Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Fredagsbridgen 2014-02-28 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Fredagsbridgen 2014-02-28

Partävling, 10 bord, 19 par. Antal brickor: 24. Medel: 192.3.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Peter Flodqvist - Göran Ryman

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 6, Leif Nilsson - Peter Nordén
13NT V+2 -460 9.0 56% 9 56.0%10D921073K109542 KKn876Kn85952Kn6
23 Ö-1 50 5.0 31% 14 43.5%10ED8K82KD9543 K875943D109587
33NT V+3 -690 3.0 19% 17 35.3%ED6E42108752105 87531075Kn96432
Rond 2, som NS mot par 5, Per Leandersson - Lars Nilsson
41NT Ö+1 -120 8.0 50% 25 39.0%D1083E76D3Kn1087 94Kn10854K986KD
53 S+1 130 4.0 25% 29 36.2%DKn3Kn54KKn98432 E84K6D54EKD65
63 S-1 -50 14.0 88% 43 44.8%D53Kn3Kn1042D852 94KD6EK9Kn10763
Rond 3, som ÖV mot par 9, Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg
71NT S= -90 5.0 31% 48 42.9%E763Kn42964EKn5 982ED105E1071072
82 V-3 -150 0.0 0% 48 37.5%485429732K763 ED965EKKnE101054
92 S+3 -200 1.0 6% 49 34.0%4ED10842852EKn5 Kn1053K943K9643
Rond 4, som ÖV mot par 2, Bengt Eklind - Bo Haglund
104 V= 620 14.0 88% 63 39.4%ED753Kn10877K105 KKn109864KD9924
112 V-1 -50 16.0 100% 79 44.9%D93Kn862D98742 765ED9536EK103
124 Ö+1 450 15.0 94% 94 49.0%EKKn64E105EK1062 8729D754D10965
Rond 5, som NS mot par 4, Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt
133 Ö-1 100 10.0 63% 104 50.1%E62K53743Kn864 KKn853Kn9762K32
143 Ö-1 50 3.5 22% 107.5 48.1%E1063104EDKn10976 D879842EKn8728
153NT Ö+1 -430 7.0 44% 114.5 47.8%Kn8754310865964 E9432KD92DKn87
Rond 6, som ÖV mot par 8, Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg
162 N-1 50 14.0 88% 128.5 50.3%E64K9772E9743 1087ED6Kn864KKn5
173 N= -140 13.0 81% 141.5 52.1%Kn8KKn85103KD973 92ED4D98654104
182NT N+1 -150 0.0 0% 141.5 49.2%EDKn96243Kn9426 10KKn5K875109853
Rond 7, som NS mot par 10, Marianne Stockman - Agneta Seth
193NT S= 400 14.0 88% 155.5 51.3%1065EK43KD7632 DKn95EKKn829728
204 N-1 -100 0.0 0% 155.5 48.7%54Kn10528732EK10 EK89763EK9658
211 N+2 140 13.0 81% 168.5 50.2%D986EKn85D8E73 Kn54D763210KD95
Rond 8, som ÖV mot par 1, Nils Wikstad - Jan Christiernin
221NT Ö= 90 11.0 69% 179.5 51.1%K94K832ED85EKn E6E96442107632
234 Ö= 620 16.0 100% 195.5 53.2%K103E2EK2K6543 D9642K943D7Kn2
242 S-1 50 14.0 88% 209.5 54.7%D6552D54EK542 82Kn1093EKn98Kn103

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Nord giv
ingen i zon
10
D92
1073
K109542
D943
EK64
6
E873
E52
1073
EKDkn84
D
Kkn876
kn85
952
kn6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Monia Olsson - Inga-Britt Hedström 4 V-1 10 50 16.0/0.0
Marianne Stockman - Agneta Seth Per Leandersson - Lars Nilsson 4 Ö= 5 -420 14.0/2.0
Peter Flodqvist - Göran Ryman Leif Nilsson - Peter Nordén 3NT V+2 9 -460 9.0/7.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Nils Wikstad - Jan Christiernin 3NT V+2 10 -460 9.0/7.0
Max Sandin - Christina Ohlin Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt 3NT V+2 10 -460 9.0/7.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask 3NT Ö+2 8 -460 9.0/7.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg 3NT V+3 5 -490 3.0/13.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Margareta Winell - Lars Garpe 3NT V+3 10 -490 3.0/13.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 6NT Ö= 9 -990 0.0/16.0
Inga Fieber - Astrid Thörn     - 7.2/-

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Öst giv
N-S i zon
10
ED8
K82
KD9543
Ekn
K7652
kn764
kn2
D96432
kn10
E3
E106
K875
943
D1095
87

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Nils Wikstad - Jan Christiernin 4D Ö-3 10 500 16.0/0.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Monia Olsson - Inga-Britt Hedström 4 Ö-3 8 150 14.0/2.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg 3 Ö-2 6 100 12.0/4.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 2 Ö-1 8 50 5.0/11.0
Peter Flodqvist - Göran Ryman Leif Nilsson - Peter Nordén 3 Ö-1 8 50 5.0/11.0
Marianne Stockman - Agneta Seth Per Leandersson - Lars Nilsson 3 Ö-1 8 50 5.0/11.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Margareta Winell - Lars Garpe 2 Ö-1 8 50 5.0/11.0
Max Sandin - Christina Ohlin Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt 3 Ö-1 8 50 5.0/11.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask 2 Ö-1 8 50 5.0/11.0
Inga Fieber - Astrid Thörn     - 7.2/-

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Syd giv
Ö-V i zon
ED6
E42
108752
105
Kkn94
D
KD3
KDkn84
102
Kkn9863
E
E976
8753
1075
kn964
32

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Margareta Winell - Lars Garpe 6D V-1 E 200 16.0/0.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg 3NT V-1 5 100 14.0/2.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Monia Olsson - Inga-Britt Hedström 3 V+1 6 -130 12.0/4.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Nils Wikstad - Jan Christiernin 2 V+3 10 -150 10.0/6.0
Max Sandin - Christina Ohlin Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt 3NT Ö+1 8 -630 8.0/8.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask 4 Ö+2 4 -680 6.0/10.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 3NT V+3 5 -690 3.0/13.0
Peter Flodqvist - Göran Ryman Leif Nilsson - Peter Nordén 3NT V+3 2 -690 3.0/13.0
Marianne Stockman - Agneta Seth Per Leandersson - Lars Nilsson 6 V= 2 -1370 0.0/16.0
Inga Fieber - Astrid Thörn     - 7.2/-

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Väst giv
alla i zon
D1083
E76
D3
kn1087
K652
D92
kn1072
62
Ekn7
K3
E54
E9543
94
kn10854
K986
KD

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monia Olsson - Inga-Britt Hedström Inga Fieber - Astrid Thörn 3 V-2 E 200 16.0/0.0
Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg Nils Wikstad - Jan Christiernin 1 Ö+1 6 -90 14.0/2.0
Peter Flodqvist - Göran Ryman Per Leandersson - Lars Nilsson 1NT Ö+1 4 -120 8.0/8.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Bengt Eklind - Bo Haglund 1NT Ö+1 Kn -120 8.0/8.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask 1NT Ö+1 Kn -120 8.0/8.0
Max Sandin - Christina Ohlin Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 1NT Ö+1 8 -120 8.0/8.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Margareta Winell - Lars Garpe 1NT Ö+1 Kn -120 8.0/8.0
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 1NT Ö+2 5 -150 1.0/15.0
Marianne Stockman - Agneta Seth Leif Nilsson - Peter Nordén 1NT Ö+2 8 -150 1.0/15.0
Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt     - -/9.0

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Nord giv
N-S i zon
Dkn3
kn54
Kkn9
8432
752
E9732
E6
kn107
K1096
D108
108732
9
E84
K6
D54
EKD65

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg Nils Wikstad - Jan Christiernin 3NT N+2 6 660 15.0/1.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Bengt Eklind - Bo Haglund 3NT N+2 3 660 15.0/1.0
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 3NT N= 10 600 9.0/7.0
Monia Olsson - Inga-Britt Hedström Inga Fieber - Astrid Thörn 3NT S= 2 600 9.0/7.0
Max Sandin - Christina Ohlin Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3NT N= 2 600 9.0/7.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Margareta Winell - Lars Garpe 3NT N= 9 600 9.0/7.0
Peter Flodqvist - Göran Ryman Per Leandersson - Lars Nilsson 3 S+1 E 130 4.0/12.0
Marianne Stockman - Agneta Seth Leif Nilsson - Peter Nordén 2NT S= 2 120 2.0/14.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask 3NT S-1 2 -100 0.0/16.0
Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt     - -/9.0

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Öst giv
Ö-V i zon
D53
kn3
kn1042
D852
K762
E10954
65
94
Ekn108
872
D873
EK
94
KD6
EK9
kn10763

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask 3 S= 6 110 16.0/0.0
Peter Flodqvist - Göran Ryman Per Leandersson - Lars Nilsson 3 S-1 6 -50 14.0/2.0
Max Sandin - Christina Ohlin Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 2NT N-2 10 -100 11.0/5.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Margareta Winell - Lars Garpe 4 S-2 2 -100 11.0/5.0
Monia Olsson - Inga-Britt Hedström Inga Fieber - Astrid Thörn 2 Ö= E -110 8.0/8.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Bengt Eklind - Bo Haglund 2 Ö+1 K -140 5.0/11.0
Marianne Stockman - Agneta Seth Leif Nilsson - Peter Nordén 2 Ö+1 E -140 5.0/11.0
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 1NT Ö+2 E -150 2.0/14.0
Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg Nils Wikstad - Jan Christiernin 2 Ö+2 E -170 0.0/16.0
Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt     - -/9.0

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Syd giv
alla i zon
kn5
973
kn53
D9843
982
ED105
E107
1072
E763
kn42
964
Ekn5
KD104
K86
KD82
K6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Wikstad - Jan Christiernin Bengt Eklind - Bo Haglund 1NT S= 9 90 11.0/5.0
Per Leandersson - Lars Nilsson Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg 1NT S= 5 90 11.0/5.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Peter Flodqvist - Göran Ryman 1NT S= 5 90 11.0/5.0
Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 1NT S= 5 90 11.0/5.0
Monia Olsson - Inga-Britt Hedström Margareta Winell - Lars Garpe 1NT S= 5 90 11.0/5.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Inga Fieber - Astrid Thörn 1NT S= 5 90 11.0/5.0
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Leif Nilsson - Peter Nordén 1NT S-1 9 -100 2.0/14.0
Marianne Stockman - Agneta Seth Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 1NT S-1 9 -100 2.0/14.0
Max Sandin - Christina Ohlin Ulf Lindgren - Mona Hellingh 1NT S-1 5 -100 2.0/14.0
Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask     - 10.3/-

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Väst giv
ingen i zon
K10732
D1073
Dkn86
ED965
EKkn
E10
1054
4
8542
9732
K763
kn8
96
K54
EDkn982

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Peter Flodqvist - Göran Ryman 2 V-3 Kn 150 16.0/0.0
Per Leandersson - Lars Nilsson Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg 2 Ö-2 E 100 10.0/6.0
Marianne Stockman - Agneta Seth Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 2 Ö-2 E 100 10.0/6.0
Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 2NT V-2 6 100 10.0/6.0
Monia Olsson - Inga-Britt Hedström Margareta Winell - Lars Garpe 2 V-2 6 100 10.0/6.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Inga Fieber - Astrid Thörn 2 V-2 6 100 10.0/6.0
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Leif Nilsson - Peter Nordén 1 V-1 D 50 4.0/12.0
Nils Wikstad - Jan Christiernin Bengt Eklind - Bo Haglund 3 S-2 E -100 2.0/14.0
Max Sandin - Christina Ohlin Ulf Lindgren - Mona Hellingh 3 S-4 E -200 0.0/16.0
Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask     - 10.3/-

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Nord giv
Ö-V i zon
92
kn753
Kkn10976
D
kn1053
K9
43
K9643
4
ED10842
852
Ekn5
EKD876
6
ED
10872

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Leandersson - Lars Nilsson Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg 3 Ö-2 E 200 15.0/1.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Peter Flodqvist - Göran Ryman 2 S+3 K 200 15.0/1.0
Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 2 S+1 K 140 10.0/6.0
Monia Olsson - Inga-Britt Hedström Margareta Winell - Lars Garpe 2 S+1 K 140 10.0/6.0
Max Sandin - Christina Ohlin Ulf Lindgren - Mona Hellingh 2 S+1 K 140 10.0/6.0
Marianne Stockman - Agneta Seth Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 2 S-1 K -50 6.0/10.0
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Leif Nilsson - Peter Nordén 3D S-1 K -100 3.0/13.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Inga Fieber - Astrid Thörn 4 S-2 K -100 3.0/13.0
Nils Wikstad - Jan Christiernin Bengt Eklind - Bo Haglund 4D S-2 K -300 0.0/16.0
Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask     - 10.3/-

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Öst giv
alla i zon
2
652
1043
EDkn763
Kkn109864
KD9
92
4
ED753
kn1087
7
K105

E43
EKDkn865
982

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Max Sandin - Christina Ohlin Monia Olsson - Inga-Britt Hedström 5 S+1 K 620 16.0/0.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 6 Ö-2 K 200 14.0/2.0
Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask Inga Fieber - Astrid Thörn 5 V-1 3 100 12.0/4.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Nils Wikstad - Jan Christiernin 2NT V= Kn -120 10.0/6.0
Per Leandersson - Lars Nilsson Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 5D S-1 K -200 7.0/9.0
Margareta Winell - Lars Garpe Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt 3 V+2 3 -200 7.0/9.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Peter Flodqvist - Göran Ryman 4 V= 3 -620 2.0/14.0
Marianne Stockman - Agneta Seth Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg 4 V= E -620 2.0/14.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Ulf Lindgren - Mona Hellingh 4 Ö= E -620 2.0/14.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist     - 9.1/-

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Syd giv
ingen i zon
108
K4
Kkn7432
D86
765
ED953
6
EK103
D93
kn862
D98
742
EKkn42
107
E105
kn95

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask Inga Fieber - Astrid Thörn 2 S+3 E 200 16.0/0.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Nils Wikstad - Jan Christiernin 2 S+2 6 170 13.0/3.0
Marianne Stockman - Agneta Seth Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg 3 S+1 E 170 13.0/3.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 2 S+1 6 140 10.0/6.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Ulf Lindgren - Mona Hellingh 3 N= Kn 110 7.0/9.0
Max Sandin - Christina Ohlin Monia Olsson - Inga-Britt Hedström 3 N= 2 110 7.0/9.0
Per Leandersson - Lars Nilsson Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 3 V-2 10 100 3.0/13.0
Margareta Winell - Lars Garpe Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt 3 V-2 10 100 3.0/13.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Peter Flodqvist - Göran Ryman 2 V-1 10 50 0.0/16.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist     - 9.1/-

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Väst giv
N-S i zon
95
KDkn87
kn3
EK74
872
9
D754
D10965
EKkn64
E105
EK106
2
D103
6432
982
kn83

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask Inga Fieber - Astrid Thörn 3 Ö= 3 -140 16.0/0.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Nils Wikstad - Jan Christiernin 3 Ö+2 3 -150 14.0/2.0
Max Sandin - Christina Ohlin Monia Olsson - Inga-Britt Hedström 2 Ö+2 6 -170 12.0/4.0
Per Leandersson - Lars Nilsson Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 3 Ö+2 4 -200 7.0/9.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 2 Ö+3 3 -200 7.0/9.0
Marianne Stockman - Agneta Seth Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg 2 Ö+3 6 -200 7.0/9.0
Margareta Winell - Lars Garpe Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt 2 Ö+3 3 -200 7.0/9.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Peter Flodqvist - Göran Ryman 4 Ö+1 3 -450 1.0/15.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Ulf Lindgren - Mona Hellingh 4 Ö+1 6 -450 1.0/15.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist     - 9.1/-

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Nord giv
alla i zon
E62
K53
743
kn864
D9
ED2
ED108
E1097
1074
10864
Kkn95
D5
Kkn853
kn97
62
K32

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Bengt Eklind - Bo Haglund 3NT V-3 2 300 16.0/0.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg 3NT V-2 6 200 14.0/2.0
Peter Flodqvist - Göran Ryman Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 3 Ö-1 6 100 10.0/6.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Per Leandersson - Lars Nilsson 2NT V-1 4 100 10.0/6.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 2NT V-1 6 100 10.0/6.0
Max Sandin - Christina Ohlin Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask 1NT V= 7 -90 6.0/10.0
Nils Wikstad - Jan Christiernin Marianne Stockman - Agneta Seth 2 V+1 4 -110 4.0/12.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Monia Olsson - Inga-Britt Hedström 1NT V+1 4 -120 2.0/14.0
Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3 Ö+2 7 -150 0.0/16.0
Margareta Winell - Lars Garpe     - 7.9/-

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Öst giv
ingen i zon
E1063
10
4
EDkn10976
K942
EK7
D106
542
kn5
Dkn653
K953
K3
D87
9842
Ekn872
8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Max Sandin - Christina Ohlin Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask 4D N= D 510 15.9/0.1
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Bengt Eklind - Bo Haglund 4 N= D 420 13.6/2.4
Inga Fieber - Astrid Thörn Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 N+2 Kn 170 11.4/4.6
Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 4 N+1 Kn 150 9.1/6.9
Nils Wikstad - Jan Christiernin Marianne Stockman - Agneta Seth 3 N= 3 110 6.9/9.1
Peter Flodqvist - Göran Ryman Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 3 Ö-1 8 50 3.5/12.5
Leif Nilsson - Peter Nordén Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg 3 Ö-1 8 50 3.5/12.5
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Monia Olsson - Inga-Britt Hedström 3NT S-3 E -150 0.1/15.9
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Per Leandersson - Lars Nilsson 3 N-1 8 -50 9.6/9.6
Margareta Winell - Lars Garpe     - 7.9/-

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Syd giv
N-S i zon

kn87543
10865
964
kn1087
EKD92
4
E103
KD65
106
Ekn73
K52
E9432

KD92
Dkn87

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Nilsson - Peter Nordén Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg 4D V-3 6 500 16.0/0.0
Nils Wikstad - Jan Christiernin Marianne Stockman - Agneta Seth 3 S-1 E -100 14.0/2.0
Peter Flodqvist - Göran Ryman Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 3NT Ö+1 K -430 7.0/9.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Bengt Eklind - Bo Haglund 3NT Ö+1 D -430 7.0/9.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Per Leandersson - Lars Nilsson 3NT Ö+1 D -430 7.0/9.0
Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3NT Ö+1 3 -430 7.0/9.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Monia Olsson - Inga-Britt Hedström 3NT Ö+1 D -430 7.0/9.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3NT Ö+1 2 -430 7.0/9.0
Max Sandin - Christina Ohlin Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask 3NT Ö+2 9 -460 0.0/16.0
Margareta Winell - Lars Garpe     - 7.9/-

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Väst giv
Ö-V i zon
D9532
85
EK53
D2
1087
ED6
kn864
Kkn5
E64
K97
72
E9743
Kkn
kn10432
D109
1086

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eklind - Bo Haglund Marianne Stockman - Agneta Seth 2 N= 7 110 14.0/2.0
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Per Leandersson - Lars Nilsson 2 N= 7 110 14.0/2.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Leif Nilsson - Peter Nordén 2 N= 6 110 14.0/2.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Nils Wikstad - Jan Christiernin 3 Ö-1 K 100 8.0/8.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3 Ö-1 K 100 8.0/8.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt 2NT V-1 E 100 8.0/8.0
Max Sandin - Christina Ohlin Margareta Winell - Lars Garpe 1 N= 7 80 4.0/12.0
Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg Peter Flodqvist - Göran Ryman 2 N-1 7 -50 2.0/14.0
Monia Olsson - Inga-Britt Hedström Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask 2 Ö= K -90 0.0/16.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh     - -/7.6

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Nord giv
ingen i zon
KD743
732
7
Ekn86
92
ED4
D98654
104
kn8
Kkn85
103
KD973
E1065
1096
EKkn2
52

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Per Leandersson - Lars Nilsson 4 N= K 420 14.0/2.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Leif Nilsson - Peter Nordén 4 N= 7 420 14.0/2.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt 4 S= 10 420 14.0/2.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Marianne Stockman - Agneta Seth 3 N+1 K 170 8.0/8.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Nils Wikstad - Jan Christiernin 3 N+1 10 170 8.0/8.0
Max Sandin - Christina Ohlin Margareta Winell - Lars Garpe 2 N+2 10 170 8.0/8.0
Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg Peter Flodqvist - Göran Ryman 3 N= 10 140 3.0/13.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3 N= K 140 3.0/13.0
Monia Olsson - Inga-Britt Hedström Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask Pass   0.0/16.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh     - -/7.6

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Öst giv
N-S i zon
K874
862
103
EDkn4
10
Kkn5
K875
109853
EDkn962
43
kn942
6
53
ED1097
ED6
K72

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg Peter Flodqvist - Göran Ryman 2NT N+1 Kn 150 16.0/0.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Marianne Stockman - Agneta Seth 2NT N= E 120 14.0/2.0
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Per Leandersson - Lars Nilsson 3 S-1 10 -100 10.0/6.0
Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström Nils Wikstad - Jan Christiernin 3NT N-1 2 -100 10.0/6.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Leif Nilsson - Peter Nordén 3 S-1 10 -100 10.0/6.0
Monia Olsson - Inga-Britt Hedström Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask 2 Ö= E -110 6.0/10.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 4 S-2 10 -200 4.0/12.0
Inga Fieber - Astrid Thörn Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt 4 S-3 10 -300 2.0/14.0
Max Sandin - Christina Ohlin Margareta Winell - Lars Garpe 4 S-4 10 -400 0.0/16.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh     - -/7.6

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Syd giv
Ö-V i zon
10
65
EK43
KD7632
E8432
103
Dkn1065
kn
K76
D974
8
E10954
Dkn95
EKkn82
972
8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Leandersson - Lars Nilsson Leif Nilsson - Peter Nordén 3D V-3 6 800 16.0/0.0
Peter Flodqvist - Göran Ryman Marianne Stockman - Agneta Seth 3NT S= 6 400 14.0/2.0
Nils Wikstad - Jan Christiernin Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 3 V-3 6 300 12.0/4.0
Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg Bengt Eklind - Bo Haglund 3 S-1 E -50 8.0/8.0
Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt Monia Olsson - Inga-Britt Hedström 3NT N-1 4 -50 8.0/8.0
Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask Margareta Winell - Lars Garpe 3NT S-1 D -50 8.0/8.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3 N-2 8 -100 3.0/13.0
Max Sandin - Christina Ohlin Inga Fieber - Astrid Thörn 4 N-2 K -100 3.0/13.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 4D S-2 Kn -300 0.0/16.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö     - -/6.7

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Väst giv
alla i zon
54
kn1052
8732
EK10
kn762
K84
4
Dkn974
D1093
ED
Dkn10
6532
EK8
9763
EK965
8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Leandersson - Lars Nilsson Leif Nilsson - Peter Nordén 4D V-3 Kn 800 16.0/0.0
Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg Bengt Eklind - Bo Haglund 2 N+2 8 170 14.0/2.0
Nils Wikstad - Jan Christiernin Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 3 N= 9 140 8.0/8.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 3 N= D 140 8.0/8.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3 N= D 140 8.0/8.0
Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask Margareta Winell - Lars Garpe 2 N+1 D 140 8.0/8.0
Max Sandin - Christina Ohlin Inga Fieber - Astrid Thörn 2 N+1 9 140 8.0/8.0
Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt Monia Olsson - Inga-Britt Hedström 3 S+1 Kn 130 2.0/14.0
Peter Flodqvist - Göran Ryman Marianne Stockman - Agneta Seth 4 N-1 D -100 0.0/16.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö     - -/6.7

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Nord giv
N-S i zon
D986
Ekn85
D8
E73
K102
10
EKkn6542
42
E73
K94
973
kn1086
kn54
D7632
10
KD95

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Wikstad - Jan Christiernin Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt 3 N= Kn 140 13.0/3.0
Peter Flodqvist - Göran Ryman Marianne Stockman - Agneta Seth 1 N+2 3 140 13.0/3.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 3 S= E 140 13.0/3.0
Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt Monia Olsson - Inga-Britt Hedström 3 N= E 140 13.0/3.0
Ulf Lindgren - Mona Hellingh Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 4 V= E -130 7.0/9.0
Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask Margareta Winell - Lars Garpe 4 V= E -130 7.0/9.0
Per Leandersson - Lars Nilsson Leif Nilsson - Peter Nordén 4 V+1 E -150 3.0/13.0
Max Sandin - Christina Ohlin Inga Fieber - Astrid Thörn 4 V+1 E -150 3.0/13.0
Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg Bengt Eklind - Bo Haglund 4 S-2 E -200 0.0/16.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö     - -/6.7

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Öst giv
Ö-V i zon
D85
D105
kn107
D954
E6
E964
42
107632
K94
K832
ED85
Ekn
kn10732
kn7
K963
K8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Marianne Stockman - Agneta Seth 1NT Ö-1 3 100 12.0/4.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 3NT Ö-1 6 100 12.0/4.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg 4 Ö-1 10 100 12.0/4.0
Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt Ulf Lindgren - Mona Hellingh 4 Ö-1 3 100 12.0/4.0
Margareta Winell - Lars Garpe Inga Fieber - Astrid Thörn 4 Ö-1 Kn 100 12.0/4.0
Nils Wikstad - Jan Christiernin Peter Flodqvist - Göran Ryman 1NT Ö= 2 -90 5.0/11.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask 1NT Ö= 2 -90 5.0/11.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Per Leandersson - Lars Nilsson 4 Ö= Kn -620 1.0/15.0
Monia Olsson - Inga-Britt Hedström Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 4 Ö= 6 -620 1.0/15.0
Max Sandin - Christina Ohlin     - 6.9/-

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Syd giv
alla i zon
kn8
D8765
kn9654
9
D9642
K943
D7
kn2
K103
E2
EK2
K6543
E75
kn10
1083
ED1087

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Eklind - Bo Haglund Per Leandersson - Lars Nilsson 4 V-2 9 200 16.0/0.0
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Marianne Stockman - Agneta Seth 2 V= 9 -110 13.0/3.0
Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt Ulf Lindgren - Mona Hellingh 2 Ö+1 Kn -110 13.0/3.0
Monia Olsson - Inga-Britt Hedström Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 2 V+1 9 -140 10.0/6.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 2 V+2 9 -170 6.0/10.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg 2 V+2 9 -170 6.0/10.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask 2 V+2 9 -170 6.0/10.0
Margareta Winell - Lars Garpe Inga Fieber - Astrid Thörn 1NT S-2 2 -200 2.0/14.0
Nils Wikstad - Jan Christiernin Peter Flodqvist - Göran Ryman 4 Ö= 7 -620 0.0/16.0
Max Sandin - Christina Ohlin     - 6.9/-

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.28

Väst giv
ingen i zon
E743
EK4
7632
97
82
kn1093
Ekn98
kn103
D65
52
D54
EK542
Kkn109
D876
K10
D86

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Yvonne Flodqvist - Gudrun Strandberg 2 N+1 K 140 16.0/0.0
Rolf Ohlsson - Margareta Löfstedt Ulf Lindgren - Mona Hellingh 1 N+1 E 110 12.0/4.0
Monia Olsson - Inga-Britt Hedström Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 1 S+1 Kn 110 12.0/4.0
Margareta Winell - Lars Garpe Inga Fieber - Astrid Thörn 2 S= 3 110 12.0/4.0
Leif Nilsson - Peter Nordén Pär Ol-Mårs - Lars-Bertil Löfström 1NT Ö-2 10 100 7.0/9.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Lars-Erik Rudström - Ann-Christine Brask 1NT Ö-2 Kn 100 7.0/9.0
Kjell Pettersson - Gunnar Lindstedt Marianne Stockman - Agneta Seth 1NT V-1 3 50 4.0/12.0
Nils Wikstad - Jan Christiernin Peter Flodqvist - Göran Ryman 2 S-1 Kn -50 2.0/14.0
Bengt Eklind - Bo Haglund Per Leandersson - Lars Nilsson 1NT Ö= Kn -90 0.0/16.0
Max Sandin - Christina Ohlin     - 6.9/-