Kommande tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Fredagstävling 2012-04-27 [Tävlingsinfo] [Alla givar] [Alla givar PDF] [Simultan] [PBN]
BK S:t Erik

Fredagstävling 2012-04-27

Partävling, 12 bord, 23 par. Antal brickor: 24. Medel: 240.1.
Frirond ger egen procent

Privatprotokoll för Martin Eriksson - Ivar Hjelm

Klicka på bricknumret för detaljinformation om given.

GivKontrakt Resultat Poäng % Ack Ack %Händer
Rond 1, Frirond
1  - 12.4 62% 12.4 62.0%D104E96982D1074 K96Kn8754ED6E9
2  - 12.4 62% 24.8 62.0%D874Kn4K1064Kn84 E95D98585K972
3  - 12.4 62% 37.2 62.0%KD106Kn5K3K9643 E987E83Kn721085
Rond 2, som ÖV mot par 25, Lars Waller - Ingvar Rune
41 Ö+3 170 6.0 30% 43.2 54.0%E764EDKn3KEK62 D828754DKn86107
56NT V+1 1020 15.0 75% 58.2 58.2%EKn32Kn510963E76 D1094EKD6EKKKn5
62 Ö-2 -200 2.0 10% 60.2 50.2%E765Kn3Kn109K753 32E1098E52ED86
Rond 3, som ÖV mot par 31, Jan-Ove Hed - Christine Claesson
72NT Ö-1 -100 5.0 25% 65.2 46.6%D3ED72DKn4DKn82 K98421084EK1053
85 N-2 100 9.0 45% 74.2 46.4%64EKn873DEK654 ED9K954989732
95D N= -650 0.0 0% 74.2 41.2%ED9563K975E65 106422DKn83Kn982
Rond 4, som ÖV mot par 29, Lars Thånell - Margareta Svanström
105 S= -650 18.0 90% 92.2 46.1%K310432D74D1085 10985E9852K972
114 Ö+1 450 12.0 60% 104.2 47.4%2ED974D10E10853 EDKn64Kn102E98Kn4
124D V+1 690 20.0 100% 124.2 51.8%109864E53K10643 KKn732Kn8646D52
Rond 5, som NS mot par 22, Hubert Thorson - Per Skoglund
133 Ö+1 -170 15.0 75% 139.2 53.5%87632Kn97310543 1094EK109EK5276
143NT Ö-2 100 19.0 95% 158.2 56.5%KKn74K1052D1043D 9D9864Kn876543
152 N= 90 17.0 85% 175.2 58.4%107363EK986354 KKn89874Kn2KD72
Rond 6, som ÖV mot par 32, Ulf Wahlberg - Marianne Petri
163 N-2 100 12.0 60% 187.2 58.5%Kn4K10952EKn8632 K1092E7854ED109
172 V+2 130 16.0 80% 203.2 59.8%863ED7Kn853ED10 D9K10927K97542
183 V= 140 16.0 80% 219.2 60.9%87538765KnE1032 9EK9327632987
Rond 7, som ÖV mot par 26, Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg
192NT Ö+1 150 15.0 75% 234.2 61.6%D8D95K1032E972 EKKn103Kn2D976Kn4
203D N-5 1400 20.0 100% 254.2 63.5%3KD84KKn954K74 EKD2Kn72D109653
213 V-1 -50 3.0 15% 257.2 61.2%D96KKn43EKnDKn42 Kn787K63K87653
Rond 8, som NS mot par 30, Marianne Östman - Jan Östman
221NT N+1 120 2.0 10% 259.2 58.9%D987KDEDKn3DKn4 K63Kn87329E1087
233 S+1 170 18.0 90% 277.2 60.3%EKKn4298429642 KD1097653106K38
243 N= 140 20.0 100% 297.2 61.9%83KDKn842Kn9E96 E75KD652107532

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Nord giv
ingen i zon
D104
E96
982
D1074
kn85
KD102
4
Kkn863
E732
3
Kkn10753
52
K96
kn8754
ED6
E9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Östman - Jan Östman Lars Waller - Ingvar Rune 3D S= 5 530 20.0/0.0
Gila Hoechner - Louise Wretman Close Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström 2 S+1 8 140 17.0/3.0
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 S= 4 140 17.0/3.0
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Hans Nerell - Peter Flodqvist 2 Ö-2 E 100 13.0/7.0
P-G Norlin - Lena Norlin Mona Iwarson - Paul Iwarson 3NT V-2 6 100 13.0/7.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Ulf Wahlberg - Marianne Petri 2 Ö-1 5 50 10.0/10.0
Claes Melin - Lars Nilsson Mikael Hök - Boo Lindblom 2 N-2 3 -100 5.0/15.0
Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson Hans Alexandersson - Michael Jungstedt 3 S-2 4 -100 5.0/15.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Jan-Ove Hed - Christine Claesson 4 S-2 4 -100 5.0/15.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist 4 S-2 4 -100 5.0/15.0
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Ola Weinberg - Bengt Stahre 2 V= E -110 0.0/20.0
Martin Eriksson - Ivar Hjelm     - 12.4/-

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Öst giv
N-S i zon
D874
kn4
K1064
kn84
K1032
EK762
ED2
10
kn6
103
kn973
ED653
E95
D985
85
K972

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson Hans Alexandersson - Michael Jungstedt 4 V-3 4 150 18.0/2.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Jan-Ove Hed - Christine Claesson 3NT Ö-3 5 150 18.0/2.0
Marianne Östman - Jan Östman Lars Waller - Ingvar Rune 4 V-3 6 150 18.0/2.0
Claes Melin - Lars Nilsson Mikael Hök - Boo Lindblom 4 V-2 4 100 12.0/8.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Ulf Wahlberg - Marianne Petri 2NT Ö-2 2 100 12.0/8.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist 1NT V-2 2 100 12.0/8.0
P-G Norlin - Lena Norlin Mona Iwarson - Paul Iwarson 1NT Ö-1 5 50 8.0/12.0
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 1NT Ö= 7 -90 6.0/14.0
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Hans Nerell - Peter Flodqvist 2 V= 7 -110 4.0/16.0
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Ola Weinberg - Bengt Stahre 2 V+1 7 -140 1.0/19.0
Gila Hoechner - Louise Wretman Close Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström 2 V+1 6 -140 1.0/19.0
Martin Eriksson - Ivar Hjelm     - 12.4/-

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Syd giv
Ö-V i zon
KD106
kn5
K3
K9643
kn432
K10942
D5
ED
5
D76
E109864
kn72
E987
E83
kn72
1085

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Ulf Wahlberg - Marianne Petri 3 Ö-2 5 200 20.0/0.0
Claes Melin - Lars Nilsson Mikael Hök - Boo Lindblom 2 N= D 110 16.0/4.0
P-G Norlin - Lena Norlin Mona Iwarson - Paul Iwarson 2 N+1 6 110 16.0/4.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Jan-Ove Hed - Christine Claesson 1 S+1 D 110 16.0/4.0
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Hans Nerell - Peter Flodqvist 3 V-1 K 100 11.0/9.0
Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson Hans Alexandersson - Michael Jungstedt 3 V-1 3 100 11.0/9.0
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Ola Weinberg - Bengt Stahre 3 N-1 5 -50 6.0/14.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist 3 S-1 2 -50 6.0/14.0
Marianne Östman - Jan Östman Lars Waller - Ingvar Rune 3 N-1 6 -50 6.0/14.0
Gila Hoechner - Louise Wretman Close Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström 2 V+1 K -140 1.0/19.0
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 3 V= K -140 1.0/19.0
Martin Eriksson - Ivar Hjelm     - 12.4/-

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Väst giv
alla i zon
Kkn10
K9
95432
984
D82
8754
Dkn86
107
E764
EDkn3
K
EK62
953
1062
E107
Dkn53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Thånell - Margareta Svanström Hubert Thorson - Per Skoglund 4 V-2 2 200 20.0/0.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Ola Weinberg - Bengt Stahre 3NT Ö-1 D 100 18.0/2.0
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Ulf Wahlberg - Marianne Petri 1 Ö+2 E -110 16.0/4.0
Lars Waller - Ingvar Rune Martin Eriksson - Ivar Hjelm 1 Ö+3 9 -170 14.0/6.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Gila Hoechner - Louise Wretman Close 3NT Ö= D -600 10.0/10.0
Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson Hans Nerell - Peter Flodqvist 3NT Ö= 9 -600 10.0/10.0
Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3NT Ö= 2 -600 10.0/10.0
Hans Alexandersson - Michael Jungstedt Claes Melin - Lars Nilsson 4 Ö= 2 -620 5.0/15.0
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström 4 Ö= D -620 5.0/15.0
P-G Norlin - Lena Norlin Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 4 Ö+1 D -650 1.0/19.0
Marianne Östman - Jan Östman Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 Ö+1 2 -650 1.0/19.0
Jan-Ove Hed - Christine Claesson     - -/10.5

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Nord giv
N-S i zon
K876
10742
842
92
D1094
EKD6
EK
Kkn5
Ekn32
kn5
10963
E76
5
983
Dkn75
D10843

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 V+3 9 -510 20.0/0.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Gila Hoechner - Louise Wretman Close 3NT V+4 9 -520 16.0/4.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Ola Weinberg - Bengt Stahre 4NT V+3 2 -520 16.0/4.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Hubert Thorson - Per Skoglund 3NT V+4 9 -520 16.0/4.0
Hans Alexandersson - Michael Jungstedt Claes Melin - Lars Nilsson 6 V+1 9 -1010 11.0/9.0
Marianne Östman - Jan Östman Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 6 Ö+1 3 -1010 11.0/9.0
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström 6NT V+1 4 -1020 5.0/15.0
P-G Norlin - Lena Norlin Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 6NT V+1 7 -1020 5.0/15.0
Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 6NT V+1 7 -1020 5.0/15.0
Lars Waller - Ingvar Rune Martin Eriksson - Ivar Hjelm 6NT V+1 8 -1020 5.0/15.0
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Ulf Wahlberg - Marianne Petri 7NT Ö= D -1520 0.0/20.0
Jan-Ove Hed - Christine Claesson     - -/10.5

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Öst giv
Ö-V i zon
KD108
K75
D8763
2
32
E1098
E52
ED86
E765
kn3
kn109
K753
kn94
D642
K4
kn1094

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Iwarson - Paul Iwarson Gila Hoechner - Louise Wretman Close 3NTD V-3 3 800 20.0/0.0
Lars Waller - Ingvar Rune Martin Eriksson - Ivar Hjelm 2 Ö-2 K 200 18.0/2.0
P-G Norlin - Lena Norlin Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 2NT V-1 3 100 16.0/4.0
Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 2 N-1 Kn -50 14.0/6.0
Hans Alexandersson - Michael Jungstedt Claes Melin - Lars Nilsson 1NT V= 3 -90 10.0/10.0
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Ulf Wahlberg - Marianne Petri 2 V= 3 -90 10.0/10.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Hubert Thorson - Per Skoglund 1NT V= 6 -90 10.0/10.0
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström 1NT V+1 3 -120 5.0/15.0
Marianne Östman - Jan Östman Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2NT V= 8 -120 5.0/15.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Ola Weinberg - Bengt Stahre 1NT V+2 6 -150 1.0/19.0
Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson Hans Nerell - Peter Flodqvist 1NT V+2 3 -150 1.0/19.0
Jan-Ove Hed - Christine Claesson     - -/10.5

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Syd giv
alla i zon
Ekn1076
5
975
K1096
K9842
1084
EK10
53
D3
ED72
Dkn4
Dkn82
5
Kkn963
8632
E74

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Iwarson - Paul Iwarson Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström 1NT Ö-2 3 200 19.0/1.0
Marianne Östman - Jan Östman Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 2 Ö-2 8 200 19.0/1.0
Ola Weinberg - Bengt Stahre Claes Melin - Lars Nilsson 3 Ö-1 5 100 15.0/5.0
Jan-Ove Hed - Christine Claesson Martin Eriksson - Ivar Hjelm 2NT Ö-1 8 100 15.0/5.0
Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist Ulf Wahlberg - Marianne Petri 1NT Ö= 3 -90 11.0/9.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 1NT Ö= 6 -90 11.0/9.0
P-G Norlin - Lena Norlin Mikael Hök - Boo Lindblom 2NT Ö= 3 -120 8.0/12.0
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg 2 N-2 D -200 5.0/15.0
Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson Gila Hoechner - Louise Wretman Close 3 S-2 5 -200 5.0/15.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Hans Alexandersson - Michael Jungstedt 3 S-3 5 -300 2.0/18.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Lars Waller - Ingvar Rune 2D N-2 6 -500 0.0/20.0
Lars Thånell - Margareta Svanström     - 10.0/-

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Väst giv
ingen i zon
K52
D102
E10743
Dkn
ED9
K954
98
9732
64
Ekn873
D
EK654
kn10873
6
Kkn652
108

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist Ulf Wahlberg - Marianne Petri 3NT Ö-2 2 100 20.0/0.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström 4 S-1 5 -50 16.0/4.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Hans Alexandersson - Michael Jungstedt 3 N-1 E -50 16.0/4.0
Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson Gila Hoechner - Louise Wretman Close 3 N-1 K -50 16.0/4.0
Ola Weinberg - Bengt Stahre Claes Melin - Lars Nilsson 4 S-2 5 -100 11.0/9.0
Jan-Ove Hed - Christine Claesson Martin Eriksson - Ivar Hjelm 5 N-2 E -100 11.0/9.0
P-G Norlin - Lena Norlin Mikael Hök - Boo Lindblom 5 N-3 E -150 8.0/12.0
Marianne Östman - Jan Östman Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3 Ö+2 6 -200 6.0/14.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Lars Waller - Ingvar Rune 4 Ö= 10 -420 4.0/16.0
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg 4 Ö+1 D -450 1.0/19.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 4 V+1 K -450 1.0/19.0
Lars Thånell - Margareta Svanström     - 10.0/-

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Nord giv
Ö-V i zon
83
Kkn97
E642
KD10
10642
2
Dkn83
kn982
ED95
63
K975
E65
Kkn7
ED10854
10
743

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Ove Hed - Christine Claesson Martin Eriksson - Ivar Hjelm 5D N= 7 650 20.0/0.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström 4 S+1 4 450 11.0/9.0
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg 4 N+1 3 450 11.0/9.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Hans Alexandersson - Michael Jungstedt 4 N+1 6 450 11.0/9.0
Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson Gila Hoechner - Louise Wretman Close 4 S+1 D 450 11.0/9.0
Ola Weinberg - Bengt Stahre Claes Melin - Lars Nilsson 4 N+1 6 450 11.0/9.0
Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist Ulf Wahlberg - Marianne Petri 4 S+1 2 450 11.0/9.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Lars Waller - Ingvar Rune 4 S+1 D 450 11.0/9.0
Marianne Östman - Jan Östman Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 4 S+1 2 450 11.0/9.0
P-G Norlin - Lena Norlin Mikael Hök - Boo Lindblom 4 S= 4 420 2.0/18.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 2 S+1 8 140 0.0/20.0
Lars Thånell - Margareta Svanström     - 10.0/-

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Öst giv
alla i zon
Dkn862
D6
Kkn103
43
10
985
E9852
K972
K3
10432
D74
D1085
E9754
EKkn7
6
Ekn6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 6 S= E 1430 20.0/0.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Mona Iwarson - Paul Iwarson 4 N+2 4 680 11.0/9.0
Gila Hoechner - Louise Wretman Close Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 S+2 7 680 11.0/9.0
Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg 4 N+2 8 680 11.0/9.0
Ola Weinberg - Bengt Stahre Hans Alexandersson - Michael Jungstedt 4 S+2 10 680 11.0/9.0
Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 4 S+2 9 680 11.0/9.0
Marianne Östman - Jan Östman Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 4 S+2 10 680 11.0/9.0
Jan-Ove Hed - Christine Claesson Lars Waller - Ingvar Rune 5 S+1 E 680 11.0/9.0
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Hubert Thorson - Per Skoglund 4 S+2 E 680 11.0/9.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Martin Eriksson - Ivar Hjelm 5 S= E 650 2.0/18.0
P-G Norlin - Lena Norlin Claes Melin - Lars Nilsson 5 S-1 7 -100 0.0/20.0
Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist     - -/10.9

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Syd giv
ingen i zon
10853
865
642
KD9
EDkn64
kn102
E98
kn4
2
ED974
D10
E10853
K97
K3
Kkn753
762

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Hök - Boo Lindblom Mona Iwarson - Paul Iwarson 4 Ö= 3 -420 19.0/1.0
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Hubert Thorson - Per Skoglund 4 Ö= 7 -420 19.0/1.0
Ola Weinberg - Bengt Stahre Hans Alexandersson - Michael Jungstedt 3NT V+1 5 -430 16.0/4.0
Gila Hoechner - Louise Wretman Close Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 Ö+1 Kn -450 8.0/12.0
Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg 4 Ö+1 7 -450 8.0/12.0
Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 4 Ö+1 3 -450 8.0/12.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 Ö+1 6 -450 8.0/12.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Martin Eriksson - Ivar Hjelm 4 Ö+1 3 -450 8.0/12.0
Marianne Östman - Jan Östman Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 4 Ö+1 7 -450 8.0/12.0
Jan-Ove Hed - Christine Claesson Lars Waller - Ingvar Rune 4 Ö+1 3 -450 8.0/12.0
P-G Norlin - Lena Norlin Claes Melin - Lars Nilsson 3NT Ö+2 3 -460 0.0/20.0
Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist     - -/10.9

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Väst giv
N-S i zon
D5
KD1097
K72
kn87
Kkn732
kn864
6
D52
109864

E53
K10643
E
E532
Dkn10984
E9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg 5 N+1 8 680 18.0/2.0
Marianne Östman - Jan Östman Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 4 N+2 10 680 18.0/2.0
Jan-Ove Hed - Christine Claesson Lars Waller - Ingvar Rune 5 N+1 10 680 18.0/2.0
Ola Weinberg - Bengt Stahre Hans Alexandersson - Michael Jungstedt 5 N= 10 650 13.0/7.0
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Hubert Thorson - Per Skoglund 5 N= E 650 13.0/7.0
Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 5 S+1 7 620 10.0/10.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 5D V-1 2 100 8.0/12.0
Gila Hoechner - Louise Wretman Close Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 Ö+1 E -450 5.0/15.0
P-G Norlin - Lena Norlin Claes Melin - Lars Nilsson 4 Ö+1 8 -450 5.0/15.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Mona Iwarson - Paul Iwarson 5D V= K -650 2.0/18.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Martin Eriksson - Ivar Hjelm 4D V+1 2 -690 0.0/20.0
Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist     - -/10.9

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Nord giv
alla i zon

87632
kn973
10543
ED82
Dkn
D1064
EK9
Kkn7653
54
8
Dkn82
1094
EK109
EK52
76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ola Weinberg - Bengt Stahre Hans Nerell - Peter Flodqvist 3D N+1 8 930 20.0/0.0
Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström Mikael Hök - Boo Lindblom 5 N-1 7 -100 18.0/2.0
Martin Eriksson - Ivar Hjelm Hubert Thorson - Per Skoglund 3 Ö+1 E -170 15.0/5.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Lars Waller - Ingvar Rune 2 V+2 7 -170 15.0/5.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson 4 Ö= E -620 8.0/12.0
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Gila Hoechner - Louise Wretman Close 4 Ö= E -620 8.0/12.0
Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist Marianne Östman - Jan Östman 4 Ö= E -620 8.0/12.0
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 4 Ö= E -620 8.0/12.0
Jan-Ove Hed - Christine Claesson Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 Ö= E -620 8.0/12.0
Claes Melin - Lars Nilsson Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 4 Ö+1 E -650 1.0/19.0
P-G Norlin - Lena Norlin Hans Alexandersson - Michael Jungstedt 4 Ö+1 E -650 1.0/19.0
Ulf Wahlberg - Marianne Petri     - 9.7/-

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Öst giv
ingen i zon
Kkn74
K1052
D1043
D
E108652
kn
72
EKkn10
D3
E73
EK965
982
9
D9864
kn8
76543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Gila Hoechner - Louise Wretman Close 3NT Ö-2 4 100 19.0/1.0
Martin Eriksson - Ivar Hjelm Hubert Thorson - Per Skoglund 3NT Ö-2 4 100 19.0/1.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson 5 V-1 2 50 15.0/5.0
P-G Norlin - Lena Norlin Hans Alexandersson - Michael Jungstedt 3NT Ö-1 4 50 15.0/5.0
Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström Mikael Hök - Boo Lindblom 2 V+2 5 -170 12.0/8.0
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 4 Ö= 4 -420 9.0/11.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Lars Waller - Ingvar Rune 4 V= 5 -420 9.0/11.0
Ola Weinberg - Bengt Stahre Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 V+1 D -450 4.0/16.0
Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist Marianne Östman - Jan Östman 4 V+1 D -450 4.0/16.0
Jan-Ove Hed - Christine Claesson Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 V+1 D -450 4.0/16.0
Claes Melin - Lars Nilsson Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 4D V= D -590 0.0/20.0
Ulf Wahlberg - Marianne Petri     - 9.7/-

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Syd giv
N-S i zon
1073
63
EK9863
54
E952
EK105
107
E63
D64
Dkn2
D54
kn1098
Kkn8
9874
kn2
KD72

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist Marianne Östman - Jan Östman 5D V-1 E 100 20.0/0.0
Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström Mikael Hök - Boo Lindblom 2 N= 8 90 17.0/3.0
Martin Eriksson - Ivar Hjelm Hubert Thorson - Per Skoglund 2 N= Kn 90 17.0/3.0
Claes Melin - Lars Nilsson Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 1NT V-1 3 50 11.0/9.0
P-G Norlin - Lena Norlin Hans Alexandersson - Michael Jungstedt 1NT V-1 6 50 11.0/9.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Lars Waller - Ingvar Rune 1NT V-1 3 50 11.0/9.0
Jan-Ove Hed - Christine Claesson Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 1NT V-1 8 50 11.0/9.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson 2NT V= E -120 5.0/15.0
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 1NT Ö+1 7 -120 5.0/15.0
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Gila Hoechner - Louise Wretman Close 3 V+1 E -130 2.0/18.0
Ola Weinberg - Bengt Stahre Hans Nerell - Peter Flodqvist 1NT V+2 E -150 0.0/20.0
Ulf Wahlberg - Marianne Petri     - 9.7/-

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Väst giv
Ö-V i zon
8
Dkn
KD109762
kn54
K1092
E7
854
ED109
kn4
K10952
Ekn
8632
ED7653
8643
3
K7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Iwarson - Paul Iwarson Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg 3 V-1 K 100 19.0/1.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Jan-Ove Hed - Christine Claesson 5 Ö-1 3 100 19.0/1.0
Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström Claes Melin - Lars Nilsson 2 N= Kn 90 16.0/4.0
Hans Alexandersson - Michael Jungstedt Mikael Hök - Boo Lindblom 3 N-1 Kn -50 13.0/7.0
Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 3 N-1 Kn -50 13.0/7.0
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson 4 N-2 Kn -100 8.0/12.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 N-2 6 -100 8.0/12.0
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Martin Eriksson - Ivar Hjelm 3 N-2 Kn -100 8.0/12.0
Gila Hoechner - Louise Wretman Close Ola Weinberg - Bengt Stahre 3 N-4 Kn -200 3.0/17.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Marianne Östman - Jan Östman 3 S-4 E -200 3.0/17.0
P-G Norlin - Lena Norlin Hans Nerell - Peter Flodqvist 4 Ö+1 3 -650 0.0/20.0
Lars Waller - Ingvar Rune     - 9.8/-

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Nord giv
ingen i zon
EK5
8654
KD94
63
D9
K1092
7
K97542
863
ED7
kn853
ED10
kn10742
kn3
E1062
kn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
P-G Norlin - Lena Norlin Hans Nerell - Peter Flodqvist 3D N= E 470 20.0/0.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg 1NT Ö-3 2 150 18.0/2.0
Hans Alexandersson - Michael Jungstedt Mikael Hök - Boo Lindblom 2 S+1 7 140 16.0/4.0
Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström Claes Melin - Lars Nilsson 2 S= 7 110 13.0/7.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 2 S= 5 110 13.0/7.0
Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 3 N-1 5 -50 10.0/10.0
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson 3 V+1 E -130 4.0/16.0
Gila Hoechner - Louise Wretman Close Ola Weinberg - Bengt Stahre 4 V= K -130 4.0/16.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Marianne Östman - Jan Östman 4 V= E -130 4.0/16.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Jan-Ove Hed - Christine Claesson 3 V+1 E -130 4.0/16.0
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Martin Eriksson - Ivar Hjelm 2 V+2 E -130 4.0/16.0
Lars Waller - Ingvar Rune     - 9.8/-

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Öst giv
N-S i zon
K1064
D4
EKD9
Dkn4
9
EK932
7632
987
8753
8765
kn
E1032
EDkn2
kn10
10854
K65

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Iwarson - Paul Iwarson Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg 4 S= E 620 18.0/2.0
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson 4 S= E 620 18.0/2.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg 4 N= 6 620 18.0/2.0
Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström Claes Melin - Lars Nilsson 3NT N= 2 600 14.0/6.0
Hans Alexandersson - Michael Jungstedt Mikael Hök - Boo Lindblom 4 N-1 Kn -100 9.0/11.0
Gila Hoechner - Louise Wretman Close Ola Weinberg - Bengt Stahre 4 N-1 6 -100 9.0/11.0
Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 4 N-1 Kn -100 9.0/11.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Jan-Ove Hed - Christine Claesson 4 N-1 Kn -100 9.0/11.0
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Martin Eriksson - Ivar Hjelm 3 V= E -140 4.0/16.0
P-G Norlin - Lena Norlin Hans Nerell - Peter Flodqvist 3NT N-2 8 -200 1.0/19.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Marianne Östman - Jan Östman 4 N-2 3 -200 1.0/19.0
Lars Waller - Ingvar Rune     - 9.8/-

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Syd giv
Ö-V i zon
954
EK104
Ekn4
D85
EKkn103
kn2
D976
kn4
D8
D95
K1032
E972
762
8763
85
K1063

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mikael Hök - Boo Lindblom Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson 2NT Ö-1 3 100 20.0/0.0
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Mona Iwarson - Paul Iwarson 3 V= E -110 16.0/4.0
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Jan-Ove Hed - Christine Claesson 2 V+1 E -110 16.0/4.0
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Lars Waller - Ingvar Rune 3 V= E -110 16.0/4.0
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Ola Weinberg - Bengt Stahre 3 Ö+1 6 -130 10.0/10.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist 3 V+1 E -130 10.0/10.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3 V+1 E -130 10.0/10.0
Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström Hans Alexandersson - Michael Jungstedt 2NT Ö+1 6 -150 5.0/15.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Martin Eriksson - Ivar Hjelm 2NT Ö+1 3 -150 5.0/15.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Claes Melin - Lars Nilsson 3D S-2 E -300 2.0/18.0
P-G Norlin - Lena Norlin Gila Hoechner - Louise Wretman Close 3NT Ö= 6 -600 0.0/20.0
Marianne Östman - Jan Östman     - -/11.1

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Väst giv
alla i zon
6
E10632
E10763
Ekn
EKD2
kn7
2
D109653
3
KD84
Kkn954
K74
kn1098754
95
D8
82

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Nerell - Peter Flodqvist Claes Melin - Lars Nilsson 2 Ö+1 9 -110 20.0/0.0
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Mona Iwarson - Paul Iwarson 3 V+1 6 -130 18.0/2.0
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Ola Weinberg - Bengt Stahre 3 V+2 6 -150 16.0/4.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson 2NT N-4 4 -400 14.0/6.0
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Lars Waller - Ingvar Rune 3NT N-5 7 -500 12.0/8.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 3NT Ö= 9 -600 10.0/10.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist 3NT Ö+1 D -630 7.0/13.0
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Jan-Ove Hed - Christine Claesson 3NT Ö+1 Kn -630 7.0/13.0
Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström Hans Alexandersson - Michael Jungstedt 3NT Ö+2 7 -660 4.0/16.0
P-G Norlin - Lena Norlin Gila Hoechner - Louise Wretman Close 3D V+1 6 -870 2.0/18.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Martin Eriksson - Ivar Hjelm 3D N-5 K -1400 0.0/20.0
Marianne Östman - Jan Östman     - -/11.1

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Nord giv
N-S i zon
10843
6
D9542
E109
kn7
87
K63
K87653
D96
Kkn43
Ekn
Dkn42
EK52
ED10952
1087

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Wahlberg - Marianne Petri Lars Waller - Ingvar Rune 3 N= D 140 20.0/0.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson 4 V-1 6 50 17.0/3.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Martin Eriksson - Ivar Hjelm 3 V-1 6 50 17.0/3.0
Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen Mona Iwarson - Paul Iwarson 3 S-1 Kn -100 12.0/8.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist 3 S-1 Kn -100 12.0/8.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist 2 S-1 Kn -100 12.0/8.0
Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg Ola Weinberg - Bengt Stahre 1NT V+1 4 -120 8.0/12.0
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Jan-Ove Hed - Christine Claesson 1NT V+3 2 -180 6.0/14.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Claes Melin - Lars Nilsson 4 N-2 D -200 4.0/16.0
Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström Hans Alexandersson - Michael Jungstedt 4 S-3 Kn -300 2.0/18.0
P-G Norlin - Lena Norlin Gila Hoechner - Louise Wretman Close 4D S-2 3 -500 0.0/20.0
Marianne Östman - Jan Östman     - -/11.1

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Öst giv
Ö-V i zon
D987
KD
EDkn3
Dkn4
5
6
1087652
96532
Ekn1042
E10954
K4
K
K63
kn8732
9
E1087

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Nerell - Peter Flodqvist Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström 2D Ö-4 9 1100 20.0/0.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Ola Weinberg - Bengt Stahre 3D V-3 K 800 18.0/2.0
Claes Melin - Lars Nilsson Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson 2D Ö-2 9 500 16.0/4.0
P-G Norlin - Lena Norlin Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg 3NT N= 10 400 14.0/6.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 2 Ö-3 9 300 12.0/8.0
Gila Hoechner - Louise Wretman Close Hans Alexandersson - Michael Jungstedt 2 Ö-2 9 200 8.0/12.0
Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist Jan-Ove Hed - Christine Claesson 2 Ö-2 E 200 8.0/12.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Ulf Wahlberg - Marianne Petri 1 Ö-2 9 200 8.0/12.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 2NT S+2 6 180 4.0/16.0
Martin Eriksson - Ivar Hjelm Marianne Östman - Jan Östman 1NT N+1 Kn 120 2.0/18.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Lars Waller - Ingvar Rune 4D S-3 5 -500 0.0/20.0
Hubert Thorson - Per Skoglund     - -/6.1

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Syd giv
alla i zon
E
Kkn42
9842
9642
8
D95
EDkn1065
K75
kn42
E873
7
EDkn103
KD1097653
106
K3
8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Nerell - Peter Flodqvist Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström 3D S= E 730 20.0/0.0
Martin Eriksson - Ivar Hjelm Marianne Östman - Jan Östman 3 S+1 E 170 18.0/2.0
Gila Hoechner - Louise Wretman Close Hans Alexandersson - Michael Jungstedt 3 S= 5 140 15.0/5.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 3 S= E 140 15.0/5.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Ola Weinberg - Bengt Stahre 4 S-1 E -100 7.0/13.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 3 S-1 5 -100 7.0/13.0
P-G Norlin - Lena Norlin Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg 3 S-1 5 -100 7.0/13.0
Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist Jan-Ove Hed - Christine Claesson 4 S-1 5 -100 7.0/13.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Ulf Wahlberg - Marianne Petri 4 S-1 8 -100 7.0/13.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Lars Waller - Ingvar Rune 4 S-1 E -100 7.0/13.0
Claes Melin - Lars Nilsson Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson 4 S-2 E -200 0.0/20.0
Hubert Thorson - Per Skoglund     - -/6.1

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2012.04.27

Väst giv
ingen i zon
83
KDkn842
kn9
E96
KDkn94
73
E87
KDkn
10652
E1096
1043
84
E7
5
KD652
107532

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martin Eriksson - Ivar Hjelm Marianne Östman - Jan Östman 3 N= 10 140 20.0/0.0
Åke Sjöberg - Lillemor Strindberg Ulf Wahlberg - Marianne Petri 3 N= 10 110 18.0/2.0
Claes Melin - Lars Nilsson Sverker Holmberger - Gunilla Fredriksson 4 V-1 K 50 15.0/5.0
P-G Norlin - Lena Norlin Kerstin Strandberg - Margareta Sjöberg 4 V-1 K 50 15.0/5.0
Gila Hoechner - Louise Wretman Close Hans Alexandersson - Michael Jungstedt 3 N-1 8 -50 12.0/8.0
Christina Torsslow - Yvonne Flodqvist Jan-Ove Hed - Christine Claesson 3D N-1 8 -100 10.0/10.0
Mona Iwarson - Paul Iwarson Ola Weinberg - Bengt Stahre 2 V+1 K -140 6.0/14.0
Margaret Siewertz - Lotta Lundqvist Lars Waller - Ingvar Rune 2 V+1 K -140 6.0/14.0
Lars Thånell - Margareta Svanström Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 3 V= K -140 6.0/14.0
Mikael Hök - Boo Lindblom Jan-Olof Hegethorn - Tomoko Hansen 4D N-2 5 -300 2.0/18.0
Hans Nerell - Peter Flodqvist Bengt Sjöborg - Sven-Erik Åström 3D V= K -530 0.0/20.0
Hubert Thorson - Per Skoglund     - -/6.1