Kommande tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
Rapporterade tävlingar
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
07/09 SM Par Junior - omgång 2
BK S:t Erik » Öppen klass Måndag 2011-04-18 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK S:t Erik

Öppen klass Måndag 2011-04-18

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Nord giv
ingen i zon
KDkn4
K10
E10763
kn6
E1053
kn4
kn542
D102
987
E98753

E875
62
D62
KD98
K943

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 3NT N+1 5 430 12/0
Henry Tenglin - Majnie Willners Per Grivenfeldt - Anette Lindberg 2NT N+1 4 150 10/2
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Åke Falkunge - Bengt Wärn 3 N+1 E 130 8/4
Lars Malmsten - Gert Lindesvärd Lennart Herminge - Rolf Norlin 1NT S+1 3 120 6/6
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Roland Axelsson - Per Leinholm 3 N= 9 110 3/9
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 3 N= E 110 3/9
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 3NT S-1 Kn -50 0/12

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Öst giv
N-S i zon
K62
D4
Dkn742
876
Dkn853
62
1093
1043
E97
E10953

ED952
104
Kkn87
EK865
Kkn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Tenglin - Majnie Willners Per Grivenfeldt - Anette Lindberg 4D Ö-5 K 1100 12/0
Lars Malmsten - Gert Lindesvärd Lennart Herminge - Rolf Norlin 4D Ö-4 K 800 10/2
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 3D Ö-2 E 300 8/4
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Åke Falkunge - Bengt Wärn 1NT S+2 5 150 6/6
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Roland Axelsson - Per Leinholm 2 S+2 6 130 3/9
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 3 S+1 6 130 3/9
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 3D Ö-1 E 100 0/12

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Syd giv
Ö-V i zon
EKD2
K82
E1072
K8
kn64
E73
kn43
D942
953
Dkn954
K86
kn6
1087
106
D95
E10753

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roland Axelsson - Per Leinholm Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 3NT S+1 4 430 12/0
Henry Tenglin - Majnie Willners Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 1NT N+1 4 120 10/2
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Per Grivenfeldt - Anette Lindberg 3NT N-1 4 -50 4/8
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 3NT N-1 D -50 4/8
Lennart Herminge - Rolf Norlin Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 3NT S-1 3 -50 4/8
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Lars Malmsten - Gert Lindesvärd 3NT N-1 D -50 4/8
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Åke Falkunge - Bengt Wärn 3NT N-1 D -50 4/8

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Väst giv
alla i zon
Dkn2
K743
kn854
kn5
6543
95
E1092
1097
K98
ED102
73
EKD6
E107
kn86
KD6
8432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roland Axelsson - Per Leinholm Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 1 Ö-1 K 100 10/2
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Per Grivenfeldt - Anette Lindberg 1 Ö-1 K 100 10/2
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Åke Falkunge - Bengt Wärn 2NT Ö-1 3 100 10/2
Lennart Herminge - Rolf Norlin Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 1 Ö= 8 -80 5/7
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Lars Malmsten - Gert Lindesvärd 1 V= 7 -80 5/7
Henry Tenglin - Majnie Willners Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 1NT Ö= 3 -90 2/10
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 1 Ö+2 D -110 0/12

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Nord giv
N-S i zon
Ekn82
1092
kn42
1083
74
E7543
D9
kn752
D96
KDkn86
K1073
4
K1053

E865
EKD96

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 4 N= 3 620 11/1
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 4 N= 2 620 11/1
Per Grivenfeldt - Anette Lindberg Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 3 N= K 140 8/4
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 4 N-1 K -100 6/6
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Roland Axelsson - Per Leinholm 3 Ö= E -140 3/9
Lennart Herminge - Rolf Norlin Åke Falkunge - Bengt Wärn 3 Ö= E -140 3/9
Henry Tenglin - Majnie Willners Lars Malmsten - Gert Lindesvärd 4 Ö= K -420 0/12

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Öst giv
Ö-V i zon
kn109
kn98
4
Ekn10984
K74
ED52
KD9
D62
652
764
kn10632
K3
ED83
K103
E875
75

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 1NT N+1 3 120 12/0
Henry Tenglin - Majnie Willners Lars Malmsten - Gert Lindesvärd 2 N+1 2 110 8/4
Per Grivenfeldt - Anette Lindberg Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 2 S= K 110 8/4
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 2 N+1 9 110 8/4
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 3 Ö-1 7 100 4/8
Lennart Herminge - Rolf Norlin Åke Falkunge - Bengt Wärn 1NT N-1 Kn -50 2/10
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Roland Axelsson - Per Leinholm 2NT S-4 5 -200 0/12

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Syd giv
alla i zon
7
ED10984
kn106
K87
K2
3
EK753
Dkn954
ED10653
kn62
9842
kn984
K75
D
E10632

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Herminge - Rolf Norlin Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 4 N-1 E -100 12/0
Henry Tenglin - Majnie Willners Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 2 Ö+1 K -140 10/2
Per Grivenfeldt - Anette Lindberg Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 4 V+1 E -150 8/4
Lars Malmsten - Gert Lindesvärd Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 3 Ö+1 5 -170 6/6
Åke Falkunge - Bengt Wärn Martin Eriksson - Åke Sjöberg 5 V= E -600 2/10
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 5 V= E -600 2/10
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Roland Axelsson - Per Leinholm 5 V= 7 -600 2/10

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Väst giv
ingen i zon
83
1093
K102
EKD64
EK9754
kn64
54
kn8
kn2
EK2
D9873
972
D106
D875
Ekn6
1053

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Roland Axelsson - Per Leinholm 3NT S= 5 400 12/0
Lars Malmsten - Gert Lindesvärd Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 2 V-1 K 50 10/2
Per Grivenfeldt - Anette Lindberg Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 3NTD S-1 4 -100 8/4
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 2 V= E -110 6/6
Lennart Herminge - Rolf Norlin Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 3 V= E -140 4/8
Åke Falkunge - Bengt Wärn Martin Eriksson - Åke Sjöberg 3 N-3 K -150 1/11
Henry Tenglin - Majnie Willners Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 4 N-3 E -150 1/11

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Nord giv
Ö-V i zon
K82
E1093
7432
E9
E5
Kkn7
D965
10843
kn9
D8654
E10
Dkn76
D107643
2
Kkn8
K52

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Grivenfeldt - Anette Lindberg Martin Eriksson - Åke Sjöberg 4D V-2 2 500 12/0
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Henry Tenglin - Majnie Willners 4 S= 4 420 9/3
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 4 S= K 420 9/3
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Lars Malmsten - Gert Lindesvärd 2 S+2 6 170 3/9
Lennart Herminge - Rolf Norlin Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 3 S+1 E 170 3/9
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Roland Axelsson - Per Leinholm 2 N+2 6 170 3/9
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Åke Falkunge - Bengt Wärn 3 S+1 K 170 3/9

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Öst giv
alla i zon
K85
EKkn762
653
10
942

KDkn9874
E85
E63
1083
E102
K973
Dkn107
D954

Dkn642

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Henry Tenglin - Majnie Willners 5 N= E 650 9/3
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Roland Axelsson - Per Leinholm 4 N+1 E 650 9/3
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Åke Falkunge - Bengt Wärn 4 N+1 E 650 9/3
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 4 N+1 3 650 9/3
Lennart Herminge - Rolf Norlin Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 4 N= E 620 4/8
Per Grivenfeldt - Anette Lindberg Martin Eriksson - Åke Sjöberg 3 V+1 2 -130 2/10
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Lars Malmsten - Gert Lindesvärd 5D V= E -750 0/12

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Syd giv
ingen i zon
kn7
5432
ED32
E103
EK532

754
Dkn876
10986
kn987
K109
92
D4
EKD106
kn86
K54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 4 S= E 420 11/1
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 4 S= E 420 11/1
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 3NT S= 2 400 7/5
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Henry Tenglin - Majnie Willners 3NT S= K 400 7/5
Roland Axelsson - Per Leinholm Lennart Herminge - Rolf Norlin 4D Ö-2 E 300 4/8
Per Grivenfeldt - Anette Lindberg Åke Falkunge - Bengt Wärn 5 S-1 E -50 1/11
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Lars Malmsten - Gert Lindesvärd 4 S-1 K -50 1/11

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Väst giv
N-S i zon
64
10985
7652
kn54
EK
EKkn762
K10
K83
Dkn10873
D
E943
E10
952
43
Dkn8
D9762

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roland Axelsson - Per Leinholm Lennart Herminge - Rolf Norlin 6 Ö= D -980 12/0
Per Grivenfeldt - Anette Lindberg Åke Falkunge - Bengt Wärn 6 V+1 6 -1010 9/3
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Henry Tenglin - Majnie Willners 6 Ö+1 D -1010 9/3
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 6NT V+1 10 -1020 4/8
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 6NT Ö+1 6 -1020 4/8
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 6NT V+1 10 -1020 4/8
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Lars Malmsten - Gert Lindesvärd 7 V= 4 -1510 0/12

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Nord giv
alla i zon
K972
kn8
kn87654
7
D103
1042
E92
K542
Ekn
KD975
D103
1086
8654
E63
K
EDkn93

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 2 Ö-1 K 100 12/0
Henry Tenglin - Majnie Willners Martin Eriksson - Åke Sjöberg 1NT V= 7 -90 10/2
Åke Falkunge - Bengt Wärn Roland Axelsson - Per Leinholm 2 Ö+2 5 -170 7/5
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 3 Ö+1 5 -170 7/5
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Lars Malmsten - Gert Lindesvärd 3 S-3 2 -300 4/8
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Lennart Herminge - Rolf Norlin 2 S-4 10 -400 2/10
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Per Grivenfeldt - Anette Lindberg 2D N-2 K -500 0/12

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Öst giv
ingen i zon
7543
E532
E1076
6
D10
10984
5
EKD732
Kkn96
KDkn6
Kkn3
98
E82
7
D9842
kn1054

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Lars Malmsten - Gert Lindesvärd 3NT Ö-2 4 100 11/1
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Lennart Herminge - Rolf Norlin 3NT Ö-2 4 100 11/1
Henry Tenglin - Majnie Willners Martin Eriksson - Åke Sjöberg 4 Ö-1 10 50 6/6
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 4 Ö-1 Kn 50 6/6
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 4 V-1 6 50 6/6
Åke Falkunge - Bengt Wärn Roland Axelsson - Per Leinholm 2 Ö= 6 -110 2/10
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Per Grivenfeldt - Anette Lindberg 4 Ö= Kn -420 0/12

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Syd giv
N-S i zon
KD64
D
10982
D732
105
K965
KDkn73
K5
Ekn872
10743
E5
98
93
Ekn82
64
Ekn1064

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Herminge - Rolf Norlin Henry Tenglin - Majnie Willners 3 S= D 110 12/0
Åke Falkunge - Bengt Wärn Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 3 V-1 3 50 10/2
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Roland Axelsson - Per Leinholm Pass   8/4
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Per Grivenfeldt - Anette Lindberg 2 V= 3 -110 5/7
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Martin Eriksson - Åke Sjöberg 2 Ö= 6 -110 5/7
Lars Malmsten - Gert Lindesvärd Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 3 Ö= 6 -140 2/10
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 3D V= D -530 0/12

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Väst giv
Ö-V i zon
D97543
E
105432
D

1073
9876
EK10983
EK862
Dkn94
K
kn75
kn10
K8652
EDkn
642

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Falkunge - Bengt Wärn Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 2 N+1 D 140 12/0
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Martin Eriksson - Åke Sjöberg 2 S= K 110 10/2
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Per Grivenfeldt - Anette Lindberg 2 Ö-1 6 100 8/4
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 4D N-1 3 -100 5/7
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Roland Axelsson - Per Leinholm 3 N-2 5 -100 5/7
Lennart Herminge - Rolf Norlin Henry Tenglin - Majnie Willners 2 Ö= 6 -110 2/10
Lars Malmsten - Gert Lindesvärd Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 4D N-3 D -500 0/12

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Nord giv
ingen i zon
ED3
D9843
Kkn5
87
kn42
EKkn75
107
E95
K98

9843
KDkn642
10765
1062
ED62
103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 2 N-1 K -50 12/0
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Henry Tenglin - Majnie Willners 2 N-2 K -100 10/2
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 2 Ö+1 10 -110 8/4
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Martin Eriksson - Åke Sjöberg 3 Ö+1 2 -130 6/6
Roland Axelsson - Per Leinholm Lars Malmsten - Gert Lindesvärd 2 N-3 K -150 4/8
Per Grivenfeldt - Anette Lindberg Lennart Herminge - Rolf Norlin 3NT V= 2 -400 2/10
Åke Falkunge - Bengt Wärn Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 3D N-3 K -500 0/12

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Öst giv
N-S i zon
E109862
2
Kkn85
107
D753
1076
1043
832
K4
Kkn843
ED7
954
kn
ED95
962
EKDkn6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Manfred Nedlich - Ulla Nedlich 3NT S+2 10 660 12/0
Åke Falkunge - Bengt Wärn Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 3NT S+1 5 630 9/3
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Henry Tenglin - Majnie Willners 3NT S+1 6 630 9/3
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 4 N= 5 620 6/6
Roland Axelsson - Per Leinholm Lars Malmsten - Gert Lindesvärd 2NT S= 6 120 4/8
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Martin Eriksson - Åke Sjöberg 3NT S-1 6 -100 1/11
Per Grivenfeldt - Anette Lindberg Lennart Herminge - Rolf Norlin 4 N-1 5 -100 1/11

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Syd giv
Ö-V i zon
85
E102
K43
EKD42
Ekn964
kn73
652
87
10732
D865
Dkn10
kn3
KD
K94
E987
10965

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Per Grivenfeldt - Anette Lindberg 3NT S+2 3 460 12/0
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 3NT S+1 6 430 9/3
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Lennart Herminge - Rolf Norlin 3NT S+1 4 430 9/3
Åke Falkunge - Bengt Wärn Lars Malmsten - Gert Lindesvärd 2 N+3 3 150 6/6
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 3 N+1 D 130 4/8
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 6 N-1 3 -50 1/11
Roland Axelsson - Per Leinholm Henry Tenglin - Majnie Willners 6 N-1 6 -50 1/11

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Väst giv
alla i zon
7
2
EK10
Ekn1098543
K82
D653
kn76
K72
EDkn96543
K94
52
10
Ekn1087
D9843
D6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 6D N= E 1540 11/1
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Lennart Herminge - Rolf Norlin 6D N= E 1540 11/1
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 5D N+1 E 950 8/4
Roland Axelsson - Per Leinholm Henry Tenglin - Majnie Willners 5 N+1 E 620 6/6
Åke Falkunge - Bengt Wärn Lars Malmsten - Gert Lindesvärd 5D V-2 D 500 4/8
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 5 Ö-2 D 200 1/11
Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius Per Grivenfeldt - Anette Lindberg 5 Ö-2 D 200 1/11

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Nord giv
N-S i zon
E108632
2
kn86
D109
75
10853
E9754
42
Dkn9
Ekn974
32
Kkn5
K4
KD6
KD10
E8763

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roland Axelsson - Per Leinholm Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 5D Ö-4 K 800 12/0
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 4 N= E 620 9/3
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Per Grivenfeldt - Anette Lindberg 4 S= 5 620 9/3
Lars Malmsten - Gert Lindesvärd Martin Eriksson - Åke Sjöberg 4D Ö-3 K 500 6/6
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Lennart Herminge - Rolf Norlin 2 S+2 10 170 4/8
Henry Tenglin - Majnie Willners Åke Falkunge - Bengt Wärn 2 S+1 4 140 2/10
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 4 N-1 3 -100 0/12

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Öst giv
Ö-V i zon
K52
K93
Dkn52
kn65
D1043
106
1093
K974
E87
EDkn82
84
1082
kn96
754
EK76
ED3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Malmsten - Gert Lindesvärd Martin Eriksson - Åke Sjöberg 1NT N= D 90 12/0
Roland Axelsson - Per Leinholm Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 1NT N-1 2 -50 9/3
Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 1NT N-1 8 -50 9/3
Thomas Magnusson - Peter Flodqvist Åke Lagerlöf - Tore Georgsson 3NT N-2 E -100 5/7
Henry Tenglin - Majnie Willners Åke Falkunge - Bengt Wärn 3NT N-2 D -100 5/7
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Per Grivenfeldt - Anette Lindberg 2 Ö= 2 -110 2/10
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Lennart Herminge - Rolf Norlin 3NT N-3 2 -150 0/12

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Syd giv
alla i zon

EKkn63
109732
964
32
974
Dkn6
ED1072
kn86
D85
EK54
K83
EKD109754
102
8
kn5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Henry Tenglin - Majnie Willners 4 N+2 K 680 12/0
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 4 S= D 620 7/5
Roland Axelsson - Per Leinholm Martin Eriksson - Åke Sjöberg 4 S= Kn 620 7/5
Lennart Herminge - Rolf Norlin Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 4 S= D 620 7/5
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 4 S= 2 620 7/5
Lars Malmsten - Gert Lindesvärd Per Grivenfeldt - Anette Lindberg 5 V-3 K 300 2/10
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Åke Falkunge - Bengt Wärn 4 V-2 E 200 0/12

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Väst giv
ingen i zon
EK10963
Kkn7
5
1087
D2
D10985
D82
KD5
kn84
632
kn73
Ekn32
75
E4
EK10964
964

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Herminge - Rolf Norlin Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 4 N= 2 420 12/0
Kerstin Håstad - Bengt Lauthers Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 3 N+1 6 170 6/6
Roland Axelsson - Per Leinholm Martin Eriksson - Åke Sjöberg 2 N+2 2 170 6/6
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Åke Falkunge - Bengt Wärn 2 N+2 2 170 6/6
Lars Malmsten - Gert Lindesvärd Per Grivenfeldt - Anette Lindberg 3 N+1 2 170 6/6
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Henry Tenglin - Majnie Willners 3 N+1 2 170 6/6
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 3 S= K 110 0/12

Bricka 25

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Nord giv
Ö-V i zon
1093
82
983
K10964
Kkn64
D63
1042
ED5
E75
K105
EK6
kn873
D82
Ekn974
Dkn75
2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 2D S-1 3 -100 12/0
Åke Falkunge - Bengt Wärn Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 3NT Ö= 5 -600 10/2
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Henry Tenglin - Majnie Willners 3NT Ö+1 4 -630 4/8
Lars Malmsten - Gert Lindesvärd Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 3NT Ö+1 4 -630 4/8
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 3NT Ö+1 7 -630 4/8
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Lennart Herminge - Rolf Norlin 3NT Ö+1 7 -630 4/8
Per Grivenfeldt - Anette Lindberg Roland Axelsson - Per Leinholm 3NT Ö+1 4 -630 4/8

Bricka 26

BK S:t Erik, Sverige 2011.04.18

Öst giv
alla i zon
763
kn1082
64
E642
kn8
D54
EKkn97
1073
EK4
EK73
532
Dkn8
D10952
96
D108
K95

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Malmsten - Gert Lindesvärd Thomas Magnusson - Peter Flodqvist 3NT Ö+1 9 -630 12/0
Manfred Nedlich - Ulla Nedlich Henry Tenglin - Majnie Willners 3NT Ö+2 9 -660 6/6
Åke Lagerlöf - Tore Georgsson Jan-Olof Hegethorn - Hans Jitelius 3NT Ö+2 5 -660 6/6
Martin Eriksson - Åke Sjöberg Lennart Herminge - Rolf Norlin 3NT Ö+2 10 -660 6/6
Per Grivenfeldt - Anette Lindberg Roland Axelsson - Per Leinholm 3NT Ö+2 2 -660 6/6
Göran Hammarström - Fredrik Alfredsson Biörn Torbiörnsson - Bo Andersson 3NT Ö+2 2 -660 6/6
Åke Falkunge - Bengt Wärn Kerstin Håstad - Bengt Lauthers 3NT Ö+3 9 -690 0/12