Kommande tävlingar
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
01/04 Sista dag för klubbar/distrikt
06/04 Laholms BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
BK Bridgehuset » TRIVSELBRIDGE Rydsgårdshus 2014-04-06 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

TRIVSELBRIDGE Rydsgårdshus 2014-04-06

Partävling, 18 bord, 35 par. Antal brickor: 30. Medel: 480.1.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 104, Kerstin Boberg - Per Boberg
12 Ö= 110 28.0 88% 28 88.0%DKn854K764E7Kn8 1097E5Kn10953K43
21NT N= -90 4.0 13% 32 50.5%K105D108D96D943 E93EKn62E1074102
33 V-1 -100 18.0 56% 50 52.3%65275107DKn10865 EKD107431064EKn7
Rond 2, som NS mot par 106, Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist
44 Ö+2 -680 5.0 16% 55 43.2%754254EDKn10525 10EDKn9762631097
53 V= -140 15.0 47% 70 44.0%109643KnK82K1042 K2EDE643DKn753
62 N-1 -50 19.0 59% 89 46.5%ED98K7K109762K 2DKn10963Kn5D643
Rond 3, som NS mot par 108, Birgitta Möller - Jan Möller
72 S+1 110 12.0 38% 101 45.3%D874Kn752K73D6 EK105E10102EK875
82 S+1 110 2.0 6% 103 40.4%10985E1085DKn84K E4K21097EDKn1042
94 Ö= -620 16.0 50% 119 41.4%D6328Kn973EKKn4 KKn776E62D10876
Rond 4, som NS mot par 110, Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz
104 Ö= -130 6.0 19% 125 39.2%DKn87DKn5EEK632 K10931084252985
113NT S+2 460 32.0 100% 157 44.7%D64E972E43863 E52KD86KD7E102
124 N-1 -100 1.0 3% 158 41.2%Kn74D8654KKn8E8 E96EK10763KKn94
Rond 5, som ÖV mot par 112, Bo Mårtensson - Bert Strandkvist
132 Ö+1 140 6.0 19% 164 39.5%EKDKn5E7ED5DKn6 92K83296109432
142 N+3 -200 11.0 34% 175 39.1%87542Kn82KDEKn2 K6Kn10753K97654
153 Ö-2 -100 0.0 0% 175 36.5%ED9853KKn75Kn106 KKn104D1076482E7
Rond 6, som NS mot par 114, Ulla Öberg - Monica Borg
162 S+1 110 26.0 81% 201 39.3%D6542K89876D4 K7765EKDKnKn986
174 S-1 -50 6.0 19% 207 38.1%Kn986EKKn972DKn10 EKD53KKn865765
182 V-1 50 25.0 78% 232 40.3%7ED8654ED51052 K10969KKn108Kn873
Rond 7, som ÖV mot par 116, Monica Lessing - Birgit Larsson
192 N-1 50 20.0 63% 252 41.5%D942E654Kn9Kn103 105102E542EK765
202 Ö= 90 11.0 34% 263 41.1%KD94KKD652653 E6Kn10621083K1094
214 N+1 -650 1.0 3% 264 39.3%KDKnD642Kn102K52 631085365431098
Rond 8, som NS mot par 101, Margareta Eriksson - Birgitta Tham
222 V+1 -140 0.0 0% 264 37.5%E9662K98KDKn107 1087532Kn54D10E4
234 Ö+1 -650 14.0 44% 278 37.8%10E108543D103987 D97K2Kn8654Kn54
243 V= -140 6.0 19% 284 37.0%D87D8E3DKn9642 54254KD10986K7
Rond 9, som ÖV mot par 103, Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson
252 V-1 -100 11.0 34% 295 36.9%ED9983E10854K4 Kn7542DKn4K7632
264 Ö+2 680 22.0 69% 317 38.2%K82E1063EKD3K5 EKn10749109E10976
275 Ö-1 -50 3.0 9% 320 37.1%EKD985396E2K6 KnD87386E109543
Rond 10, som ÖV mot par 105, Agneta Johansson - Lars Svensson
283NT V+4 520 27.0 84% 347 38.8%984K1087EKD742 EKDE974E42985
294 N+1 -650 22.0 69% 369 39.8%Kn10841053K842107 653821076ED542
302 Ö-1 -50 18.0 56% 387 40.3%D3D9EKn974KKn62 E42874K862943

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Nord giv
ingen i zon
2
10832
864
ED1096
1097
E5
kn10953
K43
Dkn854
K764
E7
kn8
EK63
Dkn9
KD2
752

Optimalt kontrakt: 2D Ö-1 100
 NT
N87857
S87857
Ö46575
V46575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Claes Nilsson - Rutger Persson Jane Brändemar - Göran Brändemar 1NT S+1 120 32.0/0.0
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Bo Persson - Nils-Erik Larsson 2 Ö-2 100 28.0/4.0
Catharina von Platen - Märta Mirow Marianne Falck - Berit Kallstenius 2 Ö-2 100 28.0/4.0
Eva Francke - Liv Wollin Karin Löw - Britta Rafstedt 1NT V-2 100 28.0/4.0
Greta Beck - Gun Jönsson Maud Ihd - Gunilla Stöhr 1NT S= 90 22.0/10.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson 1NT S= 90 22.0/10.0
Bo Mårtensson - Bert Strandkvist Hallgerd Esping - Krister Esping 1NT S= 90 22.0/10.0
Birgitta Lundquist - Göran Lundquist Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 2 Ö-1 50 17.0/15.0
Ulla Öberg - Monica Borg Agneta Johansson - Lars Svensson 2 Ö-1 50 17.0/15.0
Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson Monica Lessing - Birgit Larsson 1NT S-1 -50 12.0/20.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2NT S-1 -50 12.0/20.0
Göran Andersson - Per-Ove Persson Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist 2NT S-1 -50 12.0/20.0
Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld 2NT S-2 -100 7.0/25.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Margareta Eriksson - Birgitta Tham 1 S-2 -100 7.0/25.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson 2 Ö= -110 4.0/28.0
Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark 2 Ö+1 -140 1.0/31.0
Birgitta Möller - Jan Möller Gunilla Wallin - Christina Leander 2 Ö+1 -140 1.0/31.0
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin   - -/21.2

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Öst giv
N-S i zon
kn864
543
kn8
Kkn76
E93
Ekn62
E1074
102
K105
D108
D96
D943
D72
K97
K532
E85

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N43343
S43343
Ö91010910
V91010910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Öberg - Monica Borg Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT N+3 180 32.0/0.0
Birgitta Lundquist - Göran Lundquist Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 2 Ö-2 100 30.0/2.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson 1NT N= 90 28.0/4.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson 2 V-1 50 26.0/6.0
Greta Beck - Gun Jönsson Maud Ihd - Gunilla Stöhr 2 N-1 -100 24.0/8.0
Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark 1NT Ö+1 -120 21.0/11.0
Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson Monica Lessing - Birgit Larsson 1NT Ö+1 -120 21.0/11.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2 V+1 -140 18.0/14.0
Catharina von Platen - Märta Mirow Marianne Falck - Berit Kallstenius 1NT Ö+2 -150 15.0/17.0
Birgitta Möller - Jan Möller Gunilla Wallin - Christina Leander 2NT Ö+1 -150 15.0/17.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Margareta Eriksson - Birgitta Tham 2 V+2 -170 12.0/20.0
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Bo Persson - Nils-Erik Larsson 1NT S-2 -200 5.0/27.0
Claes Nilsson - Rutger Persson Jane Brändemar - Göran Brändemar 1NT S-2 -200 5.0/27.0
Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld 2NT N-2 -200 5.0/27.0
Bo Mårtensson - Bert Strandkvist Hallgerd Esping - Krister Esping 2 N-2 -200 5.0/27.0
Göran Andersson - Per-Ove Persson Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist 2 N-2 -200 5.0/27.0
Eva Francke - Liv Wollin Karin Löw - Britta Rafstedt 1NT S-2 -200 5.0/27.0
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin   - -/21.2

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Syd giv
Ö-V i zon
kn98
EKkn
D98632
K
EKD10743
1064
Ekn
7
652
75
107
Dkn10865

D9832
K54
E9432

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N8121255
S8121255
Ö51186
V51186
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Bo Mårtensson - Bert Strandkvist Hallgerd Esping - Krister Esping 4D V-2 500 32.0/0.0
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Bo Persson - Nils-Erik Larsson 4 S+2 480 30.0/2.0
Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson Monica Lessing - Birgit Larsson 4 S+1 450 28.0/4.0
Claes Nilsson - Rutger Persson Jane Brändemar - Göran Brändemar 4 V-2 200 23.0/9.0
Catharina von Platen - Märta Mirow Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 V-2 200 23.0/9.0
Ulla Öberg - Monica Borg Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V-2 200 23.0/9.0
Eva Francke - Liv Wollin Karin Löw - Britta Rafstedt 4 V-2 200 23.0/9.0
Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark 4 V-1 100 14.0/18.0
Birgitta Lundquist - Göran Lundquist Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 3 V-1 100 14.0/18.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson 3 V-1 100 14.0/18.0
Birgitta Möller - Jan Möller Gunilla Wallin - Christina Leander 4 V-1 100 14.0/18.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 V-1 100 14.0/18.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson 3 S-1 -50 8.0/24.0
Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld 2 V= -110 6.0/26.0
Göran Andersson - Per-Ove Persson Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist 2 V+1 -140 3.0/29.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Margareta Eriksson - Birgitta Tham 3 V= -140 3.0/29.0
Greta Beck - Gun Jönsson Maud Ihd - Gunilla Stöhr 3 V+1 -170 0.0/32.0
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin   - -/21.2

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Väst giv
alla i zon
7542
54
EDkn1052
5
63
K1083
K9
KD642
EKDkn98

874
Ekn83
10
EDkn9762
63
1097

Optimalt kontrakt: 6D N-4 -1100
 NT
N17822
S17822
Ö1164106
V1264116
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Flinta - Ruth Holm Karin Löw - Britta Rafstedt 5 Ö-1 100 32.0/0.0
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson 3 Ö= -140 30.0/2.0
Greta Beck - Gun Jönsson Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg 4 S-2 -200 26.0/6.0
Maud Ihd - Gunilla Stöhr Jane Brändemar - Göran Brändemar 3 Ö+2 -200 26.0/6.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Eva Francke - Liv Wollin 3 Ö+2 -200 26.0/6.0
Claes Nilsson - Rutger Persson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 Ö+3 -230 22.0/10.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark 4 Ö= -620 16.0/16.0
Catharina von Platen - Märta Mirow Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 4 Ö= -620 16.0/16.0
Margareta Eriksson - Birgitta Tham Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson 4 Ö= -620 16.0/16.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö= -620 16.0/16.0
Ulla Öberg - Monica Borg Hallgerd Esping - Krister Esping 5 V+1 -620 16.0/16.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Bo Mårtensson - Bert Strandkvist 4 Ö+1 -650 10.0/22.0
Bo Persson - Nils-Erik Larsson Birgitta Lundquist - Göran Lundquist 4 Ö+2 -680 5.0/27.0
Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson Gunvor Sällvik - Karin Amiel 4 Ö+2 -680 5.0/27.0
Göran Andersson - Per-Ove Persson Birgitta Möller - Jan Möller 4 Ö+2 -680 5.0/27.0
Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist 4 Ö+2 -680 5.0/27.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Monica Lessing - Birgit Larsson 6 Ö= -1430 0.0/32.0
Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld   - -/16.3

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Nord giv
N-S i zon
109643
kn
K82
K1042
EDkn
K98752
kn95
6
875
10643
D107
E98
K2
ED
E643
Dkn753

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N98384
S98387
Ö451056
V451056
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lars Svensson Monica Lessing - Birgit Larsson 4 S= 130 32.0/0.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark 2 N= 110 28.0/4.0
Bo Persson - Nils-Erik Larsson Birgitta Lundquist - Göran Lundquist 3 S= 110 28.0/4.0
Maud Ihd - Gunilla Stöhr Jane Brändemar - Göran Brändemar 3 S= 110 28.0/4.0
Greta Beck - Gun Jönsson Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg 5 S-1 -100 23.0/9.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Bo Mårtensson - Bert Strandkvist 4 S-1 -100 23.0/9.0
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson 3 V= -140 15.0/17.0
Claes Nilsson - Rutger Persson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 V+1 -140 15.0/17.0
Catharina von Platen - Märta Mirow Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 2 V+1 -140 15.0/17.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 V= -140 15.0/17.0
Göran Andersson - Per-Ove Persson Birgitta Möller - Jan Möller 3 V= -140 15.0/17.0
Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist 3 V= -140 15.0/17.0
Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson Gunvor Sällvik - Karin Amiel 3 V+1 -170 5.0/27.0
Margareta Eriksson - Birgitta Tham Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson 2 V+2 -170 5.0/27.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Eva Francke - Liv Wollin 3 V+1 -170 5.0/27.0
Ulla Öberg - Monica Borg Hallgerd Esping - Krister Esping 2 V+2 -170 5.0/27.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Karin Löw - Britta Rafstedt 2D V+2 -670 0.0/32.0
Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld   - -/16.3

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Öst giv
Ö-V i zon
ED98
K7
K109762
K
K7
8542
E3
E10852
kn106543
E
D84
kn97
2
Dkn10963
kn5
D643

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N58947
S58947
Ö85485
V85485
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Greta Beck - Gun Jönsson Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg 4 V-1 100 29.0/3.0
Claes Nilsson - Rutger Persson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö-1 100 29.0/3.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 Ö-1 100 29.0/3.0
Göran Andersson - Per-Ove Persson Birgitta Möller - Jan Möller 2 Ö-1 100 29.0/3.0
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson 3 N-1 -50 19.0/13.0
Bo Persson - Nils-Erik Larsson Birgitta Lundquist - Göran Lundquist 3NT N-1 -50 19.0/13.0
Catharina von Platen - Märta Mirow Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 3 S-1 -50 19.0/13.0
Maud Ihd - Gunilla Stöhr Jane Brändemar - Göran Brändemar 4 S-1 -50 19.0/13.0
Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist 2 N-1 -50 19.0/13.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Karin Löw - Britta Rafstedt 3 N-1 -50 19.0/13.0
Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson Gunvor Sällvik - Karin Amiel 4 S-2 -100 8.0/24.0
Margareta Eriksson - Birgitta Tham Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson 3 N-2 -100 8.0/24.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Eva Francke - Liv Wollin 4 S-2 -100 8.0/24.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Monica Lessing - Birgit Larsson 4 N-2 -100 8.0/24.0
Ulla Öberg - Monica Borg Hallgerd Esping - Krister Esping 4 S-2 -100 8.0/24.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Bo Mårtensson - Bert Strandkvist 3 Ö+1 -170 2.0/30.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark 4 S-4 -200 0.0/32.0
Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld   - -/16.3

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Syd giv
alla i zon
D874
kn752
K73
D6
9632
D86
kn984
109
kn
K943
ED65
kn432
EK105
E10
102
EK875

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N967109
S967108
Ö47634
V47634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Karin Löw - Britta Rafstedt Kerstin Boberg - Per Boberg 3NT S+2 660 32.0/0.0
Maud Ihd - Gunilla Stöhr Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N+1 650 29.0/3.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Hallgerd Esping - Krister Esping 4 S+1 650 29.0/3.0
Jane Brändemar - Göran Brändemar Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg 4 S= 620 24.0/8.0
Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 4 S= 620 24.0/8.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson 4 S= 620 24.0/8.0
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Claes Nilsson - Rutger Persson 3 N+2 200 20.0/12.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Margareta Eriksson - Birgitta Tham 3 S= 140 16.0/16.0
Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist Eva Francke - Liv Wollin 2 S+1 140 16.0/16.0
Ulla Öberg - Monica Borg Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3 S= 140 16.0/16.0
Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson Birgitta Möller - Jan Möller 2 S+1 110 12.0/20.0
Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld Greta Beck - Gun Jönsson 4 S-1 -100 7.0/25.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 4 S-1 -100 7.0/25.0
Catharina von Platen - Märta Mirow Bo Persson - Nils-Erik Larsson 4 S-1 -100 7.0/25.0
Bo Mårtensson - Bert Strandkvist Gunilla Wallin - Christina Leander 4 S-1 -100 7.0/25.0
Birgitta Lundquist - Göran Lundquist Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson 4 S-2 -200 1.0/31.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Göran Andersson - Per-Ove Persson 4 S-2 -200 1.0/31.0
Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson   - -/17.3

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Väst giv
ingen i zon
10985
E1085
Dkn84
K
KDkn32
764
K6
653
76
Dkn93
E532
987
E4
K2
1097
EDkn1042

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N1010779
S1010779
Ö33554
V33554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Catharina von Platen - Märta Mirow Bo Persson - Nils-Erik Larsson 3NT N+2 460 31.0/1.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson 3NT N+2 460 31.0/1.0
Maud Ihd - Gunilla Stöhr Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT S= 400 25.0/7.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Margareta Eriksson - Birgitta Tham 3NT N= 400 25.0/7.0
Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist Eva Francke - Liv Wollin 3NT N= 400 25.0/7.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Göran Andersson - Per-Ove Persson 3NT N= 400 25.0/7.0
Bo Mårtensson - Bert Strandkvist Gunilla Wallin - Christina Leander 2 S+3 150 18.0/14.0
Ulla Öberg - Monica Borg Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 1NT N+2 150 18.0/14.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Hallgerd Esping - Krister Esping 2NT N+1 150 18.0/14.0
Jane Brändemar - Göran Brändemar Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg 3 S= 140 14.0/18.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 2 S+2 130 8.0/24.0
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Claes Nilsson - Rutger Persson 3 S+1 130 8.0/24.0
Birgitta Lundquist - Göran Lundquist Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson 2 S+2 130 8.0/24.0
Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 2 S+2 130 8.0/24.0
Karin Löw - Britta Rafstedt Kerstin Boberg - Per Boberg 4 N= 130 8.0/24.0
Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson Birgitta Möller - Jan Möller 2 S+1 110 2.0/30.0
Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld Greta Beck - Gun Jönsson 3 N-1 -50 0.0/32.0
Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson   - -/17.3

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Nord giv
Ö-V i zon
D632
8
kn973
EKkn4
109854
EK52
10854
E
Dkn10943
KD
9532
Kkn7
76
E62
D10876

Optimalt kontrakt: 6D N-3 -500
 NT
N95166
S95176
Ö351166
V351166
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Göran Andersson - Per-Ove Persson 5 N-2 -100 32.0/0.0
Jane Brändemar - Göran Brändemar Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg 2 V= -110 30.0/2.0
Birgitta Lundquist - Göran Lundquist Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson 3 Ö+1 -170 27.0/5.0
Catharina von Platen - Märta Mirow Bo Persson - Nils-Erik Larsson 2 Ö+2 -170 27.0/5.0
Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist Eva Francke - Liv Wollin 3 Ö+2 -200 24.0/8.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Margareta Eriksson - Birgitta Tham 3 Ö+3 -230 22.0/10.0
Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld Greta Beck - Gun Jönsson 4 Ö= -620 16.0/16.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 4 Ö= -620 16.0/16.0
Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 4 Ö= -620 16.0/16.0
Bo Mårtensson - Bert Strandkvist Gunilla Wallin - Christina Leander 4 Ö= -620 16.0/16.0
Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson Birgitta Möller - Jan Möller 4 Ö= -620 16.0/16.0
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Claes Nilsson - Rutger Persson 4 Ö+1 -650 8.0/24.0
Maud Ihd - Gunilla Stöhr Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 Ö+1 -650 8.0/24.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Hallgerd Esping - Krister Esping 4 Ö+1 -650 8.0/24.0
Karin Löw - Britta Rafstedt Kerstin Boberg - Per Boberg 4 Ö+2 -680 2.0/30.0
Ulla Öberg - Monica Borg Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 Ö+2 -680 2.0/30.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson 4 Ö+2 -680 2.0/30.0
Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson   - -/17.3

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Öst giv
alla i zon
Dkn87
Dkn5
E
EK632
6542
K97
KDkn6
D7
E
E63
1098743
kn104
K1093
10842
52
985

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N93885
S93885
Ö49547
V49547
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Claes Nilsson - Rutger Persson Birgitta Lundquist - Göran Lundquist 1 N+2 110 27.0/5.0
Maud Ihd - Gunilla Stöhr Gunvor Sällvik - Karin Amiel 1 N+2 110 27.0/5.0
Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark Bo Persson - Nils-Erik Larsson 1 N+2 110 27.0/5.0
Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson Agneta Johansson - Lars Svensson 1 N+2 110 27.0/5.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Ulla Öberg - Monica Borg 1 N+2 110 27.0/5.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 1 N+2 110 27.0/5.0
Jane Brändemar - Göran Brändemar Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld 1 N+1 90 20.0/12.0
Hallgerd Esping - Krister Esping Margareta Eriksson - Birgitta Tham 1 N= 80 18.0/14.0
Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist Karin Löw - Britta Rafstedt 1NT N-1 -100 14.0/18.0
Göran Andersson - Per-Ove Persson Bo Mårtensson - Bert Strandkvist 3 N-1 -100 14.0/18.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Kerstin Boberg - Per Boberg 3 N-1 -100 14.0/18.0
Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson Catharina von Platen - Märta Mirow 3 Ö= -110 10.0/22.0
Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson Marianne Falck - Berit Kallstenius 2 V+2 -130 6.0/26.0
Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 V+1 -130 6.0/26.0
Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö= -130 6.0/26.0
Eva Francke - Liv Wollin Birgitta Möller - Jan Möller 4 S-2 -200 2.0/30.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 1NT N-4 -400 0.0/32.0
Greta Beck - Gun Jönsson   - -/16.9

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Syd giv
ingen i zon
D64
E972
E43
863
Kkn973
10
10865
Dkn4
108
kn543
kn92
K975
E52
KD86
KD7
E102

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N9910810
S9910810
Ö44353
V44353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT S+2 460 32.0/0.0
Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson Catharina von Platen - Märta Mirow 4 S+1 450 30.0/2.0
Eva Francke - Liv Wollin Birgitta Möller - Jan Möller 3NT S+1 430 27.0/5.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Kerstin Boberg - Per Boberg 3NT S+1 430 27.0/5.0
Göran Andersson - Per-Ove Persson Bo Mårtensson - Bert Strandkvist 4 S= 420 23.0/9.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 S= 420 23.0/9.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Ulla Öberg - Monica Borg 3NT S= 400 20.0/12.0
Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 S-1 -50 11.0/21.0
Jane Brändemar - Göran Brändemar Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld 4 S-1 -50 11.0/21.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 4 S-1 -50 11.0/21.0
Claes Nilsson - Rutger Persson Birgitta Lundquist - Göran Lundquist 4 S-1 -50 11.0/21.0
Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark Bo Persson - Nils-Erik Larsson 4 S-1 -50 11.0/21.0
Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S-1 -50 11.0/21.0
Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson Agneta Johansson - Lars Svensson 5 S-1 -50 11.0/21.0
Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist Karin Löw - Britta Rafstedt 3NT S-1 -50 11.0/21.0
Maud Ihd - Gunilla Stöhr Gunvor Sällvik - Karin Amiel 4 S-2 -100 1.0/31.0
Hallgerd Esping - Krister Esping Margareta Eriksson - Birgitta Tham 4 S-2 -100 1.0/31.0
Greta Beck - Gun Jönsson   - -/16.9

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Väst giv
N-S i zon
kn74
D8654
Kkn8
E8
D108532
932
E5
D6
K
kn7
D10942
107532
E96
EK10
763
Kkn94

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N8811811
S8811811
Ö45252
V45252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson Catharina von Platen - Märta Mirow 3NT N+2 660 31.0/1.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT S+2 660 31.0/1.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Kerstin Boberg - Per Boberg 4 N+1 650 28.0/4.0
Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark Bo Persson - Nils-Erik Larsson 4 N= 620 25.0/7.0
Göran Andersson - Per-Ove Persson Bo Mårtensson - Bert Strandkvist 4 S= 620 25.0/7.0
Hallgerd Esping - Krister Esping Margareta Eriksson - Birgitta Tham 4 V-5 250 22.0/10.0
Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson Marianne Falck - Berit Kallstenius 1 N+4 200 20.0/12.0
Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT S+2 180 18.0/14.0
Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist Karin Löw - Britta Rafstedt 2 N+2 170 16.0/16.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 2 V-3 150 13.0/19.0
Claes Nilsson - Rutger Persson Birgitta Lundquist - Göran Lundquist 2 V-3 150 13.0/19.0
Maud Ihd - Gunilla Stöhr Gunvor Sällvik - Karin Amiel 2 N+1 140 10.0/22.0
Jane Brändemar - Göran Brändemar Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld 2 V-2 100 7.0/25.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Ulla Öberg - Monica Borg 2 V-2 100 7.0/25.0
Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT S= 90 4.0/28.0
Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 N-1 -100 1.0/31.0
Eva Francke - Liv Wollin Birgitta Möller - Jan Möller 4 N-1 -100 1.0/31.0
Greta Beck - Gun Jönsson   - -/16.9

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Nord giv
alla i zon
8643
Dkn65
Kkn1084
92
K832
96
109432
EKDkn5
E7
ED5
Dkn6
107
1094
732
EK875

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N34422
S34422
Ö10791010
V10891110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Greta Beck - Gun Jönsson Jane Brändemar - Göran Brändemar 4 V-2 200 32.0/0.0
Birgitta Möller - Jan Möller Karin Löw - Britta Rafstedt 5 Ö-1 100 30.0/2.0
Ulla Öberg - Monica Borg Göran Andersson - Per-Ove Persson 1 Ö+1 -110 28.0/4.0
Bo Mårtensson - Bert Strandkvist Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson 2 Ö+1 -140 26.0/6.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld 2 Ö+3 -150 24.0/8.0
Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg Gunvor Sällvik - Karin Amiel 2 Ö+2 -170 21.0/11.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Agneta Johansson - Lars Svensson 2 Ö+2 -170 21.0/11.0
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Bo Persson - Nils-Erik Larsson 3 Ö+2 -200 16.0/16.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist 2 Ö+3 -200 16.0/16.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Gunilla Wallin - Christina Leander 2 Ö+3 -200 16.0/16.0
Margareta Eriksson - Birgitta Tham Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2NT Ö+3 -210 12.0/20.0
Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson 3NT Ö= -600 10.0/22.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson 4 Ö= -620 5.0/27.0
Birgitta Lundquist - Göran Lundquist Maud Ihd - Gunilla Stöhr 4 Ö= -620 5.0/27.0
Hallgerd Esping - Krister Esping Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson 4 Ö= -620 5.0/27.0
Eva Francke - Liv Wollin Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö= -620 5.0/27.0
Catharina von Platen - Märta Mirow Claes Nilsson - Rutger Persson 3NT V+1 -630 0.0/32.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius   - -/15.1

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Öst giv
ingen i zon
109
KD109543
E96
3
K6

kn10753
K97654
87542
kn82
KD
Ekn2
EDkn3
E76
842
D108

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 100
 NT
N341069
S341069
Ö108263
V108263
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg Gunvor Sällvik - Karin Amiel 4 N+1 450 32.0/0.0
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Bo Persson - Nils-Erik Larsson 4 N= 420 27.0/5.0
Greta Beck - Gun Jönsson Jane Brändemar - Göran Brändemar 4 N= 420 27.0/5.0
Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson 4 N= 420 27.0/5.0
Ulla Öberg - Monica Borg Göran Andersson - Per-Ove Persson 4 N= 420 27.0/5.0
Bo Mårtensson - Bert Strandkvist Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson 2 N+3 200 21.0/11.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Gunilla Wallin - Christina Leander 3 N+2 200 21.0/11.0
Eva Francke - Liv Wollin Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 N+1 170 18.0/14.0
Birgitta Lundquist - Göran Lundquist Maud Ihd - Gunilla Stöhr 1NT N+2 150 16.0/16.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson 4 N-1 -50 8.0/24.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld 4 N-1 -50 8.0/24.0
Margareta Eriksson - Birgitta Tham Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 N-1 -50 8.0/24.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist 5 N-1 -50 8.0/24.0
Hallgerd Esping - Krister Esping Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson 4 N-1 -50 8.0/24.0
Birgitta Möller - Jan Möller Karin Löw - Britta Rafstedt 4 N-1 -50 8.0/24.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N-1 -50 8.0/24.0
Catharina von Platen - Märta Mirow Claes Nilsson - Rutger Persson 4 N-2 -100 0.0/32.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius   - -/15.1

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Syd giv
N-S i zon
6
EK8
10964
K8542
Kkn104
D10764
82
E7
ED985
3
Kkn75
kn106
732
kn952
ED3
D93

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N87747
S87747
Ö45696
V45696
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Bo Mårtensson - Bert Strandkvist Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson 3 Ö-2 100 32.0/0.0
Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson 4 Ö-1 50 27.0/5.0
Margareta Eriksson - Birgitta Tham Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3 Ö-1 50 27.0/5.0
Ulla Öberg - Monica Borg Göran Andersson - Per-Ove Persson 4 Ö-1 50 27.0/5.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Gunilla Wallin - Christina Leander 4 Ö-1 50 27.0/5.0
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Bo Persson - Nils-Erik Larsson 2 Ö= -110 22.0/10.0
Greta Beck - Gun Jönsson Jane Brändemar - Göran Brändemar 3 Ö= -140 15.0/17.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson 3 Ö= -140 15.0/17.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld 3 Ö= -140 15.0/17.0
Catharina von Platen - Märta Mirow Claes Nilsson - Rutger Persson 3 Ö= -140 15.0/17.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist 1 Ö+2 -140 15.0/17.0
Hallgerd Esping - Krister Esping Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson 3 Ö= -140 15.0/17.0
Eva Francke - Liv Wollin Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 Ö+1 -170 8.0/24.0
Birgitta Möller - Jan Möller Karin Löw - Britta Rafstedt 3 Ö+2 -200 5.0/27.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö+2 -200 5.0/27.0
Birgitta Lundquist - Göran Lundquist Maud Ihd - Gunilla Stöhr 4 Ö= -420 1.0/31.0
Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg Gunvor Sällvik - Karin Amiel 4 Ö= -420 1.0/31.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius   - -/15.1

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Väst giv
Ö-V i zon
D6542
K8
9876
D4
kn10
EDkn103
43
K732
E983
942
1052
E105
K7
765
EKDkn
kn986

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N69576
S69576
Ö74867
V74867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Greta Beck - Gun Jönsson 3 V-2 200 32.0/0.0
Birgitta Möller - Jan Möller Kerstin Boberg - Per Boberg 1NT S+1 120 30.0/2.0
Maud Ihd - Gunilla Stöhr Catharina von Platen - Märta Mirow 2 S+1 110 26.0/6.0
Göran Andersson - Per-Ove Persson Monica Lessing - Birgit Larsson 2 N= 110 26.0/6.0
Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson Ulla Öberg - Monica Borg 2 S+1 110 26.0/6.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist 2 V-1 100 22.0/10.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Hallgerd Esping - Krister Esping 2 S= 90 20.0/12.0
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson 1NT S-1 -50 16.0/16.0
Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld Gunvor Sällvik - Karin Amiel 2 S-1 -50 16.0/16.0
Margareta Eriksson - Birgitta Tham Gunilla Wallin - Christina Leander 3 S-1 -50 16.0/16.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 2 S-2 -100 10.0/22.0
Bo Persson - Nils-Erik Larsson Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson 3 S-2 -100 10.0/22.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson 3 S-2 -100 10.0/22.0
Claes Nilsson - Rutger Persson Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark 2 V= -110 5.0/27.0
Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg Birgitta Lundquist - Göran Lundquist 2 V= -110 5.0/27.0
Eva Francke - Liv Wollin Bo Mårtensson - Bert Strandkvist 2 V+1 -140 2.0/30.0
Karin Löw - Britta Rafstedt Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4D N-3 -500 0.0/32.0
Jane Brändemar - Göran Brändemar   - -/13.0

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Nord giv
ingen i zon
kn986
EKkn97
2
Dkn10
742
D1065
D4
E432
103
842
E10973
K98
EKD5
3
Kkn865
765

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N889109
S889109
Ö55324
V55424
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson 4 N+1 450 32.0/0.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 4 N= 420 24.0/8.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Greta Beck - Gun Jönsson 4 S= 420 24.0/8.0
Maud Ihd - Gunilla Stöhr Catharina von Platen - Märta Mirow 4 S= 420 24.0/8.0
Margareta Eriksson - Birgitta Tham Gunilla Wallin - Christina Leander 4 S= 420 24.0/8.0
Karin Löw - Britta Rafstedt Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 N= 420 24.0/8.0
Göran Andersson - Per-Ove Persson Monica Lessing - Birgit Larsson 4 S= 420 24.0/8.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist 4 S= 420 24.0/8.0
Claes Nilsson - Rutger Persson Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark 3NT N= 400 16.0/16.0
Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld Gunvor Sällvik - Karin Amiel 3 N+1 170 14.0/18.0
Bo Persson - Nils-Erik Larsson Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson 4 N-1 -50 6.0/26.0
Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg Birgitta Lundquist - Göran Lundquist 4 S-1 -50 6.0/26.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Hallgerd Esping - Krister Esping 4 N-1 -50 6.0/26.0
Birgitta Möller - Jan Möller Kerstin Boberg - Per Boberg 4 N-1 -50 6.0/26.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson 4 N-1 -50 6.0/26.0
Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson Ulla Öberg - Monica Borg 4 S-1 -50 6.0/26.0
Eva Francke - Liv Wollin Bo Mårtensson - Bert Strandkvist 3NT N-1 -50 6.0/26.0
Jane Brändemar - Göran Brändemar   - -/13.0

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Öst giv
N-S i zon
7
ED8654
ED5
1052
EDkn5
1032
6
EK964
8432
Kkn7
97432
D
K1096
9
Kkn108
kn873

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N46645
S46645
Ö76698
V76698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson 2 N+1 140 32.0/0.0
Claes Nilsson - Rutger Persson Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark 3D V-1 100 29.0/3.0
Karin Löw - Britta Rafstedt Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 V-2 100 29.0/3.0
Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld Gunvor Sällvik - Karin Amiel 2 V-1 50 25.0/7.0
Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson Ulla Öberg - Monica Borg 2 V-1 50 25.0/7.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Greta Beck - Gun Jönsson 2 N-1 -100 22.0/10.0
Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg Birgitta Lundquist - Göran Lundquist 2 V= -110 20.0/12.0
Göran Andersson - Per-Ove Persson Monica Lessing - Birgit Larsson 2 V+1 -140 18.0/14.0
Birgitta Möller - Jan Möller Kerstin Boberg - Per Boberg 2 V+2 -170 15.0/17.0
Eva Francke - Liv Wollin Bo Mårtensson - Bert Strandkvist 3 Ö+1 -170 15.0/17.0
Bo Persson - Nils-Erik Larsson Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson 2 N-2 -200 12.0/20.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 4 N-3 -300 8.0/24.0
Margareta Eriksson - Birgitta Tham Gunilla Wallin - Christina Leander 2NT S-3 -300 8.0/24.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Hallgerd Esping - Krister Esping 3 N-3 -300 8.0/24.0
Maud Ihd - Gunilla Stöhr Catharina von Platen - Märta Mirow 3 N-4 -400 4.0/28.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson 3 N-5 -500 1.0/31.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist 3 N-5 -500 1.0/31.0
Jane Brändemar - Göran Brändemar   - -/13.0

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn86
K9873
D6
D2
105
102
E542
EK765
D942
E654
kn9
kn103
E73
Dkn
K10873
984

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N57876
S57876
Ö85566
V85566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Greta Beck - Gun Jönsson 3 N= 140 32.0/0.0
Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld Birgitta Lundquist - Göran Lundquist Pass 24.0/8.0
Jane Brändemar - Göran Brändemar Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Pass 24.0/8.0
Margareta Eriksson - Birgitta Tham Göran Andersson - Per-Ove Persson Pass 24.0/8.0
Karin Löw - Britta Rafstedt Bo Mårtensson - Bert Strandkvist Pass 24.0/8.0
Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist Birgitta Möller - Jan Möller Pass 24.0/8.0
Ulla Öberg - Monica Borg Eva Francke - Liv Wollin Pass 24.0/8.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Hallgerd Esping - Krister Esping Pass 24.0/8.0
Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson 2 N-1 -50 12.0/20.0
Bo Persson - Nils-Erik Larsson Marianne Falck - Berit Kallstenius 2 S-1 -50 12.0/20.0
Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark Maud Ihd - Gunilla Stöhr 2NT S-1 -50 12.0/20.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Agneta Johansson - Lars Svensson 2 N-1 -50 12.0/20.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson 2 N-1 -50 12.0/20.0
Catharina von Platen - Märta Mirow Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg 2 N-2 -100 5.0/27.0
Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson Gunilla Wallin - Christina Leander 2 N-2 -100 5.0/27.0
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Claes Nilsson - Rutger Persson 2 V+1 -110 2.0/30.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Kerstin Boberg - Per Boberg 3 N-3 -150 0.0/32.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren   - -/14.0

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Väst giv
alla i zon
kn732
983
Ekn4
ED7
E6
kn1062
1083
K1094
KD94
K
KD652
653
1085
ED754
97
kn82

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N54765
S64765
Ö79678
V79677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Flinta - Ruth Holm Hallgerd Esping - Krister Esping 2NT V-2 200 32.0/0.0
Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson 2 S= 110 30.0/2.0
Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld Birgitta Lundquist - Göran Lundquist 2 Ö-1 100 27.0/5.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö-1 100 27.0/5.0
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Claes Nilsson - Rutger Persson 2 Ö= -90 21.0/11.0
Margareta Eriksson - Birgitta Tham Göran Andersson - Per-Ove Persson 2 Ö= -90 21.0/11.0
Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson Gunilla Wallin - Christina Leander 2 Ö= -90 21.0/11.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson 2 Ö= -90 21.0/11.0
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Greta Beck - Gun Jönsson 3NT N-1 -100 14.0/18.0
Catharina von Platen - Märta Mirow Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg 1NT S-1 -100 14.0/18.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Kerstin Boberg - Per Boberg 2 N-1 -100 14.0/18.0
Bo Persson - Nils-Erik Larsson Marianne Falck - Berit Kallstenius 3 Ö= -110 8.0/24.0
Karin Löw - Britta Rafstedt Bo Mårtensson - Bert Strandkvist 2 Ö+1 -110 8.0/24.0
Ulla Öberg - Monica Borg Eva Francke - Liv Wollin 2 Ö+1 -110 8.0/24.0
Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist Birgitta Möller - Jan Möller 2NT V= -120 4.0/28.0
Jane Brändemar - Göran Brändemar Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N-2 -200 1.0/31.0
Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark Maud Ihd - Gunilla Stöhr 3 S-2 -200 1.0/31.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren   - -/14.0

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Nord giv
N-S i zon
E1072
Ekn9
987
E63
63
10853
6543
1098
KDkn
D642
kn102
K52
9854
K7
EKD
Dkn74

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N10981010
S10981010
Ö34433
V34433
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Öberg - Monica Borg Eva Francke - Liv Wollin 4 N+1 650 31.0/1.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson 4 N+1 650 31.0/1.0
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Greta Beck - Gun Jönsson 3NT S+1 630 27.0/5.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Hallgerd Esping - Krister Esping 3NT N+1 630 27.0/5.0
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Claes Nilsson - Rutger Persson 4 N= 620 21.0/11.0
Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark Maud Ihd - Gunilla Stöhr 4 N= 620 21.0/11.0
Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson Gunilla Wallin - Christina Leander 4 N= 620 21.0/11.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Kerstin Boberg - Per Boberg 4 N= 620 21.0/11.0
Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist Birgitta Möller - Jan Möller 3NT S= 600 16.0/16.0
Jane Brändemar - Göran Brändemar Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 N+2 170 12.0/20.0
Bo Persson - Nils-Erik Larsson Marianne Falck - Berit Kallstenius 2 N+2 170 12.0/20.0
Catharina von Platen - Märta Mirow Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg 2 S+2 170 12.0/20.0
Margareta Eriksson - Birgitta Tham Göran Andersson - Per-Ove Persson 2NT S+1 150 8.0/24.0
Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld Birgitta Lundquist - Göran Lundquist 1NT S= 90 6.0/26.0
Karin Löw - Britta Rafstedt Bo Mårtensson - Bert Strandkvist 4 N-1 -100 3.0/29.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT S-1 -100 3.0/29.0
Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson 6 N-2 -200 0.0/32.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren   - -/14.0

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Öst giv
Ö-V i zon
E96
62
K98
KDkn107
KD
KD973
Ekn76
53
kn4
E108
5432
9862
1087532
kn54
D10
E4

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N95596
S95596
Ö47846
V47846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Jane Brändemar - Göran Brändemar 2 S+3 200 31.0/1.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Birgitta Möller - Jan Möller 4 V-2 200 31.0/1.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Bo Mårtensson - Bert Strandkvist 2 S+2 170 27.0/5.0
Eva Francke - Liv Wollin Monica Lessing - Birgit Larsson 2 S+2 170 27.0/5.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Bo Persson - Nils-Erik Larsson 1 S+2 140 24.0/8.0
Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson Claes Nilsson - Rutger Persson 2 S= 110 20.0/12.0
Greta Beck - Gun Jönsson Birgitta Lundquist - Göran Lundquist 2 N+1 110 20.0/12.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist 2 S= 110 20.0/12.0
Hallgerd Esping - Krister Esping Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3 V-1 100 16.0/16.0
Karin Löw - Britta Rafstedt Ulla Öberg - Monica Borg 2 N= 90 13.0/19.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Agneta Johansson - Lars Svensson 2 N= 90 13.0/19.0
Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson Marianne Falck - Berit Kallstenius 2 S-1 -50 9.0/23.0
Maud Ihd - Gunilla Stöhr Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 2 N-1 -50 9.0/23.0
Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark 4 S-2 -100 6.0/26.0
Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld Catharina von Platen - Märta Mirow 2 V= -110 3.0/29.0
Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson Göran Andersson - Per-Ove Persson 2 V= -110 3.0/29.0
Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson Margareta Eriksson - Birgitta Tham 2 V+1 -140 0.0/32.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson   - -/17.3

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Syd giv
alla i zon
10
E108543
D103
987
Kkn82
7
E972
K632
E6543
Dkn96
K
ED10
D97
K2
kn8654
kn54

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N14512
S14512
Ö11881211
V11881211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld Catharina von Platen - Märta Mirow 4 Ö-1 100 32.0/0.0
Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson Marianne Falck - Berit Kallstenius 3 V+3 -230 29.0/3.0
Karin Löw - Britta Rafstedt Ulla Öberg - Monica Borg 3 Ö+3 -230 29.0/3.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Bo Persson - Nils-Erik Larsson 4 Ö= -620 26.0/6.0
Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson Claes Nilsson - Rutger Persson 4 Ö+1 -650 14.0/18.0
Greta Beck - Gun Jönsson Birgitta Lundquist - Göran Lundquist 4 V+1 -650 14.0/18.0
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Jane Brändemar - Göran Brändemar 4 Ö+1 -650 14.0/18.0
Maud Ihd - Gunilla Stöhr Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 4 Ö+1 -650 14.0/18.0
Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark 4 Ö+1 -650 14.0/18.0
Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson Göran Andersson - Per-Ove Persson 4 Ö+1 -650 14.0/18.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Bo Mårtensson - Bert Strandkvist 4 Ö+1 -650 14.0/18.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö+1 -650 14.0/18.0
Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson Margareta Eriksson - Birgitta Tham 4 Ö+1 -650 14.0/18.0
Eva Francke - Liv Wollin Monica Lessing - Birgit Larsson 4 Ö+1 -650 14.0/18.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Birgitta Möller - Jan Möller 4 Ö+1 -650 14.0/18.0
Hallgerd Esping - Krister Esping Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 Ö+2 -680 1.0/31.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist 4 Ö+2 -680 1.0/31.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson   - -/17.3

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Väst giv
ingen i zon
D87
D8
E3
Dkn9642
EK96
EK762
52
E10
kn103
kn1093
kn74
853
542
54
KD10986
K7

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N88445
S88445
Ö55997
V55997
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson Marianne Falck - Berit Kallstenius 4 V-2 100 28.0/4.0
Maud Ihd - Gunilla Stöhr Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 4 V-2 100 28.0/4.0
Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson Göran Andersson - Per-Ove Persson 4 V-2 100 28.0/4.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Bo Mårtensson - Bert Strandkvist 4 V-2 100 28.0/4.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V-2 100 28.0/4.0
Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson Claes Nilsson - Rutger Persson 3 V-1 50 17.0/15.0
Liselotte Carlsson - Renée Lindgren Bo Persson - Nils-Erik Larsson 4 V-1 50 17.0/15.0
Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark 4 V-1 50 17.0/15.0
Karin Löw - Britta Rafstedt Ulla Öberg - Monica Borg 5 V-1 50 17.0/15.0
Hallgerd Esping - Krister Esping Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 V-1 50 17.0/15.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Birgitta Möller - Jan Möller 4 V-1 50 17.0/15.0
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Jane Brändemar - Göran Brändemar 3 N-1 -50 10.0/22.0
Greta Beck - Gun Jönsson Birgitta Lundquist - Göran Lundquist 1 V= -80 8.0/24.0
Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson Margareta Eriksson - Birgitta Tham 3 V= -140 6.0/26.0
Eva Francke - Liv Wollin Monica Lessing - Birgit Larsson 5 N-3 -150 4.0/28.0
Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld Catharina von Platen - Märta Mirow 1 V+3 -170 2.0/30.0
Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist 5D N-3 -500 0.0/32.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson   - -/17.3

Bricka 25

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Nord giv
Ö-V i zon
K103
1075
D93
Dkn105
kn7542
Dkn4
K
7632
ED9
983
E10854
K4
86
EK62
kn762
E98

Optimalt kontrakt: 2NTD N-1 -100
 NT
N76747
S76746
Ö67686
V57585
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunvor Sällvik - Karin Amiel 1NT V-2 200 32.0/0.0
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg 1NT N+2 150 30.0/2.0
Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson Maud Ihd - Gunilla Stöhr 1NT N+1 120 27.0/5.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Hallgerd Esping - Krister Esping 1NT N+1 120 27.0/5.0
Margareta Eriksson - Birgitta Tham Eva Francke - Liv Wollin 3 N= 110 24.0/8.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Claes Nilsson - Rutger Persson 1NT Ö-1 100 21.0/11.0
Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson 2 V-1 100 21.0/11.0
Greta Beck - Gun Jönsson Catharina von Platen - Märta Mirow 1NT N= 90 16.0/16.0
Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld 1NT N= 90 16.0/16.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Ulla Öberg - Monica Borg 1NT N= 90 16.0/16.0
Birgitta Möller - Jan Möller Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 N-1 -50 12.0/20.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Karin Löw - Britta Rafstedt 1NT Ö= -90 10.0/22.0
Birgitta Lundquist - Göran Lundquist Jane Brändemar - Göran Brändemar 2 V= -110 6.0/26.0
Bo Mårtensson - Bert Strandkvist Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist 2 V= -110 6.0/26.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2 V= -110 6.0/26.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Göran Andersson - Per-Ove Persson 2 S-3 -150 2.0/30.0
Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 2 V+2 -170 0.0/32.0
Bo Persson - Nils-Erik Larsson   - -/12.1

Bricka 26

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Öst giv
alla i zon
5
K752
86542
kn32
Ekn1074
9
109
E10976
K82
E1063
EKD3
K5
D963
Dkn84
kn7
D84

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N13401
S13401
Ö121091212
V121081212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 3NT Ö-1 100 32.0/0.0
Greta Beck - Gun Jönsson Catharina von Platen - Märta Mirow 2NT V+1 -150 30.0/2.0
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg 2NT Ö+2 -180 28.0/4.0
Birgitta Lundquist - Göran Lundquist Jane Brändemar - Göran Brändemar 2 V+4 -230 26.0/6.0
Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld 4 V= -620 24.0/8.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Claes Nilsson - Rutger Persson 3NT Ö+1 -630 21.0/11.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Karin Löw - Britta Rafstedt 3NT Ö+1 -630 21.0/11.0
Margareta Eriksson - Birgitta Tham Eva Francke - Liv Wollin 4 V+1 -650 17.0/15.0
Birgitta Möller - Jan Möller Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö+1 -650 17.0/15.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunvor Sällvik - Karin Amiel 3NT Ö+2 -660 14.0/18.0
Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson 4 Ö+2 -680 10.0/22.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Hallgerd Esping - Krister Esping 4 V+2 -680 10.0/22.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 V+2 -680 10.0/22.0
Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson Maud Ihd - Gunilla Stöhr 3NT Ö+3 -690 3.0/29.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Ulla Öberg - Monica Borg 3NT Ö+3 -690 3.0/29.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Göran Andersson - Per-Ove Persson 3NT Ö+3 -690 3.0/29.0
Bo Mårtensson - Bert Strandkvist Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist 3NT Ö+3 -690 3.0/29.0
Bo Persson - Nils-Erik Larsson   - -/12.1

Bricka 27

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Syd giv
ingen i zon
10
4
KDkn9743
D872
kn
D873
86
E109543
EKD9853
96
E2
K6
7642
EKkn1052
105
kn

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N58533
S58533
Ö8481010
V8481010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 4 Ö-1 50 29.0/3.0
Margareta Eriksson - Birgitta Tham Eva Francke - Liv Wollin 5 Ö-1 50 29.0/3.0
Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson 5 Ö-1 50 29.0/3.0
Monica Lessing - Birgit Larsson Karin Löw - Britta Rafstedt 5 Ö-1 50 29.0/3.0
Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson Maud Ihd - Gunilla Stöhr 5 N-2 -100 24.0/8.0
Greta Beck - Gun Jönsson Catharina von Platen - Märta Mirow 3 Ö= -140 22.0/10.0
Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg 3 Ö+1 -170 19.0/13.0
Birgitta Lundquist - Göran Lundquist Jane Brändemar - Göran Brändemar 3 Ö+1 -170 19.0/13.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Göran Andersson - Per-Ove Persson 3 Ö+2 -200 16.0/16.0
Gunilla Wallin - Christina Leander Hallgerd Esping - Krister Esping 5D N-2 -300 13.0/19.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 5D N-2 -300 13.0/19.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Claes Nilsson - Rutger Persson 4 Ö= -420 7.0/25.0
Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld 4 Ö= -420 7.0/25.0
Birgitta Möller - Jan Möller Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 Ö= -420 7.0/25.0
Bo Mårtensson - Bert Strandkvist Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist 4 Ö= -420 7.0/25.0
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Gunvor Sällvik - Karin Amiel 4 Ö+1 -450 1.0/31.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Ulla Öberg - Monica Borg 4 Ö+1 -450 1.0/31.0
Bo Persson - Nils-Erik Larsson   - -/12.1

Bricka 28

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Väst giv
N-S i zon
10765
Dkn5
K953
kn6
EKD
E974
E42
985
984
K10
87
EKD742
kn32
8632
Dkn106
103

Optimalt kontrakt: 7 V= -1440
 NT
N04121
S04121
Ö139101012
V139101012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 3NT V+2 -460 31.0/1.0
Claes Nilsson - Rutger Persson Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 3NT V+2 -460 31.0/1.0
Greta Beck - Gun Jönsson Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark 3NT V+3 -490 20.0/12.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Maud Ihd - Gunilla Stöhr 3NT V+3 -490 20.0/12.0
Birgitta Lundquist - Göran Lundquist Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT V+3 -490 20.0/12.0
Karin Löw - Britta Rafstedt Margareta Eriksson - Birgitta Tham 3NT V+3 -490 20.0/12.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Monica Lessing - Birgit Larsson 3NT V+3 -490 20.0/12.0
Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist Ulla Öberg - Monica Borg 3NT V+3 -490 20.0/12.0
Bo Mårtensson - Bert Strandkvist Birgitta Möller - Jan Möller 3NT V+3 -490 20.0/12.0
Göran Andersson - Per-Ove Persson Hallgerd Esping - Krister Esping 3NT V+3 -490 20.0/12.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3NT V+3 -490 20.0/12.0
Jane Brändemar - Göran Brändemar Catharina von Platen - Märta Mirow 3NT V+4 -520 5.0/27.0
Bo Persson - Nils-Erik Larsson Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson 3NT V+4 -520 5.0/27.0
Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson 3NT V+4 -520 5.0/27.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson 3NT V+4 -520 5.0/27.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Gunilla Wallin - Christina Leander 3NT V+4 -520 5.0/27.0
Eva Francke - Liv Wollin Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson 3NT V+4 -520 5.0/27.0
Gunvor Sällvik - Karin Amiel   - -/18.3

Bricka 29

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Nord giv
alla i zon
EKD9
E976
93
Kkn8
653
82
1076
ED542
kn1084
1053
K842
107
72
KDkn4
EDkn5
963

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N1011121112
S1011121112
Ö32121
V32121
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Jane Brändemar - Göran Brändemar Catharina von Platen - Märta Mirow 3NT N+3 690 31.0/1.0
Göran Andersson - Per-Ove Persson Hallgerd Esping - Krister Esping 3NT S+3 690 31.0/1.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Maud Ihd - Gunilla Stöhr 4 S+2 680 24.0/8.0
Bo Persson - Nils-Erik Larsson Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson 4 S+2 680 24.0/8.0
Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist Ulla Öberg - Monica Borg 4 S+2 680 24.0/8.0
Bo Mårtensson - Bert Strandkvist Birgitta Möller - Jan Möller 4 N+2 680 24.0/8.0
Eva Francke - Liv Wollin Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson 4 S+2 680 24.0/8.0
Karin Löw - Britta Rafstedt Margareta Eriksson - Birgitta Tham 3NT N+2 660 17.0/15.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Gunilla Wallin - Christina Leander 3NT N+2 660 17.0/15.0
Birgitta Lundquist - Göran Lundquist Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N+1 650 10.0/22.0
Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson 4 N+1 650 10.0/22.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Monica Lessing - Birgit Larsson 4 N+1 650 10.0/22.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson 4 N+1 650 10.0/22.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 4 S+1 650 10.0/22.0
Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 4 N= 620 3.0/29.0
Claes Nilsson - Rutger Persson Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 4 S= 620 3.0/29.0
Greta Beck - Gun Jönsson Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark 3NT N= 600 0.0/32.0
Gunvor Sällvik - Karin Amiel   - -/18.3

Bricka 30

BK Bridgehuset, Sverige 2014.04.06

Öst giv
ingen i zon
kn987
EK532
D5
85
E42
874
K862
943
D3
D9
Ekn974
Kkn62
K1065
kn106
103
ED107

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N8610107
S8610107
Ö57236
V57236
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Resultat   NS/ÖV 
Bo Mårtensson - Bert Strandkvist Birgitta Möller - Jan Möller 3 N+1 170 32.0/0.0
Bo Persson - Nils-Erik Larsson Thure Nilsson - Ulla-Britt Hansson 5 Ö-3 150 29.0/3.0
Kerstin Boberg - Per Boberg Monica Lessing - Birgit Larsson 4 Ö-3 150 29.0/3.0
Birgitta Lundquist - Göran Lundquist Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N= 140 25.0/7.0
Karin Löw - Britta Rafstedt Margareta Eriksson - Birgitta Tham 2 N+1 140 25.0/7.0
Claes Nilsson - Rutger Persson Liselotte Carlsson - Renée Lindgren 2 N= 110 22.0/10.0
Göran Andersson - Per-Ove Persson Hallgerd Esping - Krister Esping 4 Ö-2 100 19.0/13.0
Eva Francke - Liv Wollin Bodil Nilsson - Sven-Åke Nilsson 3 Ö-2 100 19.0/13.0
Greta Beck - Gun Jönsson Kerstin Harderup Johannesson - Ulla-Britt Lindmark 3 Ö-1 50 14.0/18.0
Marianne Falck - Berit Kallstenius Maud Ihd - Gunilla Stöhr 2 Ö-1 50 14.0/18.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Ruth Gustavsson - Ulla Wilhelmsson 2 Ö-1 50 14.0/18.0
Viola Lindkvist - Ingvar Lindkvist Ulla Öberg - Monica Borg 3 S-1 -50 9.0/23.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Gunilla Wallin - Christina Leander 3 N-1 -50 9.0/23.0
Jane Brändemar - Göran Brändemar Catharina von Platen - Märta Mirow 2 Ö= -90 6.0/26.0
Gunnar Flinta - Ruth Holm Göran Nyqvist - Britta-Lena Rundcrantz 3 N-2 -100 4.0/28.0
Lena Stålbrink - Birgitta Reuterskiöld Torsten Kjellin - Birgitta Kjellin 2 Ö+1 -110 1.0/31.0
Marie-Louise Norking - Birgitta Anderberg Ulla Sonesson - Wilhelm Sonesson 2 Ö+1 -110 1.0/31.0
Gunvor Sällvik - Karin Amiel   - -/18.3