Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Sundsvallsbridgen » Sommarbridge XI 2019-08-13 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Sommarbridge XI 2019-08-13

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Nord giv
ingen i zon
E72
EK542
96
D62
4
D96
Ekn74
kn10875
D10863
1087
32
E43
Kkn95
kn3
KD1085
K9

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N791099
S791099
Ö64343
V54343
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Bo Byléhn Jan Berggren - Agneta Boberg 3NT N+1 6 430 8.0/2.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Poul Steckhahn - Lena Johansson 3NT N+1 6 430 8.0/2.0
Helena Strömberg - Dan Bylund Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 3NT N+1 3 430 8.0/2.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Christer Hellström - Inger Byström 3NT N-1 3 -50 4.0/6.0
Eva Angestad - Laila Näslund Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund 4 S-2 Kn -100 1.0/9.0
Andreas Westman - Marie Rylander Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 3NT N-2 3 -100 1.0/9.0
Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren     - -/3.2

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Öst giv
N-S i zon
D1086
K102
E
KDkn106
kn972
D54
8763
43
K54
9863
kn42
E75
E3
Ekn7
KD1095
982

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N1212111012
S1212111012
Ö11231
V11231
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emma Sundström - Carina Sjöblom Christer Hellström - Inger Byström 3NT S+3 4 690 5.0/5.0
Anders Jakobsson - Bo Byléhn Jan Berggren - Agneta Boberg 3NT N+3 3 690 5.0/5.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Poul Steckhahn - Lena Johansson 4NT S+2 2 690 5.0/5.0
Eva Angestad - Laila Näslund Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund 3NT S+3 7 690 5.0/5.0
Helena Strömberg - Dan Bylund Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 3NT S+3 7 690 5.0/5.0
Andreas Westman - Marie Rylander Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 3NT N+3 4 690 5.0/5.0
Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren     - -/3.2

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Syd giv
Ö-V i zon
K1065
532
E109643
D
D10984
852
Dkn42
Ekn873
E

EK109765
942
Kkn76
KDkn7
83

Optimalt kontrakt: 7D S-5 -1100
 NT
N08723
S08623
Ö134577
V134577
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Anders Jakobsson - Bo Byléhn 3 Ö+4 K -190 10.0/0.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren 5D N-2 E -300 7.0/3.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Helena Strömberg - Dan Bylund 5D N-2 E -300 7.0/3.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Emma Sundström - Carina Sjöblom 5 Ö+1 K -620 4.0/6.0
Andreas Westman - Marie Rylander Christer Hellström - Inger Byström 5 Ö+2 K -640 2.0/8.0
Eva Angestad - Laila Näslund Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 6 Ö+1 K -1390 0.0/10.0
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist     - -/5.8

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Väst giv
alla i zon
EK10876
2
5
Kkn863
952
EDkn8
EKD64
2
Dkn4
K97653
kn8
D9
3
104
109732
E10754

Optimalt kontrakt: 5D V-2 500
 NT
N1152103
S1152103
Ö18936
V18936
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Westman - Marie Rylander Christer Hellström - Inger Byström 4 N= 3 620 10.0/0.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren 5 S= E 600 8.0/2.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Emma Sundström - Carina Sjöblom 3NT Ö-3 3 300 6.0/4.0
Eva Angestad - Laila Näslund Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 4 V-1 E 100 3.0/7.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Helena Strömberg - Dan Bylund 4 Ö-1 3 100 3.0/7.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Anders Jakobsson - Bo Byléhn 4 V= E -620 0.0/10.0
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist     - -/5.8

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Nord giv
N-S i zon
76542
kn6
E1042
76
K1083
32
D985
ED8
D
EKD10975
76
952
Ekn9
84
Kkn3
Kkn1043

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N66364
S66364
Ö771079
V771079
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 Ö-2 Kn 100 10.0/0.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Christer Hellström - Inger Byström 3 Ö+1 4 -170 7.0/3.0
Andreas Westman - Marie Rylander Emma Sundström - Carina Sjöblom 3 Ö+1 4 -170 7.0/3.0
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 V= Kn -420 3.0/7.0
Eva Angestad - Laila Näslund Helena Strömberg - Dan Bylund 4 Ö= 8 -420 3.0/7.0
Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund 4 Ö+1 E -450 0.0/10.0
Anders Jakobsson - Bo Byléhn     - -/5.9

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Öst giv
Ö-V i zon
E1052
Kkn10864
K43
Kkn
92
ED109
kn9652
97
ED753
72
D1043
D8643

kn865
EK87

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N687116
S687116
Ö75526
V75626
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 S+1 2 450 10.0/0.0
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 S= 2 420 7.0/3.0
Andreas Westman - Marie Rylander Emma Sundström - Carina Sjöblom 4 S= 2 420 7.0/3.0
Eva Angestad - Laila Näslund Helena Strömberg - Dan Bylund 4 S-1 9 -50 4.0/6.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Christer Hellström - Inger Byström 2 N-2 9 -100 2.0/8.0
Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund 2D N-2 7 -300 0.0/10.0
Anders Jakobsson - Bo Byléhn     - -/5.9

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Syd giv
alla i zon
ED54
85
94
EKD105
10862
Kkn32
kn106
kn9
K9
D974
KD83
862
kn73
E106
E752
743

Optimalt kontrakt: 3NT S= 600
 NT
N107599
S107599
Ö36733
V36733
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Bo Byléhn Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 2NT N+3 4 210 10.0/0.0
Helena Strömberg - Dan Bylund Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 1NT S+2 3 150 8.0/2.0
Christer Hellström - Inger Byström Eva Angestad - Laila Näslund 3 N+1 4 130 6.0/4.0
Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren Emma Sundström - Carina Sjöblom 1NT S+1 3 120 3.0/7.0
Andreas Westman - Marie Rylander Poul Steckhahn - Lena Johansson 1NT S+1 2 120 3.0/7.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 N-1 K -100 0.0/10.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund     - -/6.5

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Väst giv
ingen i zon
kn1097
D82
EKD42
E
E53
7653
103
9542
KD
Kkn9
kn87
K10763
8642
E104
965
Dkn8

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N697109
S69799
Ö74634
V74634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helena Strömberg - Dan Bylund Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 2 S+2 10 170 9.0/1.0
Andreas Westman - Marie Rylander Poul Steckhahn - Lena Johansson 3 S+1 9 170 9.0/1.0
Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren Emma Sundström - Carina Sjöblom 3 N= 3 140 6.0/4.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 N= 3 110 4.0/6.0
Christer Hellström - Inger Byström Eva Angestad - Laila Näslund 4 N-1 9 -50 1.0/9.0
Anders Jakobsson - Bo Byléhn Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 4 N-1 K -50 1.0/9.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund     - -/6.5

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Nord giv
Ö-V i zon
Kkn3
973
D53
E532
982
K1085
9864
K10
E764
kn642
kn1072
kn
D105
ED
EK
D98764

Optimalt kontrakt: 5 N= 400
 NT
N117778
S117788
Ö26652
V26652
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Anders Jakobsson - Bo Byléhn 3NT N+2 Kn 460 7.0/3.0
Helena Strömberg - Dan Bylund Poul Steckhahn - Lena Johansson 3NT S+2 9 460 7.0/3.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Christer Hellström - Inger Byström 3NT N+2 Kn 460 7.0/3.0
Andreas Westman - Marie Rylander Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 3NT N+2 6 460 7.0/3.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 2 S+2 9 130 2.0/8.0
Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren Eva Angestad - Laila Näslund 5 S-1 9 -50 0.0/10.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom     - 3.7/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Öst giv
alla i zon
K6543
K103
D84
kn2
10
kn85
K107632
K54
ED982
E76
9
D963
kn7
D942
Ekn5
E1087

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N55767
S55777
Ö77566
V77565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Anders Jakobsson - Bo Byléhn 2NT Ö-3 2 300 9.0/1.0
Helena Strömberg - Dan Bylund Poul Steckhahn - Lena Johansson 1NT V-3 3 300 9.0/1.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Christer Hellström - Inger Byström 2NT Ö-2 4 200 5.0/5.0
Andreas Westman - Marie Rylander Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 2 V-2 3 200 5.0/5.0
Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren Eva Angestad - Laila Näslund 2NT Ö= 7 -120 2.0/8.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 3 Ö+1 2 -130 0.0/10.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom     - 3.7/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Syd giv
ingen i zon
D92
32
E1098542
K
K85
K865
kn7
Dkn64
kn10764
kn94
K63
75
E3
ED107
D
E109832

Optimalt kontrakt: 5 S= 400
 NT
N911988
S1011988
Ö32444
V32444
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 3NT S+3 6 490 10.0/0.0
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Emma Sundström - Carina Sjöblom 3NT S+2 5 460 8.0/2.0
Andreas Westman - Marie Rylander Anders Jakobsson - Bo Byléhn 2 S+2 6 130 6.0/4.0
Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren Christer Hellström - Inger Byström 2NT S= 5 120 4.0/6.0
Eva Angestad - Laila Näslund Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 S-1 Kn -50 2.0/8.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Jan Berggren - Agneta Boberg 3 S-2 5 -100 0.0/10.0
Helena Strömberg - Dan Bylund     - 6.5/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Väst giv
N-S i zon
E
K95
8542
K9762
92
EDkn864
EK76
3
D1076543
10
109
kn108
Kkn8
732
Dkn3
ED54

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N76648
S76648
Ö36785
V36785
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren Christer Hellström - Inger Byström 4 V-2 2 100 10.0/0.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Jan Berggren - Agneta Boberg 4 Ö-1 E 50 8.0/2.0
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Emma Sundström - Carina Sjöblom 4 N-1 10 -100 6.0/4.0
Eva Angestad - Laila Näslund Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 Ö= 2 -110 3.0/7.0
Andreas Westman - Marie Rylander Anders Jakobsson - Bo Byléhn 1 Ö+1 D -110 3.0/7.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 2 Ö+1 D -140 0.0/10.0
Helena Strömberg - Dan Bylund     - 6.5/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Nord giv
alla i zon
K3
EDkn8543
3
EK3
kn876
K62
E97
kn109

97
KD10854
D8752
ED109542
10
kn62
64

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N4410117
S449117
Ö88206
V88206
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Hellström - Inger Byström Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 N+1 K 650 9.0/1.0
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren 4 N+1 K 650 9.0/1.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Jan Berggren - Agneta Boberg 4 S= E 620 6.0/4.0
Andreas Westman - Marie Rylander Emil Tibblin - Staffan Hedman 5D V-1 3 200 4.0/6.0
Helena Strömberg - Dan Bylund Emma Sundström - Carina Sjöblom 6 N-1 3 -100 2.0/8.0
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Anders Jakobsson - Bo Byléhn 6 S-2 E -200 0.0/10.0
Eva Angestad - Laila Näslund     - -/4.8

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Öst giv
ingen i zon
ED96
85
7
KDkn1098
Kkn32
1076
95432
E
1084
E92
K1086
432
75
KDkn43
EDkn
765

Optimalt kontrakt: 4NT S= 430
 NT
N11710910
S11710910
Ö26242
V26242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christer Hellström - Inger Byström Poul Steckhahn - Lena Johansson 3NT N+2 8 460 6.0/4.0
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren 3NT N+2 10 460 6.0/4.0
Helena Strömberg - Dan Bylund Emma Sundström - Carina Sjöblom 3NT S+2 2 460 6.0/4.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Jan Berggren - Agneta Boberg 3NT S+2 2 460 6.0/4.0
Andreas Westman - Marie Rylander Emil Tibblin - Staffan Hedman 3NT S+2 5 460 6.0/4.0
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Anders Jakobsson - Bo Byléhn 3NT S+1 2 430 0.0/10.0
Eva Angestad - Laila Näslund     - -/4.8

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Syd giv
N-S i zon
D9542
Kkn94
52
D7
K107
75
Kkn
kn109432
63
10862
E108
EK85
Ekn8
ED3
D97643
6

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N28784
S28884
Ö105548
V105548
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren 3 S= 3 110 9.0/1.0
Anders Jakobsson - Bo Byléhn Helena Strömberg - Dan Bylund 2 S+1 Kn 110 9.0/1.0
Andreas Westman - Marie Rylander Eva Angestad - Laila Näslund 2 S= Kn 90 6.0/4.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Poul Steckhahn - Lena Johansson 3 S-1 7 -100 4.0/6.0
Christer Hellström - Inger Byström Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 V+2 5 -150 1.0/9.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 4 V+1 4 -150 1.0/9.0
Jan Berggren - Agneta Boberg     - 3.8/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Väst giv
Ö-V i zon
E852
E653
63
Dkn5
D97
kn94
ED942
E10
kn63
K108
kn7
96432
K104
D72
K1085
K87

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N66767
S66787
Ö67556
V67556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren 2NT S= 3 120 9.0/1.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Poul Steckhahn - Lena Johansson 1NT S+1 4 120 9.0/1.0
Christer Hellström - Inger Byström Emil Tibblin - Staffan Hedman 3NT N-1 8 -50 5.0/5.0
Andreas Westman - Marie Rylander Eva Angestad - Laila Näslund 1NT S-1 2 -50 5.0/5.0
Anders Jakobsson - Bo Byléhn Helena Strömberg - Dan Bylund 1NT V= 5 -90 2.0/8.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 2 N-2 Kn -100 0.0/10.0
Jan Berggren - Agneta Boberg     - 3.8/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Nord giv
ingen i zon
653
D95
EK105
K108
Kkn82
1072
Dkn842
E
D94
863
93
kn7653
E107
EKkn4
76
D942

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N1081189
S1081189
Ö35252
V35252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 2D V-3 5 500 10.0/0.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Eva Angestad - Laila Näslund 3NT N+1 3 430 7.0/3.0
Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren Jan Berggren - Agneta Boberg 3NT N+1 3 430 7.0/3.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Anders Jakobsson - Bo Byléhn 3NT N= 4 400 3.0/7.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund 3NT N= 4 400 3.0/7.0
Christer Hellström - Inger Byström Helena Strömberg - Dan Bylund 3 S+1 E 170 0.0/10.0
Andreas Westman - Marie Rylander     - 5.0/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Öst giv
N-S i zon
85
KD63
kn743
752
EDkn3
102
KD
KD643
K92
Ekn75
E6
Ekn98
10764
984
109852
10

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N15211
S15211
Ö127111212
V127111212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson 3NT Ö+3 10 -490 9.0/1.0
Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren Jan Berggren - Agneta Boberg 3NT Ö+3 2 -490 9.0/1.0
Christer Hellström - Inger Byström Helena Strömberg - Dan Bylund 6NT Ö= 10 -990 3.0/7.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Eva Angestad - Laila Näslund 6NT Ö= 10 -990 3.0/7.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Anders Jakobsson - Bo Byléhn 6NT Ö= 10 -990 3.0/7.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund 6NT Ö= 10 -990 3.0/7.0
Andreas Westman - Marie Rylander     - 5.0/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Syd giv
Ö-V i zon
95
10853
KD643
K2
kn1082
ED972

E1085
ED73
kn6
87
97643
K64
K4
Ekn10952
Dkn

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N29427
S29437
Ö1148106
V1148106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 S= Kn 110 8.0/2.0
Helena Strömberg - Dan Bylund Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren 3 N= Kn 110 8.0/2.0
Andreas Westman - Marie Rylander Jan Berggren - Agneta Boberg 3 S= 2 110 8.0/2.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund 4 S-1 Kn -50 4.0/6.0
Christer Hellström - Inger Byström Anders Jakobsson - Bo Byléhn 3 V= K -140 2.0/8.0
Eva Angestad - Laila Näslund Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 5D S-2 Kn -300 0.0/10.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson     - 3.7/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Väst giv
alla i zon
KD542
10963
E93
8
kn9
kn
KD8642
kn654
E6
E87542
10
ED102
10873
KD
kn75
K973

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N44677
S44677
Ö89745
V89745
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Helena Strömberg - Dan Bylund Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren 5D Ö-3 7 800 10.0/0.0
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 Ö-3 7 300 8.0/2.0
Christer Hellström - Inger Byström Anders Jakobsson - Bo Byléhn 2 Ö-1 3 100 5.0/5.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund 2 Ö-1 5 100 5.0/5.0
Eva Angestad - Laila Näslund Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 3 Ö= 7 -110 2.0/8.0
Andreas Westman - Marie Rylander Jan Berggren - Agneta Boberg 3 N-2 10 -200 0.0/10.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson     - 3.7/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Nord giv
N-S i zon
103
EKkn53
K106
D73
ED764
962
52
E94
Kkn85
107
Dkn7
Kkn85
92
D84
E9843
1062

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N47734
S47734
Ö96696
V96696
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Lena Johansson Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 4 V-1 E 50 9.0/1.0
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Jan Berggren - Agneta Boberg 3 V-1 E 50 9.0/1.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 V= E -140 4.0/6.0
Anders Jakobsson - Bo Byléhn Eva Angestad - Laila Näslund 3 V= K -140 4.0/6.0
Andreas Westman - Marie Rylander Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren 2 V+1 E -140 4.0/6.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Helena Strömberg - Dan Bylund 4 V= E -420 0.0/10.0
Christer Hellström - Inger Byström     - -/4.3

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Öst giv
Ö-V i zon
1072
Kkn10
8432
1082
83
E643
K5
E9743
Dkn5
D875
kn107
KD5
EK964
92
ED96
kn6

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N47484
S47484
Ö95957
V94946
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Westman - Marie Rylander Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren 2 S= E 110 10.0/0.0
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Jan Berggren - Agneta Boberg 2 S-1 3 -50 7.0/3.0
Anders Jakobsson - Bo Byléhn Eva Angestad - Laila Näslund 2 S-1 E -50 7.0/3.0
Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund Helena Strömberg - Dan Bylund 3 V= 2 -110 4.0/6.0
Emma Sundström - Carina Sjöblom Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 V+1 2 -140 1.0/9.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 3 Ö= K -140 1.0/9.0
Christer Hellström - Inger Byström     - -/4.3

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Syd giv
alla i zon
ED76
E9
K763
1042
K943
K1087642

E3
kn
Dkn53
kn42
KDkn87
10852

ED10985
965

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N49288
S49288
Ö831144
V831144
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Jakobsson - Bo Byléhn Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren 3 N= D 140 10.0/0.0
Jan Berggren - Agneta Boberg Emma Sundström - Carina Sjöblom 3 V+2 3 -200 8.0/2.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Eva Angestad - Laila Näslund 4 V+1 6 -650 5.0/5.0
Andreas Westman - Marie Rylander Helena Strömberg - Dan Bylund 4 V+1 E -650 5.0/5.0
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund 5D V= E -850 1.0/9.0
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Christer Hellström - Inger Byström 5D V= 7 -850 1.0/9.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman     - 5.9/-

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.13

Väst giv
ingen i zon
2
108
KDkn632
kn942
9653
E9753
9
1073
EKD74
K62
E4
865
kn108
Dkn4
10875
EKD

Optimalt kontrakt: 4D N-1 -100
 NT
N89444
S89444
Ö44998
V44998
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Agneta Boberg Emma Sundström - Carina Sjöblom 3 N= E 110 10.0/0.0
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson Christer Hellström - Inger Byström 5 Ö-2 E 100 8.0/2.0
Andreas Westman - Marie Rylander Helena Strömberg - Dan Bylund 4 Ö-1 E 50 6.0/4.0
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund 3 V= K -140 2.0/8.0
Poul Steckhahn - Lena Johansson Eva Angestad - Laila Näslund 2 Ö+1 K -140 2.0/8.0
Anders Jakobsson - Bo Byléhn Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren 2 Ö+1 D -140 2.0/8.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman     - 5.9/-

Bricka 25

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Angestad - Laila Näslund Jan Berggren - Agneta Boberg 5 Ö-2 E 200 10.0/0.0
Christer Hellström - Inger Byström Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 3 S= E 140 6.0/4.0
Anders Jakobsson - Bo Byléhn Emma Sundström - Carina Sjöblom 3 S= E 140 6.0/4.0
Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren Poul Steckhahn - Lena Johansson 3 S= E 140 6.0/4.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Helena Strömberg - Dan Bylund 4 Ö-1 K 100 2.0/8.0
Andreas Westman - Marie Rylander Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund 3 Ö+1 E -130 0.0/10.0
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson     - 6.0/-

Bricka 26

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Helena Strömberg - Dan Bylund 3 N+2 K 200 9.0/1.0
Eva Angestad - Laila Näslund Jan Berggren - Agneta Boberg 2NT V-2 4 200 9.0/1.0
Anders Jakobsson - Bo Byléhn Emma Sundström - Carina Sjöblom 2 N+2 3 170 6.0/4.0
Christer Hellström - Inger Byström Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 5 V-1 2 100 4.0/6.0
Ing-Marie Östman - Margareta Ljunggren Poul Steckhahn - Lena Johansson 4 V= D -130 1.0/9.0
Andreas Westman - Marie Rylander Anna-Mari Öhlén - Mats Åsenlund 3 Ö+1 E -130 1.0/9.0
Ulf Henriksson - Elisabeth Jonasson     - 6.0/-