Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Öppen Klass 2014-02-24 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Öppen Klass 2014-02-24

Partävling, 10 bord, 20 par. Antal brickor: 27. Medel: 243.0.

Privatprotokoll för Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 36, Börje Karlsson - Lennart Björklund
13 S-1 -50 13 72% 13 72.0%8543Kn6943EKD3 EKD7K82D1076105
23 S+1 170 12 67% 25 69.5%K106K1086DKnD764 D52DKn432E6E82
34 S+2 480 17 94% 42 77.7%EKE1074EK7K765 DKn65492D84D108
Rond 2, som ÖV mot par 38, Thomas Magnusson - Peter Flodqvist
42 S-2 200 18 100% 60 83.2%EKn941086426D106 52KD7EKKn10K843
53 S+1 -130 9 50% 69 76.6%K1062KD1082D987 Kn8492EKnKn106532
63NT N-2 100 18 100% 87 80.5%43D5E10752E1082 Kn52Kn96KD8Kn765
Rond 3, som ÖV mot par 37, Peter Bertheau - Paul Iwarson
74 N+1 -150 4 22% 91 72.1%Kn9432KKn1096575 D107532ED5E963
83 N-1 50 4 22% 95 65.9%832DKn63752973 EKD10EK92D10962
92 N+1 -140 11 61% 106 65.3%102638654ED1082 8763D104EKK963
Rond 4, som ÖV mot par 40, Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen
105 Ö+1 680 6 33% 112 62.1%D107EKKn96E10DKn8 EK4D874D2K972
111 N+2 -140 3 17% 115 58.0%Kn9K763KD986Kn8 E104Kn8454E10953
125 S-2 200 15 83% 130 60.1%EKn62D763231072 D3KKn1095D62D84
Rond 5, som NS mot par 33, Erling Ribbing - Carl Asklöf
133 N+3 230 12 67% 142 60.6%2KD9874E107D32 K98653Kn65K4K7
142 N-2 -100 9 50% 151 59.9%K6D874353EDKn10 10983Kn2EKn48652
153NT Ö= -400 9 50% 160 59.2%K7642E9531098D Kn103DKn1087KKn1083
Rond 6, som ÖV mot par 35, Rolf Norlin - Lennart Herminge
164 N-1 50 13 72% 173 60.0%9829Kn762ED1083 7KDKn1072K84Kn54
172 N-1 50 14 78% 187 61.1%D986494ED10932 75EDKn852D10985
184 Ö-1 -50 8 44% 195 60.1%987Kn95K64KD95 D642E763EKn843
Rond 7, som NS mot par 39, Elsy Bergstedt - Florence Bodin
196 S= 920 16 89% 211 61.6%10KD8732KDKn754 K83E983Kn64E103
205D N= 750 18 100% 229 63.5%Kn94Kn93EDKn8753 E7373K108410962
213NT Ö= -400 11 61% 240 63.4%1073109432D4642 94E865K53K1097
Rond 8, som ÖV mot par 32, Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson
222 N= -110 3 17% 243 61.3%93DKn732104K742 KKn74EK8985D109
233NT S-1 100 6 33% 249 60.1%1087637KKn10KD98 92K109432D9764
244 N+1 -150 9 50% 258 59.7%D10974753265Kn6 52E86DKnEK10732
Rond 9, som NS mot par 31, Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist
251 N= 80 14 78% 272 60.4%EKn1054105248532 D98E8D9853K76
264 N= 620 9 50% 281 60.0%KKn53KKnK8763Kn8 876297ED105EK2
272NT S+3 210 10 56% 291 59.9%Kn793K106ED10875 D1032KKn85E94K9

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Nord giv
ingen i zon
8543
kn6
943
EKD3
10
E943
Kkn82
kn842
kn962
D1075
E5
976
EKD7
K82
D1076
105

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Bengt Wärn - Lars Thånell 2 N+1 7 140 18/0
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist 1NT S= 4 90 16/2
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv 3 S-1 10 -50 13/5
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Börje Karlsson - Lennart Björklund 3 S-1 E -50 13/5
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Lars Nilsson - Bengt Stahre 4 S-2 4 -100 7/11
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Bo Haglund - Bo Andersson 4 S-2 10 -100 7/11
Rolf Norlin - Lennart Herminge Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson 4 S-2 E -100 7/11
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 3NT S-2 4 -100 7/11
Peter Bertheau - Paul Iwarson Erling Ribbing - Carl Asklöf 3NT S-3 2 -150 2/16
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg 4 S-4 4 -200 0/18

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Öst giv
N-S i zon
K106
K1086
Dkn
D764
943
E7
K9852
K105
Ekn87
95
10743
kn93
D52
Dkn432
E6
E82

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv 4 S= 2 620 17/1
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Bengt Wärn - Lars Thånell 4 N= 2 620 17/1
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Bo Haglund - Bo Andersson 3 S+1 5 170 12/6
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Börje Karlsson - Lennart Björklund 3 S+1 5 170 12/6
Rolf Norlin - Lennart Herminge Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson 3 S+1 5 170 12/6
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist 3 S= 3 140 8/10
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Lars Nilsson - Bengt Stahre 3 S-1 E -100 4/14
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg 3 S-1 3 -100 4/14
Peter Bertheau - Paul Iwarson Erling Ribbing - Carl Asklöf 4 S-1 E -100 4/14
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 4 S-2 4 -200 0/18

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Syd giv
Ö-V i zon
EK
E1074
EK7
K765
1097
Kkn63
102
Ekn92
832
D85
kn9653
43
Dkn654
92
D84
D108

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Börje Karlsson - Lennart Björklund 4 S+2 10 480 17/1
Rolf Norlin - Lennart Herminge Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson 4 N+2 4 480 17/1
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv 3NT N+1 5 430 8/10
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Bengt Wärn - Lars Thånell 3NT N+1 5 430 8/10
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Lars Nilsson - Bengt Stahre 3NT N+1 3 430 8/10
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg 3NT N+1 5 430 8/10
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Bo Haglund - Bo Andersson 3NT N+1 5 430 8/10
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 3NT N+1 3 430 8/10
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist 3NT N+1 3 430 8/10
Peter Bertheau - Paul Iwarson Erling Ribbing - Carl Asklöf 4 N= 2 420 0/18

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Väst giv
alla i zon
D6
Ekn53
9854
972
52
KD7
EKkn10
K843
Ekn94
108642
6
D106
K10873
9
D732
Ekn5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 Ö-1 3 100 14/4
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Bengt Wärn - Lars Thånell 3 Ö-1 2 100 14/4
Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist Elsy Bergstedt - Florence Bodin 3 V-1 D 100 14/4
Rolf Norlin - Lennart Herminge Peter Bertheau - Paul Iwarson 4 Ö-1 2 100 14/4
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson 2NT V-1 5 100 14/4
Bo Haglund - Bo Andersson Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2 Ö+1 7 -140 5/13
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 3 V= 9 -140 5/13
Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv Lars Nilsson - Bengt Stahre 2 Ö+1 3 -140 5/13
Börje Karlsson - Lennart Björklund Erling Ribbing - Carl Asklöf 3 V= D -140 5/13
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 S-2 K -200 0/18

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Nord giv
N-S i zon
973
E763
D10964
E
kn84
92
Ekn
kn106532
K1062
KD108
2
D987
ED5
kn54
K8753
K4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Norlin - Lennart Herminge Peter Bertheau - Paul Iwarson 3NT S= 4 600 18/0
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 3 S+2 Kn 150 14/4
Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3 S+2 2 150 14/4
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Bengt Wärn - Lars Thånell 4 S+1 3 150 14/4
Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist Elsy Bergstedt - Florence Bodin 4 S= Kn 130 9/9
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 S+1 10 130 9/9
Bo Haglund - Bo Andersson Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 1NT S+1 Kn 120 6/12
Börje Karlsson - Lennart Björklund Erling Ribbing - Carl Asklöf 2 N= 2 110 4/14
Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv Lars Nilsson - Bengt Stahre 5 S-1 4 -100 2/16
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson 4 N-5 2 -500 0/18

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Öst giv
Ö-V i zon
EK7
EK1072
kn6
K94
kn52
kn96
KD8
kn765
43
D5
E10752
E1082
D10986
843
943
D3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Bengt Wärn - Lars Thånell 4 N= 4 420 18/0
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 3 N+1 4 170 15/3
Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist Elsy Bergstedt - Florence Bodin 1 N+3 4 170 15/3
Bo Haglund - Bo Andersson Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3 S= K 140 7/11
Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv Lars Nilsson - Bengt Stahre 1 N+2 E 140 7/11
Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg Åke Falkunge - Michael Jungstedt 1 N+2 2 140 7/11
Rolf Norlin - Lennart Herminge Peter Bertheau - Paul Iwarson 1 N+2 E 140 7/11
Börje Karlsson - Lennart Björklund Erling Ribbing - Carl Asklöf 1 N+2 2 140 7/11
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson 1 N+2 4 140 7/11
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3NT N-2 5 -100 0/18

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Syd giv
alla i zon
8
D87
Kkn107642
D10
D1075
32
ED5
E963
kn9432
Kkn10965

75
EK6
E4
983
Kkn842

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Rolf Norlin - Lennart Herminge 5D N= K 750 18/0
Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg 3 N+2 10 150 14/4
Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist 3 N+2 2 150 14/4
Peter Bertheau - Paul Iwarson Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 N+1 2 150 14/4
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 3 N+1 Kn 130 10/8
Bengt Wärn - Lars Thånell Bo Haglund - Bo Andersson 3NT S-1 3 -100 7/11
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Lars Nilsson - Bengt Stahre 5 S-1 E -100 7/11
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Åke Falkunge - Michael Jungstedt 5D N-1 2 -200 2/16
Börje Karlsson - Lennart Björklund Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 4D S-1 3 -200 2/16
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Erling Ribbing - Carl Asklöf 3NT S-2 7 -200 2/16

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Väst giv
ingen i zon
kn94
10874
kn43
Dkn10
EKD10
EK92
D109
62
832
Dkn63
752
973
765
5
EK86
EK854

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 3 V-1 7 50 17/1
Börje Karlsson - Lennart Björklund Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 3 V-1 D 50 17/1
Peter Bertheau - Paul Iwarson Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 N-1 Kn -50 14/4
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 S-2 E -100 12/6
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Rolf Norlin - Lennart Herminge 2 V= 7 -110 10/8
Bengt Wärn - Lars Thånell Bo Haglund - Bo Andersson 2 Ö+1 K -140 6/12
Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg 2 V+1 D -140 6/12
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Lars Nilsson - Bengt Stahre 2 V+1 D -140 6/12
Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist 2NT S-3 E -150 2/16
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Erling Ribbing - Carl Asklöf 4D S-2 E -300 0/18

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Nord giv
Ö-V i zon
KD4
EK872
D732
4
8763
D104
EK
K963
102
63
8654
ED1082
Ekn95
kn95
kn109
kn75

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 4 N+1 3 450 18/0
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2 N+2 6 170 13/5
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Lars Nilsson - Bengt Stahre 3 N+1 6 170 13/5
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Rolf Norlin - Lennart Herminge 3 N+1 10 170 13/5
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Erling Ribbing - Carl Asklöf 2 N+2 10 170 13/5
Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg 2 N+1 6 140 7/11
Peter Bertheau - Paul Iwarson Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 N+1 4 140 7/11
Bengt Wärn - Lars Thånell Bo Haglund - Bo Andersson 3 N-1 E -50 2/16
Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist 4 N-1 10 -50 2/16
Börje Karlsson - Lennart Björklund Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 4 N-1 10 -50 2/16

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Öst giv
alla i zon
kn865
53
K853
1065
EK4
D874
D2
K972
D107
EKkn96
E10
Dkn8
932
102
kn9764
E43

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Nilsson - Bengt Stahre Bengt Wärn - Lars Thånell 4 Ö+1 7 -650 17/1
Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 4 Ö+1 4 -650 17/1
Bo Haglund - Bo Andersson Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv 4 Ö+2 10 -680 12/6
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Rolf Norlin - Lennart Herminge 5 Ö+1 2 -680 12/6
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 5 Ö+1 6 -680 12/6
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 6 Ö= E -1430 4/14
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Åke Falkunge - Michael Jungstedt 6 Ö= 7 -1430 4/14
Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist Börje Karlsson - Lennart Björklund 6 Ö= E -1430 4/14
Erling Ribbing - Carl Asklöf Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson 6 Ö= E -1430 4/14
Peter Bertheau - Paul Iwarson Elsy Bergstedt - Florence Bodin 6 V= 2 -1430 4/14

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Syd giv
ingen i zon
KD32
2
Ekn32
KD64
E104
kn84
54
E10953
kn9
K763
KD986
kn8
8765
ED1095
107
72

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Nilsson - Bengt Stahre Bengt Wärn - Lars Thånell 1 N+2 6 140 15/3
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 1 N+2 Kn 140 15/3
Peter Bertheau - Paul Iwarson Elsy Bergstedt - Florence Bodin 3 N= K 140 15/3
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 1 N+2 D 140 15/3
Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist Börje Karlsson - Lennart Björklund 2 N= K 90 10/8
Bo Haglund - Bo Andersson Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv 4 N-1 Kn -50 5/13
Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 2 S-1 5 -50 5/13
Erling Ribbing - Carl Asklöf Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson 3 N-1 K -50 5/13
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Rolf Norlin - Lennart Herminge 4 N-1 K -50 5/13
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 N-2 9 -100 0/18

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Väst giv
N-S i zon
K10754
E84
105
kn96
D3
Kkn1095
D62
D84
Ekn62
D7632
3
1072
98

EKkn9874
EK53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Rolf Norlin - Lennart Herminge 4D N+1 3 990 18/0
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 5 S= 5 600 16/2
Erling Ribbing - Carl Asklöf Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson 5D V-2 10 300 14/4
Bo Haglund - Bo Andersson Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv 4 S= 10 130 12/6
Lars Nilsson - Bengt Stahre Bengt Wärn - Lars Thånell 5 S-1 Kn -100 9/9
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Åke Falkunge - Michael Jungstedt 5 S-1 5 -100 9/9
Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 3NT N-2 2 -200 3/15
Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist Börje Karlsson - Lennart Björklund 5 S-2 D -200 3/15
Peter Bertheau - Paul Iwarson Elsy Bergstedt - Florence Bodin 5 N-2 D -200 3/15
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 5 S-2 4 -200 3/15

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Nord giv
alla i zon
2
KD9874
E107
D32
Dkn7
E2
kn9865
kn95
E104
103
D32
E10864
K98653
kn65
K4
K7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 4 N= 3 620 16/2
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Börje Karlsson - Lennart Björklund 4 S= 9 620 16/2
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Rolf Norlin - Lennart Herminge 4 N= 2 620 16/2
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Erling Ribbing - Carl Asklöf 3 N+3 10 230 12/6
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist 2 N+3 10 200 10/8
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Lars Nilsson - Bengt Stahre 2 N+2 6 170 6/12
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv 2 N+2 2 170 6/12
Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson Peter Bertheau - Paul Iwarson 3 N+1 3 170 6/12
Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg Bo Haglund - Bo Andersson 3 N= 10 140 2/16
Bengt Wärn - Lars Thånell Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 2 S= Kn 110 0/18

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Öst giv
ingen i zon
K6
D8743
53
EDkn10
kn52
EK10
KD10
K973
ED74
965
98762
4
10983
kn2
Ekn4
8652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 1NT V-2 3 100 18/0
Bengt Wärn - Lars Thånell Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 3 Ö-1 5 50 15/3
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Börje Karlsson - Lennart Björklund 2NT V-1 3 50 15/3
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Rolf Norlin - Lennart Herminge 1NT V= 3 -90 12/6
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Erling Ribbing - Carl Asklöf 2 N-2 10 -100 9/9
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist 2 N-2 4 -100 9/9
Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg Bo Haglund - Bo Andersson 2 V+1 4 -110 6/12
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Lars Nilsson - Bengt Stahre 2 V+3 3 -150 3/15
Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson Peter Bertheau - Paul Iwarson 2NT V+1 3 -150 3/15
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv 3NT V+1 10 -430 0/18

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Syd giv
N-S i zon
K7642
E953
1098
D
85
6
EKD743
9754
ED9
K42
kn652
E62
kn103
Dkn1087

Kkn1083

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist 3 S= E 140 18/0
Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg Bo Haglund - Bo Andersson 5 V-1 D 50 16/2
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Rolf Norlin - Lennart Herminge 2 V+2 D -130 14/4
Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson Peter Bertheau - Paul Iwarson 4 V+1 D -150 12/6
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 3NT Ö= D -400 9/9
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Erling Ribbing - Carl Asklöf 3NT Ö= D -400 9/9
Bengt Wärn - Lars Thånell Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 3NT Ö+1 D -430 5/13
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv 3NT Ö+1 D -430 5/13
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Lars Nilsson - Bengt Stahre 3NT Ö+2 D -460 2/16
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Börje Karlsson - Lennart Björklund 5D S-3 E -800 0/18

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Väst giv
Ö-V i zon
EK3
E6543
53
K96
7
KDkn1072
K84
kn54
982
9
kn762
ED1083
Dkn10654
8
ED109
72

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Åke Falkunge - Michael Jungstedt 4 S= K 420 15/3
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Bengt Wärn - Lars Thånell 4 S= K 420 15/3
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv 4 S= K 420 15/3
Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist Peter Bertheau - Paul Iwarson 4 S= K 420 15/3
Lars Nilsson - Bengt Stahre Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg 3 S+1 10 170 9/9
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson 3 S+1 K 170 9/9
Erling Ribbing - Carl Asklöf Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 4 S-1 K -50 5/13
Rolf Norlin - Lennart Herminge Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 N-1 D -50 5/13
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Börje Karlsson - Lennart Björklund 2 Ö= D -110 2/16
Bo Haglund - Bo Andersson Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 2 N-5 9 -250 0/18

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Nord giv
ingen i zon
E1032
K73
Kkn87
K7
75
EDkn852
D109
85
D9864
94
E
D10932
Kkn
106
65432
Ekn64

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Nilsson - Bengt Stahre Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg 3 S+1 8 130 17/1
Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist Peter Bertheau - Paul Iwarson 4 N= 4 130 17/1
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson 3 S= 7 110 14/4
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Bengt Wärn - Lars Thånell 2 V-2 8 100 11/7
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Börje Karlsson - Lennart Björklund 2 V-2 E 100 11/7
Bo Haglund - Bo Andersson Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 2 V-1 E 50 7/11
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3 V-1 E 50 7/11
Rolf Norlin - Lennart Herminge Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 N-1 9 -50 4/14
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv 3NT N-2 3 -100 1/17
Erling Ribbing - Carl Asklöf Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 3NTD N-1 9 -100 1/17

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Öst giv
N-S i zon
1053
832
kn9752
107
D642
E76
3
Ekn843
987
kn95
K64
KD95
EKkn
KD104
ED108
62

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv 1 S+3 3 170 18/0
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Börje Karlsson - Lennart Björklund 3 S= E 110 16/2
Lars Nilsson - Bengt Stahre Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg 3 V-2 2 100 13/5
Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg Bengt Wärn - Lars Thånell 4D Ö-1 E 100 13/5
Rolf Norlin - Lennart Herminge Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 Ö-1 E 50 10/8
Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist Peter Bertheau - Paul Iwarson 3 N-1 K -100 7/11
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson 1NT S-1 3 -100 7/11
Bo Haglund - Bo Andersson Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 1NT S-2 3 -200 2/16
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2NT S-2 3 -200 2/16
Erling Ribbing - Carl Asklöf Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 2NT S-2 3 -200 2/16

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Syd giv
Ö-V i zon

10
KD8732
KDkn754
ED42
kn7652
10
982
kn109765
KD4
E95
6
K83
E983
kn64
E103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist Erling Ribbing - Carl Asklöf 6D N= 6 1090 18/0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Elsy Bergstedt - Florence Bodin 6 S= E 920 16/2
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Peter Bertheau - Paul Iwarson 5D N+1 Kn 650 14/4
Bo Haglund - Bo Andersson Lars Nilsson - Bengt Stahre 5 S+1 6 420 9/9
Bengt Wärn - Lars Thånell Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg 5 N+1 Kn 420 9/9
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 5 N+1 Kn 420 9/9
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 5 N+1 Kn 420 9/9
Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 4 S+1 10 150 3/15
Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 4 S+1 10 150 3/15
Börje Karlsson - Lennart Björklund Rolf Norlin - Lennart Herminge 4 Ö+1 E -650 0/18

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Väst giv
alla i zon
kn9
4
kn93
EDkn8753
K10654
Kkn852
72
K
D82
ED1096
ED65
4
E73
73
K1084
10962

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Elsy Bergstedt - Florence Bodin 5D N= E 750 18/0
Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 5 N-1 2 -100 16/2
Bengt Wärn - Lars Thånell Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg 4 Ö= 6 -620 9/9
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 V= E -620 9/9
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 4 V= E -620 9/9
Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist Erling Ribbing - Carl Asklöf 4 V= E -620 9/9
Börje Karlsson - Lennart Björklund Rolf Norlin - Lennart Herminge 4 Ö= 10 -620 9/9
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Peter Bertheau - Paul Iwarson 4 Ö= 6 -620 9/9
Bo Haglund - Bo Andersson Lars Nilsson - Bengt Stahre 4 V+1 E -650 1/17
Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 4 V+1 E -650 1/17

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Nord giv
N-S i zon
1073
109432
D4
642
Ekn86

Ekn98762
85
KD52
KDkn7
10
EDkn3
94
E865
K53
K1097

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Peter Bertheau - Paul Iwarson 6NT Ö-3 9 150 18/0
Bo Haglund - Bo Andersson Lars Nilsson - Bengt Stahre 6 V-1 3 50 15/3
Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 6 V-1 10 50 15/3
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 3NT Ö= 9 -400 11/7
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Elsy Bergstedt - Florence Bodin 3NT Ö= 5 -400 11/7
Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist Erling Ribbing - Carl Asklöf 3NT Ö+1 9 -430 8/10
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 V+1 2 -450 6/12
Bengt Wärn - Lars Thånell Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg 6 V= 2 -980 2/16
Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 6 V= D -980 2/16
Börje Karlsson - Lennart Björklund Rolf Norlin - Lennart Herminge 6 Ö= E -980 2/16

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Öst giv
Ö-V i zon
D10865
10
EDkn7
653
Kkn74
EK8
985
D109
93
Dkn732
104
K742
E2
9654
K632
Ekn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bengt Wärn - Lars Thånell Åke Falkunge - Michael Jungstedt 2 S+1 E 110 15/3
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Bo Haglund - Bo Andersson 3 S= E 110 15/3
Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 N= D 110 15/3
Peter Bertheau - Paul Iwarson Börje Karlsson - Lennart Björklund 2 N= D 110 15/3
Lars Nilsson - Bengt Stahre Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 1NT S= 9 90 8/10
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg 1NT S= 9 90 8/10
Erling Ribbing - Carl Asklöf Elsy Bergstedt - Florence Bodin 2 N= 10 90 8/10
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv 4 S-1 E -50 3/15
Rolf Norlin - Lennart Herminge Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist 1NT S-1 E -50 3/15
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 2 Ö= 2 -110 0/18

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Syd giv
alla i zon
Kkn4
D865
832
kn73
92
K109432
D97
64
108763
7
Kkn10
KD98
ED5
Ekn
E654
E1052

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Bertheau - Paul Iwarson Börje Karlsson - Lennart Björklund 3NT S+1 7 630 18/0
Lars Nilsson - Bengt Stahre Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3NT S= 6 600 16/2
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv 3NT S-1 3 -100 12/6
Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3NT S-1 2 -100 12/6
Rolf Norlin - Lennart Herminge Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist 3NT S-1 9 -100 12/6
Bengt Wärn - Lars Thånell Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3NT S-2 9 -200 4/14
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Bo Haglund - Bo Andersson 3NT S-2 9 -200 4/14
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg 3NT S-2 7 -200 4/14
Erling Ribbing - Carl Asklöf Elsy Bergstedt - Florence Bodin 3NT S-2 9 -200 4/14
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 3NT N-2 K -200 4/14

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Väst giv
ingen i zon
Kkn3
KD94
E10987
8
52
E86
Dkn
EK10732
D10974
7532
65
kn6
E86
kn10
K432
D954

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Ribbing - Carl Asklöf Elsy Bergstedt - Florence Bodin 4D V-5 K 1100 18/0
Peter Bertheau - Paul Iwarson Börje Karlsson - Lennart Björklund 3D V-4 K 800 16/2
Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv 2NT S+2 5 180 14/4
Bengt Wärn - Lars Thånell Åke Falkunge - Michael Jungstedt 3 N+2 Kn 150 9/9
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg 3 S+2 E 150 9/9
Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 N+1 Kn 150 9/9
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 3 N+2 Kn 150 9/9
Lars Nilsson - Bengt Stahre Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 3NT S-1 4 -50 4/14
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Bo Haglund - Bo Andersson 3NT S-3 E -150 1/17
Rolf Norlin - Lennart Herminge Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist 5 N-3 Kn -150 1/17

Bricka 25

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Nord giv
Ö-V i zon
Ekn1054
1052
4
8532
K763
9763
EK72
E
2
KDkn4
kn106
Dkn1094
D98
E8
D9853
K76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 3NT Ö-1 4 100 17/1
Börje Karlsson - Lennart Björklund Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson 4 Ö-1 E 100 17/1
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist 1 N= D 80 14/4
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Peter Bertheau - Paul Iwarson 2NT S-2 6 -100 12/6
Lars Nilsson - Bengt Stahre Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 2 Ö+1 8 -110 10/8
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 2NT V= 4 -120 8/10
Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv Bengt Wärn - Lars Thånell 4D N-2 K -300 6/12
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Bo Haglund - Bo Andersson 4 Ö= 3 -620 3/15
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Elsy Bergstedt - Florence Bodin 4 Ö= 8 -620 3/15
Erling Ribbing - Carl Asklöf Rolf Norlin - Lennart Herminge 4 Ö+1 E -650 0/18

Bricka 26

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Öst giv
alla i zon
Kkn53
Kkn
K8763
kn8
D10
D842
kn2
D10973
E94
E10653
94
654
8762
97
ED105
EK2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Nilsson - Bengt Stahre Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 4 N= 6 620 9/9
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Bo Haglund - Bo Andersson 4 N= 9 620 9/9
Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv Bengt Wärn - Lars Thånell 4 N= 5 620 9/9
Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 4 N= 9 620 9/9
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 4 N= 6 620 9/9
Erling Ribbing - Carl Asklöf Rolf Norlin - Lennart Herminge 4 S= Kn 620 9/9
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist 4 N= 4 620 9/9
Börje Karlsson - Lennart Björklund Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson 4 S= Kn 620 9/9
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Peter Bertheau - Paul Iwarson 4 S= Kn 620 9/9
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Elsy Bergstedt - Florence Bodin 4 S= 3 620 9/9

Bricka 27

BK S:t Erik, Sverige 2014.02.24

Syd giv
ingen i zon
kn7
93
K106
ED10875
EK95
7642
Dkn
643
864
ED10
87532
kn2
D1032
Kkn85
E94
K9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erika Rodin - (Eng) Gunnar Hallberg Anders Spjuth - Nils-Erik Strömberg 3NT N+2 8 460 17/1
Erling Ribbing - Carl Asklöf Rolf Norlin - Lennart Herminge 3NT S+2 E 460 17/1
Börje Karlsson - Lennart Björklund Birgitta Horn af Åminne - Ulla-Britt Olsson 3NT S+1 5 430 14/4
Lars Nilsson - Bengt Stahre Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 2NT S+3 5 210 10/8
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Sofia Ryman - Yvonne Flodqvist 2NT S+3 E 210 10/8
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Peter Bertheau - Paul Iwarson 1NT N+4 2 210 10/8
Åke Falkunge - Michael Jungstedt Bo Haglund - Bo Andersson 1NT N+3 3 180 5/13
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Jan-Ove Hed - Bengt Sjöborg 1NT N+3 8 180 5/13
Bjarne Stub-Hansen - Christian Stub-Hansen Elsy Bergstedt - Florence Bodin 3 N+2 8 150 2/16
Lars-Bertil Löfström - Lars Ekenlöv Bengt Wärn - Lars Thånell 3 N+1 6 130 0/18