Kommande tävlingar
23/02 Värnamo BK jubileumsguld
10/03 Sista speldag SM Lag, kval
01/04 Ansökningsdatum för guldsankti
Rapporterade tävlingar
02/02 Plattliret
26/01 OBS-tävling öppen klass
05/01 Gävleguldet
Sundsvallsbridgen » Trivselspel 2019-01-21 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Trivselspel 2019-01-21

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Nord giv
ingen i zon
K8
103
Ekn8753
1065
Dkn1032
Kkn
D102
Dkn9
E954
ED9872

E84
76
654
K964
K732

Optimalt kontrakt: 7 Ö= -1510
 NT
N47101
S47101
Ö9612137
V9612137
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Louise Edholm - Roger Edholm Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3 Ö+3 K -230 15.0/1.0
Eva Engström - Kerstin Engström Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson 3 Ö+3 K -230 15.0/1.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Anneli Sagersten - Erik Danielsson 4 V+1 E -450 12.0/4.0
Marie Rylander - Andreas Westman Liane Svensson - Gunnel Selling 4 V+2 5 -480 8.0/8.0
Eva Angestad - Laila Näslund Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 Ö+2 7 -480 8.0/8.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 Ö+2 K -480 8.0/8.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Jörgen Algotsson - Barry Cotz 4 V+3 E -510 3.0/13.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ingrid Persson - Anita Ivrell 4 V+3 E -510 3.0/13.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Emil Tibblin - Staffan Hedman 6 V= E -980 0.0/16.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson     - -/8.3

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Öst giv
N-S i zon
82
E42
8743
EKD5
Ekn9
KD65
D965
96
K103
983
EKkn
kn832
D7654
kn107
102
1074

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N44464
S44464
Ö79979
V79979
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Rylander - Andreas Westman Liane Svensson - Gunnel Selling 3NT Ö-3 4 150 16.0/0.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 V-2 E 100 14.0/2.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Emil Tibblin - Staffan Hedman 2NT V+1 E -150 10.0/6.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Anneli Sagersten - Erik Danielsson 2NT Ö+1 4 -150 10.0/6.0
Eva Angestad - Laila Näslund Lena Johansson - Poul Steckhahn 2NT Ö+1 5 -150 10.0/6.0
Louise Edholm - Roger Edholm Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3NT Ö= 5 -400 3.0/13.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Jörgen Algotsson - Barry Cotz 3NT Ö= 4 -400 3.0/13.0
Eva Engström - Kerstin Engström Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson 3NT V= E -400 3.0/13.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ingrid Persson - Anita Ivrell 3NT Ö= 6 -400 3.0/13.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson     - -/8.3

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Syd giv
Ö-V i zon
10852
D74
105
ED64
kn976
E86
D
kn7532
E43
K102
9732
1098
KD
kn953
EKkn864
K

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N610989
S610989
Ö62454
V62454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Rylander - Andreas Westman Roland Andersson - Lars Hedberg 3NT N= 3 400 15.0/1.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT N= 3 400 15.0/1.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 2 S+3 E 150 12.0/4.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 S+1 D 140 10.0/6.0
Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3 S+1 2 130 6.0/10.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Ingrid Persson - Anita Ivrell 2 S+2 7 130 6.0/10.0
Liane Svensson - Gunnel Selling Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 S+1 E 130 6.0/10.0
Eva Engström - Kerstin Engström Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 S= 2 110 2.0/14.0
Eva Angestad - Laila Näslund Jörgen Algotsson - Barry Cotz 2 S= 7 90 0.0/16.0
Louise Edholm - Roger Edholm     - -/8.5

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Väst giv
alla i zon
94
9875
D10542
96
E872
63
E
E107543
KD103
kn10
Kkn97
Dkn2
kn65
EKD42
863
K8

Optimalt kontrakt: 5 V= -650
 NT
N15601
S15601
Ö1187118
V1187118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 Ö-1 E 100 15.0/1.0
Eva Angestad - Laila Näslund Jörgen Algotsson - Barry Cotz 4 V-1 9 100 15.0/1.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Ingrid Persson - Anita Ivrell 3 V+2 9 -200 11.0/5.0
Liane Svensson - Gunnel Selling Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 Ö+2 E -200 11.0/5.0
Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 4 V= 9 -620 5.0/11.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö= 7 -620 5.0/11.0
Eva Engström - Kerstin Engström Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 V= 5 -620 5.0/11.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 V= 5 -620 5.0/11.0
Marie Rylander - Andreas Westman Roland Andersson - Lars Hedberg 4 Ö+1 E -650 0.0/16.0
Louise Edholm - Roger Edholm     - -/8.5

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Nord giv
N-S i zon
K3
KD754
EKkn6
64
Ekn6
kn96
D1092
EK8
D8742
E8
853
D32
1095
1032
74
kn10975

Optimalt kontrakt: 3NT V= -400
 NT
N66844
S66844
Ö67588
V77589
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1 N+1 8 110 16.0/0.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 2 Ö-2 7 100 13.0/3.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V-2 K 100 13.0/3.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Ing-Marie Östman - Linda Eklund 1 N= 2 80 10.0/6.0
Louise Edholm - Roger Edholm Eva Angestad - Laila Näslund 3 N-1 2 -100 8.0/8.0
Marie Rylander - Andreas Westman Kerstin Selin - Birgitta Svensson 2 V= E -110 4.0/12.0
Eva Engström - Kerstin Engström Jörgen Algotsson - Barry Cotz 2 Ö= 4 -110 4.0/12.0
Liane Svensson - Gunnel Selling Anneli Sagersten - Erik Danielsson 2 V+1 5 -110 4.0/12.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 Ö+1 2 -140 0.0/16.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg     - 6.6/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Öst giv
Ö-V i zon

EK109
10875
D10932
D94
6532
K42
Ekn5
E1087632
kn87
ED
4
Kkn5
D4
kn963
K876

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N99735
S99735
Ö34494
V34494
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 Ö-2 6 200 16.0/0.0
Louise Edholm - Roger Edholm Eva Angestad - Laila Näslund 4 Ö-1 6 100 12.0/4.0
Marie Rylander - Andreas Westman Kerstin Selin - Birgitta Svensson 3 Ö-1 D 100 12.0/4.0
Eva Engström - Kerstin Engström Jörgen Algotsson - Barry Cotz 4 Ö-1 4 100 12.0/4.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Pass   8.0/8.0
Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 2 Ö+1 D -140 4.0/12.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö+1 7 -140 4.0/12.0
Liane Svensson - Gunnel Selling Anneli Sagersten - Erik Danielsson 2 Ö+1 9 -140 4.0/12.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 Ö+1 K -170 0.0/16.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg     - 6.6/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Syd giv
alla i zon
K752
EK5
9
Kkn963
D10
106
EKD1085
852
E986
43
kn6432
D7
kn43
Dkn9872
7
E104

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N1151186
S1151186
Ö28252
V28252
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Jörgen Algotsson - Barry Cotz 4D S+1 D 990 16.0/0.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Roland Andersson - Lars Hedberg 4 S+1 E 650 11.0/5.0
Eva Engström - Kerstin Engström Louise Edholm - Roger Edholm 4 S+1 E 650 11.0/5.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 S+1 E 650 11.0/5.0
Eva Angestad - Laila Näslund Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 S+1 E 650 11.0/5.0
Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 S+3 10 230 6.0/10.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Marie Rylander - Andreas Westman 5 V-2 K 200 3.0/13.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Kerstin Selin - Birgitta Svensson 5 V-2 E 200 3.0/13.0
Liane Svensson - Gunnel Selling Emil Tibblin - Staffan Hedman 5 S-1 K -100 0.0/16.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell     - 7.0/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Väst giv
ingen i zon
K865
kn4
Ekn10
10942
kn72
D1083
K742
kn3
D43
K952
986
KD5
E109
E76
D53
E876

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N97798
S97798
Ö46645
V46645
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Poul Steckhahn Marie Rylander - Andreas Westman 3 V-3 10 150 16.0/0.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Kerstin Selin - Birgitta Svensson 2 N+1 9 140 14.0/2.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 1NT S+1 8 120 11.0/5.0
Eva Angestad - Laila Näslund Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1NT S+1 2 120 11.0/5.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Jörgen Algotsson - Barry Cotz 2 N= 9 110 8.0/8.0
Liane Svensson - Gunnel Selling Emil Tibblin - Staffan Hedman 2 V-2 6 100 6.0/10.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Roland Andersson - Lars Hedberg 1NT S= 8 90 3.0/13.0
Eva Engström - Kerstin Engström Louise Edholm - Roger Edholm 1NT S= 3 90 3.0/13.0
Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 N-1 5 -50 0.0/16.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell     - 7.0/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Nord giv
Ö-V i zon
D103
1032
K10
kn10532
K82
kn
Ekn86543
E9
E9765
ED5
D
D876
kn4
K98764
972
K4

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N42612
S42612
Ö91171211
V91171111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Louise Edholm - Roger Edholm 6 Ö-1 7 100 16.0/0.0
Liane Svensson - Gunnel Selling Ingrid Persson - Anita Ivrell 4 V= 10 -130 14.0/2.0
Eva Engström - Kerstin Engström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 S-3 2 -150 12.0/4.0
Marie Rylander - Andreas Westman Eva Angestad - Laila Näslund 3 Ö+1 6 -170 9.0/7.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Anneli Sagersten - Erik Danielsson 3 Ö+1 6 -170 9.0/7.0
Jörgen Algotsson - Barry Cotz Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3NT Ö= 7 -600 6.0/10.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 Ö= 6 -620 4.0/12.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson 4 Ö+1 9 -650 2.0/14.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 Ö+2 6 -680 0.0/16.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - 10.2/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Öst giv
alla i zon
Ekn
108
EKDkn8
ED104
1042
942
762
8653
975
Ekn5
10953
Kkn7
KD863
KD763
4
92

Optimalt kontrakt: 6NT N= 1440
 NT
N1112121212
S1012121211
Ö21111
V21111
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Poul Steckhahn Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 6NT N= 7 1440 15.0/1.0
Marie Rylander - Andreas Westman Eva Angestad - Laila Näslund 6NT N= E 1440 15.0/1.0
Liane Svensson - Gunnel Selling Ingrid Persson - Anita Ivrell 6 S= 5 1430 12.0/4.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Louise Edholm - Roger Edholm 3NT N+3 7 690 10.0/6.0
Jörgen Algotsson - Barry Cotz Ing-Marie Östman - Linda Eklund 4 S+2 2 680 7.0/9.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson 4 S+2 9 680 7.0/9.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Anneli Sagersten - Erik Danielsson 3NT N+1 9 630 4.0/12.0
Eva Engström - Kerstin Engström Renate Rhodin - Ingemar Svensson 5 N+1 E 620 2.0/14.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Emil Tibblin - Staffan Hedman 5 N= 4 600 0.0/16.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - 10.2/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Syd giv
ingen i zon
Kkn652
kn5
97
D972
D103
KD104
Ekn85
kn4
E98
7
D10643
10863
74
E98632
K2
EK5

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N63765
S63775
Ö69668
V79668
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingrid Persson - Anita Ivrell Roland Andersson - Lars Hedberg 2 S= Kn 110 13.0/3.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson 2 S= Kn 110 13.0/3.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Jörgen Algotsson - Barry Cotz 2 S= E 110 13.0/3.0
Eva Angestad - Laila Näslund Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 S= E 110 13.0/3.0
Louise Edholm - Roger Edholm Anneli Sagersten - Erik Danielsson 2 S-1 5 -50 6.0/10.0
Eva Engström - Kerstin Engström Marie Rylander - Andreas Westman 2 S-1 Kn -50 6.0/10.0
Liane Svensson - Gunnel Selling Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3 N-1 E -50 6.0/10.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 S-3 4 -150 2.0/14.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Emil Tibblin - Staffan Hedman 4D S-3 Kn -500 0.0/16.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn     - -/8.7

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Väst giv
N-S i zon
Dkn104
K42
5
EDkn76
962
ED108
ED764
3
K3
kn765
Kkn103
854
E875
93
982
K1092

Optimalt kontrakt: 5D V-2 300
 NT
N1144107
S1144107
Ö29824
V29824
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson 3 S+2 3 200 16.0/0.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 N+1 3 170 14.0/2.0
Louise Edholm - Roger Edholm Anneli Sagersten - Erik Danielsson 4 N= 10 130 12.0/4.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 V-1 10 50 10.0/6.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Roland Andersson - Lars Hedberg 3 V= E -110 6.0/10.0
Eva Engström - Kerstin Engström Marie Rylander - Andreas Westman 3 V= E -110 6.0/10.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Jörgen Algotsson - Barry Cotz 2 Ö+1 E -110 6.0/10.0
Liane Svensson - Gunnel Selling Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 V= E -130 2.0/14.0
Eva Angestad - Laila Näslund Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 Ö= E -140 0.0/16.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn     - -/8.7

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Nord giv
alla i zon
D65
3
642
EK7543
107432
E1076
Kkn9
6
EK9
D985
E875
D9
kn8
Kkn42
D103
kn1082

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N73326
S74326
Ö6910107
V6910107
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Roland Andersson - Lars Hedberg 4 Ö-1 Kn 100 16.0/0.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Eva Angestad - Laila Näslund 2 Ö= 2 -110 14.0/2.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Eva Engström - Kerstin Engström 2 Ö+1 2 -140 10.0/6.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Johansson - Poul Steckhahn 2 Ö+1 8 -140 10.0/6.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Ingrid Persson - Anita Ivrell 2 Ö+1 2 -140 10.0/6.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Marie Rylander - Andreas Westman 3 Ö+1 Kn -170 6.0/10.0
Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson Jörgen Algotsson - Barry Cotz 4 Ö= Kn -620 3.0/13.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Louise Edholm - Roger Edholm 4 Ö= 3 -620 3.0/13.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 Ö+1 8 -650 0.0/16.0
Liane Svensson - Gunnel Selling     - 6.8/-

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Öst giv
ingen i zon
43
Ekn
D986
107653
KD5
K72
E732
EKkn
E962
D109854
K
D9
kn1087
63
kn1054
842

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N33121
S33121
Ö99121112
V99121112
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Eva Engström - Kerstin Engström 4 Ö+2 7 -480 13.0/3.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Eva Angestad - Laila Näslund 4 V+2 6 -480 13.0/3.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Roland Andersson - Lars Hedberg 5 Ö+1 Kn -480 13.0/3.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Lena Johansson - Poul Steckhahn 5 Ö+1 8 -480 13.0/3.0
Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson Jörgen Algotsson - Barry Cotz 6 Ö= Kn -980 5.0/11.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Marie Rylander - Andreas Westman 6 Ö= 7 -980 5.0/11.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Ingrid Persson - Anita Ivrell 6 Ö= Kn -980 5.0/11.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Louise Edholm - Roger Edholm 6 Ö= 8 -980 5.0/11.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Emil Tibblin - Staffan Hedman 6NT V= 3 -990 0.0/16.0
Liane Svensson - Gunnel Selling     - 6.8/-

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Syd giv
N-S i zon
107
E108
1043
Ekn1087
KD964
3
EK
K6432
85
Kkn9754
Dkn92
9
Ekn32
D62
8765
D5

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N76467
S76467
Ö67966
V67966
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Poul Steckhahn Louise Edholm - Roger Edholm 3NT V-3 8 150 14.0/2.0
Marie Rylander - Andreas Westman Ingrid Persson - Anita Ivrell 3NT V-3 3 150 14.0/2.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Eva Angestad - Laila Näslund 3NT V-3 Kn 150 14.0/2.0
Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson Liane Svensson - Gunnel Selling 3NT V-2 7 100 8.0/8.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Jörgen Algotsson - Barry Cotz 3NT V-2 7 100 8.0/8.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3NT V-2 7 100 8.0/8.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2NT V-1 Kn 50 4.0/12.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Renate Rhodin - Ingemar Svensson 1 V+1 E -110 2.0/14.0
Eva Engström - Kerstin Engström Anneli Sagersten - Erik Danielsson 2 V+1 E -140 0.0/16.0
Roland Andersson - Lars Hedberg     - 5.8/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Väst giv
Ö-V i zon
kn1084
852
kn9753
K
975
Dkn93
10
ED1075
KD3
K104
EKD642
4
E62
E76
8
kn98632

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -620
 NT
N44354
S44354
Ö991089
V89989
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Eva Angestad - Laila Näslund 3NT V-3 Kn 300 15.0/1.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Jörgen Algotsson - Barry Cotz 3NT Ö-3 6 300 15.0/1.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Louise Edholm - Roger Edholm 4 V-1 K 100 9.0/7.0
Marie Rylander - Andreas Westman Ingrid Persson - Anita Ivrell 3 Ö-1 Kn 100 9.0/7.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3 Ö-1 2 100 9.0/7.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3NT V-1 8 100 9.0/7.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 Ö= 3 -110 4.0/12.0
Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson Liane Svensson - Gunnel Selling 2 Ö+2 E -130 1.0/15.0
Eva Engström - Kerstin Engström Anneli Sagersten - Erik Danielsson 3 Ö+1 8 -130 1.0/15.0
Roland Andersson - Lars Hedberg     - 5.8/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Nord giv
ingen i zon
kn64
E1094
kn62
1054
KD83
Kkn32
E43
ED
72
D85
1095
Kkn873
E1095
76
KD87
962

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N36454
S36454
Ö97988
V97988
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Angestad - Laila Näslund Ingrid Persson - Anita Ivrell 3NT Ö-2 9 100 16.0/0.0
Jörgen Algotsson - Barry Cotz Renate Rhodin - Ingemar Svensson 4 V-1 10 50 13.0/3.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3NT Ö-1 7 50 13.0/3.0
Liane Svensson - Gunnel Selling Lena Johansson - Poul Steckhahn 2NT V= 4 -120 9.0/7.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Marie Rylander - Andreas Westman 2NT Ö= 8 -120 9.0/7.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Eva Engström - Kerstin Engström 2NT V+1 4 -150 6.0/10.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson 3NT Ö= 7 -400 4.0/12.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3NT V+1 4 -430 2.0/14.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Louise Edholm - Roger Edholm 3NT V+2 9 -460 0.0/16.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson     - 8.0/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Öst giv
N-S i zon
K52
D875
E106
kn107
kn7
kn3
D72
ED9653
D9643
K6
985
K84
E108
E10942
Kkn43
2

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N7111187
S7111187
Ö62255
V62256
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Angestad - Laila Näslund Ingrid Persson - Anita Ivrell 4 S+1 E 650 16.0/0.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 4 S= E 620 12.0/4.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Eva Engström - Kerstin Engström 4 S= E 620 12.0/4.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Louise Edholm - Roger Edholm 4 S= E 620 12.0/4.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3 S+3 Kn 230 8.0/8.0
Liane Svensson - Gunnel Selling Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 S+2 Kn 200 6.0/10.0
Jörgen Algotsson - Barry Cotz Renate Rhodin - Ingemar Svensson 3 N+1 7 170 3.0/13.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Marie Rylander - Andreas Westman 3 S+1 Kn 170 3.0/13.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson 4 N-1 K -100 0.0/16.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson     - 8.0/-

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Syd giv
Ö-V i zon
K83
Dkn1053
10932
4
D7
K9642
Ekn64
65
Ekn5
7
87
Ekn98732
109642
E8
KD5
KD10

Optimalt kontrakt: 3 V= -110
 NT
N36674
S36674
Ö97766
V97666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 V-4 3 400 16.0/0.0
Eva Engström - Kerstin Engström Ingrid Persson - Anita Ivrell 2 S-1 6 -50 13.0/3.0
Eva Angestad - Laila Näslund Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 3 S-1 6 -50 13.0/3.0
Jörgen Algotsson - Barry Cotz Liane Svensson - Gunnel Selling 3 S-2 6 -100 9.0/7.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson 3 S-2 5 -100 9.0/7.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 Ö= E -110 6.0/10.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Emil Tibblin - Staffan Hedman 3 Ö+1 6 -130 4.0/12.0
Louise Edholm - Roger Edholm Marie Rylander - Andreas Westman 4 S-3 6 -150 1.0/15.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S-3 6 -150 1.0/15.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson     - 9.0/-

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Väst giv
alla i zon
1043
KD54
EKkn8
K10
2
Ekn1072
D
EDkn974
Dkn5
986
764
8532
EK9876
3
109532
6

Optimalt kontrakt: 5NT N= 660
 NT
N51161111
S51161111
Ö81622
V81622
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jörgen Algotsson - Barry Cotz Liane Svensson - Gunnel Selling 4 S+1 9 650 16.0/0.0
Louise Edholm - Roger Edholm Marie Rylander - Andreas Westman 4 N= 3 620 12.0/4.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S= D 620 12.0/4.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Emil Tibblin - Staffan Hedman 4 N= 3 620 12.0/4.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson 3 S+3 D 230 8.0/8.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ing-Marie Östman - Linda Eklund 1NT N+4 8 210 6.0/10.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Lena Johansson - Poul Steckhahn 3 S+1 8 170 4.0/12.0
Eva Engström - Kerstin Engström Ingrid Persson - Anita Ivrell 2 V-1 3 100 2.0/14.0
Eva Angestad - Laila Näslund Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 5 N-1 6 -100 0.0/16.0
Anneli Sagersten - Erik Danielsson     - 9.0/-

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Nord giv
N-S i zon
Dkn986532
K
D10
62
K10
632
K9652
Ekn5
E74
kn10954
E4
KD7

ED87
kn873
109843

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N65464
S65464
Ö66959
V66959
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lena Johansson - Poul Steckhahn Kerstin Selin - Birgitta Svensson 4 Ö-1 10 50 12.0/4.0
Liane Svensson - Gunnel Selling Louise Edholm - Roger Edholm 4 V-1 10 50 12.0/4.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Marie Rylander - Andreas Westman 4 Ö-1 10 50 12.0/4.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Anneli Sagersten - Erik Danielsson 4 Ö-1 7 50 12.0/4.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Jörgen Algotsson - Barry Cotz 4 Ö-1 8 50 12.0/4.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson 3 N-2 E -200 4.0/12.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 3 N-2 7 -200 4.0/12.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Eva Engström - Kerstin Engström 2 N-2 E -200 4.0/12.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 3 N-3 E -300 0.0/16.0
Eva Angestad - Laila Näslund     - 7.0/-

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Öst giv
Ö-V i zon
E874
10765
EK3
K10
K9
KDkn92
10986
76
Dkn62
E84
754
832
1053
3
Dkn2
EDkn954

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N108698
S108698
Ö34743
V34743
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Emil Tibblin - Staffan Hedman Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson 3NT N+1 2 430 16.0/0.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Jörgen Algotsson - Barry Cotz 2NT N+2 2 180 14.0/2.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Ing-Marie Östman - Linda Eklund 2 S+2 2 130 7.0/9.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson 2 S+2 K 130 7.0/9.0
Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson Eva Engström - Kerstin Engström 2 S+2 K 130 7.0/9.0
Liane Svensson - Gunnel Selling Louise Edholm - Roger Edholm 4 S= K 130 7.0/9.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Marie Rylander - Andreas Westman 3 S+1 K 130 7.0/9.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Anneli Sagersten - Erik Danielsson 2 S+2 Kn 130 7.0/9.0
Lena Johansson - Poul Steckhahn Kerstin Selin - Birgitta Svensson 2 S= K 110 0.0/16.0
Eva Angestad - Laila Näslund     - 7.0/-

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Syd giv
alla i zon
K75
10862
ED75
72
Ekn8
kn73
K8432
86
D92
ED5
1096
KD93
10643
K94
kn
Ekn1054

Optimalt kontrakt: 2 S= 90
 NT
N86776
S86776
Ö57666
V57656
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Liane Svensson - Gunnel Selling 1NT Ö-2 4 200 15.0/1.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT Ö-2 Kn 200 15.0/1.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Jörgen Algotsson - Barry Cotz 2D S= 3 180 12.0/4.0
Marie Rylander - Andreas Westman Anneli Sagersten - Erik Danielsson 1NT Ö-1 3 100 9.0/7.0
Eva Angestad - Laila Näslund Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson 1NT Ö-1 3 100 9.0/7.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT Ö= 4 -90 4.0/12.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Lena Johansson - Poul Steckhahn 1NT Ö= 4 -90 4.0/12.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 1NT Ö= 4 -90 4.0/12.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Louise Edholm - Roger Edholm 1NT Ö+1 4 -120 0.0/16.0
Eva Engström - Kerstin Engström     - -/6.4

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.21

Väst giv
ingen i zon
kn86
Dkn5
kn54
E1075

K986432
932
KD4
ED1097
10
EKD
kn862
K5432
E7
10876
93

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N44355
S44355
Ö981088
V981088
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Rylander - Andreas Westman Anneli Sagersten - Erik Danielsson 3NT Ö-2 7 100 16.0/0.0
Emil Tibblin - Staffan Hedman Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT Ö-1 6 50 12.0/4.0
Ingrid Persson - Anita Ivrell Lena Johansson - Poul Steckhahn 4 V-1 7 50 12.0/4.0
Kerstin Selin - Birgitta Svensson Jörgen Algotsson - Barry Cotz 4 V-1 5 50 12.0/4.0
Inga-Lisa Svanstedt - Elisabeth Jonasson Rolf Nyberg - Torbjörn Larsson 2 Ö= E -110 8.0/8.0
Renate Rhodin - Ingemar Svensson Liane Svensson - Gunnel Selling 4 V= E -420 4.0/12.0
Eva Angestad - Laila Näslund Margareta Ljunggren - Ulla Nilsson 4 V= E -420 4.0/12.0
Roland Andersson - Lars Hedberg Louise Edholm - Roger Edholm 4 V= 5 -420 4.0/12.0
Ing-Marie Östman - Linda Eklund Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT V+1 5 -430 0.0/16.0
Eva Engström - Kerstin Engström     - -/6.4