Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Kvissleby BK » Partävling fredag 2019-03-08 [Tävlingsinfo] [PBN]
Kvissleby BK

Partävling fredag 2019-03-08

Bricka 1

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Evy Wåglöf - Göran Eriksson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 5D N= 4 550 8/0
Åsa Wallner - Leif Jansson Barbro Sjö - Kerstin Pettersson 5 N= 9 400 4/4
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Erling Lidin - Olle Eriksson 5 N= 9 400 4/4
Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 5 N= 9 400 4/4
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Erik Eriksson - Lasse Jansson 3 Ö-1 E 50 0/8

Bricka 2

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Erling Lidin - Olle Eriksson 1 Ö= Kn -70 8/0
Åsa Wallner - Leif Jansson Barbro Sjö - Kerstin Pettersson 1NT Ö= 6 -90 5/3
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Erik Eriksson - Lasse Jansson 1NT Ö= 5 -90 5/3
Evy Wåglöf - Göran Eriksson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 N-2 E -200 2/6
Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 3 N-3 E -300 0/8

Bricka 3

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 3NT V+1 7 -630 8/0
Åsa Wallner - Leif Jansson Barbro Sjö - Kerstin Pettersson 3NT V+2 5 -660 6/2
Evy Wåglöf - Göran Eriksson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3NT V+4 K -720 4/4
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Erling Lidin - Olle Eriksson 6NT Ö+1 10 -1470 1/7
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Erik Eriksson - Lasse Jansson 6NT Ö+1 2 -1470 1/7

Bricka 4

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Lasse Jansson Evy Wåglöf - Göran Eriksson 3 N+1 K 130 7/1
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Erling Lidin - Olle Eriksson 3 N+1 D 130 7/1
Barbro Sjö - Kerstin Pettersson Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2 N= D 90 4/4
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz 2 Ö+1 E -140 2/6
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Åsa Wallner - Leif Jansson 4D Ö= E -790 0/8

Bricka 5

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Lasse Jansson Evy Wåglöf - Göran Eriksson 6NT N= D 1440 6/2
Barbro Sjö - Kerstin Pettersson Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 6NT S= D 1440 6/2
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Åsa Wallner - Leif Jansson 6NT N= 8 1440 6/2
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Erling Lidin - Olle Eriksson 3NT S+3 2 690 2/6
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz 3NT N+2 D 660 0/8

Bricka 6

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Lasse Jansson Evy Wåglöf - Göran Eriksson 4 S= E 420 5/3
Barbro Sjö - Kerstin Pettersson Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 4 S= 9 420 5/3
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Åsa Wallner - Leif Jansson 4 N= 2 420 5/3
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Erling Lidin - Olle Eriksson 4 S= 9 420 5/3
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz 5D S-1 E -100 0/8

Bricka 7

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Olle Eriksson Erik Eriksson - Lasse Jansson 4D S= D 790 8/0
Barbro Sjö - Kerstin Pettersson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 4 N= 6 620 4/4
Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz Åsa Wallner - Leif Jansson 5 S+1 6 620 4/4
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 4 N= 6 620 4/4
Evy Wåglöf - Göran Eriksson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 5 V-2 E 200 0/8

Bricka 8

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Sjö - Kerstin Pettersson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 V-3 8 150 7/1
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 2 V-3 4 150 7/1
Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz Åsa Wallner - Leif Jansson 1NT S+1 2 120 4/4
Evy Wåglöf - Göran Eriksson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 1NT S-1 2 -50 2/6
Erling Lidin - Olle Eriksson Erik Eriksson - Lasse Jansson 2 V= K -110 0/8

Bricka 9

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Barbro Sjö - Kerstin Pettersson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 4 N= 7 420 6/2
Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz Åsa Wallner - Leif Jansson 4 S= D 420 6/2
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 4 N= 9 420 6/2
Erling Lidin - Olle Eriksson Erik Eriksson - Lasse Jansson 4 S-1 7 -50 2/6
Evy Wåglöf - Göran Eriksson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 4 N-2 9 -100 0/8

Bricka 10

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz Evy Wåglöf - Göran Eriksson 2 N= Kn 110 8/0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3 Ö-1 E 100 6/2
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Erling Lidin - Olle Eriksson 2 V+2 D -130 4/4
Erik Eriksson - Lasse Jansson Barbro Sjö - Kerstin Pettersson 3 N-2 Kn -200 2/6
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Åsa Wallner - Leif Jansson 4 N-3 8 -300 0/8

Bricka 11

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Lasse Jansson Barbro Sjö - Kerstin Pettersson 2 N+1 8 140 6/2
Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz Evy Wåglöf - Göran Eriksson 2 N+1 4 140 6/2
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 N+1 6 140 6/2
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Erling Lidin - Olle Eriksson 2 N= E 110 1/7
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Åsa Wallner - Leif Jansson 2 N= E 110 1/7

Bricka 12

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Lasse Jansson Barbro Sjö - Kerstin Pettersson 2 S+1 E 140 8/0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Erling Lidin - Olle Eriksson 1NT V= 3 -90 6/2
Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz Evy Wåglöf - Göran Eriksson 1NT V+1 D -120 4/4
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2NT N-2 7 -200 1/7
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Åsa Wallner - Leif Jansson 2NT N-2 4 -200 1/7

Bricka 13

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Olle Eriksson Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz 6 S= E 1370 8/0
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Erik Eriksson - Lasse Jansson 5 S+1 K 620 5/3
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 5 S+1 E 620 5/3
Åsa Wallner - Leif Jansson Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 3 S+3 E 170 1/7
Evy Wåglöf - Göran Eriksson Barbro Sjö - Kerstin Pettersson 3 S+3 E 170 1/7

Bricka 14

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Olle Eriksson Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz 2 S+1 E 140 7/1
Evy Wåglöf - Göran Eriksson Barbro Sjö - Kerstin Pettersson 1 N+2 Kn 140 7/1
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 2 N= 6 110 4/4
Åsa Wallner - Leif Jansson Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 4 N-1 10 -50 2/6
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Erik Eriksson - Lasse Jansson 4 N-2 7 -100 0/8

Bricka 15

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Evy Wåglöf - Göran Eriksson Barbro Sjö - Kerstin Pettersson 4 Ö-4 E 200 8/0
Åsa Wallner - Leif Jansson Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 4 Ö-2 9 100 6/2
Erling Lidin - Olle Eriksson Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz 2 Ö-1 E 50 2/6
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Erik Eriksson - Lasse Jansson 3NT V-1 3 50 2/6
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3NT Ö-1 2 50 2/6

Bricka 16

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Åsa Wallner - Leif Jansson 3NT S+3 7 490 8/0
Erik Eriksson - Lasse Jansson Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz 5 N= D 450 6/2
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Barbro Sjö - Kerstin Pettersson 3NT N+1 4 430 4/4
Evy Wåglöf - Göran Eriksson Erling Lidin - Olle Eriksson 2 S+3 E 200 2/6
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 S+2 3 170 0/8

Bricka 17

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erik Eriksson - Lasse Jansson Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz 4 N+1 Kn 450 6/2
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Johan Arborelius - Erik Sundqvist 4 N+1 5 450 6/2
Evy Wåglöf - Göran Eriksson Erling Lidin - Olle Eriksson 4 S+1 K 450 6/2
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Barbro Sjö - Kerstin Pettersson 3NT N= 5 400 2/6
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Åsa Wallner - Leif Jansson 6 S-1 E -50 0/8

Bricka 18

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Barbro Sjö - Kerstin Pettersson 6 V-1 E 50 8/0
Erik Eriksson - Lasse Jansson Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz 4 V+1 K -450 4/4
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Åsa Wallner - Leif Jansson 4 V+1 E -450 4/4
Evy Wåglöf - Göran Eriksson Erling Lidin - Olle Eriksson 4 Ö+1 10 -450 4/4
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Johan Arborelius - Erik Sundqvist 5 Ö+1 7 -480 0/8

Bricka 19

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz 4 S= 8 420 8/0
Erik Eriksson - Lasse Jansson Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 3NT S= 8 400 5/3
Erling Lidin - Olle Eriksson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3NT S= 2 400 5/3
Barbro Sjö - Kerstin Pettersson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 1 S+3 10 170 2/6
Åsa Wallner - Leif Jansson Evy Wåglöf - Göran Eriksson 1NT N= 10 90 0/8

Bricka 20

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Åsa Wallner - Leif Jansson Evy Wåglöf - Göran Eriksson 3NT N= 2 600 7/1
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz 5 N= 9 600 7/1
Erik Eriksson - Lasse Jansson Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 1NT N+2 2 150 3/5
Erling Lidin - Olle Eriksson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 1NT N+2 2 150 3/5
Barbro Sjö - Kerstin Pettersson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3 N+1 5 130 0/8

Bricka 21

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Olle Eriksson Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3NT N+1 6 630 7/1
Åsa Wallner - Leif Jansson Evy Wåglöf - Göran Eriksson 3NT N+1 Kn 630 7/1
Erik Eriksson - Lasse Jansson Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren 3NT S-1 7 -100 2/6
Barbro Sjö - Kerstin Pettersson Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3NT N-1 10 -100 2/6
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz 3NT S-1 7 -100 2/6

Bricka 22

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Erling Lidin - Olle Eriksson Åsa Wallner - Leif Jansson 2D Ö-2 Kn 500 8/0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Evy Wåglöf - Göran Eriksson 4 V-4 E 400 6/2
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Erik Eriksson - Lasse Jansson 4 V-2 E 200 4/4
Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz Barbro Sjö - Kerstin Pettersson 3 N= E 140 1/7
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Johan Arborelius - Erik Sundqvist 2 N+1 E 140 1/7

Bricka 23

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3NT Ö-2 9 200 8/0
Erling Lidin - Olle Eriksson Åsa Wallner - Leif Jansson 2 N+1 E 140 6/2
Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz Barbro Sjö - Kerstin Pettersson 2 Ö-1 Kn 100 4/4
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Evy Wåglöf - Göran Eriksson 2 Ö= Kn -90 2/6
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Erik Eriksson - Lasse Jansson 2 Ö+1 9 -110 0/8

Bricka 24

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Johan Arborelius - Erik Sundqvist 3 Ö-3 E 150 8/0
Erling Lidin - Olle Eriksson Åsa Wallner - Leif Jansson 2 V-2 E 100 4/4
Anders Haraldh - Jeanette Bliderud Erik Eriksson - Lasse Jansson 1NT Ö-2 2 100 4/4
Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz Barbro Sjö - Kerstin Pettersson 3 Ö-2 E 100 4/4
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Evy Wåglöf - Göran Eriksson 2 S-2 K -100 0/8

Bricka 25

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3NT V-3 3 300 7/1
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz 4 Ö-3 10 300 7/1
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Evy Wåglöf - Göran Eriksson 2 Ö-1 4 100 4/4
Barbro Sjö - Kerstin Pettersson Erling Lidin - Olle Eriksson 1 Ö+1 10 -110 2/6
Åsa Wallner - Leif Jansson Erik Eriksson - Lasse Jansson 2 Ö+1 10 -140 0/8

Bricka 26

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 3 S+2 K 150 7/1
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz 2 S+3 K 150 7/1
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Evy Wåglöf - Göran Eriksson 2 S+1 10 110 4/4
Barbro Sjö - Kerstin Pettersson Erling Lidin - Olle Eriksson 4 S-1 10 -100 2/6
Åsa Wallner - Leif Jansson Erik Eriksson - Lasse Jansson 3NT N-3 2 -300 0/8

Bricka 27

Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Hedehag - Tomas Holmin Evy Wåglöf - Göran Eriksson 2 S+1 E 110 8/0
Gudrun Jansson - Elisabeth Malmgren Anders Haraldh - Jeanette Bliderud 1 V-1 E 50 6/2
Åsa Wallner - Leif Jansson Erik Eriksson - Lasse Jansson 2 V+1 E -140 2/6
Barbro Sjö - Kerstin Pettersson Erling Lidin - Olle Eriksson 2 V+1 E -140 2/6
Johan Arborelius - Erik Sundqvist Kristin Lundgren - Birgitta Wimmercranz 1 V+2 E -140 2/6