Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Bridgeklubben BFR » Sommarbridge 9 2019-08-08 [Tävlingsinfo] [PBN]
Bridgeklubben BFR

Sommarbridge 9 2019-08-08

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Nord giv
ingen i zon
kn963
9752
6
Dkn97
85
K1086
943
EK102
KD7
EDkn43
EDkn5
6
E1042

K10872
8543

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N54263
S54263
Ö8911610
V781069
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Said Eliasson - Marianne Norström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 6 Ö-2 E 100 12.0/2.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingemar Svensson - Dan Mattsson 6 Ö-2 E 100 12.0/2.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 6 Ö-2 E 100 12.0/2.0
Henry Häljeryd - Lennart Wiklund Agneta Boberg - Hans Selling 4 Ö= 2 -420 7.0/7.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 Ö= 2 -420 7.0/7.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö+1 E -450 2.0/12.0
Olan Hedström - Jan Berggren Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 Ö+1 E -450 2.0/12.0
Anita Olsson - Staffan Hedman Björn Backlund - Egil Tisell 4 Ö+1 7 -450 2.0/12.0
Karin Eriksson - Sture Holm     - -/5.5

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Öst giv
N-S i zon
D5
64
Ekn10762
K82
E962
Dkn98
5
Dkn65
kn743
107
KD98
E73
K108
EK532
43
1094

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N67756
S67756
Ö76677
V76687
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Lennart Wiklund Agneta Boberg - Hans Selling Pass   13.0/1.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Inger Byström - Bo Byléhn Pass   13.0/1.0
Olan Hedström - Jan Berggren Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 2 N-1 E -100 8.0/6.0
Said Eliasson - Marianne Norström Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 S-1 5 -100 8.0/6.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2 N-1 7 -100 8.0/6.0
Anita Olsson - Staffan Hedman Björn Backlund - Egil Tisell 2 V= 6 -110 4.0/10.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2NT Ö+1 3 -150 2.0/12.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ingemar Svensson - Dan Mattsson 3 N-2 E -200 0.0/14.0
Karin Eriksson - Sture Holm     - -/5.5

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Syd giv
Ö-V i zon
5
E72
K8653
9864
Ekn986
K104
2
KD75
10432
Dkn83
E107
E2
KD7
965
Dkn94
kn103

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N46224
S46224
Ö9710118
V9710118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Dan Mattsson Björn Backlund - Egil Tisell 2 V+3 E -200 14.0/0.0
Olan Hedström - Jan Berggren Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 V+1 5 -650 6.0/8.0
Said Eliasson - Marianne Norström Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 4 V+1 4 -650 6.0/8.0
Karin Eriksson - Sture Holm Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 4 V+1 5 -650 6.0/8.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö+1 9 -650 6.0/8.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Inger Byström - Bo Byléhn 4 V+1 3 -650 6.0/8.0
Agneta Boberg - Hans Selling Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 V+1 E -650 6.0/8.0
Anita Olsson - Staffan Hedman Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 V+1 9 -650 6.0/8.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin     - 5.0/-

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Väst giv
alla i zon
102
8
Kkn74
E109743
8
E76532
E82
Kkn2
EDkn754
kn104
109
65
K963
KD9
D653
D8

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N88467
S88467
Ö55974
V55974
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Dan Mattsson Björn Backlund - Egil Tisell 3NT V-4 3 400 14.0/0.0
Olan Hedström - Jan Berggren Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 V-2 10 200 11.0/3.0
Anita Olsson - Staffan Hedman Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 Ö-2 4 200 11.0/3.0
Said Eliasson - Marianne Norström Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 V-1 7 100 6.0/8.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V-1 10 100 6.0/8.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Inger Byström - Bo Byléhn 4 V-1 E 100 6.0/8.0
Karin Eriksson - Sture Holm Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 3 Ö= E -140 1.0/13.0
Agneta Boberg - Hans Selling Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3 V= 8 -140 1.0/13.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin     - 5.0/-

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Nord giv
N-S i zon
D5
65
kn865
EDkn43
109
E1092
ED7
10962
8632
KD743
K10
75
EKkn74
kn8
9432
K8

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N88385
S88385
Ö35933
V35933
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2 S+2 2 170 13.0/1.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Bo Byléhn 2 S+2 10 170 13.0/1.0
Agneta Boberg - Hans Selling Ingemar Svensson - Dan Mattsson 1 S+1 E 110 10.0/4.0
Olan Hedström - Jan Berggren Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 S= 10 90 8.0/6.0
Björn Backlund - Egil Tisell Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3 S-1 E -100 4.0/10.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Said Eliasson - Marianne Norström 3 N-1 E -100 4.0/10.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Karin Eriksson - Sture Holm 3 S-1 10 -100 4.0/10.0
Henry Häljeryd - Lennart Wiklund Anita Olsson - Staffan Hedman 3 Ö+1 K -170 0.0/14.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn     - -/9.1

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Öst giv
Ö-V i zon
K8642
K2
K72
K63
D1095
ED96
1094
Ekn
kn73
7
D8653
D542
E
kn108543
Ekn
10987

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N86977
S86978
Ö47455
V57355
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Inger Byström - Bo Byléhn 4 S= E 420 14.0/0.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Said Eliasson - Marianne Norström 1NT S+1 4 120 12.0/2.0
Björn Backlund - Egil Tisell Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2 S= E 110 9.0/5.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Karin Eriksson - Sture Holm 2 S= E 110 9.0/5.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 S-1 4 -50 4.0/10.0
Henry Häljeryd - Lennart Wiklund Anita Olsson - Staffan Hedman 3 S-1 9 -50 4.0/10.0
Agneta Boberg - Hans Selling Ingemar Svensson - Dan Mattsson 3 S-1 E -50 4.0/10.0
Olan Hedström - Jan Berggren Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 2 N-2 2 -100 0.0/14.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn     - -/9.1

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Syd giv
alla i zon
EKkn743
kn9
D10
E102
D
K1086
E843
9763
108
ED742
kn972
kn4
9652
53
K65
KD85

Optimalt kontrakt: 5D V-2 500
 NT
N944107
S944107
Ö48923
V48923
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Anita Olsson - Staffan Hedman 4 N+1 10 650 14.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Björn Backlund - Egil Tisell 4 N= 8 620 10.0/4.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Karin Eriksson - Sture Holm 4 N= 2 620 10.0/4.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 N= Kn 620 10.0/4.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Ingemar Svensson - Dan Mattsson 2 N+3 4 200 5.0/9.0
Inger Byström - Bo Byléhn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 N+3 Kn 200 5.0/9.0
Said Eliasson - Marianne Norström Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 3 N+1 10 170 1.0/13.0
Agneta Boberg - Hans Selling Olan Hedström - Jan Berggren 3 N+1 Kn 170 1.0/13.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg     - 5.6/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Väst giv
ingen i zon
D1085
943
76
kn1042
kn9
kn652
432
D763
E63
D10
Dkn1095
K95
K742
EK87
EK8
E8

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N879109
S879109
Ö56434
V56434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Anita Olsson - Staffan Hedman 4 N= D 420 13.0/1.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 S= 4 420 13.0/1.0
Agneta Boberg - Hans Selling Olan Hedström - Jan Berggren 2 S+1 4 140 10.0/4.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Ingemar Svensson - Dan Mattsson 1NT S+1 4 120 8.0/6.0
Said Eliasson - Marianne Norström Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 1 S+1 4 110 6.0/8.0
Inger Byström - Bo Byléhn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N-1 D -50 2.0/12.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Björn Backlund - Egil Tisell 4 N-1 D -50 2.0/12.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Karin Eriksson - Sture Holm 4 N-1 D -50 2.0/12.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg     - 5.6/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Nord giv
Ö-V i zon
EKkn4
952
E10
E975
D7
Dkn107
752
kn1062
10832
EK64
63
KD8
965
83
KDkn984
43

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N610589
S610589
Ö73833
V73833
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Olan Hedström - Jan Berggren 1NTD N+4 K 580 14.0/0.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT N+2 2 460 11.0/3.0
Anita Olsson - Staffan Hedman Ingemar Svensson - Dan Mattsson 3NT N+2 8 460 11.0/3.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 1NT N+4 8 210 8.0/6.0
Karin Eriksson - Sture Holm Ulla Blanck - Poul Steckhahn 1NT N+2 4 150 6.0/8.0
Björn Backlund - Egil Tisell Inger Byström - Bo Byléhn 2 N-1 E -50 4.0/10.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 2 V= E -110 2.0/12.0
Said Eliasson - Marianne Norström Agneta Boberg - Hans Selling 4 N-4 K -200 0.0/14.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson     - 6.0/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Öst giv
alla i zon
105
653
kn53
kn7532
E62
9872
D109
D106
D8
EKDkn104
EK87
K
Kkn9743

642
E984

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N61161
S61161
Ö71212612
V51111511
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Olan Hedström - Jan Berggren 4 Ö+2 E -680 8.0/6.0
Björn Backlund - Egil Tisell Inger Byström - Bo Byléhn 4 V+2 3 -680 8.0/6.0
Said Eliasson - Marianne Norström Agneta Boberg - Hans Selling 4 Ö+2 7 -680 8.0/6.0
Karin Eriksson - Sture Holm Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 Ö+2 E -680 8.0/6.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 Ö+2 E -680 8.0/6.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 4 Ö+2 E -680 8.0/6.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 Ö+2 E -680 8.0/6.0
Anita Olsson - Staffan Hedman Ingemar Svensson - Dan Mattsson 6 Ö= E -1430 0.0/14.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson     - 6.0/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Syd giv
ingen i zon
D9
Kkn10753
43
EK6
EK107653
D
62
D92
8

EKkn10987
kn10753
kn42
E98642
D5
84

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N22934
S22934
Ö1110495
V1110495
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 6D Ö-1 E 100 14.0/0.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Ulla Blanck - Poul Steckhahn 5 N-1 K -50 12.0/2.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Björn Backlund - Egil Tisell 5 S-2 K -100 10.0/4.0
Inger Byström - Bo Byléhn Said Eliasson - Marianne Norström 4 Ö= E -130 7.0/7.0
Anita Olsson - Staffan Hedman Olan Hedström - Jan Berggren 4 Ö= 8 -130 7.0/7.0
Agneta Boberg - Hans Selling Karin Eriksson - Sture Holm 4 V+1 E -450 4.0/10.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3D V= K -530 2.0/12.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 5D Ö= E -550 0.0/14.0
Ingemar Svensson - Dan Mattsson     - -/7.3

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Väst giv
N-S i zon
Ekn103
D96
Kkn93
63
8
E75
E105
Ekn10875
KD7654
10432
D
92
92
Kkn8
87642
KD4

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N49556
S49557
Ö84875
V84875
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2NT V-3 3 150 14.0/0.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg 3 V-2 6 100 10.0/4.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Björn Backlund - Egil Tisell 4 Ö-2 8 100 10.0/4.0
Agneta Boberg - Hans Selling Karin Eriksson - Sture Holm 4 V-2 K 100 10.0/4.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 2 Ö-1 K 50 5.0/9.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT V-1 3 50 5.0/9.0
Inger Byström - Bo Byléhn Said Eliasson - Marianne Norström 2 N-1 2 -100 2.0/12.0
Anita Olsson - Staffan Hedman Olan Hedström - Jan Berggren 2 Ö= 4 -110 0.0/14.0
Ingemar Svensson - Dan Mattsson     - -/7.3

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Nord giv
alla i zon
K1064
EDkn8432
4
2
kn753

632
EKD1097
E92
10975
D85
643
D8
K6
EKkn1097
kn85

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N571176
S581176
Ö84060
V80060
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Egil Tisell Karin Eriksson - Sture Holm 4 N+2 E 680 12.0/2.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 N+2 E 680 12.0/2.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Ingemar Svensson - Dan Mattsson 4 N+2 E 680 12.0/2.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 N+1 E 650 7.0/7.0
Anita Olsson - Staffan Hedman Said Eliasson - Marianne Norström 4 N+1 3 650 7.0/7.0
Henry Häljeryd - Lennart Wiklund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 6 N-1 E -100 4.0/10.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Inger Byström - Bo Byléhn 5D N-1 6 -200 2.0/12.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Olan Hedström - Jan Berggren 3NT S-4 K -400 0.0/14.0
Agneta Boberg - Hans Selling     - 6.4/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Öst giv
ingen i zon
ED94
kn102
1065
E103
832
E93
KD72
KD6
75
KD875
kn4
7542
Kkn106
64
E983
kn98

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N67586
S67586
Ö76856
V76856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Egil Tisell Karin Eriksson - Sture Holm 2 N= 2 110 13.0/1.0
Anita Olsson - Staffan Hedman Said Eliasson - Marianne Norström 2 N= Kn 110 13.0/1.0
Henry Häljeryd - Lennart Wiklund Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3 S-1 E -50 10.0/4.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 N-2 K -100 8.0/6.0
Bert Hellström - Sven-Erik Svedin Olan Hedström - Jan Berggren 2 Ö+1 6 -140 4.0/10.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Ingemar Svensson - Dan Mattsson 1 Ö+2 E -140 4.0/10.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Inger Byström - Bo Byléhn 2 Ö+1 Kn -140 4.0/10.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 2 V+2 6 -170 0.0/14.0
Agneta Boberg - Hans Selling     - 6.4/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Syd giv
N-S i zon
D9764
kn86
Dkn87
9
1083
102
1064
kn10873
Kkn52
953
32
KD52
E
EKD74
EK95
E64

Optimalt kontrakt: 7 S= 2210
 NT
N81313911
S81313911
Ö50032
V50032
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Said Eliasson - Marianne Norström 4 S+3 7 710 14.0/0.0
Ingemar Svensson - Dan Mattsson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 4 S+2 10 680 8.0/6.0
Karin Eriksson - Sture Holm Anita Olsson - Staffan Hedman 5 S+1 Kn 680 8.0/6.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 4 S+2 2 680 8.0/6.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Olan Hedström - Jan Berggren 4 S+2 Kn 680 8.0/6.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Björn Backlund - Egil Tisell 4 S+2 10 680 8.0/6.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 4 S+1 Kn 650 2.0/12.0
Agneta Boberg - Hans Selling Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2 S= 4 90 0.0/14.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 6.6/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Väst giv
Ö-V i zon
KD4
E85
Ekn75
Kkn6
76
96
D10432
9432
E109852
K743
K8
8
kn3
Dkn102
96
ED1075

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N10810710
S10810610
Ö25363
V25363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 3NT N+2 8 460 12.0/2.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Inger Byström - Bo Byléhn 3NT N+2 3 460 12.0/2.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Olan Hedström - Jan Berggren 3NT N+2 2 460 12.0/2.0
Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin Said Eliasson - Marianne Norström 3NT N+1 4 430 5.0/9.0
Karin Eriksson - Sture Holm Anita Olsson - Staffan Hedman 3NT N+1 10 430 5.0/9.0
Agneta Boberg - Hans Selling Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT N+1 E 430 5.0/9.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Björn Backlund - Egil Tisell 3NT N+1 10 430 5.0/9.0
Ingemar Svensson - Dan Mattsson Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson 3 Ö-1 D 100 0.0/14.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson     - 6.6/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Nord giv
ingen i zon
kn52
KD973
D
K963
ED6
52
EK108
Dkn105
K1083
Ekn8
765
E87
974
1064
kn9432
42

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N12300
S12300
Ö111191212
V111191212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Lennart Wiklund Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 1D N-1 5 -100 14.0/0.0
Inger Byström - Bo Byléhn Karin Eriksson - Sture Holm 4 V= K -130 12.0/2.0
Björn Backlund - Egil Tisell Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 N-4 7 -200 9.0/5.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Said Eliasson - Marianne Norström 3 Ö+2 4 -200 9.0/5.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Olan Hedström - Jan Berggren 4 Ö+1 10 -450 5.0/9.0
Agneta Boberg - Hans Selling Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 V+1 10 -450 5.0/9.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 3NT Ö+2 10 -460 2.0/12.0
Ingemar Svensson - Dan Mattsson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT V+3 7 -490 0.0/14.0
Anita Olsson - Staffan Hedman     - 7.8/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Öst giv
N-S i zon
985
E5
Dkn76
D983
Dkn76
K94
EK85
102
1043
D107632
1092
4
EK2
kn8
43
EKkn765

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N107469
S107469
Ö36864
V36864
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Backlund - Egil Tisell Liane Svensson - Birgitta Svensson 5 S= E 600 14.0/0.0
Inger Byström - Bo Byléhn Karin Eriksson - Sture Holm 3 S+2 E 150 11.0/3.0
Henry Häljeryd - Lennart Wiklund Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3 V-3 E 150 11.0/3.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Olan Hedström - Jan Berggren 4 S= K 130 8.0/6.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Said Eliasson - Marianne Norström 3 S= 6 110 6.0/8.0
Agneta Boberg - Hans Selling Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö-1 E 50 3.0/11.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Kerstin Selin - Torbjörn Larsson 4 Ö-1 E 50 3.0/11.0
Ingemar Svensson - Dan Mattsson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3 Ö= E -140 0.0/14.0
Anita Olsson - Staffan Hedman     - 7.8/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn3
E72
K874
kn109
5
98543
Dkn96
K32
E87642
K6
1032
E8
D109
Dkn10
E5
D7654

Optimalt kontrakt: 1NT S= 90
 NT
N76567
S76567
Ö57765
V57765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Said Eliasson - Marianne Norström 1NT N+3 8 180 14.0/0.0
Anita Olsson - Staffan Hedman Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2NT S= 5 120 12.0/2.0
Agneta Boberg - Hans Selling Inger Byström - Bo Byléhn 3 S= 5 110 10.0/4.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 N-1 E -50 7.0/7.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT N-1 6 -50 7.0/7.0
Olan Hedström - Jan Berggren Ingemar Svensson - Dan Mattsson 1 Ö= D -80 4.0/10.0
Karin Eriksson - Sture Holm Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 2NT N-2 2 -100 2.0/12.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 3NT N-3 6 -150 0.0/14.0
Björn Backlund - Egil Tisell     - 7.2/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Väst giv
alla i zon
Kkn862
6
E9743
84
954
82
D8652
962
E107
EDkn974
K
K75
D3
K1053
kn10
EDkn103

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N997109
S997109
Ö44624
V43523
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Olsson - Staffan Hedman Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3D Ö-4 D 1100 14.0/0.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Said Eliasson - Marianne Norström 4 Ö-5 D 500 12.0/2.0
Ulla Blanck - Poul Steckhahn Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö-3 D 300 8.0/6.0
Olan Hedström - Jan Berggren Ingemar Svensson - Dan Mattsson 2 Ö-3 D 300 8.0/6.0
Karin Eriksson - Sture Holm Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg 3 Ö-3 Kn 300 8.0/6.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 Ö-2 D 200 3.0/11.0
Agneta Boberg - Hans Selling Inger Byström - Bo Byléhn 3 Ö-2 D 200 3.0/11.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 2 N= E 110 0.0/14.0
Björn Backlund - Egil Tisell     - 7.2/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Nord giv
N-S i zon
D74
kn1065
kn852
EK
10
EK987
E9
Dkn943
K8632
3
K764
1065
Ekn95
D42
D103
872

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N37566
S37566
Ö85665
V85655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Karin Eriksson - Sture Holm 3 V-3 E 150 14.0/0.0
Agneta Boberg - Hans Selling Björn Backlund - Egil Tisell 3 V-1 K 50 11.0/3.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3NT V-1 6 50 11.0/3.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 2 V= 2 -90 8.0/6.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 2 V+1 2 -110 5.0/9.0
Anita Olsson - Staffan Hedman Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3 V= 4 -110 5.0/9.0
Said Eliasson - Marianne Norström Olan Hedström - Jan Berggren 2NT V= 4 -120 2.0/12.0
Ingemar Svensson - Dan Mattsson Inger Byström - Bo Byléhn 2 V+2 2 -130 0.0/14.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg     - -/8.2

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Öst giv
Ö-V i zon
653
ED6543

10652
ED
1072
EDkn5
D973
kn10972
kn9
K9874
E
K84
K8
10632
Kkn84

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -600
 NT
N82735
S82735
Ö511577
V511587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Olsson - Staffan Hedman Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö-3 3 300 14.0/0.0
Ingemar Svensson - Dan Mattsson Inger Byström - Bo Byléhn 3NT V-2 3 200 12.0/2.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3 Ö-1 K 100 8.0/6.0
Said Eliasson - Marianne Norström Olan Hedström - Jan Berggren 4 V-1 E 100 8.0/6.0
Agneta Boberg - Hans Selling Björn Backlund - Egil Tisell 5 Ö-1 4 100 8.0/6.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson Karin Eriksson - Sture Holm 3 N-1 Kn -50 4.0/10.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Henry Häljeryd - Lennart Wiklund 4 V= E -130 2.0/12.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Ulla Blanck - Poul Steckhahn 3 Ö+1 Kn -170 0.0/14.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg     - -/8.2

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Syd giv
alla i zon
94
ED8763
D642
4
D10
K1095
E9753
86
EK8763
kn42

ED32
kn52

Kkn108
Kkn10975

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N56535
S56425
Ö878108
V66898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Henry Häljeryd - Lennart Wiklund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 4 Ö-1 10 100 11.0/3.0
Karin Eriksson - Sture Holm Said Eliasson - Marianne Norström 4 Ö-1 9 100 11.0/3.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 4 Ö-1 7 100 11.0/3.0
Anita Olsson - Staffan Hedman Inger Byström - Bo Byléhn 4 Ö-1 5 100 11.0/3.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Ingemar Svensson - Dan Mattsson 3 Ö= Kn -140 6.0/8.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Boberg - Hans Selling 2 Ö+2 8 -170 3.0/11.0
Olan Hedström - Jan Berggren Björn Backlund - Egil Tisell 2 Ö+2 5 -170 3.0/11.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 Ö= 5 -620 0.0/14.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - -/8.7

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.08.08

Väst giv
ingen i zon
E8
EK653
E974
D6
1054
D984
kn6
E1072
97
kn10
D10853
9854
KDkn632
72
K2
Kkn3

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N89101212
S89101212
Ö44211
V44211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Olsson - Staffan Hedman Inger Byström - Bo Byléhn 6 S= 5 980 14.0/0.0
Henry Häljeryd - Lennart Wiklund Anna-Lisa Åkerdahl - Lennart Sohlin 3NT S+3 2 490 10.0/4.0
Olan Hedström - Jan Berggren Björn Backlund - Egil Tisell 3NT S+3 2 490 10.0/4.0
Britta Sundberg - Ingrid Wahlberg Bert Hellström - Sven-Erik Svedin 3NT N+3 5 490 10.0/4.0
Kerstin Selin - Torbjörn Larsson Agneta Boberg - Hans Selling 4 S+2 Kn 480 4.0/10.0
Karin Eriksson - Sture Holm Said Eliasson - Marianne Norström 4 S+2 E 480 4.0/10.0
Liane Svensson - Birgitta Svensson Ulla Blanck - Poul Steckhahn 4 S+2 Kn 480 4.0/10.0
Kirstin Löfgren - Carin Dahlberg Ingemar Svensson - Dan Mattsson 3 S+3 Kn 230 0.0/14.0
Eva Ribbenberg - Anders Jakobsson     - -/8.7