Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Falu BK » Söndagsbridge med hcp 2014-02-16 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
Falu BK

Söndagsbridge med hcp 2014-02-16

Partävling, 5 bord, 10 par. Antal brickor: 18. Medel: 72.0.

Privatprotokoll för Birgitta Pettersson - Barbro Lundholm

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 1, Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner
14 S= 420 0 0% 0 0.0%ED109610764KKn106 K4EK82E752E84
22 V+1 -140 3 38% 3 19.0%94D63E642D987 1063EKn8D73E542
Rond 2, som NS mot par 2, Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström
32NT V-2 200 7 88% 10 42.0%E65D1052EK7654 1087Kn96426DKn92
42 V+1 -140 6 75% 16 50.2%EKKn26263Kn9653 754D104KD95428
Rond 3, som NS mot par 3, Ann Eriksson - Gunilla Fridberg
53 S-3 -300 0 0% 16 40.2%EK85436E28643 6D97542DKDKn75
62 N= 110 6 75% 22 46.0%DKnD876532KKn7D 97ED932EKn9753
Rond 4, som NS mot par 4, Inga-Lill Bergvall - Ruth Trued
75 Ö+1 -620 4 50% 26 46.6%6410864KKn7652E 9532D521083976
81NT Ö+2 -150 5 63% 31 48.6%D7542D2DKn7Kn106 E87654E528753
Rond 5, som NS mot par 5, Clifford Eriksson - Anna Martinsson
93 N+2 150 6 75% 37 51.6%5432K7D876452 D108EE1092EK1063
102 S+2 170 8 100% 45 56.4%K852DKn10982654 6EK854325KDKn3
Rond 6, som NS mot par 6, Laszlo Lipovszky - Bengt Everbrand
114 S= 420 3 38% 48 54.7%D10861086KD3D86 K3EKDKn754Kn7Kn4
123 N= 110 4 50% 52 54.3%D8532EKn96EK106 KnKKn74K754DKn83
Rond 7, som NS mot par 7, Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson
132NT N+1 150 4 50% 56 54.0%EK2932109654ED DKn10KD75E7Kn975
141 N+3 170 6 75% 62 55.5%KD854D96D7D96 E76EK810832K105
Rond 8, som NS mot par 8, Curt Wikblad - Gunilla Wikblad
153 S= 110 4 50% 66 55.1%D85EKKn8282742 K9D3E943EKKn108
162NT S+2 180 3 38% 69 54.1%73EK74D5E6543 EKD4DKn587632K
Rond 9, som NS mot par 9, Lisbeth Anvill - Brita Eriksson
172 N-1 -50 5 63% 74 54.6%105E5KDKn7K9875 Kn73KKn7632962Kn
181NT V= -90 2 25% 76 52.9%Kn983D962KKn1062 ED1053KKn10651083

Bricka 1

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2014.02.16

Nord giv
ingen i zon
ED1096
10764
Kkn
106
8532
D5
864
Kkn32
kn7
kn93
D1093
D975
K4
EK82
E752
E84

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N89111110
S89111110
Ö54122
V54122
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lill Bergvall - Ruth Trued Laszlo Lipovszky - Bengt Everbrand 3NT S+3 3 490 7/1
Clifford Eriksson - Anna Martinsson Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 3NT S+3 2 490 7/1
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Ann Eriksson - Gunilla Fridberg 4 N+2 Kn 480 4/4
Lisbeth Anvill - Brita Eriksson Curt Wikblad - Gunilla Wikblad 4 S+1 2 450 2/6
Birgitta Pettersson - Barbro Lundholm Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 4 S= K 420 0/8

Bricka 2

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2014.02.16

Öst giv
N-S i zon
94
D63
E642
D987
EKDkn52
1095
kn5
kn3
87
K742
K1098
K106
1063
Ekn8
D73
E542

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N77655
S77655
Ö56787
V56787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Ann Eriksson - Gunilla Fridberg 2 V= 4 -110 7/1
Lisbeth Anvill - Brita Eriksson Curt Wikblad - Gunilla Wikblad 2 V= 4 -110 7/1
Clifford Eriksson - Anna Martinsson Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 2 V+1 7 -140 3/5
Birgitta Pettersson - Barbro Lundholm Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 2 V+1 7 -140 3/5
Inga-Lill Bergvall - Ruth Trued Laszlo Lipovszky - Bengt Everbrand 2 V+2 2 -170 0/8

Bricka 3

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2014.02.16

Syd giv
Ö-V i zon
E65
D
1052
EK7654
KD92
E83
ED93
108
kn43
K1075
Kkn874
3
1087
kn9642
6
Dkn92

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N93536
S93536
Ö410896
V410896
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Clifford Eriksson - Anna Martinsson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 2NT V-2 E 200 7/1
Birgitta Pettersson - Barbro Lundholm Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 2NT V-2 5 200 7/1
Laszlo Lipovszky - Bengt Everbrand Ann Eriksson - Gunilla Fridberg 3 N= 3 110 3/5
Curt Wikblad - Gunilla Wikblad Inga-Lill Bergvall - Ruth Trued 2 N+1 3 110 3/5
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Lisbeth Anvill - Brita Eriksson 3 N-1 Kn -50 0/8

Bricka 4

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2014.02.16

Väst giv
alla i zon
EKkn2
62
63
kn9653
D3
EKkn87
E108
EKD
10986
953
kn7
10742
754
D104
KD9542
8

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N57364
S57365
Ö75968
V75968
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Lisbeth Anvill - Brita Eriksson 3 V= E -140 6/2
Laszlo Lipovszky - Bengt Everbrand Ann Eriksson - Gunilla Fridberg 2 V+1 E -140 6/2
Birgitta Pettersson - Barbro Lundholm Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 2 V+1 E -140 6/2
Curt Wikblad - Gunilla Wikblad Inga-Lill Bergvall - Ruth Trued 2NT V+3 E -210 2/6
Clifford Eriksson - Anna Martinsson Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3NT V= 3 -600 0/8

Bricka 5

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2014.02.16

Nord giv
N-S i zon
EK8543
6
E2
8643
D107
EKkn83
K943
9
kn92
10
kn108765
E102
6
D97542
D
KDkn75

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N103774
S103774
Ö39646
V39646
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laszlo Lipovszky - Bengt Everbrand Curt Wikblad - Gunilla Wikblad 2 N+1 10 140 7/1
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Inga-Lill Bergvall - Ruth Trued 3 N= 10 140 7/1
Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 4 N-1 10 -100 4/4
Lisbeth Anvill - Brita Eriksson Clifford Eriksson - Anna Martinsson 3 N-2 10 -200 2/6
Birgitta Pettersson - Barbro Lundholm Ann Eriksson - Gunilla Fridberg 3 S-3 9 -300 0/8

Bricka 6

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2014.02.16

Öst giv
Ö-V i zon
Dkn
D876532
Kkn7
D
K105432
kn94
1084
8
E86
EK10
65
K10642
97

ED932
Ekn9753

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N89834
S89834
Ö54576
V53576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 2 N= 5 110 6/2
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Inga-Lill Bergvall - Ruth Trued 2 N= 2 110 6/2
Birgitta Pettersson - Barbro Lundholm Ann Eriksson - Gunilla Fridberg 2 N= 6 110 6/2
Laszlo Lipovszky - Bengt Everbrand Curt Wikblad - Gunilla Wikblad 5 S-1 6 -50 1/7
Lisbeth Anvill - Brita Eriksson Clifford Eriksson - Anna Martinsson 2 N-1 2 -50 1/7

Bricka 7

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2014.02.16

Syd giv
alla i zon
64
10864
Kkn7652
E
EDkn10
kn93
ED9
432
K87
EK7
4
KDkn1085
9532
D52
1083
976

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N17311
S17311
Ö12591211
V12691212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Laszlo Lipovszky - Bengt Everbrand 3 Ö+3 3 -170 7/1
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Lisbeth Anvill - Brita Eriksson 3 Ö+3 3 -170 7/1
Birgitta Pettersson - Barbro Lundholm Inga-Lill Bergvall - Ruth Trued 5 Ö+1 3 -620 4/4
Curt Wikblad - Gunilla Wikblad Clifford Eriksson - Anna Martinsson 3NT V+3 5 -690 2/6
Ann Eriksson - Gunilla Fridberg Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 6 Ö= 5 -1370 0/8

Bricka 8

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2014.02.16

Väst giv
ingen i zon
D7542
D2
Dkn7
kn106
kn1096
Kkn
9863
K94
K83
E1093
K104
ED2
E
87654
E52
8753

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N43443
S43443
Ö999810
V998810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Curt Wikblad - Gunilla Wikblad Clifford Eriksson - Anna Martinsson 3NT Ö-1 4 50 8/0
Ann Eriksson - Gunilla Fridberg Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 2NT Ö+1 5 -150 5/3
Birgitta Pettersson - Barbro Lundholm Inga-Lill Bergvall - Ruth Trued 1NT Ö+2 4 -150 5/3
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Lisbeth Anvill - Brita Eriksson 3NT V= 2 -400 2/6
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Laszlo Lipovszky - Bengt Everbrand 3NT Ö+1 8 -430 0/8

Bricka 9

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2014.02.16

Nord giv
Ö-V i zon
5432
K7
D8764
52
E96
10652
K3
Dkn84
Kkn7
Dkn9843
kn5
97
D108
E
E1092
EK1063

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N810598
S810598
Ö53845
V53845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lill Bergvall - Ruth Trued Ann Eriksson - Gunilla Fridberg 3 Ö-2 K 200 8/0
Birgitta Pettersson - Barbro Lundholm Clifford Eriksson - Anna Martinsson 3 N+2 D 150 6/2
Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4 N= D 130 4/4
Lisbeth Anvill - Brita Eriksson Laszlo Lipovszky - Bengt Everbrand 1 S+1 E 90 2/6
Curt Wikblad - Gunilla Wikblad Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 2 Ö= E -110 0/8

Bricka 10

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2014.02.16

Öst giv
alla i zon
K852
D
kn10982
654
D1043
kn97
E743
92
Ekn97
106
KD6
E1087
6
EK85432
5
KDkn3

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N65945
S65945
Ö68498
V68498
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Pettersson - Barbro Lundholm Clifford Eriksson - Anna Martinsson 2 S+2 9 170 8/0
Inga-Lill Bergvall - Ruth Trued Ann Eriksson - Gunilla Fridberg 3 S= 4 140 5/3
Lisbeth Anvill - Brita Eriksson Laszlo Lipovszky - Bengt Everbrand 3 S= 9 140 5/3
Curt Wikblad - Gunilla Wikblad Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 2 Ö= E -110 2/6
Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3 V= D -140 0/8

Bricka 11

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2014.02.16

Syd giv
ingen i zon
D1086
1086
KD3
D86
Ekn5
92
E952
K1053
9742
3
10864
E972
K3
EKDkn754
kn7
kn4

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N65978
S65978
Ö77454
V77454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Eriksson - Gunilla Fridberg Curt Wikblad - Gunilla Wikblad 4 S+1 E 450 8/0
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 4 S= 2 420 3/5
Clifford Eriksson - Anna Martinsson Inga-Lill Bergvall - Ruth Trued 4 S= 5 420 3/5
Lisbeth Anvill - Brita Eriksson Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 4 S= E 420 3/5
Birgitta Pettersson - Barbro Lundholm Laszlo Lipovszky - Bengt Everbrand 4 S= E 420 3/5

Bricka 12

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2014.02.16

Väst giv
N-S i zon
D853
2
Ekn96
EK106
K1072
D83
D8
9742
E964
E10965
1032
5
kn
Kkn74
K754
Dkn83

Optimalt kontrakt: 4D V-3 500
 NT
N1010669
S1010669
Ö32764
V32764
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lisbeth Anvill - Brita Eriksson Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 2NT N+1 D 150 8/0
Ann Eriksson - Gunilla Fridberg Curt Wikblad - Gunilla Wikblad 2 N+2 E 130 6/2
Birgitta Pettersson - Barbro Lundholm Laszlo Lipovszky - Bengt Everbrand 3 N= 10 110 4/4
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3NT N-1 5 -100 1/7
Clifford Eriksson - Anna Martinsson Inga-Lill Bergvall - Ruth Trued 4 N-1 5 -100 1/7

Bricka 13

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2014.02.16

Nord giv
alla i zon
EK2
932
109654
ED
63
kn1086
KD3
K1043
98754
E4
kn82
862
Dkn10
KD75
E7
kn975

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N89989
S89989
Ö53444
V53444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström Curt Wikblad - Gunilla Wikblad 3NT N= 4 600 7/1
Laszlo Lipovszky - Bengt Everbrand Clifford Eriksson - Anna Martinsson 3NT N= 9 600 7/1
Birgitta Pettersson - Barbro Lundholm Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 2NT N+1 9 150 4/4
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Ann Eriksson - Gunilla Fridberg 3 S= 10 140 2/6
Inga-Lill Bergvall - Ruth Trued Lisbeth Anvill - Brita Eriksson 1 Ö+1 3 -110 0/8

Bricka 14

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2014.02.16

Öst giv
ingen i zon
KD854
D96
D7
D96
102
kn5432
EK
E732
kn93
107
kn9654
kn84
E76
EK8
10832
K105

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N9881010
S9881010
Ö45533
V45533
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström Curt Wikblad - Gunilla Wikblad 3NT S+1 K 430 8/0
Birgitta Pettersson - Barbro Lundholm Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 1 N+3 10 170 6/2
Laszlo Lipovszky - Bengt Everbrand Clifford Eriksson - Anna Martinsson 2NT S+1 E 150 4/4
Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner Ann Eriksson - Gunilla Fridberg 2 N+1 10 140 2/6
Inga-Lill Bergvall - Ruth Trued Lisbeth Anvill - Brita Eriksson 1 V-1 4 50 0/8

Bricka 15

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2014.02.16

Syd giv
N-S i zon
D85
EKkn82
82
742
E10643
9
KD1075
D6
kn72
107654
kn6
953
K9
D3
E943
EKkn108

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N11710510
S11710610
Ö25272
V25272
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström Inga-Lill Bergvall - Ruth Trued 4 N+1 2 650 8/0
Ann Eriksson - Gunilla Fridberg Lisbeth Anvill - Brita Eriksson 5 S= E 600 6/2
Birgitta Pettersson - Barbro Lundholm Curt Wikblad - Gunilla Wikblad 3 S= E 110 4/4
Clifford Eriksson - Anna Martinsson Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 3NT S-2 5 -200 2/6
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Laszlo Lipovszky - Bengt Everbrand 4 N-3 Kn -300 0/8

Bricka 16

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2014.02.16

Väst giv
Ö-V i zon
73
EK74
D5
E6543
kn105
1082
EKkn
9872
9862
963
1094
Dkn10
EKD4
Dkn5
87632
K

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N9101199
S9101199
Ö33244
V33244
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström Inga-Lill Bergvall - Ruth Trued 3NT N= 2 400 7/1
Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson Laszlo Lipovszky - Bengt Everbrand 3NT N= 9 400 7/1
Clifford Eriksson - Anna Martinsson Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 1NT S+3 Kn 180 3/5
Birgitta Pettersson - Barbro Lundholm Curt Wikblad - Gunilla Wikblad 2NT S+2 E 180 3/5
Ann Eriksson - Gunilla Fridberg Lisbeth Anvill - Brita Eriksson 2NT S+1 5 150 0/8

Bricka 17

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2014.02.16

Nord giv
ingen i zon
105
E5
KDkn7
K9875
ED942
9
843
E1064
K86
D1084
E105
D32
kn73
Kkn7632
962
kn

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N66744
S66744
Ö76587
V76597
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Eriksson - Gunilla Fridberg Clifford Eriksson - Anna Martinsson 3 S= 2 140 8/0
Laszlo Lipovszky - Bengt Everbrand Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 2 S-1 E -50 5/3
Birgitta Pettersson - Barbro Lundholm Lisbeth Anvill - Brita Eriksson 2 N-1 8 -50 5/3
Inga-Lill Bergvall - Ruth Trued Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 3NT N-5 6 -250 2/6
Curt Wikblad - Gunilla Wikblad Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 3NT Ö= Kn -400 0/8

Bricka 18

Falu BK, Falun, Dalabridgen, Sverige 2014.02.16

Öst giv
N-S i zon
kn9
83
D962
Kkn1062
K82
E9
kn74
ED875
764
D742
EK5
943
ED1053
Kkn1065
1083

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N67787
S67787
Ö76656
V76656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laszlo Lipovszky - Bengt Everbrand Lars-Åke Jansson - Hans-Erik Hedström 2 S= E 110 8/0
Ann Eriksson - Gunilla Fridberg Clifford Eriksson - Anna Martinsson 3 V-2 8 100 5/3
Curt Wikblad - Gunilla Wikblad Joyce Fahlstad - Roger Alfredsson 1NT V-2 2 100 5/3
Birgitta Pettersson - Barbro Lundholm Lisbeth Anvill - Brita Eriksson 1NT V= 2 -90 2/6
Inga-Lill Bergvall - Ruth Trued Inga-Lill Nordin - Gunbritt Dalmanner 2 S-1 E -100 0/8