Kommande tävlingar
10/04 Inställd ... Trosa BS -Guld
13/04 Inställd ... Rimbo BK - Påskgu
09/05 Inställd ... Kerstin Strandber
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
Sällskapet, Ronneby » Torsdag. Hcp o jour 2020-01-09 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sällskapet, Ronneby

Torsdag. Hcp o jour 2020-01-09

Bricka 1

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Nord giv
ingen i zon
K64

K973
EKD872
1053
EK87
kn64
kn105
E2
kn105432
D105
64
Dkn987
D96
E82
93

Optimalt kontrakt: 6 N= 920
 NT
N1295116
S12105118
Ö13715
V13715
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Karin Groth - Siv Berding Tillborg 4 S+2 E 480 16/2
Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson Eva Lundgren - Olle Persson 4 S+2 K 480 16/2
Christer Olsson - Lena Olsson Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson 4 S+2 E 480 16/2
Lennart Fransson - Bo Brorsson Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson 5 S= E 450 12/6
Carina Hansson - Björn Hansson Lars Krona - Gunbritt Svensson 3NT S= 8 400 9/9
Inger Rosenström - Thomas Rosenström Stig Persson - Inger Berglund 3NT S= 8 400 9/9
Hans Thorell - Christer Johansson Hanne Eriksson - Birgitta Hansson 2 N+4 Kn 170 4/14
Mats Persson - Carl-Uno Jansson Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson 2 N+4 E 170 4/14
Leif Arbin - Helena Cewers Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros 3 N+3 2 170 4/14
Marie-Louise Alm - Stig Karlsson Barbro Sandin - Birgitta Strand 2NT S+1 E 150 0/18

Bricka 2

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Öst giv
N-S i zon
42
D8752
K752
E5
kn1096
1064

KD10843
K
EKkn
ED64
kn9762
ED8753
93
kn10983

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N28573
S28673
Ö1157610
V1157510
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Fransson - Bo Brorsson Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson 5 Ö-1 Kn 50 18/0
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Karin Groth - Siv Berding Tillborg 3 Ö+2 E -150 15/3
Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson Eva Lundgren - Olle Persson 4 V+1 4 -150 15/3
Christer Olsson - Lena Olsson Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson 3 N-2 E -200 12/6
Carina Hansson - Björn Hansson Lars Krona - Gunbritt Svensson 5 Ö= Kn -400 8/10
Leif Arbin - Helena Cewers Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros 5 Ö= 9 -400 8/10
Inger Rosenström - Thomas Rosenström Stig Persson - Inger Berglund 5 Ö= E -400 8/10
Marie-Louise Alm - Stig Karlsson Barbro Sandin - Birgitta Strand 3NT Ö+1 3 -430 4/14
Hans Thorell - Christer Johansson Hanne Eriksson - Birgitta Hansson 5D S-2 K -500 2/16
Mats Persson - Carl-Uno Jansson Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson 5D S-3 K -800 0/18

Bricka 3

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Syd giv
Ö-V i zon

D876
1087
1096543
K1043
E32
EK4
E82
E8752
Kkn1094
kn2
kn
Dkn96
5
D9653
KD7

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N65111
S65111
Ö68111210
V68121210
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Fransson - Bo Brorsson Inger Rosenström - Thomas Rosenström 5D V-1 7 200 18/0
Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 6 Ö-1 5 100 16/2
Carina Hansson - Björn Hansson Leif Arbin - Helena Cewers 4 V= 6 -620 12/6
Marie-Louise Alm - Stig Karlsson Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson 4 V= 10 -620 12/6
Christer Olsson - Lena Olsson Lars Krona - Gunbritt Svensson 4 Ö= 5 -620 12/6
Hanne Eriksson - Birgitta Hansson Mats Persson - Carl-Uno Jansson 4 Ö+1 D -650 6/12
Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson Hans Thorell - Christer Johansson 4 V+1 6 -650 6/12
Karin Groth - Siv Berding Tillborg Stig Persson - Inger Berglund 4 Ö+1 5 -650 6/12
Barbro Sandin - Birgitta Strand Eva Lundgren - Olle Persson 4 V+2 6 -680 1/17
Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros 4 Ö+2 7 -680 1/17

Bricka 4

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Väst giv
alla i zon
865
K10863
K98
92
K32
D94
53
D10865
Dkn7
Ekn
EDkn42
EK4
E1094
752
1076
kn73

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N12421
S01421
Ö121191012
V121191012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanne Eriksson - Birgitta Hansson Mats Persson - Carl-Uno Jansson 3NT Ö= 9 -600 18/0
Lennart Fransson - Bo Brorsson Inger Rosenström - Thomas Rosenström 3NT Ö+2 4 -660 11/7
Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros 3NT V+2 3 -660 11/7
Carina Hansson - Björn Hansson Leif Arbin - Helena Cewers 3NT Ö+2 9 -660 11/7
Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson Hans Thorell - Christer Johansson 3NT Ö+2 10 -660 11/7
Karin Groth - Siv Berding Tillborg Stig Persson - Inger Berglund 3NT Ö+2 4 -660 11/7
Christer Olsson - Lena Olsson Lars Krona - Gunbritt Svensson 3NT Ö+2 9 -660 11/7
Barbro Sandin - Birgitta Strand Eva Lundgren - Olle Persson 3NT Ö+3 9 -690 2/16
Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 3NT Ö+3 7 -690 2/16
Marie-Louise Alm - Stig Karlsson Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson 5NT Ö+1 E -690 2/16

Bricka 5

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Nord giv
N-S i zon
K753
E1095
D8
Dkn9
982
K874
E102
K32
Ekn106
Dkn3
kn763
108
D4
62
K954
E7654

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N86666
S86566
Ö47776
V47776
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Christer Olsson - Lena Olsson 2 N+1 3 110 16/2
Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros Mats Persson - Carl-Uno Jansson 3 N= Kn 110 16/2
Marie-Louise Alm - Stig Karlsson Lars Krona - Gunbritt Svensson 3 S= 10 110 16/2
Lennart Fransson - Bo Brorsson Karin Groth - Siv Berding Tillborg 1NT S= 4 90 12/6
Hanne Eriksson - Birgitta Hansson Carina Hansson - Björn Hansson 1NT S-1 7 -100 7/11
Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson 1NT S-1 10 -100 7/11
Leif Arbin - Helena Cewers Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson 1NT S-1 9 -100 7/11
Inger Rosenström - Thomas Rosenström Hans Thorell - Christer Johansson 1NT S-1 9 -100 7/11
Barbro Sandin - Birgitta Strand Stig Persson - Inger Berglund 2 N-2 10 -200 1/17
Eva Lundgren - Olle Persson Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson 2NT N-2 3 -200 1/17

Bricka 6

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Öst giv
Ö-V i zon
872
54
D92
KD876
D64
10963
876
532
E1093
EDkn
E104
kn104
Kkn5
K872
Kkn53
E9

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N99878
S99878
Ö34564
V34564
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Fransson - Bo Brorsson Karin Groth - Siv Berding Tillborg 2 Ö-2 E 200 16/2
Marie-Louise Alm - Stig Karlsson Lars Krona - Gunbritt Svensson 2 Ö-2 E 200 16/2
Inger Rosenström - Thomas Rosenström Hans Thorell - Christer Johansson 1NTD Ö-1 2 200 16/2
Eva Lundgren - Olle Persson Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson 2NT S+1 4 150 12/6
Hanne Eriksson - Birgitta Hansson Carina Hansson - Björn Hansson 2 S+2 6 130 10/8
Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson 2NT S= 3 120 8/10
Barbro Sandin - Birgitta Strand Stig Persson - Inger Berglund 2 N+1 E 110 6/12
Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros Mats Persson - Carl-Uno Jansson 1NT Ö-1 2 100 3/15
Leif Arbin - Helena Cewers Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson 1NT Ö-1 2 100 3/15
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Christer Olsson - Lena Olsson 1NT Ö= 2 -90 0/18

Bricka 7

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Syd giv
alla i zon
K6542
8632
3
kn74
Dkn9
9
EK10842
932
8
EKkn1075
D75
K108
E1073
D4
kn96
ED65

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N61171
S61171
Ö7101059
V7101059
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Thorell - Christer Johansson Karin Groth - Siv Berding Tillborg 4 Ö-4 6 400 18/0
Eva Lundgren - Olle Persson Lars Krona - Gunbritt Svensson 4 Ö-2 6 200 15/3
Mats Persson - Carl-Uno Jansson Carina Hansson - Björn Hansson 4 Ö-2 E 200 15/3
Marie-Louise Alm - Stig Karlsson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 3 Ö-1 E 100 12/6
Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson 2 Ö= 6 -110 9/9
Christer Olsson - Lena Olsson Stig Persson - Inger Berglund 2 Ö= 6 -110 9/9
Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson Hanne Eriksson - Birgitta Hansson 2 Ö+1 3 -140 6/12
Barbro Sandin - Birgitta Strand Leif Arbin - Helena Cewers 3 Ö+1 E -170 4/14
Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson Lennart Fransson - Bo Brorsson 3 Ö+2 6 -200 1/17
Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson Inger Rosenström - Thomas Rosenström 2 Ö+3 7 -200 1/17

Bricka 8

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Väst giv
ingen i zon
D
K
Dkn10852
D10965
kn109
kn843
96
K872
8643
ED102
E74
kn4
EK752
9765
K3
E3

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N810566
S810566
Ö42766
V42766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Lundgren - Olle Persson Lars Krona - Gunbritt Svensson 3NT N= 10 400 18/0
Barbro Sandin - Birgitta Strand Leif Arbin - Helena Cewers 3 N+1 4 130 14/4
Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson Lennart Fransson - Bo Brorsson 3 N+1 Kn 130 14/4
Christer Olsson - Lena Olsson Stig Persson - Inger Berglund 3 S+1 9 130 14/4
Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson Inger Rosenström - Thomas Rosenström 2 S= 7 110 10/8
Mats Persson - Carl-Uno Jansson Carina Hansson - Björn Hansson 2 Ö-1 K 50 8/10
Marie-Louise Alm - Stig Karlsson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 2 S-1 9 -50 5/13
Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson Hanne Eriksson - Birgitta Hansson 5 N-1 E -50 5/13
Hans Thorell - Christer Johansson Karin Groth - Siv Berding Tillborg 2 S-2 4 -100 1/17
Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson 2 S-2 9 -100 1/17

Bricka 9

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Nord giv
Ö-V i zon
Ekn1043
EKkn
65
832
D2

Dkn1083
EKD965
K86
D76432
974
10
975
10985
EK2
kn74

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N33776
S33776
Ö910657
V910657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Hansson - Björn Hansson Barbro Sandin - Birgitta Strand 3 V-2 K 200 18/0
Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson Leif Arbin - Helena Cewers 4 V-1 E 100 15/3
Inger Rosenström - Thomas Rosenström Hanne Eriksson - Birgitta Hansson 3 V-1 E 100 15/3
Lennart Fransson - Bo Brorsson Christer Olsson - Lena Olsson 3 N-2 10 -100 11/7
Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros 3 N-2 10 -100 11/7
Mats Persson - Carl-Uno Jansson Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson 3 Ö= 9 -110 7/11
Karin Groth - Siv Berding Tillborg Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson 3 V= E -110 7/11
Lars Krona - Gunbritt Svensson Hans Thorell - Christer Johansson 3 Ö+1 5 -130 4/14
Eva Lundgren - Olle Persson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 4 Ö+1 5 -150 2/16
Marie-Louise Alm - Stig Karlsson Stig Persson - Inger Berglund 3 N-4 10 -200 0/18

Bricka 10

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Öst giv
alla i zon
Kkn8
963
E952
K108
ED10752
E84
D104
3
6
KDkn105
73
kn6542
943
72
Kkn86
ED97

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N77457
S77457
Ö64886
V64886
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson Leif Arbin - Helena Cewers 4 Ö-3 7 300 18/0
Marie-Louise Alm - Stig Karlsson Stig Persson - Inger Berglund 2 V-2 2 200 16/2
Lennart Fransson - Bo Brorsson Christer Olsson - Lena Olsson 3 Ö-1 8 100 13/5
Inger Rosenström - Thomas Rosenström Hanne Eriksson - Birgitta Hansson 2 V-1 8 100 13/5
Karin Groth - Siv Berding Tillborg Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson 2 Ö= E -110 10/8
Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros 2 Ö+1 6 -140 7/11
Eva Lundgren - Olle Persson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 2 V+1 3 -140 7/11
Carina Hansson - Björn Hansson Barbro Sandin - Birgitta Strand 3 N-2 6 -200 4/14
Mats Persson - Carl-Uno Jansson Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson 4 Ö= 6 -620 2/16
Lars Krona - Gunbritt Svensson Hans Thorell - Christer Johansson 4D N-4 K -1100 0/18

Bricka 11

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Syd giv
ingen i zon
D532
EKkn10
2
10652
E84
87532
D7
Ekn9
kn9
964
EKkn965
K7
K1076
D
10843
D843

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N83483
S83483
Ö59759
V59759
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson Carina Hansson - Björn Hansson 5 Ö-3 D 150 18/0
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson 2 Ö= 6 -90 16/2
Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros Inger Rosenström - Thomas Rosenström 2 Ö+1 D -110 12/6
Mats Persson - Carl-Uno Jansson Barbro Sandin - Birgitta Strand 2 Ö+1 D -110 12/6
Leif Arbin - Helena Cewers Lars Krona - Gunbritt Svensson 2 V= 2 -110 12/6
Eva Lundgren - Olle Persson Stig Persson - Inger Berglund 3 Ö+1 D -130 8/10
Christer Olsson - Lena Olsson Hans Thorell - Christer Johansson 3 Ö+2 D -150 6/12
Karin Groth - Siv Berding Tillborg Hanne Eriksson - Birgitta Hansson 2D Ö= D -180 4/14
Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson 3NT V+1 5 -430 1/17
Marie-Louise Alm - Stig Karlsson Lennart Fransson - Bo Brorsson 3NT V+1 2 -430 1/17

Bricka 12

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Väst giv
N-S i zon
D54
E873
6
Ekn872
10732
K42
Kkn4
K93
Ekn96
kn95
ED973
D
K8
D106
10852
10654

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N94734
S94734
Ö49687
V49697
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson 2 Ö= 4 -90 17/1
Karin Groth - Siv Berding Tillborg Hanne Eriksson - Birgitta Hansson 2 Ö= 4 -90 17/1
Eva Lundgren - Olle Persson Stig Persson - Inger Berglund 3 Ö= 6 -110 14/4
Leif Arbin - Helena Cewers Lars Krona - Gunbritt Svensson 2 Ö+2 4 -130 12/6
Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros Inger Rosenström - Thomas Rosenström 1 V+2 6 -140 8/10
Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson Carina Hansson - Björn Hansson 1 V+2 6 -140 8/10
Mats Persson - Carl-Uno Jansson Barbro Sandin - Birgitta Strand 2 V+1 6 -140 8/10
Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson 2 V+2 3 -170 4/14
Christer Olsson - Lena Olsson Hans Thorell - Christer Johansson 2 V+3 6 -200 2/16
Marie-Louise Alm - Stig Karlsson Lennart Fransson - Bo Brorsson 4 V+1 2 -450 0/18

Bricka 13

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Nord giv
alla i zon
ED8643
103
K5
kn103
kn102
kn9642
E72
72
K5
87
Dkn10643
E84
97
EKD5
98
KD965

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N105897
S105897
Ö38534
V38534
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Sandin - Birgitta Strand Lars Krona - Gunbritt Svensson 3 N+1 4 170 17/1
Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson 3 N+1 D 170 17/1
Leif Arbin - Helena Cewers Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 3 N= D 140 14/4
Stig Persson - Inger Berglund Hanne Eriksson - Birgitta Hansson 4 N-1 D -100 7/11
Hans Thorell - Christer Johansson Marie-Louise Alm - Stig Karlsson 4 N-1 6 -100 7/11
Carina Hansson - Björn Hansson Inger Rosenström - Thomas Rosenström 4 N-1 8 -100 7/11
Eva Lundgren - Olle Persson Lennart Fransson - Bo Brorsson 4 N-1 8 -100 7/11
Mats Persson - Carl-Uno Jansson Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson 4 N-1 D -100 7/11
Karin Groth - Siv Berding Tillborg Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros 4 N-1 D -100 7/11
Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson Christer Olsson - Lena Olsson 3NT N-2 D -200 0/18

Bricka 14

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Öst giv
ingen i zon
1074
kn76
E964
D97
D6
K10
53
Kkn86532
E832
E43
Dkn10872
Kkn95
D9852
K
E104

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -110
 NT
N64776
S64766
Ö79567
V79566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Hansson - Björn Hansson Inger Rosenström - Thomas Rosenström 4D Ö-2 D 300 18/0
Barbro Sandin - Birgitta Strand Lars Krona - Gunbritt Svensson 2 S+1 5 140 16/2
Hans Thorell - Christer Johansson Marie-Louise Alm - Stig Karlsson 3 V-2 4 100 14/4
Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson Christer Olsson - Lena Olsson 3 S-1 5 -50 10/8
Mats Persson - Carl-Uno Jansson Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson 3 S-1 5 -50 10/8
Karin Groth - Siv Berding Tillborg Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros 3 S-1 5 -50 10/8
Stig Persson - Inger Berglund Hanne Eriksson - Birgitta Hansson 4 S-2 5 -100 6/12
Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson 3 Ö+1 E -130 2/16
Eva Lundgren - Olle Persson Lennart Fransson - Bo Brorsson 2 Ö+2 5 -130 2/16
Leif Arbin - Helena Cewers Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 2 Ö+2 4 -130 2/16

Bricka 15

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Syd giv
N-S i zon
KD7
985
kn32
8732
E86
E6
EK74
EKkn6
kn952
Kkn432
1095
D
1043
D107
D86
10954

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N21112
S21112
Ö1012111110
V1012111211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 6NT V-3 3 150 17/1
Lennart Fransson - Bo Brorsson Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros 6NT V-3 K 150 17/1
Barbro Sandin - Birgitta Strand Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson 3NT V= 2 -400 13/5
Mats Persson - Carl-Uno Jansson Lars Krona - Gunbritt Svensson 3NT Ö= 10 -400 13/5
Marie-Louise Alm - Stig Karlsson Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson 3NT V+1 7 -430 8/10
Eva Lundgren - Olle Persson Hans Thorell - Christer Johansson 3NT V+1 9 -430 8/10
Karin Groth - Siv Berding Tillborg Carina Hansson - Björn Hansson 3NT V+1 3 -430 8/10
Inger Rosenström - Thomas Rosenström Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson 4 V+1 K -450 4/14
Hanne Eriksson - Birgitta Hansson Christer Olsson - Lena Olsson 3NT V+2 2 -460 1/17
Leif Arbin - Helena Cewers Stig Persson - Inger Berglund 3NT V+2 K -460 1/17

Bricka 16

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Väst giv
Ö-V i zon
E752
2
9743
EKD8

E754
ED8
kn109743
9643
KD96
1065
52
KDkn108
kn1083
Kkn2
6

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N595108
S595108
Ö84835
V84835
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 5D V-4 E 1100 18/0
Marie-Louise Alm - Stig Karlsson Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson 4 S+1 8 450 16/2
Barbro Sandin - Birgitta Strand Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson 4 N= K 420 12/6
Lennart Fransson - Bo Brorsson Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros 4 S= Kn 420 12/6
Inger Rosenström - Thomas Rosenström Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson 4 S= Kn 420 12/6
Mats Persson - Carl-Uno Jansson Lars Krona - Gunbritt Svensson 4 S-1 8 -50 6/12
Karin Groth - Siv Berding Tillborg Carina Hansson - Björn Hansson 4 S-1 Kn -50 6/12
Leif Arbin - Helena Cewers Stig Persson - Inger Berglund 4 S-1 8 -50 6/12
Eva Lundgren - Olle Persson Hans Thorell - Christer Johansson 4 S-2 Kn -100 2/16
Hanne Eriksson - Birgitta Hansson Christer Olsson - Lena Olsson 2 Ö= 6 -110 0/18

Bricka 17

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Nord giv
ingen i zon
KD5
K97653
E98
K
98764
Ekn2
K10
ED2
102
84
Dkn764
10654
Ekn3
D10
532
kn9873

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N76979
S76979
Ö67464
V67464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson 4 N= 10 420 18/0
Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson Eva Lundgren - Olle Persson 3 N+1 10 170 15/3
Karin Groth - Siv Berding Tillborg Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson 3 N+1 10 170 15/3
Mats Persson - Carl-Uno Jansson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 2NT N+1 10 150 12/6
Hans Thorell - Christer Johansson Carina Hansson - Björn Hansson 3 N= 10 140 8/10
Hanne Eriksson - Birgitta Hansson Marie-Louise Alm - Stig Karlsson 3 N= 2 140 8/10
Christer Olsson - Lena Olsson Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros 3 N= 10 140 8/10
Inger Rosenström - Thomas Rosenström Barbro Sandin - Birgitta Strand 3 N-1 10 -50 4/14
Lars Krona - Gunbritt Svensson Stig Persson - Inger Berglund 3 N-2 10 -100 1/17
Leif Arbin - Helena Cewers Lennart Fransson - Bo Brorsson 3 N-2 10 -100 1/17

Bricka 18

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Öst giv
N-S i zon
753
64
K7543
Kkn6
E4
Dkn98
862
9872
KD6
K10752
Dkn9
D10
kn10982
E3
E10
E543

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N88596
S88596
Ö55745
V55745
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hanne Eriksson - Birgitta Hansson Marie-Louise Alm - Stig Karlsson 3 S= D 140 18/0
Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson 4 Ö-2 E 100 13/5
Karin Groth - Siv Berding Tillborg Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson 4 Ö-2 2 100 13/5
Christer Olsson - Lena Olsson Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros 4 Ö-2 Kn 100 13/5
Inger Rosenström - Thomas Rosenström Barbro Sandin - Birgitta Strand 4 Ö-2 Kn 100 13/5
Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson Eva Lundgren - Olle Persson 2 Ö-1 10 50 8/10
Mats Persson - Carl-Uno Jansson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 3 S-1 D -100 5/13
Leif Arbin - Helena Cewers Lennart Fransson - Bo Brorsson 3 S-1 D -100 5/13
Lars Krona - Gunbritt Svensson Stig Persson - Inger Berglund 2 Ö= E -110 2/16
Hans Thorell - Christer Johansson Carina Hansson - Björn Hansson 2 Ö+1 10 -140 0/18

Bricka 19

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Syd giv
Ö-V i zon
K52
EK96
10984
42
E764
83
E62
Ekn107
D93
Dkn1072
KD
K93
kn108
54
kn753
D865

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N25232
S35232
Ö10810910
V10811910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig Persson - Inger Berglund Mats Persson - Carl-Uno Jansson 4 V-3 10 300 17/1
Karin Groth - Siv Berding Tillborg Barbro Sandin - Birgitta Strand 3NT Ö-3 5 300 17/1
Eva Lundgren - Olle Persson Hanne Eriksson - Birgitta Hansson 4 V-1 K 100 14/4
Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson 2 V+2 4 -170 12/6
Marie-Louise Alm - Stig Karlsson Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros 1NT Ö+4 5 -210 10/8
Lars Krona - Gunbritt Svensson Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson 4 Ö= 8 -620 8/10
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Lennart Fransson - Bo Brorsson 3NT V+1 10 -630 5/13
Inger Rosenström - Thomas Rosenström Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson 3NT V+1 10 -630 5/13
Leif Arbin - Helena Cewers Hans Thorell - Christer Johansson 3NT Ö+2 5 -660 1/17
Christer Olsson - Lena Olsson Carina Hansson - Björn Hansson 3NT Ö+2 6 -660 1/17

Bricka 20

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Väst giv
alla i zon
ED96432
2
K6
EK8
Kkn5
K1087
kn84
743
10
ED94
ED753
D109
87
kn653
1092
kn652

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N53373
S53373
Ö7101059
V71010610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Krona - Gunbritt Svensson Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson 5D Ö-2 7 500 18/0
Stig Persson - Inger Berglund Mats Persson - Carl-Uno Jansson 3 N= E 140 14/4
Marie-Louise Alm - Stig Karlsson Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros 2 N+1 9 140 14/4
Karin Groth - Siv Berding Tillborg Barbro Sandin - Birgitta Strand 3 N= 9 140 14/4
Eva Lundgren - Olle Persson Hanne Eriksson - Birgitta Hansson 2 N= E 110 10/8
Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck Lennart Fransson - Bo Brorsson 3 Ö+1 8 -130 8/10
Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson 3 N-2 9 -200 5/13
Inger Rosenström - Thomas Rosenström Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson 3 N-2 9 -200 5/13
Christer Olsson - Lena Olsson Carina Hansson - Björn Hansson 4D N-2 E -500 2/16
Leif Arbin - Helena Cewers Hans Thorell - Christer Johansson 4D N-3 D -800 0/18

Bricka 21

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Nord giv
N-S i zon
42
83
K84
K108764
10986
K4
Ekn762
D3
D53
EDkn9652

Ekn5
EKkn7
107
D10953
92

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N77353
S77243
Ö6610810
V5610810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Hansson - Björn Hansson Marie-Louise Alm - Stig Karlsson 4 Ö-2 E 100 18/0
Hanne Eriksson - Birgitta Hansson Barbro Sandin - Birgitta Strand 4 Ö-1 E 50 14/4
Leif Arbin - Helena Cewers Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson 4 Ö-1 E 50 14/4
Inger Rosenström - Thomas Rosenström Lars Krona - Gunbritt Svensson 4 Ö-1 E 50 14/4
Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson Karin Groth - Siv Berding Tillborg 4 Ö= E -420 8/10
Mats Persson - Carl-Uno Jansson Lennart Fransson - Bo Brorsson 4 Ö= E -420 8/10
Christer Olsson - Lena Olsson Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson 4 Ö= 9 -420 8/10
Stig Persson - Inger Berglund Hans Thorell - Christer Johansson 4 Ö+1 9 -450 2/16
Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros Eva Lundgren - Olle Persson 4 Ö+1 E -450 2/16
Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 4 Ö+1 E -450 2/16

Bricka 22

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Öst giv
Ö-V i zon
D95
109763
52
E74
kn872
E8
Ekn1043
D6
K10
52
D6
Kkn109832
E643
KDkn4
K987
5

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N35976
S35876
Ö108467
V108467
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Rosenström - Thomas Rosenström Lars Krona - Gunbritt Svensson 5D Ö-2 K 500 18/0
Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 4 S= D 420 15/3
Leif Arbin - Helena Cewers Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson 4 S= 6 420 15/3
Christer Olsson - Lena Olsson Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson 4 Ö-2 K 200 12/6
Carina Hansson - Björn Hansson Marie-Louise Alm - Stig Karlsson 3 N= 10 140 10/8
Stig Persson - Inger Berglund Hans Thorell - Christer Johansson 4 Ö-1 Kn 100 8/10
Mats Persson - Carl-Uno Jansson Lennart Fransson - Bo Brorsson 3 S-1 D -50 6/12
Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson Karin Groth - Siv Berding Tillborg 2 Ö+2 K -130 4/14
Hanne Eriksson - Birgitta Hansson Barbro Sandin - Birgitta Strand 4 Ö+1 K -150 1/17
Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros Eva Lundgren - Olle Persson 4 Ö+1 K -150 1/17

Bricka 23

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Syd giv
alla i zon
E3
kn987543
7
D102
10987
D
ED865
853
kn42
E6
Kkn42
K974
KD65
K102
1093
Ekn6

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N761187
S761187
Ö67156
V67156
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Rosenström - Thomas Rosenström Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 4 N+2 E 680 18/0
Stig Persson - Inger Berglund Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson 4 N+1 K 650 12/6
Hans Thorell - Christer Johansson Mats Persson - Carl-Uno Jansson 4 N+1 Kn 650 12/6
Hanne Eriksson - Birgitta Hansson Leif Arbin - Helena Cewers 4 N+1 9 650 12/6
Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson 4 N+1 2 650 12/6
Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson Marie-Louise Alm - Stig Karlsson 4 N+1 9 650 12/6
Christer Olsson - Lena Olsson Barbro Sandin - Birgitta Strand 2 N+3 4 200 6/12
Lennart Fransson - Bo Brorsson Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson 3 N+1 2 170 3/15
Karin Groth - Siv Berding Tillborg Lars Krona - Gunbritt Svensson 2 N+2 2 170 3/15
Eva Lundgren - Olle Persson Carina Hansson - Björn Hansson 4 N-1 K -100 0/18

Bricka 24

Sällskapet, Ronneby, Sverige 2020.01.09

Väst giv
ingen i zon
K10842
76
K1098
E5
D
E1098
kn654
kn632
9753
KD54
3
K1087
Ekn6
kn32
ED72
D94

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N5106109
S5106109
Ö73733
V73733
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hans Thorell - Christer Johansson Mats Persson - Carl-Uno Jansson 1 N+3 3 170 18/0
Eva Lundgren - Olle Persson Carina Hansson - Björn Hansson 1NT S+2 9 150 16/2
Jan-Erik Wildros - Agneta Wildros Tyrone Carlsson - Kerstin Johansson 1 N+2 3 140 14/4
Christer Olsson - Lena Olsson Barbro Sandin - Birgitta Strand 2 S+2 E 130 12/6
Lennart Fransson - Bo Brorsson Alf Söderstam - Britt-Mari Wernersson 2 S+1 D 110 10/8
Inger Rosenström - Thomas Rosenström Cecilia Mårtensson - Per Myrbeck 2 S= D 90 8/10
Hanne Eriksson - Birgitta Hansson Leif Arbin - Helena Cewers 3 S-1 10 -50 5/13
Karin Groth - Siv Berding Tillborg Lars Krona - Gunbritt Svensson 4 N-1 3 -50 5/13
Stig Persson - Inger Berglund Lars-O Carlsson - Elisabeth Larsson 4 N-2 3 -100 1/17
Nils-Arne Karlsson - Anne Alfredsson Marie-Louise Alm - Stig Karlsson 4 N-2 3 -100 1/17