Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Onsdag 26/2 scratch 2014-02-26 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag 26/2 scratch 2014-02-26

Partävling, 22 bord, 43 par. Antal brickor: 24. Medel: 479.8.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Helen Johansson - Claudia Sjöberg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 37, Bodil Wikström - Niusia Lichtman
13 N= -140 13.0 33% 13 33.0%95K98543KDEKn5 1063E10210928764
22 S+1 -140 9.0 23% 22 28.0%964KD83D10632K EEKn94Kn54Kn8732
Rond 2, som ÖV mot par 32, Teddy Wald - Kuno Wahlgren
34 N= -420 11.0 28% 33 28.0%8429210843Kn1076 EKn73E63K7D984
44 V= 620 19.0 48% 52 33.0%109543EKD1094ED EKDKn96D629532
Rond 3, som NS mot par 38, Bengt Rylander - Thore Lindström
53 Ö= -140 14.0 35% 66 33.4%10967EKn653Kn1086 321085K1092EKD3
62 V= -90 0.0 0% 66 27.8%E965E86Kn68543 KKn82KD743E329
Rond 4, som ÖV mot par 33, Christina Kronlund - Thomas Ålander
72 S+1 -110 6.0 15% 72 26.0%97EKn832KD10KD8 106543KD494Kn54
81 S+2 -110 24.0 60% 96 30.2%ED1072108Kn10Kn1072 K963E62D75324
Rond 5, som NS mot par 39, Aina Joheimer - Tommy Lööf
93NT Ö+1 -630 21.0 53% 117 32.8%4108754EKn108362 Kn1096Kn967DKn987
104 S= 620 20.0 50% 137 34.5%DKn74EK2DKn103Kn6 EK1096D4K86D97
Rond 6, som ÖV mot par 34, Torbjörn Järnum - Nils Lindblad
112NT V+1 150 4.0 10% 141 32.3%E786KKn987D742 D63E542E6EKn93
122 V-1 -50 18.0 45% 159 33.3%108761053EKKn562 DKn953Kn97D3KKn8
Rond 7, som NS mot par 40, Lotti Hellsten - Sverker Hellsten
133 Ö-1 100 26.0 65% 185 35.8%EKn98874KKn8Kn103 K7642ED995437
144 Ö+1 -450 14.0 35% 199 35.7%794109631076542 D52EKn10872D983
Rond 8, som ÖV mot par 35, Gunilla Ljung - Gun Bellander
152 S+1 -140 8.0 20% 207 34.7%E762E8EDKn54D9 KKn5310621078754
161NT S+1 -120 18.0 45% 225 35.3%10982864E6K932 73EKD2982D1074
Rond 9, som ÖV mot par 44, Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom
173NT Ö+1 430 19.0 48% 244 36.1%K1074974EKn65EK DKn5KDKn105D10532
183 N= -140 27.0 68% 271 37.8%108752963DKn842 EKn4K103D752E93
Rond 10, som NS mot par 42, Agneta Johansson - Lars Svensson
192 N= 90 22.0 55% 293 38.7%Kn82E108EKn965Kn4 KD5KKn954104762
204 V= -620 19.0 48% 312 39.2%KD434742K10974 Kn862DKn101053DKn2
Rond 11, som ÖV mot par 36, Göran Nyqvist - Peter Perulf
213NT N= -600 10.0 25% 322 38.5%743D103EKKn9742 D96Kn62874Kn1065
223 Ö-1 -100 10.0 25% 332 37.9%KnE102K532D10753 K964Kn7Kn96EKKn8
Rond 12, som NS mot par 31, Cecilia Ericsson - Ildiko Lang
232 N+2 170 13.0 33% 345 37.7%8DKn7543K106E64 D943K10Kn5KD972
241NT Ö+2 -150 11.0 28% 356 37.3%762E107K10641032 E856529873EK8

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Nord giv
ingen i zon
EKDkn8
kn7
765
D102
1063
E102
1092
8764
95
K98543
KD
Ekn5
742
D6
Ekn843
K93

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N78596
S78596
Ö64846
V64846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N+1 K 450 40.0/0.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Jan Schneider - Ester Schneider 2 N+3 K 200 38.0/2.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 N+2 K 170 36.0/4.0
Kristi Meier - Per Nilsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3 N= E 140 27.0/13.0
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Yvonne Tolf - Britt Lindberg 3 N= E 140 27.0/13.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 N= E 140 27.0/13.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Klas Bellander - Mikael Björkman 3 N= 5 140 27.0/13.0
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 N+1 K 140 27.0/13.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Helen Johansson - Claudia Sjöberg 3 N= K 140 27.0/13.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 N= D 140 27.0/13.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 N+1 K 140 27.0/13.0
Stig Unoson - Ulf Öjing Ragnar Carstam - Helene Carstam 2 N= 5 110 18.0/22.0
Aina Joheimer - Tommy Lööf Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 3 Ö-1 7 50 16.0/24.0
Lena Kampf - Mona Andersson Christer Ekberg - Max Elander 4 N-1 K -50 11.0/29.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Jan Clementsson - Sanna Clementsson 3 N-1 K -50 11.0/29.0
Kent Hermansson - Lotta Lundberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 4 N-1 5 -50 11.0/29.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Teddy Wald - Kuno Wahlgren 4 N-1 K -50 11.0/29.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 N-2 8 -100 6.0/34.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö= 2 -110 4.0/36.0
Nancy Thern - Lennart Lindahl Christina Leander - Mona Berge 2 Ö+1 4 -140 1.0/39.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 Ö= 7 -140 1.0/39.0
Rutger Persson - Claes Nilsson     - -/14.5

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Öst giv
N-S i zon
kn72
106
E97
ED954
E
Ekn94
kn54
kn8732
964
KD83
D10632
K
KD10853
752
K8
106

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N74498
S74498
Ö69935
V69935
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Rylander - Thore Lindström Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 3 S+1 E 170 40.0/0.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V-3 7 150 37.0/3.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V-3 2 150 37.0/3.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 S+1 E 140 31.0/9.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Helen Johansson - Claudia Sjöberg 2 S+1 E 140 31.0/9.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 S+1 E 140 31.0/9.0
Kent Hermansson - Lotta Lundberg Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 S= E 140 31.0/9.0
Kristi Meier - Per Nilsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2 S= 2 110 22.0/18.0
Lena Kampf - Mona Andersson Christer Ekberg - Max Elander 2 S= 2 110 22.0/18.0
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Yvonne Tolf - Britt Lindberg 2 S= 3 110 22.0/18.0
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 S= 4 110 22.0/18.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 S= 4 110 22.0/18.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö-1 K 50 14.0/26.0
Stig Unoson - Ulf Öjing Ragnar Carstam - Helene Carstam 3 Ö-1 7 50 14.0/26.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Teddy Wald - Kuno Wahlgren 4 Ö-1 K 50 14.0/26.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Jan Schneider - Ester Schneider 3 N-1 Kn -100 10.0/30.0
Nancy Thern - Lennart Lindahl Christina Leander - Mona Berge 4 S-2 7 -200 5.0/35.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S-2 Kn -200 5.0/35.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Jan Clementsson - Sanna Clementsson 4 S-2 4 -200 5.0/35.0
Aina Joheimer - Tommy Lööf Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 4 S-2 8 -200 5.0/35.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Klas Bellander - Mikael Björkman 4 Ö= K -420 0.0/40.0
Rutger Persson - Claes Nilsson     - -/14.5

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Syd giv
Ö-V i zon
KD965
K85
Ekn2
K2
Ekn73
E63
K7
D984
842
92
10843
kn1076
10
Dkn1074
D965
E53

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N71011910
S71011910
Ö52232
V62232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S+1 4 450 37.0/3.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 N+1 2 450 37.0/3.0
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 S+1 E 450 37.0/3.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 S+1 9 450 37.0/3.0
Christina Leander - Mona Berge Lena Kampf - Mona Andersson 4 S= E 420 29.0/11.0
Teddy Wald - Kuno Wahlgren Helen Johansson - Claudia Sjöberg 4 N= 2 420 29.0/11.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 S= 8 420 29.0/11.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 S= 4 420 29.0/11.0
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 3NT N= 6 400 24.0/16.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Christer Ekberg - Max Elander 2NT N+3 6 210 21.0/19.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 2NT N+3 2 210 21.0/19.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2NT N+2 7 180 17.0/23.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 2NT S+2 4 180 17.0/23.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT S+2 8 150 11.0/29.0
Stig Unoson - Ulf Öjing Jan Schneider - Ester Schneider 2NT S+1 4 150 11.0/29.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Kent Hermansson - Lotta Lundberg 2NT S+1 4 150 11.0/29.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Nicolae Östner - Evert Bengtsson 2NT S+1 4 150 11.0/29.0
Nancy Thern - Lennart Lindahl Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT N-1 2 -50 5.0/35.0
Aina Joheimer - Tommy Lööf Klas Bellander - Mikael Björkman 3NT S-1 8 -50 5.0/35.0
Yvonne Tolf - Britt Lindberg Kristi Meier - Per Nilsson 2 V= E -90 2.0/38.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT N-2 2 -100 0.0/40.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf     - -/23.7

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Väst giv
alla i zon
853
EKkn1087
kn6
87
EKDkn96
D62

9532
10
9543
EKD1094
ED
742

87532
Kkn1064

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -2220
 NT
N30500
S30500
Ö101081313
V7881011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulf Öjing Jan Schneider - Ester Schneider 5 V-2 E 200 40.0/0.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 Ö-1 2 100 37.0/3.0
Aina Joheimer - Tommy Lööf Klas Bellander - Mikael Björkman 5 Ö-1 7 100 37.0/3.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 2 V+2 E -170 34.0/6.0
Christina Leander - Mona Berge Lena Kampf - Mona Andersson 4 Ö+3 10 -190 32.0/8.0
Nancy Thern - Lennart Lindahl Per Boberg - Kerstin Boberg 4 V= E -620 21.0/19.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 V= E -620 21.0/19.0
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 V= E -620 21.0/19.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 V= E -620 21.0/19.0
Teddy Wald - Kuno Wahlgren Helen Johansson - Claudia Sjöberg 4 V= E -620 21.0/19.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 V= K -620 21.0/19.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 V= E -620 21.0/19.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 4 V= K -620 21.0/19.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Christina Kronlund - Thomas Ålander 4 V= E -620 21.0/19.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Nicolae Östner - Evert Bengtsson 4 V= E -620 21.0/19.0
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 4 V+1 K -650 9.0/31.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V+1 E -650 9.0/31.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Christer Ekberg - Max Elander 4 V+2 Kn -680 6.0/34.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3NT Ö+4 Kn -720 3.0/37.0
Yvonne Tolf - Britt Lindberg Kristi Meier - Per Nilsson 3NT Ö+4 10 -720 3.0/37.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Kent Hermansson - Lotta Lundberg 7 Ö= 4 -2140 0.0/40.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf     - -/23.7

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Nord giv
N-S i zon
1096
7
Ekn653
kn1086
K754
kn643
D7
742
EDkn8
EKD92
84
95
32
1085
K1092
EKD3

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N1010434
S1010434
Ö33994
V33994
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N+1 E 130 40.0/0.0
Nancy Thern - Lennart Lindahl Stig Unoson - Ulf Öjing 4 Ö-1 K 50 31.0/9.0
Kristi Meier - Per Nilsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö-1 E 50 31.0/9.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Yvonne Tolf - Britt Lindberg 4 Ö-1 E 50 31.0/9.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Lena Kampf - Mona Andersson 4 Ö-1 E 50 31.0/9.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö-1 E 50 31.0/9.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 Ö-1 E 50 31.0/9.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Jan Schneider - Ester Schneider 4 Ö-1 E 50 31.0/9.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Torbjörn Järnum - Nils Lindblad 4 Ö-1 E 50 31.0/9.0
Christer Ekberg - Max Elander Junot Delcomyn - Leif Karlsson 4 N-1 E -100 22.0/18.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö+1 E -140 14.0/26.0
Teddy Wald - Kuno Wahlgren Agneta Johansson - Lars Svensson 1 Ö+2 E -140 14.0/26.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 Ö= E -140 14.0/26.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 Ö= E -140 14.0/26.0
Kent Hermansson - Lotta Lundberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 1 Ö+2 E -140 14.0/26.0
Helen Johansson - Claudia Sjöberg Bengt Rylander - Thore Lindström 3 Ö= E -140 14.0/26.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 Ö+1 5 -140 14.0/26.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Christina Leander - Mona Berge 3 Ö+1 E -170 4.0/36.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 2 Ö+2 E -170 4.0/36.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 1 Ö+3 E -170 4.0/36.0
Aina Joheimer - Tommy Lööf Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 Ö= E -420 0.0/40.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang     - 22.0/-

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Öst giv
Ö-V i zon
E965
E86
kn6
8543
D7
105
K87
EKD1076
1043
kn92
D10954
kn2
Kkn82
KD743
E32
9

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N5511117
S5511117
Ö87223
V87223
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nancy Thern - Lennart Lindahl Stig Unoson - Ulf Öjing 4 N+2 Kn 480 40.0/0.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Yvonne Tolf - Britt Lindberg 4 N= Kn 420 35.0/5.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S= E 420 35.0/5.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Jan Schneider - Ester Schneider 4 S= E 420 35.0/5.0
Aina Joheimer - Tommy Lööf Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 N= Kn 420 35.0/5.0
Teddy Wald - Kuno Wahlgren Agneta Johansson - Lars Svensson 2 S+3 E 200 28.0/12.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 2 S+3 E 200 28.0/12.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Torbjörn Järnum - Nils Lindblad 3D V-1 E 200 28.0/12.0
Christer Ekberg - Max Elander Junot Delcomyn - Leif Karlsson 3 S+1 K 170 23.0/17.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3 S+1 E 170 23.0/17.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S= E 140 14.0/26.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S= K 140 14.0/26.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Lena Kampf - Mona Andersson 3 S= E 140 14.0/26.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 N= 2 140 14.0/26.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 S+1 E 140 14.0/26.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 S= E 140 14.0/26.0
Kent Hermansson - Lotta Lundberg Bodil Wikström - Niusia Lichtman 3 S= E 140 14.0/26.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Christina Leander - Mona Berge 2 S= E 110 6.0/34.0
Kristi Meier - Per Nilsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 V-1 E 100 3.0/37.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 V-1 Kn 100 3.0/37.0
Helen Johansson - Claudia Sjöberg Bengt Rylander - Thore Lindström 2 V= E -90 0.0/40.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang     - 22.0/-

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Syd giv
alla i zon
ED82
109
kn7
E9762
106543
KD4
94
kn54
97
Ekn832
KD10
KD8
Kkn
765
E86532
103

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N88466
S88466
Ö55967
V55967
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Yvonne Tolf - Britt Lindberg 2 Ö-2 10 200 38.0/2.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Aina Joheimer - Tommy Lööf 2 Ö-2 10 200 38.0/2.0
Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 Ö-2 10 200 38.0/2.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Helen Johansson - Claudia Sjöberg 2 S+1 K 110 34.0/6.0
Nancy Thern - Lennart Lindahl Ragnar Carstam - Helene Carstam 3 Ö= E -140 20.0/20.0
Kristi Meier - Per Nilsson Christer Ekberg - Max Elander 3 Ö= 10 -140 20.0/20.0
Jan Schneider - Ester Schneider Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 2 Ö+1 10 -140 20.0/20.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2 Ö+1 10 -140 20.0/20.0
Christina Leander - Mona Berge Junot Delcomyn - Leif Karlsson 3 Ö= K -140 20.0/20.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Jan Clementsson - Sanna Clementsson 3 Ö= E -140 20.0/20.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö+1 E -140 20.0/20.0
Stig Unoson - Ulf Öjing Lena Kampf - Mona Andersson 3 Ö= 10 -140 20.0/20.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö= E -140 20.0/20.0
Teddy Wald - Kuno Wahlgren Kent Hermansson - Lotta Lundberg 3 Ö= 10 -140 20.0/20.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3 Ö= 10 -140 20.0/20.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Bengt Rylander - Thore Lindström 3 Ö= 10 -140 20.0/20.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 Ö+1 E -140 20.0/20.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Per Boberg - Kerstin Boberg 1NT Ö+2 2 -150 5.0/35.0
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 2NT Ö+1 3 -150 5.0/35.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Klas Bellander - Mikael Björkman 3D S-1 K -200 2.0/38.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3NT Ö= E -600 0.0/40.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman     - -/19.4

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Väst giv
ingen i zon
854
7543
K64
KD6
K963
E62
D7532
4
ED1072
108
kn10
kn1072
kn
KDkn9
E98
E9853

Optimalt kontrakt: 4D V-1 100
 NT
N951047
S951047
Ö47396
V47396
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Per Boberg - Kerstin Boberg 4 S= K 420 38.0/2.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Bengt Rylander - Thore Lindström 4 N= 10 420 38.0/2.0
Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard Gunilla Ljung - Gun Bellander 4 N= 10 420 38.0/2.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Yvonne Tolf - Britt Lindberg 2 N+3 E 200 33.0/7.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Aina Joheimer - Tommy Lööf 2 N+3 Kn 200 33.0/7.0
Nancy Thern - Lennart Lindahl Ragnar Carstam - Helene Carstam 2 S+2 4 170 29.0/11.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S+2 4 170 29.0/11.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 Ö-3 E 150 26.0/14.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S= 6 140 23.0/17.0
Teddy Wald - Kuno Wahlgren Kent Hermansson - Lotta Lundberg 3 S= 2 140 23.0/17.0
Kristi Meier - Per Nilsson Christer Ekberg - Max Elander 1 S+3 E 130 20.0/20.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Helen Johansson - Claudia Sjöberg 1 S+2 6 110 16.0/24.0
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 2 S+1 5 110 16.0/24.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Nicolae Östner - Evert Bengtsson 2 S+1 3 110 16.0/24.0
Jan Schneider - Ester Schneider Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 1NT N= 7 90 12.0/28.0
Christina Leander - Mona Berge Junot Delcomyn - Leif Karlsson 4 V-1 K 50 10.0/30.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 4 S-1 9 -50 8.0/32.0
Stig Unoson - Ulf Öjing Lena Kampf - Mona Andersson 3 Ö= K -140 5.0/35.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Klas Bellander - Mikael Björkman 3 Ö= K -140 5.0/35.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3NT N-3 2 -150 2.0/38.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Jan Clementsson - Sanna Clementsson 2 Ö+2 E -170 0.0/40.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman     - -/19.4

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Nord giv
Ö-V i zon
4
108754
Ekn1083
62
E7532
K2
D54
E105
KD8
ED3
K962
K43
kn1096
kn96
7
Dkn987

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N43422
S43422
Ö9981111
V9991111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Peter Perulf Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 6NT Ö-2 D 200 40.0/0.0
Nancy Thern - Lennart Lindahl Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 3NT Ö-1 D 100 38.0/2.0
Jan Schneider - Ester Schneider Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT Ö= 7 -600 34.0/6.0
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT Ö= D -600 34.0/6.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3NT Ö= D -600 34.0/6.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö= 7 -620 28.0/12.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Junot Delcomyn - Leif Karlsson 4 Ö= 7 -620 28.0/12.0
Kent Hermansson - Lotta Lundberg Bengt Rylander - Thore Lindström 4 Ö= 7 -620 28.0/12.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT Ö+1 8 -630 21.0/19.0
Christer Ekberg - Max Elander MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3NT Ö+1 D -630 21.0/19.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö+1 Kn -630 21.0/19.0
Helen Johansson - Claudia Sjöberg Aina Joheimer - Tommy Lööf 3NT Ö+1 7 -630 21.0/19.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Stig Unoson - Ulf Öjing 4 Ö+1 7 -650 11.0/29.0
Lena Kampf - Mona Andersson Ragnar Carstam - Helene Carstam 4 Ö+1 7 -650 11.0/29.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Nicolae Östner - Evert Bengtsson 4 Ö+1 7 -650 11.0/29.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Klas Bellander - Mikael Björkman 4 Ö+1 7 -650 11.0/29.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö+1 7 -650 11.0/29.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö+1 7 -650 11.0/29.0
Kristi Meier - Per Nilsson Christina Leander - Mona Berge 3NT Ö+2 8 -660 2.0/38.0
Yvonne Tolf - Britt Lindberg Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3NT Ö+2 D -660 2.0/38.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT Ö+2 D -660 2.0/38.0
Teddy Wald - Kuno Wahlgren     - 19.1/-

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Öst giv
alla i zon
Dkn74
EK2
Dkn103
kn6
32
65
E542
EK1083
85
kn109873
97
542
EK1096
D4
K86
D97

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N797109
S797109
Ö63633
V63633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Stig Unoson - Ulf Öjing 4 S+1 E 650 40.0/0.0
Nancy Thern - Lennart Lindahl Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 4 S= E 620 20.0/20.0
Kristi Meier - Per Nilsson Christina Leander - Mona Berge 4 S= E 620 20.0/20.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 S= E 620 20.0/20.0
Jan Schneider - Ester Schneider Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 N= E 620 20.0/20.0
Lena Kampf - Mona Andersson Ragnar Carstam - Helene Carstam 4 S= E 620 20.0/20.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Junot Delcomyn - Leif Karlsson 4 S= K 620 20.0/20.0
Christer Ekberg - Max Elander MajLis Tengblad - Inger Malmroos 4 S= E 620 20.0/20.0
Yvonne Tolf - Britt Lindberg Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 S= E 620 20.0/20.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S= K 620 20.0/20.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Nicolae Östner - Evert Bengtsson 4 S= E 620 20.0/20.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Agneta Johansson - Lars Svensson 4 S= E 620 20.0/20.0
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 S= E 620 20.0/20.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Klas Bellander - Mikael Björkman 4 S= K 620 20.0/20.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 4 S= E 620 20.0/20.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Rutger Persson - Claes Nilsson 4 S= E 620 20.0/20.0
Kent Hermansson - Lotta Lundberg Bengt Rylander - Thore Lindström 4 S= E 620 20.0/20.0
Helen Johansson - Claudia Sjöberg Aina Joheimer - Tommy Lööf 4 S= E 620 20.0/20.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 S= E 620 20.0/20.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 4 S= E 620 20.0/20.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 5 S-1 E -100 0.0/40.0
Teddy Wald - Kuno Wahlgren     - 19.1/-

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Syd giv
ingen i zon
K105
Dkn3
D42
K865
D63
E542
E6
Ekn93
E7
86
Kkn987
D742
kn9842
K1097
1053
10

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N33563
S33563
Ö1010769
V1010879
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kampf - Mona Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 3NT V-2 5 100 40.0/0.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 2NT V-1 6 50 38.0/2.0
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Helen Johansson - Claudia Sjöberg 2NT V+1 6 -150 36.0/4.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 2NT V+2 5 -180 34.0/6.0
Nancy Thern - Lennart Lindahl Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 S-4 E -200 32.0/8.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Yvonne Tolf - Britt Lindberg 2NT V+3 5 -210 30.0/10.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Aina Joheimer - Tommy Lööf 2NT V+4 5 -240 28.0/12.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Christer Ekberg - Max Elander 3NT V= 5 -400 20.0/20.0
Christina Leander - Mona Berge MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3NT V= 6 -400 20.0/20.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT V= 5 -400 20.0/20.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT Ö= 8 -400 20.0/20.0
Teddy Wald - Kuno Wahlgren Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT V= D -400 20.0/20.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 3NT V= 5 -400 20.0/20.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 3NT V= 5 -400 20.0/20.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ragnar Carstam - Helene Carstam 3NT V+1 5 -430 9.0/31.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Jan Schneider - Ester Schneider 3NT Ö+1 8 -430 9.0/31.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3NT V+1 5 -430 9.0/31.0
Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard Klas Bellander - Mikael Björkman 3NT V+1 5 -430 9.0/31.0
Kristi Meier - Per Nilsson Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT V+2 5 -460 2.0/38.0
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Stig Unoson - Ulf Öjing 3NT Ö+2 4 -460 2.0/38.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Kent Hermansson - Lotta Lundberg 3NT V+2 5 -460 2.0/38.0
Bengt Rylander - Thore Lindström     - 17.5/-

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Väst giv
N-S i zon
E42
KD42
1062
543
Dkn953
kn97
D3
Kkn8
10876
1053
EKkn5
62
K
E86
9874
ED1097

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N87757
S87757
Ö56576
V56576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kampf - Mona Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 3 N= E 140 40.0/0.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 2 S+1 D 110 38.0/2.0
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Stig Unoson - Ulf Öjing 4 V-2 E 100 34.0/6.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3 V-2 K 100 34.0/6.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 V-2 K 100 34.0/6.0
Teddy Wald - Kuno Wahlgren Rutger Persson - Claes Nilsson 2 S= 3 90 30.0/10.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Ragnar Carstam - Helene Carstam 2 V-1 3 50 22.0/18.0
Kristi Meier - Per Nilsson Per Boberg - Kerstin Boberg 2 V-1 5 50 22.0/18.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2 V-1 2 50 22.0/18.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 2 V-1 5 50 22.0/18.0
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Helen Johansson - Claudia Sjöberg 2 V-1 K 50 22.0/18.0
Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard Klas Bellander - Mikael Björkman 3 V-1 K 50 22.0/18.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Göran Nyqvist - Peter Perulf 2 V-1 K 50 22.0/18.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Jan Schneider - Ester Schneider Pass   14.0/26.0
Nancy Thern - Lennart Lindahl Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 N-1 E -100 9.0/31.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Christer Ekberg - Max Elander 3 S-1 D -100 9.0/31.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Yvonne Tolf - Britt Lindberg 3 S-1 D -100 9.0/31.0
Christina Leander - Mona Berge MajLis Tengblad - Inger Malmroos 2NT N-1 7 -100 9.0/31.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Kent Hermansson - Lotta Lundberg 3 V= 5 -140 4.0/36.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3 S-2 D -200 1.0/39.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Aina Joheimer - Tommy Lööf 4 S-2 3 -200 1.0/39.0
Bengt Rylander - Thore Lindström     - 17.5/-

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Nord giv
alla i zon
Ekn98
874
Kkn8
kn103
D3
Kkn1063
D10
D985
105
52
E762
EK642
K7642
ED9
9543
7

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 500
 NT
N374106
S375106
Ö95836
V95836
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristi Meier - Per Nilsson Stig Unoson - Ulf Öjing 2NT V-2 8 200 39.0/1.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö-2 4 200 39.0/1.0
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Ragnar Carstam - Helene Carstam 3 S+1 8 170 35.0/5.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 2 N+2 5 170 35.0/5.0
Christer Ekberg - Max Elander Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 3 S= D 140 31.0/9.0
Teddy Wald - Kuno Wahlgren Nicolae Östner - Evert Bengtsson 3 S= 5 140 31.0/9.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 Ö-1 4 100 26.0/14.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Nancy Thern - Lennart Lindahl 3 V-1 4 100 26.0/14.0
Helen Johansson - Claudia Sjöberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 3 Ö-1 2 100 26.0/14.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Pass   17.0/23.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Lena Kampf - Mona Andersson Pass   17.0/23.0
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Agneta Johansson - Lars Svensson Pass   17.0/23.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Pass   17.0/23.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson Pass   17.0/23.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman Pass   17.0/23.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Per Boberg - Kerstin Boberg 2 Ö= 2 -90 10.0/30.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Christina Leander - Mona Berge 2 Ö+1 6 -110 6.0/34.0
Jan Schneider - Ester Schneider Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 Ö= 4 -110 6.0/34.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Yvonne Tolf - Britt Lindberg 3 Ö= 2 -110 6.0/34.0
Aina Joheimer - Tommy Lööf Kent Hermansson - Lotta Lundberg 3 V+1 8 -130 2.0/38.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 2 Ö+3 7 -150 0.0/40.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander     - 18.0/-

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Öst giv
ingen i zon
7
94
10963
1076542
E93
3
KDkn754
EKkn
Kkn10864
KD65
E82
D52
Ekn10872

D983

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N60500
S60500
Ö61271212
V51271112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristi Meier - Per Nilsson Stig Unoson - Ulf Öjing 7D Ö-2 E 300 40.0/0.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 6 Ö-2 E 100 38.0/2.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 6 Ö-1 E 50 31.0/9.0
Teddy Wald - Kuno Wahlgren Nicolae Östner - Evert Bengtsson 6 Ö-1 E 50 31.0/9.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 6 Ö-1 E 50 31.0/9.0
Aina Joheimer - Tommy Lööf Kent Hermansson - Lotta Lundberg 6 Ö-1 E 50 31.0/9.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 6 Ö-1 E 50 31.0/9.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Bodil Wikström - Niusia Lichtman 6 Ö-1 E 50 31.0/9.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Nancy Thern - Lennart Lindahl 4 Ö= E -420 23.0/17.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Rutger Persson - Claes Nilsson 5 V+1 9 -420 23.0/17.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 4 Ö+1 E -450 14.0/26.0
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Ragnar Carstam - Helene Carstam 5 Ö= E -450 14.0/26.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Per Boberg - Kerstin Boberg 4 Ö+1 9 -450 14.0/26.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Lena Kampf - Mona Andersson 5 Ö= E -450 14.0/26.0
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö+1 8 -450 14.0/26.0
Helen Johansson - Claudia Sjöberg Lotti Hellsten - Sverker Hellsten 4 Ö+1 E -450 14.0/26.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 Ö+1 3 -450 14.0/26.0
Jan Schneider - Ester Schneider Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 Ö+2 E -480 6.0/34.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Yvonne Tolf - Britt Lindberg 6 V= 9 -920 4.0/36.0
Christer Ekberg - Max Elander Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 6NT V= 9 -990 2.0/38.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Christina Leander - Mona Berge 6D Ö= E -1210 0.0/40.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander     - 18.0/-

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Syd giv
N-S i zon
8
9743
98632
E63
Kkn53
1062
107
8754
E762
E8
EDkn54
D9
D1094
KDkn5
K
Kkn102

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N75945
S75945
Ö68498
V68498
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Christina Leander - Mona Berge 4 Ö-4 K 200 40.0/0.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Rutger Persson - Claes Nilsson 3 V-3 E 150 37.0/3.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Bengt Rylander - Thore Lindström 3 Ö-3 K 150 37.0/3.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Helen Johansson - Claudia Sjöberg 2 S+1 Kn 140 32.0/8.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 S+1 10 140 32.0/8.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S= 10 140 32.0/8.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Christer Ekberg - Max Elander 2 S= 10 110 27.0/13.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Teddy Wald - Kuno Wahlgren 2 S= 5 110 27.0/13.0
Kristi Meier - Per Nilsson Ragnar Carstam - Helene Carstam 3 V-2 E 100 21.0/19.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Per Boberg - Kerstin Boberg 1NT Ö-2 K 100 21.0/19.0
Jan Schneider - Ester Schneider Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3 Ö-2 K 100 21.0/19.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 V-2 9 100 21.0/19.0
Yvonne Tolf - Britt Lindberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT V-1 8 50 13.0/27.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Nancy Thern - Lennart Lindahl 2 Ö-1 K 50 13.0/27.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Junot Delcomyn - Leif Karlsson 4 V-1 E 50 13.0/27.0
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Kent Hermansson - Lotta Lundberg 2 V-1 E 50 13.0/27.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Klas Bellander - Mikael Björkman 1NT Ö= K -90 8.0/32.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 S-1 10 -100 6.0/34.0
Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 2 V= 3 -110 4.0/36.0
Lena Kampf - Mona Andersson Anders Olsson - Sten Ahlgren 3 S-2 6 -200 2.0/38.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Stig Unoson - Ulf Öjing 4D S-2 10 -500 0.0/40.0
Aina Joheimer - Tommy Lööf     - 18.9/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Väst giv
Ö-V i zon
kn65
95
D10743
E85
73
EKD2
982
D1074
10982
864
E6
K932
EKD4
kn1073
Kkn5
kn6

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N59676
S59676
Ö84744
V84744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Nancy Thern - Lennart Lindahl 4 V-3 Kn 300 40.0/0.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT V-2 3 200 38.0/2.0
Kristi Meier - Per Nilsson Ragnar Carstam - Helene Carstam 1NT N+2 10 150 32.0/8.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Per Boberg - Kerstin Boberg 1NT N+2 10 150 32.0/8.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Christer Ekberg - Max Elander 1NT S+2 E 150 32.0/8.0
Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 1NT S+2 E 150 32.0/8.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Bengt Rylander - Thore Lindström 1NT S+2 E 150 32.0/8.0
Jan Schneider - Ester Schneider Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 1NT S+1 D 120 22.0/18.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Christina Leander - Mona Berge 1NT S+1 E 120 22.0/18.0
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad Kent Hermansson - Lotta Lundberg 1NT S+1 E 120 22.0/18.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Helen Johansson - Claudia Sjöberg 1NT S+1 E 120 22.0/18.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT S+1 E 120 22.0/18.0
Yvonne Tolf - Britt Lindberg Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N= 2 110 13.0/27.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Klas Bellander - Mikael Björkman 3 S= E 110 13.0/27.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 N= 4 110 13.0/27.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Teddy Wald - Kuno Wahlgren 2 N+1 4 110 13.0/27.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Junot Delcomyn - Leif Karlsson 3 Ö-1 E 100 8.0/32.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Stig Unoson - Ulf Öjing 1NT S= 7 90 5.0/35.0
Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 1NT S= E 90 5.0/35.0
Lena Kampf - Mona Andersson Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT S-1 E -50 1.0/39.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3 S-1 E -50 1.0/39.0
Aina Joheimer - Tommy Lööf     - 18.9/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Nord giv
ingen i zon
E632
E832
K94
76
Dkn5
KDkn105
D
10532
K1074
974
Ekn65
EK
98
6
108732
Dkn984

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N56232
S56232
Ö76111010
V76111010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Nancy Thern - Lennart Lindahl 3NT Ö-2 4 100 40.0/0.0
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 Ö-1 6 50 37.0/3.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 V-1 6 50 37.0/3.0
Jan Schneider - Ester Schneider Yvonne Tolf - Britt Lindberg 4 Ö= 8 -420 31.0/9.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 4 Ö= D -420 31.0/9.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 4 Ö= Kn -420 31.0/9.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Teddy Wald - Kuno Wahlgren 4 Ö= D -420 31.0/9.0
Lena Kampf - Mona Andersson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö+1 D -430 21.0/19.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Rolf Sjödahl - Alf Pihl 3NT Ö+1 D -430 21.0/19.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Kristi Meier - Per Nilsson 3NT Ö+1 4 -430 21.0/19.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Agneta Johansson - Lars Svensson 3NT Ö+1 D -430 21.0/19.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Helen Johansson - Claudia Sjöberg 3NT Ö+1 3 -430 21.0/19.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 3NT V+1 7 -430 21.0/19.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Ulf Öjing 4 Ö+1 9 -450 12.0/28.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Christina Leander - Mona Berge 4 Ö+1 9 -450 12.0/28.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Christer Ekberg - Max Elander 4 Ö+1 10 -450 12.0/28.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3NT Ö+2 2 -460 5.0/35.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT Ö+2 8 -460 5.0/35.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Kent Hermansson - Lotta Lundberg 3NT V+2 D -460 5.0/35.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Aina Joheimer - Tommy Lööf 3NT Ö+2 4 -460 5.0/35.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Per Boberg - Kerstin Boberg 5D N-4 E -800 0.0/40.0
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad     - 21.4/-

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Öst giv
N-S i zon
KD97652
kn
Kkn8
75
Ekn4
K103
D752
E93
108
752
963
Dkn842
3
ED9864
E104
K106

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N78998
S789109
Ö55334
V55334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Schneider - Ester Schneider Yvonne Tolf - Britt Lindberg 4 S+1 2 650 39.0/1.0
Lena Kampf - Mona Andersson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 N+1 3 650 39.0/1.0
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3NT S+1 4 630 36.0/4.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Stig Unoson - Ulf Öjing 4 N= 10 620 31.0/9.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Per Boberg - Kerstin Boberg 4 N= 7 620 31.0/9.0
Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson Christer Ekberg - Max Elander 4 N= 3 620 31.0/9.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 S= E 620 31.0/9.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Aina Joheimer - Tommy Lööf 3NT S= 2 600 26.0/14.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Christina Leander - Mona Berge 4D Ö-2 E 300 24.0/16.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Agneta Johansson - Lars Svensson 2 S+2 7 170 20.0/20.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Teddy Wald - Kuno Wahlgren 3 S+1 4 170 20.0/20.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 2 N+2 2 170 20.0/20.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Kristi Meier - Per Nilsson 3 N= 7 140 13.0/27.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3 N= D 140 13.0/27.0
Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Helen Johansson - Claudia Sjöberg 3 N= 2 140 13.0/27.0
Klas Bellander - Mikael Björkman Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 3 N= Kn 140 13.0/27.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 N-1 D -100 5.0/35.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 4 N-1 2 -100 5.0/35.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3 S-1 E -100 5.0/35.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Kent Hermansson - Lotta Lundberg 4 S-1 2 -100 5.0/35.0
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Nancy Thern - Lennart Lindahl 4D N-1 2 -200 0.0/40.0
Torbjörn Järnum - Nils Lindblad     - 21.4/-

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Syd giv
Ö-V i zon
kn82
E108
Ekn965
kn4
E10743
D2
KD3
E93
96
763
872
KD1085
KD5
Kkn954
104
762

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N48866
S48866
Ö84476
V84476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Unoson - Ulf Öjing Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 2 S+1 E 140 39.0/1.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Kent Hermansson - Lotta Lundberg 3 S= K 140 39.0/1.0
Jan Schneider - Ester Schneider Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 S= E 110 31.0/9.0
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 S= K 110 31.0/9.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 2 S= D 110 31.0/9.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 S= E 110 31.0/9.0
Aina Joheimer - Tommy Lööf Nicolae Östner - Evert Bengtsson 2 S= E 110 31.0/9.0
Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard Teddy Wald - Kuno Wahlgren 2 S= 3 110 31.0/9.0
Christer Ekberg - Max Elander Christina Leander - Mona Berge 2 N= 9 90 22.0/18.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 2 N= K 90 22.0/18.0
Helen Johansson - Claudia Sjöberg Agneta Johansson - Lars Svensson 2 N= 9 90 22.0/18.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Rolf Sjödahl - Alf Pihl 2 S-1 E -50 17.0/23.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Klas Bellander - Mikael Björkman 3 S-1 3 -50 17.0/23.0
Lena Kampf - Mona Andersson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 1NT V= 5 -90 14.0/26.0
Nancy Thern - Lennart Lindahl Yvonne Tolf - Britt Lindberg 4 S-2 E -100 11.0/29.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 S-2 3 -100 11.0/29.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Per Boberg - Kerstin Boberg 1 V+1 Kn -110 8.0/32.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT V+1 5 -120 4.0/36.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 1NT V+1 E -120 4.0/36.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Torbjörn Järnum - Nils Lindblad 1NT V+1 5 -120 4.0/36.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Kristi Meier - Per Nilsson 1NT V+2 6 -150 0.0/40.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten     - -/15.7

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Väst giv
alla i zon
KD43
4
742
K10974
E107
E973
E96
653
95
K8652
KDkn8
E8
kn862
Dkn10
1053
Dkn2

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N63363
S63363
Ö6101068
V6101068
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Ekberg - Max Elander Christina Leander - Mona Berge 4 Ö-1 D 100 40.0/0.0
Lena Kampf - Mona Andersson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3 Ö+1 D -170 36.0/4.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3 Ö+1 D -170 36.0/4.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 Ö+1 8 -170 36.0/4.0
Nancy Thern - Lennart Lindahl Yvonne Tolf - Britt Lindberg 4 V= K -620 19.0/21.0
Jan Clementsson - Sanna Clementsson Per Boberg - Kerstin Boberg 4 Ö= 3 -620 19.0/21.0
Jan Schneider - Ester Schneider Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 4 Ö= 2 -620 19.0/21.0
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Anders Olsson - Sten Ahlgren 4 Ö= D -620 19.0/21.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 4 V= K -620 19.0/21.0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Rolf Sjödahl - Alf Pihl 4 Ö= 2 -620 19.0/21.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V= K -620 19.0/21.0
Stig Unoson - Ulf Öjing Ulf Schjånberg - Anita Olofsson 4 Ö= 10 -620 19.0/21.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 Ö= D -620 19.0/21.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander Kent Hermansson - Lotta Lundberg 4 Ö= 3 -620 19.0/21.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Klas Bellander - Mikael Björkman 4 Ö= D -620 19.0/21.0
Helen Johansson - Claudia Sjöberg Agneta Johansson - Lars Svensson 4 V= 4 -620 19.0/21.0
Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard Teddy Wald - Kuno Wahlgren 4 Ö= D -620 19.0/21.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Torbjörn Järnum - Nils Lindblad 4 Ö= 3 -620 19.0/21.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Kristi Meier - Per Nilsson 4 V+1 3 -650 2.0/38.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 V+1 3 -650 2.0/38.0
Aina Joheimer - Tommy Lööf Nicolae Östner - Evert Bengtsson 4 V+1 K -650 2.0/38.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten     - -/15.7

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Nord giv
N-S i zon
E85
984
6532
KD3
D96
kn62
874
kn1065
743
D103
EKkn9
742
Kkn102
EK75
D10
E98

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N8810109
S8810109
Ö45334
V45334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Aina Joheimer - Tommy Lööf Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 3NT S+1 10 630 40.0/0.0
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT S= 5 600 30.0/10.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Ragnar Carstam - Helene Carstam 3NT S= 2 600 30.0/10.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Kristi Meier - Per Nilsson 3NT S= 5 600 30.0/10.0
Stig Unoson - Ulf Öjing Jan Clementsson - Sanna Clementsson 3NT S= 5 600 30.0/10.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 3NT S= 5 600 30.0/10.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Helen Johansson - Claudia Sjöberg 3NT N= E 600 30.0/10.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 3NT S= Kn 600 30.0/10.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT S= 5 600 30.0/10.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 3NT S= 6 600 30.0/10.0
Lena Kampf - Mona Andersson Yvonne Tolf - Britt Lindberg 2NT N+2 9 180 20.0/20.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 1NT N+2 7 150 17.0/23.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Kent Hermansson - Lotta Lundberg 2NT S+1 5 150 17.0/23.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2NT N= E 120 13.0/27.0
Christina Leander - Mona Berge Per Boberg - Kerstin Boberg 1NT S+1 Kn 120 13.0/27.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT S-1 5 -100 9.0/31.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Torbjörn Järnum - Nils Lindblad 3NT S-1 6 -100 9.0/31.0
Nancy Thern - Lennart Lindahl Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3NT N-2 E -200 3.0/37.0
Jan Schneider - Ester Schneider Christer Ekberg - Max Elander 3NT S-2 Kn -200 3.0/37.0
Teddy Wald - Kuno Wahlgren Klas Bellander - Mikael Björkman 3NT S-2 5 -200 3.0/37.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 3NT S-2 Kn -200 3.0/37.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander     - -/20.7

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Öst giv
Ö-V i zon
D103
KD854
E1074
4
K964
kn7
kn96
EKkn8
kn
E102
K532
D10753
E8752
963
D8
962

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N35874
S35874
Ö108568
V108568
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 4 V-2 K 200 40.0/0.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Marianne Servin - Ulla Öberg 2 N+1 Kn 140 38.0/2.0
Anders Olsson - Sten Ahlgren Kristi Meier - Per Nilsson 2 N= Kn 110 35.0/5.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Rutger Persson - Claes Nilsson 2 N= Kn 110 35.0/5.0
Cecilia Ericsson - Ildiko Lang Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 4 V-1 K 100 30.0/10.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Helen Johansson - Claudia Sjöberg 3 Ö-1 6 100 30.0/10.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 5 V-1 3 100 30.0/10.0
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N-1 D -50 25.0/15.0
Nicolae Östner - Evert Bengtsson Torbjörn Järnum - Nils Lindblad 3 N-1 Kn -50 25.0/15.0
Aina Joheimer - Tommy Lööf Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson 1NT Ö= 9 -90 22.0/18.0
Nancy Thern - Lennart Lindahl Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 3 N-2 Kn -100 19.0/21.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Ragnar Carstam - Helene Carstam 3 N-2 Kn -100 19.0/21.0
Lena Kampf - Mona Andersson Yvonne Tolf - Britt Lindberg 3 Ö= 9 -110 15.0/25.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 V= K -110 15.0/25.0
Jan Schneider - Ester Schneider Christer Ekberg - Max Elander 2NT Ö= 9 -120 11.0/29.0
Agneta Johansson - Lars Svensson Kent Hermansson - Lotta Lundberg 2NT Ö= 9 -120 11.0/29.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 Ö= E -130 7.0/33.0
Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson Christina Kronlund - Thomas Ålander 3 V+1 4 -130 7.0/33.0
Teddy Wald - Kuno Wahlgren Klas Bellander - Mikael Björkman 3D N-2 Kn -300 4.0/36.0
Christina Leander - Mona Berge Per Boberg - Kerstin Boberg 3NT Ö+1 9 -630 1.0/39.0
Stig Unoson - Ulf Öjing Jan Clementsson - Sanna Clementsson 3NT Ö+1 9 -630 1.0/39.0
Gunilla Ljung - Gun Bellander     - -/20.7

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Syd giv
alla i zon
8
Dkn7543
K106
E64
EK106
E8
ED94
1085
kn752
962
8732
kn3
D943
K10
kn5
KD972

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N951068
S961068
Ö37374
V37374
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ragnar Carstam - Helene Carstam Jan Clementsson - Sanna Clementsson 2D N+3 Kn 1270 40.0/0.0
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Yvonne Tolf - Britt Lindberg 4D N= Kn 790 37.0/3.0
Christer Ekberg - Max Elander Nancy Thern - Lennart Lindahl 4D N= 8 790 37.0/3.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 1NT V-5 D 500 34.0/6.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT V-4 3 400 32.0/8.0
Lena Kampf - Mona Andersson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2 N+3 3 200 25.0/15.0
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2 N+3 8 200 25.0/15.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Stig Unoson - Ulf Öjing 1NT V-2 5 200 25.0/15.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 1NT V-2 3 200 25.0/15.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Nicolae Östner - Evert Bengtsson 1NT V-2 5 200 25.0/15.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 2 N+3 2 200 25.0/15.0
Kristi Meier - Per Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 N+2 2 170 13.0/27.0
Jan Schneider - Ester Schneider Christina Leander - Mona Berge 2 N+2 2 170 13.0/27.0
Teddy Wald - Kuno Wahlgren Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 2 N+2 5 170 13.0/27.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom 2 N+2 5 170 13.0/27.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Klas Bellander - Mikael Björkman 2 N+2 Kn 170 13.0/27.0
Helen Johansson - Claudia Sjöberg Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 2 N+2 8 170 13.0/27.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Agneta Johansson - Lars Svensson 2 N+1 8 140 6.0/34.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Torbjörn Järnum - Nils Lindblad 2 N= Kn 110 4.0/36.0
Aina Joheimer - Tommy Lööf Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 4 N-1 8 -100 2.0/38.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Anders Olsson - Sten Ahlgren 2 Ö= 10 -110 0.0/40.0
Kent Hermansson - Lotta Lundberg     - 24.3/-

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2014.02.26

Väst giv
ingen i zon
762
E107
K1064
1032
KDkn9
KD9
kn2
7654
1043
kn843
ED5
Dkn9
E85
652
9873
EK8

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N46445
S46445
Ö87997
V97997
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Sjödahl - Alf Pihl Yvonne Tolf - Britt Lindberg 3 Ö-1 E 50 39.0/1.0
Aina Joheimer - Tommy Lööf Birgit Hartman - Ingegerd Jeppsson 3 Ö-1 E 50 39.0/1.0
Kristi Meier - Per Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren Pass   33.0/7.0
Ulf Schjånberg - Anita Olofsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Pass   33.0/7.0
Christer Ekberg - Max Elander Nancy Thern - Lennart Lindahl Pass   33.0/7.0
Bodil Wikström - Niusia Lichtman Kerstin Bergman - Bengt Hesselbom Pass   33.0/7.0
Jan Schneider - Ester Schneider Christina Leander - Mona Berge 1NT Ö= E -90 27.0/13.0
Ragnar Carstam - Helene Carstam Jan Clementsson - Sanna Clementsson 1NT Ö= 3 -90 27.0/13.0
Göran Nyqvist - Peter Perulf Agneta Johansson - Lars Svensson 2 S-2 K -100 24.0/16.0
Per Boberg - Kerstin Boberg Stig Unoson - Ulf Öjing 1NT Ö+1 E -120 22.0/18.0
Lena Kampf - Mona Andersson Ulf Andersson - Gull-Lis Andersson 2NT V+1 4 -150 11.0/29.0
Junot Delcomyn - Leif Karlsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3 N-3 3 -150 11.0/29.0
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Anders Olsson - Sten Ahlgren 1NT Ö+2 9 -150 11.0/29.0
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Marianne Servin - Ulla Öberg 1NT Ö+2 E -150 11.0/29.0
Christina Kronlund - Thomas Ålander Monica Lessing - Judit Derzsi-Jalgard 1NT Ö+2 9 -150 11.0/29.0
Bengt Rylander - Thore Lindström Klas Bellander - Mikael Björkman 1NT Ö+2 E -150 11.0/29.0
Lotti Hellsten - Sverker Hellsten Nicolae Östner - Evert Bengtsson 1NT Ö+2 E -150 11.0/29.0
Helen Johansson - Claudia Sjöberg Cecilia Ericsson - Ildiko Lang 1NT Ö+2 E -150 11.0/29.0
Kent Bengtsson - Ingrid Bengtsson Torbjörn Järnum - Nils Lindblad 1NT Ö+2 E -150 11.0/29.0
Rutger Persson - Claes Nilsson Gunilla Ljung - Gun Bellander 1NT Ö+2 E -150 11.0/29.0
Teddy Wald - Kuno Wahlgren Ing-Marie Persson - Sven-Uno Persson 3NT V= 6 -400 0.0/40.0
Kent Hermansson - Lotta Lundberg     - 24.3/-