Kommande tävlingar
18/10 Elitserien .... Rond 6-11
09/11 Manfred Kamras Minne
16/11 Uppsala lagguld
Rapporterade tävlingar
13/10 Enköpings BS - Enaträffen
07/09 SM Par Junior - omgång 4
07/09 SM Par Junior - omgång 3
BK S:t Erik » Sommarbridge 2019-06-18 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK S:t Erik

Sommarbridge 2019-06-18

Bricka 1

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Nord giv
ingen i zon
K42
Kkn
Kkn76
Ekn65
Dkn1097
1093
E54
D9
85
D84
D1032
8743
E63
E7652
98
K102

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N10910910
S1091099
Ö23242
V23242
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ryman - Roger Lind Ellis Wohlner - Irene Rune 3NT N+1 2 430 16.0/4.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Olov Pettersson - Lars Janesköld 3NT N+1 2 430 16.0/4.0
Wiktor Raldow - Josef Jawitz Birger Bogstag - Karin Wallin 3NT N+1 3 430 16.0/4.0
Lena Engman - Kjell Pettersson Peter Törnblom - Peter Flodqvist 3NT N+1 3 430 16.0/4.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Christina Martin - Berit Strandberg 3NT N+1 8 430 16.0/4.0
Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin 4 N= 8 420 10.0/10.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje Johan Säfsten - Lars Nilsson 3NT N= 3 400 5.0/15.0
Barbara Lane - Åsa Trollborg Berit Helge - Berit Wedsberg 3NT N= 3 400 5.0/15.0
Boel Helsing - Curt Wallin Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall 3NT N= 8 400 5.0/15.0
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Dan Lindblom - Birgitta Alandh 3NT N= 3 400 5.0/15.0
Jane Ellner - Lillemor Parsons Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman 3NT N-1 3 -50 0.0/20.0
Mi Andrén - Åke Falkunge     - 11.0/-

Bricka 2

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Öst giv
N-S i zon
7
E64
Ekn875
KD64
kn10852
Dkn10832
D4
KD6
K97
63
E9532
E943
5
K1092
kn1087

Optimalt kontrakt: 6D Ö-5 1100
 NT
N1011458
S1012668
Ö31773
V31773
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Dan Lindblom - Birgitta Alandh 3NT N+1 7 630 20.0/0.0
Göran Ryman - Roger Lind Ellis Wohlner - Irene Rune 4 N+2 K 170 18.0/2.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Olov Pettersson - Lars Janesköld 4 Ö-3 5 150 15.0/5.0
Wiktor Raldow - Josef Jawitz Birger Bogstag - Karin Wallin 4 N+1 K 150 15.0/5.0
Barbara Lane - Åsa Trollborg Berit Helge - Berit Wedsberg 3 V-2 7 100 11.0/9.0
Lena Engman - Kjell Pettersson Peter Törnblom - Peter Flodqvist 3 V-2 7 100 11.0/9.0
Jane Ellner - Lillemor Parsons Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman 2 V= 7 -110 8.0/12.0
Boel Helsing - Curt Wallin Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall 3 V= E -140 5.0/15.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Christina Martin - Berit Strandberg 3 V= 7 -140 5.0/15.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje Johan Säfsten - Lars Nilsson 2 V+3 K -200 2.0/18.0
Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin 4 V= 7 -420 0.0/20.0
Mi Andrén - Åke Falkunge     - 11.0/-

Bricka 3

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Syd giv
Ö-V i zon
Kkn9
K982
954
D74
5
E10
KDkn1062
9652
ED62
kn743
E
EK103
108743
D65
873
kn8

Optimalt kontrakt: 6 V= -1370
 NT
N11351
S11351
Ö121210810
V121210811
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Göran Ryman - Roger Lind Ellis Wohlner - Irene Rune 6NT Ö-1 8 100 19.0/1.0
Wiktor Raldow - Josef Jawitz Birger Bogstag - Karin Wallin 6NT Ö-1 3 100 19.0/1.0
Barbara Lane - Åsa Trollborg Berit Helge - Berit Wedsberg 2 Ö+1 5 -140 15.0/5.0
Jane Ellner - Lillemor Parsons Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman 2 Ö+1 4 -140 15.0/5.0
Boel Helsing - Curt Wallin Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall 3NT Ö+1 Kn -630 12.0/8.0
Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin 3NT Ö+2 7 -660 8.0/12.0
Lena Engman - Kjell Pettersson Peter Törnblom - Peter Flodqvist 3NT Ö+2 3 -660 8.0/12.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Christina Martin - Berit Strandberg 3NT Ö+2 3 -660 8.0/12.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje Johan Säfsten - Lars Nilsson 3NT Ö+3 3 -690 4.0/16.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Olov Pettersson - Lars Janesköld 3NT Ö+4 3 -720 1.0/19.0
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Dan Lindblom - Birgitta Alandh 3NT Ö+4 3 -720 1.0/19.0
Mi Andrén - Åke Falkunge     - 11.0/-

Bricka 4

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Väst giv
alla i zon
E7
6542
D1064
Dkn9
D8

EKkn8753
K1084
1096
EKkn
2
E76532
Kkn5432
D109873
9

Optimalt kontrakt: 4 V= -130
 NT
N13986
S13986
Ö108446
V108346
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Wiktor Raldow - Josef Jawitz Olov Pettersson - Lars Janesköld 5D V-3 E 800 20.0/0.0
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag 6D Ö-2 7 500 18.0/2.0
Berit Helge - Berit Wedsberg Mi Andrén - Åke Falkunge 3NT Ö-2 2 200 16.0/4.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje Göran Ryman - Roger Lind 5 Ö-1 3 100 12.0/8.0
Barbara Lane - Åsa Trollborg Birger Bogstag - Karin Wallin 5 Ö-1 2 100 12.0/8.0
Jane Ellner - Lillemor Parsons Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall 3 V-1 E 100 12.0/8.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman 4 S-1 E -100 8.0/12.0
Dan Lindblom - Birgitta Alandh Boel Helsing - Curt Wallin 5 Ö+1 3 -620 6.0/14.0
Johan Säfsten - Lars Nilsson Thomas Malmström - Michael Jungstedt 5D Ö+1 2 -950 4.0/16.0
Christina Martin - Berit Strandberg Lena Engman - Kjell Pettersson 6 Ö= 7 -1370 2.0/18.0
Peter Törnblom - Peter Flodqvist Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin 7D S-5 4 -1400 0.0/20.0
Ellis Wohlner - Irene Rune     - -/7.1

Bricka 5

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Nord giv
N-S i zon
kn75
94
kn8653
D52
E8
K1032
EK10
E974
D106432
Dkn76
4
K3
K9
E85
D972
kn1086

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N46222
S46222
Ö9711109
V9711109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag 3NT V-2 3 100 20.0/0.0
Dan Lindblom - Birgitta Alandh Boel Helsing - Curt Wallin 3 Ö+2 Kn -200 18.0/2.0
Christina Martin - Berit Strandberg Lena Engman - Kjell Pettersson 3NT V= 6 -400 16.0/4.0
Wiktor Raldow - Josef Jawitz Olov Pettersson - Lars Janesköld 4 Ö= Kn -420 14.0/6.0
Johan Säfsten - Lars Nilsson Thomas Malmström - Michael Jungstedt 4 V+1 3 -450 6.0/14.0
Berit Helge - Berit Wedsberg Mi Andrén - Åke Falkunge 4 Ö+1 E -450 6.0/14.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje Göran Ryman - Roger Lind 4 Ö+1 Kn -450 6.0/14.0
Barbara Lane - Åsa Trollborg Birger Bogstag - Karin Wallin 5 Ö= 7 -450 6.0/14.0
Peter Törnblom - Peter Flodqvist Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin 4 Ö+1 2 -450 6.0/14.0
Jane Ellner - Lillemor Parsons Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall 4 V+1 9 -450 6.0/14.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman 4 V+1 3 -450 6.0/14.0
Ellis Wohlner - Irene Rune     - -/7.1

Bricka 6

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Öst giv
Ö-V i zon
2
D10762
43
EKD107
EK976
K
E1072
643
kn1054
kn9
Kkn986
82
D83
E8543
D5
kn95

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -100
 NT
N1021023
S1021023
Ö3101103
V3101103
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Säfsten - Lars Nilsson Thomas Malmström - Michael Jungstedt 4 N+2 Kn 480 18.0/2.0
Barbara Lane - Åsa Trollborg Birger Bogstag - Karin Wallin 4 N+2 Kn 480 18.0/2.0
Jane Ellner - Lillemor Parsons Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall 4 N+2 D 480 18.0/2.0
Christina Martin - Berit Strandberg Lena Engman - Kjell Pettersson 4 N+1 Kn 450 14.0/6.0
Wiktor Raldow - Josef Jawitz Olov Pettersson - Lars Janesköld 4 S= E 420 12.0/8.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman 3 N+3 Kn 230 10.0/10.0
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag 4 V-2 E 200 8.0/12.0
Dan Lindblom - Birgitta Alandh Boel Helsing - Curt Wallin 5 N-1 Kn -50 5.0/15.0
Peter Törnblom - Peter Flodqvist Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin 5 N-1 2 -50 5.0/15.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje Göran Ryman - Roger Lind 4D N-1 Kn -100 2.0/18.0
Berit Helge - Berit Wedsberg Mi Andrén - Åke Falkunge 3 V= E -140 0.0/20.0
Ellis Wohlner - Irene Rune     - -/7.1

Bricka 7

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Syd giv
alla i zon
D954
E105
93
K1096
EKkn8
Kkn98643
5
8
6
2
EKkn7642
kn542
10732
D7
D108
ED73

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N64367
S65367
Ö68965
V68965
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Boel Helsing - Curt Wallin 5 Ö-2 3 200 20.0/0.0
Göran Ryman - Roger Lind Wiktor Raldow - Josef Jawitz 4 V-1 9 100 15.0/5.0
Ellis Wohlner - Irene Rune Mi Andrén - Åke Falkunge 4 V-1 9 100 15.0/5.0
Dan Lindblom - Birgitta Alandh Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall 4 V-1 9 100 15.0/5.0
Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin Lena Engman - Kjell Pettersson 4 V-1 9 100 15.0/5.0
Birger Bogstag - Karin Wallin Berit Helge - Berit Wedsberg 3 V= 9 -140 10.0/10.0
Barbara Lane - Åsa Trollborg Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3 V+1 9 -170 7.0/13.0
Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman Christina Martin - Berit Strandberg 2 V+2 5 -170 7.0/13.0
Johan Säfsten - Lars Nilsson Olov Pettersson - Lars Janesköld 4 V= 5 -620 2.0/18.0
Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag Jane Ellner - Lillemor Parsons 4 V= 5 -620 2.0/18.0
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Peter Törnblom - Peter Flodqvist 4 V= 5 -620 2.0/18.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje     - 7.9/-

Bricka 8

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Väst giv
ingen i zon
E642
742
kn97
Kkn2
K9
EK98
K6
ED753
Dkn1087
Dkn
D1085
104
53
10653
E432
986

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N43323
S43323
Ö9910119
V910101110
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman Christina Martin - Berit Strandberg 3 V-1 7 50 20.0/0.0
Johan Säfsten - Lars Nilsson Olov Pettersson - Lars Janesköld 3NT V+1 2 -430 16.0/4.0
Göran Ryman - Roger Lind Wiktor Raldow - Josef Jawitz 3NT V+1 7 -430 16.0/4.0
Birger Bogstag - Karin Wallin Berit Helge - Berit Wedsberg 3NT V+1 7 -430 16.0/4.0
Barbara Lane - Åsa Trollborg Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3NT Ö+2 3 -460 7.0/13.0
Ellis Wohlner - Irene Rune Mi Andrén - Åke Falkunge 3NT Ö+2 3 -460 7.0/13.0
Dan Lindblom - Birgitta Alandh Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall 3NT V+2 4 -460 7.0/13.0
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Peter Törnblom - Peter Flodqvist 3NT V+2 7 -460 7.0/13.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Boel Helsing - Curt Wallin 3NT V+2 4 -460 7.0/13.0
Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin Lena Engman - Kjell Pettersson 3NT Ö+2 2 -460 7.0/13.0
Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag Jane Ellner - Lillemor Parsons 3NT V+3 4 -490 0.0/20.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje     - 7.9/-

Bricka 9

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Nord giv
Ö-V i zon
Dkn54
kn64
1032
1075
K
ED1072
8754
D43
1073
3
KDkn9
Ekn962
E9862
K985
E6
K8

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N33687
S33687
Ö1010746
V1010746
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Säfsten - Lars Nilsson Olov Pettersson - Lars Janesköld 3 S= 2 140 19.0/1.0
Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag Jane Ellner - Lillemor Parsons 3 S= E 140 19.0/1.0
Göran Ryman - Roger Lind Wiktor Raldow - Josef Jawitz 3 S-1 3 -50 12.0/8.0
Birger Bogstag - Karin Wallin Berit Helge - Berit Wedsberg 3 S-1 4 -50 12.0/8.0
Ellis Wohlner - Irene Rune Mi Andrén - Åke Falkunge 3 S-1 3 -50 12.0/8.0
Dan Lindblom - Birgitta Alandh Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall 3 S-1 D -50 12.0/8.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Boel Helsing - Curt Wallin 3 S-1 D -50 12.0/8.0
Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman Christina Martin - Berit Strandberg 3 S-2 3 -100 5.0/15.0
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Peter Törnblom - Peter Flodqvist 3D S-1 3 -100 5.0/15.0
Barbara Lane - Åsa Trollborg Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3 Ö+1 8 -130 2.0/18.0
Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin Lena Engman - Kjell Pettersson 4D Ö= E -710 0.0/20.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje     - 7.9/-

Bricka 10

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Öst giv
alla i zon
E3
109
ED1082
Dkn62
K109
62
Kkn
EK10954
D87
kn8743
9753
7
kn6542
EKD5
64
83

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N79888
S79888
Ö64544
V64544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Törnblom - Peter Flodqvist Dan Lindblom - Birgitta Alandh 3NT N+2 2 660 19.0/1.0
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Lena Engman - Kjell Pettersson 3NT N+2 7 660 19.0/1.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Jane Ellner - Lillemor Parsons 3NT N= 8 600 16.0/4.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Birger Bogstag - Karin Wallin 3 V-2 E 200 13.0/7.0
Olov Pettersson - Lars Janesköld Göran Ryman - Roger Lind 2 Ö-2 E 200 13.0/7.0
Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag 3 S= E 140 10.0/10.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje Mi Andrén - Åke Falkunge 3 N= 7 110 7.0/13.0
Barbara Lane - Åsa Trollborg Wiktor Raldow - Josef Jawitz 2 S= E 110 7.0/13.0
Ellis Wohlner - Irene Rune Berit Helge - Berit Wedsberg 2 N= 7 90 3.0/17.0
Boel Helsing - Curt Wallin Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman 2 N= 7 90 3.0/17.0
Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin Christina Martin - Berit Strandberg 3 S-1 E -100 0.0/20.0
Johan Säfsten - Lars Nilsson     - -/13.2

Bricka 11

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Syd giv
ingen i zon
D9872
73
K107
763
K10
Ekn982
kn854
ED
654
K105
63
109842
Ekn3
D64
ED92
Kkn5

Optimalt kontrakt: 2NTD V-1 100
 NT
N57485
S57486
Ö85857
V85857
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag 3 S+1 E 170 20.0/0.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Jane Ellner - Lillemor Parsons 2 N+1 5 140 18.0/2.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Birger Bogstag - Karin Wallin 2 S= E 110 14.0/6.0
Ellis Wohlner - Irene Rune Berit Helge - Berit Wedsberg 2 S= 4 110 14.0/6.0
Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin Christina Martin - Berit Strandberg 2 S= 5 110 14.0/6.0
Barbara Lane - Åsa Trollborg Wiktor Raldow - Josef Jawitz 2 N-1 K -50 7.0/13.0
Peter Törnblom - Peter Flodqvist Dan Lindblom - Birgitta Alandh 2 S-1 4 -50 7.0/13.0
Boel Helsing - Curt Wallin Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman 4 S-1 9 -50 7.0/13.0
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Lena Engman - Kjell Pettersson 2 N-1 5 -50 7.0/13.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje Mi Andrén - Åke Falkunge 2 V+1 8 -140 2.0/18.0
Olov Pettersson - Lars Janesköld Göran Ryman - Roger Lind 1 V+3 7 -170 0.0/20.0
Johan Säfsten - Lars Nilsson     - -/13.2

Bricka 12

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Väst giv
N-S i zon
kn102
4
Ekn987
E854
9543
865
42
D1073
D87
EKD10932
5
Kkn
EK6
kn7
KD1063
962

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N810576
S810576
Ö53864
V53864
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Peter Törnblom - Peter Flodqvist Dan Lindblom - Birgitta Alandh 5 S= 3 600 20.0/0.0
Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin Christina Martin - Berit Strandberg 5D Ö-3 E 500 18.0/2.0
Barbara Lane - Åsa Trollborg Wiktor Raldow - Josef Jawitz 5D Ö-2 E 300 16.0/4.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje Mi Andrén - Åke Falkunge 4 N+1 E 150 14.0/6.0
Ellis Wohlner - Irene Rune Berit Helge - Berit Wedsberg 4D Ö-1 E 100 10.0/10.0
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Lena Engman - Kjell Pettersson 4 Ö-2 E 100 10.0/10.0
Per-Olof Eriksson - Anders Walldov Jane Ellner - Lillemor Parsons 4 Ö-2 E 100 10.0/10.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Birger Bogstag - Karin Wallin 4 Ö-1 E 50 3.0/17.0
Olov Pettersson - Lars Janesköld Göran Ryman - Roger Lind 3 Ö-1 E 50 3.0/17.0
Boel Helsing - Curt Wallin Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman 4 Ö-1 E 50 3.0/17.0
Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag 4 Ö-1 E 50 3.0/17.0
Johan Säfsten - Lars Nilsson     - -/13.2

Bricka 13

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Nord giv
alla i zon
8732
D10
K2
kn9763
104
Ekn8652
E874
4
KD65
K974
kn95
ED
Ekn9
3
D1063
K10852

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N84343
S84363
Ö491079
V481078
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Christina Martin - Berit Strandberg 1NT V+1 3 -120 20.0/0.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje Berit Helge - Berit Wedsberg 3 Ö+1 6 -170 18.0/2.0
Johan Säfsten - Lars Nilsson Barbara Lane - Åsa Trollborg 4 Ö= 3 -620 8.0/12.0
Mi Andrén - Åke Falkunge Göran Ryman - Roger Lind 4 Ö= 6 -620 8.0/12.0
Wiktor Raldow - Josef Jawitz Thomas Malmström - Michael Jungstedt 4 Ö= 6 -620 8.0/12.0
Ellis Wohlner - Irene Rune Birger Bogstag - Karin Wallin 4 Ö= 5 -620 8.0/12.0
Dan Lindblom - Birgitta Alandh Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 4 Ö= 3 -620 8.0/12.0
Lena Engman - Kjell Pettersson Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag 4 Ö= 6 -620 8.0/12.0
Jane Ellner - Lillemor Parsons Boel Helsing - Curt Wallin 4 Ö= 5 -620 8.0/12.0
Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman 4 Ö= 2 -620 8.0/12.0
Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall Peter Törnblom - Peter Flodqvist 4 Ö= 3 -620 8.0/12.0
Olov Pettersson - Lars Janesköld     - 8.7/-

Bricka 14

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Öst giv
ingen i zon
D1043
874
D75
E42
kn87
103
K62
K10953
962
EKD2
E10983
D
EK5
kn965
kn4
kn876

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N54666
S54666
Ö88777
V88777
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Christina Martin - Berit Strandberg 3 Ö-3 E 150 20.0/0.0
Lena Engman - Kjell Pettersson Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag 3NT V-2 3 100 18.0/2.0
Johan Säfsten - Lars Nilsson Barbara Lane - Åsa Trollborg 3 Ö-1 E 50 16.0/4.0
Mi Andrén - Åke Falkunge Göran Ryman - Roger Lind 1NT V= 4 -90 12.0/8.0
Wiktor Raldow - Josef Jawitz Thomas Malmström - Michael Jungstedt 2 Ö= E -90 12.0/8.0
Ellis Wohlner - Irene Rune Birger Bogstag - Karin Wallin 2 Ö= E -90 12.0/8.0
Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman 2 S-2 2 -100 8.0/12.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje Berit Helge - Berit Wedsberg 1 Ö+2 E -110 5.0/15.0
Jane Ellner - Lillemor Parsons Boel Helsing - Curt Wallin 2 Ö+1 5 -110 5.0/15.0
Dan Lindblom - Birgitta Alandh Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 1NT V+1 4 -120 2.0/18.0
Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall Peter Törnblom - Peter Flodqvist 1NT V+4 8 -210 0.0/20.0
Olov Pettersson - Lars Janesköld     - 8.7/-

Bricka 15

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Syd giv
N-S i zon
Kkn8
D832
Kkn986
6
106
kn1075
D7543
53
D974
64
2
EDkn942
E532
EK9
E10
K1087

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N712111010
S712111010
Ö51232
V51232
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall Peter Törnblom - Peter Flodqvist 4D Ö-6 E 1400 20.0/0.0
Johan Säfsten - Lars Nilsson Barbara Lane - Åsa Trollborg 3NT S+2 5 660 17.0/3.0
Lena Engman - Kjell Pettersson Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag 3NT S+2 7 660 17.0/3.0
Wiktor Raldow - Josef Jawitz Thomas Malmström - Michael Jungstedt 3NT S+1 Kn 630 11.0/9.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje Berit Helge - Berit Wedsberg 3NT S+1 3 630 11.0/9.0
Dan Lindblom - Birgitta Alandh Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 3NT S+1 5 630 11.0/9.0
Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman 3NT S+1 3 630 11.0/9.0
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Christina Martin - Berit Strandberg 3NT S= 3 600 6.0/14.0
Mi Andrén - Åke Falkunge Göran Ryman - Roger Lind 4D Ö-3 E 500 3.0/17.0
Jane Ellner - Lillemor Parsons Boel Helsing - Curt Wallin 3D Ö-3 E 500 3.0/17.0
Ellis Wohlner - Irene Rune Birger Bogstag - Karin Wallin 3NT S-1 10 -100 0.0/20.0
Olov Pettersson - Lars Janesköld     - 8.7/-

Bricka 16

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Väst giv
Ö-V i zon
EKDkn95
87
EK
1095
10764
D64
D52
D74
3
109
kn109864
kn632
82
EKkn532
73
EK8

Optimalt kontrakt: 7 N= 1510
 NT
N107121312
S107121312
Ö26101
V26101
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Säfsten - Lars Nilsson Wiktor Raldow - Josef Jawitz 7 N= Kn 1510 20.0/0.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Ellis Wohlner - Irene Rune 6 N+1 Kn 1010 18.0/2.0
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman 6NT N= Kn 990 16.0/4.0
Göran Ryman - Roger Lind Barbara Lane - Åsa Trollborg 6 N= 10 980 11.0/9.0
Dan Lindblom - Birgitta Alandh Jane Ellner - Lillemor Parsons 6 N= Kn 980 11.0/9.0
Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 6 S= 4 980 11.0/9.0
Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall Lena Engman - Kjell Pettersson 6 N= Kn 980 11.0/9.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje Birger Bogstag - Karin Wallin 4 N+2 Kn 480 5.0/15.0
Boel Helsing - Curt Wallin Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin 5 N+1 Kn 480 5.0/15.0
Christina Martin - Berit Strandberg Peter Törnblom - Peter Flodqvist 3NT N+2 Kn 460 2.0/18.0
Olov Pettersson - Lars Janesköld Mi Andrén - Åke Falkunge 7NT S-1 6 -50 0.0/20.0
Berit Helge - Berit Wedsberg     - 7.8/-

Bricka 17

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Nord giv
ingen i zon
K75
1043
94
Kkn1065
6
Dkn92
K83
ED842
kn10832
K87
765
97
ED94
E65
EDkn102
3

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N79788
S79788
Ö54544
V54544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Boel Helsing - Curt Wallin Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin 2D V-3 9 500 20.0/0.0
Göran Ryman - Roger Lind Barbara Lane - Åsa Trollborg 3NT N+2 9 460 18.0/2.0
Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 3NT S= D 400 16.0/4.0
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman 2NT N+3 9 210 14.0/6.0
Dan Lindblom - Birgitta Alandh Jane Ellner - Lillemor Parsons 2 S= D 110 11.0/9.0
Christina Martin - Berit Strandberg Peter Törnblom - Peter Flodqvist 2 S= D 110 11.0/9.0
Johan Säfsten - Lars Nilsson Wiktor Raldow - Josef Jawitz 2 S-1 D -50 4.0/16.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Ellis Wohlner - Irene Rune 3 S-1 6 -50 4.0/16.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje Birger Bogstag - Karin Wallin 3NT N-1 9 -50 4.0/16.0
Olov Pettersson - Lars Janesköld Mi Andrén - Åke Falkunge 3 N-1 8 -50 4.0/16.0
Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall Lena Engman - Kjell Pettersson 3 S-1 D -50 4.0/16.0
Berit Helge - Berit Wedsberg     - 7.8/-

Bricka 18

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Öst giv
N-S i zon
kn
K74
D1065
ED1054
E8752
105
E984
97
K1094
E63
7
Kkn832
D63
Dkn982
Kkn32
6

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N58834
S58834
Ö855108
V855108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Elisabeth Andersson - Anita Brynje Birger Bogstag - Karin Wallin 4 V-3 K 150 20.0/0.0
Dan Lindblom - Birgitta Alandh Jane Ellner - Lillemor Parsons 3 V-1 4 50 18.0/2.0
Johan Säfsten - Lars Nilsson Wiktor Raldow - Josef Jawitz Pass   16.0/4.0
Göran Ryman - Roger Lind Barbara Lane - Åsa Trollborg 2 V= 6 -110 13.0/7.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Ellis Wohlner - Irene Rune 2 V= 6 -110 13.0/7.0
Boel Helsing - Curt Wallin Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin 2 V+1 4 -140 9.0/11.0
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman 2 V+1 Kn -140 9.0/11.0
Olov Pettersson - Lars Janesköld Mi Andrén - Åke Falkunge 3 Ö+1 D -170 6.0/14.0
Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall Lena Engman - Kjell Pettersson 3 V+2 K -200 4.0/16.0
Christina Martin - Berit Strandberg Peter Törnblom - Peter Flodqvist 4 V= 4 -420 2.0/18.0
Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 4D S-2 E -500 0.0/20.0
Berit Helge - Berit Wedsberg     - 7.8/-

Bricka 19

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Syd giv
Ö-V i zon
kn54
K2
D62
Ekn963
106
Ekn963
K10743
8
ED
D1054
kn95
D1072
K98732
87
E8
K54

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N85598
S855108
Ö58834
V58834
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olov Pettersson - Lars Janesköld Berit Helge - Berit Wedsberg 4 S+1 8 450 20.0/0.0
Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag Dan Lindblom - Birgitta Alandh 4 S= 8 420 18.0/2.0
Göran Ryman - Roger Lind Johan Säfsten - Lars Nilsson 3 S+1 8 170 14.0/6.0
Wiktor Raldow - Josef Jawitz Ellis Wohlner - Irene Rune 3 S+1 8 170 14.0/6.0
Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall Christina Martin - Berit Strandberg 2 S+2 8 170 14.0/6.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje Thomas Malmström - Michael Jungstedt 1 S+1 8 110 9.0/11.0
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Boel Helsing - Curt Wallin 2 S= 8 110 9.0/11.0
Peter Törnblom - Peter Flodqvist Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 3 V-1 E 100 6.0/14.0
Birger Bogstag - Karin Wallin Mi Andrén - Åke Falkunge 4 S-1 8 -50 3.0/17.0
Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman Lena Engman - Kjell Pettersson 3 S-1 8 -50 3.0/17.0
Jane Ellner - Lillemor Parsons Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin 2 V+1 Kn -140 0.0/20.0
Barbara Lane - Åsa Trollborg     - -/9.4

Bricka 20

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Väst giv
alla i zon
kn5
D72
E974
10743
ED2
K963
KD8
EK2
98743
E
kn3
D9865
K106
kn10854
10652
kn

Optimalt kontrakt: 5NT V= -660
 NT
N15522
S15522
Ö11881111
V11881111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olov Pettersson - Lars Janesköld Berit Helge - Berit Wedsberg 5 V-1 10 100 20.0/0.0
Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall Christina Martin - Berit Strandberg 3NT V= 4 -600 18.0/2.0
Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman Lena Engman - Kjell Pettersson 3NT V+1 7 -630 15.0/5.0
Jane Ellner - Lillemor Parsons Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin 3NT V+1 9 -630 15.0/5.0
Göran Ryman - Roger Lind Johan Säfsten - Lars Nilsson 4 V+1 4 -650 8.0/12.0
Birger Bogstag - Karin Wallin Mi Andrén - Åke Falkunge 4 V+1 5 -650 8.0/12.0
Wiktor Raldow - Josef Jawitz Ellis Wohlner - Irene Rune 4 V+1 Kn -650 8.0/12.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje Thomas Malmström - Michael Jungstedt 4 V+1 E -650 8.0/12.0
Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag Dan Lindblom - Birgitta Alandh 4 V+1 4 -650 8.0/12.0
Peter Törnblom - Peter Flodqvist Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 3NT V+2 Kn -660 1.0/19.0
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Boel Helsing - Curt Wallin 3NT V+2 7 -660 1.0/19.0
Barbara Lane - Åsa Trollborg     - -/9.4

Bricka 21

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Nord giv
N-S i zon
K94
962
E7
EK1098
Ekn82
Dkn73
843
75
D75
54
Kkn62
6432
1063
EK108
D1095
Dkn

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N109989
S109989
Ö33453
V33453
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Olov Pettersson - Lars Janesköld Berit Helge - Berit Wedsberg 3NT S+1 3 630 16.0/4.0
Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag Dan Lindblom - Birgitta Alandh 3NT N+1 6 630 16.0/4.0
Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman Lena Engman - Kjell Pettersson 3NT N+1 2 630 16.0/4.0
Jane Ellner - Lillemor Parsons Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin 3NT N+1 2 630 16.0/4.0
Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall Christina Martin - Berit Strandberg 3NT S+1 8 630 16.0/4.0
Göran Ryman - Roger Lind Johan Säfsten - Lars Nilsson 3NT N= 5 600 8.0/12.0
Wiktor Raldow - Josef Jawitz Ellis Wohlner - Irene Rune 3NT N= 2 600 8.0/12.0
Peter Törnblom - Peter Flodqvist Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 3NT N= 5 600 8.0/12.0
Birger Bogstag - Karin Wallin Mi Andrén - Åke Falkunge 3 N= 5 110 4.0/16.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje Thomas Malmström - Michael Jungstedt 2 S= 7 90 2.0/18.0
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Boel Helsing - Curt Wallin 3NT N-1 6 -100 0.0/20.0
Barbara Lane - Åsa Trollborg     - -/9.4

Bricka 22

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Öst giv
Ö-V i zon
D8754
E97
E96
64

kn104
KD1083
kn10872
kn10632
8653
2
KD3
EK9
KD2
kn754
E95

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N578109
S588109
Ö75434
V75434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Säfsten - Lars Nilsson Ellis Wohlner - Irene Rune 3NT S+1 K 430 19.0/1.0
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Jane Ellner - Lillemor Parsons 3NT S+1 K 430 19.0/1.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje Wiktor Raldow - Josef Jawitz 4 S= K 420 16.0/4.0
Boel Helsing - Curt Wallin Christina Martin - Berit Strandberg 3NT S= Kn 400 14.0/6.0
Birger Bogstag - Karin Wallin Olov Pettersson - Lars Janesköld 4 S-1 Kn -50 7.0/13.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Berit Helge - Berit Wedsberg 4 S-1 K -50 7.0/13.0
Dan Lindblom - Birgitta Alandh Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin 4 S-1 3 -50 7.0/13.0
Peter Törnblom - Peter Flodqvist Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag 4 S-1 K -50 7.0/13.0
Lena Engman - Kjell Pettersson Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 3NT S-1 Kn -50 7.0/13.0
Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall 4 S-1 Kn -50 7.0/13.0
Mi Andrén - Åke Falkunge Barbara Lane - Åsa Trollborg 4 N-2 2 -100 0.0/20.0
Göran Ryman - Roger Lind     - -/13.8

Bricka 23

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Syd giv
alla i zon
1065
kn10962
Ekn84
3
K974
ED
K72
10765
ED32
K875
1096
E9
kn8
43
D53
KDkn842

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N75534
S75534
Ö688109
V688109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Säfsten - Lars Nilsson Ellis Wohlner - Irene Rune 3NT Ö-1 K 100 15.0/5.0
Birger Bogstag - Karin Wallin Olov Pettersson - Lars Janesköld 4 V-1 3 100 15.0/5.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Berit Helge - Berit Wedsberg 4 V-1 Kn 100 15.0/5.0
Peter Törnblom - Peter Flodqvist Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag 4 Ö-1 K 100 15.0/5.0
Boel Helsing - Curt Wallin Christina Martin - Berit Strandberg 4 V-1 3 100 15.0/5.0
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Jane Ellner - Lillemor Parsons 4 V-1 Kn 100 15.0/5.0
Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall 3 Ö+1 K -170 8.0/12.0
Mi Andrén - Åke Falkunge Barbara Lane - Åsa Trollborg 4 V= 3 -620 3.0/17.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje Wiktor Raldow - Josef Jawitz 4 V= 3 -620 3.0/17.0
Dan Lindblom - Birgitta Alandh Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin 4 V= 3 -620 3.0/17.0
Lena Engman - Kjell Pettersson Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 4 V= 3 -620 3.0/17.0
Göran Ryman - Roger Lind     - -/13.8

Bricka 24

BK S:t Erik, Sverige 2019.06.18

Väst giv
ingen i zon
EKD
Dkn103
973
864
10753
9652
EDkn
D3
98
K74
K52
Ekn1092
kn642
E8
10864
K75

Optimalt kontrakt: 2 N= 110
 NT
N67787
S67787
Ö76556
V76556
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Johan Säfsten - Lars Nilsson Ellis Wohlner - Irene Rune 2NT N+1 Kn 150 19.0/1.0
Jan Larsson - Yvonne Flodqvist Jane Ellner - Lillemor Parsons 1NT S+2 7 150 19.0/1.0
Lena Engman - Kjell Pettersson Per-Olof Eriksson - Anders Walldov 2 N= 9 110 16.0/4.0
Boel Helsing - Curt Wallin Christina Martin - Berit Strandberg 1NT N= Kn 90 14.0/6.0
Mi Andrén - Åke Falkunge Barbara Lane - Åsa Trollborg 3NT S-1 D -50 10.0/10.0
Thomas Malmström - Michael Jungstedt Berit Helge - Berit Wedsberg 2 N-1 10 -50 10.0/10.0
Elisabeth Andersson - Anita Brynje Wiktor Raldow - Josef Jawitz 2 S-1 D -50 10.0/10.0
Birger Bogstag - Karin Wallin Olov Pettersson - Lars Janesköld 2 Ö= E -90 3.0/17.0
Dan Lindblom - Birgitta Alandh Ulla-Britt Olsson - Michael Hagelin 2 Ö= E -90 3.0/17.0
Peter Törnblom - Peter Flodqvist Anders Hellström - Karl-Henrik Linnhag 2 Ö= E -90 3.0/17.0
Eva Wirfeldt - Els-Marie Gjärdman Jolanta Abrigo - Fredrik Sandvall 2 Ö= 8 -90 3.0/17.0
Göran Ryman - Roger Lind     - -/13.8