Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Sundsvallsbridgen » Trivselspel 2019-09-23 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel 2019-09-23

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Nord giv
ingen i zon
E95
E7532
876
E3
K743
kn10
9
KDkn842
Dkn1086
KD
Ekn1054
6
2
9864
KD32
10975

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N56936
S56936
Ö873106
V873106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 Ö-1 9 50 15/1
Kerstin Engström - Eva Engström Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT Ö-1 2 50 15/1
Kerstin Westin - Ylva Papp Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 V+2 9 -170 10/6
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Inger Byström - Christer Hellström 3 V+1 E -170 10/6
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Ingrid Persson - Anita Ivrell 3 Ö+1 6 -170 10/6
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö= 9 -420 5/11
Louise Edholm - Roger Edholm Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 V= E -420 5/11
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 4 V+1 E -450 2/14
Marie Rylander - Andreas Westman Staffan Hedman - Emil Tibblin 4D V= E -590 0/16

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Öst giv
N-S i zon
E10
ED10982
E98
103
kn6542

kn1042
K965
KD93
743
D7
Ekn82
87
Kkn65
K653
D74

Optimalt kontrakt: 4NTD S-1 -200
 NT
N38939
S38939
Ö954104
V954104
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Westin - Ylva Papp Lena Andersson - Jan Jacobsson 4 N= D 620 15/1
Kerstin Engström - Eva Engström Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 N= E 620 15/1
Marie Rylander - Andreas Westman Staffan Hedman - Emil Tibblin 3 N= K 140 11/5
Louise Edholm - Roger Edholm Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3 N= D 140 11/5
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 V+1 E -170 6/10
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 2 V+2 10 -170 6/10
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Laila Näslund - Eva Angestad 3 V+1 D -170 6/10
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Ingrid Persson - Anita Ivrell 5 N-2 K -200 2/14
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Inger Byström - Christer Hellström 4 V= 10 -420 0/16

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn
E84
Ekn5
D10965
D532
D95
D10986
3
64
632
K7432
Kkn7
K10987
Kkn107

E842

Optimalt kontrakt: 6 S= 980
 NT
N127121111
S12712119
Ö16121
V16121
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT N+2 2 460 16/0
Staffan Hedman - Emil Tibblin Kerstin Westin - Ylva Papp 4 S+1 3 450 14/2
Lena Johansson - Poul Steckhahn Marie Rylander - Andreas Westman 3NT N= 6 400 11/5
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 5 N= 6 400 11/5
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Inger Byström - Christer Hellström 4 S-1 3 -50 6/10
Lena Andersson - Jan Jacobsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT N-1 2 -50 6/10
Louise Edholm - Roger Edholm Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT N-1 2 -50 6/10
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingrid Persson - Anita Ivrell 3NT S-2 6 -100 2/14
Kerstin Engström - Eva Engström Laila Näslund - Eva Angestad 4NT N-4 3 -200 0/16

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Väst giv
alla i zon
K
E8
Kkn9654
10982
98653
Kkn9753
102
kn10742
1042
E3
ED4
ED
D6
D87
Kkn7653

Optimalt kontrakt: 5D V-1 200
 NT
N1110336
S1110338
Ö2310105
V2310105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Laila Näslund - Eva Angestad 5D S= 3 750 16/0
Louise Edholm - Roger Edholm Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 N+2 E 130 14/2
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT S-1 9 -100 10/6
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingrid Persson - Anita Ivrell 4 N-1 2 -100 10/6
Staffan Hedman - Emil Tibblin Kerstin Westin - Ylva Papp 3NT N-1 2 -100 10/6
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Inger Byström - Christer Hellström 2 Ö+1 E -140 6/10
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 5 S-2 7 -200 3/13
Lena Andersson - Jan Jacobsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 5 N-2 E -200 3/13
Lena Johansson - Poul Steckhahn Marie Rylander - Andreas Westman 4 Ö= 7 -620 0/16

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Nord giv
N-S i zon
kn6
EK75
K742
1086
ED97532
9
EDkn
54
104
kn4
10863
Ekn972
K8
D108632
95
KD3

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N43934
S53934
Ö884107
V884107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 V-1 E 50 15/1
Ingrid Persson - Anita Ivrell Staffan Hedman - Emil Tibblin 4 V-1 E 50 15/1
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 V+1 E -140 10/6
Kerstin Westin - Ylva Papp Louise Edholm - Roger Edholm 3 V= E -140 10/6
Marie Rylander - Andreas Westman Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 V= E -140 10/6
Kerstin Engström - Eva Engström Inger Byström - Christer Hellström 2 V+2 2 -170 6/10
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 5 N-2 E -200 3/13
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 5 N-2 4 -200 3/13
Lena Andersson - Jan Jacobsson Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 4 V= E -420 0/16

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Öst giv
Ö-V i zon
kn103
D1093
ED5
K104
D974
864
K86
973
6
E72
kn10972
ED62
EK852
Kkn5
43
kn85

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N86997
S76997
Ö57445
V57445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Rylander - Andreas Westman Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S= 6 420 16/0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 2 N= Kn 110 14/2
Laila Näslund - Eva Angestad Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 S-1 9 -50 10/6
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 S-1 6 -50 10/6
Kerstin Engström - Eva Engström Inger Byström - Christer Hellström 3 S-1 K -50 10/6
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 S-2 6 -100 3/13
Kerstin Westin - Ylva Papp Louise Edholm - Roger Edholm 4 S-2 4 -100 3/13
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT S-2 7 -100 3/13
Ingrid Persson - Anita Ivrell Staffan Hedman - Emil Tibblin 4 S-2 3 -100 3/13

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Syd giv
alla i zon
Kkn3
Dkn5
EKkn84
96
E865
E872
95
1054
1074
94
D102
Ekn832
D92
K1063
763
KD7

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N79988
S79988
Ö64454
V64454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT N+1 2 630 16/0
Inger Byström - Christer Hellström Laila Näslund - Eva Angestad 3NT N= 3 600 14/2
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Louise Edholm - Roger Edholm 2NT N+1 3 150 12/4
Lena Andersson - Jan Jacobsson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 2 S+1 9 140 10/6
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kerstin Westin - Ylva Papp 1NT N+1 3 120 8/8
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 S= 5 110 6/10
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Staffan Hedman - Emil Tibblin 2NT N-1 3 -100 4/12
Ingrid Persson - Anita Ivrell Marie Rylander - Andreas Westman 2NT N-2 2 -200 2/14
Lena Johansson - Poul Steckhahn Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 3NT N-3 2 -300 0/16

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Väst giv
ingen i zon
D862
Kkn102
KD3
E5
K1075
943
64
Dkn43
43
E765
752
10872
Ekn9
D8
Ekn1098
K96

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N811111111
S812111111
Ö51222
V51222
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Christer Hellström Laila Näslund - Eva Angestad 3NT N+2 6 460 14/2
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Staffan Hedman - Emil Tibblin 3NT N+2 2 460 14/2
Ingrid Persson - Anita Ivrell Marie Rylander - Andreas Westman 3NT N+2 6 460 14/2
Lena Johansson - Poul Steckhahn Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 4NT N= 7 430 7/9
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Louise Edholm - Roger Edholm 3NT N+1 5 430 7/9
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kerstin Westin - Ylva Papp 3NT N+1 2 430 7/9
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT N+1 5 430 7/9
Kerstin Engström - Eva Engström Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 6NT N-1 E -50 2/14
Lena Andersson - Jan Jacobsson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 6NT S-3 E -150 0/16

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Nord giv
Ö-V i zon
54
1065
K105
kn10632
kn762
kn87
D7
E975
1098
D943
kn963
K8
EKD3
EK2
E842
D4

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N109888
S109888
Ö34544
V34544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Emil Tibblin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT S+2 7 460 16/0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT S+1 2 430 14/2
Laila Näslund - Eva Angestad Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3NT S= 6 400 10/6
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 3NT S= 7 400 10/6
Louise Edholm - Roger Edholm Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 3NT S= 5 400 10/6
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Inger Byström - Christer Hellström 3NT S-1 7 -50 4/12
Kerstin Engström - Eva Engström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT S-1 7 -50 4/12
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Marie Rylander - Andreas Westman 3NT S-1 7 -50 4/12
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Kerstin Westin - Ylva Papp 4 S-3 D -150 0/16

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Öst giv
alla i zon
E865
kn8
E8652
E8
kn4
K1097
D10
Kkn1072
K72
D642
Kkn73
D3
D1093
E53
94
9654

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N57486
S57486
Ö86957
V86957
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Staffan Hedman - Emil Tibblin Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1 S+1 10 110 16/0
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Inger Byström - Christer Hellström 3 Ö-1 3 100 14/2
Ingrid Persson - Anita Ivrell Lena Johansson - Poul Steckhahn 1 S= 10 80 12/4
Laila Näslund - Eva Angestad Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 2 S-1 9 -100 9/7
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Kerstin Westin - Ylva Papp 2 S-1 7 -100 9/7
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 V+1 E -140 6/10
Louise Edholm - Roger Edholm Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 2 V+2 E -170 4/12
Kerstin Engström - Eva Engström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 S-2 7 -200 1/15
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Marie Rylander - Andreas Westman 2 S-2 9 -200 1/15

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Syd giv
ingen i zon
Kkn64
104
K875
Ekn5
D7
D762
kn1096
1084
E1083
kn53
D42
K32
952
EK98
E3
D976

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N108998
S108898
Ö35445
V35445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Ingrid Persson - Anita Ivrell 3NT S= Kn 400 14/2
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT S= Kn 400 14/2
Kerstin Engström - Eva Engström Kerstin Westin - Ylva Papp 3NT S= Kn 400 14/2
Inger Byström - Christer Hellström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2NT S-1 Kn -50 7/9
Marie Rylander - Andreas Westman Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 4 N-1 3 -50 7/9
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT S-1 Kn -50 7/9
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT S-1 6 -50 7/9
Lena Andersson - Jan Jacobsson Staffan Hedman - Emil Tibblin 3NT S-2 2 -100 1/15
Louise Edholm - Roger Edholm Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 2NT S-2 Kn -100 1/15

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Väst giv
N-S i zon
KD754
83
K63
K42
Ekn10986
K6
D105
E10
3
Dkn109
987
Dkn876
2
E7542
Ekn42
953

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N48766
S48776
Ö85666
V85666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 V-3 4 150 16/0
Laila Näslund - Eva Angestad Ingrid Persson - Anita Ivrell 2 V-2 8 100 11/5
Marie Rylander - Andreas Westman Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 3 V-2 8 100 11/5
Kerstin Engström - Eva Engström Kerstin Westin - Ylva Papp 2 V-2 8 100 11/5
Lena Andersson - Jan Jacobsson Staffan Hedman - Emil Tibblin 2 V-2 8 100 11/5
Inger Byström - Christer Hellström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V-1 8 50 4/12
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 V-1 8 50 4/12
Louise Edholm - Roger Edholm Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 2 V-1 3 50 4/12
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 2 V= 2 -110 0/16

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Nord giv
alla i zon
E10743
D10954
Dkn10
kn962
kn83
964
1097
D
K
EK853
EKD643
K85
E762
72
kn852

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N431198
S431198
Ö98233
V99233
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Laila Näslund - Eva Angestad 5D Ö-2 E 500 16/0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 5 V-2 10 200 12/4
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Staffan Hedman - Emil Tibblin 5 Ö-2 E 200 12/4
Lena Andersson - Jan Jacobsson Marie Rylander - Andreas Westman 5 V-2 9 200 12/4
Kerstin Westin - Ylva Papp Linda Eklund - Hans Gösta Engren 5 Ö-1 7 100 8/8
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Kerstin Engström - Eva Engström 3 Ö= E -110 4/12
Ingrid Persson - Anita Ivrell Inger Byström - Christer Hellström 3 Ö= 7 -110 4/12
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö= E -110 4/12
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 2 Ö+2 2 -130 0/16

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Öst giv
ingen i zon
D108
Dkn
107652
Ekn4
E7
EK87
KDkn9
K53
9643
10652
843
108
Kkn52
943
E
D9762

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N96485
S96485
Ö47755
V47755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Staffan Hedman - Emil Tibblin 3 Ö-1 E 50 16/0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Marie Rylander - Andreas Westman 1 V= 8 -70 14/2
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Laila Näslund - Eva Angestad 2NT V= 2 -120 11/5
Ingrid Persson - Anita Ivrell Inger Byström - Christer Hellström 2NT V= 6 -120 11/5
Lena Johansson - Poul Steckhahn Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3 V= 7 -140 8/8
Kerstin Westin - Ylva Papp Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1NT V+2 5 -150 4/12
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Kerstin Engström - Eva Engström 2NT V+1 2 -150 4/12
Louise Edholm - Roger Edholm Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2NT V+1 5 -150 4/12
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 3 Ö+1 E -170 0/16

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Syd giv
N-S i zon
D8754
6
74
E10942
Kkn
ED1084
K10985
5
632
kn72
E3
KD876
E109
K953
Dkn62
kn3

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N54373
S54375
Ö791068
V791068
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Marie Rylander - Andreas Westman 4 V-1 E 50 15/1
Ingrid Persson - Anita Ivrell Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 4 V-1 7 50 15/1
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Kerstin Engström - Eva Engström 2 V+1 7 -140 12/4
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Kerstin Westin - Ylva Papp 4 V= E -420 6/10
Staffan Hedman - Emil Tibblin Louise Edholm - Roger Edholm 4 V= E -420 6/10
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Inger Byström - Christer Hellström 4 V= E -420 6/10
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 4 V= E -420 6/10
Lena Andersson - Jan Jacobsson Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 V= 7 -420 6/10
Laila Näslund - Eva Angestad Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V+1 7 -450 0/16

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Väst giv
Ö-V i zon
K1086
52
E86
kn863
5
876
Dkn743
D1095
EDkn32
104
K952
E2
974
EKDkn93
10
K74

Optimalt kontrakt: 3D N-1 -100
 NT
N74867
S74867
Ö69565
V59565
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S+1 5 140 14/2
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Kerstin Engström - Eva Engström 2 S+1 5 140 14/2
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 2 S+1 5 140 14/2
Staffan Hedman - Emil Tibblin Louise Edholm - Roger Edholm 2 S= 5 110 8/8
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Inger Byström - Christer Hellström 2 S= 5 110 8/8
Lena Andersson - Jan Jacobsson Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 S= 5 110 8/8
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Marie Rylander - Andreas Westman 3 S-1 5 -50 2/14
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Kerstin Westin - Ylva Papp 4 S-1 5 -50 2/14
Ingrid Persson - Anita Ivrell Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3 S-1 5 -50 2/14

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Nord giv
ingen i zon
E106
E84
D95
10963
432
KDkn
10632
kn87
KD9
1075
Kkn874
K2
kn875
9632
E
ED54

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N95786
S95786
Ö48557
V48557
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT V-3 10 150 16/0
Kerstin Westin - Ylva Papp Lena Johansson - Poul Steckhahn 1NT V-1 3 50 12/4
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT V-1 6 50 12/4
Lena Andersson - Jan Jacobsson Laila Näslund - Eva Angestad 1NT V-1 10 50 12/4
Inger Byström - Christer Hellström Staffan Hedman - Emil Tibblin 3 S-1 K -50 6/10
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 3 N-1 4 -50 6/10
Louise Edholm - Roger Edholm Marie Rylander - Andreas Westman 3 S-1 K -50 6/10
Ingrid Persson - Anita Ivrell Linda Eklund - Hans Gösta Engren 1 Ö= 7 -70 2/14
Kerstin Engström - Eva Engström Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 2 Ö= 4 -90 0/16

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Öst giv
N-S i zon
D653
D874
K542
6
E107
kn1063
E8
EK105
K94
5
Dkn7
D98743
kn82
EK92
10963
kn2

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -400
 NT
N26664
S26664
Ö116779
V116779
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Westin - Ylva Papp Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 V+2 6 -150 14/2
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT V+2 7 -150 14/2
Kerstin Engström - Eva Engström Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 4 V+1 6 -150 14/2
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 1NT V+3 7 -180 10/6
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT V+4 2 -210 8/8
Ingrid Persson - Anita Ivrell Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT V= 4 -400 6/10
Lena Andersson - Jan Jacobsson Laila Näslund - Eva Angestad 3NT V+1 4 -430 3/13
Louise Edholm - Roger Edholm Marie Rylander - Andreas Westman 3NT V+1 4 -430 3/13
Inger Byström - Christer Hellström Staffan Hedman - Emil Tibblin 3NT V+2 2 -460 0/16

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Syd giv
Ö-V i zon
D95
kn106
8753
1064
kn42
EK8
E104
Ekn83
E6
D7543
Kkn6
K72
K10873
92
D92
D95

Optimalt kontrakt: 7NT V= -2220
 NT
N01040
S01040
Ö131113913
V131113913
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 6 Ö-2 3 200 16/0
Kerstin Engström - Eva Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V+1 6 -630 14/2
Louise Edholm - Roger Edholm Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT V+2 Kn -660 12/4
Staffan Hedman - Emil Tibblin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V+2 5 -680 10/6
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Laila Näslund - Eva Angestad 3NT V+3 6 -690 8/8
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Marie Rylander - Andreas Westman 4 V+3 8 -710 4/12
Lena Andersson - Jan Jacobsson Inger Byström - Christer Hellström 4 V+3 8 -710 4/12
Ingrid Persson - Anita Ivrell Kerstin Westin - Ylva Papp 4 V+3 5 -710 4/12
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 6 Ö+1 5 -1460 0/16

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Väst giv
alla i zon
94
10742
K65
10432
EKDkn6
D93
D32
K6
10752
K6
kn107
EDkn7
83
Ekn85
E984
985

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N35523
S35523
Ö10881010
V10881010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V-1 2 100 16/0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 4 V= 5 -620 13/3
Lena Andersson - Jan Jacobsson Inger Byström - Christer Hellström 4 V= 4 -620 13/3
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Laila Näslund - Eva Angestad 3NT V+1 2 -630 9/7
Staffan Hedman - Emil Tibblin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT V+1 2 -630 9/7
Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson Marie Rylander - Andreas Westman 4 V+1 5 -650 3/13
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Katarina Åkeborg - Bertil Häggström 4 V+1 5 -650 3/13
Ingrid Persson - Anita Ivrell Kerstin Westin - Ylva Papp 4 V+1 5 -650 3/13
Louise Edholm - Roger Edholm Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 V+1 2 -650 3/13

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Nord giv
N-S i zon
EK1085
10
EK106
kn97
kn3
Kkn9
D8752
E42
D9742
643

KD1083
6
ED8752
kn943
65

Optimalt kontrakt: 2D V-1 100
 NT
N58867
S58767
Ö74466
V74476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Inger Byström - Christer Hellström 2 N= K 90 16/0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 N-1 3 -100 14/2
Kerstin Engström - Eva Engström Staffan Hedman - Emil Tibblin 2 Ö+1 6 -110 12/4
Marie Rylander - Andreas Westman Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 S-2 E -200 8/8
Ingrid Persson - Anita Ivrell Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S-2 E -200 8/8
Louise Edholm - Roger Edholm Laila Näslund - Eva Angestad 3NT S-2 Kn -200 8/8
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 2 N-3 3 -300 3/13
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Kerstin Westin - Ylva Papp 4 S-3 5 -300 3/13
Lena Andersson - Jan Jacobsson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT N-4 3 -400 0/16

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Öst giv
Ö-V i zon
432
Kkn2
642
Kkn76
10
E10753
EKkn10
E52
KD9875
D
D987
104
Ekn6
9864
53
D983

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N52526
S52526
Ö6118107
V6118107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kent Sjöberg - Leif Sundqvist Inger Byström - Christer Hellström 3NT Ö-3 9 300 16/0
Lena Andersson - Jan Jacobsson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 2NT V= 7 -120 14/2
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 2 Ö+1 5 -140 11/5
Marie Rylander - Andreas Westman Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 Ö= 6 -140 11/5
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Kerstin Westin - Ylva Papp 3 V+2 7 -150 8/8
Kerstin Engström - Eva Engström Staffan Hedman - Emil Tibblin 3 Ö+1 3 -170 6/10
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT V= 6 -600 4/12
Ingrid Persson - Anita Ivrell Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 Ö= 8 -620 1/15
Louise Edholm - Roger Edholm Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö= 3 -620 1/15

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Syd giv
alla i zon
E10864
kn109
2
kn1032

EK72
D53
EKD976
KD72
865
E10876
4
kn953
D43
Kkn94
85

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N33254
S33254
Ö10101189
V10101189
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Westin - Ylva Papp Laila Näslund - Eva Angestad 5 Ö-2 8 200 14/2
Staffan Hedman - Emil Tibblin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V-2 2 200 14/2
Ingrid Persson - Anita Ivrell Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 6 V-2 3 200 14/2
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 3NT V-1 Kn 100 10/6
Marie Rylander - Andreas Westman Kerstin Engström - Eva Engström 2 V+1 Kn -110 8/8
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Lena Andersson - Jan Jacobsson 3 V+2 2 -150 6/10
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT V= 4 -600 4/12
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT V+1 4 -630 1/15
Louise Edholm - Roger Edholm Inger Byström - Christer Hellström 3NT Ö+1 4 -630 1/15

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.09.23

Väst giv
ingen i zon
10432
K932
D8
763
D975
1076
952
E42
K8
E84
EKkn6
K1095
Ekn6
Dkn5
10743
Dkn8

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N55655
S55655
Ö88788
V88778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Rylander - Andreas Westman Kerstin Engström - Eva Engström 3NT Ö-2 D 100 16/0
Katarina Åkeborg - Bertil Häggström Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT Ö-1 5 50 14/2
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Lena Andersson - Jan Jacobsson 2 Ö= 5 -90 11/5
Staffan Hedman - Emil Tibblin Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö= D -90 11/5
Kerstin Westin - Ylva Papp Laila Näslund - Eva Angestad 2NT Ö= 3 -120 6/10
Ingrid Persson - Anita Ivrell Kent Sjöberg - Leif Sundqvist 1NT Ö+1 4 -120 6/10
Louise Edholm - Roger Edholm Inger Byström - Christer Hellström 2NT V= 2 -120 6/10
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Margareta Ljunggren - Barbro Hegrelius Jonson 2NT Ö+2 4 -180 2/14
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Lena Johansson - Poul Steckhahn 3NT Ö= 3 -400 0/16