Kommande tävlingar
18/07 Walthers Bildelar Guldpar Falk
26/07 SM Par Veteran
26/07 SM Par Veteran - Omgång 1
Rapporterade tävlingar
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final -
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final -
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
BK Albrekts » Bruces Blomstertävling 2019-05-27 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Albrekts

Bruces Blomstertävling 2019-05-27

Bricka 1

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Nord giv
ingen i zon
98
108
KDkn43
ED76
kn4
EKkn2
652
8543
105
D974
E98
K1092
EKD7632
653
107
kn

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N686108
S68698
Ö63735
V63735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg Stig Emblad - Gunnar Nilsson 4 S= E 420 22.0/8.0
Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson 4 S= E 420 22.0/8.0
Carola Unosson - Maj Holmberg Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson 4 S= E 420 22.0/8.0
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson 4 S= E 420 22.0/8.0
Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson Steve Nilsson - Ingvar Andersson 4 S= E 420 22.0/8.0
Hans Fritzén - Gunilla Fritzén Pia Larsson - Vigdis Hegland 4 S= E 420 22.0/8.0
Siv Jacobsson - Birgit Callenberg Håkan Björklund - Jan Flansbjer 4 S= E 420 22.0/8.0
Roger Hedsköld - Tage Ericsson Kenneth Svensson - Britt Björk 4 S= E 420 22.0/8.0
Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson 4 S= E 420 22.0/8.0
Torleif Hägg - Ulf Persson Gunilla Jern - Margaretha Sintorn 2 S+2 E 170 9.0/21.0
Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal 2 S+2 E 170 9.0/21.0
Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist Birger Högberg - Gun Högberg 3 S+1 E 170 9.0/21.0
Donna Diding - Peter Diding Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 2 S+2 E 170 9.0/21.0
Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson Margareta Nilsson - Bengt Nilsson 4 S-1 E -50 3.0/27.0
Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 4 S-1 E -50 3.0/27.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Mats Ahlström - Per Sintorn 4D S-1 K -100 0.0/30.0

Bricka 2

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Öst giv
N-S i zon
E72
EDkn8
K62
E42
D10863
106
E8
Kkn107
K9
K9743
943
D96
kn54
52
Dkn1075
853

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N47547
S47547
Ö95795
V95795
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Donna Diding - Peter Diding Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 3NT N+2 4 660 30.0/0.0
Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal 1NT N+3 3 180 28.0/2.0
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson 1NT N+2 3 150 25.0/5.0
Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist Birger Högberg - Gun Högberg 1NT N+2 3 150 25.0/5.0
Hans Fritzén - Gunilla Fritzén Pia Larsson - Vigdis Hegland 2NT N= 4 120 20.0/10.0
Roger Hedsköld - Tage Ericsson Kenneth Svensson - Britt Björk 1NT N+1 4 120 20.0/10.0
Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 1NT N+1 4 120 20.0/10.0
Torleif Hägg - Ulf Persson Gunilla Jern - Margaretha Sintorn 2 Ö-2 D 100 16.0/14.0
Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson 1NT N= K 90 12.0/18.0
Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson Margareta Nilsson - Bengt Nilsson 1NT N= 7 90 12.0/18.0
Siv Jacobsson - Birgit Callenberg Håkan Björklund - Jan Flansbjer 1NT N= K 90 12.0/18.0
Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson 2 Ö-1 8 50 8.0/22.0
Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg Stig Emblad - Gunnar Nilsson 1NT N-1 K -100 5.0/25.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Mats Ahlström - Per Sintorn 2NT N-1 K -100 5.0/25.0
Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson Steve Nilsson - Ingvar Andersson 2 V+1 E -140 2.0/28.0
Carola Unosson - Maj Holmberg Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson 1 N-2 3 -200 0.0/30.0

Bricka 3

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Syd giv
Ö-V i zon
542
K
KD10863
kn42
Ekn8
10854
E4
E985
D93
9732
kn752
107
K1076
EDkn6
9
KD63

Optimalt kontrakt: 2NT S= 120
 NT
N88668
S88768
Ö44554
V44555
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Jern - Margaretha Sintorn Birger Högberg - Gun Högberg 3NT S= 8 400 27.8/2.2
Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 3NT S= 5 400 27.8/2.2
Siv Jacobsson - Birgit Callenberg Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 3NT N= 3 400 27.8/2.2
Pia Larsson - Vigdis Hegland Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson 2NT S+1 5 150 23.5/6.5
Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson Siw Svensson - Maria Söderlund 3 S+1 5 130 21.4/8.6
Håkan Björklund - Jan Flansbjer Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson 2NT S= 5 120 17.1/12.9
Carola Unosson - Maj Holmberg Roger Hedsköld - Tage Ericsson 2NT S= 4 120 17.1/12.9
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson 2NT S= 9 120 17.1/12.9
Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist Donna Diding - Peter Diding 2NT Ö-1 D 100 12.9/17.1
Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson 1NT N= 5 90 9.7/20.3
Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson Mats Ahlström - Per Sintorn 1NT N= 5 90 9.7/20.3
Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal Kenneth Svensson - Britt Björk 3NT S-1 4 -50 3.3/26.7
Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson 2NT N-1 3 -50 3.3/26.7
Steve Nilsson - Ingvar Andersson Margareta Nilsson - Bengt Nilsson 3NT N-1 3 -50 3.3/26.7
Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman Torleif Hägg - Ulf Persson 2NT S-1 8 -50 3.3/26.7
Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius Stig Emblad - Gunnar Nilsson     A+ 18.0/0.0

Bricka 4

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Väst giv
alla i zon
K876
D974
1043
82
109
Kkn1053
kn
EKkn107
42
E6
KD82
D9653
EDkn53
82
E9765
4

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N17485
S17485
Ö106957
V106957
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson 4 V-5 3 500 29.9/0.1
Pia Larsson - Vigdis Hegland Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson 5 Ö-1 E 100 22.5/7.5
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson 5 Ö-1 E 100 22.5/7.5
Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist Donna Diding - Peter Diding 5 Ö-1 E 100 22.5/7.5
Gunilla Jern - Margaretha Sintorn Birger Högberg - Gun Högberg 5 Ö-1 E 100 22.5/7.5
Steve Nilsson - Ingvar Andersson Margareta Nilsson - Bengt Nilsson 5 V-1 8 100 22.5/7.5
Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson Mats Ahlström - Per Sintorn 5 Ö-1 E 100 22.5/7.5
Håkan Björklund - Jan Flansbjer Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson 4 V= K -130 10.7/19.3
Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson Siw Svensson - Maria Söderlund 3 V+1 6 -130 10.7/19.3
Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 4 Ö= E -130 10.7/19.3
Siv Jacobsson - Birgit Callenberg Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 3 Ö+1 E -130 10.7/19.3
Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman Torleif Hägg - Ulf Persson 3 V+1 7 -130 10.7/19.3
Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal Kenneth Svensson - Britt Björk 3 V+2 6 -150 2.2/27.8
Carola Unosson - Maj Holmberg Roger Hedsköld - Tage Ericsson 3 V+2 8 -150 2.2/27.8
Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson 4 V+1 7 -150 2.2/27.8
Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius Stig Emblad - Gunnar Nilsson     A+ 18.0/0.0

Bricka 5

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Nord giv
N-S i zon
kn98653
K2
Ekn97
K
D4
1096
842
EDkn109
2
D853
KD10
76542
EK107
Ekn74
653
83

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N598118
S598118
Ö73323
V73323
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson 4 N+2 10 680 29.9/0.1
Håkan Björklund - Jan Flansbjer Roger Hedsköld - Tage Ericsson 4 N+1 D 650 24.6/5.4
Kenneth Svensson - Britt Björk Carola Unosson - Maj Holmberg 4 N+1 7 650 24.6/5.4
Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson 4 N+1 5 650 24.6/5.4
Birger Högberg - Gun Högberg Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson 4 N+1 K 650 24.6/5.4
Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson 4 N= D 620 13.9/16.1
Siw Svensson - Maria Söderlund Margareta Nilsson - Bengt Nilsson 4 N= 10 620 13.9/16.1
Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson Mats Ahlström - Per Sintorn 4 N= K 620 13.9/16.1
Donna Diding - Peter Diding Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson 4 N= 5 620 13.9/16.1
Hans Fritzén - Gunilla Fritzén Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 4 N= K 620 13.9/16.1
Siv Jacobsson - Birgit Callenberg Torleif Hägg - Ulf Persson 4 N= K 620 13.9/16.1
Gunilla Jern - Margaretha Sintorn Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 3 N+2 K 200 6.5/23.5
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal 2 N+2 K 170 3.3/26.7
Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg 2 N+2 K 170 3.3/26.7
Steve Nilsson - Ingvar Andersson Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson 5 N-1 5 -100 0.1/29.9
Pia Larsson - Vigdis Hegland Stig Emblad - Gunnar Nilsson     A+ 18.0/0.0

Bricka 6

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Öst giv
Ö-V i zon
1098
Dkn9
Dkn976
52
Dkn62
K532
5
Dkn83
3
1087
EK42
K10974
EK754
E64
1083
E6

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N47576
S48576
Ö95867
V95867
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siw Svensson - Maria Söderlund Margareta Nilsson - Bengt Nilsson 1NT S+1 3 120 29.9/0.1
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal 1NT S= D 90 26.7/3.3
Donna Diding - Peter Diding Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson 1NT S= 3 90 26.7/3.3
Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson 2 S-1 5 -50 18.2/11.8
Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson 1NT S-1 2 -50 18.2/11.8
Kenneth Svensson - Britt Björk Carola Unosson - Maj Holmberg 2 S-1 5 -50 18.2/11.8
Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson 2 S-1 5 -50 18.2/11.8
Steve Nilsson - Ingvar Andersson Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson 2 S-1 D -50 18.2/11.8
Siv Jacobsson - Birgit Callenberg Torleif Hägg - Ulf Persson 3 N-1 3 -50 18.2/11.8
Gunilla Jern - Margaretha Sintorn Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 1NT S-2 2 -100 9.7/20.3
Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg 3 S-2 D -100 9.7/20.3
Hans Fritzén - Gunilla Fritzén Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 2 Ö+2 E -130 5.4/24.6
Birger Högberg - Gun Högberg Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson 3 Ö+1 E -130 5.4/24.6
Håkan Björklund - Jan Flansbjer Roger Hedsköld - Tage Ericsson 2 S-3 Kn -150 2.2/27.8
Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson Mats Ahlström - Per Sintorn 4D S-4 5 -800 0.1/29.9
Pia Larsson - Vigdis Hegland Stig Emblad - Gunnar Nilsson     A+ 18.0/0.0

Bricka 7

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Syd giv
alla i zon
Kkn4
K73
K97
Ekn72
106
Ekn842
E2
10864
872
D1095
Dkn654
D
ED953
6
1083
K953

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N11751010
S11751010
Ö26822
V26822
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Roger Hedsköld - Tage Ericsson 4 N+1 Kn 650 29.9/0.1
Pia Larsson - Vigdis Hegland Steve Nilsson - Ingvar Andersson 4 N= D 620 20.3/9.7
Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal 4 N= D 620 20.3/9.7
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist 4 N= D 620 20.3/9.7
Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 4 N= D 620 20.3/9.7
Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson 4 N= D 620 20.3/9.7
Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson Siw Svensson - Maria Söderlund 4 N= D 620 20.3/9.7
Birger Högberg - Gun Högberg Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson 4 N= D 620 20.3/9.7
Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius 4 N= 5 620 20.3/9.7
Gunilla Jern - Margaretha Sintorn Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson 3 N+2 D 200 10.7/19.3
Donna Diding - Peter Diding Mats Ahlström - Per Sintorn 2NT N+2 4 180 8.6/21.4
Carola Unosson - Maj Holmberg Håkan Björklund - Jan Flansbjer 3 S= E 140 4.3/25.7
Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson Margareta Nilsson - Bengt Nilsson 3 S= E 140 4.3/25.7
Siv Jacobsson - Birgit Callenberg Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg 2 S+1 E 140 4.3/25.7
Torleif Hägg - Ulf Persson Kenneth Svensson - Britt Björk 4 N-1 7 -100 0.1/29.9
Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson Stig Emblad - Gunnar Nilsson     A+ 18.0/0.0

Bricka 8

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Väst giv
ingen i zon
K98
974
E964
K76
Dkn1073
6
732
Dkn83
42
KD10832
KDkn
104
E65
Ekn5
1085
E952

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N78777
S78777
Ö55665
V55665
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal 4 V-4 9 200 29.9/0.1
Carola Unosson - Maj Holmberg Håkan Björklund - Jan Flansbjer 2 Ö-2 5 100 23.5/6.5
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist 1NT Ö-2 2 100 23.5/6.5
Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson 2 Ö-2 5 100 23.5/6.5
Siv Jacobsson - Birgit Callenberg Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg 2 Ö-2 5 100 23.5/6.5
Birger Högberg - Gun Högberg Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson 2 Ö-2 5 100 23.5/6.5
Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson Margareta Nilsson - Bengt Nilsson 2 N= 8 90 17.1/12.9
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Roger Hedsköld - Tage Ericsson 2 Ö-1 E 50 10.7/19.3
Torleif Hägg - Ulf Persson Kenneth Svensson - Britt Björk 2 Ö-1 E 50 10.7/19.3
Pia Larsson - Vigdis Hegland Steve Nilsson - Ingvar Andersson 2 Ö-1 10 50 10.7/19.3
Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson Siw Svensson - Maria Söderlund 2 Ö-1 10 50 10.7/19.3
Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius 2 Ö-1 5 50 10.7/19.3
Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 3 N-1 4 -50 4.3/25.7
Gunilla Jern - Margaretha Sintorn Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson 2 Ö= E -110 1.1/28.9
Donna Diding - Peter Diding Mats Ahlström - Per Sintorn 2 Ö= 8 -110 1.1/28.9
Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson Stig Emblad - Gunnar Nilsson     A+ 18.0/0.0

Bricka 9

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Nord giv
Ö-V i zon
D63
D1065
Dkn83
32
K975
832
E7
kn964
kn4
EKkn97
105
ED75
E1082
4
K9642
K108

Optimalt kontrakt: 5D N-3 -500
 NT
N28364
S28364
Ö1041078
V1041078
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist Gunilla Jern - Margaretha Sintorn 4 Ö-3 2 300 29.9/0.1
Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson Siw Svensson - Maria Söderlund 3 Ö-2 K 200 25.7/4.3
Siv Jacobsson - Birgit Callenberg Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius 4 Ö-2 2 200 25.7/4.3
Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman Pia Larsson - Vigdis Hegland 4 Ö-2 8 200 25.7/4.3
Torleif Hägg - Ulf Persson Roger Hedsköld - Tage Ericsson 4 Ö-1 4 100 17.1/12.9
Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal 3 Ö-1 4 100 17.1/12.9
Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson Margareta Nilsson - Bengt Nilsson 4 Ö-1 4 100 17.1/12.9
Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic Mats Ahlström - Per Sintorn 4 Ö-1 6 100 17.1/12.9
Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson 4 Ö-1 6 100 17.1/12.9
Hans Fritzén - Gunilla Fritzén Donna Diding - Peter Diding 4 S-1 8 -50 10.7/19.3
Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg Carola Unosson - Maj Holmberg 3 Ö= 2 -140 7.5/22.5
Steve Nilsson - Ingvar Andersson Birger Högberg - Gun Högberg 3 Ö= 8 -140 7.5/22.5
Håkan Björklund - Jan Flansbjer Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 2 Ö+2 4 -170 3.3/26.7
Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson Kenneth Svensson - Britt Björk 2 Ö+2 4 -170 3.3/26.7
Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 4 Ö= 6 -620 0.1/29.9
Stig Emblad - Gunnar Nilsson Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson     =0,0 0.0/18.0

Bricka 10

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Öst giv
alla i zon
D2
K65
K9754
852
K1064
Ekn7
D10
Kkn76
Ekn985
98432
Ekn
9
73
D10
8632
ED1043

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N56222
S56222
Ö87111111
V87111111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg Carola Unosson - Maj Holmberg 3 Ö+1 7 -170 29.9/0.1
Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist Gunilla Jern - Margaretha Sintorn 2 Ö+3 3 -200 27.8/2.2
Steve Nilsson - Ingvar Andersson Birger Högberg - Gun Högberg 4 Ö= E -620 25.7/4.3
Håkan Björklund - Jan Flansbjer Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 4 Ö+1 8 -650 12.9/17.1
Torleif Hägg - Ulf Persson Roger Hedsköld - Tage Ericsson 4 V+1 7 -650 12.9/17.1
Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson Siw Svensson - Maria Söderlund 4 V+1 7 -650 12.9/17.1
Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson Kenneth Svensson - Britt Björk 4 Ö+1 8 -650 12.9/17.1
Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal 4 Ö+1 8 -650 12.9/17.1
Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 4 Ö+1 E -650 12.9/17.1
Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson Margareta Nilsson - Bengt Nilsson 4 Ö+1 3 -650 12.9/17.1
Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic Mats Ahlström - Per Sintorn 4 Ö+1 6 -650 12.9/17.1
Hans Fritzén - Gunilla Fritzén Donna Diding - Peter Diding 4 Ö+1 E -650 12.9/17.1
Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson 4 Ö+1 3 -650 12.9/17.1
Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman Pia Larsson - Vigdis Hegland 4 V+1 7 -650 12.9/17.1
Siv Jacobsson - Birgit Callenberg Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius 4 Ö+2 4 -680 0.1/29.9
Stig Emblad - Gunnar Nilsson Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson     =0,0 0.0/18.0

Bricka 11

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Syd giv
ingen i zon
kn52
652
EK64
1086
ED8
K109
Dkn98
D32
K109764
3
103
K954
3
EDkn874
752
Ekn7

Optimalt kontrakt: 3D V-1 100
 NT
N56945
S57945
Ö76487
V76487
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Torleif Hägg - Ulf Persson 4 Ö-1 7 50 29.9/0.1
Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius Håkan Björklund - Jan Flansbjer 3 S-1 E -50 25.7/4.3
Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal Carola Unosson - Maj Holmberg 4 S-1 E -50 25.7/4.3
Hans Fritzén - Gunilla Fritzén Mats Ahlström - Per Sintorn 3 S-1 D -50 25.7/4.3
Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman 5 S-2 8 -100 21.4/8.6
Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg Roger Hedsköld - Tage Ericsson 2 Ö+1 E -140 16.1/13.9
Steve Nilsson - Ingvar Andersson Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist 3 Ö= E -140 16.1/13.9
Donna Diding - Peter Diding Margareta Nilsson - Bengt Nilsson 2 Ö+1 E -140 16.1/13.9
Siv Jacobsson - Birgit Callenberg Pia Larsson - Vigdis Hegland 3 Ö= 3 -140 16.1/13.9
Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson 5 S-3 E -150 10.7/19.3
Siw Svensson - Maria Söderlund Birger Högberg - Gun Högberg 2 Ö+2 7 -170 7.5/22.5
Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson 2 Ö+2 E -170 7.5/22.5
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 4 Ö= E -420 2.2/27.8
Gunilla Jern - Margaretha Sintorn Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson 4 Ö= E -420 2.2/27.8
Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson Kenneth Svensson - Britt Björk 4 Ö= E -420 2.2/27.8
Stig Emblad - Gunnar Nilsson Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson     =0,0 0.0/18.0

Bricka 12

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Väst giv
N-S i zon
kn10
E75
D109
Ekn852
KD987
962
6
K743
54
Dkn103
Kkn8432
9
E632
K84
E75
D106

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N1077810
S1067810
Ö36443
V36443
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Steve Nilsson - Ingvar Andersson Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist 3NT N+2 2 660 28.9/1.1
Donna Diding - Peter Diding Margareta Nilsson - Bengt Nilsson 3NT N+2 4 660 28.9/1.1
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Torleif Hägg - Ulf Persson 3NT N+1 D 630 17.1/12.9
Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg Roger Hedsköld - Tage Ericsson 3NT S+1 D 630 17.1/12.9
Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius Håkan Björklund - Jan Flansbjer 3NT N+1 D 630 17.1/12.9
Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman 3NT N+1 2 630 17.1/12.9
Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal Carola Unosson - Maj Holmberg 3NT N+1 2 630 17.1/12.9
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 3NT S+1 3 630 17.1/12.9
Siw Svensson - Maria Söderlund Birger Högberg - Gun Högberg 3NT N+1 8 630 17.1/12.9
Siv Jacobsson - Birgit Callenberg Pia Larsson - Vigdis Hegland 3NT N+1 2 630 17.1/12.9
Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson 3NT S+1 6 630 17.1/12.9
Gunilla Jern - Margaretha Sintorn Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson 2 Ö-2 D 100 6.5/23.5
Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson 3NT N-1 D -100 3.3/26.7
Hans Fritzén - Gunilla Fritzén Mats Ahlström - Per Sintorn 3NT S-1 6 -100 3.3/26.7
Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson Kenneth Svensson - Britt Björk 3NT N-3 D -300 0.1/29.9
Stig Emblad - Gunnar Nilsson Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson     =0,0 0.0/18.0

Bricka 13

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Nord giv
alla i zon
654
742
E10653
E7
Ekn9832
kn96

K942
K
D1053
KDkn4
10853
D107
EK8
9872
Dkn6

Optimalt kontrakt: 2 V= -110
 NT
N57566
S57566
Ö86777
V86877
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson Donna Diding - Peter Diding 2 V-2 E 200 30.0/0.0
Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal Stig Emblad - Gunnar Nilsson 2NT Ö-1 E 100 26.0/4.0
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Mats Ahlström - Per Sintorn 3 V-1 E 100 26.0/4.0
Siv Jacobsson - Birgit Callenberg Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson 2 V-1 E 100 26.0/4.0
Kenneth Svensson - Britt Björk Håkan Björklund - Jan Flansbjer 2 S= E 90 22.0/8.0
Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius Roger Hedsköld - Tage Ericsson 3 S-1 E -100 17.0/13.0
Pia Larsson - Vigdis Hegland Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 3 S-1 E -100 17.0/13.0
Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman 3 S-1 4 -100 17.0/13.0
Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic Margareta Nilsson - Bengt Nilsson 3 S-1 E -100 17.0/13.0
Steve Nilsson - Ingvar Andersson Carola Unosson - Maj Holmberg 2 V= E -110 12.0/18.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Gunilla Jern - Margaretha Sintorn 3 V= E -140 10.0/20.0
Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 2 V+3 E -200 7.0/23.0
Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson 2 S-2 6 -200 7.0/23.0
Torleif Hägg - Ulf Persson Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg 3 S-3 4 -300 2.0/28.0
Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson 3 N-3 K -300 2.0/28.0
Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson Birger Högberg - Gun Högberg 3 S-3 2 -300 2.0/28.0

Bricka 14

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Öst giv
ingen i zon
KD84
K765
75
kn106
53
kn10
Kkn642
8752
kn1062
D94
E9
EKD9
E97
E832
D1083
43

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N45875
S45875
Ö98567
V98567
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Steve Nilsson - Ingvar Andersson Carola Unosson - Maj Holmberg 2NT V-1 6 50 30.0/0.0
Torleif Hägg - Ulf Persson Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg 1 Ö= 4 -80 28.0/2.0
Pia Larsson - Vigdis Hegland Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 1NT Ö= 3 -90 20.0/10.0
Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman 1NT Ö= 3 -90 20.0/10.0
Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson 1NT Ö= 2 -90 20.0/10.0
Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal Stig Emblad - Gunnar Nilsson 1NT Ö= 8 -90 20.0/10.0
Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson Birger Högberg - Gun Högberg 1NT Ö= 2 -90 20.0/10.0
Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic Margareta Nilsson - Bengt Nilsson 1NT Ö= 3 -90 20.0/10.0
Siv Jacobsson - Birgit Callenberg Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson 1NT Ö= 3 -90 20.0/10.0
Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson 3 N-2 E -100 12.0/18.0
Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius Roger Hedsköld - Tage Ericsson 2NT Ö= 3 -120 5.0/25.0
Kenneth Svensson - Britt Björk Håkan Björklund - Jan Flansbjer 1NT Ö+1 3 -120 5.0/25.0
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Mats Ahlström - Per Sintorn 1NT Ö+1 3 -120 5.0/25.0
Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 1NT Ö+1 8 -120 5.0/25.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Gunilla Jern - Margaretha Sintorn 1NT Ö+1 8 -120 5.0/25.0
Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson Donna Diding - Peter Diding 1NT Ö+1 3 -120 5.0/25.0

Bricka 15

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Syd giv
N-S i zon
1053
9875
kn3
10765
kn7
D62
EK765
Ekn2
E82
EK4
D984
D43
KD964
kn103
102
K98

Optimalt kontrakt: 6NT V= -990
 NT
N41241
S41241
Ö91211912
V91211912
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson Torleif Hägg - Ulf Persson 6NT V-1 9 50 29.0/1.0
Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson Steve Nilsson - Ingvar Andersson 6NT V-1 6 50 29.0/1.0
Hans Fritzén - Gunilla Fritzén Margareta Nilsson - Bengt Nilsson 2 V+4 3 -170 26.0/4.0
Mats Ahlström - Per Sintorn Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist 5 V= 3 -400 24.0/6.0
Pia Larsson - Vigdis Hegland Roger Hedsköld - Tage Ericsson 3NT Ö+1 4 -430 22.0/8.0
Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius 3NT V+2 9 -460 14.0/16.0
Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal Donna Diding - Peter Diding 3NT V+2 9 -460 14.0/16.0
Kenneth Svensson - Britt Björk Stig Emblad - Gunnar Nilsson 3NT V+2 9 -460 14.0/16.0
Carola Unosson - Maj Holmberg Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 3NT V+2 9 -460 14.0/16.0
Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson 3NT V+2 9 -460 14.0/16.0
Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson Birger Högberg - Gun Högberg 3NT V+2 9 -460 14.0/16.0
Siv Jacobsson - Birgit Callenberg Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson 3NT V+2 9 -460 14.0/16.0
Gunilla Jern - Margaretha Sintorn Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 3NT V+3 9 -490 5.0/25.0
Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 3NT V+3 9 -490 5.0/25.0
Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson 3NT Ö+4 9 -520 2.0/28.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Håkan Björklund - Jan Flansbjer 6NT V= 6 -990 0.0/30.0

Bricka 16

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Väst giv
Ö-V i zon
D1085
E9853
kn108
5
kn763
10742

KD1076
EK42
K6
964
E984
9
Dkn
EKD7532
kn32

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -100
 NT
N39636
S310636
Ö1036105
V1037105
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius 3D S+2 K 670 30.0/0.0
Pia Larsson - Vigdis Hegland Roger Hedsköld - Tage Ericsson 3 S+2 D 150 27.0/3.0
Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 2 S+3 K 150 27.0/3.0
Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson Birger Högberg - Gun Högberg 3 S+1 3 130 23.0/7.0
Mats Ahlström - Per Sintorn Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist 3 S+1 6 130 23.0/7.0
Gunilla Jern - Margaretha Sintorn Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 3 S= K 110 19.0/11.0
Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson 3 S= D 110 19.0/11.0
Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal Donna Diding - Peter Diding 2 S= K 90 16.0/14.0
Hans Fritzén - Gunilla Fritzén Margareta Nilsson - Bengt Nilsson 4 S-1 6 -50 14.0/16.0
Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson Torleif Hägg - Ulf Persson 4D S-1 K -100 8.0/22.0
Carola Unosson - Maj Holmberg Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 5D S-1 K -100 8.0/22.0
Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson Steve Nilsson - Ingvar Andersson 5D S-1 K -100 8.0/22.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Håkan Björklund - Jan Flansbjer 5 S-2 3 -100 8.0/22.0
Siv Jacobsson - Birgit Callenberg Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson 3 N-2 E -100 8.0/22.0
Kenneth Svensson - Britt Björk Stig Emblad - Gunnar Nilsson 2 V= 8 -110 2.0/28.0
Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson 5D S-2 K -300 0.0/30.0

Bricka 17

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Nord giv
ingen i zon
4
D965
753
D10932
K1086
E7432
E982
D9
108
Kkn104
EKkn65
Ekn7532
Kkn
D6
874

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N52444
S52444
Ö810999
V810999
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Ahlström - Per Sintorn Gunilla Jern - Margaretha Sintorn 3 Ö-3 K 150 30.0/0.0
Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson Roger Hedsköld - Tage Ericsson 4 V-1 4 50 25.0/5.0
Steve Nilsson - Ingvar Andersson Siw Svensson - Maria Söderlund 3 Ö-1 E 50 25.0/5.0
Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson 3 V-1 4 50 25.0/5.0
Margareta Nilsson - Bengt Nilsson Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 3NT V-1 4 50 25.0/5.0
Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist 2 S-2 E -100 20.0/10.0
Donna Diding - Peter Diding Birger Högberg - Gun Högberg 3 Ö+1 8 -130 17.0/13.0
Siv Jacobsson - Birgit Callenberg Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson 3 Ö+1 E -130 17.0/13.0
Kenneth Svensson - Britt Björk Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 3 V= 4 -140 14.0/16.0
Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius Pia Larsson - Vigdis Hegland 2 S-3 E -150 11.0/19.0
Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal 2 S-3 4 -150 11.0/19.0
Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 2NT V+2 3 -180 8.0/22.0
Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 3NT V= 4 -400 6.0/24.0
Håkan Björklund - Jan Flansbjer Torleif Hägg - Ulf Persson 3NT V+2 2 -460 2.0/28.0
Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg 3NT Ö+2 3 -460 2.0/28.0
Carola Unosson - Maj Holmberg Stig Emblad - Gunnar Nilsson 3NT Ö+2 3 -460 2.0/28.0

Bricka 18

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Öst giv
N-S i zon
E73
E9653
75
Ekn2
D64
kn87
E93
K853
Kkn85
KD2
Kkn6
D74
1092
104
D10842
1096

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N46544
S46544
Ö87888
V87888
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro 3NT Ö-2 8 100 29.0/1.0
Siv Jacobsson - Birgit Callenberg Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson 3NT V-2 3 100 29.0/1.0
Håkan Björklund - Jan Flansbjer Torleif Hägg - Ulf Persson 3NT Ö-1 2 50 20.0/10.0
Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius Pia Larsson - Vigdis Hegland 3NT Ö-1 2 50 20.0/10.0
Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson Roger Hedsköld - Tage Ericsson 3NT V-1 6 50 20.0/10.0
Kenneth Svensson - Britt Björk Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 3NT Ö-1 4 50 20.0/10.0
Steve Nilsson - Ingvar Andersson Siw Svensson - Maria Söderlund 3NT Ö-1 4 50 20.0/10.0
Donna Diding - Peter Diding Birger Högberg - Gun Högberg 3NT Ö-1 2 50 20.0/10.0
Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 3NT Ö-1 4 50 20.0/10.0
Mats Ahlström - Per Sintorn Gunilla Jern - Margaretha Sintorn 2NT Ö+2 2 -180 12.0/18.0
Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist 2 N-2 5 -200 10.0/20.0
Carola Unosson - Maj Holmberg Stig Emblad - Gunnar Nilsson 3NT Ö= 2 -400 5.0/25.0
Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson 3NT Ö= 8 -400 5.0/25.0
Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal 3NT Ö= 8 -400 5.0/25.0
Margareta Nilsson - Bengt Nilsson Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 3NT Ö= 8 -400 5.0/25.0
Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg 2D N-2 4 -500 0.0/30.0

Bricka 19

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Syd giv
Ö-V i zon
kn93
KD932
D743
4
ED107
10
EK62
Dkn87
K52
kn874
85
K1093
864
E65
kn109
E652

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N26734
S26734
Ö107698
V107698
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius 4 V-2 3 200 29.0/1.0
Margareta Nilsson - Bengt Nilsson Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist 4 V-2 4 200 29.0/1.0
Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic Birger Högberg - Gun Högberg 2 N-1 8 -50 26.0/4.0
Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson Mats Ahlström - Per Sintorn 3 N-2 8 -100 24.0/6.0
Håkan Björklund - Jan Flansbjer Stig Emblad - Gunnar Nilsson 1NT V+2 2 -150 14.0/16.0
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg 1NT V+2 3 -150 14.0/16.0
Pia Larsson - Vigdis Hegland Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson 1NT V+2 2 -150 14.0/16.0
Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson Roger Hedsköld - Tage Ericsson 2NT Ö+1 5 -150 14.0/16.0
Carola Unosson - Maj Holmberg Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 2NT Ö+1 Kn -150 14.0/16.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson 2NT V+1 K -150 14.0/16.0
Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson Torleif Hägg - Ulf Persson 2NT Ö+1 5 -150 14.0/16.0
Donna Diding - Peter Diding Steve Nilsson - Ingvar Andersson 2NT Ö+1 2 -150 14.0/16.0
Siv Jacobsson - Birgit Callenberg Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal 2NT Ö+1 5 -150 14.0/16.0
Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson Gunilla Jern - Margaretha Sintorn 3NT Ö= 5 -600 2.0/28.0
Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 3NT Ö= E -600 2.0/28.0
Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman Kenneth Svensson - Britt Björk 3NT Ö= 5 -600 2.0/28.0

Bricka 20

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Väst giv
alla i zon
K732
2
kn9873
kn87
105
K10543
K104
942
D64
EDkn76
E6
EK10
Ekn98
98
D52
D653

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N67374
S67374
Ö751069
V751069
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carola Unosson - Maj Holmberg Hans Fritzén - Gunilla Fritzén 3NT Ö= 3 -600 30.0/0.0
Håkan Björklund - Jan Flansbjer Stig Emblad - Gunnar Nilsson 4 Ö= 9 -620 19.0/11.0
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg 4 V= 7 -620 19.0/11.0
Pia Larsson - Vigdis Hegland Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson 4 Ö= 8 -620 19.0/11.0
Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius 4 Ö= 9 -620 19.0/11.0
Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson Mats Ahlström - Per Sintorn 4 Ö= 5 -620 19.0/11.0
Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson Torleif Hägg - Ulf Persson 4 V= 2 -620 19.0/11.0
Donna Diding - Peter Diding Steve Nilsson - Ingvar Andersson 4 Ö= 8 -620 19.0/11.0
Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic Birger Högberg - Gun Högberg 4 Ö= 2 -620 19.0/11.0
Siv Jacobsson - Birgit Callenberg Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal 4 Ö= 5 -620 19.0/11.0
Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 4 Ö= 9 -620 19.0/11.0
Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson Roger Hedsköld - Tage Ericsson 4 V+1 Kn -650 4.0/26.0
Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson Gunilla Jern - Margaretha Sintorn 4 Ö+1 E -650 4.0/26.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson 4 Ö+1 8 -650 4.0/26.0
Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman Kenneth Svensson - Britt Björk 4 Ö+1 9 -650 4.0/26.0
Margareta Nilsson - Bengt Nilsson Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist 4 Ö+1 E -650 4.0/26.0

Bricka 21

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Nord giv
N-S i zon
KD10985
10
10953
kn6
Ekn3
kn93
Ekn
K10985
7
854
KD874
D432
642
EKD762
62
E7

Optimalt kontrakt: 4D Ö-1 100
 NT
N35697
S35697
Ö98434
V98434
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson 4 N= 7 620 29.0/1.0
Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist 4 N= 4 620 29.0/1.0
Kenneth Svensson - Britt Björk Siv Jacobsson - Birgit Callenberg 5D V-3 K 500 26.0/4.0
Torleif Hägg - Ulf Persson Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius 4D V-2 10 300 24.0/6.0
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Stig Emblad - Gunnar Nilsson 3 N= K 140 21.0/9.0
Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic Siw Svensson - Maria Söderlund 2 N+1 K 140 21.0/9.0
Håkan Björklund - Jan Flansbjer Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 4 V-1 10 50 17.0/13.0
Donna Diding - Peter Diding Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg 4 V-1 10 50 17.0/13.0
Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson Roger Hedsköld - Tage Ericsson 4 N-1 D -100 11.0/19.0
Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal Pia Larsson - Vigdis Hegland 4 N-1 K -100 11.0/19.0
Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson Mats Ahlström - Per Sintorn 3 S-1 5 -100 11.0/19.0
Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman Carola Unosson - Maj Holmberg 4 N-1 8 -100 11.0/19.0
Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson 3 S-2 E -200 4.0/26.0
Gunilla Jern - Margaretha Sintorn Margareta Nilsson - Bengt Nilsson 4 N-2 8 -200 4.0/26.0
Hans Fritzén - Gunilla Fritzén Birger Högberg - Gun Högberg 4 N-2 4 -200 4.0/26.0
Steve Nilsson - Ingvar Andersson Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson 3 S-3 8 -300 0.0/30.0

Bricka 22

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Öst giv
Ö-V i zon
643
K76
D87
10984
KD105
109
EK2
ED73
Ekn98
D852
kn93
65
72
Ekn43
10654
Kkn2

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N55534
S55534
Ö888108
V888108
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Steve Nilsson - Ingvar Andersson Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson 3NT V-2 10 200 29.0/1.0
Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman Carola Unosson - Maj Holmberg 4 Ö-2 2 200 29.0/1.0
Håkan Björklund - Jan Flansbjer Kjell Olsson - Ingrid Dahlin 4 Ö-1 5 100 19.0/11.0
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Stig Emblad - Gunnar Nilsson 3NT V-1 10 100 19.0/11.0
Torleif Hägg - Ulf Persson Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius 2NT V-1 8 100 19.0/11.0
Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal Pia Larsson - Vigdis Hegland 3NT V-1 10 100 19.0/11.0
Gunilla Jern - Margaretha Sintorn Margareta Nilsson - Bengt Nilsson 3NT V-1 10 100 19.0/11.0
Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson 3NT V-1 10 100 19.0/11.0
Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic Siw Svensson - Maria Söderlund 4 V-1 10 100 19.0/11.0
Hans Fritzén - Gunilla Fritzén Birger Högberg - Gun Högberg 4 Ö-1 E 100 19.0/11.0
Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist 1NT V+1 4 -120 10.0/20.0
Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson 4 V= 10 -620 5.0/25.0
Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson Roger Hedsköld - Tage Ericsson 4 V= 9 -620 5.0/25.0
Kenneth Svensson - Britt Björk Siv Jacobsson - Birgit Callenberg 4 V= 10 -620 5.0/25.0
Donna Diding - Peter Diding Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg 4 V= 10 -620 5.0/25.0
Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson Mats Ahlström - Per Sintorn 4 V+1 6 -650 0.0/30.0

Bricka 23

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Syd giv
alla i zon
ED3
K63
E5
Kkn764
K8542
7
D108632
5
1097
D1082
9
ED1083
kn6
Ekn954
Kkn74
92

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N9710610
S9710610
Ö46363
V46363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist 4 N+1 E 650 30.0/0.0
Torleif Hägg - Ulf Persson Stig Emblad - Gunnar Nilsson 4 S= 5 620 24.0/6.0
Kenneth Svensson - Britt Björk Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson 4 N= 9 620 24.0/6.0
Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson Margareta Nilsson - Bengt Nilsson 4 N= 9 620 24.0/6.0
Roger Hedsköld - Tage Ericsson Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal 4 S= 5 620 24.0/6.0
Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson Gunilla Jern - Margaretha Sintorn 4 N= 9 620 24.0/6.0
Hans Fritzén - Gunilla Fritzén Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson 3NT N= 3 600 18.0/12.0
Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg Pia Larsson - Vigdis Hegland 3 S-1 5 -100 11.0/19.0
Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson 4 N-1 10 -100 11.0/19.0
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Birger Högberg - Gun Högberg 4 S-1 3 -100 11.0/19.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson 4 N-1 7 -100 11.0/19.0
Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson Donna Diding - Peter Diding 4 N-1 9 -100 11.0/19.0
Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman Håkan Björklund - Jan Flansbjer 4 S-1 5 -100 11.0/19.0
Carola Unosson - Maj Holmberg Siv Jacobsson - Birgit Callenberg 4 S-2 5 -200 2.0/28.0
Steve Nilsson - Ingvar Andersson Mats Ahlström - Per Sintorn 4 N-2 10 -200 2.0/28.0
Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius 4 S-2 5 -200 2.0/28.0

Bricka 24

BK Albrekts, Sverige 2019.05.27

Väst giv
ingen i zon
9742
EKD976
108
E
Dkn10
104
ED9432
82
K53
kn3
75
KDkn964
E86
852
Kkn6
10753

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N45978
S45998
Ö87445
V87445
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunvor Bengtsson - Lena Mårtensson Margareta Nilsson - Bengt Nilsson 4 N= 9 420 29.0/1.0
Roger Hedsköld - Tage Ericsson Ingegerd Peterson - Ann Öhnedal 4 N= 7 420 29.0/1.0
Bo Johansson - Carl-Olof Jagebro Stig-Olof Hermansson - Göran Sundqvist 3 N+1 K 170 26.0/4.0
Torleif Hägg - Ulf Persson Stig Emblad - Gunnar Nilsson 3 N= 7 140 19.0/11.0
Lars-Olof Carlsson - Claes Börjesson Nils Svensson - Ulla-Karin Ericsson 3 N= K 140 19.0/11.0
Kenneth Svensson - Britt Björk Birgitta Lindberg - Sigbritt Johansson 3 S= E 140 19.0/11.0
Carola Unosson - Maj Holmberg Siv Jacobsson - Birgit Callenberg 3 N= K 140 19.0/11.0
Hans Fritzén - Gunilla Fritzén Siv Axelsson - Inga-Britt Andréasson 3 N= 7 140 19.0/11.0
Licelott Hallman - Britt Inger Kjellman Håkan Björklund - Jan Flansbjer 2 N+1 K 140 19.0/11.0
Lars-Göran Larsson - Jesper Swedenborg Pia Larsson - Vigdis Hegland 2 N= 7 110 11.0/19.0
Sara Bengtsson - Gunilla Nilsson Donna Diding - Peter Diding 2 N= 7 110 11.0/19.0
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Birger Högberg - Gun Högberg 4 N-1 K -50 6.0/24.0
Steve Nilsson - Ingvar Andersson Mats Ahlström - Per Sintorn 4 N-1 K -50 6.0/24.0
Siw Svensson - Maria Söderlund Elsbeth Lundgren - Birgitta Olsson 4 N-1 Kn -50 6.0/24.0
Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic Gunvor Rönnbäck - Anita Riccius 5 N-2 7 -100 1.0/29.0
Nils-Arne Nilsson - Pia Nilsson Gunilla Jern - Margaretha Sintorn 4 N-2 7 -100 1.0/29.0