Kommande tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
Rapporterade tävlingar
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
07/09 SM Par Junior - omgång 2
Svenska Bridgeförbundet » SM Par Junior - omgång 2 2019-09-08 [Tävlingsinfo] [PBN]
Svenska Bridgeförbundet

SM Par Junior - omgång 2 2019-09-08

Bricka 1

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Nord giv
ingen i zon
E64
73
E1054
ED96
107
EK95
D876
K32
Kkn985
D4
K92
874
D32
kn10862
kn3
kn105

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N86777
S86767
Ö56666
V56666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Teo Bodin - Simon Hult Markus Bertheau - Isis Lundqvist 2 N= 4 110 9.0/1.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 2 N= 4 110 9.0/1.0
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Castor Mann - Christian Lahrmann 2 Ö-1 Kn 50 5.0/5.0
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 2 Ö-1 Kn 50 5.0/5.0
Anja Sandgren - Axel Backlund Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 1NT V= 7 -90 1.0/9.0
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 1NT V= 7 -90 1.0/9.0

Bricka 2

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Öst giv
N-S i zon
K10873
9
Dkn2
Dkn65
942
Dkn5
EK98
872
EDkn
EK762
765
109
65
10843
1043
EK43

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N73353
S73353
Ö591079
V591079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 3NT Ö= E -400 10.0/0.0
Anja Sandgren - Axel Backlund Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 4 Ö= E -420 5.0/5.0
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 4 Ö= E -420 5.0/5.0
Teo Bodin - Simon Hult Markus Bertheau - Isis Lundqvist 4 Ö= E -420 5.0/5.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 4 Ö= E -420 5.0/5.0
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Castor Mann - Christian Lahrmann 4 V+1 D -450 0.0/10.0

Bricka 3

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Syd giv
Ö-V i zon
E8
EKkn2
Kkn103
E87
2
D97
E8752
K1096
D10964
43
D96
kn42
Kkn753
10865
4
D53

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N871199
S871199
Ö55243
V56244
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 4 N+1 4 450 10.0/0.0
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 4 N= 9 420 7.0/3.0
Teo Bodin - Simon Hult Markus Bertheau - Isis Lundqvist 4 N= 4 420 7.0/3.0
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 3NT N= 3 400 4.0/6.0
Anja Sandgren - Axel Backlund Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 3NT N-1 4 -50 1.0/9.0
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Castor Mann - Christian Lahrmann 3NT N-1 4 -50 1.0/9.0

Bricka 4

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Väst giv
alla i zon

Ekn10952
K83
7532
KD10872
D
10
E10986
E9
876
Ekn76542
K
kn6543
K43
D9
Dkn4

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N55826
S55826
Ö884107
V884107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Anja Sandgren - Axel Backlund 4 Ö-2 2 200 9.0/1.0
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Teo Bodin - Simon Hult 5 V-2 E 200 9.0/1.0
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3 V+1 3 -170 6.0/4.0
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Castor Mann - Christian Lahrmann 4 V= E -620 2.0/8.0
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 4 V= E -620 2.0/8.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Markus Bertheau - Isis Lundqvist 4 V= E -620 2.0/8.0

Bricka 5

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Nord giv
N-S i zon
Ekn92
10653
ED87
kn
K643
972
4
ED872
D5
KDkn4
10963
1043
1087
E8
Kkn52
K965

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N59788
S59788
Ö84655
V84655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 3D Ö-3 2 500 10.0/0.0
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Anja Sandgren - Axel Backlund 2NT S+1 2 150 7.0/3.0
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Castor Mann - Christian Lahrmann 2 Ö-3 5 150 7.0/3.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Markus Bertheau - Isis Lundqvist 3 N= K 110 4.0/6.0
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 1NT S-1 2 -100 2.0/8.0
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Teo Bodin - Simon Hult 2NT S-2 2 -200 0.0/10.0

Bricka 6

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Öst giv
Ö-V i zon
KD5
D92
EK74
E53
Ekn87
K4
kn862
862
1063
E106
D53
D974
942
kn8753
109
Kkn10

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N881088
S881088
Ö55354
V55354
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Castor Mann - Christian Lahrmann 4 S= 2 420 10.0/0.0
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 2NT N+2 7 180 8.0/2.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Markus Bertheau - Isis Lundqvist 2NT N= 3 120 6.0/4.0
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Anja Sandgren - Axel Backlund 3NT N-1 3 -50 3.0/7.0
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Teo Bodin - Simon Hult 4 S-1 3 -50 3.0/7.0
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 3NT N-2 4 -100 0.0/10.0

Bricka 7

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Syd giv
alla i zon
97
9753
K72
9653
62
K62
ED985
E104
E108543
kn4
4
KD82
KDkn
ED108
kn1063
kn7

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N34635
S34635
Ö986107
V986107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 4 Ö-1 K 100 9.0/1.0
Teo Bodin - Simon Hult Castor Mann - Christian Lahrmann 3NT V-1 5 100 9.0/1.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Anja Sandgren - Axel Backlund 1NT V= 5 -90 6.0/4.0
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 2 Ö+3 Kn -200 4.0/6.0
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3 N-3 4 -300 2.0/8.0
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 3NTD V+1 2 -950 0.0/10.0

Bricka 8

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Väst giv
ingen i zon
Kkn95
D873
kn65
53
D3
9
EKD732
ED106
762
EK1042
104
kn84
E1084
kn65
98
K972

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N22562
S22562
Ö1011869
V1011869
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 3 V+1 5 -130 10.0/0.0
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3 N-3 2 -150 8.0/2.0
Teo Bodin - Simon Hult Castor Mann - Christian Lahrmann 3 V+3 6 -170 6.0/4.0
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 5 V= 5 -400 3.0/7.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Anja Sandgren - Axel Backlund 3NT Ö= 4 -400 3.0/7.0
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 5 V+1 5 -420 0.0/10.0

Bricka 9

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Nord giv
Ö-V i zon
94
8
107532
E9654
K1075
E10732
K6
Kkn
863
95
ED
D108732
EDkn2
KDkn64
kn984

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N49666
S49666
Ö83766
V83766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 3D Ö-1 K 200 10.0/0.0
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 3 S= 7 110 6.0/4.0
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 2 S+1 7 110 6.0/4.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Anja Sandgren - Axel Backlund 2 S+1 K 110 6.0/4.0
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 3 Ö= K -110 2.0/8.0
Teo Bodin - Simon Hult Castor Mann - Christian Lahrmann 2 S-3 K -150 0.0/10.0

Bricka 10

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Öst giv
alla i zon
8543
54
E106
K642
K72
1098
743
Ekn85
kn6
EKDkn73
K8
D93
ED109
62
Dkn952
107

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -500
 NT
N38383
S38383
Ö951058
V951058
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Castor Mann - Christian Lahrmann Markus Bertheau - Isis Lundqvist 3 S-1 10 -100 10.0/0.0
Anja Sandgren - Axel Backlund Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 1NT Ö+1 2 -120 8.0/2.0
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 2 Ö+2 D -170 6.0/4.0
Teo Bodin - Simon Hult Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 4 Ö= D -620 3.0/7.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 4 Ö= D -620 3.0/7.0
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 4 Ö+1 2 -650 0.0/10.0

Bricka 11

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Syd giv
ingen i zon
D872
EK7
9654
96
Ekn653
10986
kn10
74
109
Dkn53
K73
K1085
K4
42
ED82
EDkn32

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N1011799
S1011899
Ö32543
V32543
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Teo Bodin - Simon Hult Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 3NT N= D 400 9.0/1.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 3NT S= 3 400 9.0/1.0
Anja Sandgren - Axel Backlund Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 2NT N+1 5 150 6.0/4.0
Castor Mann - Christian Lahrmann Markus Bertheau - Isis Lundqvist 2NT N= D 120 4.0/6.0
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3NT N-1 5 -50 2.0/8.0
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 3NT N-2 5 -100 0.0/10.0

Bricka 12

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Väst giv
N-S i zon
K10863
E92
86
1076
54
kn1075
Dkn1052
E9
ED9
KD863
E974
3
kn72
4
K3
KDkn8542

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N82275
S82275
Ö5111166
V5111166
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 Ö+1 K -450 5.0/5.0
Anja Sandgren - Axel Backlund Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 4 Ö+1 K -450 5.0/5.0
Castor Mann - Christian Lahrmann Markus Bertheau - Isis Lundqvist 4 Ö+1 K -450 5.0/5.0
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 4 Ö+1 K -450 5.0/5.0
Teo Bodin - Simon Hult Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 4 Ö+1 K -450 5.0/5.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 4 Ö+1 K -450 5.0/5.0

Bricka 13

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Nord giv
alla i zon
876
K76
K92
D1086
Ekn9
ED1095
kn754
E
D10543
kn43
D3
K92
K2
82
E1086
kn7543

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N75333
S75333
Ö67101010
V6710109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Castor Mann - Christian Lahrmann 3NT Ö-3 3 300 10.0/0.0
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 4 V-2 8 200 8.0/2.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 2 V+2 6 -170 6.0/4.0
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 4 V= 6 -620 2.0/8.0
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Anja Sandgren - Axel Backlund 4 V= 6 -620 2.0/8.0
Teo Bodin - Simon Hult Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 4 V= 8 -620 2.0/8.0

Bricka 14

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Öst giv
ingen i zon
K3
K75
kn105
EKD108

D94
986432
9762
ED1098754
86
K7
4
kn62
Ekn1032
ED
kn53

Optimalt kontrakt: 7NT S= 1520
 NT
N11911712
S131013713
Ö03060
V03060
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Castor Mann - Christian Lahrmann 5D S+2 3 850 9.0/1.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 5D S+2 8 850 9.0/1.0
Teo Bodin - Simon Hult Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 5 N+2 6 440 6.0/4.0
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 4 Ö-4 3 200 4.0/6.0
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Anja Sandgren - Axel Backlund 4 Ö-3 2 150 2.0/8.0
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 4 Ö-2 2 100 0.0/10.0

Bricka 15

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Syd giv
N-S i zon
9
K109764
3
D10643
Kkn4
8532
EDkn
852
E76
ED
K10942
E97
D108532
kn
8765
Kkn

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N52632
S52632
Ö71161011
V71161011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Teo Bodin - Simon Hult Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 6NT V-1 9 50 10.0/0.0
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Anja Sandgren - Axel Backlund 3 Ö+1 Kn -130 8.0/2.0
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 3 Ö+2 Kn -150 6.0/4.0
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Castor Mann - Christian Lahrmann 3D S-1 2 -200 4.0/6.0
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 3NT V+2 3 -460 1.0/9.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 3NT Ö+2 8 -460 1.0/9.0

Bricka 16

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Väst giv
Ö-V i zon
Dkn5
EKkn1032

kn953
EK862
6
kn74
E864
74
975
E10632
D102
1093
D84
KD985
K7

Optimalt kontrakt: 2NTD N-1 -100
 NT
N55857
S55857
Ö88575
V88585
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Teo Bodin - Simon Hult 4 N= 7 420 10.0/0.0
Anja Sandgren - Axel Backlund Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 4 N-1 7 -50 6.0/4.0
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 N-1 7 -50 6.0/4.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Castor Mann - Christian Lahrmann 3 N-1 7 -50 6.0/4.0
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 4 N-2 7 -100 2.0/8.0
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 4D N-2 3 -300 0.0/10.0

Bricka 17

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Nord giv
ingen i zon
4
853
K10963
D984
E10873
D2
D4
kn532
K2
K97
kn875
E1076
Dkn965
Ekn1064
E2
K

Optimalt kontrakt: 2D Ö-1 100
 NT
N57867
S57867
Ö86576
V76466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 1RD N= 3 520 10.0/0.0
Anja Sandgren - Axel Backlund Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 2 S+1 E 140 7.0/3.0
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 2 S+1 3 140 7.0/3.0
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 3 V-1 4 50 4.0/6.0
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Teo Bodin - Simon Hult 3 N-1 E -50 2.0/8.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Castor Mann - Christian Lahrmann 3 N-2 7 -100 0.0/10.0

Bricka 18

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Öst giv
N-S i zon
ED62
K873
2
kn1052
kn98
D94
ED1063
K8
K53
1052
Kkn54
E43
1074
Ekn6
987
D976

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N74665
S74665
Ö69778
V69778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern Teo Bodin - Simon Hult 3NT Ö-2 6 100 10.0/0.0
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 3 V-1 7 50 8.0/2.0
Anja Sandgren - Axel Backlund Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 1NT Ö+1 6 -120 4.0/6.0
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 1NT Ö+1 4 -120 4.0/6.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Castor Mann - Christian Lahrmann 1NT Ö+1 9 -120 4.0/6.0
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein 3NT Ö= 3 -400 0.0/10.0

Bricka 19

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Syd giv
Ö-V i zon
K
842
EKD65
10754
E1093
KD1063
97
kn9
kn542
E9
842
ED63
D876
kn75
kn103
K82

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N57446
S57446
Ö76997
V76997
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 3 V-1 E 100 10.0/0.0
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 3 N-1 E -50 6.0/4.0
Castor Mann - Christian Lahrmann Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 3 N-1 2 -50 6.0/4.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 3 N-1 E -50 6.0/4.0
Anja Sandgren - Axel Backlund Teo Bodin - Simon Hult 2 Ö= 3 -110 2.0/8.0
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 2 V+1 E -140 0.0/10.0

Bricka 20

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Väst giv
alla i zon
D62
2
K832
E10985
kn9873
K10943
6
Dkn
E10
ED86
Ekn54
K32
K54
kn75
D1097
764

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N66234
S66234
Ö6611109
V661199
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 4 Ö= 9 -620 10.0/0.0
Anja Sandgren - Axel Backlund Teo Bodin - Simon Hult 4 Ö+1 9 -650 5.0/5.0
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 4 V+1 3 -650 5.0/5.0
Castor Mann - Christian Lahrmann Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 4 V+1 7 -650 5.0/5.0
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 4 V+1 2 -650 5.0/5.0
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 3NT Ö+2 4 -660 0.0/10.0

Bricka 21

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Nord giv
N-S i zon
K4
10
Kkn10962
E954
ED98
D7632
7
Kkn10
1053
Ekn5
843
D873
kn762
K984
ED5
62

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N610568
S610568
Ö63874
V63874
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Markus Bertheau - Isis Lundqvist Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 2NT S+2 2 180 10.0/0.0
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 3 N+2 3 150 8.0/2.0
Castor Mann - Christian Lahrmann Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 2 N+2 2 130 5.0/5.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 2 N+2 3 130 5.0/5.0
Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed Alexander Sandin - Mikael Rimstedt 2 V-1 10 50 2.0/8.0
Anja Sandgren - Axel Backlund Teo Bodin - Simon Hult 2 V+1 K -140 0.0/10.0

Bricka 22

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Öst giv
Ö-V i zon
K4
kn106
D962
kn1086
E76
K732
84
E932
kn1083
D98
K7
D754
D952
E54
Ekn1053
K

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N710778
S710778
Ö63655
V63655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Castor Mann - Christian Lahrmann 2NT N+1 Kn 150 10.0/0.0
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 2 S+2 2 130 7.0/3.0
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Teo Bodin - Simon Hult 3 S+1 E 130 7.0/3.0
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 1NT N+1 8 120 4.0/6.0
Anja Sandgren - Axel Backlund Markus Bertheau - Isis Lundqvist 2 S= 3 90 1.0/9.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 1NT N= 8 90 1.0/9.0

Bricka 23

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Syd giv
alla i zon
D102
EDkn94

kn10765
kn973
85
kn10742
43
E6
632
D98
EK982
K854
K107
EK653
D

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N881199
S881199
Ö55244
V55244
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Castor Mann - Christian Lahrmann 2D Ö-3 E 800 9.8/0.2
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 4 N+1 E 650 6.2/3.8
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Teo Bodin - Simon Hult 4 N+1 E 650 6.2/3.8
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 4 N= E 620 2.6/7.4
Anja Sandgren - Axel Backlund Markus Bertheau - Isis Lundqvist 4 S-3 4 -300 0.2/9.8
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson     A+ 6.0/6.0

Bricka 24

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Väst giv
ingen i zon
kn4
kn9876
D65
984
953
54
EK10873
K3
EKD862
EK10
kn
Ekn10
107
D32
942
D7652

Optimalt kontrakt: 7NT V= -1520
 NT
N31300
S31300
Ö1012101313
V1012101313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson 4 Ö+3 2 -510 10.0/0.0
Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson Castor Mann - Christian Lahrmann 6NT V= 6 -990 8.0/2.0
Anja Sandgren - Axel Backlund Markus Bertheau - Isis Lundqvist 6 Ö+1 2 -1010 5.0/5.0
Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 6 Ö+1 2 -1010 5.0/5.0
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Teo Bodin - Simon Hult 7 Ö= 7 -1510 2.0/8.0
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 7NT Ö= 2 -1520 0.0/10.0

Bricka 25

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Nord giv
Ö-V i zon
1042
8
109763
kn865
EK98
KDkn
5
E9742
Dkn7653
963
E8
103

E107542
KDkn42
KD

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 200
 NT
N411823
S411823
Ö725108
V725108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Castor Mann - Christian Lahrmann Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 4D S+1 6 610 10.0/0.0
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Markus Bertheau - Isis Lundqvist 5D S= E 550 7.0/3.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 5D S= E 550 7.0/3.0
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 5 S-2 3 -100 3.0/7.0
Teo Bodin - Simon Hult Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 5D S-1 K -100 3.0/7.0
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Anja Sandgren - Axel Backlund 4D V= 8 -790 0.0/10.0

Bricka 26

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Öst giv
alla i zon
7652
10863
D102
K8
D10843
kn94
Kkn73
5
Ekn9
D52
65
ED432
K
EK7
E984
kn10976

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N66535
S66635
Ö667108
V767108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Anja Sandgren - Axel Backlund 1NT Ö= E -90 8.0/2.0
Teo Bodin - Simon Hult Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 1NT Ö= Kn -90 8.0/2.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 1NT Ö= Kn -90 8.0/2.0
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Markus Bertheau - Isis Lundqvist 1NT S-1 2 -100 4.0/6.0
Castor Mann - Christian Lahrmann Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 2 V+1 K -140 1.0/9.0
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 2 V+1 2 -140 1.0/9.0

Bricka 27

Norrorts Bridge, Täby, Stockholm, Sverige 2019.09.08

Syd giv
ingen i zon
EK82
KD53
KDkn5
9
D975
94
10963
Ekn10
kn43
Ekn76
E7
7654
106
1082
842
KD832

Optimalt kontrakt: 2D V-1 100
 NT
N78867
S77767
Ö55576
V55576
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Estrid Gustavsson - Tuve Gustavsson Jonas Tjärnemo - Jakob Johansson 1 N+2 3 110 10.0/0.0
Alexander Sandin - Mikael Rimstedt Markus Bertheau - Isis Lundqvist 1 N+1 5 90 6.0/4.0
Castor Mann - Christian Lahrmann Filip Asplund Sivelind - Tobias Bern 1NT N= 2 90 6.0/4.0
Sanna Clementsson - Ola Rimstedt Andrea Nilsson - Maya Lo Björk Heed 1NT N= 3 90 6.0/4.0
Andreas Abragi - Ivar Lichtenstein Anja Sandgren - Axel Backlund 3NT S-1 E -50 2.0/8.0
Teo Bodin - Simon Hult Axel Selvén - Ludvig Strannabjer Melin 2NT S-2 7 -100 0.0/10.0