Kommande tävlingar
04/04 Laholms BK - Guldtävling
10/04 Trosa BS - Guldtävling
13/04 Rimbo BK - Påskguld
Rapporterade tävlingar
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
26/01 Rimbo BK - Jubileumsguld
Sydöstra Sveriges BF » DM-par Dam, direktfinal 2019-09-15 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sydöstra Sveriges BF

DM-par Dam, direktfinal 2019-09-15

Bricka 1

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Nord giv
ingen i zon
E97
EKkn6
EKD3
Kkn
Dkn2
432
kn92
8632
106543
87
874
E94
K8
D1095
1065
D1075

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N121212912
S121212912
Ö11141
V11141
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 6NT N= 8 990 16.0/0.0
Helena Axelsson - Maria Paulsson Birgita Adielson - Rosita Backensved 6 N= E 980 14.0/2.0
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Lena Kjellgren - Evalott Johansson 3NT N+3 4 490 8.0/8.0
Inger Andersson - Susanne Knese Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 3NT N+3 4 490 8.0/8.0
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 3NT N+3 10 490 8.0/8.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 3NT N+3 3 490 8.0/8.0
Silva Larsson - Berit Johansson Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 3NT N+3 3 490 8.0/8.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Pia Olofsson - Agneta Svahn 4 N+2 3 480 2.0/14.0
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 3NT N+2 3 460 0.0/16.0

Bricka 2

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Öst giv
N-S i zon
84
KD62
Ekn92
kn106
93
1043
1063
K9843
EKD765
Ekn
K8
D75
kn102
9875
D754
E2

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N27733
S27733
Ö1066109
V1066109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 2 Ö+2 9 -170 14.0/2.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 2 Ö+2 9 -170 14.0/2.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Pia Olofsson - Agneta Svahn 2 Ö+2 7 -170 14.0/2.0
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 3 Ö+2 E -200 8.0/8.0
Inger Andersson - Susanne Knese Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 2 Ö+3 E -200 8.0/8.0
Silva Larsson - Berit Johansson Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 3 Ö+2 9 -200 8.0/8.0
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Lena Kjellgren - Evalott Johansson 3 Ö+3 E -230 3.0/13.0
Helena Axelsson - Maria Paulsson Birgita Adielson - Rosita Backensved 3 Ö+3 E -230 3.0/13.0
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 4 Ö+1 E -450 0.0/16.0

Bricka 3

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Syd giv
Ö-V i zon
E762
K5
543
Ekn76
Dkn3
Ekn1073
kn109
D5
109
D964
ED762
98
K854
82
K8
K10432

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N1066108
S1066108
Ö37734
V37734
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helena Axelsson - Maria Paulsson Birgita Adielson - Rosita Backensved 3 V-3 5 300 15.0/1.0
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 4 V-3 E 300 15.0/1.0
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 3 V-2 E 200 12.0/4.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 3 S+1 Kn 170 9.0/7.0
Silva Larsson - Berit Johansson Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 3 S+1 5 170 9.0/7.0
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Lena Kjellgren - Evalott Johansson 2 N+1 4 140 4.0/12.0
Inger Andersson - Susanne Knese Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 2 S+1 Kn 140 4.0/12.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Pia Olofsson - Agneta Svahn 3 N= 6 140 4.0/12.0
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 3 V= 5 -140 0.0/16.0

Bricka 4

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Väst giv
alla i zon
10942
kn84
Kkn6
Dkn6
753
1097
D9874
E2
D86
EK652
E102
103
EKkn
D3
53
K98754

Optimalt kontrakt: 3 N= 110
 NT
N96687
S96586
Ö47744
V47744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgita Adielson - Rosita Backensved Inger Andersson - Susanne Knese 3 Ö-3 E 300 15.0/1.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 3 Ö-3 E 300 15.0/1.0
Pia Olofsson - Agneta Svahn Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 3 Ö-2 5 200 11.0/5.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Lena Kjellgren - Evalott Johansson 3 Ö-2 9 200 11.0/5.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Helena Axelsson - Maria Paulsson 2 S+1 10 110 8.0/8.0
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 3 Ö-1 E 100 6.0/10.0
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 4 S-1 10 -100 4.0/12.0
Silva Larsson - Berit Johansson Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 3 Ö= E -140 1.0/15.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 2 Ö+1 E -140 1.0/15.0

Bricka 5

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Nord giv
N-S i zon
KDkn10832
D92
D95
76
10753
E108
K1094
E4
kn84
Kkn732
876
95
EK6
64
EDkn532

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N867106
S867106
Ö56626
V56626
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pia Olofsson - Agneta Svahn Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 4 N+1 8 650 15.0/1.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 4 N+1 4 650 15.0/1.0
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 4 N= 4 620 7.0/9.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Lena Kjellgren - Evalott Johansson 4 N= 3 620 7.0/9.0
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 4 N= 2 620 7.0/9.0
Birgita Adielson - Rosita Backensved Inger Andersson - Susanne Knese 4 N= 7 620 7.0/9.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Helena Axelsson - Maria Paulsson 4 N= 4 620 7.0/9.0
Silva Larsson - Berit Johansson Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 4 N= 3 620 7.0/9.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 5 N-1 2 -100 0.0/16.0

Bricka 6

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Öst giv
Ö-V i zon
D6
EK1098
D87
KD8
9853
652
kn542
72
E74
743
EK6
10964
Kkn102
Dkn
1093
Ekn53

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N109101010
S109101010
Ö34333
V34333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pia Olofsson - Agneta Svahn Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 3NT N+2 E 460 16.0/0.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Lena Kjellgren - Evalott Johansson 3NT S+1 7 430 9.0/7.0
Birgita Adielson - Rosita Backensved Inger Andersson - Susanne Knese 3NT S+1 2 430 9.0/7.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Helena Axelsson - Maria Paulsson 3NT N+1 E 430 9.0/7.0
Silva Larsson - Berit Johansson Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 3NT N+1 E 430 9.0/7.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 3NT S+1 4 430 9.0/7.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 3NT S+1 7 430 9.0/7.0
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 3NT N= 4 400 2.0/14.0
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 1 N+3 E 170 0.0/16.0

Bricka 7

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Syd giv
alla i zon
D7
52
10976
K10964
1084
Kkn103
Ekn82
82
EK652
E76
D4
Dkn3
kn93
D984
K53
E75

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N54333
S54333
Ö8810109
V8810109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Johansson - Emma Paulsson Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 4 Ö-2 8 200 16.0/0.0
Inger Andersson - Susanne Knese Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 1NT V+1 4 -120 13.0/3.0
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 2NT Ö= 5 -120 13.0/3.0
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Berit Svensson - Gunilla Lindgren 2 Ö+2 8 -170 10.0/6.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Pia Olofsson - Agneta Svahn 4 Ö= 4 -620 4.0/12.0
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 4 Ö= 6 -620 4.0/12.0
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Birgita Adielson - Rosita Backensved 4 Ö= 5 -620 4.0/12.0
Silva Larsson - Berit Johansson Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 4 Ö= 5 -620 4.0/12.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Helena Axelsson - Maria Paulsson 4 Ö= 8 -620 4.0/12.0

Bricka 8

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Väst giv
ingen i zon
kn1042
EK10
Dkn1086
K
E
kn9
7432
1085432
K7653
7652
5
Ekn9
D98
D843
EK9
D76

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N499810
S499810
Ö73353
V73353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Berit Svensson - Gunilla Lindgren 3NT S+1 3 430 10.0/6.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Pia Olofsson - Agneta Svahn 3NT S+1 3 430 10.0/6.0
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 3NT S+1 E 430 10.0/6.0
Inger Andersson - Susanne Knese Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 3NT S+1 3 430 10.0/6.0
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Birgita Adielson - Rosita Backensved 3NT S+1 8 430 10.0/6.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Helena Axelsson - Maria Paulsson 3NT S+1 3 430 10.0/6.0
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 3NT S+1 5 430 10.0/6.0
Silva Larsson - Berit Johansson Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 3NT S= 4 400 2.0/14.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 5 N-1 6 -50 0.0/16.0

Bricka 9

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Nord giv
Ö-V i zon
952
KD3
K986
Dkn6
43
kn1092
kn543
K105
EKkn10876
4
D10
843
D
E8765
E72
E972

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N910956
S910956
Ö43487
V43487
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 4 Ö-2 E 200 15.0/1.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 3D Ö-1 E 200 15.0/1.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Helena Axelsson - Maria Paulsson 3 Ö-1 D 100 12.0/4.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Pia Olofsson - Agneta Svahn 4 S-1 4 -50 10.0/6.0
Inger Andersson - Susanne Knese Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 2 Ö+1 E -140 6.0/10.0
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Birgita Adielson - Rosita Backensved 3 Ö= D -140 6.0/10.0
Silva Larsson - Berit Johansson Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 3 Ö= 2 -140 6.0/10.0
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Berit Svensson - Gunilla Lindgren 3D Ö= 2 -730 1.0/15.0
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 3D Ö= 5 -730 1.0/15.0

Bricka 10

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Öst giv
alla i zon
EK52
D96
KD83
K8
108743
E7
4
Dkn1073
Dkn9
104
1097652
65
6
Kkn8532
Ekn
E942

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N91012812
S91012812
Ö43151
V43151
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Helena Axelsson - Maria Paulsson 6NT N= 10 1440 15.0/1.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Berit Svensson - Gunilla Lindgren 6NT N= 10 1440 15.0/1.0
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 6 S= 4 1430 10.0/6.0
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 6 S= 4 1430 10.0/6.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 6 S= D 1430 10.0/6.0
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Pia Olofsson - Agneta Svahn 4 S+2 D 680 3.0/13.0
Birgita Adielson - Rosita Backensved Silva Larsson - Berit Johansson 4 S+2 4 680 3.0/13.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Inger Andersson - Susanne Knese 5 S+1 4 680 3.0/13.0
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 4 S+2 4 680 3.0/13.0

Bricka 11

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Syd giv
ingen i zon
kn983
32
ED1032
ED
E6
EKDkn4
9
75432
D75
108
K8764
K96
K1042
9765
kn5
kn108

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N37475
S37475
Ö106967
V96957
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Pia Olofsson - Agneta Svahn 3 V-1 3 50 14.0/2.0
Birgita Adielson - Rosita Backensved Silva Larsson - Berit Johansson 3 V-1 8 50 14.0/2.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Berit Svensson - Gunilla Lindgren 2 V-1 8 50 14.0/2.0
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 2 V= 8 -110 10.0/6.0
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 1NT Ö+1 3 -120 8.0/8.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Inger Andersson - Susanne Knese 3 V+1 8 -130 6.0/10.0
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 3 V+1 3 -170 4.0/12.0
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Helena Axelsson - Maria Paulsson 3NT Ö= Kn -400 2.0/14.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 3NT Ö+2 2 -460 0.0/16.0

Bricka 12

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Väst giv
N-S i zon
975

E9742
EK942
KD63
E1042
Dkn
1073
kn108
8765
53
Dkn86
E42
KDkn93
K1086
5

Optimalt kontrakt: 7 N= 2140
 NT
N10139109
S10139109
Ö20333
V20333
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgita Adielson - Rosita Backensved Silva Larsson - Berit Johansson 3D Ö-5 K 1100 16.0/0.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Inger Andersson - Susanne Knese 5 S+2 E 640 13.0/3.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Berit Svensson - Gunilla Lindgren 5 S+2 K 640 13.0/3.0
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Helena Axelsson - Maria Paulsson 3NT S+1 6 630 10.0/6.0
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 2 V-5 E 250 8.0/8.0
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Pia Olofsson - Agneta Svahn 3 S+4 D 190 5.0/11.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 4 N+3 Kn 190 5.0/11.0
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 2 N+4 Kn 170 2.0/14.0
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 2NT S= 3 120 0.0/16.0

Bricka 13

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Nord giv
alla i zon
E
ED1063
Dkn106
KD4
Kkn1063
842
K93
93
92
K
E8754
E10865
D8754
kn975
2
kn72

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N651078
S651078
Ö68265
V68265
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 4 N= 9 620 15.0/1.0
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Inger Andersson - Susanne Knese 4 N= E 620 15.0/1.0
Pia Olofsson - Agneta Svahn Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 1 N+3 9 170 12.0/4.0
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 3 N= 9 140 10.0/6.0
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 4 N-1 E -100 5.0/11.0
Silva Larsson - Berit Johansson Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 4 N-1 9 -100 5.0/11.0
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Birgita Adielson - Rosita Backensved 4 N-1 E -100 5.0/11.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 4 N-1 9 -100 5.0/11.0
Helena Axelsson - Maria Paulsson Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 4 N-2 9 -200 0.0/16.0

Bricka 14

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Öst giv
ingen i zon
kn9864
92
532
654
K
K7
KD864
EKkn97
D732
Dkn843
107
D3
E105
E1065
Ekn9
1082

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N33463
S33464
Ö1010979
V1010979
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 4 V-1 Kn 50 13.0/3.0
Helena Axelsson - Maria Paulsson Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 5 Ö-1 2 50 13.0/3.0
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 4 Ö-1 10 50 13.0/3.0
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Birgita Adielson - Rosita Backensved 3 Ö-1 E 50 13.0/3.0
Pia Olofsson - Agneta Svahn Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 3 Ö+1 2 -130 7.0/9.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 2 V+2 9 -130 7.0/9.0
Silva Larsson - Berit Johansson Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 3 N-3 D -150 3.0/13.0
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Inger Andersson - Susanne Knese 2NT V+1 6 -150 3.0/13.0
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 3NT Ö+1 5 -430 0.0/16.0

Bricka 15

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Syd giv
N-S i zon
kn
D83
EKkn1072
875
E986
2
D863
D632
D32
1094
954
Kkn109
K10754
EKkn765

E4

Optimalt kontrakt: 6 S= 1430
 NT
N791299
S791299
Ö64133
V62132
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pia Olofsson - Agneta Svahn Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 6 S= 6 1430 13.0/3.0
Helena Axelsson - Maria Paulsson Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 6 S= 3 1430 13.0/3.0
Silva Larsson - Berit Johansson Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 6 S= E 1430 13.0/3.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 6 S= E 1430 13.0/3.0
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 4 S+2 3 680 7.0/9.0
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Birgita Adielson - Rosita Backensved 4 S+2 3 680 7.0/9.0
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 4 S+1 3 650 3.0/13.0
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Inger Andersson - Susanne Knese 4 S+1 2 650 3.0/13.0
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 6 S-1 3 -100 0.0/16.0

Bricka 16

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Väst giv
Ö-V i zon
K652
94
kn94
D874
E8
K32
85
Kkn9653
D973
kn108
KD1032
2
kn104
ED765
E76
E10

Optimalt kontrakt: 2 V= -90
 NT
N65666
S65656
Ö78677
V78677
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Inger Andersson - Susanne Knese 3 V-3 9 300 15.0/1.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 2 Ö-3 E 300 15.0/1.0
Pia Olofsson - Agneta Svahn Birgita Adielson - Rosita Backensved 1NT V-1 9 100 12.0/4.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Silva Larsson - Berit Johansson 1NT S= 3 90 10.0/6.0
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 2 V= 9 -90 7.0/9.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Lena Kjellgren - Evalott Johansson 2 V= 9 -90 7.0/9.0
Helena Axelsson - Maria Paulsson Berit Svensson - Gunilla Lindgren 1NT S-2 6 -100 2.0/14.0
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 2NT S-2 5 -100 2.0/14.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 1NT S-2 5 -100 2.0/14.0

Bricka 17

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Nord giv
ingen i zon
kn1092
kn
kn9543
Kkn7
EKD854
KD
KD7
D10
63
E10743
E108
652
7
98652
62
E9843

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N65433
S65433
Ö689108
V689108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pia Olofsson - Agneta Svahn Birgita Adielson - Rosita Backensved 4 Ö-2 6 100 16.0/0.0
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 6 V-1 Kn 50 13.0/3.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 4 V-1 Kn 50 13.0/3.0
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Inger Andersson - Susanne Knese 4 V= Kn -420 8.0/8.0
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 4 V= Kn -420 8.0/8.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Silva Larsson - Berit Johansson 4 V= Kn -420 8.0/8.0
Helena Axelsson - Maria Paulsson Berit Svensson - Gunilla Lindgren 4 V+2 Kn -480 3.0/13.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Lena Kjellgren - Evalott Johansson 5 V+1 Kn -480 3.0/13.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 5D V= Kn -650 0.0/16.0

Bricka 18

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Öst giv
N-S i zon
kn52
2
EDkn10643
E5
86
D4
K82
KDkn1074
ED10743
10765
7
96
K9
EKkn983
95
832

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N61210711
S61210711
Ö61251
V61261
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Inger Andersson - Susanne Knese 4 S= K 620 16.0/0.0
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 4 Ö-5 E 250 14.0/2.0
Helena Axelsson - Maria Paulsson Berit Svensson - Gunilla Lindgren 4 V-4 2 200 12.0/4.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 3 N+1 E 130 10.0/6.0
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 5 N-1 E -100 7.0/9.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 4 S-1 K -100 7.0/9.0
Pia Olofsson - Agneta Svahn Birgita Adielson - Rosita Backensved 4 S-2 K -200 3.0/13.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Lena Kjellgren - Evalott Johansson 4 S-2 K -200 3.0/13.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Silva Larsson - Berit Johansson 3NT S-4 K -400 0.0/16.0

Bricka 19

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Syd giv
Ö-V i zon
3
E7654
D10753
kn7
E97
kn102
K8642
K5
D10864
KD3

E9643
Kkn52
98
Ekn9
D1082

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N47645
S47645
Ö96797
V96797
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 4 Ö-2 9 200 15.0/1.0
Silva Larsson - Berit Johansson Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 4 Ö-2 9 200 15.0/1.0
Pia Olofsson - Agneta Svahn Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 2 V-1 Kn 100 10.0/6.0
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Helena Axelsson - Maria Paulsson 3 Ö-1 9 100 10.0/6.0
Inger Andersson - Susanne Knese Berit Svensson - Gunilla Lindgren 4 Ö-1 9 100 10.0/6.0
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Birgita Adielson - Rosita Backensved 1NT N= 4 90 6.0/10.0
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 1NT N-1 5 -50 4.0/12.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 2 Ö= 9 -110 2.0/14.0
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 3 Ö+1 9 -170 0.0/16.0

Bricka 20

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Väst giv
alla i zon
E7
9842
Kkn9862
E
10653
kn5
E1074
962
kn84
63
D53
D7543
KD92
EKD107

Kkn108

Optimalt kontrakt: 7 N= 2210
 NT
N910131111
S910131111
Ö32022
V32022
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pia Olofsson - Agneta Svahn Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 6 S+1 E 1460 12.0/4.0
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 6 S+1 E 1460 12.0/4.0
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Birgita Adielson - Rosita Backensved 6 S+1 E 1460 12.0/4.0
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Helena Axelsson - Maria Paulsson 6 S+1 E 1460 12.0/4.0
Silva Larsson - Berit Johansson Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 6 S+1 E 1460 12.0/4.0
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 6 S= 5 1430 3.0/13.0
Inger Andersson - Susanne Knese Berit Svensson - Gunilla Lindgren 6 S= 5 1430 3.0/13.0
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 6 S= 5 1430 3.0/13.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 6 S= 6 1430 3.0/13.0

Bricka 21

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Nord giv
N-S i zon
KDkn942
Dkn96
4
107
873
EK87
632
kn98

1053
EKD1075
K642
E1065
42
kn98
ED53

Optimalt kontrakt: 5D Ö-1 100
 NT
N536105
S536105
Ö810735
V89735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pia Olofsson - Agneta Svahn Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 4 N= E 620 13.0/3.0
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Birgita Adielson - Rosita Backensved 4 N= E 620 13.0/3.0
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 4 N= E 620 13.0/3.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 4 N= E 620 13.0/3.0
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Helena Axelsson - Maria Paulsson 3 N+1 E 170 8.0/8.0
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 5 Ö-2 E 100 5.0/11.0
Silva Larsson - Berit Johansson Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 5 Ö-2 E 100 5.0/11.0
Inger Andersson - Susanne Knese Berit Svensson - Gunilla Lindgren 5 Ö-1 E 50 1.0/15.0
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 3 V-1 K 50 1.0/15.0

Bricka 22

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Öst giv
Ö-V i zon
10643
K872
542
D7
92
54
EK
EKkn8643
ED5
103
D98763
105
Kkn87
EDkn96
kn10
92

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N00870
S00870
Ö109558
V109558
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 5 V-1 2 100 16.0/0.0
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 3 S-1 E -50 13.0/3.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Helena Axelsson - Maria Paulsson 3 S-1 E -50 13.0/3.0
Inger Andersson - Susanne Knese Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 3 S-2 E -100 10.0/6.0
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Silva Larsson - Berit Johansson 4 V= 7 -130 6.0/10.0
Birgita Adielson - Rosita Backensved Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 4 V= 7 -130 6.0/10.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Pia Olofsson - Agneta Svahn 4 V= 7 -130 6.0/10.0
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 2 V+3 K -150 1.0/15.0
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Lena Kjellgren - Evalott Johansson 4 V+1 2 -150 1.0/15.0

Bricka 23

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Syd giv
alla i zon
K8754
kn1063
kn5
63
E62
84
ED7
EKkn87
93
ED95
K1062
1054
Dkn10
K72
9843
D92

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N11351
S11351
Ö12119711
V12119711
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 3NT V-1 4 100 15.0/1.0
Birgita Adielson - Rosita Backensved Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 3NT V-1 5 100 15.0/1.0
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 3NT V= 4 -600 12.0/4.0
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Silva Larsson - Berit Johansson 3NT V+1 6 -630 9.0/7.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Pia Olofsson - Agneta Svahn 3NT V+1 4 -630 9.0/7.0
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 3NT V+2 2 -660 3.0/13.0
Inger Andersson - Susanne Knese Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 3NT V+2 4 -660 3.0/13.0
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Lena Kjellgren - Evalott Johansson 3NT V+2 5 -660 3.0/13.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Helena Axelsson - Maria Paulsson 3NT V+2 4 -660 3.0/13.0

Bricka 24

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Väst giv
ingen i zon
KD94
KD3
kn1072
K3
E853
Ekn7
E4
Ekn72
kn6
98654
D53
1095
1072
102
K986
D864

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N68588
S68588
Ö74855
V74855
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Johansson - Emma Paulsson Helena Axelsson - Maria Paulsson 1NT N+2 Kn 150 16.0/0.0
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 3 V-2 7 100 13.0/3.0
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Lena Kjellgren - Evalott Johansson 2 V-2 2 100 13.0/3.0
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 2 V-1 K 50 9.0/7.0
Birgita Adielson - Rosita Backensved Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 2 V-1 Kn 50 9.0/7.0
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Silva Larsson - Berit Johansson 2 V= 7 -90 6.0/10.0
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 2 V= K -110 3.0/13.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Pia Olofsson - Agneta Svahn 2 V= 7 -110 3.0/13.0
Inger Andersson - Susanne Knese Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 2 Ö+2 8 -170 0.0/16.0

Bricka 25

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Nord giv
Ö-V i zon
D82
Dkn2
10632
EK7
E543
E43
Ekn5
kn84
kn97
K6
KD874
952
K106
109875
9
D1063

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N75955
S75955
Ö58478
V58478
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 1NT N+2 7 150 16.0/0.0
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 2 S= 4 110 14.0/2.0
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 3 Ö-1 9 100 12.0/4.0
Birgita Adielson - Rosita Backensved Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 1NT N= 9 90 10.0/6.0
Pia Olofsson - Agneta Svahn Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 1NT Ö+1 10 -120 5.0/11.0
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Silva Larsson - Berit Johansson 2NT V= E -120 5.0/11.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 1NT Ö+1 7 -120 5.0/11.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 1NT Ö+1 10 -120 5.0/11.0
Helena Axelsson - Maria Paulsson Inger Andersson - Susanne Knese 1NT N-3 3 -150 0.0/16.0

Bricka 26

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Öst giv
alla i zon
KDkn96
103
106
Ekn75
E2
Kkn962
EK93
63
754
84
kn842
KD104
1083
ED75
D75
982

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N53465
S53575
Ö710867
V710867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 4 V-2 K 200 16.0/0.0
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 3 V-1 K 100 14.0/2.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 1NT S= 2 90 12.0/4.0
Pia Olofsson - Agneta Svahn Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 2 N-1 8 -100 8.0/8.0
Birgita Adielson - Rosita Backensved Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 2 N-1 8 -100 8.0/8.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 2 N-1 8 -100 8.0/8.0
Helena Axelsson - Maria Paulsson Inger Andersson - Susanne Knese 3 V= K -110 4.0/12.0
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 3 N-2 8 -200 1.0/15.0
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Silva Larsson - Berit Johansson 3 N-2 8 -200 1.0/15.0

Bricka 27

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Syd giv
ingen i zon
kn3
5
EKD108743
E6
D109652
742
5
1087
K84
Kkn96
9
KDkn94
E7
ED1083
kn62
532

Optimalt kontrakt: 7 S= 1440
 NT
N6138612
S6138612
Ö70460
V70460
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgita Adielson - Rosita Backensved Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 6 N+1 K 940 16.0/0.0
Pia Olofsson - Agneta Svahn Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 6 N= K 920 12.0/4.0
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 6 N= K 920 12.0/4.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 6 N= K 920 12.0/4.0
Helena Axelsson - Maria Paulsson Inger Andersson - Susanne Knese 3D Ö-3 E 500 8.0/8.0
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Silva Larsson - Berit Johansson 5 N+1 E 420 4.0/12.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 5 N+1 K 420 4.0/12.0
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 5 N+1 K 420 4.0/12.0
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 5 N= K 400 0.0/16.0

Bricka 28

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Väst giv
N-S i zon
EK9653
932
7
E52
1082
E54
EKkn93
D3

Kkn1087
D654
kn876
Dkn74
D6
1082
K1094

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N71393
S71293
Ö6111045
V6111045
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Johansson - Emma Paulsson Inger Andersson - Susanne Knese 5D V-2 E 300 16.0/0.0
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Pia Olofsson - Agneta Svahn 3 N= 6 140 13.0/3.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 3 N= D 140 13.0/3.0
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Lena Kjellgren - Evalott Johansson 4 N-1 4 -100 8.0/8.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 4 N-1 7 -100 8.0/8.0
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Birgita Adielson - Rosita Backensved 4 N-1 5 -100 8.0/8.0
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Helena Axelsson - Maria Paulsson 4 V= E -130 4.0/12.0
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 4D N-1 4 -200 2.0/14.0
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Silva Larsson - Berit Johansson 4 Ö+1 7 -450 0.0/16.0

Bricka 29

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Nord giv
alla i zon
98752
K2
1093
Dkn9
K4
E105
EDkn54
E73
ED3
kn974
K76
1062
kn106
D863
82
K854

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N42452
S42452
Ö9119810
V9119810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Silva Larsson - Berit Johansson 3NT V+1 2 -630 14.0/2.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 3NT V+1 2 -630 14.0/2.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Inger Andersson - Susanne Knese 3NT V+1 D -630 14.0/2.0
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Pia Olofsson - Agneta Svahn 3NT V+2 9 -660 7.0/9.0
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Lena Kjellgren - Evalott Johansson 3NT V+2 9 -660 7.0/9.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 3NT V+2 2 -660 7.0/9.0
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Helena Axelsson - Maria Paulsson 3NT V+2 2 -660 7.0/9.0
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Birgita Adielson - Rosita Backensved 3NT V+3 9 -690 1.0/15.0
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 3NT Ö+3 Kn -690 1.0/15.0

Bricka 30

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Öst giv
ingen i zon
98
Kkn104
Kkn
109873
Kkn103
D7
105432
kn4
E42
9852
E976
K5
D765
E63
D8
ED62

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N105978
S105978
Ö38464
V38464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Pia Olofsson - Agneta Svahn 1NT N+3 7 180 12.0/4.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 2NT N+2 7 180 12.0/4.0
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Silva Larsson - Berit Johansson 1NT N+3 6 180 12.0/4.0
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Birgita Adielson - Rosita Backensved 1NT N+3 6 180 12.0/4.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Inger Andersson - Susanne Knese 2NT S+2 2 180 12.0/4.0
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Helena Axelsson - Maria Paulsson 3 N+1 2 130 6.0/10.0
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 1NT S+1 3 120 4.0/12.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 2 S+1 5 110 2.0/14.0
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Lena Kjellgren - Evalott Johansson 2 V+1 9 -110 0.0/16.0

Bricka 31

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Syd giv
N-S i zon
kn53
EDkn
EK954
103
D86
K65432
D10
kn2
K1092
1097
76
9764
E74
8
kn832
EKD85

Optimalt kontrakt: 7D V-8 2000
 NT
N111381012
S111381011
Ö10531
V10531
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pia Olofsson - Agneta Svahn Berit Svensson - Gunilla Lindgren 6 S+1 3 1390 16.0/0.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Birgita Adielson - Rosita Backensved 3NT N+4 7 720 14.0/2.0
Inger Andersson - Susanne Knese Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 3NT N+3 10 690 12.0/4.0
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 3NT N+2 10 660 9.0/7.0
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Lena Kjellgren - Evalott Johansson 3NT N+2 4 660 9.0/7.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 5 N+2 10 640 4.0/12.0
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 5 N+2 7 640 4.0/12.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 5 N+2 10 640 4.0/12.0
Silva Larsson - Berit Johansson Helena Axelsson - Maria Paulsson 3 S+4 3 190 0.0/16.0

Bricka 32

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Väst giv
Ö-V i zon
EKD9632
92
2
Ekn7
1074
K54
Kkn1076
96
85
E103
9853
KD42
kn
Dkn876
ED4
10853

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N85899
S85899
Ö48434
V48434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Lena Kjellgren - Evalott Johansson 4 N= K 420 14.0/2.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 4 N= K 420 14.0/2.0
Silva Larsson - Berit Johansson Helena Axelsson - Maria Paulsson 4 N= K 420 14.0/2.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 3 N+1 9 170 10.0/6.0
Pia Olofsson - Agneta Svahn Berit Svensson - Gunilla Lindgren 4 N-1 9 -50 4.0/12.0
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 4 N-1 5 -50 4.0/12.0
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 4 N-1 8 -50 4.0/12.0
Inger Andersson - Susanne Knese Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 4 N-1 K -50 4.0/12.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Birgita Adielson - Rosita Backensved 4 N-1 8 -50 4.0/12.0

Bricka 33

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Nord giv
ingen i zon
852
Ekn7
ED76
974
Dkn
KD943
K5
ED106
EK9743
5
kn1093
K8
106
10862
842
kn532

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N23422
S23422
Ö101091010
V101091111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Pia Olofsson - Agneta Svahn Berit Svensson - Gunilla Lindgren 5 Ö-1 3 50 14.0/2.0
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 5 Ö-1 8 50 14.0/2.0
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 5 Ö-1 6 50 14.0/2.0
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Lena Kjellgren - Evalott Johansson 4 Ö= 3 -420 7.0/9.0
Inger Andersson - Susanne Knese Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 4 Ö= 2 -420 7.0/9.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 4 Ö= 6 -420 7.0/9.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Birgita Adielson - Rosita Backensved 4 Ö= 2 -420 7.0/9.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 4 Ö+1 6 -450 2.0/14.0
Silva Larsson - Berit Johansson Helena Axelsson - Maria Paulsson 3NT Ö+2 8 -460 0.0/16.0

Bricka 34

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Öst giv
N-S i zon
Ekn
K1094
83
97532
10865
D6
Kkn6
kn1084
K3
E852
ED9752
K
D9742
kn73
104
ED6

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N73675
S73675
Ö69668
V69668
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Silva Larsson - Berit Johansson Inger Andersson - Susanne Knese 5 Ö-1 2 50 16.0/0.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 2NT V= 9 -120 14.0/2.0
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 3 Ö+1 2 -130 9.0/7.0
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Pia Olofsson - Agneta Svahn 2 Ö+2 3 -130 9.0/7.0
Helena Axelsson - Maria Paulsson Lena Kjellgren - Evalott Johansson 3 Ö+1 2 -130 9.0/7.0
Birgita Adielson - Rosita Backensved Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 3 Ö+1 3 -130 9.0/7.0
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 3NT V= 2 -400 2.0/14.0
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 3NT V= 4 -400 2.0/14.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 3NT V= 2 -400 2.0/14.0

Bricka 35

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Syd giv
Ö-V i zon
E5
6
KDkn64
Dkn874
kn32
84
E10985
EK3
986
KD953
732
65
KD1074
Ekn1072

1092

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N107889
S107889
Ö35534
V35534
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helena Axelsson - Maria Paulsson Lena Kjellgren - Evalott Johansson 3NT N+1 5 430 14.0/2.0
Birgita Adielson - Rosita Backensved Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 3NT N+1 7 430 14.0/2.0
Silva Larsson - Berit Johansson Inger Andersson - Susanne Knese 3NT N+1 2 430 14.0/2.0
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 3NT N= 7 400 9.0/7.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 3NT N= K 400 9.0/7.0
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Pia Olofsson - Agneta Svahn 3 S+1 K 170 6.0/10.0
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 3 N= 7 110 4.0/12.0
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 4 S-1 E -50 2.0/14.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 4 S-2 E -100 0.0/16.0

Bricka 36

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Väst giv
alla i zon
EDkn3
kn73
K108
D94
107
E852
D5
K10753
K962
1094
E73
Ekn6
854
KD6
kn9642
82

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N47465
S47464
Ö95977
V96978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Pia Olofsson - Agneta Svahn 1NT Ö= 4 -90 16.0/0.0
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 1NT S-1 5 -100 14.0/2.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 2 V+1 3 -110 12.0/4.0
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 3 V+1 K -130 10.0/6.0
Silva Larsson - Berit Johansson Inger Andersson - Susanne Knese 2 V+1 3 -140 8.0/8.0
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 1NT S-2 3 -200 3.0/13.0
Helena Axelsson - Maria Paulsson Lena Kjellgren - Evalott Johansson 1NT S-2 5 -200 3.0/13.0
Birgita Adielson - Rosita Backensved Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 1NT S-2 3 -200 3.0/13.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 1NT S-2 5 -200 3.0/13.0

Bricka 37

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Nord giv
N-S i zon
75
D932
E92
E754
EKDkn4
E6
KD4
kn32
1096
K108
107653
K9
832
kn754
kn8
D1086

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N62622
S62622
Ö7117119
V7117119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 3NT Ö= 6 -400 14.8/1.3
Marie Johansson - Emma Paulsson Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 3NT V= 3 -400 14.8/1.3
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Berit Svensson - Gunilla Lindgren 3NT V+1 2 -430 9.1/6.9
Helena Axelsson - Maria Paulsson Pia Olofsson - Agneta Svahn 3NT V+1 3 -430 9.1/6.9
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Birgita Adielson - Rosita Backensved 3NT V+1 3 -430 9.1/6.9
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 4 V+1 2 -450 3.5/12.5
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Silva Larsson - Berit Johansson 4 V+1 7 -450 3.5/12.5
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Inger Andersson - Susanne Knese 3NT V+2 2 -460 0.1/15.9
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Mona Sigurdsson - Anette Styrlin     A- 6.4/6.4

Bricka 38

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Öst giv
Ö-V i zon
D74
kn4
K984
9642
kn985
D8763
E
EK10
63
EK92
Dkn6532
8
EK102
105
107
Dkn753

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N73154
S73154
Ö691089
V691089
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 4 V= 9 -620 13.6/2.4
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Berit Svensson - Gunilla Lindgren 4 V= 8 -620 13.6/2.4
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Inger Andersson - Susanne Knese 4 V= 4 -620 13.6/2.4
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 4 V+1 9 -650 6.9/9.1
Helena Axelsson - Maria Paulsson Pia Olofsson - Agneta Svahn 4 V+1 4 -650 6.9/9.1
Marie Johansson - Emma Paulsson Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 4 V+1 Kn -650 6.9/9.1
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Birgita Adielson - Rosita Backensved 4 V+2 4 -680 2.4/13.6
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Silva Larsson - Berit Johansson 5D S-4 E -800 0.1/15.9
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Mona Sigurdsson - Anette Styrlin     A- 6.4/6.4

Bricka 39

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Syd giv
alla i zon

ED92
9852
kn7653
K1074
K1073
Kkn104
K
Dkn53
65
E63
10984
E9862
kn84
D7
ED2

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N97867
S97867
Ö36565
V36575
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Inger Andersson - Susanne Knese 2 V-5 5 500 16.0/0.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Berit Svensson - Gunilla Lindgren 1NT N+2 10 150 13.0/3.0
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Silva Larsson - Berit Johansson 1NT N+2 10 150 13.0/3.0
Helena Axelsson - Maria Paulsson Pia Olofsson - Agneta Svahn 1NT N+1 10 120 10.0/6.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 1NT Ö-1 2 100 8.0/8.0
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 2 S-1 7 -100 5.0/11.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Birgita Adielson - Rosita Backensved 1NT N-1 10 -100 5.0/11.0
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 2NT V+1 9 -150 1.0/15.0
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 2NT V+1 9 -150 1.0/15.0

Bricka 40

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Väst giv
ingen i zon
EK542
D83
kn
EK98
D763
kn104
E82
1076
1098
E6
K109763
53
kn
K9752
D54
Dkn42

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N1151086
S1151086
Ö27344
V27344
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 4 N+1 E 450 14.8/1.3
Marie Johansson - Emma Paulsson Silva Larsson - Berit Johansson 4 N+1 10 450 14.8/1.3
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 4 S= E 420 11.4/4.6
Inger Andersson - Susanne Knese Pia Olofsson - Agneta Svahn 5 N= E 400 9.1/6.9
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 2 N+1 5 110 6.9/9.1
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 4 N-1 10 -50 4.6/11.4
Helena Axelsson - Maria Paulsson Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 5 N-2 10 -100 2.4/13.6
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 3NT S-3 2 -150 0.1/15.9
Birgita Adielson - Rosita Backensved Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson     A+ 9.6/9.6

Bricka 41

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Nord giv
Ö-V i zon
864
EDkn3
Ekn864
3
97
4
K1073
Dkn10865
EKDkn102
10985
D2
4
53
K762
95
EK972

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N67957
S67957
Ö75476
V75476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 4 Ö-2 E 200 15.9/0.1
Marie Johansson - Emma Paulsson Silva Larsson - Berit Johansson 3 N+1 E 170 13.6/2.4
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 3 N= E 140 11.4/4.6
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 3 N-1 4 -50 9.1/6.9
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 2 Ö+1 9 -140 5.8/10.3
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 3 Ö= K -140 5.8/10.3
Helena Axelsson - Maria Paulsson Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 4 N-3 E -150 1.3/14.8
Inger Andersson - Susanne Knese Pia Olofsson - Agneta Svahn 4 N-3 K -150 1.3/14.8
Birgita Adielson - Rosita Backensved Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson     A+ 9.6/9.6

Bricka 42

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Öst giv
alla i zon
Kkn1072
KD8
E98
kn6
96
E973
107
K10542
54
kn10642
Dkn632
9
ED83
5
K54
ED873

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N10871111
S10871111
Ö35622
V35622
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 5 N+1 9 680 15.0/1.0
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 4 N+2 9 680 15.0/1.0
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Birgita Adielson - Rosita Backensved 4 S+1 10 650 12.0/4.0
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 4 N= 9 620 10.0/6.0
Helena Axelsson - Maria Paulsson Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 6 N-1 Kn -100 7.0/9.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Silva Larsson - Berit Johansson 6 N-1 D -100 7.0/9.0
Berit Svensson - Gunilla Lindgren Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 6 N-2 9 -200 2.0/14.0
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 6 N-2 9 -200 2.0/14.0
Inger Andersson - Susanne Knese Pia Olofsson - Agneta Svahn 6 N-2 9 -200 2.0/14.0

Bricka 43

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Syd giv
ingen i zon
93
EDkn1082
EKkn62
64
K64
83
K87642
ED875
9753
5
kn95
Kkn102

D10974
ED103

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N71210910
S71210910
Ö50242
V60242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Johansson - Emma Paulsson Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 7 S= 3 1440 16.0/0.0
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Berit Svensson - Gunilla Lindgren 6 S+1 4 940 14.0/2.0
Pia Olofsson - Agneta Svahn Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 6 S= 6 920 11.0/5.0
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 6 S= 5 920 11.0/5.0
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 3NT S+3 2 490 8.0/8.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Helena Axelsson - Maria Paulsson 3NT S+2 4 460 6.0/10.0
Inger Andersson - Susanne Knese Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 3NT S+1 2 430 3.0/13.0
Silva Larsson - Berit Johansson Lena Kjellgren - Evalott Johansson 3NT S+1 6 430 3.0/13.0
Birgita Adielson - Rosita Backensved Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 5 S+1 6 420 0.0/16.0

Bricka 44

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Väst giv
N-S i zon
EKkn
ED83
Kkn
Ekn92
73
K72
D8743
D76
109652
kn4
9652
84
D84
10965
E10
K1053

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N128121012
S128121012
Ö15131
V15131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Johansson - Emma Paulsson Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 6NT N= 2 1440 16.0/0.0
Pia Olofsson - Agneta Svahn Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 6 N= 10 1430 14.0/2.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Helena Axelsson - Maria Paulsson 3NT N+3 2 690 11.0/5.0
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Berit Svensson - Gunilla Lindgren 5NT N+1 10 690 11.0/5.0
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 5NT N= 10 660 8.0/8.0
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 3NT N+1 10 630 5.0/11.0
Inger Andersson - Susanne Knese Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 3NT S+1 3 630 5.0/11.0
Silva Larsson - Berit Johansson Lena Kjellgren - Evalott Johansson 6 N-1 10 -100 2.0/14.0
Birgita Adielson - Rosita Backensved Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 6 N-2 3 -200 0.0/16.0

Bricka 45

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Nord giv
alla i zon
ED4
K76
D643
D87
kn862
kn1092

kn9432
109753
5
Kkn1097
106
K
ED843
E852
EK5

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N101011711
S101011811
Ö33252
V33252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgita Adielson - Rosita Backensved Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson 5D V-5 6 1400 16.0/0.0
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 3NT N+2 10 660 14.0/2.0
Marianne Wadaszi - Susanne Andersson Helena Axelsson - Maria Paulsson 4 S+1 2 650 12.0/4.0
Inger Andersson - Susanne Knese Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 4 S= 9 620 10.0/6.0
Pia Olofsson - Agneta Svahn Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson 6 S-1 4 -100 4.0/12.0
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Berit Svensson - Gunilla Lindgren 6 S-1 6 -100 4.0/12.0
Silva Larsson - Berit Johansson Lena Kjellgren - Evalott Johansson 6 S-1 2 -100 4.0/12.0
Mona Sigurdsson - Anette Styrlin Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 6 S-1 4 -100 4.0/12.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 6 S-1 2 -100 4.0/12.0

Bricka 46

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Öst giv
ingen i zon
8543
Dkn8
96
K1076
kn
EK64
kn10852
ED9
D976
10953
73
kn82
EK102
72
EKD4
543

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N86587
S86587
Ö46755
V46855
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 2 V-3 D 150 15.0/1.0
Helena Axelsson - Maria Paulsson Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 1NT S+2 E 150 15.0/1.0
Pia Olofsson - Agneta Svahn Silva Larsson - Berit Johansson 1NT S+1 2 120 11.0/5.0
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 1NT S+1 3 120 11.0/5.0
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 2 S= E 110 8.0/8.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 2 V-2 D 100 6.0/10.0
Birgita Adielson - Rosita Backensved Berit Svensson - Gunilla Lindgren 2 V-1 8 50 4.0/12.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Lena Kjellgren - Evalott Johansson 1NT S-1 Kn -50 2.0/14.0
Inger Andersson - Susanne Knese Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 3 N-2 10 -100 0.0/16.0

Bricka 47

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Syd giv
N-S i zon
KDkn85
D52
1097
D5
74
Kkn9
K632
kn973
109632
E1063
Dkn8
E
E
874
E54
K108642

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N65555
S65555
Ö68887
V68887
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 2D S= 7 180 16.0/0.0
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 2 S= 7 90 13.0/3.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 2 S= 7 90 13.0/3.0
Birgita Adielson - Rosita Backensved Berit Svensson - Gunilla Lindgren 2 Ö-1 E 50 10.0/6.0
Helena Axelsson - Maria Paulsson Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Pass   8.0/8.0
Pia Olofsson - Agneta Svahn Silva Larsson - Berit Johansson 3NT N-2 3 -200 4.0/12.0
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 2 N-2 6 -200 4.0/12.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Lena Kjellgren - Evalott Johansson 3 S-2 7 -200 4.0/12.0
Inger Andersson - Susanne Knese Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 2 N-5 D -500 0.0/16.0

Bricka 48

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Väst giv
Ö-V i zon
42
K84
KD106
kn654
1097
kn7653
8
D1073
kn65
D92
9753
EK8
EKD83
E10
Ekn42
92

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N81161110
S81161110
Ö51622
V51622
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Andersson - Susanne Knese Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 3NT N+2 E 460 15.0/1.0
Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 3NT N+2 3 460 15.0/1.0
Pia Olofsson - Agneta Svahn Silva Larsson - Berit Johansson 3NT N+1 E 430 9.0/7.0
Helena Axelsson - Maria Paulsson Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson 3NT N+1 E 430 9.0/7.0
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist 3NT N+1 E 430 9.0/7.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Lena Kjellgren - Evalott Johansson 3NT N+1 E 430 9.0/7.0
Birgita Adielson - Rosita Backensved Berit Svensson - Gunilla Lindgren 3 S+3 3 170 4.0/12.0
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall 2 S+2 3 130 2.0/14.0
Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson 2 S+1 6 110 0.0/16.0

Bricka 49

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Nord giv
ingen i zon
EK
D3
EDkn104
Ekn84
10952
EK5
98
9763
kn8643
962
K532
D
D7
kn10874
76
K1052

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N1089510
S1089510
Ö33483
V33483
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 3NT N+1 6 430 11.0/5.0
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Silva Larsson - Berit Johansson 3NT N+1 3 430 11.0/5.0
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Helena Axelsson - Maria Paulsson 3NT N+1 3 430 11.0/5.0
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 3NT N+1 3 430 11.0/5.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Berit Svensson - Gunilla Lindgren 3NT N+1 3 430 11.0/5.0
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Pia Olofsson - Agneta Svahn 3NT N+1 3 430 11.0/5.0
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Inger Andersson - Susanne Knese 3NT N= 3 400 4.0/12.0
Birgita Adielson - Rosita Backensved Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 5 N-1 3 -50 1.0/15.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 4 N-1 8 -50 1.0/15.0

Bricka 50

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Öst giv
N-S i zon
87653
D5
3
Kkn1073
9
E9763
Ekn985
E8
EKkn
Kkn102
D1076
54
D1042
84
K42
D962

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -1520
 NT
N60070
S60070
Ö71313613
V71313613
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Silva Larsson - Berit Johansson 4 V+3 8 -510 11.0/5.0
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Inger Andersson - Susanne Knese 4 V+3 3 -510 11.0/5.0
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Helena Axelsson - Maria Paulsson 4 Ö+3 8 -510 11.0/5.0
Birgita Adielson - Rosita Backensved Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 4 V+3 3 -510 11.0/5.0
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 4 Ö+3 8 -510 11.0/5.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 4 Ö+3 4 -510 11.0/5.0
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 6 V+1 3 -1010 2.0/14.0
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Berit Svensson - Gunilla Lindgren 6 Ö+1 4 -1010 2.0/14.0
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Pia Olofsson - Agneta Svahn 6 Ö+1 8 -1010 2.0/14.0

Bricka 51

Sydöstra Sveriges BF, Sverige 2019.09.15

Syd giv
Ö-V i zon
D10763
K
EK74
EK2
K5
Dkn832
D6
kn1096
Ekn82
E9654
5
D43
94
107
kn109832
875

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N49375
S49375
Ö931065
V931065
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Loucie Lindborg-Månsson - Eva Engvall Berit Svensson - Gunilla Lindgren 4 N= 3 130 16.0/0.0
Marie Johansson - Emma Paulsson Mona Sigurdsson - Anette Styrlin 1 N+1 6 110 14.0/2.0
Berit Samuelsson - Lisbeth Nilsson Ann-Christin Pehrson - Veronica Helenius 5 S-1 Kn -50 10.0/6.0
Karin Olsson Svedlund - Suzanne Sandquist Silva Larsson - Berit Johansson 5 S-1 D -50 10.0/6.0
Jeanette Karlsson - Gun Mårtensson Marianne Wadaszi - Susanne Andersson 2 N-1 5 -50 10.0/6.0
Birgita Adielson - Rosita Backensved Ann-Charlotte Tranvik - Rosaine Klerborg 3 V+1 E -170 5.0/11.0
Lena Kjellgren - Evalott Johansson Pia Olofsson - Agneta Svahn 3 V+1 E -170 5.0/11.0
Ulla-Britt Linnér - Stina Johnsson Inger Andersson - Susanne Knese 3 Ö+2 9 -200 2.0/14.0
Katarina Svensson - Birgitta Bengtsson Helena Axelsson - Maria Paulsson 4 Ö= 9 -620 0.0/16.0