Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » onsdag 18.30 hcp o partnergaranti 2014-01-29 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

onsdag 18.30 hcp o partnergaranti 2014-01-29

Partävling, 19 bord, 38 par. Antal brickor: 24. Medel: 432.0.

Privatprotokoll för Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 7, Hans Antolin - Jan-Åke Roos
13NT V= 400 23 64% 23 64.0%97EK428754D54 E63Kn109EKD9K97
24 S+1 -650 16 44% 39 54.0%627210853108764 E83D3ED962D92
Rond 2, som NS mot par 16, Marianne Servin - Ulla Öberg
31NT S= 90 27 75% 66 61.0%EKn952D8653852 K10EK839742DKn9
43 S+2 200 20 56% 86 59.8%EK946Kn4Kn109642 DKn8652KD8K1083
Rond 3, som NS mot par 11, Gunlis Åberg - Pia Katarina Larsson
54 Ö= -420 26 72% 112 62.2%942Kn102KKnE8643 ED9510865321072
65NT N= 460 28 78% 140 64.8%Kn864KD7DKn9763 EK6542DE5EK52
Rond 4, som ÖV mot par 14, Max Elander - Christer Ekberg
73 V= 140 33 92% 173 68.7%DKn9754D2109K95 EKKKn753DKn8732
82NT N+1 -150 20 56% 193 67.1%EKKn321092Kn3K106 1086D8651097D42
Rond 5, som ÖV mot par 20, Mats Andersson - Ulla Lundström
92NT V+1 150 3 8% 196 60.6%E64323D4210654 8KKn94EK86EKD7
103 N= -110 4 11% 200 55.6%K9542EK10822D7 76753873EK1093
Rond 6, som ÖV mot par 17, Ulla Wästberg - Hans Wästberg
114 S+1 -450 21 58% 221 55.8%K9762107454K53 843KE1098710987
124 N= -620 16 44% 237 54.8%10847KD963EK95 Kn75K103108510843
Rond 7, som ÖV mot par 5, Junot Delcomyn - Leif Karlsson
132NT S-2 200 34 94% 271 57.8%KDKn8762EKKDKn5 763DKn946510942
143 N+2 -150 20 56% 291 57.7%Kn109D1096424432 ED765KKn7D32Kn5
Rond 8, som NS mot par 19, Lotta Lundberg - Anette Wald Gärdenfors
151NT Ö+2 -150 19 53% 310 57.4%ED6DKn1052Kn6654 KKn5363D9874Kn9
163NT N= 400 29 81% 339 58.9%K42EKKn107Kn10732 EKn953EK85D1085
Rond 9, som NS mot par 13, Nancy Thern - Lennart Lindahl
172NT N= 120 16 44% 355 58.0%K4DKn86EK54D108 87E1097D72E754
184D S-1 -200 0 0% 355 54.8%8532D10210D10763 EK976Kn86ED552
Rond 10, som ÖV mot par 15, Britt Lindberg - Yvonne Tolf
194 N+1 -450 6 17% 361 52.8%DKn2932D98E842 76Kn875Kn76K953
203NT S= -600 16 44% 377 52.4%E108Kn98K983DKn5 D9546543751074
Rond 11, som NS mot par 1, Torleif Heimdal - Dennis Alsensjö
215 S= 600 17 47% 394 52.1%D1094E65EK8742 Kn82ED82KDKn875
223 Ö= -110 19 53% 413 52.1%D108EDKn75D93Kn8 Kn976310EKKn7572
Rond 12, som NS mot par 18, Anders Olsson - Sten Ahlgren
233NT V+3 -690 22 61% 435 52.5%10762Kn86K107962 84D1095Kn865Kn103
242 Ö+2 -170 11 31% 446 51.6%KD9531052D42Kn9 E7686E106D8765