Kommande tävlingar
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
25/01 DM-veteraner
Rapporterade tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Måndag 4/3 Scratch 2013-03-04 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK Bridgehuset

Måndag 4/3 Scratch 2013-03-04

Partävling, 13 bord, 25 par. Antal brickor: 22. Medel: 220.1.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Terezia Lagerman - Bengt Rylander

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, som ÖV mot par 24, Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson
11NT N+2 -150 2.3 12% 2.3 12.0%Kn75E86K5D7653 KD94393DKn9682
24 Ö+1 450 12.2 61% 14.5 36.5%EKKn763107EKDD8 10982K10953KKn64
Rond 2, som NS mot par 23, Rutger Persson - Lennart Lindahl
33 N+3 230 4.5 23% 19 32.0%EKDKn10875Kn9EKn5 4KD87642921043
44 N-1 -100 2.3 12% 21.3 27.0%K103E96EKKn32K10 976D72D98E954
Rond 3, som ÖV mot par 22, Yngve Jarl - Birgitta Forsström
54D V+1 690 19.9 100% 41.2 41.6%EKn254D1052KKn43 9EKD987634E76
63NT N-2 100 19.9 100% 61.1 51.3%DKn8732K9310633 Kn10754D84E10942
Rond 4, som NS mot par 19, Karin Lindberg - Inger Hartwich
112 N+2 170 18.8 94% 79.9 57.4%D9KD10942D4EK8 Kn7543Kn831092DKn
122 Ö-2 100 12.2 61% 92.1 57.9%D2D964954KKn52 Kn8485EKDKn8D63
Rond 5, som NS mot par 18, Eva Andersson - Curt Andersson
135 S= 600 15.5 78% 107.6 60.1%EK6E8762ED543 ED4D75Kn9531086
142 S= 90 16.6 83% 124.2 62.4%K4Kn76KDKn2D853 8763K1024EK962
Rond 6, som ÖV mot par 17, Göran Öhrn - Stig Persson
153 Ö= 140 15.5 78% 139.7 63.8%Kn754EKD843E36 1097687EKn98542
165 V-1 -100 3.4 17% 143.1 59.9%8Kn9654E729874 E1063KKDKn10654D
Rond 7, som ÖV mot par 16, Monica Mattsson - Sonja Lindblom
173 N-5 250 19.9 100% 163 63.0%92Kn10EK32KKn972 Kn84E98765D565
183 Ö+1 170 12.2 61% 175.2 62.9%Kn10948KKn7531062 EK86ED543D842
Rond 8, som NS mot par 15, Ulf Pernvi - Gunlis Åberg
193NT Ö+2 -660 10.0 50% 185.2 62.0%1064D1098D99832 Kn987K75E631065
205 S= 600 15.5 78% 200.7 63.0%EE764Kn109651072 KDKn82KED74325
Rond 9, som NS mot par 14, Lennart Kroon - Ingela Jönsson
212 Ö+1 -140 4.0 20% 204.7 60.5%95Kn842D1063854 D103EK53852EKD
224 N= 420 16.0 80% 220.7 61.6%K52EKn10937EKD5 1073K854D102Kn82
Rond 10, som NS mot par 26, Göran Ekelund - Gudrun Ekelund
232NT Ö-3 300 19.0 95% 239.7 63.3%Kn85KD3KKn763D7 E62876D102Kn843
243NT N+1 430 15.0 75% 254.7 63.9%EKn102K52E7KKn93 53ED6310642E102
Rond 11, som NS mot par 25, Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson
255D N-5 -1100 0.1 1% 254.8 60.9%63EKn97532Kn4Kn8 Kn10921064K77632
263NT V+2 -660 5.6 28% 260.4 59.4%108642D10953D106 E95KKn54Kn74242

Bricka 1

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Nord giv
ingen i zon
E8
D102
10832
Kkn94
KD943
93
Dkn96
82
kn75
E86
K5
D7653
1062
Kkn754
E74
E10

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N87958
S87958
Ö55474
V55474
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Karin Lindberg - Inger Hartwich 1NT N+3 3 180 19.9/0.1
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 1NT N+2 5 150 17.7/2.3
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Lennart Kroon - Ingela Jönsson 3 S= K 140 15.5/4.5
Susanne Ramel - Grete Derand Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2NT S= 3 120 13.3/6.7
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Göran Öhrn - Stig Persson 2NT S-1 3 -50 10.0/10.0
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Göran Nyqvist - Sten Sjöström 3 S-1 9 -50 10.0/10.0
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 2 N-2 K -100 6.7/13.3
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Pernvi - Gunlis Åberg 2 V= 2 -110 3.4/16.6
Rutger Persson - Lennart Lindahl Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2 V= 2 -110 3.4/16.6
Birgit Hartman - Elsa Olsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2NT S-3 3 -150 0.1/19.9
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson     - -/12.5

Bricka 2

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Öst giv
N-S i zon
D4
Ekn54
kn82
E1097
10982
K
10953
Kkn64
EKkn763
107
EKD
D8
5
D98632
764
532

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N51723
S51723
Ö7116116
V7116116
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Göran Nyqvist - Sten Sjöström 3 Ö+2 7 -200 19.9/0.1
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Göran Öhrn - Stig Persson 4 Ö= D -420 17.7/2.3
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Lennart Kroon - Ingela Jönsson 4 Ö+1 2 -450 7.8/12.2
Susanne Ramel - Grete Derand Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 Ö+1 8 -450 7.8/12.2
Birgit Hartman - Elsa Olsson Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 Ö+1 3 -450 7.8/12.2
Marianne Servin - Ulla Öberg Ulf Pernvi - Gunlis Åberg 4 Ö+1 8 -450 7.8/12.2
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Karin Lindberg - Inger Hartwich 4 Ö+1 2 -450 7.8/12.2
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 Ö+1 6 -450 7.8/12.2
Rutger Persson - Lennart Lindahl Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 Ö+1 9 -450 7.8/12.2
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4 Ö+1 2 -450 7.8/12.2
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson     - -/12.5

Bricka 3

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Syd giv
Ö-V i zon
EKDkn10875
kn9

Ekn5
962
105
EDkn4
KD76
3
E3
K1087653
982
4
KD87642
92
1043

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N6411115
S6411115
Ö69124
V69124
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Eva Andersson - Curt Andersson 6 N= E 980 19.9/0.1
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Ulf Pernvi - Gunlis Åberg 5 N+1 E 480 14.4/5.6
Marianne Servin - Ulla Öberg Lennart Kroon - Ingela Jönsson 4 N+2 E 480 14.4/5.6
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson Susanne Ramel - Grete Derand 5 N+1 E 480 14.4/5.6
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 N+2 E 480 14.4/5.6
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Monica Mattsson - Sonja Lindblom 4 S+1 K 450 7.8/12.2
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 N+1 7 450 7.8/12.2
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Rutger Persson - Lennart Lindahl 3 N+3 E 230 4.5/15.5
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 5 V-1 E 100 2.3/17.7
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Håkan Stenfot - Carin Ohlson 5 N-1 E -50 0.1/19.9
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson     - 9.3/-

Bricka 4

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Väst giv
alla i zon
K103
E96
EKkn32
K10
Ekn85
Kkn43
6
D862
D42
1085
10754
kn73
976
D72
D98
E954

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N89789
S89789
Ö44554
V44554
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT N= 2 600 17.7/2.3
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson Susanne Ramel - Grete Derand 3NT S= 3 600 17.7/2.3
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Birgit Hartman - Elsa Olsson 3NT S= 5 600 17.7/2.3
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Håkan Stenfot - Carin Ohlson 1NT N+4 8 210 13.3/6.7
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Eva Andersson - Curt Andersson 2NT S+1 3 150 11.1/8.9
Marianne Servin - Ulla Öberg Lennart Kroon - Ingela Jönsson 2 N+2 5 130 6.7/13.3
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Monica Mattsson - Sonja Lindblom 2 N+2 8 130 6.7/13.3
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2 N+2 8 130 6.7/13.3
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Rutger Persson - Lennart Lindahl 4 N-1 5 -100 2.3/17.7
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Ulf Pernvi - Gunlis Åberg 3NT N-2 4 -200 0.1/19.9
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson     - 9.3/-

Bricka 5

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Nord giv
N-S i zon
K87
10
EKkn7
D9852
9
EKD98763
4
E76
Ekn2
54
D1052
Kkn43
D106543
kn2
9863
10

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -980
 NT
N47080
S47080
Ö8512411
V8512411
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 4 S-1 E -100 19.9/0.1
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Monica Mattsson - Sonja Lindblom 4 V+1 E -450 14.4/5.6
Birgit Hartman - Elsa Olsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 V+1 E -450 14.4/5.6
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Göran Öhrn - Stig Persson 4 V+1 7 -450 14.4/5.6
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Karin Lindberg - Inger Hartwich 4 V+1 E -450 14.4/5.6
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Lennart Kroon - Ingela Jönsson 4 V+2 E -480 5.6/14.4
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Ulf Pernvi - Gunlis Åberg 4 V+2 E -480 5.6/14.4
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 4 V+2 E -480 5.6/14.4
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Marianne Servin - Ulla Öberg 4 V+2 E -480 5.6/14.4
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Terezia Lagerman - Bengt Rylander 4D V+1 E -690 0.1/19.9
Rutger Persson - Lennart Lindahl     - 9.7/-

Bricka 6

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Öst giv
Ö-V i zon
E6
ED2
Ekn952
K87

kn10754
D84
E10942
Dkn8732
K93
1063
3
K10954
86
K7
Dkn65

Optimalt kontrakt: 5NT N= 460
 NT
N976911
S976910
Ö42542
V42542
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Karin Lindberg - Inger Hartwich 2D Ö-3 D 800 19.9/0.1
Birgit Hartman - Elsa Olsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT N+2 7 460 16.6/3.4
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT N+2 7 460 16.6/3.4
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 3 V-4 E 400 13.3/6.7
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Göran Öhrn - Stig Persson 4 V-3 E 300 11.1/8.9
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 2NT N+3 7 210 8.9/11.1
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Lennart Kroon - Ingela Jönsson 3 N+1 3 130 6.7/13.3
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Ulf Pernvi - Gunlis Åberg 2NT N= 7 120 4.5/15.5
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Monica Mattsson - Sonja Lindblom 3 S-1 4 -50 2.3/17.7
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3NT N-2 D -100 0.1/19.9
Rutger Persson - Lennart Lindahl     - 9.7/-

Bricka 7

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Syd giv
alla i zon
52
EKD964
ED7
D5
976
82
102
K98763
EKDkn4
kn107
Kkn5
kn2
1083
53
98643
E104

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N58858
S58858
Ö84485
V84485
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Göran Öhrn - Stig Persson 4 Ö-2 3 200 18.8/1.2
Rutger Persson - Lennart Lindahl Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 V-2 3 200 18.8/1.2
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Eva Andersson - Curt Andersson 2 N+1 E 140 14.4/5.6
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 3 N= E 140 14.4/5.6
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Ulf Pernvi - Gunlis Åberg 4 N-1 E -100 8.9/11.1
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Håkan Stenfot - Carin Ohlson 3 N-1 E -100 8.9/11.1
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 N-1 E -100 8.9/11.1
Marianne Servin - Ulla Öberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 Ö= 5 -110 3.4/16.6
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Monica Mattsson - Sonja Lindblom 2 Ö= 3 -110 3.4/16.6
Lennart Kroon - Ingela Jönsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 4 N-2 E -200 0.1/19.9
Yngve Jarl - Birgitta Forsström     - -/10.3

Bricka 8

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Väst giv
ingen i zon
KD103
743
87
D1074
75
Dkn108652
5
965
kn86
9
EKDkn643
E3
E942
EK
1092
Kkn82

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N955105
S955105
Ö38837
V38837
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rutger Persson - Lennart Lindahl Birgit Hartman - Elsa Olsson 5D V-3 E 500 19.9/0.1
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Håkan Stenfot - Carin Ohlson 5D Ö-2 E 300 17.7/2.3
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3 S+1 5 170 15.5/4.5
Marianne Servin - Ulla Öberg Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 5 Ö-3 E 150 13.3/6.7
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Göran Öhrn - Stig Persson 4 Ö-2 E 100 10.0/10.0
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Monica Mattsson - Sonja Lindblom 3 V-2 3 100 10.0/10.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Eva Andersson - Curt Andersson 3 Ö-1 E 50 4.5/15.5
Lennart Kroon - Ingela Jönsson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 3 Ö-1 E 50 4.5/15.5
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 3 Ö-1 E 50 4.5/15.5
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Ulf Pernvi - Gunlis Åberg 3NT S-4 D -200 0.1/19.9
Yngve Jarl - Birgitta Forsström     - -/10.3

Bricka 9

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Nord giv
Ö-V i zon
Kkn972
Ekn53
Dkn82
E5
KD108
K97
KDkn7
643
742
E1043
E102
D108
96
65
986543

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N44574
S44574
Ö89868
V99868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Kroon - Ingela Jönsson Barbro Jönsson - Yvonne Möller 3 Ö-2 8 200 19.9/0.1
Susanne Ramel - Grete Derand Eva Andersson - Curt Andersson 2 N= E 110 16.6/3.4
Ulf Pernvi - Gunlis Åberg Susanne Levin - Kristina Bengtsson 2 N= E 110 16.6/3.4
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT V-1 2 100 13.3/6.7
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Göran Öhrn - Stig Persson 2 V= D -90 11.1/8.9
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Karin Lindberg - Inger Hartwich 3 N-2 2 -100 8.9/11.1
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Monica Mattsson - Sonja Lindblom 2NT V= 9 -120 5.6/14.4
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2NT V= 2 -120 5.6/14.4
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Rutger Persson - Lennart Lindahl 2 N-4 E -200 2.3/17.7
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Marianne Servin - Ulla Öberg 3 N-5 2 -250 0.1/19.9
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson     - -/10.9

Bricka 10

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Öst giv
alla i zon
kn
Ekn104
852
EK954
EK1083
5
Dkn3
8762
D9742
K987
976
3
65
D632
EK104
Dkn10

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 200
 NT
N1091048
S1091048
Ö33395
V33395
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Göran Öhrn - Stig Persson 4 S+1 E 650 17.7/2.3
Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S+1 E 650 17.7/2.3
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 4 S+1 E 650 17.7/2.3
Susanne Ramel - Grete Derand Eva Andersson - Curt Andersson 4 S= E 620 11.1/8.9
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Karin Lindberg - Inger Hartwich 4 S= E 620 11.1/8.9
Ulf Pernvi - Gunlis Åberg Susanne Levin - Kristina Bengtsson 4 S= E 620 11.1/8.9
Lennart Kroon - Ingela Jönsson Barbro Jönsson - Yvonne Möller 3 N+1 D 130 6.7/13.3
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Rutger Persson - Lennart Lindahl 4 V-1 E 100 3.4/16.6
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 V-1 E 100 3.4/16.6
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Monica Mattsson - Sonja Lindblom 5 N-2 2 -200 0.1/19.9
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson     - -/10.9

Bricka 11

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Syd giv
ingen i zon
D9
KD10942
D4
EK8
K1062
6
K875
10765
E8
E75
Ekn63
9432
kn7543
kn83
1092
Dkn

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N33856
S33856
Ö99577
V99577
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Karin Lindberg - Inger Hartwich 2 N+2 8 170 18.8/1.2
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Barbro Jönsson - Yvonne Möller 2 N+2 E 170 18.8/1.2
Susanne Ramel - Grete Derand Göran Öhrn - Stig Persson 1 N+2 8 140 14.4/5.6
Ulf Pernvi - Gunlis Åberg Göran Nyqvist - Sten Sjöström 3 N= E 140 14.4/5.6
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1 N+1 E 110 10.0/10.0
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Lennart Kroon - Ingela Jönsson 2 N= E 110 10.0/10.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Eva Andersson - Curt Andersson 4 N-1 E -50 4.5/15.5
Monica Mattsson - Sonja Lindblom Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3 N-1 4 -50 4.5/15.5
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 3 N-1 8 -50 4.5/15.5
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 N-2 E -100 0.1/19.9
Håkan Stenfot - Carin Ohlson     - -/9.9

Bricka 12

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Väst giv
N-S i zon
D2
D964
954
Kkn52
EK95
EKkn7
72
984
10763
1032
1063
E107
kn84
85
EKDkn8
D63

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N78757
S78757
Ö55675
V55675
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Eva Andersson - Curt Andersson 3 S= E 110 18.8/1.2
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Barbro Jönsson - Yvonne Möller 2 S+1 2 110 18.8/1.2
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1NT V-2 2 100 12.2/7.8
Susanne Ramel - Grete Derand Göran Öhrn - Stig Persson 3 V-2 3 100 12.2/7.8
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Karin Lindberg - Inger Hartwich 2 Ö-2 9 100 12.2/7.8
Monica Mattsson - Sonja Lindblom Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 1NT V-2 5 100 12.2/7.8
Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 2 S= E 90 6.7/13.3
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Yngve Jarl - Birgitta Forsström 2 V-1 4 50 2.3/17.7
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Lennart Kroon - Ingela Jönsson 2 V-1 4 50 2.3/17.7
Ulf Pernvi - Gunlis Åberg Göran Nyqvist - Sten Sjöström 2 V-1 4 50 2.3/17.7
Håkan Stenfot - Carin Ohlson     - -/9.9

Bricka 13

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Nord giv
alla i zon

EK6
E8762
ED543
98532
kn1042
D4
Kkn
Kkn1076
983
K10
972
ED4
D75
kn953
1086

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N121211812
S121211812
Ö11251
V11251
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgit Hartman - Elsa Olsson Håkan Stenfot - Carin Ohlson 5 N+1 Kn 620 18.8/1.2
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Susanne Levin - Kristina Bengtsson 5 N+1 6 620 18.8/1.2
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Eva Andersson - Curt Andersson 5 S= Kn 600 15.5/4.5
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulf Pernvi - Gunlis Åberg 4 N+2 7 170 13.3/6.7
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 4 S+1 Kn 150 10.0/10.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Rutger Persson - Lennart Lindahl 3 N+2 6 150 10.0/10.0
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 N+1 9 130 4.5/15.5
Monica Mattsson - Sonja Lindblom Susanne Ramel - Grete Derand 3 S+1 Kn 130 4.5/15.5
Göran Öhrn - Stig Persson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 4 S= 3 130 4.5/15.5
Lennart Kroon - Ingela Jönsson Göran Nyqvist - Sten Sjöström 3 N-1 9 -100 0.1/19.9
Karin Lindberg - Inger Hartwich     - -/9.4

Bricka 14

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Öst giv
ingen i zon
K4
kn76
KDkn2
D853
952
ED943
E985
10
EDkn10
85
10763
kn74
8763
K102
4
EK962

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N74446
S74446
Ö59887
V59987
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund Susanne Levin - Kristina Bengtsson 1NT S+2 5 150 19.9/0.1
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Eva Andersson - Curt Andersson 2 S= 3 90 16.6/3.4
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Ulf Pernvi - Gunlis Åberg 2 N= 8 90 16.6/3.4
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 2 V-1 D 50 12.2/7.8
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Rutger Persson - Lennart Lindahl 2 V-1 K 50 12.2/7.8
Birgit Hartman - Elsa Olsson Håkan Stenfot - Carin Ohlson 2 S-1 9 -50 6.7/13.3
Lennart Kroon - Ingela Jönsson Göran Nyqvist - Sten Sjöström 3 S-1 10 -50 6.7/13.3
Monica Mattsson - Sonja Lindblom Susanne Ramel - Grete Derand 3 N-1 4 -50 6.7/13.3
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 Ö= 4 -110 1.2/18.8
Göran Öhrn - Stig Persson Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 2 V+1 4 -110 1.2/18.8
Karin Lindberg - Inger Hartwich     - -/9.4

Bricka 15

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Syd giv
N-S i zon
K863
kn10
D65
KD103
109
76
87
Ekn98542
kn754
EKD843
E3
6
ED2
952
Kkn10942
7

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N49575
S49575
Ö84868
V84868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgit Hartman - Elsa Olsson Karin Lindberg - Inger Hartwich 3 S= 7 110 19.9/0.1
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Håkan Stenfot - Carin Ohlson 4 Ö-2 2 100 16.6/3.4
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 Ö-2 10 100 16.6/3.4
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3 Ö-1 7 50 11.1/8.9
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Monica Mattsson - Sonja Lindblom 3 Ö-1 7 50 11.1/8.9
Lennart Kroon - Ingela Jönsson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 Ö-1 7 50 11.1/8.9
Marianne Servin - Ulla Öberg Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 2 Ö+1 7 -140 4.5/15.5
Ulf Pernvi - Gunlis Åberg Susanne Ramel - Grete Derand 3 Ö= 7 -140 4.5/15.5
Göran Öhrn - Stig Persson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö= 2 -140 4.5/15.5
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5D S-3 6 -800 0.1/19.9
Eva Andersson - Curt Andersson     - 8.9/-

Bricka 16

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Väst giv
Ö-V i zon
K9542
1082
9
EK52
E1063
K
KDkn10654
D
8
kn9654
E72
9874
Dkn7
ED73
83
kn1063

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N92895
S92895
Ö49537
V49537
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Monica Mattsson - Sonja Lindblom 4 N= 7 420 19.9/0.1
Marianne Servin - Ulla Öberg Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 5 V-1 E 100 16.6/3.4
Göran Öhrn - Stig Persson Terezia Lagerman - Bengt Rylander 5 V-1 E 100 16.6/3.4
Lennart Kroon - Ingela Jönsson Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 N-1 E -50 13.3/6.7
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Yngve Jarl - Birgitta Forsström 1 V+2 E -110 11.1/8.9
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 1 V+3 E -130 8.9/11.1
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 4 V+1 5 -150 6.7/13.3
Ulf Pernvi - Gunlis Åberg Susanne Ramel - Grete Derand 4 N-5 E -250 4.5/15.5
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Håkan Stenfot - Carin Ohlson 5 V= E -600 2.3/17.7
Birgit Hartman - Elsa Olsson Karin Lindberg - Inger Hartwich 5 V+1 2 -620 0.1/19.9
Eva Andersson - Curt Andersson     - 8.9/-

Bricka 17

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Nord giv
ingen i zon
E3
KD42
kn1076
ED8
kn84
E98765
D5
65
92
kn10
EK32
Kkn972
KD10765
3
984
1043

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N56578
S55577
Ö76845
V76845
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Lindberg - Inger Hartwich Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 3 Ö-5 3 250 19.9/0.1
Eva Andersson - Curt Andersson Birgit Hartman - Elsa Olsson 2NT N+2 2 180 17.7/2.3
Marianne Servin - Ulla Öberg Håkan Stenfot - Carin Ohlson 2NT N+1 2 150 15.5/4.5
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 2 N+1 7 140 13.3/6.7
Susanne Ramel - Grete Derand Lennart Kroon - Ingela Jönsson 2 N= E 110 11.1/8.9
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Rutger Persson - Lennart Lindahl 2 Ö= 3 -90 8.9/11.1
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N-2 E -100 5.6/14.4
Ulf Pernvi - Gunlis Åberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 3NT N-2 E -100 5.6/14.4
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3 Ö= 3 -110 2.3/17.7
Monica Mattsson - Sonja Lindblom Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 N-5 E -250 0.1/19.9
Göran Öhrn - Stig Persson     - -/8.2

Bricka 18

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Öst giv
N-S i zon
D32
K762
96
KD94
EK86
ED543
D842
kn1094
8
Kkn753
1062
75
kn109
E10
Ekn8753

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N82627
S82627
Ö3117103
V3117103
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Andersson - Curt Andersson Birgit Hartman - Elsa Olsson 2 S+2 K 130 19.9/0.1
Susanne Ramel - Grete Derand Lennart Kroon - Ingela Jönsson 1 V= 4 -80 17.7/2.3
Ulf Pernvi - Gunlis Åberg Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson 1 V+1 9 -110 14.4/5.6
Karin Lindberg - Inger Hartwich Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 1 V+1 K -110 14.4/5.6
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3 Ö= E -140 11.1/8.9
Marianne Servin - Ulla Öberg Håkan Stenfot - Carin Ohlson 3 Ö+1 Kn -170 7.8/12.2
Monica Mattsson - Sonja Lindblom Terezia Lagerman - Bengt Rylander 3 Ö+1 E -170 7.8/12.2
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3 V+2 K -200 4.5/15.5
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 4 V= K -420 1.2/18.8
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Rutger Persson - Lennart Lindahl 4 Ö= E -420 1.2/18.8
Göran Öhrn - Stig Persson     - -/8.2

Bricka 19

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Syd giv
Ö-V i zon
1064
D1098
D9
9832
EK
E432
kn10742
Dkn
D532
kn6
K85
EK74
kn987
K75
E63
1065

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N32432
S32432
Ö101191010
V101191010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Rutger Persson - Lennart Lindahl 3NT V-2 8 200 19.9/0.1
Göran Öhrn - Stig Persson Birgit Hartman - Elsa Olsson 3 Ö+2 5 -200 17.7/2.3
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT Ö= 3 -600 15.5/4.5
Karin Lindberg - Inger Hartwich Marianne Servin - Ulla Öberg 3NT Ö+1 5 -630 13.3/6.7
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulf Pernvi - Gunlis Åberg 3NT Ö+2 7 -660 10.0/10.0
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 3NT V+2 9 -660 10.0/10.0
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Eva Andersson - Curt Andersson 3NT Ö+3 7 -690 3.4/16.6
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3NT Ö+3 5 -690 3.4/16.6
Susanne Ramel - Grete Derand Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT Ö+3 5 -690 3.4/16.6
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT Ö+3 9 -690 3.4/16.6
Monica Mattsson - Sonja Lindblom     - 9.0/-

Bricka 20

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Väst giv
alla i zon
E
E764
kn10965
1072
107543
D985

KDkn8
96
kn1032
K8
E9643
KDkn82
K
ED7432
5

Optimalt kontrakt: 6 N= 1370
 NT
N412598
S412598
Ö80711
V80711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 5D S= K 750 19.9/0.1
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Ulf Pernvi - Gunlis Åberg 5 S= K 600 15.5/4.5
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 5 S= K 600 15.5/4.5
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Rutger Persson - Lennart Lindahl 5 S= K 600 15.5/4.5
Göran Öhrn - Stig Persson Birgit Hartman - Elsa Olsson 4 N+3 9 190 11.1/8.9
Karin Lindberg - Inger Hartwich Marianne Servin - Ulla Öberg 4 S+2 K 170 8.9/11.1
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Yngve Jarl - Birgitta Forsström 3 S+2 K 150 4.5/15.5
Susanne Ramel - Grete Derand Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3 S+2 K 150 4.5/15.5
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 S+3 K 150 4.5/15.5
Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg Eva Andersson - Curt Andersson 3 S+1 K 130 0.1/19.9
Monica Mattsson - Sonja Lindblom     - 9.0/-

Bricka 21

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Nord giv
N-S i zon
95
kn842
D1063
854
EK2
D1076
EK94
107
kn8764
9
kn7
kn9632
D103
EK53
852
EKD

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N57747
S57747
Ö86596
V86596
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Karin Lindberg - Inger Hartwich 2NTD S+1 E 890 20.0/0.0
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Rutger Persson - Lennart Lindahl 4D Ö-3 E 500 18.0/2.0
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 1NT V-1 2 50 15.0/5.0
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 1NT V-1 6 50 15.0/5.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Monica Mattsson - Sonja Lindblom 1NT S-1 4 -100 11.0/9.0
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson Barbro Jönsson - Yvonne Möller 2 S-1 E -100 11.0/9.0
Susanne Ramel - Grete Derand Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 2 V= 4 -110 7.0/13.0
Eva Andersson - Curt Andersson Marianne Servin - Ulla Öberg 2 Ö= E -110 7.0/13.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lennart Kroon - Ingela Jönsson 2 Ö+1 E -140 4.0/16.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 S-2 E -200 2.0/18.0
Göran Öhrn - Stig Persson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 3 S-3 E -300 0.0/20.0

Bricka 22

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Öst giv
Ö-V i zon
K52
Ekn1093
7
EKD5
D84
D72
K864
1043
Ekn96
6
Ekn953
976
1073
K854
D102
kn82

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N961079
S961079
Ö47364
V47364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Rutger Persson - Lennart Lindahl 4 N= 6 420 16.0/4.0
Susanne Ramel - Grete Derand Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 4 N= E 420 16.0/4.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Lennart Kroon - Ingela Jönsson 4 N= E 420 16.0/4.0
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 4 N= 6 420 16.0/4.0
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson Barbro Jönsson - Yvonne Möller 4 N= E 420 16.0/4.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Monica Mattsson - Sonja Lindblom 2 N+1 5 140 8.0/12.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3 N= E 140 8.0/12.0
Göran Öhrn - Stig Persson Britt-Marie Langåsen - Anita Lenberg 3 N= E 140 8.0/12.0
Gunnar Hudin - Elisabet Hudin Karin Lindberg - Inger Hartwich 4 N-1 3 -50 2.0/18.0
Susanne Levin - Kristina Bengtsson Yngve Jarl - Birgitta Forsström 4 N-1 E -50 2.0/18.0
Eva Andersson - Curt Andersson Marianne Servin - Ulla Öberg 4 N-1 6 -50 2.0/18.0

Bricka 23

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Syd giv
alla i zon
kn85
KD3
Kkn763
D7
D1093
109542
95
106
K74
Ekn
E84
EK952
E62
876
D102
kn843

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N57456
S46346
Ö86986
V86986
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 2NT Ö-3 2 300 19.0/1.0
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Rutger Persson - Lennart Lindahl 2NT Ö-3 2 300 19.0/1.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT Ö-2 D 200 16.0/4.0
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 2D N= E 180 14.0/6.0
Karin Lindberg - Inger Hartwich Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 3NT Ö-1 2 100 12.0/8.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Göran Nyqvist - Sten Sjöström 2 Ö= 2 -90 10.0/10.0
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Håkan Stenfot - Carin Ohlson 2NT S-1 10 -100 8.0/12.0
Susanne Ramel - Grete Derand Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 2 Ö+1 D -110 4.0/16.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Ulf Pernvi - Gunlis Åberg 2 Ö+1 D -110 4.0/16.0
Eva Andersson - Curt Andersson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 2 Ö+1 D -110 4.0/16.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Göran Öhrn - Stig Persson 3 V= 7 -140 0.0/20.0

Bricka 24

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Väst giv
ingen i zon
Ekn102
K52
E7
Kkn93
K94
104
Dkn93
D865
D876
kn987
K85
74
53
ED63
10642
E102

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N10910109
S10910109
Ö24332
V24332
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson Rutger Persson - Lennart Lindahl 3NT N+2 6 460 20.0/0.0
Barbro Jönsson - Yvonne Möller Håkan Stenfot - Carin Ohlson 3NT N+1 9 430 15.0/5.0
Susanne Ramel - Grete Derand Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT N+1 6 430 15.0/5.0
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Göran Ekelund - Gudrun Ekelund 3NT N+1 8 430 15.0/5.0
Birgit Hartman - Elsa Olsson Ulf Pernvi - Gunlis Åberg 3NT N+1 6 430 15.0/5.0
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT N= 9 400 7.0/13.0
Eva Andersson - Curt Andersson Gunnar Hudin - Elisabet Hudin 3NT N= 7 400 7.0/13.0
Iréne Carlsson - Lena Jeppsson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 3NT N= Kn 400 7.0/13.0
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Göran Nyqvist - Sten Sjöström 3NT N= 7 400 7.0/13.0
Marianne Servin - Ulla Öberg Göran Öhrn - Stig Persson 2NT N+1 5 150 2.0/18.0
Karin Lindberg - Inger Hartwich Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn 2NT N= 8 120 0.0/20.0

Bricka 25

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Nord giv
Ö-V i zon
63
Ekn97532
kn4
kn8
K875
KD8
D96
D104
ED4

E108532
EK95
kn1092
1064
K7
7632

Optimalt kontrakt: 6D N-5 -1100
 NT
N21722
S21722
Ö11126119
V11126119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Monica Mattsson - Sonja Lindblom 3 N-3 E -150 18.8/1.2
Karin Lindberg - Inger Hartwich Barbro Jönsson - Yvonne Möller 4 N-3 E -150 18.8/1.2
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 5 Ö+1 4 -620 13.3/6.7
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 4 V= E -620 13.3/6.7
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 5 Ö+1 10 -620 13.3/6.7
Birgit Hartman - Elsa Olsson Lennart Kroon - Ingela Jönsson 4 V+1 E -650 5.6/14.4
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Eva Andersson - Curt Andersson 4 V+1 E -650 5.6/14.4
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 4 V+1 E -650 5.6/14.4
Rutger Persson - Lennart Lindahl Susanne Ramel - Grete Derand 4 V+1 E -650 5.6/14.4
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 5D N-5 E -1100 0.1/19.9
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund     - -/12.7

Bricka 26

BK Bridgehuset, Malmö, Sverige 2013.03.04

Öst giv
alla i zon
108642
D10
953
D106
KDkn7
E932
K6
kn95
3
876
ED108
EK873
E95
Kkn54
kn742
42

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N11441
S12441
Ö1099910
V1099910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Servin - Ulla Öberg Monica Mattsson - Sonja Lindblom 3NT V= 4 -600 16.6/3.4
Britta-Lena Rundcrantz - Ulla Nilborn Eva Andersson - Curt Andersson 3NT Ö= 4 -600 16.6/3.4
Jan-Erik Ohlsson - Ulf Andersson Göran Mattsson - Marie-Louise Mattsson 3NT Ö= 4 -600 16.6/3.4
Karin Lindberg - Inger Hartwich Barbro Jönsson - Yvonne Möller 3NT Ö= 4 -600 16.6/3.4
Rutger Persson - Lennart Lindahl Susanne Ramel - Grete Derand 3NT V+1 2 -630 11.1/8.9
Göran Nyqvist - Sten Sjöström Iréne Carlsson - Lena Jeppsson 3NT V+2 7 -660 5.6/14.4
Terezia Lagerman - Bengt Rylander Gun-Lis Ohlsson - Gull-Lis Andersson 3NT V+2 4 -660 5.6/14.4
Håkan Stenfot - Carin Ohlson Susanne Levin - Kristina Bengtsson 3NT V+2 2 -660 5.6/14.4
Yngve Jarl - Birgitta Forsström Agneta Larsson - Sven-Arne Larsson 3NT V+2 6 -660 5.6/14.4
Birgit Hartman - Elsa Olsson Lennart Kroon - Ingela Jönsson 3NT V+3 2 -690 0.1/19.9
Göran Ekelund - Gudrun Ekelund     - -/12.7