Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Sundsvallsbridgen » Trivselspel 2019-09-30 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel 2019-09-30

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Nord giv
ingen i zon
kn62
8
1086542
E106
53
K642
ED73
D82
EK107
Ekn1073
K
Kkn4
D984
D95
kn9
9753

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N24131
S24131
Ö109121012
V109121012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Westman - Marie Rylander Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren 6 Ö-1 Kn 50 15.0/1.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 6 Ö-1 Kn 50 15.0/1.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö= 8 -420 12.0/4.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Eva Engström - Kerstin Engström 4 Ö+1 4 -450 5.0/11.0
Lars Hedberg - Roland Andersson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 Ö+1 8 -450 5.0/11.0
Jan Jacobsson - Lena Andersson Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 4 Ö+1 Kn -450 5.0/11.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Emil Tibblin - Staffan Hedman 5 Ö= 9 -450 5.0/11.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 4 Ö+1 8 -450 5.0/11.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö+1 4 -450 5.0/11.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson     - -/9.1

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Öst giv
N-S i zon
82
Kkn98652
D
EK5
E
D1074
Ekn10642
D9
KDkn10753
3
98
842
964
E
K753
kn10763

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N86958
S86958
Ö56485
V56485
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Louise Edholm - Roger Edholm 4D Ö-3 E 500 16.0/0.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö-3 E 150 14.0/2.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 3 N= 8 140 12.0/4.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3 Ö-1 E 50 9.0/7.0
Jan Jacobsson - Lena Andersson Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 4 Ö-1 E 50 9.0/7.0
Lars Hedberg - Roland Andersson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 N-1 10 -100 6.0/10.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Eva Engström - Kerstin Engström 3 Ö= E -140 3.0/13.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 Ö= E -140 3.0/13.0
Andreas Westman - Marie Rylander Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren 4D N-1 K -200 0.0/16.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson     - -/9.1

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Syd giv
Ö-V i zon
53
kn974
D8
K6542
E8
D3
109732
Dkn97
kn109
EK108652
K5
10
KD7642

Ekn64
E83

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N87495
S86495
Ö36948
V36948
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Louise Edholm - Roger Edholm 2 S+3 D 200 16.0/0.0
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3 S= D 140 13.0/3.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 S+1 3 140 13.0/3.0
Eva Engström - Kerstin Engström Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3 S-1 D -50 10.0/6.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Bertil Häggström - Katarina Åkeborg 4 S-2 D -100 6.0/10.0
Lars Hedberg - Roland Andersson Andreas Westman - Marie Rylander 2D S-1 D -100 6.0/10.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 4 S-2 D -100 6.0/10.0
Jan Jacobsson - Lena Andersson Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 3 Ö= K -140 2.0/14.0
Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö+1 E -650 0.0/16.0
Kerstin Westin - Ylva Papp     - -/8.5

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Väst giv
alla i zon
10964
EK4
1053
E64
87
Dkn83
Ekn842
K8
KDkn32
1072
K
10953
E5
965
D976
Dkn72

Optimalt kontrakt: 1NT N= 90
 NT
N76567
S76567
Ö67766
V67766
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Ulla Nilsson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT Ö-2 7 200 16.0/0.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Bertil Häggström - Katarina Åkeborg 3 Ö-1 5 100 14.0/2.0
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Pass   9.0/7.0
Eva Engström - Kerstin Engström Linda Eklund - Ing-Marie Östman Pass   9.0/7.0
Lars Hedberg - Roland Andersson Andreas Westman - Marie Rylander Pass   9.0/7.0
Jan Jacobsson - Lena Andersson Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund Pass   9.0/7.0
Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren Laila Näslund - Eva Angestad 1NT V+1 E -120 4.0/12.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 2 S-2 8 -200 2.0/14.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Louise Edholm - Roger Edholm 2D Ö= D -670 0.0/16.0
Kerstin Westin - Ylva Papp     - -/8.5

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Nord giv
N-S i zon
K852
K102
Ekn
10432
643
95
K54
kn9865
ED1097
ED843
D96
kn
kn76
108732
EKD7

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -110
 NT
N87546
S77435
Ö56787
V66787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Westman - Marie Rylander Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT N= 6 600 16.0/0.0
Eva Engström - Kerstin Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö-3 E 150 14.0/2.0
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö-2 E 100 11.0/5.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 3 Ö-2 E 100 11.0/5.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Lars Hedberg - Roland Andersson 3 Ö-1 E 50 7.0/9.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1 Ö-1 E 50 7.0/9.0
Louise Edholm - Roger Edholm Linda Eklund - Ing-Marie Östman 1 Ö= E -80 4.0/12.0
Jan Jacobsson - Lena Andersson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 1 Ö+1 E -110 2.0/14.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Emil Tibblin - Staffan Hedman 1 Ö+3 E -170 0.0/16.0
Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren     - -/7.5

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn2
1087
kn764
D98
E98
3
KD53
K6432
D3
D952
E1098
Ekn7
107654
EKkn64
2
105

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N22673
S22673
Ö11117610
V11117610
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Andreas Westman - Marie Rylander Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 Ö-2 E 200 16.0/0.0
Louise Edholm - Roger Edholm Linda Eklund - Ing-Marie Östman 4 Ö-1 E 100 11.0/5.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 5 Ö-1 K 100 11.0/5.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Lars Hedberg - Roland Andersson 3NT Ö-1 E 100 11.0/5.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 5 Ö-1 E 100 11.0/5.0
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Laila Näslund - Eva Angestad 3 Ö= K -110 6.0/10.0
Jan Jacobsson - Lena Andersson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3 Ö+2 E -150 4.0/12.0
Eva Engström - Kerstin Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3D S-2 K -300 2.0/14.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Emil Tibblin - Staffan Hedman 3NT V+1 2 -630 0.0/16.0
Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren     - -/7.5

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Syd giv
alla i zon
43
KD75
kn9
K10863
ED85
9
EK76532
9
K
Ekn8632
D10
kn742
kn109762
104
84
ED5

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N60452
S60452
Ö7129710
V7129710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Bertil Häggström - Katarina Åkeborg 4 Ö-3 8 300 16.0/0.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Eva Engström - Kerstin Engström 3 V+2 3 -150 14.0/2.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren 3 V+3 K -170 11.0/5.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö+1 E -170 11.0/5.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Kerstin Westin - Ylva Papp 5 V= 4 -600 5.0/11.0
Louise Edholm - Roger Edholm Lars Hedberg - Roland Andersson 5 V= 3 -600 5.0/11.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 5 V= 3 -600 5.0/11.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Laila Näslund - Eva Angestad 5 V= 3 -600 5.0/11.0
Jan Jacobsson - Lena Andersson Andreas Westman - Marie Rylander 5 V+1 3 -620 0.0/16.0
Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund     - 6.5/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Väst giv
ingen i zon
Ekn763
KD1043
9
E8
1082
E972
EK85
92
KD5
86
62
KDkn643
94
kn5
Dkn10743
1075

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N36876
S36876
Ö95557
V95557
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Kerstin Westin - Ylva Papp 2 N= K 110 15.0/1.0
Louise Edholm - Roger Edholm Lars Hedberg - Roland Andersson 1 N+1 K 110 15.0/1.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Eva Engström - Kerstin Engström 5 Ö-2 9 100 12.0/4.0
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Bertil Häggström - Katarina Åkeborg 3 Ö-1 9 50 10.0/6.0
Jan Jacobsson - Lena Andersson Andreas Westman - Marie Rylander 2D N-1 6 -100 8.0/8.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3 Ö= 9 -110 4.0/12.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö= 4 -110 4.0/12.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Laila Näslund - Eva Angestad 3 Ö= 9 -110 4.0/12.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren 3 Ö+1 4 -130 0.0/16.0
Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund     - 6.5/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Nord giv
Ö-V i zon
K10964
E9
EK
9763
Dkn532
KD75
D7
K8
8
kn642
85432
Dkn2
E7
1083
kn1096
E1054

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N107688
S107688
Ö26644
V26644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Westin - Ylva Papp Eva Engström - Kerstin Engström 3 N+1 2 130 16.0/0.0
Jan Jacobsson - Lena Andersson Laila Näslund - Eva Angestad 1NT S+1 7 120 12.0/4.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Louise Edholm - Roger Edholm 1NT S+1 5 120 12.0/4.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Andreas Westman - Marie Rylander 1NT S+1 7 120 12.0/4.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Lars Hedberg - Roland Andersson 2 N+1 3 110 8.0/8.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 1NT S= 7 90 5.0/11.0
Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren Emil Tibblin - Staffan Hedman 1NT S= 5 90 5.0/11.0
Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund Bertil Häggström - Katarina Åkeborg 3NT S-1 K -50 1.0/15.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 N-1 8 -50 1.0/15.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson     - -/7.1

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Öst giv
alla i zon
E1076542
EK105
5
9
Kkn8
kn32
kn106
kn1042
93
964
D32
K8753
D
D87
EK9874
ED6

Optimalt kontrakt: 7 S= 2210
 NT
N912131111
S912131111
Ö31021
V31021
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund Bertil Häggström - Katarina Åkeborg 4 N+1 9 650 14.0/2.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Louise Edholm - Roger Edholm 4 N+1 3 650 14.0/2.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Eva Engström - Kerstin Engström 4 N+1 3 650 14.0/2.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT S+1 Kn 630 8.0/8.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Lars Hedberg - Roland Andersson 3NT S+1 4 630 8.0/8.0
Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren Emil Tibblin - Staffan Hedman 3NT S+1 2 630 8.0/8.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 3NT S= 4 600 2.0/14.0
Jan Jacobsson - Lena Andersson Laila Näslund - Eva Angestad 3NT S= 2 600 2.0/14.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Andreas Westman - Marie Rylander 3NT S= Kn 600 2.0/14.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson     - -/7.1

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Syd giv
ingen i zon
E104
EK86
E7653
K
D93
942
KDkn102
kn8
Kkn82
D5
984
ED102
765
kn1073

976543

Optimalt kontrakt: 2NTD V-1 100
 NT
N85866
S85866
Ö58467
V58467
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Hedberg - Roland Andersson Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 3 N+2 2 200 15.0/1.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1 N+4 D 200 15.0/1.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 2 V-3 K 150 11.0/5.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 2 Ö-3 3 150 11.0/5.0
Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren Eva Engström - Kerstin Engström 2 Ö-2 3 100 8.0/8.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V-1 K 50 6.0/10.0
Andreas Westman - Marie Rylander Emil Tibblin - Staffan Hedman 1 N-1 9 -50 2.0/14.0
Louise Edholm - Roger Edholm Kerstin Westin - Ylva Papp 4 S-1 K -50 2.0/14.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Laila Näslund - Eva Angestad 4 N-1 8 -50 2.0/14.0
Jan Jacobsson - Lena Andersson     - 6.3/-

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Väst giv
N-S i zon
kn9632
E94
K9
KDkn
EK
Dkn83
D7643
95
754
K1076
kn105
E87
D108
52
E82
106432

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N85496
S85496
Ö48846
V48846
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren Eva Engström - Kerstin Engström 2 N+2 Kn 170 16.0/0.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 N+1 7 140 12.0/4.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 3 N= Kn 140 12.0/4.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 N+1 Kn 140 12.0/4.0
Lars Hedberg - Roland Andersson Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 1NT S= 3 90 8.0/8.0
Andreas Westman - Marie Rylander Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 V= K -140 3.0/13.0
Louise Edholm - Roger Edholm Kerstin Westin - Ylva Papp 3 V= K -140 3.0/13.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Laila Näslund - Eva Angestad 3 Ö= E -140 3.0/13.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 2 Ö+1 4 -140 3.0/13.0
Jan Jacobsson - Lena Andersson     - 6.3/-

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Nord giv
alla i zon
kn7642
976
D10
1063
3
KD4
EK9653
K92
ED108
Ekn82
kn87
85
K95
1053
42
EDkn74

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N41141
S41141
Ö81212912
V81212911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Eva Engström - Kerstin Engström 2NT V+1 4 -150 15.0/1.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Andreas Westman - Marie Rylander 2 Ö+3 5 -150 15.0/1.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 2 V+4 2 -170 11.0/5.0
Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren Louise Edholm - Roger Edholm 3 Ö+3 E -170 11.0/5.0
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 4 Ö= 4 -620 4.0/12.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Jan Jacobsson - Lena Andersson 5 Ö+1 E -620 4.0/12.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 Ö= 3 -620 4.0/12.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kerstin Westin - Ylva Papp 4 Ö= 4 -620 4.0/12.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Lars Hedberg - Roland Andersson 5 V+1 10 -620 4.0/12.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson     - 7.8/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Öst giv
ingen i zon
EK9
ED952
Dkn10
52
10
K
6432
KD109876
D74
8763
K875
kn4
kn86532
kn104
E9
E3

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N67111211
S67111211
Ö75111
V75111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kerstin Westin - Ylva Papp 5D V-3 E 500 16.0/0.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Lars Hedberg - Roland Andersson 4 N+2 4 480 14.0/2.0
Laila Näslund - Eva Angestad Eva Engström - Kerstin Engström 4 N+1 Kn 450 10.0/6.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 S+1 K 450 10.0/6.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Andreas Westman - Marie Rylander 4 S+1 K 450 10.0/6.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 4 S= K 420 6.0/10.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Jan Jacobsson - Lena Andersson 2 S+4 K 230 4.0/12.0
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3 S+1 K 170 1.0/15.0
Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren Louise Edholm - Roger Edholm 3 N+1 4 170 1.0/15.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson     - 7.8/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Syd giv
N-S i zon
KD
EKD754
E43
107
Ekn42
kn
KD107
Ekn63
95
62
kn862
D9842
108763
10983
95
K5

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N33976
S33977
Ö1010365
V1010365
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 5D V-2 E 300 16.0/0.0
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Lena Johansson - Ulla Nilsson 3 N= D 140 12.0/4.0
Eva Engström - Kerstin Engström Anita Ivrell - Ingrid Persson 2 N+1 9 140 12.0/4.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Lars Hedberg - Roland Andersson 3 N= 2 140 12.0/4.0
Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund Andreas Westman - Marie Rylander 4 N-1 2 -100 5.0/11.0
Jan Jacobsson - Lena Andersson Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 N-1 9 -100 5.0/11.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 N-1 D -100 5.0/11.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Laila Näslund - Eva Angestad 4 N-1 D -100 5.0/11.0
Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V= E -130 0.0/16.0
Louise Edholm - Roger Edholm     - -/8.5

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Väst giv
Ö-V i zon
kn10
8754
kn974
E53
KD9
D103
K632
976
76542
E62
D10
K82
E83
Kkn9
E85
Dkn104

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N77656
S67656
Ö66687
V66687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 1NT S+2 2 150 16.0/0.0
Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck Lena Johansson - Ulla Nilsson 1NT S-1 2 -50 12.0/4.0
Eva Engström - Kerstin Engström Anita Ivrell - Ingrid Persson 1NT S-1 3 -50 12.0/4.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Lars Hedberg - Roland Andersson 1NT S-1 3 -50 12.0/4.0
Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund Andreas Westman - Marie Rylander 1NT S-2 3 -100 5.0/11.0
Jan Jacobsson - Lena Andersson Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 N-2 7 -100 5.0/11.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 1NT S-2 3 -100 5.0/11.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Laila Näslund - Eva Angestad 1NT S-2 K -100 5.0/11.0
Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT S-4 2 -200 0.0/16.0
Louise Edholm - Roger Edholm     - -/8.5

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Nord giv
ingen i zon
9763
E753
E4
E72
108
Dkn984
952
D85
E
62
K1087
Kkn10963
KDkn542
K10
Dkn63
4

Optimalt kontrakt: 5 N= 450
 NT
N576117
S577117
Ö76624
V76624
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Laila Näslund - Eva Angestad 4 S+1 5 450 8.0/8.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S+1 5 450 8.0/8.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 S+1 D 450 8.0/8.0
Eva Engström - Kerstin Engström Jan Jacobsson - Lena Andersson 4 S+1 5 450 8.0/8.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 4 S+1 9 450 8.0/8.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Andreas Westman - Marie Rylander 4 S+1 5 450 8.0/8.0
Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren Lars Hedberg - Roland Andersson 4 S+1 5 450 8.0/8.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Louise Edholm - Roger Edholm 4 S+1 D 450 8.0/8.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 4 S+1 5 450 8.0/8.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg     - 8.6/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Öst giv
N-S i zon
D107
kn105
963
K864
Ekn543
82
kn
D10972
K
E76
EKD10852
kn5
9862
KD943
74
E3

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N33643
S33643
Ö109689
V109689
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V-2 5 100 14.0/2.0
Eva Engström - Kerstin Engström Jan Jacobsson - Lena Andersson 5 Ö-2 E 100 14.0/2.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 5 Ö-2 E 100 14.0/2.0
Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren Lars Hedberg - Roland Andersson 5 Ö-1 E 50 10.0/6.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3 Ö= K -110 8.0/8.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Laila Näslund - Eva Angestad 3 Ö+1 E -130 6.0/10.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 3 Ö+2 E -150 4.0/12.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman Andreas Westman - Marie Rylander 3NT Ö= 3 -400 1.0/15.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Louise Edholm - Roger Edholm 5 Ö= E -400 1.0/15.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg     - 8.6/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Syd giv
Ö-V i zon
EKkn3
976532
K
D6
1097
8
85
Ekn97542
842
EK104
D1092
103
D65
Dkn
Ekn7643
K8

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N58997
S58997
Ö74446
V74446
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Eva Engström - Kerstin Engström 3 N= 10 140 16.0/0.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 N= 10 110 14.0/2.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Lena Johansson - Ulla Nilsson 4 N-1 10 -50 8.0/8.0
Laila Näslund - Eva Angestad Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3 S-1 E -50 8.0/8.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Lars Hedberg - Roland Andersson 3NT S-1 E -50 8.0/8.0
Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 2 N-1 E -50 8.0/8.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 N-1 10 -50 8.0/8.0
Jan Jacobsson - Lena Andersson Louise Edholm - Roger Edholm 2NT S-2 7 -100 2.0/14.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 5 S-3 E -150 0.0/16.0
Andreas Westman - Marie Rylander     - 9.5/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Väst giv
alla i zon
5
D965
D1087
K763
K972
kn4
Ekn6
Dkn105
Dkn106
103
K9532
94
E843
EK872
4
E82

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N971178
S971178
Ö45165
V45165
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ivrell - Ingrid Persson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S+1 E 650 16.0/0.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Lars Hedberg - Roland Andersson 3 V-3 5 300 13.0/3.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 V-3 D 300 13.0/3.0
Laila Näslund - Eva Angestad Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3 S+3 E 230 8.0/8.0
Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 3 S+3 E 230 8.0/8.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 3 S+3 E 230 8.0/8.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Lena Johansson - Ulla Nilsson 3 S+2 2 200 3.0/13.0
Jan Jacobsson - Lena Andersson Louise Edholm - Roger Edholm 3 V-2 6 200 3.0/13.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Eva Engström - Kerstin Engström 2 V-1 6 100 0.0/16.0
Andreas Westman - Marie Rylander     - 9.5/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Nord giv
N-S i zon
EK2
KDkn102
D9
EK7
9543
6
kn62
D9862
10876
987
K84
kn53
Dkn
E543
E10753
104

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N91212912
S91212912
Ö41131
V41131
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Kerstin Engström Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 7 N= 10 2210 16.0/0.0
Louise Edholm - Roger Edholm Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 6 N+1 4 1460 13.0/3.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 6 N+1 4 1460 13.0/3.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Andreas Westman - Marie Rylander 6 N= 9 1430 9.0/7.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Emil Tibblin - Staffan Hedman 6 N= 9 1430 9.0/7.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Lars Hedberg - Roland Andersson 3NT N+3 6 690 6.0/10.0
Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren 4 N+2 5 680 3.0/13.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Jan Jacobsson - Lena Andersson 4 N+2 8 680 3.0/13.0
Laila Näslund - Eva Angestad Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 6NT N-1 6 -100 0.0/16.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman     - 8.4/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Öst giv
Ö-V i zon
kn8
EKkn10
EK4
kn642
EKD972
2
Dkn
K987
6543
973
9632
ED
10
D8654
10875
1053

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N48934
S48934
Ö643104
V643104
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Kerstin Engström Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 2 V+2 E -170 15.0/1.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Lars Hedberg - Roland Andersson 2 V+2 E -170 15.0/1.0
Bertil Häggström - Katarina Åkeborg Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 V+3 E -200 12.0/4.0
Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren 4 V= E -620 8.0/8.0
Laila Näslund - Eva Angestad Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V= E -620 8.0/8.0
Louise Edholm - Roger Edholm Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 V= E -620 8.0/8.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Jan Jacobsson - Lena Andersson 4D V= E -790 3.0/13.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 4D V= E -790 3.0/13.0
Lena Johansson - Ulla Nilsson Andreas Westman - Marie Rylander 3D V+1 K -930 0.0/16.0
Linda Eklund - Ing-Marie Östman     - 8.4/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Syd giv
alla i zon
D106
E10952
D2
kn82
983
K76
5
K97643
kn2
Dkn84
K10843
D5
EK754
3
Ekn976
E10

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N71081110
S71081110
Ö53422
V53422
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 4 S+1 5 650 14.0/2.0
Lars Hedberg - Roland Andersson Jan Jacobsson - Lena Andersson 4 S+1 3 650 14.0/2.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S+1 5 650 14.0/2.0
Laila Näslund - Eva Angestad Lena Johansson - Ulla Nilsson 4 S= 5 620 7.0/9.0
Eva Engström - Kerstin Engström Bertil Häggström - Katarina Åkeborg 4 S= 5 620 7.0/9.0
Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 4 S= 5 620 7.0/9.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Andreas Westman - Marie Rylander 4 S= 5 620 7.0/9.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Linda Eklund - Ing-Marie Östman 3 S+1 5 170 1.0/15.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 2 S+2 5 170 1.0/15.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman     - -/10.1

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.30

Väst giv
ingen i zon
108
32
ED53
KDkn82
Ekn76
KD7654
kn62
KD432
E9
K104
1095
95
kn108
987
E7643

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N74102
S74102
Ö6712127
V6712127
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Lilian Mårtensson - Margaretha Holmlund 4 Ö= E -420 16.0/0.0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V+1 10 -450 13.0/3.0
Ingemar Svensson - Hans Gösta Engren Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 4 Ö+1 E -450 13.0/3.0
Eva Engström - Kerstin Engström Bertil Häggström - Katarina Åkeborg 4 Ö+2 7 -480 8.0/8.0
Lars Hedberg - Roland Andersson Jan Jacobsson - Lena Andersson 4 Ö+2 E -480 8.0/8.0
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ing-Britt Nyholm - Anna Greta Bäck 5 V+1 K -480 8.0/8.0
Laila Näslund - Eva Angestad Lena Johansson - Ulla Nilsson 4 Ö+3 E -510 2.0/14.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Linda Eklund - Ing-Marie Östman 4 Ö+3 E -510 2.0/14.0
Kerstin Westin - Ylva Papp Andreas Westman - Marie Rylander 4 Ö+3 E -510 2.0/14.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman     - -/10.1