Kommande tävlingar
16/11 Uppsala lagguld
07/12 Malmö BK - Guldtävling
28/12 BK Allians - Guldtävling
Rapporterade tävlingar
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
09/11 Manfred Kamras Minne - Omgång
Sundsvallsbridgen » Torsdagsspel 2019-04-25 [Tävlingsinfo] [PBN]
Sundsvallsbridgen

Torsdagsspel 2019-04-25

Bricka 1

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Nord giv
ingen i zon
1062
K86
EK1084
E8
KD87
3
D9753
943
Ekn953
10954
6
1052
4
EDkn72
kn2
KDkn76

Optimalt kontrakt: 6 N= 980
 NT
N12101268
S12101268
Ö02060
V02060
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Kerstin Westin - Lars Hedberg 4 S+2 9 480 14.0/0.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 S+1 D 450 8.0/6.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 S+1 K 450 8.0/6.0
Urszula Lind - Rune Lind Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 S+1 7 450 8.0/6.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 S+1 7 450 8.0/6.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 S+1 3 450 8.0/6.0
Poul Steckhahn - Liane Svensson Carl Magnus Windén - Per Windén 3NT N= 3 400 2.0/12.0
Eva Engström - Birgitta Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 3NT N-1 3 -50 0.0/14.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson     - 6.8/-

Bricka 2

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Öst giv
N-S i zon
kn9542
Kkn74
103
65
K
32
E642
1098732
10873
E865
K95
ED
ED6
D109
Dkn87
Kkn4

Optimalt kontrakt: 4D Ö-2 300
 NT
N56889
S56889
Ö86454
V76454
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Poul Steckhahn - Liane Svensson Carl Magnus Windén - Per Windén 2 S+1 2 140 14.0/0.0
Eva Engström - Birgitta Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 2 S= 10 110 12.0/2.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 Ö-2 Kn 100 10.0/4.0
Urszula Lind - Rune Lind Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 1NT S= 2 90 8.0/6.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Ingemar Svensson - Sören Jansson 1 Ö+1 Kn -110 6.0/8.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Kerstin Westin - Lars Hedberg 2 S-2 3 -200 4.0/10.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT S-3 10 -300 1.0/13.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 N-3 E -300 1.0/13.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson     - 6.8/-

Bricka 3

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Syd giv
Ö-V i zon
K8763
K63
972
106
ED102
kn975
D63
E3
kn954
D104
kn54
kn72

E82
EK108
KD9854

Optimalt kontrakt: 3NT S= 400
 NT
N109879
S1010879
Ö33563
V33563
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Karin Selin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 V-3 10 300 14.0/0.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Ulla Nilsson - Lena Johansson 2 S+3 E 150 12.0/2.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 S+2 E 130 10.0/4.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 3 S= E 110 4.0/10.0
Kerstin Westin - Lars Hedberg Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 2 S+1 3 110 4.0/10.0
Eva Engström - Birgitta Svensson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 S= 3 110 4.0/10.0
Urszula Lind - Rune Lind Carl Magnus Windén - Per Windén 3 S= 2 110 4.0/10.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Laila Näslund - Eva Angestad 2 S+1 7 110 4.0/10.0
Poul Steckhahn - Liane Svensson     - -/6.1

Bricka 4

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Väst giv
alla i zon
8643
Dkn2
1092
1042
KDkn9
10843
E
Dkn86
105
EK9
kn87643
K3
E72
765
KD5
E975

Optimalt kontrakt: 4 V= -620
 NT
N34334
S34334
Ö9910109
V9910109
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Karin Selin Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT Ö-1 5 100 13.0/1.0
Kerstin Westin - Lars Hedberg Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 3NT V-1 8 100 13.0/1.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Ingemar Svensson - Sören Jansson 2NT V= 3 -120 9.0/5.0
Eva Engström - Birgitta Svensson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT Ö+1 5 -120 9.0/5.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 V+1 D -140 5.0/9.0
Urszula Lind - Rune Lind Carl Magnus Windén - Per Windén 2 V+1 Kn -140 5.0/9.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Laila Näslund - Eva Angestad 2NT V+3 3 -210 2.0/12.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3NT Ö= 5 -600 0.0/14.0
Poul Steckhahn - Liane Svensson     - -/6.1

Bricka 5

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Nord giv
N-S i zon
Kkn9
K7
kn83
Dkn1093
6
942
KD109764
K8
D432
ED106
E5
654
E10875
kn853
2
E72

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -130
 NT
N93594
S93594
Ö410747
V410747
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Laila Näslund - Eva Angestad Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 Ö-4 2 200 14.0/0.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 2 Ö-2 E 100 12.0/2.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Eva Engström - Birgitta Svensson 3 V-1 9 50 10.0/4.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 V= 9 -110 7.0/7.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Carl Magnus Windén - Per Windén 3 V= 9 -110 7.0/7.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 V+1 D -130 2.0/12.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 V+2 D -130 2.0/12.0
Poul Steckhahn - Liane Svensson Kerstin Westin - Lars Hedberg 3 V+1 D -130 2.0/12.0
Urszula Lind - Rune Lind     - 5.7/-

Bricka 6

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Öst giv
Ö-V i zon
K5
D75
kn109865
108
Dkn82
Ekn64
2
E632
E1073

EKD43
Dkn54
964
K109832
7
K97

Optimalt kontrakt: 6 Ö= -1430
 NT
N14502
S13502
Ö12981210
V12981211
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3NT Ö-3 2 300 14.0/0.0
Laila Näslund - Eva Angestad Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 2 Ö-1 3 100 11.0/3.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Carin Risberg - Wilmer Tengerström 4 V-1 8 100 11.0/3.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Carl Magnus Windén - Per Windén 3 Ö+2 7 -200 8.0/6.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 V= Kn -620 6.0/8.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 Ö+1 7 -650 2.0/12.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Eva Engström - Birgitta Svensson 4 Ö+1 7 -650 2.0/12.0
Poul Steckhahn - Liane Svensson Kerstin Westin - Lars Hedberg 4 Ö+1 7 -650 2.0/12.0
Urszula Lind - Rune Lind     - 5.7/-

Bricka 7

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Syd giv
alla i zon
852
kn
62
EDkn10962
4
EKD1032
KDkn5
73
EK7
985
E1094
K84
Dkn10963
764
873
5

Optimalt kontrakt: 6NT V= -1440
 NT
N60151
S60151
Ö61111612
V61111612
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 S-2 E -200 14.0/0.0
Kerstin Westin - Lars Hedberg Urszula Lind - Rune Lind 4 S-3 K -300 12.0/2.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 V+1 E -650 8.0/6.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 V+1 E -650 8.0/6.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 V+1 E -650 8.0/6.0
Laila Näslund - Eva Angestad Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 V+2 2 -680 3.0/11.0
Eva Engström - Birgitta Svensson Poul Steckhahn - Liane Svensson 4 V+2 E -680 3.0/11.0
Carl Magnus Windén - Per Windén Dan Mattsson - Thore Wernkvist 4 V+3 2 -710 0.0/14.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson     - 6.4/-

Bricka 8

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Väst giv
ingen i zon
K95
Dkn6
D83
ED95
D872
8
K6542
Kkn8
Ekn1063
EK7
E10
643
4
1095432
kn97
1072

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N53724
S53713
Ö8106119
V8106119
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Kerstin Westin - Lars Hedberg Urszula Lind - Rune Lind 4 Ö-1 2 50 14.0/0.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 Ö+1 2 -170 12.0/2.0
Carl Magnus Windén - Per Windén Dan Mattsson - Thore Wernkvist 2 Ö+3 2 -200 9.0/5.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 Ö+2 2 -200 9.0/5.0
Laila Näslund - Eva Angestad Ulla Nilsson - Lena Johansson 4 Ö= 2 -420 6.0/8.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 4 Ö+1 4 -450 2.0/12.0
Eva Engström - Birgitta Svensson Poul Steckhahn - Liane Svensson 4 Ö+1 7 -450 2.0/12.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 Ö+1 10 -450 2.0/12.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson     - 6.4/-

Bricka 9

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Nord giv
Ö-V i zon
E83
4
972
Kkn10764
Kkn1094
Ekn932
K
52
D65
D10865
854
E3
72
K7
EDkn1063
D98

Optimalt kontrakt: 5D N-1 -100
 NT
N1010237
S1010237
Ö221096
V221096
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Urszula Lind - Rune Lind Eva Engström - Birgitta Svensson 2 S+2 2 130 13.0/1.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 S= 4 130 13.0/1.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 S= 2 110 10.0/4.0
Carl Magnus Windén - Per Windén Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 V= 4 -140 8.0/6.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Laila Näslund - Eva Angestad 5 N-3 5 -150 6.0/8.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 V+1 4 -170 4.0/10.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Kerstin Westin - Lars Hedberg 3 V+2 2 -200 2.0/12.0
Poul Steckhahn - Liane Svensson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 5D S-2 E -300 0.0/14.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - 8.1/-

Bricka 10

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Öst giv
alla i zon
kn6
Ekn3
8643
ED42
EK10542
75
kn9
1093
83
D10842
K5
kn875
D97
K96
ED1072
K6

Optimalt kontrakt: 5NT S= 660
 NT
N10108811
S10108811
Ö32552
V32452
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Urszula Lind - Rune Lind Eva Engström - Birgitta Svensson 3NT S+1 E 630 14.0/0.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 V-2 E 200 12.0/2.0
Poul Steckhahn - Liane Svensson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 S+1 E 130 8.0/6.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Kerstin Westin - Lars Hedberg 3 S+1 E 130 8.0/6.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 3 S+1 E 130 8.0/6.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Laila Näslund - Eva Angestad 3 S= E 110 3.0/11.0
Carl Magnus Windén - Per Windén Carin Risberg - Wilmer Tengerström 3 S= E 110 3.0/11.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3 S-1 E -100 0.0/14.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist     - 8.1/-

Bricka 11

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Syd giv
ingen i zon
K63
D986
E872
D7
E105
K7532
D64
52
kn4
Ekn104
K1093
EK6
D9872

kn5
kn109843

Optimalt kontrakt: 5 V= -450
 NT
N73273
S73262
Ö51011510
V51011510
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Carl Magnus Windén - Per Windén 3NT Ö-4 8 200 14.0/0.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 4 Ö-1 Kn 50 10.0/4.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 Ö-1 Kn 50 10.0/4.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Urszula Lind - Rune Lind 4 Ö-1 Kn 50 10.0/4.0
Eva Engström - Birgitta Svensson Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 V= D -420 5.0/9.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Laila Näslund - Eva Angestad 4 Ö= 2 -420 5.0/9.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Poul Steckhahn - Liane Svensson 4 Ö+1 5 -450 2.0/12.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kerstin Westin - Lars Hedberg 4 Ö+2 Kn -480 0.0/14.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström     - -/5.5

Bricka 12

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Väst giv
N-S i zon
1095
D952
D1093
106
E632
107
K76
KD72
KD
Ekn84
Ekn82
kn85
kn874
K63
54
E943

Optimalt kontrakt: 5NT V= -460
 NT
N23332
S23332
Ö1110101011
V1110101011
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Eva Engström - Birgitta Svensson Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT Ö-1 4 50 14.0/0.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Carl Magnus Windén - Per Windén 1NT Ö+2 7 -150 12.0/2.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Urszula Lind - Rune Lind 2NT V+3 3 -210 10.0/4.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 3NT V= 2 -400 7.0/7.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Laila Näslund - Eva Angestad 3NT Ö= 3 -400 7.0/7.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Gunilla Hermansson - Karin Selin 3NT Ö+1 E -430 3.0/11.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Poul Steckhahn - Liane Svensson 3NT Ö+1 3 -430 3.0/11.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Kerstin Westin - Lars Hedberg 3NT Ö+2 4 -460 0.0/14.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström     - -/5.5

Bricka 13

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Nord giv
alla i zon
D872
kn976
D943
D
Kkn4
E53
K5
K10652
E96
K8
102
E98743
1053
D1042
Ekn876
kn

Optimalt kontrakt: 5NT Ö= -660
 NT
N26642
S26642
Ö1177911
V1177911
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Kerstin Westin - Lars Hedberg 3 Ö+2 10 -150 12.0/2.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Gunilla Hermansson - Karin Selin 3 V+2 4 -150 12.0/2.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Carl Magnus Windén - Per Windén 3 Ö+2 E -150 12.0/2.0
Laila Näslund - Eva Angestad Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 1NT Ö+3 Kn -180 8.0/6.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Poul Steckhahn - Liane Svensson 5 Ö= E -600 6.0/8.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 5 V+1 2 -620 4.0/10.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Eva Engström - Birgitta Svensson 3NT V+2 7 -660 1.0/13.0
Urszula Lind - Rune Lind Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3NT V+2 7 -660 1.0/13.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist     - -/7.8

Bricka 14

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Öst giv
ingen i zon
kn853
D5
KDkn109
Dkn
EKD9
Ekn1086
84
E5
1042
K74
E762
986
76
932
53
K107432

Optimalt kontrakt: 4NT Ö= -430
 NT
N65232
S65232
Ö68101010
V68101010
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Eva Engström - Birgitta Svensson 4 V-1 Kn 50 12.0/2.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Linda Eklund - Hans Gösta Engren 4 V-1 K 50 12.0/2.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Carl Magnus Windén - Per Windén 2NT V-1 9 50 12.0/2.0
Laila Näslund - Eva Angestad Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 3 V+2 K -200 8.0/6.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Poul Steckhahn - Liane Svensson 4 V= K -420 4.0/10.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Kerstin Westin - Lars Hedberg 4 V= Kn -420 4.0/10.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Gunilla Hermansson - Karin Selin 4 V= D -420 4.0/10.0
Urszula Lind - Rune Lind Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V+1 Kn -450 0.0/14.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist     - -/7.8

Bricka 15

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Syd giv
N-S i zon
1064
D9
Dkn97643
E
Dkn
8752
E108
kn632
753
K1064
2
K10987
EK982
Ekn3
K5
D54

Optimalt kontrakt: 6 S= 1370
 NT
N61271111
S61261111
Ö71611
V71611
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Karin Selin Poul Steckhahn - Liane Svensson 3NT S+3 8 690 10.0/4.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Laila Näslund - Eva Angestad 3NT S+3 8 690 10.0/4.0
Kerstin Westin - Lars Hedberg Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 3NT S+3 2 690 10.0/4.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3NT S+3 2 690 10.0/4.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ingemar Svensson - Sören Jansson 3NT S+3 Kn 690 10.0/4.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Urszula Lind - Rune Lind 5 N+1 7 620 2.0/12.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Eva Engström - Birgitta Svensson 4 S= 2 620 2.0/12.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 S= E 620 2.0/12.0
Carl Magnus Windén - Per Windén     - 5.4/-

Bricka 16

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Väst giv
Ö-V i zon
5
873
D109843
E82
KD108763
D
kn6
K97
kn2
EK1054
72
Dkn106
E94
kn962
EK5
543

Optimalt kontrakt: 3NTD N-1 -100
 NT
N58638
S58638
Ö85795
V85795
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Gunilla Hermansson - Karin Selin Poul Steckhahn - Liane Svensson 4 V-1 E 100 12.0/2.0
Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander Ingemar Svensson - Sören Jansson 4 V-1 E 100 12.0/2.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg 4 V-1 E 100 12.0/2.0
Ulla Nilsson - Lena Johansson Urszula Lind - Rune Lind 3 V= 9 -140 4.0/10.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Eva Engström - Birgitta Svensson 2 V+1 E -140 4.0/10.0
Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson Laila Näslund - Eva Angestad 3 V= E -140 4.0/10.0
Kerstin Westin - Lars Hedberg Christina Lindqvist - Carl Lindqvist 2 V+1 8 -140 4.0/10.0
Linda Eklund - Hans Gösta Engren Dan Mattsson - Thore Wernkvist 3 V= E -140 4.0/10.0
Carl Magnus Windén - Per Windén     - 5.4/-

Bricka 17

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Nord giv
ingen i zon
9743
6
10976
Dkn75

E972
Kkn3
K109863
D108652
Dkn103
E82
EKkn
K854
D54
E42

Optimalt kontrakt: 4 Ö= -420
 NT
N46345
S46246
Ö971087
V971087
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Eva Engström - Birgitta Svensson 3 Ö-2 E 100 14.0/0.0
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 3 Ö-1 2 50 11.0/3.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Urszula Lind - Rune Lind 3 V-1 6 50 11.0/3.0
Kerstin Westin - Lars Hedberg Carl Magnus Windén - Per Windén 1NT S-1 3 -50 7.0/7.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ulla Nilsson - Lena Johansson 2NT S-1 10 -50 7.0/7.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 3 V+1 6 -130 4.0/10.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 3 Ö= 4 -140 2.0/12.0
Poul Steckhahn - Liane Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 3 N-3 D -150 0.0/14.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson     - 7.9/-

Bricka 18

Sundsvallsbridgen, Sundsvall, Medelpad, Sverige 2019.04.25

Öst giv
N-S i zon
64
E1087
D87
K986
D
962
EKkn954
E107
K10853
kn5
106
Dkn52
Ekn972
KD43
32
43

Optimalt kontrakt: 3 S= 140
 NT
N65977
S65977
Ö67466
V77466
Nord-Syd Öst-Väst  Kontrakt   Utspel   Resultat   NS/ÖV 
Dan Mattsson - Thore Wernkvist Barbro Andersson - Marie-Louise Lestander 4 V-2 E 100 14.0/0.0
Gunilla Hermansson - Karin Selin Urszula Lind - Rune Lind 2 V-1 4 50 11.0/3.0
Ingemar Svensson - Sören Jansson Ulla Nilsson - Lena Johansson 3 V-1 4 50 11.0/3.0
Carin Risberg - Wilmer Tengerström Linda Eklund - Hans Gösta Engren 2 V= 9 -90 5.0/9.0
Christina Lindqvist - Carl Lindqvist Eva Engström - Birgitta Svensson 2 V= 4 -90 5.0/9.0
Britt Skoog-Bjällstål - Anna-Lena Stennek-Månberg Marianne Nyberg - Elisabeth Haraldsson 2 V= E -90 5.0/9.0
Kerstin Westin - Lars Hedberg Carl Magnus Windén - Per Windén 2 V= 8 -90 5.0/9.0
Poul Steckhahn - Liane Svensson Laila Näslund - Eva Angestad 2 V+1 E -110 0.0/14.0
Alfhild Jacobsson - Gun Thuvesson     - 7.9/-