Kommande tävlingar
18/07 Walthers Bildelar Guldpar Falk
26/07 SM Par Veteran
26/07 SM Par Veteran - Omgång 1
Rapporterade tävlingar
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final -
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final -
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
BK Albrekts » Dagstegen omg 17 2019-05-13 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Albrekts

Dagstegen omg 17 2019-05-13

Bricka 1

BK Albrekts, Sverige 2019.05.13

Nord giv
ingen i zon
K108
D8
kn64
ED873
E62
K1064
EK987
9
kn974
92
D2
K10542
D53
Ekn753
1053
kn6

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N55645
S55645
Ö88798
V88798
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Nilsson - Bengt Nilsson Birgitta Olsson - Inger Engelbaek 2 V-2 8 100 111/-111
Birgitta Bengtsson - Ulla Sislegård Kerstin Karlsson - Carola Unosson 1NT N= 5 90 109/-109
Monica Evertsson - Hans Fritzén Laila Nilsson - Kitty Bertilsson 2 V-1 D 50 84/-84
Annemarie Mauritzson - Marianne Ekman Jan Olsson - Birgitta I Olsson 2 V-1 D 50 84/-84
Bertil Jagebro - Carl-Olof Jagebro Lena Mårtensson - Manfred Bachmann 2 S-1 9 -50 29/-29
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 2 V= D -90 1/-1
Berit Böös - Kia Leckne Maja-Stina Lindgren - Maud Bolinder 2 V= D -90 1/-1
Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren Ingegärd Nilsson - Gun Högberg 2 V= D -90 1/-1
Margareta Svensson - Pia Larsson Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 2NT N-2 D -100 -7/7
Nils Svensson - Hans Andréasson Barbro Strömqvist - Britt Inger Kjellman 2 S-2 9 -100 -7/7
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Gunnar Nilsson - Hans Jönrup 2NT N-2 4 -100 -7/7
Ulla Johansson - Lennart Johansson Stig Emblad - Anne-Maj Emblad 2 S-2 E -100 -7/7
Bertil Sjöberg - Inga-Britt Andréasson Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 2 V+1 D -110 -14/14
Gunilla Jern - Jan Flansbjer Britt Björk - Kenneth Svensson 2 Ö= Kn -110 -14/14
Ingrid Wackerberg - Karin Östbye Sigbritt Johansson - Kerstin Persson 2 V+1 D -110 -14/14
Ingegerd Peterson - Agneta Lundh Margaretha Sintorn - Anita Riccius 2 V+1 D -110 -14/14
Birgitta Lindberg - Birgitta Månsson Kristina Söhrman - Margit Arnudd 2 V+1 D -110 -14/14
Stig-Olof Hermansson - Jim Andreasson Lasse Sundin - Christina Frey 2 Ö+1 Kn -140 -38/38
Maj Holmberg - Göran Sundqvist Monica Söderbaum - Barbro Wulker 1 Ö+2 E -140 -38/38
Inger Hedström - Ulla Hindsén Egon Österbrand - Ulla Österbrand 2 S-3 E -150 -42/42
Nicklas Bårman - Tove Roulund Sonia Bånghäll - Gun-Britt Enroth 2 S-3 9 -150 -42/42
Steve Nilsson - Sara Bengtsson Inger Carlsson - Kristina Andersson 2 S-3 E -150 -42/42
Frank Johansson - Lena Jönsson Ylva Roman - Margaretha Fåhraeus 2NT N-3 D -150 -42/42
Karin Lindkvist - May-Greth Svensson Gerd Blennskog - Sigbritt Nilsson 2NT N-4 D -200 -78/78

Bricka 2

BK Albrekts, Sverige 2019.05.13

Öst giv
N-S i zon
ED6542
EK3
EK8
9
kn9
6542
D1094
K84
K8
Dkn108
763
Ekn103
1073
97
kn52
D7652

Optimalt kontrakt: 5D Ö-3 500
 NT
N775108
S775109
Ö66834
V66834
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Sjöberg - Inga-Britt Andréasson Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 5 N= D 650 139/-139
Ingrid Wackerberg - Karin Östbye Sigbritt Johansson - Kerstin Persson 4 N+1 D 650 139/-139
Steve Nilsson - Sara Bengtsson Inger Carlsson - Kristina Andersson 4 N+1 D 650 139/-139
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Gunnar Nilsson - Hans Jönrup 4 N+1 D 650 139/-139
Bertil Jagebro - Carl-Olof Jagebro Lena Mårtensson - Manfred Bachmann 4 N= D 620 124/-124
Nils Svensson - Hans Andréasson Barbro Strömqvist - Britt Inger Kjellman 4 N= D 620 124/-124
Ingegerd Peterson - Agneta Lundh Margaretha Sintorn - Anita Riccius 4 N= E 620 124/-124
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 4 N= D 620 124/-124
Berit Böös - Kia Leckne Maja-Stina Lindgren - Maud Bolinder 4 N= D 620 124/-124
Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren Ingegärd Nilsson - Gun Högberg 4 N= D 620 124/-124
Gunilla Jern - Jan Flansbjer Britt Björk - Kenneth Svensson 3NT N= D 600 113/-113
Nicklas Bårman - Tove Roulund Sonia Bånghäll - Gun-Britt Enroth 2 N+3 D 200 -92/92
Frank Johansson - Lena Jönsson Ylva Roman - Margaretha Fåhraeus 1 N+4 D 200 -92/92
Ulla Johansson - Lennart Johansson Stig Emblad - Anne-Maj Emblad 3 N+2 D 200 -92/92
Annemarie Mauritzson - Marianne Ekman Jan Olsson - Birgitta I Olsson 1 N+4 D 200 -92/92
Margareta Svensson - Pia Larsson Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 3 N+1 D 170 -112/112
Stig-Olof Hermansson - Jim Andreasson Lasse Sundin - Christina Frey 1 N+3 D 170 -112/112
Inger Hedström - Ulla Hindsén Egon Österbrand - Ulla Österbrand 3 N+1 D 170 -112/112
Karin Lindkvist - May-Greth Svensson Gerd Blennskog - Sigbritt Nilsson 3 N+1 D 170 -112/112
Margareta Nilsson - Bengt Nilsson Birgitta Olsson - Inger Engelbaek 1 N+3 D 170 -112/112
Maj Holmberg - Göran Sundqvist Monica Söderbaum - Barbro Wulker 2 N+2 D 170 -112/112
Monica Evertsson - Hans Fritzén Laila Nilsson - Kitty Bertilsson 1 N+3 D 170 -112/112
Birgitta Bengtsson - Ulla Sislegård Kerstin Karlsson - Carola Unosson 2 N+2 D 170 -112/112
Birgitta Lindberg - Birgitta Månsson Kristina Söhrman - Margit Arnudd 2 N= 8 90 -149/149

Bricka 3

BK Albrekts, Sverige 2019.05.13

Syd giv
Ö-V i zon
EKD
E84
Ekn542
Kkn
kn93
Kkn63
K10
10875
1062
D1075
D8
D932
8754
92
9763
E64

Optimalt kontrakt: 5 S= 450
 NT
N8118119
S8118119
Ö52522
V52522
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Stig-Olof Hermansson - Jim Andreasson Lasse Sundin - Christina Frey 3NT N+2 2 460 131/-131
Bertil Jagebro - Carl-Olof Jagebro Lena Mårtensson - Manfred Bachmann 3NT N+2 3 460 131/-131
Ingrid Wackerberg - Karin Östbye Sigbritt Johansson - Kerstin Persson 3NT N+2 6 460 131/-131
Inger Hedström - Ulla Hindsén Egon Österbrand - Ulla Österbrand 3NT N+1 5 430 114/-114
Steve Nilsson - Sara Bengtsson Inger Carlsson - Kristina Andersson 3NT N+1 7 430 114/-114
Gunilla Jern - Jan Flansbjer Britt Björk - Kenneth Svensson 5 N= 3 400 97/-97
Nicklas Bårman - Tove Roulund Sonia Bånghäll - Gun-Britt Enroth 3NT N= 7 400 97/-97
Berit Böös - Kia Leckne Maja-Stina Lindgren - Maud Bolinder 5 S= 3 400 97/-97
Monica Evertsson - Hans Fritzén Laila Nilsson - Kitty Bertilsson 3NT S= 6 400 97/-97
Birgitta Lindberg - Birgitta Månsson Kristina Söhrman - Margit Arnudd 3NT N= 5 400 97/-97
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 2NT N+2 3 180 -25/25
Birgitta Bengtsson - Ulla Sislegård Kerstin Karlsson - Carola Unosson 2NT N+2 7 180 -25/25
Bertil Sjöberg - Inga-Britt Andréasson Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 1 N+4 10 150 -41/41
Margareta Svensson - Pia Larsson Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 2NT N+1 5 150 -41/41
Nils Svensson - Hans Andréasson Barbro Strömqvist - Britt Inger Kjellman 2NT N+1 7 150 -41/41
Karin Lindkvist - May-Greth Svensson Gerd Blennskog - Sigbritt Nilsson 2NT N+1 7 150 -41/41
Maj Holmberg - Göran Sundqvist Monica Söderbaum - Barbro Wulker 2NT N+1 7 150 -41/41
Ulla Johansson - Lennart Johansson Stig Emblad - Anne-Maj Emblad 2NT N+1 7 150 -41/41
Annemarie Mauritzson - Marianne Ekman Jan Olsson - Birgitta I Olsson 3 S= Kn 140 -44/44
Margareta Nilsson - Bengt Nilsson Birgitta Olsson - Inger Engelbaek 3NT N-1 7 -50 -148/148
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Gunnar Nilsson - Hans Jönrup 4 S-1 10 -50 -148/148
Frank Johansson - Lena Jönsson Ylva Roman - Margaretha Fåhraeus 3NT N-1 7 -50 -148/148
Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren Ingegärd Nilsson - Gun Högberg 3NT N-1 7 -50 -148/148
Ingegerd Peterson - Agneta Lundh Margaretha Sintorn - Anita Riccius 4 S-2 10 -100 -174/174

Bricka 4

BK Albrekts, Sverige 2019.05.13

Väst giv
alla i zon
107
E86
1095
KD986
K53
D95
EKD87
102
942
kn1043
62
kn754
EDkn86
K72
kn43
E3

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N86697
S86697
Ö56646
V56646
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Svensson - Pia Larsson Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 2 S+1 E 140 39/-39
Stig-Olof Hermansson - Jim Andreasson Lasse Sundin - Christina Frey 2 S+1 E 140 39/-39
Ingegerd Peterson - Agneta Lundh Margaretha Sintorn - Anita Riccius 2 S+1 E 140 39/-39
Margareta Nilsson - Bengt Nilsson Birgitta Olsson - Inger Engelbaek 2 S+1 E 140 39/-39
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 3 S= E 140 39/-39
Nicklas Bårman - Tove Roulund Sonia Bånghäll - Gun-Britt Enroth 1 S+2 E 140 39/-39
Steve Nilsson - Sara Bengtsson Inger Carlsson - Kristina Andersson 2 S+1 E 140 39/-39
Berit Böös - Kia Leckne Maja-Stina Lindgren - Maud Bolinder 2 S+1 E 140 39/-39
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Gunnar Nilsson - Hans Jönrup 2 S+1 E 140 39/-39
Bertil Jagebro - Carl-Olof Jagebro Lena Mårtensson - Manfred Bachmann 1NT N+1 E 120 20/-20
Ingrid Wackerberg - Karin Östbye Sigbritt Johansson - Kerstin Persson 2NT S= E 120 20/-20
Monica Evertsson - Hans Fritzén Laila Nilsson - Kitty Bertilsson 2NT S= E 120 20/-20
Gunilla Jern - Jan Flansbjer Britt Björk - Kenneth Svensson 1 S+1 E 110 15/-15
Nils Svensson - Hans Andréasson Barbro Strömqvist - Britt Inger Kjellman 2 S= E 110 15/-15
Frank Johansson - Lena Jönsson Ylva Roman - Margaretha Fåhraeus 1 S+1 E 110 15/-15
Annemarie Mauritzson - Marianne Ekman Jan Olsson - Birgitta I Olsson 1 S+1 E 110 15/-15
Inger Hedström - Ulla Hindsén Egon Österbrand - Ulla Österbrand 2 V-1 10 100 10/-10
Birgitta Lindberg - Birgitta Månsson Kristina Söhrman - Margit Arnudd 2 V-1 10 100 10/-10
Bertil Sjöberg - Inga-Britt Andréasson Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 1NT N= Kn 90 -3/3
Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren Ingegärd Nilsson - Gun Högberg 1NT N= Kn 90 -3/3
Karin Lindkvist - May-Greth Svensson Gerd Blennskog - Sigbritt Nilsson 2 V= 10 -90 -106/106
Ulla Johansson - Lennart Johansson Stig Emblad - Anne-Maj Emblad 3NT S-1 E -100 -109/109
Birgitta Bengtsson - Ulla Sislegård Kerstin Karlsson - Carola Unosson 3NT S-1 E -100 -109/109
Maj Holmberg - Göran Sundqvist Monica Söderbaum - Barbro Wulker 4 S-2 E -200 -161/161

Bricka 5

BK Albrekts, Sverige 2019.05.13

Nord giv
N-S i zon
K
E864
Dkn104
kn873
E64
kn73
E872
D52
Dkn875
KD92
963
10
10932
105
K5
EK964

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N96555
S96555
Ö37787
V37787
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Jagebro - Carl-Olof Jagebro Lena Mårtensson - Manfred Bachmann 3 S+1 E 130 99/-99
Bertil Sjöberg - Inga-Britt Andréasson Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 3 S= E 110 80/-80
Monica Evertsson - Hans Fritzén Laila Nilsson - Kitty Bertilsson 3 S= 3 110 80/-80
Margareta Svensson - Pia Larsson Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 2 Ö-1 E 50 50/-50
Stig-Olof Hermansson - Jim Andreasson Lasse Sundin - Christina Frey 2 Ö-1 E 50 50/-50
Nicklas Bårman - Tove Roulund Sonia Bånghäll - Gun-Britt Enroth 2 Ö-1 E 50 50/-50
Gunilla Jern - Jan Flansbjer Britt Björk - Kenneth Svensson Pass   10/-10
Ingrid Wackerberg - Karin Östbye Sigbritt Johansson - Kerstin Persson Pass   10/-10
Maj Holmberg - Göran Sundqvist Monica Söderbaum - Barbro Wulker Pass   10/-10
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Elisabeth Lundquist - Håkan Ek Pass   10/-10
Steve Nilsson - Sara Bengtsson Inger Carlsson - Kristina Andersson Pass   10/-10
Berit Böös - Kia Leckne Maja-Stina Lindgren - Maud Bolinder Pass   10/-10
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Gunnar Nilsson - Hans Jönrup Pass   10/-10
Frank Johansson - Lena Jönsson Ylva Roman - Margaretha Fåhraeus Pass   10/-10
Ulla Johansson - Lennart Johansson Stig Emblad - Anne-Maj Emblad Pass   10/-10
Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren Ingegärd Nilsson - Gun Högberg Pass   10/-10
Birgitta Bengtsson - Ulla Sislegård Kerstin Karlsson - Carola Unosson Pass   10/-10
Birgitta Lindberg - Birgitta Månsson Kristina Söhrman - Margit Arnudd 1 Ö= E -80 -36/36
Nils Svensson - Hans Andréasson Barbro Strömqvist - Britt Inger Kjellman 1NT N-1 K -100 -55/55
Ingegerd Peterson - Agneta Lundh Margaretha Sintorn - Anita Riccius 3 S-1 3 -100 -55/55
Annemarie Mauritzson - Marianne Ekman Jan Olsson - Birgitta I Olsson 1 Ö+1 E -110 -57/57
Inger Hedström - Ulla Hindsén Egon Österbrand - Ulla Österbrand 2 Ö+1 10 -140 -79/79
Margareta Nilsson - Bengt Nilsson Birgitta Olsson - Inger Engelbaek 1 Ö+2 E -140 -79/79
Karin Lindkvist - May-Greth Svensson Gerd Blennskog - Sigbritt Nilsson 3 N-3 D -300 -158/158

Bricka 6

BK Albrekts, Sverige 2019.05.13

Öst giv
Ö-V i zon
104
K72
EK107
Dkn96
KD2
E9
kn852
K853
93
kn1064
D643
E104
Ekn8765
D853
9
72

Optimalt kontrakt: 2 S= 110
 NT
N65786
S66786
Ö77657
V78657
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ulla Johansson - Lennart Johansson Stig Emblad - Anne-Maj Emblad 1NT V-2 9 200 118/-118
Gunilla Jern - Jan Flansbjer Britt Björk - Kenneth Svensson 2 S+1 2 140 80/-80
Monica Evertsson - Hans Fritzén Laila Nilsson - Kitty Bertilsson 3 S= E 140 80/-80
Margareta Svensson - Pia Larsson Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 2 S= E 110 59/-59
Bertil Jagebro - Carl-Olof Jagebro Lena Mårtensson - Manfred Bachmann 2 S= 5 110 59/-59
Steve Nilsson - Sara Bengtsson Inger Carlsson - Kristina Andersson 2 S= 9 110 59/-59
Berit Böös - Kia Leckne Maja-Stina Lindgren - Maud Bolinder 2 S= E 110 59/-59
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Gunnar Nilsson - Hans Jönrup 2 S= 5 110 59/-59
Nils Svensson - Hans Andréasson Barbro Strömqvist - Britt Inger Kjellman 2 V-1 10 100 58/-58
Maj Holmberg - Göran Sundqvist Monica Söderbaum - Barbro Wulker 2 V-1 10 100 58/-58
Annemarie Mauritzson - Marianne Ekman Jan Olsson - Birgitta I Olsson 1NT V-1 D 100 58/-58
Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren Ingegärd Nilsson - Gun Högberg 1NT V-1 D 100 58/-58
Ingegerd Peterson - Agneta Lundh Margaretha Sintorn - Anita Riccius 2 S-1 5 -50 -31/31
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 3 S-1 3 -50 -31/31
Nicklas Bårman - Tove Roulund Sonia Bånghäll - Gun-Britt Enroth 3 S-1 3 -50 -31/31
Birgitta Bengtsson - Ulla Sislegård Kerstin Karlsson - Carola Unosson 3 S-1 5 -50 -31/31
Stig-Olof Hermansson - Jim Andreasson Lasse Sundin - Christina Frey 4 S-2 2 -100 -63/63
Ingrid Wackerberg - Karin Östbye Sigbritt Johansson - Kerstin Persson 4 S-2 E -100 -63/63
Birgitta Lindberg - Birgitta Månsson Kristina Söhrman - Margit Arnudd 4 S-2 E -100 -63/63
Karin Lindkvist - May-Greth Svensson Gerd Blennskog - Sigbritt Nilsson 3 V= 10 -110 -71/71
Inger Hedström - Ulla Hindsén Egon Österbrand - Ulla Österbrand 2NT V= D -120 -79/79
Margareta Nilsson - Bengt Nilsson Birgitta Olsson - Inger Engelbaek 1NT V+1 E -120 -79/79
Frank Johansson - Lena Jönsson Ylva Roman - Margaretha Fåhraeus 1NT V+2 D -150 -93/93
Bertil Sjöberg - Inga-Britt Andréasson Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 4D S-2 E -300 -170/170

Bricka 7

BK Albrekts, Sverige 2019.05.13

Syd giv
alla i zon
98
1082
K87653
64
K764
D965
D
EK53
EDkn3
EK43
9
D972
1052
kn7
Ekn1042
kn108

Optimalt kontrakt: 6 V= -1430
 NT
N17111
S17111
Ö12612127
V12612127
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Lindkvist - May-Greth Svensson Gerd Blennskog - Sigbritt Nilsson 3NT Ö-2 10 200 307/-307
Ulla Johansson - Lennart Johansson Stig Emblad - Anne-Maj Emblad 5 V+1 9 -620 51/-51
Stig-Olof Hermansson - Jim Andreasson Lasse Sundin - Christina Frey 5 V= 3 -650 30/-30
Monica Evertsson - Hans Fritzén Laila Nilsson - Kitty Bertilsson 4 Ö+1 E -650 30/-30
Bertil Sjöberg - Inga-Britt Andréasson Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 4 Ö+2 Kn -680 9/-9
Margareta Svensson - Pia Larsson Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 4 Ö+2 Kn -680 9/-9
Bertil Jagebro - Carl-Olof Jagebro Lena Mårtensson - Manfred Bachmann 5 Ö+1 Kn -680 9/-9
Inger Hedström - Ulla Hindsén Egon Österbrand - Ulla Österbrand 4 V+2 9 -680 9/-9
Nils Svensson - Hans Andréasson Barbro Strömqvist - Britt Inger Kjellman 4 Ö+2 Kn -680 9/-9
Ingrid Wackerberg - Karin Östbye Sigbritt Johansson - Kerstin Persson 4 V+2 6 -680 9/-9
Ingegerd Peterson - Agneta Lundh Margaretha Sintorn - Anita Riccius 4 Ö+2 E -680 9/-9
Margareta Nilsson - Bengt Nilsson Birgitta Olsson - Inger Engelbaek 4 Ö+2 10 -680 9/-9
Maj Holmberg - Göran Sundqvist Monica Söderbaum - Barbro Wulker 4 Ö+2 2 -680 9/-9
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 4 Ö+2 Kn -680 9/-9
Nicklas Bårman - Tove Roulund Sonia Bånghäll - Gun-Britt Enroth 4 Ö+2 Kn -680 9/-9
Steve Nilsson - Sara Bengtsson Inger Carlsson - Kristina Andersson 4 Ö+2 E -680 9/-9
Berit Böös - Kia Leckne Maja-Stina Lindgren - Maud Bolinder 4 Ö+2 E -680 9/-9
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Gunnar Nilsson - Hans Jönrup 4 Ö+2 Kn -680 9/-9
Frank Johansson - Lena Jönsson Ylva Roman - Margaretha Fåhraeus 4 V+2 2 -680 9/-9
Annemarie Mauritzson - Marianne Ekman Jan Olsson - Birgitta I Olsson 4 Ö+2 E -680 9/-9
Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren Ingegärd Nilsson - Gun Högberg 4 Ö+2 10 -680 9/-9
Birgitta Bengtsson - Ulla Sislegård Kerstin Karlsson - Carola Unosson 4 Ö+2 Kn -680 9/-9
Gunilla Jern - Jan Flansbjer Britt Björk - Kenneth Svensson 6 Ö= Kn -1430 -290/290
Birgitta Lindberg - Birgitta Månsson Kristina Söhrman - Margit Arnudd 6 Ö= E -1430 -290/290

Bricka 8

BK Albrekts, Sverige 2019.05.13

Väst giv
ingen i zon
D64
2
Dkn7653
854
EK52
Dkn10985

EKD
kn3
64
EK102
kn10973
10987
EK73
984
62

Optimalt kontrakt: 4NT V= -430
 NT
N25243
S25243
Ö11810910
V11810910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Jern - Jan Flansbjer Britt Björk - Kenneth Svensson 6D V-1 D 100 224/-224
Birgitta Bengtsson - Ulla Sislegård Kerstin Karlsson - Carola Unosson 6 V-2 D 100 224/-224
Inger Hedström - Ulla Hindsén Egon Österbrand - Ulla Österbrand 3NT Ö-1 10 50 210/-210
Karin Lindkvist - May-Greth Svensson Gerd Blennskog - Sigbritt Nilsson 4 V-1 D 50 210/-210
Nicklas Bårman - Tove Roulund Sonia Bånghäll - Gun-Britt Enroth 3NT Ö= 10 -400 -9/9
Stig-Olof Hermansson - Jim Andreasson Lasse Sundin - Christina Frey 4 V= 3 -420 -29/29
Monica Evertsson - Hans Fritzén Laila Nilsson - Kitty Bertilsson 4 V= Kn -420 -29/29
Ulla Johansson - Lennart Johansson Stig Emblad - Anne-Maj Emblad 4 V= 7 -420 -29/29
Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren Ingegärd Nilsson - Gun Högberg 4 V= D -420 -29/29
Ingrid Wackerberg - Karin Östbye Sigbritt Johansson - Kerstin Persson 3NT Ö+1 10 -430 -29/29
Bertil Sjöberg - Inga-Britt Andréasson Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 4 V+1 D -450 -51/51
Margareta Svensson - Pia Larsson Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 4 V+1 D -450 -51/51
Bertil Jagebro - Carl-Olof Jagebro Lena Mårtensson - Manfred Bachmann 5 V= D -450 -51/51
Nils Svensson - Hans Andréasson Barbro Strömqvist - Britt Inger Kjellman 4 V+1 D -450 -51/51
Ingegerd Peterson - Agneta Lundh Margaretha Sintorn - Anita Riccius 4 V+1 D -450 -51/51
Margareta Nilsson - Bengt Nilsson Birgitta Olsson - Inger Engelbaek 4 V+1 7 -450 -51/51
Maj Holmberg - Göran Sundqvist Monica Söderbaum - Barbro Wulker 4 V+1 4 -450 -51/51
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 4 V+1 D -450 -51/51
Steve Nilsson - Sara Bengtsson Inger Carlsson - Kristina Andersson 4 V+1 D -450 -51/51
Berit Böös - Kia Leckne Maja-Stina Lindgren - Maud Bolinder 4 V+1 D -450 -51/51
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Gunnar Nilsson - Hans Jönrup 4 V+1 3 -450 -51/51
Birgitta Lindberg - Birgitta Månsson Kristina Söhrman - Margit Arnudd 4 V+1 D -450 -51/51
Annemarie Mauritzson - Marianne Ekman Jan Olsson - Birgitta I Olsson 4 V+1 4 -450 -51/51
Frank Johansson - Lena Jönsson Ylva Roman - Margaretha Fåhraeus 3NT Ö+2 E -460 -51/51

Bricka 9

BK Albrekts, Sverige 2019.05.13

Nord giv
Ö-V i zon
87
KD103
K10732
E2
4
E84
D965
Dkn874
Ekn965
92
kn84
965
KD1032
kn765
E
K103

Optimalt kontrakt: 4 N= 420
 NT
N6910109
S6910109
Ö74334
V74334
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 4 N+1 6 450 101/-101
Steve Nilsson - Sara Bengtsson Inger Carlsson - Kristina Andersson 4 S+1 8 450 101/-101
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Gunnar Nilsson - Hans Jönrup 4 S+1 D 450 101/-101
Bertil Sjöberg - Inga-Britt Andréasson Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 3NT S+1 4 430 79/-79
Nils Svensson - Hans Andréasson Barbro Strömqvist - Britt Inger Kjellman 3NT N+1 9 430 79/-79
Bertil Jagebro - Carl-Olof Jagebro Lena Mårtensson - Manfred Bachmann 4 N= 9 420 79/-79
Inger Hedström - Ulla Hindsén Egon Österbrand - Ulla Österbrand 4 S= 4 420 79/-79
Ingrid Wackerberg - Karin Östbye Sigbritt Johansson - Kerstin Persson 4 N= 9 420 79/-79
Ingegerd Peterson - Agneta Lundh Margaretha Sintorn - Anita Riccius 4 N= 5 420 79/-79
Karin Lindkvist - May-Greth Svensson Gerd Blennskog - Sigbritt Nilsson 4 S= 4 420 79/-79
Nicklas Bårman - Tove Roulund Sonia Bånghäll - Gun-Britt Enroth 4 N= 9 420 79/-79
Berit Böös - Kia Leckne Maja-Stina Lindgren - Maud Bolinder 4 S= 4 420 79/-79
Monica Evertsson - Hans Fritzén Laila Nilsson - Kitty Bertilsson 4 N= E 420 79/-79
Gunilla Jern - Jan Flansbjer Britt Björk - Kenneth Svensson 3NT N= 9 400 63/-63
Annemarie Mauritzson - Marianne Ekman Jan Olsson - Birgitta I Olsson 3NT N= 5 400 63/-63
Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren Ingegärd Nilsson - Gun Högberg 2NT N+2 5 180 -55/55
Maj Holmberg - Göran Sundqvist Monica Söderbaum - Barbro Wulker 2 N+2 E 170 -55/55
Ulla Johansson - Lennart Johansson Stig Emblad - Anne-Maj Emblad 2 S+1 D 140 -74/74
Margareta Svensson - Pia Larsson Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 4 S-1 D -50 -168/168
Margareta Nilsson - Bengt Nilsson Birgitta Olsson - Inger Engelbaek 4 N-1 E -50 -168/168
Frank Johansson - Lena Jönsson Ylva Roman - Margaretha Fåhraeus 4 N-1 9 -50 -168/168
Birgitta Lindberg - Birgitta Månsson Kristina Söhrman - Margit Arnudd 4 S-1 4 -50 -168/168
Birgitta Bengtsson - Ulla Sislegård Kerstin Karlsson - Carola Unosson 4 N-1 E -50 -168/168
Stig-Olof Hermansson - Jim Andreasson Lasse Sundin - Christina Frey 3NT N-2 4 -100 -195/195

Bricka 10

BK Albrekts, Sverige 2019.05.13

Öst giv
alla i zon
E3
KD10743
9763
K
kn64
E9
Ekn8
E10875
K9875
6
D10
D6432
D102
kn852
K542
kn9

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N26723
S26723
Ö1176119
V1176119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Wackerberg - Karin Östbye Sigbritt Johansson - Kerstin Persson 3 N= 2 140 159/-159
Steve Nilsson - Sara Bengtsson Inger Carlsson - Kristina Andersson 2 N= 2 110 136/-136
Stig-Olof Hermansson - Jim Andreasson Lasse Sundin - Christina Frey 5 V-1 K 100 136/-136
Bertil Sjöberg - Inga-Britt Andréasson Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 3 N-1 8 -100 32/-32
Karin Lindkvist - May-Greth Svensson Gerd Blennskog - Sigbritt Nilsson 4 N-1 D -100 32/-32
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 2 N-1 D -100 32/-32
Nicklas Bårman - Tove Roulund Sonia Bånghäll - Gun-Britt Enroth 4 N-1 5 -100 32/-32
Berit Böös - Kia Leckne Maja-Stina Lindgren - Maud Bolinder 4 N-1 3 -100 32/-32
Monica Evertsson - Hans Fritzén Laila Nilsson - Kitty Bertilsson 3 N-1 D -100 32/-32
Ulla Johansson - Lennart Johansson Stig Emblad - Anne-Maj Emblad 3 N-1 4 -100 32/-32
Annemarie Mauritzson - Marianne Ekman Jan Olsson - Birgitta I Olsson 4 N-1 8 -100 32/-32
Birgitta Bengtsson - Ulla Sislegård Kerstin Karlsson - Carola Unosson 3 N-1 K -100 32/-32
Ingegerd Peterson - Agneta Lundh Margaretha Sintorn - Anita Riccius 3 Ö= 4 -140 7/-7
Maj Holmberg - Göran Sundqvist Monica Söderbaum - Barbro Wulker 3 V+2 E -150 -2/2
Nils Svensson - Hans Andréasson Barbro Strömqvist - Britt Inger Kjellman 4 V+2 K -170 -14/14
Margareta Svensson - Pia Larsson Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 3 N-2 9 -200 -36/36
Gunilla Jern - Jan Flansbjer Britt Björk - Kenneth Svensson 3 Ö+2 2 -200 -36/36
Inger Hedström - Ulla Hindsén Egon Österbrand - Ulla Österbrand 3 N-2 7 -200 -36/36
Margareta Nilsson - Bengt Nilsson Birgitta Olsson - Inger Engelbaek 4 N-2 8 -200 -36/36
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Gunnar Nilsson - Hans Jönrup 3 Ö+2 Kn -200 -36/36
Birgitta Lindberg - Birgitta Månsson Kristina Söhrman - Margit Arnudd 3 N-2 2 -200 -36/36
Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren Ingegärd Nilsson - Gun Högberg 4 N-2 9 -200 -36/36
Bertil Jagebro - Carl-Olof Jagebro Lena Mårtensson - Manfred Bachmann 4 Ö= Kn -620 -229/229
Frank Johansson - Lena Jönsson Ylva Roman - Margaretha Fåhraeus 4 Ö= 5 -620 -229/229

Bricka 11

BK Albrekts, Sverige 2019.05.13

Syd giv
ingen i zon
E86
1062
E2
Kkn865
4
K7
K109765
ED74
Dkn75
EDkn984
kn4
3
K10932
53
D83
1092

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N72273
S73373
Ö6101067
V6101068
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Nils Svensson - Hans Andréasson Barbro Strömqvist - Britt Inger Kjellman 4 Ö-2 10 100 170/-170
Bertil Sjöberg - Inga-Britt Andréasson Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 3NT V-1 5 50 142/-142
Ingegerd Peterson - Agneta Lundh Margaretha Sintorn - Anita Riccius 4 Ö-1 10 50 142/-142
Karin Lindkvist - May-Greth Svensson Gerd Blennskog - Sigbritt Nilsson 3 Ö-1 2 50 142/-142
Maj Holmberg - Göran Sundqvist Monica Söderbaum - Barbro Wulker 3NT Ö-1 2 50 142/-142
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Gunnar Nilsson - Hans Jönrup 4 Ö-1 10 50 142/-142
Frank Johansson - Lena Jönsson Ylva Roman - Margaretha Fåhraeus 4 Ö-1 2 50 142/-142
Birgitta Lindberg - Birgitta Månsson Kristina Söhrman - Margit Arnudd 3 V-1 8 50 142/-142
Birgitta Bengtsson - Ulla Sislegård Kerstin Karlsson - Carola Unosson 2 Ö= 10 -110 60/-60
Nicklas Bårman - Tove Roulund Sonia Bånghäll - Gun-Britt Enroth 2 Ö+1 9 -140 43/-43
Monica Evertsson - Hans Fritzén Laila Nilsson - Kitty Bertilsson 2 V+1 10 -140 43/-43
Bertil Jagebro - Carl-Olof Jagebro Lena Mårtensson - Manfred Bachmann 3 Ö+1 4 -170 24/-24
Ulla Johansson - Lennart Johansson Stig Emblad - Anne-Maj Emblad 5 V= 6 -400 -90/90
Stig-Olof Hermansson - Jim Andreasson Lasse Sundin - Christina Frey 4 Ö= 9 -420 -104/104
Inger Hedström - Ulla Hindsén Egon Österbrand - Ulla Österbrand 4 Ö= 10 -420 -104/104
Ingrid Wackerberg - Karin Östbye Sigbritt Johansson - Kerstin Persson 4 Ö= 2 -420 -104/104
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 4 Ö= 3 -420 -104/104
Steve Nilsson - Sara Bengtsson Inger Carlsson - Kristina Andersson 4 Ö= 10 -420 -104/104
Annemarie Mauritzson - Marianne Ekman Jan Olsson - Birgitta I Olsson 4 Ö= 2 -420 -104/104
Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren Ingegärd Nilsson - Gun Högberg 4 Ö= 9 -420 -104/104
Margareta Svensson - Pia Larsson Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 4 Ö+1 10 -450 -125/125
Gunilla Jern - Jan Flansbjer Britt Björk - Kenneth Svensson 4 Ö+1 10 -450 -125/125
Margareta Nilsson - Bengt Nilsson Birgitta Olsson - Inger Engelbaek 4 Ö+1 9 -450 -125/125
Berit Böös - Kia Leckne Maja-Stina Lindgren - Maud Bolinder 3NT V+3 5 -490 -141/141

Bricka 12

BK Albrekts, Sverige 2019.05.13

Väst giv
N-S i zon
K32
kn6
kn73
kn9853

EK7532
D105
ED106
ED98654
D
862
74
kn107
10984
EK94
K2

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N55435
S55535
Ö88898
V88898
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Bertil Jagebro - Carl-Olof Jagebro Lena Mårtensson - Manfred Bachmann 3NT V-4 3 200 149/-149
Inger Hedström - Ulla Hindsén Egon Österbrand - Ulla Österbrand 3NT V-3 5 150 122/-122
Monica Evertsson - Hans Fritzén Laila Nilsson - Kitty Bertilsson 3NT V-3 9 150 122/-122
Margareta Svensson - Pia Larsson Britt-Marie Warborn - Bobbo Jovic 5 V-2 9 100 99/-99
Maj Holmberg - Göran Sundqvist Monica Söderbaum - Barbro Wulker 3NT V-2 3 100 99/-99
Frank Johansson - Lena Jönsson Ylva Roman - Margaretha Fåhraeus 4 Ö-2 E 100 99/-99
Annemarie Mauritzson - Marianne Ekman Jan Olsson - Birgitta I Olsson 3NT V-2 8 100 99/-99
Bertil Sjöberg - Inga-Britt Andréasson Pia Nilsson - Nils-Arne Nilsson 4 Ö-1 E 50 63/-63
Nils Svensson - Hans Andréasson Barbro Strömqvist - Britt Inger Kjellman 4 Ö-1 E 50 63/-63
Steve Nilsson - Sara Bengtsson Inger Carlsson - Kristina Andersson 4 Ö-1 E 50 63/-63
Berit Böös - Kia Leckne Maja-Stina Lindgren - Maud Bolinder 4 V-1 3 50 63/-63
Kjell Olsson - Ingrid Dahlin Gunnar Nilsson - Hans Jönrup 3 Ö-1 E 50 63/-63
Ulla Johansson - Lennart Johansson Stig Emblad - Anne-Maj Emblad 3NT V-1 9 50 63/-63
Kerstin Kågström - Elsbeth Lundgren Ingegärd Nilsson - Gun Högberg 3NT V-1 8 50 63/-63
Birgitta Bengtsson - Ulla Sislegård Kerstin Karlsson - Carola Unosson 3 V-1 3 50 63/-63
Nicklas Bårman - Tove Roulund Sonia Bånghäll - Gun-Britt Enroth 3 Ö= E -140 -38/38
Karin Lindkvist - May-Greth Svensson Gerd Blennskog - Sigbritt Nilsson 2NT V+2 9 -180 -60/60
Margareta Nilsson - Bengt Nilsson Birgitta Olsson - Inger Engelbaek 3NT V= Kn -400 -165/165
Birgitta Lindberg - Birgitta Månsson Kristina Söhrman - Margit Arnudd 3NT V= 8 -400 -165/165
Gunilla Jern - Jan Flansbjer Britt Björk - Kenneth Svensson 4 Ö= E -420 -173/173
Kurt Axelsson - Siv Axelsson Elisabeth Lundquist - Håkan Ek 4 Ö= E -420 -173/173
Stig-Olof Hermansson - Jim Andreasson Lasse Sundin - Christina Frey 3NT V+1 3 -430 -173/173
Ingrid Wackerberg - Karin Östbye Sigbritt Johansson - Kerstin Persson 3NT V+1 8 -430 -173/173
Ingegerd Peterson - Agneta Lundh Margaretha Sintorn - Anita Riccius 3NT V+1 5 -430 -173/173