Kommande tävlingar
04/04 Inställd Laholms BK - Guldtävl
10/04 Inställd ... Trosa BS -Guld
13/04 Inställd ... Rimbo BK - Påskgu
Rapporterade tävlingar
24/07 Swedish Open Junior Pairs - Om
15/02 Munka Ljungby BS - Guldtävling
08/02 Plattliret - BK S:t Erik
BK Albrekts » Kvällstegen omg 18 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Albrekts

Kvällstegen omg 18

Bricka 13

BK Albrekts, Sverige 2019.05.23

Nord giv
alla i zon

EK1098754
10973
D
Dkn
Dkn
KDkn84
E972
E87543
63
65
kn85
K10962
2
E2
K10643

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N77979
S771079
Ö66363
V66363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Peterson - Kjell Öberg Lars-Anders Callenberg - Markus Bengtsson 4 N+3 E 710 125/-125
Tove Roulund - Arnold Andersson Nils Svensson - Carl-Olof Jagebro 4 N+2 E 680 116/-116
Gunvor Bengtsson - Andrea Nilsson Christina Ederberg - Annica Carlsson 4 N+2 E 680 116/-116
Margaretha Fåhraeus - Hans Andréasson Rebecca Nelje - Jan Holmström 4 N+1 E 650 104/-104
Ludvig Strannabjer Melin - Melvin Linderoth Birgit Ekman - Marianne Nilsson 4 N+1 E 650 104/-104
Margaretha Sintorn - Licelott Hallman Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 4 N= 6 620 90/-90
Curt Andersson - Anders Bodén Inger Hedström - Margareta Svensson 4 N= E 620 90/-90
Ulla Johansson - Lennart Johansson Berit Böös - Kia Leckne 4 N= E 620 90/-90
Roger Hedsköld - Bodil Gustafsson Britt-Marie Warborn - Per Fåhraeus 4 Ö-4 2 400 16/-16
Elsbeth Lundgren - Håkan Björklund Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 4 Ö-4 2 400 16/-16
Bo Johansson - Anita Riccius Siw Svensson - Kerstin Kågström 3 N+2 E 200 -56/56
Annika Levin - Inga-Britt Andréasson Claes Börjesson - Bo Hellström 3 N+1 5 170 -67/67
Pia Larsson - Birgitta Lindberg Stig Emblad - Gunnar Nilsson 3 N+1 6 170 -67/67
Lena Mårtensson - Sonia Bånghäll Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 3 N= 6 140 -77/77
Erling Ohlsson - Kenneth Svensson Gert Andersson - Gunilla Jern 4 N-1 6 -100 -150/150
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Lars-Göran Larsson - Jan Björkman 3 N-1 E -100 -150/150
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Per Sintorn - Bobbo Jovic 4 N-1 6 -100 -150/150
Manfred Bachmann - Stig-Olof Hermansson Birgitta Bengtsson - Maj-Britt Forsaeus 4 N-1 6 -100 -150/150

Bricka 14

BK Albrekts, Sverige 2019.05.23

Öst giv
ingen i zon

E963
D9654
Ekn87
Ekn865
kn84
K10
KD6
KD93
D72
E87
1053
10742
K105
kn32
942

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N68745
S68745
Ö65698
V65698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ludvig Strannabjer Melin - Melvin Linderoth Birgit Ekman - Marianne Nilsson 4 V-2 4 100 103/-103
Roger Hedsköld - Bodil Gustafsson Britt-Marie Warborn - Per Fåhraeus 4 V-1 6 50 74/-74
Annika Levin - Inga-Britt Andréasson Claes Börjesson - Bo Hellström 4 V-1 4 50 74/-74
Erling Ohlsson - Kenneth Svensson Gert Andersson - Gunilla Jern 4 V-1 4 50 74/-74
Pia Larsson - Birgitta Lindberg Stig Emblad - Gunnar Nilsson 4 V-1 E 50 74/-74
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Lars-Göran Larsson - Jan Björkman 4 V-1 E 50 74/-74
Lena Mårtensson - Sonia Bånghäll Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 4 V-1 4 50 74/-74
Margaretha Fåhraeus - Hans Andréasson Rebecca Nelje - Jan Holmström 4 V-1 4 50 74/-74
Curt Andersson - Anders Bodén Inger Hedström - Margareta Svensson 4 V-1 E 50 74/-74
Bo Johansson - Anita Riccius Siw Svensson - Kerstin Kågström 4 V-1 4 50 74/-74
Ulla Johansson - Lennart Johansson Berit Böös - Kia Leckne 4 V-1 7 50 74/-74
Ingegerd Peterson - Kjell Öberg Lars-Anders Callenberg - Markus Bengtsson 4 Ö= 5 -420 -97/97
Tove Roulund - Arnold Andersson Nils Svensson - Carl-Olof Jagebro 4 V= 6 -420 -97/97
Margaretha Sintorn - Licelott Hallman Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 4 V= E -420 -97/97
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Per Sintorn - Bobbo Jovic 4 V= 6 -420 -97/97
Elsbeth Lundgren - Håkan Björklund Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 4 V= D -420 -97/97
Manfred Bachmann - Stig-Olof Hermansson Birgitta Bengtsson - Maj-Britt Forsaeus 4 V= E -420 -97/97
Gunvor Bengtsson - Andrea Nilsson Christina Ederberg - Annica Carlsson 5D S-6 E -1400 -261/261

Bricka 15

BK Albrekts, Sverige 2019.05.23

Syd giv
N-S i zon
ED9
E108753
D2
94
842
964
E96
Kkn86
kn3
D2
K10875
D1053
K10765
Kkn
kn43
E72

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N66111111
S66111111
Ö77111
V77111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tove Roulund - Arnold Andersson Nils Svensson - Carl-Olof Jagebro 4 S+2 6 680 63/-63
Margaretha Sintorn - Licelott Hallman Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 4 S+2 6 680 63/-63
Pia Larsson - Birgitta Lindberg Stig Emblad - Gunnar Nilsson 4 S+2 8 680 63/-63
Gunvor Bengtsson - Andrea Nilsson Christina Ederberg - Annica Carlsson 4 S+2 4 680 63/-63
Manfred Bachmann - Stig-Olof Hermansson Birgitta Bengtsson - Maj-Britt Forsaeus 4 S+2 6 680 63/-63
Ludvig Strannabjer Melin - Melvin Linderoth Birgit Ekman - Marianne Nilsson 4 N+2 8 680 63/-63
Roger Hedsköld - Bodil Gustafsson Britt-Marie Warborn - Per Fåhraeus 4 S+1 E 650 48/-48
Annika Levin - Inga-Britt Andréasson Claes Börjesson - Bo Hellström 4 S+1 4 650 48/-48
Lena Mårtensson - Sonia Bånghäll Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 4 S+1 2 650 48/-48
Margaretha Fåhraeus - Hans Andréasson Rebecca Nelje - Jan Holmström 4 S+1 2 650 48/-48
Curt Andersson - Anders Bodén Inger Hedström - Margareta Svensson 4 S+1 E 650 48/-48
Ingegerd Peterson - Kjell Öberg Lars-Anders Callenberg - Markus Bengtsson 4 S= 2 620 33/-33
Bo Johansson - Anita Riccius Siw Svensson - Kerstin Kågström 4 S= E 620 33/-33
Erling Ohlsson - Kenneth Svensson Gert Andersson - Gunilla Jern 3 S+3 8 230 -109/109
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Lars-Göran Larsson - Jan Björkman 3 S+2 E 200 -119/119
Elsbeth Lundgren - Håkan Björklund Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 3 S+2 E 200 -119/119
Ulla Johansson - Lennart Johansson Berit Böös - Kia Leckne 2 N+2 Kn 170 -131/131
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Per Sintorn - Bobbo Jovic 4 N-2 6 -200 -206/206

Bricka 16

BK Albrekts, Sverige 2019.05.23

Väst giv
Ö-V i zon
EDkn985
1032
Kkn9
3

KD854
D10864
E86
K1076
kn
7532
KD92
432
E976
E
kn10754

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N54686
S54696
Ö79747
V79747
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roger Hedsköld - Bodil Gustafsson Britt-Marie Warborn - Per Fåhraeus 5 V-2 E 200 90/-90
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Per Sintorn - Bobbo Jovic 4 V-2 3 200 90/-90
Ingegerd Peterson - Kjell Öberg Lars-Anders Callenberg - Markus Bengtsson 2 N+1 Kn 140 65/-65
Erling Ohlsson - Kenneth Svensson Gert Andersson - Gunilla Jern 3 N= Kn 140 65/-65
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Lars-Göran Larsson - Jan Björkman 3 N= Kn 140 65/-65
Ludvig Strannabjer Melin - Melvin Linderoth Birgit Ekman - Marianne Nilsson 3 N= Kn 140 65/-65
Margaretha Sintorn - Licelott Hallman Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 2 N= Kn 110 48/-48
Gunvor Bengtsson - Andrea Nilsson Christina Ederberg - Annica Carlsson 4 N-1 Kn -50 -16/16
Bo Johansson - Anita Riccius Siw Svensson - Kerstin Kågström 3 N-1 Kn -50 -16/16
Manfred Bachmann - Stig-Olof Hermansson Birgitta Bengtsson - Maj-Britt Forsaeus 4 N-1 2 -50 -16/16
Ulla Johansson - Lennart Johansson Berit Böös - Kia Leckne 2 N-1 Kn -50 -16/16
Annika Levin - Inga-Britt Andréasson Claes Börjesson - Bo Hellström 3D N-1 Kn -100 -43/43
Tove Roulund - Arnold Andersson Nils Svensson - Carl-Olof Jagebro 3 N-2 Kn -100 -43/43
Lena Mårtensson - Sonia Bånghäll Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 4 N-2 Kn -100 -43/43
Curt Andersson - Anders Bodén Inger Hedström - Margareta Svensson 3 N-2 Kn -100 -43/43
Elsbeth Lundgren - Håkan Björklund Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 2 V+1 E -110 -44/44
Margaretha Fåhraeus - Hans Andréasson Rebecca Nelje - Jan Holmström 4 N-4 Kn -200 -85/85
Pia Larsson - Birgitta Lindberg Stig Emblad - Gunnar Nilsson 4D N-2 Kn -300 -123/123

Bricka 17

BK Albrekts, Sverige 2019.05.23

Nord giv
ingen i zon
98
Ekn98
8532
D62
EK543
K
ED97
K104
D102
D1042
K1064
E7
kn76
7653
kn
kn9853

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N51411
S51411
Ö81291212
V81291212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Fåhraeus - Hans Andréasson Rebecca Nelje - Jan Holmström 6 Ö-1 3 50 193/-193
Erling Ohlsson - Kenneth Svensson Gert Andersson - Gunilla Jern 5 Ö= Kn -400 46/-46
Lena Mårtensson - Sonia Bånghäll Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 5 Ö= 3 -400 46/-46
Bo Johansson - Anita Riccius Siw Svensson - Kerstin Kågström 5 Ö= Kn -400 46/-46
Pia Larsson - Birgitta Lindberg Stig Emblad - Gunnar Nilsson 5 V= 9 -450 24/-24
Ingegerd Peterson - Kjell Öberg Lars-Anders Callenberg - Markus Bengtsson 3NT V+2 8 -460 24/-24
Manfred Bachmann - Stig-Olof Hermansson Birgitta Bengtsson - Maj-Britt Forsaeus 3NT Ö+2 Kn -460 24/-24
Annika Levin - Inga-Britt Andréasson Claes Börjesson - Bo Hellström 4 V+2 3 -480 13/-13
Tove Roulund - Arnold Andersson Nils Svensson - Carl-Olof Jagebro 4 V+2 2 -480 13/-13
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Lars-Göran Larsson - Jan Björkman 4 V+2 5 -480 13/-13
Curt Andersson - Anders Bodén Inger Hedström - Margareta Svensson 4 V+2 8 -480 13/-13
Elsbeth Lundgren - Håkan Björklund Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 4 V+2 D -480 13/-13
Ludvig Strannabjer Melin - Melvin Linderoth Birgit Ekman - Marianne Nilsson 5 V+1 2 -480 13/-13
Ulla Johansson - Lennart Johansson Berit Böös - Kia Leckne 4 V+2 2 -480 13/-13
Roger Hedsköld - Bodil Gustafsson Britt-Marie Warborn - Per Fåhraeus 3NT Ö+3 3 -490 7/-7
Margaretha Sintorn - Licelott Hallman Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 6 V= E -980 -167/167
Gunvor Bengtsson - Andrea Nilsson Christina Ederberg - Annica Carlsson 6 V= 8 -980 -167/167
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Per Sintorn - Bobbo Jovic 6 V= 8 -980 -167/167

Bricka 18

BK Albrekts, Sverige 2019.05.23

Öst giv
N-S i zon
K108
D96
Dkn742
E6
D72
8432
K105
K85
E963
E1075
9
kn1042
kn54
Kkn
E863
D973

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N79678
S79678
Ö64765
V64765
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annika Levin - Inga-Britt Andréasson Claes Börjesson - Bo Hellström 3NT S= D 600 174/-174
Gunvor Bengtsson - Andrea Nilsson Christina Ederberg - Annica Carlsson 3NT S= 3 600 174/-174
Margaretha Fåhraeus - Hans Andréasson Rebecca Nelje - Jan Holmström 1NT S+2 3 150 27/-27
Elsbeth Lundgren - Håkan Björklund Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 1NT S+2 5 150 27/-27
Pia Larsson - Birgitta Lindberg Stig Emblad - Gunnar Nilsson 3 N+1 9 130 20/-20
Ingegerd Peterson - Kjell Öberg Lars-Anders Callenberg - Markus Bengtsson 2NT S= 2 120 16/-16
Tove Roulund - Arnold Andersson Nils Svensson - Carl-Olof Jagebro 2NT S= 2 120 16/-16
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Lars-Göran Larsson - Jan Björkman 1NT S+1 5 120 16/-16
Roger Hedsköld - Bodil Gustafsson Britt-Marie Warborn - Per Fåhraeus 3 N= Kn 110 11/-11
Erling Ohlsson - Kenneth Svensson Gert Andersson - Gunilla Jern 3 N= Kn 110 11/-11
Bo Johansson - Anita Riccius Siw Svensson - Kerstin Kågström 3 N= Kn 110 11/-11
Manfred Bachmann - Stig-Olof Hermansson Birgitta Bengtsson - Maj-Britt Forsaeus 2 N+1 Kn 110 11/-11
Curt Andersson - Anders Bodén Inger Hedström - Margareta Svensson 2 V-1 E 50 -18/18
Ludvig Strannabjer Melin - Melvin Linderoth Birgit Ekman - Marianne Nilsson 1NT S-1 2 -100 -75/75
Ulla Johansson - Lennart Johansson Berit Böös - Kia Leckne 2 Ö= E -110 -79/79
Margaretha Sintorn - Licelott Hallman Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 5 N-2 Kn -200 -114/114
Lena Mårtensson - Sonia Bånghäll Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 5 N-2 Kn -200 -114/114
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Per Sintorn - Bobbo Jovic 4 N-2 4 -200 -114/114

Bricka 19

BK Albrekts, Sverige 2019.05.23

Syd giv
Ö-V i zon
98
Ekn987
kn86
E95
D1063
D4
952
10763
Ekn4
1052
EKD43
84
K752
K63
107
KDkn2

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N951067
S951067
Ö47364
V47364
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Roger Hedsköld - Bodil Gustafsson Britt-Marie Warborn - Per Fåhraeus 2 N+2 E 170 30/-30
Annika Levin - Inga-Britt Andréasson Claes Börjesson - Bo Hellström 3 N+1 E 170 30/-30
Erling Ohlsson - Kenneth Svensson Gert Andersson - Gunilla Jern 2 N+2 E 170 30/-30
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Lars-Göran Larsson - Jan Björkman 2 N+2 E 170 30/-30
Bo Johansson - Anita Riccius Siw Svensson - Kerstin Kågström 2 N+2 E 170 30/-30
Ludvig Strannabjer Melin - Melvin Linderoth Birgit Ekman - Marianne Nilsson 2 N+2 E 170 30/-30
Ulla Johansson - Lennart Johansson Berit Böös - Kia Leckne 2 N+2 E 170 30/-30
Ingegerd Peterson - Kjell Öberg Lars-Anders Callenberg - Markus Bengtsson 2 N+1 K 140 12/-12
Lena Mårtensson - Sonia Bånghäll Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 2 N+1 E 140 12/-12
Margaretha Fåhraeus - Hans Andréasson Rebecca Nelje - Jan Holmström 2 N+1 E 140 12/-12
Curt Andersson - Anders Bodén Inger Hedström - Margareta Svensson 3 N= E 140 12/-12
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Per Sintorn - Bobbo Jovic 2 N+1 K 140 12/-12
Manfred Bachmann - Stig-Olof Hermansson Birgitta Bengtsson - Maj-Britt Forsaeus 2 N+1 E 140 12/-12
Tove Roulund - Arnold Andersson Nils Svensson - Carl-Olof Jagebro 2 N= E 110 -6/6
Margaretha Sintorn - Licelott Hallman Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 2 N= E 110 -6/6
Gunvor Bengtsson - Andrea Nilsson Christina Ederberg - Annica Carlsson 4 N-1 E -50 -76/76
Pia Larsson - Birgitta Lindberg Stig Emblad - Gunnar Nilsson 3 S-2 2 -100 -97/97
Elsbeth Lundgren - Håkan Björklund Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 2 S-2 2 -100 -97/97

Bricka 20

BK Albrekts, Sverige 2019.05.23

Väst giv
alla i zon
D8
E108
ED52
D643
Ekn952
K74
kn87
109
743
Dkn93
1096
kn75
K106
652
K43
EK82

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N11108710
S11108810
Ö23553
V23553
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Peterson - Kjell Öberg Lars-Anders Callenberg - Markus Bengtsson 3NT S+2 5 660 72/-72
Erling Ohlsson - Kenneth Svensson Gert Andersson - Gunilla Jern 3NT S+2 2 660 72/-72
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Lars-Göran Larsson - Jan Björkman 3NT S+2 E 660 72/-72
Margaretha Fåhraeus - Hans Andréasson Rebecca Nelje - Jan Holmström 3NT S+2 2 660 72/-72
Elsbeth Lundgren - Håkan Björklund Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 3NT N+2 5 660 72/-72
Ludvig Strannabjer Melin - Melvin Linderoth Birgit Ekman - Marianne Nilsson 3NT S+2 9 660 72/-72
Roger Hedsköld - Bodil Gustafsson Britt-Marie Warborn - Per Fåhraeus 3NT N+1 D 630 56/-56
Annika Levin - Inga-Britt Andréasson Claes Börjesson - Bo Hellström 3NT N+1 D 630 56/-56
Tove Roulund - Arnold Andersson Nils Svensson - Carl-Olof Jagebro 3NT S+1 5 630 56/-56
Gunvor Bengtsson - Andrea Nilsson Christina Ederberg - Annica Carlsson 3NT N+1 9 630 56/-56
Bo Johansson - Anita Riccius Siw Svensson - Kerstin Kågström 3NT N+1 9 630 56/-56
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Per Sintorn - Bobbo Jovic 3NT S= 5 600 42/-42
Curt Andersson - Anders Bodén Inger Hedström - Margareta Svensson 1NT S+4 2 210 -104/104
Margaretha Sintorn - Licelott Hallman Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 2 S+3 4 150 -126/126
Pia Larsson - Birgitta Lindberg Stig Emblad - Gunnar Nilsson 3 S+2 4 150 -126/126
Lena Mårtensson - Sonia Bånghäll Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 3 S+2 Kn 150 -126/126
Manfred Bachmann - Stig-Olof Hermansson Birgitta Bengtsson - Maj-Britt Forsaeus 3 N+1 5 130 -136/136
Ulla Johansson - Lennart Johansson Berit Böös - Kia Leckne 3 N+1 D 130 -136/136

Bricka 21

BK Albrekts, Sverige 2019.05.23

Nord giv
N-S i zon
10432
Kkn1074
9
Dkn4
76
ED2
E764
10762
EK9
863
K1052
EK9
Dkn85
95
Dkn83
853

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N33464
S33353
Ö910878
V910979
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Peterson - Kjell Öberg Lars-Anders Callenberg - Markus Bengtsson 3NT Ö-2 8 100 78/-78
Roger Hedsköld - Bodil Gustafsson Britt-Marie Warborn - Per Fåhraeus 3NT Ö-2 5 100 78/-78
Lena Mårtensson - Sonia Bånghäll Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 3NT Ö-2 D 100 78/-78
Margaretha Fåhraeus - Hans Andréasson Rebecca Nelje - Jan Holmström 3NT Ö-2 D 100 78/-78
Bo Johansson - Anita Riccius Siw Svensson - Kerstin Kågström 3NT Ö-2 D 100 78/-78
Elsbeth Lundgren - Håkan Björklund Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 3NT Ö-2 D 100 78/-78
Annika Levin - Inga-Britt Andréasson Claes Börjesson - Bo Hellström 3NT Ö-1 D 50 49/-49
Tove Roulund - Arnold Andersson Nils Svensson - Carl-Olof Jagebro 3NT Ö-1 8 50 49/-49
Margaretha Sintorn - Licelott Hallman Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 3NT V-1 5 50 49/-49
Gunvor Bengtsson - Andrea Nilsson Christina Ederberg - Annica Carlsson 3NT Ö-1 8 50 49/-49
Manfred Bachmann - Stig-Olof Hermansson Birgitta Bengtsson - Maj-Britt Forsaeus 3NT Ö-1 D 50 49/-49
Ulla Johansson - Lennart Johansson Berit Böös - Kia Leckne 3NT Ö-1 8 50 49/-49
Erling Ohlsson - Kenneth Svensson Gert Andersson - Gunilla Jern 3NT V= 3 -400 -123/123
Pia Larsson - Birgitta Lindberg Stig Emblad - Gunnar Nilsson 3NT Ö= D -400 -123/123
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Lars-Göran Larsson - Jan Björkman 3NT Ö= D -400 -123/123
Curt Andersson - Anders Bodén Inger Hedström - Margareta Svensson 3NT Ö= 8 -400 -123/123
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Per Sintorn - Bobbo Jovic 3NT V+1 10 -430 -129/129
Ludvig Strannabjer Melin - Melvin Linderoth Birgit Ekman - Marianne Nilsson 3NT Ö+2 8 -460 -141/141

Bricka 22

BK Albrekts, Sverige 2019.05.23

Öst giv
Ö-V i zon
E
Dkn105
Ekn9
kn8743
975
987643
D4
D5
K10843
EK
10732
102
Dkn62
2
K865
EK96

Optimalt kontrakt: 6 S= 920
 NT
N12118810
S12118810
Ö12543
V12543
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingegerd Peterson - Kjell Öberg Lars-Anders Callenberg - Markus Bengtsson 3NT S+1 9 430 27/-27
Roger Hedsköld - Bodil Gustafsson Britt-Marie Warborn - Per Fåhraeus 3NT N+1 5 430 27/-27
Annika Levin - Inga-Britt Andréasson Claes Börjesson - Bo Hellström 3NT N+1 3 430 27/-27
Erling Ohlsson - Kenneth Svensson Gert Andersson - Gunilla Jern 3NT S+1 5 430 27/-27
Gunvor Bengtsson - Andrea Nilsson Christina Ederberg - Annica Carlsson 3NT S+1 5 430 27/-27
Margaretha Fåhraeus - Hans Andréasson Rebecca Nelje - Jan Holmström 3NT S+1 9 430 27/-27
Bo Johansson - Anita Riccius Siw Svensson - Kerstin Kågström 3NT S+1 3 430 27/-27
Manfred Bachmann - Stig-Olof Hermansson Birgitta Bengtsson - Maj-Britt Forsaeus 3NT N+1 3 430 27/-27
Ulla Johansson - Lennart Johansson Berit Böös - Kia Leckne 3NT S+1 5 430 27/-27
Tove Roulund - Arnold Andersson Nils Svensson - Carl-Olof Jagebro 5 S+1 5 420 27/-27
Pia Larsson - Birgitta Lindberg Stig Emblad - Gunnar Nilsson 5 N+1 E 420 27/-27
Margaretha Sintorn - Licelott Hallman Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 3NT S= 9 400 11/-11
Lena Mårtensson - Sonia Bånghäll Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 3NT N= 3 400 11/-11
Curt Andersson - Anders Bodén Inger Hedström - Margareta Svensson 3NT S= 9 400 11/-11
Ludvig Strannabjer Melin - Melvin Linderoth Birgit Ekman - Marianne Nilsson 3NT N= 3 400 11/-11
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Lars-Göran Larsson - Jan Björkman 3 S+3 5 170 -83/83
Elsbeth Lundgren - Håkan Björklund Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 2 S+3 5 150 -97/97
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Per Sintorn - Bobbo Jovic 3NT S-1 9 -50 -161/161

Bricka 23

BK Albrekts, Sverige 2019.05.23

Syd giv
alla i zon
kn3
7643
Ekn10
D1086
K852
D85
K64
K73
ED964
102
9753
54
107
EKkn9
D82
Ekn92

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N97967
S97967
Ö46476
V46476
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Tove Roulund - Arnold Andersson Nils Svensson - Carl-Olof Jagebro 2 S+2 5 170 61/-61
Roger Hedsköld - Bodil Gustafsson Britt-Marie Warborn - Per Fåhraeus 2 N+1 5 140 49/-49
Erling Ohlsson - Kenneth Svensson Gert Andersson - Gunilla Jern 3 S= 3 140 49/-49
Curt Andersson - Anders Bodén Inger Hedström - Margareta Svensson 3 S= 2 140 49/-49
Margaretha Sintorn - Licelott Hallman Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 1NT S+1 2 120 37/-37
Pia Larsson - Birgitta Lindberg Stig Emblad - Gunnar Nilsson 1NT S+1 5 120 37/-37
Annika Levin - Inga-Britt Andréasson Claes Börjesson - Bo Hellström 1NT S= 5 90 20/-20
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Lars-Göran Larsson - Jan Björkman 1NT S= 5 90 20/-20
Gunvor Bengtsson - Andrea Nilsson Christina Ederberg - Annica Carlsson 1NT S= 5 90 20/-20
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Per Sintorn - Bobbo Jovic 1NT N= 4 90 20/-20
Elsbeth Lundgren - Håkan Björklund Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 1NT S= 2 90 20/-20
Manfred Bachmann - Stig-Olof Hermansson Birgitta Bengtsson - Maj-Britt Forsaeus 1NT N= 4 90 20/-20
Ingegerd Peterson - Kjell Öberg Lars-Anders Callenberg - Markus Bengtsson 4 S-1 4 -100 -67/67
Lena Mårtensson - Sonia Bånghäll Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 4 S-1 2 -100 -67/67
Bo Johansson - Anita Riccius Siw Svensson - Kerstin Kågström 3 S-1 5 -100 -67/67
Ludvig Strannabjer Melin - Melvin Linderoth Birgit Ekman - Marianne Nilsson 4 S-1 5 -100 -67/67
Ulla Johansson - Lennart Johansson Berit Böös - Kia Leckne 1NT S-1 2 -100 -67/67
Margaretha Fåhraeus - Hans Andréasson Rebecca Nelje - Jan Holmström 2 Ö= E -110 -67/67

Bricka 24

BK Albrekts, Sverige 2019.05.23

Väst giv
ingen i zon
EKkn64
E8
54
EK106
1073
D95
ED10876
4
D95
K763
3
98752
82
kn1042
Kkn92
Dkn3

Optimalt kontrakt: 3NT N= 400
 NT
N96799
S96799
Ö47544
V47544
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margaretha Fåhraeus - Hans Andréasson Rebecca Nelje - Jan Holmström 5D V-5 E 1100 236/-236
Tove Roulund - Arnold Andersson Nils Svensson - Carl-Olof Jagebro 3NT S+1 5 430 105/-105
Bo Johansson - Anita Riccius Siw Svensson - Kerstin Kågström 3NT S+1 10 430 105/-105
Manfred Bachmann - Stig-Olof Hermansson Birgitta Bengtsson - Maj-Britt Forsaeus 4 N= 3 420 101/-101
Ludvig Strannabjer Melin - Melvin Linderoth Birgit Ekman - Marianne Nilsson 3NT S= 7 400 96/-96
Erling Ohlsson - Kenneth Svensson Gert Andersson - Gunilla Jern 2D V-2 K 300 59/-59
Annika Levin - Inga-Britt Andréasson Claes Börjesson - Bo Hellström 2NT S+2 7 180 16/-16
Elsbeth Lundgren - Håkan Björklund Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 2 S+1 3 140 0/0
Gunvor Bengtsson - Andrea Nilsson Christina Ederberg - Annica Carlsson 2 N= 3 110 -16/16
Curt Andersson - Anders Bodén Inger Hedström - Margareta Svensson 3 N= 3 110 -16/16
Nicklas Bårman - Jan Gustavsson Per Sintorn - Bobbo Jovic 3 N= 3 110 -16/16
Ingegerd Peterson - Kjell Öberg Lars-Anders Callenberg - Markus Bengtsson 3NT S-1 6 -50 -73/73
Roger Hedsköld - Bodil Gustafsson Britt-Marie Warborn - Per Fåhraeus 3NT S-1 10 -50 -73/73
Pia Larsson - Birgitta Lindberg Stig Emblad - Gunnar Nilsson 3 N-2 3 -100 -94/94
Jan Olsson - Birgitta I Olsson Lars-Göran Larsson - Jan Björkman 2 N-2 3 -100 -94/94
Margaretha Sintorn - Licelott Hallman Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 4 N-3 3 -150 -112/112
Lena Mårtensson - Sonia Bånghäll Ann-Sofi Helmersson - Arne Helmersson 4 S-3 4 -150 -112/112
Ulla Johansson - Lennart Johansson Berit Böös - Kia Leckne 3NT N-3 9 -150 -112/112