Kommande tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
Rapporterade tävlingar
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
07/09 SM Par Junior - omgång 2
BK S:t Erik » Sommarbridge mindre rutinerade 2009-07-06 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK S:t Erik

Sommarbridge mindre rutinerade 2009-07-06

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2009.07.06

Nord giv
ingen i zon
84
10743
984
Ekn62
EK9763
KD86
3
K4
D10
kn9
EK76
D10973
kn52
E52
Dkn1052
85

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Georg Espling - Jytte Espling Elisabeth Forsell - Birgitta Bernström 5 V-1 4 50 32/0
Magnus Cernerud - Anna Boode Cernerud Monica Klippmark - Tarja Innanen 2 V+2 9 -170 30/2
Per Lundquist - Marita Erikson Marianne Lönnborg - Renate Engvall 3 V+2 4 -200 28/4
Kerstin Grandell - Margareta Winell Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 4 V= 9 -420 26/6
Gunnel Levander - Mia Brunnberg Inga Alvin - Agnete Rosenberg 3NT V+1 3 -430 24/8
Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Thomas Knutsson - Agneta Knutsson 4 V+1 9 -450 16/16
Monica Grangien - Marianne Nilsson Birgitta Rasch - Bengt Jonsson 4 V+1 9 -450 16/16
Carel Faber - Gijsbert van Liemt Tora I Phillips - Lars Lindblad 4 V+1 4 -450 16/16
Elisabeth Andersson - Tore Baars Bengt Wennerberg - Rune Strand 4 V+1 9 -450 16/16
Carin Stenberg - Thomas Holmgren Ingegerd Öberg - Elsie Zinelli 4 V+1 4 -450 16/16
Karl Persson - Sylvia Dennergren Irene Rune - Christina Bertilson 4 V+1 9 -450 16/16
Kerstin Karlander - Ulla Lanner Nils Ahlén - Eva Klingspor 4 V+1 9 -450 16/16
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Karl-Henrik Linnhag - Anders Oldinger 3NT V+2 4 -460 4/28
Kerstin Allwin - Marie-Anne Olsson Jan Christiernin - Folke Ljungström 3NT V+2 4 -460 4/28
Tomas Clason - Maarja Joandi Olle Fahlén - Roger Boström 3NT V+2 4 -460 4/28
Mindy Drapsa - Mark Drapsa Marianne Tessmar - Elisabeth Rimér Asplund 3NT Ö+2 2 -460 4/28
Lena Göransson - Hellis Sylwan Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 3NT V+2 3 -460 4/28

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2009.07.06

Öst giv
N-S i zon
Kkn5
E9542
K1083
kn
E
KD107
Ekn9654
72
87643
3
7
EKD984
D1092
kn86
D2
10653

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Grandell - Margareta Winell Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 5 Ö-3 Kn 150 30/2
Elisabeth Andersson - Tore Baars Bengt Wennerberg - Rune Strand 3NT V-3 Kn 150 30/2
Magnus Cernerud - Anna Boode Cernerud Monica Klippmark - Tarja Innanen 5 Ö-3 9 150 30/2
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Karl-Henrik Linnhag - Anders Oldinger 3NT V-2 5 100 25/7
Kerstin Allwin - Marie-Anne Olsson Jan Christiernin - Folke Ljungström 3NT Ö-2 9 100 25/7
Georg Espling - Jytte Espling Elisabeth Forsell - Birgitta Bernström 2 V-1 Kn 50 18/14
Per Lundquist - Marita Erikson Marianne Lönnborg - Renate Engvall 2NT V-1 2 50 18/14
Mindy Drapsa - Mark Drapsa Marianne Tessmar - Elisabeth Rimér Asplund 3 V-1 Kn 50 18/14
Karl Persson - Sylvia Dennergren Irene Rune - Christina Bertilson 3 V-1 Kn 50 18/14
Kerstin Karlander - Ulla Lanner Nils Ahlén - Eva Klingspor 5 Ö-1 9 50 18/14
Carin Stenberg - Thomas Holmgren Ingegerd Öberg - Elsie Zinelli 2 V= Kn -90 12/20
Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Thomas Knutsson - Agneta Knutsson 3 V= Kn -110 9/23
Lena Göransson - Hellis Sylwan Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 2 V+1 Kn -110 9/23
Gunnel Levander - Mia Brunnberg Inga Alvin - Agnete Rosenberg 3 Ö+1 Kn -130 6/26
Monica Grangien - Marianne Nilsson Birgitta Rasch - Bengt Jonsson 3NT V= 4 -400 3/29
Carel Faber - Gijsbert van Liemt Tora I Phillips - Lars Lindblad 3NT V= 4 -400 3/29
Tomas Clason - Maarja Joandi Olle Fahlén - Roger Boström 3NT V+1 2 -430 0/32

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2009.07.06

Syd giv
Ö-V i zon
ED
K10854

kn109732
2
kn92
EKD9763
E4
109653
D3
8542
D6
Kkn874
E76
kn10
K85

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Lundquist - Marita Erikson Marianne Lönnborg - Renate Engvall 5D S= E 650 31/1
Lena Göransson - Hellis Sylwan Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 5D N= 2 650 31/1
Carel Faber - Gijsbert van Liemt Tora I Phillips - Lars Lindblad 4 S+1 E 450 26/6
Carin Stenberg - Thomas Holmgren Ingegerd Öberg - Elsie Zinelli 4 N+1 2 450 26/6
Tomas Clason - Maarja Joandi Olle Fahlén - Roger Boström 4 N+1 8 450 26/6
Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Thomas Knutsson - Agneta Knutsson 5 N= 4 400 22/10
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Karl-Henrik Linnhag - Anders Oldinger 6 V-2 E 200 18/14
Kerstin Grandell - Margareta Winell Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 5 V-2 E 200 18/14
Magnus Cernerud - Anna Boode Cernerud Monica Klippmark - Tarja Innanen 5 V-2 E 200 18/14
Gunnel Levander - Mia Brunnberg Inga Alvin - Agnete Rosenberg 4 V-1 E 100 14/18
Kerstin Karlander - Ulla Lanner Nils Ahlén - Eva Klingspor 4 N-2 4 -100 12/20
Georg Espling - Jytte Espling Elisabeth Forsell - Birgitta Bernström 2 V+2 Kn -130 10/22
Monica Grangien - Marianne Nilsson Birgitta Rasch - Bengt Jonsson 4 N-3 8 -150 7/25
Karl Persson - Sylvia Dennergren Irene Rune - Christina Bertilson 4 S-3 E -150 7/25
Kerstin Allwin - Marie-Anne Olsson Jan Christiernin - Folke Ljungström 5 N-4 2 -200 2/30
Elisabeth Andersson - Tore Baars Bengt Wennerberg - Rune Strand 5 N-4 4 -200 2/30
Mindy Drapsa - Mark Drapsa Marianne Tessmar - Elisabeth Rimér Asplund 4 N-4 8 -200 2/30

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2009.07.06

Väst giv
alla i zon
E53
KDkn
kn987543
Kkn2
10432
D2
Kkn52
D1098
E765
K6
D73
764
98
E10
E109864

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Öberg - Elsie Zinelli Olle Fahlén - Roger Boström 4 V-2 3 200 32/0
Jan Christiernin - Folke Ljungström Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3 N+1 9 130 25/7
Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Birgitta Rasch - Bengt Jonsson 2 N+2 D 130 25/7
Monica Grangien - Marianne Nilsson Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 2 N+2 5 130 25/7
Marianne Lönnborg - Renate Engvall Elisabeth Andersson - Tore Baars 2 N+2 9 130 25/7
Per Lundquist - Marita Erikson Bengt Wennerberg - Rune Strand 2 N+2 10 130 25/7
Kerstin Karlander - Ulla Lanner Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 2 N+2 10 130 25/7
Thomas Knutsson - Agneta Knutsson Kerstin Grandell - Margareta Winell 2 N+1 9 110 13/19
Kerstin Allwin - Marie-Anne Olsson Karl-Henrik Linnhag - Anders Oldinger 3 N= 10 110 13/19
Tora I Phillips - Lars Lindblad Gunnel Levander - Mia Brunnberg 1 N+2 9 110 13/19
Inga Alvin - Agnete Rosenberg Carel Faber - Gijsbert van Liemt 2 N+1 9 110 13/19
Tomas Clason - Maarja Joandi Elisabeth Forsell - Birgitta Bernström 2 N+1 10 110 13/19
Lena Göransson - Hellis Sylwan Karl Persson - Sylvia Dennergren 3 N= 9 110 13/19
Georg Espling - Jytte Espling Carin Stenberg - Thomas Holmgren 3 V-1 5 100 5/27
Monica Klippmark - Tarja Innanen Mindy Drapsa - Mark Drapsa 3 Ö-1 E 100 5/27
Irene Rune - Christina Bertilson Nils Ahlén - Eva Klingspor 5 N-1 E -100 2/30
Magnus Cernerud - Anna Boode Cernerud Marianne Tessmar - Elisabeth Rimér Asplund 2 Ö= E -110 0/32

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2009.07.06

Nord giv
N-S i zon
KD54
10986
53
EK8
96
kn532
10874
D32
E1032
ED7
EKDkn2
9
kn87
K4
96
kn107654

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Thomas Knutsson - Agneta Knutsson Kerstin Grandell - Margareta Winell 3NT V-3 K 150 31/1
Ingegerd Öberg - Elsie Zinelli Olle Fahlén - Roger Boström 3NT V-3 4 150 31/1
Inga Alvin - Agnete Rosenberg Carel Faber - Gijsbert van Liemt 2 Ö-2 Kn 100 27/5
Georg Espling - Jytte Espling Carin Stenberg - Thomas Holmgren 4 V-2 E 100 27/5
Jan Christiernin - Folke Ljungström Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 4 V-1 K 50 24/8
Monica Klippmark - Tarja Innanen Mindy Drapsa - Mark Drapsa 2 Ö+1 7 -110 22/10
Monica Grangien - Marianne Nilsson Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 3 Ö+1 6 -130 20/12
Kerstin Allwin - Marie-Anne Olsson Karl-Henrik Linnhag - Anders Oldinger 2 Ö+3 K -150 10/22
Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Birgitta Rasch - Bengt Jonsson 2 Ö+3 K -150 10/22
Tora I Phillips - Lars Lindblad Gunnel Levander - Mia Brunnberg 2 Ö+3 K -150 10/22
Tomas Clason - Maarja Joandi Elisabeth Forsell - Birgitta Bernström 2 Ö+3 K -150 10/22
Per Lundquist - Marita Erikson Bengt Wennerberg - Rune Strand 2 Ö+3 K -150 10/22
Lena Göransson - Hellis Sylwan Karl Persson - Sylvia Dennergren 1NT Ö+2 7 -150 10/22
Kerstin Karlander - Ulla Lanner Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 2 Ö+3 K -150 10/22
Irene Rune - Christina Bertilson Nils Ahlén - Eva Klingspor 2 Ö+3 K -150 10/22
Magnus Cernerud - Anna Boode Cernerud Marianne Tessmar - Elisabeth Rimér Asplund 2 Ö+3 Kn -150 10/22
Marianne Lönnborg - Renate Engvall Elisabeth Andersson - Tore Baars 1 N-3 E -300 0/32

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2009.07.06

Öst giv
Ö-V i zon
D874
Dkn84
5
E754

E532
Kkn96
D10862
K10963
K1096
D82
9
Ekn52
7
E10743
Kkn3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Lönnborg - Renate Engvall Elisabeth Andersson - Tore Baars 2 Ö-3 7 300 31/1
Kerstin Karlander - Ulla Lanner Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 4 V-3 4 300 31/1
Georg Espling - Jytte Espling Carin Stenberg - Thomas Holmgren 2NT V-2 5 200 27/5
Lena Göransson - Hellis Sylwan Karl Persson - Sylvia Dennergren 2 Ö-2 7 200 27/5
Irene Rune - Christina Bertilson Nils Ahlén - Eva Klingspor 2 S+1 6 140 24/8
Tomas Clason - Maarja Joandi Elisabeth Forsell - Birgitta Bernström 1NT N+1 3 120 22/10
Tora I Phillips - Lars Lindblad Gunnel Levander - Mia Brunnberg 2 S= 2 110 18/14
Inga Alvin - Agnete Rosenberg Carel Faber - Gijsbert van Liemt 2 S= D 110 18/14
Per Lundquist - Marita Erikson Bengt Wennerberg - Rune Strand 2 S= 8 110 18/14
Ingegerd Öberg - Elsie Zinelli Olle Fahlén - Roger Boström 2NT Ö-1 3 100 14/18
Monica Grangien - Marianne Nilsson Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 1NT S= 2 90 12/20
Magnus Cernerud - Anna Boode Cernerud Marianne Tessmar - Elisabeth Rimér Asplund 4 S-1 6 -50 10/22
Thomas Knutsson - Agneta Knutsson Kerstin Grandell - Margareta Winell 4 S-2 2 -100 7/25
Kerstin Allwin - Marie-Anne Olsson Karl-Henrik Linnhag - Anders Oldinger 5 N-2 9 -100 7/25
Jan Christiernin - Folke Ljungström Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3NT S-3 2 -150 2/30
Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Birgitta Rasch - Bengt Jonsson 4 S-3 E -150 2/30
Monica Klippmark - Tarja Innanen Mindy Drapsa - Mark Drapsa 1 S-3 2 -150 2/30

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2009.07.06

Syd giv
alla i zon
Kkn106
EK86
86
EK4
87
kn54
K10432
kn73
D9542
1073
D
D862
E3
D92
Ekn975
1095

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Forsell - Birgitta Bernström Ingegerd Öberg - Elsie Zinelli 3NT N+3 2 690 32/0
Thomas Knutsson - Agneta Knutsson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3NT S+2 8 660 28/4
Bengt Wennerberg - Rune Strand Georg Espling - Jytte Espling 3NT N+2 2 660 28/4
Per Lundquist - Marita Erikson Carin Stenberg - Thomas Holmgren 3NT N+2 2 660 28/4
Kerstin Grandell - Margareta Winell Jan Christiernin - Folke Ljungström 3NT N+1 2 630 19/13
Tora I Phillips - Lars Lindblad Karl-Henrik Linnhag - Anders Oldinger 3NT N+1 2 630 19/13
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Inga Alvin - Agnete Rosenberg 3NT N+1 2 630 19/13
Carel Faber - Gijsbert van Liemt Lennart Dalenius - Annie Fredriksson 3NT N+1 4 630 19/13
Tomas Clason - Maarja Joandi Elisabeth Andersson - Tore Baars 3NT S+1 4 630 19/13
Magnus Cernerud - Anna Boode Cernerud Karl Persson - Sylvia Dennergren 3NT N+1 10 630 19/13
Marianne Lönnborg - Renate Engvall Olle Fahlén - Roger Boström 3NT N= 2 600 12/20
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Irene Rune - Christina Bertilson 2 N+2 2 130 10/22
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Kerstin Allwin - Marie-Anne Olsson 5 S-1 8 -100 6/26
Monica Klippmark - Tarja Innanen Nils Ahlén - Eva Klingspor 3 S-1 8 -100 6/26
Marianne Tessmar - Elisabeth Rimér Asplund Lena Göransson - Hellis Sylwan 6NT N-1 2 -100 6/26
Monica Grangien - Marianne Nilsson Gunnel Levander - Mia Brunnberg 6NT N-2 2 -200 1/31
Kerstin Karlander - Ulla Lanner Mindy Drapsa - Mark Drapsa 6NT N-2 2 -200 1/31

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2009.07.06

Väst giv
ingen i zon
kn93
KD32
K106
K95
D104
kn9
ED9853
kn6
65
E107
kn74
E10874
EK872
8654
2
D32

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Grangien - Marianne Nilsson Gunnel Levander - Mia Brunnberg 1NT N+2 4 150 32/0
Thomas Knutsson - Agneta Knutsson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3 S= E 140 29/3
Bengt Wennerberg - Rune Strand Georg Espling - Jytte Espling 2 S+1 5 140 29/3
Tomas Clason - Maarja Joandi Elisabeth Andersson - Tore Baars 2 S= 9 110 26/6
Elisabeth Forsell - Birgitta Bernström Ingegerd Öberg - Elsie Zinelli 1NT N= 4 90 24/8
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Kerstin Allwin - Marie-Anne Olsson 3 V-1 3 50 22/10
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Inga Alvin - Agnete Rosenberg 4 S-1 Kn -50 16/16
Per Lundquist - Marita Erikson Carin Stenberg - Thomas Holmgren 3NT N-1 Kn -50 16/16
Marianne Tessmar - Elisabeth Rimér Asplund Lena Göransson - Hellis Sylwan 3 N-1 4 -50 16/16
Kerstin Karlander - Ulla Lanner Mindy Drapsa - Mark Drapsa 3 S-1 Kn -50 16/16
Magnus Cernerud - Anna Boode Cernerud Karl Persson - Sylvia Dennergren 4 S-1 9 -50 16/16
Kerstin Grandell - Margareta Winell Jan Christiernin - Folke Ljungström 2 V= K -90 9/23
Monica Klippmark - Tarja Innanen Nils Ahlén - Eva Klingspor 2 V= D -90 9/23
Carel Faber - Gijsbert van Liemt Lennart Dalenius - Annie Fredriksson 4 S-2 Kn -100 5/27
Marianne Lönnborg - Renate Engvall Olle Fahlén - Roger Boström 3 N-2 Kn -100 5/27
Tora I Phillips - Lars Lindblad Karl-Henrik Linnhag - Anders Oldinger 3 V= K -110 2/30
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Irene Rune - Christina Bertilson 4 S-3 E -150 0/32

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2009.07.06

Nord giv
Ö-V i zon
654
Ekn95
kn532
K6
97
D8
E9
Dkn98752
Dkn1083
K1072
864
E
EK2
643
KD107
1043

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Karlander - Ulla Lanner Mindy Drapsa - Mark Drapsa 3NT V-3 3 300 32/0
Thomas Knutsson - Agneta Knutsson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3 Ö-2 K 200 28/4
Elisabeth Forsell - Birgitta Bernström Ingegerd Öberg - Elsie Zinelli 3 Ö-2 K 200 28/4
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Irene Rune - Christina Bertilson 3 Ö-2 6 200 28/4
Kerstin Grandell - Margareta Winell Jan Christiernin - Folke Ljungström 3 V-1 6 100 21/11
Monica Grangien - Marianne Nilsson Gunnel Levander - Mia Brunnberg 3 V-1 2 100 21/11
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Inga Alvin - Agnete Rosenberg 2 Ö-1 6 100 21/11
Per Lundquist - Marita Erikson Carin Stenberg - Thomas Holmgren 1NT V-1 3 100 21/11
Bengt Wennerberg - Rune Strand Georg Espling - Jytte Espling 3 S-1 D -50 15/17
Monica Klippmark - Tarja Innanen Nils Ahlén - Eva Klingspor 3 S-1 7 -50 15/17
Carel Faber - Gijsbert van Liemt Lennart Dalenius - Annie Fredriksson 3NT S-2 D -100 11/21
Marianne Tessmar - Elisabeth Rimér Asplund Lena Göransson - Hellis Sylwan 4 S-2 D -100 11/21
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Kerstin Allwin - Marie-Anne Olsson 3 V= 5 -110 6/26
Tomas Clason - Maarja Joandi Elisabeth Andersson - Tore Baars 3 V= 3 -110 6/26
Magnus Cernerud - Anna Boode Cernerud Karl Persson - Sylvia Dennergren 3 V= 6 -110 6/26
Tora I Phillips - Lars Lindblad Karl-Henrik Linnhag - Anders Oldinger 2 Ö+1 7 -140 1/31
Marianne Lönnborg - Renate Engvall Olle Fahlén - Roger Boström 2 Ö+1 7 -140 1/31

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2009.07.06

Öst giv
alla i zon
Dkn10
Ekn43
98
kn952
E9
KD102
D2
KD1084
8632
87
E107543
7
K754
965
Kkn6
E63

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Lundquist - Marita Erikson Olle Fahlén - Roger Boström 3NT V-4 D 400 32/0
Bengt Wennerberg - Rune Strand Elisabeth Forsell - Birgitta Bernström 3NT V-3 D 300 28/4
Ingegerd Öberg - Elsie Zinelli Elisabeth Andersson - Tore Baars 3NT V-3 D 300 28/4
Magnus Cernerud - Anna Boode Cernerud Nils Ahlén - Eva Klingspor 2NT V-3 D 300 28/4
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Jan Christiernin - Folke Ljungström 2 V-2 D 200 16/16
Karl-Henrik Linnhag - Anders Oldinger Thomas Knutsson - Agneta Knutsson 2NT V-2 D 200 16/16
Kerstin Allwin - Marie-Anne Olsson Kerstin Grandell - Margareta Winell 2 V-2 D 200 16/16
Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Monica Grangien - Marianne Nilsson 2NT V-2 D 200 16/16
Tora I Phillips - Lars Lindblad Inga Alvin - Agnete Rosenberg 3 V-2 D 200 16/16
Tomas Clason - Maarja Joandi Georg Espling - Jytte Espling 3 Ö-2 4 200 16/16
Marianne Tessmar - Elisabeth Rimér Asplund Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 1NT V-2 D 200 16/16
Kerstin Karlander - Ulla Lanner Lena Göransson - Hellis Sylwan 2 V-2 9 200 16/16
Irene Rune - Christina Bertilson Mindy Drapsa - Mark Drapsa 4 Ö-2 E 200 16/16
Karl Persson - Sylvia Dennergren Monica Klippmark - Tarja Innanen 2 S+1 K 140 6/26
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 2 V-1 D 100 4/28
Carin Stenberg - Thomas Holmgren Marianne Lönnborg - Renate Engvall 1 V= D -70 2/30
Gunnel Levander - Mia Brunnberg Carel Faber - Gijsbert van Liemt 1NT V= 3 -90 0/32

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2009.07.06

Syd giv
ingen i zon
105
Dkn87
D542
KD5
Ekn8
EK94
kn83
762
D9763
62
K1097
E3
K42
1053
E6
kn10984

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Allwin - Marie-Anne Olsson Kerstin Grandell - Margareta Winell 1NT V-3 5 150 32/0
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Jan Christiernin - Folke Ljungström 4 Ö-2 E 100 30/2
Karl Persson - Sylvia Dennergren Monica Klippmark - Tarja Innanen 2 Ö-1 K 50 28/4
Gunnel Levander - Mia Brunnberg Carel Faber - Gijsbert van Liemt Pass   25/7
Marianne Tessmar - Elisabeth Rimér Asplund Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Pass   25/7
Bengt Wennerberg - Rune Strand Elisabeth Forsell - Birgitta Bernström 2 Ö= Kn -110 22/10
Kerstin Karlander - Ulla Lanner Lena Göransson - Hellis Sylwan 1NT V+1 4 -120 20/12
Tora I Phillips - Lars Lindblad Inga Alvin - Agnete Rosenberg 2 Ö+1 E -140 18/14
Irene Rune - Christina Bertilson Mindy Drapsa - Mark Drapsa 1NT V+2 7 -150 16/16
Karl-Henrik Linnhag - Anders Oldinger Thomas Knutsson - Agneta Knutsson 2 Ö+2 Kn -170 9/23
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 1 Ö+3 Kn -170 9/23
Carin Stenberg - Thomas Holmgren Marianne Lönnborg - Renate Engvall 2 Ö+2 Kn -170 9/23
Tomas Clason - Maarja Joandi Georg Espling - Jytte Espling 2 Ö+2 Kn -170 9/23
Ingegerd Öberg - Elsie Zinelli Elisabeth Andersson - Tore Baars 2 Ö+2 10 -170 9/23
Per Lundquist - Marita Erikson Olle Fahlén - Roger Boström 2 Ö+2 6 -170 9/23
Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Monica Grangien - Marianne Nilsson 2 Ö+3 Kn -200 1/31
Magnus Cernerud - Anna Boode Cernerud Nils Ahlén - Eva Klingspor 3 Ö+2 Kn -200 1/31

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2009.07.06

Väst giv
N-S i zon
ED97
D865
E2
K86
K1054
E107
kn76
1097
3
Kkn42
K1084
Dkn32
kn862
93
D953
E54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Jan Christiernin - Folke Ljungström 4 Ö-4 2 200 32/0
Karl Persson - Sylvia Dennergren Monica Klippmark - Tarja Innanen 1NT S+2 4 150 30/2
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 1NT Ö-2 6 100 28/4
Kerstin Allwin - Marie-Anne Olsson Kerstin Grandell - Margareta Winell 1NT S= 5 90 23/9
Tomas Clason - Maarja Joandi Georg Espling - Jytte Espling 1NT N= 2 90 23/9
Ingegerd Öberg - Elsie Zinelli Elisabeth Andersson - Tore Baars 1NT S= 4 90 23/9
Kerstin Karlander - Ulla Lanner Lena Göransson - Hellis Sylwan 1NT N= E 90 23/9
Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Monica Grangien - Marianne Nilsson 1NT N-1 4 -100 13/19
Tora I Phillips - Lars Lindblad Inga Alvin - Agnete Rosenberg 2NT S-1 2 -100 13/19
Carin Stenberg - Thomas Holmgren Marianne Lönnborg - Renate Engvall 4 S-1 7 -100 13/19
Per Lundquist - Marita Erikson Olle Fahlén - Roger Boström 4 N-1 D -100 13/19
Irene Rune - Christina Bertilson Mindy Drapsa - Mark Drapsa 3 S-1 10 -100 13/19
Magnus Cernerud - Anna Boode Cernerud Nils Ahlén - Eva Klingspor 3 S-1 10 -100 13/19
Karl-Henrik Linnhag - Anders Oldinger Thomas Knutsson - Agneta Knutsson 3NT N-2 4 -200 3/29
Gunnel Levander - Mia Brunnberg Carel Faber - Gijsbert van Liemt 3 S-2 10 -200 3/29
Bengt Wennerberg - Rune Strand Elisabeth Forsell - Birgitta Bernström 3NT S-2 Kn -200 3/29
Marianne Tessmar - Elisabeth Rimér Asplund Sven Mårtensson - Ewa Eriksson 2NT S-2 E -200 3/29

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2009.07.06

Nord giv
alla i zon
Ekn7
8643
E8
ED83
10943
D9
D7642
K6
K85
Ekn
Kkn10953
kn7
D62
K10752

109542

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Monica Grangien - Marianne Nilsson Tora I Phillips - Lars Lindblad 4 S+2 6 680 32/0
Elisabeth Forsell - Birgitta Bernström Per Lundquist - Marita Erikson 4 S+1 2 650 30/2
Karl Persson - Sylvia Dennergren Mindy Drapsa - Mark Drapsa 4 S= 2 620 28/4
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 5D Ö-2 2 500 26/6
Gunnel Levander - Mia Brunnberg Jan Christiernin - Folke Ljungström 4 Ö-3 10 300 24/8
Tomas Clason - Maarja Joandi Marianne Lönnborg - Renate Engvall 2 N+4 5 230 22/10
Thomas Knutsson - Agneta Knutsson Kerstin Allwin - Marie-Anne Olsson 2 S+3 4 200 13/19
Karl-Henrik Linnhag - Anders Oldinger Kerstin Grandell - Margareta Winell 3 S+2 D 200 13/19
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Carel Faber - Gijsbert van Liemt 3 Ö-2 10 200 13/19
Olle Fahlén - Roger Boström Bengt Wennerberg - Rune Strand 3 N+2 Kn 200 13/19
Carin Stenberg - Thomas Holmgren Elisabeth Andersson - Tore Baars 2 N+3 Kn 200 13/19
Nils Ahlén - Eva Klingspor Marianne Tessmar - Elisabeth Rimér Asplund 3 Ö-2 2 200 13/19
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Magnus Cernerud - Anna Boode Cernerud 2 N+3 10 200 13/19
Kerstin Karlander - Ulla Lanner Monica Klippmark - Tarja Innanen 2 N+3 10 200 13/19
Inga Alvin - Agnete Rosenberg Lennart Dalenius - Annie Fredriksson 3 Ö-1 10 100 3/29
Georg Espling - Jytte Espling Ingegerd Öberg - Elsie Zinelli 3 Ö-1 2 100 3/29
Lena Göransson - Hellis Sylwan Irene Rune - Christina Bertilson 3 V= 2 -110 0/32

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2009.07.06

Öst giv
ingen i zon
D
E85
K9876
EK72
E74
kn7
EDkn3
Dkn103
kn102
K942
10
98654
K98653
D1063
542

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Fahlén - Roger Boström Bengt Wennerberg - Rune Strand 1 V-3 D 150 32/0
Monica Grangien - Marianne Nilsson Tora I Phillips - Lars Lindblad 2 S+1 E 140 30/2
Gunnel Levander - Mia Brunnberg Jan Christiernin - Folke Ljungström 2 N+2 2 130 28/4
Thomas Knutsson - Agneta Knutsson Kerstin Allwin - Marie-Anne Olsson 2 S= Kn 110 24/8
Inga Alvin - Agnete Rosenberg Lennart Dalenius - Annie Fredriksson 2 S= D 110 24/8
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Magnus Cernerud - Anna Boode Cernerud 2 S= D 110 24/8
Karl Persson - Sylvia Dennergren Mindy Drapsa - Mark Drapsa 3 V-2 2 100 20/12
Elisabeth Forsell - Birgitta Bernström Per Lundquist - Marita Erikson 3NT V-1 D 50 18/14
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Carel Faber - Gijsbert van Liemt 3 N-1 Kn -50 14/18
Carin Stenberg - Thomas Holmgren Elisabeth Andersson - Tore Baars 2NT N-1 10 -50 14/18
Kerstin Karlander - Ulla Lanner Monica Klippmark - Tarja Innanen 4 S-1 E -50 14/18
Lena Göransson - Hellis Sylwan Irene Rune - Christina Bertilson 1NT V= 2 -90 10/22
Karl-Henrik Linnhag - Anders Oldinger Kerstin Grandell - Margareta Winell 4 S-2 D -100 7/25
Nils Ahlén - Eva Klingspor Marianne Tessmar - Elisabeth Rimér Asplund 3NT N-2 9 -100 7/25
Georg Espling - Jytte Espling Ingegerd Öberg - Elsie Zinelli 2 V+1 D -110 4/28
Tomas Clason - Maarja Joandi Marianne Lönnborg - Renate Engvall 3NT N-3 4 -150 2/30
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 3NT N-5 4 -250 0/32

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2009.07.06

Syd giv
N-S i zon
86
D64
85
EKDkn43
4
E10875
D1043
1096
EKD7
Kkn32
EK972
kn109532
9
kn6
8752

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Georg Espling - Jytte Espling Ingegerd Öberg - Elsie Zinelli 3 Ö+3 2 -170 32/0
Gunnel Levander - Mia Brunnberg Jan Christiernin - Folke Ljungström 2 V+4 Kn -230 30/2
Inga Alvin - Agnete Rosenberg Lennart Dalenius - Annie Fredriksson 4 V= E -420 27/5
Tomas Clason - Maarja Joandi Marianne Lönnborg - Renate Engvall 4 V= E -420 27/5
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 5 Ö+2 9 -440 24/8
Thomas Knutsson - Agneta Knutsson Kerstin Allwin - Marie-Anne Olsson 4 V+2 E -480 14/18
Karl-Henrik Linnhag - Anders Oldinger Kerstin Grandell - Margareta Winell 4 V+2 E -480 14/18
Monica Grangien - Marianne Nilsson Tora I Phillips - Lars Lindblad 4 V+2 E -480 14/18
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Carel Faber - Gijsbert van Liemt 4 V+2 E -480 14/18
Olle Fahlén - Roger Boström Bengt Wennerberg - Rune Strand 4 V+2 E -480 14/18
Elisabeth Forsell - Birgitta Bernström Per Lundquist - Marita Erikson 4 V+2 E -480 14/18
Carin Stenberg - Thomas Holmgren Elisabeth Andersson - Tore Baars 4 V+2 E -480 14/18
Lena Göransson - Hellis Sylwan Irene Rune - Christina Bertilson 4 V+2 E -480 14/18
Kerstin Karlander - Ulla Lanner Monica Klippmark - Tarja Innanen 4 V+2 E -480 14/18
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Magnus Cernerud - Anna Boode Cernerud 4 V+3 E -510 4/28
Nils Ahlén - Eva Klingspor Marianne Tessmar - Elisabeth Rimér Asplund 6 V= E -980 1/31
Karl Persson - Sylvia Dennergren Mindy Drapsa - Mark Drapsa 6 V= E -980 1/31

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2009.07.06

Väst giv
Ö-V i zon
K10872
EK4
D73
83
D43
983
6542
K52
Ekn9
D652
EK9
Ekn7
65
kn107
kn108
D10964

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tora I Phillips - Lars Lindblad Birgitta Rasch - Bengt Jonsson 3NT V-1 2 100 27/5
Olle Fahlén - Roger Boström Georg Espling - Jytte Espling 2 Ö-1 6 100 27/5
Nils Ahlén - Eva Klingspor Lena Göransson - Hellis Sylwan 3NT V-1 7 100 27/5
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Karl Persson - Sylvia Dennergren 1NT Ö-1 9 100 27/5
Kerstin Karlander - Ulla Lanner Marianne Tessmar - Elisabeth Rimér Asplund 3NT Ö-1 9 100 27/5
Irene Rune - Christina Bertilson Monica Klippmark - Tarja Innanen 1NT Ö-1 6 100 27/5
Jan Christiernin - Folke Ljungström Karl-Henrik Linnhag - Anders Oldinger 1NT Ö= 6 -90 16/16
Carel Faber - Gijsbert van Liemt Monica Grangien - Marianne Nilsson 1NT Ö= 6 -90 16/16
Tomas Clason - Maarja Joandi Bengt Wennerberg - Rune Strand 1NT Ö= 6 -90 16/16
Ingegerd Öberg - Elsie Zinelli Marianne Lönnborg - Renate Engvall 1NT Ö= 5 -90 16/16
Per Lundquist - Marita Erikson Elisabeth Andersson - Tore Baars 1NT Ö= 6 -90 16/16
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Kerstin Allwin - Marie-Anne Olsson 1NT Ö+1 6 -120 8/24
Inga Alvin - Agnete Rosenberg Kerstin Grandell - Margareta Winell 2NT Ö= 6 -120 8/24
Magnus Cernerud - Anna Boode Cernerud Mindy Drapsa - Mark Drapsa 2NT Ö= 6 -120 8/24
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Thomas Knutsson - Agneta Knutsson 2NT Ö+1 5 -150 4/28
Elisabeth Forsell - Birgitta Bernström Carin Stenberg - Thomas Holmgren 3NT V= 8 -600 2/30
Gunnel Levander - Mia Brunnberg Lennart Dalenius - Annie Fredriksson 3NT Ö+1 6 -630 0/32

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2009.07.06

Nord giv
ingen i zon
E983
8653
8
10943
kn52
EKkn
ED52
E82
K6
D1074
Kkn10976
6
D1074
92
43
KDkn75

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Lundquist - Marita Erikson Elisabeth Andersson - Tore Baars 6 Ö-1 9 50 32/0
Irene Rune - Christina Bertilson Monica Klippmark - Tarja Innanen 3 V+3 8 -170 30/2
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Kerstin Allwin - Marie-Anne Olsson 5 Ö= 9 -400 25/7
Olle Fahlén - Roger Boström Georg Espling - Jytte Espling 5 V= 10 -400 25/7
Ingegerd Öberg - Elsie Zinelli Marianne Lönnborg - Renate Engvall 5 V= 3 -400 25/7
Kerstin Karlander - Ulla Lanner Marianne Tessmar - Elisabeth Rimér Asplund 5 Ö= K -400 25/7
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Thomas Knutsson - Agneta Knutsson 5 Ö+1 5 -420 18/14
Jan Christiernin - Folke Ljungström Karl-Henrik Linnhag - Anders Oldinger 5 Ö+1 K -420 18/14
Magnus Cernerud - Anna Boode Cernerud Mindy Drapsa - Mark Drapsa 5 Ö+1 K -420 18/14
Elisabeth Forsell - Birgitta Bernström Carin Stenberg - Thomas Holmgren 4 Ö+1 K -450 14/18
Tora I Phillips - Lars Lindblad Birgitta Rasch - Bengt Jonsson 3NT V+2 4 -460 8/24
Inga Alvin - Agnete Rosenberg Kerstin Grandell - Margareta Winell 3NT V+2 3 -460 8/24
Carel Faber - Gijsbert van Liemt Monica Grangien - Marianne Nilsson 3NT V+2 3 -460 8/24
Nils Ahlén - Eva Klingspor Lena Göransson - Hellis Sylwan 3NT V+2 5 -460 8/24
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Karl Persson - Sylvia Dennergren 3NT V+2 10 -460 8/24
Gunnel Levander - Mia Brunnberg Lennart Dalenius - Annie Fredriksson 3NT V+3 3 -490 1/31
Tomas Clason - Maarja Joandi Bengt Wennerberg - Rune Strand 3NT V+3 10 -490 1/31

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2009.07.06

Öst giv
N-S i zon
K96
E109432
9
E85
kn108
kn7
KD542
kn72
E54
K
Ekn103
K10964
D732
D865
876
D3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jane Ellner - Birgit Dyrebrant Kerstin Allwin - Marie-Anne Olsson 3 N+1 4 170 30/2
Inga Alvin - Agnete Rosenberg Kerstin Grandell - Margareta Winell 3 N+1 E 170 30/2
Olle Fahlén - Roger Boström Georg Espling - Jytte Espling 2 N+2 E 170 30/2
Kerstin Karlander - Ulla Lanner Marianne Tessmar - Elisabeth Rimér Asplund 3 N= E 140 26/6
Tora I Phillips - Lars Lindblad Birgitta Rasch - Bengt Jonsson 3 Ö-1 6 50 21/11
Elisabeth Forsell - Birgitta Bernström Carin Stenberg - Thomas Holmgren 4 V-1 E 50 21/11
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Karl Persson - Sylvia Dennergren 4 Ö-1 6 50 21/11
Magnus Cernerud - Anna Boode Cernerud Mindy Drapsa - Mark Drapsa 4 V-1 E 50 21/11
Tomas Clason - Maarja Joandi Bengt Wennerberg - Rune Strand 2 Ö= 6 -90 16/16
Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman Thomas Knutsson - Agneta Knutsson 3 N-1 E -100 13/19
Nils Ahlén - Eva Klingspor Lena Göransson - Hellis Sylwan 3 N-1 E -100 13/19
Ingegerd Öberg - Elsie Zinelli Marianne Lönnborg - Renate Engvall 2 V+1 6 -110 9/23
Per Lundquist - Marita Erikson Elisabeth Andersson - Tore Baars 3 V= 6 -110 9/23
Gunnel Levander - Mia Brunnberg Lennart Dalenius - Annie Fredriksson 2 Ö+2 6 -130 5/27
Irene Rune - Christina Bertilson Monica Klippmark - Tarja Innanen 4 V= E -130 5/27
Carel Faber - Gijsbert van Liemt Monica Grangien - Marianne Nilsson 4 Ö+2 D -170 2/30
Jan Christiernin - Folke Ljungström Karl-Henrik Linnhag - Anders Oldinger 5 V= E -400 0/32

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2009.07.06

Syd giv
Ö-V i zon
kn10952

1042
K9854
EK4
EK8743
853
kn
83
kn652
KD7
ED76
D76
D109
Ekn96
1032

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Grandell - Margareta Winell Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 6 V-2 Kn 200 32/0
Georg Espling - Jytte Espling Per Lundquist - Marita Erikson 6 V-1 Kn 100 30/2
Karl-Henrik Linnhag - Anders Oldinger Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 4 V= Kn -620 22/10
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Gunnel Levander - Mia Brunnberg 4 Ö= Kn -620 22/10
Carel Faber - Gijsbert van Liemt Kerstin Allwin - Marie-Anne Olsson 4 V= 4 -620 22/10
Elisabeth Andersson - Tore Baars Olle Fahlén - Roger Boström 4 V= 10 -620 22/10
Bengt Wennerberg - Rune Strand Ingegerd Öberg - Elsie Zinelli 4 V= Kn -620 22/10
Marianne Tessmar - Elisabeth Rimér Asplund Irene Rune - Christina Bertilson 4 V= Kn -620 22/10
Kerstin Karlander - Ulla Lanner Karl Persson - Sylvia Dennergren 4 V= Kn -620 22/10
Jan Christiernin - Folke Ljungström Thomas Knutsson - Agneta Knutsson 4 V+1 Kn -650 7/25
Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Tora I Phillips - Lars Lindblad 4 V+1 Kn -650 7/25
Inga Alvin - Agnete Rosenberg Monica Grangien - Marianne Nilsson 4 V+1 Kn -650 7/25
Elisabeth Forsell - Birgitta Bernström Marianne Lönnborg - Renate Engvall 5 V= Kn -650 7/25
Tomas Clason - Maarja Joandi Carin Stenberg - Thomas Holmgren 4 V+1 Kn -650 7/25
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Monica Klippmark - Tarja Innanen 4 V+1 Kn -650 7/25
Mindy Drapsa - Mark Drapsa Nils Ahlén - Eva Klingspor 5 V= Kn -650 7/25
Lena Göransson - Hellis Sylwan Magnus Cernerud - Anna Boode Cernerud 4 V+1 Kn -650 7/25

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2009.07.06

Väst giv
alla i zon
Dkn104
KDkn5
E98
E5
E9653
1072
64
D93
82
E84
K7
Kkn10876
K7
963
Dkn10532
42

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Tora I Phillips - Lars Lindblad 2 N+1 7 140 32/0
Georg Espling - Jytte Espling Per Lundquist - Marita Erikson 2 N= K 110 30/2
Tomas Clason - Maarja Joandi Carin Stenberg - Thomas Holmgren 4 Ö-1 D 100 28/4
Kerstin Karlander - Ulla Lanner Karl Persson - Sylvia Dennergren 2 Ö= D -90 26/6
Karl-Henrik Linnhag - Anders Oldinger Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 1NT N-1 8 -100 22/10
Jan Christiernin - Folke Ljungström Thomas Knutsson - Agneta Knutsson 4 S-1 3 -100 22/10
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Monica Klippmark - Tarja Innanen 1NT N-1 8 -100 22/10
Elisabeth Andersson - Tore Baars Olle Fahlén - Roger Boström 3 Ö= D -110 18/14
Kerstin Grandell - Margareta Winell Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3NT N-2 K -200 13/19
Inga Alvin - Agnete Rosenberg Monica Grangien - Marianne Nilsson 1NT N-2 8 -200 13/19
Carel Faber - Gijsbert van Liemt Kerstin Allwin - Marie-Anne Olsson 1NT N-2 7 -200 13/19
Bengt Wennerberg - Rune Strand Ingegerd Öberg - Elsie Zinelli 1NT N-2 6 -200 13/19
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Gunnel Levander - Mia Brunnberg 3NT N-3 10 -300 6/26
Lena Göransson - Hellis Sylwan Magnus Cernerud - Anna Boode Cernerud 2NT N-3 10 -300 6/26
Marianne Tessmar - Elisabeth Rimér Asplund Irene Rune - Christina Bertilson 2NT N-3 6 -300 6/26
Elisabeth Forsell - Birgitta Bernström Marianne Lönnborg - Renate Engvall 3NT N-4 6 -400 1/31
Mindy Drapsa - Mark Drapsa Nils Ahlén - Eva Klingspor 3NT N-4 Kn -400 1/31

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2009.07.06

Nord giv
N-S i zon
EK9
D1098
Dkn5
1065
D8763
5
E87
D432
10
EKkn642
K964
97
kn542
73
1032
EKkn8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Göransson - Hellis Sylwan Magnus Cernerud - Anna Boode Cernerud 3NT V-3 8 150 32/0
Karl-Henrik Linnhag - Anders Oldinger Ann-Kristin Andersson - Eva-Lisa Wahlman 4 Ö-2 7 100 28/4
Lennart Dalenius - Annie Fredriksson Tora I Phillips - Lars Lindblad 3 Ö-2 E 100 28/4
Sven Mårtensson - Ewa Eriksson Monica Klippmark - Tarja Innanen 3NT V-2 E 100 28/4
Carel Faber - Gijsbert van Liemt Kerstin Allwin - Marie-Anne Olsson 1NT S= 3 90 24/8
Kerstin Grandell - Margareta Winell Jane Ellner - Birgit Dyrebrant 3NT V-1 D 50 21/11
Bengt Wennerberg - Rune Strand Ingegerd Öberg - Elsie Zinelli 2 Ö-1 E 50 21/11
Inga Alvin - Agnete Rosenberg Monica Grangien - Marianne Nilsson 1NT N-1 4 -100 17/15
Elisabeth Andersson - Tore Baars Olle Fahlén - Roger Boström 2 S-1 5 -100 17/15
Elisabeth Forsell - Birgitta Bernström Marianne Lönnborg - Renate Engvall 2 Ö= E -110 13/19
Georg Espling - Jytte Espling Per Lundquist - Marita Erikson 2 Ö= E -110 13/19
Mindy Drapsa - Mark Drapsa Nils Ahlén - Eva Klingspor 2 Ö+1 10 -140 9/23
Kerstin Karlander - Ulla Lanner Karl Persson - Sylvia Dennergren 3 Ö= E -140 9/23
Birgitta Rasch - Bengt Jonsson Gunnel Levander - Mia Brunnberg 2 S-2 5 -200 5/27
Tomas Clason - Maarja Joandi Carin Stenberg - Thomas Holmgren 2 S-2 5 -200 5/27
Jan Christiernin - Folke Ljungström Thomas Knutsson - Agneta Knutsson 3NT N-4 4 -400 1/31
Marianne Tessmar - Elisabeth Rimér Asplund Irene Rune - Christina Bertilson 3NT N-4 7 -400 1/31