Kommande tävlingar
30/05 Final
27/06 Ölandsveckan 2019 - A-final
13/07 SM Lag Mixed
Rapporterade tävlingar
04/05 IAF-guld, BK S:t Erik
22/04 Rimbo BK - Guldtävling
19/04 Trosa BS - Guldtävling
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel 2019-05-02 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel 2019-05-02

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Nord giv
ingen i zon

K10875
KD83
kn1073
97
kn
kn109652
D952
EDkn8652
E
E74
E6
K1043
D96432

K84

Optimalt kontrakt: 5D Ö-2 300
 NT
N741147
S741147
Ö69295
V69295
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Per Windén - Carl Magnus Windén 4D Ö-2 D 300 16/0
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Laila Näslund - Eva Angestad 5 Ö-2 4 100 14/2
Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö-1 2 50 12/4
Liane Svensson - Poul Steckhahn Ingemar Svensson - Sören Jansson 5D N-1 E -100 10/6
Kerstin Engström - Eva Engström Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 Ö= 2 -140 5/11
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 Ö= 2 -140 5/11
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 Ö= 2 -140 5/11
Urszula Lind - Rune Lind Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 1 Ö+2 2 -140 5/11
Anita Ivrell - Ingrid Persson Lars Magnusson - Göran Berggren 3 Ö+1 3 -170 0/16

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Öst giv
N-S i zon
E1094
1052
D9
KD73
Dkn876
Kkn864
K2
6
32
E
Ekn8743
Ekn52
K5
D973
1065
10984

Optimalt kontrakt: 3NT Ö= -400
 NT
N63534
S63544
Ö710899
V710899
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT Ö-1 3 50 14/2
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Laila Näslund - Eva Angestad 3NT V-1 4 50 14/2
Urszula Lind - Rune Lind Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 2 V-1 E 50 14/2
Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 Ö= 3 -110 10/6
Kerstin Engström - Eva Engström Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 V= E -140 7/9
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Per Windén - Carl Magnus Windén 2 V+1 3 -140 7/9
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3NT Ö+1 10 -430 2/14
Liane Svensson - Poul Steckhahn Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT V+1 K -430 2/14
Anita Ivrell - Ingrid Persson Lars Magnusson - Göran Berggren 3NT Ö+1 10 -430 2/14

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Syd giv
Ö-V i zon
Dkn1074
Kkn63

K753
EK52
E92
kn654
82
863
10
K1073
Ekn1064
9
D8754
ED982
D9

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N65957
S65957
Ö78475
V78475
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 S+1 E 170 16/0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kerstin Engström - Eva Engström 2 S+1 E 140 13/3
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 S+1 4 140 13/3
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 2 V-1 7 100 8/8
Per Windén - Carl Magnus Windén Liane Svensson - Poul Steckhahn 2NT V-1 4 100 8/8
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Lars Magnusson - Göran Berggren 2NT V-1 3 100 8/8
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Laila Näslund - Eva Angestad 4 S-1 8 -50 4/12
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Urszula Lind - Rune Lind 2 V= 6 -110 2/14
Gunilla Hermansson - Karin Selin Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson 1NT Ö+2 8 -150 0/16

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Väst giv
alla i zon
E62
Dkn5
E98764
7
10743
9
Dkn10
Dkn543
kn985
107
K532
K108
KD
EK86432

E962

Optimalt kontrakt: 7 N= 2210
 NT
N71013712
S71013712
Ö63051
V53051
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kerstin Engström - Eva Engström 4 S+3 10 710 13/3
Gunilla Hermansson - Karin Selin Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson 4 S+3 D 710 13/3
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Urszula Lind - Rune Lind 4 S+3 3 710 13/3
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Lars Magnusson - Göran Berggren 4 S+3 3 710 13/3
Ingemar Svensson - Sören Jansson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3NT S+3 5 690 8/8
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 4 S+2 5 680 4/12
Anita Ivrell - Ingrid Persson Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 S+2 4 680 4/12
Per Windén - Carl Magnus Windén Liane Svensson - Poul Steckhahn 4 S+2 D 680 4/12
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Laila Näslund - Eva Angestad 4 S+1 D 650 0/16

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Nord giv
N-S i zon
E10432
1063
E2
976
kn7
E
D8764
D10853
86
D8742
K93
EKkn
KD95
Kkn95
kn105
42

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N33786
S33786
Ö1010636
V1010636
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 S+1 E 140 16/0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson 4 V-1 E 50 12/4
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1NT V-1 4 50 12/4
Lars Magnusson - Göran Berggren Laila Näslund - Eva Angestad 1NT V-1 3 50 12/4
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Dan Mattsson - Thore Wernkvist 1NT V= 2 -90 6/10
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Liane Svensson - Poul Steckhahn 1NT V= 2 -90 6/10
Per Windén - Carl Magnus Windén Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 1NT V= 2 -90 6/10
Urszula Lind - Rune Lind Anita Ivrell - Ingrid Persson 1NT V+1 E -120 2/14
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Kerstin Engström - Eva Engström 4 V= E -130 0/16

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Öst giv
Ö-V i zon
Ekn10942
74
K10
632
63
D1053
kn743
kn109
KD85
EK6
D9865
4
7
kn982
E2
EKD875

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N105689
S105689
Ö38654
V38654
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Kerstin Engström - Eva Engström 4D Ö-1 7 200 16/0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 S+1 7 130 12/4
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S+1 6 130 12/4
Urszula Lind - Rune Lind Anita Ivrell - Ingrid Persson 3 S+1 4 130 12/4
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Liane Svensson - Poul Steckhahn 2 N= E 110 6/10
Per Windén - Carl Magnus Windén Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 3 S= Kn 110 6/10
Lars Magnusson - Göran Berggren Laila Näslund - Eva Angestad 2 S+1 4 110 6/10
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 S-1 3 -50 2/14
Ulla Nilsson - Lena Johansson Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson 4 S-2 3 -100 0/16

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Syd giv
alla i zon
KD3
82
D4
ED10432
kn5
E543
kn975
kn95
98642
10
10632
876
E107
KDkn976
EK8
K

Optimalt kontrakt: 6NT S= 1440
 NT
N1110121112
S1110121112
Ö13121
V13121
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Liane Svensson - Poul Steckhahn 6NT N= 9 1440 16/0
Kerstin Engström - Eva Engström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 5 S+1 5 680 12/4
Gunilla Hermansson - Karin Selin Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 4 S+2 5 680 12/4
Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson Ingemar Svensson - Sören Jansson 5 S+1 5 680 12/4
Per Windén - Carl Magnus Windén Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT S+2 7 660 8/8
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S+1 Kn 650 6/10
Urszula Lind - Rune Lind Lars Magnusson - Göran Berggren 2 S+3 5 200 4/12
Ulla Nilsson - Lena Johansson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 6 S-1 Kn -100 1/15
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Linda Eklund - Hans Gösta Engren 6 S-1 Kn -100 1/15

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Väst giv
ingen i zon
EK
EKD7532
72
E6
9763

EKDkn64
D84
1052
864
10953
1052
Dkn84
kn109
8
Kkn973

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N10512107
S11512107
Ö27000
V27000
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 6 N= 8 980 16/0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 N+2 3 480 8/8
Kerstin Engström - Eva Engström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 N+2 10 480 8/8
Gunilla Hermansson - Karin Selin Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 5 N+1 3 480 8/8
Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 N+2 3 480 8/8
Per Windén - Carl Magnus Windén Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 N+2 5 480 8/8
Urszula Lind - Rune Lind Lars Magnusson - Göran Berggren 4 N+2 10 480 8/8
Laila Näslund - Eva Angestad Liane Svensson - Poul Steckhahn 4 N+2 10 480 8/8
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2NT N-1 10 -50 0/16

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Nord giv
Ö-V i zon
K9432
kn843
D10
104
D86
D2
K83
kn9865
Ekn5
E65
kn652
KD2
107
K1097
E974
E73

Optimalt kontrakt: 4D S-3 -500
 NT
N45664
S45764
Ö98679
V98679
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Engström - Eva Engström Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson 3NT Ö-2 7 200 15/1
Per Windén - Carl Magnus Windén Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 2NT Ö-2 7 200 15/1
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 2NT Ö-1 7 100 11/5
Lars Magnusson - Göran Berggren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT Ö-1 9 100 11/5
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Gunilla Hermansson - Karin Selin 1NT Ö= 9 -90 8/8
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Laila Näslund - Eva Angestad 2NT Ö+1 4 -150 6/10
Liane Svensson - Poul Steckhahn Anita Ivrell - Ingrid Persson 2NT Ö+2 7 -180 3/13
Urszula Lind - Rune Lind Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2NT Ö+2 7 -180 3/13
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 1NT Ö+4 7 -210 0/16

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Öst giv
alla i zon
D
kn83
D75
EKkn1053
9874
K2
E9642
82
kn106
E9764
kn108
96
EK532
D105
K3
D74

Optimalt kontrakt: 4NT S= 630
 NT
N967910
S967910
Ö27543
V27543
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Lars Magnusson - Göran Berggren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 3NT S+3 2 690 16/0
Urszula Lind - Rune Lind Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT S+2 4 660 14/2
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT S+1 9 630 11/5
Liane Svensson - Poul Steckhahn Anita Ivrell - Ingrid Persson 3NT S+1 2 630 11/5
Kerstin Engström - Eva Engström Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson 3NT S= 2 600 7/9
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT S= 4 600 7/9
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Laila Näslund - Eva Angestad 2NT S+2 8 180 4/12
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 N+2 8 130 1/15
Per Windén - Carl Magnus Windén Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 2 N+2 Kn 130 1/15

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Syd giv
ingen i zon
9
32
E974
E86432
Kkn6432
1086
Kkn85
E75
EKkn954
D3
K5
D108
D7
1062
Dkn1097

Optimalt kontrakt: 6 V= -980
 NT
N73011
S73011
Ö68121211
V68121211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Per Windén - Carl Magnus Windén 4 Ö-1 D 50 16/0
Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 Ö+1 D -170 14/2
Ingemar Svensson - Sören Jansson Kerstin Engström - Eva Engström 4 V+1 E -450 9/7
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 V+1 E -450 9/7
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 Ö+1 9 -450 9/7
Lars Magnusson - Göran Berggren Liane Svensson - Poul Steckhahn 4 Ö+1 D -450 9/7
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 Ö+2 D -480 2/14
Anita Ivrell - Ingrid Persson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 V+2 E -480 2/14
Urszula Lind - Rune Lind Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 Ö+2 D -480 2/14

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Väst giv
N-S i zon
D62
E108732
83
97
Kkn1095
96
D7
Kkn83
E43
Kkn4
Kkn954
54
87
D5
E1062
ED1062

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N54733
S54633
Ö8961010
V79699
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 V-3 7 150 16/0
Lars Magnusson - Göran Berggren Liane Svensson - Poul Steckhahn 4 V-2 E 100 14/2
Ingemar Svensson - Sören Jansson Kerstin Engström - Eva Engström 3NT Ö-1 10 50 9/7
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 V-1 E 50 9/7
Urszula Lind - Rune Lind Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 V-1 E 50 9/7
Laila Näslund - Eva Angestad Per Windén - Carl Magnus Windén 3 V-1 E 50 9/7
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 V+1 9 -140 2/14
Anita Ivrell - Ingrid Persson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 V+1 9 -140 2/14
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 V+1 E -140 2/14

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Nord giv
alla i zon
kn102
ED
kn542
KD75
83
kn10876
D9
Ekn86
975
3
EK10763
432
EKD64
K9542
8
109

Optimalt kontrakt: 4 N= 620
 NT
N669106
S669106
Ö57435
V57435
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Karin Selin Kerstin Engström - Eva Engström 4 S= E 620 12/4
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 4 N= 6 620 12/4
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 S= 10 620 12/4
Lars Magnusson - Göran Berggren Per Windén - Carl Magnus Windén 4 S= 6 620 12/4
Laila Näslund - Eva Angestad Anita Ivrell - Ingrid Persson 4 S= D 620 12/4
Ulla Nilsson - Lena Johansson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S+2 D 200 5/11
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 S+3 9 200 5/11
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson 2 S+2 D 170 2/14
Liane Svensson - Poul Steckhahn Urszula Lind - Rune Lind 4 S-1 9 -100 0/16

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Öst giv
ingen i zon
kn3
Ekn965
E106
kn85
E9
KD1082
Dkn3
E92
K764
3
K9542
1064
D10852
74
87
KD73

Optimalt kontrakt: 2NT Ö= -120
 NT
N74675
S74675
Ö59658
V59658
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 V-2 E 100 16/0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 2 Ö-1 7 50 13/3
Lars Magnusson - Göran Berggren Per Windén - Carl Magnus Windén 1 V-1 8 50 13/3
Ulla Nilsson - Lena Johansson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 S-1 K -50 10/6
Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 N-2 4 -100 8/8
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson 1NT Ö+1 2 -120 5/11
Laila Näslund - Eva Angestad Anita Ivrell - Ingrid Persson 1NT V+1 5 -120 5/11
Gunilla Hermansson - Karin Selin Kerstin Engström - Eva Engström 1NT V+2 Kn -150 1/15
Liane Svensson - Poul Steckhahn Urszula Lind - Rune Lind 1NT V+2 5 -150 1/15

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Syd giv
N-S i zon
D92
Ekn86
632
EK9
87653
D9
kn108
864
10
K10754
EK74
kn32
EKkn4
32
D95
D1075

Optimalt kontrakt: 4NT N= 630
 NT
N1077910
S107799
Ö35633
V35633
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Anita Ivrell - Ingrid Persson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 3NT S+1 8 630 15/1
Laila Näslund - Eva Angestad Urszula Lind - Rune Lind 3NT S+1 5 630 15/1
Liane Svensson - Poul Steckhahn Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3NT N= 4 600 12/4
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Per Windén - Carl Magnus Windén 1NT N+2 3 150 10/6
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 S= Kn 140 6/10
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 S= Kn 140 6/10
Lars Magnusson - Göran Berggren Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson 2 S+1 D 140 6/10
Kerstin Engström - Eva Engström Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 3 S+1 8 130 2/14
Ingemar Svensson - Sören Jansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 N-1 10 -100 0/16

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Väst giv
Ö-V i zon
6
ED98654
E87
K9
Ekn53
K73
3
ED743
D98
102
Dkn10964
kn6
K10742
kn
K52
10852

Optimalt kontrakt: 3 N= 140
 NT
N66976
S66976
Ö76464
V77464
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Ingemar Svensson - Sören Jansson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 N= Kn 420 16/0
Kerstin Engström - Eva Engström Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 2 N+2 Kn 170 13/3
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 N+2 Kn 170 13/3
Anita Ivrell - Ingrid Persson Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 2 N+1 9 140 9/7
Laila Näslund - Eva Angestad Urszula Lind - Rune Lind 3 N= 6 140 9/7
Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson Per Windén - Carl Magnus Windén 2 N= 6 110 6/10
Gunilla Hermansson - Karin Selin Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 N-1 Kn -50 2/14
Liane Svensson - Poul Steckhahn Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 N-1 Kn -50 2/14
Lars Magnusson - Göran Berggren Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson 3 N-1 8 -50 2/14

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Nord giv
ingen i zon
E862
976
E743
Ekn
97543
kn108
8
D652
K
KD432
96
109743
Dkn10
E5
KDkn1052
K8

Optimalt kontrakt: 6NT N= 990
 NT
N5126912
S5126912
Ö71641
V71641
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 6NT N= 3 990 16/0
Liane Svensson - Poul Steckhahn Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 3NT S+3 3 490 14/2
Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 5 N+1 K 420 12/4
Anita Ivrell - Ingrid Persson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 5 S= Kn 400 10/6
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 2 N+4 K 170 6/10
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Kerstin Engström - Eva Engström 4 N+2 K 170 6/10
Per Windén - Carl Magnus Windén Urszula Lind - Rune Lind 2 S+4 2 170 6/10
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ingemar Svensson - Sören Jansson 2 N+3 K 150 2/14
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Lars Magnusson - Göran Berggren 6 N-1 K -50 0/16

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.05.02

Öst giv
N-S i zon
65
9764
EK109743
KD43
Dkn10

EKkn654
E1098
832
D5
9732
kn72
EK5
kn862
D108

Optimalt kontrakt: 5D S-1 -200
 NT
N210923
S2101023
Ö113394
V113394
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 N+1 9 130 16/0
Liane Svensson - Poul Steckhahn Inga-Lill Edin - Ing-Marie Östman 5D V-1 E 100 12/4
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Lars Magnusson - Göran Berggren 5D V-1 E 100 12/4
Laila Näslund - Eva Angestad Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 Ö-2 E 100 12/4
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Kerstin Engström - Eva Engström 5 V-1 E 50 7/9
Anita Ivrell - Ingrid Persson Maud Ljung-Lapychak - Roland Andersson 5 V-1 E 50 7/9
Ulla Nilsson - Lena Johansson Ingemar Svensson - Sören Jansson 5 N-1 2 -100 3/13
Hjördis Smedberg - Gun Thuvesson Anna-Lena Stennek-Månberg - Britt Skoog-Bjällstål 5 N-1 E -100 3/13
Per Windén - Carl Magnus Windén Urszula Lind - Rune Lind 3 V+2 E -150 0/16