Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Sundsvallsbridgen » Cityspel 2019-10-07 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Cityspel 2019-10-07

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Nord giv
ingen i zon
E943
kn94
E96
KD3
K1076
EK762
kn
1052
D852
10853
K10
876
kn
D
D875432
Ekn94

Optimalt kontrakt: 5 N= 400
 NT
N1111667
S1111667
Ö22673
V22673
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Haine Haraldsson - Arne Håll Bert Hellström - Nils Wänglund 5 N= 8 400 8/0
Agneta Broberg - Jan Berggren Inger Byström - Bo Byléhn 3 Ö-3 Kn 150 6/2
Karin Eriksson - Sture Holm Lennart Wiklund - Roger Edholm 3 N= 3 110 4/4
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Olan Hedström - Christer Hellström 1NT S= K 90 2/6
Leif Sundqvist - Berit Ernus Ulla Blanck - Birgitta Wiberg 2 V-1 E 50 0/8

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Öst giv
N-S i zon
E65
E753
9432
kn8
KD9832
Kkn108
E5
2
107
D42
K10876
E105
kn4
96
Dkn
KD97643

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N83223
S83223
Ö59101010
V59101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Broberg - Jan Berggren Inger Byström - Bo Byléhn 2 V+2 Kn -170 8/0
Haine Haraldsson - Arne Håll Bert Hellström - Nils Wänglund 3 V+2 Kn -200 3/5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Olan Hedström - Christer Hellström 2 V+3 Kn -200 3/5
Karin Eriksson - Sture Holm Lennart Wiklund - Roger Edholm 2 V+3 2 -200 3/5
Leif Sundqvist - Berit Ernus Ulla Blanck - Birgitta Wiberg 2 V+3 3 -200 3/5

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Syd giv
Ö-V i zon
54
K43
kn54
ED954
98
D105
KD87
K1032
KD1076
kn92
E106
76
Ekn32
E876
932
kn8

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N86867
S86867
Ö56566
V56566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Olan Hedström - Christer Hellström 1NT S+1 9 120 8/0
Agneta Broberg - Jan Berggren Inger Byström - Bo Byléhn 2 N= K 90 6/2
Haine Haraldsson - Arne Håll Bert Hellström - Nils Wänglund Pass   3/5
Leif Sundqvist - Berit Ernus Ulla Blanck - Birgitta Wiberg Pass   3/5
Karin Eriksson - Sture Holm Lennart Wiklund - Roger Edholm 1NT V= 5 -90 0/8

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Väst giv
alla i zon
D108
EK5
Dkn
D7543
kn4
62
643
E109862
E63
Dkn1083
EK7
Kkn
K9752
974
109852

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N48695
S48695
Ö95748
V95648
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Roger Edholm Haine Haraldsson - Arne Håll 1 Ö= 10 -80 8/0
Agneta Broberg - Jan Berggren Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT Ö= 10 -120 5/3
Leif Sundqvist - Berit Ernus Inger Byström - Bo Byléhn 2NT Ö= 2 -120 5/3
Bert Hellström - Nils Wänglund Olan Hedström - Christer Hellström 1 Ö+2 5 -140 2/6
Ulla Blanck - Birgitta Wiberg Karin Eriksson - Sture Holm 2NT Ö+1 10 -150 0/8

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Nord giv
N-S i zon
Dkn10
kn8653
K98
95
K3
10974
E72
EDkn7
E752
K2
kn1054
862
9864
ED
D63
K1043

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N65676
S65776
Ö78666
V78666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Broberg - Jan Berggren Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 1NT V-1 D 50 8/0
Ulla Blanck - Birgitta Wiberg Karin Eriksson - Sture Holm 1NT V= 5 -90 4/4
Bert Hellström - Nils Wänglund Olan Hedström - Christer Hellström 1NT V= 5 -90 4/4
Leif Sundqvist - Berit Ernus Inger Byström - Bo Byléhn 1NT Ö= 9 -90 4/4
Lennart Wiklund - Roger Edholm Haine Haraldsson - Arne Håll 1NT V+1 5 -120 0/8

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Öst giv
Ö-V i zon
42
kn765
KD
98754
EKDkn987
EK10
84
E
10
D94
kn109763
kn62
653
832
E52
KD103

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N63322
S63322
Ö71091111
V71091111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Birgitta Wiberg Karin Eriksson - Sture Holm 5 V= 9 -650 4/4
Agneta Broberg - Jan Berggren Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 V+1 K -650 4/4
Bert Hellström - Nils Wänglund Olan Hedström - Christer Hellström 4 V+1 K -650 4/4
Lennart Wiklund - Roger Edholm Haine Haraldsson - Arne Håll 4 V+1 K -650 4/4
Leif Sundqvist - Berit Ernus Inger Byström - Bo Byléhn 4 V+1 K -650 4/4

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Syd giv
alla i zon
kn6
102
D542
kn6543
E954
KD8
Kkn10
E98
D1083
Ekn9763
3
KD
K72
54
E9876
1072

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N66112
S66112
Ö77111111
V77111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Eriksson - Sture Holm Agneta Broberg - Jan Berggren 6 V-1 6 100 8/0
Inger Byström - Bo Byléhn Ulla Blanck - Birgitta Wiberg 4 V+1 10 -650 5/3
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Haine Haraldsson - Arne Håll 4 V+1 10 -650 5/3
Leif Sundqvist - Berit Ernus Olan Hedström - Christer Hellström 4 V+2 3 -680 2/6
Bert Hellström - Nils Wänglund Lennart Wiklund - Roger Edholm 4 V+3 Kn -710 0/8

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Väst giv
ingen i zon
D65
ED102
EK5
KDkn
E942
Kkn764
93
105
Kkn87
53
1064
E764
103
98
Dkn872
9832

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N910768
S910768
Ö42675
V43675
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Ulla Blanck - Birgitta Wiberg 2NT N= 7 120 4/4
Bert Hellström - Nils Wänglund Lennart Wiklund - Roger Edholm 2NT N= 10 120 4/4
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Haine Haraldsson - Arne Håll 2NT N= 8 120 4/4
Karin Eriksson - Sture Holm Agneta Broberg - Jan Berggren 2NT N= 7 120 4/4
Leif Sundqvist - Berit Ernus Olan Hedström - Christer Hellström 2NT N= 7 120 4/4

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Nord giv
Ö-V i zon
10764
E106
E84
862
E982
K84
Dkn1073
5
Kkn5
kn
K962
EKD93
D3
D97532
5
kn1074

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N32733
S32733
Ö911589
V9116810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Ulla Blanck - Birgitta Wiberg 4 Ö-5 6 500 8/0
Leif Sundqvist - Berit Ernus Olan Hedström - Christer Hellström 2 Ö+3 5 -150 6/2
Bert Hellström - Nils Wänglund Lennart Wiklund - Roger Edholm 5 V= 8 -600 3/5
Karin Eriksson - Sture Holm Agneta Broberg - Jan Berggren 5 V= 6 -600 3/5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Haine Haraldsson - Arne Håll 3NT Ö+3 3 -690 0/8

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Öst giv
alla i zon
D3
ED1097
Dkn86
E3
kn986

9732
Dkn952
E1042
kn64
5
K8764
K75
K8532
EK104
10

Optimalt kontrakt: 6D Ö-4 1100
 NT
N31012510
S31112510
Ö92182
V92182
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Birgitta Wiberg Bert Hellström - Nils Wänglund 4 S+2 D 680 4/4
Olan Hedström - Christer Hellström Inger Byström - Bo Byléhn 4 S+2 9 680 4/4
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Karin Eriksson - Sture Holm 4 S+2 9 680 4/4
Lennart Wiklund - Roger Edholm Agneta Broberg - Jan Berggren 5 S+1 D 680 4/4
Leif Sundqvist - Berit Ernus Haine Haraldsson - Arne Håll 4 S+2 D 680 4/4

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Syd giv
ingen i zon
K4
D743
32
kn10754
E7
K10985
K976
K8
109832
6
54
ED932
Dkn65
Ekn2
EDkn108
6

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N58667
S58767
Ö74676
V84676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Christer Hellström Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö-4 6 200 8/0
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Karin Eriksson - Sture Holm 1NT N+1 3 120 6/2
Ulla Blanck - Birgitta Wiberg Bert Hellström - Nils Wänglund 2 S+1 E 110 3/5
Lennart Wiklund - Roger Edholm Agneta Broberg - Jan Berggren 2 S+1 E 110 3/5
Leif Sundqvist - Berit Ernus Haine Haraldsson - Arne Håll 2 Ö= 8 -110 0/8

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Väst giv
N-S i zon
D83
K63
974
ED94
E10954

E1062
K732
Kkn6
ED95
kn5
kn865
72
kn108742
KD83
10

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N34733
S34733
Ö109699
V1096109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olan Hedström - Christer Hellström Inger Byström - Bo Byléhn 4 V-2 9 100 7/1
Lennart Wiklund - Roger Edholm Agneta Broberg - Jan Berggren 4 V-2 9 100 7/1
Ulla Blanck - Birgitta Wiberg Bert Hellström - Nils Wänglund 4 V-1 7 50 3/5
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Karin Eriksson - Sture Holm 4 V-1 4 50 3/5
Leif Sundqvist - Berit Ernus Haine Haraldsson - Arne Håll 4 Ö= 3 -420 0/8

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Nord giv
alla i zon
D72
ED10952
ED10
6
E43
K863
2
97432
K1095
kn7
K973
EK5
kn86
4
kn8654
Dkn108

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N58657
S57656
Ö85676
V85676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Haine Haraldsson - Arne Håll Olan Hedström - Christer Hellström 2 N= 6 110 8/0
Leif Sundqvist - Berit Ernus Agneta Broberg - Jan Berggren 3 V-1 E 100 6/2
Lennart Wiklund - Roger Edholm Ulla Blanck - Birgitta Wiberg 2 N-2 K -200 3/5
Karin Eriksson - Sture Holm Bert Hellström - Nils Wänglund 2 N-2 K -200 3/5
Inger Byström - Bo Byléhn Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4D N-4 K -1100 0/8

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Öst giv
ingen i zon
K8642
652
K97
43
95
kn974
Dkn8
ED76
EDkn73
108
65
kn1052
10
EKD3
E10432
K98

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N48765
S48765
Ö95678
V95678
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 S+1 9 140 7/1
Leif Sundqvist - Berit Ernus Agneta Broberg - Jan Berggren 2 S+1 6 140 7/1
Lennart Wiklund - Roger Edholm Ulla Blanck - Birgitta Wiberg 3 S-1 9 -50 3/5
Karin Eriksson - Sture Holm Bert Hellström - Nils Wänglund 2 S-1 9 -50 3/5
Haine Haraldsson - Arne Håll Olan Hedström - Christer Hellström 3NT S-2 9 -100 0/8

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Syd giv
N-S i zon
K72
3
Ekn109752
95
ED964
76
863
643
853
Dkn984
D
EK82
kn10
EK1052
K4
Dkn107

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N7107610
S7107610
Ö52563
V52573
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lennart Wiklund - Roger Edholm Ulla Blanck - Birgitta Wiberg 1NT N+3 K 180 8/0
Haine Haraldsson - Arne Håll Olan Hedström - Christer Hellström 2 N+3 8 150 6/2
Inger Byström - Bo Byléhn Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 N+2 K 130 2/6
Karin Eriksson - Sture Holm Bert Hellström - Nils Wänglund 3 N+1 K 130 2/6
Leif Sundqvist - Berit Ernus Agneta Broberg - Jan Berggren 3 N+1 E 130 2/6

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Väst giv
Ö-V i zon
K5
10542
kn8643
52
86
Ekn96
D5
Kkn743
EDkn72
K7
EK2
1098
10943
D83
1097
ED6

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N13221
S13221
Ö1210111112
V129111112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Birgitta Wiberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT Ö+1 10 -630 8/0
Olan Hedström - Christer Hellström Lennart Wiklund - Roger Edholm 3NT V+2 10 -660 6/2
Agneta Broberg - Jan Berggren Haine Haraldsson - Arne Håll 3NT V+3 4 -690 3/5
Karin Eriksson - Sture Holm Inger Byström - Bo Byléhn 3NT Ö+3 10 -690 3/5
Leif Sundqvist - Berit Ernus Bert Hellström - Nils Wänglund 3NT Ö+4 8 -720 0/8

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Nord giv
ingen i zon
Kkn2
kn7
kn8
EKkn863
10964
9865
K653
2
D875
D3
D942
1054
E3
EK1042
E107
D97

Optimalt kontrakt: 7 N= 1440
 NT
N13811812
S13811812
Ö04151
V04151
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Birgitta Wiberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT N+4 7 520 8/0
Olan Hedström - Christer Hellström Lennart Wiklund - Roger Edholm 3NT S+3 10 490 6/2
Leif Sundqvist - Berit Ernus Bert Hellström - Nils Wänglund 3NT S+2 9 460 4/4
Agneta Broberg - Jan Berggren Haine Haraldsson - Arne Håll 5 N+2 3 440 2/6
Karin Eriksson - Sture Holm Inger Byström - Bo Byléhn 3 N+3 5 170 0/8

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Öst giv
N-S i zon
D10
EKDkn6
K84
1086
E942
10982
kn10
Dkn2
kn873
753
D63
K43
K65
4
E9752
E975

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N101110810
S101110810
Ö32253
V32253
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Birgitta Wiberg Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 3NT N+2 7 660 8/0
Karin Eriksson - Sture Holm Inger Byström - Bo Byléhn 3NT S= 2 600 6/2
Olan Hedström - Christer Hellström Lennart Wiklund - Roger Edholm 2 N+3 3 200 4/4
Agneta Broberg - Jan Berggren Haine Haraldsson - Arne Håll 3 S+2 E 150 2/6
Leif Sundqvist - Berit Ernus Bert Hellström - Nils Wänglund 2 S+1 10 110 0/8

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Syd giv
Ö-V i zon
E9532
K974
E85
3
6
E5
K107643
EKkn7
Dkn108
Dkn86
92
1054
K74
1032
Dkn
D9862

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N65685
S65685
Ö78657
V78658
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Birgitta Wiberg Olan Hedström - Christer Hellström 2 N= 9 110 8/0
Haine Haraldsson - Arne Håll Karin Eriksson - Sture Holm 3 N-1 6 -50 6/2
Bert Hellström - Nils Wänglund Agneta Broberg - Jan Berggren 3D N-2 9 -300 3/5
Leif Sundqvist - Berit Ernus Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4D N-2 9 -300 3/5
Inger Byström - Bo Byléhn Lennart Wiklund - Roger Edholm 4D N-3 9 -500 0/8

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Väst giv
alla i zon
E10
kn1087

EKkn10832
K873
KD42
K654
7
kn96
9653
ED832
5
D542
E
kn1097
D964

Optimalt kontrakt: 6D V-4 1100
 NT
N125669
S125669
Ö18664
V18764
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Sundqvist - Berit Ernus Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 5 N+2 5 640 8/0
Inger Byström - Bo Byléhn Lennart Wiklund - Roger Edholm 3NT S= 3 600 6/2
Bert Hellström - Nils Wänglund Agneta Broberg - Jan Berggren 3 N+4 Kn 190 4/4
Ulla Blanck - Birgitta Wiberg Olan Hedström - Christer Hellström 4 N+2 9 170 1/7
Haine Haraldsson - Arne Håll Karin Eriksson - Sture Holm 2 N+4 5 170 1/7

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Nord giv
N-S i zon
E8762
Kkn52
873
kn
D1093
ED9
D1094
74
kn5
6
Ekn5
ED109865
K4
108743
K62
K32

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N45965
S45965
Ö98366
V98366
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bert Hellström - Nils Wänglund Agneta Broberg - Jan Berggren 5 Ö-2 4 100 8/0
Haine Haraldsson - Arne Håll Karin Eriksson - Sture Holm 3 Ö= K -110 6/2
Leif Sundqvist - Berit Ernus Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2NT V= 6 -120 4/4
Inger Byström - Bo Byléhn Lennart Wiklund - Roger Edholm 2 V+2 8 -130 2/6
Ulla Blanck - Birgitta Wiberg Olan Hedström - Christer Hellström 3NT V+1 6 -430 0/8

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Öst giv
Ö-V i zon
D5
D3
1095
kn98762
K10732
Kkn52

EK105
E964
E104
EK863
3
kn8
9876
Dkn742
D4

Optimalt kontrakt: 7NT Ö= -2220
 NT
N33000
S33000
Ö910131313
V1010131313
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Agneta Broberg - Jan Berggren Ulla Blanck - Birgitta Wiberg 4 V+3 9 -710 6/2
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bert Hellström - Nils Wänglund 4 V+3 6 -710 6/2
Leif Sundqvist - Berit Ernus Lennart Wiklund - Roger Edholm 4 V+3 6 -710 6/2
Inger Byström - Bo Byléhn Haine Haraldsson - Arne Håll 6 V+1 D -1460 1/7
Olan Hedström - Christer Hellström Karin Eriksson - Sture Holm 6 V+1 10 -1460 1/7

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Syd giv
alla i zon
E5
kn8542
7
65432
kn432
KD
E52
KDkn9
D987
97
864
E1087
K106
E1063
KDkn1093

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N6111167
S6111167
Ö72275
V72265
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Haine Haraldsson - Arne Håll 3 Ö-2 K 200 5/3
Olan Hedström - Christer Hellström Karin Eriksson - Sture Holm 2 N+3 7 200 5/3
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bert Hellström - Nils Wänglund 2 N+3 7 200 5/3
Leif Sundqvist - Berit Ernus Lennart Wiklund - Roger Edholm 4 V-2 7 200 5/3
Agneta Broberg - Jan Berggren Ulla Blanck - Birgitta Wiberg 2 S+1 K 110 0/8

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Väst giv
ingen i zon
EK7
6
1063
Dkn9876
kn93
ED97
E42
E43
108
kn83
KD875
K105
D6542
K10542
kn9
2

Optimalt kontrakt: 5 V= -400
 NT
N62452
S62452
Ö711978
V711978
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Bo Byléhn Haine Haraldsson - Arne Håll 3 Ö+1 2 -130 7/1
Olan Hedström - Christer Hellström Karin Eriksson - Sture Holm 2 Ö+2 2 -130 7/1
Agneta Broberg - Jan Berggren Ulla Blanck - Birgitta Wiberg 2NT V+1 D -150 4/4
Marianne Eskilsson - Per Eskilsson Bert Hellström - Nils Wänglund 3 N-4 10 -200 2/6
Leif Sundqvist - Berit Ernus Lennart Wiklund - Roger Edholm 3NT V+2 D -460 0/8

Bricka 25

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Nord giv
Ö-V i zon
K54
kn102
Kkn96
kn64
D976
ED6
E32
D109
Ekn102
K73
74
E853
83
9854
D1085
K72

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N25322
S25322
Ö11810119
V11810119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Sundqvist - Berit Ernus Karin Eriksson - Sture Holm 4 V= Kn -620 8/0
Olan Hedström - Christer Hellström Agneta Broberg - Jan Berggren 4 Ö+1 5 -650 4/4
Bert Hellström - Nils Wänglund Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö+1 3 -650 4/4
Lennart Wiklund - Roger Edholm Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 Ö+1 4 -650 4/4
Haine Haraldsson - Arne Håll Ulla Blanck - Birgitta Wiberg 4 V+2 Kn -680 0/8

Bricka 26

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Öst giv
alla i zon
K98
E87
ED954
86
kn643
92
K86
ED95
D752
D4
kn2
K7432
E10
Kkn10653
1073
kn10

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N6101068
S6101068
Ö63363
V63363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Haine Haraldsson - Arne Håll Ulla Blanck - Birgitta Wiberg 4 N+3 Kn 710 8/0
Lennart Wiklund - Roger Edholm Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 2 S+3 4 200 6/2
Leif Sundqvist - Berit Ernus Karin Eriksson - Sture Holm 1NT N+3 2 180 4/4
Olan Hedström - Christer Hellström Agneta Broberg - Jan Berggren 2 S+2 3 170 1/7
Bert Hellström - Nils Wänglund Inger Byström - Bo Byléhn 3 N+1 2 170 1/7

Bricka 27

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.10.07

Syd giv
ingen i zon
KD82
3
D8643
KD2
9643
1064
1075
1074
5
EKDkn9
EK92
853
Ekn107
8752
kn
Ekn96

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N875105
S875105
Ö45735
V45735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Haine Haraldsson - Arne Håll Ulla Blanck - Birgitta Wiberg 4 N= K 420 7/1
Lennart Wiklund - Roger Edholm Marianne Eskilsson - Per Eskilsson 4 S= 4 420 7/1
Leif Sundqvist - Berit Ernus Karin Eriksson - Sture Holm 2 S+2 10 170 4/4
Olan Hedström - Christer Hellström Agneta Broberg - Jan Berggren 3 N= Kn 140 2/6
Bert Hellström - Nils Wänglund Inger Byström - Bo Byléhn 2 Ö-1 Kn 50 0/8