Kommande tävlingar
26/01 OBS-tävling Veteran- och Damla
26/01 Årsmötesmiddag
02/02 Plattliret
Rapporterade tävlingar
05/01 Gävleguldet
29/12 BK Allians, Halmstad - Guldtäv
01/12 Malmö BK - Guldtävling
BF Club Centrum » Onsdagsspel 2019-01-09 [Tävlingsinfo] [PBN]
BF Club Centrum

Onsdagsspel 2019-01-09

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Nord giv
ingen i zon
1094
D74
ED10986
2
85
kn962
4
Kkn10964
EKDkn76
EK3
K7
E3
32
1085
kn532
D875

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -990
 NT
N06111
S06111
Ö127111212
V127111212
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund Karin Eriksson - Sture Holm 6 Ö-1 5 50 14/0
Gunnel Modig - Ingalill Eriksson Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 2 Ö+2 2 -170 12/2
Åke Nylén - Lena Bergstén Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 4 Ö= 5 -420 10/4
Inger Byström - Olan Hedström Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 4 Ö+1 Kn -450 7/7
Liane Svensson - Birgitta Svensson Carin Dahlberg - Said Eliasson 4 Ö+1 2 -450 7/7
Jan Berggren - Kirstin Löfgren Jan Kibe - Gunhild Kibe 5 Ö+1 Kn -480 4/10
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Gunnel Selling - Velina Blix 6 Ö= 5 -980 1/13
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Kerstin Engström - Eva Engström 6 Ö= 2 -980 1/13

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Öst giv
N-S i zon
85
Kkn10862
K65
kn6
EDkn32
4
Ekn94
KD9
K96
D5
10732
E432
1074
E973
D8
10875

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N32824
S42824
Ö9115117
V9115117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Olan Hedström Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 4 V-1 5 50 13/1
Gunnel Modig - Ingalill Eriksson Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 4 V-1 Kn 50 13/1
Liane Svensson - Birgitta Svensson Carin Dahlberg - Said Eliasson 3 V= 8 -140 10/4
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Kerstin Engström - Eva Engström 2 V+3 Kn -200 8/6
Jan Berggren - Kirstin Löfgren Jan Kibe - Gunhild Kibe 4 V= K -420 5/9
Åke Nylén - Lena Bergstén Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 4 V= 2 -420 5/9
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Gunnel Selling - Velina Blix 4 V+1 Kn -450 1/13
Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund Karin Eriksson - Sture Holm 4 V+1 10 -450 1/13

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Syd giv
Ö-V i zon
Ekn85
83
E10653
kn3
D
KD9
Kkn82
E10642
K1064
105
974
9875
9732
Ekn7642
D
KD

Optimalt kontrakt: 3D S-1 -100
 NT
N46885
S46885
Ö77558
V77558
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Carin Dahlberg - Said Eliasson 2 N= 9 110 13/1
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 2 N= 10 110 13/1
Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund Jan Kibe - Gunhild Kibe 3 V-1 E 100 10/4
Inger Byström - Olan Hedström Karin Eriksson - Sture Holm 3 S-1 E -50 7/7
Åke Nylén - Lena Bergstén Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 4 S-1 D -50 7/7
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Gunnel Modig - Ingalill Eriksson 3 S-2 D -100 2/12
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 N-2 9 -100 2/12
Gunnel Selling - Velina Blix Jan Berggren - Kirstin Löfgren 4 S-2 E -100 2/12

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Väst giv
alla i zon
76
D9
E9765
8752
EK10842
kn8
D4
D109
3
76432
kn10832
E3
Dkn95
EK105
K
Kkn64

Optimalt kontrakt: 2NT N= 120
 NT
N87778
S87778
Ö45665
V45664
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Lena Bergstén Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 2NT S+1 E 150 14/0
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Liane Svensson - Birgitta Svensson 2 V-1 9 100 11/3
Inger Byström - Olan Hedström Karin Eriksson - Sture Holm 2 V-1 6 100 11/3
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Gunnel Modig - Ingalill Eriksson 2 S-1 E -100 6/8
Kerstin Engström - Eva Engström Carin Dahlberg - Said Eliasson 3 S-1 E -100 6/8
Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund Jan Kibe - Gunhild Kibe 3 S-1 E -100 6/8
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3 S-2 D -200 1/13
Gunnel Selling - Velina Blix Jan Berggren - Kirstin Löfgren 4 S-2 E -200 1/13

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Nord giv
N-S i zon
D8
Ekn76
E1052
1072
EK1096
K10432

653
7
985
Kkn8764
kn84
kn5432
D
D93
EKD9

Optimalt kontrakt: 3NT N= 600
 NT
N67689
S67689
Ö45644
V45644
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Kibe - Gunhild Kibe Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 3NT N+1 4 630 13/1
Inger Byström - Olan Hedström Jan Berggren - Kirstin Löfgren 3NT N+1 9 630 13/1
Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 3NT S= K 600 10/4
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 S= 6 140 8/6
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Kerstin Engström - Eva Engström 2 V-1 7 50 6/8
Gunnel Modig - Ingalill Eriksson Karin Eriksson - Sture Holm 3NT N-1 9 -100 4/10
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Åke Nylén - Lena Bergstén 4 S-5 E -500 2/12
Gunnel Selling - Velina Blix Carin Dahlberg - Said Eliasson 4D S-3 D -800 0/14

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Öst giv
Ö-V i zon
1096
kn9
K
EKkn7632
E32
8642
E63
1054
Kkn5
E103
D10975
D8
D874
KD75
kn842
9

Optimalt kontrakt: 3 S= 110
 NT
N95677
S95677
Ö48755
V47655
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Kibe - Gunhild Kibe Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 3 V-4 K 400 14/0
Gunnel Selling - Velina Blix Carin Dahlberg - Said Eliasson 3 Ö-3 9 300 12/2
Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 1NT V-2 E 200 10/4
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Åke Nylén - Lena Bergstén 3 N= 3 110 8/6
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 Ö-1 9 100 5/9
Inger Byström - Olan Hedström Jan Berggren - Kirstin Löfgren 3 Ö-1 9 100 5/9
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Kerstin Engström - Eva Engström 3 N-1 5 -50 1/13
Gunnel Modig - Ingalill Eriksson Karin Eriksson - Sture Holm 4 N-1 E -50 1/13

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Syd giv
alla i zon
1095
104
EK843
932
87
E87653
2
Kkn86
ED43
Dkn9
109765
D
Kkn62
K2
Dkn
E10754

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N67366
S67366
Ö751076
V651066
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 2 S= E 90 14/0
Inger Byström - Olan Hedström Kerstin Engström - Eva Engström 1 S= 2 80 12/2
Jan Berggren - Kirstin Löfgren Gunnel Modig - Ingalill Eriksson 3 V+1 10 -170 9/5
Gunnel Selling - Velina Blix Karin Eriksson - Sture Holm 3 V+1 10 -170 9/5
Carin Dahlberg - Said Eliasson Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 2 S-2 2 -200 5/9
Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund Åke Nylén - Lena Bergstén 2D S-1 2 -200 5/9
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 2 S-3 2 -300 2/12
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Jan Kibe - Gunhild Kibe 3NT S-4 6 -400 0/14

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Väst giv
ingen i zon
K
K10763
1032
9542
D9754
D84
E6
Kkn3
kn632
Ekn9
Dkn7
E76
E108
52
K9854
D108

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N45422
S45422
Ö989118
V989118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund Åke Nylén - Lena Bergstén 4 Ö-2 10 100 14/0
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Jan Kibe - Gunhild Kibe 4 V-1 6 50 9/5
Carin Dahlberg - Said Eliasson Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 4 V-1 10 50 9/5
Inger Byström - Olan Hedström Kerstin Engström - Eva Engström 4 V-1 3 50 9/5
Liane Svensson - Birgitta Svensson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 4 V-1 10 50 9/5
Jan Berggren - Kirstin Löfgren Gunnel Modig - Ingalill Eriksson 4 V= 9 -420 2/12
Gunnel Selling - Velina Blix Karin Eriksson - Sture Holm 4 V= 3 -420 2/12
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 4 V= 7 -420 2/12

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Nord giv
Ö-V i zon
D5
KD108
K983
KD6
kn43
754
E764
532
E982
Ekn9
D5
E1097
K1076
632
kn102
kn84

Optimalt kontrakt: 1NT N= 90
 NT
N77767
S67766
Ö66676
V66676
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Eriksson - Sture Holm Carin Dahlberg - Said Eliasson 2 V-3 K 300 14/0
Inger Byström - Olan Hedström Jan Kibe - Gunhild Kibe 2 Ö-2 Kn 200 11/3
Åke Nylén - Lena Bergstén Gunnel Selling - Velina Blix 2 Ö-2 4 200 11/3
Liane Svensson - Birgitta Svensson Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund 1NT N= 9 90 8/6
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Jan Berggren - Kirstin Löfgren 2 S-1 E -50 5/9
Gunnel Modig - Ingalill Eriksson Kerstin Engström - Eva Engström 1NT N-1 7 -50 5/9
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 2NT N-2 7 -100 1/13
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3NT N-2 2 -100 1/13

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Öst giv
alla i zon
42
5432
1076532
3
E765
EKDkn
8
E985
KD83
87
ED4
D1076
kn109
1096
Kkn9
Kkn42

Optimalt kontrakt: 6NT Ö= -1440
 NT
N15111
S15111
Ö128121212
V128111211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Olan Hedström Jan Kibe - Gunhild Kibe 4 V-1 3 100 13/1
Åke Nylén - Lena Bergstén Gunnel Selling - Velina Blix 6NT V-1 10 100 13/1
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 2 Ö+4 9 -230 10/4
Liane Svensson - Birgitta Svensson Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund 4 Ö+1 2 -650 8/6
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 4 Ö+2 6 -680 4/10
Karin Eriksson - Sture Holm Carin Dahlberg - Said Eliasson 4 Ö+2 10 -680 4/10
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Jan Berggren - Kirstin Löfgren 4 Ö+2 4 -680 4/10
Gunnel Modig - Ingalill Eriksson Kerstin Engström - Eva Engström 6 Ö= 10 -1430 0/14

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Syd giv
ingen i zon
65
D53
E1082
8754
E9874
kn
76
D10963
KD102
E942
D3
EK2
kn3
K10876
Kkn954
kn

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N27702
S27702
Ö1144118
V1144118
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Karin Eriksson - Sture Holm Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3 V+2 E -200 13/1
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund 3 V+2 D -200 13/1
Jan Berggren - Kirstin Löfgren Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 2 V+5 6 -260 10/4
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Kerstin Engström - Eva Engström 4 V+1 E -450 5/9
Jan Kibe - Gunhild Kibe Gunnel Modig - Ingalill Eriksson 4 V+1 E -450 5/9
Gunnel Selling - Velina Blix Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 V+1 E -450 5/9
Åke Nylén - Lena Bergstén Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 4 V+1 2 -450 5/9
Inger Byström - Olan Hedström Carin Dahlberg - Said Eliasson 4 V+3 D -510 0/14

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Väst giv
N-S i zon
D95
43
Kkn6
ED986
E7
10
ED7532
Kkn102
Kkn1032
E875
98
73
864
KDkn962
104
54

Optimalt kontrakt: 3 V= -140
 NT
N43735
S53735
Ö78588
V810598
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Kerstin Engström - Eva Engström 3NT V-4 E 200 14/0
Karin Eriksson - Sture Holm Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3 Ö-3 K 150 12/2
Inger Byström - Olan Hedström Carin Dahlberg - Said Eliasson 3 V-2 E 100 10/4
Jan Kibe - Gunhild Kibe Gunnel Modig - Ingalill Eriksson 4 V-1 4 50 7/7
Gunnel Selling - Velina Blix Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 Ö-1 5 50 7/7
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund 2 V+1 E -110 4/10
Jan Berggren - Kirstin Löfgren Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 4 N-3 E -300 1/13
Åke Nylén - Lena Bergstén Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3NT N-3 10 -300 1/13

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Nord giv
alla i zon
3
KDkn62
7642
732
105
985
D95
EDkn96
Dkn96
104
K1083
K104
EK8742
E73
Ekn
85

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N561088
S561088
Ö87355
V87355
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Olan Hedström Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 4 N+1 8 650 14/0
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Åke Nylén - Lena Bergstén 1 S+3 5 170 12/2
Kerstin Engström - Eva Engström Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 2 S+1 E 140 10/4
Karin Eriksson - Sture Holm Jan Kibe - Gunhild Kibe 2 S= 6 110 7/7
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Liane Svensson - Birgitta Svensson 2 S= 5 110 7/7
Jan Berggren - Kirstin Löfgren Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund 3 S-1 E -100 3/11
Gunnel Modig - Ingalill Eriksson Carin Dahlberg - Said Eliasson 3 S-1 E -100 3/11
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Gunnel Selling - Velina Blix 4 S-2 10 -200 0/14

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Öst giv
ingen i zon
D9
Dkn32
K96
kn942
Ekn64
E106
E1082
D3
K1052
K874
54
K108
873
95
Dkn73
E765

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N64424
S64424
Ö789119
V799119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Åke Nylén - Lena Bergstén 3NT V-1 D 50 14/0
Gunnel Modig - Ingalill Eriksson Carin Dahlberg - Said Eliasson 2NT V= 2 -120 12/2
Jan Berggren - Kirstin Löfgren Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund 3 Ö= E -140 9/5
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Liane Svensson - Birgitta Svensson 2 V+1 9 -140 9/5
Kerstin Engström - Eva Engström Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 2 V+2 2 -170 6/8
Inger Byström - Olan Hedström Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 1NT V+4 2 -210 4/10
Karin Eriksson - Sture Holm Jan Kibe - Gunhild Kibe 4 V= D -420 2/12
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Gunnel Selling - Velina Blix 4 V+1 D -450 0/14

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Syd giv
N-S i zon
E8742
K107
K5
764
K103
kn9
kn98432
103
96
E85
76
EKDkn52
Dkn5
D6432
ED10
98

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N55996
S55996
Ö77447
V77447
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Gunnel Selling - Velina Blix 4 Ö-3 D 150 14/0
Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 2 N= E 110 12/2
Jan Berggren - Kirstin Löfgren Carin Dahlberg - Said Eliasson 3 Ö-2 D 100 10/4
Karin Eriksson - Sture Holm Åke Nylén - Lena Bergstén 3 Ö-1 4 50 5/9
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Gunnel Modig - Ingalill Eriksson 3 Ö-1 4 50 5/9
Inger Byström - Olan Hedström Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 3 Ö-1 3 50 5/9
Liane Svensson - Birgitta Svensson Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 3 Ö-1 D 50 5/9
Jan Kibe - Gunhild Kibe Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 4 N-1 E -100 0/14

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Väst giv
Ö-V i zon
EK10985
K2
K3
EK7
Dkn4
kn1096
D105
kn92
732
D7543
862
53
6
E8
Ekn974
D10864

Optimalt kontrakt: 7 N= 1440
 NT
N1312101212
S1312101212
Ö01311
V01311
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Byström - Olan Hedström Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 6NT S+1 6 1020 14/0
Karin Eriksson - Sture Holm Åke Nylén - Lena Bergstén 6 N+1 3 1010 11/3
Liane Svensson - Birgitta Svensson Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 6 N+1 7 1010 11/3
Jan Berggren - Kirstin Löfgren Carin Dahlberg - Said Eliasson 6NT N= 7 990 8/6
Jan Kibe - Gunhild Kibe Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 3NT S+3 9 490 6/8
Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 4 N+2 5 480 4/10
Kerstin Engström - Eva Engström Gunnel Selling - Velina Blix 3NT N+2 3 460 2/12
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Gunnel Modig - Ingalill Eriksson 3NT N= 3 400 0/14

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Nord giv
ingen i zon
K3
K84
E7632
873
D852
E10
D54
10964
E10976
D9653
10
Dkn
kn4
kn72
Kkn98
EK52

Optimalt kontrakt: 3D Ö-1 100
 NT
N89558
S89558
Ö54785
V54785
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Kibe - Gunhild Kibe Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3 N= 6 110 13/1
Gunnel Modig - Ingalill Eriksson Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 3 N= E 110 13/1
Kerstin Engström - Eva Engström Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 2 N= 6 90 10/4
Gunnel Selling - Velina Blix Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 4 N-2 E -100 6/8
Inger Byström - Olan Hedström Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 1NT S-2 8 -100 6/8
Liane Svensson - Birgitta Svensson Karin Eriksson - Sture Holm 3NT N-2 9 -100 6/8
Åke Nylén - Lena Bergstén Jan Berggren - Kirstin Löfgren 2 Ö+1 E -140 2/12
Carin Dahlberg - Said Eliasson Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund 3NT N-3 6 -150 0/14

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Öst giv
N-S i zon
K3
kn42
EKD764
86
D105
D98753
2
kn54
42
EK6
kn985
D732
Ekn9876
10
103
EK109

Optimalt kontrakt: 5 S= 650
 NT
N8106107
S8116117
Ö42726
V42726
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson 4 S+1 7 650 10/4
Carin Dahlberg - Said Eliasson Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund 4 S+1 D 650 10/4
Gunnel Selling - Velina Blix Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 4 S+1 2 650 10/4
Inger Byström - Olan Hedström Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 4 S+1 2 650 10/4
Liane Svensson - Birgitta Svensson Karin Eriksson - Sture Holm 4 S+1 2 650 10/4
Jan Kibe - Gunhild Kibe Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 4 S= 2 620 2/12
Åke Nylén - Lena Bergstén Jan Berggren - Kirstin Löfgren 4 S= 7 620 2/12
Gunnel Modig - Ingalill Eriksson Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 4 S= 2 620 2/12

Bricka 19

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Syd giv
Ö-V i zon
ED1062
754
D4
987
95
109832
EK97
EK
kn43
EK
kn1083
kn632
K87
Dkn6
652
D1054

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N62355
S62355
Ö7111068
V7111068
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åke Nylén - Lena Bergstén Kerstin Engström - Eva Engström 2 N-2 E -100 14/0
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Gunnel Modig - Ingalill Eriksson 3 V= 9 -110 12/2
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Gunnel Selling - Velina Blix 1NT Ö+1 5 -120 10/4
Jan Berggren - Kirstin Löfgren Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 V+1 E -130 8/6
Jan Kibe - Gunhild Kibe Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 2 V+1 9 -140 6/8
Carin Dahlberg - Said Eliasson Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 2 V+2 E -170 4/10
Inger Byström - Olan Hedström Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund 4 V= 4 -620 2/12
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Karin Eriksson - Sture Holm 4 V+1 9 -650 0/14

Bricka 20

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Väst giv
alla i zon
E8
E10754
KD5
E83
K753
kn8
107632
Dkn
Dkn106
K32
kn9
10952
942
D96
E84
K764

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N981069
S981069
Ö45363
V45363
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Berggren - Kirstin Löfgren Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 N= D 620 13/1
Inger Byström - Olan Hedström Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund 4 N= Kn 620 13/1
Jan Kibe - Gunhild Kibe Ulla Berglund - Elisabeth Domeij 3NT N= D 600 9/5
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Gunnel Selling - Velina Blix 3NT N= 10 600 9/5
Carin Dahlberg - Said Eliasson Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 3 N+1 D 170 5/9
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Gunnel Modig - Ingalill Eriksson 2 N+2 D 170 5/9
Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg Karin Eriksson - Sture Holm 3 N= D 140 2/12
Åke Nylén - Lena Bergstén Kerstin Engström - Eva Engström 3NT N-1 D -100 0/14

Bricka 21

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Nord giv
N-S i zon
109
3
ED542
D6532
D8654
Dkn986
3
E4
EK732
E104
kn
K987
kn
K752
K109876
kn10

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -450
 NT
N69225
S69225
Ö6410117
V6410117
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Jan Kibe - Gunhild Kibe Åke Nylén - Lena Bergstén 4 Ö+1 Kn -450 9/5
Carin Dahlberg - Said Eliasson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 4 Ö+1 Kn -450 9/5
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Karin Eriksson - Sture Holm 4 Ö+1 Kn -450 9/5
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 5 Ö= K -450 9/5
Inger Byström - Olan Hedström Gunnel Selling - Velina Blix 4 Ö+1 6 -450 9/5
Gunnel Modig - Ingalill Eriksson Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund 4 Ö+1 Kn -450 9/5
Kerstin Engström - Eva Engström Liane Svensson - Birgitta Svensson 4 Ö+2 Kn -480 2/12
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Jan Berggren - Kirstin Löfgren 5D S-2 E -500 0/14

Bricka 22

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Öst giv
Ö-V i zon
KDkn5
9
E763
KD65
84
kn10762
KD4
kn109
76
KD54
kn1052
E43
E10932
E83
98
872

Optimalt kontrakt: 4 S= 420
 NT
N975108
S975108
Ö46735
V46735
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Dahlberg - Said Eliasson Marie-Louise Lestander - Carin Risberg 2 N+3 D 200 13/1
Gunnel Modig - Ingalill Eriksson Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund 2 N+3 E 200 13/1
Klas Löfgren - Gunnel Sandberg Jan Berggren - Kirstin Löfgren 3 S+1 Kn 170 7/7
Kerstin Engström - Eva Engström Liane Svensson - Birgitta Svensson 3 S+1 2 170 7/7
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Karin Eriksson - Sture Holm 3 S+1 K 170 7/7
Inger Byström - Olan Hedström Gunnel Selling - Velina Blix 3 S+1 D 170 7/7
Jan Kibe - Gunhild Kibe Åke Nylén - Lena Bergstén 4 S-1 4 -50 1/13
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 4 S-1 2 -50 1/13

Bricka 23

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Syd giv
alla i zon
5
Kkn10873
K63
E109
9843
D54
kn109
Kkn4
E2
E62
D752
D632
KDkn1076
9
E84
875

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N66898
S66898
Ö66535
V66545
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 3NT N= 2 600 14/0
Karin Eriksson - Sture Holm Kerstin Engström - Eva Engström 2 S+1 K 140 10/4
Carin Dahlberg - Said Eliasson Åke Nylén - Lena Bergstén 3 S= Kn 140 10/4
Inger Byström - Olan Hedström Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 3 N= 6 140 10/4
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund 2NT N= 2 120 6/8
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Jan Berggren - Kirstin Löfgren 2 S-1 Kn -100 3/11
Liane Svensson - Birgitta Svensson Jan Kibe - Gunhild Kibe 4 N-1 E -100 3/11
Gunnel Selling - Velina Blix Gunnel Modig - Ingalill Eriksson 3NT S-3 Kn -300 0/14

Bricka 24

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.01.09

Väst giv
ingen i zon
E109875
D952
2
D3
42
83
KD75
Ekn954
K
Kkn74
Ekn106
10872
Dkn63
E106
9843
K6

Optimalt kontrakt: 5D V-1 100
 NT
N347107
S337107
Ö109535
V109535
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Liane Svensson - Birgitta Svensson Jan Kibe - Gunhild Kibe 4 N+1 4 450 14/0
Inger Byström - Olan Hedström Ulla-Britta Renman - Ellen Salzberg 2 N+3 7 200 12/2
Ulla Berglund - Elisabeth Domeij Jan Berggren - Kirstin Löfgren 2NT Ö-3 6 150 10/4
Carin Dahlberg - Said Eliasson Åke Nylén - Lena Bergstén 3 N= 4 140 8/6
Gunnel Selling - Velina Blix Gunnel Modig - Ingalill Eriksson 5 V-1 2 50 6/8
Margaretha Holmlund - Lilian Mårtensson Kurt Reinholdsson - Reidar Cedersund 3 N-1 E -50 3/11
Marie-Louise Lestander - Carin Risberg Klas Löfgren - Gunnel Sandberg 4 N-1 10 -50 3/11
Karin Eriksson - Sture Holm Kerstin Engström - Eva Engström 4 V= E -130 0/14