Kommande tävlingar
10/04 Inställd ... Trosa BS -Guld
13/04 Inställd ... Rimbo BK - Påskgu
09/05 Inställd ... Kerstin Strandber
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
Blomstermåla BK » V 75 2 kvällar omg. 2 2020-02-10 [Tävlingsinfo] [PBN]
Blomstermåla BK

V 75 2 kvällar omg. 2 2020-02-10

Bricka 1

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Nord giv
ingen i zon
D10875
8
EKkn65
65
kn4
D732
98
Ekn987
K3
K654
74
D10432
E962
Ekn109
D1032
K

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Ekström - K-G Lundgren Conny Yrdal - Stig Svensson 4 N+2 4 480 10/0
Berth Dahl - RM Hammargren Kaarlo Issal - Bo Sjöström 4 N+1 4 450 6/4
Jenny Nilsson - Hans Ulvemo Bill Axblom - Göran Johansson 4 N+1 2 450 6/4
Håkan Stensson - Christel Stensson Östen Danielsson - Lennart Andersson 4 N+1 7 450 6/4
Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson Gerd Strand - Ann Jalmander 3 S+3 7 170 2/8
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Inge Hultberg - Dan Fransson 6 N-1 7 -50 0/10

Bricka 2

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Öst giv
N-S i zon
E982
ED10532

D93
kn5
Kkn96
Kkn9762
8
KD64
7
ED4
kn7652
1073
84
10853
EK104

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Inge Hultberg - Dan Fransson 3 N= K 140 10/0
Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson Gerd Strand - Ann Jalmander 5D V-1 E 100 8/2
Berth Dahl - RM Hammargren Kaarlo Issal - Bo Sjöström 4 V-1 E 50 6/4
Olle Ekström - K-G Lundgren Conny Yrdal - Stig Svensson 3 V= E -110 4/6
Jenny Nilsson - Hans Ulvemo Bill Axblom - Göran Johansson 3 V+1 E -130 2/8
Håkan Stensson - Christel Stensson Östen Danielsson - Lennart Andersson 3NT V= 10 -400 0/10

Bricka 3

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Syd giv
Ö-V i zon
3
D10
kn102
Dkn109865
K9854
K5
K865
K2
106
Ekn842
ED3
E74
EDkn72
9763
974
3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Conny Yrdal - Stig Svensson Håkan Stensson - Christel Stensson 3 Ö+2 2 -150 10/0
Bill Axblom - Göran Johansson Östen Danielsson - Lennart Andersson 2 Ö+3 3 -200 8/2
Gerd Strand - Ann Jalmander Olle Ekström - K-G Lundgren 4 V= 8 -620 6/4
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Berth Dahl - RM Hammargren 4 Ö+1 3 -650 4/6
Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson Inge Hultberg - Dan Fransson 3NT Ö+2 4 -660 2/8
Jenny Nilsson - Hans Ulvemo Kaarlo Issal - Bo Sjöström 3NT Ö+3 2 -690 0/10

Bricka 4

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Väst giv
alla i zon
kn652
EK
Ekn98
K82
D97
10762
4
D10763
K103
984
653
Ekn94
E84
Dkn53
KD1072
5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bill Axblom - Göran Johansson Östen Danielsson - Lennart Andersson 3NT N+2 4 660 6/4
Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson Inge Hultberg - Dan Fransson 3NT N+2 9 660 6/4
Jenny Nilsson - Hans Ulvemo Kaarlo Issal - Bo Sjöström 3NT N+2 4 660 6/4
Gerd Strand - Ann Jalmander Olle Ekström - K-G Lundgren 3NT N+2 4 660 6/4
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Berth Dahl - RM Hammargren 3NT N+2 4 660 6/4
Conny Yrdal - Stig Svensson Håkan Stensson - Christel Stensson 2NT N+2 4 180 0/10

Bricka 5

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Nord giv
N-S i zon
862
EKD43
K1065
4
D1097
108
9743
K87
Ekn53
kn92
D2
Dkn53
K4
765
Ekn8
E10962

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kaarlo Issal - Bo Sjöström Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson 4 N+2 E 680 10/0
Inge Hultberg - Dan Fransson Conny Yrdal - Stig Svensson 4 N+1 E 650 7/3
Jenny Nilsson - Hans Ulvemo Berth Dahl - RM Hammargren 4 N+1 D 650 7/3
Olle Ekström - K-G Lundgren Håkan Stensson - Christel Stensson 3 N+2 5 200 3/7
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Bill Axblom - Göran Johansson 2 N+3 3 200 3/7
Gerd Strand - Ann Jalmander Östen Danielsson - Lennart Andersson 3 N= 3 110 0/10

Bricka 6

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Öst giv
Ö-V i zon
K9732
5
D74
8632
85
EK1062
EK62
kn9
Dkn104
943
109
EK107
E6
Dkn87
kn853
D54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inge Hultberg - Dan Fransson Conny Yrdal - Stig Svensson 3NT V-2 2 200 9/1
Jenny Nilsson - Hans Ulvemo Berth Dahl - RM Hammargren 4 V-2 2 200 9/1
Olle Ekström - K-G Lundgren Håkan Stensson - Christel Stensson 3NT Ö-1 3 100 6/4
Gerd Strand - Ann Jalmander Östen Danielsson - Lennart Andersson 2 V+2 5 -170 3/7
Kaarlo Issal - Bo Sjöström Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson 3 V+1 7 -170 3/7
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Bill Axblom - Göran Johansson 4 V= 2 -620 0/10

Bricka 7

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Syd giv
alla i zon
kn732
ED5
K105
642
86
108
9763
D9753
EK1054
9642
Ekn8
K
D9
Kkn73
D42
Ekn108

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kaarlo Issal - Bo Sjöström Håkan Stensson - Christel Stensson 1D Ö-1 3 200 10/0
Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson Conny Yrdal - Stig Svensson 1NT S+2 6 150 6/4
Östen Danielsson - Lennart Andersson Jenny Nilsson - Hans Ulvemo 2NT N+1 3 150 6/4
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Olle Ekström - K-G Lundgren 1NT S+2 5 150 6/4
Berth Dahl - RM Hammargren Inge Hultberg - Dan Fransson 2NT N= K 120 2/8
Gerd Strand - Ann Jalmander Bill Axblom - Göran Johansson 2 N-2 2 -200 0/10

Bricka 8

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Väst giv
ingen i zon
D97
EKkn7
D10754
10
kn1086432
842

762
EK
D93
Ekn63
ED84
5
1065
K982
Kkn953

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson Conny Yrdal - Stig Svensson 3NT Ö-5 8 250 9/1
Kaarlo Issal - Bo Sjöström Håkan Stensson - Christel Stensson 3NT Ö-5 2 250 9/1
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Olle Ekström - K-G Lundgren 4 V-2 E 100 6/4
Berth Dahl - RM Hammargren Inge Hultberg - Dan Fransson 4 Ö-1 10 50 4/6
Gerd Strand - Ann Jalmander Bill Axblom - Göran Johansson 4D N-3 K -500 1/9
Östen Danielsson - Lennart Andersson Jenny Nilsson - Hans Ulvemo 5D N-3 K -500 1/9

Bricka 9

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Nord giv
Ö-V i zon
85
Ekn1096
95
KDkn5
kn107
2
EKD7
109862
EKD62
K853
1082
7
943
D74
kn643
E43

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kaarlo Issal - Bo Sjöström Olle Ekström - K-G Lundgren 4 Ö-1 4 100 9/1
Håkan Stensson - Christel Stensson Gerd Strand - Ann Jalmander 4 Ö-1 E 100 9/1
Jenny Nilsson - Hans Ulvemo Inge Hultberg - Dan Fransson 4 N-3 K -150 6/4
Östen Danielsson - Lennart Andersson Conny Yrdal - Stig Svensson 2 Ö+2 D -170 4/6
Bill Axblom - Göran Johansson Berth Dahl - RM Hammargren 4 Ö= D -620 1/9
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson 4 Ö= 4 -620 1/9

Bricka 10

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Öst giv
alla i zon
E832
K9
D642
965
Kkn75
1064
Ekn3
1083
104
E875
1087
Ekn74
D96
Dkn32
K95
KD2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson 2 Ö-2 6 200 10/0
Östen Danielsson - Lennart Andersson Conny Yrdal - Stig Svensson 1NT S+2 5 150 8/2
Jenny Nilsson - Hans Ulvemo Inge Hultberg - Dan Fransson 1NT S+1 3 120 5/5
Håkan Stensson - Christel Stensson Gerd Strand - Ann Jalmander 1NT N+1 Kn 120 5/5
Bill Axblom - Göran Johansson Berth Dahl - RM Hammargren 1NT N= 4 90 1/9
Kaarlo Issal - Bo Sjöström Olle Ekström - K-G Lundgren 1NT S= 5 90 1/9

Bricka 11

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Syd giv
ingen i zon
K32
E2
kn954
ED109
D106
Dkn53
103
K874
Ekn9854
94
ED
kn62
7
K10876
K8762
53

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olle Ekström - K-G Lundgren Bill Axblom - Göran Johansson 2 Ö-1 3 50 7/3
Gerd Strand - Ann Jalmander Berth Dahl - RM Hammargren 2 Ö-1 5 50 7/3
Östen Danielsson - Lennart Andersson Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson 2 Ö-1 5 50 7/3
Håkan Stensson - Christel Stensson Inge Hultberg - Dan Fransson 2 Ö-1 3 50 7/3
Conny Yrdal - Stig Svensson Kaarlo Issal - Bo Sjöström 2 Ö= 6 -110 1/9
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Jenny Nilsson - Hans Ulvemo 2 Ö= 5 -110 1/9

Bricka 12

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Väst giv
N-S i zon
D8
EDkn9
Ekn4
kn752
7653
1073
D8
KD96
E
842
K109753
E83
Kkn10942
K65
62
104

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gerd Strand - Ann Jalmander Berth Dahl - RM Hammargren 3 N+1 E 170 9/1
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Jenny Nilsson - Hans Ulvemo 2 N+2 2 170 9/1
Håkan Stensson - Christel Stensson Inge Hultberg - Dan Fransson 3 N= 5 140 6/4
Conny Yrdal - Stig Svensson Kaarlo Issal - Bo Sjöström 2 Ö= 5 -90 4/6
Olle Ekström - K-G Lundgren Bill Axblom - Göran Johansson 4 S-1 D -100 1/9
Östen Danielsson - Lennart Andersson Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson 4 S-1 D -100 1/9

Bricka 13

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Nord giv
alla i zon
K8
KDkn6
EK976
kn7
10953
102
kn85
K963
Ekn72
953
1032
D102
D64
E874
D4
E854

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Gerd Strand - Ann Jalmander 6 S= 6 1430 10/0
Kaarlo Issal - Bo Sjöström Bill Axblom - Göran Johansson 4 S+2 3 680 7/3
Håkan Stensson - Christel Stensson Jenny Nilsson - Hans Ulvemo 4 S+2 3 680 7/3
Inge Hultberg - Dan Fransson Östen Danielsson - Lennart Andersson 3NT S+2 10 660 4/6
Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson Olle Ekström - K-G Lundgren 4 S+1 2 650 2/8
Conny Yrdal - Stig Svensson Berth Dahl - RM Hammargren 3 S+2 3 200 0/10

Bricka 14

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Öst giv
ingen i zon
kn6
73
kn8753
kn1098
8
EDkn98654

E732
KD974

EKD964
D6
E10532
K102
102
K54

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Gerd Strand - Ann Jalmander 4 V-3 Kn 150 10/0
Inge Hultberg - Dan Fransson Östen Danielsson - Lennart Andersson 5 Ö-2 E 100 5/5
Kaarlo Issal - Bo Sjöström Bill Axblom - Göran Johansson 4 V-2 Kn 100 5/5
Håkan Stensson - Christel Stensson Jenny Nilsson - Hans Ulvemo 4 V-2 Kn 100 5/5
Conny Yrdal - Stig Svensson Berth Dahl - RM Hammargren 4 V-2 9 100 5/5
Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson Olle Ekström - K-G Lundgren 4 V+1 8 -450 0/10

Bricka 15

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Syd giv
N-S i zon
kn9853
Dkn7
964
K10
E102
E54
Kkn7
kn964
KD4
K102
D32
ED73
76
9863
E1085
852

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berth Dahl - RM Hammargren Håkan Stensson - Christel Stensson 3NT V-1 3 50 10/0
Jenny Nilsson - Hans Ulvemo Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson 3 V+2 7 -150 8/2
Conny Yrdal - Stig Svensson Gerd Strand - Ann Jalmander 3NT Ö= 2 -400 6/4
Östen Danielsson - Lennart Andersson Olle Ekström - K-G Lundgren 3NT Ö+2 5 -460 3/7
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Kaarlo Issal - Bo Sjöström 3NT Ö+2 6 -460 3/7
Inge Hultberg - Dan Fransson Bill Axblom - Göran Johansson 3NT V+3 3 -490 0/10

Bricka 16

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Väst giv
Ö-V i zon
Dkn96
974
E1076
K2
732
K6532
95
Dkn6
EK1085
ED10
kn3
543
4
kn8
KD842
E10987

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inge Hultberg - Dan Fransson Bill Axblom - Göran Johansson 2 Ö-2 Kn 200 10/0
Berth Dahl - RM Hammargren Håkan Stensson - Christel Stensson 3 S+2 5 150 7/3
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Kaarlo Issal - Bo Sjöström 3 N+2 E 150 7/3
Jenny Nilsson - Hans Ulvemo Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson 4 N= E 130 4/6
Östen Danielsson - Lennart Andersson Olle Ekström - K-G Lundgren 2 S= 3 90 2/8
Conny Yrdal - Stig Svensson Gerd Strand - Ann Jalmander 1 Ö= 2 -80 0/10

Bricka 17

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Nord giv
ingen i zon
K76
E7
Ekn75
D1082
D1083
K985
D43
94
kn2
D1063
K106
EK63
E954
kn42
982
kn75

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Östen Danielsson - Lennart Andersson 1NT N+2 K 150 10/0
Inge Hultberg - Dan Fransson Kaarlo Issal - Bo Sjöström 3 V-1 6 50 8/2
Berth Dahl - RM Hammargren Olle Ekström - K-G Lundgren 2 S-1 5 -50 6/4
Gerd Strand - Ann Jalmander Jenny Nilsson - Hans Ulvemo 2 V+1 6 -140 3/7
Håkan Stensson - Christel Stensson Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson 3 Ö= E -140 3/7
Bill Axblom - Göran Johansson Conny Yrdal - Stig Svensson 3 N-3 E -150 0/10

Bricka 18

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Öst giv
N-S i zon
D873
kn543
E10
K95
E4
D9862
K943
106
Kkn6
EK10
kn8652
ED
10952
7
D7
kn87432

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inge Hultberg - Dan Fransson Kaarlo Issal - Bo Sjöström 3NT Ö-2 2 100 10/0
Berth Dahl - RM Hammargren Olle Ekström - K-G Lundgren 4 V-1 5 50 8/2
Bill Axblom - Göran Johansson Conny Yrdal - Stig Svensson 3 Ö+1 7 -130 6/4
Gerd Strand - Ann Jalmander Jenny Nilsson - Hans Ulvemo 3NT Ö= 4 -400 4/6
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Östen Danielsson - Lennart Andersson 4 Ö= 2 -420 2/8
Håkan Stensson - Christel Stensson Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson 3NT Ö+3 7 -490 0/10

Bricka 19

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn93
Dkn863
K5
84
D

Ekn9872
D109732
8765
7542
D1064
kn
E1042
EK109
3
EK65

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kaarlo Issal - Bo Sjöström Gerd Strand - Ann Jalmander 6 N= Kn 980 10/0
Berth Dahl - RM Hammargren Östen Danielsson - Lennart Andersson 4 S+2 E 480 7/3
Bill Axblom - Göran Johansson Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson 5 N+1 Kn 480 7/3
Olle Ekström - K-G Lundgren Inge Hultberg - Dan Fransson 4 N+1 4 450 2/8
Conny Yrdal - Stig Svensson Jenny Nilsson - Hans Ulvemo 4 S+1 E 450 2/8
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Håkan Stensson - Christel Stensson 4 N+1 6 450 2/8

Bricka 20

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Väst giv
alla i zon
3
EKD1082
Kkn9
K63
E1094
7643
43
Dkn4
kn86
5
D10652
E1075
KD752
kn9
E87
982

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Håkan Stensson - Christel Stensson 4 N+2 E 680 10/0
Bill Axblom - Göran Johansson Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson 4 N= 6 620 6/4
Olle Ekström - K-G Lundgren Inge Hultberg - Dan Fransson 4 N= 2 620 6/4
Kaarlo Issal - Bo Sjöström Gerd Strand - Ann Jalmander 4 N= 5 620 6/4
Conny Yrdal - Stig Svensson Jenny Nilsson - Hans Ulvemo 2 N+2 5 170 2/8
Berth Dahl - RM Hammargren Östen Danielsson - Lennart Andersson 4 N-1 5 -100 0/10

Bricka 21

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Nord giv
N-S i zon
K432
106
109
K10432
ED106
kn97
7642
96
kn9
EK82
Dkn83
875
875
D543
EK5
EDkn

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Östen Danielsson - Lennart Andersson Kaarlo Issal - Bo Sjöström 1NT S+2 6 150 10/0
Bill Axblom - Göran Johansson Håkan Stensson - Christel Stensson 1NT S+1 10 120 6/4
Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson Berth Dahl - RM Hammargren 1NT S+1 6 120 6/4
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Conny Yrdal - Stig Svensson 1NT S+1 7 120 6/4
Olle Ekström - K-G Lundgren Jenny Nilsson - Hans Ulvemo 1NT Ö-1 3 50 2/8
Inge Hultberg - Dan Fransson Gerd Strand - Ann Jalmander 2 N-1 E -100 0/10

Bricka 22

Blomstermåla BK, Sverige 2020.02.10

Öst giv
Ö-V i zon
108
943
K9
E98654
Ekn
Dkn62
ED10753
D
976
K10875
64
kn72
KD5432
E
kn82
K103

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Östen Danielsson - Lennart Andersson Kaarlo Issal - Bo Sjöström 3 S+2 D 200 10/0
Inge Hultberg - Dan Fransson Gerd Strand - Ann Jalmander 3 S+1 D 170 6/4
Olle Ekström - K-G Lundgren Jenny Nilsson - Hans Ulvemo 2 S+2 D 170 6/4
Heinz-Günther Strömer - Anton Johansson Conny Yrdal - Stig Svensson 3 S+1 Kn 170 6/4
Eliasson Fredrik - Dan Jakobsson Berth Dahl - RM Hammargren 3 S= D 140 2/8
Bill Axblom - Göran Johansson Håkan Stensson - Christel Stensson 2 S= E 110 0/10