Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Lördagshissen 2014-03-15 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Lördagshissen 2014-03-15

Partävling, 11 bord, 21 par. Antal brickor: 24. Medel: 214.9.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Hélène Heumann - Elisabeth Lalin

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 10, Hans Nerell - Åke Falkunge
13NT N+2 460 8.0 44% 8 44.0%EKn8EDDKn106Kn753 K1062107E94EK42
23 N-1 -100 12.0 67% 20 55.5%76KD9863E82K4 1085432ED53Kn102
31NT Ö= -90 8.0 44% 28 51.7%E43E3K53K5432 KD98Kn10769874Kn
Rond 2, som NS mot par 8, Jerzy Kawa - Pär Rosén
43NT N+3 690 12.0 67% 40 55.5%D73EKnEK742E76 EK1084D1074D593
54 V+1 -450 5.0 28% 45 50.0%5EK104Kn87DKn1086 E632Kn982D10594
65D Ö+2 -1250 5.0 28% 50 46.3%1072EDKn5K92D103 K109643264KKn75
Rond 3, som NS mot par 17, Ulf Lindelöw - Göran Lindén
73 N= 140 10.0 56% 60 47.7%KKn72D6E1096Kn76 ED53Kn8754KnK109
83 Ö+2 -200 12.0 67% 72 50.1%D29874D873943 1086EK10532Kn9E8
91NT V+2 -150 0.0 0% 72 44.6%E753DKn7643D64 K4EK8497210987
Rond 4, som ÖV mot par 6, Karin Martinson - Dan Martinson
103 Ö-3 -300 2.0 11% 74 41.2%432EKD9942E92 Kn510763K85KDKn5
112 V+1 140 10.0 56% 84 42.5%9864327654KnEKn E10KD32K1076K109
123 Ö+2 150 9.0 50% 93 43.2%K976KnE6542E64 E85KD102D109839
Rond 5, som ÖV mot par 11, Sven Mårtensson - Ewa Eriksson
132 N+1 -110 0.0 0% 93 39.8%D954K1064832K3 KKnKn873EKKn75109
145 V= 450 6.0 33% 99 39.4%82KD26KKn108763 ED4EKn86543ED7
151 S= -80 0.0 0% 99 36.7%K62932E1095954 E93D8776EKKn106
Rond 6, som ÖV mot par 5, Elisabeth Forsell - Florence Bodin
164 S+1 -450 7.0 39% 106 36.9%K86102KKn1065432 E9875432D9759
174 V+1 450 14.0 78% 120 39.3%KKn3102D652E962 ED1086DKn84EK103
183 N-1 100 12.0 67% 132 40.8%E32EK104963Kn62 K9D9872542E54
Rond 7, Frirond
19  - 8.0 45% 140 41.1%1098ED72Kn93976 K298EK875K1052
20  - 8.0 45% 148 41.2%D10E97632K10498 962Kn8EDKn852E10
21  - 8.0 45% 156 41.4%71086E32EKn9854 K96D753Kn87652
Rond 8, som NS mot par 13, Bertil Lilliengren - Cecilie Lund
224 V= -620 16.0 89% 172 43.6%Kn10645D10632864 D8721032E95D102
234 Ö-1 100 12.0 67% 184 44.6%E97321094108632 5KKn82KKn106DKn95
243 S+1 170 9.0 50% 193 44.8%Kn62DKn84EKn3K93 E9754E9763D28

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Nord giv
ingen i zon
Ekn8
ED
Dkn106
kn753
954
Kkn843
853
108
D73
9652
K72
D96
K1062
107
E94
EK42

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Karin Martinson - Dan Martinson 3NT N+3 2 490 17.0/1.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Vivianne Ås - Kristina Treufeldt 3NT N+3 2 490 17.0/1.0
Ingemar Klera - Anders Birgander Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist 3NT N+2 2 460 8.0/10.0
Anders d´Aquino - Barbro Henrikson Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3NT N+2 2 460 8.0/10.0
Inga Bud - Carmen Tuason Jerzy Kawa - Pär Rosén 3NT N+2 2 460 8.0/10.0
Hélène Heumann - Elisabeth Lalin Hans Nerell - Åke Falkunge 3NT N+2 2 460 8.0/10.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg 3NT N+2 2 460 8.0/10.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg 3NT N+2 2 460 8.0/10.0
Sigvard Carlefred - Magnus Arve Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 3NT N+2 2 460 8.0/10.0
Bertil Lilliengren - Cecilie Lund Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark 3NT N+1 2 430 0.0/18.0
Cecilia Versteegh - Birte Hammar     - 8.7/-

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Öst giv
N-S i zon
76
KD9863
E82
K4
kn
74
Kkn109
E98753
EKD9
kn1052
764
D6
1085432
E
D53
kn102

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Klera - Anders Birgander Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist 2D S= 2 670 18.0/0.0
Inga Bud - Carmen Tuason Jerzy Kawa - Pär Rosén 3 Ö-1 2 50 15.0/3.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg 3 Ö-1 2 50 15.0/3.0
Hélène Heumann - Elisabeth Lalin Hans Nerell - Åke Falkunge 3 N-1 2 -100 12.0/6.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Karin Martinson - Dan Martinson 3 V= 2 -110 10.0/8.0
Sigvard Carlefred - Magnus Arve Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 1NT V+1 2 -120 8.0/10.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Vivianne Ås - Kristina Treufeldt 2 V+2 2 -130 6.0/12.0
Anders d´Aquino - Barbro Henrikson Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 1NT V+2 2 -150 4.0/14.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg 3 N-2 2 -200 2.0/16.0
Bertil Lilliengren - Cecilie Lund Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark 2NT N-3 2 -300 0.0/18.0
Cecilia Versteegh - Birte Hammar     - 8.7/-

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Syd giv
Ö-V i zon
E43
E3
K53
K5432
kn102
84
Dkn6
109876
765
KD952
E102
ED
KD98
kn1076
9874
kn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg 2 Ö-3 2 300 18.0/0.0
Ingemar Klera - Anders Birgander Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist 3 Ö-2 2 200 16.0/2.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg 1NT N+1 2 120 14.0/4.0
Sigvard Carlefred - Magnus Arve Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 1NT N= 2 90 12.0/6.0
Bertil Lilliengren - Cecilie Lund Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark 1NT N-1 2 -50 10.0/8.0
Hélène Heumann - Elisabeth Lalin Hans Nerell - Åke Falkunge 1NT Ö= 2 -90 8.0/10.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Karin Martinson - Dan Martinson 1NT N-2 2 -100 5.0/13.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Vivianne Ås - Kristina Treufeldt 1NT N-2 2 -100 5.0/13.0
Inga Bud - Carmen Tuason Jerzy Kawa - Pär Rosén 2 Ö= 2 -110 2.0/16.0
Anders d´Aquino - Barbro Henrikson Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3 N-3 2 -150 0.0/18.0
Cecilia Versteegh - Birte Hammar     - 8.7/-

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Väst giv
alla i zon
D73
Ekn
EK742
E76

K986
kn86
Kkn10854
kn9652
532
1093
D2
EK1084
D1074
D5
93

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist Anders d´Aquino - Barbro Henrikson 4 S+3 Kn 710 16.0/2.0
Karin Martinson - Dan Martinson Inga Bud - Carmen Tuason 4 S+3 10 710 16.0/2.0
Hans Nerell - Åke Falkunge Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 S+3 10 710 16.0/2.0
Hélène Heumann - Elisabeth Lalin Jerzy Kawa - Pär Rosén 3NT N+3 5 690 12.0/6.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg 4 S+2 8 680 10.0/8.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 N+1 D 650 5.0/13.0
Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström 4 N+1 K 650 5.0/13.0
Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg Sigvard Carlefred - Magnus Arve 4 N+1 2 650 5.0/13.0
Cecilia Versteegh - Birte Hammar Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 4 S+1 8 650 5.0/13.0
Bertil Lilliengren - Cecilie Lund Vivianne Ås - Kristina Treufeldt 3NT N+1 K 630 0.0/18.0
Ingemar Klera - Anders Birgander     - 10.2/-

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Nord giv
N-S i zon
5
EK104
kn87
Dkn1086
Kkn1074
7653
93
53
D98
D
EK642
EK72
E632
kn982
D105
94

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Cecilia Versteegh - Birte Hammar Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 3NT V-1 D 50 18.0/0.0
Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström 2 Ö+1 9 -110 16.0/2.0
Hans Nerell - Åke Falkunge Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3 Ö+1 4 -130 14.0/4.0
Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist Anders d´Aquino - Barbro Henrikson 2 Ö+1 E -140 11.0/7.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg 3 V= D -140 11.0/7.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 2 V+2 K -170 8.0/10.0
Hélène Heumann - Elisabeth Lalin Jerzy Kawa - Pär Rosén 4 V+1 E -450 5.0/13.0
Bertil Lilliengren - Cecilie Lund Vivianne Ås - Kristina Treufeldt 4 V+1 E -450 5.0/13.0
Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg Sigvard Carlefred - Magnus Arve 4 V+2 2 -480 2.0/16.0
Karin Martinson - Dan Martinson Inga Bud - Carmen Tuason 4D Ö= E -590 0.0/18.0
Ingemar Klera - Anders Birgander     - 10.2/-

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Öst giv
Ö-V i zon
1072
EDkn5
K92
D103
Kkn984
87
D3
E982
ED653

Ekn10875
64

K1096432
64
Kkn75

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Nerell - Åke Falkunge Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 5 Ö= 4 -650 18.0/0.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 5 V+2 E -710 12.0/6.0
Karin Martinson - Dan Martinson Inga Bud - Carmen Tuason 5 Ö+2 10 -710 12.0/6.0
Bertil Lilliengren - Cecilie Lund Vivianne Ås - Kristina Treufeldt 5 Ö+2 10 -710 12.0/6.0
Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström 5 Ö+2 K -710 12.0/6.0
Cecilia Versteegh - Birte Hammar Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 5 Ö+2 4 -710 12.0/6.0
Hélène Heumann - Elisabeth Lalin Jerzy Kawa - Pär Rosén 5D Ö+2 5 -1250 5.0/13.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg 5D Ö+2 6 -1250 5.0/13.0
Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist Anders d´Aquino - Barbro Henrikson 6 Ö+1 2 -1460 1.0/17.0
Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg Sigvard Carlefred - Magnus Arve 6 V+1 E -1460 1.0/17.0
Ingemar Klera - Anders Birgander     - 10.2/-

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Syd giv
alla i zon
Kkn72
D6
E1096
kn76
106
93
K87432
854
984
EK102
D5
ED32
ED53
kn8754
kn
K109

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga Bud - Carmen Tuason Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 4 N= E 620 16.0/2.0
Vivianne Ås - Kristina Treufeldt Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg 4 N= E 620 16.0/2.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 N= D 620 16.0/2.0
Cecilia Versteegh - Birte Hammar Elisabeth Forsell - Florence Bodin 1NT Ö-2 5 200 12.0/6.0
Hélène Heumann - Elisabeth Lalin Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3 N= D 140 10.0/8.0
Karin Martinson - Dan Martinson Anders d´Aquino - Barbro Henrikson 2 N= 9 110 7.0/11.0
Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark Ingemar Klera - Anders Birgander 2 N= K 110 7.0/11.0
Hans Nerell - Åke Falkunge Sigvard Carlefred - Magnus Arve 3NT N-2 9 -200 2.0/16.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Jerzy Kawa - Pär Rosén 4 N-2 6 -200 2.0/16.0
Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist 3 N-2 4 -200 2.0/16.0
Bertil Lilliengren - Cecilie Lund     - 5.2/-

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Väst giv
ingen i zon
D2
9874
D873
943
kn954
D
E6542
1076
EK73
kn6
K10
KDkn52
1086
EK10532
kn9
E8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Vivianne Ås - Kristina Treufeldt Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg 2 S= 10 110 18.0/0.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Jerzy Kawa - Pär Rosén 3 Ö+2 E -150 16.0/2.0
Inga Bud - Carmen Tuason Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 3 V+2 7 -200 12.0/6.0
Hélène Heumann - Elisabeth Lalin Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3 Ö+2 E -200 12.0/6.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3 Ö+2 E -200 12.0/6.0
Karin Martinson - Dan Martinson Anders d´Aquino - Barbro Henrikson 4 V+1 7 -450 4.0/14.0
Hans Nerell - Åke Falkunge Sigvard Carlefred - Magnus Arve 4 Ö+1 E -450 4.0/14.0
Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark Ingemar Klera - Anders Birgander 4 Ö+1 K -450 4.0/14.0
Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist 4 Ö+1 E -450 4.0/14.0
Cecilia Versteegh - Birte Hammar Elisabeth Forsell - Florence Bodin 4 Ö+1 E -450 4.0/14.0
Bertil Lilliengren - Cecilie Lund     - 5.2/-

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Nord giv
Ö-V i zon
E753
Dkn7
643
D64
kn108
93
EKkn85
Ekn3
D962
10652
D10
K52
K4
EK84
972
10987

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Cecilia Versteegh - Birte Hammar Elisabeth Forsell - Florence Bodin 2 V-1 4 100 18.0/0.0
Vivianne Ås - Kristina Treufeldt Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg 2 S-1 E -50 16.0/2.0
Inga Bud - Carmen Tuason Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 1NT V= 5 -90 12.0/6.0
Hans Nerell - Åke Falkunge Sigvard Carlefred - Magnus Arve 2 V= 3 -90 12.0/6.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 1NT V= D -90 12.0/6.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Jerzy Kawa - Pär Rosén 2 V+1 4 -110 8.0/10.0
Karin Martinson - Dan Martinson Anders d´Aquino - Barbro Henrikson 2NT V= 6 -120 4.0/14.0
Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark Ingemar Klera - Anders Birgander 1NT V+1 5 -120 4.0/14.0
Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist 1NT V+1 E -120 4.0/14.0
Hélène Heumann - Elisabeth Lalin Ulf Lindelöw - Göran Lindén 1NT V+2 5 -150 0.0/18.0
Bertil Lilliengren - Cecilie Lund     - 5.2/-

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Öst giv
alla i zon
D976
kn8542
D7
83
kn5
10763
K85
KDkn5
432
EKD9
942
E92
EK108

Ekn1063
10764

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders d´Aquino - Barbro Henrikson Bertil Lilliengren - Cecilie Lund 4D Ö-2 E 500 18.0/0.0
Karin Martinson - Dan Martinson Hélène Heumann - Elisabeth Lalin 3 Ö-3 E 300 16.0/2.0
Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark Sigvard Carlefred - Magnus Arve 4D Ö-1 K 200 14.0/4.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Cecilia Versteegh - Birte Hammar 2 S+1 10 140 12.0/6.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Elisabeth Forsell - Florence Bodin 2 S= K 110 10.0/8.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Inga Bud - Carmen Tuason 3 Ö-1 E 100 8.0/10.0
Ingemar Klera - Anders Birgander Hans Nerell - Åke Falkunge 3 S-1 K -100 6.0/12.0
Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 2 Ö= E -110 4.0/14.0
Vivianne Ås - Kristina Treufeldt Jerzy Kawa - Pär Rosén 1NT V+1 D -120 2.0/16.0
Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 1NT Ö+2 10 -150 0.0/18.0
Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg     - 6.9/-

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Syd giv
ingen i zon
KD5
108
D952
D652
E10
KD32
K1076
K109
986432
7654
kn
Ekn
kn7
Ekn9
E843
8743

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 Ö-1 4 50 17.0/1.0
Anders d´Aquino - Barbro Henrikson Bertil Lilliengren - Cecilie Lund 4 V-1 10 50 17.0/1.0
Ingemar Klera - Anders Birgander Hans Nerell - Åke Falkunge 2 V+1 10 -140 8.0/10.0
Karin Martinson - Dan Martinson Hélène Heumann - Elisabeth Lalin 2 V+1 5 -140 8.0/10.0
Vivianne Ås - Kristina Treufeldt Jerzy Kawa - Pär Rosén 2 V+1 10 -140 8.0/10.0
Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark Sigvard Carlefred - Magnus Arve 2 V+1 10 -140 8.0/10.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Elisabeth Forsell - Florence Bodin 2 V+1 10 -140 8.0/10.0
Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 2 V+1 10 -140 8.0/10.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Inga Bud - Carmen Tuason 2 V+1 10 -140 8.0/10.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Cecilia Versteegh - Birte Hammar 4 Ö= 4 -420 0.0/18.0
Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg     - 6.9/-

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Väst giv
N-S i zon
Dkn2
E97
Kkn
KD875
E85
KD102
D10983
9
K976
kn
E6542
E64
1043
86543
7
kn1032

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Vivianne Ås - Kristina Treufeldt Jerzy Kawa - Pär Rosén 3 Ö-1 7 50 17.0/1.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Elisabeth Forsell - Florence Bodin 4 Ö-1 7 50 17.0/1.0
Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 2 N-1 3 -100 14.0/4.0
Anders d´Aquino - Barbro Henrikson Bertil Lilliengren - Cecilie Lund 2 V+3 D -150 9.0/9.0
Karin Martinson - Dan Martinson Hélène Heumann - Elisabeth Lalin 3 Ö+2 Kn -150 9.0/9.0
Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 3 V+2 K -150 9.0/9.0
Ulf Lindelöw - Göran Lindén Inga Bud - Carmen Tuason 4 V+1 D -150 9.0/9.0
Ingemar Klera - Anders Birgander Hans Nerell - Åke Falkunge 2D N-1 Kn -200 3.0/15.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Cecilia Versteegh - Birte Hammar 2 S-2 10 -200 3.0/15.0
Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark Sigvard Carlefred - Magnus Arve 5 V= K -400 0.0/18.0
Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg     - 6.9/-

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Nord giv
alla i zon
E1063
ED5
D4
E875
Kkn
kn873
EKkn75
109
D954
K1064
832
K3
872
92
1096
Dkn642

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Hélène Heumann - Elisabeth Lalin 2 N+1 6 110 18.0/0.0
Jerzy Kawa - Pär Rosén Ulf Lindelöw - Göran Lindén 1NT N= 4 90 15.0/3.0
Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg Bertil Lilliengren - Cecilie Lund 1NT N= 4 90 15.0/3.0
Karin Martinson - Dan Martinson Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 2 V+1 6 -110 11.0/7.0
Inga Bud - Carmen Tuason Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark 2 V+1 E -110 11.0/7.0
Ingemar Klera - Anders Birgander Vivianne Ås - Kristina Treufeldt 2 Ö+2 D -130 6.0/12.0
Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 2 V+2 E -130 6.0/12.0
Anders d´Aquino - Barbro Henrikson Elisabeth Forsell - Florence Bodin 2 V+2 E -130 6.0/12.0
Cecilia Versteegh - Birte Hammar Sigvard Carlefred - Magnus Arve 3 Ö= D -140 2.0/16.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Hans Nerell - Åke Falkunge 2 N-3 6 -300 0.0/18.0
Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg     - 8.5/-

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Öst giv
ingen i zon
96
1097
K109843
E5
ED4
Ekn86543
ED7
82
KD2
6
Kkn108763
Kkn10753

kn52
D942

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Cecilia Versteegh - Birte Hammar Sigvard Carlefred - Magnus Arve 3 Ö= Kn -110 18.0/0.0
Inga Bud - Carmen Tuason Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark 4 V= 9 -420 15.0/3.0
Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg Bertil Lilliengren - Cecilie Lund 4 V= 9 -420 15.0/3.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Hélène Heumann - Elisabeth Lalin 5 V= 9 -450 12.0/6.0
Anders d´Aquino - Barbro Henrikson Elisabeth Forsell - Florence Bodin 4 V+2 9 -480 9.0/9.0
Karin Martinson - Dan Martinson Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 4 V+2 7 -480 9.0/9.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Hans Nerell - Åke Falkunge 4 V+3 E -510 6.0/12.0
Ingemar Klera - Anders Birgander Vivianne Ås - Kristina Treufeldt 4D V+2 9 -790 4.0/14.0
Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 6 V= 9 -980 2.0/16.0
Jerzy Kawa - Pär Rosén Ulf Lindelöw - Göran Lindén 6 V+1 4 -1010 0.0/18.0
Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg     - 8.5/-

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Syd giv
N-S i zon
854
Ekn104
KDkn
873
E93
D87
76
EKkn106
K62
932
E1095
954
Dkn107
K65
8432
D2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Hélène Heumann - Elisabeth Lalin 1 S= 9 80 18.0/0.0
Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3 V-1 3 50 14.0/4.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Hans Nerell - Åke Falkunge 4 V-1 K 50 14.0/4.0
Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg Bertil Lilliengren - Cecilie Lund 1NT V-1 K 50 14.0/4.0
Ingemar Klera - Anders Birgander Vivianne Ås - Kristina Treufeldt 2 V= K -90 8.0/10.0
Karin Martinson - Dan Martinson Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 1NT V= K -90 8.0/10.0
Inga Bud - Carmen Tuason Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark 2 V= 3 -90 8.0/10.0
Anders d´Aquino - Barbro Henrikson Elisabeth Forsell - Florence Bodin 1NT Ö+1 D -120 2.0/16.0
Jerzy Kawa - Pär Rosén Ulf Lindelöw - Göran Lindén 1NT V+1 K -120 2.0/16.0
Cecilia Versteegh - Birte Hammar Sigvard Carlefred - Magnus Arve 1NT Ö+1 D -120 2.0/16.0
Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg     - 8.5/-

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Väst giv
Ö-V i zon
D3
kn105
Kkn863
D87
E9875
432
D975
9
K
86
102
Kkn1065432
kn10642
EKD97
E4
E

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg Bertil Lilliengren - Cecilie Lund 5D Ö-3 E 800 18.0/0.0
Hans Nerell - Åke Falkunge Inga Bud - Carmen Tuason 4 N+2 10 480 15.0/3.0
Sigvard Carlefred - Magnus Arve Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström 4 S+2 9 480 15.0/3.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Karin Martinson - Dan Martinson 4 S+1 9 450 11.0/7.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Hélène Heumann - Elisabeth Lalin 4 S+1 9 450 11.0/7.0
Ingemar Klera - Anders Birgander Anders d´Aquino - Barbro Henrikson 4NT N= 8 430 8.0/10.0
Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark Ulf Lindelöw - Göran Lindén 5 N= 8 400 6.0/12.0
Cecilia Versteegh - Birte Hammar Vivianne Ås - Kristina Treufeldt 3 S= E 140 4.0/14.0
Jerzy Kawa - Pär Rosén Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist 4 S-1 9 -50 1.0/17.0
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg 4 S-1 9 -50 1.0/17.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson     - 8.7/-

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Nord giv
ingen i zon
4
976
kn874
KDkn84
ED1086
Dkn84
EK10
3
Kkn3
102
D652
E962
9752
EK53
93
1075

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg 4 V-1 K 50 18.0/0.0
Jerzy Kawa - Pär Rosén Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist 2D N-1 3 -100 16.0/2.0
Ingemar Klera - Anders Birgander Anders d´Aquino - Barbro Henrikson 2 V+3 K -200 14.0/4.0
Hans Nerell - Åke Falkunge Inga Bud - Carmen Tuason 4 V= K -420 11.0/7.0
Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg Bertil Lilliengren - Cecilie Lund 4 V= K -420 11.0/7.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Karin Martinson - Dan Martinson 4 V+1 K -450 4.0/14.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Hélène Heumann - Elisabeth Lalin 4 V+1 K -450 4.0/14.0
Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 V+1 Kn -450 4.0/14.0
Sigvard Carlefred - Magnus Arve Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström 4 V+1 K -450 4.0/14.0
Cecilia Versteegh - Birte Hammar Vivianne Ås - Kristina Treufeldt 4 V+1 K -450 4.0/14.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson     - 8.7/-

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Öst giv
N-S i zon
Dkn10865
63
K107
109
K9
D9872
542
E54
E32
EK104
963
kn62
74
kn5
EDkn8
KD873

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg 2 N+1 E 140 18.0/0.0
Ingemar Klera - Anders Birgander Anders d´Aquino - Barbro Henrikson 4 V-2 10 100 16.0/2.0
Anders Johansson - Ann-Margret Johansson Karin Martinson - Dan Martinson 3 V-1 10 50 11.0/7.0
Hans Nerell - Åke Falkunge Inga Bud - Carmen Tuason 4 Ö-1 K 50 11.0/7.0
Sigvard Carlefred - Magnus Arve Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström 4 Ö-1 K 50 11.0/7.0
Cecilia Versteegh - Birte Hammar Vivianne Ås - Kristina Treufeldt 4 Ö-1 K 50 11.0/7.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Hélène Heumann - Elisabeth Lalin 3 N-1 E -100 6.0/12.0
Jerzy Kawa - Pär Rosén Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist 3 Ö= K -140 2.0/16.0
Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark Ulf Lindelöw - Göran Lindén 3 Ö= 7 -140 2.0/16.0
Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg Bertil Lilliengren - Cecilie Lund 3 Ö= K -140 2.0/16.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson     - 8.7/-

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Syd giv
Ö-V i zon
1098
ED72
kn93
976
Ekn3
Kkn10643
D4
D8
D7654
5
1062
Ekn43
K2
98
EK875
K1052

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Vivianne Ås - Kristina Treufeldt Sigvard Carlefred - Magnus Arve 3 V-3 3 300 18.0/0.0
Karin Martinson - Dan Martinson Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3 V-2 3 200 16.0/2.0
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist Bertil Lilliengren - Cecilie Lund 3 S+1 Kn 130 14.0/4.0
Ingemar Klera - Anders Birgander Ulf Lindelöw - Göran Lindén 2 V-1 Kn 100 12.0/6.0
Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg 1NT N= 5 90 10.0/8.0
Jerzy Kawa - Pär Rosén Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3 S-1 Kn -50 7.0/11.0
Cecilia Versteegh - Birte Hammar Hans Nerell - Åke Falkunge 3 S-1 E -50 7.0/11.0
Anders d´Aquino - Barbro Henrikson Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark 2 V= 3 -110 2.0/16.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist 2 V= 10 -110 2.0/16.0
Inga Bud - Carmen Tuason Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström 2 Ö= E -110 2.0/16.0
Hélène Heumann - Elisabeth Lalin     - 8.0/-

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Väst giv
alla i zon
D10
E97632
K104
98
EKkn3
5
9
KDkn7652
8754
KD104
763
43
962
kn8
EDkn852
E10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Martinson - Dan Martinson Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 V-2 K 200 18.0/0.0
Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg 2 S+1 E 110 15.0/3.0
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist Bertil Lilliengren - Cecilie Lund 3 S= E 110 15.0/3.0
Anders d´Aquino - Barbro Henrikson Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark 4 V-1 E 100 12.0/6.0
Ingemar Klera - Anders Birgander Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 S-1 E -100 10.0/8.0
Inga Bud - Carmen Tuason Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström 4 V= 4 -130 8.0/10.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist 4 V= K -620 5.0/13.0
Vivianne Ås - Kristina Treufeldt Sigvard Carlefred - Magnus Arve 4 V= 4 -620 5.0/13.0
Jerzy Kawa - Pär Rosén Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 V+1 E -650 1.0/17.0
Cecilia Versteegh - Birte Hammar Hans Nerell - Åke Falkunge 4 V+1 5 -650 1.0/17.0
Hélène Heumann - Elisabeth Lalin     - 8.0/-

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Nord giv
N-S i zon
7
1086
E32
Ekn9854
Dkn105
Kkn
KD109
1076
E8432
E942
4
KD3
K96
D753
kn8765
2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders d´Aquino - Barbro Henrikson Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark 5 Ö-3 2 150 18.0/0.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist 4 Ö-2 2 100 10.0/8.0
Karin Martinson - Dan Martinson Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 Ö-2 2 100 10.0/8.0
Inga Bud - Carmen Tuason Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström 4 Ö-2 2 100 10.0/8.0
Jerzy Kawa - Pär Rosén Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 Ö-2 2 100 10.0/8.0
Vivianne Ås - Kristina Treufeldt Sigvard Carlefred - Magnus Arve 4 Ö-2 2 100 10.0/8.0
Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg 4 Ö-2 2 100 10.0/8.0
Cecilia Versteegh - Birte Hammar Hans Nerell - Åke Falkunge 4 Ö-2 5 100 10.0/8.0
Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist Bertil Lilliengren - Cecilie Lund 4 Ö-1 2 50 2.0/16.0
Ingemar Klera - Anders Birgander Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 V= 10 -420 0.0/18.0
Hélène Heumann - Elisabeth Lalin     - 8.0/-

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Öst giv
Ö-V i zon
kn1064
5
D10632
864
K53
EK984
Kkn8
97
E9
Dkn76
74
EKkn53
D872
1032
E95
D102

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 6 Ö-1 D 100 18.0/0.0
Hélène Heumann - Elisabeth Lalin Bertil Lilliengren - Cecilie Lund 4 V= 6 -620 16.0/2.0
Inga Bud - Carmen Tuason Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 3NT V+1 2 -630 14.0/4.0
Ingemar Klera - Anders Birgander Cecilia Versteegh - Birte Hammar 4 V+1 Kn -650 12.0/6.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist 3NT Ö+2 7 -660 10.0/8.0
Anders d´Aquino - Barbro Henrikson Jerzy Kawa - Pär Rosén 4 Ö+2 7 -680 4.0/14.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg 5 V+1 6 -680 4.0/14.0
Karin Martinson - Dan Martinson Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg 4 Ö+2 3 -680 4.0/14.0
Vivianne Ås - Kristina Treufeldt Hans Nerell - Åke Falkunge 4 Ö+2 E -680 4.0/14.0
Sigvard Carlefred - Magnus Arve Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 Ö+2 2 -680 4.0/14.0
Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark     - 8.0/-

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Syd giv
alla i zon
E9732
10
94
108632
D104
D765
D87
K74
Kkn86
E943
E532
E
5
Kkn82
Kkn106
Dkn95

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Klera - Anders Birgander Cecilia Versteegh - Birte Hammar 2 V-2 9 200 17.0/1.0
Inga Bud - Carmen Tuason Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 4 Ö-2 D 200 17.0/1.0
Vivianne Ås - Kristina Treufeldt Hans Nerell - Åke Falkunge 2 N+2 E 130 14.0/4.0
Hélène Heumann - Elisabeth Lalin Bertil Lilliengren - Cecilie Lund 4 Ö-1 5 100 12.0/6.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg 1NT S= 6 90 10.0/8.0
Karin Martinson - Dan Martinson Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg 3 S-1 5 -100 8.0/10.0
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 1NT Ö+1 5 -120 6.0/12.0
Sigvard Carlefred - Magnus Arve Ulf Lindelöw - Göran Lindén 2 Ö+1 D -140 4.0/14.0
Anders d´Aquino - Barbro Henrikson Jerzy Kawa - Pär Rosén 2 N-3 E -300 2.0/16.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist 3NT Ö= 8 -600 0.0/18.0
Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark     - 8.0/-

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2014.03.15

Väst giv
ingen i zon
kn62
Dkn84
Ekn3
K93
D1083
10
84
ED10654
K
K52
K109765
kn72
E9754
E9763
D2
8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Bjarne Stub-Hansen - Peter Flodqvist 4 S+1 8 450 18.0/0.0
Karin Martinson - Dan Martinson Dag Holmberg - Lisbeth Holmberg 4 N= K 420 15.0/3.0
Sigvard Carlefred - Magnus Arve Ulf Lindelöw - Göran Lindén 4 N= K 420 15.0/3.0
Ingemar Klera - Anders Birgander Cecilia Versteegh - Birte Hammar 2 S+2 8 170 9.0/9.0
Anders d´Aquino - Barbro Henrikson Jerzy Kawa - Pär Rosén 3 N+1 2 170 9.0/9.0
Hélène Heumann - Elisabeth Lalin Bertil Lilliengren - Cecilie Lund 3 S+1 10 170 9.0/9.0
Wilhelm Sabelström - Annette Sabelström Sven-Owe Andersson - Tommy Eneqvist 3 N+1 2 170 9.0/9.0
Elisabeth Forsell - Florence Bodin Christine Bodén - Åsa Selin-Finberg 3 S= 8 140 4.0/14.0
Inga Bud - Carmen Tuason Anders Johansson - Ann-Margret Johansson 5 V-2 D 100 2.0/16.0
Vivianne Ås - Kristina Treufeldt Hans Nerell - Åke Falkunge 4 N-1 2 -50 0.0/18.0
Kristina Rosdahl - Bengt Löfmark     - 8.0/-