Kommande tävlingar
04/04 Inställd Laholms BK - Guldtävl
10/04 Inställd ... Trosa BS -Guld
13/04 Inställd ... Rimbo BK - Påskgu
Rapporterade tävlingar
24/07 Swedish Open Junior Pairs - Om
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
BK Bridgehuset » onsdag 18.30scratch 2014-04-09 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 18.30scratch 2014-04-09

Partävling, 22 bord, 44 par. Antal brickor: 24. Medel: 504.0.

Privatprotokoll för Jan Clementsson - Bonnie Clementsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 34, Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing
12 Ö= 110 30 71% 30 71.0%DKn10Kn8543EK829 9753EKD1093Kn53
21NT S-1 100 30 71% 60 71.0%10643242D4EKn64 ED5K1098Kn53K97
Rond 2, som ÖV mot par 40, Tommy Lööf - Thore Lindström
34 S-1 50 33 79% 93 73.7%K98732E10964106 1076KKn1094Kn2D97
44 V+3 710 32 76% 125 74.2%10983E853EK984 EKD6Kn6D2ED1083
Rond 3, som ÖV mot par 35, Sven Grahn - Wiveca Lindström
53 Ö-1 -50 31 74% 156 74.2%K1094E4KD98Kn64 D75D52E754385
63 V= 140 33 79% 189 75.0%Kn1094Kn638652K5 EK853K107E31092
Rond 4, som ÖV mot par 49, Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson
71NT V= 90 19 45% 208 70.7%K6425E8537653 D98EKD9D76Kn92
86D N-2 300 42 100% 250 74.4%4104Kn987654Kn53 DKn1073K52103E82
Rond 5, som NS mot par 47, Christer Ekberg - Max Elander
94 S= 420 12 29% 262 69.3%986ED1062EKD104 EDKn107KnK1064276
103NT V+1 -630 35 83% 297 70.7%82108765437763 K963E9DKn83284
Rond 6, som NS mot par 36, Jan Ahlkvist - Ulla Linse
113D V-2 300 42 100% 339 73.4%9721042KKn52D93 653KD75EEK1085
123NT V+2 -460 2 5% 341 67.7%976643KD98543 DKn53EKKn109102Kn6
Rond 7, som NS mot par 31, Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz
134 V= -620 6 14% 347 63.5%K10521052943D107 84764E10875E83
144 Ö-1 50 40 95% 387 65.8%54EKn95E629832 D7D10842Kn3EKn107
Rond 8, som ÖV mot par 37, Lisa Engström - Sonja Christensson
151 V+3 170 10 24% 397 63.0%74E754D8532E9 EKDKn103K83K4104
162 V= 90 16 38% 413 61.4%K10984K2D8Kn632 Kn7EDKnKn976KD104
Rond 9, som NS mot par 32, Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson
174 S+1 450 24 57% 437 61.2%K974Kn107432E108 EKnEK65Kn1042532
183NT Ö-3 150 37 88% 474 62.7%93KKn1082K1010874 KD1085E75Kn6395
Rond 10, som ÖV mot par 38, Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson
191NT V+1 120 28 67% 502 62.9%E102K9865D10474 K81072K96KDKn98
202 N-1 100 35 83% 537 63.9%108531092K69852 EKD6D648742E6
Rond 11, som NS mot par 33, Inga Derving - Ulla Nilborn
213NT N-1 -100 13 31% 550 62.3%K864KD72K109Kn7 DKn2E10EDKn58532
222 S= 90 27 64% 577 62.4%Kn85EKnK95K8743 1072D10E864ED95
Rond 12, som ÖV mot par 39, Lotti Hellsten - Sverker Hellsten
233 S-3 300 42 100% 619 64.0%D432EK10K10K873 K1079743D54329
243NT V= 400 29 69% 648 64.2%KKn41092D98E1087 E2DKn8EK653Kn53

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Nord giv
ingen i zon
EK84
106
kn64
E1074
9753
EKD
1093
kn53
Dkn10
kn8543
EK82
9
62
972
D75
KD862

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N95566
S95566
Ö47876
V47876
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
H.O. Thulin - Peter Moricz Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1NT S+1 E 120 42/0
Emma Flodqvist - Magnus Frberg Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö-2 6 100 36/6
Mary-Ann Persson - Anita Ekberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö-2 6 100 36/6
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 Ö-2 6 100 36/6
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Louise Grandinsson - Nils Lindblad 3 Ö-2 6 100 36/6
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 3 Ö-2 K 100 36/6
Lisa Engström - Sonja Christensson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 1 N= D 70 30/12
Calle Erlandsson - Cornelia Tiller Junot Delcomyn - Leif Karlsson 3 Ö-1 K 50 24/18
Åke Lindström - Britt Lindberg Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 4 Ö-1 K 50 24/18
Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö-1 6 50 24/18
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Christer Ekberg - Max Elander 3 Ö-1 6 50 24/18
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 3 Ö-1 2 50 24/18
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 1NT S-1 E -50 18/24
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 Ö= 6 -110 12/30
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 2 Ö= 2 -110 12/30
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Barbro Söderberg - Birgit Andersson 2 Ö= 6 -110 12/30
Tommy Lööf - Thore Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 Ö= K -110 12/30
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan Ahlkvist - Ulla Linse 2 Ö= 2 -110 12/30
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Mona Andersson - Aina Joheimer 3 Ö= K -140 3/39
Åke Jönsson - Ove Jönsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 Ö= K -140 3/39
Stig Unoson - Terezia Lagerman Monica Lessing - Göran Ekelund 3 Ö= 6 -140 3/39
Inga Derving - Ulla Nilborn Gunnel Karlström - Jan Karlström 3 Ö= 6 -140 3/39

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Öst giv
N-S i zon
97
D53
K1092
8532
ED5
K1098
kn53
K97
106432
42
D4
Ekn64
Kkn8
Ekn76
E876
D10

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N57645
S57645
Ö86697
V86697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mary-Ann Persson - Anita Ekberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT S+1 10 120 39/3
Stig Unoson - Terezia Lagerman Monica Lessing - Göran Ekelund 1NT S+1 10 120 39/3
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Barbro Söderberg - Birgit Andersson 1NT S+1 8 120 39/3
H.O. Thulin - Peter Moricz Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1NT S+1 10 120 39/3
Emma Flodqvist - Magnus Frberg Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 1NT S= 10 90 27/15
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 1NT S= 8 90 27/15
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 1NT S= 5 90 27/15
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Louise Grandinsson - Nils Lindblad 1NT S= 8 90 27/15
Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT S= 8 90 27/15
Lisa Engström - Sonja Christensson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 1NT S= 9 90 27/15
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Christer Ekberg - Max Elander 1NT S= 10 90 27/15
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT S= 8 90 27/15
Calle Erlandsson - Cornelia Tiller Junot Delcomyn - Leif Karlsson 1NT S-1 8 -100 12/30
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 1NT S-1 3 -100 12/30
Inga Derving - Ulla Nilborn Gunnel Karlström - Jan Karlström 1NT S-1 10 -100 12/30
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 1NT S-1 8 -100 12/30
Tommy Lööf - Thore Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 S-1 E -100 12/30
Rutger Persson - Claes Nilsson Jan Ahlkvist - Ulla Linse 1NT S-1 8 -100 12/30
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 1NT S-1 10 -100 12/30
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Mona Andersson - Aina Joheimer 2 Ö= D -110 4/38
Åke Jönsson - Ove Jönsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 Ö+2 E -170 2/40
Åke Lindström - Britt Lindberg Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 1NT S-2 8 -200 0/42

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Syd giv
Ö-V i zon
D842
E
KD3
K8542
1076
Kkn1094
kn2
D97
K9
8732
E10964
106
Ekn53
D65
875
Ekn3

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1076108
S1076108
Ö36724
V36724
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S+2 2 480 42/0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 S+1 Kn 450 34/8
Åke Jönsson - Ove Jönsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 S+1 10 450 34/8
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 S+1 Kn 450 34/8
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Monica Lessing - Göran Ekelund 4 S+1 Kn 450 34/8
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Christer Ekberg - Max Elander 4 S+1 Kn 450 34/8
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 S+1 Kn 450 34/8
H.O. Thulin - Peter Moricz Jan Ahlkvist - Ulla Linse 4 S+1 7 450 34/8
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT S+1 9 430 25/17
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Emma Flodqvist - Magnus Frberg 3NT S+1 Kn 430 25/17
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Stig Unoson - Terezia Lagerman 4 S= Kn 420 20/22
Mona Andersson - Aina Joheimer Calle Erlandsson - Cornelia Tiller 4 S= Kn 420 20/22
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 S= 10 420 20/22
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Junot Delcomyn - Leif Karlsson 3 S+1 2 170 16/26
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Gunnel Karlström - Jan Karlström 3 S= Kn 140 14/28
Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S-1 2 -50 9/33
Tommy Lööf - Thore Lindström Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 4 S-1 Kn -50 9/33
Agneta Johansson - Lars Svensson Lisa Engström - Sonja Christensson 4 S-1 Kn -50 9/33
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Inga Derving - Ulla Nilborn 4 S-1 Kn -50 9/33
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 6 S-2 Kn -100 3/39
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 S-2 4 -100 3/39
Mary-Ann Persson - Anita Ekberg Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 6D S-3 Kn -500 0/42

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Väst giv
alla i zon
54
KD97
kn75
K974
EKD6
kn6
D2
ED1083
10983
E853
EK984
kn72
1042
1063
kn652

Optimalt kontrakt: 7 V= -2210
 NT
N31301
S31301
Ö1012101312
V1012101312
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Christer Ekberg - Max Elander 6NT Ö-1 6 100 42/0
Marianne Servin - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V= K -620 39/3
Åke Jönsson - Ove Jönsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 V= K -620 39/3
Mona Andersson - Aina Joheimer Calle Erlandsson - Cornelia Tiller 4 V+1 K -650 36/6
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Gunnel Karlström - Jan Karlström 3NT Ö+2 10 -660 34/8
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 V+2 K -680 26/16
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Monica Lessing - Göran Ekelund 4 V+2 K -680 26/16
Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V+2 K -680 26/16
Sven Grahn - Wiveca Lindström Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V+2 7 -680 26/16
Agneta Johansson - Lars Svensson Lisa Engström - Sonja Christensson 4 V+2 Kn -680 26/16
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Inga Derving - Ulla Nilborn 4 V+2 K -680 26/16
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 V+2 K -680 26/16
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT Ö+3 2 -690 17/25
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT V+3 4 -690 17/25
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Junot Delcomyn - Leif Karlsson 4 V+3 7 -710 10/32
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 V+3 K -710 10/32
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Emma Flodqvist - Magnus Frberg 4 V+3 4 -710 10/32
Tommy Lööf - Thore Lindström Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 4 V+3 4 -710 10/32
H.O. Thulin - Peter Moricz Jan Ahlkvist - Ulla Linse 4 V+3 K -710 10/32
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Stig Unoson - Terezia Lagerman 6 V= 7 -1430 4/38
Mary-Ann Persson - Anita Ekberg Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 6 V+1 4 -1460 1/41
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 6 V+1 7 -1460 1/41

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Nord giv
N-S i zon
8632
kn
kn102
K10973
D75
D52
E7543
85
K1094
E4
KD98
kn64
Ekn
K1098763
6
ED2

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N84956
S84946
Ö29486
V29486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3D S+1 5 930 42/0
Stig Unoson - Terezia Lagerman Calle Erlandsson - Cornelia Tiller 4D S= E 790 40/2
Åke Jönsson - Ove Jönsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S= E 620 37/5
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Sanna Clementsson - Sten Ahlgren 4 S= E 620 37/5
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Mona Andersson - Aina Joheimer 3 S+1 5 170 30/12
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 N+2 5 170 30/12
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 S+1 E 170 30/12
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3 S+1 8 170 30/12
Rutger Persson - Claes Nilsson Lisa Engström - Sonja Christensson 3 S+1 E 170 30/12
Mary-Ann Persson - Anita Ekberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 S+1 E 140 22/20
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Marianne Servin - Ulla Öberg 2 S+1 5 140 22/20
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 S= E 140 22/20
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Monica Lessing - Göran Ekelund 4 Ö-2 6 100 17/25
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V-2 Kn 100 17/25
Emma Flodqvist - Magnus Frberg Åke Lindström - Britt Lindberg 3 V-1 Kn 50 11/31
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 3 Ö-1 E 50 11/31
Tommy Lööf - Thore Lindström Christer Ekberg - Max Elander 3 V-1 Kn 50 11/31
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V-1 Kn 50 11/31
Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz H.O. Thulin - Peter Moricz 3 S-1 5 -100 6/36
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 2 Ö= 6 -110 4/38
Inga Derving - Ulla Nilborn Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 Ö+1 E -130 2/40
Gunnel Karlström - Jan Karlström Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 3 Ö= 6 -140 0/42

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Öst giv
Ö-V i zon
72
E954
KD1074
43
EK853
K107
E3
1092
kn1094
kn63
8652
K5
D6
D82
kn9
EDkn876

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N98757
S98757
Ö33586
V33585
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 V-3 4 300 42/0
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Sanna Clementsson - Sten Ahlgren 2 S+3 E 150 40/2
Stig Unoson - Terezia Lagerman Calle Erlandsson - Cornelia Tiller 3 S+1 2 130 35/7
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Monica Lessing - Göran Ekelund 3 N+1 E 130 35/7
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3 S+1 E 130 35/7
Tommy Lööf - Thore Lindström Christer Ekberg - Max Elander 3 S+1 E 130 35/7
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3 S= E 110 30/12
Mary-Ann Persson - Anita Ekberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 V-1 4 100 28/14
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Mona Andersson - Aina Joheimer 4 S-1 E -50 25/17
Åke Jönsson - Ove Jönsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S-1 K -50 25/17
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 S-2 E -100 20/22
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S-2 E -100 20/22
Gunnel Karlström - Jan Karlström Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 3 N-2 10 -100 20/22
Emma Flodqvist - Magnus Frberg Åke Lindström - Britt Lindberg 2 V= 4 -110 15/27
Rutger Persson - Claes Nilsson Lisa Engström - Sonja Christensson 2 V= 3 -110 15/27
Inga Derving - Ulla Nilborn Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 Ö+1 4 -140 9/33
Sven Grahn - Wiveca Lindström Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 3 V= 4 -140 9/33
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 Ö+1 E -140 9/33
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3 V= 4 -140 9/33
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Marianne Servin - Ulla Öberg 3 N-3 Kn -150 3/39
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 S-3 E -150 3/39
Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz H.O. Thulin - Peter Moricz 4 N-4 Kn -200 0/42

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Syd giv
alla i zon
E75
7432
1092
E104
D98
EKD9
D76
kn92
K642
5
E853
7653
kn103
kn1086
Kkn4
KD8

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N55655
S55655
Ö88778
V88778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emma Flodqvist - Magnus Frberg Junot Delcomyn - Leif Karlsson 1NT Ö-1 8 100 38/4
Marianne Servin - Ulla Öberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 1NT Ö-1 6 100 38/4
Åke Jönsson - Ove Jönsson Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 2 V-1 5 100 38/4
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Barbro Söderberg - Birgit Andersson 2 V-1 3 100 38/4
H.O. Thulin - Peter Moricz Lisa Engström - Sonja Christensson 2 Ö-1 K 100 38/4
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 1 V= E -80 32/10
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Louise Grandinsson - Nils Lindblad 2 Ö= 6 -90 23/19
Åke Lindström - Britt Lindberg Mary-Ann Persson - Anita Ekberg 1NT V= 10 -90 23/19
Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 1NT V= 3 -90 23/19
Inga Derving - Ulla Nilborn Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 1NT Ö= 5 -90 23/19
Tommy Lööf - Thore Lindström Gunnel Karlström - Jan Karlström 1NT V= 10 -90 23/19
Agneta Johansson - Lars Svensson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1NT V= 10 -90 23/19
Christer Ekberg - Max Elander Sven Grahn - Wiveca Lindström 1NT V= 5 -90 23/19
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 1NT V= 4 -90 23/19
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT N-1 5 -100 14/28
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Stig Unoson - Terezia Lagerman 1NT V+1 10 -120 6/36
Monica Lessing - Göran Ekelund Bodil Wikström - Niusia Lichtman 1NT V+1 2 -120 6/36
Mona Andersson - Aina Joheimer Sanna Clementsson - Sten Ahlgren 1NT V+1 4 -120 6/36
Rolf Bergström - Christer Löfgren Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 1NT V+1 2 -120 6/36
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Calle Erlandsson - Cornelia Tiller 2NT Ö= K -120 6/36
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT V+1 10 -120 6/36
Gunilla Ljung - Gun Bellander Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 1NT V+1 4 -120 6/36

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Väst giv
ingen i zon
985
ED97
EKD2
106
Dkn1073
K52
103
E82
4
104
kn987654
kn53
EK62
kn863

KD974

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N11812912
S118121012
Ö15131
V15131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Calle Erlandsson - Cornelia Tiller 5D Ö-5 E 1100 42/0
Åke Lindström - Britt Lindberg Mary-Ann Persson - Anita Ekberg 6 N= 4 980 38/4
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Barbro Söderberg - Birgit Andersson 6 N= 4 980 38/4
Gunilla Ljung - Gun Bellander Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 6 N= 4 980 38/4
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Stig Unoson - Terezia Lagerman 3NT N+3 4 490 33/9
Marianne Servin - Ulla Öberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT N+3 4 490 33/9
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N+2 4 480 29/13
H.O. Thulin - Peter Moricz Lisa Engström - Sonja Christensson 4 N+2 4 480 29/13
Emma Flodqvist - Magnus Frberg Junot Delcomyn - Leif Karlsson 4 N+1 4 450 20/22
Monica Lessing - Göran Ekelund Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 N+1 4 450 20/22
Åke Jönsson - Ove Jönsson Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 4 N+1 4 450 20/22
Mona Andersson - Aina Joheimer Sanna Clementsson - Sten Ahlgren 4 N+1 4 450 20/22
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 S+1 E 450 20/22
Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 S+1 E 450 20/22
Agneta Johansson - Lars Svensson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 N+1 4 450 20/22
Christer Ekberg - Max Elander Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N+1 4 430 12/30
Tommy Lööf - Thore Lindström Gunnel Karlström - Jan Karlström 3 S= D 110 10/32
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Louise Grandinsson - Nils Lindblad 5 N-1 4 -50 7/35
Inga Derving - Ulla Nilborn Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT N-1 8 -50 7/35
Rolf Bergström - Christer Löfgren Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 4 S-2 10 -100 3/39
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N-2 4 -100 3/39
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 6D N-2 6 -300 0/42

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Nord giv
Ö-V i zon
986
ED1062
E
KD104
543
7543
D9
9853
K2
K98
kn8753
Ekn2
EDkn107
kn
K10642
76

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N1010111210
S1010111210
Ö33212
V33212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 4 S+2 D 480 41/1
Monica Lessing - Göran Ekelund Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 S+2 D 480 41/1
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT S+2 D 460 32/10
Calle Erlandsson - Cornelia Tiller Louise Grandinsson - Nils Lindblad 3NT S+2 D 460 32/10
Stig Unoson - Terezia Lagerman Sanna Clementsson - Sten Ahlgren 3NT S+2 4 460 32/10
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Mary-Ann Persson - Anita Ekberg 3NT S+2 3 460 32/10
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunnel Karlström - Jan Karlström 3NT N+2 3 460 32/10
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT S+2 D 460 32/10
Lisa Engström - Sonja Christensson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT S+2 D 460 32/10
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 S+1 D 450 22/20
Rutger Persson - Claes Nilsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 S+1 D 450 22/20
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 S+1 D 450 22/20
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Tommy Lööf - Thore Lindström 3NT S+1 D 430 18/24
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 S= 9 420 12/30
Marianne Servin - Ulla Öberg Åke Lindström - Britt Lindberg 4 S= D 420 12/30
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Åke Jönsson - Ove Jönsson 4 S= D 420 12/30
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson H.O. Thulin - Peter Moricz 4 S= 5 420 12/30
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Christer Ekberg - Max Elander 4 S= D 420 12/30
Emma Flodqvist - Magnus Frberg Mona Andersson - Aina Joheimer 3NT S= D 400 5/37
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT S= 9 400 5/37
Inga Derving - Ulla Nilborn Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N-1 8 -50 2/40
Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 N-3 3 -150 0/42

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Öst giv
alla i zon
82
10876543
7
763
E10754

E10964
Kkn2
Dkn
KDkn2
K5
ED1095
K963
E9
Dkn832
84

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -2140
 NT
N02501
S02511
Ö131181212
V131181212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisa Engström - Sonja Christensson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 Ö+4 E -190 42/0
Emma Flodqvist - Magnus Frberg Mona Andersson - Aina Joheimer 5 Ö= D -600 40/2
Inga Derving - Ulla Nilborn Agneta Johansson - Lars Svensson 5 Ö+1 5 -620 38/4
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT V+1 7 -630 35/7
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Christer Ekberg - Max Elander 3NT V+1 7 -630 35/7
Marianne Servin - Ulla Öberg Åke Lindström - Britt Lindberg 5 Ö+2 E -640 31/11
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Tommy Lööf - Thore Lindström 5 Ö+2 E -640 31/11
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT V+2 3 -660 25/17
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Mary-Ann Persson - Anita Ekberg 3NT V+2 8 -660 25/17
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson H.O. Thulin - Peter Moricz 3NT V+2 7 -660 25/17
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö+2 D -660 25/17
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT Ö+3 3 -690 15/27
Monica Lessing - Göran Ekelund Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT V+3 5 -690 15/27
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Åke Jönsson - Ove Jönsson 3NT Ö+3 Kn -690 15/27
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö+3 3 -690 15/27
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT Ö+3 9 -690 15/27
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunnel Karlström - Jan Karlström 3NT Ö+3 2 -690 15/27
Rutger Persson - Claes Nilsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 6 Ö= E -1370 8/34
Stig Unoson - Terezia Lagerman Sanna Clementsson - Sten Ahlgren 6NT V= 7 -1440 5/37
Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz Lars Persson - Pia Katarina Larsson 6NT Ö= E -1440 5/37
Calle Erlandsson - Cornelia Tiller Louise Grandinsson - Nils Lindblad 6D Ö+1 E -1740 2/40
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 5D N-7 D -2000 0/42

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Syd giv
ingen i zon
972
1042
Kkn52
D93
EKD84
E6
D1073
74
kn10
kn983
9864
kn62
653
KD75
E
EK1085

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N86767
S86767
Ö47666
V47566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3D V-2 2 300 42/0
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 S+1 E 110 34/8
Mona Andersson - Aina Joheimer Mary-Ann Persson - Anita Ekberg 3 S= E 110 34/8
Åke Lindström - Britt Lindberg Åke Jönsson - Ove Jönsson 3 S= E 110 34/8
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 S= E 110 34/8
Lisa Engström - Sonja Christensson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2 S+1 E 110 34/8
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson H.O. Thulin - Peter Moricz 3 S= E 110 34/8
Christer Ekberg - Max Elander Gunnel Karlström - Jan Karlström 3 S= E 110 34/8
Marianne Servin - Ulla Öberg Junot Delcomyn - Leif Karlsson 3 V-2 2 100 23/19
Calle Erlandsson - Cornelia Tiller Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 V-2 3 100 23/19
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 V-2 9 100 23/19
Gunilla Ljung - Gun Bellander Tommy Lööf - Thore Lindström 3D V-1 D 100 23/19
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Louise Grandinsson - Nils Lindblad 3 V-1 10 50 14/28
Emma Flodqvist - Magnus Frberg Stig Unoson - Terezia Lagerman 3 V-1 2 50 14/28
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Monica Lessing - Göran Ekelund 3 V-1 3 50 14/28
Inga Derving - Ulla Nilborn Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V-1 3 50 14/28
Agneta Johansson - Lars Svensson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 V-1 D 50 14/28
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 S-1 E -50 5/37
Rolf Bergström - Christer Löfgren Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3 S-1 E -50 5/37
Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 S-1 E -50 5/37
Sven Grahn - Wiveca Lindström Barbro Söderberg - Birgit Andersson 2 S-1 E -50 5/37
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 5 S-3 E -150 0/42

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Väst giv
N-S i zon
9
76
643
KD98543
EK76
8532
kn9
E102
10842
D4
EKD875
7
Dkn53
EKkn109
102
kn6

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N92612
S92612
Ö4117108
V4117108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Calle Erlandsson - Cornelia Tiller Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3D N= E 670 42/0
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4D V-3 K 500 40/2
Emma Flodqvist - Magnus Frberg Stig Unoson - Terezia Lagerman 4 V-3 K 150 36/6
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson H.O. Thulin - Peter Moricz 4 V-3 K 150 36/6
Gunilla Ljung - Gun Bellander Tommy Lööf - Thore Lindström 4 V-3 K 150 36/6
Sven Grahn - Wiveca Lindström Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3 V-2 3 100 32/10
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Louise Grandinsson - Nils Lindblad 4 V-1 7 50 23/19
Marianne Servin - Ulla Öberg Junot Delcomyn - Leif Karlsson 4 V-1 7 50 23/19
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 Ö-1 Kn 50 23/19
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Monica Lessing - Göran Ekelund 3 Ö-1 E 50 23/19
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 Ö-1 E 50 23/19
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 Ö-1 K 50 23/19
Agneta Johansson - Lars Svensson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 V-1 7 50 23/19
Christer Ekberg - Max Elander Gunnel Karlström - Jan Karlström 4 V-1 7 50 23/19
Inga Derving - Ulla Nilborn Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö= Kn -110 14/28
Åke Lindström - Britt Lindberg Åke Jönsson - Ove Jönsson 4 Ö= K -130 11/31
Lisa Engström - Sonja Christensson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 Ö+1 E -130 11/31
Mona Andersson - Aina Joheimer Mary-Ann Persson - Anita Ekberg 2 V+2 7 -170 7/35
Rolf Bergström - Christer Löfgren Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 2 Ö+2 6 -170 7/35
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT V= 6 -400 4/38
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Jan Ahlkvist - Ulla Linse 3NT V+2 K -460 2/40
Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5D N-3 E -800 0/42

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Nord giv
alla i zon
K1052
1052
943
D107
ED7
KD83
K6
K954
kn963
Ekn9
Dkn2
kn62
84
764
E10875
E83

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -600
 NT
N46444
S46444
Ö97999
V97999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 4 Ö-2 E 200 42/0
Emma Flodqvist - Magnus Frberg Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT V-1 5 100 34/8
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT V-1 3 100 34/8
Monica Lessing - Göran Ekelund Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT V-1 2 100 34/8
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Louise Grandinsson - Nils Lindblad 3NT V-1 3 100 34/8
Göran Nyqvist - Peter Perulf Calle Erlandsson - Cornelia Tiller 3NT V-1 2 100 34/8
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Christer Ekberg - Max Elander 3NT V-1 2 100 34/8
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Tommy Lööf - Thore Lindström 2 V-1 3 100 34/8
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Agneta Johansson - Lars Svensson 2 Ö+1 E -140 26/16
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT V+1 7 -150 24/18
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3NT V= 9 -600 15/27
Marianne Servin - Ulla Öberg Mona Andersson - Aina Joheimer 3NT V= 2 -600 15/27
Mary-Ann Persson - Anita Ekberg Stig Unoson - Terezia Lagerman 3NT V= 9 -600 15/27
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Åke Jönsson - Ove Jönsson 3NT V= 2 -600 15/27
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT V= 2 -600 15/27
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT V= 2 -600 15/27
Gunnel Karlström - Jan Karlström Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3NT V= 2 -600 15/27
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lisa Engström - Sonja Christensson 3NT V= 2 -600 15/27
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz 4 V= 3 -620 6/36
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT V+1 5 -630 2/40
Inga Derving - Ulla Nilborn H.O. Thulin - Peter Moricz 3NT V+1 2 -630 2/40
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT V+1 2 -630 2/40

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Öst giv
ingen i zon
54
Ekn95
E62
9832
K62
73
K974
KD64
Ekn10983
K6
D1085
5
D7
D10842
kn3
Ekn107

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N63733
S63733
Ö7106107
V7106107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Louise Grandinsson - Nils Lindblad 4 Ö-1 2 50 40/2
Mary-Ann Persson - Anita Ekberg Stig Unoson - Terezia Lagerman 4 Ö-1 E 50 40/2
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö-1 Kn 50 40/2
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Rutger Persson - Claes Nilsson Pass   35/7
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Lisa Engström - Sonja Christensson Pass   35/7
Göran Nyqvist - Peter Perulf Calle Erlandsson - Cornelia Tiller 4 N-2 E -100 32/10
Monica Lessing - Göran Ekelund Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 Ö+2 2 -150 30/12
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 Ö+2 Kn -170 21/21
Emma Flodqvist - Magnus Frberg Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 2 Ö+2 8 -170 21/21
Marianne Servin - Ulla Öberg Mona Andersson - Aina Joheimer 1 Ö+3 Kn -170 21/21
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Åke Jönsson - Ove Jönsson 2 Ö+2 3 -170 21/21
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 Ö+2 Kn -170 21/21
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 2 Ö+2 E -170 21/21
Sven Grahn - Wiveca Lindström Gunilla Ljung - Gun Bellander 3 Ö+1 E -170 21/21
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Tommy Lööf - Thore Lindström 3 Ö+1 8 -170 21/21
Inga Derving - Ulla Nilborn H.O. Thulin - Peter Moricz 3 Ö+2 7 -200 11/31
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Agneta Johansson - Lars Svensson 2 Ö+3 3 -200 11/31
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Åke Lindström - Britt Lindberg 4 Ö= Kn -420 7/35
Gunnel Karlström - Jan Karlström Barbro Söderberg - Birgit Andersson 4 Ö= Kn -420 7/35
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Lars Persson - Pia Katarina Larsson 4 Ö+1 Kn -450 2/40
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Christer Ekberg - Max Elander 4 Ö+1 8 -450 2/40
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 Ö+1 4 -450 2/40

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Syd giv
N-S i zon
9
kn10962
kn109
6532
EKDkn103
K83
K4
104
74
E754
D8532
E9
8652
D
E76
KDkn87

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N73412
S73412
Ö5108119
V5108119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Jönsson - Ove Jönsson Mona Andersson - Aina Joheimer 3 S= E 110 42/0
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 Ö-2 K 100 40/2
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Åke Lindström - Britt Lindberg 4 V-1 9 50 38/4
Calle Erlandsson - Cornelia Tiller Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 V+1 6 -140 36/6
Rolf Bergström - Christer Löfgren Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 2 V+2 2 -170 32/10
Lisa Engström - Sonja Christensson Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 1 V+3 3 -170 32/10
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 3 V+1 6 -170 32/10
Sven Grahn - Wiveca Lindström Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 V+3 6 -200 28/14
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Terezia Lagerman 4 Ö= 3 -420 19/23
Mary-Ann Persson - Anita Ekberg Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 V= Kn -420 19/23
Göran Nyqvist - Peter Perulf Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 4 V= 9 -420 19/23
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Sanna Clementsson - Sten Ahlgren 4 V= Kn -420 19/23
Inga Derving - Ulla Nilborn Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 V= 6 -420 19/23
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Gunnel Karlström - Jan Karlström 4 V= 6 -420 19/23
Tommy Lööf - Thore Lindström Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V= 6 -420 19/23
Christer Ekberg - Max Elander Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz 4 V= 3 -420 19/23
Emma Flodqvist - Magnus Frberg Louise Grandinsson - Nils Lindblad 4 V+1 3 -450 6/36
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Junot Delcomyn - Leif Karlsson 4 V+1 Kn -450 6/36
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö+1 10 -450 6/36
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten H.O. Thulin - Peter Moricz 4 V+1 5 -450 6/36
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V+1 Kn -450 6/36
Monica Lessing - Göran Ekelund Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 4 V+2 Kn -480 0/42

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Väst giv
Ö-V i zon
D
7654
EK105
E985
kn7
EDkn
kn976
KD104
K10984
K2
D8
kn632
E6532
10983
432
7

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N48764
S48764
Ö85568
V85568
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Max Elander Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö-3 7 300 42/0
Tommy Lööf - Thore Lindström Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V-2 E 200 40/2
Calle Erlandsson - Cornelia Tiller Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 N+1 2 170 37/5
Göran Nyqvist - Peter Perulf Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 2 N+2 D 170 37/5
Åke Jönsson - Ove Jönsson Mona Andersson - Aina Joheimer 3 V-1 K 100 33/9
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten H.O. Thulin - Peter Moricz 3 V-1 E 100 33/9
Emma Flodqvist - Magnus Frberg Louise Grandinsson - Nils Lindblad 2 N= 3 90 30/12
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V= D -90 26/16
Sven Grahn - Wiveca Lindström Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 V= E -90 26/16
Lisa Engström - Sonja Christensson Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 2 V= E -90 26/16
Inga Derving - Ulla Nilborn Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 V+1 E -110 21/21
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Gunnel Karlström - Jan Karlström 2 V= E -110 21/21
Mary-Ann Persson - Anita Ekberg Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 1NT V+1 5 -120 17/25
Rolf Bergström - Christer Löfgren Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 2NT V= D -120 17/25
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Terezia Lagerman 1NT V+2 5 -150 11/31
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Åke Lindström - Britt Lindberg 1NT V+2 E -150 11/31
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Sanna Clementsson - Sten Ahlgren 1NT V+2 E -150 11/31
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 1NT V+2 7 -150 11/31
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Junot Delcomyn - Leif Karlsson 2NT V+2 8 -180 5/37
Barbro Söderberg - Birgit Andersson Gunilla Ljung - Gun Bellander 2NT V+2 5 -180 5/37
Monica Lessing - Göran Ekelund Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3NT V= 4 -600 1/41
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 3NT V= E -600 1/41

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Nord giv
ingen i zon
K974
kn107432

E108
D65
98
E8763
KD7
10832
D
KD95
kn964
Ekn
EK65
kn1042
532

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N751179
S751179
Ö68244
V68244
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 5 N+2 K 510 42/0
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 4 N+2 5 480 37/5
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Emma Flodqvist - Magnus Frberg 4 N+2 6 480 37/5
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing H.O. Thulin - Peter Moricz 4 S+2 9 480 37/5
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 5 S+1 K 480 37/5
Monica Lessing - Göran Ekelund Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 S+1 E 450 24/18
Åke Jönsson - Ove Jönsson Stig Unoson - Terezia Lagerman 4 N+1 3 450 24/18
Åke Lindström - Britt Lindberg Junot Delcomyn - Leif Karlsson 4 N+1 10 450 24/18
Sven Grahn - Wiveca Lindström Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S+1 K 450 24/18
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Barbro Söderberg - Birgit Andersson 4 S+1 E 450 24/18
Lisa Engström - Sonja Christensson Christer Ekberg - Max Elander 4 S+1 K 450 24/18
Tommy Lööf - Thore Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 4 N+1 K 450 24/18
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 S+1 E 450 24/18
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Inga Derving - Ulla Nilborn 4 N+1 2 450 24/18
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 4 S= 9 420 14/28
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Mona Andersson - Aina Joheimer 1 N+6 10 260 12/30
Calle Erlandsson - Cornelia Tiller Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N+2 K 200 5/37
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 N+2 K 200 5/37
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Mary-Ann Persson - Anita Ekberg 2 N+3 4 200 5/37
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N+2 10 200 5/37
Gunilla Ljung - Gun Bellander Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 N+2 6 200 5/37
Gunnel Karlström - Jan Karlström Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz 2 N+3 K 200 5/37

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Öst giv
N-S i zon
93
Kkn1082
K10
10874
76
964
ED9754
K6
Ekn42
D3
82
EDkn32
KD1085
E75
kn63
95

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N33776
S33776
Ö79557
V78547
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Jönsson - Ove Jönsson Stig Unoson - Terezia Lagerman 4D V-3 9 500 42/0
Åke Lindström - Britt Lindberg Junot Delcomyn - Leif Karlsson 4 V-3 10 150 37/5
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 Ö-3 E 150 37/5
Gunnel Karlström - Jan Karlström Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz 3NT Ö-3 E 150 37/5
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 3NT Ö-3 K 150 37/5
Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing H.O. Thulin - Peter Moricz 3 V-2 3 100 30/12
Sven Grahn - Wiveca Lindström Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö-2 E 100 30/12
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3NT V-2 9 100 30/12
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 Ö-1 E 50 24/18
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Inga Derving - Ulla Nilborn 3 Ö-1 5 50 24/18
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 V-1 9 50 24/18
Calle Erlandsson - Cornelia Tiller Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 N-1 2 -100 19/23
Gunilla Ljung - Gun Bellander Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 N-1 8 -100 19/23
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Mona Andersson - Aina Joheimer 2 V+1 9 -110 14/28
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Emma Flodqvist - Magnus Frberg 3 V= Kn -110 14/28
Tommy Lööf - Thore Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V= 2 -110 14/28
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 1NT V+1 2 -120 8/34
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Mary-Ann Persson - Anita Ekberg 2NT V= K -120 8/34
Lisa Engström - Sonja Christensson Christer Ekberg - Max Elander 2NT Ö= 8 -120 8/34
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3 Ö+1 9 -130 4/38
Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 3 N-3 2 -300 2/40
Monica Lessing - Göran Ekelund Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3D N-2 8 -500 0/42

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Syd giv
Ö-V i zon
D963
ED43
kn5
1065
K8
1072
K96
KDkn98
E102
K9865
D104
74
kn754
kn
E8732
E32

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N45474
S45474
Ö76858
V76858
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Inga Derving - Ulla Nilborn 2 S= 10 110 42/0
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 1 Ö-1 E 100 39/3
Christer Ekberg - Max Elander Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 2 Ö-1 E 100 39/3
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 S-1 8 -50 35/7
H.O. Thulin - Peter Moricz Tommy Lööf - Thore Lindström 2 N-1 7 -50 35/7
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 V= 6 -90 32/10
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Stig Unoson - Terezia Lagerman 2 Ö= E -110 25/17
Mary-Ann Persson - Anita Ekberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 Ö= 2 -110 25/17
Rolf Bergström - Christer Löfgren Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 2 Ö= 2 -110 25/17
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Marianne Servin - Ulla Öberg 2 Ö= E -110 25/17
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Åke Jönsson - Ove Jönsson 3 V= Kn -110 25/17
Lisa Engström - Sonja Christensson Gunnel Karlström - Jan Karlström 1 Ö+1 2 -110 25/17
Monica Lessing - Göran Ekelund Åke Lindström - Britt Lindberg 2NT Ö= 2 -120 14/28
Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz Barbro Söderberg - Birgit Andersson 1NT V+1 3 -120 14/28
Sven Grahn - Wiveca Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 2NT V= 3 -120 14/28
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 1NT V+1 3 -120 14/28
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT V+1 6 -120 14/28
Calle Erlandsson - Cornelia Tiller Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö= E -140 6/36
Göran Nyqvist - Peter Perulf Emma Flodqvist - Magnus Frberg 2 Ö+1 E -140 6/36
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 2 Ö+1 2 -140 6/36
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Lars Persson - Pia Katarina Larsson 1NT V+2 3 -150 2/40
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Mona Andersson - Aina Joheimer 1NT V+3 3 -180 0/42

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Väst giv
alla i zon
kn74
EKkn73
D103
kn4
EKD6
D64
8742
E6
10853
1092
K6
9852
92
85
Ekn95
KD1073

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N9101078
S9101078
Ö22364
V22364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanna Lewandowski - Åke Kajrup Stig Unoson - Terezia Lagerman 2 N+2 5 170 36/6
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 N+2 3 170 36/6
Mary-Ann Persson - Anita Ekberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2 N+2 9 170 36/6
Göran Nyqvist - Peter Perulf Emma Flodqvist - Magnus Frberg 2 N+2 4 170 36/6
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Marianne Servin - Ulla Öberg 2 N+2 5 170 36/6
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 N+2 9 170 36/6
H.O. Thulin - Peter Moricz Tommy Lööf - Thore Lindström 2 N+2 10 170 36/6
Monica Lessing - Göran Ekelund Åke Lindström - Britt Lindberg 2 N+1 3 140 26/16
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Agneta Johansson - Lars Svensson 2 N+1 8 140 26/16
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Inga Derving - Ulla Nilborn 2 N+1 6 140 26/16
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 1NT S+1 E 120 22/20
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Mona Andersson - Aina Joheimer 3 N= 10 110 19/23
Lisa Engström - Sonja Christensson Gunnel Karlström - Jan Karlström 2 N= 9 110 19/23
Sven Grahn - Wiveca Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V-1 E 100 16/26
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Åke Jönsson - Ove Jönsson 1NT S= E 90 14/28
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 1NT V= E -90 12/30
Calle Erlandsson - Cornelia Tiller Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3 N-1 3 -100 7/35
Rolf Bergström - Christer Löfgren Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg 3 S-1 E -100 7/35
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 2 N-1 3 -100 7/35
Christer Ekberg - Max Elander Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 2 S-1 E -100 7/35
Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3NT N-3 3 -300 1/41
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3 N-3 E -300 1/41

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Nord giv
N-S i zon
K864
KD72
K109
kn7
E5
kn98
87432
D64
10973
6543
6
EK109
Dkn2
E10
EDkn5
8532

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N78888
S78888
Ö64545
V64545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT N+2 7 660 42/0
Mona Andersson - Aina Joheimer Stig Unoson - Terezia Lagerman 4 N= 6 620 40/2
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 3NT S= 8 600 31/11
Monica Lessing - Göran Ekelund Junot Delcomyn - Leif Karlsson 3NT N= 3 600 31/11
Calle Erlandsson - Cornelia Tiller Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT S= 6 600 31/11
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT S= 4 600 31/11
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Gunnel Karlström - Jan Karlström 3NT S= E 600 31/11
Lisa Engström - Sonja Christensson Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3NT S= 4 600 31/11
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Christer Ekberg - Max Elander 3NT S= 8 600 31/11
Agneta Johansson - Lars Svensson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N= E 600 31/11
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 2NT S+2 2 180 22/20
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT N-1 K -100 13/29
Mary-Ann Persson - Anita Ekberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT N-1 9 -100 13/29
Åke Jönsson - Ove Jönsson Louise Grandinsson - Nils Lindblad 2 N-1 6 -100 13/29
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT S-1 3 -100 13/29
Tommy Lööf - Thore Lindström Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT N-1 E -100 13/29
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Inga Derving - Ulla Nilborn 3NT N-1 9 -100 13/29
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 3NT N-1 K -100 13/29
H.O. Thulin - Peter Moricz Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N-1 9 -100 13/29
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 N-2 E -200 4/38
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Emma Flodqvist - Magnus Frberg 2 N-3 6 -300 1/41
Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 N-3 E -300 1/41

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Öst giv
Ö-V i zon
kn85
Ekn
K95
K8743
EK43
8642
D7
kn62
D96
K9753
kn1032
10
1072
D10
E864
ED95

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N87458
S87448
Ö45885
V46885
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT N+2 7 460 41/1
H.O. Thulin - Peter Moricz Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT N+2 3 460 41/1
Monica Lessing - Göran Ekelund Junot Delcomyn - Leif Karlsson 3NT N+1 7 430 37/5
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT N+1 3 430 37/5
Agneta Johansson - Lars Svensson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 N+2 3 130 34/8
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S= K 110 31/11
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 S= E 110 31/11
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Marianne Servin - Ulla Öberg 2 N= 6 90 27/15
Jan Clementsson - Bonnie Clementsson Inga Derving - Ulla Nilborn 2 S= E 90 27/15
Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson Åke Lindström - Britt Lindberg 4 S-1 K -50 15/27
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 4 N-1 7 -50 15/27
Mary-Ann Persson - Anita Ekberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 S-1 E -50 15/27
Mona Andersson - Aina Joheimer Stig Unoson - Terezia Lagerman 3 S-1 E -50 15/27
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Emma Flodqvist - Magnus Frberg 3 S-1 E -50 15/27
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Gunnel Karlström - Jan Karlström 3NT N-1 3 -50 15/27
Lisa Engström - Sonja Christensson Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3NT S-1 E -50 15/27
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Christer Ekberg - Max Elander 3 S-1 E -50 15/27
Tommy Lööf - Thore Lindström Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 N-1 Kn -50 15/27
Lars Persson - Pia Katarina Larsson Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 3 S-1 K -50 15/27
Calle Erlandsson - Cornelia Tiller Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 S-2 E -100 3/39
Åke Jönsson - Ove Jönsson Louise Grandinsson - Nils Lindblad 4 S-2 E -100 3/39
Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz Gunilla Ljung - Gun Bellander 5 S-3 E -150 0/42

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Syd giv
alla i zon
9865
kn2
Ekn6
kn1042
K107
9743
D5432
9
D432
EK10
K10
K873
Ekn
D865
987
ED65

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N75566
S74555
Ö68877
V68777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mary-Ann Persson - Anita Ekberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 Ö-3 E 300 42/0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gunnel Karlström - Jan Karlström 2 V-2 2 200 40/2
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 1NT Ö-1 6 100 34/8
Göran Nyqvist - Peter Perulf Marianne Servin - Ulla Öberg 2 V-1 Kn 100 34/8
Inga Derving - Ulla Nilborn Christer Ekberg - Max Elander 1NT Ö-1 4 100 34/8
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz 1NT Ö-1 E 100 34/8
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Sven Grahn - Wiveca Lindström 2NT Ö-1 5 100 34/8
Emma Flodqvist - Magnus Frberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT S= 2 90 23/19
Monica Lessing - Göran Ekelund Mona Andersson - Aina Joheimer 1NT S= 2 90 23/19
Calle Erlandsson - Cornelia Tiller Åke Lindström - Britt Lindberg 2 S= 3 90 23/19
Åke Jönsson - Ove Jönsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 1NT S= 3 90 23/19
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 1NT N= 10 90 23/19
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 1NT N= 2 90 23/19
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 1NT Ö= 5 -90 15/27
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT Ö= E -90 15/27
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Barbro Söderberg - Birgit Andersson 3 S-1 K -100 11/31
Lisa Engström - Sonja Christensson Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 S-1 7 -100 11/31
Tommy Lööf - Thore Lindström Lars Persson - Pia Katarina Larsson 2NT Ö= 5 -120 8/34
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2NT N-2 3 -200 4/38
Stig Unoson - Terezia Lagerman Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 1NT S-2 3 -200 4/38
Rutger Persson - Claes Nilsson H.O. Thulin - Peter Moricz 1NT S-2 3 -200 4/38
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 3 S-3 2 -300 0/42

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.04.09

Väst giv
ingen i zon
10753
EK5
1072
K96
E2
Dkn8
EK653
kn53
Kkn4
1092
D98
E1087
D986
7643
kn4
D42

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N33463
S33463
Ö1010979
V1010979
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Sven Grahn - Wiveca Lindström 3NT V-2 E 100 42/0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT V-1 3 50 38/4
Tommy Lööf - Thore Lindström Lars Persson - Pia Katarina Larsson 3NT V-1 5 50 38/4
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Nancy Thern - Britta-Lena Rundcrantz 3NT V-1 5 50 38/4
Mary-Ann Persson - Anita Ekberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 V= E -110 33/9
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Gunnel Karlström - Jan Karlström 2 V+1 E -110 33/9
Sanna Clementsson - Sten Ahlgren Nina Nilsson - Judit Derzsi-Jalgard 2NT V= 5 -120 29/13
Jan Ahlkvist - Ulla Linse Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT V= 3 -120 29/13
Åke Jönsson - Ove Jönsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 V+1 K -130 26/16
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Barbro Söderberg - Birgit Andersson 1NT Ö+3 2 -180 23/19
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Bengt Nilsson - Hélene Hommerberg Messing 1NT Ö+3 7 -180 23/19
Emma Flodqvist - Magnus Frberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT V= 5 -400 13/29
Calle Erlandsson - Cornelia Tiller Åke Lindström - Britt Lindberg 3NT V= 5 -400 13/29
Stig Unoson - Terezia Lagerman Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT V= E -400 13/29
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Margareta Gerdtsson - Gunnar Gerdtsson 3NT V= 3 -400 13/29
Inga Derving - Ulla Nilborn Christer Ekberg - Max Elander 3NT V= E -400 13/29
Lisa Engström - Sonja Christensson Gunilla Ljung - Gun Bellander 3NT V= E -400 13/29
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Jan Clementsson - Bonnie Clementsson 3NT V= 5 -400 13/29
Rutger Persson - Claes Nilsson H.O. Thulin - Peter Moricz 3NT V= E -400 13/29
Gunnel Sandblom - Ingrid Modén-Öberg Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT Ö+1 6 -430 2/40
Monica Lessing - Göran Ekelund Mona Andersson - Aina Joheimer 3NT V+1 6 -430 2/40
Louise Grandinsson - Nils Lindblad Hanna Lewandowski - Åke Kajrup 3NT V+1 5 -430 2/40