Kommande tävlingar
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
05/01 Gävle BK - Gävleguldet
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
BK Bridgehuset » Rydsgårdshus 2018-12-09 [Tävlingsinfo] [PBN]
BK Bridgehuset

Rydsgårdshus 2018-12-09

Bricka 1

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Nord giv
ingen i zon
Ekn72
984
5
EKDkn3
1054
K32
109632
62
K986
D765
KDkn
94
D3
Ekn10
E874
10875

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N1179910
S1179910
Ö16443
V16443
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Edström - Margareth Bengtsson Alva Pettersson - Maud Ihd 3NT S+1 2 430 26/0
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson 3NT S= 2 400 22/4
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang 5 N= K 400 22/4
Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag Gunilla Jönsson - Lena Landén 5 N= K 400 22/4
Berit Kallstenius - Marianne Falck Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 3 N+2 K 150 14/12
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Inger Berkmo - Stig Svensson 3 N+2 K 150 14/12
Annika Winqvist - Weiny Silander Mats Rengbo - Jan Persson 2 N+3 K 150 14/12
Inger Simon - Jöran Kjellin Anders Nordberg - Barbro Melander 2 N+3 6 150 14/12
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Gunvor Sällvik - Karin Amiel 4 N+1 K 150 14/12
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson 3 N+1 K 130 8/18
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Ruth Gustavsson - Irma Svensson 2 N= K 110 5/21
Lars Persson - Britten Synnergren Krister Esping - Hallgerd Esping 2 N+1 K 110 5/21
Marie Lindborg - Christine Larsson Sally Winther - Gunilla Stöhr 3NT S-1 2 -50 2/24
Bo Hedberg - Eva Persson Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson 3NT S-2 3 -100 0/26

Bricka 2

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Öst giv
N-S i zon
Dkn4
E96
E9532
87
E87
KDkn8
10764
96
K105
10752
D
kn10432
9632
43
Kkn8
EKD5

Optimalt kontrakt: 4D V-3 500
 NT
N710599
S710699
Ö53634
V53744
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annika Winqvist - Weiny Silander Mats Rengbo - Jan Persson 3NT N= 2 600 24/2
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson 3NT N= 3 600 24/2
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang 3NT N= 2 600 24/2
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Inger Berkmo - Stig Svensson 2NT N+2 D 180 18/8
Inger Edström - Margareth Bengtsson Alva Pettersson - Maud Ihd 1NT N+3 7 180 18/8
Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag Gunilla Jönsson - Lena Landén 2NT S+2 K 180 18/8
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson 3 Ö-3 E 150 13/13
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Gunvor Sällvik - Karin Amiel 3NT V-3 4 150 13/13
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Ruth Gustavsson - Irma Svensson 2NT S= K 120 10/16
Lars Persson - Britten Synnergren Krister Esping - Hallgerd Esping 2 N+1 Kn 110 7/19
Bo Hedberg - Eva Persson Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson 2 N+1 4 110 7/19
Marie Lindborg - Christine Larsson Sally Winther - Gunilla Stöhr 1NT N= 3 90 4/22
Berit Kallstenius - Marianne Falck Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 2 V-1 8 50 2/24
Inger Simon - Jöran Kjellin Anders Nordberg - Barbro Melander 2NT S-4 K -400 0/26

Bricka 3

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Syd giv
Ö-V i zon
K862
ED9
1085
E109
10743
K3
Dkn7
KD73
ED
8754
EK4
kn652
kn95
kn1062
9632
84

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N45665
S35665
Ö97778
V97778
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Inger Berkmo - Stig Svensson 3NT V-1 2 100 25/1
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson 3NT V-1 6 100 25/1
Inger Edström - Margareth Bengtsson Alva Pettersson - Maud Ihd 2 N-1 5 -50 22/4
Annika Winqvist - Weiny Silander Mats Rengbo - Jan Persson 1 N-2 E -100 19/7
Marie Lindborg - Christine Larsson Sally Winther - Gunilla Stöhr 1 N-2 E -100 19/7
Inger Simon - Jöran Kjellin Anders Nordberg - Barbro Melander 2 V+1 2 -110 15/11
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang 2 Ö= 5 -110 15/11
Lars Persson - Britten Synnergren Krister Esping - Hallgerd Esping 2 V+2 8 -130 9/17
Bo Hedberg - Eva Persson Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson 2 V+2 2 -130 9/17
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson 2 V+2 E -130 9/17
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Gunvor Sällvik - Karin Amiel 3 V+1 6 -130 9/17
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Ruth Gustavsson - Irma Svensson 1NT Ö+2 8 -150 4/22
Berit Kallstenius - Marianne Falck Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 3NT Ö= Kn -600 1/25
Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag Gunilla Jönsson - Lena Landén 5 V= E -600 1/25

Bricka 4

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Väst giv
alla i zon
92
ED1082
E76
E104
108

D108432
D8753
Dkn53
K75
K9
Kkn62
EK764
kn9643
kn5
9

Optimalt kontrakt: 5 N= 650
 NT
N451187
S451197
Ö97245
V97245
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Annika Winqvist - Weiny Silander 4 N+1 D 650 24/2
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Krister Esping - Hallgerd Esping 4 N+1 D 650 24/2
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Inger Simon - Jöran Kjellin 4 N+1 D 650 24/2
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 4 N= D 620 12/14
Alva Pettersson - Maud Ihd Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag 4 N= K 620 12/14
Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang Marie Lindborg - Christine Larsson 4 N= 2 620 12/14
Bo Hedberg - Eva Persson Lars Persson - Britten Synnergren 4 N= D 620 12/14
Anders Nordberg - Barbro Melander Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson 4 N= D 620 12/14
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 4 N= 2 620 12/14
Inger Edström - Margareth Bengtsson Sally Winther - Gunilla Stöhr 4 N= 2 620 12/14
Mats Rengbo - Jan Persson Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson 4 N= K 620 12/14
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Berit Kallstenius - Marianne Falck 4 N= 6 620 12/14
Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 2 N+3 6 200 2/24
Gunilla Jönsson - Lena Landén Inger Berkmo - Stig Svensson 3 N= 2 140 0/26

Bricka 5

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Nord giv
N-S i zon
kn1085
104
10875
1065
62
Kkn986
62
EK94
E943
D7
43
Dkn872
KD7
E532
EKDkn9
3

Optimalt kontrakt: 4 N= 130
 NT
N310376
S310376
Ö93856
V93856
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Edström - Margareth Bengtsson Sally Winther - Gunilla Stöhr 5D V-3 7 500 26/0
Bo Hedberg - Eva Persson Lars Persson - Britten Synnergren 2 S+3 6 150 24/2
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Annika Winqvist - Weiny Silander 4 S= K 130 17/9
Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 1 S+3 E 130 17/9
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Krister Esping - Hallgerd Esping 3 N+1 E 130 17/9
Anders Nordberg - Barbro Melander Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson 3 S+1 E 130 17/9
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 3 S+1 E 130 17/9
Mats Rengbo - Jan Persson Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson 3 S+1 6 130 17/9
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Inger Simon - Jöran Kjellin 2 V-1 D 50 10/16
Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang Marie Lindborg - Christine Larsson 3 S-1 E -100 8/18
Alva Pettersson - Maud Ihd Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag 3 V= 7 -110 5/21
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Berit Kallstenius - Marianne Falck 3 Ö= E -110 5/21
Gunilla Jönsson - Lena Landén Inger Berkmo - Stig Svensson 3 Ö+1 E -130 2/24
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 3 V+1 7 -170 0/26

Bricka 6

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Öst giv
Ö-V i zon
Kkn73
98
ED72
kn106
94
ED2
Kkn986
E93
D2
Kkn1075
5
KD752
E10865
643
1043
84

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N35383
S35383
Ö1081056
V1081056
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Berit Kallstenius - Marianne Falck 4 Ö-1 8 100 26/0
Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 1 Ö+3 6 -170 23/3
Bo Hedberg - Eva Persson Lars Persson - Britten Synnergren 2 Ö+2 D -170 23/3
Alva Pettersson - Maud Ihd Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag 4 Ö= E -620 13/13
Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang Marie Lindborg - Christine Larsson 4 V= E -620 13/13
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Krister Esping - Hallgerd Esping 4 Ö= 8 -620 13/13
Anders Nordberg - Barbro Melander Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson 4 Ö= 8 -620 13/13
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Inger Simon - Jöran Kjellin 4 Ö= E -620 13/13
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 4 Ö= E -620 13/13
Inger Edström - Margareth Bengtsson Sally Winther - Gunilla Stöhr 4 Ö= E -620 13/13
Mats Rengbo - Jan Persson Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson 4 Ö= 8 -620 13/13
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Annika Winqvist - Weiny Silander 4 Ö+1 E -650 3/23
Gunilla Jönsson - Lena Landén Inger Berkmo - Stig Svensson 4 Ö+1 5 -650 3/23
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 3NT V+3 2 -690 0/26

Bricka 7

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Syd giv
alla i zon
Ekn62
1042
Ekn53
kn8
7
Ekn763
D10
D7432
D108
D985
K74
1095
K9543
K
9862
EK6

Optimalt kontrakt: 4 S= 620
 NT
N594107
S594107
Ö84836
V84836
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Kallstenius - Marianne Falck Alva Pettersson - Maud Ihd 4 S= E 620 20/6
Annika Winqvist - Weiny Silander Inger Berkmo - Stig Svensson 4 S= E 620 20/6
Inger Simon - Jöran Kjellin Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 4 S= E 620 20/6
Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 4 S= E 620 20/6
Inger Edström - Margareth Bengtsson Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang 4 S= E 620 20/6
Mats Rengbo - Jan Persson Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 4 S= 3 620 20/6
Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag Sally Winther - Gunilla Stöhr 4 S= E 620 20/6
Anders Nordberg - Barbro Melander Lars Persson - Britten Synnergren 3 S+2 2 200 12/14
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Bo Hedberg - Eva Persson 3 S+1 3 170 9/17
Marie Lindborg - Christine Larsson Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson 3 S+1 4 170 9/17
Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson Gunvor Sällvik - Karin Amiel 3 S= 4 140 5/21
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Krister Esping - Hallgerd Esping 3 S= 10 140 5/21
Gunilla Jönsson - Lena Landén Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 4 S-1 4 -100 1/25
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 S-1 7 -100 1/25

Bricka 8

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Väst giv
ingen i zon
kn96
93
Kkn97
ED98
32
Kkn102
E1063
Kkn4
KD1084
D5
842
1053
E75
E8764
D5
762

Optimalt kontrakt: 2 N= 90
 NT
N87777
S87777
Ö56566
V56566
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Kallstenius - Marianne Falck Alva Pettersson - Maud Ihd 4 V-3 9 150 25/1
Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag Sally Winther - Gunilla Stöhr 3NT V-3 8 150 25/1
Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson Gunvor Sällvik - Karin Amiel 2 V-2 E 100 21/5
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Krister Esping - Hallgerd Esping 2NT V-2 9 100 21/5
Inger Edström - Margareth Bengtsson Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang 1NT S= 2 90 18/8
Annika Winqvist - Weiny Silander Inger Berkmo - Stig Svensson 1NT V-1 9 50 12/14
Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 3NT Ö-1 6 50 12/14
Marie Lindborg - Christine Larsson Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson 1NT V-1 9 50 12/14
Mats Rengbo - Jan Persson Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 1NT V-1 7 50 12/14
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 1NT V-1 7 50 12/14
Gunilla Jönsson - Lena Landén Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson Pass   6/20
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Bo Hedberg - Eva Persson 2 N-1 D -50 4/22
Inger Simon - Jöran Kjellin Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 1NT V= 9 -90 1/25
Anders Nordberg - Barbro Melander Lars Persson - Britten Synnergren 1NT V= 8 -90 1/25

Bricka 9

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Nord giv
Ö-V i zon
9432
kn75
kn764
53
K8
K62
D109
KDkn74
kn765
ED983
EK
82
ED10
104
8532
E1096

Optimalt kontrakt: 5 Ö= -650
 NT
N25232
S25232
Ö118111010
V118111010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Jönsson - Lena Landén Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 4 Ö= 10 -620 24/2
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Bo Hedberg - Eva Persson 4 Ö= 2 -620 24/2
Inger Edström - Margareth Bengtsson Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang 4 Ö= 9 -620 24/2
Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson Gunvor Sällvik - Karin Amiel 3NT V+1 9 -630 19/7
Inger Simon - Jöran Kjellin Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 3NT V+1 4 -630 19/7
Berit Kallstenius - Marianne Falck Alva Pettersson - Maud Ihd 4 Ö+1 E -650 12/14
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Krister Esping - Hallgerd Esping 4 Ö+1 E -650 12/14
Marie Lindborg - Christine Larsson Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson 4 Ö+1 10 -650 12/14
Mats Rengbo - Jan Persson Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 4 Ö+1 8 -650 12/14
Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag Sally Winther - Gunilla Stöhr 4 Ö+1 9 -650 12/14
Annika Winqvist - Weiny Silander Inger Berkmo - Stig Svensson 4 Ö+2 2 -680 3/23
Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 4 Ö+2 3 -680 3/23
Anders Nordberg - Barbro Melander Lars Persson - Britten Synnergren 4 Ö+2 10 -680 3/23
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 Ö+2 E -680 3/23

Bricka 10

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Öst giv
alla i zon
ED
E8643
kn64
964
96532
Kkn109
D10
kn3
kn4
D5
EK53
K10872
K1087
72
9872
ED5

Optimalt kontrakt: 2 Ö= -90
 NT
N57767
S57767
Ö86666
V86666
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Lars Persson - Britten Synnergren 2 Ö-3 7 300 26/0
Sally Winther - Gunilla Stöhr Berit Kallstenius - Marianne Falck 3NT V-2 4 200 21/5
Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson Inger Edström - Margareth Bengtsson 2NT V-2 9 200 21/5
Anders Nordberg - Barbro Melander Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 3NT V-2 4 200 21/5
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Bo Hedberg - Eva Persson 2NT Ö-2 7 200 21/5
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson 2 N= Kn 110 15/11
Mats Rengbo - Jan Persson Inger Simon - Jöran Kjellin 2 N= Kn 110 15/11
Alva Pettersson - Maud Ihd Inger Berkmo - Stig Svensson 2NT V-1 4 100 10/16
Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang 1NT Ö-1 7 100 10/16
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Gunilla Jönsson - Lena Landén 2NT Ö-1 2 100 10/16
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 2 N-1 E -100 6/20
Krister Esping - Hallgerd Esping Marie Lindborg - Christine Larsson 2NT Ö+1 2 -150 4/22
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson 2 N-2 Kn -200 2/24
Annika Winqvist - Weiny Silander Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 3NT V= 3 -600 0/26

Bricka 11

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Syd giv
ingen i zon
E765
E94
742
1087
K
1053
EK
KD96543
D10432
62
kn108
Ekn2
kn98
KDkn87
D9653

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N39974
S39974
Ö104367
V104367
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson 5 V-2 E 100 25/1
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Lars Persson - Britten Synnergren 5D V-1 E 100 25/1
Sally Winther - Gunilla Stöhr Berit Kallstenius - Marianne Falck 5 V-1 E 50 20/6
Krister Esping - Hallgerd Esping Marie Lindborg - Christine Larsson 5 V-1 E 50 20/6
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Bo Hedberg - Eva Persson 5 V-1 E 50 20/6
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Gunilla Jönsson - Lena Landén 2 V+1 2 -110 16/10
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 2 V+2 7 -130 10/16
Anders Nordberg - Barbro Melander Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 2 V+2 4 -130 10/16
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson 3 V+1 E -130 10/16
Mats Rengbo - Jan Persson Inger Simon - Jöran Kjellin 2 V+2 2 -130 10/16
Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang 2 V+2 4 -130 10/16
Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson Inger Edström - Margareth Bengtsson 2 V+3 7 -150 4/22
Alva Pettersson - Maud Ihd Inger Berkmo - Stig Svensson 5 V= E -400 2/24
Annika Winqvist - Weiny Silander Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 4D S-3 E -500 0/26

Bricka 12

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Väst giv
N-S i zon
62
K52
642
K8754
1083
Dkn8
K1095
E32
Dkn74
E763
E73
kn9
EK95
1094
Dkn8
D106

Optimalt kontrakt: 2NT V= -120
 NT
N75555
S75555
Ö58788
V58788
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alva Pettersson - Maud Ihd Inger Berkmo - Stig Svensson 3 Ö-2 E 100 25/1
Sally Winther - Gunilla Stöhr Berit Kallstenius - Marianne Falck 2 V-2 6 100 25/1
Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang 2 N= D 90 22/4
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson 2 V-1 2 50 15/11
Annika Winqvist - Weiny Silander Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 2 V-1 6 50 15/11
Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson Inger Edström - Margareth Bengtsson 2 V-1 6 50 15/11
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Bo Hedberg - Eva Persson 2 V-1 7 50 15/11
Mats Rengbo - Jan Persson Inger Simon - Jöran Kjellin 2 Ö-1 E 50 15/11
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Gunilla Jönsson - Lena Landén 3 Ö-1 E 50 15/11
Krister Esping - Hallgerd Esping Marie Lindborg - Christine Larsson 2 V= 4 -90 8/18
Anders Nordberg - Barbro Melander Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 2 Ö= E -110 5/21
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Lars Persson - Britten Synnergren 2 Ö= D -110 5/21
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson 2NT Ö= 5 -120 2/24
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 1NT N-3 3 -300 0/26

Bricka 13

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Nord giv
alla i zon
K108432
95
K64
103
Ekn95
K82
83
9865
D6
E104
ED10752
E7
7
Dkn763
kn9
KDkn42

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N53543
S53543
Ö8108810
V8108910
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Inger Simon - Jöran Kjellin 3NT Ö-2 K 200 26/0
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 3NT V-1 9 100 23/3
Marie Lindborg - Christine Larsson Bo Hedberg - Eva Persson 1NT Ö-1 K 100 23/3
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Anders Nordberg - Barbro Melander 2 N-1 10 -100 20/6
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 3 Ö= 7 -110 16/10
Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson Mats Rengbo - Jan Persson 3 Ö= 7 -110 16/10
Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson 3 Ö= 7 -110 16/10
Lars Persson - Britten Synnergren Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 3 Ö+1 7 -130 10/16
Inger Edström - Margareth Bengtsson Krister Esping - Hallgerd Esping 3 Ö+1 7 -130 10/16
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Annika Winqvist - Weiny Silander 3 Ö+1 7 -130 10/16
Berit Kallstenius - Marianne Falck Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang 3 N-4 E -400 6/20
Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson Inger Berkmo - Stig Svensson 3 S-5 3 -500 4/22
Gunilla Jönsson - Lena Landén Sally Winther - Gunilla Stöhr 4 S-6 8 -600 2/24
Alva Pettersson - Maud Ihd Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 3NT V+1 9 -630 0/26

Bricka 14

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Öst giv
ingen i zon
K3
K2
D1075
KD753
kn5
E75
EK82
kn982
ED974
Dkn986
43
6
10862
1043
kn96
E104

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N66345
S66245
Ö671098
V671098
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson Inger Berkmo - Stig Svensson 2NT V-1 3 50 24/2
Marie Lindborg - Christine Larsson Bo Hedberg - Eva Persson 2 Ö-1 E 50 24/2
Inger Edström - Margareth Bengtsson Krister Esping - Hallgerd Esping 4 V-1 K 50 24/2
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 2 Ö= E -110 20/6
Gunilla Jönsson - Lena Landén Sally Winther - Gunilla Stöhr 1NT V+1 5 -120 17/9
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Anders Nordberg - Barbro Melander 2NT V= 3 -120 17/9
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Inger Simon - Jöran Kjellin 2 Ö+1 E -140 12/14
Berit Kallstenius - Marianne Falck Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang 3 Ö= E -140 12/14
Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson Mats Rengbo - Jan Persson 2 Ö+1 E -140 12/14
Alva Pettersson - Maud Ihd Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 2NT V+1 5 -150 7/19
Lars Persson - Britten Synnergren Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 2NT V+1 K -150 7/19
Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson 2 Ö+2 4 -170 4/22
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Annika Winqvist - Weiny Silander 4 Ö= E -420 2/24
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 3NT V+1 K -430 0/26

Bricka 15

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Syd giv
N-S i zon
42
kn873
E74
KD43
Kkn973
K954
9
E106
D1085
E10
KDkn83
kn2
E6
D62
10652
9875

Optimalt kontrakt: 4 V= -420
 NT
N64524
S64524
Ö697108
V798109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 2 V+3 4 -200 26/0
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Inger Simon - Jöran Kjellin 4 V= K -420 16/10
Alva Pettersson - Maud Ihd Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 4 V= K -420 16/10
Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson Inger Berkmo - Stig Svensson 4 Ö= 9 -420 16/10
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 V= 4 -420 16/10
Lars Persson - Britten Synnergren Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 4 Ö= K -420 16/10
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Anders Nordberg - Barbro Melander 4 V= E -420 16/10
Marie Lindborg - Christine Larsson Bo Hedberg - Eva Persson 4 V= E -420 16/10
Inger Edström - Margareth Bengtsson Krister Esping - Hallgerd Esping 4 V= 4 -420 16/10
Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson 4 V= K -420 16/10
Berit Kallstenius - Marianne Falck Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang 4 V+1 D -450 3/23
Gunilla Jönsson - Lena Landén Sally Winther - Gunilla Stöhr 4 V+1 3 -450 3/23
Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson Mats Rengbo - Jan Persson 4 V+1 4 -450 3/23
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Annika Winqvist - Weiny Silander 4 V+1 4 -450 3/23

Bricka 16

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Väst giv
Ö-V i zon
kn87
432
E10843
E3
E6
ED75
KD5
kn1074
KD102
kn98
762
K95
9543
K106
kn9
D862

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N34343
S34344
Ö981098
V991099
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson 3NT V-3 4 300 26/0
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 3NT V-2 3 200 24/2
Berit Kallstenius - Marianne Falck Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson 3NT V-1 4 100 18/8
Annika Winqvist - Weiny Silander Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 3NT V-1 3 100 18/8
Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang Gunilla Jönsson - Lena Landén 3NT V-1 3 100 18/8
Bo Hedberg - Eva Persson Inger Edström - Margareth Bengtsson 3NT V-1 3 100 18/8
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Alva Pettersson - Maud Ihd 3NT V-1 4 100 18/8
Mats Rengbo - Jan Persson Lars Persson - Britten Synnergren 1NT V= 4 -90 12/14
Marie Lindborg - Christine Larsson Anders Nordberg - Barbro Melander 1NT V+1 3 -120 10/16
Sally Winther - Gunilla Stöhr Inger Berkmo - Stig Svensson 1NT V+2 4 -150 8/18
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 3NT V= E -600 6/20
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Inger Simon - Jöran Kjellin 3NT V+1 4 -630 2/24
Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 3NT V+1 3 -630 2/24
Krister Esping - Hallgerd Esping Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag 3NT V+1 3 -630 2/24

Bricka 17

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Nord giv
ingen i zon
E8
D7532
K8764
E
K9532
kn
D32
Kkn109
kn6
EK1096
Ekn
D865
D1074
84
1095
7432

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N36444
S35434
Ö107899
V107899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Alva Pettersson - Maud Ihd 4 V-3 4 150 26/0
Annika Winqvist - Weiny Silander Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 5 Ö-1 3 50 24/2
Berit Kallstenius - Marianne Falck Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson 1 N-1 E -50 22/4
Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang Gunilla Jönsson - Lena Landén 1 N-2 6 -100 20/6
Marie Lindborg - Christine Larsson Anders Nordberg - Barbro Melander 2 Ö+1 8 -110 17/9
Mats Rengbo - Jan Persson Lars Persson - Britten Synnergren 3 Ö= 8 -110 17/9
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson 3 Ö+1 10 -130 14/12
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 2NT Ö+1 4 -150 12/14
Sally Winther - Gunilla Stöhr Inger Berkmo - Stig Svensson 1NT Ö+3 8 -180 8/18
Bo Hedberg - Eva Persson Inger Edström - Margareth Bengtsson 1NT Ö+3 8 -180 8/18
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 2NT Ö+2 4 -180 8/18
Krister Esping - Hallgerd Esping Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag 3NT Ö= 8 -400 4/22
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Inger Simon - Jöran Kjellin 3NT Ö+1 D -430 2/24
Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 2D N-3 Kn -500 0/26

Bricka 18

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Öst giv
N-S i zon
1065
Kkn93
kn108
1082
KD92
ED1076
943
4
E743
5
D62
KDkn73
kn8
842
EK75
E965

Optimalt kontrakt: 3 Ö= -140
 NT
N56646
S56646
Ö87696
V75696
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Mats Rengbo - Jan Persson Lars Persson - Britten Synnergren 4 Ö-2 E 100 26/0
Krister Esping - Hallgerd Esping Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag 4 Ö-1 8 50 23/3
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 4 Ö-1 K 50 23/3
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Inger Simon - Jöran Kjellin 3NT Ö= E -400 20/6
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson 4 Ö= E -420 9/17
Berit Kallstenius - Marianne Falck Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson 4 Ö= E -420 9/17
Annika Winqvist - Weiny Silander Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 4 Ö= K -420 9/17
Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 4 Ö= E -420 9/17
Sally Winther - Gunilla Stöhr Inger Berkmo - Stig Svensson 4 Ö= E -420 9/17
Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang Gunilla Jönsson - Lena Landén 4 Ö= E -420 9/17
Bo Hedberg - Eva Persson Inger Edström - Margareth Bengtsson 4 Ö= E -420 9/17
Marie Lindborg - Christine Larsson Anders Nordberg - Barbro Melander 4 Ö= E -420 9/17
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 4 V= 8 -420 9/17
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Alva Pettersson - Maud Ihd 4 V= 8 -420 9/17

Bricka 19

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Syd giv
Ö-V i zon
kn10842
K10
9
EDkn106
E
kn98652
Ekn864
5
965
E43
KD3
K982
KD73
D7
10752
743

Optimalt kontrakt: 5D S-2 -300
 NT
N72292
S72292
Ö5111148
V5111148
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alva Pettersson - Maud Ihd Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang 4 V-2 E 200 26/0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson 3 N= E 140 22/4
Lars Persson - Britten Synnergren Gunvor Sällvik - Karin Amiel 3 N= E 140 22/4
Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag Bo Hedberg - Eva Persson 2 N+1 E 140 22/4
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Mats Rengbo - Jan Persson 4 N-1 E -50 17/9
Inger Edström - Margareth Bengtsson Anders Nordberg - Barbro Melander 4 S-1 7 -50 17/9
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Inger Berkmo - Stig Svensson 4D N-1 E -100 14/12
Gunilla Jönsson - Lena Landén Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson 2 V+2 9 -170 11/15
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 3 V+1 E -170 11/15
Berit Kallstenius - Marianne Falck Krister Esping - Hallgerd Esping 5 V= 9 -650 5/21
Sally Winther - Gunilla Stöhr Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 4 V+1 9 -650 5/21
Inger Simon - Jöran Kjellin Annika Winqvist - Weiny Silander 4 V+1 Kn -650 5/21
Marie Lindborg - Christine Larsson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 5 V= 9 -650 5/21
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson 4 V+2 9 -680 0/26

Bricka 20

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Väst giv
alla i zon
864
72
Kkn53
K954
E
E863
874
Dkn1083
KDkn10752
D1095
6
6
93
Kkn4
ED1092
E72

Optimalt kontrakt: 4NTD S-1 -200
 NT
N89338
S89339
Ö549104
V54994
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Marie Lindborg - Christine Larsson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 4 V-2 5 200 26/0
Gunilla Jönsson - Lena Landén Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson 5 Ö-1 E 100 23/3
Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag Bo Hedberg - Eva Persson 3 Ö-1 E 100 23/3
Berit Kallstenius - Marianne Falck Krister Esping - Hallgerd Esping 5 S-1 E -100 19/7
Alva Pettersson - Maud Ihd Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang 4 S-1 E -100 19/7
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Inger Berkmo - Stig Svensson 2 Ö= E -110 16/10
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson 3 Ö+1 3 -170 14/12
Sally Winther - Gunilla Stöhr Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 3 Ö+2 E -200 10/16
Inger Edström - Margareth Bengtsson Anders Nordberg - Barbro Melander 3 Ö+2 Kn -200 10/16
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson 3 Ö+2 E -200 10/16
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Mats Rengbo - Jan Persson 4D N-2 6 -500 6/20
Inger Simon - Jöran Kjellin Annika Winqvist - Weiny Silander 4 Ö= 2 -620 2/24
Lars Persson - Britten Synnergren Gunvor Sällvik - Karin Amiel 4 Ö= 4 -620 2/24
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 4 Ö= E -620 2/24

Bricka 21

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Nord giv
N-S i zon
Ekn95
6
E1062
K642
1063
D10875
543
53
KD72
42
K97
kn987
84
EKkn93
Dkn8
ED10

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N10119910
S10119910
Ö32443
V22442
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Berit Kallstenius - Marianne Falck Krister Esping - Hallgerd Esping 3NT S+2 3 660 25/1
Alva Pettersson - Maud Ihd Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang 3NT S+2 3 660 25/1
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Inger Berkmo - Stig Svensson 3NT N+1 7 630 20/6
Inger Edström - Margareth Bengtsson Anders Nordberg - Barbro Melander 3NT S+1 7 630 20/6
Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag Bo Hedberg - Eva Persson 3NT N+1 2 630 20/6
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson 3NT S= 7 600 13/13
Sally Winther - Gunilla Stöhr Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 3NT N= K 600 13/13
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Mats Rengbo - Jan Persson 3NT N= 2 600 13/13
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 3NT S= 5 600 13/13
Lars Persson - Britten Synnergren Gunvor Sällvik - Karin Amiel 2NT S+1 7 150 8/18
Marie Lindborg - Christine Larsson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 2 S= 10 110 6/20
Inger Simon - Jöran Kjellin Annika Winqvist - Weiny Silander 6 N-2 4 -200 3/23
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson 5 N-2 4 -200 3/23
Gunilla Jönsson - Lena Landén Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson 5NT N-3 7 -300 0/26

Bricka 22

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Öst giv
Ö-V i zon
6
EK5
Dkn8632
1053
104
94
EK
KD98764
EK87
D1082
10975
2
Dkn9532
kn763
4
Ekn

Optimalt kontrakt: 4D S-2 -300
 NT
N36773
S46783
Ö86559
V86549
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson Inger Simon - Jöran Kjellin 3 V-2 6 200 26/0
Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang Inger Berkmo - Stig Svensson 3 V-1 E 100 22/4
Bo Hedberg - Eva Persson Berit Kallstenius - Marianne Falck 4 V-1 E 100 22/4
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Sally Winther - Gunilla Stöhr 3 V-1 E 100 22/4
Annika Winqvist - Weiny Silander Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson 3 N-2 2 -100 17/9
Mats Rengbo - Jan Persson Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 3 N-2 2 -100 17/9
Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson Alva Pettersson - Maud Ihd 3 V= 6 -110 14/12
Inger Edström - Margareth Bengtsson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 3 V+1 6 -130 12/14
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Lars Persson - Britten Synnergren 3 N-3 2 -150 10/16
Anders Nordberg - Barbro Melander Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag 3 N-4 2 -200 7/19
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Marie Lindborg - Christine Larsson 3 N-4 2 -200 7/19
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 4 N-5 E -250 4/22
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 3NT Ö= D -600 1/25
Gunilla Jönsson - Lena Landén Krister Esping - Hallgerd Esping 3NT Ö= D -600 1/25

Bricka 23

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Syd giv
alla i zon
K10
Dkn984
kn103
E54
D73
K107532
K6
107
Ekn96542
6
952
kn9
8
E
ED874
KD8632

Optimalt kontrakt: 5D V-2 500
 NT
N1111748
S1111746
Ö22695
V22695
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 5D S= 10 750 26/0
Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson Inger Simon - Jöran Kjellin 5 S= D 600 21/5
Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang Inger Berkmo - Stig Svensson 5 S= 3 600 21/5
Anders Nordberg - Barbro Melander Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag 5 S= 7 600 21/5
Inger Edström - Margareth Bengtsson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 3NT N= E 600 21/5
Bo Hedberg - Eva Persson Berit Kallstenius - Marianne Falck 4 Ö-3 E 300 16/10
Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson Alva Pettersson - Maud Ihd 3 Ö-2 E 200 14/12
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Lars Persson - Britten Synnergren 3 S+2 D 150 9/17
Gunilla Jönsson - Lena Landén Krister Esping - Hallgerd Esping 3 S+2 3 150 9/17
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 2NT N+1 9 150 9/17
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Sally Winther - Gunilla Stöhr 3 S+2 6 150 9/17
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Marie Lindborg - Christine Larsson 3 Ö-1 E 100 4/22
Annika Winqvist - Weiny Silander Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson 6 S-1 3 -100 1/25
Mats Rengbo - Jan Persson Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 4 S-1 3 -100 1/25

Bricka 24

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Väst giv
ingen i zon
EK4
K4
E653
K753
9875
kn6
D109
9862
10632
E10
Kkn742
D10
Dkn
D987532
8
Ekn4

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N1071278
S1071278
Ö26151
V25151
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 5 N+2 7 510 26/0
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Lars Persson - Britten Synnergren 4 N+2 10 480 18/8
Annika Winqvist - Weiny Silander Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson 4 N+2 D 480 18/8
Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson Inger Simon - Jöran Kjellin 4 N+2 D 480 18/8
Anders Nordberg - Barbro Melander Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag 4 N+2 Kn 480 18/8
Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl Marie Lindborg - Christine Larsson 4 S+2 9 480 18/8
Inger Edström - Margareth Bengtsson Ruth Gustavsson - Irma Svensson 4 S+2 4 480 18/8
Mats Rengbo - Jan Persson Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 4 S+2 10 480 18/8
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Sally Winther - Gunilla Stöhr 4 N+1 2 450 10/16
Bo Hedberg - Eva Persson Berit Kallstenius - Marianne Falck 3NT N= 4 400 8/18
Gunilla Jönsson - Lena Landén Krister Esping - Hallgerd Esping 2NT N+4 10 240 6/20
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 3NT N-1 7 -50 3/23
Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang Inger Berkmo - Stig Svensson 3NT N-1 2 -50 3/23
Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson Alva Pettersson - Maud Ihd 4 S-2 9 -100 0/26

Bricka 25

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Nord giv
Ö-V i zon
K10
95
kn109865
EKD
963
842
E7
87632
D8754
EKkn
42
1095
Ekn2
D10763
KD3
kn4

Optimalt kontrakt: 4NT N= 430
 NT
N81010810
S81010810
Ö52353
V52353
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alva Pettersson - Maud Ihd Krister Esping - Hallgerd Esping 3NT N+2 4 460 24/2
Inger Simon - Jöran Kjellin Inger Berkmo - Stig Svensson 3NT N+2 4 460 24/2
Inger Edström - Margareth Bengtsson Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 3NT N+2 E 460 24/2
Berit Kallstenius - Marianne Falck Anders Nordberg - Barbro Melander 3NT N+1 5 430 17/9
Annika Winqvist - Weiny Silander Lars Persson - Britten Synnergren 3NT S+1 2 430 17/9
Sally Winther - Gunilla Stöhr Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson 3NT N+1 5 430 17/9
Mats Rengbo - Jan Persson Marie Lindborg - Christine Larsson 3NT N+1 7 430 17/9
Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson 5 N= 7 400 11/15
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 5 N= 2 400 11/15
Gunilla Jönsson - Lena Landén Bo Hedberg - Eva Persson 5 N-1 E -50 4/22
Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 6 N-1 E -50 4/22
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 5 N-1 E -50 4/22
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Gunvor Sällvik - Karin Amiel 5 N-1 E -50 4/22
Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag Ruth Gustavsson - Irma Svensson 5 N-1 K -50 4/22

Bricka 26

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Öst giv
alla i zon
E8
EK963
kn7632
6
KD7632
kn10852

95
kn1054
D4
E84
Kkn104
9
7
KD1095
ED8732

Optimalt kontrakt: 6D Ö-4 1100
 NT
N912947
S1012957
Ö31484
V31484
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Simon - Jöran Kjellin Inger Berkmo - Stig Svensson 3NT N= 4 600 26/0
Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson 4D Ö-2 E 500 24/2
Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag Ruth Gustavsson - Irma Svensson 4 V-3 6 300 21/5
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 3 V-3 6 300 21/5
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 V-2 E 200 17/9
Inger Edström - Margareth Bengtsson Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 3 V-2 6 200 17/9
Mats Rengbo - Jan Persson Marie Lindborg - Christine Larsson 4 S+1 K 150 14/12
Gunilla Jönsson - Lena Landén Bo Hedberg - Eva Persson 4 V-1 E 100 11/15
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Gunvor Sällvik - Karin Amiel 3 V-1 E 100 11/15
Annika Winqvist - Weiny Silander Lars Persson - Britten Synnergren 5 S-1 K -100 7/19
Alva Pettersson - Maud Ihd Krister Esping - Hallgerd Esping 3NT N-1 4 -100 7/19
Berit Kallstenius - Marianne Falck Anders Nordberg - Barbro Melander 3 V= 6 -140 4/22
Sally Winther - Gunilla Stöhr Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson 5 S-2 K -200 2/24
Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 3D N-3 Kn -800 0/26

Bricka 27

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Syd giv
ingen i zon
K107532
KD109
62
D
E8
E62
K7
kn109862
96
kn8743
ED54
K3
Dkn4
5
kn10983
E754

Optimalt kontrakt: 4D S-1 -100
 NT
N34493
S34493
Ö108847
V108847
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Annika Winqvist - Weiny Silander Lars Persson - Britten Synnergren 4D Ö-3 D 500 26/0
Inger Edström - Margareth Bengtsson Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 2 N+1 E 140 24/2
Berit Kallstenius - Marianne Falck Anders Nordberg - Barbro Melander 2 N= K 110 21/5
Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson 2 N= 7 110 21/5
Alva Pettersson - Maud Ihd Krister Esping - Hallgerd Esping 4 Ö-2 D 100 18/8
Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist 4 Ö-1 D 50 16/10
Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson Gunvor Sällvik - Karin Amiel 4 N-1 K -50 13/13
Mats Rengbo - Jan Persson Marie Lindborg - Christine Larsson 4 N-1 K -50 13/13
Gunilla Jönsson - Lena Landén Bo Hedberg - Eva Persson 2 V+2 2 -130 10/16
Sally Winther - Gunilla Stöhr Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson 3 Ö= Kn -140 5/21
Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 3 V= E -140 5/21
Inger Simon - Jöran Kjellin Inger Berkmo - Stig Svensson 3 Ö= D -140 5/21
Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag Ruth Gustavsson - Irma Svensson 3 Ö= Kn -140 5/21
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist 4D N-2 3 -300 0/26

Bricka 28

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Väst giv
N-S i zon
EKkn85
754
KD85
8
4
E108632
73
K1062
D109632

9
E97543
7
KDkn9
Ekn10642
Dkn

Optimalt kontrakt: 5D V-1 100
 NT
N310756
S210656
Ö102675
V102675
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson Lars Persson - Britten Synnergren 5 S= 4 600 23/3
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson 5 S= 4 600 23/3
Inger Simon - Jöran Kjellin Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 5 S= 4 600 23/3
Krister Esping - Hallgerd Esping Sally Winther - Gunilla Stöhr 3NT S= 2 600 23/3
Alva Pettersson - Maud Ihd Bo Hedberg - Eva Persson 4 S+1 4 150 17/9
Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson Inger Berkmo - Stig Svensson 4 S+1 4 150 17/9
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang 4 S= E 130 14/12
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Marie Lindborg - Christine Larsson 5 S-1 E -100 6/20
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 5 S-1 E -100 6/20
Annika Winqvist - Weiny Silander Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 5 S-1 E -100 6/20
Anders Nordberg - Barbro Melander Gunilla Jönsson - Lena Landén 5 S-1 E -100 6/20
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Berit Kallstenius - Marianne Falck 5 S-1 E -100 6/20
Mats Rengbo - Jan Persson Inger Edström - Margareth Bengtsson 5 S-1 E -100 6/20
Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 5 S-1 E -100 6/20

Bricka 29

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Nord giv
alla i zon
D9742

kn9532
E95
EK63
K
E107
D8743
108
E1097642
K
Kkn6
kn5
Dkn853
D864
102

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -630
 NT
N38353
S38353
Ö10510810
V10510810
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inger Simon - Jöran Kjellin Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 6 Ö-3 5 300 26/0
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson 5 Ö-2 3 200 23/3
Krister Esping - Hallgerd Esping Sally Winther - Gunilla Stöhr 6NT V-2 E 200 23/3
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 4 Ö-1 Kn 100 16/10
Annika Winqvist - Weiny Silander Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 4 Ö-1 Kn 100 16/10
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Berit Kallstenius - Marianne Falck 4 Ö-1 Kn 100 16/10
Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 4 Ö-1 10 100 16/10
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang 4 Ö-1 Kn 100 16/10
Anders Nordberg - Barbro Melander Gunilla Jönsson - Lena Landén 3 V= 7 -110 10/16
Alva Pettersson - Maud Ihd Bo Hedberg - Eva Persson 2 Ö+1 Kn -140 7/19
Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson Lars Persson - Britten Synnergren 3 Ö= Kn -140 7/19
Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson Inger Berkmo - Stig Svensson 3NT V= 4 -600 4/22
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Marie Lindborg - Christine Larsson 3NT V+1 4 -630 1/25
Mats Rengbo - Jan Persson Inger Edström - Margareth Bengtsson 3NT V+1 2 -630 1/25

Bricka 30

BK Bridgehuset, Sverige 2018.12.09

Öst giv
ingen i zon
Dkn10
109
EDkn96
653
92
K764
K742
E92
EK7
ED5
1083
KDkn8
86543
kn832
5
1074

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N23353
S23353
Ö1099710
V11910710
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Krister Esping - Hallgerd Esping Sally Winther - Gunilla Stöhr 4 V-2 D 100 26/0
Alva Pettersson - Maud Ihd Bo Hedberg - Eva Persson 4 V-1 D 50 24/2
Maj-Britt Nordberg - Ann Christin Åxman Ingrid Ulvmarker - Petter Solvang 2NT Ö+2 2 -180 22/4
Gunvor Sällvik - Karin Amiel Marie Lindborg - Christine Larsson 3NT Ö= 4 -400 18/8
Anders Nordberg - Barbro Melander Gunilla Jönsson - Lena Landén 3NT Ö= 4 -400 18/8
Lena Sallenhag - Jörgen Sallenhag Bodil Stenshed - Ingrid Ekedahl 3NT Ö= 4 -400 18/8
Britta-Lena Rundcrantz - Göran Nyqvist Ann-Cecil Olsson - Torgny Olsson 4 V= D -420 14/12
Annika Winqvist - Weiny Silander Vivi Mårtensson - Bertil Mårtensson 3NT Ö+1 3 -430 7/19
Anita Ljunggren - Ulla-Britt Olsson Lars Persson - Britten Synnergren 3NT Ö+1 3 -430 7/19
Inger Simon - Jöran Kjellin Kerstin Eberhardt - Anders Bengtsson 3NT Ö+1 4 -430 7/19
Margaretha Gustafsson - Mikael Gustafsson Inger Berkmo - Stig Svensson 3NT Ö+1 2 -430 7/19
Ruth Gustavsson - Irma Svensson Berit Kallstenius - Marianne Falck 3NT Ö+1 5 -430 7/19
Mats Rengbo - Jan Persson Inger Edström - Margareth Bengtsson 3NT Ö+1 8 -430 7/19
Håkan Linse - Marianne Ahlner Elmqvist Britt-Marie Jeppsson - Stefan Jeppsson 4 V+1 E -450 0/26