Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Örebridgen » Söndag kväll barometer simultan 2019-09-01 [Tävlingsinfo] [PBN]
Örebridgen

Söndag kväll barometer simultan 2019-09-01

Bricka 1

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Nord giv
ingen i zon
K754
KD65
D8
764
D862
108742
K107
kn
Ekn10
kn3
652
E10982
93
E9
Ekn943
KD53

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N77668
S77668
Ö65775
V65775
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Björn Forsberg - Annika Forsberg Carina Larsson - Erik Spångberg 2D Ö-3 E 500 10.0/0.0
Bertil Blomqvist - Anki Johansson Magnus Persson - Runa Persson 2D Ö-2 E 300 8.0/2.0
Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson Göran Oldin - Christina Oldin 2NT S+1 Kn 150 6.0/4.0
Leif Andersson - Anders Persson Lars Marcusson - Kerstin Marcusson 1NT S+1 2 120 4.0/6.0
Ann Bergström - Kerstin Olausson Lena Rohlén - Ove Pettersson 3NT N-1 8 -50 2.0/8.0
Jan Lindgren - Sören Klingneus Jan Thörnell - Bertolof Johansson 2D V= D -470 0.0/10.0
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg     - 6.5/-

Bricka 2

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Öst giv
N-S i zon
K104
72
Dkn3
D9543
ED
10953
EK107
1072
987
KD86
9862
E6
kn6532
Ekn4
54
Kkn8

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N85587
S85587
Ö58855
V58855
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Blomqvist - Anki Johansson Magnus Persson - Runa Persson 3 Ö-1 5 50 9.0/1.0
Leif Andersson - Anders Persson Lars Marcusson - Kerstin Marcusson 2 Ö-1 3 50 9.0/1.0
Jan Lindgren - Sören Klingneus Jan Thörnell - Bertolof Johansson Pass   6.0/4.0
Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson Göran Oldin - Christina Oldin 1 Ö+1 2 -110 2.0/8.0
Ann Bergström - Kerstin Olausson Lena Rohlén - Ove Pettersson 1 Ö+1 5 -110 2.0/8.0
Björn Forsberg - Annika Forsberg Carina Larsson - Erik Spångberg 2 Ö= 2 -110 2.0/8.0
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg     - 6.5/-

Bricka 3

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Syd giv
Ö-V i zon
kn3
D
K108653
Dkn85
E1042
Kkn9
94
EK104
95
E864
Dkn72
962
KD876
107532
E
73

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N56564
S56564
Ö87868
V87868
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Magnus Persson - Runa Persson Jan Lindgren - Sören Klingneus 1NT N= 4 90 9.0/1.0
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Carina Larsson - Erik Spångberg 2 N= 9 90 9.0/1.0
Lena Rohlén - Ove Pettersson Björn Forsberg - Annika Forsberg 2 N-1 9 -50 5.0/5.0
Göran Oldin - Christina Oldin Lars Marcusson - Kerstin Marcusson 2 S-1 E -50 5.0/5.0
Leif Andersson - Anders Persson Ann Bergström - Kerstin Olausson 2 S-2 E -100 1.0/9.0
Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson Jan Thörnell - Bertolof Johansson 3 S-2 9 -100 1.0/9.0
Bertil Blomqvist - Anki Johansson     - -/6.6

Bricka 4

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Väst giv
alla i zon
K95
87
98
EK10965
7
D10632
EDkn7
842
Ekn8642
EK5
6543
D103
kn94
K102
Dkn73

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N61023
S61123
Ö51211117
V51211117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Andersson - Anders Persson Ann Bergström - Kerstin Olausson 3 Ö-1 D 100 10.0/0.0
Lena Rohlén - Ove Pettersson Björn Forsberg - Annika Forsberg 2 Ö+3 D -200 7.0/3.0
Göran Oldin - Christina Oldin Lars Marcusson - Kerstin Marcusson 3 N-2 E -200 7.0/3.0
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Carina Larsson - Erik Spångberg 3 N-3 E -300 4.0/6.0
Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson Jan Thörnell - Bertolof Johansson 4 V= E -620 1.0/9.0
Magnus Persson - Runa Persson Jan Lindgren - Sören Klingneus 4 Ö= Kn -620 1.0/9.0
Bertil Blomqvist - Anki Johansson     - -/6.6

Bricka 5

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Nord giv
N-S i zon
K52
98742
1092
K7
ED84
3
KD75
D962
10973
10
86
kn108543
kn6
EKDkn65
Ekn43
E

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N5910510
S5911510
Ö84283
V84283
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Marcusson - Kerstin Marcusson Jan Thörnell - Bertolof Johansson 4 S+2 K 680 10.0/0.0
Carina Larsson - Erik Spångberg Lena Rohlén - Ove Pettersson 4 S+1 K 650 4.0/6.0
Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson Magnus Persson - Runa Persson 5 S= 2 650 4.0/6.0
Göran Oldin - Christina Oldin Ann Bergström - Kerstin Olausson 4 S+1 K 650 4.0/6.0
Björn Forsberg - Annika Forsberg Leif Andersson - Anders Persson 4 S+1 K 650 4.0/6.0
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Bertil Blomqvist - Anki Johansson 4 S+1 K 650 4.0/6.0
Jan Lindgren - Sören Klingneus     - 4.8/-

Bricka 6

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Öst giv
Ö-V i zon
D9832
852
73
852
K106
kn1043
K65
EKD
Ekn5
96
10942
kn943
74
EKD7
EDkn8
1076

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N45555
S45555
Ö98778
V98778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Larsson - Erik Spångberg Lena Rohlén - Ove Pettersson 2 S-1 E -50 8.0/2.0
Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson Magnus Persson - Runa Persson 2 S-1 E -50 8.0/2.0
Göran Oldin - Christina Oldin Ann Bergström - Kerstin Olausson 2 S-1 E -50 8.0/2.0
Lars Marcusson - Kerstin Marcusson Jan Thörnell - Bertolof Johansson 2 S-2 E -100 3.0/7.0
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Bertil Blomqvist - Anki Johansson 2 S-2 E -100 3.0/7.0
Björn Forsberg - Annika Forsberg Leif Andersson - Anders Persson 2D N-3 10 -500 0.0/10.0
Jan Lindgren - Sören Klingneus     - 4.8/-

Bricka 7

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Syd giv
alla i zon
Ekn653
D
D7
109532
K10982

E1043
KD76
7
Ekn98752
986
kn4
D4
K10643
Kkn52
E8

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N76677
S86677
Ö56755
V56755
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Lena Rohlén - Ove Pettersson 3NT V-3 D 300 10.0/0.0
Jan Thörnell - Bertolof Johansson Ann Bergström - Kerstin Olausson 2NT N= 8 120 8.0/2.0
Göran Oldin - Christina Oldin Björn Forsberg - Annika Forsberg 1NT N= 7 90 6.0/4.0
Lars Marcusson - Kerstin Marcusson Magnus Persson - Runa Persson 2 S-1 D -100 4.0/6.0
Bertil Blomqvist - Anki Johansson Jan Lindgren - Sören Klingneus 2 S-2 K -200 1.0/9.0
Leif Andersson - Anders Persson Carina Larsson - Erik Spångberg 2NT N-2 9 -200 1.0/9.0
Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson     - -/2.9

Bricka 8

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Väst giv
ingen i zon
8
E954
Dkn3
kn10932
E53
KD87632
7
76
Dkn742

E10954
K54
K1096
kn10
K862
ED8

Optimalt kontrakt: 4D V-2 300
 NT
N78559
S78559
Ö55884
V45874
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Blomqvist - Anki Johansson Jan Lindgren - Sören Klingneus 3D Ö-2 10 300 8.0/2.0
Leif Andersson - Anders Persson Carina Larsson - Erik Spångberg 3D V-2 8 300 8.0/2.0
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Lena Rohlén - Ove Pettersson 2D V-2 8 300 8.0/2.0
Göran Oldin - Christina Oldin Björn Forsberg - Annika Forsberg 3 V-1 Kn 50 3.0/7.0
Lars Marcusson - Kerstin Marcusson Magnus Persson - Runa Persson 3 V-1 8 50 3.0/7.0
Jan Thörnell - Bertolof Johansson Ann Bergström - Kerstin Olausson 3D S-4 K -800 0.0/10.0
Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson     - -/2.9

Bricka 9

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Nord giv
Ö-V i zon
ED10653
kn
K10964
2
Kkn42
KD743
D8
K8
7
10852
kn2
ED9753
98
E96
E753
kn1064

Optimalt kontrakt: 6D Ö-3 800
 NT
N5124119
S5124119
Ö71924
V71924
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Bergström - Kerstin Olausson Magnus Persson - Runa Persson 5D V-3 2 800 10.0/0.0
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Jan Lindgren - Sören Klingneus 5D N+1 7 650 8.0/2.0
Carina Larsson - Erik Spångberg Göran Oldin - Christina Oldin 3D N+1 5 630 6.0/4.0
Lena Rohlén - Ove Pettersson Leif Andersson - Anders Persson 5D Ö-2 E 500 4.0/6.0
Jan Thörnell - Bertolof Johansson Björn Forsberg - Annika Forsberg 4 V-1 2 100 2.0/8.0
Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson Bertil Blomqvist - Anki Johansson 4 V+1 2 -650 0.0/10.0
Lars Marcusson - Kerstin Marcusson     - 4.6/-

Bricka 10

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Öst giv
alla i zon
Ekn75
D73
E2
ED63
KD43
K10852
K4
97
862
Ekn64
1053
K82
109
9
Dkn9876
kn1054

Optimalt kontrakt: 4 S= 130
 NT
N1010566
S1010566
Ö23866
V33867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ann Bergström - Kerstin Olausson Magnus Persson - Runa Persson 3 S= D 110 10.0/0.0
Carina Larsson - Erik Spångberg Göran Oldin - Christina Oldin 2 V-1 E 100 8.0/2.0
Lena Rohlén - Ove Pettersson Leif Andersson - Anders Persson 2 N-1 E -100 6.0/4.0
Jan Thörnell - Bertolof Johansson Björn Forsberg - Annika Forsberg 2 V= 5 -110 4.0/6.0
Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson Bertil Blomqvist - Anki Johansson 2 V+1 E -140 2.0/8.0
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Jan Lindgren - Sören Klingneus 4 S-2 2 -200 0.0/10.0
Lars Marcusson - Kerstin Marcusson     - 4.6/-

Bricka 11

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Syd giv
ingen i zon
KD6
kn10762
kn10
642
kn7
E8543
973
753
98532
9
E8
EKD109
E104
KD
KD6542
kn8

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N38756
S38756
Ö95587
V95587
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Thörnell - Bertolof Johansson Carina Larsson - Erik Spångberg 4D Ö-3 K 500 10.0/0.0
Bertil Blomqvist - Anki Johansson Lars Marcusson - Kerstin Marcusson 2 S+3 Kn 150 8.0/2.0
Göran Oldin - Christina Oldin Lena Rohlén - Ove Pettersson 3 Ö-2 K 100 6.0/4.0
Jan Lindgren - Sören Klingneus Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson 3 Ö-1 K 50 4.0/6.0
Magnus Persson - Runa Persson Björn Forsberg - Annika Forsberg 2D N-1 E -100 2.0/8.0
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Leif Andersson - Anders Persson 4 Ö= K -130 0.0/10.0
Ann Bergström - Kerstin Olausson     - 4.1/-

Bricka 12

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Väst giv
N-S i zon
kn9765
ED94
K84
4
EKD32
K7
kn65
Kkn6

852
ED97
E109753
1084
kn1063
1032
D82

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N11631
S11631
Ö1110799
V121171012
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Oldin - Christina Oldin Lena Rohlén - Ove Pettersson 3NT V-1 9 50 10.0/0.0
Bertil Blomqvist - Anki Johansson Lars Marcusson - Kerstin Marcusson 1NT Ö+1 Kn -120 8.0/2.0
Jan Lindgren - Sören Klingneus Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson 3NT V= 9 -400 5.0/5.0
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Leif Andersson - Anders Persson 5 Ö= Kn -400 5.0/5.0
Magnus Persson - Runa Persson Björn Forsberg - Annika Forsberg 5 Ö+1 4 -420 2.0/8.0
Jan Thörnell - Bertolof Johansson Carina Larsson - Erik Spångberg 2D N-5 E -1400 0.0/10.0
Ann Bergström - Kerstin Olausson     - 4.1/-

Bricka 13

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Nord giv
alla i zon
kn4
KDkn93

E87643
EK53
E852
D1097
10
10976
764
Ekn632
5
D82
10
K854
KDkn92

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N105957
S105957
Ö38384
V38384
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson 4 S= E 130 10.0/0.0
Lena Rohlén - Ove Pettersson Jan Thörnell - Bertolof Johansson 3NT S-1 2 -100 5.0/5.0
Leif Andersson - Anders Persson Göran Oldin - Christina Oldin 5 S-1 E -100 5.0/5.0
Lars Marcusson - Kerstin Marcusson Jan Lindgren - Sören Klingneus 5 N-1 10 -100 5.0/5.0
Magnus Persson - Runa Persson Carina Larsson - Erik Spångberg 5 S-1 E -100 5.0/5.0
Ann Bergström - Kerstin Olausson Bertil Blomqvist - Anki Johansson 6 S-2 E -200 0.0/10.0
Björn Forsberg - Annika Forsberg     - 5.8/-

Bricka 14

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Öst giv
ingen i zon
E10874
Ekn97
K
973
kn9652
62
1097
KD4
D
K103
D6532
E1086
K3
D854
Ekn84
kn52

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N76888
S76888
Ö67455
V67455
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Andersson - Anders Persson Göran Oldin - Christina Oldin 2 S+1 7 140 8.0/2.0
Magnus Persson - Runa Persson Carina Larsson - Erik Spångberg 2 N+1 D 140 8.0/2.0
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson 3 N= D 140 8.0/2.0
Lars Marcusson - Kerstin Marcusson Jan Lindgren - Sören Klingneus 2 V-2 K 100 4.0/6.0
Lena Rohlén - Ove Pettersson Jan Thörnell - Bertolof Johansson 1NT Ö-1 5 50 2.0/8.0
Ann Bergström - Kerstin Olausson Bertil Blomqvist - Anki Johansson 2 S-2 6 -100 0.0/10.0
Björn Forsberg - Annika Forsberg     - 5.8/-

Bricka 15

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Syd giv
N-S i zon
D10
105
742
Dkn10653
kn54
K972
105
9742
EK63
E86
Dkn863
K
9872
Dkn43
EK9
E8

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N84558
S84558
Ö47775
V47875
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Thörnell - Bertolof Johansson Leif Andersson - Anders Persson 2NT V-3 5 150 10.0/0.0
Magnus Persson - Runa Persson Lena Rohlén - Ove Pettersson 2 Ö-2 E 100 8.0/2.0
Jan Lindgren - Sören Klingneus Ann Bergström - Kerstin Olausson 2 Ö-1 E 50 5.0/5.0
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Göran Oldin - Christina Oldin 2 V-1 10 50 5.0/5.0
Björn Forsberg - Annika Forsberg Bertil Blomqvist - Anki Johansson 2 Ö= E -90 2.0/8.0
Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson Lars Marcusson - Kerstin Marcusson 2 V+1 D -140 0.0/10.0
Carina Larsson - Erik Spångberg     - -/5.8

Bricka 16

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Väst giv
Ö-V i zon
KD
EKD102
Dkn104
Dkn
Ekn75
987
E83
E73
10632

K65
1096542
984
kn6543
972
K8

Optimalt kontrakt: 5D N-2 -300
 NT
N37926
S37926
Ö1064106
V1064106
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Göran Oldin - Christina Oldin 4 S= 7 420 10.0/0.0
Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson Lars Marcusson - Kerstin Marcusson 1 N+2 4 140 6.0/4.0
Magnus Persson - Runa Persson Lena Rohlén - Ove Pettersson 3 N= 10 140 6.0/4.0
Björn Forsberg - Annika Forsberg Bertil Blomqvist - Anki Johansson 3 N= 10 140 6.0/4.0
Jan Lindgren - Sören Klingneus Ann Bergström - Kerstin Olausson 4 S-1 7 -50 1.0/9.0
Jan Thörnell - Bertolof Johansson Leif Andersson - Anders Persson 4 S-1 8 -50 1.0/9.0
Carina Larsson - Erik Spångberg     - -/5.8

Bricka 17

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Nord giv
ingen i zon
kn8754
1053
D83
72
E3
K7
1076
EKkn854
1062
Dkn986
E542
9
KD9
E42
Kkn9
D1063

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N34374
S44374
Ö89968
V89968
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Larsson - Erik Spångberg Bertil Blomqvist - Anki Johansson 3 S-2 K -100 10.0/0.0
Leif Andersson - Anders Persson Magnus Persson - Runa Persson 3 V= 5 -110 8.0/2.0
Göran Oldin - Christina Oldin Jan Thörnell - Bertolof Johansson 3 V+1 4 -130 4.0/6.0
Björn Forsberg - Annika Forsberg Jan Lindgren - Sören Klingneus 3 V+1 3 -130 4.0/6.0
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Lars Marcusson - Kerstin Marcusson 3 V+1 7 -130 4.0/6.0
Ann Bergström - Kerstin Olausson Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson 3 N-3 9 -150 0.0/10.0
Lena Rohlén - Ove Pettersson     - -/4.2

Bricka 18

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Öst giv
N-S i zon
E1098
E7
kn1052
974
D73
KD54
KD876
10
K65
10962
E943
D2
kn42
kn83

EKkn8653

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N115589
S115589
Ö28744
V28744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Leif Andersson - Anders Persson Magnus Persson - Runa Persson 4D V-2 9 300 10.0/0.0
Ann Bergström - Kerstin Olausson Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson 3 S+2 K 150 7.0/3.0
Björn Forsberg - Annika Forsberg Jan Lindgren - Sören Klingneus 4 S+1 K 150 7.0/3.0
Göran Oldin - Christina Oldin Jan Thörnell - Bertolof Johansson 3 Ö-2 E 100 3.0/7.0
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Lars Marcusson - Kerstin Marcusson 3 Ö-2 E 100 3.0/7.0
Carina Larsson - Erik Spångberg Bertil Blomqvist - Anki Johansson 3 Ö-1 E 50 0.0/10.0
Lena Rohlén - Ove Pettersson     - -/4.2

Bricka 19

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Syd giv
Ö-V i zon
E107
ED42
952
E74
K9
kn1095
764
KD62
Dkn532
7
KDkn10
kn53
864
K863
E83
1098

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N55646
S55646
Ö78787
V78787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Jan Thörnell - Bertolof Johansson 2 Ö-1 5 100 10.0/0.0
Carina Larsson - Erik Spångberg Jan Lindgren - Sören Klingneus 2 S-1 K -50 6.0/4.0
Lars Marcusson - Kerstin Marcusson Ann Bergström - Kerstin Olausson 2 S-1 5 -50 6.0/4.0
Magnus Persson - Runa Persson Göran Oldin - Christina Oldin 1NT N-1 K -50 6.0/4.0
Bertil Blomqvist - Anki Johansson Lena Rohlén - Ove Pettersson 2 S-2 K -100 2.0/8.0
Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson Björn Forsberg - Annika Forsberg 2 Ö+1 10 -140 0.0/10.0
Leif Andersson - Anders Persson     - -/6.5

Bricka 20

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Väst giv
alla i zon
54
E753
kn9853
kn10
E108
KD8
102
E7653
3
kn964
ED7
KD942
KDkn9762
102
K64
8

Optimalt kontrakt: 6D N-4 -1100
 NT
N16282
S16282
Ö12610510
V11610510
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Jan Thörnell - Bertolof Johansson 4 Ö-2 K 200 10.0/0.0
Bertil Blomqvist - Anki Johansson Lena Rohlén - Ove Pettersson 4 V+1 4 -150 8.0/2.0
Carina Larsson - Erik Spångberg Jan Lindgren - Sören Klingneus 5 V= 5 -600 5.0/5.0
Lars Marcusson - Kerstin Marcusson Ann Bergström - Kerstin Olausson 3NT V= 5 -600 5.0/5.0
Magnus Persson - Runa Persson Göran Oldin - Christina Oldin 4 Ö= 8 -620 2.0/8.0
Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson Björn Forsberg - Annika Forsberg 3NT V+1 5 -630 0.0/10.0
Leif Andersson - Anders Persson     - -/6.5

Bricka 21

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Nord giv
N-S i zon
98432
Dkn10432
8
5
kn5
K85
E962
kn842
D10
E976
Dkn7
ED93
EK76

K10543
K1076

Optimalt kontrakt: 4NTD Ö-3 500
 NT
N567106
S567106
Ö87637
V87537
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Larsson - Erik Spångberg Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson 3D S+1 6 930 10.0/0.0
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Ann Bergström - Kerstin Olausson 4 S+1 E 650 8.0/2.0
Jan Thörnell - Bertolof Johansson Magnus Persson - Runa Persson 1NT Ö= 3 -90 6.0/4.0
Björn Forsberg - Annika Forsberg Lars Marcusson - Kerstin Marcusson 2 S-1 Kn -100 4.0/6.0
Lena Rohlén - Ove Pettersson Jan Lindgren - Sören Klingneus 2NT Ö= 3 -120 2.0/8.0
Bertil Blomqvist - Anki Johansson Leif Andersson - Anders Persson 3D N-2 D -500 0.0/10.0
Göran Oldin - Christina Oldin     - 4.6/-

Bricka 22

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Öst giv
Ö-V i zon
E
864
Kkn83
Kkn854
8432
1032
95
E963
106
KDkn9
E1072
1072
KDkn975
E75
D64
D

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N88798
S88798
Ö53634
V53634
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carina Larsson - Erik Spångberg Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson 3NT S= 9 400 10.0/0.0
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Ann Bergström - Kerstin Olausson 2 S+1 2 140 8.0/2.0
Bertil Blomqvist - Anki Johansson Leif Andersson - Anders Persson 3NT N-1 K -50 3.0/7.0
Lena Rohlén - Ove Pettersson Jan Lindgren - Sören Klingneus 4 S-1 9 -50 3.0/7.0
Jan Thörnell - Bertolof Johansson Magnus Persson - Runa Persson 3NT N-1 K -50 3.0/7.0
Björn Forsberg - Annika Forsberg Lars Marcusson - Kerstin Marcusson 3NT S-1 10 -50 3.0/7.0
Göran Oldin - Christina Oldin     - 4.6/-

Bricka 23

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Syd giv
alla i zon
64
96543
D9
9732
KDkn3
K8
K10865
K4
1075
Dkn1072
kn
ED105
E982
E
E7432
kn86

Optimalt kontrakt: 4NT V= -630
 NT
N34333
S34333
Ö989109
V10891010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Blomqvist - Anki Johansson Göran Oldin - Christina Oldin 2 Ö+1 E -140 9.0/1.0
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Magnus Persson - Runa Persson 3 V= 6 -140 9.0/1.0
Lena Rohlén - Ove Pettersson Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson 3NT V= D -600 5.0/5.0
Jan Lindgren - Sören Klingneus Leif Andersson - Anders Persson 3NT V= D -600 5.0/5.0
Lars Marcusson - Kerstin Marcusson Carina Larsson - Erik Spångberg 3NT V+1 D -630 1.0/9.0
Ann Bergström - Kerstin Olausson Björn Forsberg - Annika Forsberg 3NT V+1 D -630 1.0/9.0
Jan Thörnell - Bertolof Johansson     - -/5.0

Bricka 24

Örebridgen, Örebro, Sverige 2019.09.01

Väst giv
ingen i zon
EDkn62
E10
ED9
D75
10874
Dkn942
72
kn6
53
K873
8543
1032
K9
65
Kkn106
EK984

Optimalt kontrakt: 7NT N= 1520
 NT
N131371313
S131371313
Ö00600
V00600
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Blomqvist - Anki Johansson Göran Oldin - Christina Oldin 6NT N+1 4 1020 8.0/2.0
Lena Rohlén - Ove Pettersson Karl-Erik Nilsson - Lars S Karlsson 6NT N+1 7 1020 8.0/2.0
Marie Göthberg - Gunnar Göthberg Magnus Persson - Runa Persson 6NT S+1 Kn 1020 8.0/2.0
Jan Lindgren - Sören Klingneus Leif Andersson - Anders Persson 3NT S+4 D 520 2.0/8.0
Lars Marcusson - Kerstin Marcusson Carina Larsson - Erik Spångberg 3NT N+4 7 520 2.0/8.0
Ann Bergström - Kerstin Olausson Björn Forsberg - Annika Forsberg 3NT N+4 3 520 2.0/8.0
Jan Thörnell - Bertolof Johansson     - -/5.0