Kommande tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
Rapporterade tävlingar
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
07/09 SM Par Junior - omgång 2
BK S:t Erik » Måndag fm öppen klass 2009-01-12 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK S:t Erik

Måndag fm öppen klass 2009-01-12

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Nord giv
ingen i zon
Kkn102
1094
643
Dkn7
954
872
82
EK1093
ED763
D653
95
65
8
EKkn
EKDkn107
842

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hubert Thorson - Per Skoglund Ulla Nedlich - Manfred Nedlich 3NT N+1 6 430 17.0/1.0
Stig Karlsson - Lennart Levin Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg 3NT S+1 8 430 17.0/1.0
Ingrid Berglund - Marianne Bergstén Lars Waller - Ulf Kinn 3NT S= 9 400 11.0/7.0
Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén 3NT S= 3 400 11.0/7.0
Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson 3NT N= 9 400 11.0/7.0
Christian Wiechel - Christer Wannebo Peter Flodqvist - Michael Jungstedt 3NT N= 5 400 11.0/7.0
Dagmar Ilrot - Åke Nilsson Elsy Bergstedt - Florence Bodin 2D Ö-1 E 100 6.0/12.0
Hans Hoppe - Hans Jitelius Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg 5 N-1 9 -50 3.0/15.0
Torsten Nabseth - Ingvar Bladini Per Grivenfeldt - Bengt Wärn 3 S-1 E -50 3.0/15.0
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Björn Borin - Hans Burendahl 5 S-3 E -150 0.0/18.0
Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv     - -/10.3

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Öst giv
N-S i zon
Ekn3
EK104
Ekn10
D105
109742
kn82
62
EK4
D85
97
K975
9832
K6
D653
D843
kn76

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Wiechel - Christer Wannebo Peter Flodqvist - Michael Jungstedt 3NT N+1 7 630 18.0/0.0
Ingrid Berglund - Marianne Bergstén Lars Waller - Ulf Kinn 4 N= 5 620 13.0/5.0
Hans Hoppe - Hans Jitelius Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg 4 N= 9 620 13.0/5.0
Stig Karlsson - Lennart Levin Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg 4 N= 9 620 13.0/5.0
Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson 4 S= E 620 13.0/5.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Ulla Nedlich - Manfred Nedlich 3NT N= 5 600 6.0/12.0
Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén 3NT N= 5 600 6.0/12.0
Torsten Nabseth - Ingvar Bladini Per Grivenfeldt - Bengt Wärn 3NT N= 5 600 6.0/12.0
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Björn Borin - Hans Burendahl 2 V-2 E 100 2.0/16.0
Dagmar Ilrot - Åke Nilsson Elsy Bergstedt - Florence Bodin 3NT N-1 5 -100 0.0/18.0
Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv     - -/10.3

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Syd giv
Ö-V i zon
D542
KD972
D
E82
K963
E6
10962
Kkn5
7
1053
K53
D109763
Ekn108
kn84
Ekn874
4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Wiechel - Christer Wannebo Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv 3NTD N+1 7 650 18.0/0.0
Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg Hans Hoppe - Hans Jitelius 4 S+1 E 450 16.0/2.0
Björn Borin - Hans Burendahl Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson 4 S= E 420 11.0/7.0
Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén Peter Flodqvist - Michael Jungstedt 4 S= E 420 11.0/7.0
Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg Ulla Nedlich - Manfred Nedlich 4 S= E 420 11.0/7.0
Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström Elsy Bergstedt - Florence Bodin 4 S= E 420 11.0/7.0
Stig Karlsson - Lennart Levin Ingrid Berglund - Marianne Bergstén 2 N+2 7 170 6.0/12.0
Lars Waller - Ulf Kinn Per Grivenfeldt - Bengt Wärn 4 N-1 7 -50 4.0/14.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Torsten Nabseth - Ingvar Bladini 2NT N-2 7 -100 1.0/17.0
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 4 N-2 7 -100 1.0/17.0
Dagmar Ilrot - Åke Nilsson     - -/7.6

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Väst giv
alla i zon
EK5
K64
108
K10764
D942
D1075
EDkn9
D
kn10863
E
K432
kn95
7
kn9832
765
E832

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg Hans Hoppe - Hans Jitelius 2 Ö+1 E -140 17.0/1.0
Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg Ulla Nedlich - Manfred Nedlich 3 Ö= 3 -140 17.0/1.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Torsten Nabseth - Ingvar Bladini 2 V+2 9 -170 11.0/7.0
Björn Borin - Hans Burendahl Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson 3 Ö+1 E -170 11.0/7.0
Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström Elsy Bergstedt - Florence Bodin 3 Ö+1 E -170 11.0/7.0
Christian Wiechel - Christer Wannebo Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv 2 Ö+2 Kn -170 11.0/7.0
Stig Karlsson - Lennart Levin Ingrid Berglund - Marianne Bergstén 4 Ö= E -620 4.0/14.0
Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén Peter Flodqvist - Michael Jungstedt 4 Ö= 2 -620 4.0/14.0
Lars Waller - Ulf Kinn Per Grivenfeldt - Bengt Wärn 4 Ö= E -620 4.0/14.0
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 4D Ö= 2 -790 0.0/18.0
Dagmar Ilrot - Åke Nilsson     - -/7.6

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Nord giv
N-S i zon
ED10
93
987
Dkn954
K92
Dkn1076
D62
K3
7643
K854
K543
2
kn85
E2
Ekn10
E10876

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Borin - Hans Burendahl Torsten Nabseth - Ingvar Bladini 4D V-3 D 500 18.0/0.0
Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark Elsy Bergstedt - Florence Bodin 2 V-3 9 150 15.0/3.0
Lars Waller - Ulf Kinn Hubert Thorson - Per Skoglund 3 V-3 3 150 15.0/3.0
Ingrid Berglund - Marianne Bergstén Ulla Nedlich - Manfred Nedlich 3 S+1 D 130 10.0/8.0
Hans Hoppe - Hans Jitelius Christian Wiechel - Christer Wannebo 4 S= D 130 10.0/8.0
Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg 3 S+1 D 130 10.0/8.0
Peter Flodqvist - Michael Jungstedt Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 2NT S= 10 120 6.0/12.0
Dagmar Ilrot - Åke Nilsson Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg 3 V-2 D 100 4.0/14.0
Stig Karlsson - Lennart Levin Per Grivenfeldt - Bengt Wärn 3NT N-1 D -100 1.0/17.0
Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv 3NT S-1 Kn -100 1.0/17.0
Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström     - 11.4/-

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn10953
86
E4
876
E872
1093
Kkn3
EK4
6
Dkn752
87652
kn10
D4
EK4
D109
D9532

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Waller - Ulf Kinn Hubert Thorson - Per Skoglund 3RD N+1 D 960 18.0/0.0
Peter Flodqvist - Michael Jungstedt Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 4D Ö-2 D 500 16.0/2.0
Björn Borin - Hans Burendahl Torsten Nabseth - Ingvar Bladini 1 V-2 6 200 14.0/4.0
Ingrid Berglund - Marianne Bergstén Ulla Nedlich - Manfred Nedlich 2 N+2 D 170 12.0/6.0
Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark Elsy Bergstedt - Florence Bodin 3 N= Kn 140 10.0/8.0
Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg 2 S+2 E 130 8.0/10.0
Hans Hoppe - Hans Jitelius Christian Wiechel - Christer Wannebo 2 N= Kn 110 5.0/13.0
Dagmar Ilrot - Åke Nilsson Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg 2 N= D 110 5.0/13.0
Stig Karlsson - Lennart Levin Per Grivenfeldt - Bengt Wärn 3 N-1 Kn -50 1.0/17.0
Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv 3 N-1 Kn -50 1.0/17.0
Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström     - 11.4/-

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Syd giv
alla i zon
D86
83
ED52
8652
10972
K1072
Kkn4
EK
Ekn543
D64
1083
103
K
Ekn95
976
Dkn974

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christian Wiechel - Christer Wannebo Ulla Nedlich - Manfred Nedlich 3 S= 10 110 18.0/0.0
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv 4 Ö-1 4 100 16.0/2.0
Per Grivenfeldt - Bengt Wärn Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson 2 Ö= D -110 12.0/6.0
Björn Borin - Hans Burendahl Lars Waller - Ulf Kinn 2 V= 8 -110 12.0/6.0
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg 2 Ö= D -110 12.0/6.0
Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström 2 Ö+1 D -140 5.0/13.0
Stig Karlsson - Lennart Levin Hubert Thorson - Per Skoglund 2 Ö+1 D -140 5.0/13.0
Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén Hans Hoppe - Hans Jitelius 3 Ö= Kn -140 5.0/13.0
Torsten Nabseth - Ingvar Bladini Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 2 V+1 8 -140 5.0/13.0
Ingrid Berglund - Marianne Bergstén Dagmar Ilrot - Åke Nilsson 3 Ö+1 D -170 0.0/18.0
Peter Flodqvist - Michael Jungstedt     - 9.5/-

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Väst giv
ingen i zon
Ekn43
E1063
D9
Kkn8
D10
7
1076543
D972
865
kn942
E82
E106
K972
KD85
Kkn
543

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Grivenfeldt - Bengt Wärn Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson 3NT N+1 3 430 18.0/0.0
Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström 4 N= 6 420 11.0/7.0
Ingrid Berglund - Marianne Bergstén Dagmar Ilrot - Åke Nilsson 4 N= E 420 11.0/7.0
Björn Borin - Hans Burendahl Lars Waller - Ulf Kinn 4 N= 2 420 11.0/7.0
Stig Karlsson - Lennart Levin Hubert Thorson - Per Skoglund 4 N= E 420 11.0/7.0
Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén Hans Hoppe - Hans Jitelius 4 N= 8 420 11.0/7.0
Christian Wiechel - Christer Wannebo Ulla Nedlich - Manfred Nedlich 4 N= 8 420 11.0/7.0
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg 4 S-1 6 -50 2.0/16.0
Torsten Nabseth - Ingvar Bladini Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 3NT S-1 3 -50 2.0/16.0
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv 4 S-1 2 -50 2.0/16.0
Peter Flodqvist - Michael Jungstedt     - 9.5/-

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Nord giv
Ö-V i zon
EKDkn9
K9
8
K10982
72
E10863
9732
76
854
7
kn1065
EDkn43
1063
Dkn542
EKD4
5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström Ingrid Berglund - Marianne Bergstén 4 N+1 7 450 18.0/0.0
Per Grivenfeldt - Bengt Wärn Dagmar Ilrot - Åke Nilsson 3NT S+1 7 430 16.0/2.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Elsy Bergstedt - Florence Bodin 4 N= 7 420 8.0/10.0
Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg 4 N= 6 420 8.0/10.0
Hans Hoppe - Hans Jitelius Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 4 N= E 420 8.0/10.0
Stig Karlsson - Lennart Levin Björn Borin - Hans Burendahl 4 N= Kn 420 8.0/10.0
Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén Ulla Nedlich - Manfred Nedlich 4 N= 7 420 8.0/10.0
Lars Waller - Ulf Kinn Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 4 N= 7 420 8.0/10.0
Christian Wiechel - Christer Wannebo Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson 4 N= 7 420 8.0/10.0
Torsten Nabseth - Ingvar Bladini Peter Flodqvist - Michael Jungstedt 3NT N= 3 400 0.0/18.0
Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg     - 8.3/-

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Öst giv
alla i zon
KDkn6
K87
Dkn2
E106
873
5
K10975
kn975
104
kn643
E863
KD3
E952
ED1092
4
842

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Grivenfeldt - Bengt Wärn Dagmar Ilrot - Åke Nilsson 4 N+2 E 680 15.0/3.0
Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg 4 N+2 K 680 15.0/3.0
Stig Karlsson - Lennart Levin Björn Borin - Hans Burendahl 4 N+2 4 680 15.0/3.0
Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström Ingrid Berglund - Marianne Bergstén 4 N+2 10 680 15.0/3.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Elsy Bergstedt - Florence Bodin 4 S+1 9 650 6.0/12.0
Hans Hoppe - Hans Jitelius Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 4 S+1 5 650 6.0/12.0
Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén Ulla Nedlich - Manfred Nedlich 4 N+1 4 650 6.0/12.0
Torsten Nabseth - Ingvar Bladini Peter Flodqvist - Michael Jungstedt 4 N+1 K 650 6.0/12.0
Lars Waller - Ulf Kinn Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 4 N+1 10 650 6.0/12.0
Christian Wiechel - Christer Wannebo Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson 4 N= K 620 0.0/18.0
Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg     - 8.3/-

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Syd giv
ingen i zon
D942
KD
D8
KD754
K85
10973
976
962
E763
Ekn854
4
E108
kn10
62
EKkn10532
kn3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Hoppe - Hans Jitelius Ingrid Berglund - Marianne Bergstén 3NT N= 6 400 16.0/2.0
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Christian Wiechel - Christer Wannebo 3NT N= 5 400 16.0/2.0
Dagmar Ilrot - Åke Nilsson Hubert Thorson - Per Skoglund 3NT N= E 400 16.0/2.0
Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström Per Grivenfeldt - Bengt Wärn 3 S= 7 110 12.0/6.0
Ulla Nedlich - Manfred Nedlich Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 3NT Ö-1 4 50 10.0/8.0
Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson 4 S-1 10 -50 7.0/11.0
Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg 4 S-1 5 -50 7.0/11.0
Stig Karlsson - Lennart Levin Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 5 S-2 5 -100 4.0/14.0
Torsten Nabseth - Ingvar Bladini Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv 5D S-2 10 -300 2.0/16.0
Lars Waller - Ulf Kinn Peter Flodqvist - Michael Jungstedt 3NT Ö= 5 -400 0.0/18.0
Björn Borin - Hans Burendahl     - 11.0/-

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Väst giv
N-S i zon
kn1053
K973
D763
E
9872
Ekn6
E10
K543
ED6
842
kn542
Dkn8
K4
D105
K98
109762

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Christian Wiechel - Christer Wannebo 2 N+1 D 140 18.0/0.0
Ulla Nedlich - Manfred Nedlich Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 2 V-2 E 100 16.0/2.0
Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström Per Grivenfeldt - Bengt Wärn 1NT Ö-1 6 50 14.0/4.0
Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson Pass   11.0/7.0
Torsten Nabseth - Ingvar Bladini Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv Pass   11.0/7.0
Peter Flodqvist - Michael Jungstedt Lars Waller - Ulf Kinn 1NT Ö= 2 -90 4.0/14.0
Hans Hoppe - Hans Jitelius Ingrid Berglund - Marianne Bergstén 1NT Ö= 10 -90 4.0/14.0
Stig Karlsson - Lennart Levin Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 1NT Ö= 10 -90 4.0/14.0
Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg 1NT V= Kn -90 4.0/14.0
Dagmar Ilrot - Åke Nilsson Hubert Thorson - Per Skoglund 1NT Ö= 10 -90 4.0/14.0
Björn Borin - Hans Burendahl     - 11.0/-

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Nord giv
alla i zon
D1074
872
kn2
10952
Kkn98
EKkn105
D103
7
E2
D43
K74
KDkn43
653
96
E9865
E86

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hubert Thorson - Per Skoglund Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström 6D Ö-1 E 200 18.0/0.0
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson 6 Ö-1 E 100 16.0/2.0
Peter Flodqvist - Michael Jungstedt Stig Karlsson - Lennart Levin 4 Ö+1 E -650 10.0/8.0
Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv Lars Waller - Ulf Kinn 5 Ö= E -650 10.0/8.0
Ulla Nedlich - Manfred Nedlich Per Grivenfeldt - Bengt Wärn 5 Ö= 6 -650 10.0/8.0
Torsten Nabseth - Ingvar Bladini Hans Hoppe - Hans Jitelius 5 Ö= 9 -650 10.0/8.0
Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg Ingrid Berglund - Marianne Bergstén 5 V= Kn -650 10.0/8.0
Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg 3NT Ö+2 3 -660 2.0/16.0
Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén Elsy Bergstedt - Florence Bodin 3NT Ö+2 6 -660 2.0/16.0
Dagmar Ilrot - Åke Nilsson Björn Borin - Hans Burendahl 4NT Ö+1 6 -660 2.0/16.0
Christian Wiechel - Christer Wannebo     - 8.1/-

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Öst giv
ingen i zon
EK1087
E10
42
10843
D9643
Kkn643
K8
6
5
D9852
E953
D72
kn2
7
Dkn1076
EKkn95

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Torsten Nabseth - Ingvar Bladini Hans Hoppe - Hans Jitelius 3NT N+4 5 520 18.0/0.0
Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg 5D Ö-2 E 300 15.0/3.0
Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg Ingrid Berglund - Marianne Bergstén 5D Ö-2 E 300 15.0/3.0
Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv Lars Waller - Ulf Kinn 4 N= 5 130 12.0/6.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström 2 N= 5 110 10.0/8.0
Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén Elsy Bergstedt - Florence Bodin 4 V-1 8 50 8.0/10.0
Peter Flodqvist - Michael Jungstedt Stig Karlsson - Lennart Levin 5D S-1 4 -100 6.0/12.0
Ulla Nedlich - Manfred Nedlich Per Grivenfeldt - Bengt Wärn 3 Ö+1 E -170 4.0/14.0
Dagmar Ilrot - Åke Nilsson Björn Borin - Hans Burendahl 4D N-2 2 -300 2.0/16.0
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson 4 V= E -420 0.0/18.0
Christian Wiechel - Christer Wannebo     - 8.1/-

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Syd giv
N-S i zon
K
E963
kn984
10932
D542
10
ED7
EKkn85
kn983
D752
K65
64
E1076
Kkn84
1032
D7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström Björn Borin - Hans Burendahl 4 V-3 4 150 18.0/0.0
Dagmar Ilrot - Åke Nilsson Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 4 V-2 10 100 16.0/2.0
Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg Christian Wiechel - Christer Wannebo 2 V-1 8 50 11.0/7.0
Peter Flodqvist - Michael Jungstedt Ingrid Berglund - Marianne Bergstén 3 V-1 8 50 11.0/7.0
Torsten Nabseth - Ingvar Bladini Ulla Nedlich - Manfred Nedlich 3 V-1 3 50 11.0/7.0
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Elsy Bergstedt - Florence Bodin 2NT Ö-1 4 50 11.0/7.0
Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson Hubert Thorson - Per Skoglund 1 V+2 8 -140 3.0/15.0
Stig Karlsson - Lennart Levin Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv 1 V+2 4 -140 3.0/15.0
Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg Per Grivenfeldt - Bengt Wärn 1 V+2 4 -140 3.0/15.0
Lars Waller - Ulf Kinn Hans Hoppe - Hans Jitelius 1 V+2 9 -140 3.0/15.0
Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén     - -/7.2

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Väst giv
Ö-V i zon
kn65
10853
Ekn10
653
10742
Dkn62
75
EK7
E98
K7
D8632
D94
KD3
E94
K94
kn1082

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Flodqvist - Michael Jungstedt Ingrid Berglund - Marianne Bergstén 1NTD S= 7 180 18.0/0.0
Torsten Nabseth - Ingvar Bladini Ulla Nedlich - Manfred Nedlich 1NT S+1 E 120 16.0/2.0
Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg Christian Wiechel - Christer Wannebo 1NT Ö-1 Kn 100 14.0/4.0
Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson Hubert Thorson - Per Skoglund 1 N-1 E -50 12.0/6.0
Dagmar Ilrot - Åke Nilsson Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 1 V= 6 -80 10.0/8.0
Stig Karlsson - Lennart Levin Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv 1NT S-2 7 -100 6.0/12.0
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Elsy Bergstedt - Florence Bodin 2 N-2 8 -100 6.0/12.0
Lars Waller - Ulf Kinn Hans Hoppe - Hans Jitelius 2 N-2 3 -100 6.0/12.0
Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström Björn Borin - Hans Burendahl 1NT Ö+1 Kn -120 2.0/16.0
Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg Per Grivenfeldt - Bengt Wärn 1NTRD Ö+1 2 -1160 0.0/18.0
Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén     - -/7.2

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Nord giv
ingen i zon
kn982
E10
kn985
K105
K75
K9742
KD7
E3
D4
kn65
E10632
kn82
E1063
D83
4
D9764

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Berglund - Marianne Bergstén Christian Wiechel - Christer Wannebo 4 V-2 5 100 18.0/0.0
Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv Per Grivenfeldt - Bengt Wärn 1NT V= 9 -90 15.0/3.0
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Björn Borin - Hans Burendahl 1NT V= 8 -90 15.0/3.0
Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström 1NT V+1 8 -120 9.0/9.0
Stig Karlsson - Lennart Levin Hans Hoppe - Hans Jitelius 1NT V+1 2 -120 9.0/9.0
Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg Hubert Thorson - Per Skoglund 1NT V+1 2 -120 9.0/9.0
Dagmar Ilrot - Åke Nilsson Peter Flodqvist - Michael Jungstedt 1NT V+1 9 -120 9.0/9.0
Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg 3 V+2 2 -200 3.0/15.0
Lars Waller - Ulf Kinn Ulla Nedlich - Manfred Nedlich 3 V+2 E -200 3.0/15.0
Torsten Nabseth - Ingvar Bladini Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson 3NT V= 2 -400 0.0/18.0
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson     - 7.0/-

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Öst giv
N-S i zon
102
E4
Ekn84
Ekn1083
Ekn853
32
652
D94
K7
kn109865
D9
K62
D964
KD7
K1073
75

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv Per Grivenfeldt - Bengt Wärn 3NT S+1 3 630 17.0/1.0
Dagmar Ilrot - Åke Nilsson Peter Flodqvist - Michael Jungstedt 3NT N+1 Kn 630 17.0/1.0
Stig Karlsson - Lennart Levin Hans Hoppe - Hans Jitelius 3NT S= 3 600 13.0/5.0
Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg 3NT N= Kn 600 13.0/5.0
Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström 2NT S+1 3 150 8.0/10.0
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Björn Borin - Hans Burendahl 3 N+2 Kn 150 8.0/10.0
Lars Waller - Ulf Kinn Ulla Nedlich - Manfred Nedlich 2NT S+1 3 150 8.0/10.0
Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg Hubert Thorson - Per Skoglund 3 N= K 110 4.0/14.0
Ingrid Berglund - Marianne Bergstén Christian Wiechel - Christer Wannebo 2 V-1 10 50 2.0/16.0
Torsten Nabseth - Ingvar Bladini Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson 3NT S-2 3 -200 0.0/18.0
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson     - 7.0/-

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Syd giv
Ö-V i zon
75432
5
E98
ED65

Kkn6
K1073
kn98432
EDkn108
ED1043
62
10
K96
9872
Dkn54
K7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Hoppe - Hans Jitelius Hubert Thorson - Per Skoglund 2 N-2 10 -100 18.0/0.0
Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén Ingrid Berglund - Marianne Bergstén 2 Ö= D -110 16.0/2.0
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg 2 N-3 E -150 13.0/5.0
Lars Waller - Ulf Kinn Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson 3 N-3 10 -150 13.0/5.0
Peter Flodqvist - Michael Jungstedt Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström 2 Ö+2 2 -170 9.0/9.0
Ulla Nedlich - Manfred Nedlich Stig Karlsson - Lennart Levin 3 Ö+1 D -170 9.0/9.0
Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg Björn Borin - Hans Burendahl 2 N-4 10 -200 5.0/13.0
Dagmar Ilrot - Åke Nilsson Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv 2 Ö+3 5 -200 5.0/13.0
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Torsten Nabseth - Ingvar Bladini 4 Ö= 9 -620 1.0/17.0
Christian Wiechel - Christer Wannebo Per Grivenfeldt - Bengt Wärn 4 Ö= 5 -620 1.0/17.0
Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark     - -/11.0

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Väst giv
alla i zon
K102
75
972
Dkn832
Ekn765
D
Dkn63
K75
D93
E109864
K105
9
84
Kkn32
E84
E1064

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dagmar Ilrot - Åke Nilsson Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv 4 Ö-3 8 300 18.0/0.0
Hans Hoppe - Hans Jitelius Hubert Thorson - Per Skoglund 4 V-1 7 100 15.0/3.0
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Torsten Nabseth - Ingvar Bladini 4 V-1 7 100 15.0/3.0
Christian Wiechel - Christer Wannebo Per Grivenfeldt - Bengt Wärn 3 V= 7 -140 12.0/6.0
Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén Ingrid Berglund - Marianne Bergstén 2 V+2 7 -170 9.0/9.0
Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg Björn Borin - Hans Burendahl 3 V+1 7 -170 9.0/9.0
Peter Flodqvist - Michael Jungstedt Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström 4 V= 7 -620 3.0/15.0
Ulla Nedlich - Manfred Nedlich Stig Karlsson - Lennart Levin 4 V= D -620 3.0/15.0
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg 4 V= 2 -620 3.0/15.0
Lars Waller - Ulf Kinn Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson 4 V= D -620 3.0/15.0
Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark     - -/11.0

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Nord giv
N-S i zon
63
E85
EK1096
Ekn6
EK2
109432
2
K1043
Dkn109
KD6
kn75
852
8754
kn7
D843
D97

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Waller - Ulf Kinn Elsy Bergstedt - Florence Bodin 1NT N+1 D 120 18.0/0.0
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Ingrid Berglund - Marianne Bergstén 3 S= E 110 16.0/2.0
Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg Peter Flodqvist - Michael Jungstedt 3D V-1 E 100 14.0/4.0
Per Grivenfeldt - Bengt Wärn Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén 1NT N= D 90 10.0/8.0
Ulla Nedlich - Manfred Nedlich Björn Borin - Hans Burendahl 1NT N= D 90 10.0/8.0
Dagmar Ilrot - Åke Nilsson Hans Hoppe - Hans Jitelius 1NT N= D 90 10.0/8.0
Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg 2 Ö-1 Kn 50 5.0/13.0
Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv 2 Ö-1 3 50 5.0/13.0
Stig Karlsson - Lennart Levin Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson 2 Ö= 3 -110 1.0/17.0
Christian Wiechel - Christer Wannebo Hubert Thorson - Per Skoglund 2 V= K -110 1.0/17.0
Torsten Nabseth - Ingvar Bladini     - 7.0/-

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Öst giv
Ö-V i zon
K75
EK94
ED2
Kkn7
9
D7653
K75
9542
E103
kn8
1086
ED1086
Dkn8642
102
kn943
3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Grivenfeldt - Bengt Wärn Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén 3NT N+3 8 490 18.0/0.0
Lars Waller - Ulf Kinn Elsy Bergstedt - Florence Bodin 4 S+1 9 450 15.0/3.0
Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv 4 N+1 8 450 15.0/3.0
Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg 4 S= 3 420 9.0/9.0
Ulla Nedlich - Manfred Nedlich Björn Borin - Hans Burendahl 4 S= 5 420 9.0/9.0
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Ingrid Berglund - Marianne Bergstén 4 S= 4 420 9.0/9.0
Christian Wiechel - Christer Wannebo Hubert Thorson - Per Skoglund 4 S= 4 420 9.0/9.0
Stig Karlsson - Lennart Levin Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson 2 S+3 9 200 4.0/14.0
Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg Peter Flodqvist - Michael Jungstedt 3NT N-1 10 -50 1.0/17.0
Dagmar Ilrot - Åke Nilsson Hans Hoppe - Hans Jitelius 3NT N-1 Kn -50 1.0/17.0
Torsten Nabseth - Ingvar Bladini     - 7.0/-

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Syd giv
alla i zon
82
Dkn98
86
Dkn976
kn10
EK10762
K72
E8
K763
54
E3
105432
ED954
3
Dkn10954
K

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Nedlich - Manfred Nedlich Dagmar Ilrot - Åke Nilsson 3 V-2 8 200 17.0/1.0
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Stig Karlsson - Lennart Levin 4 V-2 8 200 17.0/1.0
Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström Hans Hoppe - Hans Jitelius 3 V-1 8 100 14.0/4.0
Ingrid Berglund - Marianne Bergstén Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv 3 S-1 K -100 10.0/8.0
Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén Hubert Thorson - Per Skoglund 3 S-1 E -100 10.0/8.0
Torsten Nabseth - Ingvar Bladini Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg 3 S-1 E -100 10.0/8.0
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Per Grivenfeldt - Bengt Wärn 3 V= 8 -140 5.0/13.0
Christian Wiechel - Christer Wannebo Björn Borin - Hans Burendahl 2 V+1 D -140 5.0/13.0
Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 3NT N-3 5 -300 2.0/16.0
Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg Peter Flodqvist - Michael Jungstedt 3D V= 8 -730 0.0/18.0
Lars Waller - Ulf Kinn     - 7.8/-

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Väst giv
ingen i zon
10983
EKD6
52
953
ED
kn10
Kkn76
Dkn1062
7652
8743
1084
E7
Kkn4
952
ED93
K84

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström Hans Hoppe - Hans Jitelius 2 N= E 110 18.0/0.0
Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 3 Ö-2 9 100 15.0/3.0
Christian Wiechel - Christer Wannebo Björn Borin - Hans Burendahl 2 Ö-2 K 100 15.0/3.0
Ingrid Berglund - Marianne Bergstén Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv 1 N= E 80 12.0/6.0
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Stig Karlsson - Lennart Levin 1 N-1 E -50 9.0/9.0
Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén Hubert Thorson - Per Skoglund 2 N-1 E -50 9.0/9.0
Ulla Nedlich - Manfred Nedlich Dagmar Ilrot - Åke Nilsson 2 V= E -90 5.0/13.0
Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg Peter Flodqvist - Michael Jungstedt 2 V= E -90 5.0/13.0
Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson Per Grivenfeldt - Bengt Wärn 2 S-2 D -100 2.0/16.0
Torsten Nabseth - Ingvar Bladini Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg 1NT V+1 K -120 0.0/18.0
Lars Waller - Ulf Kinn     - 7.8/-

Bricka 25

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Nord giv
Ö-V i zon
D52
109
kn8652
KD8
E3
E542
D97
E1073
K1097
kn
E1043
kn962
kn864
KD8763
K
54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per Grivenfeldt - Bengt Wärn Hans Hoppe - Hans Jitelius 3 Ö-2 K 200 18.0/0.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 2 Ö-1 K 100 16.0/2.0
Björn Borin - Hans Burendahl Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén 2 S-1 E -50 12.0/6.0
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Peter Flodqvist - Michael Jungstedt 2 N-1 Kn -50 12.0/6.0
Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström Ulla Nedlich - Manfred Nedlich 2 S-1 E -50 12.0/6.0
Ingrid Berglund - Marianne Bergstén Torsten Nabseth - Ingvar Bladini 3 S-2 E -100 8.0/10.0
Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv 2NT V= 10 -120 4.0/14.0
Lars Waller - Ulf Kinn Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg 2NT V= 10 -120 4.0/14.0
Christian Wiechel - Christer Wannebo Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 2NT V= 5 -120 4.0/14.0
Dagmar Ilrot - Åke Nilsson Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson 1NT S-3 E -150 0.0/18.0
Stig Karlsson - Lennart Levin     - -/7.5

Bricka 26

BK S:t Erik, Sverige 2009.01.12

Öst giv
alla i zon
K8
95
E865
kn9875
Dkn65
KD87
D103
43
E932
Ekn10432
4
D2
1074
6
Kkn972
EK106

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elsy Bergstedt - Florence Bodin Peter Flodqvist - Michael Jungstedt 4 Ö-2 K 200 18.0/0.0
Björn Borin - Hans Burendahl Mona Asplund - Britt-Marie Hedrén 4 Ö-1 E 100 13.0/5.0
Bengt Carlman - Marianne Carlman Kullenberg Åke Sjöberg - Lars Ekenlöv 4 Ö-1 E 100 13.0/5.0
Dagmar Ilrot - Åke Nilsson Per-Olof Rehn - Ingrid Linnarsson 4 Ö-1 E 100 13.0/5.0
Roland Axelsson - Lars-Bertil Löfström Ulla Nedlich - Manfred Nedlich 4 Ö-1 E 100 13.0/5.0
Ingrid Berglund - Marianne Bergstén Torsten Nabseth - Ingvar Bladini 3 Ö= E -140 8.0/10.0
Per Grivenfeldt - Bengt Wärn Hans Hoppe - Hans Jitelius 3 Ö+1 E -170 5.0/13.0
Lars Waller - Ulf Kinn Lars-Ove Karlsson - Alf Strömberg 3 Ö+1 E -170 5.0/13.0
Christian Wiechel - Christer Wannebo Nils-Erik Strömberg - Lars Ekmark 5 S-2 K -200 2.0/16.0
Hubert Thorson - Per Skoglund Ulla-Britt Olsson - Björn Olsson 4 Ö= E -620 0.0/18.0
Stig Karlsson - Lennart Levin     - -/7.5