Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Onsdag 27/3 utan HCP 2013-03-27 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Onsdag 27/3 utan HCP 2013-03-27

Partävling, 15 bord, 30 par. Antal brickor: 24. Medel: 336.0.

Privatprotokoll för Willy Landgren - Bibi Jönsson

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som NS mot par 8, MajLis Tengblad - Inger Malmroos
15 Ö= -400 6 21% 6 21.0%Kn942EKDKnEKn853 D6538766D10762
23 N= 110 18 64% 24 42.5%542EKnEKKn842K2 73D98429E10754
Rond 2, som ÖV mot par 9, Britt Lindberg - Elsie Hägg
34 V= 620 3 11% 27 32.0%Kn3EKn973K852K10 EKD9642K106D96
45D V-1 -200 3 11% 30 26.8%KnD97474298752 D83EKKn3KEKn1064
Rond 3, som ÖV mot par 10, Junot Delcomyn - Sten Ahlgren
53 V-2 -100 4 14% 34 24.2%DKn963DKnK10Kn432 10K76539632E108
63 S+1 -170 3 11% 37 22.0%EK1096K432D986 106ED73Kn1095532
Rond 4, som NS mot par 11, Anitha Lindgren - Marian Krook
72 Ö-2 200 7 25% 44 22.4%EKn7K853D2EK104 9653E9764E10D6
83 S-1 -50 10 36% 54 24.1%1093KDKn5874D76 87E106E92E10982
Rond 5, som NS mot par 12, Agneta Johansson - Lars Svensson
93 Ö+4 -190 22 79% 76 30.2%E1085K10843Kn294 Kn732976286562
102NT Ö-2 200 19 68% 95 34.0%KKn74K76102D964 102EKn82K8543102
Rond 6, som NS mot par 1, Susanne Levin - Kristina Bengtsson
114 Ö-1 50 17 61% 112 36.5%K6D10EK85210932 9543E9864297K
121NT Ö+1 -120 17 61% 129 38.5%107472KD1043ED2 Kn53E84Kn52Kn976
Rond 7, som NS mot par 2, Christer Ekberg - Max Elander
133NT Ö+2 -660 12 43% 141 38.8%KD8948432K985 Kn107431073251072
143NT V= -400 3 11% 144 36.9%D986529654822 EK102Kn1094EKn953
Rond 8, som NS mot par 3, Anita Olofsson - Ulf Schjånberg
154 S= 130 18 64% 162 38.7%73E103E9873DKn8 EKn52D92E107532
163NT N-1 -50 11 39% 173 38.7%KD9EKDKnED3K107 865494384D963
Rond 9, som NS mot par 4, Ulla Hellqvist - Birgitta Strand
174 V+2 -480 10 36% 183 38.5%KD107376K98972 Kn86410954D53106
184 Ö= -420 17 61% 200 39.8%Kn94K32D732KD3 Kn8765EKn95E1084
Rond 10, som NS mot par 5, Helen Johansson - Marie Nilsson
196NT N-1 -50 0 0% 200 37.7%EKD76D8E2K543 Kn93EK1065K7D106
201NT V-1 100 23 82% 223 39.9%K5KKn97Kn65K863 842D210987ED105
Rond 11, som NS mot par 6, Rolf Bergström - Christer Löfgren
213 N= 110 20 71% 243 41.4%64KKn764D7KDKn5 K873E982E9863
223NT Ö+1 -630 6 21% 249 40.5%1074298686KKn95 65Kn732KD2D642
Rond 12, som NS mot par 7, Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson
234 S-1 -100 10 36% 259 40.3%Kn7Kn9D9753DKn103 EK1086543D74K9
242 S= 110 27 96% 286 42.6%10753987254343 EKKn963Kn62EK72

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Nord giv
ingen i zon
kn942
EKDkn
Ekn
853
EK8
1053
72
EKkn94
107
942
KD1098543
D653
876
6
D10762

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N72787
S72787
Ö69556
V69556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook Grete Derand - Anita Ekberg 4 Ö-2 8 100 27/1
Stellan Brynell - Pia Fransson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5D Ö-1 2 100 27/1
Lennart Kroon - Jan Holmander Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö-1 6 50 24/4
Christer Ekberg - Max Elander Agneta Johansson - Lars Svensson 1NT N-1 K -50 21/7
Inga Derving - Ulla Nilborn Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 S-1 D -50 21/7
Helen Johansson - Marie Nilsson Peter Flamholc - Birgitta Flamholc 3 Ö= 7 -110 16/12
Britt Lindberg - Elsie Hägg Junot Delcomyn - Sten Ahlgren 2 Ö+1 8 -110 16/12
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 Ö= 5 -110 16/12
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Lena Kampf - Mona Andersson 3 Ö+1 6 -130 12/16
Rolf Bergström - Christer Löfgren Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 3 Ö+2 D -150 9/19
Gösta Wiik - Jan Strandberg Karin Sjögren - Kerstin Boberg 3 Ö+2 2 -150 9/19
Willy Landgren - Bibi Jönsson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 5 Ö= 5 -400 6/22
Håkan Linse - Bo Wendt Sonja Christensson - Bernt Christensson 5D Ö= 6 -550 4/24
Kristi Meier - Per Nilsson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 4D Ö+1 3 -610 2/26
Nancy Thern - Tommy Lööf Rutger Persson - Claes Nilsson 5D S-4 E -800 0/28

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Öst giv
N-S i zon
542
Ekn
EKkn842
K2
KDkn109
1076
D5
kn83
E86
K53
10763
D96
73
D9842
9
E10754

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N98967
S98967
Ö34366
V34366
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stellan Brynell - Pia Fransson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S= 9 620 28/0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 3 S= K 140 26/2
Christer Ekberg - Max Elander Agneta Johansson - Lars Svensson 2 N+1 8 110 18/10
Britt Lindberg - Elsie Hägg Junot Delcomyn - Sten Ahlgren 3 N= 3 110 18/10
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Lena Kampf - Mona Andersson 3 N= E 110 18/10
Inga Derving - Ulla Nilborn Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 N+1 E 110 18/10
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3 N= E 110 18/10
Kristi Meier - Per Nilsson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 3 N= E 110 18/10
Willy Landgren - Bibi Jönsson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3 N= E 110 18/10
Anitha Lindgren - Marian Krook Grete Derand - Anita Ekberg 3 V-2 K 100 10/18
Helen Johansson - Marie Nilsson Peter Flamholc - Birgitta Flamholc 4 S-1 K -100 4/24
Håkan Linse - Bo Wendt Sonja Christensson - Bernt Christensson 3 N-1 6 -100 4/24
Lennart Kroon - Jan Holmander Marianne Servin - Ulla Öberg 2 N-1 E -100 4/24
Gösta Wiik - Jan Strandberg Karin Sjögren - Kerstin Boberg 3 N-1 3 -100 4/24
Nancy Thern - Tommy Lööf Rutger Persson - Claes Nilsson 3 N-1 E -100 4/24

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Syd giv
Ö-V i zon
1075
854
kn10
ED842
EKD9642
K106
D9
6
kn3
Ekn973
K852
K10
8
D2
E7643
kn9753

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N85111
S85111
Ö58111111
V58111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 V= Kn -620 25/3
Britt Lindberg - Elsie Hägg Willy Landgren - Bibi Jönsson 4 V= Kn -620 25/3
Junot Delcomyn - Sten Ahlgren Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V= Kn -620 25/3
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Rutger Persson - Claes Nilsson 4 V= Kn -620 25/3
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Susanne Levin - Kristina Bengtsson 4 V+1 E -650 15/13
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Karin Sjögren - Kerstin Boberg 4 V+1 5 -650 15/13
Håkan Linse - Bo Wendt Nancy Thern - Tommy Lööf 5 V= Kn -650 15/13
Lennart Kroon - Jan Holmander Sonja Christensson - Bernt Christensson 4 V+1 Kn -650 15/13
Stellan Brynell - Pia Fransson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 4 V+1 Kn -650 15/13
Kristi Meier - Per Nilsson Christer Ekberg - Max Elander 4 V+1 8 -650 15/13
Rolf Bergström - Christer Löfgren Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V+2 E -680 4/24
Agneta Johansson - Lars Svensson Gösta Wiik - Jan Strandberg 4 V+2 8 -680 4/24
Inga Derving - Ulla Nilborn Grete Derand - Anita Ekberg 4 V+2 2 -680 4/24
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Helen Johansson - Marie Nilsson 4 V+2 Kn -680 4/24
Peter Flamholc - Birgitta Flamholc Lena Kampf - Mona Andersson 4 V+2 E -680 4/24

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Väst giv
alla i zon
76
852
E1098653
3
D83
EKkn3
K
Ekn1064
kn
D974
742
98752
EK109542
106
Dkn
KD

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -200
 NT
N39395
S39395
Ö1041046
V1041046
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Bo Wendt Nancy Thern - Tommy Lööf 3NT V-3 8 300 28/0
Britt Lindberg - Elsie Hägg Willy Landgren - Bibi Jönsson 5D V-1 E 200 25/3
Lennart Kroon - Jan Holmander Sonja Christensson - Bernt Christensson 5D V-1 E 200 25/3
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Susanne Levin - Kristina Bengtsson 3 S= E 140 17/11
Rolf Bergström - Christer Löfgren Marianne Servin - Ulla Öberg 2 S+1 E 140 17/11
Agneta Johansson - Lars Svensson Gösta Wiik - Jan Strandberg 2 S+1 K 140 17/11
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Karin Sjögren - Kerstin Boberg 3 S= E 140 17/11
Stellan Brynell - Pia Fransson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3 S= E 140 17/11
Kristi Meier - Per Nilsson Christer Ekberg - Max Elander 3 S= E 140 17/11
Junot Delcomyn - Sten Ahlgren Anitha Lindgren - Marian Krook 4 Ö-1 E 100 10/18
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 N-1 2 -100 8/20
Inga Derving - Ulla Nilborn Grete Derand - Anita Ekberg 3 V+1 6 -130 5/23
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Helen Johansson - Marie Nilsson 4 V= E -130 5/23
Peter Flamholc - Birgitta Flamholc Lena Kampf - Mona Andersson 3 Ö+1 E -170 2/26
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Rutger Persson - Claes Nilsson 4D S-2 E -500 0/28

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Nord giv
N-S i zon
EK7
842
E754
K96
10
K7653
9632
E108
Dkn963
Dkn
K10
kn432
8542
E109
Dkn8
D75

Optimalt kontrakt: 1NT N= 90
 NT
N67667
S67667
Ö76676
V76676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristi Meier - Per Nilsson Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 1NT N+1 D 120 28/0
Junot Delcomyn - Sten Ahlgren Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 V-2 E 100 24/4
Lennart Kroon - Jan Holmander Nancy Thern - Tommy Lööf 2 Ö-2 8 100 24/4
Stellan Brynell - Pia Fransson Britt Lindberg - Elsie Hägg 2 V-2 E 100 24/4
Marianne Servin - Ulla Öberg Grete Derand - Anita Ekberg 1NT S= 3 90 20/8
Anitha Lindgren - Marian Krook Agneta Johansson - Lars Svensson 3 V-1 E 50 17/11
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 V-1 6 50 17/11
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Christer Ekberg - Max Elander Pass   14/14
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 1NT S-1 3 -100 11/17
Rutger Persson - Claes Nilsson Håkan Linse - Bo Wendt 2NT N-1 6 -100 11/17
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Gösta Wiik - Jan Strandberg 2 V= E -110 7/21
Peter Flamholc - Birgitta Flamholc Sonja Christensson - Bernt Christensson 2 V= E -110 7/21
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lena Kampf - Mona Andersson 1NT S-2 10 -200 3/25
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Helen Johansson - Marie Nilsson 2 N-2 D -200 3/25
Inga Derving - Ulla Nilborn Karin Sjögren - Kerstin Boberg 2 S-3 10 -300 0/28

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Öst giv
Ö-V i zon
kn752
542
D76
Kkn7
106
ED73
kn1095
532
E
K1096
K432
D986
KD9843
kn8
E8
E104

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N54495
S54495
Ö79945
V79945
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Sten Ahlgren Willy Landgren - Bibi Jönsson 3 S+1 E 170 25/3
Inga Derving - Ulla Nilborn Karin Sjögren - Kerstin Boberg 2 S+2 5 170 25/3
Peter Flamholc - Birgitta Flamholc Sonja Christensson - Bernt Christensson 3 S+1 E 170 25/3
Marianne Servin - Ulla Öberg Grete Derand - Anita Ekberg 3 S+1 5 170 25/3
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 3 S= 5 140 15/13
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Christer Ekberg - Max Elander 2 S+1 2 140 15/13
Anitha Lindgren - Marian Krook Agneta Johansson - Lars Svensson 2 S+1 5 140 15/13
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Gösta Wiik - Jan Strandberg 2 S+1 E 140 15/13
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S= E 140 15/13
Lennart Kroon - Jan Holmander Nancy Thern - Tommy Lööf 3 S= 5 140 15/13
Rutger Persson - Claes Nilsson Håkan Linse - Bo Wendt 2 S= 3 110 8/20
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lena Kampf - Mona Andersson 3 S-1 Kn -50 3/25
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Helen Johansson - Marie Nilsson 3 S-1 Kn -50 3/25
Stellan Brynell - Pia Fransson Britt Lindberg - Elsie Hägg 4 S-1 E -50 3/25
Kristi Meier - Per Nilsson Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 3 S-1 3 -50 3/25

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Syd giv
alla i zon
Ekn7
K853
D2
EK104
8
10
Kkn97643
kn832
KD1042
Dkn2
85
975
9653
E9764
E10
D6

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N971199
S9810910
Ö35243
V35243
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Grete Derand - Anita Ekberg 3NT N+1 4 630 28/0
Agneta Johansson - Lars Svensson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 4 S= 8 620 21/7
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Karin Sjögren - Kerstin Boberg 4 N= 8 620 21/7
Rutger Persson - Claes Nilsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N= 5 620 21/7
Håkan Linse - Bo Wendt Lennart Kroon - Jan Holmander 4 N= 8 620 21/7
Peter Flamholc - Birgitta Flamholc Nancy Thern - Tommy Lööf 4 N= K 620 21/7
Stellan Brynell - Pia Fransson Junot Delcomyn - Sten Ahlgren 4 N= 8 620 21/7
Christer Ekberg - Max Elander Inga Derving - Ulla Nilborn 3 V-3 E 300 12/16
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 3 V-3 E 300 12/16
Lena Kampf - Mona Andersson Gösta Wiik - Jan Strandberg 3 V-3 E 300 12/16
Marianne Servin - Ulla Öberg Sonja Christensson - Bernt Christensson 3 S+2 3 200 7/21
Willy Landgren - Bibi Jönsson Anitha Lindgren - Marian Krook 2 Ö-2 E 200 7/21
Britt Lindberg - Elsie Hägg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 S= 8 140 4/24
Kristi Meier - Per Nilsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 1 N+1 5 110 2/26
Helen Johansson - Marie Nilsson Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 4 N-1 8 -100 0/28

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Väst giv
ingen i zon
1093
KDkn5
874
D76
Kkn6542
742
kn6
kn4
ED
983
KD1053
K53
87
E106
E92
E10982

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N85856
S85856
Ö47486
V47486
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Grete Derand - Anita Ekberg 1NT Ö-3 2 150 27/1
Marianne Servin - Ulla Öberg Sonja Christensson - Bernt Christensson 3 Ö-3 8 150 27/1
Britt Lindberg - Elsie Hägg Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 V-2 K 100 22/6
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Karin Sjögren - Kerstin Boberg 4 V-2 K 100 22/6
Peter Flamholc - Birgitta Flamholc Nancy Thern - Tommy Lööf 3 Ö-2 E 100 22/6
Kristi Meier - Per Nilsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2 S= 6 90 18/10
Helen Johansson - Marie Nilsson Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 3 V-1 K 50 15/13
Rutger Persson - Claes Nilsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 Ö-1 K 50 15/13
Håkan Linse - Bo Wendt Lennart Kroon - Jan Holmander 3 S-1 2 -50 10/18
Lena Kampf - Mona Andersson Gösta Wiik - Jan Strandberg 3 S-1 6 -50 10/18
Willy Landgren - Bibi Jönsson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 S-1 Kn -50 10/18
Christer Ekberg - Max Elander Inga Derving - Ulla Nilborn 2 V= K -110 3/25
Agneta Johansson - Lars Svensson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 2 V= K -110 3/25
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 2 V= K -110 3/25
Stellan Brynell - Pia Fransson Junot Delcomyn - Sten Ahlgren 2 V= K -110 3/25

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Nord giv
Ö-V i zon
E1085
K10843
kn2
94

Dkn5
D1093
Ekn10875
KD964
E
EK74
KD3
kn732
9762
865
62

Optimalt kontrakt: 7D N-8 -2000
 NT
N00531
S00531
Ö13138911
V13138911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Kroon - Jan Holmander Peter Flamholc - Birgitta Flamholc 6NT V-1 3 100 28/0
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 V+3 3 -170 26/2
Stellan Brynell - Pia Fransson Anitha Lindgren - Marian Krook 2NT V+2 4 -180 24/4
Willy Landgren - Bibi Jönsson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö+4 2 -190 22/6
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Christer Ekberg - Max Elander 5 V+1 3 -620 19/9
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 5 V+1 8 -620 19/9
Rutger Persson - Claes Nilsson Inga Derving - Ulla Nilborn 5 V+2 E -640 14/14
Lena Kampf - Mona Andersson Sonja Christensson - Bernt Christensson 5 V+2 E -640 14/14
Kristi Meier - Per Nilsson Helen Johansson - Marie Nilsson 5 V+2 8 -640 14/14
Britt Lindberg - Elsie Hägg Gösta Wiik - Jan Strandberg 3NT V+2 4 -660 8/20
Junot Delcomyn - Sten Ahlgren Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT Ö+2 6 -660 8/20
Håkan Linse - Bo Wendt MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3NT Ö+2 2 -660 8/20
Karin Sjögren - Kerstin Boberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT Ö+3 2 -690 4/24
Grete Derand - Anita Ekberg Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 6 Ö+1 8 -1390 2/26
Marianne Servin - Ulla Öberg Nancy Thern - Tommy Lööf 6NT Ö= 2 -1440 0/28

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Öst giv
alla i zon
Kkn74
K76
102
D964
E98
1043
D76
K753
D653
D95
Ekn9
Ekn8
102
Ekn82
K8543
102

Optimalt kontrakt: 1NT Ö= -90
 NT
N67766
S67766
Ö75577
V75577
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kampf - Mona Andersson Sonja Christensson - Bernt Christensson 3NT Ö-4 3 400 28/0
Marianne Servin - Ulla Öberg Nancy Thern - Tommy Lööf 3NT V-3 4 300 25/3
Stellan Brynell - Pia Fransson Anitha Lindgren - Marian Krook 3 Ö-3 E 300 25/3
Rolf Bergström - Christer Löfgren Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 3 Ö-2 3 200 19/9
Håkan Linse - Bo Wendt MajLis Tengblad - Inger Malmroos 2 Ö-2 10 200 19/9
Lennart Kroon - Jan Holmander Peter Flamholc - Birgitta Flamholc 2 Ö-2 2 200 19/9
Willy Landgren - Bibi Jönsson Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT Ö-2 4 200 19/9
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Christer Ekberg - Max Elander 1NT V-1 4 100 8/20
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 1NT V-1 4 100 8/20
Britt Lindberg - Elsie Hägg Gösta Wiik - Jan Strandberg 2 Ö-1 10 100 8/20
Junot Delcomyn - Sten Ahlgren Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT V-1 4 100 8/20
Rutger Persson - Claes Nilsson Inga Derving - Ulla Nilborn 1NT V-1 4 100 8/20
Karin Sjögren - Kerstin Boberg Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 1NT V-1 4 100 8/20
Kristi Meier - Per Nilsson Helen Johansson - Marie Nilsson 1NT V-1 7 100 8/20
Grete Derand - Anita Ekberg Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 1NT V= 4 -90 0/28

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Syd giv
ingen i zon
K6
D10
EK852
10932
kn10872
K75
kn1063
8
ED
kn3
D4
EDkn7654
9543
E98642
97
K

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N45744
S45744
Ö88698
V88698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook MajLis Tengblad - Inger Malmroos 5D Ö-3 E 500 28/0
Christer Ekberg - Max Elander Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 5 Ö-3 E 150 25/3
Stellan Brynell - Pia Fransson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö-3 9 150 25/3
Gösta Wiik - Jan Strandberg Inga Derving - Ulla Nilborn 4 Ö-2 7 100 21/7
Karin Sjögren - Kerstin Boberg Rutger Persson - Claes Nilsson 4 Ö-2 7 100 21/7
Peter Flamholc - Birgitta Flamholc Marianne Servin - Ulla Öberg 3 Ö-1 9 50 17/11
Willy Landgren - Bibi Jönsson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 4 Ö-1 E 50 17/11
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 Ö= 2 -90 12/16
Håkan Linse - Bo Wendt Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 2 Ö= 9 -90 12/16
Grete Derand - Anita Ekberg Sonja Christensson - Bernt Christensson 2 Ö= 9 -90 12/16
Junot Delcomyn - Sten Ahlgren Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 3 S-2 8 -100 7/21
Lena Kampf - Mona Andersson Nancy Thern - Tommy Lööf 3 S-2 8 -100 7/21
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Helen Johansson - Marie Nilsson 3 Ö= E -110 3/25
Lennart Kroon - Jan Holmander Britt Lindberg - Elsie Hägg 3 Ö= 7 -110 3/25
Kristi Meier - Per Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N-4 E -200 0/28

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Väst giv
N-S i zon
1074
72
KD1043
ED2
962
Kkn965
6
K543
EKD8
D103
E987
108
kn53
E84
kn52
kn976

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N67446
S67446
Ö75985
V75985
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3 N= E 110 28/0
Gösta Wiik - Jan Strandberg Inga Derving - Ulla Nilborn 4 Ö-2 4 100 25/3
Stellan Brynell - Pia Fransson Agneta Johansson - Lars Svensson 2NT Ö-2 2 100 25/3
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Helen Johansson - Marie Nilsson 2 Ö-1 4 50 21/7
Lena Kampf - Mona Andersson Nancy Thern - Tommy Lööf 4 V-1 K 50 21/7
Lennart Kroon - Jan Holmander Britt Lindberg - Elsie Hägg 1NT V+1 2 -120 17/11
Willy Landgren - Bibi Jönsson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 1NT Ö+1 6 -120 17/11
Kristi Meier - Per Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 1NT Ö+2 2 -150 14/14
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 Ö+2 4 -170 8/20
Junot Delcomyn - Sten Ahlgren Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 3 Ö+1 7 -170 8/20
Håkan Linse - Bo Wendt Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 2 Ö+2 6 -170 8/20
Grete Derand - Anita Ekberg Sonja Christensson - Bernt Christensson 2 V+2 4 -170 8/20
Karin Sjögren - Kerstin Boberg Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö+1 6 -170 8/20
Christer Ekberg - Max Elander Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 4 Ö= 3 -420 2/26
Peter Flamholc - Birgitta Flamholc Marianne Servin - Ulla Öberg 4 Ö+1 7 -450 0/28

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Nord giv
alla i zon
KD8
94
8432
K985
52
KDkn5
K76
ED43
E96
E86
EDkn109
kn6
kn10743
10732
5
1072

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1370
 NT
N21151
S21151
Ö101211811
V101211811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 5 Ö-2 Kn 200 28/0
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Stellan Brynell - Pia Fransson 6NT Ö-1 3 100 24/4
Agneta Johansson - Lars Svensson Britt Lindberg - Elsie Hägg 6NT Ö-1 4 100 24/4
Marianne Servin - Ulla Öberg Lena Kampf - Mona Andersson 6NT Ö-1 4 100 24/4
Helen Johansson - Marie Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT Ö+2 Kn -660 12/16
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö+2 7 -660 12/16
Anitha Lindgren - Marian Krook Inga Derving - Ulla Nilborn 3NT Ö+2 4 -660 12/16
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 3NT Ö+2 3 -660 12/16
Håkan Linse - Bo Wendt Karin Sjögren - Kerstin Boberg 3NT Ö+2 4 -660 12/16
Lennart Kroon - Jan Holmander Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 5NT Ö= 3 -660 12/16
Peter Flamholc - Birgitta Flamholc Junot Delcomyn - Sten Ahlgren 3NT Ö+2 4 -660 12/16
Kristi Meier - Per Nilsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT Ö+2 4 -660 12/16
Willy Landgren - Bibi Jönsson Christer Ekberg - Max Elander 3NT Ö+2 4 -660 12/16
Grete Derand - Anita Ekberg Nancy Thern - Tommy Lööf 6NT Ö= 3 -1440 2/26
Gösta Wiik - Jan Strandberg Sonja Christensson - Bernt Christensson 6NTD Ö= 2 -1680 0/28

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Öst giv
ingen i zon
D98652
9654
82
2
kn7
EKkn8
76
KD864
1043
D73
EKD53
107
EK
102
kn1094
Ekn953

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N44474
S44474
Ö97969
V97969
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Johansson - Lars Svensson Britt Lindberg - Elsie Hägg 4 V-2 2 100 28/0
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 3 V-1 2 50 25/3
Håkan Linse - Bo Wendt Karin Sjögren - Kerstin Boberg 2 Ö-1 E 50 25/3
Kristi Meier - Per Nilsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2D N-1 E -100 22/6
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Stellan Brynell - Pia Fransson 3 Ö= E -110 15/13
Helen Johansson - Marie Nilsson Rutger Persson - Claes Nilsson 2 V= 2 -110 15/13
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Rolf Bergström - Christer Löfgren 2 V= 2 -110 15/13
Anitha Lindgren - Marian Krook Inga Derving - Ulla Nilborn 2 V= 2 -110 15/13
Lennart Kroon - Jan Holmander Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 2 Ö+1 2 -110 15/13
Marianne Servin - Ulla Öberg Lena Kampf - Mona Andersson 2 V= 2 -110 15/13
Gösta Wiik - Jan Strandberg Sonja Christensson - Bernt Christensson 3 V= 5 -140 8/20
Peter Flamholc - Birgitta Flamholc Junot Delcomyn - Sten Ahlgren 2NT V+1 2 -150 6/22
Grete Derand - Anita Ekberg Nancy Thern - Tommy Lööf 3NT V= 2 -400 3/25
Willy Landgren - Bibi Jönsson Christer Ekberg - Max Elander 3NT V= 6 -400 3/25
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 2D S-3 6 -500 0/28

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Syd giv
N-S i zon
73
E103
E9873
Dkn8
D106
Kkn74
kn652
K4
K984
865
KD104
96
Ekn52
D92

E107532

Optimalt kontrakt: 5 S= 600
 NT
N106678
S116778
Ö37565
V27555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Lindberg - Elsie Hägg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S+2 4 150 25/3
Agneta Johansson - Lars Svensson Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 2NT S+1 5 150 25/3
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Sonja Christensson - Bernt Christensson 2NT N+1 K 150 25/3
Kristi Meier - Per Nilsson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 2NT N+1 8 150 25/3
Lennart Kroon - Jan Holmander Karin Sjögren - Kerstin Boberg 2 S+2 7 130 18/10
Gösta Wiik - Jan Strandberg Nancy Thern - Tommy Lööf 4 S= 6 130 18/10
Willy Landgren - Bibi Jönsson Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 4 S= D 130 18/10
Rolf Bergström - Christer Löfgren Håkan Linse - Bo Wendt 3 S= 4 110 14/14
Christer Ekberg - Max Elander Stellan Brynell - Pia Fransson 2 Ö-2 5 100 12/16
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Helen Johansson - Marie Nilsson Pass   7/21
Inga Derving - Ulla Nilborn Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Pass   7/21
Peter Flamholc - Birgitta Flamholc Rutger Persson - Claes Nilsson Pass   7/21
Marianne Servin - Ulla Öberg Anitha Lindgren - Marian Krook Pass   7/21
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Junot Delcomyn - Sten Ahlgren 6 N-2 6 -200 1/27
Lena Kampf - Mona Andersson Grete Derand - Anita Ekberg 5 S-2 4 -200 1/27

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Väst giv
Ö-V i zon
KD9
EKDkn
ED3
K107
7
10752
kn10765
E52
Ekn1032
86
K92
kn84
8654
943
84
D963

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N85889
S85888
Ö37454
V37454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Bergström - Christer Löfgren Håkan Linse - Bo Wendt 3NT N= E 400 27/1
Agneta Johansson - Lars Svensson Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 3NT N= 10 400 27/1
Christer Ekberg - Max Elander Stellan Brynell - Pia Fransson 2NT N+1 10 150 24/4
Marianne Servin - Ulla Öberg Anitha Lindgren - Marian Krook 2NT N= 3 120 22/6
Gösta Wiik - Jan Strandberg Nancy Thern - Tommy Lööf 2 N= E 110 20/8
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Helen Johansson - Marie Nilsson 2 N= 2 90 17/11
Lennart Kroon - Jan Holmander Karin Sjögren - Kerstin Boberg 2 N= 3 90 17/11
Britt Lindberg - Elsie Hägg Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 N-1 3 -50 11/17
Inga Derving - Ulla Nilborn Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 3NT N-1 E -50 11/17
Peter Flamholc - Birgitta Flamholc Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N-1 2 -50 11/17
Willy Landgren - Bibi Jönsson Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 3NT N-1 Kn -50 11/17
Lena Kampf - Mona Andersson Grete Derand - Anita Ekberg 4 N-2 3 -100 6/22
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Junot Delcomyn - Sten Ahlgren 2 V+1 4 -140 4/24
Kristi Meier - Per Nilsson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 5 N-3 6 -150 2/26
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Sonja Christensson - Bernt Christensson 5D S-4 5 -800 0/28

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Nord giv
ingen i zon
KD1073
76
K98
972
952
Kkn83
E742
K8
E
ED2
kn106
EDkn543
kn864
10954
D53
106

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N12061
S12061
Ö121112712
V121112712
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kampf - Mona Andersson Agneta Johansson - Lars Svensson 3 Ö+2 10 -150 28/0
Helen Johansson - Marie Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 Ö+3 6 -170 25/3
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö+3 6 -170 25/3
Sonja Christensson - Bernt Christensson Inga Derving - Ulla Nilborn 2 V+4 K -230 22/6
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 5 Ö+1 4 -420 16/12
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lennart Kroon - Jan Holmander 5 Ö+1 4 -420 16/12
Marianne Servin - Ulla Öberg Håkan Linse - Bo Wendt 5 Ö+1 6 -420 16/12
Grete Derand - Anita Ekberg Gösta Wiik - Jan Strandberg 5 Ö+1 3 -420 16/12
Kristi Meier - Per Nilsson Britt Lindberg - Elsie Hägg 5 Ö+1 10 -420 16/12
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 V+2 K -480 10/18
Junot Delcomyn - Sten Ahlgren MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3NT V+3 7 -490 6/22
Peter Flamholc - Birgitta Flamholc Karin Sjögren - Kerstin Boberg 3NT Ö+3 4 -490 6/22
Stellan Brynell - Pia Fransson Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 3NT Ö+3 4 -490 6/22
Christer Ekberg - Max Elander Anitha Lindgren - Marian Krook 4 V+3 3 -510 1/27
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Nancy Thern - Tommy Lööf 4 V+3 K -510 1/27

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Öst giv
N-S i zon
kn94
K32
D732
KD3
D
E104
K1064
97652
EK10876532
D9
8
kn

kn8765
Ekn95
E1084

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -200
 NT
N9101026
S9101036
Ö433105
V433105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Rutger Persson - Claes Nilsson 3 Ö+1 6 -170 27/1
Marianne Servin - Ulla Öberg Håkan Linse - Bo Wendt 3 Ö+1 7 -170 27/1
Grete Derand - Anita Ekberg Gösta Wiik - Jan Strandberg 3 Ö+2 E -200 24/4
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Lennart Kroon - Jan Holmander 4 Ö= 5 -420 17/11
Junot Delcomyn - Sten Ahlgren MajLis Tengblad - Inger Malmroos 4 Ö= 7 -420 17/11
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Nancy Thern - Tommy Lööf 4 Ö= E -420 17/11
Stellan Brynell - Pia Fransson Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 4 Ö= 5 -420 17/11
Sonja Christensson - Bernt Christensson Inga Derving - Ulla Nilborn 4 Ö= E -420 17/11
Willy Landgren - Bibi Jönsson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 Ö= 6 -420 17/11
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman 4 Ö+1 E -450 6/22
Helen Johansson - Marie Nilsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 5 Ö= E -450 6/22
Peter Flamholc - Birgitta Flamholc Karin Sjögren - Kerstin Boberg 4 Ö+1 E -450 6/22
Lena Kampf - Mona Andersson Agneta Johansson - Lars Svensson 4 Ö+1 E -450 6/22
Kristi Meier - Per Nilsson Britt Lindberg - Elsie Hägg 4 Ö+1 6 -450 6/22
Christer Ekberg - Max Elander Anitha Lindgren - Marian Krook 4D Ö+1 E -690 0/28

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Syd giv
Ö-V i zon
EKD76
D8
E2
K543
108542
972
4
kn972

kn43
Dkn1098653
E8
kn93
EK1065
K7
D106

Optimalt kontrakt: 6NT S= 990
 NT
N106121212
S106111212
Ö27111
V27111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Peter Flamholc - Birgitta Flamholc 6NT N= E 990 28/0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Håkan Linse - Bo Wendt 3NT N+3 D 490 25/3
Gösta Wiik - Jan Strandberg Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 3NT N+3 D 490 25/3
Rolf Bergström - Christer Löfgren Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S+2 4 480 19/9
Stellan Brynell - Pia Fransson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 4 N+2 Kn 480 19/9
Sonja Christensson - Bernt Christensson Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 5 S+1 4 480 19/9
Kristi Meier - Per Nilsson Junot Delcomyn - Sten Ahlgren 4 N+2 D 480 19/9
Christer Ekberg - Max Elander Rutger Persson - Claes Nilsson 3NT N+2 8 460 14/14
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Agneta Johansson - Lars Svensson 4 N+1 D 450 9/19
Anitha Lindgren - Marian Krook Britt Lindberg - Elsie Hägg 5 N= D 450 9/19
Marianne Servin - Ulla Öberg Karin Sjögren - Kerstin Boberg 4 N+1 D 450 9/19
Lena Kampf - Mona Andersson Lennart Kroon - Jan Holmander 4 S+1 4 450 9/19
Grete Derand - Anita Ekberg Susanne Levin - Kristina Bengtsson 4 S= 4 420 4/24
Inga Derving - Ulla Nilborn Nancy Thern - Tommy Lööf 4 Ö-2 Kn 200 2/26
Willy Landgren - Bibi Jönsson Helen Johansson - Marie Nilsson 6NT N-1 D -50 0/28

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Väst giv
alla i zon
K5
Kkn97
kn65
K863
EDkn103
863
EKD
kn7
976
E1054
432
942
842
D2
10987
ED105

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N87755
S87755
Ö55685
V55585
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Karin Sjögren - Kerstin Boberg 1NT V-2 7 200 28/0
Christer Ekberg - Max Elander Rutger Persson - Claes Nilsson 1NT V-1 7 100 23/5
Grete Derand - Anita Ekberg Susanne Levin - Kristina Bengtsson 1NT V-1 7 100 23/5
Sonja Christensson - Bernt Christensson Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 1NT V-1 Kn 100 23/5
Willy Landgren - Bibi Jönsson Helen Johansson - Marie Nilsson 1NT V-1 7 100 23/5
Kristi Meier - Per Nilsson Junot Delcomyn - Sten Ahlgren 2 S= E 90 18/10
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Agneta Johansson - Lars Svensson 3 S-1 E -100 16/12
Rolf Bergström - Christer Löfgren Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1 V+1 7 -110 9/19
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Peter Flamholc - Birgitta Flamholc 2 V= 8 -110 9/19
Anitha Lindgren - Marian Krook Britt Lindberg - Elsie Hägg 1 V+1 3 -110 9/19
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Håkan Linse - Bo Wendt 1 V+1 3 -110 9/19
Lena Kampf - Mona Andersson Lennart Kroon - Jan Holmander 1 V+1 7 -110 9/19
Stellan Brynell - Pia Fransson Ulla Hellqvist - Birgitta Strand 1 V+1 9 -110 9/19
Inga Derving - Ulla Nilborn Nancy Thern - Tommy Lööf 1NT V+1 7 -120 2/26
Gösta Wiik - Jan Strandberg Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson 1 V+2 6 -140 0/28

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Nord giv
N-S i zon
64
Kkn764
D7
KDkn5
EDkn102
95
6543
102
95
ED10832
Kkn10
74
K873

E982
E9863

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N96556
S96556
Ö47887
V47887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anitha Lindgren - Marian Krook Kristi Meier - Per Nilsson 3NT S= 10 600 28/0
Rutger Persson - Claes Nilsson Lennart Kroon - Jan Holmander 3 S+1 5 130 25/3
Gösta Wiik - Jan Strandberg Christer Ekberg - Max Elander 3 S+1 E 130 25/3
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 3 N= 4 110 20/8
Lena Kampf - Mona Andersson Karin Sjögren - Kerstin Boberg 3 S= 2 110 20/8
Willy Landgren - Bibi Jönsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N= E 110 20/8
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Susanne Levin - Kristina Bengtsson 4 N-1 9 -100 14/14
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Inga Derving - Ulla Nilborn 4 S-1 E -100 14/14
Grete Derand - Anita Ekberg Peter Flamholc - Birgitta Flamholc 3NT S-1 9 -100 14/14
Agneta Johansson - Lars Svensson Junot Delcomyn - Sten Ahlgren 3 V= K -140 9/19
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Sonja Christensson - Bernt Christensson 2 Ö+1 3 -140 9/19
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Nancy Thern - Tommy Lööf 3 V+1 K -170 6/22
Britt Lindberg - Elsie Hägg Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT S-2 3 -200 3/25
Stellan Brynell - Pia Fransson Helen Johansson - Marie Nilsson 3 S-2 9 -200 3/25
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Håkan Linse - Bo Wendt 5 S-3 9 -300 0/28

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Öst giv
Ö-V i zon
10742
986
86
Kkn95
93
K104
109754
1073
EKDkn8
ED5
Ekn3
E8
65
kn732
KD2
D642

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N52333
S52333
Ö810101010
V810101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sverker Hellsten - Lotti Hellsten Nancy Thern - Tommy Lööf 5NT Ö-1 K 100 28/0
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Sonja Christensson - Bernt Christensson 2 Ö+2 2 -170 25/3
Grete Derand - Anita Ekberg Peter Flamholc - Birgitta Flamholc 2 Ö+2 D -170 25/3
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Inga Derving - Ulla Nilborn 2NT Ö+2 2 -180 22/6
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Susanne Levin - Kristina Bengtsson 3 Ö+2 2 -200 18/10
Britt Lindberg - Elsie Hägg Marianne Servin - Ulla Öberg 2 Ö+3 K -200 18/10
Lena Kampf - Mona Andersson Karin Sjögren - Kerstin Boberg 2 Ö+3 K -200 18/10
Stellan Brynell - Pia Fransson Helen Johansson - Marie Nilsson 2 Ö+4 K -230 14/14
Gösta Wiik - Jan Strandberg Christer Ekberg - Max Elander 2NT Ö+4 D -240 12/16
Rutger Persson - Claes Nilsson Lennart Kroon - Jan Holmander 4 Ö= K -620 10/18
Anitha Lindgren - Marian Krook Kristi Meier - Per Nilsson 3NT Ö+1 2 -630 6/22
Agneta Johansson - Lars Svensson Junot Delcomyn - Sten Ahlgren 3NT V+1 5 -630 6/22
Willy Landgren - Bibi Jönsson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3NT Ö+1 2 -630 6/22
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson MajLis Tengblad - Inger Malmroos 4 Ö+1 2 -650 2/26
Anita Olofsson - Ulf Schjånberg Håkan Linse - Bo Wendt 3NT Ö+2 2 -660 0/28

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Syd giv
alla i zon
kn7
kn9
D9753
Dkn103
2
1063
K862
E8752
D9
EK8542
Ekn10
64
EK1086543
D7
4
K9

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -500
 NT
N45293
S45192
Ö981145
V981145
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Claes Nilsson Sonja Christensson - Bernt Christensson 3 S+1 10 170 27/1
Grete Derand - Anita Ekberg Karin Sjögren - Kerstin Boberg 3 S+1 10 170 27/1
Junot Delcomyn - Sten Ahlgren Lena Kampf - Mona Andersson 3 S= E 140 23/5
Inga Derving - Ulla Nilborn Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 3 S= 6 140 23/5
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Nancy Thern - Tommy Lööf 5 Ö-1 E 100 20/8
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 S-1 10 -100 10/18
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Lennart Kroon - Jan Holmander 3 S-1 3 -100 10/18
Helen Johansson - Marie Nilsson Christer Ekberg - Max Elander 4 S-1 3 -100 10/18
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Britt Lindberg - Elsie Hägg 4 S-1 E -100 10/18
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 4 S-1 10 -100 10/18
Håkan Linse - Bo Wendt Peter Flamholc - Birgitta Flamholc 4 S-1 E -100 10/18
Gösta Wiik - Jan Strandberg Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S-1 6 -100 10/18
Stellan Brynell - Pia Fransson Rolf Bergström - Christer Löfgren 4 S-1 E -100 10/18
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 S-1 3 -100 10/18
Agneta Johansson - Lars Svensson Kristi Meier - Per Nilsson 4D S-1 3 -200 0/28

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.27

Väst giv
ingen i zon
10753
9872
543
43
42
ED5
EK1098
kn106
D86
Kkn104
D7
D985
EKkn9
63
kn62
EK72

Optimalt kontrakt: 4D N-2 -300
 NT
N43484
S43484
Ö98859
V88857
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Junot Delcomyn - Sten Ahlgren Lena Kampf - Mona Andersson 2 S= E 110 27/1
Willy Landgren - Bibi Jönsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 S= 5 110 27/1
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Anitha Lindgren - Marian Krook 4 Ö-2 E 100 22/6
Ulla Hellqvist - Birgitta Strand Lennart Kroon - Jan Holmander 3NT V-2 3 100 22/6
Ingegerd Jeppsson - Birgit Hartman Nancy Thern - Tommy Lööf 4 Ö-2 E 100 22/6
Stellan Brynell - Pia Fransson Rolf Bergström - Christer Löfgren 3 N-1 D -50 18/10
Helen Johansson - Marie Nilsson Christer Ekberg - Max Elander 1NT V= 3 -90 16/12
Agneta Johansson - Lars Svensson Kristi Meier - Per Nilsson 2 Ö= E -110 12/16
Inga Derving - Ulla Nilborn Sverker Hellsten - Lotti Hellsten 2 Ö= 6 -110 12/16
Grete Derand - Anita Ekberg Karin Sjögren - Kerstin Boberg 2 V+1 5 -110 12/16
MajLis Tengblad - Inger Malmroos Britt Lindberg - Elsie Hägg 2 Ö+1 E -140 8/20
Rutger Persson - Claes Nilsson Sonja Christensson - Bernt Christensson 1NT Ö+3 E -180 6/22
Gösta Wiik - Jan Strandberg Marianne Servin - Ulla Öberg 2 Ö+3 E -200 4/24
Håkan Linse - Bo Wendt Peter Flamholc - Birgitta Flamholc 1NT Ö+4 K -210 2/26
Björn Klefbohm - Lars-Åke Hansson Anita Olofsson - Ulf Schjånberg 2D Ö= E -470 0/28