Kommande tävlingar
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
13/07 SM Lag Mixed - Kval
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
BK Bridgehuset » Måndag 23/6 Scratch 2014-06-23 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag 23/6 Scratch 2014-06-23

Partävling, 18 bord, 36 par. Antal brickor: 24. Medel: 408.0.

Privatprotokoll för Göran Öhrn - Stig Persson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 36, Bertil Hansson - Stig Unoson
13 V-2 -100 2 6% 2 6.0%75210976542K104 EKn109632ED7ED9
23 Ö+1 170 7 21% 9 13.5%KD1053KnD103D832 EKn87454342EK4
Rond 2, som NS mot par 37, Olle Persson - Jan Clementsson
32 S-1 -50 11 32% 20 19.7%KKn2EKn7D54KD83 E954K52Kn82E52
44D S-4 -1100 0 0% 20 14.8%Kn962KD1097KD73 DKn985423652108
Rond 3, som NS mot par 38, Gerd Lindström - Goldy Ramklint
52NT N-1 -100 19 56% 39 23.0%9ED97KKn73KD83 KKn10621064D104109
63 Ö= -110 12 35% 51 25.0%E87E9654E9462 D1063Kn72KKn7538
Rond 4, som NS mot par 39, Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén
74 V+1 -650 12 35% 63 26.4%98439942KD1082 KKn26432Kn108395
83 N-2 -100 17 50% 80 29.4%Kn102ED732Kn1096K K8954873DKn842
Rond 5, som ÖV mot par 40, Anitha Lindgren - Marian Krook
94 N-2 100 18 53% 98 32.0%82K54362EKKn73 Kn10973DEK84D86
102 V-3 -300 4 12% 102 30.0%8762976E9EDKn5 43Kn843DKn87K97
Rond 6, som NS mot par 41, Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren
113 S+2 150 0 0% 102 27.3%K9EKKn103EE6543 54D5210986KDKn9
122 Ö= -110 12 35% 114 27.9%752DKn74Kn94D32 DKn9392D103EK106
Rond 7, som NS mot par 42, Yngve Jarl - Birgitta Forsström
132 V= -90 21 62% 135 30.5%1084EK9Kn10DKn976 9752Kn654K97E10
144 Ö+1 -450 3 9% 138 29.0%EK5273D879643 DKn731098432KKn10
Rond 8, som NS mot par 31, Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson
154 V+1 -450 16 47% 154 30.2%85D95434210875 Kn3282K10865E94
161NT V= -90 18 53% 172 31.6%Kn31042K873E1095 D1085975E96D73
Rond 9, som NS mot par 32, Gunilla Wallin - Nina Nilsson
172 S+2 130 4 12% 176 30.5%DKn81093292EKKn9 EKKn765EKKn64D8
185 Ö+1 -480 19 56% 195 31.9%E5Kn43D9886532 94210532EKDKn107
Rond 10, som NS mot par 33, Bengt Brynell - Antje Brynell
192 Ö-1 100 13 38% 208 32.2%Kn9652K864KD93 EDKn10K107437542
202 Ö-1 100 19 56% 227 33.4%D764KD756Kn642 EKn942K95E10875
Rond 11, som NS mot par 34, Steen Laursen - Merete Staal
214D N-1 -200 22 65% 249 34.9%Kn972439EKn8652 4EDKn761082K973
221 S+2 140 29 85% 278 37.2%E1098783274Kn75 KEK106ED5310864
Rond 12, som ÖV mot par 35, Gerda Sevonius - Ulla Nilborn
234 Ö-2 -200 7 21% 285 36.5%E73E7EK952Kn85 Kn64KD943108739
242 V+1 110 2 6% 287 35.2%965K8465KDKn83 ED7E3EKKn872106

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Nord giv
ingen i zon
KD
EK3
983
kn8762
Ekn10963
2
ED7
ED9
752
10976
542
K104
84
Dkn854
Kkn106
53

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N67836
S67836
Ö665107
V665107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Persson - Jan Clementsson Bengt Brynell - Antje Brynell 3 S= E 140 34/0
Bertil Hansson - Stig Unoson Göran Öhrn - Stig Persson 3 V-2 E 100 32/2
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson 2 V+1 E -140 26/8
Monica Lessing - Birgit Larsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 V= E -140 26/8
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 Ö= 3 -140 26/8
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Hans Mattsson - Lisa Engström 2 V+1 E -140 26/8
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Gerd Lindström - Goldy Ramklint 2 V+1 9 -140 26/8
Britt Lindberg - Anita Martinsson Göran Nyqvist - Sten Sjöström 3 V+1 K -170 13/21
Lena Jeppsson - Iréne Carlsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 V+1 E -170 13/21
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 V+2 E -170 13/21
Rutger Persson - Lennart Lindahl Mona Andersson - Agneta Johansson 3 V+1 E -170 13/21
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bertil Cohen - Jörgen Cohen 3 V+1 E -170 13/21
Anitha Lindgren - Marian Krook Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3 V+1 E -170 13/21
Ester Schneider - Hans Ryning Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 Ö+2 E -170 13/21
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Gunilla Wallin - Nina Nilsson 3 V+1 E -170 13/21
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Erwin Wilhelm - Greta Schöön 2 V+3 E -200 3/31
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 3 V+2 E -200 3/31
Sanna Clementsson - Mats Andersson Steen Laursen - Merete Staal 4 V= E -420 0/34

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Öst giv
N-S i zon
2
EK762
K9876
105
Ekn874
543
42
EK4
KD1053
kn
D103
D832
96
D1098
Ekn5
kn976

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -200
 NT
N5101035
S5101035
Ö832103
V832103
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Lessing - Birgit Larsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 V-1 E 50 34/0
Rutger Persson - Lennart Lindahl Mona Andersson - Agneta Johansson 3 V+1 E -170 27/7
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 V+1 E -170 27/7
Bertil Hansson - Stig Unoson Göran Öhrn - Stig Persson 3 Ö+1 10 -170 27/7
Olle Persson - Jan Clementsson Bengt Brynell - Antje Brynell 3 V+1 E -170 27/7
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Bertil Cohen - Jörgen Cohen 3 V+1 E -170 27/7
Ester Schneider - Hans Ryning Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 V+1 E -170 27/7
Lena Jeppsson - Iréne Carlsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V= E -420 11/23
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson 4 V= E -420 11/23
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Erwin Wilhelm - Greta Schöön 4 V= E -420 11/23
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 V= K -420 11/23
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Hans Mattsson - Lisa Engström 4 V= E -420 11/23
Anitha Lindgren - Marian Krook Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 4 V= K -420 11/23
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 4 V= E -420 11/23
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Gerd Lindström - Goldy Ramklint 4 V= E -420 11/23
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Gunilla Wallin - Nina Nilsson 4 V= E -420 11/23
Sanna Clementsson - Mats Andersson Steen Laursen - Merete Staal 4 Ö= 6 -420 11/23
Britt Lindberg - Anita Martinsson Göran Nyqvist - Sten Sjöström 4 V+1 K -450 0/34

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn2
Ekn7
D54
KD83
83
10643
K10973
76
D1076
D98
E6
kn1094
E954
K52
kn82
E52

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N98899
S97899
Ö45544
V45544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3NT N+1 8 430 34/0
Mona Andersson - Agneta Johansson Elsa Olsson - Birgit Hartman 3NT S= 3 400 26/8
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Monica Lessing - Birgit Larsson 3NT S= 7 400 26/8
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT N= 4 400 26/8
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Erwin Wilhelm - Greta Schöön 3NT S= 7 400 26/8
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Steen Laursen - Merete Staal 3NT S= 10 400 26/8
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 3NT S= 10 400 26/8
Sanna Clementsson - Mats Andersson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3NT S= 7 400 26/8
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson 3NT N-1 Kn -50 11/23
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Britt Lindberg - Anita Martinsson 3NT S-1 7 -50 11/23
Rutger Persson - Lennart Lindahl Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT N-1 Kn -50 11/23
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Lena Jeppsson - Iréne Carlsson 3NT S-1 7 -50 11/23
Anitha Lindgren - Marian Krook Bertil Cohen - Jörgen Cohen 3NT S-1 3 -50 11/23
Ester Schneider - Hans Ryning Gunilla Wallin - Nina Nilsson 3NT N-1 Kn -50 11/23
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Bengt Brynell - Antje Brynell 4 S-1 5 -50 11/23
Göran Öhrn - Stig Persson Olle Persson - Jan Clementsson 2 S-1 7 -50 11/23
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Hans Mattsson - Lisa Engström 3NT N-2 Kn -100 2/32
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Bertil Hansson - Stig Unoson 3NT N-3 Kn -150 0/34

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Väst giv
alla i zon

kn962
KD1097
KD73
EK3
E874
kn43
kn95
1076
KD105
E8
E642
Dkn98542
3
652
108

Optimalt kontrakt: 3NT V= -600
 NT
N46474
S56474
Ö86968
V86969
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 3 V-2 K 200 34/0
Mona Andersson - Agneta Johansson Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 V-1 K 100 25/9
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Monica Lessing - Birgit Larsson 4 V-1 K 100 25/9
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson 4 V-1 K 100 25/9
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Britt Lindberg - Anita Martinsson 3 V-1 K 100 25/9
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 V-1 K 100 25/9
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Steen Laursen - Merete Staal 4 Ö-1 3 100 25/9
Anitha Lindgren - Marian Krook Bertil Cohen - Jörgen Cohen 4 Ö-1 7 100 25/9
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Bengt Brynell - Antje Brynell 4 V-1 K 100 25/9
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Bertil Hansson - Stig Unoson 3 V= K -140 15/19
Sanna Clementsson - Mats Andersson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 2 V+1 K -140 15/19
Rutger Persson - Lennart Lindahl Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 S-2 E -200 12/22
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 S-3 E -300 10/24
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Erwin Wilhelm - Greta Schöön 4 V= K -620 8/26
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Hans Mattsson - Lisa Engström 3NT Ö+3 8 -690 6/28
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Lena Jeppsson - Iréne Carlsson 4D V= K -790 4/30
Ester Schneider - Hans Ryning Gunilla Wallin - Nina Nilsson 4D S-3 3 -800 2/32
Göran Öhrn - Stig Persson Olle Persson - Jan Clementsson 4D S-4 E -1100 0/34

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Nord giv
N-S i zon
9
ED97
Kkn73
KD83
D543
kn852
5
E765
E87
K3
E9862
kn42
Kkn1062
1064
D104
109

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N57758
S57758
Ö75675
V76675
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Mattsson - Lisa Engström Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1NT N+2 2 150 33/1
Ester Schneider - Hans Ryning Bengt Brynell - Antje Brynell 2NT N+1 2 150 33/1
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Anitha Lindgren - Marian Krook 2NT S= 5 120 30/4
Steen Laursen - Merete Staal Sverker Sköld - Berit Ahlquist 1NT N= 6 90 28/6
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1 V-1 K 50 26/8
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Erwin Wilhelm - Greta Schöön 3NT N-1 8 -100 19/15
Rutger Persson - Lennart Lindahl Willy Landgren - Bibi Jönsson 2NT N-1 6 -100 19/15
Gunilla Wallin - Nina Nilsson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 N-1 8 -100 19/15
Bertil Hansson - Stig Unoson Sanna Clementsson - Mats Andersson 2 N-1 2 -100 19/15
Göran Öhrn - Stig Persson Gerd Lindström - Goldy Ramklint 2NT N-1 6 -100 19/15
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 3NT S-1 5 -100 19/15
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Mona Andersson - Agneta Johansson 2NT N-2 8 -200 7/27
Elsa Olsson - Birgit Hartman Lena Jeppsson - Iréne Carlsson 2 N-2 E -200 7/27
Monica Lessing - Birgit Larsson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 2NT N-2 2 -200 7/27
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT N-2 2 -200 7/27
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3NT N-2 7 -200 7/27
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Olle Persson - Jan Clementsson 3NT N-2 6 -200 7/27
Britt Lindberg - Anita Martinsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 N-3 7 -300 0/34

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Öst giv
Ö-V i zon
E87
E9654
E94
62
K942
D1083
D10
543
kn5
K
862
EKDkn1097
D1063
kn72
Kkn753
8

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N49886
S49886
Ö94455
V94455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 5D Ö-2 Kn 500 34/0
Monica Lessing - Birgit Larsson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 Ö-3 2 300 32/2
Ester Schneider - Hans Ryning Bengt Brynell - Antje Brynell 5 Ö-2 7 200 29/5
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 3NT Ö-2 2 200 29/5
Steen Laursen - Merete Staal Sverker Sköld - Berit Ahlquist 4 Ö-1 7 100 25/9
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V-1 5 100 25/9
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 Ö= 6 -90 22/12
Rutger Persson - Lennart Lindahl Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 N-2 K -100 19/15
Gunilla Wallin - Nina Nilsson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 N-2 K -100 19/15
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Mona Andersson - Agneta Johansson 2 Ö+1 6 -110 12/22
Hans Mattsson - Lisa Engström Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 Ö= 5 -110 12/22
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3 Ö= 6 -110 12/22
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Olle Persson - Jan Clementsson 3 Ö= 7 -110 12/22
Göran Öhrn - Stig Persson Gerd Lindström - Goldy Ramklint 3 Ö= 3 -110 12/22
Britt Lindberg - Anita Martinsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 Ö+1 7 -130 5/29
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Erwin Wilhelm - Greta Schöön 3 Ö+1 Kn -130 5/29
Elsa Olsson - Birgit Hartman Lena Jeppsson - Iréne Carlsson 3NT V= 4 -600 1/33
Bertil Hansson - Stig Unoson Sanna Clementsson - Mats Andersson 3NT V= 4 -600 1/33

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Syd giv
alla i zon
9843
9
942
KD1082
E765
EDkn75
D6
kn4
D10
K108
EK75
E763
Kkn2
6432
kn1083
95

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N53142
S53142
Ö81011910
V81011910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Erwin Wilhelm - Greta Schöön 5 V-1 K 100 34/0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Gerd Lindström - Goldy Ramklint 3 V+1 D -170 32/2
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Britt Lindberg - Anita Martinsson 4 V= K -620 28/6
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 V= 9 -620 28/6
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 4 V= K -620 28/6
Lena Jeppsson - Iréne Carlsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT Ö+1 9 -630 21/13
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson Elsa Olsson - Birgit Hartman 3NT Ö+1 5 -630 21/13
Olle Persson - Jan Clementsson Sanna Clementsson - Mats Andersson 3NT V+1 3 -630 21/13
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3NT Ö+1 3 -630 21/13
Mona Andersson - Agneta Johansson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 V+1 K -650 12/22
Bengt Brynell - Antje Brynell Gunilla Wallin - Nina Nilsson 4 V+1 K -650 12/22
Anitha Lindgren - Marian Krook Bertil Hansson - Stig Unoson 4 V+1 2 -650 12/22
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 4 V+1 K -650 12/22
Göran Öhrn - Stig Persson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V+1 K -650 12/22
Monica Lessing - Birgit Larsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 3NT Ö+2 3 -660 6/28
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 V+2 K -680 2/32
Rutger Persson - Lennart Lindahl Hans Mattsson - Lisa Engström 4 V+2 2 -680 2/32
Ester Schneider - Hans Ryning Steen Laursen - Merete Staal 4 V+2 K -680 2/32

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Väst giv
ingen i zon
kn102
ED732
kn1096
K
D975
Kkn86
5
E975
E643
10
EKD42
1063
K8
954
873
Dkn842

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N43624
S43624
Ö89799
V89799
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Willy Landgren - Bibi Jönsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 V-2 K 100 34/0
Lena Jeppsson - Iréne Carlsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö-1 D 50 26/8
Rutger Persson - Lennart Lindahl Hans Mattsson - Lisa Engström 1NT V-1 2 50 26/8
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Erwin Wilhelm - Greta Schöön 4 V-1 K 50 26/8
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson Elsa Olsson - Birgit Hartman 3 V-1 K 50 26/8
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Gerd Lindström - Goldy Ramklint 3 Ö-1 Kn 50 26/8
Bengt Brynell - Antje Brynell Gunilla Wallin - Nina Nilsson 4 Ö-1 D 50 26/8
Olle Persson - Jan Clementsson Sanna Clementsson - Mats Andersson 4 Ö-1 D 50 26/8
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Britt Lindberg - Anita Martinsson 2 N-2 K -100 17/17
Göran Öhrn - Stig Persson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 N-2 E -100 17/17
Mona Andersson - Agneta Johansson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 Ö+1 9 -110 14/20
Anitha Lindgren - Marian Krook Bertil Hansson - Stig Unoson 2NT V= 3 -120 12/22
Monica Lessing - Birgit Larsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 Ö+2 5 -170 9/25
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 2 Ö+2 D -170 9/25
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 V= E -420 3/31
Ester Schneider - Hans Ryning Steen Laursen - Merete Staal 4 Ö= D -420 3/31
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 4 Ö= E -420 3/31
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 Ö= D -420 3/31

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Nord giv
Ö-V i zon
EK65
kn109872
kn
52
kn10973
D
EK84
D86
82
K543
62
EKkn73
D4
E6
D109753
1094

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N46865
S46865
Ö87578
V87578
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3NT Ö-3 10 300 34/0
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson Mona Andersson - Agneta Johansson 3 N= E 140 32/2
Sanna Clementsson - Mats Andersson Gerd Lindström - Goldy Ramklint 2 S+1 D 110 30/4
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2 V-1 Kn 100 25/9
Hans Mattsson - Lisa Engström Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT Ö-1 E 100 25/9
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Bertil Hansson - Stig Unoson 3NT Ö-1 7 100 25/9
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3NT Ö-1 E 100 25/9
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Olle Persson - Jan Clementsson 3 N-1 E -50 20/14
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 N-2 E -100 16/18
Steen Laursen - Merete Staal Bengt Brynell - Antje Brynell 3 N-2 E -100 16/18
Anitha Lindgren - Marian Krook Göran Öhrn - Stig Persson 4 N-2 E -100 16/18
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Lena Jeppsson - Iréne Carlsson 2 V= Kn -110 10/24
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Britt Lindberg - Anita Martinsson 3 Ö= E -110 10/24
Gunilla Wallin - Nina Nilsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 Ö= E -110 10/24
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Göran Nyqvist - Sten Sjöström 4 Ö= E -130 6/28
Ester Schneider - Hans Ryning Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 3 N-3 E -150 4/30
Rutger Persson - Lennart Lindahl Erwin Wilhelm - Greta Schöön 4 S-4 D -200 2/32
Monica Lessing - Birgit Larsson Elsa Olsson - Birgit Hartman 3NT V+1 Kn -630 0/34

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Öst giv
alla i zon
EKD
D10
K106532
84
43
kn843
Dkn87
K97
8762
976
E9
EDkn5
kn1095
EK52
4
10632

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N78787
S78787
Ö64646
V64646
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3NT S= 7 600 34/0
Hans Mattsson - Lisa Engström Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 Ö-4 2 400 32/2
Anitha Lindgren - Marian Krook Göran Öhrn - Stig Persson 2 V-3 E 300 30/4
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Britt Lindberg - Anita Martinsson 3 S= 7 140 28/6
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Lena Jeppsson - Iréne Carlsson 2 N+1 8 110 26/8
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Olle Persson - Jan Clementsson 1NT V-1 2 100 24/10
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Göran Nyqvist - Sten Sjöström 2 N= 8 90 17/17
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson Mona Andersson - Agneta Johansson 2 N= 8 90 17/17
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 N= E 90 17/17
Ester Schneider - Hans Ryning Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 2 N= E 90 17/17
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Bertil Hansson - Stig Unoson 2 N= 6 90 17/17
Sanna Clementsson - Mats Andersson Gerd Lindström - Goldy Ramklint 2 N= E 90 17/17
Rutger Persson - Lennart Lindahl Erwin Wilhelm - Greta Schöön 3 S-1 7 -100 6/28
Monica Lessing - Birgit Larsson Elsa Olsson - Birgit Hartman 3 N-1 E -100 6/28
Gunilla Wallin - Nina Nilsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 3 S-1 7 -100 6/28
Steen Laursen - Merete Staal Bengt Brynell - Antje Brynell 2 N-1 Kn -100 6/28
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3NT S-1 3 -100 6/28
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2NT S-2 4 -200 0/34

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Syd giv
ingen i zon
K9
EKkn103
E
E6543
ED107
976
Dkn3
1087
kn8632
84
K7542
2
54
D52
10986
KDkn9

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N12612511
S12612511
Ö16171
V16171
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ester Schneider - Hans Ryning Bertil Hansson - Stig Unoson 3NT S+3 7 490 34/0
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Hans Mattsson - Lisa Engström 4 N+2 2 480 28/6
Monica Lessing - Birgit Larsson Mona Andersson - Agneta Johansson 4 N+2 2 480 28/6
Bengt Brynell - Antje Brynell Anitha Lindgren - Marian Krook 4 N+2 2 480 28/6
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Olle Persson - Jan Clementsson 4 N+2 2 480 28/6
Sanna Clementsson - Mats Andersson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 N+2 2 480 28/6
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson 4 N+1 2 450 18/16
Willy Landgren - Bibi Jönsson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 N+1 2 450 18/16
Rutger Persson - Lennart Lindahl Britt Lindberg - Anita Martinsson 4 N+1 2 450 18/16
Gunilla Wallin - Nina Nilsson Bertil Cohen - Jörgen Cohen 4 N+1 2 450 18/16
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 N+1 2 450 18/16
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 5 S+1 E 420 11/23
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Steen Laursen - Merete Staal 5 N+1 3 420 11/23
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 N+4 2 230 7/27
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Gerd Lindström - Goldy Ramklint 2 N+4 3 230 7/27
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Lena Jeppsson - Iréne Carlsson 1 N+4 2 200 4/30
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2 N+4 2 170 2/32
Göran Öhrn - Stig Persson Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 3 S+2 7 150 0/34

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Väst giv
N-S i zon
752
Dkn74
kn94
D32
E8
EK3
8752
9874
K1064
10865
EK6
kn5
Dkn93
92
D103
EK106

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N65556
S65556
Ö77877
V77877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Hans Mattsson - Lisa Engström 3NT Ö-2 K 100 34/0
Willy Landgren - Bibi Jönsson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 1NT N= 4 90 28/6
Rutger Persson - Lennart Lindahl Britt Lindberg - Anita Martinsson 1NT N= K 90 28/6
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 1NT N= 6 90 28/6
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Gerd Lindström - Goldy Ramklint 1NT N= E 90 28/6
Sanna Clementsson - Mats Andersson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT N= E 90 28/6
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Lena Jeppsson - Iréne Carlsson 3 Ö-1 E 50 21/13
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Olle Persson - Jan Clementsson 3 Ö-1 E 50 21/13
Ester Schneider - Hans Ryning Bertil Hansson - Stig Unoson 1NT V= 4 -90 18/16
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1NT N-1 E -100 16/18
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson 2 Ö= E -110 12/22
Monica Lessing - Birgit Larsson Mona Andersson - Agneta Johansson 2 Ö= E -110 12/22
Göran Öhrn - Stig Persson Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 2 Ö= E -110 12/22
Gunilla Wallin - Nina Nilsson Bertil Cohen - Jörgen Cohen 1NT V+1 7 -120 6/28
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Steen Laursen - Merete Staal 1NT V+1 4 -120 6/28
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 1NT V+1 D -120 6/28
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 S-2 E -200 1/33
Bengt Brynell - Antje Brynell Anitha Lindgren - Marian Krook 1 S-2 K -200 1/33

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Nord giv
alla i zon
1084
EK9
kn10
Dkn976
KD3
1082
ED62
K83
Ekn6
D73
8543
542
9752
kn654
K97
E10

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N65666
S65666
Ö78777
V78777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Andersson - Agneta Johansson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2 V-1 D 100 32/2
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 V-1 E 100 32/2
Bertil Hansson - Stig Unoson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 2 V-1 E 100 32/2
Hans Mattsson - Lisa Engström Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 Ö= E -90 21/13
Monica Lessing - Birgit Larsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 V= E -90 21/13
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 V= Kn -90 21/13
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 V= E -90 21/13
Steen Laursen - Merete Staal Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 2 V= E -90 21/13
Olle Persson - Jan Clementsson Ester Schneider - Hans Ryning 2 V= Kn -90 21/13
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Gunilla Wallin - Nina Nilsson 2 V= E -90 21/13
Göran Öhrn - Stig Persson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2 V= E -90 21/13
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 1NT N-1 8 -100 12/22
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 2 V+1 E -110 9/25
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Bengt Brynell - Antje Brynell 2 V+1 E -110 9/25
Britt Lindberg - Anita Martinsson Erwin Wilhelm - Greta Schöön 1NT Ö+1 7 -120 6/28
Lena Jeppsson - Iréne Carlsson Rutger Persson - Lennart Lindahl 2 S-2 D -200 2/32
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Gerd Lindström - Goldy Ramklint 2 S-2 K -200 2/32
Sanna Clementsson - Mats Andersson Anitha Lindgren - Marian Krook 2 N-2 2 -200 2/32

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Öst giv
ingen i zon
EK52
73
D87
9643
10984
K4
EK106
D85
6
EDkn652
kn95
E72
Dkn73
1098
432
Kkn10

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N52364
S52364
Ö7101069
V7101069
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Gerd Lindström - Goldy Ramklint 4 Ö-2 10 100 34/0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 Ö-1 10 50 31/3
Bertil Hansson - Stig Unoson Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 4 Ö-1 D 50 31/3
Sanna Clementsson - Mats Andersson Anitha Lindgren - Marian Krook 2NT V+1 2 -150 28/6
Mona Andersson - Agneta Johansson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2 Ö+2 D -170 25/9
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 Ö+2 Kn -170 25/9
Monica Lessing - Birgit Larsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö= 3 -420 16/18
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 Ö= 10 -420 16/18
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 Ö= 10 -420 16/18
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö= 3 -420 16/18
Steen Laursen - Merete Staal Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 4 Ö= 10 -420 16/18
Olle Persson - Jan Clementsson Ester Schneider - Hans Ryning 4 Ö= 10 -420 16/18
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Gunilla Wallin - Nina Nilsson 4 Ö= D -420 16/18
Lena Jeppsson - Iréne Carlsson Rutger Persson - Lennart Lindahl 3NT V+1 E -430 8/26
Hans Mattsson - Lisa Engström Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 Ö+1 K -450 3/31
Britt Lindberg - Anita Martinsson Erwin Wilhelm - Greta Schöön 4 Ö+1 10 -450 3/31
Göran Öhrn - Stig Persson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 Ö+1 10 -450 3/31
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Bengt Brynell - Antje Brynell 4 Ö+1 10 -450 3/31

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Syd giv
N-S i zon
85
D9543
42
10875
ED76
Ekn
kn97
KD63
K1094
K1076
ED3
kn2
kn32
82
K10865
E94

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N33322
S33322
Ö1010101111
V101091111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 V= 4 -420 34/0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Rutger Persson - Lennart Lindahl 3NT V+1 3 -430 32/2
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 4 V+1 5 -450 16/18
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 V+1 4 -450 16/18
Lena Jeppsson - Iréne Carlsson Britt Lindberg - Anita Martinsson 4 V+1 4 -450 16/18
Monica Lessing - Birgit Larsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V+1 5 -450 16/18
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 V+1 5 -450 16/18
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Mona Andersson - Agneta Johansson 4 V+1 4 -450 16/18
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson Hans Mattsson - Lisa Engström 4 Ö+1 5 -450 16/18
Gunilla Wallin - Nina Nilsson Anitha Lindgren - Marian Krook 5 V= 4 -450 16/18
Olle Persson - Jan Clementsson Bertil Hansson - Stig Unoson 4 V+1 4 -450 16/18
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Ester Schneider - Hans Ryning 4 V+1 4 -450 16/18
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Sanna Clementsson - Mats Andersson 4 V+1 6 -450 16/18
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Bengt Brynell - Antje Brynell 4 V+1 5 -450 16/18
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V+1 6 -450 16/18
Göran Öhrn - Stig Persson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 V+1 4 -450 16/18
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Steen Laursen - Merete Staal 4 V+1 8 -450 16/18
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT V+2 4 -460 0/34

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Väst giv
Ö-V i zon
kn3
1042
K873
E1095
E64
EK8
kn1054
Kkn2
K972
Dkn63
D2
864
D1085
975
E96
D73

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N66565
S66565
Ö77878
V77878
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT V-2 3 200 34/0
Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3NT V-1 5 100 27/7
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Elsa Olsson - Birgit Hartman 2NT V-1 9 100 27/7
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Rutger Persson - Lennart Lindahl 3NT V-1 5 100 27/7
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT V-1 3 100 27/7
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Mona Andersson - Agneta Johansson 3NT V-1 5 100 27/7
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Steen Laursen - Merete Staal 3NT V-1 10 100 27/7
Lena Jeppsson - Iréne Carlsson Britt Lindberg - Anita Martinsson 1NT V= 5 -90 18/16
Olle Persson - Jan Clementsson Bertil Hansson - Stig Unoson 1NT V= 5 -90 18/16
Göran Öhrn - Stig Persson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 1NT V= 10 -90 18/16
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson Hans Mattsson - Lisa Engström 1NT V+1 7 -120 14/20
Gunilla Wallin - Nina Nilsson Anitha Lindgren - Marian Krook 1NT V+2 3 -150 9/25
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Yngve Jarl - Birgitta Forsström 1NT V+2 3 -150 9/25
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Sanna Clementsson - Mats Andersson 2NT V+1 Kn -150 9/25
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT V+1 5 -150 9/25
Monica Lessing - Birgit Larsson Willy Landgren - Bibi Jönsson 3NT V= 3 -600 2/32
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Ester Schneider - Hans Ryning 3NT V= 3 -600 2/32
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Bengt Brynell - Antje Brynell 3NT V= 7 -600 2/32

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Nord giv
ingen i zon
Dkn8
10932
92
EKkn9
76543
ED
873
743
K1092
84
D105
10652
E
Kkn765
EKkn64
D8

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N101111810
S101111810
Ö32253
V32253
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 4 S+1 7 450 21/13
Hans Mattsson - Lisa Engström Monica Lessing - Birgit Larsson 4 S+1 7 450 21/13
Britt Lindberg - Anita Martinsson Mona Andersson - Agneta Johansson 4 S+1 8 450 21/13
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Lena Jeppsson - Iréne Carlsson 4 S+1 7 450 21/13
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 S+1 5 450 21/13
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 S+1 7 450 21/13
Bengt Brynell - Antje Brynell Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 4 S+1 8 450 21/13
Steen Laursen - Merete Staal Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 S+1 6 450 21/13
Bertil Hansson - Stig Unoson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 5 S= 6 450 21/13
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Olle Persson - Jan Clementsson 4 S+1 3 450 21/13
Ester Schneider - Hans Ryning Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 S+1 7 450 21/13
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S+1 6 450 21/13
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 5 S= 7 450 21/13
Sanna Clementsson - Mats Andersson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 5 S= 7 450 21/13
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3 S+2 3 200 6/28
Göran Öhrn - Stig Persson Gunilla Wallin - Nina Nilsson 2 S+2 E 130 4/30
Rutger Persson - Lennart Lindahl Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 6 N-1 10 -50 1/33
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson Erwin Wilhelm - Greta Schöön 6 S-1 7 -50 1/33

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Öst giv
N-S i zon
E5
kn43
D98
86532
Dkn8763
K876
4
94
K10
ED10952
EKkn76
942

10532
EKDkn107

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N93124
S92124
Ö4812116
V4812106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson Erwin Wilhelm - Greta Schöön 4 Ö+1 E -450 33/1
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Elsa Olsson - Birgit Hartman 4 Ö+1 E -450 33/1
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 5 Ö+1 K -480 19/15
Hans Mattsson - Lisa Engström Monica Lessing - Birgit Larsson 5 Ö+1 E -480 19/15
Britt Lindberg - Anita Martinsson Mona Andersson - Agneta Johansson 4 Ö+2 E -480 19/15
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Lena Jeppsson - Iréne Carlsson 4 Ö+2 E -480 19/15
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 5 Ö+1 E -480 19/15
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 4 Ö+2 E -480 19/15
Bengt Brynell - Antje Brynell Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 4 Ö+2 E -480 19/15
Bertil Hansson - Stig Unoson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 Ö+2 E -480 19/15
Ester Schneider - Hans Ryning Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 Ö+2 E -480 19/15
Göran Öhrn - Stig Persson Gunilla Wallin - Nina Nilsson 5 Ö+1 E -480 19/15
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Gerda Sevonius - Ulla Nilborn 4 Ö+2 E -480 19/15
Sanna Clementsson - Mats Andersson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 5 Ö+1 E -480 19/15
Steen Laursen - Merete Staal Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 5D Ö= E -650 6/28
Rutger Persson - Lennart Lindahl Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 6 Ö= E -980 2/32
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Olle Persson - Jan Clementsson 6 Ö= E -980 2/32
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Anitha Lindgren - Marian Krook 6 Ö= E -980 2/32

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Syd giv
Ö-V i zon
kn9652
K864

KD93
1087
93
ED9652
kn6
K43
ED752
kn8
E108
ED
kn10
K10743
7542

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N94785
S84575
Ö49658
V48658
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Mattsson - Lisa Engström Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 Ö-3 7 300 34/0
Lena Jeppsson - Iréne Carlsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3 V-2 3 200 30/4
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3NT Ö-2 D 200 30/4
Ester Schneider - Hans Ryning Anitha Lindgren - Marian Krook 2 Ö-2 E 200 30/4
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 3 N= Kn 140 26/8
Rutger Persson - Lennart Lindahl Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 2 N= 5 110 20/14
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 N= E 110 20/14
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Mona Andersson - Agneta Johansson 2 N= E 110 20/14
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Gerd Lindström - Goldy Ramklint 2 N= Kn 110 20/14
Sanna Clementsson - Mats Andersson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 N= 10 110 20/14
Olle Persson - Jan Clementsson Gunilla Wallin - Nina Nilsson 2 Ö-1 3 100 13/21
Göran Öhrn - Stig Persson Bengt Brynell - Antje Brynell 2 Ö-1 3 100 13/21
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Monica Lessing - Birgit Larsson 2 N-1 Kn -50 7/27
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson Britt Lindberg - Anita Martinsson 2 N-1 E -50 7/27
Steen Laursen - Merete Staal Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3 S-1 5 -50 7/27
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Sverker Sköld - Berit Ahlquist 2NT N-1 5 -50 7/27
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 S-2 3 -100 2/32
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Bertil Hansson - Stig Unoson 2 S-3 9 -150 0/34

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Väst giv
alla i zon
D764
KD75
6
kn642
93
Ekn86
E82
KD93
K10852
103
Dkn10743
Ekn
942
K95
E10875

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N94756
S94756
Ö49686
V49686
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 V-4 6 400 34/0
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Monica Lessing - Birgit Larsson 2NT V-2 2 200 31/3
Ester Schneider - Hans Ryning Anitha Lindgren - Marian Krook 2NT V-2 5 200 31/3
Hans Mattsson - Lisa Engström Elsa Olsson - Birgit Hartman 2 S+1 K 110 27/7
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 3 S= 2 110 27/7
Lena Jeppsson - Iréne Carlsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT V-1 Kn 100 19/15
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö-1 E 100 19/15
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Mona Andersson - Agneta Johansson 3 Ö-1 E 100 19/15
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Sverker Sköld - Berit Ahlquist 1NT V-1 6 100 19/15
Göran Öhrn - Stig Persson Bengt Brynell - Antje Brynell 2 Ö-1 6 100 19/15
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Bertil Hansson - Stig Unoson 3NT V-1 Kn 100 19/15
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Gerd Lindström - Goldy Ramklint 2 Ö= 9 -90 12/22
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson Britt Lindberg - Anita Martinsson 3 S-1 E -100 10/24
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 2NT V= 4 -120 7/27
Rutger Persson - Lennart Lindahl Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 2NT V= 2 -120 7/27
Olle Persson - Jan Clementsson Gunilla Wallin - Nina Nilsson 4 Ö= E -130 4/30
Sanna Clementsson - Mats Andersson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2NT V+2 2 -180 2/32
Steen Laursen - Merete Staal Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3NT Ö= E -600 0/34

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Nord giv
N-S i zon
kn972
43
9
Ekn8652
108653
1092
EKkn53
EKD
K85
D764
D104
4
EDkn76
1082
K973

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N103645
S103745
Ö310698
V29696
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Mats Andersson Gunilla Wallin - Nina Nilsson 4 V-2 9 100 34/0
Anitha Lindgren - Marian Krook Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 4 V-1 3 50 32/2
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 3 V+1 4 -130 30/4
Monica Lessing - Birgit Larsson Britt Lindberg - Anita Martinsson 3 Ö= 3 -140 28/6
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 V+2 4 -170 26/8
Rutger Persson - Lennart Lindahl Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 2 S-2 E -200 22/12
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson Lena Jeppsson - Iréne Carlsson 2D S-1 E -200 22/12
Göran Öhrn - Stig Persson Steen Laursen - Merete Staal 4D N-1 K -200 22/12
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT Ö= 6 -400 15/19
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Hans Mattsson - Lisa Engström 3NT Ö= Kn -400 15/19
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT Ö= E -400 15/19
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Bengt Brynell - Antje Brynell 3NT Ö= 7 -400 15/19
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Mona Andersson - Agneta Johansson 4 Ö= E -420 6/28
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Sverker Sköld - Berit Ahlquist 4 V= 5 -420 6/28
Ester Schneider - Hans Ryning Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 4 Ö= 4 -420 6/28
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Bertil Hansson - Stig Unoson 4 Ö= D -420 6/28
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Olle Persson - Jan Clementsson 4 Ö= E -420 6/28
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 Ö+1 E -450 0/34

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Öst giv
Ö-V i zon
E10987
832
74
kn75
kn632
Dkn9
Kkn92
K9
D54
754
1086
ED32
K
EK106
ED53
10864

Optimalt kontrakt: 1NT Ö= -90
 NT
N66776
S66776
Ö77567
V77567
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gerd Lindström - Goldy Ramklint Bengt Brynell - Antje Brynell 1 V-2 7 200 34/0
Anitha Lindgren - Marian Krook Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén 2NT S+1 2 150 32/2
Elsa Olsson - Birgit Hartman Ulf Ohlsson - Marianne Olsson 1 S+2 2 140 29/5
Göran Öhrn - Stig Persson Steen Laursen - Merete Staal 1 S+2 2 140 29/5
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Mona Andersson - Agneta Johansson 1NT S+1 2 120 24/10
Monica Lessing - Birgit Larsson Britt Lindberg - Anita Martinsson 1NT S+1 2 120 24/10
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 1NT S+1 2 120 24/10
Rutger Persson - Lennart Lindahl Ingegerd Jeppsson - Monica Borg 1 S+1 2 110 18/16
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Hans Mattsson - Lisa Engström 1 S+2 2 110 18/16
Sanna Clementsson - Mats Andersson Gunilla Wallin - Nina Nilsson 1 S+1 9 110 18/16
Monica Mattsson - Gunilla Oredsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 1 S= 3 80 14/20
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Sverker Sköld - Berit Ahlquist 1 S= 5 70 12/22
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Willy Landgren - Bibi Jönsson 2 S-1 9 -50 7/27
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 S-1 6 -50 7/27
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Bertil Hansson - Stig Unoson 1NT S-1 D -50 7/27
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Olle Persson - Jan Clementsson 2 S-1 3 -50 7/27
Ester Schneider - Hans Ryning Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren 1NT Ö= 5 -90 2/32
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson Lena Jeppsson - Iréne Carlsson 2NT S-2 2 -100 0/34

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Syd giv
alla i zon
5
kn8652
Dkn6
K642
kn64
KD943
10873
9
E73
E7
EK952
kn85
KD10982
10
4
ED1073

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N102486
S102484
Ö310946
V310846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Olle Persson - Jan Clementsson 3D S= 9 730 34/0
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Mona Andersson - Agneta Johansson 4 S= 9 620 32/2
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Göran Nyqvist - Sten Sjöström 3NT Ö-2 K 200 27/7
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 5D Ö-1 10 200 27/7
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 V-2 5 200 27/7
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Göran Öhrn - Stig Persson 4 Ö-2 10 200 27/7
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Gerd Lindström - Goldy Ramklint 2 S+2 7 170 22/12
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 3 S= 3 140 17/17
Elsa Olsson - Birgit Hartman Rutger Persson - Lennart Lindahl 2 S+1 9 140 17/17
Monica Lessing - Birgit Larsson Lena Jeppsson - Iréne Carlsson 3 S= 10 140 17/17
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 S+1 5 140 17/17
Britt Lindberg - Anita Martinsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 2 S= 9 110 12/22
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Hans Mattsson - Lisa Engström 3 Ö+1 10 -130 8/26
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Steen Laursen - Merete Staal 3 Ö+1 K -130 8/26
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Ester Schneider - Hans Ryning 4 Ö= 10 -130 8/26
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Anitha Lindgren - Marian Krook 5D S-1 10 -200 3/31
Sanna Clementsson - Mats Andersson Bengt Brynell - Antje Brynell 4 S-2 K -200 3/31
Bertil Hansson - Stig Unoson Gunilla Wallin - Nina Nilsson 4D S-2 9 -500 0/34

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.06.23

Väst giv
ingen i zon
K1042
D7
10943
E72
ED7
E3
EKkn872
106
965
K84
65
KDkn83
kn83
kn109652
D
954

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N12752
S12752
Ö11106810
V11116811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Jeppsson - Monica Borg Monica Mattsson - Gunilla Oredsson 2 V+1 E -110 32/2
Gerda Sevonius - Ulla Nilborn Göran Öhrn - Stig Persson 2 V+1 D -110 32/2
Bertil Cohen - Jörgen Cohen Gerd Lindström - Goldy Ramklint 3 V= 4 -110 32/2
Erwin Wilhelm - Greta Schöön Göran Nyqvist - Sten Sjöström 2 V+2 2 -130 25/9
Britta-Lena Rundcrantz - Sonja Christensson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 V+1 D -130 25/9
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 V+1 2 -130 25/9
Bertil Hansson - Stig Unoson Gunilla Wallin - Nina Nilsson 4 V= D -130 25/9
Sanna Clementsson - Mats Andersson Bengt Brynell - Antje Brynell 4 V+1 D -150 20/14
Monica Lessing - Birgit Larsson Lena Jeppsson - Iréne Carlsson 5 V= E -400 17/17
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Ester Schneider - Hans Ryning 3NT Ö= Kn -400 17/17
Elsa Olsson - Birgit Hartman Rutger Persson - Lennart Lindahl 3NT Ö+1 Kn -430 13/21
Sverker Sköld - Berit Ahlquist Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3NT Ö+1 Kn -430 13/21
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Hans Mattsson - Lisa Engström 3NT Ö+2 Kn -460 6/28
Ulf Ohlsson - Marianne Olsson Mona Andersson - Agneta Johansson 3NT V+2 7 -460 6/28
Lena Kampf - Gun Jensen-Carlén Steen Laursen - Merete Staal 3NT Ö+2 Kn -460 6/28
Bodil Wikström - Kjell-Erik Nordgren Anitha Lindgren - Marian Krook 3NT V+2 2 -460 6/28
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Olle Persson - Jan Clementsson 3NT Ö+2 Kn -460 6/28
Britt Lindberg - Anita Martinsson Gunlis Åberg - Ann-Cecil Olsson 3NT V+3 2 -490 0/34