
D108
D75
kn1075
1043
kn72
4
9632
K9
K96543

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N111010910
S111010910
Ö12243
V13243
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt Goldy Ramklint - Gerd Lindström 3NT N+2 Kn 460 46/0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson 3NT N+1 Kn 430 42/4
Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist Jan Schneider - Hans-Göran Olsson 3NT N+1 D 430 42/4
Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson 3NT N+1 7 430 42/4
Rutger Persson - Lennart Lindahl Anita Olofsson - Monica Wester 3NT N= 5 400 36/10
Bertil Hansson - Stig Unoson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT N= 5 400 36/10
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Monica Lessing - Birgit Larsson 3NT N= 5 400 36/10
Göran Öhrn - Stig Persson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 1NT N+4 D 210 32/14
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Gun Bellander - Ebon Agvard 2 V-2 E 200 30/16
Olle Persson - Jan Clementsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 S+1 E 170 28/18
Kristi Meier - Per Nilsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 2NT N+1 D 150 21/25
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 1 N+4 Kn 150 21/25
Yngve Jarl - Elsie Hägg Ulla Öberg - Mona Andersson 3 N+2 6 150 21/25
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N+3 5 150 21/25
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 N+2 D 150 21/25
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 N+3 5 150 21/25
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 S+1 E 140 14/32
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Iréne Carlsson - Rasma Svensson 2 N+2 D 130 10/36
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bo Hedberg - Thore Lindström 2 N+2 Kn 130 10/36
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Östen Svantesson - Mats Holm 3 N+1 5 130 10/36
Gunilla Oredsson - Eva Karlsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2NT N= 5 120 6/40
Bengt Brynell - Åke Hansson Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 2 N+1 5 110 3/43
Birgit Hartman - Elsa Olsson Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 2 S+1 5 110 3/43
Christina Kronlund - Thomas Ålander Lars Jarming - Monica Lannerud 3 S-1 10 -50 0/46

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Syd giv
alla i zon
75
EDkn83
KD94
E5
K2
962
Ekn2
D7432
ED63
4
8765
K1096
kn10984
K1075
103
kn8

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N36976
S36976
Ö95364
V96364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Lennart Lindahl Bengt Brynell - Åke Hansson 4 N= 6 620 43/3
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson 4 N= 5 620 43/3
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Agneta Johansson - Lena Jeppsson 4 N= 8 620 43/3
Lars Jarming - Monica Lannerud Sverker Sköld - Berit Ahlquist 4 N= 8 620 43/3
Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt Östen Svantesson - Mats Holm 4D V-1 E 200 38/8
Kristi Meier - Per Nilsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N+2 8 170 30/16
Göran Öhrn - Stig Persson Iréne Carlsson - Rasma Svensson 3 N+1 8 170 30/16
Gunilla Oredsson - Eva Karlsson Olle Persson - Jan Clementsson 3 N+1 8 170 30/16
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 N+1 6 170 30/16
Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson Goldy Ramklint - Gerd Lindström 2 N+2 4 170 30/16
Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 N+1 8 170 30/16
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Bertil Hansson - Stig Unoson 3 N+1 7 170 30/16
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3 N= K 140 17/29
Anita Olofsson - Monica Wester Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 N= E 140 17/29
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3 N= 9 140 17/29
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Jan Schneider - Hans-Göran Olsson 3 N= 6 140 17/29
Christina Kronlund - Thomas Ålander Gun Bellander - Ebon Agvard 3 N= 6 140 17/29
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Bertil Cohen - Jörgen Cohen 3 N= 6 140 17/29
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 2 N= 6 110 9/37
Ulla Öberg - Mona Andersson Bo Hedberg - Thore Lindström 2 N= 3 110 9/37
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1 N= 6 80 6/40
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Yngve Jarl - Elsie Hägg 4 N-1 9 -100 3/43
Monica Lessing - Birgit Larsson Gunlis Åberg - Wiviann Hassel 4 N-1 9 -100 3/43
Birgit Hartman - Elsa Olsson Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos 3 Ö+1 E -130 0/46

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Väst giv
ingen i zon
3
EDkn10652
86
kn104
K10954
K
Ekn54
KD8
kn76
87
K10973
965
ED82
943
D2
E732

Optimalt kontrakt: 4D V-2 300
 NT
N73948
S831058
Ö58384
V58384
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Yngve Jarl - Elsie Hägg 5D V-3 E 500 46/0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 4 N= 6 420 38/8
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 N= 9 420 38/8
Birgit Hartman - Elsa Olsson Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos 4 N= 7 420 38/8
Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson Goldy Ramklint - Gerd Lindström 4 N= 8 420 38/8
Lars Jarming - Monica Lannerud Sverker Sköld - Berit Ahlquist 4 N= 6 420 38/8
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Bertil Hansson - Stig Unoson 4 N= 6 420 38/8
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Bertil Cohen - Jörgen Cohen 4 N= Kn 420 38/8
Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist Willy Landgren - Bibi Jönsson 4D V-2 E 300 30/16
Monica Lessing - Birgit Larsson Gunlis Åberg - Wiviann Hassel 3 N+2 6 200 28/18
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson 3 N+1 6 170 25/21
Göran Öhrn - Stig Persson Iréne Carlsson - Rasma Svensson 3 N+1 Kn 170 25/21
Ulla Öberg - Mona Andersson Bo Hedberg - Thore Lindström 3 N= 6 140 19/27
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Jan Schneider - Hans-Göran Olsson 3 N= Kn 140 19/27
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 N= 3 140 19/27
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N= 6 140 19/27
Gunilla Oredsson - Eva Karlsson Olle Persson - Jan Clementsson 4 V-1 E 50 13/33
Christina Kronlund - Thomas Ålander Gun Bellander - Ebon Agvard 4 V-1 E 50 13/33
Kristi Meier - Per Nilsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 N-1 Kn -50 5/41
Rutger Persson - Lennart Lindahl Bengt Brynell - Åke Hansson 4 N-1 6 -50 5/41
Anita Olofsson - Monica Wester Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 N-1 6 -50 5/41
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 N-1 6 -50 5/41
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Agneta Johansson - Lena Jeppsson 4 N-1 Kn -50 5/41
Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt Östen Svantesson - Mats Holm 4 N-1 6 -50 5/41

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Nord giv
Ö-V i zon
K
K
1098752
98643
kn105
E107653
D4
K7
D642
kn9
EKkn3
Dkn5
E9873
D842
6
E102

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N66454
S66454
Ö57889
V57889
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Ebon Agvard Sverker Sköld - Berit Ahlquist 4 V-4 K 400 46/0
Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT Ö-3 2 300 43/3
Monica Lessing - Birgit Larsson Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist 4 V-3 K 300 43/3
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 4 V-2 K 200 38/8
Olle Persson - Jan Clementsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 4 V-2 10 200 38/8
Bo Hedberg - Thore Lindström Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 Ö-2 2 200 38/8
Ulla Öberg - Mona Andersson Anita Olofsson - Monica Wester 3 V-1 K 100 33/13
Gunilla Oredsson - Eva Karlsson Agneta Johansson - Lena Jeppsson 4 V-1 2 100 33/13
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 1 S-2 D -100 30/16
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Göran Öhrn - Stig Persson 2 V= K -110 26/20
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jan Schneider - Hans-Göran Olsson 2 V= 9 -110 26/20
Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson Östen Svantesson - Mats Holm 2 V= 2 -110 26/20
Kristi Meier - Per Nilsson Iréne Carlsson - Rasma Svensson 2NT Ö= 7 -120 20/26
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Yngve Jarl - Elsie Hägg 2NT Ö= 3 -120 20/26
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 2NT Ö= 7 -120 20/26
Bertil Hansson - Stig Unoson Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos 2 V+1 K -140 16/30
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bengt Brynell - Åke Hansson 2NT Ö+1 2 -150 13/33
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Christina Kronlund - Thomas Ålander 2NT Ö+1 3 -150 13/33
Rutger Persson - Lennart Lindahl Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson 3NT Ö= 3 -600 8/38
Birgit Hartman - Elsa Olsson Goldy Ramklint - Gerd Lindström 3NT V= 10 -600 8/38
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Gunlis Åberg - Wiviann Hassel 3NT Ö= 9 -600 8/38
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 3NT Ö+1 3 -630 3/43
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Lars Jarming - Monica Lannerud 3NT Ö+1 9 -630 3/43
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4D S-4 Kn -800 0/46

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Öst giv
alla i zon
kn10874
kn6
D2
D1073
KD52
E1083
Kkn53
4
E93
K542
8
Kkn982
6
D97
E109764
E65

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N46344
S46344
Ö971099
V971099
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Oredsson - Eva Karlsson Agneta Johansson - Lena Jeppsson 2NT Ö-3 6 300 46/0
Ulla Öberg - Mona Andersson Anita Olofsson - Monica Wester 4 V-1 8 100 40/6
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Bengt Brynell - Åke Hansson 3 Ö-1 6 100 40/6
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Göran Öhrn - Stig Persson 4 V-1 D 100 40/6
Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 V-1 Kn 100 40/6
Birgit Hartman - Elsa Olsson Goldy Ramklint - Gerd Lindström 4 V-1 Kn 100 40/6
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Yngve Jarl - Elsie Hägg 2NT V= D -120 34/12
Kristi Meier - Per Nilsson Iréne Carlsson - Rasma Svensson 3 V= D -140 29/17
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3 Ö= E -140 29/17
Olle Persson - Jan Clementsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 3 V= Kn -140 29/17
Bo Hedberg - Thore Lindström Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2 V+1 Kn -140 29/17
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 S-2 4 -200 24/22
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 2 N-4 8 -400 22/24
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 4 V= D -620 11/35
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 4 V= 10 -620 11/35
Gun Bellander - Ebon Agvard Sverker Sköld - Berit Ahlquist 4 V= D -620 11/35
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Jan Schneider - Hans-Göran Olsson 4 V= D -620 11/35
Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson Östen Svantesson - Mats Holm 4 Ö= 6 -620 11/35
Bertil Hansson - Stig Unoson Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos 4 Ö= 6 -620 11/35
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 V= D -620 11/35
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Lars Jarming - Monica Lannerud 4 Ö= 6 -620 11/35
Monica Gilhorn - Anita Martinsson Gunlis Åberg - Wiviann Hassel 4 V= Kn -620 11/35
Monica Lessing - Birgit Larsson Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist 4 V= D -620 11/35
Rutger Persson - Lennart Lindahl Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson 4D V= D -790 0/46

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Syd giv
ingen i zon
D94
ED1043
D94
85
5
kn87652
EKkn53
4
kn76
K
1072
EKDkn102
EK10832
9
86
9763

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N33595
S33595
Ö89745
V89745
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Hansson - Stig Unoson Goldy Ramklint - Gerd Lindström 3NT S= E 400 46/0
Iréne Carlsson - Rasma Svensson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 Ö-6 9 300 43/3
Lars Jarming - Monica Lannerud Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 4D Ö-2 9 300 43/3
Jan Schneider - Hans-Göran Olsson Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt 3NT Ö-5 8 250 40/6
Willy Landgren - Bibi Jönsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 5 Ö-4 9 200 38/8
Göran Öhrn - Stig Persson Gunilla Oredsson - Eva Karlsson 4 Ö-3 9 150 35/11
Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5 Ö-3 E 150 35/11
Rutger Persson - Lennart Lindahl Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 2 S+1 4 140 29/17
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 3 S= E 140 29/17
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 S= E 140 29/17
Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3 S= E 140 29/17
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3NT Ö-2 2 100 20/26
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson 4 V-2 5 100 20/26
Yngve Jarl - Elsie Hägg Olle Persson - Jan Clementsson 4 Ö-2 E 100 20/26
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos 4 Ö-2 E 100 20/26
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 Ö-2 E 100 20/26
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Anita Olofsson - Monica Wester 5 Ö-1 E 50 13/33
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Monica Lessing - Birgit Larsson 4 Ö-1 E 50 13/33
Ulla Öberg - Mona Andersson Bengt Brynell - Åke Hansson 4 S-2 4 -100 8/38
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Bo Hedberg - Thore Lindström 3 S-2 E -100 8/38
Gun Bellander - Ebon Agvard Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 N-2 E -100 8/38
Birgit Hartman - Elsa Olsson Östen Svantesson - Mats Holm 4 V= 4 -130 4/42
Kristi Meier - Per Nilsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 N-4 E -200 2/44
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Bertil Cohen - Jörgen Cohen 2D N-3 E -500 0/46

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Väst giv
N-S i zon
53
E1085
kn654
873
82
Kkn72
D92
K952
D1074
D
K10873
kn64
EKkn96
9643
E
ED10

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N761087
S761087
Ö66356
V56344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Iréne Carlsson - Rasma Svensson Mats Andersson - Claudia Sjöberg 3D S= 2 730 46/0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos 4 S= 8 620 44/2
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 3 S+2 D 200 41/5
Göran Öhrn - Stig Persson Gunilla Oredsson - Eva Karlsson 3 N+2 3 200 41/5
Kristi Meier - Per Nilsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3 S+1 8 170 34/12
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3 S+1 8 170 34/12
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 S+2 9 170 34/12
Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist Monica Gilhorn - Anita Martinsson 1 S+3 7 170 34/12
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Bertil Cohen - Jörgen Cohen 1 S+3 8 170 34/12
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Anita Olofsson - Monica Wester 2 S+1 D 140 25/21
Gun Bellander - Ebon Agvard Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2 S+1 K 140 25/21
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Christina Kronlund - Thomas Ålander 1 S+2 2 140 25/21
Jan Schneider - Hans-Göran Olsson Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt 1 S+2 8 140 25/21
Ulla Öberg - Mona Andersson Bengt Brynell - Åke Hansson 2 S= 7 110 16/30
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson 1 S+1 2 110 16/30
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Monica Lessing - Birgit Larsson 1 S+1 2 110 16/30
Bertil Hansson - Stig Unoson Goldy Ramklint - Gerd Lindström 1 S+1 7 110 16/30
Willy Landgren - Bibi Jönsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 2 S= 7 110 16/30
Lars Jarming - Monica Lannerud Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 2 Ö-2 E 100 10/36
Birgit Hartman - Elsa Olsson Östen Svantesson - Mats Holm 2 Ö-1 E 50 8/38
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Bo Hedberg - Thore Lindström 2 S-1 2 -100 6/40
Yngve Jarl - Elsie Hägg Olle Persson - Jan Clementsson 3 S-2 2 -200 3/43
Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S-2 2 -200 3/43
Rutger Persson - Lennart Lindahl Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 4 S-4 8 -400 0/46

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Nord giv
alla i zon
D942
ED43
103
975
K763
82
EKkn95
108
kn85
9
762
EKDkn42
E10
Kkn10765
D84
63

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N11842
S11842
Ö1111596
V1111596
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Göran Öhrn - Stig Persson 5 Ö-2 E 200 45/1
Gun Bellander - Ebon Agvard Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 3NT Ö-2 6 200 45/1
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Goldy Ramklint - Gerd Lindström 2 S+1 E 140 42/4
Kristi Meier - Per Nilsson Gunilla Oredsson - Eva Karlsson 2 S= E 110 39/7
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 S= E 110 39/7
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Iréne Carlsson - Rasma Svensson 3 V-1 E 100 34/12
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Yngve Jarl - Elsie Hägg 4 V-1 3 100 34/12
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Rutger Persson - Lennart Lindahl 4 V-1 E 100 34/12
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bengt Brynell - Åke Hansson 3 S-1 8 -100 27/19
Olle Persson - Jan Clementsson Bo Hedberg - Thore Lindström 4 S-1 E -100 27/19
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3 S-1 E -100 27/19
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Sverker Sköld - Berit Ahlquist 3 S-1 10 -100 27/19
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 3 Ö= E -110 22/24
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Anita Olofsson - Monica Wester 4 Ö= 6 -130 18/28
Monica Lessing - Birgit Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 Ö+1 E -130 18/28
Jan Schneider - Hans-Göran Olsson Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson 4 Ö= 7 -130 18/28
Christina Kronlund - Thomas Ålander Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist 3 V= E -140 14/32
Ulla Öberg - Mona Andersson Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson 4 Ö+1 K -150 10/36
Lars Jarming - Monica Lannerud Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos 4 Ö+1 7 -150 10/36
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 Ö+1 E -150 10/36
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Mats Andersson - Claudia Sjöberg 2 Ö+4 2 -170 4/42
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 4 Ö+2 E -170 4/42
Bertil Hansson - Stig Unoson Östen Svantesson - Mats Holm 3 Ö+3 E -170 4/42
Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt Willy Landgren - Bibi Jönsson 5 Ö+1 E -620 0/46

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Öst giv
ingen i zon
K7654
K5
E842
87
ED8
ED974
K7
D64
kn3
kn632
953
Kkn105
1092
108
Dkn106
E932

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N69596
S69596
Ö74846
V74846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3 N= Kn 140 46/0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Anita Olofsson - Monica Wester 3 V-1 8 50 40/6
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Yngve Jarl - Elsie Hägg 4 V-1 8 50 40/6
Olle Persson - Jan Clementsson Bo Hedberg - Thore Lindström 4 V-1 4 50 40/6
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Göran Öhrn - Stig Persson 4 V-1 6 50 40/6
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Mats Andersson - Claudia Sjöberg 1NT V-1 7 50 40/6
Gun Bellander - Ebon Agvard Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 3 N-1 3 -50 34/12
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Bengt Brynell - Åke Hansson 1NT V= 4 -90 30/16
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 1NT V= 5 -90 30/16
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Goldy Ramklint - Gerd Lindström 1NT V= 5 -90 30/16
Lars Jarming - Monica Lannerud Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos 2 V= 8 -110 26/20
Kristi Meier - Per Nilsson Gunilla Oredsson - Eva Karlsson 3 V= 7 -140 20/26
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Rutger Persson - Lennart Lindahl 3 V= 8 -140 20/26
Bertil Hansson - Stig Unoson Östen Svantesson - Mats Holm 2 Ö+1 E -140 20/26
Monica Lessing - Birgit Larsson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3 V= 8 -140 20/26
Jan Schneider - Hans-Göran Olsson Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson 3 V= 4 -140 20/26
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Iréne Carlsson - Rasma Svensson 1NT V+2 4 -150 14/32
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 2 V+2 5 -170 8/38
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Sverker Sköld - Berit Ahlquist 3 V+1 8 -170 8/38
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 V+1 K -170 8/38
Christina Kronlund - Thomas Ålander Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist 3 V+1 E -170 8/38
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 3 V+1 4 -170 8/38
Ulla Öberg - Mona Andersson Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson 1NT V+4 5 -210 2/44
Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V= E -420 0/46

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Syd giv
N-S i zon
1098
K1087
Dkn8
752
E
Ekn952
532
EK104
Dkn752
D
EK4
Dkn98
K643
643
10976
63

Optimalt kontrakt: 7 V= -1440
 NT
N03222
S03222
Ö139111111
V1310111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Gunilla Oredsson - Eva Karlsson 5 V-1 7 50 46/0
Kristi Meier - Per Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 3 V+2 D -150 44/2
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Bengt Brynell - Åke Hansson 3NT Ö= 7 -400 32/14
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Bo Hedberg - Thore Lindström 3NT Ö= 10 -400 32/14
Olle Persson - Jan Clementsson Anita Olofsson - Monica Wester 3NT Ö= 10 -400 32/14
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT V= 10 -400 32/14
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT Ö= 6 -400 32/14
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Ulla Öberg - Mona Andersson 3NT Ö= 10 -400 32/14
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 3NT Ö= 6 -400 32/14
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT Ö= 10 -400 32/14
Lars Jarming - Monica Lannerud Goldy Ramklint - Gerd Lindström 3NT V= D -400 32/14
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson 3NT Ö= 10 -400 32/14
Östen Svantesson - Mats Holm Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3NT Ö= 10 -400 32/14
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson 3NT Ö+1 3 -430 15/31
Iréne Carlsson - Rasma Svensson Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 3NT Ö+1 10 -430 15/31
Birgit Hartman - Elsa Olsson Jan Schneider - Hans-Göran Olsson 3NT Ö+1 10 -430 15/31
Gun Bellander - Ebon Agvard Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos 3NT Ö+1 10 -430 15/31
Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist Sverker Sköld - Berit Ahlquist 3NT Ö+1 6 -430 15/31
Monica Lessing - Birgit Larsson Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt 3NT Ö+1 6 -430 15/31
Rutger Persson - Lennart Lindahl Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT Ö+2 3 -460 5/41
Göran Öhrn - Stig Persson Yngve Jarl - Elsie Hägg 3NT Ö+2 3 -460 5/41
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3NT Ö+2 6 -460 5/41
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 3NT Ö+2 10 -460 5/41
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bertil Hansson - Stig Unoson 6 V= 10 -920 0/46

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Väst giv
Ö-V i zon
kn1094

D854
EK952
62
Ekn43
E973
1073
EK75
KD1097
Kkn106
D83
8652
2
Dkn864

Optimalt kontrakt: 7D N-8 -2000
 NT
N91052
S91052
Ö4111378
V4111378
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun Bellander - Ebon Agvard Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos 6 Ö-2 2 200 45/1
Östen Svantesson - Mats Holm Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 5 Ö-2 D 200 45/1
Lars Jarming - Monica Lannerud Goldy Ramklint - Gerd Lindström 3 N= E 110 42/4
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Bo Hedberg - Thore Lindström 5 Ö-1 2 100 39/7
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 6 Ö-1 2 100 39/7
Kristi Meier - Per Nilsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 5 N-2 E -100 36/10
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 Ö+1 2 -170 34/12
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Gunilla Oredsson - Eva Karlsson 5 N-4 7 -200 32/14
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3 Ö+4 2 -260 30/16
Olle Persson - Jan Clementsson Anita Olofsson - Monica Wester 6D N-3 E -500 28/18
Iréne Carlsson - Rasma Svensson Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 4 Ö= D -620 26/20
Rutger Persson - Lennart Lindahl Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö+1 8 -650 19/27
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö+1 2 -650 19/27
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 Ö+1 2 -650 19/27
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Ulla Öberg - Mona Andersson 4 Ö+1 2 -650 19/27
Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist Sverker Sköld - Berit Ahlquist 4 Ö+1 2 -650 19/27
Monica Lessing - Birgit Larsson Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt 4 Ö+1 D -650 19/27
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson 4 Ö+2 2 -680 9/37
Göran Öhrn - Stig Persson Yngve Jarl - Elsie Hägg 4 Ö+2 4 -680 9/37
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson 4 Ö+2 2 -680 9/37
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Bertil Hansson - Stig Unoson 4 Ö+2 2 -680 9/37
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Bengt Brynell - Åke Hansson 4 Ö+3 2 -710 3/43
Birgit Hartman - Elsa Olsson Jan Schneider - Hans-Göran Olsson 4 Ö+3 2 -710 3/43
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 6 V+1 2 -1460 0/46

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Nord giv
ingen i zon
109
1084
87632
Dkn6
E653
kn73
kn
107432
Kkn2
ED95
D104
EK8
D874
K62
EK95
95

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N36344
S36344
Ö107998
V107998
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT V-3 9 150 46/0
Ulla Öberg - Mona Andersson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3NT Ö-2 5 100 42/4
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 3NT Ö-2 E 100 42/4
Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3 V-2 D 100 42/4
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö-1 E 50 34/12
Olle Persson - Jan Clementsson Bengt Brynell - Åke Hansson 1 Ö-1 E 50 34/12
Göran Öhrn - Stig Persson Bo Hedberg - Thore Lindström 3NT Ö-1 4 50 34/12
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT Ö-1 E 50 34/12
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Sverker Sköld - Berit Ahlquist 4 V-1 4 50 34/12
Östen Svantesson - Mats Holm Lars Jarming - Monica Lannerud 3 N-2 E -100 28/18
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 3 Ö= E -140 24/22
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos 2 Ö+1 E -140 24/22
Jan Schneider - Hans-Göran Olsson Bertil Hansson - Stig Unoson 1 Ö+2 K -140 24/22
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1NT Ö+2 E -150 16/30
Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt Monica Gilhorn - Anita Martinsson 2NT Ö+1 4 -150 16/30
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Christina Kronlund - Thomas Ålander 1NT V+2 8 -150 16/30
Goldy Ramklint - Gerd Lindström Gun Bellander - Ebon Agvard 3 N-3 E -150 16/30
Willy Landgren - Bibi Jönsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 1NT Ö+2 K -150 16/30
Iréne Carlsson - Rasma Svensson Rutger Persson - Lennart Lindahl 2NT V+2 8 -180 10/36
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Anita Olofsson - Monica Wester 2 S-4 Kn -200 8/38
Kristi Meier - Per Nilsson Yngve Jarl - Elsie Hägg 3NT Ö= 5 -400 4/42
Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT Ö= 5 -400 4/42
Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson Monica Lessing - Birgit Larsson 3NT Ö= E -400 4/42
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Gunilla Oredsson - Eva Karlsson 4 Ö+1 E -450 0/46

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Öst giv
N-S i zon
KDkn9
E95
kn2
ED102
86543
kn862
D104
8
2
KD3
87653
9653
E107
1074
EK9
Kkn74

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N12891011
S12891011
Ö15432
V15432
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Anita Olofsson - Monica Wester 6NT S= 6 1440 40/6
Olle Persson - Jan Clementsson Bengt Brynell - Åke Hansson 6NT S= 5 1440 40/6
Iréne Carlsson - Rasma Svensson Rutger Persson - Lennart Lindahl 6NT S= 4 1440 40/6
Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt Monica Gilhorn - Anita Martinsson 6NT S= 8 1440 40/6
Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 6NT S= 3 1440 40/6
Goldy Ramklint - Gerd Lindström Gun Bellander - Ebon Agvard 6NT S= 2 1440 40/6
Östen Svantesson - Mats Holm Lars Jarming - Monica Lannerud 6NT S= 4 1440 40/6
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Sverker Sköld - Berit Ahlquist 4NT S+2 4 690 31/15
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Christina Kronlund - Thomas Ålander 3NT S+3 4 690 31/15
Göran Öhrn - Stig Persson Bo Hedberg - Thore Lindström 3NT S+2 4 660 27/19
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT S+2 2 660 27/19
Kristi Meier - Per Nilsson Yngve Jarl - Elsie Hägg 6NT S-1 6 -100 14/32
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Gunilla Oredsson - Eva Karlsson 6NT S-1 2 -100 14/32
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 6NT S-1 6 -100 14/32
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 6NT S-1 8 -100 14/32
Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 6NT S-1 3 -100 14/32
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 6 N-1 K -100 14/32
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 6NT S-1 2 -100 14/32
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 6NT S-1 8 -100 14/32
Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson Monica Lessing - Birgit Larsson 6 S-1 6 -100 14/32
Willy Landgren - Bibi Jönsson Birgit Hartman - Elsa Olsson 6NT S-1 8 -100 14/32
Jan Schneider - Hans-Göran Olsson Bertil Hansson - Stig Unoson 6NT S-1 8 -100 14/32
Ulla Öberg - Mona Andersson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 6NT S-2 6 -200 1/45
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos 6NT S-2 2 -200 1/45

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Syd giv
Ö-V i zon
87
102
K964
K9642
6
K8763
Dkn83
1087
EK432
D54
E75
53
Dkn1095
Ekn9
102
EDkn

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N87587
S87577
Ö56855
V56855
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 1NTD N+2 2 380 46/0
Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 2 V-3 D 300 44/2
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars Jarming - Monica Lannerud 2 Ö-2 Kn 200 42/4
Bengt Brynell - Åke Hansson Agneta Johansson - Lena Jeppsson 1NT S+3 3 180 39/7
Bertil Hansson - Stig Unoson Willy Landgren - Bibi Jönsson 2NT N+2 K 180 39/7
Kristi Meier - Per Nilsson Bo Hedberg - Thore Lindström 1NT S+2 3 150 32/14
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 1NT S+2 D 150 32/14
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Gunilla Oredsson - Eva Karlsson 1NT S+2 3 150 32/14
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Öberg - Mona Andersson 1NT N+2 E 150 32/14
Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt Christina Kronlund - Thomas Ålander 1NT N+2 5 150 32/14
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 3 N+1 6 130 26/20
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Yngve Jarl - Elsie Hägg 1NT N+1 4 120 21/25
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2NT N= 5 120 21/25
Gun Bellander - Ebon Agvard Östen Svantesson - Mats Holm 1NT N+1 4 120 21/25
Jan Schneider - Hans-Göran Olsson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 1NT N+1 7 120 21/25
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Sverker Sköld - Berit Ahlquist 2 S= 7 110 16/30
Birgit Hartman - Elsa Olsson Monica Lessing - Birgit Larsson 2 V-1 8 100 13/33
Goldy Ramklint - Gerd Lindström Bertil Cohen - Jörgen Cohen 2 Ö-1 10 100 13/33
Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos Gunlis Åberg - Wiviann Hassel 1 S= D 80 10/36
Rutger Persson - Lennart Lindahl Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1 S-1 6 -50 7/39
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Iréne Carlsson - Rasma Svensson 2 S-1 6 -50 7/39
Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 4 N-2 E -100 4/42
Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson Olle Persson - Jan Clementsson 2 V+1 8 -140 2/44
Göran Öhrn - Stig Persson Anita Olofsson - Monica Wester 3 S-4 6 -200 0/46

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Väst giv
alla i zon
10
D763
10643
EK43
Kkn9876
1094
E
kn95
D543
52
KDkn9872
E2
EKkn8
5
D108762

Optimalt kontrakt: 6D V-2 500
 NT
N12311311
S12310311
Ö191102
V191102
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 5D N+1 E 950 46/0
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Gunilla Oredsson - Eva Karlsson 4D Ö-3 E 800 44/2
Rutger Persson - Lennart Lindahl Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 5 S+1 E 620 42/4
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Ulla Barkeman - Lena Stålbrink 3 N+2 K 200 37/9
Bertil Hansson - Stig Unoson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4D Ö-1 E 200 37/9
Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos Gunlis Åberg - Wiviann Hassel 5D V-1 E 200 37/9
Jan Schneider - Hans-Göran Olsson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 5D V-1 K 200 37/9
Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 4 S+2 E 170 32/14
Birgit Hartman - Elsa Olsson Monica Lessing - Birgit Larsson 5 Ö-1 E 100 29/17
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lars Jarming - Monica Lannerud 5 Ö-1 E 100 29/17
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Sverker Sköld - Berit Ahlquist 3 S-1 E -100 26/20
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Iréne Carlsson - Rasma Svensson 3 Ö+1 E -130 23/23
Bengt Brynell - Åke Hansson Agneta Johansson - Lena Jeppsson 3 Ö+1 E -130 23/23
Kristi Meier - Per Nilsson Bo Hedberg - Thore Lindström 3 V+1 E -170 20/26
Goldy Ramklint - Gerd Lindström Bertil Cohen - Jörgen Cohen 4 S-2 E -200 18/28
Göran Öhrn - Stig Persson Anita Olofsson - Monica Wester 2 V+4 E -230 16/30
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 4 V= E -620 8/38
Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson Olle Persson - Jan Clementsson 4 V= E -620 8/38
Johnny Nielsen - Niusia Lichtman Ulla Öberg - Mona Andersson 4 V= E -620 8/38
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 4 V= K -620 8/38
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 V= E -620 8/38
Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 V= K -620 8/38
Gun Bellander - Ebon Agvard Östen Svantesson - Mats Holm 4 V= E -620 8/38
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Yngve Jarl - Elsie Hägg 4D Ö= E -710 0/46

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Nord giv
N-S i zon
ED4
K96
987
EK43
Kkn103
E1084
D106
D6
962
752
42
kn10752
875
Dkn3
EKkn53
98

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N810989
S810989
Ö53453
V53453
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Bo Hedberg - Thore Lindström 3NT N+1 Kn 630 41/5
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 3NT N+1 7 630 41/5
Bengt Brynell - Åke Hansson Göran Öhrn - Stig Persson 3NT N+1 7 630 41/5
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Goldy Ramklint - Gerd Lindström 3NT N+1 5 630 41/5
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT N+1 2 630 41/5
Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 3NT N+1 2 630 41/5
Kristi Meier - Per Nilsson Anita Olofsson - Monica Wester 3NT N= 5 600 23/23
Rutger Persson - Lennart Lindahl Gunilla Oredsson - Eva Karlsson 3NT N= 2 600 23/23
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson 3NT N= Kn 600 23/23
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT N= Kn 600 23/23
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 3NT N= 5 600 23/23
Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt Sverker Sköld - Berit Ahlquist 3NT N= 5 600 23/23
Birgit Hartman - Elsa Olsson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 3NT N= Kn 600 23/23
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT N= 5 600 23/23
Bertil Hansson - Stig Unoson Monica Lessing - Birgit Larsson 3NT N= 5 600 23/23
Lars Jarming - Monica Lannerud Jan Schneider - Hans-Göran Olsson 3NT N= 5 600 23/23
Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist 3NT N= 5 600 23/23
Östen Svantesson - Mats Holm Bertil Cohen - Jörgen Cohen 3NT N= Kn 600 23/23
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gun Bellander - Ebon Agvard 2NTD V-3 9 500 10/36
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Olle Persson - Jan Clementsson 1NT N+2 2 150 8/38
Ulla Öberg - Mona Andersson Iréne Carlsson - Rasma Svensson 1NT N+1 Kn 120 6/40
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Yngve Jarl - Elsie Hägg 3NT S-1 8 -100 2/44
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT N-1 5 -100 2/44
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 3NT N-1 7 -100 2/44

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Öst giv
Ö-V i zon
8
Kkn3
8752
kn9752
Ekn6
109865
EKD96
D942
E72
43
KD83
K10753
D4
kn10
E1064

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N72243
S73243
Ö51011910
V5101189
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lena Jeppsson Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson 3NT V-3 8 300 44/2
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson 2 V-3 8 300 44/2
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V-3 9 300 44/2
Rutger Persson - Lennart Lindahl Gunilla Oredsson - Eva Karlsson 3D Ö-1 Kn 200 40/6
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Olle Persson - Jan Clementsson 6 V-1 8 100 38/8
Bengt Brynell - Åke Hansson Göran Öhrn - Stig Persson 1 V+1 8 -90 36/10
Gunlis Åberg - Wiviann Hassel Goldy Ramklint - Gerd Lindström 2NT Ö= 5 -120 34/12
Mats Andersson - Claudia Sjöberg Bo Hedberg - Thore Lindström 3 N-4 4 -200 32/14
Jan Öhman - Erwin Wilhelm Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT Ö= 5 -600 30/16
Kristi Meier - Per Nilsson Anita Olofsson - Monica Wester 4 V= 8 -620 24/22
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 4 V= 8 -620 24/22
Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt Sverker Sköld - Berit Ahlquist 4 V= 8 -620 24/22
Birgit Hartman - Elsa Olsson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 4 V= 8 -620 24/22
Lars Jarming - Monica Lannerud Jan Schneider - Hans-Göran Olsson 4 V= 5 -620 24/22
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Yngve Jarl - Elsie Hägg 3NT Ö+1 4 -630 17/29
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö+1 4 -630 17/29
Ulla Öberg - Mona Andersson Iréne Carlsson - Rasma Svensson 4 V+1 8 -650 8/38
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 V+1 8 -650 8/38
Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 V+1 8 -650 8/38
Bertil Hansson - Stig Unoson Monica Lessing - Birgit Larsson 4 V+1 8 -650 8/38
Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist 4 V+1 7 -650 8/38
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gun Bellander - Ebon Agvard 4 V+1 8 -650 8/38
Östen Svantesson - Mats Holm Bertil Cohen - Jörgen Cohen 4 V+1 2 -650 8/38
Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT Ö+2 6 -660 0/46

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Syd giv
alla i zon
1064

10972
Dkn9752
Kkn53
EDkn10
654
E10
ED98
54
EKkn8
K63
72
K987632
D3
84

Optimalt kontrakt: 7NT V= -2220
 NT
N41300
S41300
Ö912101213
V812101313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Persson - Jan Clementsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 6NT Ö-1 4 100 43/3
Anita Olofsson - Monica Wester Mats Andersson - Claudia Sjöberg 4 Ö-1 8 100 43/3
Bertil Hansson - Stig Unoson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 6NT V-1 D 100 43/3
Östen Svantesson - Mats Holm Gunlis Åberg - Wiviann Hassel 6 V-1 D 100 43/3
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT V= D -600 38/8
Rutger Persson - Lennart Lindahl Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 4 Ö+1 3 -650 35/11
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos 4 Ö+1 8 -650 35/11
Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson Göran Öhrn - Stig Persson 3NT V+2 D -660 32/14
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 4 Ö+2 8 -680 30/16
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Iréne Carlsson - Rasma Svensson 3NT V+3 5 -690 27/19
Gun Bellander - Ebon Agvard Jan Schneider - Hans-Göran Olsson 3NT V+3 7 -690 27/19
Ulla Öberg - Mona Andersson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 Ö+3 D -710 21/25
Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson Sverker Sköld - Berit Ahlquist 4 V+3 D -710 21/25
Lars Jarming - Monica Lannerud Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V+3 D -710 21/25
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö+3 9 -710 21/25
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Yngve Jarl - Elsie Hägg 3NT Ö+4 D -720 16/30
Bo Hedberg - Thore Lindström Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4D N-4 E -1100 14/32
Kristi Meier - Per Nilsson Bengt Brynell - Åke Hansson 5D N-5 E -1400 12/34
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Agneta Johansson - Lena Jeppsson 6 Ö= 10 -1430 8/38
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Monica Lessing - Birgit Larsson 6 Ö= 6 -1430 8/38
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt 6 V= 6 -1430 8/38
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Gunilla Oredsson - Eva Karlsson 6NT Ö= 9 -1440 2/44
Birgit Hartman - Elsa Olsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 6NT V= D -1440 2/44
Goldy Ramklint - Gerd Lindström Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist 6NT V= D -1440 2/44

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.07.14

Väst giv
ingen i zon
Dkn1074
1084
K3
D85
3
K9532
98542
63
K9652
ED76
76
K2
E8
kn
EDkn10
Ekn10974

Optimalt kontrakt: 6 N= 920
 NT
N127598
S127598
Ö16741
V05741
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Bonnie Clementsson Anders Ståhlroos - Inga Ståhlroos 3NT N+3 6 490 45/1
Hans-Olof Hallén - Barbro Henrikson Kerstin Andersson - Per-Erik Andersson 3NT N+3 7 490 45/1
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Johnny Nielsen - Niusia Lichtman 5 S+2 3 440 42/4
Ulla Öberg - Mona Andersson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 5 S+1 3 420 39/7
Anita Olofsson - Monica Wester Mats Andersson - Claudia Sjöberg 5 S+1 3 420 39/7
Bo Hedberg - Thore Lindström Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 5 S= 3 400 36/10
Ann-Cecil Olsson - Eva Karlsson Göran Öhrn - Stig Persson 3 S+4 3 190 30/16
Bertil Hansson - Stig Unoson Monica Gilhorn - Anita Martinsson 2 S+5 3 190 30/16
Lars Jarming - Monica Lannerud Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 S+3 3 190 30/16
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N+3 3 190 30/16
Östen Svantesson - Mats Holm Gunlis Åberg - Wiviann Hassel 3 S+4 2 190 30/16
Ulla Barkeman - Lena Stålbrink Agneta Johansson - Lena Jeppsson 4 S+2 3 170 23/23
Birgit Hartman - Elsa Olsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 S+4 3 170 23/23
Kristi Meier - Per Nilsson Bengt Brynell - Åke Hansson 3 S+2 3 150 20/26
Rutger Persson - Lennart Lindahl Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 4 S= K 130 16/30
Ingela Jönsson - Birgitta Jönsson Sverker Sköld - Berit Ahlquist 3 S+1 3 130 16/30
Goldy Ramklint - Gerd Lindström Ester Schneider - Pyttsi Flodqvist 2 S+2 3 130 16/30
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Yngve Jarl - Elsie Hägg 3 Ö-2 Kn 100 12/34
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Monica Lessing - Birgit Larsson 3 Ö-1 E 50 10/36
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Gunilla Oredsson - Eva Karlsson 5 S-1 K -50 6/40
Olle Persson - Jan Clementsson Jan Öhman - Erwin Wilhelm 3NT N-1 5 -50 6/40
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Margareta Malmhagen - Ingrid Ehrstedt 3NT S-1 6 -50 6/40
Gun Bellander - Ebon Agvard Jan Schneider - Hans-Göran Olsson 4 S-2 E -100 2/44
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Iréne Carlsson - Rasma Svensson 2 Ö= E -110 0/46