Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Onsdagsmötet 2013-08-14 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Onsdagsmötet 2013-08-14

Partävling, 19 bord, 37 par. Antal brickor: 24. Medel: 408.4.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Lars Gustafsson - Tomoko Hansen

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 6, Nils Wikstad - Elsie Zinelli
13NT S+2 -460 17.0 50% 17 50.0%109710953D83862 Kn647K1062E7543
25D Ö-3 -500 23.0 68% 40 59.0%K1053EKn653D976 DKn9429610874K3
33 S-3 150 32.0 94% 72 70.7%D76654D106D975 E2KDKn973Kn95E3
Rond 2, som NS mot par 3, Folke Ljungström - Bengt Nilsson
42 S-2 -200 8.0 24% 80 59.0%10963DKn8DKn72E5 K872KK54DKn863
55 V-1 50 34.0 100% 114 67.2%K643Kn52Kn654D4 Kn82KD1098K10926
63NT N+1 430 33.0 97% 147 72.2%E863KKn5296943 D71043EKDEKKn87
Rond 3, som ÖV mot par 12, Mona Iwarson - Paul Iwarson
71NT S+1 -120 10.0 29% 157 66.0%EKD45D1074K1092 Kn62ED1074952Kn4
83 V+1 130 27.0 79% 184 67.6%10EKn6D76DKn10982 EKn964KK985434
96 S-1 50 20.0 59% 204 66.7%102KKn93Kn543263 DKn83106210910952
Rond 4, som NS mot par 10, Luise Riepe - Anna-Karin Garpö
105D Ö-1 200 18.0 53% 222 65.3%Kn84EK98654D98 EK7E73D73Kn1032
113 Ö= -140 14.0 41% 236 63.1%KnKDKn102964KD107 876E97K829863
123 Ö+2 -150 29.0 85% 265 64.9%Kn65D107542D854 D9742Kn6K63E107
Rond 5, som ÖV mot par 4, Iris Holmström - Britt-Marie Borelius
131NT Ö= 90 13.0 38% 278 62.8%D99543EK76E105 E538769852KKn6
144 N-1 50 14.0 41% 292 61.3%DKn5ED97643K108 8Kn82E954Kn8754
151NT V+2 150 26.0 76% 318 62.3%Kn6KD73K767643 K10754ED1052DKn9
Rond 6, som ÖV mot par 1, Stig Litzén - Sigvard Carlefred
164 S-1 50 14.0 41% 332 60.9%K96ED10652Kn5310 D10K9743E982Kn7
173 V+1 130 12.0 35% 344 59.4%E52Kn8632KD1096 EKn10987627EK107
184 Ö-1 -50 9.0 26% 353 57.6%653EK103EDKn7EKn 10874Kn8644KD92
Rond 7, som ÖV mot par 5, Bengt Sjöborg - Göran Parner
193 N= -110 16.0 47% 369 57.0%10943853D105287 D8765D97263ED
204 V= 620 23.0 68% 392 57.5%6EKn103E109854KD DKn3K752D6EKn42
214 N-1 100 26.0 76% 418 58.4%652Kn96Kn765EK8 Kn74ED932Kn7432
Rond 8, som NS mot par 2, Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson
223 N-2 -100 8.0 24% 426 56.9%K3E865EKD97109 872432Kn5E8763
234 S+2 680 27.0 79% 453 57.8%K5D4D9865D1042 102EKKn953EK1029
243 Ö-2 100 17.0 50% 470 57.5%754KKn1086Kn853E E108393K76KD92

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Nord giv
ingen i zon
832
EDkn84
9754
kn
kn64
7
K1062
E7543
1097
10953
D83
862
EKD5
K62
Ekn
KD109

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Litzén - Sigvard Carlefred Sofia Ryman - Micke Almgren 6NT S= E 990 33.0/1.0
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Christine Schwark - Siv Önefäldt 6NT S= E 990 33.0/1.0
Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson 4NT N+2 10 490 28.0/6.0
Olle Fahlén - Roger Boström Ulla Sandberg - Ulla Lindberg 3NT S+3 4 490 28.0/6.0
Jan Carlson - Tord Persson Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar 3NT S+3 3 490 28.0/6.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Folke Ljungström - Bengt Nilsson 4 S+2 7 480 22.0/12.0
Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson 4 S+2 6 480 22.0/12.0
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist 4 S+2 7 480 22.0/12.0
Nils Wikstad - Elsie Zinelli Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 3NT S+2 4 460 17.0/17.0
Barbara Lane - Mårten Hilding Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs 3NT S+2 4 460 17.0/17.0
I-B Edholm - Margareta Axner Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 5 N= 8 450 13.0/21.0
Jane Ellner - Thomas Holmgren Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson 4 S+1 E 450 13.0/21.0
Jan Christiernin - Rune Strand Kerstin Karlander - Catharina Almström 3NT S+1 2 430 10.0/24.0
Bengt Sjöborg - Göran Parner Siv Holst - Hans Holst 4 N= 3 420 7.0/27.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 4 S= 7 420 7.0/27.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Ellis Wohlner - Birger Bogstag 2NT S+4 3 240 4.0/30.0
Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 6 N-2 10 -100 1.0/33.0
Per Söderberg - Ola Weinberg Helga Lagergren - Graham Hyslop 6 S-2 2 -100 1.0/33.0
Torsten Ragnartz - Anita Deckel     - -/15.9

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Öst giv
N-S i zon
765
EKkn10842
D9
E
Dkn942
96
10874
K3
K10
53
Ekn653
D976
E83
D7
K2
kn108542

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Iwarson - Paul Iwarson Folke Ljungström - Bengt Nilsson 4 N+2 9 680 34.0/0.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Ellis Wohlner - Birger Bogstag 4 N+1 5 650 29.0/5.0
I-B Edholm - Margareta Axner Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 N+1 7 650 29.0/5.0
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist 4 N+1 7 650 29.0/5.0
Barbara Lane - Mårten Hilding Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs 4 N+1 7 650 29.0/5.0
Stig Litzén - Sigvard Carlefred Sofia Ryman - Micke Almgren 4 N= E 620 19.0/15.0
Bengt Sjöborg - Göran Parner Siv Holst - Hans Holst 4 N= E 620 19.0/15.0
Jan Christiernin - Rune Strand Kerstin Karlander - Catharina Almström 4 N= E 620 19.0/15.0
Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson 4 N= E 620 19.0/15.0
Olle Fahlén - Roger Boström Ulla Sandberg - Ulla Lindberg 4 N= E 620 19.0/15.0
Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson 4 N= 5 620 19.0/15.0
Nils Wikstad - Elsie Zinelli Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 5D Ö-3 7 500 11.0/23.0
Jane Ellner - Thomas Holmgren Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson 4D Ö-3 D 500 11.0/23.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 3 N+1 E 170 5.0/29.0
Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 3 N+1 6 170 5.0/29.0
Per Söderberg - Ola Weinberg Helga Lagergren - Graham Hyslop 3 N+1 K 170 5.0/29.0
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Christine Schwark - Siv Önefäldt 3 N+1 E 170 5.0/29.0
Jan Carlson - Tord Persson Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar 3 N= 3 140 0.0/34.0
Torsten Ragnartz - Anita Deckel     - -/15.9

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Syd giv
Ö-V i zon
K93
E1082
EK8
kn62
E2
KDkn973
kn95
E3
D76
654
D106
D975
kn10854

7432
K1084

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Iwarson - Paul Iwarson Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3D V-2 E 500 34.0/0.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Ellis Wohlner - Birger Bogstag 4 V-2 3 200 29.0/5.0
Bengt Sjöborg - Göran Parner Siv Holst - Hans Holst 3 V-2 E 200 29.0/5.0
Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson 4 V-2 E 200 29.0/5.0
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist 3 V-2 E 200 29.0/5.0
Per Söderberg - Ola Weinberg Helga Lagergren - Graham Hyslop 3 S= E 140 20.0/14.0
I-B Edholm - Margareta Axner Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3 S= K 140 20.0/14.0
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Christine Schwark - Siv Önefäldt 3 N= 6 140 20.0/14.0
Olle Fahlén - Roger Boström Ulla Sandberg - Ulla Lindberg 2 N+1 6 140 20.0/14.0
Jan Carlson - Tord Persson Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar 2 S+1 Kn 140 20.0/14.0
Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 2 S= K 110 13.0/21.0
Jane Ellner - Thomas Holmgren Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson 2 N= 4 110 13.0/21.0
Stig Litzén - Sigvard Carlefred Sofia Ryman - Micke Almgren 3 V-1 E 100 9.0/25.0
Jan Christiernin - Rune Strand Kerstin Karlander - Catharina Almström 2 V-1 E 100 9.0/25.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 2 V= E -110 5.0/29.0
Barbara Lane - Mårten Hilding Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs 2 V= E -110 5.0/29.0
Nils Wikstad - Elsie Zinelli Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 3 S-3 K -150 2.0/32.0
Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson 4 S-4 K -200 0.0/34.0
Torsten Ragnartz - Anita Deckel     - -/15.9

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Väst giv
alla i zon
10963
Dkn8
Dkn72
E5
ED5
E109
83
109742
kn4
765432
E1096
K
K872
K
K54
Dkn863

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Litzén - Sigvard Carlefred Ellis Wohlner - Birger Bogstag 2 S= E 110 34.0/0.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson 1 S+1 5 90 32.0/2.0
Bengt Sjöborg - Göran Parner Sofia Ryman - Micke Almgren Pass   28.0/6.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Pass   28.0/6.0
Jan Carlson - Tord Persson Ellen Norman - Cecilia Lindberg Pass   28.0/6.0
Per Söderberg - Ola Weinberg Kerstin Karlander - Catharina Almström 2 N-1 7 -100 23.0/11.0
Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson Olle Fahlén - Roger Boström 2 S-1 10 -100 23.0/11.0
Jan Christiernin - Rune Strand Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft 2 Ö= D -110 20.0/14.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Mona Iwarson - Paul Iwarson 2 V+1 E -140 17.0/17.0
Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson Ulf Wahlberg - Marianne Petri 2 Ö+1 Kn -140 17.0/17.0
Barbara Lane - Mårten Hilding Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson 2 Ö+2 7 -170 14.0/20.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Siv Holst - Hans Holst 3 S-2 8 -200 8.0/26.0
Nils Wikstad - Elsie Zinelli Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 1NT N-2 7 -200 8.0/26.0
Lars Gustafsson - Tomoko Hansen Folke Ljungström - Bengt Nilsson 2 S-2 10 -200 8.0/26.0
Jane Ellner - Thomas Holmgren Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs 4 N-2 2 -200 8.0/26.0
Torsten Ragnartz - Anita Deckel Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar 1NT N-2 2 -200 8.0/26.0
I-B Edholm - Margareta Axner Helga Lagergren - Graham Hyslop 2 N-3 7 -300 1.0/33.0
Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson Ulla Sandberg - Ulla Lindberg 4 S-3 2 -300 1.0/33.0
Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist     - 14.8/-

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Nord giv
N-S i zon
K643
kn52
kn654
D4
D75
E7
D3
Ekn9875
E109
643
E87
K1032
kn82
KD1098
K1092
6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Gustafsson - Tomoko Hansen Folke Ljungström - Bengt Nilsson 5 V-1 2 50 34.0/0.0
Jan Christiernin - Rune Strand Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft 3 V= Kn -110 31.0/3.0
Jan Carlson - Tord Persson Ellen Norman - Cecilia Lindberg 3 V= Kn -110 31.0/3.0
Nils Wikstad - Elsie Zinelli Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3 V+1 3 -130 26.0/8.0
Jane Ellner - Thomas Holmgren Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs 3 V+1 2 -130 26.0/8.0
Torsten Ragnartz - Anita Deckel Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar 4 V= Kn -130 26.0/8.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Siv Holst - Hans Holst 2 V+3 3 -150 18.0/16.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson 3 V+2 3 -150 18.0/16.0
Per Söderberg - Ola Weinberg Kerstin Karlander - Catharina Almström 3 V+2 5 -150 18.0/16.0
Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson Ulf Wahlberg - Marianne Petri 3 V+2 3 -150 18.0/16.0
Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson Olle Fahlén - Roger Boström 3 V+2 K -150 18.0/16.0
Barbara Lane - Mårten Hilding Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson 3 V+4 4 -190 12.0/22.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3 N-3 K -300 10.0/24.0
Stig Litzén - Sigvard Carlefred Ellis Wohlner - Birger Bogstag 3NT V= Kn -400 6.0/28.0
I-B Edholm - Margareta Axner Helga Lagergren - Graham Hyslop 5 V= 3 -400 6.0/28.0
Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson Ulla Sandberg - Ulla Lindberg 5 V= 4 -400 6.0/28.0
Bengt Sjöborg - Göran Parner Sofia Ryman - Micke Almgren 3NT V+2 2 -460 2.0/32.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Mona Iwarson - Paul Iwarson 3NT V+3 3 -490 0.0/34.0
Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist     - 14.8/-

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Öst giv
Ö-V i zon
E863
Kkn52
96
943
Kkn942
E986
kn532
105
D7
10874
D10652
D7
1043
EKD
EKkn87

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Gustafsson - Tomoko Hansen Folke Ljungström - Bengt Nilsson 3NT N+1 10 430 33.0/1.0
Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson Olle Fahlén - Roger Boström 3NT S+1 2 430 33.0/1.0
Stig Litzén - Sigvard Carlefred Ellis Wohlner - Birger Bogstag 2NT S+2 2 180 30.0/4.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Siv Holst - Hans Holst 3 S= 9 110 23.0/11.0
Per Söderberg - Ola Weinberg Kerstin Karlander - Catharina Almström 2 N= 10 110 23.0/11.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 S+1 E 110 23.0/11.0
Jan Christiernin - Rune Strand Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft 2 S+1 6 110 23.0/11.0
I-B Edholm - Margareta Axner Helga Lagergren - Graham Hyslop 3 S= 2 110 23.0/11.0
Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson Ulla Sandberg - Ulla Lindberg 3 S= 6 110 23.0/11.0
Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson Ulf Wahlberg - Marianne Petri 2 V-1 2 100 16.0/18.0
Bengt Sjöborg - Göran Parner Sofia Ryman - Micke Almgren 3NT S-1 2 -50 10.0/24.0
Nils Wikstad - Elsie Zinelli Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 N-1 10 -50 10.0/24.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Mona Iwarson - Paul Iwarson 3NT N-1 2 -50 10.0/24.0
Torsten Ragnartz - Anita Deckel Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar 3NT N-1 10 -50 10.0/24.0
Jan Carlson - Tord Persson Ellen Norman - Cecilia Lindberg 3NT N-1 10 -50 10.0/24.0
Jane Ellner - Thomas Holmgren Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs 5 S-2 4 -100 4.0/30.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson 3 V= 3 -140 2.0/32.0
Barbara Lane - Mårten Hilding Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson 3NT N-3 10 -150 0.0/34.0
Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist     - 14.8/-

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Syd giv
alla i zon
1053
Kkn9
63
87653
kn62
ED1074
952
kn4
EKD4
5
D1074
K1092
987
8632
EKkn8
ED

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs Torsten Ragnartz - Anita Deckel 4 V-5 6 500 34.0/0.0
Stig Litzén - Sigvard Carlefred Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson 3 Ö-4 E 400 32.0/2.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Sofia Ryman - Micke Almgren 1NT V-3 9 300 29.0/5.0
Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson Jan Christiernin - Rune Strand 2 Ö-3 E 300 29.0/5.0
Jan Carlson - Tord Persson Jane Ellner - Thomas Holmgren 2NT Ö-2 E 200 26.0/8.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 1NT S+1 2 120 24.0/10.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 1NT V-1 6 100 20.0/14.0
Bengt Sjöborg - Göran Parner Ellis Wohlner - Birger Bogstag 2 Ö-1 E 100 20.0/14.0
Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 Ö-1 E 100 20.0/14.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Iris Holmström - Britt-Marie Borelius 1 Ö= K -80 15.0/19.0
Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar Ellen Norman - Cecilia Lindberg 1 Ö= E -80 15.0/19.0
Olle Fahlén - Roger Boström Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson 1NT Ö= 8 -90 12.0/22.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Helga Lagergren - Graham Hyslop 1 Ö+1 E -110 9.0/25.0
Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson 1 Ö+1 E -110 9.0/25.0
Per Söderberg - Ola Weinberg Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft 1NT V+1 9 -120 5.0/29.0
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Ulf Wahlberg - Marianne Petri 1NT Ö+1 E -120 5.0/29.0
Nils Wikstad - Elsie Zinelli Siv Holst - Hans Holst 1 Ö+2 E -140 2.0/32.0
I-B Edholm - Margareta Axner Kerstin Karlander - Catharina Almström 1D Ö= E -160 0.0/34.0
Barbara Lane - Mårten Hilding     - 17.9/-

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Väst giv
ingen i zon
K72
109532
E10
K76
Ekn964
K
K98543
4
10
Ekn6
D76
Dkn10982
D853
D874
kn2
E53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Ulf Wahlberg - Marianne Petri 3NT Ö-3 4 150 33.0/1.0
Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar Ellen Norman - Cecilia Lindberg 2NT Ö-3 4 150 33.0/1.0
Bengt Sjöborg - Göran Parner Ellis Wohlner - Birger Bogstag 3NT Ö-1 7 50 25.0/9.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Iris Holmström - Britt-Marie Borelius 3NT Ö-1 4 50 25.0/9.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Helga Lagergren - Graham Hyslop 3NT Ö-1 7 50 25.0/9.0
I-B Edholm - Margareta Axner Kerstin Karlander - Catharina Almström 3NT Ö-1 4 50 25.0/9.0
Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs Torsten Ragnartz - Anita Deckel 3NT Ö-1 4 50 25.0/9.0
Jan Carlson - Tord Persson Jane Ellner - Thomas Holmgren 3NT Ö-1 7 50 25.0/9.0
Stig Litzén - Sigvard Carlefred Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson 3 N-1 10 -50 18.0/16.0
Olle Fahlén - Roger Boström Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson 2 Ö+1 Kn -110 14.0/20.0
Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson Jan Christiernin - Rune Strand 3 V= 10 -110 14.0/20.0
Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson 3 Ö= 4 -110 14.0/20.0
Per Söderberg - Ola Weinberg Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft 2NT Ö= 7 -120 10.0/24.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Sofia Ryman - Micke Almgren 3 V+1 E -130 7.0/27.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 3 V+1 10 -130 7.0/27.0
Nils Wikstad - Elsie Zinelli Siv Holst - Hans Holst 4 N-3 10 -150 3.0/31.0
Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3 V+2 2 -150 3.0/31.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3NT Ö+2 D -460 0.0/34.0
Barbara Lane - Mårten Hilding     - 17.9/-

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Nord giv
Ö-V i zon
K4
ED84
E876
K74
Dkn83
1062
109
10952
102
Kkn93
kn5432
63
E9765
75
KD
EDkn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Iris Holmström - Britt-Marie Borelius 3NT N+2 3 460 33.0/1.0
I-B Edholm - Margareta Axner Kerstin Karlander - Catharina Almström 4NT N+1 2 460 33.0/1.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 N+1 6 450 28.0/6.0
Nils Wikstad - Elsie Zinelli Siv Holst - Hans Holst 4 N+1 9 450 28.0/6.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Helga Lagergren - Graham Hyslop 4 S+1 10 450 28.0/6.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Sofia Ryman - Micke Almgren 3NT N+1 10 430 22.0/12.0
Per Söderberg - Ola Weinberg Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft 3NT N+1 3 430 22.0/12.0
Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 3NT N+1 10 430 22.0/12.0
Stig Litzén - Sigvard Carlefred Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson 6 N-1 K -50 14.0/20.0
Bengt Sjöborg - Göran Parner Ellis Wohlner - Birger Bogstag 6NT N-1 3 -50 14.0/20.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 6 S-1 10 -50 14.0/20.0
Olle Fahlén - Roger Boström Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson 6NT N-1 5 -50 14.0/20.0
Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs Torsten Ragnartz - Anita Deckel 6NT N-1 4 -50 14.0/20.0
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Ulf Wahlberg - Marianne Petri 6NT N-2 5 -100 5.0/29.0
Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson Jan Christiernin - Rune Strand 6NT N-2 2 -100 5.0/29.0
Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson 6NT N-2 10 -100 5.0/29.0
Jan Carlson - Tord Persson Jane Ellner - Thomas Holmgren 6 N-2 10 -100 5.0/29.0
Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar Ellen Norman - Cecilia Lindberg 6NT N-3 2 -150 0.0/34.0
Barbara Lane - Mårten Hilding     - 17.9/-

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Öst giv
alla i zon
kn84

EK98654
D98
D2
Kkn2
kn102
EK754
109653
D1098654

6
EK7
E73
D73
kn1032

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Siv Holst - Hans Holst 5D N= 8 750 33.0/1.0
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Jane Ellner - Thomas Holmgren 5D N= 10 750 33.0/1.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Iris Holmström - Britt-Marie Borelius 3NT S+2 E 660 29.0/5.0
Jan Carlson - Tord Persson Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist 3NT S+2 K 660 29.0/5.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Ellis Wohlner - Birger Bogstag 5 N= 6 600 24.0/10.0
Nils Wikstad - Elsie Zinelli Sofia Ryman - Micke Almgren 5 N= 6 600 24.0/10.0
Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar 5 N= 10 600 24.0/10.0
Lars Gustafsson - Tomoko Hansen Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 5D Ö-1 E 200 18.0/16.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Kerstin Karlander - Catharina Almström 5 Ö-2 E 200 18.0/16.0
Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson Ulf Wahlberg - Marianne Petri 5 Ö-2 3 200 18.0/16.0
Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson Bengt Sjöborg - Göran Parner 3 N+2 8 150 11.0/23.0
Per Söderberg - Ola Weinberg Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson 3 N+2 5 150 11.0/23.0
Olle Fahlén - Roger Boström Jan Christiernin - Rune Strand 4 N+1 3 150 11.0/23.0
Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft I-B Edholm - Margareta Axner 4 N+1 6 150 11.0/23.0
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 N+2 D 130 6.0/28.0
Stig Litzén - Sigvard Carlefred Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 3 Ö+1 E -170 3.0/31.0
Barbara Lane - Mårten Hilding Torsten Ragnartz - Anita Deckel 3 Ö+1 E -170 3.0/31.0
Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson Helga Lagergren - Graham Hyslop 4 Ö= E -620 0.0/34.0
Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs     - 18.6/-

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Syd giv
ingen i zon
kn
KDkn102
964
KD107
K9532
53
Dkn5
542
ED104
864
E1073
Ekn
876
E97
K82
9863

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson Ulf Wahlberg - Marianne Petri 2 N+1 E 140 34.0/0.0
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Jane Ellner - Thomas Holmgren 4 V-1 K 50 32.0/2.0
Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson Bengt Sjöborg - Göran Parner 4 N-2 8 -100 29.0/5.0
Jan Carlson - Tord Persson Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist 3NT S-2 2 -100 29.0/5.0
Stig Litzén - Sigvard Carlefred Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 2 V+1 K -140 14.0/20.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Ellis Wohlner - Birger Bogstag 3 V= K -140 14.0/20.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Siv Holst - Hans Holst 3 Ö= E -140 14.0/20.0
Nils Wikstad - Elsie Zinelli Sofia Ryman - Micke Almgren 2 V+1 K -140 14.0/20.0
Lars Gustafsson - Tomoko Hansen Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3 Ö= E -140 14.0/20.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Iris Holmström - Britt-Marie Borelius 3 Ö= 6 -140 14.0/20.0
Per Söderberg - Ola Weinberg Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson 3 V= K -140 14.0/20.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Kerstin Karlander - Catharina Almström 3 V= K -140 14.0/20.0
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 V+1 K -140 14.0/20.0
Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson Helga Lagergren - Graham Hyslop 3 V= K -140 14.0/20.0
Olle Fahlén - Roger Boström Jan Christiernin - Rune Strand 3 V= K -140 14.0/20.0
Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft I-B Edholm - Margareta Axner 2 Ö+1 E -140 14.0/20.0
Barbara Lane - Mårten Hilding Torsten Ragnartz - Anita Deckel 2 Ö+1 7 -140 14.0/20.0
Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar 5D N-2 E -300 0.0/34.0
Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs     - 18.6/-

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Väst giv
N-S i zon
kn65
D107542

D854
K8
K983
985
K932
E103
E
EDkn10742
kn6
D9742
kn6
K63
E107

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Siv Holst - Hans Holst 3 Ö+2 Kn -150 29.0/5.0
Nils Wikstad - Elsie Zinelli Sofia Ryman - Micke Almgren 3 Ö+2 E -150 29.0/5.0
Lars Gustafsson - Tomoko Hansen Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3 Ö+2 7 -150 29.0/5.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Iris Holmström - Britt-Marie Borelius 2 Ö+3 Kn -150 29.0/5.0
Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft I-B Edholm - Margareta Axner 3 Ö+2 D -150 29.0/5.0
Jan Carlson - Tord Persson Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist 2 Ö+3 Kn -150 29.0/5.0
Per Söderberg - Ola Weinberg Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson 2NT Ö+3 2 -210 22.0/12.0
Stig Litzén - Sigvard Carlefred Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 5 Ö= Kn -400 16.0/18.0
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 5 Ö= 2 -400 16.0/18.0
Olle Fahlén - Roger Boström Jan Christiernin - Rune Strand 5 Ö= 2 -400 16.0/18.0
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Jane Ellner - Thomas Holmgren 5 Ö= 6 -400 16.0/18.0
Barbara Lane - Mårten Hilding Torsten Ragnartz - Anita Deckel 5 Ö= 2 -400 16.0/18.0
Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar 5 Ö+1 Kn -420 10.0/24.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Ellis Wohlner - Birger Bogstag 3NT V+1 4 -430 5.0/29.0
Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson Bengt Sjöborg - Göran Parner 3NT V+1 5 -430 5.0/29.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Kerstin Karlander - Catharina Almström 3NT V+1 D -430 5.0/29.0
Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson Ulf Wahlberg - Marianne Petri 3NT V+1 7 -430 5.0/29.0
Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson Helga Lagergren - Graham Hyslop 3NT V+2 Kn -460 0.0/34.0
Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs     - 18.6/-

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Nord giv
alla i zon
10764
K10
D103
D982
E53
876
9852
Kkn6
D9
9543
EK76
E105
Kkn82
EDkn2
kn4
743

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ellis Wohlner - Birger Bogstag Nils Wikstad - Elsie Zinelli 2 S= 6 110 33.0/1.0
Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson Torsten Ragnartz - Anita Deckel 2 S= 9 110 33.0/1.0
Stig Litzén - Sigvard Carlefred Mona Iwarson - Paul Iwarson 1NT V-1 10 100 28.0/6.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Bengt Sjöborg - Göran Parner 3 Ö-1 E 100 28.0/6.0
Kerstin Karlander - Catharina Almström Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson 1NT V-1 6 100 28.0/6.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Sofia Ryman - Micke Almgren 1NT V= 8 -90 21.0/13.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 1NT Ö= 2 -90 21.0/13.0
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Helga Lagergren - Graham Hyslop 1NT V= 2 -90 21.0/13.0
Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson I-B Edholm - Margareta Axner 1NT V= 4 -90 21.0/13.0
Per Söderberg - Ola Weinberg Olle Fahlén - Roger Boström 3 N-1 E -100 15.0/19.0
Jan Carlson - Tord Persson Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs 2 N-1 E -100 15.0/19.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Siv Holst - Hans Holst 2 Ö+1 E -110 8.0/26.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft 2 Ö+1 E -110 8.0/26.0
Jan Christiernin - Rune Strand Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson 2 Ö+1 8 -110 8.0/26.0
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 Ö+1 8 -110 8.0/26.0
Jane Ellner - Thomas Holmgren Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist 2 Ö+1 E -110 8.0/26.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson 1NT V+1 2 -120 1.0/33.0
Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar Barbara Lane - Mårten Hilding 1NT V+1 5 -120 1.0/33.0
Ellen Norman - Cecilia Lindberg     - -/17.8

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Öst giv
ingen i zon
EK97643
K
kn62
96
8
kn82
E954
kn8754
Dkn5
ED97643
K108
102
105
D73
EKD1032

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson 4 N= E 420 34.0/0.0
Jan Carlson - Tord Persson Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs 5D Ö-1 E 100 32.0/2.0
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Helga Lagergren - Graham Hyslop 5 Ö-1 10 50 29.0/5.0
Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson Torsten Ragnartz - Anita Deckel 5 Ö-1 K 50 29.0/5.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 4 N-1 E -50 20.0/14.0
Ellis Wohlner - Birger Bogstag Nils Wikstad - Elsie Zinelli 4 N-1 E -50 20.0/14.0
Jan Christiernin - Rune Strand Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson 4 N-1 E -50 20.0/14.0
Kerstin Karlander - Catharina Almström Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson 4 N-1 E -50 20.0/14.0
Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson I-B Edholm - Margareta Axner 4 N-1 10 -50 20.0/14.0
Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar Barbara Lane - Mårten Hilding 4 N-1 E -50 20.0/14.0
Jane Ellner - Thomas Holmgren Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist 4 N-1 E -50 20.0/14.0
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 5 N-2 E -100 12.0/22.0
Stig Litzén - Sigvard Carlefred Mona Iwarson - Paul Iwarson 5 Ö= E -450 6.0/28.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Sofia Ryman - Micke Almgren 5 Ö= K -450 6.0/28.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Siv Holst - Hans Holst 4 Ö+1 E -450 6.0/28.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Bengt Sjöborg - Göran Parner 5 Ö= K -450 6.0/28.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft 5 Ö= E -450 6.0/28.0
Per Söderberg - Ola Weinberg Olle Fahlén - Roger Boström 4D Ö+1 E -690 0.0/34.0
Ellen Norman - Cecilia Lindberg     - -/17.8

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Syd giv
N-S i zon
D985
Ekn10
kn84
EK2
K107
54
ED1052
Dkn9
kn6
KD73
K76
7643
E432
9862
93
1085

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ellis Wohlner - Birger Bogstag Nils Wikstad - Elsie Zinelli 2 S= 5 110 33.0/1.0
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 1 S+1 E 110 33.0/1.0
Anneliese Schapira - Ingrid Stockman Bengt Sjöborg - Göran Parner 1NT N= 7 90 30.0/4.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Siv Holst - Hans Holst 2 Ö-1 2 50 27.0/7.0
Jan Christiernin - Rune Strand Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson 2 Ö-1 E 50 27.0/7.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson 1NT V= 5 -90 21.0/13.0
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Helga Lagergren - Graham Hyslop 1NT V= 5 -90 21.0/13.0
Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson I-B Edholm - Margareta Axner 1NT V= 5 -90 21.0/13.0
Jane Ellner - Thomas Holmgren Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist 1NT V= 8 -90 21.0/13.0
Stig Litzén - Sigvard Carlefred Mona Iwarson - Paul Iwarson 1 N-1 6 -100 15.0/19.0
Jan Carlson - Tord Persson Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs 1 S-1 D -100 15.0/19.0
Per Söderberg - Ola Weinberg Olle Fahlén - Roger Boström 3 V= 8 -110 12.0/22.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 1NT V+2 E -150 8.0/26.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft 2NT V+1 E -150 8.0/26.0
Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar Barbara Lane - Mårten Hilding 1NT V+2 E -150 8.0/26.0
Kerstin Karlander - Catharina Almström Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson 2NT N-2 3 -200 3.0/31.0
Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson Torsten Ragnartz - Anita Deckel 3 S-2 5 -200 3.0/31.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Sofia Ryman - Micke Almgren 3 S-3 D -300 0.0/34.0
Ellen Norman - Cecilia Lindberg     - -/17.8

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Väst giv
Ö-V i zon
Ekn872
8
1076
KD43
D10
K9743
E982
kn7
K96
ED10652
kn53
10
543
kn
KD4
E98652

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 5 Ö-2 E 200 32.0/2.0
Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson Nils Wikstad - Elsie Zinelli 5 Ö-2 3 200 32.0/2.0
Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs 4D Ö-1 E 200 32.0/2.0
I-B Edholm - Margareta Axner Olle Fahlén - Roger Boström 3 N= 10 140 27.0/7.0
Jan Carlson - Tord Persson Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson 3 N= 10 140 27.0/7.0
Stig Litzén - Sigvard Carlefred Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 4 S-1 7 -50 20.0/14.0
Per Söderberg - Ola Weinberg Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson 4 N-1 10 -50 20.0/14.0
Jan Christiernin - Rune Strand Ulf Wahlberg - Marianne Petri 4 N-1 10 -50 20.0/14.0
Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson 4 N-1 E -50 20.0/14.0
Torsten Ragnartz - Anita Deckel Jane Ellner - Thomas Holmgren 4 N-1 10 -50 20.0/14.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Ellis Wohlner - Birger Bogstag 4 N-2 10 -100 14.0/20.0
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Helga Lagergren - Graham Hyslop 3 Ö= 5 -140 12.0/22.0
Bengt Sjöborg - Göran Parner Mona Iwarson - Paul Iwarson 3 Ö+1 K -170 9.0/25.0
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Kerstin Karlander - Catharina Almström 3 Ö+1 2 -170 9.0/25.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 Ö= E -620 3.0/31.0
Siv Holst - Hans Holst Sofia Ryman - Micke Almgren 4 V= E -620 3.0/31.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson 4 Ö= E -620 3.0/31.0
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Barbara Lane - Mårten Hilding 4 Ö= K -620 3.0/31.0
Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar     - -/16.2

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Nord giv
ingen i zon
D
Dkn1093
74
kn8543
Ekn1098762
7
EK10
7

E52
kn8632
KD1096
K543
K864
D95
E2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Ellis Wohlner - Birger Bogstag 6 V-2 D 100 32.0/2.0
Per Söderberg - Ola Weinberg Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson 3NT Ö-2 6 100 32.0/2.0
Jan Carlson - Tord Persson Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson 6 V-2 D 100 32.0/2.0
Jan Christiernin - Rune Strand Ulf Wahlberg - Marianne Petri 4 V-1 D 50 26.0/8.0
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Helga Lagergren - Graham Hyslop 6 V-1 D 50 26.0/8.0
Torsten Ragnartz - Anita Deckel Jane Ellner - Thomas Holmgren 4 V-1 D 50 26.0/8.0
Stig Litzén - Sigvard Carlefred Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 3 V+1 D -130 22.0/12.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 5 S-3 E -150 20.0/14.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 4 V= D -420 14.0/20.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson 4 V= D -420 14.0/20.0
I-B Edholm - Margareta Axner Olle Fahlén - Roger Boström 4 V= D -420 14.0/20.0
Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson 4 V= D -420 14.0/20.0
Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs 4 V= D -420 14.0/20.0
Siv Holst - Hans Holst Sofia Ryman - Micke Almgren 4 V+1 D -450 5.0/29.0
Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson Nils Wikstad - Elsie Zinelli 4 V+1 D -450 5.0/29.0
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Kerstin Karlander - Catharina Almström 4 V+1 D -450 5.0/29.0
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Barbara Lane - Mårten Hilding 4 V+1 D -450 5.0/29.0
Bengt Sjöborg - Göran Parner Mona Iwarson - Paul Iwarson 5D S-3 E -500 0.0/34.0
Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar     - -/16.2

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Öst giv
N-S i zon
Kkn92
D752
863
107
10874
kn864
4
KD92
653
EK103
EDkn7
Ekn
ED
9
K10952
86543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Söderberg - Ola Weinberg Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson 3NT Ö-2 2 100 33.0/1.0
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Kerstin Karlander - Catharina Almström 3NT V-2 2 100 33.0/1.0
Stig Litzén - Sigvard Carlefred Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 4 Ö-1 8 50 25.0/9.0
Bengt Sjöborg - Göran Parner Mona Iwarson - Paul Iwarson 4 Ö-1 2 50 25.0/9.0
Jan Christiernin - Rune Strand Ulf Wahlberg - Marianne Petri 4 Ö-1 2 50 25.0/9.0
Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson 1 Ö-1 9 50 25.0/9.0
Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs 4 V-1 10 50 25.0/9.0
Torsten Ragnartz - Anita Deckel Jane Ellner - Thomas Holmgren 4 V-1 8 50 25.0/9.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 1 Ö= 9 -70 18.0/16.0
Siv Holst - Hans Holst Sofia Ryman - Micke Almgren 4 Ö= 10 -420 12.0/22.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson 4 V= K -420 12.0/22.0
I-B Edholm - Margareta Axner Olle Fahlén - Roger Boström 4 V= 10 -420 12.0/22.0
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Helga Lagergren - Graham Hyslop 4 V= 10 -420 12.0/22.0
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Barbara Lane - Mårten Hilding 4 Ö= 9 -420 12.0/22.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Ellis Wohlner - Birger Bogstag 3NT V+1 7 -430 6.0/28.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 4 Ö+1 10 -450 2.0/32.0
Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson Nils Wikstad - Elsie Zinelli 4 Ö+1 9 -450 2.0/32.0
Jan Carlson - Tord Persson Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson 4 Ö+1 9 -450 2.0/32.0
Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar     - -/16.2

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Syd giv
Ö-V i zon
K
E106
EKkn984
K63
D8765
D972
63
ED
10943
853
D1052
87
Ekn2
Kkn4
7
kn109542

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sofia Ryman - Micke Almgren Ellis Wohlner - Birger Bogstag 3NT S+2 5 460 33.0/1.0
Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson 3NT S+2 6 460 33.0/1.0
I-B Edholm - Margareta Axner Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson 3NT N= 10 400 30.0/4.0
Nils Wikstad - Elsie Zinelli Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 3 N+1 8 130 26.0/8.0
Jan Christiernin - Rune Strand Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 N+2 8 130 26.0/8.0
Helga Lagergren - Graham Hyslop Kerstin Karlander - Catharina Almström 3 N+1 10 130 26.0/8.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson 3 N= 10 110 18.0/16.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Siv Holst - Hans Holst 3 N= 3 110 18.0/16.0
Bengt Sjöborg - Göran Parner Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 3 N= 10 110 18.0/16.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Stig Litzén - Sigvard Carlefred 3 N= 10 110 18.0/16.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Olle Fahlén - Roger Boström 3 N= 8 110 18.0/16.0
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft 3NT S-1 6 -50 11.0/23.0
Torsten Ragnartz - Anita Deckel Ellen Norman - Cecilia Lindberg 3NT S-1 6 -50 11.0/23.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Mona Iwarson - Paul Iwarson 3NT N-2 10 -100 5.0/29.0
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Per Söderberg - Ola Weinberg 6D S-1 5 -100 5.0/29.0
Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist 3NT S-2 5 -100 5.0/29.0
Jane Ellner - Thomas Holmgren Barbara Lane - Mårten Hilding 3NT S-2 5 -100 5.0/29.0
Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson 5 N-3 10 -150 0.0/34.0
Jan Carlson - Tord Persson     - 22.0/-

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Väst giv
alla i zon
K108542
D
kn732
76
Dkn3
K752
D6
Ekn42
6
Ekn103
E109854
KD
E97
9864
K
109853

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist 5 V-2 3 200 34.0/0.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Mona Iwarson - Paul Iwarson 4 V-1 2 100 29.0/5.0
Helga Lagergren - Graham Hyslop Kerstin Karlander - Catharina Almström 4 V-1 8 100 29.0/5.0
Jane Ellner - Thomas Holmgren Barbara Lane - Mårten Hilding 4 V-1 7 100 29.0/5.0
Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson 5 V-1 2 100 29.0/5.0
I-B Edholm - Margareta Axner Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson 3 Ö= E -110 24.0/10.0
Torsten Ragnartz - Anita Deckel Ellen Norman - Cecilia Lindberg 3 Ö+1 E -170 22.0/12.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson 4 N-3 3 -300 20.0/14.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Siv Holst - Hans Holst 4 Ö= K -620 11.0/23.0
Bengt Sjöborg - Göran Parner Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 4 V= 4 -620 11.0/23.0
Nils Wikstad - Elsie Zinelli Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 4 V= 4 -620 11.0/23.0
Sofia Ryman - Micke Almgren Ellis Wohlner - Birger Bogstag 4 V= 4 -620 11.0/23.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Stig Litzén - Sigvard Carlefred 4 V= 6 -620 11.0/23.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Olle Fahlén - Roger Boström 4 V= K -620 11.0/23.0
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft 4 Ö= E -620 11.0/23.0
Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson 4 Ö= 2 -620 11.0/23.0
Jan Christiernin - Rune Strand Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 4 V+1 Kn -650 1.0/33.0
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Per Söderberg - Ola Weinberg 4 V+1 7 -650 1.0/33.0
Jan Carlson - Tord Persson     - 22.0/-

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Nord giv
N-S i zon
EK98
107532
D84
D
kn74
ED
932
kn7432
652
kn96
kn765
EK8
D103
K84
EK10
10965

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson 3 N= K 140 32.0/2.0
Jan Christiernin - Rune Strand Marie-Louise Ek - Mona Tjulander 2 N+1 E 140 32.0/2.0
Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson 1 N+2 6 140 32.0/2.0
Torsten Ragnartz - Anita Deckel Ellen Norman - Cecilia Lindberg 2NT S= 3 120 28.0/6.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Siv Holst - Hans Holst 2 N= E 110 24.0/10.0
Luise Riepe - Anna-Karin Garpö Stig Litzén - Sigvard Carlefred 2 N= E 110 24.0/10.0
Christine Schwark - Siv Önefäldt Olle Fahlén - Roger Boström 2 N= E 110 24.0/10.0
Nils Wikstad - Elsie Zinelli Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 1NT S= 9 90 19.0/15.0
Sofia Ryman - Micke Almgren Ellis Wohlner - Birger Bogstag 1NT S= 4 90 19.0/15.0
Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson Mona Iwarson - Paul Iwarson Pass   15.0/19.0
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft Pass   15.0/19.0
Bengt Sjöborg - Göran Parner Lars Gustafsson - Tomoko Hansen 4 N-1 E -100 8.0/26.0
I-B Edholm - Margareta Axner Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson 4 N-1 E -100 8.0/26.0
Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson 4 N-1 E -100 8.0/26.0
Helga Lagergren - Graham Hyslop Kerstin Karlander - Catharina Almström 4 N-1 E -100 8.0/26.0
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Per Söderberg - Ola Weinberg 3 N-1 E -100 8.0/26.0
Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist 3NT S-2 7 -200 1.0/33.0
Jane Ellner - Thomas Holmgren Barbara Lane - Mårten Hilding 2NT S-2 4 -200 1.0/33.0
Jan Carlson - Tord Persson     - 22.0/-

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Öst giv
Ö-V i zon
K3
E865
EKD97
109
Ekn10654
K7
8643
5
D9
Dkn109
102
KDkn42
872
432
kn5
E8763

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Christiernin - Rune Strand Helga Lagergren - Graham Hyslop 4 V-3 E 300 34.0/0.0
Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson Christine Schwark - Siv Önefäldt 3 V-2 E 200 31.0/3.0
Jan Carlson - Tord Persson Torsten Ragnartz - Anita Deckel 3 V-2 E 200 31.0/3.0
Bengt Sjöborg - Göran Parner Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 2 V-1 E 100 21.0/13.0
Nils Wikstad - Elsie Zinelli Mona Iwarson - Paul Iwarson 3 V-1 E 100 21.0/13.0
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson 3 V-1 E 100 21.0/13.0
I-B Edholm - Margareta Axner Ulf Wahlberg - Marianne Petri 3 V-1 E 100 21.0/13.0
Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson Olle Fahlén - Roger Boström 3 V-1 E 100 21.0/13.0
Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar Jane Ellner - Thomas Holmgren 3 V-1 E 100 21.0/13.0
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs 3 V-1 E 100 21.0/13.0
Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist Barbara Lane - Mårten Hilding 3 V-1 E 100 21.0/13.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 1NT N= K 90 12.0/22.0
Kerstin Karlander - Catharina Almström Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft 3 N-1 D -50 10.0/24.0
Lars Gustafsson - Tomoko Hansen Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 3 N-2 D -100 8.0/26.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Sofia Ryman - Micke Almgren 2 V= E -110 5.0/29.0
Siv Holst - Hans Holst Stig Litzén - Sigvard Carlefred 2 V= E -110 5.0/29.0
Ellis Wohlner - Birger Bogstag Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson 3 V= K -140 2.0/32.0
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Per Söderberg - Ola Weinberg 3D N-2 K -300 0.0/34.0
Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson     - 17.3/-

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Syd giv
alla i zon
K5
D4
D9865
D1042
Ekn984
102
74
Ekn63
D763
876
kn3
K875
102
EKkn953
EK102
9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Sofia Ryman - Micke Almgren 4 S+2 E 680 27.0/7.0
Siv Holst - Hans Holst Stig Litzén - Sigvard Carlefred 4 S+2 7 680 27.0/7.0
Lars Gustafsson - Tomoko Hansen Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 4 S+2 7 680 27.0/7.0
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson 4 S+2 E 680 27.0/7.0
Kerstin Karlander - Catharina Almström Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft 4 S+2 E 680 27.0/7.0
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Per Söderberg - Ola Weinberg 4 S+2 7 680 27.0/7.0
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs 4 S+2 7 680 27.0/7.0
Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist Barbara Lane - Mårten Hilding 4 S+2 E 680 27.0/7.0
Ellis Wohlner - Birger Bogstag Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson 4 S+1 6 650 17.0/17.0
Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar Jane Ellner - Thomas Holmgren 5 S= E 650 17.0/17.0
Jan Carlson - Tord Persson Torsten Ragnartz - Anita Deckel 5 S+1 4 620 14.0/20.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 3 S+3 E 230 12.0/22.0
Nils Wikstad - Elsie Zinelli Mona Iwarson - Paul Iwarson 2 V-2 D 200 7.0/27.0
Jan Christiernin - Rune Strand Helga Lagergren - Graham Hyslop 3 S+2 7 200 7.0/27.0
Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson Olle Fahlén - Roger Boström 3 V-2 D 200 7.0/27.0
Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson Christine Schwark - Siv Önefäldt 3 S+2 E 200 7.0/27.0
I-B Edholm - Margareta Axner Ulf Wahlberg - Marianne Petri 4 N+1 D 150 2.0/32.0
Bengt Sjöborg - Göran Parner Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 3 S+1 10 130 0.0/34.0
Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson     - 17.3/-

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2013.08.14

Väst giv
ingen i zon
754
Kkn1086
kn853
E
Dkn96
52

kn1087643
K2
ED74
ED10942
5
E1083
93
K76
KD92

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Carlson - Tord Persson Torsten Ragnartz - Anita Deckel 3NT Ö-6 9 300 34.0/0.0
Iris Holmström - Britt-Marie Borelius Sofia Ryman - Micke Almgren 5 V-3 K 150 27.0/7.0
Siv Holst - Hans Holst Stig Litzén - Sigvard Carlefred 3NT Ö-3 8 150 27.0/7.0
Jan Christiernin - Rune Strand Helga Lagergren - Graham Hyslop 3 Ö-3 9 150 27.0/7.0
Britt-Louise Schmidt - Jill Pettersson Olle Fahlén - Roger Boström 1NT S+2 3 150 27.0/7.0
Kerstin Karlander - Catharina Almström Monica Andersson Flad - Ann-Catrin Bejtoft 3 Ö-3 K 150 27.0/7.0
Marie-Louise Ek - Mona Tjulander Per Söderberg - Ola Weinberg 3 Ö-3 3 150 27.0/7.0
Nils Wikstad - Elsie Zinelli Mona Iwarson - Paul Iwarson 4 Ö-2 9 100 17.0/17.0
Lars Gustafsson - Tomoko Hansen Lennart Eriksson - Birgitta Eriksson 3 Ö-2 9 100 17.0/17.0
Hellevi Lyselius - Marianne Gustavsson Christine Schwark - Siv Önefäldt 3NT Ö-2 3 100 17.0/17.0
Ellen Norman - Cecilia Lindberg Mari-Anne Elsasdotter - Else Kovacs 4 Ö-2 9 100 17.0/17.0
Ulla Sandberg - Ulla Lindberg Nils-Erik Strömberg - Bo Andersson 2NT Ö-1 9 50 11.0/23.0
Gunnel Nordlander - Mona Kronekvist Barbara Lane - Mårten Hilding 2 Ö-1 2 50 11.0/23.0
Bengt Sjöborg - Göran Parner Luise Riepe - Anna-Karin Garpö 2 Ö= 9 -90 8.0/26.0
Ellis Wohlner - Birger Bogstag Bertil Lönnqvist - Ulf Thomsson 3 S-2 6 -100 5.0/29.0
Gunilla Brolin - Gianpaolo Vigliar Jane Ellner - Thomas Holmgren 3NT S-2 9 -100 5.0/29.0
I-B Edholm - Margareta Axner Ulf Wahlberg - Marianne Petri 3NT S-3 6 -150 2.0/32.0
Folke Ljungström - Bengt Nilsson Anneliese Schapira - Ingrid Stockman 4 S-7 Kn -350 0.0/34.0
Jan-Ove Hed - Erik Jacobsson     - 17.3/-